Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Джангельдинскому району на 2022-2023 годы
Решение маслихата Джангельдинского района Костанайской области от 5 мая 2022 года № 101
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Джангельдинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Джангельдинскому району на 2022-2023 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Джангельдинского районного маслихата С. Нургазин
Утвержден
решением Джангельдинского
районного маслихата
от 5 мая 2022 года
№ 101
План по управлению пастбищами и их использованию по Джангельдинскому району на 2022-2023 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории Джангельдинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Джангельдинскому району на 2022-2023 годы);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Джангельдинскому району на 2022-2023 годы);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Джангельдинскому району на 2022-2023 годы);
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Джангельдинскому району на 2022-2023 годы);
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Джангельдинскому району на 2022-2023 годы);

Жангелдин ауданы бойынша 2022–2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қостанай облысы Жангелдин ауданы мәслихатының 2022 жылғы 5 мамырдағы № 101 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес Жангелдин аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Жангелдин ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Жангелдин аудандық мәслихатының хатшысы С. Нургазин
Жангелдин
аудандық мәслихатының
2022 жылғы 5 мамырдағы
№ 101 шешімімен
бекітілген
Жангелдин ауданы бойынша 2022–2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жангелдин ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (Жангелдин ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (Жангелдин ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (Жангелдин ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (Жангелдин ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (Жангелдин ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша);

6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Джангельдинскому району на 2022-2023 годы);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Джангельдинскому району на 2022-2023 годы);

6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (Жангелдин ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік график (Жангелдин ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша);

На территории Джангельдинского района всего имеется 3 325 758 га пастбищ их них в землях запаса 2 152 322 га, именно поэтому вопрос реализации Плана по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Джангельдинского района даст возможность более эффективно и рационально использовать земли, чтобы создать условия для получения высокой продуктивности пастбищ, сохранить ценный состав травостоя в течение длительного времени, обеспечить пастбищными кормами наибольшее количество животных, получить высокий выход животноводческой продукции и увеличить поголовье скота.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Джангельдинскому району
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
В Джангельдинском районе площадь сезонных пастбищ составляет 3 325 758 гектар. В том числе земли сельскохозяйственного назначения 649 888 гектаров, земли населенных пунктов 272545 гектаров, земли запаса 2 152 322 гектаров, земли особо охраняемых природных территории 251 003 гектар.
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Джангельдинскому району
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Гидрография района представлена реками Торгай, Кабырга, Улькаяк, Улы-жыланшик, Карасу, а также озерами, группирующимся в обширных неглубоких бессточных депрессиях. В этих депрессиях располагаются сравнительно крупные озера: Акколь, Карасор, Татыр, Каракамыс, Айнаколь и другие озера.
В большинстве озера имеют малую площадь зеркала и отличаются при этом незначительной глубиной. Объем воды, площадь зеркала и глубина озер весьма изменчива и зависят от количества выпавших атмосферных осадков.
Кроме естественных водоисточников на территории Джангельдинского района расположено 22 озер, которые используются для водопоя скота.
Пруды, копани, оросительные или обводнительные каналы, трубчатые или шахтные колодцы не имеются.
В целом источники водопотребления в районе полностью удовлетворяют потребность сельскохозяйственных животных.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам составлена в границах земель населенных пунктов и в связи с этим установление частного сервитута с землепользователями на землях сельскохозяйственного назначения не требуется.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Джангельдинскому району

Жангелдин ауданы аумағында 3 325 758 га жайылымдық жерлері бар, оның 2 152 322 га босалқы жерлерде, сондықтан да Жангелдин ауданы жерлерінің аумағында жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарын жүзеге асыру мәселесі мүмкіндігі зор. Жайылымдардың жоғары өнімділігін алу, шөптің құнды құрамын ұзақ уақыт сақтау, малды көбейтіп жайылымдық жем-шөппен қамтамасыз ету, мал шаруашылығы өнімдерінен жоғары өнім алу үшін жағдай жасау мақсатында, жерлерді тиімді және ұтымды пайдалануға болады.
Жангелдин
ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жангелдин ауданындағы маусымдық жайылымдардың алаңы 3 325 758 гектарды құрайды. Оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер 649 888 гектар, елді мекендердің жерлері 272 545 гектар, босалқы жерлер 2 152 322 гектар, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері 251 003 гектар.
Жангелдин
ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер–Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Ауданның гидрографиясы Торғай, Қабырға, Ұлқаяқ, Ұлы-жыланшық, Қарасу өзендерімен, сондай-ақ үлкен тайыз сусыз ойпаңдарға топтастырылған көлдермен ұсынылған. Бұл ойыстарда салыстырмалы түрде үлкен көлдер орналасқан: Ақкөл, Қарасор, Татыр, Қарақамыс, Айнакөл және басқа көлдер.
Көлдердің көпшілігінде олардың аумағы аз және олардың елеусіз тереңдігімен ерекшеленеді. Судың көлемі, аумағы және көлдердің тереңдігі өте өзгермелі жауын-шашын мөлшеріне байланысты.
Жангелдин ауданы аумағында табиғи су көздерінен басқа мал суаруға болатын 22 көл бар.
Тоғандар, апандар, суару немесе суландыру каналдары, құбырлы немесе шахталы құдықтар жоқ.
Жалпы аудандағы су тұтыну көздері ауыл шаруашылығы малдарының қажеттілігін толық қамтамасыз етеді.
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы елді мекендер жерлерінің шекараларында жасалады және осыған байланысты ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге жер пайдаланушылармен жеке сервитут белгілеу талап етілмейді.
Жангелдин
ауданы бойынша

на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Площадь пастбищ по Джангельдинскому району составляет 3 074 755 гектар, в том числе на землях сельскохозяйственного назначения 649 888 гектар, на землях населенного пункта 272 545 гектар, на землях запаса 2 152 322 гектар.
В связи с чем, перераспределение пастбищ в этом районе для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища нет необходимости, так как достаточно пастбищных угодий для пастьбы скота.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Джангельдинскому району
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Джангельдинскому району
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сел, сельских округов
Количество загонов в 2022 году
Количество загонов в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
село Акколь
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
2
Акшиганакский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
3
Албарбогетский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
4
село Аралбай
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
5
село Ахмет Байтұрсынұлы
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
6
Жаркольский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
7
Калам-Карасуский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
8
Кызбельский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
9
село Сужарган
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
10
село Торгай
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
11
село Шеген
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
12
Шилийский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон

2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жангелдин ауданы бойынша жайылымдардың алаңы 3 074 755 гектарды құрайды, оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде 649 888 гектар, елді мекен жерлерінде 272 545 гектар, босалқы жерлерде2 152 322 гектар.
Осыған байланысты жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін осы аудандағы жайылымдарды қайта бөлудің қажеті жоқ, себебі мал жаю үшін жайылымдық алқаптар жеткілікті.
Жангелдин
ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жангелдин
ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік график
Ауылдардың, ауылдық округтердің атауы
2022 жылдағы қашалар саны
2023 жылдағы қашалар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ақкөл ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
Демалатын қаша
Демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
2
Ақшығанақ ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
Демалатын қаша
Демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
3
Албарбөгет ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
Демалатын қаша
Демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
4
Аралбай ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
Демалатын қаша
Демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
5
Ахмет Байтұрсынұлы ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
Демалатын қаша
Демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
6
Жаркөл ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
Демалатын қаша
Демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
7
Қалам-Қарасу ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
Демалатын қаша
Демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
8
Қызбел ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
Демалатын қаша
Демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
9
Сужарған ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
Демалатын қаша
Демалатын қаша
көктемгі-жазғымезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
10
Торғай ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
Демалатын қаша
Демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
11
Шеген ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
Демалатын қаша
Демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
12
Шилі ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
Демалатын қаша
Демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
Жангелдин
ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға

Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Джангельдинскому району
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенности
Площадь пастбищ в разрезе сел и сельских округов Джангельдинского района
№ п/п
Наименование сельских округов и сел
Общая площадь пастбищ, га
Из них по категориям:
Земли населенных пунктов
Земли КХ и ТОО
Земли особо охраняемых природных территории
Земли запаса
1
село Акколь

7-1-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Жангелдин ауданына қарасты елді мекендердің жерлеріндегі жайылымдық жерлер туралы мәліметтер
Ауыл және ауылдық округ атауы
Жалпы жайылым көлемі, га
санаттары бойынша:
Елді мекендердің жерлері
ШҚ және ЖШС жерлері
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері
босалқы жерлер
1
Аккөл а.