Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел регистрации актов гражданского состояния акимата города Экибастуза"
Постановление акимата города Экибастуза Павлодарской области от 14 июня 2022 года № 479/6
В соответствии со статьями 31, 37 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", Законом Республики Казахстан "О правовых актах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат города Экибастуза ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Отдел регистрации актов гражданского состояния акимата города Экибастуза".
2. Государственному учреждению "Отдел регистрации актов гражданского состояния акимата города Экибастуза" принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима города Экибастуза.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Экибастуза А. Кантарбаев
Утверждено
постановлением акимата
города Экибастуза
от "14" июня 2022 года
№479/6
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел регистрации актов гражданского состояния акимата города Экибастуза"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел регистрации актов гражданского состояния акимата города Экибастуза" (далее – государственное учреждение) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере регистрации актов гражданского состояния.
2. Государственное учреждение не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а так же настоящим Положением.
4. Государственное учреждение является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

"Екібастұз қаласы әкімдігінің азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы
Павлодар облысы Екібастұз қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 14 маусымдағы № 479/6 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31, 37-баптарына, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Құқықтық актілер туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" № 590 қаулысына сәйкес, Екібастұз қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Екібастұз қаласы әкімдігінің азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже бекітілсін.
2. "Екібастұз қаласы әкімдігінің азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Екібастұз қаласы әкімінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Екібастұз қаласының әкімі А. Кантарбаев
Екібастұз қаласы әкімдігінің
2022 жылғы "14" маусымдағы
№ 479/6 қаулысымен бекітілді
"Екібастұз қаласы әкімдігінің азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Екібастұз қаласы әкімдігінің азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – мемлекеттік мекеме) азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мемлекеттік мекеменің ведомстволары жоқ.
3.Мемлекеттік мекеме өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сонымен бірге осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылғанмөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.

6. Государственное учреждение имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел регистрации актов гражданского состояния акимата города Экибастуза" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Павлодарская область, 141200, город Экибастуз, улица Мухтара Ауэзова, 149.
10. Режим работы государственного учреждения: понедельник-пятница с 9.00 часов до 18.30 часов, обеденный перерыв с 13.00 до 14.30 часов, выходные дни: суббота-воскресенье.
11. Учредителем государственного учреждения является акимат города Экибастуза.
12. Настоящее положение является учредительным документом государственного учреждения.
13. Финансирование деятельности государственного учреждения осуществляется из средств республиканского и местных бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. Государственному учреждению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения.
Если государственному учреждению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного учреждения "Отдел регистрации актов гражданского состояния акимата города Экибастуза"
15. Задачи:
1) формирование и реализация государственной политики в сфере осуществления государственной регистрации актов гражданского состояния;
2) оказание государственных услуг по вопросам государственной регистрации актов гражданского состояния;
3) разработка и реализация комплекса социально-экономических задач и городских программ в области оказания услуг по вопросам государственной регистрации актов гражданского состояния;
4) способствование развитию системы государственных услуг по вопросам государственной регистрации актов гражданского состояния;
5) взаимодействие с областными и местными государственными органами, организациями и гражданами;

6. Мемлекеттік мекеме, егер Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес уәкілеттік берілгенжағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Мемлекеттік мекеме өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік мекеме басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8."Екібастұз қаласы әкімдігінің азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі"мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Павлодар облысы, 141200, Екібастұз қаласы, МұхтарӘуэзовкөшесі, 149.
10. Мемлекеттік мекеменің жұмыс тәртібі: дүйсенбі-жұма күндері сағат 9.00-ден сағат 18.30-ға дейін,түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін,демалыс күндері: сенбі-жексенбі.
11. Мемлекеттік мекеменің құрылтайшысы болып Екібастұз қаласының әкімдігітабылады.
12. Осы Ереже мемлекеттік мекеменің құрылтай құжаты болып табылады.
13. Мемлекеттік мекеменің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
14. Мемлекеттік мекемеге кәсіпкерлік субъектілерімен өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер мемлекеттік мекемеге заңнамалық актілерменкірістерәкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. "Екібастұз қаласы әкімдігінің азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мақсаттарымен өкілеттіктері
15. Мақсаттары:
1) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру;
2) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу мәселелері бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету;
3) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу мәселелері бойынша қызмет көрсету саласында әлеуметтік-экономикалық міндеттер мен қалалық бағдарламалардың кешенін әзірлеу және іске асыру;
4) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу мәселелері жөніндегі мемлекеттік қызмет көрсету жүйесінің дамуына жағдай жасау;
5) облыстық және жергілікті мемлекеттік органдармен, ұйымдармен және азаматтармен өзара әрекет жасау;

6) реализация иных задач, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
16. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать от хозяйствующих субъектов всех форм собственности (по согласованию), органов местного самоуправления информацию для выполнения возложенных на государственное учреждение задач;
принимать участие на совещаниях в государственных органах и иных организациях по вопросам, затрагивающим интересы государственного учреждения;
вносить в областные государственные органы предложения, связанные с реализацией задач, решение которых обеспечивается на областном уровне;
осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
соблюдать Конституцию и законодательство Республики Казахстан;
обеспечивать реализацию законодательства о государственной службе;
рассматривать дела об административных правонарушениях согласно Кодексу Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях";
осуществлять иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Функции:
1) организует и обеспечивает исполнение законодательства Республики Казахстан по вопросам регистрации актов гражданского состояния:
осуществляет регистрацию актов гражданского состояния и вносит сведения о регистрации в Государственную базу данных о физических лицах в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
ведет архивный фонд записей актов гражданского состояния и контроль за его состоянием;
обеспечивает сохранность и правильность заполнения гербовых бланков всех видов актов гражданского состояния;
обеспечивает внесение сведений в регистрационный пункт "ЗАГС";
2) рассматривает обращение физических и юридических лиц в пределах своей компетенции в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
3) проводит конференции, совещания, семинары, конкурсы по вопросам государственной регистрации актов гражданского состояния;
4) проводит государственные закупки товаров (работ, услуг) в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) осуществляет другие функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел регистрации актов гражданского состояния акимата города Экибастуза"
18. Руководство государственным учреждением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение задач и осуществление им своих полномочий.

6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді іске асыру.
16. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік мекемеге жүктелген міндеттерді орындау үшін барлық меншік нысанындағы шаруашылық субъектілерінен (келісім бойынша), жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан ақпаратты сұрату және алу;
мемлекеттік мекеменің мүдделеріне қатысты мәселелер бойынша мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың жиындарына қатысу;
облыстық деңгейде шешілетін міндеттерді іске асыруға байланысты облыстық мемлекеттік органдарға ұсыныстар енгізу;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңнамасын сақтау;
мемлекеттік қызмет туралы заңнаманың орындалуын қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де жауапкершіліктерді жүзеге асыру.
17. Функциялары:
1) азаматтық хал актілерін тіркеу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді:
азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді іске асырады және тіркеу туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тəртіппен жеке тұлғалардың Мемлекеттік дерекқорына енгізеді;
азаматтық хал актілері жазбаларының мұрағаттық қорын жүргізеді және оны бақылап отырады;
азаматтық хал актілерінің барлық түрлері бойынша елтаңбалық бланкілердің сақталуы мен дұрыс толтырылуын қамтамасыз етеді;
"АХАЖ" тіркеу пунктіне мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді;
2) өз құзыреті шегінде жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте және мерзімде қарастырады;
3) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу мәселелері бойынша конференциялар, жиындар, семинарлар, конкурстар өткізеді;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) мемлекеттік сатып алуды жүргізеді;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген өзге де функцияларды іске асырады.
3-тарау. "Екібастұз қаласы әкімдігінің азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі" мемлекеттікмекемесінің бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
18. Мемлекеттік мекемені басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.

19. Первый руководитель государственного учреждения назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Полномочия первого руководителя государственного учреждения:
1) представляет на утверждении акимату города Положение о государственном учреждении, вносит предложения по его структуре и штату;
2) организует и координирует работу структурных подразделений государственного учреждения, обеспечивает взаимодействие с иными государственными органами;
3) вносит предложения акиму города по кандидатурам для назначения на руководящие должности;
4) издает приказы и дает указания, обязательные для всех сотрудников;
5) представляет государственное учреждение в государственных органах, судах и иных организациях;
6) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в государственном органе и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
7) обеспечивает ежеквартальную сверку с органами казначейства по проведению платежей государственным органом, в том числе на соответствующие счета получателей денег;
8) обеспечивает исполнение законодательства о государственной службе;
9) вносит на рассмотрение акиму города предложения о наложении либо снятии дисциплинарных взысканий на должностных лиц, назначаемых акимом города;
10) утверждает Положения о структурных подразделениях государственного учреждения, должностные инструкции сотрудников;
11) координирует работу по контролю за выполнением актов акимата и акима города, его поручений, прохождения документов в государственном учреждении;
12) представляет на подпись и рассмотрение акиму города проекты актов акимата и акима города, а также иные адресуемые акиму города документы и материалы;
13) утверждает смету расходов государственного учреждения и в ее пределах распоряжается финансовыми средствами;
14) осуществляет личный прием физических и юридических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
15) заключает гражданско-правовые сделки с организациями по вопросам хозяйственного обеспечения деятельности государственного учреждения в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
16) осуществляет иные полномочия в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
21. Взаимоотношения между администрацией государственного учреждения и трудовым коллективом регулируются действующим законодательством Республики Казахстан и коллективным договором.

19. Мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
20. Мемлекеттік мекеменің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) қала әкімдігінің бекітуіне мемлекеттік мекеме туралы Ережені ұсынады, оның құрылымы мен штаты жөнінде ұсыныстар енгізеді;
2) мемлекеттік мекеменің құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді, өзге де мемлекеттік органдармен өзара әрекет етуді қамтамасыз етеді;
3) басшы лауазымдарына тағайындау үшін кандидатуралар бойынша қала әкіміне ұсыныстар енгізеді;
4) бұйрықтар шығарады және барлық қызметкерлер үшін міндетті нұсқаулықтар береді;
5) мемлекеттік органдарда, соттарда және басқа да ұйымдарда мемлекеттік мекеме атынан өкілдік етеді;
6) мемлекеттік органда сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бағытында шаралар қабылдайды және жемқорлыққа карсы шара қолдануға дербес жауап береді;
7) мемлекеттік органның төлемдерді,соның ішінде ақша алушылардың тиісті шоттарына, жүзеге асыруы бойынша тоқсан сайын қазынашылық органдарымен салыстырып тексеруді қамтамасыз етеді;
8) мемлекеттік қызмет туралы заңнаманың орындалуын қамтамасыз етеді;
9) қала әкімі тағайындайтын лауазымды тұлғаларға тәртіптік жазалар қолдану немесе алып тастау туралы қала әкіміне ұсыныстар енгізеді;
10) мемлекеттік мекеменің құрылымдық бөлімшелері туралы Ережені, қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
11) қала әкімдігі және әкімінің актілерінің, оның тапсырмаларының орындалуынбақылау бойынша, мемлекеттік мекемеде құжаттарды өткізу жұмыстарын үйлестіреді;
12) қала әкімдігі мен әкімі актілерінің жобаларын, сондай-ақ қала әкімінің атына жіберілген басқа да құжаттар мен материалдарды қала әкімінің қол қоюына және қала әкімінің қарауына енгізеді;
13) мемлекеттік мекеменің шығындар сметасын бекітеді және соның шегінде қаржы ресурстарын басқарады;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғаларды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
15) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік мекеменің қызметін шаруашылық жағынан қамтамасыз ету мәселелері бойынша ұйымдармен азаматтық-құқықтық мәмілелер жасайды;
16) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
21. Мемлекеттік мекеменің әкімшілігі мен еңбек ұжымының арасындағы өзара қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен және ұжымдық шартпен реттеледі.

22. Взаимоотношения между государственным учреждением и акиматом города Экибастуза регулируется действующим законодательством Республики Казахстан.
23. Взаимоотношения между государственным учреждением и уполномоченным органом соответствующей отрасли регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного учреждения "Отдел регистрации актов гражданского состояния акимата города Экибастуза"
24. Государственное учреждение может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
25. Имущество, закрепленное за государственным учреждением, относится к коммунальной собственности.
26. Государственное учреждение не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел регистрации актов гражданского состояния акимата города Экибастуза"
27. Реорганизация и упразднение государственного учреждения осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

22. Мемлекеттік мекеме мен Екібастұз қаласы әкімдігі арасындағы өзара қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
23. Мемлекеттік мекеме мен тиісті саладағы уәкілетті органның арасындағы өзара қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
4-тарау. "Екібастұз қаласы әкімдігінің азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі
24. Мемлекеттік мекеменің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланғанмүлкі болуы мүмкін.
Мемлекеттік мекеменің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік(ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
25. Мемлекеттік мекемеге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
26. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Мемлекеттік мекеме өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. "Екібастұз қаласы әкімдігінің азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату
27. Мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.