О внесении изменений в решение Тупкараганского районного маслихата от 28 апреля 2021 года № 3/25 "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Тупкараганскому району на 2021 - 2022 годы"
Решение Тупкараганского районного маслихата Мангистауской области от 13 сентября 2022 года № 16/100
Тупкараганский районный маслихат РЕШИЛ:
1. В решении Тупкараганского районного маслихата от 28 апреля 2021 года №3/25 "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Тупкараганскому району на 2021 - 2022 годы" (зарегистрированное в Реестре государственной, регистрации нормативных правовых актов за № 4513) следующие изменения:
план по управлению пастбищами и их использованию по Тупкараганскому району на 2021-2022 годы, утвержденные вышеуказанным решением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь Тупкараганского районного маслихата Д.Меңдіханов
Приложение к решению
Тупкараганского районного маслихата
от 13 сентября 2022 года №16/100
Утверждено решением
Тупкараганского районного маслихата
от 28 апреля 2021 года №3/25
План по управлению пастбищами и их использованию по Тупкараганскому району на 2021 - 2022 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Тупкараганскому району на 2021 - 2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) и заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.

Түпқараған аудандық мәслихатының 2021 жылғы 28 сәуірдегі № 3/25 "Түпқараған ауданы бойынша 2021 - 2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Маңғыстау облысы Түпқараған аудандық мәслихатының 2022 жылғы 13 қыркүйектегі № 16/100 шешімі
Түпқараған аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Түпқараған аудандық мәслихатының 2021 жылғы 28 сәуірдегі №3/25 "Түпқараған ауданы бойынша 2021 – 2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" шешіміне (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №4513 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген шешіммен бекітілген, Түпқараған ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2022 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Түпқараған аудандық мәслихатының хатшысы Д.Меңдіханов
Түпқараған аудандық
мәслихатының 2022 жылғы
13 қыркүйектегі № 16/100 шешіміне
қосымша
Түпқараған аудандық мәслихатының
2021 жылғы 28 сәуірдегі №3/25
шешімімен бекітілген
Түпқараған ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы Түпқараған ауданы бойынша 2021 - 2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілген нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген), бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.

3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;

3. Жоспар:
1) осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөліндісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;

4) осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;

6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;

6) осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес аудандық маңызы бар қала, ауылдар, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;

8) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных согласно приложению 8 к настоящему Плану;
9) обеспеченность пастбищами скота жителей населенных пунктов Тупкараганского района согласно приложению 9 к настоящему Плану;
10) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 10 к настоящему Плану.

8) осы Жоспардың 8 қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
9) осы Жоспардың 9 қосымшасына сәйкес Түпқараған ауданы елді мекендеріндегі тұрғындар малдарының жайылымдармен қамтамасыз етілуін;
10) осы Жоспардың 10 қосымшасына сәйкес Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны қамтиды.

4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, обеспеченность пастбищами скота жителей населенных пунктов, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах и сведений о сервитутах для прогона скота.

4. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп - қараудың жай - күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, елді мекендердегі тұрғындардың малдарын жайылымдармен қамтамасыз етілуі, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері және малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер ескеріле отырып қабылданды.

5. По административно-территориальному делению в Тупкараганском районе имеются 1 город (Форт-Шевченко), 4 села (Акшукур, Баутино, Кызылозен, Таушык,) и 1 сельский округ (Сайын Шапагатов).
6.Общая площадь территории Тупкараганского района - 807699,2 га, из них пастбищные земли -568562,7 га.
7. По категориям земли:
Наименование категорий земель
Площадь, гектар
В том числе пастбища, гектар
1
Земли сельскохозяйственного назначения
580 525,1

5. Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Түпқараған ауданында 1 қала (Форт-Шевченко) 4 ауыл (Ақшұқыр, Баутин, Қызылөзен, Таушық) және 1 ауылдық округ (Сайын-Шапағатов) бар.
6. Түпқараған ауданы аумағының жалпы көлемі – 807699,2 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 568562,7 га.
7. Жер санаттары бойынша:
Жер санаттарының атауы
Аумағы, гектар
Оның ішінде жайылым, гектар
1
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер
580 525,1

434 854,4
2
Земли населенных пунктов
57 729
37 321,4
3
Земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иные земли несельскохозяйственного назначения
66 485,32
15,1
4
Земли лесного фонда
0
0
5
Земли водного фонда
1 571,2
0
6
Земли запаса
101 588,5
96 371,8
Всего
807 899,12
568 562,7
8.Тупкараганский район расположен на западной части Мангистауской области. Рельеф земли района в основном плоский, самая высокая точка- Западный Каратау (289 м), а самая низкая точка полуостров Бозашы (-26,5м). Зона землепользования расположена в сухой зоне. На большей части территории растут такие растения как полынь, верблюжья колючка, болотная трава, и другие виды растений. Площадь естественной растительности для выпаса скота распространяется по всему району.
9.Климат Тупкараганского района резко континентальный и засушливый. В зимний период средняя температура района -8 до -10 С, а летний период от +28 до +30 С. Средний уровень осадка 180-220 мм. Снежый покров долго не держится. В течение года наблюдается ветреная погода. Средняя скорость ветра – 8,0 м/с.
10.Поверхностные воды образуются редко и только из обильных осадков. Для водоснабжения сельского хозяйства района используется подземные воды.
11.Основной отраслью сельского хозяйства в районе является животноводство, растениеводство, выращивание бахчевых культур. На производственно-экономическое развитие района влияют отечественные и иностранные нефтяные компаний.
12. В настоящее время в районе верблюдов 8013 голов, 2606 голов крупного рогатого скота, 58 229 голов мелкого рогатого скота, 13 604 голов лошади.
13. В районе действует 6 ветеринарных пунктов, 2 места для купания скота, 2 скотомогильника, 2 пункта для забоя скота и 1 печь инсператор.
Сведения о ветеринарно-санитарных объектах:
Наименование города, сел, сельского округа
Ветеринарные пункты
Места для купания скота
Скотомогильники
Пункт для забоя скота
Печь инсператор
1
город Форт-Шевченко
1
-
1
-
1
2
село Акшукур
1
1
-
1
-
3
сельский округ Сайын Шапагатова
1
-
1
-
-
4
село Таушык
1
1
-
1
-
5
село Кызылозен
1
-
-
-
-
6
село Баутино
1
-
-
-
-
Итого:
6
2
2
2
1
14. Для определения продуктивности пастбищ использовались данные геоботанических исследований. Средняя урожайность пастбищ на сухую массу составляет 1,5 - 2,0 центнер/гектар. Вспомогательные продукты скошенной травы и травы искусственного кошения используются в зимний период.
15. Определение пастбищного потенциала было основано на данных о его производительности в период пастбищ. Приблизительно были получены следующие нормы кормов для скота (в среднем для одного скота): крупно рогатый скот - 4 кг, мелко рогатый скот -2 кг, лошадь и верблюд – 6 кг. Продолжительность пастбищного периода составляет 180-200 дней. Таким образом, можно определить вместительность пастбища, зная пастбищный продукт, необходимость на один день корма для животных, продолжительность пастбищного периода.
16. Особенности выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах:

434 854 ,4
2
Елдi мекендердiң жерлері
57 729
37 321,4
3
Өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және басқа да ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер
66 485,32
15,1
4
Орман қорының жері
0
0
5
Су қорының жері
1 571,2
0
6
Босалқы жерлер
101 588,5
96 371,8
Барлығы:
807 899,12
568 562,7
8.Түпқараған ауданы Маңғыстау облысының батыс бөлігінде орналасқан. Ауданның жер бедері негізінен жазық, ең биік нүктесі Батыс Қаратау (289 м), ал ең төмен - Бозашы түбегі (-26,5 м) орналасқан. Жерді пайдалану аймағы құрғақ аймақта орналасқан. Аумақтың басым бөлігінде жусан, жантақ, сораң шөп және басқа да шөптердің түрлері өседі. Мал жаюға арналған табиғи өсімдіктер аумағы ауданның барлығында таралған.
9.Түпқараған ауданының климаты күрт континенталды және қуаң. Қыс мезгілінде ауданның орташа температурасы – 8 ден -10 С-ға дейін, ал жаз мезгілінде +28 ден +30 С-ға дейін. Жауын-шашынның орташа деңгейі 180-220 мм. Қар жамылғысы ұзақ сақталмайды. Жыл бойы желді ауа райы байқалады. Желдің орташа жылдамдығы – 8,0 м/с.
10.Жер беті сулары сирек және тек мол жауын-шашындардан құрылады. Ауданда ауыл шаруашылығын сумен қамтамасыз етуге жер асты сулары пайдаланылады.
11.Ауданда ауыл шаруашылықтың негізгі саласы мал шаруашылығы, өсімдік шаруашылығы және бау-бақша дақылдарын өсіру болып табылады. Ауданның өндірістік - экономикалық дамуына отандық және шетелдік мұнай компаниялары өз септігін тигізуде.
12.Қазіргі таңда ауданда 8013 бас түйе, 2 606 бас мүйізді ірі қара мал, 58 229 бас мүйізді ұсақ мал, 13 604 бас жылқы бар.
13.Ауданда 6 мал дәрігерлік пункттер, 2 мал тоғыту орындары, 2 мал көміндісі, 2 мал сою пункті және 1 инсператор пеші жұмыс жасайды.
Ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер:
Қала, ауылдар, ауылдық округ атауы
Мал дәрігерлік пункттер
Мал тоғыту орындары
Мал көмінділері
Мал сою пункті
Инсператор пеші
1
Форт-Шевченко қаласы
1
-
1
-
1
2
Ақшұқыр ауылы
1
1
-
1
-
3
Сайын Шапағатов ауылдық округі
1
-
1
-
-
4
Таушық ауылы
1
1
-
1
-
5
Қызылөзен ауылы
1
-
-
-
-
6
Баутин ауылы
1
-
-
-
-
Барлығы:
6
2
2
2
1
14.Жайылым өнімділігін анықтау үшін геоботаникалық зерттеулердің деректері қолданылды. Жайылымдардың құрғақ массада орташа өнімділігі 1,5 -2,0 центнер/гектар құрайды. Шабылған шөп пен жасанды шабылған шөптің қосалқы азықтары қысқы кезеңде қолданылады.
15.Жайылым сыйымдылығын анықтау, жайылым кезеңінде оның өнімділігі туралы деректер негізінде жүргізілді. Шамамен алғанда, мал азығының келесі нормалары алынды (орта есеппен бір бас малға): ірі қара мал - 4 кг, ұсақ қара мал - 2 кг, жылқы және түйе - 6 кг. Жайылым кезеңінің ұзақтылығы 180-200 күнді құрайды. Осылайша, жайылым өнімін, жануарлардың жасыл азықты бір күнде қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтылығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.
16.Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері:

1) календарный график о выпасе сельскохозяйственных животных и перегона сезонных маршрутов устанавливающий использование пастбищ, также продолжительность пастбищеоборота;
2) почва зависит от климатического региона, видов сельскохозяйственных животных, а также от пастбищеоборота;
3) степной -160-180 дней,
4) пустынный – 160-180 дней.
5) выпас крупного рогатого скота молочной породы минимальная, а крупного рогатого скота мясной породы, овец, лошадей, верблюдов максимальная и зависит от глубины и плотности снежного покрова и других факторов.
18. Сведения о сервитутах для прогона скота. Скотопрогонная трасса по Тупкараганскому району составляет 350 км.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
га – гектар;
С – показатель Цельсия;
мм – миллиметр;
кг – килограмм;
км – километр.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тупкараганскому
району на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территорий административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тупкараганскому
району на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тупкараганскому
району на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тупкараганскому
району на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводительным каналам, трубчатым или шахтовым колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тупкараганскому району
на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тупкараганскому
району на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тупкараганскому
району на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование города,сел,сельского округа
Период выпаса скота на отдаленные пастбища
Период возврата скота с отдаленных пастбищ
1
город Форт-Шевченко
первая половина марта
вторая декада ноября
2
село Акшукур
первая половина марта
вторая декада ноября
3
сельский округ Сайын-Шапагатова
первая половина марта
вторая декада ноября
4
село Таушык
первая половина марта
вторая декада ноября
5
село Кызылозен
первая половина марта
вторая декада ноября
6
село Баутино
первая половина марта
вторая декада ноября
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тупкараганскому району
на 2021-2022 годы
Данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и по половозрастным группам сельскохозяйственных животных
Наименование города, сел, сельского округа
Количество гуртов,отаров, табунов
Крупно- рогатый скот (табун)
Верблюд
Лошади(гурт)
Мелко- рогатый скот (отар)
1
город Форт-Шевченко
14
18
72
37
2
село Акшукур
14
30
78
26
3
сельский округ Сайын-Шапагатова
8
23
43
13
4
село Таушык
30
90
96
42
5
село Кызылозен
12
15
77
25
6
село Баутино
7
3
23
14
7
Итого
85

1) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі, сонымен қатар жайылым кезеңінің ұзақтығы;
2) топырақ климаттық аймаққа, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай – ақ жайылым айналымына тәуелді;
3) далада – 160-180 күн;
4) шөлейтте – 160-180 күн;
5) сүтті ірі қара малды жаю ұзақтығы – ең кіші, ал етті ірі қара мал үшін, қой, жылқы, түйелер үшін – максималды және қар жамылғысының тереңдігі мен тығыздығына және басқа да факторларға байланысты.
17. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
Түпқараған ауданы бойынша малды айдап өту жолы 350 км құрайды.
Ескерту: аббревиатуралардың ажыратылып жазылуы:
га – гектар;
С – Цельсия көрсеткіші;
мм – миллиметр;
кг – килограмм;
км - километр.
Түпқараған ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Түпқараған ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Түпқараған ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Түпқараған ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару, немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Түпқараған ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға
5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Түпқараған ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға
6 қосымша
Аудандық маңызы бар қала, ауылдар, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Түпқараған ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Қала, ауылдар, ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
1
Форт-Шевченко қаласы
Наурыздың бірінші жартысы
Қарашаның екінші онкүндігі
2
Ақшұқыр ауылы
Наурыздың бірінші жартысы
Қарашаның екінші онкүндігі
3
Сайын-Шапағатов ауылдық округі
Наурыздың бірінші жартысы
Қарашаның екінші онкүндігі
4
Таушық ауылы
Наурыздың бірінші жартысы
Қарашаның екінші онкүндігі
5
Қызылөзен ауылы
Наурыздың бірінші жартысы
Қарашаның екінші онкүндігі
6
Баутин ауылы
Наурыздың бірінші жартысы
Қарашаның екінші онкүндігі
Түпқараған ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына
8 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер
Қала, ауылдар, ауылдық округ атауы
Табын,отар,үйірлердің саны
Ірі қара мал (табын)
Түйе
Жылқылар(үйір)
Ұсақ мал(отар)
1
Форт-Шевченко қаласы
14
18
72
37
2
Ақшұқыр ауылы
14
30
78
26
3
Сайын-Шапағатов ауылдық округі
8
23
43
13
4
Таушық ауылы
30
90
96
42
5
Қызылөзен ауылы
12
15
77
25
6
Баутин ауылы
7
3
23
14
Барлығы
85

на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей

2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына
10 қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта