О бюджете Аксуского района на 2023-2025 годы
Решение Аксуского районного маслихата области Жетісу от 28 декабря 2022 года № 36-132.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2023 в соответствии с пунктом 6 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Аксуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы 6 532 378 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 372 558 тысяч тенге;
неналоговые поступления 62 780 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 19 033 тысячи тенге;
поступления трансфертов 6 078 007 тысяч тенге;
2) затраты 6 542 847 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 198 325 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 265 081 тысяча тенге;
погашение бюджетных кредитов 66 756 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 208 794 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 208 794 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов 265 081 тысяча тенге;
погашение займов 80 162 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств 23 875 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Аксуского районного маслихата области Жетісу от 20.11.2023 № 17-73 (Вводится в действие с 01.01.2023).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2023 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 796 518 тысяч тенге, в том числе:
Аксускому сельскому округу 58 592 тысячи тенге;
Арасанскому сельскому округу 60 195 тысяч тенге;
Б. Сырттановскому сельскому округу 40 037 тысяч тенге;
Егинсускому сельскому округу 43 600 тысяч тенге;
Есеболатовскому сельскому округу 61 442 тысячи тенге;
Жаналыкскому сельскому округу 35 442 тысячи тенге;
Жансугуровскому сельскому округу 73 328 тысяч тенге;
Капальскому сельскому округу 42 224 тысячи тенге;
Каракозскому сельскому округу 43 881 тысяча тенге;
Карасускому сельскому округу 45 643 тысячи тенге;
Карачиликскому сельскому округу 41 035 тысяч тенге;
Кошкенталскому сельскому округу 36 928 тысяч тенге;
Кызылагашскому сельскому округу 52 357 тысяч тенге;

Ақсу ауданының 2023-2025 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Ақсу аудандық мәслихатының 2022 жылғы 28 желтоқсандағы № 36-132 шешімі.
Ақсу ауданының 2023-2025 жылдарға арналған бюджеті туралы
Ескерту. 01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi - осы шешімінің 6-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Ақсу аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 6 532 378 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 372 558 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 62 780 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 19 033 мың теңге;
трансферттер түсімдері 6 078 007 мың теңге;
2) шығындар 6 542 847 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 198 325 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 265 081 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 66 756 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 208 794 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 208 794 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 265 081 мың теңге;
қарыздарды өтеу 80 162 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 23 875 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облысы Ақсу аудандық мәслихатының 20.11.2023 № 17-73 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi).
2. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері 796 518 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Ақсу ауылдық округіне 58 592 мың теңге;
Арасан ауылдық округіне 60 195 мың теңге;
Б. Сырттанов ауылдық округіне 40 037 мың теңге;
Егінсу ауылдық округіне 43 600 мың теңге;
Есеболатов ауылдық округіне 61 442 мың теңге;
Жаңалық ауылдық округіне 35 442 мың теңге;
Жансүгіров ауылдық округіне 73 328 мың теңге;
Қапал ауылдық округіне 42 224 мың теңге;
Қаракөз ауылдық округіне 43 881 мың теңге;
Қарасу ауылдық округіне 45 643 мың теңге;
Қарашілік ауылдық округіне 41 035 мың теңге;
Көшкентал ауылдық округіне 36 928 мың теңге;
Қызылағаш ауылдық округіне 52 357 мың теңге;

Матайскому сельскому округу 43 142 тысячи тенге;
Молалинскому сельскому округу 34 588 тысяч тенге;
Ойтоганскому сельскому округу 41 192 тысячи тенге;
Суыксайскому сельскому округу 42 892 тысячи тенге.
3. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2023 год в сумме 13 920 тысяч тенге.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2023 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов на государственные услуги общего характера и жилищно-коммунальное хозяйство.
Распределение указанных трансфертов бюджетам сельских округов определяется на основании постановления акимата Аксуского района.

Матай ауылдық округіне 43 142 мың теңге;
Молалы ауылдық округіне 34 588 мың теңге;
Ойтоған ауылдық округіне 41 192 мың теңге;
Суықсай ауылдық округіне 42 892 мың теңге.
3. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2023 жылға арналған резерві 13 920 мың теңге сомасында бекітілсін.
4. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне жалпы сипаттағы мемлекеттiк қызметтеріне және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылыққа берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін.
Көрсетілген трансферттерді ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Ақсу ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

5. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Аксуского районного маслихата "По вопросам бюджета, социально-культурной сферы, молодежной политики, законности и защиты прав".
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь Аксуского районного маслихата Б. Сулейменов
Приложение 1 к решению Аксуского районного маслихата от "28" декабря 2022 года № 36-132
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Аксуского районного маслихата области Жетісу от 20.11.2023 № 17-73 (Вводится в действие с 01.01.2023).
Районный бюджет на 2023 год
Категория
Сумма
(тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
1
2
3
4
5
I. Доходы

5. Осы шешімнің орындалуын бақылау Ақсу аудандық мәслихатының "Бюджет, әлеуметтік-мәдениет саласы, жастар саясаты, заңдылық және құқық қорғау мәселелері жөніндегі" тұрақты комиссиясына жүктелсін.
6. Осы шешім 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақсу аудандық мәслихатының хатшысы Б. Сүлейменов
Ақсу аудандық мәслихатының 2022 жылғы "28" желтоқсандағы № 36-132 шешіміне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Жетісу облысы Ақсу аудандық мәслихатының 20.11.2023 № 17-73 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi).
2023 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы
(мың тенге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
1
2
3
4
5
I. Кірістер

1 283 492
1
Социальное обеспечение
268 163
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
268 163
005
Государственная адресная социальная помощь
268 163
2
Социальная помощь
932 951
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
932 951
002
Программа занятости
527 362
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
40 175
006
Оказание жилищной помощи
149
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
34 882
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 904
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
141 755
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
121 163
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
65 561
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
82 378
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
76 378
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
53 601
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
5 979
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
16 798
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
6 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
6 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 442 657
1
Жилищное хозяйство
1 140 848
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
943 438
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
707 129
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
236 309
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
197 410
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан

1 283 492
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
268 163
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
268 163
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
268 163
2
Әлеуметтік көмек
932 951
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
932 951
002
Еңбекпен қамту бағдарламасы
527 362
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
40 175
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
149
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
3 4882
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 904
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
141 755
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтерін ұсыну
121 163
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
65 561
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
82 378
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
76 378
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53 601
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
5 979
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
16 798
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
6 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
6 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 442 657
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 140 848
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
943 438
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
707 129
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
236 309
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
197 410
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету