Об утверждении норм положенности форменной одежды и специального обмундирования сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 31 мая 2022 года № 196.
В соответствии с подпунктом 70-26) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы.
2. Департаменту финансов и государственных закупок Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
2) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 3 декабря 2021 года № 573 "О внесении изменения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 256 "Об утверждении норм положенности форменной одежды и специального обмундирования сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы".
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 31 мая 2022 года № 196
Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы

Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен арнайы киiм-кешегінің тиесiлiлік нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 31 мамырдағы № 196 бұйрығы.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 70-26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен арнайы киiм-кешегінің тиесiлiлік нормалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Қаржы және мемлекеттік сатып алу департаменті заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
2) осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 3 желтоқсандағы № 573 "Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен арнайы киiм-кешегінің тиесiлiлік нормаларын бекіту туралы" бұйрығының күші жойылған деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Респуликасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2022 жылғы 31 мамырдағы
№ 196 бұйрығымен бекітілген
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен арнайы киiм-кешегінің тиесiлiлік нормалары
Ескерту. Нормаларына өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 20.10.2023 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Раздел 1. Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования высшего начальствующего состава
Сноска. Раздел 1 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.10.2023 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование норм
Ед. измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
1
2
3
4
5
Подраздел 1. Парадная форменная одежда*
Летняя
1.
Фуражка темно-синего цвета
1 шт.
5 лет
2.
Мундир открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с лампасами крапового цвета
1 компл.
5 лет
3.
Рубашка с длинным рукавом белого цвета
1 шт.
3 года
4.
Полуботинки хромовые черного цвета
1 пара
3 года
Подраздел 2. Парадно-выходная форменная одежда*
Летняя
5.
Фуражка светло серого цвета
1 шт.
5 лет
6.
Мундир открытый двубортный светло серого цвета и брюки навыпуск темно-синего цвета с лампасами крапового цвета
1 компл.
5 лет
7.
Рубашка с длинным рукавом белого цвета
1 шт.
3 года
8.
Полуботинки лакированные черного цвета
1 пара
4 года
Зимняя
9.
Пальто утепленное стального цвета с воротником из каракуля серого цвета и погонами
1 шт.
7 лет
Подраздел 3. Повседневная форменная одежда*
Летняя
10.
Фуражка темно-синего цвета
1 шт.
3 года
11.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
3 года
12.
Китель открытый однобортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с лампасами крапового цвета
1 компл.
3 года
13.
Рубашка с длинным рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
14.
Рубашка с коротким рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
15.
Футболка белого цвета
2 шт.
1 год
16.
Полуботинки хромовые черного цвета
1 пара
2 года
17.
Куртка с длинным рукавом на молнии и темно-синего цвета с лампасами крапового цвета (офисная форма)
1 компл.
1 года
18.
Куртка с коротким рукавом на молнии и темно-синего цвета с лампасами крапового цвета (офисная форма)
1 компл.
1 года
19.
Плащ демисезонный темно-синего цвета с погонами
1 шт.
4 года
20.
Сапоги кожаные черного цвета
1 пара
4 года
Зимняя
21.
Шапка ушанка из каракуля серого цвета
1 шт.
5 лет
22.
Бейсболка демисезонная темно-синего цвета
1 шт.
3 года
23.
Куртка, утепленная со съемной меховой опушкой на капюшоне и внутренней курткой темно-синего цвета
1 шт.
3 года
24.
Свитер темно-синего цвета с погонами
1 шт.
2 года
25.
Плащ утепленный кожаный черного цвета с воротником из каракуля серого цвета
1 шт.
4 года
26.
Плащ кожаный черного цвета
1 шт.
4 года
27.
Сапоги хромовые утепленные черного цвета
1 пара
3 года
28.
Полусапожки кожаные утепленные черного цвета
1 пара
2 года
Подраздел 4. Специальная форменная одежда*
29.
Летняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Бейсболка темно-синего цвета или берет темно-оранжевый; куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета; рубашка с коротким рукавом на пуговицах и брюки темно-синего цвета; футболка белого цвета или тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами; ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета
30.
Зимняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Шапка-ушанка, утепленная из натурального каракуля серого цвета; бейсболка демисезонная темно-синего цвета; куртка, утепленная со съемной меховой опушкой на капюшоне и внутренней курткой с утепленными брюками темно-синего цвета; свитер без выреза темно-синего цвета; ботинки кожаные зимние с высокими берцами утепленные черного цвета
Подраздел 5. Полевая форменная одежда*
Летняя
31.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
2 года
32.
Куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета
1 компл.
2 года
33.
Футболка темно-синего цвета
1 шт.
2 года
34.
Куртка с накладными карманами и брюки камуфлированного цвета
1 компл.
2 года
35.
Футболка камуфлированного цвета
1 шт.
2 года
36.
Ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета
1 пара
2 года
37.
Фуражка полевая
1 шт.
1 год
Зимняя
38.
Шапка ушанка из каракуля серого цвета
1 шт.
2 года
39.
Куртка, утепленная с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки темно-синего цвета
1 компл.
2 года
в комплекте шапка вязанная темно-синего цвета
40.
Куртка, утепленная с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки камуфлированного цвета
1 компл.
2 года
в комплекте шапка вязанная темно-синего цвета
41.
Ботинки кожаные зимние с высокими берцами утепленные черного цвета
1 пара
2 года
Подраздел 6. Аксессуары*
42.
Галстук темно-синего цвета
2 шт.
2 года
43.
Зажим для галстука
2 шт.
4 года
44.
Аксельбант золотистого цвета
1 шт.
7 лет
Для высшего и старшего офицерского состава с двумя наконечниками, для среднего офицерского состава с одним наконечником
45.
Ремень парадный золотистого цвета
1 шт.
7 лет
46.
Перчатки белого цвета
1 пара
5 лет
47.
Перчатки кожаные черного цвета
2 пары
2 года
48.
Кашне темно-синего цвета
2 шт.
2 года
49.
Кашне белого цвета
1 шт.
3 года
50.
Галстук черного цвета
1 шт.
2 года
51.
Перчатки утепленные (кожаные) белого цвета
1 шт.
7 лет
52.
Ремень полевой
1 шт.
7 лет
Подраздел 7. Снаряжение.
53.
Костюм-дождевик с сумкой
1 компл.
4 года
54.
Сумка полевая
1 шт.
7 лет
55.
Спальный мешок с вкладышем и ковриком теплоизоляционным (каримат)
1 компл.
5 лет
56.
Сумка (рюкзак) с несессером для личных вещей
1 шт.
5 лет
Подраздел 8. Белье.
57.
Тельняшка с чередующимися горизонтальными бело–оранжевыми полосками с рукавами
2 шт.
1 год
58.
Тельняшка с чередующимися горизонтальными бело–оранжевыми полосками без рукавов
2 шт.
1 год
59.
Футболка однотонного цвета
2 шт.
1 год
60.
Майка белого цвета
2 шт.
1 год
61.
Белье нательное
1 компл.
1 год
Примечание:
* рисунки и описание форменной одежды и знаков различия высшего начальствующего состава приведены в приложении к настоящим Нормам;

1-бөлім. Жоғары басшы құрамының нысанды киімі мен арнайы киiм-кешегінің тиесiлiлік нормалары
р/с №
Нормалардың атауы
1 адамға өлшем бірлікті сандық түрде есептегенде
Кию мерзімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
1-кіші бөлім. Парадтық нысанды киім*
Жазғы
1.
Қою көк түстi фуражка
1 дана
5 жыл
2.
Қою көк түсті ашық екі қаусырмалы мундир мен қызыл қоңыр лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбар
1 жинақ
5 жыл
3.
Ақ түстi ұзын жеңді жейде
1 дана
3 жыл
4.
Қара түстi, хром бәтеңке
1 жұп
3 жыл
2-кіші бөлім. Парадтық-салтанатты нысанды киім*
Жазғы
5.
Ашық сұр түстi фуражка
1 дана
5 жыл
6.
Ашық сұр түсті ашық екі қаусырмалы мундир мен қызыл қоңыр лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбар
1 жинақ
5 жыл
7.
Ақ түстi ұзын жеңді жейде
1 дана
3 жыл
8.
Қара түсті лакталған бәтеңке
1 жұп
4 жыл
Қысқы
9.
Сұр түсті қаракөл жағасы мен погондары бар болат түсті оқшауланған Пальто
1 дана
7 жыл
3-кіші бөлім. Күнделікті нысанды киім*
Жазғы
10.
Қою көк түстi фуражка
1 дана
3 жыл
11.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
3 жыл
12.
Бір қаусырмалы ашық китель және қызыл қоңыр түсті жиегі бар қара көк түсті балағы түсіңкі шалбар
1 компл.
3 года
13.
Көгілдір түстi ұзын жеңді жейде
2 дана
2 жыл
14.
Көгілдір түстi қысқа жеңдi жейде
2 дана
2 жыл
15.
Ақ түсті футболка
2 дана
1 жыл
16.
Қара түстi, хром бәтеңке
1 жұп
2 жыл
17.
Сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен қызыл қоңыр лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбар (кеңсе формасы)
1 жинақ
1 жыл
18.
Қою көк түсті қысқа жеңді және погонды күртеше мен шалбар (кеңселік киім нысаны)
1 жинақ
1 жыл
19.
Погондары бар қою көк түсті маусымдық плащ
1 дана
4 жыл
20.
Қара түсті былғары етік
1 жұп
4 жыл
Қысқы
21.
Сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын
1 дана
5 жыл
22.
Қою көк түсті маусымаралық бейсболка
1 дана
3 жыл
23.
Қою көк түсті алмалы-салмалы тері жиегі бар күләпарасымен ішкі күртешесі бар астары жылы күртеше
1 дана
3 жыл
24.
Погондары бар қою көк түсті свитер
1 дана
2 жыл
25.
Сұр түсті қаракөлден тігілген жағасы бар астары жылы қара түсті былғары плащ
1 дана
4 жыл
26.
Қара түсті былғары плащ
1 дана
4 жыл
27.
Қара түсті жылы хром етік
1 жұп
3 жыл
28.
Қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік
1 жұп
2 жыл
4-кіші бөлім. Арнайы нысанды киім
29.
Жазғы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Қою көк түсті бейсболка немесе қою қызғылт сары түсті берет; сыдырмалы ұзын жеңді күртеше және қою көк түсті шалбар; түймелері бар қысқа жеңді жейде және қою көк түсті шалбар; ақ түсті футболка немесе кезектескен ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка; қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке
30.
Қысқы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Сұр түсті таби,и қаракөлден тігілген жылы құлақшын; қою көк түсті маусымаралық бейсболка; қою көк түсті алмалы-салмалы тері жиегі бар күләпарасымен ішкі күртешесі бар жылы күртеше және қою көк түсті астары жылы шалбар; қою көк түсті ойығы жоқ свитер; қара түсті жылы қонышы қысқы биік былғары бәтеңке
5-кіші бөлім. Дала нысанды киім*
Жазғы
31.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
2 жыл
32.
Қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар
1 жинақ
2 жыл
33.
Қою көк түсті футболка
1 дана
2 жыл
34.
камуфляж түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар
1 жинақ
2 жыл
35.
камуфляж түсті футболка
1 дана
2 жыл
36.
Қара түсті қонышы биік былғары бәтеңке
1 жұп
2 жыл
37.
Далалық фуражка
1 дана
1 жыл
Қысқы
38.
Қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын
1 дана
2 жыл
39.
Қою көк түсті жапсырма қалталармен алмалы-салмалы күләпарасы бар жылы күртеше
1 жинақ
2 жыл
жиынтықта қою көк түсті тоқылған бөрік
40.
камуфляж түсті жапсырма қалталармен алмалы-салмалы күләпарасы бар жылы күртеше
1 жинақ
2 жыл
жиынтықта қою көк түсті тоқылған бөрік
41.
Қара түсті қонышы биік жылы қысқы былғары бәтеңке.
1 жұп
2 жыл
6-кіші бөлім. Аксессуарлар*
42.
Қою көк түсті галстук
2 дана
2 жыл
43.
Галстук қысқышы
2 дана
4 жыл
44.
Алтын түстес аксельбант
1 дана
7 жыл
Жоғары және аға офицерлер құрамы үшін
екі ұшы бар, бір ұшы бар орта офицерлер құрамы үшін
45.
Алтын түсті салтанатты белбеу
1 дана
7 жыл
46.
Ақ түсті қолғап
1жұп
5 жыл
47.
Қара түсті былғары қолғап
1 жұп
2 жыл
48.
Қою көк түсті кашне
2 дана
2 жыл
49
Ақ түсті кашне
1 дана
3 жыл
50.
Қара түсті галстук
1 дана
2 жыл
51.
Ақ түсті іші жылы (былғары) қолғап
1 жұп
7 жыл
52.
Далалық белбеу
1 жинақ
7 жыл
7-кіші бөлім. Керек-жарақтар
53.
Сөмкесі бар желбегей костюм
1 жинақ
4 жыл
54.
Далалық сөмке
1 дана
7 жыл
55.
Астары және жылу-ұстайтын кілемшесі бар ұйықтауға арналған (каримат) қап
1 жинақ
5 жыл
56.
Жеке заттарға арналған нессесері бар сөмке (рюкзак)
1 дана
5 жыл
8-кіші бөлім. Іш киім
57.
Жеңдері бар кезектесетін көлденең ақ-қызығлт сары жолдақтары бар тельняшка
2 дана
1 жыл
58.
Жеңсіз кезектесетін көлденең ақ-қызығлт сары жолдақтары бар тельняшка
2 дана
1 жыл
59.
Бір түсті футболка
2 дана
1 жыл
60.
Ақ түсті майка
2 дана
1 жыл
61.
Іш киім
1 жинақ
1 жыл
Ескертпе:
* жоғары басшы құрамның нысанды киімі мен айырым белгілерінің суреттері мен сипаттамасы осы Нормаларға қосымшада келтірілген;

1) срок носки зимнего обмундирования в Акмолинской, Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областях и городе Астана сокращаются в два раза, а в Алматинской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Туркестанской областях и городах Алматы и Шымкент в два раза сокращается срок носки летнего обмундирования;
2) форменная одежда и специальное обмундирование выдаются укомплектованные всей необходимой фурнитурой по цвету в соответствии со специальными званиями;
3) разрешается выдавать вместо одних предметов другие из числа предметов, предусмотренных нормами положенности, в пределах их стоимости;
4) вместо ботинок, хромовых утепленных разрешается выдавать ботинки кожаные с высокими берцами;
5) разрешается вместо парадно-выходной форменной одежды выдавать повседневную;

1) Ақмола, Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстарында және Астана қаласында қысқы киім-кешекті кию мерзімі екі есе қысқартылады, ал Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Түркістан облыстарында және Алматы мен Шымкент қалаларында жазғы киім-кешекті кию мерзімі екі есе қысқартылады;
2) нысанды киім және арнайы киім-кешек арнайы атақтарға сәйкес түсі бойынша барлық қажетті фурнитурамен жиынтықталып беріледі;
3) тиесілілік нормаларында көзделген заттар қатарынан бір заттың орнына олардың құны шегінде басқаларын беруге рұқсат етіледі;
4) жылы хром бәтеңке орнына қонышы биік бәтеңке беруге рұқсат етіледі.
5) парадтық салтанатты нысанды киімінің орнына күнделікті киім беруге рұқсат етіледі;

6) специальная форменная одежда используется при проведении аварийно-спасательных и неотложных работ, в повседневной деятельности и при участии на занятиях, сборах и учениях. При специальной форменной одежде допускается ношение брюк навыпуск;
7) при присвоении очередных специальных званий ранее выданные предметы вещевого имущества засчитываются на плановое обеспечение (на оставшийся срок носки) с выдачей к мундиру, курткам, свитеру и рубашкам по одной паре погон со знаками различия в соответствии с присвоенным специальным званием.

6) арнайы нысанды киім авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу кезінде, күнделікті қызметте және сабақтарға, жиындар мен оқу-жаттығуларға қатысу кезінде пайдаланылады. Арнайы нысанды киім кезінде балағы түсіңкі шалбар киюге жол беріледі;
7) кезекті арнаулы атақтар берілген кезде бұрын берілген заттай мүлік заттары мундирге, күртешелерге, свитерге және жейделерге берілген арнаулы атаққа сәйкес айырым белгілері бар погондардың бір жұбынан беріле отырып, жоспарлы қамтамасыз етуге (қалған кию мерзіміне) есептеледі.

Раздел 2. Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования старшего и среднего начальствующего состава
Сноска. Раздел 2 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.10.2023 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование норм
Ед. измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
1
2
3
4
5
Подраздел 1. Парадно-выходная форменная одежда*
Летняя
1.
Фуражка темно-синего цвета
1 шт.
5 лет
2.
Мундир открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом крапового цвета
1 компл.
5 лет
для полковников
3.
Китель открытый однобортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом крапового цвета
1 компл.
5 лет
4.
Рубашка с длинным рукавом белого цвета
1 шт.
3 года
5.
Полуботинки хромовые черного цвета
1 пара
3 года
Подраздел 2. Повседневная форменная одежда*
Летняя
6.
Фуражка темно-синего цвета
1 шт.
3 года
7.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
3 года
8.
Куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета (офисная форма)
1 компл.
2 года
9.
Китель открытый однобортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом крапового цвета
1 компл.
3 года
10.
Рубашка с длинным рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
11.
Рубашка с коротким рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
12.
Футболка белого цвета
2 шт.
1 год
13.
Полуботинки хромовые черного цвета
1 пара
2 года
Зимняя
14.
Шапка ушанка из каракуля серого цвета
1 шт.
5 лет
для полковников
15.
Шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета
1 шт.
3 года
16.
Бейсболка демисезонная темно-синего цвета
1 шт.
3 года
17.
Куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой темно-синего цвета
1 шт.
3 года
для полковников на капюшоне съемная меховая опушка
18.
Сапоги хромовые утепленные черного цвета
1 пара
3 года
Подраздел 3. Специальная форменная одежда
19.
Летняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Бейсболка темно-синего цвета или берет темно-оранжевый; куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета; рубашка с коротким рукавом на пуговицах и брюки темно-синего цвета; футболка белого цвета или тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами; футболка-поло с длинным и коротким рукавом темно-синего цвета - для сотрудников дежурно- диспетчерских служб; ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета
20.
Зимняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Шапка-ушанка утепленная из ткани темно-синего цвета; бейсболка демисезонная темно-синего цвета; куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой с утеплнными брюками темно-синего цвета (для полковников на капюшоне съемная меховая опушка); свитер без выреза темно-синего цвета; ботинки кожаные зимние с высокими берцами утепленные черного цвета
Подраздел 4. Полевая форменная одежда*
Летняя
21.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
2 года
22.
Куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета
1 компл.
2 года
23.
Футболка темно-синего цвета
1 шт.
2 года
24.
Ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета
1 пара
2 года
Зимняя
25.
Шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета
1 шт.
2 года
26.
Куртка, утепленная с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки темно-синего цвета
1 компл.
2 года
в комплекте шапка вязанная темно-синего цвета
27.
Ботинки кожаные зимние с высокими берцами утепленные черного цвета
1 пара
2 года
Подраздел 5. Аксессуары
28.
Галстук темно-синего цвета
2 шт.
2 года
29.
Зажим для галстука
2 шт.
4 года
30.
Аксельбант золотистого цвета
1 шт.
7 лет
Для высшего и старшего офицерского состава с двумя наконечниками, для среднего офицерского состава с одним наконечником
31.
Ремень парадный золотистого цвета
1 шт.
7 лет
32.
Перчатки белого цвета
1 пара
5 лет
33.
Перчатки кожаные черного цвета
2 пары
2 года
34.
Кашне темно-синего цвета
2 шт.
2 года
35.
Кашне белого цвета
1 шт.
3 года
Подраздел 6. Снаряжение
36.
Сумка (рюкзак) с несессером
1 компл.
10 лет
В комплекте: фляжка металлическая с чехлом; котелок металлический; спальный мешок; фонарь налобный с комплектом аккумуляторов; теплоизоляционный каримат
37.
Сигнальный жилет
1 шт.
5 лет
инвентарное имущество
38.
Костюм-дождевик с сумкой
1 компл.
4 года
39.
Сумка полевая офицерская
1 шт.
10 лет
Подраздел 7. Белье
40.
Белье теплое нательное
1 компл.
2 год
Примечание:
* рисунки и описание форменной одежды и знаков различия старшего и среднего начальствующего состава приведены в приложении к настоящим Нормам;

2-бөлім. Аға және орта басшы құрамның нысанды киiмi мен арнайы киiм-кешегінің тиесiлiлiгі нормалары
р/с №
Нормалардың атауы
1 адамға өлшем бірлікті сандық түрде есептегенде
Кию мерзімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
1-кіші бөлім. Парадтық-салтанатты нысанды киім*
Жазғы
1.
Қою көк түсті фуражка
1 дана
5 жыл
2.
Қою көк түсті ашық екі қаусырмалы мундир мен қызыл қоңыр жиегі бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбар
1 жинақ
5 жыл
полковниктер үшін
3.
Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қызыл қоңыр жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар
1 жинақ
5 жыл
4.
Ақ түсті ұзын жеңді жейде
2 дана
3 жыл
5.
Қара түстi, хром бәтеңке
1 жұп
3 жыл
2-кіші бөлім. Күнделікті нысанды киім*
Жазғы
6.
Қою көк түстi фуражка
1 дана
3 жыл
7.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
3 жыл
8.
Сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен қара көк түсті балағы түсіңкі шалбар (кеңселік киім нысаны)
1 компл.
2 жыл
9.
Бір қаусырмалы ашық китель және қызыл қоңыр түсті жиегі бар қара көк түсті балағы түсіңкі шалбар
1 компл.
3 года
10.
Көгілдір түстi ұзын жеңді жейде
2 дана
2 жыл
11.
Көгілдір түстi қысқа жеңдi жейде
2 дана
2 жыл
12.
Ақ түсті футболка
2 дана
1 жыл
13.
Қара түстi, хром бәтеңке
1 жұп
2 жыл
Қысқы
14.
Сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын
1 дана
5 жыл
полковниктер үшін
15.
Қою көк түсті цигейкалы құлақшын
1 дана
3 жыл
16.
Қою көк түсті маусымаралық бейсболка
1 дана
3 жыл
17.
Қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасымен ішкі күртешесі бар астары жылы күртеше
1 дана
3 жыл
полковниктер үшін күләпарасы алмалы-салмалы тері жиегі
18.
Қара түсті жылы хром етік
1 жұп
3 жыл
3-кіші бөлім. Арнайы нысанды киімі
19.
Жазғы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Қою көк түсті бейсболка немесе қою қызғылт сары түсті берет; сыдырмалы ұзын жеңді күртеше және нкөк түсті шалбар; түймелері бар қысқа жеңді жейде және қою көк түсті шалбар; ақ түсті футболка немесе кезектескен ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка; қою көк түсті ұзын және қысқа жеңді футболка-поло (кезекші-диспетчерлік қызмет қызметкерлері үшін); қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке
20.
Қысқы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын; Қою көк түсті маусымаралық бейсболка; Қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасымен ішкі күртешесі бар жылы күртеше және қою көк түсті астары жылы шалбар (полковниктер үшін алмалы-салмалы тері жиегі бар); Қою көк түсті ойығы жоқ свитер; Қара түсті қонышы ұзын жылы қысқы былғары бәтеңке
4-кіші бөлім. Дала нысанды киім*
Жазғы
21.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
2 жыл
22.
Қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар
1 жинақ
2 жыл
23.
Қою көк түсті футболка
1 дана
2 жыл
24.
Қара түсті қонышы биік былғары бәтеңке
1 жұп
2 жыл
Қысқы
25.
Қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын
1 дана
2 жыл
26.
Қою көк түсті жапсырма қалталармен алмалы-салмалы күләпарасы бар жылы күртеше
1 жинақ
2 жыл
жиынтықта қою көк түсті тоқылған бөрік
27.
Қара түсті қонышы биік жылы қысқы былғары бәтеңке.
1 жұп
2 жыл
5-кіші бөлім. Аксессуарлар
28.
Қою көк түсті галстук
2 дана
2 жыл
29.
Галстук қысқышы
2 дана
4 жыл
30.
Алтын түстес аксельбант
1 дана
7 жыл
Жоғары және аға офицерлер құрамы үшін
екі ұшы бар, орта офицерлер құрамы үшін
бір ұшымен
31.
Алтын түсті салтанатты белбеу
1 дана
7 жыл
32.
Ақ түсті қолғап
1 жұп
5 жыл
33.
Қара түсті былғары қолғап
1 жұп
2 жыл
34.
Қою көк түсті кашне
2 дана
2 жыл
35.
Ақ түсті кашне
1 дана
3 жыл
6-кіші бөлім. Керек-жарақтар
36.
Несессері бар сөмке (рюкзак)
1жинақ
10 жыл
Жиынтықта: тысы бар металл құты; металл қазан; ұйықтайтын қап; аккумуляторлар жиынтығы бар маңдай шамы; жылу оқшаулағыш каримат
37.
Сигналдық кеудеше
1 дана
5 жыл
38.
Сөмкесі бар желбей костюм
1 жинақ
4 жыл
39.
Офицерлік далалық сөмке
1 дана
10 жыл
7-кіші бөлім. Іш киім
40.
Жылы іш киімі
1 жинақ
2 жыл
Ескертпе:
* аға және орта басшы құрамның нысанды киімі мен айырым белгілерінің суреттері мен сипаттамасы осы Нормаларға қосымшада келтірілген;

1) срок носки зимнего обмундирования в Акмолинской, Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской, областях и городе Нур-Султан сокращаются в два раза, а в Алматинской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Туркестанской областях и городах Алматы и Шымкент в два раза сокращается срок носки летнего обмундирования;
2) форменная одежда и специальное обмундирование выдаются укомплектованные всей необходимой фурнитурой по цвету в соответствии со специальными званиями;
3) разрешается выдавать вместо одних предметов другие из числа предметов, предусмотренных нормами положенности, в пределах их стоимости;

1) Ақмола, Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстарында және Нұр-Сұлтан қаласында қысқы киім-кешекті кию мерзімі екі есе қысқартылады, ал Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Түркістан облыстарында және Алматы мен Шымкент қалаларында жазғы киім-кешекті кию мерзімі екі есе қысқартылады;
2) нысанды киім және арнайы киім-кешек арнайы атақтарға сәйкес түсі бойынша барлық қажетті фурнитурамен жиынтықталып беріледі;
3) тиесілілік нормаларында көзделген заттар қатарынан бір заттың орнына олардың құны шегінде басқаларын беруге рұқсат етіледі;

4) вместо ботинок, хромовых утепленных разрешается выдавать ботинки кожаные с высокими берцами;
5) разрешается вместо парадно-выходной форменной одежды выдавать повседневную;
6) специальная форменная одежда используется при проведении аварийно -спасательных и неотложных работ, в повседневной деятельности и при участии на занятиях, сборах и учениях. При специальной форменной одежде допускается ношение брюк навыпуск;

4) жылы хром бәтеңке орнына қонышы биік бәтеңке беруге рұқсат етіледі;
5) парадтық салтанатты нысанды киімінің орнына күнделікті киім беруге рұқсат етіледі;
6) арнайы нысанды киім авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу кезінде, күнделікті қызметте және сабақтарға, жиындар мен оқу-жаттығуларға қатысу кезінде пайдаланылады. Арнайы нысанды киім кезінде балағы түсіңкі шалбар киюге жол беріледі;

7) при присвоении очередных специальных званий ранее выданные предметы вещевого имущества засчитываются на плановое обеспечение (на оставшийся срок носки) с выдачей к мундиру, курткам, свитеру и рубашкам по одной паре погон со знаками различия в соответствии с присвоенным специальным званием.
Раздел 3. Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования младшего начальствующего и рядового состава
№ п/п
Наименование норм
Ед. измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
1
2
3
4
5
Подраздел 1. Парадно-выходная форменная одежда*
Летняя
1.
Фуражка темно-синего цвета
1 шт.
5 лет
2.
Китель открытый однобортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом крапового цвета
1 компл.
5 лет
3.
Рубашка с длинным рукавом белого цвета
1 шт.
3 года
4.
Полуботинки хромовые черного цвета
1 пара
3 года
Подраздел 2. Повседневная форменная одежда*
Летняя
5.
Фуражка темно-синего цвета
1 шт.
3 года
6.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
3 года
7.
Китель открытый однобортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом крапового цвета
1 компл.
3 года
8.
Рубашка с длинным рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
9.
Рубашка с коротким рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
10.
Футболка белого цвета
2 шт.
1 год
11.
Полуботинки хромовые черного цвета
1 пара
2 года
12.
Куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета с кантом крапового цвета
1 компл.
2 года
Зимняя
13.
Шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета
1 шт.
3 года
14.
Куртка утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном
1 шт.
3 года
15.
Сапоги хромовые утепленные черного цвета
1 пара
3 года
Подраздел 3. Полевая форменная одежда*
Летняя
16.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
1 год
17.
Куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета
1 компл.
1 год
18.
Футболка темно-синего цвета
1 шт.
1 год
19.
Ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета
1 пара
2 года
Зимняя
20.
Шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета
1 шт.
2 года
21.
Куртка, утепленная с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки темно-синего цвета
1 компл.
2 года
в комплекте шапка вязанная темно-синего цвета
22.
Ботинки кожаные зимние с высокими берцами утепленные черного цвета
1 пара
2 года
Подраздел 4. Специальная форменная одежда*
23.
Летняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Бейсболка темно-синего цвета или берет темно-оранжевый; куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета; рубашка с коротким рукавом на пуговицах и брюки темно-синего цвета; футболка темно-синего цвета или тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами; футболка-поло с длинным и коротким рукавом темно-синего цвета - для сотрудников дежурно- диспетчерских служб; ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета
24.
Зимняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета; шапка, вязанная темно-синего цвета; куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки темно-синего цвета; свитер без выреза темно-синего цвета; ботинки кожаные зимние с высокими берцами утепленные черного цвета
Подраздел 5. Аксессуары
25.
Галстук темно-синего цвета
2 шт.
2 года
26.
Зажим для галстука
2 шт.
4 года
27.
Аксельбант золотистого цвета
1 шт.
7 лет
Для высшего и старшего офицерского состава с двумя наконечниками, для среднего офицерского состава с одним наконечником
28.
Ремень парадный белого цвета
1 шт.
7 лет
29.
Перчатки белого цвета
1 пара
5 лет
30.
Перчатки кожаные черного цвета
1 пара
2 года
31.
Перчатки утепленные черного цвета
1 пара
2 года
32.
Кашне темно-синего цвета
2 шт.
2 года
33.
Кашне белого цвета
1 шт.
3 года
Подраздел 6. Снаряжение
34.
Сумка (рюкзак) с несессером
1 компл.
10 лет
В комплекте: фляжка металлическая с чехлом; Котелок металлический; спальный мешок; фонарь налобный с комплектом аккумуляторов; теплоизоляционный каримат
35.
Сигнальный жилет
1 шт.
5 лет
инвентарное имущество
36.
Костюм-дождевик с сумкой
1 компл.
4 года
37.
Сумка полевая сержантская
1 шт.
10 лет
Подраздел 7. Белье
38.
Белье теплое нательное
1 компл.
2 год
39.
Носки шерстяные
2 пары
1 год
40.
Белье шерстяное нательное
1 компл.
3 года
41.
Носки хлопчатобумажные
2 пары
1 год
Примечание:
* рисунки и описание форменной одежды и знаков различия младшего начальствующего и рядового состава приведены в приложении к настоящим Нормам;

7) кезекті арнаулы атақтар берілген кезде бұрын берілген заттай мүлік заттары мундирге, күртешелерге, свитерге және жейделерге берілген арнаулы атаққа сәйкес айырым белгілері бар погондардың бір жұбынан беріле отырып, жоспарлы қамтамасыз етуге (қалған кию мерзіміне) есептеледі.
3-бөлім. Кiшi басшы және қатардағы құрамның нысанды киiмi мен арнайы киiм-кешегінің тиесілілік нормалары
р/с №
Нормалардың атауы
1 адамға өлшем бірлікті сандық түрде есептегенде
Кию мерзімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
1-кіші бөлім. Парадтық-салтанатты нысанды киім*
Жазғы
1.
Қою көк түсті фуражка
1 дана
5 жыл
2.
Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық төрт түймемен түймеленетін китель және қызыл қоңыр жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар
1 жинақ
5 жыл
3.
Ақ түсті ұзын жеңді жейде
1 дана
3 жыл
4.
Қара түстi, хром бәтеңке
1 жұп
3 жыл
2-кіші бөлім. Күнделікті нысанды киім*
Жазғы
5.
Қою көк түстi фуражка
1 дана
3 жыл
6.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
3 жыл
7.
Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қызыл қоңыр жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар
1 жинақ
3 жыл
8.
Көгілдір түстi ұзын жеңді жейде
2 дана
2 жыл
9.
Көгілдір түстi қысқа жеңдi жейде
2 дана
2 жыл
10.
Ақ түсті футболка
2 дана
1 жыл
11.
Қара түстi, хром бәтеңке
1 жұп
2 жыл
12.
Сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен қызыл қоңыр түсті жиегі бар қара көк түсті балағы түсіңкі шалбар
1 жиынтық.
2 жыл
Қысқы
13.
Қою көк түсті цигейкалы құлақшын
1 дана
3 жыл
14.
Қою көк түсті жапсырма қалталармен алмалы-салмалы күләпарасы бар астары жылы күртеше
1 дана
3 жыл
15.
Қара түсті жылы хром етік
1 жұп
3 жыл
3-кіші бөлім. Дала нысанды киім*
Жазғы
16.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
1 жыл
17.
Қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар
1 жинақ
1 жыл
18.
Қою көк түсті футболка
1 дана
1 жыл
19.
Қара түсті қонышы биік былғары бәтеңке
1 жұп
2 жыл
Қысқы
20.
Қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын
1 дана
2 жыл
21.
Қою көк түсті жапсырма қалталармен алмалы-салмалы күләпарасы бар жылы күртеше
1 жинақ
2 жыл
жиынтықта қою көк түсті тоқылған бөрік
22.
Қара түсті қонышы биік жылы қысқы былғары бәтеңке.
1 жұп
2 жыл
4-кіші бөлім. Арнайы нысанды киімі
23.
Жазғы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Қою көк түст бейсболка немесе қою қызғылт сары түсті берет; сыдырмалы ұзын жеңді күртеше және қою көк түсті шалбар; түймелері бар қысқа жеңді жейде және қою көк түсті шалбар; ақ түсті футболка немесе кезектескен ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка; қою көк түсті ұзын және қысқа жеңді футболка-поло (диспетчерлік қызмет кезекшілігінің қызметкерлері үшін); қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке
24.
Қысқы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын; қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен жапсырма қалталы бар астары жылы күртеше мен жылы көк түсті шалбар; қою көк түсті ойығы жоқ свитер; қара түсті ұзын қонышты жылы қысқы былғары бәтеңке
5-кіші бөлім. Аксессуарлар
25.
Қою көк түсті галстук
2 дана
2 жыл
26.
Галстук қысқышы
2 дана
4 жыл
27.
Алтын түстес аксельбант
1 дана
7 жыл
28.
Ақ түсті салтанатты белбеу
1 дана
7 жыл
29.
Ақ түсті қолғап
1 жұп
5 жыл
30.
Қара түсті былғары қолғап
1 жұп
2 жыл
31.
Қара түсті іші жылы қолғап
1 жұп
2 жыл
32.
Қою көк түсті кашне
2 дана
2 жыл
33.
Ақ түсті кашне
1 дана
3 жыл
6-кіші бөлім. Керек-жарақ
34.
Несессері бар сөмке (рюкзак).
1 жинақ
10 жыл
жиынтықта: тысы бар металл құты; металл қазан; ұйықтайтын қап; аккумуляторлар жиынтығы бар маңдай шамы; жылу оқшаулағыш каримат.
35.
Сигналдық кеудеше
1 дана
5 жыл
мүкәммалдық мүлік
36.
Сөмкесі бар желбей костюм
1 жинақ
4 жыл
37.
Сержанттық далалық сөмке
1 дана
10 жыл
7-кіші бөлім. Іш киім
38.
Жылы іш киім
1 жинақ
2 жыл
39.
Жүн шұлық
2 жұп
1 жыл
40.
Іш жүн киім
1 жинақ
3 жыл
41.
Мақта шұлықтары
2 жұп
1 жыл
Ескертпе:
* кiшi басшы және қатардағы құрамның нысанды киімі мен айырым белгілерінің суреттері мен сипаттамасы осы Нормаларға қосымшада келтірілген;

1) срок носки зимнего обмундирования в Акмолинской, Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областях и городе Нур-Султан сокращаются в два раза, а в Алматинской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Туркестанской областях и городах Алматы и Шымкент в два раза сокращается срок носки летнего обмундирования;
2) форменная одежда и специальное обмундирование выдаются укомплектованные всей необходимой фурнитурой по цвету в соответствии со специальными званиями;
3) разрешается выдавать вместо одних предметов другие из числа предметов, предусмотренных нормами положенности, в пределах их стоимости;
4) вместо ботинок, хромовых утепленных разрешается выдавать ботинки кожаные с высокими берцами;
5) разрешается вместо парадно-выходной форменной одежды выдавать повседневную, вместо специальной форменной одежды выдавать полевую;

1) Ақмола, Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстарында және Нұр-Сұлтан қаласында қысқы киім-кешекті кию мерзімі екі есе қысқартылады, ал Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Түркістан облыстарында және Алматы мен Шымкент қалаларында жазғы киім-кешекті кию мерзімі екі есе қысқартылады;
2) нысанды киім және арнайы киім-кешек арнайы атақтарға сәйкес түсі бойынша барлық қажетті фурнитурамен жиынтықталып беріледі;
3) тиесілілік нормаларында көзделген заттар қатарынан бір заттың орнына олардың құны шегінде басқаларын беруге рұқсат етіледі;
4) жылы хром бәтеңке орнына қонышы биік бәтеңке беруге рұқсат етіледі;
5) парадтық салтанатты нысанды киімінің орнына күнделікті киім беруге рұқсат етіледі, арнайы нысанды киімнің орнына далалық киім беруге рұқсат етіледі;

6) специальная форменная одежда используется при проведении аварийно -спасательных и неотложных работ, в повседневной деятельности и при участии на занятиях, сборах и учениях. При специальной форменной одежде допускается ношение белой футболки и брюк навыпуск;
7) при присвоении очередных специальных званий ранее выданные предметы вещевого имущества засчитываются на плановое обеспечение (на оставшийся срок носки) с выдачей к мундиру, курткам, свитеру и рубашкам по одной паре погон со знаками различия в соответствии с присвоенным специальным званием.

6) арнайы нысанды киім авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу кезінде, күнделікті қызметте және сабақтарға, жиындар мен оқу-жаттығуларға қатысу кезінде пайдаланылады. Арнайы нысанды киім кезінде ақ футболка мен балағы түсіңкі шалбар киюге жол беріледі;
7) кезекті арнаулы атақтар берілген кезде бұрын берілген заттай мүлік заттары мундирге, күртешелерге, свитерге және жейделерге берілген арнаулы атаққа сәйкес айырым белгілері бар погондардың бір жұбынан беріле отырып, жоспарлы қамтамасыз етуге (қалған кию мерзіміне) есептеледі.

Раздел 4. Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования старшего и среднего начальствующего состава женщин
Сноска. Раздел 4 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.10.2023 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование норм
Ед. измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
1
2
3
4
5
Подраздел 1. Парадно-выходная форменная одежда*
Летняя
1.
Шляпа темно-синего цвета
1 шт.
5 лет
2.
Мундир открытый двубортный и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом крапового цвета
1 компл.
5 лет
для полковников
3.
Китель открытый однобортный и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом крапового цвета
1 компл.
5 лет
4.
Рубашка с длинным рукавом белого цвета
1 шт.
3 года
5.
Туфли лакированные черного цвета
1 пара
3 года
Подраздел 2. Повседневная форменная одежда*
Летняя
6.
Шляпа темно-синего цвета
1 шт.
3 года
7.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
3 года
8.
Китель открытый однобортный и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом крапового цвета
1 компл.
3 года
в комплекте 1 юбка и 1 брюки
9.
Рубашка с длинным рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
10.
Рубашка с коротким рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
11.
Платье женское темно-синего цвета
1 шт.
2 год
12.
Футболка белого цвета
1 шт.
1 года
13.
Туфли кожаные черного цвета
1 пара
2 года
14.
Куртка с длинным рукавом на молнии и брюки (юбка) темно-синего цвета (офисная форма)
1 компл.
2 года
Зимняя
15.
Кубанка из каракуля серого цвета
1 шт.
5 лет
для полковников
16.
Шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета
1 шт.
3 года
17.
Бейсболка демисезонная темно-синего цвета
1 шт.
3 года
18.
Куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой темно-синего цвета
1 шт.
3 года
для полковников на капюшоне съемная меховая опушка
19.
Сапоги кожаные утепленные черного цвета
1 пара
3 года
Подраздел 3. Специальная форменная одежда
20.
Летняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Бейсболка темно-синего цвета или берет темно-оранжевый; куртка с длинным рукавом на молнии и юбка (брюки) темно-синего цвета; рубашка с коротким рукавом на пуговицах и юбка (брюки) темно-синего цвета; футболка белого цвета или тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами; футболка-поло с длинным и коротким рукавом темно-синего цвета - для сотрудников дежурно-диспетчерских служб; ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета
21.
Зимняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета; бейсболка демисезонная темно-синего цвета; куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой с утепленными брюками темно-синего цвета (для полковников на капюшоне съемная меховая опушка); свитер без выреза темно-синего цвета; ботинки кожаные зимние с высокими берцами утепленные черного цвета
Подраздел 4. Аксессуары
22.
Галстук темно-синего цвета
2 шт.
2 года
23.
Зажим для галстука
2 шт.
4 года
24.
Аксельбант золотистого цвета
1 шт.
7 лет
Для высшего и старшего офицерского состава с двумя наконечниками, для среднего офицерского состава с одним наконечником
25.
Ремень парадный золотистого цвета
1 шт.
7 лет
26.
Перчатки белого цвета
1 пара
5 лет
27.
Перчатки кожаные черного цвета
2 пары
2 года
28.
Кашне темно-синего цвета
2 шт.
2 года
29.
Кашне белого цвета
1 шт.
3 года
30.
Шарф шелковый оранжевого цвета
1 шт.
2 года
Подраздел 5. Снаряжение
31.
Сумка (рюкзак) с несессером
1 компл.
10 лет
В комплекте: фляжка металлическая с чехлом; котелок металлический; спальный мешок; фонарь налобный с комплектом аккумуляторов; теплоизоляционный каримат
32.
Сигнальный жилет
1 шт.
5 лет
инвентарное имущество
33.
Костюм-дождевик с сумкой
1 шт.
4 года
34.
Сумка полевая офицерская
1 шт.
10 лет
Подраздел 6. Белье
35.
Белье теплое нательное
1 компл.
2 года
Примечание:
*рисунки и описание форменной одежды и знаков различия старшего и среднего начальствующего состава женщин приведены в приложении к настоящим Нормам;

4-бөлім. Аға және орта басшы құрамдағы әйелдердiң нысанды киiмi және арнайы киiм-кешегінің тиесілілік нормалары
р/с №
Нормалардың атауы
1 адамға өлшем бірлікті сандық түрде есептегенде
Кию мерзімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
1-кіші бөлім. Парадтық-салтанатты нысанды киім*
Жазғы
1.
Қою көк түсті қалпақ
1 дана
5 жыл
2.
Қою көк түсті ашық екі қаусырмалы мундир мен қызыл қоңыр жиегі бар қою көк түсті белдемше (шалбар)
1 жинақ
5 жыл
полковниктер үшін
3.
Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қызыл қоңыр жиегі бар, қою көк түсті белдемше (шалбар)
1 жинақ
5 жыл
4.
Ақ түсті ұзын жеңді жейде
1 дана
3 жыл
5.
Қара түсті лакталған туфли
1 жұп
3 жыл
2-кіші бөлім. Күнделікті нысанды киім*
Жазғы
6.
Қою көк түсті қалпақ
1 дана
3 жыл
7.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
3 жыл
8.
Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қызыл қоңыр жиегі бар, қою көк түсті белдемше (шалбар)
1 жинақ
3 жыл
жиынтықта 1 белдемше және 1 шалбар
9.
Көгілдір түсті ұзын жеңді жейде
2 дана
2 жыл
10.
Көгілдір түсті қысқа жеңді жейде
2 дана
2 жыл
11.
Қою көк түсті әйелдер көйлегі
1 дана
2 жыл
12.
Ақ түсті футболка
1 дана
1 жыл
13.
Қара түсті былғары туфли
1 жұп
2 жыл
14.
Сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен қызыл қоңыр жиегі бар, қара көк түсті шалбар (белдемше) (кеңселік киім нысаны)
1 жиынтық
2 жыл
Қысқы
15.
Сұр түсті қаракөлден тігілген кубанка
1 дана
5 жыл
полковниктер үшін
16.
Қою көк түсті цигейкалы құлақшын
1 дана
3 жыл
17.
Қою көк түсті маусымаралық бейсболка
1 дана
3 жыл
18.
Қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасымен ішкі күртешесі бар жылы күртеше
1 дана
3 жыл
полковниктер үшін күләпарасы алмалы-салмалы тері жиегі
19.
Қара түсті жылы былғары етік
1 дана
3 жыл
3-кіші бөлім. Арнайы нысанды киімі
20.
Жазғы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Қою көк түсті бейсболка немесе қою қызғылт сары түсті берет; сыдырмалы ұзын жеңді күртеше және қою көк түсті белдемше (шалбар); түймелері бар қысқа жеңді жейде және қара көк түсті юбка (шалбар); ақ түсті футболка немесе кезектескен ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка; қою көк түсті ұзын және қысқа жеңді футболка-поло (диспетчерлік қызмет кезекшілігінің қызметкерлері үшін); қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке
21.
Қысқы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын; қою көк түсті маусымаралық бейсболка; қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасымен ішкі күртешесі бар жылы күртеше және қою көк түсті астары жылы шалбар (полковниктер үшін алмалы-салмалы тері жиегі бар); қою көк түсті ойығы жоқ свитер; қара түсті қонышы ұзын жылы қысқы былғары бәтеңке
4-кіші бөлім. Аксессуарлар
22.
Қара көк түсті галстук
2 дана
2 жыл
23.
Галстук қысқышы
2 дана
4 жыл
24.
Алтын түстес аксельбант
1 шт.
7 жыл
Жоғары және аға офицерлер құрамы үшін
екі ұшы бар, бір ұшы бар орта офицерлер құрамы үшін
25.
Алтын түсті салтанатты белбеу
1 дана
7 жыл
26.
Ақ түсті қолғап
1 жұп
5 жыл
27.
Қара түсті былғары қолғап
1 жұп
2 жыл
28.
Қою көк түсті кашне
2 дана
2 жыл
29.
Ақ түсті кашне
1 дана
3 жыл
30.
Қызғылт сары түсті жібек шарф
1 дана
2 жыл
5-кіші бөлім. Керек-жарақтар
31.
Несессері бар сөмке (рюкзак)
1жинақ
10 жыл
Жиынтықта: қақпағы бар металл құты; металл қазан; ұйықтайтын қап; аккумуляторлар жиынтығы бар маңдай шамы; жылу оқшаулағыш каримат.
32.
Сигналдық кеудеше
1 дана
5 жыл
33.
Сөмкесі бар желбей костюм
1 жинақ
4 жыл
34.
Офицерлік далалық сөмке
1 дана
10 жыл
6-кіші бөлім. Іш киім
35.
Жылы іш киімі
1 жинақ
2 жыл
Ескертпе:
* аға және орта басшы құрамдағы әйелдердiң нысанды киімі мен айырым белгілерінің суреттері мен сипаттамасы осы Нормаларға қосымшада келтірілген.

7) при присвоении очередных специальных званий ранее выданные предметы вещевого имущества засчитываются на плановое обеспечение (на оставшийся срок носки) с выдачей к мундиру, курткам, свитеру и рубашкам по одной паре погон со знаками различия в соответствии с присвоенным специальным званием.
Раздел 5. Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования младшего начальствующего и рядового состава женщин
№ п/п
Наименование норм
Ед. измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
1
2
3
4
5
Подраздел 1. Парадно-выходная форменная одежда*
Летняя
1.
Шляпа темно-синего цвета
1 шт.
5 лет
2.
Китель открытый однобортный и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом крапового цвета
1 компл.
5 лет
3.
Рубашка с длинным рукавом белого цвета
1 шт.
3 года
4.
Туфли лакированные черного цвета
1 шт.
3 года
Подраздел 2. Повседневная форменная одежда*
Летняя
5.
Шляпа темно-синего цвета
1 шт.
3 года
6.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
3 года
7.
Китель открытый однобортный и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом крапового цвета
1 компл.
3 года
в комплекте 1 китель, 1 юбка и 1 брюки
8.
Рубашка с длинным рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
9.
Рубашка с коротким рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
10.
Платье женское темно-синего цвета
1 шт.
2 год
11.
Футболка белого цвета
1 шт.
1 года
12.
Туфли кожаные черного цвета
1 шт.
2 года
13.
Куртка с длинным рукавом на молнии и брюки и юбка темно-синего цвета с краповым кантом
1 компл.
2 года
Зимняя
14.
Шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета
1 шт.
3 года
15.
Куртка утепленная с накладными карманами и съемным капюшоном темно-синего цвета
1 шт.
3 года
16.
Сапоги кожаные утепленные черного цвета
1 пара
3 года
Подраздел 3. Специальная форменная одежда
17.
Летняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Бейсболка темно-синего цвета или берет темно-оранжевый; куртка с длинным рукавом на молнии и юбка (брюки) темно-синего цвета; рубашка с коротким рукавом на пуговицах и юбка (брюки) темно-синего цвета; футболка темно-синего цвета или тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами; футболка-поло с длинным и коротким рукавом темно-синего цвета – для сотрудников дежурно-диспетчерских служб; ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета
18.
Зимняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Шапка-ушанка из ткани утепленная темно-синего цвета; куртка, утепленная с накладными карманами со съемным капюшоном и брюки, утепленные темно-синего цвета; свитер без выреза темно-синего цвета; ботинки кожаные зимние с высокими берцами утепленные черного цвета
Подраздел 4. Аксессуары
19.
Галстук темно-синего цвета
2 шт.
2 года
20.
Зажим для галстука
2 шт.
4 года
21.
Аксельбант золотистого цвета
1 шт.
7 лет
Для высшего и старшего офицерского состава с двумя наконечниками, для среднего офицерского состава с одним наконечником
22.
Ремень парадный белого цвета
1 шт.
7 лет
23.
Перчатки белого цвета
1 пара
5 лет
24.
Перчатки кожаные черного цвета
1 пара
2 года
25.
Перчатки утепленные черного цвета
1 пара
2 года
26.
Кашне темно-синего цвета
2 шт.
2 года
27.
Кашне белого цвета
1 шт.
3 года
28.
Шарф шелковый оранжевого цвета
1 шт.
2 года
Подраздел 5. Снаряжение
29.
Сумка (рюкзак) с несессером
1 компл.
10 лет
В комплекте: фляжка металлическая с чехлом; котелок металлический; спальный мешок; фонарь налобный с комплектом аккумуляторов; теплоизоляционный каримат
30.
Сигнальный жилет
1 шт.
5 лет
инвентарное имущество
31.
Костюм-дождевик с сумкой
1 шт.
4 года
32.
Сумка полевая сержантская
1 шт.
10 лет
Подраздел 6. Белье
33.
Белье теплое нательное
1 компл.
3 года
34.
Чулки теплые черного цвета
2 пары
1 год
35.
Чулки
2 пары
1 год
Примечание:
*рисунки и описание форменной одежды и знаков различия младшего начальствующего и рядового состава женщин приведены в приложении к настоящим Нормам;

7) кезекті арнаулы атақтар берілген кезде бұрын берілген заттай мүлік заттары мундирге, күртешелерге, свитерге және жейделерге берілген арнаулы атаққа сәйкес айырым белгілері бар погондардың бір жұбынан беріле отырып, жоспарлы қамтамасыз етуге (қалған кию мерзіміне) есептеледі.
5-бөлім. Кiшi басшы және қатардағы құрамдағы әйелдердiң нысанды киiмi және арнайы киiм-кешегінің тиесілілік нормалары
р/с №
Нормалардың атауы
1 адамға өлшем бірлікті сандық түрде есептегенде
Кию мерзімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
1-кіші бөлім. Парадтық-салтанаттық нысанды киім*
Жазғы
1.
Қою көк түсті қалпақ
1 дана
5 жыл
2.
Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қызыл қоңыр жиегі бар, қою көк түсті белдемше (шалбар)
1 жинақ
5 жыл
3.
Ақ түсті ұзын жеңді жейде
1 дана
3 жыл
4.
Қара түсті лакталған туфли
1 жұп
3 жыл
2-кіші бөлім. Күнделікті нысанды киім*
Жазғы
5.
Қою көк түсті қалпақ
1 дана
3 жыл
6.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
3 жыл
7.
Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қызыл қоңыр жиегі бар, қою көк түсті белдемше (шалбар)
1 жинақ
3 жыл
жиынтықта 1 китель 1 белдемше және 1 шалбар
8.
Көгілдір түсті ұзын жеңді жейде
2 дана
2 жыл
9.
Көгілдір түсті қысқа жеңді жейде
2 дана
2 жыл
10.
Қою көк түсті әйелдер көйлегі
1 дана
2 жыл
11.
Ақ түсті футболка
1 дана
1 жыл
12.
Қара түсті былғары туфли
1 жұп
2 жыл
13.
Сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен қызыл қоңыр жиегі бар, қою көк түсті белдемше (шалбар)
1 жинақ
2 жыл
Қысқы
14.
Қою көк түсті цигейкалы құлақшын
1 дана
3 жыл
15.
Қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасымен жапсырма қалталы бар жылы күртеше
1 дана
3 жыл
16.
Қара түсті жылы былғары етік
1 дана
3 жыл
3-кіші бөлім. Арнайы нысанды киімі
17.
Жазғы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Қою көк түсті бейсболка немесе қою қызғылт сары түсті берет; сыдырмалы ұзын жеңді күртеше және қою көк түсті белдемше (шалбар); түймелері бар қысқа жеңді жейде және қара көк түсті юбка (шалбар); қою көк түсті футболка немесе кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка; қою көк түсті ұзын және қысқа жеңді футболка-поло (диспетчерлік қызмет кезекшілігінің қызметкерлері үшін); қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке
18.
Қысқы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын; қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасымен жапсырма қалталы бар жылы күртешемен жылы шалбар; қою көк түсті ойығы жоқ свитер; қара түсті жылы қонышы биік қысқы былғары бәтеңке
4-кіші бөлім. Аксессуарлар
19.
Қою көк түсті галстук
2 дана
2 жыл
20.
Галстук қысқышы
2 дана
4 жыл
21.
Алтын түстес аксельбант
1 дана
7 жыл
22.
Ақ түсті салтанатты белбеу
1 дана
7 жыл
23.
Ақ түсті қолғап
1 жұп
5 жыл
24.
Қара түсті былғары қолғап
1 жұп
2 жыл
25.
Қара түсті жылы қолғап
1 жұп
2 жыл
26.
Қою көк түсті кашне
2 дана
2 жыл
27.
Ақ түсті кашне
1 дана
3 жыл
28.
Қызғылт сары түсті жібек шарф
1 дана
2 жыл
5-кіші бөлім. Керек-жарақтар
29.
Несессері бар сөмке (рюкзак)
1 жинақ
10 жыл
Жиынтықта: тысы бар металл құты; металл қазан; ұйықтайтын қап; аккумуляторлар жиынтығы бар маңдай шамы; жылу оқшаулағыш каримат
30.
Сигналдық кеудеше
1 дана
5 жыл
31.
Сөмкесі бар желбей костюм
1 жинақ
4 жыл
32.
Сержанттық далалық сөмке
1 дана
10 жыл
6-кіші бөлім. Іш киім
33.
Жылы іш киім
1 жинақ
3жыл
34.
Қара түсті жылы шұлықтар
2 жұп
1 жыл
35.
Шұлықтар
2 жұп
1 жыл
Ескертпе:
* кiшi басшы және қатардағы құрамдағы әйелдердiң нысанды киімі мен айырым белгілерінің суреттері мен сипаттамасы осы Нормаларға қосымшада келтірілген.

1) срок носки зимнего обмундирования в Акмолинской, Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областях и городе Нур-Султан сокращаются в два раза, а в Алматинской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Туркестанской областях и городах Алматы и Шымкент в два раза сокращается срок носки летнего обмундирования;
2) форменная одежда и специальное обмундирование выдаются укомплектованные всей необходимой фурнитурой по цвету в соответствии со специальными званиями;

1) Ақмола, Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстарында және Нұр-сұлтан қаласында қысқы киім-кешекті кию мерзімі екі есе қысқартылады, ал Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Түркістан облыстарында және Алматы мен Шымкент қалаларында жазғы киім-кешекті кию мерзімі екі есе қысқартылады;
2) нысанды киім және арнайы киім-кешек арнайы атақтарға сәйкес түсі бойынша барлық қажетті фурнитурамен жиынтықталып беріледі;

7) при присвоении очередных специальных званий ранее выданные предметы вещевого имущества засчитываются на плановое обеспечение (на оставшийся срок носки) с выдачей к мундиру, курткам, свитеру и рубашкам по одной паре погон со знаками различия в соответствии с присвоенным специальным званием.
Раздел 6. Нормы положенности специального обмундирования
№ п/п
Наименование норм
Ед. измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
1
2
3
4
5
Подраздел 1. Начальникам департаментов и их заместителям, начальникам государственных учреждений "Служба пожаротушения и аварийно-спасательных работ" в областях (городах республиканского значения, столице) и их заместителям, начальникам отрядов и их заместителям
1.
Плащ пожарного – комбинезон
1 шт.
3 года
2.
Подшлемник шерстяной
1 шт.
3 года
3.
Рукавицы брезентовые с крагами
1 пара
1 год
4.
Рукавицы меховые с крагами
1 пара
2 года
5.
Пояс спасательный пожарный с карабином
1 шт.
3 года
6.
Кобура поясная для топора пожарного
1 шт.
2 года
7.
Каска пожарная (шлем)
1 шт.
5 лет
8.
Сапоги пожарные
1 пара
2 года
Подраздел 2. Начальникам пожарных частей и их заместителям, начальникам отдельных постов, начальникам караулов (смены) оперативным дежурным по городу и отряду, лицам, входящим в штаб по тушению пожаров
9.
Плащ пожарного комбинезон
1 шт.
2 года
не выдается начальникам пожарных частей и их заместителям, начальникам караулов (смены)
10.
Боевая одежда пожарного
1 компл.
3 года
куртка и брюки со съемным теплоизоляционным подкладом
11.
Подшлемник шерстяной
1 шт.
3 года
12.
Рукавицы брезентовые с крагами
1 пара
1 год
13.
Рукавицы меховые с крагами
1 пара
2 года
14.
Пояс спасательный пожарный с карабином
1 шт.
3 года
15.
Кобура поясная для топора пожарного
1 шт.
2 года
16.
Сапоги пожарные
1 пара
2 года
17.
Каска пожарная (шлем)
1 шт.
5 лет
18.
Водонепроницаемый костюм *
1 компл.
5 лет
не выдается начальникам пожарных частей и их заместителям
Подраздел 3. Командирам отделений, старшим пожарным-спасателям, старшим пожарным, пожарным-спасателям, пожарным, старшим водителям, водителям
19.
Боевая одежда пожарного
1 компл.
3 года
куртка и брюки со съемным теплоизоляционным подкладом
20.
Подшлемник шерстяной
1 шт.
3 года
21.
Рукавицы брезентовые с крагами
1 пара
1 год
22.
Рукавицы меховые с крагами
1 пара
2 года
23.
Пояс спасательный пожарный с карабином
1 шт.
3 года
24.
Каска пожарная (шлем)
1 шт.
5 лет
25.
Сапоги пожарного
1 пара
2 года
26.
Кобура поясная для топора пожарного
1 шт.
2 года
27.
Сапоги резиновые
1 пара
3 года
28.
Водонепроницаемый костюм*
1 компл.
5 лет
не выдается старшим водителям и водителям
Подраздел 4. Старшим мастерам, мастерам газодымозащитной службы, старшим техникам, заведующим складов, рабочим, уборщикам помещений
29.
Халат хлопчатобумажный
2 шт.
3 года
Примечание:

7) кезекті арнаулы атақтар берілген кезде бұрын берілген заттай мүлік заттары мундирге, күртешелерге, свитерге және жейделерге берілген арнаулы атаққа сәйкес айырым белгілері бар погондардың бір жұбынан беріле отырып, жоспарлы қамтамасыз етуге (қалған кию мерзіміне) есептеледі.
6-бөлім. Арнайы киім-кешектердің тиесілілігі нормалары
р/с №
Нормалардың атауы
1 адамға өлшем бірлікті сандық түрде есептегенде
Кию мерзімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
1-кіші бөлім. Департаменттердің бастықтары мен олардың орынбасарларына, облыстардағы (республикалық маңызы бар қалаларда, астанада) "Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметі" мемлекеттік мекемелерінің бастықтары мен олардың орынбасарларына, жасақтардың бастықтары мен олардың орынбасарларына
1.
Өрт сөндірушінің плащ-комбинезоны
1 дана
3 жыл
2.
Жүн дулыға астары
1 дана
3 жыл
3.
Білекті брезенті қолғап
1 жұп
1 жыл
4.
Білекті теді қолғап
1 жұп
2 жыл
5.
Карабин бар өрт сөндіру ішінің құтқару белдігі
1 дана
3 жыл
6.
Өрт сөндірушінің балтасына арналған белдік қабы
1 дана
2 жыл
7.
Өрт сөндіру каскасы (дулыға)
1 дана
5 жыл
8.
Өрт сөндірушінің етігі
1 жұп
2 жыл
2-кіші бөлім. Өрт сөндіру бөлімдерінің бастықтары мен оның орынбасарларына, жекелеген бекеттердің бастықтарына, қарауылдардың (ауысым) бастықтарына, қала және жасақ бойынша жедел кезекшілерге, өрт сөндіру бойынша штаб құрамына кіретін адамдарға
9.
Өрт сөндiрушiнiң плащ-комбинезоны
1 дана
2 жыл
өрт сөндіру бөлімдерінің бастықтары мен олардың орынбасарларына, қарауылдардың (ауысым) бастықтарына берілмейді
10.
Өрт сөндірушінің жауынгерлік киімі
1 жинақ
3 жыл
жылу оқшаулағыш алынбалы астары бар күртеше және шалбар
11.
Дулығаның астынан киетiн жүн бас киiм
1 дана
3 жыл
12.
Білекті брезенттi қолғап
1 жұп
1 жыл
13.
Білекті терi қолғап
1 жұп
2 жыл
14.
Карабинi бар өрт сөндiрушiнiң құтқару белдiгi
1 дана
3 жыл
15.
Өрт сөндiрушi балтасының белдiк қабы
1 дана
2 жыл
16.
Өрт сөндiрушiнiң етiгi
1 жұп
2 жыл
17.
Өрт сөндiрушiнiң каскасы (дулыға)
1 дана
5 жыл
18.
Су өткізбейтін костюм *
1 жинақ
5 жыл
өрт сөндіру бөлімдерінің бастықтары мен олардың орынбасарларына берілмейді
3-кіші бөлім. Бөлімше командирлеріне, аға өрт сөндіруші-құтқарушыларға, аға өрт сөндірушілерге, өрт сөндіруші-құтқарушыларға, өрт сөндірушілерге, аға жүргізушілерге, жүргізушілерге
19.
Өрт сөндірушінің жауынгерлік киімі
1 жинақ
3 жыл
жылу оқшаулағыш алынбалы астары бар күртеше және шалбар
20.
Дулығаның астынан киетiн жүн бас киiм
1 дана
3 жыл
21.
Білекті брезенттi қолғап
1 жұп
1 жыл
22.
Білекті терi қолғап
1 жұп
2 жыл
23.
Карабинi бар өрт сөндiрушiнiң құтқару белдiгi
1 дана
3 жыл
24.
Өрт сөндiрушiнiң каскасы (шлем)
1 дана
5 жыл
25.
Өрт сөндiрушiнiң етiгi
1 жұп
2 жыл
26.
Өрт сөндiрушi балтасының белдiк қабы
1 дана
2 жыл
27.
Резеңке етiк
1 жұп
3 жыл
28.
Су өткізбейтін костюм*
1 жинақ
5 жыл
аға жүргізушілерге, жүргізушілерге берілмейді
4-кіші бөлім. Аға шеберлерге, газтүтіннен қорғау қызметінің шеберлеріне, аға техниктерге, қойма меңгерушілеріне, жұмысшыларға, үй-жайды жинаушыларға
29.
Мақта-матадан тiгiлген халат
2 дана
3 жыл
Ескертпе:

1) при выдаче кирзовых сапог вместо пожарных, срок носки сокращается до одного года;
2) рукавицы меховые с крагами в южных регионах не выдаются, а срок носки брезентовых рукавиц с крагами сокращается на 25 %;
3) на каждый пожарный и оперативный автомобиль штаба пожаротушения выдаются:
костюмы теплоотражательные по 3 комплекта на 5 лет;
сапоги и перчатки резиновые (диэлектрические) по 2 пары на 2 года;
фартуки, прорезиненные по 1 штуке на 2 года;

1) өрт сөндіру етігінің орнына кирз етігін беру кезінде кию мерзімі бір жылға дейін қысқартылады;
2) оңтүстік өңірлерде білекті былғары қолғап берілмейді, ал білекті брезент қолғаптарын кию мерзімі 25% - ға қысқартылады;
3) өрт сөндіру штабының әрбір өрт сөндіру және жедел автомобиліне:
5 жылға 3 жиынтықтан жылу шағылыстырғыш костюмдер;
2 жылға 2 жұптан резеңке (диэлектрлік) етік және қолғап;
3 жылға 1 данадан резеңкеленген алжапқыштар;

4) при участии в аварийно-спасательных и неотложных работах на паводках используется специальная одежда для работы в условиях паводков. Обеспечение специальной одеждой для работы в условиях паводков предусматривается из расчета на 30 % от общего числа сотрудников
Раздел 7. Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования курсантов организаций образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Сноска. Раздел 7 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.10.2023 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование норм
Ед. измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
1
2
3
4
5
Подраздел 1. Парадно-выходная форменная одежда*
Летняя
1.
Фуражка темно-синего цвета
1 шт.
4 года
2.
Китель открытый однобортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом крапового цвета
1 компл.
4 года
3.
Рубашка с длинным рукавом белого цвета
1 шт.
2 года
4.
Полуботинки кожаные черного цвета
1 пара
4 года
Подраздел 2. Повседневная форменная одежда*
Летняя
5.
Фуражка темно-синего цвета
1 шт.
4 года
6.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
4 года
7.
Китель открытый однобортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом крапового цвета
1 компл.
4 года
8.
Рубашка с длинным рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
9.
Рубашка с коротким рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
10.
Футболка белого цвета
2 шт.
2 года
11.
Полуботинки хромовые черного цвета
1 пары
2 года
Зимняя
12.
Шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета
1 шт.
4 года
13.
Куртка утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном
1 шт.
4 года
14.
Сапоги хромовые утепленные черного цвета
1 пара
2 года
Подраздел 3. Спортивная форменная одежда*
15.
Костюм тренировочный спортивный**
1 компл.
2 года
16.
Обувь спортивная
1 пара
2 года
Подраздел 4. Полевая форменная одежда*
Летняя
17.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
1 год
18.
Куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета
1 компл.
1 год
19.
Футболка темно-синего цвета
1 компл.
1 год
20.
Ботинки с высокими берцами черного цвета
1 пара
2 года
Зимняя
21.
Шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета
1 шт.
2 года
22.
Куртка, утепленная с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки темно-синего цвета
1 компл.
2 года
в комплекте шапка вязанная темно-синего цвета
23.
Ботинки зимние с высокими берцами утепленные черного цвета
1 пара
2 года
Подраздел 5. Специальная форменная одежда
24.
Летняя специальная одежда
1 компл.
2 года
Бейсболка темно-синего цвета или берет темно-оранжевый; куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета; две футболки темно-синего цвета и тельняшки с чередующимися бело-оранжевыми полосами; ботинки с высокими берцами черного цвета
25.
Зимняя специальная одежда
1 компл.
2 года
Шапка-ушанка из ткани утепленная темно-синего цвета; куртка утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном; свитер без выреза темно-синего цвета; ботинки зимние с высокими берцами утепленные черного цвета
Подраздел 6. Аксессуары
26.
Галстук темно-синего цвета
2 шт.
2 года
27.
Зажим для галстука
2 шт.
4 года
28.
Аксельбант золотистого цвета
1 шт.
4 года
29.
Ремень парадный белого цвета
1 шт.
4 года
30.
Ремень брючный тесьмяный
2 шт.
4 года
31.
Ремень поясной армейский темно-синего цвета
1 шт.
4 года
32.
Перчатки, утепленные черного цвета
2 пары
2 года
33.
Перчатки белого цвета
1 пара
4 года
34.
Кашне темно-синего цвета
2 шт.
4 года
35.
Кашне белого цвета
1 шт.
4 года
36.
Подворотничок
12 шт.
1 год
37.
Носовой платок
4 шт.
1 год
Подраздел 7. Снаряжение
38.
Сумка (рюкзак) с несессером
1 компл.
4 года
В комплекте: фляжка металлическая с чехлом; котелок металлический; спальный мешок; фонарь налобный с комплектом аккумуляторов; теплоизоляционный каримат
39.
Водонепроницаемый костюм *
1 компл.
4 года
инвентарное имущество
40.
Сигнальный жилет
1 шт.
4 года
инвентарное имущество
41.
Костюм-дождевик с сумкой
1 шт.
4 года
42.
Сумка полевая сержантская
1 шт.
4 года
Подраздел 8. Белье
43.
Белье нательное хлопчатобумажное
2 компл.
1 год
44.
Трусы хлопчатобумажные
2 шт.
1 год
45.
Белье теплое
1 компл.
1 год
46.
Носки хлопчатобумажные
4 пары
1 год
47.
Носки шерстяные
1 пара
1 год
48.
Полотенце хлопчатобумажное
3 шт.
1 год
инвентарное имущество
49.
Полотенце банное
1 шт.
1 год
инвентарное имущество
50.
Полотенце ножное
2 шт.
1 год
инвентарное имущество
51.
Тапочки казарменные
1 пара
2 года
инвентарное имущество
Примечание:
*рисунки и описание форменной одежды и знаков различия курсантов приведены в приложении к настоящим Нормам;
**костюм тренировочный спортивный с соответствующей надписью, указывающей на принадлежность к учебному заведению (в комплекте костюм тренировочный спортивный, футболка, шорты);

4) су тасқынында авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарға қатысу кезінде су тасқыны жағдайында жұмыс істеу үшін арнайы киім пайдаланылады. Су тасқыны жағдайында жұмыс істеу үшін арнайы киіммен қамтамасыз ету қызметкерлердің жалпы санының 30% есебінен көзделеді.
7-бөлім. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі білім беру ұйымдары курсанттарының нысанды киімі мен арнайы киім-кешегінің тиесілілік нормалары
р/с №
Нормалардың атауы
1 адамға өлшем бірлікті сандық түрде есептегенде
Кию мерзімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
1-кіші бөлім. Парадтық-салтанатты нысанды киім*
Жазғы
1.
Қою көк түсті фуражка
1 дана
4 жыл
2.
Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қызыл қоңыр жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар
1 жинақ
4 жыл
3.
Ақ түсті ұзын жеңді жейде
1 дана
2 жыл
4.
Қара түстi, хром бәтеңке
1 жұп
4 жыл
2-кіші бөлім. Күнделікті нысанды киім*
Жазғы
5.
Қою көк түстi фуражка
1 дана
4 жыл
6.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
4 жыл
7.
Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қызыл қоңыр жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар
1 жинақ
4 жыл
8.
Көгілдір түстi ұзын жеңді жейде
2 дана
2 жыл
9.
Көгілдір түстi қысқа жеңдi жейде
2 дана
2 жыл
10.
Ақ түсті футболка
2 дана
2 жыл
11.
Қара түстi, хром бәтеңке
1 жұп
2 жыл
Қысқы
12.
Қою көк түсті цигейкалы құлақшын
1 дана
4 жыл
13.
Қою көк түсті жапсырма қалталармен алмалы-салмалы күләпарасы бар жылы күртеше
1 дана
4 жыл
14.
Қара түсті жылы хром етік
1 жұп
2 жыл
3-кіші бөлім. Спорттық нысанды киім*
15.
Спорттық жаттығу костюмі**
1 жинақ
2 жыл
16.
Спорттық аяқ киім
1 жұп
2 жыл
4-кіші бөлім. Дала нысанды киім*
Жазғы
17.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
1 жыл
18.
Қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар
1 жинақ
1 жыл
19.
Қою көк түсті футболка
1 дана
1 жыл
20.
Қара түсті қонышы биік бәтеңке
1 жұп
2 жыл
Қысқы
21.
Қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын
1 дана
2 жыл
22.
Қою көк түсті жапсырма қалталармен алмалы-салмалы күләпарасы бар жылы күртеше
1 жинақ
2 жыл
жиынтықта қою көк түсті тоқылған бөрік
23.
Қара түсті қонышы биік жылы қысқы бәтеңке.
1 жұп
2 жыл
5-кіші бөлім. Арнайы нысанды киім
24.
Жазғы арнайы киiм
1 жинақ
2жыл
Қою көк түсті бейсболка немесе қою қызғылт сары берет; қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар; қою көк түсті екі футболка және кезектескен ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка; қара түсті биік қонышты бәтеңке
25.
Қысқы арнайы киiм
1 жинақ
2 жыл
Қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын; қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасымен жапсырма қалталы бар жылы күртешемен жылы шалбар; қою көк түсті ойығы жоқ свитер; қара түсті жылы қонышы биік қысқы бәтеңке
6-кіші бөлім. Аксессуарлар
26.
Қою көк түсті галстук
2 дана
2 жыл
27.
Галстук қысқышы
2 дана
4 жыл
28.
Алтын түстес аксельбант
1 дана
4 жыл
29.
Ақ түсті салтанатты белбеу
1 дана
4 жыл
30.
Шалбарға тағлатын таспалы бельдік
2 дана
4 жыл
31.
Қою көк түсті армиялық белдік белбеу
1 дана
4 жыл
32.
Қара түсті іші жылы қолғап
2 жұп
2 жыл
33.
Ақ түсті қолғап
1 жұп
4 жыл
34.
Қою көк түсті кашне
2 дана
4 жыл
35.
Ақ түсті кашне
1 дана
4 жыл
36.
Жаға астары
12 дана
1 жыл
37.
Қол орамал
4 дана
1 жыл
7-кіші бөлім. Керек-жарақтар
38.
Несессері бар сөмке (рюкзак)
1 жинақ
4 жыл
Жиынтықта: тысы бар металл құты; металл қазан; ұйықтайтын қап; аккумуляторлар жиынтығы бар маңдай шамы; жылу оқшаулағыш каримат
39.
Су өткізбейтін костюм*
1 жинақ
4 жыл
мүкәммалдық мүлік
40.
Сигналдық кеудеше
1 дана
4 жыл
мүкәммалдық мүлік
41.
Сөмкесі бар желбей костюм
1 жинақ
4 жыл
42.
Сержанттық далалық сөмке
1 дана
4 жыл
8-кіші бөлім. Іш киім
43.
Іш киім мақта/мата
2 жинақ
1 жыл
44.
Мақта/мата трусылар
2 дана
1 жыл
45.
Жылы іш киім
1 жинақ
1 жыл
46.
Мақта/мата шұлықтары
4 жұп
1 жыл
47.
Жүн шұлық
1 жұп
1 жыл
48.
Орамал х / б
3 дана
1 жыл
мүкәммалдық мүлік
49.
Монша сүлгі
1 дана
1 жыл
мүкәммалдық мүлік
50.
Аяқ сүлгі
2 дана
1 жыл
мүкәммалдық мүлік
51.
Казармалық тәпішке
1 жұп
2 жыл
мүкәммалдық мүлік
Ескертпе:
* курсанттардың нысанды киімі мен айырым белгілерінің суреттері мен сипаттамасы осы Нормаларға қосымшада келтірілген;
** оқу орнына тиесілігін көрсететін тиісті жазуы бар спорттық жаттығу костюмі (жиынтықта спорттық жаттығу костюмі, футболка, шорты);

1) форменная одежда и специальное обмундирование выдаются укомплектованные всей необходимой фурнитурой по цвету в соответствии со специальными званиями;
2) вместо подворотничков разрешается выдавать ткань исходя из нормы ее расхода на один подворотничок;
3) разрешается выдавать вместо носки хлопчатобумажные портянки хлопчатобумажные;
4) разрешается вместо специальной форменной одежды выдавать полевую;
5) допускается выдавать рубашки голубого цвета одну с длинным и одну с коротким рукавом;
6) при присвоении очередных специальных званий выдается по одной паре погон со знаками различия согласно Нормам положенности;

1) нысанды киім және арнайы киім-кешек арнайы атақтарға сәйкес түсі бойынша барлық қажетті фурнитурамен жиынтықталып беріледі;
2) жаға астарының орнына матаны оның бір жаға астарына жұмсалатын нормасы негізге алына отырып беруге рұқсат етіледі;
3) мақта/мата шулығның орнына мақта/мата шұлғау беруге рұқсат етіледі;
4) арнайы нысанды киімнің орнына далалық киім беруге рұқсат етіледі;
5) бір ұзын және бір қысқа жеңді көгілдір түсті жейделер беруге рұқсат етіледі;
6) кезекті арнаулы атақтар берілген кезде Тиесілілік нормаларына сәйкес айырым белгілері бар погондардың бір жұбы беріледі;

7) специальная форменная одежда используется при проведении аварийно-спасательных и неотложных работ, в повседневной деятельности и при участии на занятиях, сборах и учениях. При специальной форменной одежде допускается ношение белой футболки и брюки навыпуск с бейсболкой темно-синего цвета или с беретом крапового цвета. При зимней специальной форменной одежде допускается ношение шапки, вязанной темно-синего цвета;

7) арнайы нысанды киім авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу кезінде, күнделікті қызметте және сабақтарға, жиындар мен оқу-жаттығуларға қатысу кезінде пайдаланылады. Арнайы нысанды киім кезінде қою көк түсті бейсболкасы бар немесе қара-қызғылт сары түсті береті бар ақ футболка мен балағы түсіңкі шалбар киюге жол беріледі. Қысқы арнайы нысанды киім кезінде қою көк түсті тоқылған бас киімді киюге жол беріледі;

8) при проведении аварийно-спасательных и неотложных работ на паводках используется специальная одежда для работы в условиях паводков. Обеспечение специальной одеждой для работы в условиях паводков предусматривается из расчета на 30 % от общего числа курсантов;
9) сроки носки исчисляются согласно таблице, но не более срока обучения. По окончанию обучения вещевое имущество и форменное обмундирование подлежат списанию.
Раздел 7-1. Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования курсантов-девушек организаций образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Сноска. Норма дополнена разделом 7-1 в соответствии с приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.10.2023 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование норм
Ед. измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
1
2
3
4
5
Подраздел 1. Парадно-выходная форменная одежда*
Летняя
1.
Шляпа темно-синего цвета
1 шт.
4 года
2.
Китель открытый однобортный и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом крапового цвета
1 компл.
4 года
3.
Рубашка с длинным рукавом белого цвета
1 шт.
2 года
4.
Туфли лакированные черного цвета
1 шт.
2 года
Подраздел 2. Повседневная форменная одежда*
Летняя
5.
Шляпа темно-синего цвета
1 шт.
2 года
6.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
2 года
7.
Китель открытый однобортный и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом крапового цвета
1 компл.
2 года
в комплекте 1 китель, 1 юбка и 1 брюки
8.
Рубашка с длинным рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
9.
Рубашка с коротким рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
10.
Футболка белого цвета
1 шт.
1 года
11.
Туфли кожаные черного цвета
1 шт.
2 года
Зимняя
12.
Шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета
1 шт.
2 года
13.
Куртка утепленная с накладными карманами и съемным капюшоном темно-синего цвета(в комплекте шапка вязанная темно-синего цвета)
1 шт.
2года
14.
Сапоги кожаные утепленные черного цвета
1 пара
2 года
Подраздел 3. Спортивная форменная одежда*
15.
Костюм тренировочный спортивный**
1 компл.
2 года
16.
Обувь спортивная
1 пара
2 года
Подраздел 4 Специальная форменная одежда
17.
Летняя специальная одежда
1 компл.
2 года
Бейсболка темно-синего цвета или берет темно-оранжевый; куртка с длинным рукавом на молнии и юбка (брюки) темно-синего цвета; рубашка с коротким рукавом на пуговицах и юбка (брюки) темно-синего цвета; футболка темно-синего цвета или тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами; ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета
18.
Зимняя специальная одежда
1 компл.
2 года
Шапка-ушанка из ткани утепленная темно-синего цвета; куртка, утепленная с накладными карманами со съемным капюшоном и брюки, утепленные темно-синего цвета; свитер без выреза темно-синего цвета; ботинки кожаные зимние с высокими берцами утепленные черного цвета
Подраздел 5. Аксессуары
19.
Галстук темно-синего цвета
2 шт.
2 года
20.
Зажим для галстука
2 шт.
4 года
21.
Аксельбант золотистого цвета
1 шт.
4 года
22.
Ремень парадный белого цвета
1 шт.
4 года
23.
Перчатки белого цвета
1 пара
4 года
24.
Перчатки утепленные черного цвета
1 пара
2 года
25.
Кашне темно-синего цвета
2 шт.
2 года
26.
Кашне белого цвета
1 шт.
4 года
27
Подворотничок
12 шт
1 год
28
Носовой платок
4 шт
2 года
Подраздел 6. Снаряжение
29.
Сумка (рюкзак) с несессером
1 компл.
4 года
В комплекте: фляжка металлическая с чехлом; котелок металлический; спальный мешок; фонарь налобный с комплектом аккумуляторов; теплоизоляционный каримат
30.
Сигнальный жилет
1 шт.
4 года
31.
Костюм-дождевик с сумкой
1 шт.
4 года
32.
Сумка полевая сержантская
1 шт.
4 года
Подраздел 7. Белье
33
Гамаж утепленный
2 комплект
1 год
34
Белье теплое
1 компл.
2 года
35
Колготки теплые
2 пары
1 год
36
Носки хлопчатобумажные
4 пары
1 год
37
Носки шерстянные
1 пара
1 год
38.
Полотенце хлопчатобумажное
3 шт.
1 год
39.
Полотенце банное
1 шт.
1 год
40.
Полотенце ножное
2 шт.
1 год
41.
Тапочки казарменные
1 пара
2 года
Примечание:
*рисунки и описание форменной одежды и знаков различия приведены в приложении к настоящим Нормам;

8) Су тасқынында авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу кезінде су тасқыны жағдайында жұмыс істеу үшін арнайы киім пайдаланылады. Су тасқыны жағдайында жұмыс істеу үшін арнайы киіммен қамтамасыз ету курсанттардың жалпы санының 30% есебінен көзделеді;
9) Тозу мерзімі кестеге сәйкес жоғалады, бірақ оқу мерзімінен аспайды. Оқу аяқталғаннан кейін заттай мүліктер мен нысанды киім-кешектер есептен шығарылуға жатады.
7-1 бөлім. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар Министрлігі білім беру ұйымдарының қыз-курсанттарының нысанды киімдері мен Арнайы киім-кешектерінің тиістілік нормалары
№ п/п
Нормалардың атауы
1 адамға өлшем бірлікті сандық түрде есептегенде
Кию мерзімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
1-кіші бөлім. Парадтық-салтанатты нысанды киім*
Жазғы
1.
Қара көк түсті Шляпа
1 дана
4 жыл
2.
Ашық бір төсті Китель және қара көк түсті юбка (шалбар), дақ түсті жиегі бар
1 жинақ
4 жыл
3.
Ақ түсті ұзын жеңді көйлек
1 дана
2 жыл
4.
Қара түсті лакталған аяқ киім
1 дана
2 жыл
2-кіші бөлім. Күнделікті нысанды киім*
Жазғы
5.
Қара көк түсті Шляпа
1 дана
4 жыл
6.
Қою көк бейсбол қалпақ
1 дана
2 жыл
7.
Ашық бір төсті Китель және қара көк түсті юбка (шалбар), дақ түсті жиегі бар
1 жинақ.
2 года
жиынтықта 1 китель, 1 юбка және 1 шалбар бар
8.
Көк түсті ұзын жеңді көйлек
2 дана.
2 жыл
9.
Көк түсті қысқа жеңді көйлек
2 дана
2 жыл
10.
Ақ түсті Футболка
1 дана
1 жыл
11.
Қара былғары аяқ киім
1 дана
2 жыл
қысқы
12.
Қара көк түсті цигейк құлаққап қалпақшасы
1 дана.
2 жыл
13.
Қалқымалы қалталары және қара көк түсті алынбалы капюшоны бар оқшауланған күрте (жиынтықта қара көк түсті тоқылған қалпақ)
1 дана
2 жыл
14.
Қара түсті оқшауланған былғары етік
1 дана
2 жыл
3-кіші бөлім. Спорттық нысанды киім*
15.
Спорттық жаттығу костюмі**
1 жиынтық.
2 года
16.
Спорттық аяқ киім
1 жұп
2 жыл
4-кіші бөлім. Арнайы нысанды киім
17.
Жазғы арнайы киім
1 жиынтық
2 жыл
Қою көк түсті бейсбол қалпақ немесе қою қызғылт сары түсті алады; ұзын жеңді күрте және Қою көк түсті юбка (шалбар); түймелері бар қысқа жеңді көйлек және Қою көк түсті юбка (шалбар); қара көк түсті футболка немесе ауыспалы ақ-қызғылт сары жолақтары бар көкірекше; былғары етікжоғары қара түсті берцами
18.
Қысқы арнайы киім
1 жиынтық
2 жыл
Қара көк түспен оқшауланған матадан жасалған құлаққап-қалпақ; алмалы-салмалы капюшоны бар жалған қалталары бар оқшауланған күрте және Қою көк түспен жылытылған шалбар; қара көк түспен ойығы жоқ жемпір; қара түспен оқшауланған қыс мезгіліндегі былғары етік
5-кіші бөлім. Аксессуарлар
19.
Қою көк түсті Галстук
2 дана
2 жыл
20.
Галстук қысқышы
2 дана
4 жыл
21.
Аксельбант алтын түсті
1 дана
4 жыл
22.
Ақ түсті салтанатты белдік
1 дана
4 жыл
23.
Ақ түсті қолғап
1 жұп
4 жыл
24.
Қара түсті оқшауланған қолғаптар
1 жұп
2 жыл
25.
Қара көк түсті Кашне
2 дана
2 жыл
26.
Кашне ақ түсті
1 дана
4 жыл
27.
Жаға
12 дана
1 жыл
28.
Орамал
4 дана
2 жыл
6-кіші бөлім. Керек-жарақтар
29.
Несессері бар сөмке (рюкзак)
1 жиынтық
4 жыл
В комплекте: фляжка металлическая с чехлом; котелок металлический; спальный мешок; фонарь налобный с комплектом аккумуляторов; теплоизоляционный каримат
30.
Сигналдық кеудеше
1 дана
4 жыл
31.
Сөмкесі бар жаңбыр костюмі
1 дана
4 жыл
32.
Далалық сержант сөмкесі
1 дана
4 жыл
7-кіші бөлім. Іш киім
33.
Оқшауланған Гамаж
2 жиынтық
1 жыл
34.
Жылы іш киім
1 жиынтық
2 жыл
35.
Жылы колготкалар
2 жұп
1 жыл
36.
Мақта шұлықтар
4 жұп
1 жыл
37.
Жүннен жасалған шұлықтар
1 жұп
1 жыл
38.
Мақта сүлгі
3 дана
1 жыл
39.
Сүлгі монша
1 дана
1 жыл
40.
Аяқ сүлгі
2 дана.
1 жыл
41.
Казармалық тәпішке
1 жұп
2 жыл
Ескерту:
* нысанды киім мен айырым белгілерінің суреттері мен сипаттамасы қосымшада келтірілген
осы нормаларға;

1) срок носки зимнего обмундирования в Акмолинской, Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областях и городе Астана сокращаются в два раза, а в Алматинской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Туркестанской областях и городах Алматы и Шымкент в два раза сокращается срок носки летнего обмундирования;
2) форменная одежда и специальное обмундирование выдаются укомплектованные всей необходимой фурнитурой по цвету в соответствии со специальными званиями;
3) разрешается выдавать вместо одних предметов другие из числа предметов, предусмотренных нормами положенности, в пределах их стоимости;
4) вместо ботинок, хромовых утепленных разрешается выдавать ботинки кожаные с высокими берцами;
5) разрешается вместо парадно-выходной форменной одежды выдавать повседневную;
6) специальная форменная одежда используется при проведении аварийно-спасательных и неотложных работ, в повседневной деятельности и при участии на занятиях, сборах и учениях. При специальной форменной одежде допускается ношение белой футболки и брюк навыпуск;
7) при присвоении очередных специальных званий ранее выданные предметы вещевого имущества засчитываются на плановое обеспечение (на оставшийся срок носки) с выдачей к мундиру, курткам, свитеру и рубашкам по одной паре погон со знаками различия в соответствии с присвоенным специальным званием;

1) Ақмола, Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстары мен Астана қаласында қысқы киім кию мерзімі екі есеге, ал Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Түркістан облыстары мен Алматы қалаларында қысқартылады ал Шымкент жазғы киім кию мерзімі екі есе қысқарады;
2) нысанды киім мен Арнайы киім-кешек арнайы атақтарға сәйкес түсі бойынша барлық қажетті фурнитурамен жасақталған беріледі;
3) бір заттың орнына тиістілік нормаларында көзделген заттар қатарынан басқаларын беруге рұқсат етіледі олардың құны;
4) хроммен оқшауланған етіктің орнына жоғары беріктігі бар былғары етік беруге рұқсат етіледі;
5) салтанатты-Шығыс нысанды киімнің орнына күнделікті киім беруге рұқсат етіледі;
6) арнайы нысанды киім авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу кезінде, күнделікті қызметте және сабақтарға, жиындар мен оқу-жаттығуларға қатысу кезінде пайдаланылады. Арнайы нысанды киіммен ақ футболка мен шалбар киюге рұқсат етіледі;
7) кезекті арнаулы атақтар берілген кезде бұрын берілген заттай мүлік заттары берілген арнаулы атаққа сәйкес айырым белгілері бар погондардың бір жұбы бойынша мундирге, күртешелерге, жемпірге және жейделерге бере отырып, жоспарлы қамтамасыз етуге (киюдің қалған мерзіміне) есептеледі.

8) сроки носки исчисляются согласно таблице, но не более срока обучения. По окончанию обучения вещевое имущество и форменное обмундирование подлежат списанию.
Раздел 8. Нормы положенности инвентарного и специального имущества курсантов организаций образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Сноска. Раздел 8 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.10.2023 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование норм
Ед. измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
1
2
3
4
5
Подраздел 1. Теплые вещи
1.
Тулуп (полушубок) из нагольной шубной овчины
1 шт.
6 лет
*
2.
Валенки
1 пара
4 года
**
3.
Галоши на валенки
1 пара
4 года
**
4.
Брюки утепленные
1 шт.
4 года
**
5.
Рукавицы меховые
1 пара
4 года
**
6.
Подшлемник шерстяной
1 шт.
3 года
**
Подраздел 2. Постельные принадлежности
7.
Матрац
1 шт.
4 года
8.
Подушка
1 шт.
4 года
9.
Одеяло
1 шт.
4 года
10.
Наволочки верхние
3 шт.
1 год
11.
Простыни
2 шт.
1 год
12.
Покрывало
1 шт.
4 года
13.
Пододеяльник
2 шт.
1 года
Примечание:
* выдается тулуп (полушубок) из нагольной шубной овчины по одной штуке на наружный неподвижный пост;
** валенки, галоши на валенки, брюки утепленные, рукавицы меховые, подшлемник шерстяной – выдаются на 20 % численности курсантов.
Приложение
к Нормам положенности
форменной одежды и
специального обмундирования
сотрудников, осуществляющих
функции по предупреждению и
ликвидации чрезвычайных
ситуаций природного
и техногенного характера,
оказанию экстренной
медицинской и психологической
помощи населению,
сотрудников органов
государственной
противопожарной службы
Рисунки образцов с перечнем и описанием форменной одежды и специального обмундирования сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы
Глава 1. Форменная одежда высшего начальствующего состава
Параграф 1. Парадная форменная одежда высшего начальствующего состава
Сноска. Параграф 1 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.10.2023 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рисунок 1
1. Перечень парадной форменной одежды высшего начальствующего состава (рис. 1):
летняя:
фуражка темно-синего цвета, шитье золотистого цвета;
мундир открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с лампасами крапового цвета на воротнике и рукавах мундира – шитье золотистого цвета;
рубашка с длинным рукавом белого цвета;
полуботинки хромовые черного цвета;
галстук темно-синего цвета;
ремень парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета.

8) тозу мерзімі кестеге сәйкес жоғалады, бірақ оқу мерзімінен аспайды. Оқу аяқталғаннан кейін заттай мүлік және нысанды киім кешек есептен шығаруға жатады.
8-бөлім. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі білім беру ұйымдары курсанттарының мүкәммалдық және арнайы мүлкінің тиесілік нормалары
Р/с №
Нормалардың атауы
1 адамға өлшем бірлікті сандық түрде есептегенде
Кию мерзімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
1-кіші бөлім. Жылы киімдер
1.
Тақыр қой терiсiнен тiгiлген тон (қысқа тон)
1 дана
6 жыл
*
2.
Пима
1 жұп
4 жыл
**
3.
Пимаға кебiс
1 жұп
4 жыл
**
4.
Жылы шалбар
1 дана
4 жыл
**
5.
Тері биялай
1 жұп
4 жыл
**
6.
Шлемнiң астынан киетiн жылы бас киiм
1 дана
3 жыл
**
2-кіші бөлім. Төсек-орын керек-жарақтары
7.
Матрац
1 дана
4 жыл
8.
Жастық
1 дана
4 жыл
9.
Көрпе
1 дана
4 жыл
10.
Жастықтың сыртқы тысы
3 дана
1 жыл
11.
Ақ жайма
2 дана.
1 жыл
12.
Жапқыш
1 дана
4 жыл
13.
Көрпе жамылғысы
2 дана.
1 жыл
Ескертпе:
* тақыр қой терiсiнен тiгiлген тон (қысқа тон) бiр данадан сырттағы жылжымайтын бекетке берiледi;
** пима, пимаға кебiс, жылы шалбар, тері биялай, шлемнiң астынан киетiн жылы бас киiм курсанттар санының 20 %-ына берiледi.
Табиғи және техногендік
сипаттағы төтенше
жағдайлардың алдын алу және
оларды жою, халыққа шұғыл
медициналық және
психологиялық көмек көрсету
жөніндегі функцияларды жүзеге
асыратын қызметкерлердің,
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдары қызметкерлерінің
нысанды киімі мен арнайы киім-
кешегінің тиесілілік
нормаларына қосымша
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен арнайы киім-кешегінің тізбесі мен сипаттамасы бар үлгілердің суреттері.
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 20.10.2023 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жоғары басшы құрамның нысанды киімі
Параграф 1. Жоғары басшы құрамның парадтық нысанды киімі
1-сурет
1. Жоғары басшы құрамның парадтық салтанатты нысанды киімінің тізбесі (1-сурет):
жазғы:
қою көк түсті фуражка, тігісі алтын түстес;
қою көк түсті ашық екі қаусырмалы жағасы мен жеңдерінде тігісі алтын түстес, мундир мен қызыл қоңыр лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті ұзын жеңді жейде;
қою көк түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты хром батиңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап.

Параграф 1-1. Парадно-выходная форменная одежда высшего начальствующего состава
Сноска. Глава 1 дополнена параграфом 1-1 в соответствии с приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.10.2023 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рисунок 1.1
1-1. Перечень парадно-выходной форменной одежды высшего начальствующего состава (рис. 1):
летняя:
фуражка светло-серого цвета, шитье золотистого цвета;
мундир открытый двубортный и брюки навыпуск светло-серого цвета с лампасами крапового цвета на воротнике и рукавах мундира – шитье золотистого цвета;
рубашка с длинным рукавом белого цвета;
полуботинки хромовые черного цвета;
галстук темно-синего цвета;
ремень парадный золотистого цвета;
перчатки белого цвета.
Примечание:
1) в особых случаях разрешено ношение специальной форменной одежды в тельняшке с чередующимися бело-оранжевыми полосами при берете крапового цвета;
2) в зимний период повседневная зимняя куртка, утепленная со съемной меховой опушкой на капюшоне, переоборудуется в парадно-выходную куртку путем смены вставных погонов и сменных нарукавных и нагрудных знаков, носится с кашне белого цвета;
3) при летней парадно-выходной форменной одежде в холодную погоду и при зимней парадно-выходной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки темно-синего цвета и кашне белого цвета, вместо шапки ушанка из каракуля серого цвета бейсболка демисезонная темно-синего цвета.
Параграф 2. Повседневная форменная одежда высшего начальствующего состава
Рисунок 2
2. Перечень повседневной форменной одежды высшего начальствующего состава (рис. 2):
1) летняя:
фуражка темно-синего цвета, шитье золотистого цвета;
бейсболка темно-синего цвета, шитье золотистого цвета;
мундир открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с лампасами крапового цвета на воротнике и рукавах мундира – шитье золотистого цвета;
куртка с длинным рукавом на молнии темно-синего цвета носится поверх белой футболки;
рубашка с длинным рукавом голубого цвета;
рубашка с коротким рукавом голубого цвета;
футболка белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
полуботинки хромовые черного цвета;
2) зимняя:
шапка ушанка из каракуля серого цвета;
бейсболка демисезонная темно-синего цвета;
куртка, утепленная со съемной меховой опушкой на капюшоне и внутренней курткой темно-синего цвета;
сапоги хромовые утепленные черного цвета;
перчатки кожаные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:
1) при летней повседневной форменной одежде в холодную погоду и при зимней повседневной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки темно-синего цвета, вместо шапки ушанка из каракуля серого цвета бейсболка демисезонная темно-синего цвета;

Параграф 1-1. Жоғары басшы құрамның парадтық салтанатты нысанды киімі
Сурет 1.1
1-1. Жоғары басшы құрамның парадтық салтанатты нысанды киімінің тізбесі (1.1-сурет):
жазғы:
Ашық сұр түсті фуражка, тігісі алтын түстес;
Ашық сұр түсті ашық екі қаусырмалы жағасы мен жеңдерінде тігісі алтын түстес, мундир мен қызыл қоңыр лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті ұзын жеңді жейде;
қою көк түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты хром батиңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап.
Ескертпе:
1) ерекше жағдайларда қызыл қоңыр берет киген кезде кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшкада арнайы нысанды киім киюге рұқсат етіледі;
2) қысқы кезеңде Қою көк түсті алмалы-салмалы тері жиегі бар күләпарасымен ішкі күртешесі бар күнделікті қысқы күртеше алмалы-салмалы погондарды және ауыспалы жеңдік және төс белгілерін ауыстыру жолымен парадтық салтанатты күртешесіне қайта жабдықталады, ақ түсті кашнемен киіледі;
3) суық ауа райында жазғы парадтық салтанатты нысанды киім және жылы ауа райында қысқы парадтық салтанатты нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен ақ түсті кашне, сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшынның орнына қою көк түсті маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі.
2-параграф. Жоғары басшы құрамның күнделікті нысанды киімі
2-сурет
2. Жоғары басшы құрамның күнделікті нысанды киімінің тізбесі (2-сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті фуражка, тігісі алтын түстес;
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті ашық екі қаусырмалы жағасы мен жеңдерінде тігісі алтын түстес мундир мен қызыл қоңыр лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбар;
қара-көк түсті сыдырмалы ұзын жеңді күрте ақ футболканың үстіне тағылады
көгілдір түстi ұзын жеңді жейде;
көгілдір түстi қысқа жеңдi жейде;
ақ түсті футболка;
қою көк түсті галстук;
қара түсті, қысқа қонышты хром бәтеңке;
2) қысқы
сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын;
қою-көк түсті маусымаралық бейсболка;
қою көк түсті алмалы-салмалы тері жиегі бар күләпарасымен ішкі күртешесі бар астары жылы күртеше;
қара түсті жылы хром етік;
қара түсті былғары қолғап;
қою көк түсті кашне;
Ескертпе:
1) суық ауа райында жазғы күнделікті нысанды киім және жылы ауа райында қысқы күнделікті нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен кашне, сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын орнына қою көк түсті маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі;

2) рубашка голубого цвета с коротким рукавом без галстука поверх белой футболки с бейсболкой темно-синего цвета носится при температуре воздуха выше +20 оС.
4) куртка с длинным рукавом на молнии темно-синего цвета носится поверх белой футболки.
Параграф 3. Специальная форменная одежда высшего начальствующего состава
Рисунок 3
3. Перечень специальной форменной одежды высшего начальствующего состава (рис. 3):
1) летняя:
бейсболка темно-синего цвета или берет темно-оранжевый;
куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета;
рубашка с коротким рукавом на пуговицах и брюки темно-синего цвета;
футболка белого цвета или тельняшка с бело-оранжевыми полосами;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя:
шапка-ушанка, утепленная из натурального каракуля серого цвета;
бейсболка демисезонная темно-синего цвета;
куртка, утепленная со съемной меховой опушкой на капюшоне и внутренней курткой с утепленными брюками, темно-синего цвета;
свитер без выреза темно-синего цвета;
ботинки кожаные зимние, с высокими берцами утепленные черного цвета;
перчатки кожаные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:
1) при летней специальной форменной одежде в холодную погоду и при зимней специальной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки темно-синего цвета, кашне и бейсболку демисезонную темно-синего цвета;
2) куртка с коротким рукавом поверх белой футболки с бейсболкой темно-синего цвета носится при температуре воздуха выше +20 оС;
3) допускается носить куртки и свитер с брюками навыпуск в туфлях или сапогах утепленных.
Параграф 4. Полевая форменная одежда высшего начальствующего состава
Сноска. Параграф 4 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.10.2023 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рисунок 4
4. Перечень полевой форменной одежды (рис. 4):
1) летняя:
бейсболка темно-синего цвета;
куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета;
футболка темно-синего цвета;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя:
шапка, вязанная темно-синего цвета;
куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном;
ботинки кожаные зимние с высокими берцами, утепленные черного цвета;
перчатки, утепленные черного цвета.
3) куртка с накладными карманами и брюки камуфлированного цвета высшего начальствующего состава должны изготавливаться в соответствии с требованиями стандарта СТ РК 1140-2015;
Куртка, утепленная с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки высшего начальствующего состава камуфлированного цвета должны изготавливаться в соответствии с требованиями стандарта СТ РК 1250-2015.

2) галстуксыз қысқа жеңді көгілдір түсті жейде қою көк түсті бейсболкамен ақ футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасы кезінде киіледі.
3) қара-көк түсті сыдырмалы ұзын жеңді күрте ақ футболканың үстіне тағылады.
3-параграф. Жоғары басшы құрамның арнайы нысанды киімі
3-сурет
3. Жоғары басшы құрамның арнайы нысанды киімінің тізбесі (3 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті бейсболка немесе қою қызғылт сары берет;
сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен қою көк түсті шалбар;
түймелері бар қысқа жеңді жейде және қара көк түсті шалбар;
ақ түсті футболка немесе кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка;
қара түсті қонышы биік былғары бәтеңке;
2) қысқы:
сұр түсті табиғи қаракөлден тігілген жылы құлақшын;
қою көк түсті маусымаралық бейсболка;
қою көк түсті алмалы-салмалы тері жиегі бар күләпарасымен ішкі күртешесі бар астары жылы күртеше және қою көк түсті астары жылы шалбар;
қою көк түсті мойын сызығы жоқ свитер;
қара түсті ұзын қонышты жылы қысқы былғары бәтеңке;
қара түсті былғары қолғап;
қою көк түсті кашне.
Ескертпе:
1) суық ауа райында жазғы арнайы нысанды киім және жылы ауа райында қысқы арнайы нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен кашне, құлақшынның орнына қою көк түсті матадан тігілген қою көк түсті маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі.
2) қысқа жеңді күртеше қою көк түсті бейсболкасымен ақ футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасында киіледі;
3) қысқа қонышты бәтеңке мен жылы етікке балағы түсіңкі шалбар мен күртеше және свитер киюге жол беріледі.
4-параграф. Жоғары басшы құрамның арнайы нысанды далалық киім
4-сурет
4. Нысанды далалық киімдерінің тізбесі (4 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар;
қою көк түсті футболка;
қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке.
2) қысқы:
қою көк түсті тоқыма бас киім;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен жапсырма қалталы бар астары жылы күртеше мен жылы көк түсті шалбар;
қара түсті ұзын қонышты жылы қысқы былғары бәтеңке;
қара түсті жылы қолғап.
Ескертпе:
қысқы кезінде далалық киім нысаны киюге рұқсат етіледі:
қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын орнына - қою көк түсті тоқыма бас киім, қою көк түсті бейсболка орнына - белгіленген түсті берет, қара түсті ұзын қонышты бәтеңке орнына – қара түсті хромды қысқа қонышты бәтеңке (етік).
3) жоғары басшы құрамның жалған қалталары бар күрте мен камуфляжды түсті шалбар ҚР СТ 1140-2015 стандарт талаптарына сәйкес дайындалуы тиіс;
Алынбалы капюшоны бар жапсырма қалталары бар оқшауланған күрте және камуфляж түсті жоғары басшы құрамның оқшауланған шалбары ҚР СТ 1250-2015 стандарт талаптарына сәйкес дайындалуы тиіс.

Шапка ушанка из каракуля серого цвета высшего начальствующего состава должна изготавливаться в соответствии СТ РК 2757-2015, состоит из донышка (головки), изготовленной из шести деталей клинообразной формы, лакированного козырька и назатыльника.
Примечание:
разрешается носить при зимней полевой форме одежды: вместо шапки -ушанки, утепленной из ткани темно-синего цвета - шапку вязанную темно -синего цвета, вместо бейсболки темно-синего цвета – берет установленного цвета, вместо ботинок с высокими берцами черного цвета – полуботинки (сапоги) хромовые черного цвета.
Глава 2. Форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава
Параграф 1. Парадно-выходная форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава
Рисунок 5
5. Перечень парадно-выходной форменной одежды старшего и среднего начальствующего состава (рис. 5):
летняя:
фуражка темно-синего цвета;
мундир открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом крапового цвета (для полковников);
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом крапового цвета;
рубашка с длинным рукавом белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
полуботинки хромовые черного цвета;
ремень парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета.
Примечание:
1) в особых случаях разрешено ношение специальной форменной одежды в тельняшке с чередующимися бело-оранжевыми полосами при берете крапового цвета;
2) в зимний период повседневная зимняя куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой темно-синего цвета, переоборудуется в парадно-выходную куртку путем смены вставных погонов и сменных нарукавных и нагрудных знаков, носится с кашне белого цвета;
3) при летней парадно-выходной форменной одежде в холодную погоду и при зимней парадно-выходной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки темно-синего цвета с кашне белого цвета, вместо шапки ушанки бейсболка демисезонная темно-синего цвета.
Параграф 2. Повседневная форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава
Рисунок 6
6. Перечень повседневной форменной одежды старшего и среднего начальствующего состава (рис. 6):
1) летняя:
фуражка темно-синего цвета;
бейсболка темно-синего цвета;
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом крапового цвета;
куртка с длинным рукавом на молнии темно-синего цвета носится поверх белой футболки.
рубашка с длинным рукавом голубого цвета;
рубашка с коротким рукавом голубого цвета;
футболка белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
полуботинки хромовые черного цвета;
2) зимняя:
шапка ушанка из каракуля серого цвета (для полковников);
шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета;
бейсболка демисезонная темно-синего цвета;
куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой темно -синего цвета (для полковников на капюшоне съемная меховая опушка);
сапоги хромовые утепленные черного цвета;
перчатки кожаные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:
1) при летней повседневной форменной одежде в холодную погоду и при зимней повседневной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки темно-синего цвета, вместо шапки бейсболка демисезонная темно-синего цвета;
2) рубашка голубого цвета с коротким рукавом без галстука поверх белой футболки с бейсболкой темно-синего цвета носится при температуре воздуха выше +20 оС;

Жоғары басшы құрамның сұр түсті қаракөлден жасалған құлаққап қалпақшасы ҚР СТ 2757-2015 сәйкес дайындалуы тиіс, сына тәрізді алты бөлшектен, лакталған күнқағардан және мұрын тұғырынан жасалған түбінен (басынан) тұрады.
2-тарау. Аға және орта басшы құрамның нысанды киімі
1-параграф. Аға және орта басшы құрамның парадтық салтанатты нысанды киімі
5-сурет
5. Аға және орта басшы құрамның парадтық салтанатты нысанды киімінің тізбесі (5 - сурет):
жазғы:
қою көк түсті фуражка;
қою көк түсті ашық екі қаусырмалы мундир мен қызыл қоңыр жиегі бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбар (полковниктер үшін);
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық төрт түймемен түймеленетін китель және қызыл қоңыр жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар;
ақ түсті ұзын жеңді жейде;
қою көк түсті галстук;
қара түсті, қысқа қонышты хром бәтеңке;
алтын түсті салтанатты белдік;
алтын түсті аксельбант;
ақ түсті қолғап.
Ескертпе:
1) ерекше жағдайларда қызыл қоңыр берет киген кезде кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшкада арнайы нысанды киім киюге рұқсат етіледі;
2) қысқы кезеңде қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен ішкі күртешесі бар астары жылы күртеше күнделікті қысқы күртеше алмалы-салмалы погондарды және ауыспалы жеңдік және төс белгілерін ауыстыру жолымен парадтық салтанатты күртешесіне қайта жабдықталады, ақ түсті кашнемен киіледі;
3) суық ауа райында жазғы парадтық салтанатты нысанды киім және жылы ауа райында қысқы парадтық салтанатты нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен ақ түсті кашне, құлақшын орнына қою көк түсті маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі.
2-параграф. Аға және орта басшы құрамның күнделікті нысанды киімі
6-сурет
6. Аға және орта басшы құрамның күнделікті нысанды киімінің тізбесі (6 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті фуражка;
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық төрт түймемен түймеленетін китель және қызыл қоңыр жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар;
қара-көк түсті сыдырмалы ұзын жеңді күрте ақ футболканың үстіне тағылады;
көгілдір түстi ұзын жеңді жейде;
көгілдір түстi қысқа жеңдi жейде;
қою көк түсті галстук;
ақ түсті футболка;
қара түсті, қысқа қонышты хром бәтеңке;
1) қысқы:
сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын (полковниктер үшін);
қою көк түсті цигейкалы құлақшын;
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен ішкі күртешесі бар астары жылы күртеше (полковниктер үшін күләпарасы алмалы-салмалы тері жиегі);
қара түсті жылы хром етік;
қара түсті былғары қолғап;
қою көк түсті кашне.
Ескертпе:
1) суық ауа райында жазғы күнделікті нысанды киім және жылы ауа райында қысқы күнделікті нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен кашне, құлақшын орнына қою көк түсті маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі;
2) галстуксыз қысқа жеңді көгілдір түсті жейде қою көк түсті бейсболкамен ақ футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасы кезінде киіледі.

3) куртка с длинным рукавом на молнии темно-синего цвета носится поверх белой футболки.
Параграф 3. Специальная форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава
Рисунок 7
7. Перечень специальной форменной одежды старшего и среднего начальствующего состава (рис. 7):
1) летняя:
бейсболка темно-синего цвета или берет темно-оранжевый;
куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета;
рубашка с коротким рукавом на пуговицах и брюки темно-синего цвета;
футболка белого цвета или тельняшка с чередующимися бело -оранжевыми полосами;
футболка-поло с длинным и коротким рукавом темно-синего цвета (для сотрудников дежурно-диспетчерских служб);
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя:
шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета;
бейсболка демисезонная темно-синего цвета;
куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой с утеплнными брюками темно-синего цвета (для полковников на капюшоне съемная меховая опушка);
свитер без выреза темно-синего цвета;
ботинки кожаные зимние с высокими берцами утепленные черного цвета;
перчатки кожаные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:
1) при летней специальной форменной одежде в холодную погоду и при зимней специальной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки, темно-синего цвета, бейсболки демисезонной темно-синего цвета;
2) куртка с коротким рукавом поверх белой футболки с бейсболкой темно-синего цвета носится при температуре воздуха выше +20 оС;
3) допускается носить куртки и свитер с брюками навыпуск в полуботинках или сапогах утепленных;
4) футболка-поло выдается сотрудникам дежурно-диспетчерских служб, с правом ношения в период дежурства.
Параграф 4. Полевая форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава
Рисунок 8
8. Перечень полевой форменной одежды (рис. 8):
1) летняя:
бейсболка темно-синего цвета;
куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета;
футболка темно-синего цвета;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя:
шапка, вязанная темно-синего цвета;
куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном;
ботинки кожаные зимние с высокими берцами, утепленные черного цвета;
перчатки, утепленные черного цвета.
Примечание:
разрешается носить при зимней полевой форме одежды: вместо шапки -ушанки, утепленной из ткани темно-синего цвета - шапку вязанную темно -синего цвета, вместо бейсболки темно-синего цвета - берет установленного цвета, вместо ботинок с высокими берцами черного цвета - полуботинки (сапоги) хромовые черного цвета.

3) қара-көк түсті сыдырмалы ұзын жеңді күрте ақ футболканың үстіне тағылады.
3-параграф. Аға және орта басшы құрамның арнайы нысанды киімі
7-сурет
7. Аға және орта басшы құрамның арнайы нысанды киімінің тізбесі (7 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті бейсболка немесе қою қызғылт сары берет;
сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен қою көк түсті шалбар;
түймелері бар қысқа жеңді жейде және қара көк түсті шалбар;
ақ түсті футболка немесе кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка;
қою көк түсті ұзын және қысқа жеңді футболка-поло (кезекші-диспетчерлік қызмет қызметкерлері үшін);
қара түсті қонышы биік былғары бәтеңке;
2) қысқы:
қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын;
қою көк түсті маусымаралық бейсболка;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасымен ішкі күртешесі бар жылы күртеше және қою көк түсті астары жылы шалбар (полковниктер үшін алмалы-салмалы тері жиегі бар);
қою көк түсті мойын сызығы жоқ свитер;
қара түсті ұзын қонышты жылы былғары бәтеңке;
қара түсті былғары қолғап;
қою көк түсті кашне.
Ескертпе:
1) суық ауа райында жазғы арнайы нысанды киім және жылы ауа райында қысқы арнайы нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен кашне, құлақшынның орнына қою көк түсті матадан тігілген маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі;
2) қысқа жеңді күртеше бейсболкасымен ақ немесе қою көк түсті футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасында киіледі;
3) қара-көк түсті сыдырмалы жартылай жүн свитер ақ футболканың үстіне тағылады.
4) футболка-поло кезекші-диспетчерлік қызмет қызметкерлеріне беріледі, кезекшілік кезінде кию құқығымен.
4-параграф. Аға және орта басшы құрамның арнайы нысанды далалық киім
8-сурет
8. Нысанды далалық киімдерінің тізбесі (8 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар;
қою көк түсті футболка;
қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке;
2) қысқы:
қою көк түсті тоқыма бас киім;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен жапсырма қалталы бар астары жылы күртеше мен жылы көк түсті шалбар;
қара түсті ұзын қонышты жылы қысқы былғары бәтеңке;
қара түсті жылы қолғап.
Ескертпе:
қысқы кезінде далалық киім нысаны киюге рұқсат етіледі: қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын орнына - қою көк түсті тоқыма бас киім, қою көк түсті бейсболка орнына - белгіленген түсті берет, қара түсті ұзын қонышты бәтеңке орнына – қара түсті хромды қысқа қонышты бәтеңке (етік).

Глава 3. Форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава
Параграф 1. Парадно-выходная форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава
Рисунок 9
9. Перечень парадно-выходной форменной одежды младшего начальствующего и рядового состава (рис. 9):
летняя:
фуражка темно-синего цвета или берет крапового цвета;
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом крапового цвета;
рубашка с длинным рукавом белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
полуботинки хромовые черного цвета;
ремень парадный белого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета.
Примечание:
1) в особых случаях разрешено ношение специальной форменной одежды в тельняшке с чередующимися бело-оранжевыми полосами при берете крапового цвета;
2) в зимний период повседневная зимняя куртка, утепленная темно -синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном, переоборудуется в парадно-выходную куртку путем смены вставных погонов и сменных нарукавных и нагрудных знаков, носится с кашне белого цвета.
Параграф 2. Повседневная форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава
Рисунок 10
10. Перечень повседневной форменной одежды младшего начальствующего и рядового состава (рис. 10):
1) летняя:
фуражка темно-синего цвета;
бейсболка темно-синего цвета;
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом крапового цвета;
куртка с длинным рукавом на молнии темно-синего цвета носится поверх белой футболки.
рубашка с длинным рукавом голубого цвета;
рубашка с коротким рукавом голубого цвета;
футболка белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
полуботинки хромовые черного цвета;
2) зимняя:
шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета;
куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном;
сапоги хромовые утепленные черного цвета;
перчатки кожаные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:
1) рубашка голубого цвета с коротким рукавом без галстука поверх белой футболки с бейсболкой темно-синего цвета носится при температуре воздуха выше +20 оС;
2) куртка с длинным рукавом на молнии темно-синего цвета носится поверх белой футболки.
Параграф 3. Полевая форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава
Рисунок 11
11. Перечень полевой форменной одежды (рис. 11):
1) летняя:
бейсболка темно-синего цвета;
куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета;
футболка темно-синего цвета;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя:
шапка, вязанная темно-синего цвета;
куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном;
ботинки кожаные зимние с высокими берцами, утепленные черного цвета;
перчатки, утепленные черного цвета.
Примечание:
разрешается носить при зимней полевой форме одежды: вместо шапки -ушанки, утепленной из ткани темно-синего цвета - шапку вязанную темно -синего цвета, вместо бейсболки темно-синего цвета - берет установленного цвета, вместо ботинок с высокими берцами черного цвета - полуботинки (сапоги) хромовые черного цвета.

3-тарау. Кіші басшы және қатардағы құрамның нысанды киімі
1-параграф. Кіші басшы және қатардағы құрамның парадтық салтанатты нысанды киімі
9-сурет
9. Кіші басшы және қатардағы құрамның парадтық салтанатты нысанды киімінің тізбесі (9 - сурет):
жазғы:
қою көк түсті фуражка немесе қызыл қоңыр берет ;
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық төрт түймемен түймеленетін китель және қызыл қоңыр жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар;
ақ түсті ұзын жеңді жейде;
қою көк түсті галстук;
қара түсті, қысқа қонышты хром бәтеңке;
ақ түсті салтанатты белдік;
алтын түсті аксельбант;
ақ түсті қолғап.
Ескертпе:
1) ерекше жағдайларда қызыл қоңыр берет киген кезде кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшкада арнайы нысанды киім киюге рұқсат етіледі;
2) қысқы кезеңде қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен, жапсырма қалталы бар астары жылы қысқы күртеше алмалы-салмалы погондарды және ауыспалы жеңдік және төс белгілерін ауыстыру жолымен парадтық салтанатты күртешесіне қайта жабдықталады, ақ түсті кашнемен киіледі.
2-параграф. Кіші басшы және қатардағы құрамның күнделікті нысанды киімі
10-сурет
10. Кіші басшы және қатардағы құрамның күнделікті нысанды киімінің тізбесі (10 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті фуражка;
қою көк түсті бейсболка;
бір қаусырмалы ашық китель төрт түймеге түймеленеді және қызыл қоңыр түсті жиегі бар қара көк түсті балағы түсіңкі шалбар;
қара-көк түсті сыдырмалы ұзын жеңді күрте ақ футболканың үстіне тағылады.
көгілдір түстi ұзын жеңді жейде;
көгілдір түстi қысқа жеңдi жейде;
ақ түсті футболка;
қою көк түсті галстук;
қара түсті, қысқа қонышты хром бәтеңке;
2) қысқы:
қою көк түсті цигейкалы құлақшын;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен жапсырма қалталы бар астары жылы күртеше;
қара түсті жылы хром етік;
қара түсті былғары қолғап;
қою көк түсті кашне.
Ескертпе:
1) галстуксыз қысқа жеңді көгілдір түсті жейде қою көк түсті бейсболкамен ақ футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасында киіледі;
2) қара-көк түсті сыдырмалы ұзын жеңді күрте ақ футболканың үстіне тағылады.
3-параграф. Кіші басшы және қатардағы құрамның арнайы нысанды далалық киім
11-сурет
11. Нысанды далалық киімдерінің тізбесі (11 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар;
қою көк түсті футболка;
қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке;
2) қысқы:
қою көк түсті тоқыма бас киім;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен жапсырма қалталы бар астары жылы күртеше мен жылы көк түсті шалбар;
қара түсті ұзын қонышты жылы қысқы былғары бәтеңке;
қара түсті жылы қолғап.
Ескертпе:
қысқы кезінде далалық киім нысаны киюге рұқсат етіледі: қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын орнына - қою көк түсті тоқыма бас киім, қою көк түсті бейсболка орнына - белгіленген түсті берет, қара түсті ұзын қонышты бәтеңке орнына – қара түсті хромды қысқа қонышты бәтеңке (етік).

Параграф 4. Специальная форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава
Рисунок 12
12. Перечень специальной форменной одежды младшего начальствующего и рядового состава (рис. 12):
1) летняя:
бейсболка темно-синего цвета или берет темно-оранжевый;
куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета;
рубашка с коротким рукавом на пуговицах и брюки темно-синего цвета;
футболка темно-синего цвета или тельняшка с чередующимися бело -оранжевыми полосами;
футболка-поло с длинным и коротким рукавом темно-синего цвета (для сотрудников дежурно диспетчерских служб);
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя:
шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета;
шапка, вязанная темно-синего цвета;
куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки темно-синего цвета;
свитер темно-синего цвета;
ботинки кожаные зимние с высокими берцами утепленные черного цвета;
перчатки, утепленные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:
1) куртка с коротким рукавом поверх белой или темно-синей футболке с бейсболкой темно-синего цвета носится при температуре воздуха выше +20 оС;
2) допускается носить куртки и свитер с брюками навыпуск в полуботинках или сапогах утепленных;
3) футболка поло выдается сотрудникам дежурно-диспетчерских служб, с правом ношения в период дежурства.
Глава 4. Форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава женщин
Параграф 1. Парадно-выходная форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава женщин
Рисунок 13
13. Перечень парадно-выходной форменной одежды старшего и среднего начальствующего состава (рис. 13):
летняя:
шляпа темно-синего цвета;
мундир открытый двубортный и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом крапового цвета (для полковников);
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и юбка (брюки)темно-синего цвета с кантом крапового цвета;
рубашка с длинным рукавом белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
туфли, лакированные черного цвета;
ремень парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
кашне белого цвета.
Примечание:
1) в особых случаях разрешено ношение специальной форменной одежды в тельняшке с чередующимися бело-оранжевыми полосами при берете крапового цвета;
2) в зимний период повседневная зимняя куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой темно-синего цвета, переоборудуется в парадно-выходную куртку путем смены вставных погонов и сменных нарукавных и нагрудных знаков, носится с кашне белого цвета;

4-параграф. Кіші басшы және қатардағы құрамның арнайы нысанды киімі
12-сурет
12. Кіші басшы және қатардағы құрамның арнайы нысанды киімінің тізбесі (12 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті бейсболка немесе қою қызғылт сары берет;
сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен қою көк түсті шалбар;
түймелері бар қысқа жеңді жейде және қара көк түсті шалбар;
қою көк түсті футболка немесе кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка;
қою көк түсті ұзын және қысқа жеңді футболка-поло (диспетчерлік қызмет кезекшілігінің қызметкерлері үшін);
қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке.
2) қысқы:
қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын;
қою көк түсті тоқылған бас киім;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен жапсырма қалталы бар астары жылы күртеше мен жылы көк түсті шалбар;
қою көк түсті мойын сызығы жоқ свитер;
қара түсті ұзын қонышты жылы қысқы былғары бәтеңке;
қара түсті жылы қолғап;
қою көк түсті кашне.
Ескертпе:
1) қысқа жеңді күртеше қою көк түсті бейсболкасы мен ақ немесе қою көк футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасында киіледі;
2) қысқа қонышты бәтеңке мен жылы етікке балағы түсіңкі шалбар мен күртеше және свитер киюге жол беріледі;
3) футболка-поло кезекші-диспетчерлік қызмет қызметкерлеріне кезекшілік кезінде кию құқығымен беріледі.
4-тарау. Аға және орта басшы құрамдағы әйелдердің нысанды киімі 1-параграф. Әйелдердің аға және орта басшы құрамының парадтық салтанатты нысанды киімі
13-сурет
13. Аға және орта басшы құрамның парадтық салтанатты нысанды киімінің тізбесі (13 - сурет):
жазғы:
қою көк түсті қалпақ;
қою көк түсті ашық екі қаусырмалы мундир мен қызыл қоңыр жиегі бар қою көк түсті белдемше (шалбар) (полковниктер үшін);
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қызыл қоңыр жиегі бар, қою көк түсті белдемше (шалбар) (шалбар);
ақ түсті ұзын жеңді жейде;
қою көк түсті галстук;
қара түсті лакталған туфли;
алтын түсті салтанатты белбеу;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап.
Ескертпе:
1) ерекше жағдайларда қызыл қоңыр берет киген кезде кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшкада арнайы нысанды киім киюге рұқсат етіледі;
2) қысқы кезеңде алмалы-салмалы күләпарасы бар астары жылы күнделікті қысқы күртеше алмалы-салмалы погондарды және ауыспалы жеңдік және төс белгілерін ауыстыру жолымен парадтық салтанатты күртешесіне қайта жабдықталады, ақ түсті кашнемен киіледі;

3) при летней парадно-выходной форменной одежде в холодную погоду и при зимней парадно-выходной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки темно-синего цвета и кашне белого цвета, вместо шапки ушанки бейсболка демисезонная темно-синего цвета.
Параграф 2. Повседневная форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава женщин
Рисунок 14
14. Перечень повседневной форменной одежды старшего и среднего начальствующего состава (рис. 14):
1) летняя:
шляпа темно-синего цвета;
бейсболка темно-синего цвета;
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом крапового цвета;
куртка с длинным рукавом на молнии темно-синего цвета носится поверх белой футболки.
рубашка с длинным рукавом голубого цвета;
рубашка с коротким рукавом голубого цвета;
платье женское темно-синего цвета;
футболка белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
шарф шелковый оранжевого цвета;
туфли кожаные черного цвета;
2) зимняя:
кубанка из каракуля серого цвета (для полковников);
шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета;
бейсболка демисезонная темно-синего цвета;
куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой темно -синего цвета (для полковников на капюшоне съемная меховая опушка);
сапоги кожаные утепленные черного цвета;
перчатки кожаные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:
1) при летней повседневной форменной одежде в холодную погоду и при зимней повседневной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки темно-синего цвета и кашне, вместо, вместо шапки ушанки бейсболка демисезонная темно-синего цвета;
2) рубашка голубого цвета с коротким рукавом без галстука поверх белой футболки с бейсболкой темно-синего цвета носится при температуре воздуха выше +20 оС.
3) куртка с длинным рукавом на молнии темно-синего цвета носится поверх белой футболки.
Параграф 3. Специальная форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава
Рисунок 15
15. Перечень специальной форменной одежды старшего и среднего начальствующего состава (рис. 15):
1) летняя:
бейсболка темно-синего цвета или берет темно-оранжевый;
куртка с длинным рукавом на молнии и юбка (брюки) темно-синего цвета;
рубашка с коротким рукавом на пуговицах и юбка (брюки) темно-синего цвета;
футболка белого цвета или тельняшка с чередующимися бело -оранжевыми полосами;
футболка-поло с длинным и коротким рукавом темно-синего цвета - для сотрудников дежурно-диспетчерских служб;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя:
шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета;
бейсболка демисезонная темно-синего цвета;
куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой с утеплнными брюками темно-синего цвета (для полковников на капюшоне съемная меховая опушка);
свитер без выреза темно-синего цвета;
ботинки кожаные зимние с высокими берцами утепленные черного цвета;
кашне темно-синего цвета;
перчатки кожаные черного цвета.
Примечание:

3) суық ауа райында жазғы парадтық салтанатты нысанды киім және жылы ауа райында қысқы парадтық салтанатты нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен ақ түсті кашне, құлақшын орнына қою көк түсті маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі.
2-параграф. Әйелдердің аға және орта басшы құрамының күнделікті нысанды киімі
14-сурет
14. Аға және орта басшы құрамның күнделікті нысанды киімінің тізбесі (14 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті қалпақ;
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық төрт түймемен түймеленетін китель және қызыл қоңыр жиегі бар, қою көк түсті белдемше (шалбар);
қара-көк түсті сыдырмалы ұзын жеңді күрте ақ футболканың үстіне тағылады.
көгілдір түсті ұзын жеңді жейде;
көгілдір түсті қысқа жеңді жейде;
қою көк түсті әйелдер көйлегі;
ақ түсті футболка;
қою көк түсті галстук;
қызғылт сары түсті жібек шарф;
қара түсті былғары туфли;
2) қысқы: сұр түсті қаракөлден тігілген кубанка (полковниктер үшін);
қою көк түсті цигейкалы құлақшын;
қою көк түсті маусымаралық бейсболка;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен ішкі күртешесі бар астары жылы күртеше (полковниктер үшін күләпарасы алмалы-салмалы тері жиегі);
қара түсті жылы былғары етік;
қара түсті былғары қолғап;
қою көк түсті кашне.
Ескертпе:
1) суық ауа райында жазғы күнделікті нысанды киім және жылы ауа райында қысқы күнделікті нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен кашне, құлақшын орнына қою көк түсті маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі;
2) галстуксыз қысқа жеңді көгілдір түсті жейде қою көк түсті бейсболкамен ақ футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасы кезінде киіледі.
3) қара-көк түсті сыдырмалы ұзын жеңді күрте ақ футболканың үстіне тағылады.
3-параграф. Аға және орта басшы құрамның арнайы нысанды киімі
15-сурет
15. Аға және орта басшы құрамның арнайы нысанды киімінің тізбесі (15 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті бейсболка немесе қызыл қоңыр берет;
сыдырмалы ұзын жеңді күртеше және қою көк түсті белдемше (шалбар);
түймелері бар қысқа жеңді жейде және қара көк түсті юбка (шалбар);
ақ түсті футболка немесе кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка;
қою көк түсті ұзын және қысқа жеңді футболка-поло (диспетчерлік қызмет кезекшілігінің қызметкерлері үшін);
қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке;
2) қысқы:
қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын;
қою көк түсті маусымаралық бейсболка;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасымен ішкі күртешесі бар жылы күртеше және қою көк түсті астары жылы шалбар (полковниктер үшін алмалы-салмалы тері жиегі бар);
қою көк түсті мойын сызығы жоқ свитер;
қара түсті қонышы ұзын жылы қысқы былғары бәтеңке;
қою көк түсті кашне;
қара түсті былғары қолғап.
Ескертпе:

1) при летней специальной форменной одежде в холодную погоду и при зимней специальной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки, темно-синего цвета, бейсболки демисезонной темно-синего цвета;
2) куртка с коротким рукавом поверх белой футболки с бейсболкой темно-синего цвета носится при температуре воздуха выше +20 оС;
3) допускается носить куртки и свитер с брюками навыпуск в туфлях или сапогах утепленных;
4) футболка-поло выдается сотрудникам дежурно-диспетчерских служб, с правом ношения в период дежурства.
Глава 5. Форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава женщин
Параграф 1. Парадно-выходная форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава женщин
Рисунок 16
16. Перечень парадно-выходной форменной одежды младшего начальствующего и рядового состава женщин (рис. 16):
летняя:
шляпа темно-синего цвета;
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом крапового цвета;
рубашка с длинным рукавом белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
туфли, лакированные черного цвета;
ремень парадный белого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
кашне белого цвета;
перчатки белого цвета.
Примечание:
1) в особых случаях разрешено ношение специальной форменной одежды в тельняшке с чередующимися бело-оранжевыми полосами при берете крапового цвета, носится с кашне белого цвета;
2) в зимний период повседневная зимняя куртка, утепленная со съемным капюшоном темно-синего цвета, переоборудуется в парадно-выходную куртку путем смены вставных погонов и сменных нарукавных и нагрудных знаков, носится с кашне белого цвета.
Параграф 2. Повседневная форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава женщин
Рисунок 17
17. Перечень повседневной форменной одежды младшего начальствующего и рядового состава женщин (рис. 17):
1) летняя:
шляпа темно-синего цвета;
бейсболка темно-синего цвета;
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом крапового цвета;
рубашка голубого цвета с длинным рукавом;
рубашка голубого цвета с коротким рукавом;
платье женское темно-синего цвета;
футболка белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
шарф шелковый оранжевого цвета;
туфли кожаные черного цвета.
2) зимняя:
шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета;
куртка, утепленная с накладными карманами и съемным капюшоном темно-синего цвета;
сапоги кожаные утепленные черного цвета;
перчатки, кожаные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:
рубашка голубого цвета с коротким рукавом без галстука поверх белой футболки с бейсболкой темно-синего цвета носится при температуре воздуха выше +20 оС.

1) суық ауа райында жазғы арнайы нысанды киім және жылы ауа райында қысқы арнайы нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен кашне, қою көк түсті матадан тігілген құлақшын орнына маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі;
2) қысқа жеңді күртеше қою көк түсті бейсболкасы бар ақ футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасында киіледі;
3) Жылы туфлилер мен етікке балағы түсіңкі шалбары бар күртеше мен свитер киюге жол беріледі;
4) Футболка-поло кезекші-диспетчерлік қызмет қызметкерлеріне кезекшілік кезеңінде киіп жүру құқығымен беріледі.
5-тарау . Әйелдердің кіші басшы және қатардағы құрамының нысанды киімі
1-параграф. Әйелдердің кіші басшы және қатардағы құрамының парадтық салтанатты нысанды киімі
16-сурет
16. Әйелдердің кіші басшы және қатардағы құрамының парадтық салтанатты нысанды киімінің тізбесі (16 - сурет):
жазғы:
қою көк түсті қалпақ;
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қызыл қоңыр жиегі бар, қою көк түсті белдемше (шалбар);
ақ түсті ұзын жеңді жейде;
қою көк түсті галстук;
қара түсті лакталған туфли;
ақ түсті салтанатты белбеу;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап.
Ескертпе:
1) ерекше жағдайларда қызыл қоңыр берет киген кезде кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшкада арнайы нысанды киім киюге рұқсат етіледі, ақ түсті кашнемен киіледі;
2) қысқы кезеңде алмалы-салмалы күләпарасы бар астары жылы күнделікті қысқы күртеше алмалы-салмалы погондар мен ауыспалы жеңдік және төсбелгілерді ауыстыру жолымен салтанатты-шығу күртешесіне қайта жабдықталады, ақ түсті кашнемен киіледі.
2-параграф. Әйелдердің кіші басшы және қатардағы құрамының күнделікті нысанды киімі
17-сурет
17. Әйелдердің кіші басшы және қатардағы құрамының күнделікті нысанды киімдерінің тізбесі (17 - сурет)
1) жазғы:
қою көк түсті қалпақ;
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қызыл қоңыр жиегі бар, қою көк түсті белдемше (шалбар);
көгілдір түсті ұзын жеңді жейде;
көгілдір түсті қысқа жеңді жейде;
қою көк түсті әйелдер көйлегі;
ақ түсті футболка;
қою көк түсті галстук;
қызғылт сары түсті жібек шарф;
қара түсті былғары туфли;
2) қысқы:
қою көк түсті цигейкалы құлақшын;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасымен жапсырма қалталы бар жылы күртеше;
қара түсті жылы былғары етік;
қара түсті жылы қолғап;
қою көк түсті кашне.
Ескертпе:
галстуксіз қысқа жеңді көгілдір түсті жейде қою көк түсті бейсболкасы бар ақ футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасы кезінде киіледі.

Параграф 3. Специальная форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава женщин
Рисунок 18
18. Перечень специальной форменной одежды младшего начальствующего и рядового состава женщин (рис. 18):
1) летняя:
бейсболка темно-синего цвета или берет темно-оранжевый;
куртка с длинным рукавом на молнии и юбка (брюки) темно-синего цвета;
рубашка с коротким рукавом на пуговицах и юбка (брюки) темно-синего цвета;
футболка темно-синего цвета или тельняшка с чередующимися бело -оранжевыми полосами;
футболка-поло с длинным и коротким рукавом темно-синего цвета - для сотрудников дежурно-диспетчерских служб;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета.
2) зимняя:
шапка-ушанка из ткани утепленная темно-синего цвета;
куртка, утепленная с накладными карманами со съемным капюшоном и брюки, утепленные темно-синего цвета;
свитер без выреза темно-синего цвета;
ботинки кожаные зимние с высокими берцами утепленные черного цвета;
кашне темно-синего цвета;
перчатки, утепленные черного цвета.
Примечание:
1) куртка с коротким рукавом поверх футболки с бейсболкой темно-синего цвета носится при температуре воздуха выше +20 оС;
2) допускается носить куртки и свитер с брюками навыпуск в туфлях или сапогах утепленных;
3) футболка-поло выдается сотрудникам дежурно-диспетчерских служб, с правом ношения в период дежурства.
Глава 6. Форменная одежда и специальное обмундирование курсантов организаций образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Параграф 1. Парадно-выходная форменная одежда курсантов
Рисунок 19
19. Перечень парадно-выходной форменной одежды курсантов (рис. 19):
летняя:
фуражка темно-синего цвета или берет крапового цвета;
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом крапового цвета;
рубашка с длинным рукавом белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
полуботинки хромовые черного цвета;
ремень парадный белого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета.
Примечание:
1) в особых случаях разрешено ношение специальной форменной одежды в тельняшке с чередующимися бело-оранжевыми полосами при берете крапового цвета;
2) в зимний период повседневная зимняя куртка, утепленная с накладными карманами и съемным капюшоном темно-синего цвета, переоборудуется в парадно-выходную куртку путем смены вставных погонов и сменных нарукавных и нагрудных знаков, носится с кашне белого цвета.
Параграф 2. Повседневная форменная одежда курсантов
Рисунок 20
20. Перечень повседневной форменной одежды курсантов (рис. 20):
1) летняя:
фуражка темно-синего цвета;
бейсболка темно-синего цвета;
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом крапового цвета;
рубашка с длинным рукавом голубого цвета;
рубашка с коротким рукавом голубого цвета;
футболка белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
полуботинки хромовые черного цвета.

3-параграф. Әйелдердің кіші басшы және қатардағы құрамының арнайы нысанды киімі
18-сурет
18. Әйелдердің кіші басшы және қатардағы құрамының арнайы нысанды киімінің тізбесі (18 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті бейсболка немесе қою-қызғылт сары берет;
сыдырмалы ұзын жеңді күртеше және қою көк түсті белдемше (шалбар);
түймелері бар қысқа жеңді жейде және қара көк түсті юбка (шалбар);
қою көк түсті футболка немесе кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка;
қою көк түсті ұзын және қысқа жеңді футболка-поло (диспетчерлік қызмет кезекшілігінің қызметкерлері үшін);
қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке;
2) қысқы:
қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасымен жапсырма қалталы бар жылы күртешемен жылы шалбар;
қою көк түсті мойын сызығы жоқ свитер;
қара түсті жылы қонышы биік қысқы былғары бәтеңке;
қою көк түсті кашне;
қара түсті жылы қолғап.
Ескертпе:
1) қысқа жеңді күртеше қою көк түсті бейсболкасы бар футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасында киіледі;
2) жылы туфлилер мен етікке балағы түсіңкі шалбары бар күртеше мен свитер киюге жол беріледі;
3) футболка-поло кезекші-диспетчерлік қызмет қызметкерлеріне кезекшілік кезеңінде киіп жүру құқығымен беріледі.
6-тарау. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымдары курсанттарының нысанды киімі және арнайы киім-кешегі
1-параграф. Курсанттардың парадтық салтанатты нысанды киімі
19-сурет
19. Курсанттардың парадтық салтанатты нысанды киімінің тізбесі (19 - сурет):
жазғы:
қою көк түсті фуражка немесе қызыл қоңыр берет;
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық төрт түймемен түймеленетін китель және қызыл қоңыр жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар;
ақ түсті ұзын жеңді жейде;
қою көк түсті галстук;
қара түсті, қысқа қонышты хром бәтеңке;
ақ түсті салтанатты белдік;
алтын түсті аксельбант;
ақ түсті қолғап.
Ескертпе:
1) ерекше жағдайларда қызыл қоңыр берет киген кезде кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшкада арнайы нысанды киім киюге рұқсат етіледі;
2) қысқы кезеңде алмалы-салмалы күләпарасы бар қою көк түсті жылы жапсырма қалталары бар қысқы күртеше алмалы-салмалы погондарды және ауыспалы жеңдік және төс белгілерін ауыстыру жолымен парадтық салтанатты күртешесіне қайта жабдықталады, ақ түсті кашнемен киіледі.
2-параграф. Курсанттардың күнделікті нысанды киімі
20-сурет
20. Курсанттардың күнделікті нысанды киімдерінің тізбесі (20 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті фуражка;
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық төрт түймемен түймеленетін китель және қызыл қоңыр жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар;
көгілдір түстi ұзын жеңді жейде;
көгілдір түстi қысқа жеңдi жейде;
ақ түсті футболка;
қою көк түсті галстук;
қара түсті, қысқа қонышты хром бәтеңке.

2) зимняя:
шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета;
куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном;
сапоги хромовые утепленные черного цвета;
перчатки, утепленные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:
рубашка голубого цвета с коротким рукавом без галстука поверх белой футболки с бейсболкой темно-синего цвета носится при температуре воздуха выше +20 оС.
Параграф 3. Специальная форменная одежда курсантов
Рисунок 21
21. Перечень специальной форменной одежды курсантов (рис. 21):
1) летняя:
бейсболка темно-синего цвета или берет темно-оранжевый;
куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета;
футболка темно-синего цвета или тельняшка с чередующимися бело -оранжевыми полосами;
ботинки с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя:
шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета;
куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном;
свитер без выреза темно-синего цвета;
ботинки зимние с высокими берцами утепленные черного цвета;
перчатки, утепленные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:
1) при температуре воздуха выше +20 оС, допускается закатывать рукава выше локтей на куртке с накладными карманами;
2) допускается носить куртки и свитер с брюками навыпуск в полуботинках или сапогах утепленных.
Параграф 4. Полевая форменная одежда курсантов
Рисунок 22
22. Перечень полевой форменной одежды курсантов (рис. 22):
1) летняя:
бейсболка темно-синего цвета;
куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета;
футболка темно-синего цвета;
ботинки с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя:
шапка, вязанная темно-синего цвета;
куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном;
ботинки зимние с высокими берцами, утепленные черного цвета;
перчатки, утепленные черного цвета.
Примечание:
разрешается носить при зимней полевой форме одежды: вместо шапки -ушанки, утепленной из ткани темно-синего цвета - шапку вязанную темно -синего цвета, вместо бейсболки темно-синего цвета - берет установленного цвета, вместо ботинок с высокими берцами черного цвета - полуботинки (сапоги) хромовые черного цвета.
Глава 7. Знаки различия
Параграф 1. Погоны
Параграф 2. Нарукавные и нагрудные знаки
Сноска. Параграф 2 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.10.2023 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
нарукавный знак для сотрудников
Комитета противопожарной службы
нарукавный знак для сотрудников
территориальных подразделений

2) қысқы:
қою көк түсті цигейкалы құлақшын;
қою көк түсті жапсырма қалталармен алмалы-салмалы күләпарасы бар жылы күртеше;
қара түсті жылы хром етік;
қара түсті іші жылы қолғап;
қою көк түсті кашне.
Ескертпе:
галстуксыз қысқа жеңді көгілдір түсті жейде қою көк түсті бейсболкамен ақ футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасында киіледі.
3-параграф. Курсанттардың арнайы нысанды киімі
21-сурет
21. Курсанттардың арнайы нысанды киімдерінің тізбесі (21 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті бейсболка немесе қою қызғылт сары берет;
қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар;
қою көк түсті футболка немесе кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка;
қара түсті биік қонышты бәтеңке.
2) қысқы:
қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасы бар жапсырма қалталы астары жылы күртеше мен жылы көк түсті шалбар;
қою көк түсті мойын сызығы жоқ свитер;
қара түсті жылы қонышы биік қысқы бәтеңке;
қара түсті жылы қолғап;
қою көк түсті кашне.
Ескертпе:
1) Ауа температурасы +20 0С жоғары болған кезде жеңдерді шынтақтан жоғары жапсырмалы қалталары бар күртешеге орауға рұқсат етіледі.
2) Қысқа қонышты бәтеңке мен жылы етікке балағы түсіңкі шалбар мен күртеше және свитер киюге жол беріледі.
4-параграф. Дала нысанды киім
22-сурет
22. Курсанттардың дала нысанды киімдерінің тізбесі (22 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті бейсболка;
ою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар;
қою көк түсті футболка;
қара түсті ұзын қонышты бәтеңке;
2) қысқы:
қою көк түсті тоқыма бас киім;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен жапсырма қалталы бар астары жылы күртеше мен жылы көк түсті шалбар;
қара түсті ұзын қонышты жылы қысқы бәтеңке;
қара түсті жылы қолғап.
Ескертпе:
қысқы кезінде далалық киім нысаны киюге рұқсат етіледі: қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын орнына - қою көк түсті тоқыма бас киім, қою көк түсті бейсболка орнына - белгіленген түсті берет, қара түсті ұзын қонышты бәтеңке орнына – қара түсті хромды қысқа қонышты бәтеңке (етік).
7-тарау. Айырым белгілері
1-параграф. Погондар
2-параграф. Жеңдік және төс белгілер.
өртке қарсы қызмет комитетінің қызметкерлеріне арналған жеңдік белгі
аумақтық бөлімшелердің қызметкерлеріне арналған жеңдік белгі

Параграф 3. Кокарды, ремни, пуговицы и эмблема
Глава 8. Описание форменной одежды и знаков различия сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы
Параграф 1. Описание мужской форменной и специальной одежды
23. Описание мундира, открытого двубортного и брюк навыпуск темно -синего цвета с лампасами крапового цвета:
1) мундир, открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с лампасами крапового цвета.
Мундир мужской двубортный, темно-синего цвета, полуприлегающего силуэта с центральной бортовой застежкой на три форменные пуговицы, второй ряд пуговиц - отделочные. Полочки с отрезными бочками и двумя боковыми прорезными карманами в рамку с фигурными клапанами. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные с обшлагами. По верхнему краю обшлага втачивается кант крапового цвета. На левом и правом рукавах настрочные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной с лацканами. На воротнике и рукавах мундира – шитье золотистого цвета.
2) брюки темно-синего цвета с лампасами крапового цвета. Передние половинки с боковыми карманами. Задняя правая половинка с прорезным карманом в рамку с клапаном. Гульфик застегивается на застежку- молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок.
23-1. Описание мундира парадного, открытого двубортного и брюк навыпуск темно-синего цвета с лампасами крапового цвета:
1) мундир, открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с лампасами крапового цвета.
Мундир мужской двубортный, темно-синего цвета, полуприлегающего силуэта с центральной бортовой застежкой на три форменные пуговицы, второй ряд пуговиц - отделочные. Полочки с отрезными бочками и двумя боковыми прорезными карманами в рамку с фигурными клапанами. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные с обшлагами. По верхнему краю обшлага втачивается кант крапового цвета. На левом и правом рукавах настрочные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной с лацканами. На воротнике и рукавах мундира – шитье золотистого цвета;
2) брюки темно-синего цвета с лампасами крапового цвета. Передние половинки с боковыми карманами. Задняя правая половинка с прорезным карманом в рамку с клапаном. Гульфик застегивается на застежку-молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 23-1 в соответствии с приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.10.2023 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-параграф. Кокардалар, белдіктер, түйме және эмблема
8-тарау. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен айырым белгілерінің сипаттамасы
1-параграф. Ерлерге арналған нысанды және арнайы киімнің сипаттамасы
23. Ашық екі қаусырмалы мундир және қызыл қоңыр лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбардың сипаттамасы:
1) ашық екі қаусырма өңірлі мундир мен қызыл қоңыр түсті лампастары бар қара-көк түсті балағы түсіңкі шалбар.
Ерлер мундирі екі қаусырмалы, қара-көк түсті, жартылай қынамалы силуэтті, орталық бүйір түймелерімен үш нысанды түймеге түймеленеді, түймелердің екінші қатары - әрленген. Бүйір қиық және екі қалталары рамкаға фигуралы клапандармен. Арқасы ортаңғы тігісі шлицаға ауысады. Қондырмалы, қос тігісті жеңдер қайырмалармен. Қайырманың жоғарғы жиегіне теңбіл түсті жиек салынады.
Сол және оң жеңдерде жең белгілері бар. Жағасы қайырмалы, қайырмалы. Мундирдің жағасы мен жеңінде – алтын түстес тігіс.
2) қызыл қоңыр түсті лампастары бар қара көк түсті шалбар. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы тілік қалтасымен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді
23-1. Ашық екі қаусырмалы мундир және қызыл қоңыр лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбардың сипаттамасы:
1) ашық екі қаусырма өңірлі мундир мен қызыл қоңыр түсті лампастары бар қара-көк түсті балағы түсіңкі шалбар.
Ерлер мундирі екі қаусырмалы, қара-көк түсті, жартылай қынамалы силуэтті, орталық бүйір түймелерімен үш нысанды түймеге түймеленеді, түймелердің екінші қатары - әрленген. Бүйір қиық және екі қалталары рамкаға фигуралы клапандармен. Арқасы ортаңғы тігісі шлицаға ауысады. Қондырмалы, қос тігісті жеңдер қайырмалармен. Қайырманың жоғарғы жиегіне теңбіл түсті жиек салынады. Сол және оң жеңдерде жең белгілері бар. Жағасы қайырмалы, қайырмалы. Мундирдің жағасы мен жеңінде – алтын түстес тігіс;
2) қызыл қоңыр түсті лампастары бар қара көк түсті шалбар. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы тілік қалтасымен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді.
Ескерту. 23-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 20.10.2023 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

23-2. Описание мундира парадно-выходного, открытого двубортного светло серого цвета и брюк навыпуск темно -синего цвета с лампасами крапового цвета:
1) мундир, открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с лампасами крапового цвета.
Мундир мужской двубортный, светло-серого цвета, полуприлегающего силуэта с центральной бортовой застежкой на три форменные пуговицы, второй ряд пуговиц - отделочные. Полочки с отрезными бочками и двумя боковыми прорезными карманами в рамку с фигурными клапанами. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные с обшлагами. По верхнему краю обшлага втачивается кант крапового цвета. На левом и правом рукавах настрочные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной с лацканами. На воротнике и рукавах мундира – шитье золотистого цвета;
2) брюки темно-синего цвета с лампасами крапового цвета. Передние половинки с боковыми карманами. Задняя правая половинка с прорезным карманом в рамку с клапаном. Гульфик застегивается на застежку-молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 23-2 в соответствии с приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.10.2023 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-3. Описание кителя, открытого однобортного и брюк навыпуск темно -синего цвета с кантом крапового цвета:
1) китель открытый однобортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом крапового цвета. Китель мужской темно-синего цвета, однобортный, полуприлегающего силуэта с центральной застежкой по борту на четыре форменные пуговицы. Полочки с отрезными бочками и двумя боковыми прорезными карманами в рамку с фигурными клапанами. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные с обшлагами. По верхнему краю обшлага втачивается кант крапового цвета. На левом и правом рукавах настрочные нарукавные знаки (краповый вокруг рукава и от поперечного канта до края рукава продольный кант крапового цвета). Воротник втачной, отложной с лацканами.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 23-3 в соответствии с приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.10.2023 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Описание мундира, открытого двубортного и брюк навыпуск темно - синего цвета с кантом крапового цвета (для полковников):
1) мундир открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом крапового цвета (для полковников).
Мундир мужской двубортный, темно-синего цвета, полуприлегающего силуэта с центральной бортовой застежкой на три форменные пуговицы, второй ряд пуговиц - отделочные. Полочки с отрезными бочками и двумя боковыми прорезными карманами в рамку с фигурными клапанами. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные с обшлагами. По верхнему краю обшлага втачивается кант крапового цвета. На левом и правом рукавах настрочные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной с лацканами.

23-2. Ашық екі қаусырмалы парадтық салтанатты мундир және қызыл қоңыр лампастары бар ашық сұр түсті балағы түсіңкі шалбардың сипаттамасы:
1) ашық екі қаусырма өңірлі мундир мен қызыл қоңыр түсті лампастары бар қара-көк түсті балағы түсіңкі шалбар.
Ерлер мундирі екі қаусырмалы, ашық сұр түсті, жартылай қынамалы силуэтті, орталық бүйір түймелерімен үш нысанды түймеге түймеленеді, түймелердің екінші қатары - әрленген. Бүйір қиық және екі қалталары рамкаға фигуралы клапандармен. Арқасы ортаңғы тігісі шлицаға ауысады. Қондырмалы, қос тігісті жеңдер қайырмалармен. Қайырманың жоғарғы жиегіне теңбіл түсті жиек салынады. Сол және оң жеңдерде жең белгілері бар. Жағасы қайырмалы, қайырмалы. Мундирдің жағасы мен жеңінде – алтын түстес тігіс;
2) қызыл қоңыр түсті лампастары бар қара көк түсті шалбар. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы тілік қалтасымен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді.
Ескерту. 23-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 20.10.2023 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23-3. Ашық монобортты кительдің және дақ түсті жиегі бар қою көк түсті шалбардың сипаттамасы:
1) ашық монобортты китель және қара-көк түсті дақ түсті жиегі бар түсіру шалбар.Китель ерлер қара-көк түсті, монобортный, жартылай іргелес силуэт, бортында төрт нысанды түймесі бар орталық бекіткіші бар. Кесетін бөшкелері бар сөрелер және бұйра клапандары бар жақтаулы екі бүйірлік ойық қалталар. Артқы жағы ортаңғы тігіспен сплайнға өтеді. Жеңдер тігілген, айналмалы екі тігісті. Қаптаманың жоғарғы жиегіне дақ түсті жиек тігіледі. Сол және оң жеңдерде тігілген жеңдік белгілер (жеңнің айналасында дақ және көлденең жиектен жеңнің шетіне дейін дақ түсті бойлық жиек). Жағасы тігілген, лапельдері бар.
Ескерту. 23-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 20.10.2023 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Ашық екі қаусырмалы мундир мен қызыл қоңыр жиегі бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбардың сипаттамасы (полковниктер үшін):
1) ерлер мундирі екі өңірлі, қара-көк түсті, жартылай қынамалы, орталық өңірлі үш нысанды түймеге түймеленеді, түймелердің екінші қатары-әрлеу. Бүйірі қиылған бүйірлі және рамкалы пішінді клапанды екі бүйірлі тілік қалталары бар сөрелер. Ортаңғы тігіспен артқы жағы шлицке өтетін. Қайырмасы бар қос тігісті қондырмалы жеңдер. Қайырманың жоғарғы жиегіне қызыл қоңыр жиек салынады. Сол және оң жеңдерде жең белгілері бар. Қондырмалы, қайырмалы, классикалық пішілген қайырмасы бар жаға;

2) брюки темно-синего цвета с кантами крапового в боковых швах. Передние половинки с боковыми карманами. Задняя правая половинка с прорезным карманом в рамку с клапаном. Гульфик застегивается на застежку - молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок.
25. Описание кителя, открытого однобортного и брюк навыпуск темно -синего цвета с кантом крапового цвета:
1) китель открытый однобортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом крапового цвета.
Китель мужской темно-синего цвета, однобортный, полуприлегающего силуэта с центральной застежкой по борту на четыре форменные пуговицы. Полочки с отрезными бочками и двумя боковыми прорезными карманами в рамку с фигурными клапанами. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные с обшлагами. По верхнему краю обшлага втачивается кант крапового цвета. На левом и правом рукавах настрочные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной с лацканами.
2) брюки темно-синего цвета с кантами крапового цвета в боковых швах. Передние половинки с боковыми карманами. Задняя правая половинка с прорезным карманом в рамку с клапаном. Гульфик застегивается на застежку- молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок
26. Описание куртки с длинным рукавом на молнии и брюк темно-синего цвета:
1) куртка темно-синего цвета с длинными рукавами, центральной бортовой застежкой на застежку-молнию, притачным поясом. Полочки с кокетками, нагрудными и боковыми карманами. Нагрудные накладные карманы с прямоугольными клапанами. На клапанах съемные нашивки. Боковые карманы с листочкой. Спинка с притачной кокеткой. Рукава втачные длинные, двухшовные, с вшивными погонами, притачными манжетами, застегивающимися на пуговицы. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной. Пояс притачной, со вставками из ленты эластичной;
2) брюки темно-синего цвета с притачным поясом. Передние половинки с боковыми карманами. Задняя правая половинка с прорезным карманом в рамку с клапаном. Гульфик застегивается на застежку- молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок.
27. Описание рубашки с коротким рукавом на пуговицах и брюк темно-синего цвета:
1) рубашка с коротким рукавом с центральной бортовой застежкой на шесть пуговиц, с вшивными погонами. Полочки с внешними нагрудными и боковыми накладными объемными карманами с клапанами, застегивающимися пуговицу. На клапанах нагрудных карманов съемные нашивки. Полочки с подкладом до талии. На подкладе полочек два накладных кармана, застегивающихся на пуговицы. Спинка цельнокроеная. Рукава втачные, двухшовные. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки.

2) бүйір тігістерінде қою-қызғылт сары көмкермесі бар қара-көк түсті шалбар. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы тілік қалтасымен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді.
25. Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қызыл қоңыр жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбардың сипаттамасы:
1) қою-көк түсті, бір қаусырмалы, жартылай қынамалы, бортында төрт нысанды түймеге арналған орталық ілгегі бар ерлер кителі. Бүйірі қиылған бүйірлі және рамкалы пішінді клапанды екі бүйірлі тілік қалталары бар сөрелер. Артқы жағы шлицке өтетін ортаңғы тігіспен. Жеңі қайырмалы, екі тігісті. Қайырманың жоғарғы жиегіне қызыл қоңыр жиек салынады. Сол және оң жеңдерде жең белгілері бар. Қондырмалы, қайырмалы, классикалық пішілген қайырмасы бар жаға;
2) бүйір тігістерінде қызыл қоңыр көмкермесі бар қара-көк түсті шалбар. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы ойылған қалтасымен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді.
26. Сыдырмалы ұзын жеңді күртеше және қою көк түсті шалбардың сипаттамасы:
1) ұзын жеңді қою-көк түсті ерлер күртешесі, алмалы-салмалы сыдырма ілгекке орталық борттық ілгегі, қапсыра тігілген белбеуі бар. Иініші, төс және бүйір қалталары бар сөрелер. Тік бұрышты клапандары бар жапсырма төс қалталар. Клапандарда алынбалы жапсырмалар бар. Жапырақтары бар бүйірлік қалталар. Арқасы иінішті. Жеңдері ұзын, қос тігісті, тігілген погондары, түймелерге түймеленетін жалғап тігілген манжеттері бар. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Қондырмалы, қайырмалы жаға. Икемді лентадан ендірмесі бар жалғап тігілген белдік;
2) шалбары сырып тігілген қара көк түсті. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы тілік қалтасымен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді.
27. Қара көк түсті жейделер мен қара көк түсті шалбардың сипаттамасы:
1) тігілген погондары бар, алты түймеге арналған орталық борттық ілгегі бар қысқа жеңді жейде. Сыртқы төсбелгілері бар сөрелер және түймелермен түймеленетін клапандары бар бүйірлік жапсырма көлемді қалталар. Төс қалталарының клапандарында алмалы-салмалы жапсырмалар болады. Белге астары бар сөрелер. Сөрелердің астарында түймелермен түймеленетін екі жапсырма қалта бар. Арқасы бүтін тілімделген. Жеңі қондырмалы, екі тігісті. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады.

2) брюки темно - синего цвета с притачным поясом. Передние половинки с боковыми карманами. Задняя правая половинка с прорезным карманом в рамку с клапаном. Гульфик застегивается на застежку - молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок.
28. Описание куртки с накладными карманами и брюки темно-синего цвета:
1) куртка с центральной внутренней бортовой застежкой на шесть пуговиц, верхняя петля сквозная. Полочки с внешними нагрудными и боковыми накладными объемными карманами с клапанами, застегивающимися потайной застежкой на две пуговицы. На клапанах нагрудных карманов съемные нашивки. Полочки с подкладом до талии. На подкладе полочек два накладных кармана, застегивающихся на пуговицы. Спинка цельнокроеная. Рукава втачные, двухшовные, с вшивными погонами, усилительными накладками в области локтя. По низу рукава с патами, застегивающимися петлей на пуговицу. Пата регулирует объем рукава внизу тремя пуговицами, расположенными на нижней части. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. На полочках и спинке ниже уровня проймы по обе стороны от бокового шва по два вентиляционных отверстия. Воротник отложной с отрезной стойкой. По линии талии и низу куртка стягивается шнуром;
2) брюки с притачным поясом, боковыми карманами на передних половинках, внешними накладными объемными карманами с клапанами в области боковых швов. На поясе над боковыми швами два хлястика прямоугольной формы и семь двойных шлевок. Хлястик регулирует объем пояса двумя пуговицами. Передние половинки с усилительными накладками в области колена. Задние половинки с вытачками, с усилительными накладками в области среднего шва. Брюки застегиваются в среднем шве на четыре пуговицы, одна из которых на поясе. По низу брюк по боковым сторонам притачаны штрипки.
29. Описание куртки, утепленной со съемной меховой опушкой на капюшоне и внутренней курткой темно-синего цвета для высшего начальствующего состава и полковников:
1) куртка мужская прямого силуэта, удлиненная, с центральной бортовой застежкой-молнией с двумя замками. Полочки с кокетками, нагрудными и боковыми карманами. Нагрудные карманы прорезные с листочкой, застегивающиеся на застежку-молнию. Боковые карманы накладные. На левой полочке съемный нагрудной знак Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС РК). Спинка с притачной кокеткой. По линии талии – внутренняя кулиса со шнуром с фиксаторами и наконечниками. Рукава втачные, двухшовные, с вшивными погонами, внутренними трикотажными манжетами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник втачной-стойка, с внутренней съемной трикотажной манишкой и капюшоном. Съемный капюшон пристегивается к воротнику застежкой –молнией, по лицевому вырезу регулируется шнуром с фиксаторами, концы шнура с наконечниками. Капюшон со съемной меховой опушкой;

2) шалбары сырып тігілген қою көк түсті. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы ойылған қалтасымен Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы ойылған қалтасымен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді.
28. Қою көк түсті жапсырма қалталары бар күртеше мен шалбардың сипаттамасы:
1) орталық ішкі өңірлі алты түймеге арналған күртеше, жоғарғы ілмегі өтпелі. Сыртқы төс және бүйір жапсырмалы үш өлшемді қалталары бар, қақпақшалары екі түймемен жасырылған ілгекпен түймеленеді. Төс қалталарының клапандарында алмалы-салмалы жапсырмалар болады. Белге астары бар сөрелер. Сөрелердің астарында түймелермен түймеленетін екі жапсырма қалта бар. Арқасы тұтас пішілген. Жеңі қондырмалы, екі тігісті, тігісті погондары, шынтақ тұсындағы күшейткіш жапсырмалары бар. Жеңнің төменгі жағында түймеге ілмекпен түймеленетін паталары бар. Пата жеңнің көлемін төменгі жағында орналасқан үш түймемен реттейді. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Бүйір тігісінің екі жағынан екі желдеткіш саңылаулардан араның деңгейінен төмен сөрелер мен арқалықтарда. Жағасы қайырмалы, кесінді тіреуі бар. Күртеше бел сызығы мен төменгі жағында сыммен тартылады;
2) шалбардың жалғап тігілген белбеуі, алдыңғы жартысындағы бүйір қалталары, бүйір жіктері тұсында клапандары бар сыртқы жапсырма көлемді қалталары бар. Бүйірлік тігістердің үстіндегі белдеуде тікбұрышты пішінді екі ілмек және жеті қос ілмек бар. Белдікше белдіктің көлемін екі түймемен реттейді. Алдыңғы жартысы тізе аймағында күшейтетін төсемдермен. Ортаңғы тігіс аймағында күшейткіштері бар артқы жартысы. Шалбар орта тігісте төрт түймемен түймеленеді, олардың біреуі белдікте. Шалбардың төменгі жағына бүйір жақтарына штрипка жапсырылған.
29. Жоғары басшы құрам мен полковниктерге арналған күләпарасы алмалы-салмалы тері жиегі және қою көк түсті ішкі күртешесі бар жылы күртешенің сипаттамасы:
1) ерлер күртешесі тік пішінді, ұзартылған, орталық өңірлі екі құлыпты сыдырма ілгегі бар. Иініші, төс және бүйір қалталары бар сөрелер. Сыдырма ілгекке түймеленетін жапырақшасы бар қиылған кеуде қалталары. Бүйір қалталары жапсырма. Сол жақ сөреде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі-ҚР ТЖМ).алынбалы төсбелгісі бар. Арқасы жапсыра тігілген иінішті. Бел сызығы бойынша-бекіткіштері мен ұштары бар сымы бар ішкі ықтырма. Жеңі жапсыра тігілген, екі тігісті, тігілген погондары, ішкі тоқыма манжеттері бар. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Жағасы қондырмалы – тік, ішкі алмалы-салмалы тоқыма омыраулығы мен күләпарасы бар. Алмалы-салмалы күләпара жағаға сыдырма ілмекпен бекітіледі, бет ойығы бойынша бекіткіштері бар баумен реттеледі, баудың ұштары ұштықтармен реттеледі. Күләпара алмалы салмалы аң терісінен;

2) внутренняя куртка прямого силуэта, укороченная с центральной бортовой застежкой-молнией. Полочки с боковыми прорезными карманами с листочкой. На левой полочке съемный нагрудной знак МЧС РК. Спинка цельнокроеная. Рукава втачные, двухшовные с вшивными погонами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник-стойка втачной.
30. Описание куртки, утепленной со съемным капюшоном и внутренней курткой темно-синего цвета:
1) куртка мужская прямого силуэта, удлиненная, с центральной бортовой застежкой-молнией с двумя замками. Полочки с кокетками, нагрудными и боковыми карманами. Нагрудные карманы прорезные с листочкой, застегивающиеся на застежку-молнию. Боковые карманы накладные. На левой полочке съемный нагрудной знак МЧС РК. Спинка с притачной кокеткой. По линии талии – внутренняя кулиса со шнуром с фиксаторами и наконечниками. Рукава втачные, двухшовные с вшивными погонами, внутренними трикотажными манжетами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник втачной-стойка, с внутренней съемной трикотажной манишкой и капюшоном. Съемный капюшон пристегивается к воротнику застежкой –молнией, по лицевому вырезу регулируется шнуром с фиксаторами, концы шнура с наконечниками;
2) внутренняя куртка прямого силуэта, укороченная с центральной бортовой застежкой-молнией. Полочки с боковыми прорезными карманами с листочкой. На левой полочке съемный нагрудной знак МЧС РК. Спинка цельнокроеная. Рукава втачные, двухшовные с вшивными погонами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник-стойка втачной.
31. Описание куртки, утепленной темно-синего цвета с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки темно-синего цвета:
1) куртка мужская прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на разъемную застежку-молнию с двумя замками, ветрозащитным клапаном с потайной застежкой. Полочки с боковыми накладными карманами с клапанами. Накладные карманы с подкладом и настроченными на них утепленными накладными карманами с боковым входом. На левой полочке съемный нагрудной знак МЧС РК. Спинка с кокеткой и двумя вертикальными складками. Рукава втачные, двухшовные с ластовицей, вшивными погонами, усилительными накладками в области локтя. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. По низу подклада рукава притачной напульсник. По линии талии внутренняя кулиска со шнуром и фиксаторами. Воротник-стойка с планкой для пристегивания капюшона. Капюшон съемный, утепленный, с цельнокроеным козырьком и кулиской со шнуром и фиксаторами, нижняя часть капюшона с переходными концами. Подклад с утеплителем, на подкладе полочек накладные карманы с клапанами;

2) ішкі күртеше тік пішінді, орталық өңірлі сыдырма ілгекпен қысқартылған. Бүйірінде жапырақшасы бар ойылған қалталары бар сөрелер. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ алынбалы төсбелгісі бар. Арқасы бүтін пішілген. Жеңі қондырмалы, тігілген погондары бар екі тігісті. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Жағасы тік қондырмалы.
30. Қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен ішкі күртешесі бар астары жылы күртешенің сипаттамасы:
1) ерлер күртешесі тік пішінді, ұзартылған, орталық өңірлі екі құлыпты сыдырма ілгегі бар. Иініші, төс және бүйір қалталары бар сөрелер. Сыдырма ілгекке түймеленетін жапырақшасы бар қиылған кеуде қалталары. Бүйір қалталары жапсырма. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ алынбалы төсбелгісі бар. Арқасы жапсыра тігілген иінішті. Бел сызығы бойынша-бекіткіштері мен ұштары бар сымы бар ішкі ықтырма. Жеңі жапсыра тігілген, тігілген погондары бар екі тігісті, ішкі тоқыма манжеттері бар. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Жағасы қондырмалы – тік ішкі алмалы-салмалы тоқыма омыраулығы мен күләпарасы бар. Алмалы-салмалы күләпара жағаға сыдырма ілмекпен бекітіледі, бет ойығы бойынша бекіткіштері бар баумен реттеледі, баудың ұштары ұштықтармен реттеледі;
2) ішкі күртеше тік пішінді, орталық өңірлі сыдырма ілгекпен қысқартылған. Бүйірінде жапырақшасы бар ойылған қалталары бар сөрелер. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ алынбалы төсбелгісі бар. Арқасы тұтас пішілген. Жеңі қондырмалы, тігілген погондары бар екі тігісті. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Жағасы қондырылған.
31. Алмалы-салмалы күләпарасы бар жапсырма қалталары бар күртеше және қою-көк түсті астары жылы шалбардың сипаттамасы:
1) ерлер күртешесі тік пішінді, орталық өңірлі ілгегі бар алмалы-салмалы сыдырма ілгекке екі құлыппен, жасырын ілгегі бар желден қорғайтын клапанмен. Бүйірінде клапанды жапсырма қалталары бар сөрелер. Астары бар және бүйіріне кіретін жылы жапсырма қалталары бар жапсырма қалталар. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ алынбалы төсбелгісі бар. Арқасы иінішті және екі тік қатпармен. Жеңі жапсыра тігілген, қолтық үшкіл қиындысы бар екі тігісті, тігісті погондары бар, шынтақ тұсындағы күшейткіш жапсырмалары бар. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Төменгі астарындағыдай жеңдер қосып тігілген білезікқап. Бел сызығы бойынша сымы мен бекіткіштері бар ішкі ықтырма. Күләпараны тағуға арналған планкасы бар тік жаға. Күләпара алмалы-салмалы, жылы, тұтас пішілген күнқағары және сымы мен бекіткіші бар ықтырмасы бар, күләпараның төменгі бөлігі ауыспалы ұштары бар. Жылытқышы бар төсеме, сөрелердің астарында клапандары бар жапсырма қалталар болады;

2) брюки, утепленные с подкладом, притачным поясом, выстеганным строчкой по форме ромба, с ветрозащитным клапаном, с часовым карманом на левой половинке. Передние половинки с боковыми накладными объемными карманами, усилительными накладками в области колен. Задние половинки с вытачками, с усилительными накладками в области среднего шва. На поясе от боковых швов в сторону задних половинок расположены два хлястика и семь двойных шлевок. Брюки застегиваются на пуговицы. Брюки с бретелями с эластичной лентой, крепятся к поясу брюк передними концами на рамки, задним концом - на две пуговицы. Низ брюк стягивается эластичной лентой. На утепляющий подклад брюк по низу настрачиваются противопыльники.
32. Куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета с кантом крапового цвета:
1) куртка темно-синего цвета с длинными рукавами, центральной бортовой застежкой на застежку-молнию, притачным поясом. Полочки с кокетками. Боковые карманы с листочкой. Спинка с притачной кокеткой. Рукава втачные длинные, двухшовные, с вшивными погонами, притачными манжетами, застегивающимися на пуговицы. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной. Пояс притачной, со вставками из ленты эластичной.
2) брюки темно-синего цвета с притачным поясом с кантом крапового цвета в боковых швах. Передние половинки с боковыми карманами. Задняя правая половинка с прорезным карманом в рамку с клапаном. Гульфик застегивается на застежку- молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок.
32-1. Куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета (для высшего начальствующего состава с лампасами крапового цвета):
1) куртка прилегающего силуэта с центральной застежкой на застежку-молнию с подкройными обтачками.
Полочки с кокетками и рельефными швами от кокеток. В рельефных швах обработаны боковые карманы с листочкой (для высшего офицерского состава – вход в карман застегивается на застежку-молнию). На кокетках над швами соединения с полочками настрочены застежки текстильные для крепления нагрудных знаков (флаг, классность).
Спинка с кокеткой с двумя рельефными швами от кокетки.
Рукава втачные, двухшовные, с притачными манжетами, застегивающимися на две пуговицы. По швам притачивания манжет заложены защиты в сторону локтевого шва. В нижней части локтевых швов – пуфта.
В швы втачивания рукавов в плечевой области втачаны вшивные погоны, пристегивающиеся к полочкам на одну пуговицу и обметанную петлю.
Воротник отложной.
Низ куртки с притачным поясом, в области боковых швов с вставкой из эластичной тесьмы, для регулирования ширины куртки по низу.
Полочка с подкладом. На подкладе левой полочки обработан накладной карман, застегивающийся на прорезную петлю и пуговицу.
По бортам, воротнику, манжетам, локтевым швам рукавов, кокеткам и рельефным швам полочек и спинки, проложены двойные отделочные строчки. По листочкам боковых карманов и поясу отделочные строчки;

2) астары бар, сырылған белбеуі бар, ромб нысаны бойынша тігілген, желден қорғайтын қақпақшасы бар, сол жақ жартысында сағат қалтасы бар жылы шалбар. Алдыңғы жартысы бүйірінде жапсырма көлемді қалталары, тізе тұсында күшейткіш жапсырмалары бар. Ортаңғы тігіс аймағында күшейткіштері бар артқы жартысы. Белдікте бүйір тігістерден артқы жартыға қарай екі белдікше және жеті Қос белдікше орналасқан. Шалбар түймемен түймеленеді. Серпімді лентасы бар бретельдері бар шалбар шалбардың беліне алдыңғы ұшымен рамкаға, артқы ұшымен екі түймеге бекітіледі. Шалбардың төменгі жағы серпімді таспамен тартылады. Шаңға қарсы шалбардың төменгі жағына жылы астарына орнатылады.
32. Сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен қара көк түсті шалбар:
1) ұзын жеңді қара-көк түсті күртеше, сыдырма ілгекке орталық борттық ілгек, жалғап тігілген белдік. Бүйір кокеткамен. Жапырақтары бар бүйірлік қалталар. Иніші. Жеңдері ұзын, қос тігісті, тігілген погондары, түймелерге түймеленетін жалғап тігілген манжеттері бар. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Жағасы қондырмалы, қайырмалы. Белі, таспадан жасалған серпімді кірістірулермен.
2) қызыл қоңыр түсті көмкермесі бар сырып тігілген белбеуі бар қара көк түсті шалбар бүйір тігістерде. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы тілік қалтасымен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілгекке және металл ілмекке түймеленеді.
32-1. Сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен қара көк түсті шалбар (жоғары офицерлік құрам үшін қызыл қоңыр түсті лампастары бар):
1) көмкерме жолақшасы бар мойндығына дейін сыдырма ілгекпен түймеленетін орталық түймелігі бар жартылай қынама сұлбалы куртка.
Өрешесінде иніші бар және иніштен басталатын бедерлі тігіс жүргізілген. Бедерлі тігістерінде жапырақшалы қапталдық қалта салынған (жоғары офицерлік құрам үшін – қалтаның аузына сыдырма ілгек салынған). Иніште өрешемен біріктіретін тігістің үстінде төс белгілерді (жалауша, сыныптылық) бекітуге арналған текстильді түймелік қосып тігілген. Куртканың етегіне куртканың етегінің енін реттеуге арналған созылмалы жиектеме қосып тігілген қапталдық тігіс тұсында белдік қосып тігілген.
Артқы бойында иніші бар және иніштен басталатын бедерлі қос тігіс жүргізілген.
Жеңдері қондырып тігілген, қос тігісті, манжеттері қосып тігілген, екі түймемен түймеленеді. Манжетті қосып тігу тігістерінде шынтақ тігісі жағына қарай бүкпесін салынған. Шынтақ тігісінің төменгі жағында – пуфта.
Жеңдерін қондырып тігу тігісінде иық тұсында, өрешеге бір түймемен және торламалы ілгекпен түймеленетін, жапсырып тігілетін погондар тігілген.
Сол жеңнің сыртқы жағында жеңді жең ойындысымен қосып тігу тігісінен 12 см қашықтықта жеңдегі белгінің жоғарғы шетіне дейін "ТЖМ" жеңдегі белгісі сыртқы матаның түсімен түстес жеңдік белгісі тігіледі.
Жағасы қайырмалы.
Куртканың енін етегі бойынша реттеу үшін куртканың етегі қосып тігілген белбеулі болады, қаптал жіктерінің аумағында созылмалы ызбадан ендірме салынады.Өрешесіне астар салынады. Сол жақ өрешесінің астарында тесілген ілмекке және түймеге салынатын жапсырма қалта болады.
Өңірі, жағасы, манжеті, жеңдерінің шынтақтық тігісі, иніші және өрешесі мен артқы бойының бедерлі тігісі бойынша жиегінен сәндік қос тігіс жүргізілген. Жан қалтасының жапырақшасы және белбеуі бойынша сәндік тігіс жүргізіледі;

2) брюки классические зауженные с притачным поясом, (для высшего начальствующего состава с лампасами крапового цвета в боковых швах).
Передние половинки брюк с боковыми карманами, обработанными в отрезной части передних половинок и стрелками.
Передние половинки брюк с подкладом ниже линии колена.
Задние половинки брюк с вытачками. На правой задней половинке брюк расположен карман с клапаном с двумя обтачками, застегивающийся на внутреннюю навесную петлю. По боковым швам брюк – двойные отделочные строчки.
На поясе брюк расположены шесть шлевок: две – у стрелок передних половинок, две у боковых швов в сторону задних половинок, две на задних половинках от среднего шва. На поясе свыше 50 размера – 8 шлевок.
Брюки застегиваются на петлю с пуговицей на поясе и застежку-молнию на гульфике.
Низ брюк обрабатываются швом в подгибку с настрачиванием тесьмы брючной по линии перегиба.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 32-1 в соответствии с приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.10.2023 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Описание свитера без выреза темно-синего цвета: свитер вязаный полушерстяной, темно-синего цвета с круглым вырезом горловины. Полочки и спинка цельные. На левой полочке съемный нагрудной знак МЧС РК. Рукава втачные с вшивными погонами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Усилительные накладки в плечевых и локтевых частях. Обтачка горловины, манжеты и пояс двойные эластичные.
34. Описание рубашки:
1) рубашка с длинным рукавом белого и голубого цвета форменная мужская с центральной бортовой застежкой на пуговицы. Полочки с нагрудными накладными карманами с фигурными клапанами, застегивающимися на пуговицы. Спинка с двойной кокеткой. Рукава длинные, втачные, двухшовные, с вшивными погонами. Низ рукавов с притачными манжетами, застегивающимися на петлю и пуговицу. По швам притачивания манжет закладываются по две складки. В нижней части локтевых швов шлицы, застегивающиеся на петлю и пуговицу. Воротник втачной отложной с отрезной стойкой. Низ рубашки с цельнокроеным поясом, стянутым в области боковых швов эластичными лентами по три ряда с каждой стороны;
2) рубашка с коротким рукавом голубого цвета форменная мужская с центральной бортовой застежкой на пуговицы. Полочки с нагрудными накладными карманами с фигурными клапанами, застегивающимися на пуговицы. Спинка с двойной кокеткой. Рукава короткие, втачные, двухшовные, с вшивными погонами. Низ рукавов с цельнокроеными манжетами, отстроченными отделочной строчкой. Воротник втачной отложной с лацканами. Низ рубашки с цельнокроеным поясом, стянутым в области боковых швов эластичными лентами по три ряда с каждой стороны.

2) қосып тігілген белбеулі классикалық тар балақты шалбарлар (жоғары офицерлік құрам үшін – бүйірлік тігісінде қызыл қоңыр түсті лампастары бар).
Алдыңғы жарты бөлігінің кесілген бөлігінде өңделген жан қалтасы бар және нұсқарлары бар.
Шалбардың алдыңғы жарты бөлігінде тізе сызығынан төмен астар болады.
Артқыжартысында қымтаулы тігіс тігілген. Шалбардың оң жақ артқы жартысына ішкі аспалы ілгекпен және түймемен түймеленетін жиектелген қақпақшалы қалта салынған. Шалбардың қаптал тігістері бойынша сәндік тігіс тігілген.
Шалбардың белінде 6 ұстағыш орналасқан: 2 – алдыңғы жартылардың жебелерінде, екуі артқы жартыға бүйір тігістерінде, екуі ортаңғы артқы жартысында.
50 өлшемінен асатын белдеуде – 8 ұстағыш.
Шалбар белдіктегі түймесі бар ілмекке және гульфикадағы сыдырма ілмекке түймеленеді.
Шалбардың төменгі жағы бүгілу сызығы бойынша шалбар бауын баптай отырып, иілуге тігіспен өңделеді.
Ескерту. 32-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 20.10.2023 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Қара-көк түсті мойын сызығы жоқ свитердің сипаттамасы: жартылай жүн матадан тігілген свитер, мойнының дөңгелек мойны бар қара-көк түсті. Бүйір және арқа тұтас. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ алынбалы төсбелгісі бар. Тігілген погондары бар қондырмалы жеңдер. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Иық және шынтақ бөліктеріндегі күшейткіш төсемдер. Мойын, манжеттер және белдік екі серпімді.
34. Көйлек сипаттамасы:
1) АҚ және көгілдір түсті ұзын жеңді ерлер нысанды жейдесі, орталық ернеулі түймелері бар. Түймелерге түймеленетін фигуралы клапандары бар жапсырма төс қалталары бар сөрелер. Арқасы Қос иінтірекпен. Жеңдері ұзын, қондырмалы, екі тігісті, тігісті погондары бар. Жеңнің төменгі жағы ілгекке және түймеге түймеленетін жалғап тігілген манжеттермен. Манжеттердің жалғау тігістері бойынша екі бүктеме салынады. Шынтақ тігістерінің төменгі бөлігінде ілмекке және түймеге түймеленетін шлицалар болады. Қайырмалы қайырмалы қайырмалы жаға. Жейденің төменгі жағы жан-жағынан үш қатардан серпімді ленталармен бүйір жіктері тұсында тартылған тұтас пішілген белбеуі бар жейденің төменгі жағы;
2) көгілдір түсті қысқа жеңді, ерлерге арналған нысанды жейде, орталық өңірден түймелермен түймеленеді. Жапсырма төс қалталары бар, түймеленетін фигуралы клапанды төс қалталары бар сөрелер түймелерге. Арқасы Қос иінтірекпен. Жеңдері қысқа, қондырмалы, екі тігісті, тігісті погондары бар. Төмен жеңдерін тұтас қиылған манжетпен, әдіптелген; өңдеу сызық. Қайырмалы қайырмалы жағасы қайырмалы. Жейденің төменгі жағы екі жағынан үш қатар созылған ленталармен бүйір тігістер аймағында тартылған тұтас пішілген белбеуі бар.

35. Описание футболки:
1) футболка белого и темно-синего цвета из хлопчатобумажного трикотажного полотна с короткими рукавами, высоким вырезом под горловину. Состоит из спинки и коротких рукавов. Горловина обработана обтачкой из эластичного трикотажного полотна в два сложения в цвет основной ткани. На левой стороне знак в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу;
2) футболка-поло мужская с длинными рукавами темно-синего цвета. Футболка-поло из трикотажного полотна "пике". Полочка с застежкой-планкой на 3 пуговицы и 3 петли. На полочке слева съемный нагрудный знак МЧС РК. Спинка цельнокроеная. Рукава длинные втачные с вшивными погонами и притачными манжетами. Воротник втачной отложной. Воротник и манжеты на рукавах из трикотажного полотна ластичного переплетения темно-синего цвета с двойными оранжевыми полосами;
3) футболка-поло мужская с коротким рукавом темно-синего цвета. Футболка-поло из трикотажного полотна "пике". Полочка с застежкой-планкой на 3 пуговицы и 3 петли. На полочке съемные слева нагрудный знак МЧС РК. Рукава короткие втачные с вшивными погонами и притачными манжетами. Воротник втачной отложной. Воротник и манжеты на рукавах из трикотажного полотна ластичного переплетения темно-синего цвета с двойными оранжевыми полосами.
36. Описание тельняшки:
1) тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами без рукавов, с высоким вырезом под горловину из хлопчатобумажного трикотажного полотна с чередующимися поперечными полосами крапового и белого цветов шириной 10 мм каждая;
2) тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами с длинными рукавами, с высоким вырезом под горловину из хлопчатобумажного трикотажного полотна с чередующимися поперечными полосами крапового и белого цветов шириной 10 мм каждая;
3) тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами утепленная с длинными рукавами, с высоким вырезом под горловину из хлопчатобумажного футерованного трикотажного полотна с чередующимися поперечными полосами крапового и белого цветов шириной 10 мм каждая.
37. Описание нательного теплого белья: белье нательное теплое из хлопчатобумажного трикотажного футерованного полотна темно-синего цвета, состоит из фуфайки и кальсон. Фуфайка с круглым вырезом горловины, длинными рукавами притачными манжетами. Вырез горловины обрабатывается трикотажным полотном ластичного переплетения в два сложения. Кальсоны с передним разрезом, ластовицей, притачными напульсниками по низу. Манжеты рукавов, напульсники по низу кальсон из трикотажного полотна ластичного переплетения в два сложения шириной 5 см.

35. Футболка сипаттамасы:
1) ақ және қою-көк түсті қысқа жеңді мақта-матадан тігілген тоқыма жаймадан жасалған, мойнының астына ойығы жоғары футболка. Сөреден, арқадан және қысқа жеңдерден тұрады. Мойын негізгі матаның түсіне екі қосымша серпімді тоқылған матадан жасалған. Сол жағында тігінен ұзартылған сегіз сәулесі бар ақ түсті жұлдыз түріндегі белгі бар, оның ортасында қызғылт сары түсті шеңберде негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан;
2) қою көк түсті ұзын жеңді ерлерге арналған поло-футболка. "Пике" тоқыма жаймасынан жасалған поло-футболка. Сөреде 3 түйме және 3 ілмек бар. Сол жақтағы сөреде ҚР ТЖМ алынбалы төсбелгісі бар. Арқасы тұтас пішілген. Жеңдері тігісті погондары және жалғап тігілген манжеттері бар ұзын қондырмалы. Жағасы қайырмалы қондырылған. Қос қызғылт сары жолақтары бар қою-көк түсті күңгірт өрімді тоқыма жаймадан жасалған жеңдердегі жаға мен манжеттер;
3) қысқа жеңді қою-көк түсті ерлерге арналған поло-футболка. "Пике" тоқыма жаймасынан жасалған поло-футболка. Сөреде 3 түйме және 3 ілмек бар. Сөреде сол жақта алынбалы ҚР ТЖМ төсбелгісі бар. Жеңдері тігісті погондары және жалғап тігілген манжеттері бар қысқа қондырмалы. Жағасы қайырмалы. Қос қызғылт сары жолақтары бар қою-көк түсті күңгірт өрімді тоқыма жаймадан жасалған жеңдердегі жаға мен манжеттер.
36. Тельняшка сипаттамасы:
1) жеңсіз кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар, әрқайсысының ені 10 мм қою-қызғылт сары және ақ түсті кезектесетін көлденең жолақтары бар мақта-мата тоқыма жаймасынан жасалған мойын сызығы жоғары тельняшкалар.
2) әрқайсысының ені 10 мм қою-қызғылт сары және ақ түсті кезектесетін көлденең жолақтары бар мақта-матадан тігілген тоқыма жаймадан жасалған мойын сызығы жоғары, ұзын жеңді кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшкалар;
3) әрқайсысының ені 10 мм қою-қызғылт сары және ақ түсті кезектесетін көлденең жолақтары бар мақта-матадан жасалған футералық тоқыма жаймадан жасалған мойын сызығы жоғары, ұзын жеңді кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар жылы кеудешелер.
37. Ішкі жылы киімнің сипаттамасы: қою-көк түсті мақта-матадан тігілген тоқыма фуфайкадан және кальсоннан жасалған жылы іш киім. Мойнының дөңгелек ойығы, жалғап тігілген манжеттері бар ұзын жеңді Фуфайка. Мойын сызығы екі қоспада тоқылған тоқыма матамен өңделеді. Алдыңғы кесіндісі бар, қолтық үшкіл қиындысы бар, төменгі жағына жалғап тігілген білезікқабы бар кальсондар. Жеңдердің манжеттері, ені 5 см екі қосылым арқылы тоқылған тоқыма матадан жасалған кальсонның төменгі жағындағы ілмектер.

38. Описание боевой одежды пожарного:
1) куртка из термостойкого материала, с центральной застежкой на металлические карабины, с ветрозащитным клапаном, застегивающимся на текстильные застежки. Полочки с боковыми карманами с клапанами, застегивающимися на текстильные застежки. На левой полочке нагрудной карман для рации. Спинка цельнокроеная. По центру спинки надпись 1 строка – "ҚР ТЖМ", 2 строка – "ӨРТКЕ ҚАРСЫ КЫЗМЕТІ". Куртка оснащена флуоресцентными и люминесцентными лентами на полочках, спинке по линии груди с низу, вкруговую. Рукава втачные, с внутренними притачными манжетами, усилительными накладками в локтевых частях. На рукавах светоотражающие полосы ниже уровня локтя вкруговую. Воротник-стойка втачной, с текстильной застежкой (лента-контакт) на хлястике. В боковых швах шлевки шириной 6 см для съемного спасательного пояса. Накладные карманы имеют застегивающиеся клапаны и отверстия для стока воды;
2) брюки из термостойкого материала, с притачным поясом. Пояс со вставками из эластичной ленты, бретелями. Бретели из широкой эластичной ленты, застегиваются на фастексы. Брюки с застежкой текстильной (лента -контакт) на гульфике и пуговицей на поясе. Флуоресцентные и люминесцентные ленты располагаются ниже линии колен по низу вкруговую. В области колен усилительные накладки.
Параграф 2. Описание женской форменной и специальной одежды
39. Описание мундира, открытого двубортного и юбки (брюки) темно -синего цвета с кантом крапового цвета (для полковников):
1) мундир открытый двубортный и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом крапового цвета (для полковников).
Мундир женский двубортный, темно-синего цвета, полуприлегающего силуэта с центральной бортовой застежкой на три форменные пуговицы, второй ряд пуговиц - отделочные. Полочки с отрезными бочками и двумя боковыми прорезными карманами в рамку с фигурными клапанами. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные с обшлагами. По верхнему краю обшлага втачивается кант крапового цвета. На левом и правом рукавах настрочные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной с лацканами;
2) брюки темно-синего цвета с кантами крапового в боковых швах. Передние половинки с боковыми карманами. Задние половинки с вытачками. Гульфик застегивается на застежку- молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок;
3) юбка прямого покроя с подкладом, притачным поясом с кантам крапового цвета в боковом шве на передней лицевой части левой стороны. Передняя половинка с вертикальным рельефным швом от левой таллиевой вытачки до линии низа. В рельефный шов втачивается кант темно-оранжевого цвета. Задняя половинка с вытачками и средним швом, заканчивающимся отлетной шлицей. В верхней части среднего шва обрабатывается застежка -молния. Пояс притачной, застегивается на одну обметную петлю и пуговицу. В новой редакции

38. Өрт сөндірушінің жауынгерлік киімінің сипаттамасы:
1) күртеше ыстыққа төзімді материалдан жасалған, тоқыма ілгектерге түймеленетін желден қорғайтын клапаны бар металл карабиндерге арналған орталық ілгегі бар күртеше. Бүйір қалталары бар, клапандары бар, тоқыма ілгектерге түймеленетін сөрелер. Сол жақ сөреде рацияға арналған төс қалта. Арқасы тұтас пішілген. Артқы жағының ортасында 1 жол – "ҚР ТЖМ", 2 жол – "ӨРТКЕ ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТІ" деген жазу бар. Күртеше сөрелерде флуоресцентті және люминесцентті ленталармен жабдықталған, артқы жағында кеуде сызығы бойымен, дөңгелек. Жеңі жапсыра тігілген, ішкі жалғап тігілген манжеттері, шынтақ бөліктерінде күшейткіш жапсырмалары бар. Жеңдерде шынтақ деңгейінен төмен жарық шағылыстыратын жолақтар дөңгелек. Жағасы-қондырмалы, белдікшесінде тоқыма ілгегі (таспа-байланыс) бар. Алмалы-салмалы құтқару белдігі үшін ені 6 см белдікұстағыш бүйір тігістерінде. Жапсырма қалталарда су ағызуға арналған бекіткіш клапандар мен тесіктер болады;
2) шалбар ыстыққа төзімді материалдан жасалған, жалғап тігілген белдігі бар. Белдігі ендірмесі бар икемді таспа, аспабауымен. Кең серпімді таспадан жасалған аспабау фастекске бекітіледі. Гульфикте тоқыма ілгегі (таспа-байланыс) және белінде түйме бар шалбар. Флуоресцентті және люминесцентті таспалар тізе сызығынан төмен, төменгі жағында дөңгелек орналасқан. Тізе аймағында күшейткіш төсемдер.
2-параграф. Әйелдерге арналған арнайы нысанды киімнің сипаттамасы
39. Ашық екі қаусырмалы мундир және қызыл қоңыр жиегі бар қою көк түсті белдемше (шалбар) сипаттамасы (полковниктер үшін):
1) екі қаусырма өңірлі, қою-көк түсті, жартылай қынамалы силуэтті, орталық өңірден үш нысанды түймеге түймеленетін, түймелердің екінші қатары - әрлейтін әйелдер мундирі. Сөрелері қиылған бөшкелермен және рамкалы пішінді клапанды екі бүйір тілік қалтасымен. Артқы жағы оймакілтекке өтетін ортаңғы тігіспен. Жеңі қайырмалы, екі тігісті. Қайырманың жоғарғы жиегіне қызыл қоңыр жиек салынады. Сол және оң жеңдерде жең белгілері бар. Қондырмалы, қайырмалы, классикалық пішілген қайырмасы бар жаға;
2) үйір тігістерінде қою-қызғылт сары көмкермесі бар қою-көк түсті шалбар. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы ойылған қалтасымен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді;
3) белдемшесі тік пішілген, астары жалғап тігілген. Алдыңғы жартысы тік бедерлі тігіспен сол белден бастап төменгі сызыққа дейін. Бедерлі тігіске қызыл қоңыр жиек салынады. Артқы жартысы бүгіп тігілген тігіспен және ортаңғы тігіспен, оймакілтек қырымен аяқталады. Ортаңғы тігістің жоғарғы бөлігінде сыдырма өңделеді. Белдік жалғап тігілген, бір ілмекті және түймеге түймеленеді.

40. Описание кителя, открытого однобортного, застегивается на четыре пуговицы и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом крапового цвета:
1) китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом крапового цвета.
Китель женский темно-синего цвета, однобортный, полуприлегающего силуэта с центральной застежкой по борту на четыре форменные пуговицы. Полочки с отрезными бочками и двумя боковыми прорезными карманами в рамку с фигурными клапанами. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные с обшлагами. По верхнему краю обшлага втачивается кант темно-оранжевого цвета. На левом и правом рукавах настрочные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной с лацканами;
2) брюки темно-синего цвета с кантами крапового цвета в боковых швах. Передние половинки с боковыми карманами. Задние половинки с вытачками. Гульфик застегивается на застежку - молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок;
3) юбка прямого покроя с подкладом, притачным поясом с кантам крапового цвета в боковом шве на передней лицевой части левой стороны. Передняя половинка с вертикальным рельефным швом от левой таллиевой вытачки до линии низа. В рельефный шов втачивается кант темно-оранжевого цвета. Задняя половинка с вытачками и средним швом, заканчивающимся отлетной шлицей. В верхней части среднего шва обрабатывается застежка-молния. Пояс притачной, застегивается на одну обметную петлю и пуговицу.
41. Описание куртки женской с длинным рукавом на молнии и юбка (брюки), темно-синего цвета:
1) куртка темно-синего цвета с длинными рукавами, центральной бортовой застежкой на разъемную застежку-молнию, притачным поясом. Полочки с кокетками, нагрудными и боковыми карманами. Нагрудные накладные карманы с прямоугольными клапанами. На клапанах съемные нашивки. Боковые карманы с листочками. Спинка с притачной кокеткой. Рукава втачные длинные, двухшовные, с вшивными погонами, притачными манжетами, застегивающимися на пуговицы. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной. Пояс притачной, со вставками из ленты эластичной;
2) брюки темно-синего цвета с притачным поясом. Передние половинки с боковыми карманами. Задние половинки с вытачками. Гульфик застегивается на застежку- молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок;
3) юбка прямого покроя с подкладом, притачным поясом. Передняя половинка с вертикальным рельефным швом от левой таллиевой вытачки до линии низа. Задняя половинка с вытачками и средним швом, заканчивающимся отлетной шлицей. В верхней части среднего шва обрабатывается застежка-молния. Пояс притачной, застегивается на одну обметную петлю и пуговицу.

40. Бір қаусырмалы ашық китель төрт түймемен түймеленеді және қою -қызғылт сары түсті жиегі бар қою көк түсті белдемше (шалбар) сипаттамасы:
1) қою-көк түсті, бір қаусырмалы, жартылай қынамалы силуэтті, өңірі бойынша төрт нысанды түймеге орталық ілгегі бар әйелдер кителі. Бүйірі қиылған бүйірлі және рамкалы пішінді клапанды екі бүйірлі тілік қалталары бар сөрелер. Арқасы орта тігіспен қырына ауысады. Жеңі қайырмалы, екі тігісті. Қайырманың жоғарғы жиегіне қызыл қоңыр жиек салынады. Сол және оң жеңдерде жең белгілері бар. Қондырмалы, қайырмалы, лацканды жаға;
2) бүйір тігістерінде қызыл қоңыр көмкермесі бар қою-көк түсті шалбар. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы жартысы бүгілген тігіспен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді;
3) белдемшесі тік пішілген, астары жалғап тігілген. Алдыңғы жартысы тік бедерлі тігіспен сол жақ бел тігісінен төменгі сызыққа дейін. Бедерлі тігіске қызыл қоңыр жиек салынады. Артқы жартысы бүгілген тігіспен және орта тігісі бар, қыр жағы ашық оймакілтекпен. Ортаңғы тігістің жоғарғы бөлігінде сыдырма өңделеді. Белдік жалғап тігілген, бір ілмекті және түймеге түймеленеді.
41. Сыдырмалы ұзын жеңді әйелдер күртешесі және қою көк түсті белдемшенің (шалбар) сипаттамасы:
1) ұзын жеңді қою-көк түсті ерлер күртешесі, алмалы-салмалы сыдырма ілгекке орталық борттық ілгегі, қапсыра тігілген белбеуі бар. Иініші, төс және бүйір қалталары бар сөрелер. Тік бұрышты клапандары бар жапсырма төс қалталар. Клапандарда алынбалы жапсырмалар бар. Жапырақтары бар бүйірлік қалталар. Арқасы иінішті. Жеңдері ұзын, қос тігісті, тігілген погондары, түймелерге түймеленетін жалғап тігілген манжеттері бар. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Қондырмалы, қайырмалы жаға. Икемді лентадан ендірмесі бар жалғап тігілген белдік;
2) шалбары қою көк түсті жалғап тігілген белдігімен. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы бүкпе тігіспен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді;
3) белдемшесі тік пішілген, астары жалғап тігілген. Алдыңғы жартысы тік бедерлі тігіспен сол жақ бел тігісінен төменгі сызыққа дейін. Артқы жартысы бүкпе тігіспен және ортаңғы тігіспен қыры оймакілтекпен. Ортаңғы тігістің жоғарғы бөлігінде сыдырма өңделеді. Белдік жалғап тігілген, бір ілмекті және түймеге түймеленеді.

42. Описание рубашки женской с коротким рукавом на пуговицах и юбка (брюки) темно-синего цвета:
1) рубашка с коротким рукавом с центральной бортовой застежкой на шесть пуговиц, с вшивными погонами. Полочки с внешними нагрудными и боковыми накладными объемными карманами с клапанами, застегивающимися пуговицу. На клапанах нагрудных карманов съемные нашивки. Полочки с подкладом до талии. На подкладе полочек два накладных кармана, застегивающихся на пуговицы. Спинка цельнокроеная. Рукава втачные, двухшовные. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки.
2) брюки темно - синего цвета с притачным поясом. Передние половинки с боковыми карманами. Задняя правая половинка с прорезным карманом в рамку с клапаном. Гульфик застегивается на застежку - молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок;
3) юбка прямого покроя с подкладом, притачным поясом. Передняя половинка с вертикальным рельефным швом от левой таллиевой вытачки до линии низа. Задняя половинка с вытачками и средним швом, заканчивающимся отлетной шлицей. В верхней части среднего шва обрабатывается застежка-молния. Пояс притачной, застегивается на одну обметную петлю и пуговицу.
43. Описание платья женского темно-синего цвета: платье с длинными рукавами, трансформирующимися в короткие, центральной бортовой застежкой на пуговицы, со съемным поясом. Полочки с центральной бортовой застежкой до линии талии на пуговицы, рельефными швами от плечевых швов до низа. Спинка с рельефными швами от плечевых швов до низа, средним швом, заканчивающимся отлетной шлицей. Рукава двухшовные втачные длинные, с притачными манжетами, застегивающимися на обметные петли и пуговицы, вшивными погонами. Длинные рукава трансформируются в короткие с помощью разъемных застежек-молний. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник втачной английского типа с лацканами. Пояс съемный с пряжкой и отверстиями в виде металлических блочек.
44. Описание куртки, утепленной со съемным капюшоном и внутренней курткой темно-синего цвета (для полковников на капюшоне съемная меховая опушка):
1) куртка женская прямого силуэта, удлиненная, с центральной бортовой застежкой-молнией. Полочки с кокетками, нагрудными и боковыми карманами. Нагрудные карманы прорезные с листочкой, застегивающиеся на застежку -молнию. Боковые карманы накладные. На левой полочке нагрудной знак МЧС РК. Спинка с притачной кокеткой. По линии талии – внутренняя кулиса со шнуром с фиксаторами и наконечниками. Рукава втачные, двухшовные, с вшивными погонами, внутренними трикотажными манжетами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник втачной-стойка, с внутренней съемной трикотажной манишкой и капюшоном. Съемный капюшон пристегивается к воротнику застежкой –молнией, по лицевому вырезу регулируется шнуром с фиксаторами, концы шнура с наконечниками. Капюшон со съемной меховой опушкой;

42. Әйелдерге арналған түймелері бар қысқа жеңді жейде мен қара көк түсті юбка (шалбар) сипаттамасы:
1) тігілген погондары бар, алты түймеге арналған орталық борттық ілгегі бар қысқа жеңді жейде. Сыртқы төсбелгілері бар сөрелер және түймелермен түймеленетін клапандары бар бүйірлік жапсырма көлемді қалталар. Төс қалталарының клапандарында алмалы-салмалы жапсырмалар болады. Белге астары бар сөрелер. Сөрелердің астарында түймелермен түймеленетін екі жапсырма қалта бар. Арқасы бүтін тілімделген. Жеңі қондырмалы, екі тігісті. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады;
2) шалбары қою көк түсті жалғап тігілген белдігімен. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы жартысы бүкпе тігіспен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді;
3) белдемшесі тік пішілген, астары жалғап тігілген. Алдыңғы жартысы тік бедерлі тігіспен сол жақ бел тігісінен төменгі сызыққа дейін. Артқы жартысы бүкпе тігіспен және ортаңғы тігіспен қыры оймакілтекпен аяқталады. Ортаңғы тігістің жоғарғы бөлігінде сыдырма өңделеді. Белдік жалғап тігілген, бір ілмекті және түймеге түймеленеді.
43. Қою көк түсті әйелдер көйлегінің сипаттамасы: қысқа болып өзгеретін ұзын көйлек, орталық өңірлі түймелермен түймеленеді, алмалы-салмалы белдігі бар. Орталық өңірлі ілгегі бар түймелері бар бел сызығына дейін, иық тігістерінен төменге дейін бедерлі тігістер, бүйір қалталары бар. Көйлектің бедерлі тігістеріндегі бүйірлік қалталар. Арқасы иық тігістерінен төменге дейін бедерлі тігіспен, ортаңғы тігісі қырлы оймакілтекпен аяқталады. Жеңдері ұзын қондырмалы екі тігісті, ілгектер мен түймелерге түймеленетін жалғап тігілген манжеттері бар, ілгек-ілгекке және түймеге түймеленетін тігілетін погондармен. Шешілетін ілмек сыдырманың көмегімен ұзын жеңдер қысқа жеңге түрленеді. Оң және сол жеңдердегі шешілетін жең белгілері. Қайырмалы, ағылшын типті лацканды қондырмалы жаға. Металл блоктар түріндегі Тоғасы мен саңылаулары бар алмалы-салмалы белдік.
44. Қою-көк түсті ішкі күртешесі бар жылы әйелдер күртешесінің (полковниктерге арналған күләпарадағы алмалы-салмалы тері жиегі) сипаттамасы:
1) әйелдер күртешесі тік пішінді, ұзартылған, орталық өңірлі сыдырма ілгегі бар. Иінішті, кеуде және бүйір қалталары бар сөрелер. Сыдырма ілгекке түймеленетін жапырақшасы бар қиылған кеуде қалталары. Бүйір қалталары жапсырма. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ төсбелгісі. Арқасы иінішті. Бел сызығы бойынша-бекіткіштері мен ұштары бар сымы бар ішкі ықтырма. Тігілген, екі тігісті, тігілген погондары, ішкі тоқыма манжеттері бар жеңдер. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер. Қондырмалы жаға-алмалы-салмалы күләпарасы бар, жағаға сыдырма-ілгекпен бекітілетін тіреу, бет ойығы бойынша бекіткіштері бар баумен реттеледі, баудың ұштары ұштықтармен реттеледі. Алынбалы аң терісі бар сорғыш;

2) внутренняя куртка прямого силуэта, укороченная с центральной бортовой застежкой-молнией. Полочки с боковыми прорезными карманами с листочкой. На левой полочке нагрудной знак МЧС РК. Спинка цельнокроеная. Рукава втачные, двухшовные с вшивными погонами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник-стойка втачной.
45. Описание куртки, утепленной со съемным капюшоном и внутренней курткой темно-синего цвета:
1) куртка женская прямого силуэта, удлиненная, с центральной бортовой застежкой-молнией. Полочки с кокетками, нагрудными и боковыми карманами. Нагрудные карманы прорезные с листочкой, застегивающиеся на застежку -молнию. Боковые карманы накладные. На левой полочке нагрудной знак МЧС РК. Спинка с притачной кокеткой. По линии талии – внутренняя кулиса со шнуром с фиксаторами и наконечниками. Рукава втачные, двухшовные с вшивными погонами, внутренними трикотажными манжетами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник втачной-стойка, с внутренней съемной трикотажной манишкой и капюшоном. Съемный капюшон пристегивается к воротнику застежкой –молнией, по лицевому вырезу регулируется шнуром с фиксаторами, концы шнура с наконечниками;
2) внутренняя куртка прямого силуэта, укороченная с центральной бортовой застежкой-молнией. Полочки с боковыми прорезными карманами с листочкой. На левой полочке нагрудной знак МЧС РК. Спинка цельнокроеная. Рукава втачные, двухшовные с вшивными погонами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник-стойка втачной.
46. Описание куртки, утепленной с накладными карманами и съемным капюшоном темно-синего цвета: куртка женская прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на разъемную застежку-молнию с двумя замками, ветрозащитным клапаном с потайной застежкой. Полочки с боковыми накладными карманами с клапанами. Накладные карманы с подкладом и настроченными на них утепленными накладными карманами с боковым входом. На левой полочке съемный нагрудной знак МЧС РК. Спинка с кокеткой и двумя вертикальными складками. Рукава втачные, двухшовные с ластовицей, вшивными погонами, усилительными накладками в области локтя. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. По низу подклада рукава притачной напульсник. По линии талии внутренняя кулиска со шнуром и фиксаторами. Воротник-стойка с планкой для пристегивания капюшона. Капюшон съемный, утепленный, с цельнокроеным козырьком и кулиской со шнуром и фиксаторами, нижняя часть капюшона с переходными концами. Подклад с утеплителем, на подкладе полочек накладные карманы с клапанами.

2) ішкі күртеше тік пішінді, орталық өңірлі сыдырма ілгекпен қысқартылған. Бүйірінде жапырақшасы бар тілік қалталары бар сөрелер. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ төсбелгісі орналасқан. Арқасы тұтас пішілген. Жеңі қондырмалы, екі тігісті. Сол және оң жақ жеңдерінде жеңдік белгілер алмалы-салмалы. Қондырмалы жаға-тіреуіш.
45. Алмалы-салмалы күләпарасы және ішкі күртешесі бар қою көк түсті жылы әйелдер күртешесінің сипаттамасы:
1) әйелдер күртешесі тік пішінді, ұзартылған, орталық өңірлі сыдырма ілгегі бар. Иінішті, кеуде және бүйір қалталары бар сөрелер. Сыдырма ілгекке түймеленетін жапырақшасы бар қиылған кеуде қалталары. Бүйір қалталары жапсырма. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ төсбелгісі. Арқасы иінішті. Бел сызығы бойынша-бекіткіштері мен ұштары бар сымы бар ішкі ықтырма. Тігілген, тігісті погондары, ішкі тоқыма манжеттері бар екі тігісті жеңдер. Сол және оң жақ жеңдерінде жеңдік белгілер алмалы-салмалы. Қондырмалы тік жаға-алмалы-салмалы күләпарасы бар, жағаға сыдырма-ілгекпен бекітілетін тіреу, бет ойығы бойынша бекіткіштері бар баумен реттеледі, баудың ұштары ұштықтармен реттеледі;
2) ішкі күртеше тік пішінді, орталық өңірлі сыдырма ілгекпен қысқартылған. Бүйірінде жапырақшасы бар ойылған қалталары бар сөрелер. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ төсбелгісі орналасқан. Арқасы бүтін пішілген. Жеңі қондырмалы, екі тігісті. Сол және оң жақ жеңдерінде жеңдік белгілер алмалы-салмалы. Қондырмалы тік жаға.
46. Қою көк түсті жапсырма қалталары мен алмалы-салмалы күләпарасы бар жылы әйелдер күртешесінің сипаттамасы: екі құлпы бар алмалы-салмалы сыдырма ілгекке орталық өңірлі ілгегі бар тік пішінді әйелдер күртешесі, жасырын ілгегі бар желден қорғайтын клапаны бар. Бүйірінде клапанды жапсырма қалталары бар сөрелер. Астары бар және бүйіріне кіретін жылы жапсырма қалталары бар жапсырма қалталар. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ алынбалы төсбелгісі бар. Арқасы иінішті және екі тік қатпармен. Жеңі жапсыра тігілген, қолтық үшкіл қиындысы бар екі тігісті, тігісті погондары бар, шынтақ тұсындағы күшейткіш жапсырмалары бар. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Төменгі астарындағыдай жеңдер қосып тігілген білезікқап. Бел сызығы бойынша сымы мен бекіткіштері бар ішкі ықтырма. Күләпараны тағуға арналған планкасы бар тік жаға. Күләпара алмалы-салмалы, жылы, тұтас пішілген күнқағары және сымы мен бекіткіші бар ықтырмасы бар, күләпараның төменгі бөлігі ауыспалы ұштары бар. Жылытқышы бар төсеме, сөрелердің астарында клапандары бар жапсырма қалталар болады.

47. Описание куртки, утепленной с накладными карманами со съемным капюшоном и брюки, утепленные темно-синего цвета:
1) куртка женская прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на разъемную застежку-молнию с двумя замками, ветрозащитным клапаном с потайной застежкой. Полочки с боковыми накладными карманами с клапанами. Накладные карманы с подкладом и настроченными на них утепленными накладными карманами с боковым входом. На левой полочке съемный нагрудной знак МЧС РК. Спинка с кокеткой и двумя вертикальными складками. Рукава втачные, двухшовные с ластовицей, вшивными погонами, усилительными накладками в области локтя. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. По низу подклада рукава притачной напульсник. По линии талии внутренняя кулиска со шнуром и фиксаторами. Воротник-стойка с планкой для пристегивания капюшона. Капюшон съемный, утепленный, с цельнокроеным козырьком и кулиской со шнуром и фиксаторами, нижняя часть капюшона с переходными концами. Подклад с утеплителем, на подкладе полочек накладные карманы с клапанами;
2) брюки, утепленные с подкладом, притачным поясом, выстеганным строчкой по форме ромба, с ветрозащитным клапаном, с часовым карманом на левой половинке. Передние половинки с боковыми накладными объемными карманами, усилительными накладками в области колен. Задние половинки с вытачками, с усилительными накладками в области среднего шва. На поясе от боковых швов в сторону задних половинок расположены два хлястика и семь двойных шлевок. Брюки застегиваются на пуговицы. Брюки с бретелями с эластичной лентой, крепятся к поясу брюк передними концами на рамки, задним концом - на две пуговицы. Низ брюк стягивается эластичной лентой. На утепляющий подклад брюк по низу настрачиваются противопыльники.
48. Куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета с кантами крапового в боковых швах.
1) куртка темно-синего цвета с длинными рукавами, центральной бортовой застежкой на застежку-молнию, притачным поясом. Полочки с кокетками. Боковые карманы с листочкой. Спинка с притачной кокеткой. Рукава втачные длинные, двухшовные, для крепления погон на кокетке в области плечевых швов обметаны по две петли, втачанные в плечевые швы., притачными манжетами, застегивающимися на пуговицы. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной. Пояс притачной, со вставками из ленты эластичной.
2) брюки темно-синего цвета с притачным поясом с кантами крапового в боковых швах. Передние половинки с боковыми карманами. Задняя правая половинка с прорезным карманом в рамку с клапаном. Гульфик застегивается на застежку- молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок.

47. Алмалы-салмалы күләпарасы бар қою көк түсті астары жылы әйелдер күртешесі мен шалбарынің сипаттамасы:
1) екі құлпы бар алмалы-салмалы сыдырма ілгекке орталық өңірлі ілгегі бар тік пішінді әйелдер күртешесі, жасырын ілгегі бар желден қорғайтын клапаны бар. Бүйірінде клапанды жапсырма қалталары бар сөрелер. Астары бар және бүйіріне кіретін жылы жапсырма қалталары бар жапсырма қалталар. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ алынбалы төсбелгісі бар. Арқасы иінішті және екі тік қатпармен. Жеңі жапсыра тігілген, қолтық үшкіл қиындысы бар екі тігісті, тігісті погондары бар, шынтақ тұсындағы күшейткіш жапсырмалары бар. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Төменгі астарындағыдай жеңдер қосып тігілген білезікқап. Бел сызығы бойынша сымы мен бекіткіштері бар ішкі ықтырма. Күләпараны тағуға арналған планкасы бар тік жаға. Күләпара алмалы-салмалы, жылы, тұтас пішілген күнқағары және сымы мен бекіткіші бар ықтырмасы бар, күләпараның төменгі бөлігі ауыспалы ұштары бар. Жылытқышы бар астар, сөрелердің астарында клапандары бар жапсырма қалталар болады;
2) астары бар, сырылған белбеуі бар, ромб нысаны бойынша тігілген, желден қорғайтын қақпақшасы бар, сол жақ жартысында сағат қалтасы бар жылы шалбар. Алдыңғы жартысы бүйірінде жапсырма көлемді қалталары, тізе тұсында күшейткіш жапсырмалары бар. Ортаңғы тігіс аймағында күшейткіштері бар артқы жартысы. Белдікте бүйір тігістерден артқы жартыға қарай екі белдікше және жеті қос белдікше орналасқан. Шалбар түймемен түймеленеді. Серпімді лентасы мен аспабауы бар шалбардың беліне алдыңғы ұшымен рамкаға, артқы ұшымен екі түймеге бекітіледі. Шалбардың төменгі жағы серпімді таспамен тартылады. Шаңға қарсы шалбардың төменгі жағына орнатылады.
48. Сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен бүйір тігістерінде қызыл қоңыр түсті көмкермесі бар қара көк түсті шалбар:
1) ұзын жеңді қара-көк түсті күртеше, сыдырма ілгекке орталық борттық ілгек, жалғап тігілген белдік. Иініші бар сөрелер. Жапырақтары бар бүйірлік қалталар. Иніші. Жеңдері ұзын, қос тігісті, иық тігістері саласындағы иінтірекке погондарды бекітуге арналған иық тігістеріне қондырылған екі ілмектен тігілген., түймелерге түймеленетін жалғап тігілген манжеттермен. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Жағасы қондырмалы, қайырмалы. Белдік жалғап тігілген, лентадан жасалған ендірмелері серпімді;
2) бүйір тігістерінде теңбіл түсті көмкермесі бар қара көк түсті шалбар. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы тілік қалтасымен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік сырылып тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді;

3) юбка прямого покроя с подкладом, притачным поясом. Передняя половинка с вертикальным рельефным швом от левой таллиевой вытачки до линии низа. Задняя половинка с вытачками и средним швом, заканчивающимся отлетной шлицей. В верхней части среднего шва обрабатывается застежка-молния. Пояс притачной, застегивается на одну обметную петлю и пуговицу.
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 48-1 в соответствии с приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.10.2023 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Описание свитера без выреза темно-синего цвета: свитер вязаный полушерстяной, темно-синего цвета с круглым вырезом горловины. Полочки и спинка цельные. На левой полочке нагрудной знак МЧС РК. Рукава втачные с вшивными погонами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Усилительные накладки в плечевых и локтевых частях. Обтачка горловины, манжеты и пояс двойные эластичные.
50. Описание рубашки женской:
1) Рубашка форменная женская с длинным рукавом белого и голубого цвета с центральной бортовой застежкой на пуговицы. Полочки с нагрудными вытачками из боковых швов и накладными карманами с фигурными клапанами, застегивающимися на пуговицы. Спинка с двойной кокеткой. Рукава длинные, втачные, двухшовные, с вшивными погонами. Низ рукавов с притачными манжетами, застегивающимися на петлю и пуговицу. По швам притачивания манжет закладываются по две складки. В нижней части локтевых швов шлицы, застегивающиеся на петлю и пуговицу. Воротник втачной отложной с отрезной стойкой. Низ рубашки с цельнокроеным поясом, стянутым в области боковых швов эластичными лентами по три ряда с каждой стороны;
2) Рубашка форменная женская с коротким рукавом голубого цвета с центральной бортовой застежкой на пуговицы. Полочки с нагрудными вытачками из боковых швов и накладными карманами с фигурными клапанами, застегивающимися на пуговицы. Спинка с двойной кокеткой. Рукава короткие, втачные, двухшовные, с вшивными погонами. Низ рукавов с цельнокроеными манжетами, отстроченными отделочной строчкой. Воротник втачной отложной с лацканами. Низ рубашки с цельнокроеным поясом, стянутым в области боковых швов эластичными лентами по три ряда с каждой стороны.
51. Описание футболки:
1) футболка белого и темно-синего цвета из хлопчатобумажного трикотажного полотна с короткими рукавами, высоким вырезом под горловину. Состоит из полочки, спинки и коротких рукавов. Горловина обработана обтачкой из эластичного трикотажного полотна в два сложения в цвет основной ткани. На левой стороне знак в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу;

3) астары бар, тік пішілген юбка, жиек салынған жалғап тігілген белдік. Алдыңғы жартысы сол жақ белден төменгі сызыққа дейін тік бедерлі тігіспен. Артқы жартысы ойықтармен және ортаңғы тігіспен, ұшатын саңылаумен аяқталады. Ортаңғы тігістің жоғарғы бөлігінде сыдырма өңделеді. Белдік сырылып тігілген, бір ілмекті және түймеге түймеленеді.
Ескерту. 48-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 20.10.2023 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Қара-көк түсті мойын ойығы жоқ свитердің сипаттамасы: мойынының дөңгелек мойны бар қою-көк түсті жартылай жүн тоқылған свитер. Сөрелері және арқасы тұтас. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ төсбелгісі орналасқан. Тігілген погондары бар қондырмалы жеңдер. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Иық және шынтақ бөліктеріндегі күшейткіш төсемдер. Мойын, манжеттер және белдік екі серпімді.
50. Әйелдер жейдесінің сипаттамасы:
1) ақ және көгілдір түсті ұзын жеңді, орталық өңірлі түймелері бар нысанды әйелдер жейдесі. Бүйір тігістерінен тігілген төс қалталары және түймелерге түймеленетін фигуралы клапандары бар жапсырма қалталары бар сөрелер. Арқасы Қос иінтірекпен. Жеңдері ұзын, қондырмалы, екі тігісті, тігісті погондары бар. Жеңнің төменгі жағы ілгекке және түймеге түймеленетін жалғап тігілген манжеттермен. Манжеттердің жалғау тігістері бойынша екі бүктеме салынады. Шынтақ тігістерінің төменгі бөлігінде ілмекке және түймеге түймеленетін шлицалар болады. Қайырмалы қайырмалы қайырмалы жаға. Жейденің төменгі жағы жан-жағынан үш қатардан серпімді ленталармен бүйір жіктері тұсында тартылған тұтас пішілген белбеуі бар жейденің төменгі жағы;
2) көгілдір түсті қысқа жеңді, орталық өңірлі түймелермен түймеленетін нысанды әйелдер жейдесі. Бүйір тігістерінен тігілген төс қалталары және түймелерге түймеленетін фигуралы клапандары бар жапсырма қалталары бар сөрелер. Арқасы қос иінтірекпен. Жеңдері қысқа, қондырмалы, екі тігісті, тігісті погондары бар. Төмен жеңдерін тұтас қиылған манжетпен, әдіптелген; өңдеу сызық. Қайырмалы жапсыра тігілген жағасы лацканды. Жейденің төменгі жағы екі жағынан үш қатар созылған ленталармен бүйір тігістер аймағында тартылған тұтас пішілген белбеуі бар.
51. Футболка сипаттамасы:
1) ақ және қара-көк түсті қысқа жеңді, мойын астына биік ойығы бар мақта-матадан тігілген тоқыма жаймадан жасалған футболка. Сөреден, арқадан және қысқа жеңдерден тұрады. Мойын негізгі матаның түсіне екі қосымша серпімді тоқылған матадан жасалған. Сол жағында тігінен ұзартылған сегіз сәулесі бар ақ түсті жұлдыз түріндегі белгі бар, оның ортасында қызғылт-сары түсті шеңберде негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан;

2) футболка-поло женская с длинным рукавом темно-синего цвета из трикотажного полотна "пике". Полочка с застежкой-планкой на 3 пуговицы и 3 петли. На полочке слева съемный нагрудный знак МЧС РК. Спинка цельнокроеная. Рукава втачные длинные с вшивными погонами и притачными манжетами. Воротник втачной отложной. Воротник и манжеты на рукавах из трикотажного полотна ластичного переплетения темно-синего цвета с двойными оранжевыми полосами;
3) футболка-поло женская с коротким рукавом темно-синего цвета из трикотажного полотна "пике". Полочка с застежкой-планкой на 3 пуговицы и 3 петли. На полочке съемные слева нагрудный знак МЧС РК, справа погон. Рукава втачные короткие с вшивными погонами и притачными манжетами. Воротник втачной отложной. Воротник и манжеты на рукавах из трикотажного полотна ластичного переплетения темно-синего цвета с двойными оранжевыми полосами.
52. Описание нательного теплого белья: белье нательное теплое из хлопчатобумажного трикотажного футерованного полотна темно-синего цвета, состоит из фуфайки и кальсон. Фуфайка с круглым вырезом горловины, длинными рукавами с притачными манжетами. Вырез горловины обрабатывается трикотажным полотном ластичного переплетения в два сложения. Кальсоны с передним разрезом, ластовицей, притачными напульсниками по низу. Манжеты рукавов, напульсники по низу кальсон из трикотажного полотна ластичного переплетения в два сложения шириной 5 см.
Параграф 3. Описание отдельных элементов форменной и специальной одежды
53. Описание головных уборов:
1) фуражка из полушерстяной ткани темно-синего цвета в цвет ткани мундира или кителя с околышем, тульей и лакированным черным козырьком. Тулья с окантовкой из ткани темно-синего цвета. Спереди, по центру околыша фуражки размещается кокарда установленного образца. Для высшего начальствующего состава на козырьке шитье золотистого цвета в виде лавровых веток;
2) шляпа из полушерстяной ткани темно-синего цвета в цвет ткани мундира или кителя. Шляпа состоит из удлиненного донышка, стенок и поля. Донышко и стенки образуют головку. Поля стеганые, в затылочной части подняты вверх, к передней части поля опущены, образуя козырек. Спереди шляпы, по центру стенки размещается кокарда, выполненная вышивкой;
3) шапка-ушанка из каракуля серого цвета состоит из четырехклинного колпака, лицевого козырька и назатыльника с наушниками. Лицевые детали козырька, наушников и назатыльника из натурального меха - каракуля серого цвета. Колпак и подлицевые детали - из сукна. Спереди, по центру размещается кокарда установленного образца;

2) "пике" тоқыма жаймасынан қара-көк түсті ұзын жеңді әйелдер футболка-полосы. Сөреде 3 түйме және 3 ілмек бар. Сол жақтағы сөреде ҚР ТЖМ алынбалы төсбелгісі бар. Арқасы бүтін тілімделген. Жеңдері тігісті погондары және жалғап тігілген манжеттері бар ұзын қондырмалы. Жағасы қайырмалы. Жеңдегі жаға мен манжеттер қара-көк түсті жұтпалы тоқылған тоқыма жаймадан. Қос қызғылт сары жолақтармен;
3) "пике" тоқыма жаймасынан қара-көк түсті қысқа жеңді әйелдер футболка-полосы. Сөреде 3 түйме және 3 ілмек бар. Сөреде сол жақта алынбалы ҚР ТЖМ төсбелгісі, оң жағында погон бар. Жеңдері тігілген погондары және сырып тігілген манжеттері бар қысқа қондырмалы. Жағасы қайырмалы. Қос қызғылт сары жолақтары бар қара-көк түсті күңгірт өрімді тоқыма жаймадан жасалған жеңдердегі жаға мен манжеттер.
52. Жылы іш киімнің сипаттамасы: қара-көк түсті мақта-матадан тоқылған фуфайка мен кальсоннан Жасалған жылы іш киім. Мойнының дөңгелек ойығы, жалғап тігілген манжеттері бар ұзын жеңді Фуфайка. Мойын сызығы екі қоспада тоқылған тоқылған матамен өңделеді. Алдыңғы кесіндісі бар, ластовицасы бар, төменгі жағына бекітілген шпагаттары бар кальсондар. Жеңдер манжеттері, ені екі қосылым арқылы тоқылған тоқылған матадан жасалған кальсонның төменгі жағындағы тұтқалар 5 см.
3-параграф. Нысанды киімнің жекелеген элементтерінің сипаттамасы
53. Бас киімдердің сипаттамасы:
1) фуражка көмкермесі тюлі және лакталған қара күнқағары бар мундир немесе китель матасының түсіне қою-көк түсті жартылай жүн матадан жасалған фуражка. Қою-көк түсті матадан жиектелген тулья. Фуражка жиегінің алдынан, ортасына белгіленген үлгідегі кокарда орналастырылады. Жоғары басшы құрам үшін күнқағарда лавр бұтақтары түріндегі алтын түстес тігіс;
2) қалпақ мундир немесе китель матасының түсіне қою-көк түсті жартылай жүн матадан тігілген қалпақ. Қалпақтар ұзартылған түбінен, қабырғалардан және өрістен тұрады. Төменгі және қабырғалар басын құрайды. Шеттер тегістелген, желке бөлігінде жоғары көтерілген, шеттердің алдыңғы жағына түсіріліп, күнқағар қалыптастырады. Қалпақтың алдыңғы жағында, қабырғаның ортасында кестеленген кокарда орналасқан;
3) жоғары басшы құрам мен полковниктерге арналған құлақшын сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын төрт қырлы қалпақтан, бет күнқағардан және құлаққаптары бар желкеліктен тұрады. Табиғи теріден жасалған күнқағардың, құлақаспаптың және желкеліктің бет бөлшектері-сұр түсті қаракөлден тігілген. Қалпақ және бет асты бөлшектері-шұғадан жасалған. Алдына, ортасына белгіленген үлгідегі кокарда орналастырылады;

4) шапка-кубанка с околышем из каракуля серого цвета и плоским верхом из ткани. Спереди, по центру размещается кокарда установленного образца;
5) шапка-ушанка цигейковая темно-синего цвета состоит из четырехклинного колпака, лицевого козырька и назатыльника с наушниками. Лицевые детали козырька, наушников и назатыльника из натурального меха - овчины меховой особой обработки темно-синего-цвета. Колпак и подлицевые детали - из сукна темно-синего цвета;
6) шапка-ушанка из ткани темно-синего цвета утепленная состоит из колпака, лицевого козырька и назатыльника с наушниками. Лицевые детали козырька, наушников и назатыльника из трикотажного полотна "флис" темно -синего-цвета. Колпак и подлицевые детали из водоотталкивающей ткани темно-синего цвета с утепляющим прокладом;
7) шапка полушерстяная вязанная округлой формы двойная с отворотом, выполненная из полушерстяной гребенной пряжи. На отвороте спереди по центру стенки размещается кокарда с эмблемой, выполненная вышивкой;
8) каска пожарного состоит из корпуса, лицевого щитка, внутренней оснастки, подбородочного ремня, пелерины;
9) бейсболка из хлопчатобумажной ткани темно-синего цвета, состоит из шести клиньев, козырька, застежки. Клинья в верхних частях с вентиляционными отверстиями. Козырек с кантом из ткани крапового цвета. По центру передней стенки размещается кокарда с эмблемой, выполненная вышивкой. Для высшего начальствующего состава на козырьке шитье канителью золотистого цвета в виде лавровых веток;
10) бейсболка демисезонная из курточной ткани темно-синего цвета с наушниками, подкладом, состоит из шести клиньев, козырька, застежки. Козырек с кантом из ткани крапового цвета. Подклад из флисового трикотажного полотна. По центру передней стенки размещается кокарда с эмблемой, выполненная вышивкой. Для высшего начальствующего состава на козырьке шитье канителью золотистого цвета в виде лавровых веток;
11) берет шерстяной состоит из цельного донышка и стенок с окантованным нижним краем. По центру передней стенки размещается кокарда с эмблемой.
54. Описание обуви:
1) сапоги мужские хромовые утепленные черного цвета. Сапоги состоят из союзок, голенищ, подкладочных и межподкладочных деталей, а также деталей низа – основной стельки, полустельки, подноска, задника, простилки, подошвы;
2) сапоги женские кожаные утепленные черного цвета. Сапоги состоят из союзок, голенищ, подкладочных и межподкладочных деталей, а также деталей низа – основной стельки, полустельки, подноска, задника, простилки, подошвы;

4) кубанка сұр түсті қаракөлден тігілген жиегі және үсті жалпақ матадан тігілген кубанка-бөрік. Алдына, ортасына белгіленген үлгідегі кокарда орналастырылады;
5) цигейкалы құлақшын қою-көк түсті цигейкалы құлақшын төрт ұзын қалпақтан, бет күнқағардан және құлақаспабы бар желкеліктен тұрады. Табиғи теріден жасалған күнқағардың, құлақаспаптың және желкеліктің бет бөлшектері-ерекше өңделген қою-көк түсті қой терісінен жасалған. Қалпақ және бүйірлі бөлшектер-қою-көк түсті шұғадан жасалған;
6) қою-көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын қалпақтан, бет күнқағардан және құлаққаптары бар желкеліктен тұрады. "Жүн" қою-көк түсті тоқыма жаймадан күнқағардың, құлақаспаптың және желкеліктің бет бөлшектері. Қою көк түсті су өткізбейтін матадан жасалған жылытқыш төсемі бар қалпақ және бет астындағы бөлшектер;
7) бас киім тоқылған жартылай жүнді тарақ иірімжіптен жасалған, лапелі бар дөңгелек пішінді қос тоқылған жартылай жүнді бөрік. Ілгектің алдыңғы жағында қабырғаның ортасына кестелеп тігілген эмблемасы бар кокарда орналастырылады;
8) өрт сөндірушінің каскасы корпустан, бет қалқанынан, ішкі жабдықтан, иек белбеуінен, пелериннен тұрады;
9) бейсболка қою көк түсті мақта-матадан тігілген бейсболка алты сынадан, күнқағардан, ілгектен тұрады. Желдеткіш саңылаулары бар жоғарғы бөліктердегі сыналар. Қою-қызғылт түсті матадан тігілген жиегі бар күнқағар. Алдыңғы қабырғаның ортасында кестеленген эмблемасы бар кокарда орналасады. Жоғары басшы құрам үшін күнқағарда лавр бұтақтары түрінде алтын түстес жіппен кестелеу;
10) маусымдық бейсболка құлаққаптары, астары бар күртеше қою-көк түсті бейсболка алты сынадан, күнқағардан, ілгектен тұрады. Қою-қызғылт түсті матадан тігілген жиегі бар күнқағар. Астары флис тоқыма. Алдыңғы қабырғаның ортасында кестеленген эмблемасы бар кокарда орналасады. Жоғары басшы құрам үшін күнқағарда лавр бұтақтары түрінде алтын түстес жіппен кестелеу;
11) жүн берет тұтас түбі мен қабырғаларының жиектелген төменгі жиектен тұрады. Алдыңғы қабырғаның ортасында эмблемасы бар кокарда орналасады.
54. Аяқ киімнің сипаттамасы:
1) қара түсті жылы хромды ерлерге арналған етік. Етіктер одақтардан, төменгі аяқтардан, төсеніштерден және аралық бөліктерден, сондай – ақ төменгі бөліктерден - негізгі ұлтарақ, жартылай ұлтарақ, басы, өкшесі, қалыңдатқыш ұлтарақ, табаннан тұрады;
2) қара түсті жылы әйелдерге арналған етік одақтардан, төменгі аяқтардан, төсеніштерден және аралық бөліктерден, сондай – ақ төменгі бөліктерден - негізгі ұлтарақ, жартылай ұлтарақ, тұмсық астындағы қатты бөлік, артқы, қалыңдатқыш ұлтарақ, табаннан тұрады;

3) сапоги специальные защитные для пожарных предназначены для защиты ног от тепловых потоков, ушибов, проколов и прочих механических повреждений; воды, действия различных агрессивных сред;
4) полуботинки мужские хромовые черного цвета. Полуботинки из натуральной лицевой гладкой хромовой кожи, с боковыми потайными резинками или на шнурках, без мягкого канта или с мягким кантом, на износоустойчивой подошве. Полуботинки состоят из союзок, берец, заднего наружного ремня, подкладочных и межподкладочных деталей, а также деталей низа основной стельки, полустельки, подноска и задника, простилки, подошвы;
5) туфли женские кожаные на средних каблуках, черного цвета. Туфли женские из гладкой лицевой хромовой кожи состоят из союзок, берец, подкладочных и межподкладочных деталей, а также деталей низа основной стельки, полустельки, подноска и задника, подошвы;
6) туфли женские лакированные на средних каблуках, черного цвета. Туфли женские из гладкой лицевой лаковой кожи состоят из союзок, берец, подкладочных и межподкладочных деталей, а также деталей низа основной стельки, полустельки, подноска и задника, подошвы;
7) ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета. Ботинки с высокими берцами с полуглухим или глухим клапаном, предотвращающим попадание грязи, пыли, влаги вовнутрь обуви, с мягким кантом, на подошве литьевого метода крепления. Ботинки состоят из союзок, берец и задинок переходящих в задний наружный ремень, подкладочных и межподкладочных деталей, а также деталей низа – основной стельки, полустельки, подноска, задника, подошвы;
8) ботинки кожаные зимние утепленные с высокими берцами черного цвета. Ботинки с высокими берцами с полуглухим или глухим клапаном, предотвращающим попадание грязи, пыли, влаги вовнутрь обуви, с мягким кантом, на подошве литьевого метода крепления. Ботинки состоят из союзок, берец и задинок переходящих в задний наружный ремень, утепляющих подкладочных и межподкладочных деталей, а также деталей низа – основной стельки, полустельки, подноска, задника, подошвы.
55. Описание аксессуаров:
1) кашне белого цвета полушерстяное вязаное в виде прямоугольника размером 120×30 см. Концы кашне обрабатываются крае обметочным швом;
2) кашне темно-синего цвета полушерстяное вязаное в виде прямоугольника размером 120×30 см. Концы кашне обрабатываются крае обметочным швом;
3) шарф шелковый оранжевого цвета специфической конструкции, шелковый двойной, оранжевого цвета с вышивкой в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу;

3) өрт сөндірушілерге арналған арнайы қорғаныс етіктері аяқтарды жылу ағындарынан, көгеруден, тесуден және басқа да механикалық зақымданулардан қорғауға арналған; су, әртүрлі агрессивті орталардың әрекеті;
4) қара түсті хромды ерлерге арналған қысқа қонышты бәтеңке. Табиғи беті тегіс хромды былғарыдан жасалған, бүйірі жасырын резеңке жолақтармен немесе баулармен, жұмсақ жиексіз немесе жұмсақ жиекпен, тозуға төзімді табанмен қысқа қонышты бәтеңке. Қысқа бәтеңкелер одақтардан, қайыңдардан, артқы сыртқы белдіктен, Төсеме және төсеме аралық бөлшектерден, сондай – ақ төменгі бөліктерден-негізгі ұлтарақ, жартылай ұлтарақ, басы және артқы, қалыңдатқыш ұлтарақ, табаннан тұрады;
5) қара түсті, орташа өкшелі әйелдерге арналған былғары туфли. Тегіс алдыңғы хром терісінен жасалған Әйелдер аяқ киімдері одақтардан, қайыңдардан, төсемнен және аралық бөліктерден, сондай - ақ төменгі бөліктерден - негізгі ұлтарақ, жартылай ұлтарақ, басы және өкшесі, табаннан тұрады;
6) қара түсті орташа өкшелі лакталған әйелдер туфлиі. Тегіс беткі лакталған былғарыдан жасалған әйелдер аяқ киімі одақтардан, қайыңнан, төсемнен және аралық бөліктерден, сондай - ақ төменгі бөліктерден - негізгі ұлтарақ, жартылай ұлтарақ, басы және артқы, қалыңдатқыш ұлтарақ,табаннан тұрады;
7) қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке. Аяқ киімнің ішіне кірдің, шаңның, ылғалдың түсуін болдырмайтын жартылай бітеу немесе бітеу клапаны бар биік қонышты бәтеңке, жұмсақ жиегі бар, табанында бекітудің құю әдісі. Бәтеңкелер сыртқы артқы белдікке өтетін одақтардан, қайыңдардан және артқы жақтардан, астарлы және аралық бөліктерден, сондай – ақ төменгі бөліктерден -негізгі ұлтарақ, жартылай ұлтарақ, басы, өкшесі, қалыңдатқыш ұлтарақ, табаннан тұрады;
8) қара түсті ұзын қонышты жылы қысқы былғары бәтеңке. Аяқ киімнің ішіне кірдің, шаңның, ылғалдың түсуін болдырмайтын жартылай бітеу немесе бітеу клапаны бар биік қонышты бәтеңке, жұмсақ жиегі бар, табанында бекітудің құю әдісі. Бәтеңке артқы сыртқы белдікке өтетін, астарлы және төсеме аралық бөлшектерді, сондай – ақ төменгі бөліктерден-негізгі ұлтарақ, жартылай ұлтарақ, басы, артқы, қалыңтатқыш ұлтарақ, табаннан тұрады.
55. Керек-жарақтардың сипаттамасы:
1) ақ түсті кашне көлемі 120×30 см тіктөртбұрыш түріндегі жартылай жүн тоқылған. Екі ұшы жиектеп торлау тігісімен өңделеді;
2) қою көк түсті кашне көлемі 120×30 см тіктөртбұрыш түрінде жартылай жүн тоқылған. Екі ұшы жиектеп торлау тігісімен өңделеді;
3) қызғылт сары түсті жібек шарф ерекше конструкциялы, ортасында қызғылт сары түсті шеңберде негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан, сегіз сәулесі бар, тігінен ұзартылған ақ түсті жұлдыз түріндегі кестелі қос, қызғылт сары түсті жібек шарф;

4) галстук мужской темно-синего цвета состоит из основной части в виде вытянутой трапеции, заканчивающийся прямым углом. По центру знак в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу;
5) галстук женский темно-синего цвета состоит из основной детали в виде двух вытянутых трапеций со скошенными в разные стороны углами, наложенных друг на друга, заканчивающихся острыми углами, постоянного узла и шейки. По центру знак в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу;
6) зажим для галстука из сплава цветных металлов. Размеры зажима: длина - 67 (±2) мм, ширина - 6(±0,5) мм.;
7) перчатки кожаные пятипалые утепленные;
8) перчатки из кожи хромового дубления с естественной лицевой поверхностью. Тыльная часть перчаток с тремя отделочными строчками. Ладонная часть с клином стянута в манжете эластичной тесьмой в один ряд. Напалки перчаток, кроме напалка большого пальца, со стрелками;
9) перчатки защитные для пожарных. Перчатки пятипалые из обработанной кожи, устойчивые к огню и воде. Все швы в перчатках выполняются термостойкими швейными нитками из параарамидных волокон.
56. Описание снаряжения:
1) жилет сигнальный тип А комбинированный из двух цветов тканей: темно-синей и темно-оранжевой. С V-образным вырезом горловины, центральной бортовой застежкой-молнией. Полочки с нагрудными и боковыми полу объемными накладными карманами с клапанами. На левом кармане съемный знак МЧС РК. Спинка с внутренней кулисой по линии талии. Светоотражающие полосы по линии талии и низу вкруговую. По центру спинки надпись: "ҚР ТЖМ". Для сотрудников психологической службы снизу аббревиатуры "ҚР ТЖМ" наносится соответствующая надпись;
2) жилет сигнальный тип Б (летний вариант) комбинированный из двух цветов тканей: темно-синей и темно-оранжевой. С круглым вырезом горловины, с застежками в боковых частях на фастексы по две с каждой стороны. Полочки и спинка со вставками из ткани сетчатой структуры. Светоотражающие полосы по низу полочки и спинки по два ряда. По центру спинки надпись: "ҚР ТЖМ". Для сотрудников психологической службы снизу аббревиатуры "ҚР ТЖМ" наносится соответствующая надпись;
3) костюм-дождевик с сумкой темно-синего цвета из водонепроницаемой ткани состоит из куртки и брюк, сумки для транспортирования. Куртка, удлиненная с центральной застежкой на молнию, с двойными ветрозащитными клапанами, внешний клапан застегивается на застежки текстильные. Полочки и спинка с кулисой по линии талии. Рукава втачные по низу паты, застегивающиеся на застежки текстильные с внутренними напульсниками из основной ткани со вставками из ленты эластичной. Воротник высокий втачной-стойка. Капюшон цельнокроеный, с козырьком, по лицевому вырезу стягивается шнуром с фиксаторами и наконечниками. Нижняя часть капюшона с переходными концами. В подгиб низа куртка вставляется шнур эластичный, ширина регулируется фиксаторами в боковых частях. Световозвращающие полосы настрачиваются на полочки и спинку на уровне груди вкруговую, на рукава на уровне, совпадающем с световозвращающими полосами на полочках и спинке. Слева на куртке наносится знак в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу. Брюки с широкими штанинами, притачным поясом со вставками из ленты эластичной, застегивается на пуговицу и петлю. Гульфик застегивается на застежку текстильную. По низу брючины двойные: внутренние слои по низу со вставками из ленты эластичной, наружные слои по боковым частям застегиваются на застежки текстильные. Световозвращающие полосы настрачиваются ниже уровня колен вкруговую. Швы куртки и брюк герметизируются. Сумка прямоугольной формы с широким поясом для ношения через плечо;

4) қою-көк түсті ерлердің галстугі созылған трапеция түріндегі негізгі бөліктен тұрады, ол тік бұрышпен аяқталады. Ортасында тігінен ұзартылған сегіз сәулесі бар ақ түсті жұлдыз түріндегі белгі бар, оның ортасында қызғылт сары түсті шеңберде негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан;
5) қою көк түсті әйелдер галстугі екі созылған трапеция түріндегі негізгі бөлшектен тұрады, бұрыштары бір-біріне қарама-қарсы, өткір бұрыштармен, тұрақты түйінмен және мойынмен аяқталады. Ортасында тігінен ұзартылған сегіз сәулесі бар ақ түсті жұлдыз түріндегі белгі бар, оның ортасында қызғылт сары түсті шеңберде негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан;
6) галстукке арналған қысқыш түсті металдар қорытпасынан жасалған. Қысқыш өлшемдері: ұзындығы - 67 (±2)мм, ені - 6(±0,5) мм.;
7) бес саусақты жылы былғары қолғап;
8) табиғи беті бар хромды иленген былғарыдан жасалған қолғап. Қолғаптың сыртқы бөлігі үш әрлеу тігісімен. Сына салынған алақан бөлігі манжетке бір қатарға созылған серпімді баумен тартылған. Қолғаптың бесбармақ қабы, бас бармақтан басқа бесбармақ қабында бағыттама бар;
9) өрт сөндірушілерге арналған қорғаныш қолғаптары. Бес саусақты өңделген отқа және суға төзімді теріден жасалған қолғаптар. Қолғаптағы барлық жіктер қызуға шыдамды тігін жіппен бірі параарамидті талшықтардан тігіледі.
56. Құрал-жабдықтың сипаттамасы:
1) матаның екі түсті: қою көк және қою қызғылт сары түстерінен тұратын А типті сигналдық кеудеше. V-мойын ойығы, орталық өңірлі сыдырма. Төске және бүйіріне клапандары бар жартылай алмалы-салмалы жапсырма қалталары бар сөрелер. Сол қалтада ҚР ТЖМ алмалы-салмалы белгісі бар. Арқасы бел сызығы бойынша ішкі ықтырмамен. Бел сызығы мен төменгі жағындағы шағылысатын жолақтар дөңгелек. Арқасы жағының ортасында "ҚР ТЖМ" деген жазу бар. Психологиялық қызмет қызметкерлері үшін "ҚР ТЖМ" аббревиатурасының төменгі жағына тиісті жазу жазылады;
2) В типті сигналдық кеудеше (жазғы нұсқа) маталардың екі түсінен: қою көк және қою қызғылт сары түсті құрамдастырылған. Мойынның дөңгелек ойығы бар, бүйір бөліктерінде екі жағынан екі фастекске арналған бекіткіштер бар. Сөрелері мен арқасы торлы құрылымды матадан жасалған. Сөренің төменгі жағындағы және артқы жағындағы шағылысатын жолақтар екі қатардан тұрады. Ақасы жағының ортасында "ҚР ТЖМ" деген жазу бар. Психологиялық қызмет қызметкерлері үшін "ҚР ТЖМ" аббревиатурасының төменгі жағына тиісті жазу жазылады;
3) су өткізбейтін матадан жасалған қою-көк түсті сөмкесі бар желбей костюмі күртеше мен шалбардан, тасымалдауға арналған сөмкеден тұрады. Орталық сыдырма ілгегі бар, желден қорғайтын қос клапандары бар күртеше, сыртқы клапан тоқыма ілгектерге түймеленеді. Бел сызығы бойынша ықтырмасы бар сөрелер мен арқалар. Жеңдері паттың төменгі жағына қондырылған, серпімді лентадан ендірмесі бар негізгі матадан жасалған ішкі тұтқалары бар тоқыма ілгектерге түймеленеді. Жағасы биік қондырмалы-тік. Тұтас пішілген, күнқағары бар күләпара бет ойығы бойынша бекіткіштері мен ұштықтары бар баумен тартылады. Сорғыштың төменгі бөлігі өтпелі ұштары бар. Пиджактың төменгі жағына серпімді сым салынған, ені бүйір бөліктеріндегі бекіткіштермен реттеледі. Жарық қайтарғыш жолақтар кеуде деңгейінде сөрелерге және артқы жағына дөңгелек, жеңдер сөрелерде және артқы жағында жарық қайтарғыш жолақтар сәйкес келетін деңгейде реттеледі. Күртешенің сол жағына тігінен ұзартылған сегіз сәулесі бар ақ түсті жұлдыз түріндегі белгі салынады, оның ортасында қызғылт-сары түсті дөңгелекте негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан. Кең шалбары бар, серпімді лентадан ендірмесі бар жалғап тігілген белбеуі бар шалбар түймеге және ілмекке түймеленеді. Гульфик тоқыма ілгекке түймеленеді. Шалбардың төменгі жағы қосарланған: ішкі қабаттары төменгі жағында серпімді лентадан жасалған ендірмелермен, сыртқы қабаттары бүйір бөліктері бойынша тоқыма ілгектерге түймеленеді. Жарық қайтарғыш жолақтар тізе деңгейінен дөңгелек етіп реттеледі. Күртеше мен шалбардың тігістері герметикаланады. Иық арқылы киюге арналған кең белбеуі бар тікбұрышты сөмке;

4) сумка (рюкзак) с несессером из ткани "Кордура" с полиуретановой обработкой, темно-синего цвета. Предназначен для переноски имущества, личных вещей, спального мешка, складного теплоизоляционного каримата, сухого пайка, воды, средств химической защиты. На рюкзак с трех сторон нашито модульное облегченное (легковесное) разгрузочное снаряжение для дополнительного размещения предметов первой необходимости. Рюкзак представляет собой сложную посекционную систему, где каждая секция выполняет определенную функцию. Общий объем рюкзака – 56 л, глубина 32 см, ширина 35см, высота 55 см. Подвесная система рюкзака состоит из толстых плечевых лямок с креплениями для трубки питьевой системы с противооткидом, регулирующийся по росту, с грудной стяжкой, с неопреновыми мягкими вставками и подкладкой из крупноячеистой сетки, а также широкого мягкого пояса, с быстросъемным замком. Специальные мягкие подушки на спине и пояснице с подкладкой из сетки образует промежуток для циркуляции воздуха между спиной и рюкзаком. Спинка рюкзака оборудована карманом под размещение каримата. Вход в карман расположен снизу рюкзака на замке молния. В этом же кармане находится чехол защиты от природных и техногенных воздействий. В боковых частях рюкзака с помощью модульного облегченного (легковесного) разгрузочного снаряжения крепятся навесные объемные карманы для хим. защиты и дополнительные точки крепления груза с регулируемыми стропами. В нижней части рюкзака расположены регулирующие ременные стропы для крепления спального мешка. При отсутствии спального мешка стропы собираются с помощью системы модульного облегченного (легковесного) разгрузочного снаряжения и стягивают вход в карман каримата дублируя замок. Вход в рюкзак находится сверху, застегивается на молнию, которая дублируется регулирующими ременными стропами и являются дополнительными точками для крепления груза. В рюкзаке предусмотрен отсек для размещения питьевой системы, крепящаяся карабинами, объемом 3 литра. Лицевая часть рюкзака разделена на два отсека: верхний- типа "портфель" для каски и нижний – несессер. Вход в карман на замок молнию также дублируется регулирующими стропами. Все карманы рюкзака предусматривают слив воды. Несессер специальный контейнер для мелких предметов. Внутри несессер снабжен множеством объемных эластичных карманов для разделения амуниции;
5) водонепроницаемый костюм, куртка с капюшоном и полукомбинезон спаянный с сапогами. Костюм предназначен для работы при ликвидации чрезвычайных ситуаций в период паводков. Костюм выполнен из прочного, но при этом мягкого и эластичного материала на полиэфирной основе с поливинилхлоридным покрытием, с герметичными сварными швами. Конструкция костюма, материал, из которого он изготовлен, и сварные швы обеспечивают защиту от воды, ветра, пыли и общих производственных загрязнений. Благодаря морозостойкости материала костюм можно носить при низких температурах. Костюм состоит из куртки с капюшоном и полукомбинезона оканчивающемся приварными сапогами. На рукавах светоотражающие полосы ниже уровня локтя вкруговую. Флуоресцентные и люминесцентные ленты на комбинезоне располагаются ниже линии колен по низу вкруговую. Куртка прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на тесьму "молния" и ветрозащитным клапаном на застежку велькро. Верх куртки выполнен из оранжевой однотонной ткани, низ из синей однотонной ткани. Размер капюшона по глубине посадки и ширине регулируется шнуром с фиксаторами. На полочках расположены прорезные карманы с клапанами. На полочках и спинке притачные кокетки. По центру спинки надпись 1 строка – "ҚР ТЖМ". На спинке – вентиляционные отверстия. В области проймы у куртки – вентиляционные отверстия на люверсах. Рукава втачные одношовные, низ рукавов стянут эластичной тесьмой. Полукомбинезон выполнен из синей однотонной ткани, с цельнокроеным нагрудником со спинкой без боковых швов, застегивающийся на фастексы и бретели, с усилительными накладками в области колен. На нагруднике расположен прорезной карман с клапаном. Брюки полукомбинезона оканчиваются приварными сапогами с теми же защитными свойствами. Сумка для переноски и хранения костюма, выполнена из смесовой ткани. Ручка на сумке из смесовой ткани длиной 60 см. Сумка застегивается на застежку-молнию.

4) қою көк түсті полиуретанды өңделген "Кордура" матасынан жасалған несессері бар сөмке (рюкзак). Мүлікті, жеке заттарды, ұйықтайтын қапты, жиналмалы жылу оқшаулағыш кариматты, құрғақ дәнекерлеуді, суды, химиялық қорғау құралдарын тасымалдауға арналған. Рюкзактың үш жағына бірінші кезекте қажетті заттарды қосымша орналастыруға арналған модульдік жеңілдетілген (жеңіл салмақты) түсіру жабдығы жапсырылған. Рюкзак-бұл әр бөлім белгілі бір функцияны орындайтын күрделі секциялық жүйе. Рюкзактың жалпы көлемі - 56 л, тереңдігі 32 см, ені 35 см, биіктігі 55 см. Аспалы рюкзак жүйесі қалың иық белдіктерінен тұрады, ішуге арналған түтікке арналған, биіктігі реттелетін, кеуде қуысы бар, неопрен жұмсақ кірістері бар және үлкен торлы төсемі бар, сонымен қатар тез шешілетін құлпы бар кең жұмсақ белдіктен тұрады. Артқы және төменгі артқы жағындағы арнайы жұмсақ жастықтар артқы және рюкзактар арасында ауа айналымы үшін бос орын жасайды. Арқасы арқа қоржының жабдықталған қалтасы орналастыруға каримата. Қалтаға кіру рюкзактың төменгі жағында найзағай құлыпында орналасқан. Сол қалтада табиғи және техногендік әсерлерден қорғайтын қақпақ бар. Рюкзактың бүйір бөліктерінде модульдік жеңіл (жеңіл салмақты) түсіру жабдығының көмегімен химияға арналған аспалы көлемді қалталар бекітіледі. реттелетін ілмектері бар Қорғаныс және қосымша бекіту нүктелері. Рюкзактың төменгі бөлігінде ұйықтайтын сөмкені бекітуге арналған реттелетін белдіктер бар. Ұйықтайтын қап болмаған жағдайда ілмектерді модульдік жеңіл (жеңіл салмақты) түсіру жабдығы жүйесінің көмегімен жинайды және құлыпты қайталай отырып, кариматтың қалтасына кіреберісті тартады. Рюкзакқа кіру жоғарғы жағында орналасқан, реттелетін белдіктермен қайталанатын сыдырмаға бекітілген және жүкті бекітуге арналған қосымша нүктелер болып табылады. Рюкзакта көлемі 3 литр болатын карабиндермен бекітілген ауыз су жүйесін орналастыруға арналған бөлік бар. Рюкзактың алдыңғы бөлігі екі бөлікке бөлінген: жоғарғы жағы – дулыға үшін "портфолио" түрі, ал төменгі бөлігі-несессер. Сыдырма құлпының қалтасына кіру реттеуші ілмектермен де қайталанады. Рюкзактың барлық қалталары суды ағызуды қамтамасыз етеді. Несессер кішкентай заттарға арналған арнайы контейнер. Несессер ішінде оқ-дәрілерді бөлуге арналған көптеген көлемді серпімді қалталармен жабдықталған;
5) су өткізбейтін костюм, күләпарасы бар күртеше және етікпен дәнекерленген жартылай комбинезон. Костюм су тасқыны кезеңінде төтенше жағдайларды жою кезінде жұмыс істеуге арналған. Костюм берік, бірақ жұмсақ және серпімді материалдан жасалған полиэфир негізінде поливинилхлоридті жабыны бар, герметикалық дәнекерленген. Костюм дизайны, ол жасалған материал және дәнекерленген жіктер судан, желден, шаңнан және жалпы өндірістік ластанудан қорғайды. Материалдың аязға төзімділігіне байланысты костюмді төмен температурада киюге болады. Костюм күләпарасы бар күртешеден және дәнекерленген етікпен аяқталатын жартылай комбинезоннан тұрады. Жеңдерде шынтақ деңгейінен төмен шағылысатын жолақтар дөңгелек. Комбинезондағы флуоресцентті және люминесцентті таспалар тізе сызығынан төмен, төменгі жағында дөңгелек орналасқан. Күртеше тік пішінді, орталық борттық ілгегі "сыдырма" баумен және велькро ілгегіне желден қорғайтын клапанмен. Пиджактың жоғарғы жағы қызғылт сары түсті матадан, төменгі жағы көк түсті матадан жасалған. Сорғыштың өлшемі қону тереңдігі мен ені бойынша бекіткіштері бар сыммен реттеледі. Сөрелерде клапандары бар тілік қалталар орналасқан. Сөрелерде және артқы жағында сырып тігілген иініш бар. Артқы жағының ортасында 1 – жол "ҚР ТЖМ" деген жазу бар. Артқы жағында-желдеткіш саңылаулар. Күртешенің ойығы аумағында-люверске арналған желдеткіш саңылаулар. Жеңдері бір тігісті қондырылған, жеңдерінің төменгі жағы серпімді баумен тартылған. Жартылай комбинезон көк бір түсті матадан жасалған, арқасы бүйір тігісі жоқ, фастекстер мен аспабауға түймеленетін, тізе тұсында күшейткіш жапсырмалары бар тұтас пішілген кеудешесі бар. Төсбелгіде қақпақшасы бар тілік қалта орналасқан. Жартылай комбинезон шалбары сол қорғаныш қасиеттері бар дәнекерленген етікпен аяқталады. Костюмді тасымалдауға және сақтауға арналған сөмке аралас матадан жасалған. Ұзындығы 60 см аралас матадан жасалған сөмкедегі тұтқа.

57. Описание знаков различия:
погоны подразделяются: по предназначению - для парадно-выходной, повседневной и специальной форменной одежды;
по способу крепления – нашивные и съемные на муфтах.
Размеры погон:
погоны нашивные - длинна 14,0 - 16,0 см, ширина 5,0 см;
погоны съемные на муфтах - длинна 11,0 - 13,0 см, ширина по нижнему краю 5,5 см, по верхнему краю - 5,0 см.
На поле парадных погон размещается изображение национального узора золотистого цвета, на поле повседневных погон - в золотистой окантовке. Форменная пуговица золотистого цвета диаметром 14 мм., размещается на расстоянии 10 мм от верхнего края погона до центра пуговицы.
Поле погон с окантовкой. Ширина окантовки - 2 мм. Расстояние от края погон до края окантовки - 2 мм. Расцветка полосок, окантовок, полей на погонах крапового цвета.
Описание погон по соответствию к специальному званию:
высшего начальствующего состава – звезды диаметром 25 мм., расстояние от нижнего края погона до центра звезды 55 мм., вышитые позолоченной канителью, парящий орел золотистого цвета, расстояние от нижнего края погона до нижнего края орла 8 мм.;
старшего начальствующего состава на погонах две поперечные полосы, крапового цвета шириной 5 мм, длиной 30 мм, расстояние от нижнего края погона до нижнего края полосы – 10 мм, расстояние между полосами – 3 мм. Звезды на погонах старшего начальствующего состава при парадно-выходной и повседневной форме одежды из сплава цветных металлов при специальной форме одежде вшитые диаметром 20 мм. Расположение звезд на погонах старшего начальствующего состава:
полковников – три звезды, из которых две нижние расположены с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона. Расстояние от нижнего края погона до центра звезды – 35 мм. Третья звезда расположена выше первых двух на продольной осевой линии погона. Расстояние между центрами звезд вдоль погона – 25 мм.;
подполковников – две звезды, расположенные с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона. Расстояние от нижнего края погона до центра звезды – 35 мм.;
майоров – одна звезда, расположенная на продольной осевой линии погона. Расстояние от нижнего края погона до центра звезды – 55 мм.;
среднего начальствующего состава на погонах одна поперечная полоса шириной 5 мм, длиной 30 мм, расстояние от нижнего края погона до нижнего края полосы – 10 мм, цвет полосы крапового цвета. Звезды на погонах среднего начальствующего состава при парадно-выходной и повседневной форме одежды из сплава цветных металлов при специальной форме одежде вшитые диаметром 15 мм. Расположение звезд на погонах среднего начальствующего состава:

57. Айырым белгілерінің сипаттамасы:
погондар мақсаты бойынша – парадтық-салтанатты, күнделікті және арнайы нысанды киім үшін бөлінеді;
бекіту тәсілі бойынша – муфталарға тігілетін және алмалы-салмалы болып бөлінеді.
Погондардың өлшемдері:
тігілетін погондар-ұзындығы 14,0 - 16,0 см., ені 5,0 см.;
муфталардағы алмалы-салмалы погондар-ұзындығы 11,0 - 13,0 см., төменгі жиегі бойынша ені 5,5 см., жоғарғы жиегі бойынша - 5,0 см.;
Таспаға алмалы-салмалы погон-байланыс ұзындығы - 13 см., ені - 3,5 см.
Парадтық погондардың бетінде-алтын түстес ұлттық өрнек бейнесі, күнделікті погондардың бетінде алтын түстес жиектеме орналастырылады. Диаметрі 14 мм алтын түсті нысанды түйме, погонның жоғарғы жиегінен түйменің ортасына дейін 10 мм қашықтықта орналастырылады.
Погон жиегі көмкерілген. Жиектің ені - 2 мм. погонның шетінен жиектің шетіне дейінгі арақашықтық - 2 мм.
Погондардағы жолақтардың, жиектердің, жиектердің түсі қою қызғылт сары түсті.
Арнайы атаққа сәйкестігі бойынша погондардың сипаттамасы:
жоғары басшы құрамға - диаметрі 25 мм жұлдыздар, погонның төменгі жиегінен жұлдыздың ортасына дейінгі қашықтық 55 мм., алтын жалатылған жіппен кестеленген, алтын түстес қалықтаған қыран, погонның төменгі жиегінен қыранның төменгі жиегіне дейінгі қашықтық 8 мм.;
аға басшы құрамның погондарында ені 5 мм, ұзындығы 30 мм қара-қызғылт сары түсті екі көлденең жолақ, погонның төменгі жиегінен жолақтың төменгі жиегіне дейінгі қашықтық -10 мм, жолақтар арасындағы қашықтық - 3 мм. Арнайы киім нысаны кезінде түсті металдар қорытпасынан жасалған салтанатты-шығу және күнделікті киім нысаны кезінде аға басшы құрамның погондарындағы жұлдыздар диаметрі 20 мм тігілген. Аға басшы құрамның погондарында жұлдыздардың орналасуы:
полковниктер – үш жұлдыз, олардың екі төменгі жағы бойлық осьтік сызық пен погонның шеті арасында екі жағынан орналасқан. Погонның төменгі жиегінен жұлдыздың ортасына дейінгі қашықтық - 35 мм. Үшінші жұлдыз погонның бойлық осьтік сызығындағы алғашқы екіден жоғары орналасқан. Погон бойындағы жұлдыздар орталықтарының арасындағы қашықтық - 25 мм.;
подполковниктер – екі жұлдыз бойлық осьтік сызық пен погонның шеті арасындағы ортада екі жағынан орналасқан. Погонның төменгі жиегінен жұлдыздың ортасына дейінгі қашықтық - 35 мм.;
майорлар – погонның бойлық осьтік сызығында орналасқан бір жұлдыз. Погонның төменгі жиегінен жұлдыздың ортасына дейінгі қашықтық – 55 мм.;
орта басшы құрамның погондарында ені 5 мм, ұзындығы 30 мм бір көлденең жолақ, погонның төменгі жиегінен жолақтың төменгі жиегіне дейінгі қашықтық-10 мм, жолақтың түсі қызыл қоңыр. Арнайы киім нысаны кезінде түсті металдар қорытпасынан жасалған парадтық-салтанатты және күнделікті киім нысаны кезінде диаметрі 15 мм тігілген орта басшы құрамның погондарындағы жұлдыздар. Жұлдыздардың орта басшы құрамның погондарында орналасуы:

капитанов – четыре звезды, из которых две нижние расположены с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона. Расстояние от нижнего края погона до центра звезды – 30 мм. Третья и четвертая звезды расположены выше первых двух на продольной осевой линии погона. Расстояние между центрами звезд вдоль погона – 20 мм.;
старших лейтенантов – три звезды, из которых две нижние расположены с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона. Расстояние от нижнего края погона до центра звезды – 30 мм. Третья звезда расположена выше первых двух на продольной осевой линии погона. Расстояние между центрами звезд вдоль погона – 25 мм.;
лейтенантов – две звезды, расположенные с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона. Расстояние от нижнего края погона до центра звезды – 30 мм.;
младших лейтенантов – одна звезда, расположенная на продольной осевой линии погона. Расстояние от нижнего края погона до центра звезды – 55 мм.;
младшего начальствующего состава соответственно специальному званию на форменной и специальной одежде поперечные нашивки вшиты в погон.
Ширина широкой нашивки – 15 мм, ширина узкой нашивки – 7 мм, длина нашивок – 30 мм, расстояние между нашивками – 2 мм, расстояние от нижнего края погона до нижнего края нашивок – 10 мм.
У курсантов организаций образования на погонах вшитая буква "К", высота букв – 20 мм, расстояние от нижнего края погона до нижнего края буквы – 10 мм. В случае использования букв совместно с нашивками расстояние от верхнего края буквы до нижнего края нашивок – 2 мм.
Нашивки соответственно специальному званию располагаются у:
старших прапорщиков – три звездочки;
прапорщиков – две звезды;
старшин – одна широкая и сверху одна узкая нашивки;
старших сержантов – одна широкая нашивка;
сержантов – три узкие нашивки;
младших сержантов – две узкие нашивки.
Нашивки и буквы на погонах младшего начальствующего и курсантов организаций образования выполняются крапового цвета. На погонах рядового состава знаки различия по специальным званиям не указываются.
Поле погон к:
парадно–выходной форменной одежде золотистого цвета, орнаментированное национальным узором золотистого цвета с кантом крапового цвета;
белой рубашке белого цвета в цвет ткани, орнаментированное национальным узором золотистого цвета с кантом крапового цвета;
повседневной форменной одежде темно-синего цвета в цвет ткани, орнаментированное национальным узором золотистого цвета с кантом крапового цвета;
рубашке повседневной голубого цвета в цвет ткани, орнаментированное национальным узором золотистого цвета с кантом крапового цвета.
специальной форменной одежде, темно-синего цвета в цвет ткани, орнаментированное национальным узором золотистого цвета, с кантом крапового цвета.

капитандар – төрт жұлдыз, оның екі төменгі жағы бойлық осьтік сызық пен погонның шеті арасында екі жағынан орналасқан. Погонның төменгі жиегінен жұлдыздың ортасына дейінгі қашықтық - 30 мм. Үшінші және төртінші жұлдыздар погонның бойлық осьтік сызығындағы алғашқы екеуінен жоғары орналасқан. Погон бойындағы жұлдыздар орталықтарының арасындағы қашықтық - 20 мм.;
аға лейтенанттар – үш жұлдыз, олардың екі төменгі жағы бойлық осьтік сызық пен погонның шеті арасында екі жағынан орналасқан. Погонның төменгі жиегінен жұлдыздың ортасына дейінгі қашықтық - 30 мм. Үшінші жұлдыз погонның бойлық осьтік сызығындағы алғашқы екіден жоғары орналасқан. Погон бойындағы жұлдыздар орталықтарының арасындағы қашықтық - 25 мм.;
лейтенанттар – погонның бойлық осьтік сызығы мен жиегінің ортасында екі жағынан орналасқан екі жұлдыз. Погонның төменгі жиегінен жұлдыздың ортасына дейінгі қашықтық - 30 мм.;
кіші лейтенанттар – погонның бойлық осьтік сызығында орналасқан бір жұлдыз. Погонның төменгі жиегінен жұлдыздың ортасына дейінгі қашықтық – 55 мм.;
парадтық-салтанатты және күнделікті киім нысаны кезінде арнаулы атағына сәйкес кіші басшы құрамның көлденең жапсырмалары погонға тігілген.
Жалпақ жапсырмалардың ені-15 мм, жіңішке жапсырмалардың ені-7 мм, жапсырмалардың ұзындығы - 30 мм, жапсырмалар арасындағы қашықтық – 2 мм, погонның төменгі жиегінен жапсырмалардың төменгі жиегіне дейінгі қашықтық-10 мм.
Білім беру ұйымдары курсанттарының погондарында тігілген "К" әрпі бар, әріптердің биіктігі – 20 мм, погонның төменгі жиегінен әріптің төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық-10 мм. Әріптерді жапсырмалармен бірге пайдаланған жағдайда әріптің жоғарғы жиегінен жапсырмалардың төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық - 2 мм.
Жапсырмалар арнаулы атағына сәйкес мынадай:
аға прапорщиктер-үш жұлдыз;
прапорщик-екі жұлдыз;
старшина -бір кең және бір тар жапсырма;
аға сержанттар-бір кең жапсырма;
сержанттар-үш жіңішке жапсырма;
кіші сержанттар-екі жіңішке жапсырма.
Білім беру ұйымдарының кіші басшы және курсанттарының погондарындағы жапсырмалар мен әріптер қою-қызғылт сары түспен орындалады.
Қатардағы құрамның погондарында арнаулы атақтар бойынша айырым белгілері көрсетілмейді.
Погон өрісі:
қызыл қоңыр жиегі бар алтын түсті ұлттық өрнекпен өрнектелген алтын түсті парадтық-салтанатты нысанды киім;
қызыл қоңыр көмкермесі бар алтын түстес ұлттық өрнекпен өрнектелген мата түстес ақ түсті ақ жейдеге;
қызыл қоңыр көмкермесі бар алтын түстес ұлттық өрнекпен өрнектелген мата түстес қою-көк түсті күнделікті нысанды киім;
қызыл қоңыр көмкермесі бар алтын түстес ұлттық өрнекпен өрнектелген мата түстес күнделікті көгілдір түсті жейде;
алтын түстес ұлттық өрнекпен өрнектелген, қою қызғылт сары түсті жиегі бар мата түстес қою-көк түсті арнайы нысанды киім.

58. Описание нарукавных и нагрудных знаков различия:
1) нарукавные знаки представляют собой стандартизированные ткано–шитые шевроны, различающиеся между собой содержанием нанесенных изображений, текстовыми надписями и цветовыми сочетаниями. Нашиваются на внешней стороне верхней одежды (за исключением рубашки);
2) шеврон, указывающий принадлежность к Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, нашиваемые на левом рукаве обмундирования (за исключением рубашки), на расстоянии 12 см от верхнего шва соединения рукавов представляют собой форму щита. Размеры шеврона: по высоте - 90 мм, по ширине - 75 мм.;
3) шеврон, "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" нашивается на внешней стороне левого рукава. По внутреннему краю шеврона выполнена окантовка крапового цвета, центральное поле окольцовано стилизованным пшеничным колосом золотистого цвета. По середине шеврона расположен земной шар овальной формы голубого цвета, опоясанный двумя условными линиями параллелей и меридиан белого цвета, в центре которого в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу. Под земным шаром расположено силуэтное изображение парящего орла. В верхней части – надпись "ҚАЗАҚСТАН", в нижней – "ТЖМ". Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла – золотистого цвета. Поле шеврона выполняется темно-синего цвета. Поле шеврона для обмундирования военнослужащих выполняется в цвет основной ткани. Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла для высшего начальствующего состава вышивается канителью золотистого цвета;
4) нарукавный знак, указывающий принадлежность к территориальному органу Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, нашивается на правом рукаве обмундирования (за исключением рубашки), на расстоянии 12 см от верхнего шва соединения рукавов круглой формы диаметром 75 мм. Нарукавный знак представляют собой круг, по внешнему краю нарукавного знака выполнен кант крапового цвета, в центре круга - изображение стилизованного контура земного шара с вписанным в него знаком в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу. В нижней части контура земного шара, контур парящего орла – золотистого цвета, пространство внутри контура земного шара голубого цвета, орла – темно-синего цвета. С внутренней стороны крапового канта, в верхней части по периметру круга расположена надпись: "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ", в нижней части в зависимости от принадлежности сотрудника к территориальному органу – "ОРТАЛЫҚ АППАРАТЫ", "Солтүстік Қазақстан облысының ТЖД", "Нұр-Сұлтан қаласының ТЖД", "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ ӨРТКЕ ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТІ", "ӨРТКЕ ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТІ Нұр-Сұлтан қаласының ТЖД". Между парящим орлом и надписью по принадлежности аббревиатура "ТЖМ". Поле нарукавного знака для обмундирования военнослужащих выполняется в цвет основной ткани. Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла для высшего начальствующего состава вышивается канителью золотистого цвета;

58. Жеңдегі және кеудедегі айырым белгілерінің сипаттамасы:
1) жеңдегі белгілер стандартталған матадан тігілген шеврондар болып табылады, олар бір-бірінен түсірілген бейнелердің мазмұнымен, мәтіндік жазбалармен және түс комбинацияларымен ерекшеленеді. Сыртқы киімнің сыртқы жағына тігіледі (жейдеден басқа);
2) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігіне тиістілігін көрсететін Шеврон, киім-кешектің сол жақ жеңіне (жейдені қоспағанда) жеңдер қосылысының жоғарғы тігісінен 12 см қашықтықта тігілетін қалқан нысаны болып табылады. Шевронның өлшемдері: биіктігі бойынша - 90 мм, ені бойынша - 75 мм.;
3) шеврон, "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" киімнің сол жақ жеңіне тігіледі. Шевронның ішкі жиегінде қызыл қоңыр жиек жүргізілген, орталық жиегі алтын түстес айшықты бидай масағымен сақиналанған. Шевронның ортасында параллельдер мен ақ түсті меридианның екі шартты сызығымен белдемделген, көгілдір түсті сопақша нысандағы жер шары орналасқан, оның ортасында тігінен ұзартылған сегіз сәулесі бар ақ түсті жұлдыз түрінде, оның ортасында қызғылт-сары түсті шеңберде негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Жер шарының астында қалықтаған қыранның бейнесі орналасқан. Жоғарғы бөлігінде – "ҚАЗАҚСТАН", төменгі бөлігінде – "ТЖМ" деген жазу бар. Жазулардың және қалықтаған қыранның бейнесінің түсі-алтын түстес. Шевронның жиегі қою көк түспен орындалады. Әскери қызметшілердің киім-кешегіне арналған Шевронның жиегі негізгі мата түсімен орындалады. Жоғары басшы құрамға арналған жазулардың және қалықтап ұшқан қыранның бейнесінің түсі алтын түстес жіппен кестеленеді;
4) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық органына тиесілігін көрсететін жеңдегі белгі диаметрі 75 мм дөңгелек нысандағы жеңдер қосылысының жоғарғы тігісінен 12 см қашықтықта киім-кешектің оң жақ жеңіне (жейдені қоспағанда) тігіледі. Жеңдегі белгі шеңбер түрінде болады, жеңдегі белгінің сыртқы жиегі қызыл қоңыр жиек жүргізілген, шеңбердің ортасында - ортасында қызғылт сары түсті шеңберде негізі төменгі жағында көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан, ортасында тігінен созылған сегіз сәулесі бар ақ түсті жұлдыз түрінде оған белгі жазылған жер шарының айшықты контурының бейнесі орналасқан. Жер шары контурының төменгі бөлігінде қалықтап ұшқан қыран контуры – алтын түстес, жер шары контурының ішкі кеңістігі көгілдір түсті, қыран контуры – қою көк түсті. Қара-қызғылт жиектің ішкі жағында шеңбердің периметрі бойынша жоғарғы бөлігінде "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ", төменгі бөлігінде қызметкердің аумақтық органға тиесілігіне қарай – "ОРТАЛЫҚ АППАРАТЫ", "Солтүстік Қазақстан облысының ТЖД", "Нұр-Сұлтан қаласының ТЖД", "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ ӨРТКЕ ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТІ", "ӨРТКЕ ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТІ Нұр-Сұлтан қаласының ТЖД" деген жазу орналасқан. Қалықтап ұшқан қыран мен тиісті жазуы арасында "ТЖМ" аббревиатурасы. Әскери қызметшілердің киім-кешегіне арналған жеңдегі белгінің жиегі негізгі мата түсімен орындалады. Жоғары басшы құрамға арналған жазулардың және қалықтап ұшқан қыранның бейнесінің түсі алтын түстес жіппен кестеленеді;

5) нарукавная нашивка - в виде флага Республики Казахстан, представляет собой форму прямоугольника шириной 75 мм, высотой 35 мм, нашивается на левом рукаве, выше шеврона на удалении 1 см.;
6) нагрудная нашивка нашивается с левой стороны обмундирования, представляют собой круг диаметром 75 мм., на темно-синем фоне, в центре знак министерства по ЧС. В верхней части - надпись "The Ministry of Emergency Situations", в нижней - надпись "REPUBLIC OF KAZAKHSTAN", надписи белого цвета. Знак Министерства представляет собой семиугольную звезду с вписанным в него кругом голубого цвета, обрамленного темно-оранжевой полосой. По обрамлению внутри круга буквами золотистого цвета сверху написано "ҚАЗАҚСТАН", слева направо написано "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ", с внутренней стороны по обрамлению круга буквами золотистого цвета на голубом фоне написано "АР-НАМЫС ПЕН БОРЫШ - ОТАН ҚЫЗМЕТІНЕ". В центре круга - изображение стилизованного контура земного шара с вписанным в него знаком в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу. В нижней части контура земного шара, контур парящего орла – золотистого цвета. Пространство внутри контуров земного шара и орла темно-синего цвета. Поле нагрудной нашивки для обмундирования военнослужащих выполняется в цвет основной ткани. Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла для высшего начальствующего состава вышивается канителью золотистого цвета;
7) нагрудные нашивки прямоугольной формы со словом "KAZAKHSTAN" и "Ф.И.О." представляют собой нашивки из тканого полотна темно-синего цвета, ширина нашивки - 3,5 см., длина - 13 см., нашиваются в грудной части с правой и левой стороны на специальной форменной одежде соответственно. По внутреннему краю нашивки выполнен кант крапового цвета. Размеры букв (цифр) по высоте 15 мм., белым цветом. Надписи вышиваются буквами, шрифтом "Arial". У младшего начальствующего и рядового состава вместо надписи с "ФИО" группа крови. Поле нагрудной нашивки для обмундирования военнослужащих выполняется в цвет основной ткани.
59. Описание кокарды, ремней и пуговиц:
1) кокарда для шапки–ушанки и кубанки изготавливается из алюминиевого сплава золотистого цвета с изображением знака в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу, обрамленного лучами в виде лепестков золотистого цвета, собирающимися во внешний овал;

5) Қазақстан Республикасының туы түрінде жеңдегі жапсырма – ені 75 мм тікбұрышты нысанда, биіктігі 35 мм, сол жақтағы жеңге шевроннан 1 см қашықтықта тігіледі;
6) кеуде жапсырмасы Төтенше жағдайлар министрлігінің белгісі ортасында, қою көк түсті фонда диаметрі 75 мм шеңбер түрінде киім-кешектің сол жағына тігіледі. Жоғарғы жағына "The Ministry of Emergency Situations" деген жазу, төменгі жағына "REPUBLIK OF KAZAKHSTAN" деген ақ түсті жазу болады. Министрліктің белгісі қою қызғылт сары жолақпен көмкерілген, оған көгілдір түсті шеңбер салынған жеті бұрышты жұлдызды білдіреді. Шеңбердің ішіндегі жиектеме бойынша алтын түсті әріптермен жоғарыдан "ҚАЗАҚСТАН", солдан оңға қарай "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ", ішкі жағынан шеңбердің жиектемесі бойынша алтын түсті әріптермен көгілдір түс аясында "АР-НАМЫС ПЕН БОРЫШ - ОТАН ҚЫЗМЕТІНЕ!". Шеңбердің ортасында-ортасында қызғылт-сары түсті шеңберде негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан, сегіз сәулесі бар, тігінен созылған ақ түсті жұлдыз түрінде оған белгі жазылған жер шарының айшықты контурының бейнесі. Жер шары контурының төменгі бөлігінде қалықтаған қыранның контуры-алтын түстес. Жер шары мен қыран контурларының ішіндегі кеңістік қою көк түсті. Әскери қызметшілердің киім-кешегіне арналған кеуде жапсырмасының жиегі негізгі мата түсімен орындалады. Жоғары басшы құрамға арналған жазулардың және қалықтап ұшқан қыранның бейнесінің түсі алтын түстес жіппен кестеленеді;
7) "KAZAKHSTAN" және "Т.А.Ә." деген сөздері бар тік бұрышты нысандағы төс жапсырмалар қара-көк түсті мата қиындысынан тігілген жапсырмаларды білдіреді, жапсырманың ені - 3,5 см., ұзындығы - 13 см., кеуде бөлігінде тиісінше оң және сол жағынан арнайы нысанды киіммен тігіледі. Жапсырманың ішкі жиегінде қызыл қоңыр жиек келтірілген. Әріптердің (сандардың) биіктігі бойынша өлшемдері 15 мм., ақ түспен. Жазулар әріптермен, "Arial" қарпімен кестеленеді. Кіші басшы және қатардағы құрамда "Т.А.Ә." деген жазудың орнына қан тобы. Әскери қызметшілердің киім-кешегіне арналған кеуде жапсырмасының жиегі негізгі мата түсімен орындалады.
59. Кокарда, белдіктер мен түймелердің сипаттамасы:
1) құлақшын мен кубанкаға арналған кокарда алтын түстес алюминий қорытпасынан жасалады, оның ортасында қызғылт сары түсті шеңберде негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан, сегіз сәулесі бар, тігінен ұзартылған ақ түсті жұлдыз түріндегі белгі бейнеленген, сыртқы сопақшаға жиналған алтын түсті жапырақшалар түріндегі сәулелермен қоршалған;

2) кокарда для фуражки и бейсболки изготавливается из ткани темно-синего цвета с вышитым кантом в цвет ткани. По центру кокарды вышитый знак в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу, обрамленного лучами в виде лепестков золотистого цвета, собирающимися во внешний овал. Кокарда для фуражки и бейсболки высшего начальствующего состава выполнена вышивкой на основе металлизированной нити золотистого цвета, в тон ткани, звезда и орел – шелковые, лавровые ветви – из позолоченной мишуры, с обшитым краем нитью в тон ткани;
3) парадный ремень для высшего, старшего и среднего начальствующего состава золотистого цвета. Для младшего начальствующего состава – ремень белого цвета. Пряжка к парадному ремню высшего начальствующего состава имеет овальную форму и изготавливается из сплава цветных металлов золотистого цвета. В середине пряжки изображение Государственного герба Республики Казахстан. На внешнем овале изображен национальный орнамент. Размеры пряжки по высоте 50 мм, по ширине 43 мм. В центре пряжки к парадному ремню старшего и среднего начальствующего состава изображение знака в виде вытянутой по вертикали звезды с восемью лучами, в центре которой в круге расположен равносторонний треугольник с основанием внизу, обрамленного лучами в виде лепестков, собирающимися во внешний овал. Пряжка для ремня младшего начальствующего, рядового состава и курсантов организаций образования имеет прямоугольную форму с размерами по высоте 53 мм и ширине 70 мм и изготавливается из сплава цветных металлов золотистого цвета. На пряжке тиснением выполнено изображение знака в виде вытянутой по вертикали звезды с восемью лучами, в центре которой в круге расположен равносторонний треугольник с основанием внизу, обрамленного лучами в виде лепестков, собирающимися во внешний овал;
4) пуговицы на форменную одежду изготавливаются диаметрами: большие – 24 мм (для высшего начальствующего состава и полковников) и 22 мм (для остальных), малые – 14 мм. На пуговицах тиснением выполнено изображение знака в виде вытянутой по вертикали звезды с восемью лучами, в центре которой в круге расположен равносторонний треугольник с основанием внизу.

2) фуражка мен бейсболкаға арналған кокарда матаның түсіне көмкерілген қара-көк түсті матадан жасалады. Кокарданың ортасында тігінен ұзартылған сегіз сәулесі бар ақ түсті жұлдыз түріндегі кестеленген белгі, оның ортасында қызғылт сары түсті шеңберде негізі төменгі жағында көгілдір түсті, сыртқы сопақшаға жиналатын алтын түсті жапырақшалар түріндегі сәулелермен көмкерілген тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Жоғары басшы құрамның фуражкасына және бейсболкасына арналған кокарда матаның тонына алтын түстес металдандырылған жіп негізінде кестеленген, жұлдыз бен қыран – жібек, лавр бұтақтары-алтын жалатылған қаңылтырдан жасалған, мата тонына жіппен көмкерілген;
3) жоғары, аға және орта басшы құрамға арналған парадтық белбеу алтын түстес. Кіші басшы құрам үшін-ақ түсті белбеу. Жоғары басшы құрамның парадтық белбеуіне тоға сопақша нысанда болады және алтын түсті түсті металдардың қорытпасынан дайындалады. Тоғаның ортасында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген. Сыртқы сопақшада ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Тоғаның өлшемдері биіктігі бойынша 50 мм, ені бойынша 43 мм. Тоғаның ортасында аға және орта басшы құрамның парадтық белбеуіне тігінен созылған сегіз сәулесі бар жұлдыз түріндегі белгінің бейнесі, оның ортасында шеңберде негізі төменгі жағында сыртқы сопақшаға жиналатын жапырақшалар түріндегі сәулелермен көмкерілген тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Білім беру ұйымдарының кіші басшы, қатардағы құрамы мен курсанттарының белбеуіне арналған тоғаның биіктігі 53 мм және ені 70 мм болатын тікбұрышты нысаны болады және алтын түсті түсті металдардың қорытпасынан дайындалады. Тоғада тігінен созылған сегіз сәулесі бар жұлдыз түріндегі белгінің бейнесі жасалған, оның ортасында шеңберде негізі төменгі жағында сыртқы сопақшаға жиналатын жапырақшалар түріндегі сәулелермен көмкерілген тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан;
4) нысанды киімнің түймелері мынадай диаметрлермен дайындалады: үлкен – 24 мм (жоғары басшы құрам мен полковниктер үшін) және 22 мм (қалғандары үшін), кіші – 14 мм. Түймелерде тігінен созылған сегіз сәулесі бар жұлдыз түріндегі белгінің бейнесі бедерлеп орындалған, оның ортасында шеңберде негізі төменгі жағында тең жақты үшбұрыш орналасқан.