О внесении изменения в решение маслихата от 6 июня 2016 года № 33 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат Денисовского районного маслихата"
Решение маслихата Денисовского района Костанайской области от 22 декабря 2022 года № 106
Денисовский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Денисовского районного маслихата "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат Денисовского районного маслихата" от 6 июня 2016 года № 33 следующее изменение:
Положение о государственном учреждении "Аппарат Денисовского районного маслихата" изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь Денисовcкого районного маслихата А. Мурзабаев
Приложение
к решению маслихата
от 27 декабря 2022 года
№ 106
Утверждено
решением Денисовского
районного маслихата
от 6 июня 2016 года
№ 33
Положение о государственном учреждении "Аппарат Денисовского районного маслихата"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат Денисовского районного маслихата" (далее - аппарат маслихата) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим организационное, правовое, материально-техническое и иное обеспечение Денисовского районного маслихата (далее - маслихат) и его органов, оказывающим помощь депутатам в осуществлении их полномочий.
2. Аппарат маслихата не имеет ведомств.
3. Аппарат маслихата осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат маслихата является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии законодательством Республики Казахстан.
5. Аппарат маслихата вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат маслихата имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Аппарат маслихата по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями председателя Денисовского районного маслихата (далее - председатель маслихата) и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

Мәслихаттың 2016 жылғы 6 маусымдағы № 33 "Денисов аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 2022 жылғы 22 желтоқсандағы № 106 шешімі
Денисов аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Денисов аудандық мәслихатының "Денисов аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы" 2016 жылғы 6 маусымдағы № 33 ережені бекіту туралы" шешіміне мынадай өзгеріс енгізілсін:
"Денисов аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Денисов аудандық мәслихатының хатшысы А. Мұрзабаев
Денисов
аудандық мәслихатының
2022 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 106 шешіміне
қосымша
Денисов
аудандық мәслихатының
2016 жылғы 6 маусымдағы
№ 33 шешімімен
бекітілген
"Денисов аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Денисов аудандық мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - мәслихат аппараты) Денисов аудандық мәслихатын (бұдан әрі - мәслихат) және оның органдарын ұйымдық, құқықтық, материалдық-техникалық және өзге де қамтамасыз етуді жүзеге асыратын, депутаттарға олардың өкілеттіктерін жүзеге асыруға көмек көрсететін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мәслихат аппаратының ведомстволары жоқ.
3. Мәслихат аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Мәслихат аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және өз атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Мәслихат аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Мәслихат аппаратының, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Мәслихат аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Денисов аудандық мәслихаты төрағасының (бұдан әрі-мәслихат төрағасы) өкімдерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Аппарат Денисовского районного маслихата" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: индекс 110500, Республика Казахстан, Костанайская область, село Денисовка, улица Калинина, 5.
10. Настоящее положение является учредительным документом аппарата маслихата.
11. Финансирование деятельности аппарата маслихата осуществляется из местного бюджета.
12. Аппарату маслихата запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями аппарата маслихата.
Если аппарату маслихата законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия аппарата маслихата
13. Задачи: обеспечение деятельности маслихата, его органов и депутатов.
14. Полномочия:
1) права:
в пределах своей компетенции вступать в гражданско-правовые отношения с юридическими и физическими лицами, заключать договоры и осуществлять иную деятельность, не противоречащую действующему законодательству Республики Казахстан;
в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов, должностных лиц и других организаций по вопросам компетенции маслихата;
участвовать в заседаниях маслихата, комиссий, рабочих групп, мероприятиях, проводимых органами маслихата;
осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
осуществлять методическое руководство деятельностью депутатов маслихата;
вести служебную переписку по вопросам, отнесенным к ведению аппарата маслихата;
привлекать заинтересованные органы и организации к участию в подготовке документов, рассматриваемых маслихатом;
осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
организационное обеспечение деятельности маслихата, его органов и депутатов;
правовое обеспечение деятельности маслихата, его органов и депутатов маслихата;
рассмотрение проектов решений, поступивших на рассмотрение в маслихат;
оказание помощи в реализации депутатами маслихата компетенций установленных законодательством;
информационно-аналитическое обеспечение деятельности маслихата;
обеспечение взаимодействия маслихата с другими органами и организациями;
документационное обеспечение деятельности маслихата;
материально-техническое обеспечение деятельности маслихата;
иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

8. "Денисов аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индексі 110500, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Денисовка ауылы, Калинин көшесі, 5.
10. Осы Ереже мәслихат аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мәслихат аппаратының қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Мәслихат аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен мәслихат аппаратының өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер мәслихат аппаратына заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2 тарау. Мәслихат аппаратының міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері: мәслихаттың, оның органдары мен депутаттарының қызметін қамтамасыз ету.
14. Өкілеттіктер:
1) құқықтар:
өз құзыреті шегінде заңды және жеке тұлғалармен азаматтық-құқықтық қатынастарға түсуге, шарттар жасасуға және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін өзге де қызметті жүзеге асыруға;
өз құзыреті шегінде мәслихат құзыретінің мәселелері бойынша мемлекеттік органдардан, лауазымды адамдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрату және алу;
мәслихат отырыстарына, комиссияларға, жұмыс топтарына, мәслихат органдары өткізетін іс-шараларға қатысу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
2) міндеттері:
мәслихат депутаттарының қызметіне әдістемелік басшылықты жүзеге асыру;
мәслихат аппаратының қарауына жатқызылған мәселелер бойынша қызметтік хат алмасуды жүргізу;
мәслихат қарайтын құжаттарды дайындауға қатысуға мүдделі органдар мен ұйымдарды тарту;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
мәслихаттың, оның органдары мен депутаттарының қызметін ұйымдастырушылық қамтамасыз ету;
мәслихаттың, оның органдарының және мәслихат депутаттарының қызметін құқықтық қамтамасыз ету;
мәслихаттың қарауына келіп түскен шешімдердің жобаларын қарау;
мәслихат депутаттарының заңнамада белгіленген құзыреттерді іске асыруына көмек көрсету;
мәслихат қызметін ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету;
мәслихаттың басқа органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
мәслихат қызметін құжаттамалық қамтамасыз ету;
мәслихат қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функциялар.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя аппарата маслихата
16. Руководство аппаратом маслихата осуществляется первым руководителем (председатель маслихата), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат маслихата задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель аппарата маслихата избирается из числа депутатов открытым или тайным голосованием большинством голосов от общего числа депутатов и освобождается от должности маслихатом на сессии.
18. Первый руководитель аппарата маслихата не имеет заместителей.
19. Полномочия первого руководителя аппарата маслихата установлены согласно Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
При отсутствии первого руководителя аппарата маслихата его полномочия временно осуществляются одним из депутатов Денисовского районного маслихата.
20. Аппарат маслихата возглавляется руководителем аппарата маслихата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности председателем маслихата в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан о государственной службе.
Глава 4. Имущество аппарата маслихата
21. Аппарат маслихата может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество аппарата маслихата формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за аппаратом маслихата, относится к коммунальной собственности.
23. Аппарат маслихата не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение аппарата маслихата
24. Реорганизация и упразднение аппарата маслихата осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3-тарау. Мәслихат аппаратының бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Мәслихат аппаратына басшылықты мәслихат аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болатын бірінші басшы (мәслихат төрағасы) жүзеге асырады.
17. Мәслихат аппаратының бірінші басшысын депутаттар арасынан депутаттардың жалпы санының көпшілік даусымен ашық немесе жасырын дауыс беру арқылы сайлайды және мәслихат сессияда қызметінен босатады.
18. Мәслихат аппаратының бірінші басшысының орынбасарлары жоқ.
19. Мәслихат аппаратының бірінші басшысының өкілеттігі "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгіленген.
Мәслихат аппаратының бірінші басшысы болмаған кезде оның өкілеттігін Денисов аудандық мәслихат депутаттарының бірі уақытша жүзеге асырады.
20. Мәслихат аппаратын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет туралы қолданыстағы заңнамасына сәйкес мәслихат төрағасы қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын мәслихат аппаратының басшысы басқарады.
4-тарау. Мәслихат аппаратының мүлкі
21. Мәслихат аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Мәслихат аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Мәслихат аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, мәслихат аппаратының өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мәслихат аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату
24. Мәслихат аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.