Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Бухар-Жыраускому району на 2022 - 2023 годы
Решение Бухар-Жырауского районного маслихата Карагандинской области от 30 июня 2022 года № 7
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Бухар-Жыраускому району на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата А. Әли
Приложение 1 к решению Бухар-
Жырауского районного маслихата
от 30 июня 2022 года № 7
План по управлению пастбищами и их использованию по Бухар - Жыраускому району на 2022 - 2023 годы
1. Общие сведения
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Бухар-Жыраускому району на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов для поселков, сел и сельских округов района согласно приложению 2;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4-31;

Бұқар жырау ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Қарағанды облысы Бұқар жырау аудандық мәслихатының 2022 жылғы 30 маусымдағы № 7 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. Бұқар жырау ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат хатшысы А. Әли
Бұқар жырау аудандық мәслихатының
2022 жылғы 30 маусымдағы № 7
шешіміне 1 қосымша
Бұқар жырау ауданы бойынша 2022 - 2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
1. Жалпы мәліметтер
Бұқар жырау ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының – Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпті қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) 1 қосымшасына сәйкес;
2) ауданның кент, ауыл және ауылдық округтері үшін жайылым айналымдарының қолайлы схемалары 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы 3 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы 4-31 қосымшасына сәйкес;

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 32;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории поселков, сел, сельских округовсогласно приложению 33;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающих сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 34.
План принят с учетом: сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ; сведений о ветеринарно-санитарных объектах; данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных; данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных; сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах; особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах; сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Бухар-Жырауский район расположен в восточной части Карагандинской области. Район граничит с Осакаровским, Шетским, Абайским и Каркаралинским районами Карагандинской области, а также с Баянаульским районом Павлодарской области на севере.
Территория Бухар-Жырауского района по категориям земель представлена в приложении 35.
Рельеф района представлен степной зоной, мелкосопочником, низкогорьем. Горы в районе расположены преимущественно в северной части. Район расположен в зоне умеренно-жарких, резко–засушливых степей. Климат резко-континентальный, отличается продолжительной зимой и коротким жарким летом, резкими сменами температуры дня и ночи, недостачным количеством атмосферных осадков, непродолжительностью сельскохозяйственного сезона.
Среднегодовое количество осадков составляет 100-160 мм с большими колебаниями. Территория района находится в зоне рискованного земледелия.
По почвенно-климатическим условиям подразделяется почвенно-климатические зоны, в которых преобладают почвы каштановые, светло-каштановые, бурые, серобурые.
В состав административно-территориального устройства район входят 3 поселка, 21 сельский округов и 5 сел представленые в приложении 36.
Численность населения Бухар-Жырауского района составляет 59 041 человек, в разрезе поселков, сел и сельских округов представлена в приложении 37.

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы 32 қосымшасына сәйкес;
6) кент, ауыл және ауылдық округ территориясында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы 33 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік график 34 қосымшасына сәйкес.
Жоспар: жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер; ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер; ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер; ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер; шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер; екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері; мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер және өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Бұқар жырау ауданы Қарағанды облысының шығыс бөлігінде орналасқан. Аудан Қарағанды облысының Осакаров, Шет, Абай және Қарқаралы аудандарымен, солтүстік бөлігінде Павлодар облысының Баянауыл ауданымен шекаралас.
Бұқар жырау ауданының аумағы жер санаттары бойынша 35 қосымшада көрсетілген.
Ауданның жер бедері далалық аймақпен, ұсақ шоқылармен, аласа таулармен ұсынылған. Аудандағы таулар негізінен солтүстік бөлігінде орналасқан. Аудан орташа ыстық, күрт қуаң дала аймағында орналасқан. Климаты күрт континенталды, қыстың ұзақтығымен, ал жаз мезгілінің қысқа әрі ыстық болуымен, күн мен түннің температурасының күрт өзгеруімен, жауын-шашынның жетіспеуімен және ауыл шаруашылық маусымының қысқа болуымен сипатталады.
Жауын-шашынның орта жылдық көлемі үлкен тербелістермен санағанда 100-160 мм құрайды. Ауданның территориясы тәуекелді егіншілік аумағында орналасқан. Топырақ-климаттық шарттарға орай қоңыр, ақшыл қоңыр топырағы бар климаттық зоналар басым.
Ауданның әкімшілік-аумақтық құрылысының құрамына 36 қосымшада ұсынылған 3 кент, 21 ауылдық округ және 5 ауыл кіреді.
Бұқар жырау ауданының халық саны 59 041 адам құрайды, 37 қосымшасында ауданының кенттер, ауылдар және ауылдық округтер бөлінісіндегі халық саны келтірілген.

Основное направление деятельности сельхозпредприятий — развитие животноводства и растениеводства, реализация продукции животноводства и растениеводства. По району зарегистрировано 1854 крестьянских хозяйств. Из них имеют скот и птицу 641 хозяйство, 312 хозяйств занимаются растениеводством, 202 крестьянских хозяйств участвуют в породном преобразовании стада.
2. Учет поголовья, расчет условных голов
Для удобства проведения различных подсчетов, касающихся выпаса скота, применяется условная единица для сравнения или суммирования животных различных видов скота.
Коэффициент пересчета в условные головы представлен в приложении 38.
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе поселков, сельских округов и сел района предоставлены в приложение 39.
3. Геоботаника
В Бухар-Жырауском районе определено более 180 видов растений, которые принадлежат к 40 семействам. Наиболее распространены растения из семейства злаковых, сложноцветных, крестоцветных. Кормовые угодья Бухар-Жырауского района расположены в зоне каштановых и светло-каштановых почв, формирование которых обусловлено спецификой природных условий: континентальный сухой климат, изреженный растительный покров с преобладанием узколистной злаковой растительности. Территория района находится в зоне полупустынных степей с преобладанием разнотравно-ковыльных - типчаковых группировок. В пойме рек встречаются лугово - злаковые, пырейные, костровые, лисохвостные, злаково-осоковые, тростниково-осоковые травы.
Растения встречающиеся на пастбищах в хозяйственном отношении обычно разделяют на четыре группы – злаковые, бобовые, осоковые и разнотравье.
В связи с тем, что на территории Бухар-Жырауского района наблюдается разнообразие природных условий, кроме степной растительности большое распространение получили группировки луговой растительности в поймах рек Нура, Шийлы, Кульса, Сокыр. Естественный растительный покров пастбищ на каштановых и светло-каштановых почвах представлен тырсиково-типчаково - полынными ассоциациями. Из злаков наибольшее распространение получили –типчак, тонконог стройный. Разнотравье немногочисленно и представлено следующими видами: подмаренники настоящие, девясил британский, донник клубненосный, шалфей молочный, из бобовых клевер, вика, люцерна, донник, горошек мыщицы, из осока-осока заячья, осока ранняя.Семейство злаковых является одним из самых распространенных на территории землепользования.
Пастбища подвержены бессистемному выпасу и довольно часто под влиянием усиленного выпаса вышеописанный растительный покров кормовых угодий видоизменяется. Ценные степные злаки постепенно выпадают из травостоя, как наименее приспособленные к выпасу, в растительном покрове разрастается сорное разнотравье и полыни. Из злаков наиболее устойчив к выпасу типчак: он хорошо отрастает после вытаптывания скотом. Под влиянием нерационального выпаса продуктивность пастбищ падает. Укорачивается сезон использования. Чтобы сохранить качественный состав травостоя на пастбищах, состоящих из разнообразных видов злаков, кормовые угодья надо использовать с умеренной нагрузкой скота в системе пастбище оборотов. На таких пастбищах необходимо упорядочить выпас, ввести загонную систему.

Ауыл шаруашылық кәсіпорынның негізгі қызмет бағыты – өсімдік пен мал шаруашылығының даму, олардың өнімдерін өткізу. Аудан бойынша барлығы 1854 шаруа қожалығы тіркелген. Олардың ішінде 641 мал шаруа қожалығы, 312 өсімдік шаруа қожалығы және 202 мал шаруа қожалығындағы тұқым түрлендірумен айналысады.
2. Мал басын санау, шартты мал басын есепке алу
Малдарды бағу бойынша әр түрлі есептеуді жүргізу үшін, түрлі малдарды салыстыру мен қосу үшін шартты өлшем қолданылады.
Шартты басқа қайта есептеу коэффициенті 38 қосымшасында көрсетілген.
Ауданның кенттері, ауылдық округтері және ауылдары бөлінісінде ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер 39 қосымшасында көрсетілген.
3. Геоботаника
Бұқар жырау ауданында 40 тұқымдасқа жататын өсімдіктердің 180 түрден астамы кездеседі. Астық, күрделігүлділер және шаршыгүлділер тұқымдасына жататын өсімдіктер жиі кездеседі. Бұқар жырау ауданының жем-шөптік жерлері қоңыр және ақшыл қоңыр топырақта орналасқан, олардың қалыптасуы табиғи жағдайларға байланысты: шұғыл континентальды климат, өсімдік жамылғысы сиректелген жіңішке астық өсімдіктерден құралған. Аудан территориясы әр түрлі шөптес боз бетегелі шөлейтті дала зонасында орналасқан. Өзен алқаптарында шалғынды-дәнді, бидайық, қылтықсыз арпабас, түлкіқұйрық, дәнді-қияқ, қамыс-қияқ шөптері кездеседі
Жайылымдарда кездесетін өсімдіктер шаруашылық қатынаста әдетте төрт топқа бөлінеді – астық тұқымдастар, бұршақ тұқымдастар, қияқ тұқымдастар және де түрлі шөп тұқымдастары.
Бұқар жырау ауданының аумағында табиғи жағдайлардың әртүрлілігіне байланысты далалық өсімдіктерден басқа, Нұра, Шиле, Күлсе, Соқыр өзендерінің алқаптарында шалғынды өсімдіктер өседі. Қоңыр және ақшыл қоңыр жайылым топырақтарында қылқан селеу-бетеге өсімдіктерімен ерекшеленеді. Астық тұқымдастардан бетеге мен шисабақ қоңырбас ең көп таралған.Түрлі шөп тұқымдастары аз ғана және келесі түрлерімен сипатталады: нағыз қызылбояу, британ андызы, түйе бұршақ, шатыраш, бұршақ тұқымдастардан жоңышқа, сиыржоңышқа, беде, тұйе бұршақ, қияқ өсімдіктерінен – қоян қияғы, ерте қияқөлең. Жер пайдалану аумағында астық тұқымдас шөптер ең көп пайдаланылатын шөптердің түрлері болып есептеледі.
Жайылымдарда мал жүйесіз жайылады да, аталған өсімдік жабыны жиі өзгеріледі. Даладағы бағалы астық тұқымдастар біртіндеп шабындық шөптерден түсіп жатыр, өсімдік шалғындарында түрлі арамшөптер мен жусан орын алып жатыр. Астық тұқымдастардан мал жаюға тұрақты бетеге. Бұл шөп малдардың таптауынан кейін жақсы өседі. Тиімсіз мал жаюдың кесірінен жайылымдардың өнімділігі кеміп жатыр. Осыған байланысты пайдалану мерзімі қысқартылуда. Жайылымдардың шабындық шөптерінің сапалық құрамын сақтау үшін ауыспалы жайылым жүйесін жемшөптік жерлерді орташа жүктеу керек. Осындай жайылымдарда малдарды жаюды реттеу керек және де өрістік жаю жүйесін енгізу қажет.

Содержание разнотравья в урожаях сена и пастбищного корма достигает иногда 60-80%. Многие виды растений из этой группы имеют важное кормовое значение. Все растительные виды по своему хозяйственному значению и использованию можно разделить на группы:
злаки мягко стебельные – ковыли, типчак, пырей, костер и другие;
полыни плохо поедаемые и недоедаемые – полынь эстрагон, полынь горькая, полынь высокая, полынь сизая;
разнотравье растения – бобовые, подорожник солончаковый, кровохлебка лекарственная;
ядовитые растения – пижма,ярутка, сурепица, клоповник мусорный, болиголов.
В результате геоботанического обследования выявлено, что пастбищные угодья используются нерационально, отдельные пастбища стравливаются на стадии сбоя. Пастбища расположенные вблизи населенных пунктов, вокруг водопоев скота, приведены в полную негодность и под выпас не могут быть использованы. При эксплуатации пастбищ допускается выпас скота по не просохшей почве, в результате чего происходит образование кочек. Травостой многих пастбищ в результате бессистемного чрезмерного выпаса засорен плохо поедаемыми грубостебельными видами полыней и разнотравья, в результате чего кормовая ценность их резко снизилась, урожайность сухой поедаемой массы растений на пастбищах с единицы площади падает. Укорачивается сезон использования пастбищ. Наиболее оптимальным сроком использования естественных пастбищ в Бухар-Жырауском районе в степной зоне является весенне- летний- осенний период.
Рациональное использование пастбищ и сенокосов имеет большое значение – при правильном использовании пастбищных угодий продуктивность их сильно возрастает.
4. Кормопроизводство
На территории Бухар-Жырауского района основными составляющими рациона животных служат пастбищные корма, сено естественных лугов и сеянных сенокосов. На одну голову сельскохозяйственного животного по району приходится : КРС - около 13 га пастбищ, МРС – 2,6 га ,лошади – 15,6 га. и верблюда – 18,2 га.что при средней урожайности зеленой массы 5-6 ц/га, обеспечивают потребность животных в пастбищном корме.
Данные о средней урожайности кормовых культур на территории Бухар -Жырауского района отражены в приложении 40.
Основные проблемы отрасли кормопроизводства :
недостаточные объемы посевных площадей под кормовыми культурами;
низкая урожайность кормовых культур;
низкий уровень обеспеченности современной кормоуборочной и кормоприготовительной техники;
низкий уровень использования пастбищ и сенокосов;
отсутствие у землепользователей специальной программы развития кормопроизводства.

Шөп өнімдерінде, жайылым азығында түрлі шөптердің құрамы кейде 60-80 %-ға жетеді. Бұл топтағы шөптердің көп түрлерінің азықтық мағынасы зор. Барлық өсімдік түрлері шаруашылық маңыздылығына және қолдануына байланысты келесі топтарға бөлуге болады:
жұмсақ сабақты астық тұқымдастар – боз бетеге, бетеге, бидайық, арпабас және тағыда басқа тұқымдастар;
жақсы және орташа жиілетін жусан шөптері – эстрагон жусаны, ащы жусан, биік жусан, көкшіл жусан;
түрлі шөп өсімдіктері – бұршақ тұқымдастары, жолжелкен, дәрілік қандышөп;
улы өсімдіктер – түймешетен, қанатжеміс, қышабас, арам шытырмақ, убалдырған.
Геоботаникалық зерттеу нәтижесі бойынша жайылымдар тиімсіз пайдаланылды деген қорытындыға келуге болады. Елді-мекендерге, малдарды суару жерлеріне жақын орналасқан жайылымдар жарамсыз екендігі анықталды және де малдарды жаюға мүлдем келмейді. Жайылымдарды пайдалану кезінде малдарды жаю кептірілмеген топырақта жүзеге асырылды да, жерде төмпешіктер пайда болды. Жүйесіз және көп уақытқа дейін малдарды жаюдың кесірінен жайылымдардың шабындық шөптері жусанның қатқыл сабақтарымен, әр түрлі шөптермен ластанылды. Сондықтан шабындық шөптердің қоректік құндылығы азайды. Жайылымдарды пайдалану мерзімі да қысқарды. Бұқар жырау ауданының дала зонасындағы табиғи жайылымдарды қолайлы пайдалану мерзімі көктем-жаз-күз.
Жайылымдарды және шөп шабуды ұтымды пайдаланудың маңызы зор – жайылымдарды дұрыс пайдалану кезінде олардың өнімділігі өседі.
4. Жем-шөп өндіру
Бұқар жырау ауданының аумағында малдардың негізгі азық мөлшері болып жайылымдық азықтар, табиғи шабындық және егілген шөптер саналады. Аудан бойынша жасыл шөптің орташа өнімділігі 5-6 ц/га болса,ауыл шаруашылығы жануарларының бір басына: ІҚМ – шамамен 13 га жайылым, ҰҚ мал – 2,6 га ,жылқы – 15,6 га және түйе-18,2 га., жайылым келеді. Бұл малдардың жайылымдық азықтығын қамтамасыз етеді.
Бұқар жырау ауданындағы малға арналған жемшөптік дақылдардың орташа өнімділігі 40 қосымшасында көрсетілген.
Мал азығы өндірісінің негізгі мәселелері:
азықтық дақылдарға арналған егістік көлемдерінің аз болуы;
азықтық дақылдардың төмен өнімділігі;
заманға сай азықты жинау мен дайындау және техникаларымен аз көлеммен қамсыздандырылуы;
жайылымдарды және шөп шабуды пайдаланудың төмен деңгейі;
жер пайдалушыларда мал азығы өндірісінің арнайы бағдарламасының жоқтылығы.

5. Пастбищеоборот
В целях повышения продуктивности пастбищ и улучшения состава травостоя организуют пастбищеобороты. В повышении продуктивности пастбищ немаловажное значение имеет правильная организация их территории, состоящая в размещении гуртовых и отарных участков, загонов очередного стравливания, водных сооружений и скотопрогонов.
На естественных пастбищах предусматривается организация четырехпольного пастбищеоборота со следующими сроками стравливания, представленными в приложении 41.
Определение продуктивности пастбищ:
площадь пастбища – 557 272 га;
срок использования начало –15 апреля, конец – 15 октября, лошадьми 70 % круглогодично;
количество дней выпаса – 180 дней;
состав стада: крупный рогатый скот, мелкий рогатый скот, лошади;
количество животных в стаде, условных голов – 131 178,3 голов;
средняя живая масса одной головы, кг:
до учетного периода – 330 кг;
после учетного периода – 420 кг;
средний привес одной головы - 90 кг;
привес на все стадо за весь период – 11 806 047 тонн.
Данные о количестве гуртов, отар, табунов сформированных по видам сельскохозяйственных животных в разрезе поселков, сельских округов и сел отображены в приложении 42.
6. Водопой, график водопоя
Водопойные пункты размещают с учетом видов и групп выпасного поголовья животных, сезонности их использования участков, рельефа местности. При размещении водоисточников необходимо учитывать удобные подходы к водопою и соблюдать санитарно-профилактические правила. В этих целях нельзя допускать размещение вод источников на заболоченных, затапливаемых и загрязненных участках, а также проектировать к обслуживанию из одного водопойного пункта не более 250 голов крупного рогатого скота или 2000 овец. Лучше всего, если животные имеют свободный доступ к воде и пьют в любое время. Лучшими источниками пастбищного водоснабжения являются реки, озера и пруды с проточной водой. Приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" утверждена среднесуточная норма потребления воды по видам сельскохозяйственных животных:
для крупного рогатого скота и лошадей 45-60 литров;
для молодняка в возрасте 1-2 года 25-35 литров;
для молодняка младше одного года 10-15 литров;
для овец и коз 3-5 литров;
для ягнят 1-2 литра.
Допустимое расстояние от пастбища до водопоя для коров – 1,5 км, для телят - 1 км, для молодняка крупного рогатого скота – 2,5 км, для овец и коз – 3 км, для лошадей и верблюдов до 4,6 км.
Пастбищные земли Бухар-Жырауского района полностью обеспечены водой.

5. Жайылым айналымы
Жайылымдардың өнімділігін және шөптердің құрамын жақсарту үшін жайылымдарды көгалдандыру ұйымдастырылады.
Жайылымдардың өнімділігін арттыруда табын және отар учаскелерін, кезекті мал айдайтын қашаларды, су құрылыстарын және мал айдайтын жерлерді орналастырудан тұратын олардың аумағын дұрыс ұйымдастырудың маңызы зор.
Табиғи жайылымдарда 41 қосымшада ұсынылған мал жаюдың мынадай мерзімдері бар төрт далалық жайылым айналымын ұйымдастыру көзделеді.
Жайылымдардың өнімділігін анықтау:
жайылымдардың аумағы – 557 272га;
қолдану мерзімдері басы – 15 сәуір, аяғы – 15 қазан, жылқы 70 % жыл бойы;
малдарды жаюдың күн саны – 180 күн;
табынның құрамы: ірі қара мал, ұсақ қара мал, жылқы;
табындағы малдардың саны, шартты бас саны – 131 178,3 бас;
бір бастың орташа тірі салмағы, кг:
есеп кезеңіне дейін – 330 кг;
есеп кезеңінен кейін – 420 кг;
орташа салмақ өсімі – 90 кг;
барлық мерзім бойынша бүкіл табынның салмақ өсімі – 11 806 047 тонна.
Кент, ауылдық округтар және ауылдар бойынша ауыл шаруашылық малдардың түрлері бойынша қалыптастырылған табын, отар, үйірлердің сандары саны туралы деректер 42 қосымшада көрсетілген
6. Суат пунктері, суат кестесі
Суат пунктерін малдардың топтарына және түрлеріне, учаскелерді пайдалану мерзімдеріне, жергілікті жер бедерін ескере отырып орналастырады. Су көздерін орналастыру кезінде суаруға ыңғайлы тәсілдерді ескеру және санитарлық-профилактикалық ережелерді сақтау қажет. Сондықтан су көздерін батпақтанған, су басу және ластану учаскелерінде орналастыруға болмайды, сонымен қатар бір суат пунктінде 250 бас ірі қара мал және 2000 ұсақ қар малдан көп суаруға болмайды. Жайылымдарда ең жақсы суару көздері өзендер, көлдер, ағын суы бар тоғандар болып саналады.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 15090 болып тіркелген) бұйрығы бойынша ауылшаруашылық малдарға су қабылдаудың орташа тәуліктік нормасы бекітілген:
ірі қара және жылқыларға 45-60 литр;
1-2 жастаңы төлдер үшін 25-35 литр;
1 жастан кем төлдер үшін 10-15 литр;
қой мен ешкілерге – 3-5 литр;
қозыларға 1-2 литр.
Жайылымнан суатқа дейінгі ұйғарынды арақашықтық сиырларға – 1,5 км, бұзауларға – 1 км, ірі қара мал төлдеріне – 2,5 км, қой мен ешкілерге – 3 км, жылқы мен түйелерге – 4,6 км-ге дейін.
Бұқар жырау ауданының жайылым жерлері толығымен сумен қамсыздандырылған: өзендер, көлдер, бөгеттер, тоғандар бар.

Устройство прогонов. Прогоны должны быть достаточной ширины, чтобы скот не теснился и не скучивался. Ширина прогонов на 100 голов для крупного рогатого скота 20-25 м, молодняка до одного года 10-15 м, табуна лошадей 15-20 м, для отары овец голов 30-35 м.
Скотопрогоны предусматриваются для предупреждения вытаптывания травостоя естественных трав и посевов сельскохозяйственных культур.
На пастбищных угодьях скотопрогоны, как правило, должны совмещаться с границами гуртовых (отарных) участков, полями пастбищеоборотов.
7. Размещение скотопрогонов
Для перегона скота к местам выпаса, источникам водопоя, фермам из загона в загон проектируют скотопрогоны.
Скотопрогоны размещают с расчетом обслуживания ими наибольшей площади и созданияудобной и кратчайшей связи пастбищ с местами стоянки и водопоя скота.
Предпочтительны прямолинейные скотопрогоны, без лишних изгибов и поворотов, с тупыми углами поворотов. Скотопрогоны необходимо размещать таким образом, чтобы они по возможности не пересекали рек, ручьев, канав, не проходили по заболоченным местам, по бровкам балок и крутых оврагов, без устройства через них переправ, а также по тальвегам балок. Скотопрогоны подразделяют на основные, связывающие фермы, гуртовые участки и внутри пастбищные.
Ширина скотопрогонов зависит от вида животных, размера гуртов и отар, а также механического состава почв, степени сбитости травостоя и эрозионных процессов. Не следует совмещать скотопрогоны с дорожной сетью, а особенно с районными и областными дорогами.
Прогон животных через железнодорожные пути и автодороги производится только в отведенных для этого местах.
Скотопрогоны должны проектироваться на расстоянии не ближе 1 км от животноводческих изоляторов, скотомогильников, населенных пунктов, от проезжих дорог и многолетних насаждений. В силу природных инстинктов животные предпочитают двигаться при пастьбе в утренние часы на восход, а вечерние часы на закат солнца.
8. Ветеринарные объекты
Сведения о ветеринарно-санитарных объектах на территории Бухар-Жырауского района представлены в приложении 43.
9. Выводы
Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" от 20 февраля 2017 года - пастбища, расположенные в пределах территории поселков и сельских населенных пунктов, находящиеся в государственной собственности, предоставляются для удовлетворения нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных. Выпас на этих пастбищах других сельскохозяйственных животных допускается только при соблюдении предельно допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ. Рациональное использование пастбищ сводится к тому, чтобы создать условия для получения высокой продуктивности пастбищ, сохранить ценный состав травостоя в течение длительного времени, обеспечить пастбищными кормами наибольшее количество животных и получить высокий выход животноводческой продукции. Так применение одной только загонной системы пастьбы дает возможность содержать скот на одной и той же площади на 20-30% больше, а при проведении всей системы рационального использования пастбищ (правильного стравливания травостоя, текущего ухода, введения пастбище оборота, применение загонной системы пастьбы) продуктивность естественных пастбищных угодий увеличивается в 2-3 раза. Пастбища - источник ценного и дешевого зеленого корма для животных. Поэтому организация их рационального использования - важнейшая задача землепользователей.
Для рационального использования кормовых угодий необходимо:
освоение и соблюдение пастбищеоборота, прекращение выпаса скота на сильно сбитых пастбищах до полного восстановления травостоя;
запрещается сжигание старики и соломы на пастбищах и пашне, так как это наносит ущерб флоре и фауне;
запрещается уничтожение кустарников, выполняющих охранную роль, сохраняющих земли от размыва;
осуществлять сенокошение в целях заготовки кормов в случаях, когда продуктивность пастбищ превышает потребность в кормах выпасаемых сельскохозяйственных животных при соблюдении предельно допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ;
рационально использовать пастбища по их целевому назначению в соответствии с условиями предоставления пастбищ.
Обеспечение пастбищами и данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов на территории Бухар-Жырауского района представлены в приложении 44.
Нагрузка на одну голову сельскохозяйственных животных утверждена Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ". В целом по району обеспеченность пастбищами недостаточна для ведения животноводства. Для восполнения недостающих пастбищных угоди необходимо 1 028 127,8 га.

Малөткел құрылысы. Малөткел ені, малдар қыстырылысып, оларға тығыз болмау үшін жеткілікті мөлшерде болу керек. Малөткел ені 100 басқа ірі қара малдар үшін 20-25 м, бір жасқа дейінгі төлдері үшін 10-15 м, табын жылқы үшін 15-20 м, отар қой үшін 30-35 м.
Малөткелдер табиғи шөптер мен ауылшаруашылық дақылдардың егістерін таптауды алдын алу үшін ескеріледі.
Жайылымдарда малөткелдер әдетте табын (отар) учаскелерімен, жайылым ауыстыру алаңдарымен шекараларымен біріктірілу керек.
7. Малөткелдерді орналастыру
Малдарды жайылу жерлеріне, суат көздеріне, фермаларға айдау үшін малөткелдер жобаланады.
Малөткелдерді ең үлкен алқаптарда қызмет көрсетуін, жайылыммен су көзімен және иіріммен ыңғайлы әрі қысқа байланыста болғанын ескере отырып орналастырады.
Малөткелдерге ыңғайлы әрі тік, артық бұрылыстары жоқ жер қарастырылуы қажет. Малөткелдерді өзендерден өтуі, батпақталған жерлерден, аңғарларсыз жерлерден өтпес үшін орналастыру қажет. Малөткелдерді негізгі, ферманы және ішкі жайылымды байланыстырушы түрлерге бөледі.
Малөткел ені жануарлардың түрінен, табын мен отар мөлшерінен, топырақтың механикалық құрамынан, шөптердің өсуінен және эррозиялық процестерден тәуелді. Малөткелдерді жолторабымен, әсіресе аудандық және облыстық жолдармен қиыстырудың қажеті жоқ.
Жануарларды теміржолдар мен автожолдар арқылы айдау тек осы үшін бөлінген орындарда ғана жүргізіледі.
Мал айдайтын орындар мал шаруашылығы изоляторларынан, мал қорымдарынан, елді мекендерден, жүретін жолдардан және көп жылдық екпелерден кемінде 1 км қашықтықта жобалануға тиіс. Табиғи түйсігіне байланысты жануарлар таңертең , ал кешкі уақытта күн батқан кезде қозғалуды қалайды.
8. Ветеринариялық объектілер
Бұқар жырау ауданы аумағындағы ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер 43 қосымшада берілген.
9. Қорытынды
Қазақстан Республикасы 2017 жылғы 20 ақпанындағы "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес кенттер мен ауылдық елді мекендердің аумақтары шегінде орналасқан, мемлекет меншігіндегі жайылымдар жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-бағу жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру үшін беріледі
Бұл жайылымдарда басқа ауылшаруашылық малдарды бағу барлық жайылым көлеміне түскен жүктеме мөлшерінен аспауы қажет. Жайылымдардың өнімділігін жоғарлату үшін, ұзақ мерзімге шөптердің құнды құрамын сақтау үшін, малдардың көбісін жайылымдық азығымен қамсыздандыру үшін және мал шаруашылығы өнімінің жоғары түсімін алу үшін жайылымдарды тиімді пайдалану керек. Мысалы, бір қаша жүйесінде малдарды 20-30% артық бір аумақта ұстау болады, ал жайылымдарды тиімді пайдалану (шөптерді дұрыс пайдалану, күтім жасау, жайылым ауыстыруды жүргізу, бағуда қаша жүйесін қолданы) жүйесін енгізсек табиғи жайылымдардың өнімділігі 2-3 есеге өседі. Жайылымдар – малдарға арналған құнды әлі арзан азықтың қоры. Сондықтан оларды тиімді пайдалану – жер пайдаланушылардың ең маңызды мақсаты.
Жемшөптік жерлерді тиімді пайдалану үшін:
жайылымдарды ауыстыру жүйесін меңгеру және сақтау керек, әбден тозған жайылымдарда шөптер қалпына келуіне дейін малдарды жаюды тоқтату;
сабанды жайылымдардажәне егістік жерде өртеуге тыйым салыну, себебі флора мен фаунаға зиянын тигізеді;
су шайып кетуден қорғау шараларын атқаратын бұталарды жоюға тыйым салу;
азықты дайындауға шөп шабуды келесі жағдайларда жүзеге асыру, егер жайылым өнімділігі жайылатын малдардың азыққа деген қажеттіліктерін жалпы жайылым аумағына түскен жүктеме мөлшерінен асып түссе;
жайылымдарды беру шарттарын ұстанып, мақсатына қарай тиімді пайдалану қажет.
Бұқар жырау ауданының аумағында кент, ауылдық округтердің және ауылдардың жайылымдармен қамсыздандырылуы және ауыл шаруашылық малдардың саны туралы ақпарат 44 қосымшасында көрсетілген.
Ауыл шаруашылығы жануарларының бір басына түсетін жүктеме Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы Министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдің № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілді. Жалпы аудан бойынша жайылымдармен қамтамасыз ету мал шаруашылығын жүргізу үшін жеткіліксіз. Жетіспейтін жайылымдық жерлердің орнын толтыру үшін 1 028 127,8 га қажет.