"Тереңкөл ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Павлодар облысы Тереңкөл ауданы әкімдігінің 2022 жылғы 14 наурыздағы № 45 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабына, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" № 590 қаулысына сәйкес Тереңкөл ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Тереңкөл ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) бекітілсін.
2. "Тереңкөл ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамамен белгіленген тәртіпте:
бір ай ішінде Ереженің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
осы қаулыға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде оның көшірмесін электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалына жіберілуін қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
Аудан әкімі А. Маңғұтов
Тереңкөл ауданы
әкімдігінің 2022 жылғы
14 наурыздағы № 45
қаулысымен бекітілді
"Тереңкөл ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Тереңкөл ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі Тереңкөл ауданы аумағындағы жер қатынастары саласына басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Жер қатынастары бөлімінің ведомстволары жоқ.
3. Жер қатынастары бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына мен заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Жер қатынастары бөлімі мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғасы болып табылады, қазақ және орыс тілде өз атауымен мөрі және мөртаңбалары, белгілі нысандағы бланкілер, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдардың шоттары бар.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел земельных отношений района Тереңкөл"
Постановление акимата района Тереңкөл Павлодарской области от 14 марта 2022 года № 45
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат района Тереңкөл ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о государственном учреждении "Отдел земельных отношений района Тереңкөл" (далее – Положение).
2. Государственному учреждению "Отдел земельных отношений района Тереңкөл" в установленном законодательством порядке обеспечить:
в течение одного месяца государственную регистрацию Положения в органах юстиции;
в течение двадцати календарных дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима района.
Аким района А. Мангутов
Утверждено
постановлением акимата
района Тереңкөл
от 14 марта 2022 года
№ 45
Положение о государственном учреждении "Отдел земельных отношений района Тереңкөл"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений района Тереңкөл" (далее – отдел земельных отношений) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере земельных отношений на территории района Тереңкөл.
2. Отдел земельных отношений не имеет ведомств.
3. Отдел земельных отношений осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел земельных отношений является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5. Жер қатынастары бөлімі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Жер қатынастары бөлімі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Жер қатынастары бөлімі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіпте жер қатынастары бөлімі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Жер қатынастары бөлімінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 140600, Қазақстан Республикасы, Павлодар облысы, Тереңкөл ауданы, Тереңкөл ауылы, Тәуелсіздік көшесі, 238.
10. Осы Ереже жер қатынастары бөлімінің құрылтайшы құжаты болып табылады.
11. Мемлекет Тереңкөл ауданының әкімдігі тұлғасында "Тереңкөл ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтайшысы болып табылады.
12. Жер қатынастары бөлімінің қызметін каржыландыру жергілікті және жоғары тұрған бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Жер қатынастары бөлімі кәсіпкерлік субъектілерімен Жер қатынастары бөлімінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер жер қатынастары бөліміне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
14. Жер қатынастары бөлімінің жұмыс тәртібі келесі тәртіпте белгіленеді: сағат 9.00 – 18.30-ға, түскі үзіліс сағат 13.00 – 14.30-ға дейін, аптасына бес жұмыс күн, демалыс күндері: сенбі-жексенбі.
2. "Тереңкөл ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мақсаты, қызметінің мәні, міндеттері және өкілеттігі
15. Жер қатынастары бөлімі қызметінің мақсаты жер қатынастарын реттеу мәселелерінде мемлекеттік саясатты аудандық деңгейде іске асыру болып табылады.
16. Жер қатынастары бөлімі қызметінің мәні Тереңкөл ауданының аумағында жер қатынастарын реттеу мәселелерінде мемлекеттік саясатты жүзеге асыру болып табылады.
17. Негізгі міндеттері:
1) жер қатынастарын реттеу саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты жүргізу, жер заңнамасының ережелерін қатаң сақтау;
2) жердің бар-жоғы және олардың санаттар, алқаптар, жер учаскелерінің меншік иелері бойынша бөлінуі туралы жыл сайынғы аудандық есептерді жасау, бүлінген жерлерді қалпына келтіруді, топырақтың құнарлы қабатын алуды және пайдалануды ұйымдастыру;

5. Отдел земельных отношений вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел земельных отношений имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел земельных отношений по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя отдела земельных отношений и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности отдела земельных отношений района утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 140600, Республика Казахстан, Павлодарская область, район Тереңкөл, село Теренколь, улица Тәуелсіздік, 238.
10. Настоящее Положение является учредительным документом отдела земельных отношений.
11. Учредителем отдела земельных отношений является государство в лице акимата района Тереңкөл.
12. Финансирование деятельности отдела земельных отношений осуществляется из местного и вышестоящего бюджетов.
13. Отделу земельных отношений запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями отдела земельных отношений.
Если отделу земельных отношений законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
14. Режим работы отдела земельных отношений устанавливается в следующем порядке: с 9.00 до 18.30 часов, обеденный перерыв с 13.00 до 14.30 часов при пятидневной рабочей неделе, выходные дни: суббота-воскресенье.
2. Цель, предмет деятельности, задачи и полномочия государственного учреждения "Отдел земельных отношений района Тереңкөл"
15. Целью деятельности отдела земельных отношений является реализация на районном уровне государственной политики в вопросах регулирования земельных отношений.
16. Предметом деятельности отдела земельных отношений является осуществление государственной политики в вопросах регулирования земельных отношений на территории района Тереңкөл.
17. Задачи:
1) проведение единой государственной политики в области регулирования земельных отношений, строгое соблюдение положений земельного законодательства.
2) составление ежегодных районных отчетов о наличии земель и их распределении по категориям, угодьям, собственникам земельных участков, организация рекультивации нарушенных земель, снятии и использовании плодородного слоя почвы;

3) жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
4) жер қатынастары саласында мемлекеттің мүдделерін қорғау;
5) елді мекендердің жерлерін қоспағанда, ауданның атқарушы және өкілді органдарының қарауына әзірлеу, дайындау, енгізу және аудан әкімдігінің және аудан әкімінің аудан шекарасы шегінде жер қатынастарын реттеу саласындағы актілерін орындауды қамтамасыз ету;
6) жерді ұтымды пайдалану, топырақтың құнарлылығын арттыру, жер ресурстарын басқа да табиғат қорғау іс-шараларымен кешенді қорғау жөніндегі аудандық бағдарламаларды әзірлеу және өкілетті органның бекітуіне енгізу және олардың орындалуын қамтамасыз ету.
18. Өкілеттіктер:
1) Құқығы:
Тереңкөл ауданы әкімдігінің және әкімінің қарауына Тереңкөл ауданының әлеуметтік-экономикалық даму мақсаттары, басымдықтары мен стратегиясы жөнінде ұсыныстар енгізуге;
жер қатынастары бөлімінің алдына қойылған міндеттерді орындауға байланысты мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен, ұйымдармен, кәсіпорындармен, лауазымды тұлғалармен және азаматтармен белгіленген тәртіпте ақпарат сұрату және алу;
басшыларының келісімі бойынша жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын басқа да атқарушы органдардың мамандарын жұмысқа тарту;
мемлекеттік органдарда, сотта жер қатынастары бөлімінің мүддесін білдіру;
өз құзыреті шегінде шарттар, келісімдер жасасу.
2) Міндеттері:
Қазақстан Республикасының Конституциясын және заңнамасын сақтау;
мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету, өзіне сеніп тапсырылған мемлекеттік меншікті тек қызметтік мақсатта пайдалану;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің, облыс әкімдігінің, облыс және аудан әкімінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақытылы орындау.
19. Функциялары:
1) иесіз жер учаскелерін анықтау және оларды есепке қою жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
2) ауданның жергілікті атқарушы органының жер учаскелерін беру және олардың нысаналы мақсатын өзгерту жөніндегі ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
3) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуге және пайдалы қазбаларды барлауға байланысты жер қойнауын пайдалану мақсаттары үшін жер учаскелерін беру жөніндегі аудандық атқарушы органның ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
4) мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп иеліктен шығару жөнінде ұсыныстар дайындау;
5) жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау;
6) жерге орналастыруды жүргізуді ұйымдастыру және жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту;
7) жерді аймақтарға бөлу жобаларын және аудандардың жерлерін ұтымды пайдалану жөніндегі бағдарламаларды, жобалар мен схемаларды әзірлеуді ұйымдастыру;

3) реализация государственной политики в области регулирования земельных отношений;
4) защита интересов государства в области земельных отношений;
5) разработка, подготовка, внесение на рассмотрение исполнительного и представительного органов района и обеспечение исполнения актов акимата и акима района в области регулирования земельных отношений в пределах границ района, за исключением земель населенных пунктов;
6) разработка и внесение на утверждение представительного органа районных программ по рациональному использованию земель, повышения плодородия почв, охране земельных ресурсов в комплексе с другими природоохранными мероприятиями и обеспечение их выполнения.
18. Полномочия:
1) Права:
вносить на рассмотрение акимата и акима района Тереңкөл предложения по целям, приоритетам и стратегии социально-экономического развития района Тереңкөл;
запрашивать и получать в установленном порядке по согласованию с государственными органами, организациями, предприятиями, должностными лицами и гражданами информацию по вопросам, связанными с исполнением задач, поставленных перед отделом земельных отношений;
привлекать к работе специалистов других исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, по согласованию с их руководителями;
представлять интересы отдела земельных отношений в государственных органах, суде;
заключать договора, соглашения в пределах своей компетенции.
2) Обязанности:
соблюдать Конституцию и законодательство Республики Казахстан;
обеспечивать сохранность государственной собственности, использовать вверенную государственную собственность только в служебных целях;
качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан, акимата области, акима области и района.
19. Функции:
1) выявление бесхозяйных земельных участков и организация работы по постановке их на учет;
2) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа района по предоставлению земельных участков и изменению их целевого назначения;
3) подготовка предложений и проектов решений районного исполнительного органа по предоставлению земельных участков для целей недропользования, связанных с государственным геологическим изучением недр и разведкой полезных ископаемых;
4) подготовка предложений по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд;
5) определение делимости и неделимости земельных участков;
6) организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
7) организация разработки проектов зонирования земель и программ, проектов и схем по рациональному использованию земель районов;

8) елді мекендер аумақтарының жер-шаруашылық орналастыру жобаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
9) аудан бойынша жер сауда-саттығын (конкурстар, аукциондар) жүргізуді ұйымдастыру;
10) жерді пайдалану мен қорғау мәселелерін қозғайтын аудандық бағдарламаларға, жобалар мен схемаларға сараптама жүргізу;
11) Тереңкөл ауданының жер балансын жасау;
12) жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың, сондай-ақ жер құқығы қатынастарының басқа да субъектілерінің есебін жүргізу;
13) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің паспорттарын беру;
14) жер учаскесін сатып алу - сату шарттары мен жалдау және жерді уақытша өтеусіз пайдалану шарттарын жасасу және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
15) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 33-бабы 1-тармағы алтыншы бөлігінің 5-1) тармақшасында көзделген жағдайда ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шартын қайта ресімдеу;
16) ауданның жергілікті атқарушы органдарына Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 71-бабына сәйкес барлау жұмыстарын жүргізу үшін жер телімдерін пайдалануға рұқсат беру бойынша ұсыныстар дайындау;
17) ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыру бойынша ұсыныстар дайындау;
18) жерді резервілеу бойынша ұсыныстар дайындау;
19) қолданыстағы жер заңнамасына сәйкес азаматтар мен заңды тұлғалардың хаттары мен өтініштерін қарау;
20) жер қатынастары бөлімінде кадр жұмысының жай-күйін, кадрлармен қамтамасыз етілуін талдау;
21) жер қатынастары бөлімінің мемлекеттік қызметшілерінің мемлекеттік қызметті өткеруіне байланысты мәселелерді шешу;
22) кадр резервін қалыптастыруға қатысу;
23) жер қатынастары бөліміне жүктелген міндеттерді іске асыру үшін мемлекеттік органдармен, лауазымды тұлғалармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
24) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жұртшылықпен байланыс орнату және оны тұрақты дамыту.
3. "Тереңкөл ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының мәртебесі, өкілеттігі
20. Жер қатынастары бөліміне басшылықты жер қатынастары бөліміне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
21. Жер қатынастары бөлімінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
22. Жер қатынастары бөлімі басшысының өкілеттігі:
1) жер қатынастары бөлімінің қызметіне басшылықты жүзеге асырады;

8) организация разработки проектов земельно-хозяйственного устройства территорий населенных пунктов;
9) организация проведения земельных торгов (конкурсов, аукционов) по району;
10) проведение экспертизы районных программ, проектов и схем, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
11) составление баланса земель района Тереңкөл;
12) ведение учета собственников земельных участков и землепользователей, а также других субъектов земельных правоотношений;
13) выдача паспортов земельных участков сельскохозяйственного назначения;
14) заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;
15) переоформление договора временного возмездного землепользования (аренды) земельных участков сельскохозяйственного назначения в случае предусмотренном подпунктом 5-1) части шестой пункта 1 статьи 33 Земельного кодекса Республики Казахстан;
16) подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом района на использование земельных участков для проведения изыскательских работ в соответствии со статьей 71 Земельного Кодекса Республики Казахстан;
17) подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
18) подготовка предложений по резервированию земель;
19) рассмотрение писем и обращений граждан и юридических лиц в рамках действующего законодательства;
20) анализ состояния кадровой работы, обеспеченности кадрами в отделе земельных отношений;
21) решение вопросов, связанных с прохождением государственной службы государственных служащих отдела земельных отношений;
22) участие в формировании кадрового резерва;
23) осуществление взаимодействия с государственными органами, должностными лицами для реализации задач, возложенных на отдел земельных отношений;
24) установление и постоянное развитие связей с общественностью через средства массовой информации.
3. Статус, полномочия руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений района Тереңкөл"
20. Руководство отделом земельных отношений осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел земельных отношений задач и осуществление им своих полномочий.
21. Руководитель отдела земельных отношений назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22. Полномочия руководителя отдела земельных отношений:
1) осуществляет руководство деятельностью отдела земельных отношений;

2) мүлік пен қаражатқа иелік етеді және жер қатынастары бөлімі істерінің жай-күйіне дербес жауапты болады;
3) жер қатынастары бөлімі қызметкерлерінің функционалдық міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
4) жер қатынастары бөлімінің қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
5) жер қатынастары бөлімінің қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады;
6) жер қатынастары бөлімінің қызметкерлерін ынталандыруды жүзеге асырады;
7) барлық органдар мен ұйымдарда жер қатынастары бөлімінің атынан өкілдік етеді;
8) жер қатынастары бөлімінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша белгіленген тәртіпте кеңес шақырады;
9) өз өкілеттіктері шегінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасауға міндетті және Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамасының талаптарын бұзғаны үшін дербес жауапты болады.
23. Жер қатынастары бөлімінің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
24. Жер қатынастары бөлімі мен еңбек ұжымы арасындағы өзара қарым-қатынас Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және ұжымдық шартқа сәйкес айқындалады.
25. Жер қатынастары бөлімі мен коммуналдық мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган (аудан әкімдігінің атқарушы органы) арасындағы өзара қарым-қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
26. Жер қатынастары бөлімі мен тиісті саланың уәкілетті органы арасындағы өзара қарым-қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
4. "Тереңкөл ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі
27. Жер қатынастары бөлімі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Жер қатынастары бөлімінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
28. Жер қатынастары бөліміне бекітілген мүлік ауданның коммуналдық меншігіне жатады.
29. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Жер қатынастары бөлімі, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. "Тереңкөл ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату
30. Жер қатынастары бөлімін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

2) распоряжается имуществом и средствами и несет персональную ответственность за состояние дел отдела земельных отношений;
3) определяет функциональные обязанности и полномочия работников отдела земельных отношений;
4) назначает на должности и освобождает от должностей работников отдела земельных отношений;
5) налагает дисциплинарные взыскания на работников отдела земельных отношений;
6) осуществляет поощрение работников отдела земельных отношений;
7) представляет отдел земельных отношений во всех органах и организациях;
8) созывает в установленном порядке совещания по вопросам, входящим в компетенцию отдела земельных отношений;
9) в пределах своих полномочий обязан противодействовать коррупции и несет персональную ответственность за нарушение требований антикоррупционного законодательства Республики Казахстан.
23. Исполнение полномочий руководителя отдела земельных отношений в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим.
24. Взаимоотношения между отделом земельных отношений и трудовым коллективом определяются в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и коллективным договором.
25. Взаимоотношения между отделом земельных отношений и уполномоченным органом по управлению коммунальным имуществом (исполнительным органом акимата района) регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
26. Взаимоотношения между отделом земельных отношений и уполномоченным органом соответствующей отрасли регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного учреждения "Отдел земельных отношений района Тереңкөл"
27. Отдел земельных отношений может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела земельных отношений формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
28. Имущество, закрепленное за отделом земельных отношений относится к коммунальной собственности района.
29. Отдел земельных отношений не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел земельных отношений района Тереңкөл"
30. Реорганизация и упразднение отдела земельных отношений осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

31. Жер қатынастары бөлімінің қарамағында ұйымдар жоқ.

31. Организаций, находящихся в ведении отдела земельных отношений не имеется.