Об утверждении Положений местных исполнительных органов Щербактинского района
Постановление акимата Щербактинского района Павлодарской области от 25 апреля 2022 года № 79/1.
В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 8 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат Щербактинского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) положение о государственном учреждении "Аппарат акима Щербактинского района" согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) положение о государственном учреждении "Отдел земельных отношений Щербактинского района" согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) положение о коммунальном государственном учреждении "Отдел культуры, физической культуры и спорта Щербактинского района" согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) положение о коммунальном государственном учреждении "Отдел внутренней политики и развития языков Щербактинского района" согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) положение о коммунальном государственном учреждении "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района" согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) положение о государственном учреждении "Отдел предпринимательства и сельского хозяйства Щербактинского района" согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) положение о государственном учреждении "Отдел занятости и социальных программ Щербактинского района" согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
8) положение о государственном учреждении "Отдел финансов Щербактинского района" согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
9) положение о государственном учреждении "Отдел экономики и бюджетного планирования Щербактинского района" согласно приложению 9 к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Аппарат акима Щербактинского района" довести до сведения руководителей подразделений акимата района настоящее постановление.
3. Возложить на государственное учреждение "Аппарат акима Щербактинского района" направление настоящего постановления в электронном виде в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан и размещение на интернет-ресурсе.

Шарбақты ауданының жергілікті атқарушы органдарының Ережелерін бекіту туралы
Павлодар облысы Шарбақты ауданы әкімдігінің 2022 жылғы 25 сәуірдегі № 79/1 қаулысы.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 18-бабының 8 тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" № 590 қаулысына сәйкес Шарбақты ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1.Бекітілсін:
1) "Шарбақты ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 1 қосымшасына сәйкес;
2) "Шарбақты ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 2 қосымшасына сәйкес;
3) "Шарбақты ауданының мәдениет, дене тәрбиесі және спорт бөлімі" коммуналдықмемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 3 қосымшасына сәйкес;
4) "Шарбақты ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 4 қосымшасына сәйкес;
5) "Шарбақты ауданының экономиканың нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 5 қосымшасына сәйкес;
6) "Шарбақты ауданының кәсіпкерлік және ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 6 қосымшасына сәйкес;
7) "Шарбақты ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 7 қосымшасына сәйкес;
8) "Шарбақты ауданының қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 8 қосымшасына сәйкес;
9) "Шарбақты ауданының экономика және бюджетті жоспарлау бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 9 қосымшасына сәйкес;
2. "Шарбақты ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі осы қаулыны аудан әкімдігі бөлімшелері басшыларының назарына жеткізсін.
3. "Шарбақты ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі осы қаулыны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің анықтамалық-бақылау банкіне енгізу және интернет-ресурста орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына электрондық түрде жіберуді жүктелсін.

4. Отменить некоторые постановления акимата Щербактинского района согласно приложению 10 к настоящему постановлению.
5. Контроль за исполнением данного постановления возложить на руководителя аппарата акима Щербактинского района.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким района А. Абеуов
Приложение 1
к постановлению акимата
Щербактинского района
от 25 апреля 2022 года
№ 79/1
Положение о государственном учреждении "Аппарат акима Щербактинского района"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима Щербактинского района" является структурным подразделением, осуществляющим руководство в сфере информационно-аналитического, организационно-правового и материально-технического обеспечения деятельности акима Щербактинского района.
2. Аппарат не имеет ведомств.
3. Аппарат осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Аппарат вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Аппарат по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Аппарата утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 141100, Республика Казахстан, Павлодарская область, Щербактинский район, село Шарбакты, улица Тәуелсіздік, 51.
10. Настоящее положение является учредительным документом Аппарата.
11. Финансирование деятельности Аппарата осуществляется из местного бюджета.
12. Аппарату запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Аппарата.
Если Аппарату законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа

4. Шарбақты ауданы әкімдігінің кейбір қаулылары осы қаулының 10 қосымшасына сәйкес жойылсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімі аппаратының басшысына жүктелсін.
6. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі А. Абеуов
Шарбақты ауданы
әкімдігінің 2022 жылғы
25 сәуірдегі № 79/1
қаулысына 1-қосымша
"Шарбақты ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Шарбақты ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі аудан әкімдігінің қызметін ақпараттық-талдау тұрғысынан, ұйымдық-құқықтық және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын құрылымдық бөлімше болып табылады
2. Аппараттың ведомстволары жоқ.
3. Аппарат өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Аппарат мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (олар болған кезде), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және өз атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Аппарат азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, аппараттың мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Аппарат өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Аппараттың құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 141100, Қазақстан Республикасы, Павлодар облысы, Шарбақты ауданы, Шарбақты ауылы, Тәуелсіздік көшесі, 51.
10. Осы Ереже Аппараттың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Аппараттың қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Аппаратқа кәсіпкерлік субъектілерімен Аппараттың өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Аппаратқа заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2 тарау. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері

13. Задачи:
1) обеспечение деятельности акима района по проведению государственной политики на вверенной ему территории;
2) содействие в реализации конституционных принципов общественного согласия и политической стабильности, социально-экономического развития, казахстанского патриотизма в решении наиболее важных вопросов региона демократическими методами;
3) участие в выработке планов социально-экономического развития района, совершенствовании механизма и тактики осуществления социально-экономических реформ в соответствии со стратегией развития Республики Казахстан;
4) взаимодействие с территориальными и местными государственными органами, организациями и гражданами;
5) координация деятельности местных исполнительных органов района.
14. Полномочия:
Права:
1) запрашивать и получать на безвозмездной основе от государственных органов и иных организаций, должностных лиц необходимую информацию, документы и иные материалы по вопросам, связанным с исполнением задач, поставленных перед государственным учреждением "Аппарат акима Щербактинского района";
2) вносить на рассмотрение акимата и акима района предложения по совершенствованию организационной деятельности исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета;
3) заключать договора, соглашения и иные юридические сделки;
4) давать поручения, запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы, согласно предоставленной компетенции;
Обязанности:
1) осуществление организационного, правового, информационно-аналитического и материально-технического обеспечения работы акима и акимата района;
2) координация работы и функционирование отделов аппарата акима района в соответствии с утвержденным Регламентом;
3) качественное оказание государственных услуг населению исполнительными органами района, аппаратами акимов сельских округов и сел;
4) реализация законодательства Республики Казахстан о государственной службе, повышения квалификации кадров в системе государственных органов района, оформления и учета секретного делопроизводства.
5) осуществлять иные права и обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) анализирует социально-экономическое и политическое развитие района, состояние работы государственных органов района и должностных лиц, изучает общественное мнение, прогнозирует развитие политической ситуации, готовит предложения по общественно-значимым проблемам;
2) осуществляет сбор, обработку информации и обеспечивает Акимат и акима района информационно-аналитическими материалами по вопросам внутренней политики;

13. Міндеттері:
1) өзіне сеніп тапсырылған аумақта мемлекеттік саясатты жүргізу бойынша аудан әкімінің қызметін қамтамасыз ету;
2) өңірдің аса маңызды мәселелерін демократиялық әдістермен шешуде қоғамдық келісім мен саяси тұрақтылықтың, әлеуметтік-экономикалық дамудың, қазақстандық патриотизмнің конституциялық қағидаттарын іске асыруға жәрдемдесу;
3) ауданның әлеуметтік-экономикалық даму жоспарын дайындауға қатысу, Қазақстан Республикасының даму стратегиясына сәйкес әлеуметтік-экономикалық реформаларды жүзеге асыру механизмі мен тактикасын жетілдіру;
4) аумақтық және жергілікті мемлекеттік органдармен, ұйымдармен және азаматтармен өзара іс-қимыл жасау;
5) ауданның жергілікті атқарушы органдарының қызметін үйлестіру.
14. Өкілеттіктер:
Құқықтары:
1) "Шарбақты ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің алдына қойылған міндеттерді орындауға байланысты мәселелер бойынша мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан, лауазымды тұлғалардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды өтеусіз негізде сұратуға және алуға;
2) аудан әкімдігі мен әкімінің қарауына жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың ұйымдастыру қызметін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
3) шарттар, келісімдер және өзге де заңды мәмілелер жасасуға;
4) берілген құзыретке сәйкес тапсырмалар беруге, қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұратуға және алуға құқылы;
Міндеттері:
1) аудан әкімі мен әкімдігінің жұмысын ұйымдастырушылық, құқықтық, ақпараттық-талдамалық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
2) бекітілген Регламентке сәйкес аудан әкімі аппараты бөлімдерінің жұмысын үйлестіру және қызмет ету;
3) ауданның атқарушы органдарының, ауылдық округтер мен ауылдар әкімдері аппараттарының халыққа сапалы мемлекеттік қызмет көрсету;
4) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет, ауданның мемлекеттік органдары жүйесінде кадрлардың біліктілігін арттыру, құпия іс жүргізуді ресімдеу және есепке алу туралы заңнамасын іске асыру.
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялар:
1) ауданның әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуына, ауданның мемлекеттік органдары мен лауазымды тұлғалардың жұмыс жағдайына талдау жасайды, қоғамдық пікірді зерделейді, саяси жағдайдың дамуына болжам жасайды, қоғамдық маңызы бар проблемалар бойынша ұсыныстар дайындайды;
2) ақпаратты жинауды, өңдеуді жүзеге асырады және аудан әкімдігі мен әкімін ішкі саясат мәселелері бойынша ақпараттық-талдамалық материалдармен қамтамасыз етеді;

3) обеспечивает установление и постоянное развитие связей акима района с общественностью через средства массовой информации, участвует в разъяснении принимаемых актов акимата и акима района;
4) ведет регистрацию актов акимата, акима района, приказов руководителя аппарата;
5) обеспечивает надлежащее оформление, рассылку и публикацию актов акимата, акима района, руководителя аппарата, а также документов консультативно-совещательных органов;
6) организует делопроизводство в государственном учреждении и проводит анализ документооборота;
7) рассматривает служебные документы, обращения физических и юридических лиц;
8) организует прием физических и юридических лиц;
9) обеспечивает хранение, систематизацию и кодификацию актов акимата, акима района и руководителя аппарата;
10) обеспечивает соблюдение режима секретности в государственном учреждении, оформляет материалы на допуск к секретным документам сотрудников государственного учреждения, других должностных лиц, назначаемых акимом района;
11) принимает меры, направленные на широкое использование государственного языка, соблюдение правил делопроизводства и их совершенствование, улучшение стиля и методов работы, внедрение новых информационных технологий;
12) вносит акиму района предложения по основным направлениям формирования эффективного государственного механизма правовой защиты граждан и организаций;
13) принимает меры по укреплению законности и правопорядка, совершенствованию механизма нормотворческой деятельности акима района;
14) осуществляет правовую экспертизу нормативных правовых актов, вносимых на рассмотрение акимата и акима района, в пределах компетенции участвует в разработке правовых актов;
15) анализирует состояние кадровой работы и государственной службы, формирование резерва кадров, уровень профессиональной подготовки государственных служащих исполнительных органов;
16) оформляет материалы при назначении на должность и освобождении от должности, решает иные вопросы, связанные с прохождением государственной службы должностными лицами, назначаемые акимом района, ведет их личные дела;
17) организует профессиональную переподготовку государственных служащих государственного учреждения и местных исполнительных органов;
18) проводит аттестацию государственных служащих государственного учреждения, других должностных лиц, назначаемых акимом района;
19) обеспечивает взаимодействие с районным и областным маслихатами;
20) осуществляет материально-техническое обеспечение деятельности акимата и акима района;

3) аудан әкімінің бұқаралық ақпарат құралдары арқылы қоғаммен байланыс орнатуын және тұрақты дамуын қамтамасыз етеді, аудан әкімдігі мен әкімінің қабылдайтын актілерін түсіндіруге қатысады; ;
4) аудан әкімдігінің, әкімінің актілерін, аппарат басшысының бұйрықтарын тіркеуді жүргізеді;
5) әкімдіктің, аудан әкімінің, аппарат басшысының актілерін, сондай-ақ Консультативтік-кеңесші органдардың құжаттарын тиісті ресімдеуді, таратуды және жариялауды қамтамасыз етеді;
6) мемлекеттік мекемеде іс жүргізуді ұйымдастырады және құжат айналымына талдау жүргізеді;
7) қызметтік құжаттарды, жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды;
8) жеке және заңды тұлғаларды қабылдауды ұйымдастырады;
9) аудан әкімдігі, әкімі және аппарат басшысы актілерінің сақталуын, жүйелендірілуін және кодификациялануын қамтамасыз етеді;
10) мемлекеттік мекемеде құпиялылық режимінің сақталуын қамтамасыз етеді, аудан әкімі тағайындайтын мемлекеттік мекеме қызметкерлерін, басқа да лауазымды тұлғаларды құпия құжаттарға жіберуге материалдарды ресімдейді;
11) мемлекеттік тілді кеңінен қолдануға, іс қағаздарын жүргізу ережелерін сақтауға және оларды жетілдіруге, жұмыстың стилі мен әдістерін жақсартуға, жаңа ақпараттық технологияларды енгізуге бағытталған шараларды қабылдайды;
12) азаматтар мен ұйымдарды құқықтық қорғаудың тиімді мемлекеттік механизмін қалыптастырудың негізгі бағыттары бойынша аудан әкіміне ұсыныстар енгізеді;
13) заңдылық пен құқықтық тәртіпті нығайту, аудан әкімінің норма шығармашылық қызметінің тетігін жетілдіру жөнінде шаралар қабылдайды;
14) аудан әкімдігі мен әкімінің қарауына енгізілетін нормативтік құқықтық актілерге құқықтық сараптаманы жүзеге асырады, құзыреті шегінде құқықтық актілерді әзірлеуге қатысады;
15) кадр жұмысы мен мемлекеттік қызметтің жай-күйін, кадрлар резервін қалыптастыруды, атқарушы органдардың мемлекеттік қызметшілерінің кәсіптік даярлық деңгейін талдайды;
16) қызметке тағайындау және қызметтен босату кезінде материалдарды ресімдейді, аудан әкімі тағайындайтын лауазымды адамдардың мемлекеттік қызметті өткеруіне байланысты өзге де мәселелерді шешеді, олардың жеке істерін жүргізеді;
17) мемлекеттік мекеменің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қызметшілерін кәсіптік қайта даярлауды ұйымдастырады;
18) мемлекеттік мекеменің мемлекеттік қызметшілерін, аудан әкімі тағайындайтын басқа да лауазымды тұлғаларды аттестаттаудан өткізеді;
19) аудандық және облыстық мәслихаттармен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
20) аудан әкімі мен әкімдігінің қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;

21) участвует в разработке и реализации районных программ, утверждаемых маслихатом;
22) вносит предложения акиму района по награждению государственными наградами, поощрениям акима области, района и присвоению почетных званий;
23) вносит на рассмотрение акимата района предложения об образовании, упразднении, реорганизации и ликвидации учреждений и государственных казенных коммунальных предприятий и консультативно-совещательных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных акиму и акимату района;
24) обеспечивает взаимодействие и координацию деятельности государственных и консультативно-совещательных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных акиму и акимату района;
25) осуществляет прогнозирование и выработку предложений для акима района по стратегии региональной политики, конструктивной совместной работе акимов сельских округов, их взаимодействие с районными и областными, исполнительными и представительными органами;
26) обеспечивает взаимодействие акима района с акимами сельских округов;
27) вносит акиму района предложения об отмене либо приостановлении полностью или частично актов акимата, акима района и акимов сельских округов;
28) обеспечивает исполнение актов и поручений акима района всеми государственными органами и должностными лицами, соответствие актов районных исполнительных органов действующему законодательству Республики Казахстан;
29) осуществляет документационное обеспечение деятельности акима района;
30) осуществляет регистрацию актов гражданского состояния и вносит сведения о регистрации в Государственную базу данных о физических лицах в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
31) осуществляет экспертизу и в необходимых случаях, доработку проектов актов акимата и акима района, подготовленных исполнительными органами района.
32) организует и обеспечивает исполнение законодательства Республики Казахстан по вопросам о воинской обязанности и воинской службы, мобилизационной подготовки и мобилизации, в сфере гражданской защиты.
Сноска. Пункт 15 - с изменением, внесенным постановлением акимата Щербактинского района Павлодарской области от 10.03.2023 № 46/1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Аппаратом осуществляется руководителем аппарата, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Аппарат задач и и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Аппарата назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

21) мәслихат бекітетін аудандық бағдарламаларды әзірлеуге және іске асыруға қатысады;
22) аудан әкіміне облыс, аудан әкімінің мемлекеттік наградаларымен, көтермелеулерімен марапаттау және құрметті атақтар беру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
23) аудан әкімдігінің қарауына аудан әкімі мен әкімдігіне тікелей бағынатын және есеп беретін мекемелер мен мемлекеттік қазыналық коммуналдық кәсіпорындарды және консультативтік-кеңесші органдарды құру, тарату, қайта ұйымдастыру және тарату туралы ұсыныстар енгізеді;
24) аудан әкімі мен әкімдігіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік және консультативтік-кеңесші органдардың өзара іс-қимылын және қызметін үйлестіруді қамтамасыз етеді;
25) аудан әкімі үшін өңірлік саясат стратегиясы, ауылдық округ әкімдерінің сындарлы бірлескен жұмысы, олардың аудандық және облыстық, атқарушы және өкілді органдармен өзара іс-қимылы бойынша ұсыныстарды болжауды және әзірлеуді жүзеге асырады;
26) аудан әкімінің ауылдық округ әкімдерімен өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді;
27) аудан әкіміне аудан әкімдігінің, аудан әкімінің және ауылдық округ әкімдерінің актілерінің толық немесе ішінара күшін жою не тоқтата тұру туралы ұсыныстар енгізеді;
28) барлық мемлекеттік органдардың және лауазымды тұлғалардың аудан әкімінің актілері мен тапсырмаларын орындауын, аудандық атқарушы органдардың актілерінің Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкестігін қамтамасыз етеді;
29) аудан әкімінің қызметін құжаттамалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
30) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен азаматтық хал актілерін тіркеуді жүзеге асырады және тіркеу туралы мәліметтерді Жеке тұлғалар туралы Мемлекеттік дерекқорға енгізеді;
31) ауданның атқарушы органдары дайындаған аудан әкімдігі мен әкімі актілерінің жобаларына сараптаманы және қажет болған жағдайларда пысықтауды жүзеге асырады.
32) әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет, жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелерi жөнiндегi, азаматтық қорғау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етедi.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Шарбақты ауданы әкімдігінің 10.03.2023 № 46/1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3 тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттігі
16. Аппаратқа басшылықты Аппаратқа жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болатын аппарат басшысы жүзеге асырады.
17. Аппарат басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.

18. Руководитель Аппарата не имеет заместителя.
19. Полномочия руководителя Аппарата:
1) организует работу Аппарата, осуществляет руководство его деятельностью, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Аппарат задач и осуществление им своих функций;
2) представляет на утверждение акимата района Положение о государственном учреждении, проекты о внесении изменений и дополнений в Положение, вносит предложения по его структуре и штатной численности;
3) координирует, организует и направляет работу отделов Аппарата, обеспечивает взаимодействие с иными государственными органами;
4) обеспечивает согласование с акимом района кандидатур для назначения на руководящие должности местных исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета;
5) координирует работу по проведению конкурсного отбора в Аппарат и на вакантные административные государственные должности, назначаемые акимом района;
6) контролирует исполнение законодательства о государственной службе в Аппарате;
7) вносит на рассмотрение акиму района предложения о назначении на должность и освобождении от должности руководителей отделов Аппарата, советников, помощников, руководителей структурных подразделений;
8) производит кадровые изменения в пределах структуры в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
9) вносит на рассмотрение акиму района предложения о наложении либо снятии дисциплинарных взысканий на должностных лиц, назначаемых акимом района;
10) утверждает должностные инструкции сотрудников Аппарата;
11) координирует работу по исполнению актов акимата и акима района, его поручений, прохождением документов в Аппарате;
12) представляет на подпись и рассмотрение акиму района проекты актов акимата и акима района, а также иные адресуемые акиму района документы и материалы;
13) издает приказы и утверждает инструкции в Аппарате;
14) устанавливает внутренний трудовой распорядок в Аппарате;
15) утверждает смету расходов Аппарата и в ее пределах распоряжается финансовыми средствами;
16) подписывает служебную документацию и приказы;
17) осуществляет личный прием физических и юридических лиц;
18) обеспечивает на постоянной основе связь с маслихатом, районными исполнительными органами, судебными и правоохранительными органами и иными государственными органами;
19) присутствует на сессиях маслихата;
20) представляет Аппарат в государственных органах и иных организациях.
21) Исполнение полномочий руководителя Аппарата в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа

18. Аппарат басшысының орынбасары жоқ.
19. Аппарат басшысының өкілеттігі:
1) аппараттың жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылықты жүзеге асырады, Аппаратқа жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады;
2) аудан әкімдігіне мемлекеттік мекеме туралы ережені, ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы жобаларды бекітуге ұсынады, оның құрылымы мен штаттық саны бойынша ұсыныстар енгізеді;
3) аппарат бөлімдерінің жұмысын үйлестіреді, ұйымдастырады және бағыттайды, өзге мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
4) жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдардың басшы лауазымдарына тағайындау үшін кандидатураларды аудан әкімімен келісуді қамтамасыз етеді;
5) аппаратқа және аудан әкімі тағайындайтын бос әкімшілік мемлекеттік лауазымдарға конкурстық іріктеу жұмыстарын үйлестіреді;
6) аппаратта мемлекеттік қызмет туралы заңнаманың орындалуын бақылайды;
7) аудан әкімінің қарауына аппарат бөлімдерінің басшыларын, кеңесшілерін, көмекшілерін, құрылымдық бөлімшелердің басшыларын қызметке тағайындау және қызметтен босату туралы ұсыныстар енгізеді;
8) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес құрылым шегінде кадрлық өзгерістер жүргізеді;
9) аудан әкімінің қарауына аудан әкімімен тағайындалатын лауазымды тұлғаларға тәртіптік жаза қолдану немесе алып тастау туралы ұсыныс енгізеді;
10) Аппарат қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
11) аудан әкімдігінің және әкімінің актілерін, оның тапсырмаларын орындау, аппаратта құжаттардың өтуін үйлестіреді;
12) аудан әкімі мен әкімдігі актілерінің жобаларын, сондай-ақ аудан әкіміне жолданатын өзге де құжаттар мен материалдарды аудан әкіміне қол қоюға және қарауға ұсынады;
13) аппаратта бұйрықтар шығарады және нұсқаулықтарды бекітеді;
14) аппараттағы ішкі еңбек тәртібін белгілейді;
15) аппараттың шығыстар сметасын бекітеді және оның шегінде қаржы қаражаттарын басқарады;
16) қызметтік құжаттамалар мен бұйрықтарға қол қояды;
17) жеке және заңды тұлғаларды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
18) мәслихатпен, аудандық атқарушы органдармен, сот және құқық қорғау органдарымен және өзге де мемлекеттік органдармен тұрақты негізде байланысты қамтамасыз етеді;
19) мәслихат сессияларына қатысады;
20) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Аппараттың мүддесін білдіреді.
21) аппарат басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
4 тарау. Мемлекеттік органның мүлкі

20. Аппарат может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
21. Имущество Аппарат формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Аппаратом относится к коммунальной собственности.
23. Аппарат не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение (ликвидация) Аппарата осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
25. При упразднении (ликвидация) Аппарата имущество, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов, остается в районной коммунальной собственности.
Приложение 2
к постановлению акимата
Щербактинского района
от 25 апреля 2022 года
№ 79/1
Положение о государственном учреждении "Отдел земельных отношений Щербактинского района"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений Щербактинского района" (далее – Отдел) является структурным подразделением, осуществляющим в пределах своей компетенции государственное управление по вопросам регулирования в области земельных отношений.
2. Отдел не имеет ведомств.
3. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Отдела и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

20. Аппараттың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
21. Аппарат оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Аппаратқа бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, аппараттың өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5 тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Аппаратты қайта ұйымдастыру және тарату (тарату) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады:
25. Аппарат қысқартылған (таратылған) кезде кредиторлардың талаптарын қанағаттандырғаннан кейін қалған мүлік аудандық коммуналдық меншікте қалады.
Шарбақты ауданы
әкімдігінің 2022 жылғы
25 сәуірдегі № 79/1
қаулысына 2-қосымша
"Шарбақты ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Шарбақты ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Бөлім) өз құзыреті шегінде жер қатынастары саласындағы реттеу мәселелері бойынша мемлекеттік басқаруды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімше болып табылады.
2. Бөлімнің ведомстволары жоқ.
3. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бөлім Мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (олар болған кезде), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және өз атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Бөлім азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Бөлім, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Бөлім өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Бөлім басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

8. Структура и лимит штатной численности Отдела утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 141100, Республика Казахстан, Павлодарская область, Щербактинский район, село Шарбакты, улица Тәуелсіздік, 57.
10. Настоящее положение является учредительным документом Отдела.
11. Финансирование деятельности Отдела осуществляется из местного бюджета.
12. Отделу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Отдела.
Если Отделу законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) создание необходимых условий для обеспечения благоприятной жизнедеятельности населения при осуществлении земельных отношений в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) обеспечение соблюдения качества, а также стандартов и регламентов при оказании государственных услуг;
3) проведение единой государственной политики в области регулирования земельных отношений;
4) составление ежегодных районных отчетов о наличии земель и их распределении по категориям, угодьям, собственникам земельных участков, организация рекультивации нарушенных земель, снятии и использовании плодородного слоя почвы;
5) защита интересов государства в области земельных отношений;
6) разработка, подготовка, внесение на рассмотрение исполнительного и представительного органов района и обеспечение исполнение проектов актов акимата и акима района в области регулирование земельных отношений в пределах границ района, за исключением земель населенных пунктов;
7) разработка и внесение на утверждение представительного органа районных программ по рациональному использованию земель, повышение плодородия почв, охране земельных ресурсов в комплексе с другими природоохранными мероприятиями и обеспечение их выполнения.
14. Полномочия:
Права:
1) вносить в установленном действующем законодательством порядке, предложения на рассмотрение акимата района по вопросам, входящим в компетенцию отдела;
2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, учреждений, организаций, должностных лиц, собственников земельных участков и землепользователей необходимую информацию по вопросам земельных отношений;
3) оказывать в установленном действующим законодательством порядке, организационно-методическую, информационно-аналитическую и иную помощь должностным лицам государственных органов района и иным организациям по вопросам земельных отношений;

8. Бөлімнің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 141100, Қазақстан Республикасы, Павлодар облысы, Шарбақты ауданы, Шарбақты ауылы, Тәуелсіздік көшесі, 57.
10. Осы Ереже Бөлімнің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Бөлімнің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Бөлімге кәсіпкерлік субъектілерімен Бөлімнің өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Бөлімге заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2 тарау. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жер қатынастарын жүзеге асыру кезінде халықтың қолайлы тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін қажетті жағдайлар жасау;
2) мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде САПАНЫҢ, сондай-ақ стандарттар мен регламенттердің сақталуын қамтамасыз ету;
3) жер қатынастарын реттеу саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты жүргізу болып табылады;
4) жердің бар-жоғы және олардың Санаттар, алқаптар, жер учаскелерінің меншік иелері бойынша бөлінуі туралы жыл сайынғы аудандық есептерді жасау, Бүлінген жерлерді рекультивациялауды, топырақтың құнарлы қабатын алуды және пайдалануды ұйымдастыру;
5) жер қатынастары саласында мемлекеттің мүдделерін қорғау;
6) ауданның атқарушы және өкілетті органдарының қарауына енгізу, дайындау, әзірлеу және аудан әкімдігі мен әкімі актілерінің елді мекендердің жерлерін қоспағанда, аудан шекарасы шегінде жер қатынастарын реттеу саласындағы жобаларының орындалуын қамтамасыз ету;
7) жерді ұтымды пайдалану, топырақтың құнарлылығын арттыру, жер ресурстарын басқа да табиғат қорғау іс-шараларымен кешенді қорғау жөніндегі аудандық бағдарламаларды әзірлеу және өкілетті органның бекітуіне енгізу және олардың орындалуын қамтамасыз ету.
14. Өкілеттіктер:
Құқықтары:
1) бөлім құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қолданыстағы заңнамамен белгіленген тәртіпте аудан әкімдігінің қарауына ұсыныстар енгізуге;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, мекемелерден, ұйымдардан, лауазымды тұлғалардан, жер учаскелерінің меншік иелерінен және жер пайдаланушылардан жер қатынастары мәселелері бойынша қажетті ақпаратты сұратуға және алуға;
3) жер қатынастары мәселелері бойынша ауданның мемлекеттік органдарының лауазымды тұлғаларына және басқа да ұйымдарға қолданыстағы заңнамамен белгіленген тәртіпте ұйымдастыру-әдістемелік, ақпараттық-талдау және басқа да көмектер көрсету;

4) заключать договора, соглашения в пределах своей компетенции.
5) для выполнения своих полномочий Отдел взаимодействует с другими исполнительными органами района и организациями.
Обязанности:
1) подготовка проектов заключений и протоколов районной земельной комиссии по предоставлению земельных участков в собственность и землепользования а также по изменению целевого назначения земельного участка;
2) регистрация, обработка, учет оказываемых государственных услуг согласно стандартам, составление отчетов оказываемых государственных услуг;
3) осуществление анализа и составление прогнозов поступлений платежей в бюджет от продажи, аренды земельных участков, земельного налога и выкупа права временного возмездного землепользования (права аренды);
4) прием и регистрация обращений физических и юридических лиц, внесение в соответствующую базу, своевременное рассмотрение поступивших обращений, контроль сроков рассмотрения обращений;
5) исполнение и организация исполнения поручений акима района, актов акимата и акима района.
15. Функции:
1) выявление бесхозяйных земельных участков и организация работы по постановке их на учет;
2) подготовка предложений и проектов постановлений местного исполнительного органа района по предоставлению земельных участков и изменению их целевого назначения в соответствии Земельным кодексом Республики Казахстан;
3) подготовка предложений и проектов постановлений местного исполнительного органа района по установлению публичных сервитутов для целей недропользования, связанных с государственным геологическим изучением разведкой полезных ископаемых;
4) подготовка предложений по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд в соответствии Земельным кодексам Республики Казахстан;
5) определение делимости и неделимости земельных участков в соответствии Земельным кодексом Республики Казахстан;
6) утверждение кадастровой (оценочной) стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством;
7) организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
8) организация разработки проектов зонирования земель и программ, проектов и схем по рациональному использованию земель районов;
9) организация разработки проектов земельно-хозяйственного устройства территорий населенных пунктов;
10) организация проведения земельных торгов (конкурсов, аукционов) в соответствии Земельным кодексом Республики Казахстан;
11) проведение экспертизы проектов и схем, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;

4) Өз құзыреті шегінде шарттар, келісімдер жасасуға құқылы.
Өз өкілеттіктерін орындау үшін Бөлім ауданның басқа атқарушы органдарымен және ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
Міндеттері:
1) жер учаскелерін меншікке және жер пайдалануға беру, сондай-ақ жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту жөніндегі аудандық жер комиссиясының қорытындылары мен хаттамаларының жобаларын дайындау;
2) стандарттарға сәйкес көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді тіркеу, өңдеу, есепке алу, көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің есептерін жасау;
3)жер учаскелерін сатудан, жалға беруден, жер салығынан және уақытша өтеулі жер пайдалану құқығын (жалдау құқығын) сатып алудан бюджетке төленетін төлемдер түсімдеріне талдауды жүзеге асыру және болжамдар жасау;
4) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қабылдау және тіркеу, тиісті базаға енгізу, келіп түскен өтініштерді уақтылы қарау, өтініштерді қарау мерзімдерін бақылау;
5) аудан әкімінің тапсырмаларын, әкімдіктің және аудан әкімінің актілерін орындау және орындалуын ұйымдастыру.
15. Функциялар:
1) иесіз жер учаскелерін анықтау және оларды есепке қою жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
2) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес ауданның жергілікті атқарушы органының жер учаскелерін беру және олардың нысаналы мақсатын өзгерту жөніндегі ұсыныстары мен қаулыларының жобаларын дайындау;
3) Пайдалы қазбаларды барлауды мемлекеттік геологиялық зерттеумен байланысты жер қойнауын пайдалану мақсаттары үшін қауымдық Сервитуттарды белгілеу бойынша ауданның жергілікті атқарушы органының ұсыныстары мен қаулыларының жобаларын дайындау;
4) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп иеліктен шығару жөнінде ұсыныстар дайындау;
5) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау;
6) мемлекет жеке меншікке сататын нақты жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын бекіту;
7) Жерге орналастыруды жүргізуді ұйымдастыру және жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту;
8) жерді аймақтарға бөлу жобаларын және аудандардың жерлерін ұтымды пайдалану жөніндегі бағдарламаларды, жобалар мен схемаларды әзірлеуді ұйымдастыру;
9) елді мекендер аумақтарының жер-шаруашылық орналастыру жобаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
10) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес жер сауда-саттығын (конкурстар, аукциондар) жүргізуді ұйымдастыру;
11) жерді пайдалану мен қорғау мәселелерін қозғайтын жобалар мен схемаларға сараптама жүргізу;

12) составление баланса земель района, ведение учета земель, участие в перерегистрации землевладельцев и землепользователей, представление необходимых данных в управление государственных доходов;
13) ведение учета собственников земельных участков и землепользователей, а также других субъектов земельных право отношений;
14) выдача паспортов земельных участков сельскохозяйственного назначения;
15) заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;
16) подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом района на использование земельных участков для проведения изыскательских работ в соответствии Земельным кодексом Республики Казахстан;
17) подготовка предложений по выдаче окончательного разрешения на перевод сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой в соответствии Земельным кодексом Республики Казахстан;
18) подготовка предложений по резервированию земель в соответствии Земельным кодексом Республики Казахстан.
19) изъятие земельных участков, в том числе для государственных нужд, за исключением случаев, предусмотренных Земельным кодексом Республики Казахстан;
20) размещение утвержденных проектов земельно-хозяйственного устройства территории населенных пунктов на специальных информационных стендах в местах, доступных для населения;
21) обеспечение реализации и разработка совместно с акимами поселка, села, сельского округа и органами местного самоуправления, внесение на утверждение местному представительному органу района Плана по управлению пастбищами и их использованию и представление ежегодного отчета об итогах его реализации местному представительному органу района;
22) выявление земель, неиспользуемых и используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан, с предоставлением информации по данным нарушениям в территориальные органы по управлению земельными ресурсами области;
23) подготовка проектов постановлений о переводе неиспользуемых земель в специальный земельный фонд района;
24) утверждение земельно-кадастрового плана;
25) рассмотрение обращений физических и юридических лиц;
26) осуществление взаимодействия с государственными органами, должностными лицами для реализации задач, возложенных на Отдел;
27) проведение экспертизы районных программ, проектов и схем, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
28) подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;

12) ауданның жер балансын жасау, жердің есебін жүргізу, жер иеленушілер мен жер пайдаланушыларды қайта тіркеуге қатысу, Мемлекеттік кірістер басқармасына қажетті мәліметтерді ұсыну;
13) жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың, сондай-ақ жер құқығы қатынастарының басқа да субъектілерінің есебін жүргізу;
14) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің паспорттарын беру;
15) жер учаскесін сатып алу-сату шарттары мен жалдау және жерді уақытша өтеусіз пайдалану шарттарын жасасу және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
16) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес ауданның жергілікті атқарушы органының іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беруі жөнінде ұсыныстар дайындау;
17) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екіншісіне ауыстыруға түпкілікті рұқсат беру жөнінде ұсыныстар дайындау;
18) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес жерді резервте қалдыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау.
19) Қазақстан Республикасының Жер кодексінде көзделген жағдайларды қоспағанда, жер учаскелерін алып қою, оның ішінде мемлекет мұқтажы үшін алып қою;
20) елді мекендер аумағының жер-шаруашылық орналастырудың бекітілген жобаларын халық үшін қолжетімді орындардағы арнайы ақпараттық стендтерде орналастыру;
21) кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерімен және жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен бірлесіп жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды іске асыруды қамтамасыз ету және ауданның жергілікті өкілді органына бекітуге енгізу және ауданның жергілікті өкілді органына оның іске асырылу қорытындылары туралы жыл сайынғы есепті ұсыну;
22) Облыстың жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық органдарына осы бұзушылықтар бойынша ақпарат бере отырып, пайдаланылмайтын және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылатын жерлерді анықтау;
23) пайдаланылмайтын жерлерді ауданның арнайы жер қорына ауыстыру туралы қаулы жобаларын дайындау;
24) жер-кадастрлық жоспарды бекіту;
25) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
26) Бөлімге жүктелген міндеттерді іске асыру үшін мемлекеттік органдармен, лауазымды тұлғалармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
27) жерді пайдалану мен қорғау мәселелерін қозғайтын аудандық бағдарламаларға, жобалар мен схемаларға сараптама жүргізу;
28) ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екіншісіне ауыстыру жөнінде ұсыныстар дайындау;

29) оказание государственных услуг;
30) осуществление иных действий, отнесенных к его компетенции действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Отделом осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Отдел задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Отдела назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель Отдела не имеет заместителя.
19. Полномочия руководителя Отдела:
1) организует работу Отдела, осуществляет руководство его деятельности;
2) распределяет обязанности между ответственными работниками, обеспечивает надлежащую исполнительную и трудовую дисциплину;
3) назначает на должности и освобождает от должностей ответственных работников Отдела;
4) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Отдела;
5) издает приказы и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми работниками Отдела;
6) проводит совещания с участием руководителей подведомственных организаций;
7) утверждает перспективные и текущие планы работы Отдела;
8) подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
9) принимает меры по противодействию коррупции в Отделе;
10) несет персональную ответственность за выполнение обязанностей по противодействию коррупции в Отделе;
Глава 4. Имущество государственного органа
20. Отдел может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
21. Имущество Отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Отделом относится к коммунальной собственности.
23. Отдел не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение (ликвидация) Отдела и его ведомств осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
25. При упразднении (ликвидация) Отдела имущество, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов, остается в районной коммунальной собственности.
Приложение 3
к постановлению акимата
Щербактинского района
от 25 апреля 2022 года
№ 79/1
Положение о коммунальном государственном учреждении "Отдел культуры, физической культуры и спорта Щербактинского района"
Глава 1. Общие положения

29) Мемлекеттік қызметтер көрсету;
30) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен оның құзыретіне жатқызылған өзге де әрекеттерді жүзеге асыру.
3 тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттігі
16. Бөлімге басшылықты Бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
17. Бөлім басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Бөлім басшысының орынбасары жоқ.
19. Бөлім басшысының өкілеттігі:
1) бөлімнің жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
2) жауапты қызметкерлер арасында міндеттерді бөледі, тиісті атқарушылық және еңбек тәртібін қамтамасыз етеді;
3) бөлімнің жауапты қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) бөлім қызметкерлеріне көтермелеу шараларын қолданады және тәртіптік жаза қолданады;
5) бөлімнің барлық қызметкерлері орындауға міндетті, өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
6) ведомстволық бағынысты ұйымдар басшыларының қатысуымен кеңестер өткізеді;
7) бөлімнің перспективалық және ағымдағы жұмыс жоспарларын бекітеді;
8) өз құзыреті шегінде қызметтік құжаттамаларға қол қояды;
9) бөлімде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдайды;
10) бөлімде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша міндеттердің орындалуына дербес жауапты болады;
4 тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Бөлімнің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
21. Бөлімнің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Бөлімге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Бөлім өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5 тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Бөлімді және оның ведомстволарын қайта ұйымдастыру және қысқарту (тарату) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады:
25. Бөлім қысқартылған (таратылған) кезде кредиторлардың талаптарын қанағаттандырғаннан кейін қалған мүлік аудандық коммуналдық меншікте қалады.
Шарбақты ауданы
әкімдігінің 2022 жылғы
25 сәуірдегі № 79/1
қаулысына 3-қосымша
"Шарбақты ауданының мәдениет, дене тәрбиесі және спорт бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1 тарау. Жалпы ережелер

13. Задачи:
1) обеспечение повышения роли культурно-просветительских учреждений, организаций искусства в идейно-нравственном, эстетическом воспитании, физической культуры и спорта;
2) дальнейшее совершенствование форм культурного обслуживания населения;
3) развитие всех видов искусства, народного творчества, фольклора и художественной самодеятельности;
4) содействие деятельности творческих союзов и организаций;
5) осуществление мероприятий по укреплению и обновлению материально-технических базы организаций и учреждений культуры;
6) подбор, расстановка и воспитание кадров подведомственных организаций, наилучшее использование знаний и опыта работников;
7) развитие физической культуры и спорта;
8) охрана и использование объектов историко-культурного наследия.
14. Полномочия:
Права:
1) запрашивать и получать от государственных органов необходимую информацию, документы, иные материалы, устные и письменные объяснения;
2) давать поручения должностным лицам и требовать их исполнения;
3) участвовать в заседаниях акимата района, совещаниях у акима района;
4) пользоваться информационными банками данных органов государственного управления, архивов, научных учреждений;
Обязанности:
1) оказывать государственные услуги в соответствии со стандартами и регламентами государственных услуг; привлекать к работе научные учреждения, деятелей культуры и искусства;
2) осуществлять организационную, правовую, информационно – аналитическую работу отдела и его материально – техническое обеспечение;
3) осуществлять иные права и обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Для выполнения полномочий Отдела взаимодействует с другими исполнительными органами района и организациями, находящимися в его ведении.
15. Функции:
1) создает государственные организации культуры района в сфере театрального, музыкального и киноискусства, библиотечного и музейного дела, культурно-досуговой работы, а также осуществляет поддержку и координацию их деятельности;
2) организует работу по учету, охране и использованию памятников истории, материальной и духовной культуры местного значения;
3) осуществляет проведение зрелищных культурно-массовых мероприятий района, а также смотров, фестивалей и конкурсов среди любительских творческих объединений;
4) проводит аттестацию государственных организаций культуры района;
5) в пределах своей компетенции осуществляет управление коммунальной собственностью в области культуры;
6) выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов культурного назначения района;

13. Міндеттері:
1) мәдени-ағарту мекемелерінің, өнер ұйымдарының идеялық-адамгершілік, эстетикалық тәрбиедегі, дене тәрбиесі мен спорттағы рөлін арттыруды қамтамасыз ету;
2) халыққа мәдени қызмет көрсету нысандарын одан әрі жетілдіру;
3) өнердің, халық шығармашылығының, фольклордың және көркемөнерпаздықтың барлық түрлерін дамыту;
4) шығармашылық одақтар мен ұйымдардың қызметіне жәрдемдесу;
5) мәдениет ұйымдары мен мекемелерінің материалдық-техникалық базасын нығайту және жаңарту жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру;
6) ведомстволық бағынысты ұйымдардың кадрларын іріктеу, орналастыру және тәрбиелеу, жұмыскерлердің білімі мен тәжірибесін барынша пайдалану;
7) дене тәрбиесі мен спортты дамыту;
8) тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану болып табылады.
14. Өкілеттіктер:
Құқықтары:
1) мемлекеттік органдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды, өзге де материалдарды, ауызша және жазбаша түсініктемелерді сұрату және алу;
2) лауазымды тұлғаларға тапсырмалар беруге және олардың орындалуын талап етуге;
3) аудан әкімдігінің отырыстарына, аудан әкімінің отырыстарына қатысу;
4) мемлекеттік басқару органдарының, мұрағаттардың, ғылыми мекемелердің ақпараттық деректер банкін пайдалануға құқылы;
Міндеттері:
1) Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттары мен регламенттеріне сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсетуге; ғылыми мекемелерді, мәдениет және өнер қайраткерлерін жұмысқа тартуға құқылы;
2) бөлімнің ұйымдастырушылық, құқықтық, ақпараттық – талдау жұмысын жүзеге асыру және оны материалдық – техникалық қамтамасыз ету;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
Бөлімнің өкілеттіктерін орындау үшін ауданның басқа атқарушы органдарымен және оның қарамағындағы ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды.
15. Функциялар:
1) театр, музыка және кино өнері, кітапхана және мұражай ісі, мәдени-демалыс жұмысы саласында ауданның мемлекеттік мәдениет ұйымдарын құрады, сондай-ақ олардың қызметін қолдауды және үйлестіруді жүзеге асырады;
2) жергілікті маңызы бар тарих, материалдық және рухани мәдениет ескерткіштерін есепке алу, қорғау және пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
3) ауданның ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларын, сондай-ақ әуесқой шығармашылық бірлестіктер арасында байқаулар, фестивальдер және конкурстар өткізуді жүзеге асырады;
4) ауданның мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізеді;
5) өз құзыреті шегінде мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асырады;
6) ауданның мәдени мақсаттағы объектілерін салу, реконструкциялау және жөндеу бойынша Тапсырыс беруші болады;

7) поддерживает и оказывает содействие в материально-техническом обеспечении государственных организаций культуры;
8) присваивает одной из государственных библиотек района статус "Центральная";
9) осуществление сбора, анализа и обработки информации о запросах населения в области физкультурно-спортивной работы, на основе которых определяются приоритетные направления социальной сферы в районе;
10) обеспечение развития массового спорта и национальных видов спорта в районе;
11) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Отделом осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Отдел задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Отдела назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель не имеет заместителя.
19. Полномочия руководителя Отдела:
1) организует работу Отдела, осуществляет руководство его деятельностью;
2) распределяет обязанности между ответственными работниками, обеспечивает надлежащую исполнительскую и трудовую дисциплину;
3) организует взаимодействие коммунального государственного учреждения с отделами района, аппаратами акимов сельских округов;
4) организует работу по выполнению Законов, актов Президента, Правительства Республики Казахстан, постановлений акимата области и района, систематически информирует вышестоящие органы о ходе их выполнения;
5) назначает на должность и освобождает от должности ответственных работников Отдела;
6) издает приказы руководителя;
7) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Отдела;
8) открывает банковские счета;
9) представляет интересы Отдела во всех органах и организациях независимо от их форм собственности;
10) принимает меры по противодействию коррупции в Отделе;
11) несет персональную ответственность за выполнение обязанностей по противодействию коррупции в Отделе;
12) без доверенности представляет Отдел в учреждениях и организациях всех форм собственности;
13) выдает доверенности;
14) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством и Учредителем.
Исполнение полномочий руководителя Отдела в период его отсутствия осуществляется главным специалистом Отдела в соответствии с действующим законодательством.
15) взаимоотношения между Отделом и уполномоченным органом соответствующей отрасли регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.

7) мемлекеттік мәдениет ұйымдарын қолдайды және материалдық-техникалық қамтамасыз етуде жәрдем көрсетеді;
8) ауданның мемлекеттік кітапханаларының біріне "Орталық"мәртебесін береді;
9) негізінде аудандағы әлеуметтік саланың басым бағыттары айқындалатын дене тәрбиесі-спорт жұмысы саласындағы халықтың сұрау салулары туралы ақпаратты жинауды, талдауды және өңдеуді жүзеге асыру;
10) ауданда бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерін дамытуды қамтамасыз ету;
11) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3 тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттігі
16. Бөлімге басшылықты Бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
17. Бөлім басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Бірінші басшының орынбасары жоқ.
19. Бөлім басшысының өкілеттігі:
1) бөлімнің жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
2) жауапты қызметкерлер арасында міндеттерді бөледі, тиісті орындаушылық және еңбек тәртібін қамтамасыз етеді;
3) коммуналдық мемлекеттік мекеменің аудан бөлімдерімен, ауылдық округ әкімі аппараттарымен өзара іс-қимылын ұйымдастырады;
4) заңдарды, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің актілерін, облыс және аудан әкімдігінің қаулыларын орындау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, жоғары тұрған органдарды олардың орындалу барысы туралы жүйелі түрде хабардар етеді;
5) бөлімнің жауапты қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
6) басшының бұйрықтарын шығарады;
7) бөлім қызметкерлеріне көтермелеу шараларын қолданады және тәртіптік жаза қолданады;
8) банк шоттарын ашады;
9) меншік нысанына қарамастан барлық органдар мен ұйымдарда Бөлімнің мүддесін білдіреді;
10) бөлімде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдайды;
11) Бөлімде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша міндеттердің орындалуына дербес жауапты болады;
12) барлық меншік нысанындағы мекемелер мен ұйымдарда бөлімнің атынан сенімхатсыз өкілдік етеді;
13) сенімхаттар береді;
14) өзіне заңдарда және Құрылтайшы жүктеген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Бөлім басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес Бөлімнің бас маманы жүзеге асырады.
15) бөлім мен тиісті саланың уәкілетті органы арасындағы өзара қарым-қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.

16) взаимоотношения между администрацией Отдела и трудовым коллективом регулируются в соответствии с Трудовым Кодексом Республики Казахстан и коллективным договором.
17) Взаимоотношения между Отделом и уполномоченным органом по управлению коммунальным имуществом определяются действующим законодательством Республики Казахстан.
18) Взаимоотношения Отделом и местным исполнительным органом регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
20. Отдел может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
21. Имущество Отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Отделом относится к коммунальной собственности.
23. Отдел не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение (ликвидация) Отдела и его ведомств осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
1) государственное казенное коммунальное предприятие "Центр народного творчества" отдела культуры, физической культуры и спорта акимата Щербактинского района;
2) государственное учреждение "Централизованная библиотечная система Щербактинского района".
25. При упразднении (ликвидация) Отдела имущество, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов, остается в районной коммунальной собственности.
Приложение 4
к постановлению акимата
Щербактинского района
от 25 апреля 2022 года
№ 79/1
Положение о коммунальном государственном учреждении "Отдел внутренней политики и развития языков Щербактинского района"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Отдел внутренней политики и развития языков Щербактинского района" (далее – Отдел) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим государственную политику в сфере внутренней политики и развития языков на территории Щербактинского района.
2. Отдел имеет ведомства:
1) коммунальное государственное учреждение "Қаhарман жастар орталығы Щербактинского района";
3. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

16) бөлім әкімшілігі мен еңбек ұжымы арасындағы өзара қарым-қатынастар Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және ұжымдық шартқа сәйкес реттеледі.
17) бөлім мен коммуналдық мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган арасындағы өзара қарым-қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен айқындалады.
18) бөліммен және жергілікті атқарушы органмен өзара қарым-қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
4 тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Бөлімнің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
21. Бөлімнің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Бөлімге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Бөлім өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5 тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Бөлімді және оның ведомстволарын қайта ұйымдастыру және қысқарту (тарату) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады:
1) "Шарбақты ауданының, мәдениет, дене тәрбиесі және спорт бөлімінің "Халық шығармашылығы орталығы" мемлекеттік қазыналық коммуналдық кәсіпорны;
2) "Шарбақты ауданы әкімдігінің орталықтандырылған кітапхана жүйесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
25. Бөлім қысқартылған (таратылған) кезде кредиторлардың талаптарын қанағаттандырғаннан кейін қалған мүлік аудандық коммуналдық меншікте қалады.
Шарбақты ауданы
әкімдігінің 2022 жылғы
25 сәуірдегі № 79/1
қаулысына 4-қосымша
"Шарбақты ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Шарбақты ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Бөлім) Шарбақты ауданының аумағында ішкі саясат және тілдерді дамыту саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Бөлімнің ведомстволары бар:
1) "Шарбақты ауданының Қаһарман жастар орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

4. Отдел является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Отдела и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Отдела утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 141100, Республика Казахстан, Павлодарская область, Щербактинский район, село Шарбакты, улица Малайсары Тархана, 42.
10. Настоящее положение является учредительным документом Отдела.
11. Финансирование деятельности Отдела осуществляется из местного бюджета.
12. Отделу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Отдела.
Если Отделу законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) взаимодействие с государственными органами района по обеспечению общественно-политической стабильности, демократизации общественных процессов и консолидации общества;
2) поддержка и взаимодействие с общественными объединениями, политическими партиями;
3) разработка мер по созданию условий, благоприятствующих проведению государственной политики, направленной на регулирование внутриполитических процессов, взаимодействие с государственными органами района в разработке и реализации районных программ по пропаганде и разъяснению государственной внутренней политики;
4) организация системы всестороннего мониторинга, прогнозирования и объективного изучения происходящих в районе общественно-политических процессов и тенденций их развития;
5) разработка приоритетов в сфере внутренней политики Щербактинского района;

4. Бөлім Мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (олар болған кезде), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және өз атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Бөлім азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Бөлім, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Бөлім өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Бөлім басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Бөлімнің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 141100, Қазақстан Республикасы, Павлодар облысы, Шарбақты ауданы, Шарбақты ауылы, Малайсары Тархан көшесі, 42.
10. Осы Ереже Бөлімнің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Бөлімнің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Бөлімге кәсіпкерлік субъектілерімен Бөлімнің өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Бөлімге заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2 тарау. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
1) қоғамдық-саяси тұрақтылықты, қоғамдық үдерістерді демократияландыруды және қоғамды топтастыруды қамтамасыз ету бойынша ауданның мемлекеттік органдарымен өзара іс-қимыл жасау;
2) қоғамдық бірлестіктерді, саяси партияларды қолдау және олармен өзара іс-қимыл жасау;
3) ішкі саяси процестерді реттеуге бағытталған мемлекеттік саясатты жүргізуге қолайлы жағдай жасау бойынша шаралар әзірлеу, мемлекеттік ішкі саясатты насихаттау және түсіндіру жөніндегі аудандық бағдарламаларды әзірлеу мен іске асыруда ауданның мемлекеттік органдарымен өзара іс-қимыл жасау;
4) ауданда болып жатқан қоғамдық-саяси үдерістер мен олардың даму тенденцияларын жан-жақты мониторингілеу, болжау және объективті зерделеу жүйесін ұйымдастыру;
5) Шарбақты ауданының ішкі саясат саласындағы басымдықтарды әзірлеу;

6) мониторинг общественно-политической ситуации в Щербактинском районе.
7) развитие государственного языка и языков народа Казахстана.
14. Полномочия:
Права:
1) вносить на рассмотрение акиму района предложения по совершенствованию организации деятельности исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, в сфере внутренней политики, осуществлять подготовку информационно-аналитических и иных материалов по вопросам, относящихся к ведению Отдела;
2) запрашивать и получать от государственных органов необходимую информацию, документы, иные материалы, устные и письменные объяснения;
3) привлекать к работе специалистов других исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, по согласованию с их руководителями;
4) участвовать в пределах своей компетенции в мероприятиях, проводимых центральными государственными и местными исполнительными органами.
Обязанности:
1) участвует в заседаниях акимата района, совещаниях у акима района;
2) заключает договора, соглашения в пределах своей компетенции.
Отдел осуществляет иные права и выполняет иные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Для выполнения своих полномочий Отдел взаимодействует с другими исполнительными органами района и организациями.
15. Функции:
1) подготавливает проекты актов акима района по вопросам, входящим в компетенцию Отдела;
2) участвует в работе акимата района по совершенствованию системы распространения информации о Щербактинском районе, деятельности органов государственной власти в общественно-политической и экономической сферах;
3) обеспечивает разъяснение и пропаганду в районе основных приоритетов Стратегии развития Казахстана до 2050 года, ежегодных Посланий Президента народу Казахстана, государственных и отраслевых программ и других стратегических документов;
4) организует информационно-разъяснительную работу о деятельности местных исполнительных органов района в социально-экономической, общественно-политической и других сферах, выработку предложений по совершенствованию работы в данном направлении;
5) участвует в подготовке материалов к заседаниям акимата по вопросам внутриполитической жизни района;
6) участвует в разработке и реализации концепций, программ, определяющих государственную политику во внутриполитической сфере, в вопросах межэтнических отношений, обеспечения и соблюдения прав и свобод человека в Республике Казахстан;
7) формирует, накапливает, обобщает и классифицирует информационную базу данных (компьютерной, текстовой) по вопросам внутренней политики государства;

6) Шарбақты ауданындағы қоғамдық-саяси жағдайға мониторинг жүргізу.
7) мемлекеттік тілді және Қазақстан халқының тілдерін дамыту.
14. Өкілеттіктер:
Құқықтары:
1) аудан әкімінің қарауына жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың ішкі саясат саласындағы қызметін ұйымдастыруды жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге, бөлімнің жүргізуіне жататын мәселелер бойынша ақпараттық-талдау және басқа да материалдарды дайындауды жүзеге асыруға;
2) мемлекеттік органдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды, өзге де материалдарды, ауызша және жазбаша түсініктемелерді сұрату және алу;
3) басшыларының келісімі бойынша жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын басқа да атқарушы органдардың мамандарын жұмысқа тартуға;
4) Өз құзыреті шегінде орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар өткізетін іс-шараларға қатысуға құқылы.
Міндеттері:
1) аудан әкімдігінің отырыстарына, аудан әкімінің кеңестеріне қатысады;
2) өз құзыреті шегінде шарттар, келісімдер жасасады.
Бөлім Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асырады және өзге де міндеттерді орындайды.
Өз өкілеттіктерін орындау үшін Бөлім ауданның басқа атқарушы органдарымен және ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
15. Функциялар:
1) Бөлім құзыретіне кіретін мәселелер бойынша аудан әкімі актілерінің жобаларын дайындайды;
2) аудан әкімдігінің Шарбақты ауданы туралы ақпаратты тарату жүйесін, қоғамдық-саяси және экономикалық салалардағы мемлекеттік билік органдарының қызметін жетілдіру бойынша жұмысына қатысады;
3) ауданда Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясының, Президенттің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауларының, мемлекеттік және салалық бағдарламалардың және басқа да стратегиялық құжаттардың негізгі басымдықтарын түсіндіру мен насихаттауды қамтамасыз етеді;
4) ауданның жергілікті атқарушы органдарының әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси және басқа да салалардағы қызметі туралы ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын, осы бағыттағы жұмысты жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеуді ұйымдастырады;
5) ауданның ішкі саяси өмірі мәселелері бойынша әкімдік отырыстарына материалдар дайындауға қатысады;
6) Ішкі саясат саласындағы, этносаралық қатынастар, Қазақстан Республикасында адамның құқықтары мен бостандықтарын қамтамасыз ету және сақтау мәселелеріндегі мемлекеттік саясатты айқындайтын тұжырымдамаларды, бағдарламаларды әзірлеуге және іске асыруға қатысады;
7) мемлекеттің ішкі саясаты мәселелері бойынша ақпараттық дерекқорды (компьютерлік, мәтіндік) қалыптастырады, жинақтайды, жинақтайды және сыныптайды;

8) формирует, размещает и контролирует осуществление государственного заказа по проведению государственной информационной политики на районном уровне в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
9) участвует в подготовке и проведении областных и районных научно-практических мероприятий, направленных на укрепление внутриполитической стабильности и демократизацию политических процессов в районе;
10) осуществляет работу по пропаганде, методической помощи и применению государственных символов Республики Казахстан;
11) осуществляет взаимодействие с государственными органами, должностными лицами для реализации задач, возложенных на Отдел;
12) устанавливает и постоянно развивает связи с общественностью через средства массовой информации;
13) участвует в организации единой электронной системы района с созданием соответствующих банков данных;
14) оказывает методическую помощь подведомственным организациям; 15) реализует государственную молодежную политику в районе;
16) обеспечивает деятельность консультативно-совещательных органов по реализации государственной молодежной политики;
17) реализует государственную информационную политику через местные средства массовой информации;
18) формирует, размещает и контролирует осуществление государственного заказа по проведению государственной информационной политики на районном уровне в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
19) осуществляет контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан средствами массовой информации на территории района;
20) обеспечивает сотрудничество и взаимодействие с общественными объединениями, заключая с ними соглашения, договора;
21) составляет в отношении не правительственных организаций административный протокол;
22) осуществляет контроль за использованием (установлением, размещением) государственных символов Республики Казахстан на территории Щербактинского района;
23) проводит мероприятия районного уровня, направленные на развитие государственного и других языков;
24) вносит предложения в исполнительные органы области о наименовании и переименовании сел, поселков, сельских округов, а также изменении их транскрипции;
25) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
26) развитие государственного языка и языков народа Казахстана
27) проводит работу по формированию антикоррупционной культуры на районном уровне.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа

8) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аудандық деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты қалыптастырады, орналастырады және оның жүзеге асырылуын бақылайды;
9) ауданда ішкі саяси тұрақтылықты нығайтуға және саяси үдерістерді демократияландыруға бағытталған облыстық және аудандық ғылыми-практикалық іс-шараларды дайындауға және өткізуге қатысады;
10) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздерін насихаттау, әдістемелік көмек көрсету және қолдану жөніндегі жұмысты жүзеге асырады;
11) бөлімге жүктелген міндеттерді іске асыру үшін мемлекеттік органдармен, лауазымды тұлғалармен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
12) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жұртшылықпен байланыс орнатады және оны тұрақты дамытады;
13) тиісті деректер банкін құра отырып, ауданның бірыңғай электрондық жүйесін ұйымдастыруға қатысады;
14) ведомстволық бағынысты ұйымдарға әдістемелік көмек көрсетеді;
15) ауданда мемлекеттік жастар саясатын іске асырады;
16) мемлекеттік жастар саясатын іске асыру жөніндегі консультативтік-кеңесші органдардың қызметін қамтамасыз етеді;
17) жергілікті бұқаралық ақпарат құралдары арқылы мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асырады;
18) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аудандық деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты қалыптастырады, орналастырады және оның жүзеге асырылуын бақылайды;
19) аудан аумағында бұқаралық ақпарат құралдарының Қазақстан Республикасы заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
20) қоғамдық бірлестіктермен келісімдер, шарттар жасай отырып, олармен ынтымақтастықты және өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
21) үкіметтік емес ұйымдарға қатысты әкімшілік хаттама жасайды;
22) Шарбақты ауданының аумағында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік рәміздерінің пайдаланылуын (тігілуін, орналастырылуын) бақылауды жүзеге асырады;
23) мемлекеттік және басқа тілдерді дамытуға бағытталған аудандық деңгейдегі іс-шараларды өткізеді;
24) облыстың атқарушы органдарына ауылдарға, кенттерге, ауылдық округтерге атау беру және оларды қайта атау, сондай-ақ олардың транскрипциясын өзгерту туралы ұсыныстар енгізеді;
25) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
26) мемлекеттік тілді және Қазақстан халқының тілдерін дамыту
27) аудандық деңгейде сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру бойынша жұмыс жүргізеді.
3 тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттігі

2) обеспечение соблюдения качества, а также стандартов и регламентов при оказании государственных услуг;
3) контроль и принятие мер, направленных на эффективное развитие жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог;
4) координация деятельности исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, по вопросам жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог;
5) осуществление руководства в сфере жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог в свете выполнения региональных программ входящих в компетенцию Отдела.
14. Полномочия:
Права:
1) запрашивать и получать на безвозмездной основе от государственных органов и иных организаций, должностных лиц необходимую информацию, документы и иные материалы по вопросам, связанным с исполнением задач, поставленных перед Отделом;
2) вносить в установленном действующим законодательством порядке, предложения на рассмотрение акимата района по вопросам, входящим в компетенцию отдела;
3) заключать договора в пределах своей компетенции;
4) представлять интересы Отдела в государственных органах, суде в пределах своей компетенции, установленый настоящим Положением;
5) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
Обязанности:
1) осуществлять организационную, правовую, информационно-аналитическую работу Отдела и его материально-техническое обеспечение;
2) реализовывать законодательство Республики Казахстан о государственной службе, повышение квалификации кадров в системе государственных органов района;
3) оказывать в установленном действующим законодательством порядке, организационно-методическую, информационно-аналитическую и иную помощь должностным лицам государственных органов района и иным организациям по вопросам архитектурной, градостроительной, строительной деятельности, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог;
4) рассматривать обращения граждан, принимать по ним необходимые меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) обеспечивать сохранность государственной собственности, использовать вверенную государственную собственность только в служебных целях;
6) разрабатывать в пределах компетенции государственного органа проекты постановлений акимата района;
7) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.
15. Функции:
1) координирует деятельность по реализации утвержденной в установленном законодательством порядке комплексной схемы градостроительного планирования территории района (проекта районной планировки), генеральных планов сельских населенных пунктов;

2) мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде сапаның, сондай-ақ стандарттар мен регламенттердің сақталуын қамтамасыз ету;
3) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты, жолаушылар көлігі мен автомобиль жолдарын тиімді дамытуға бағытталған шараларды бақылау және қабылдау;
4) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары мәселелері бойынша жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын атқарушы органдардың қызметін үйлестіру;
5) бөлімнің құзыретіне кіретін өңірлік бағдарламаларды орындау аясында тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласында басшылықты жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктер:
Құқықтары:
1) бөлім алдына қойылған міндеттерді орындауға байланысты мәселелер бойынша мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан, лауазымды тұлғалардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды өтеусіз негізде сұратуға және алуға;
2) бөлім құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қолданыстағы заңнамамен белгіленген тәртіпте аудан әкімдігінің қарауына ұсыныстар енгізуге;
3) Өз құзыреті шегінде шарттар жасасу;
4) осы Ережемен белгіленген өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдарда, сотта бөлімнің мүдделерін білдіру;
5) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен қарастырылған өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
Міндеттері:
1) бөлімнің ұйымдастырушылық, құқықтық, ақпараттық-талдау жұмысын жүзеге асыру және оны материалдық-техникалық қамтамасыз ету; ;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет туралы заңнамасын іске асыру, ауданның мемлекеттік органдары жүйесінде кадрлардың біліктілігін арттыру;
3) сәулет, қала құрылысы, құрылыс қызметі, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары мәселелері бойынша ауданның мемлекеттік органдарының лауазымды тұлғаларына және өзге де ұйымдарға қолданыстағы заңнамада белгіленген тәртіппен ұйымдастыру-әдістемелік, ақпараттық-талдау және өзге де көмек көрсету;
4) азаматтардың өтініштерін қарауға, олар бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті шаралар қабылдауға міндетті;
5) мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз етуге, өзіне сеніп тапсырылған мемлекеттік меншікті қызметтік мақсаттарда ғана пайдалануға;
6) мемлекеттік органның құзыреті шегінде аудан әкімдігі қаулыларының жобаларын әзірлеу;
7) қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялар:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген аудан аумағының қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасын( аудандық жоспарлау жобасын), ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын іске асыру жөніндегі қызметті үйлестіреді;

2) информирует население о планируемой застройке территории либо иных градостроительных изменениях;
3) подготавливает проекты решений о строительстве, инженерной подготовке территории, благоустройстве и озеленении, консервации строительства незавершенных объектов, проведении комплекса работ по постутилизации объектов районного значения;
4) организовывает работы по приемке и регистрации в установленном законодательством порядке объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию;
5) организовывает разработку и представляет на утверждение районному маслихату схемы градостроительного развития территории района, а также проекты генеральных планов поселков и иных сельских населенных пунктов;
6) реализует градостроительные проекты, разрабатываемые для развития утвержденных генеральных планов (схем территориального развития) населенных пунктов;
7) ведет мониторинг строящихся (намечаемых к строительству) объектов и комплексов в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
8) принимает решения по выбору, предоставлению, а в случаях, предусмотренных законодательными актами, и изъятию для государственных нужд земельных участков на подведомственной территории для застройки или иного градостроительного освоения;
9) принимает решения о реконструкции (перепланировке, переоборудовании, перепрофилировании) помещений существующих зданий;
10) ведет и наполняет информационную систему "Адресный регистр";
11) предоставляет в установленном порядке информации и (или) сведения для внесения в базу данных государственного градостроительного кадастра;
12) проводит государственные закупки работ, товаров и услуг в сфере градостроительства и строительства, ремонта и содержания автомобильных дорог общего пользования районного значения;
13) выступает заказчиком по строительству и реконструкции объектов коммунальной собственности, объектов социально-культурного назначения, дорог районного (города областного значения) значения на территории района;
14) предъявляет завершенные строительством объекты (комплексы) к приемке в эксплуатацию;
15) передает с баланса Отдела завершенные строительством объекты (комплексы) в коммунальную собственность;
16) оказывает государственные услуги в соответствии с законодательством;
17) рассматривает обращения юридических и физических лиц;
18) организует контроль за исполнением трудовой дисциплины и соблюдением Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан государственными служащими Отдела;
19) проводит работу по организации сохранности и передаче документов в государственный архив, отбору и подготовке дел постоянного хранения и уничтожения;

2) аумақта жоспарланып отырған құрылыс салу не өзге де қала құрылысының өзгерістері туралы халықты хабардар етеді;
3) құрылыс, аумақты инженерлік жағынан дайындау, абаттандыру мен көгалдандыру, аяқталмаған объектілер құрылысын консервациялау, аудандық маңызы бар объектілерді кейіннен кәдеге жарату жөнінде жұмыстар кешенін жүргізу туралы шешімдердің жобаларын дайындайды;
4) пайдалануға берілетін объектілерді (кешендерді) заңнамада белгіленген тәртіппен қабылдау және тіркеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
5) аудан аумағында қала құрылысын дамытудың схемаларын, сондай-ақ кенттер мен өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларының жобаларын әзірлеуді ұйымдастырады және аудандық мәслихаттың бекітуіне ұсынады;
6) елді мекендердің бекітілген бас жоспарларын (аумақтық даму схемаларын) дамыту үшін әзірленетін қала құрылысы жобаларын іске асырады;
7) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен салынып жатқан (салынуы белгіленген) объектілер мен кешендердің мониторингін жүргізеді;
8) ведомстволық бағынысты аумақта құрылыс салуға немесе өзге де қала құрылысын игеруге арналған жер учаскелерін таңдау, беру, ал заңнамалық актілерде көзделген жағдайларда, мемлекет мұқтажы үшін алып қою жөнінде шешімдер қабылдайды;
9) бұрыннан бар ғимараттардың үй-жайларын реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) туралы шешімдер қабылдайды;
10) "Мекенжай тіркелімі" ақпараттық жүйесін жүргізеді және толтырады;
11) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына енгізу үшін белгіленген тәртіппен Ақпарат және (немесе) мәліметтер береді;
12) қала құрылысы және құрылыс, аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын жөндеу және күтіп-ұстау саласындағы жұмыстарды, тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүргізеді;
13) аудан аумағында коммуналдық меншік объектілерін, әлеуметтік-мәдени мақсаттағы объектілерді, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) маңызы бар жолдарды салу және реконструкциялау бойынша Тапсырыс беруші болады;
14) құрылысы аяқталған объектілерді (кешендерді) пайдалануға қабылдауға ұсынады;
15) құрылысы аяқталған объектілерді (кешендерді) бөлім балансынан коммуналдық меншікке береді;
16) заңнамаға сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсетеді; ;
17) заңды және жеке тұлғалардың өтініштерін қарайды;
18) еңбек тәртібінің орындалуын және мемлекеттік қызметшілердің Әдеп кодексінің сақталуын бақылауды ұйымдастырады;
Бөлімінің мемлекеттік қызметшілерімен;
19) құжаттардың сақталуын ұйымдастыру және мемлекеттік архивке беру, тұрақты сақталатын және жойылатын істерді іріктеу және дайындау жөніндегі жұмысты жүргізеді;

20) осуществляет взаимодействие с государственными органами, должностными лицами для реализации задач, возложенных на Отдел;
21) организует работы по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог общего пользования районного значения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
22) управляет сетью автомобильных дорог районного значения общего пользования;
23) осуществляет государственный контроль при производстве работ по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог районного значения общего пользования;
24) выдает паспорта готовности отопительных котельных всех мощностей и тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных) к работе в осенне-зимних условиях;
25) обеспечивает включение мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности в программу развития соответствующего района, города областного значения, а также осуществляет информационную деятельность в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
26) в пределах своей компетенции осуществляет мониторинг за проведением энергоаудита, модернизации паркового и уличного освещения с учетом использования энергосберегающих ламп;
27) осуществляет субсидирование убытков перевозчиков при осуществлении социально значимых перевозок пассажиров на внутрирайонных сообщениях;
28) осуществляет постановку на учет и очередность граждан, нуждающихся в жилище из государственного коммунального жилищного фонда;
29) содействует обеспечению водоснабжением, теплоснабжением, электроснабжением и радиотелефонной связью населенные пункты района;
30) организует сохранение коммунального жилищного фонда;
31) проводит инвентаризацию жилищного фонда;
32) организует эксплуатацию водопроводов, очистных сооружений, тепловых и электрических сетей и других объектов транспортной и инженерной инфраструктуры района (города областного значения);
33) организует работы по благоустройству, освещению, озеленению и санитарной очистке населенных пунктов;
34) содействует развитию местной социальной инфраструктуры.
35) осуществляет государственный контроль за соблюдением требований безопасной эксплуатации газопотребляющих систем и газового оборудования, а также бытовых баллонов и объектов систем газоснабжения бытовых и коммунально-бытовых потребителей в пределах границ населенных пунктов.
36) привлекает виновных лиц к административной ответственности в соответствие с действующим законодательством в сфере газа и газоснабжения.

20) Бөлімге жүктелген міндеттерді іске асыру үшін мемлекеттік органдармен, лауазымды тұлғалармен өзара іс-қимылды жүзеге асырады; ;
21) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
22) аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары желісін басқарады;
23) аудандық маңызы бар, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
24) барлық қуаттағы жылыту қазандықтары мен жылу желілерінің (магистральдық, орамішілік) күзгі-қысқы жағдайлардағы жұмысқа әзірлігі паспорттарын береді;
25) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды тиісті ауданның, облыстық маңызы бар қаланың даму бағдарламасына енгізуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында ақпараттық қызметті жүзеге асырады;
26) өз құзыреті шегінде энергия үнемдейтін шамдарды пайдалануды ескере отырып, энергия аудитін жүргізуге, саябаққа және көшеге жарық беруді жаңғыртуға мониторингті жүзеге асырады;
27) ауданішілік қатынастарда әлеуметтік мәні бар жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыру кезіндегі тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялауды жүзеге асырады;
28) мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйге мұқтаж азаматтарды есепке қоюды және кезектілікті жүзеге асырады;
29) ауданның елді мекендерін сумен, жылумен, электрмен және радиотелефон байланысымен қамтамасыз етуге жәрдемдеседі;
30) коммуналдық тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастырады;
31) тұрғын үй қорына түгендеу жүргізеді;
32)ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) су құбырларын, тазарту құрылыстарын, жылу және электр желілерін және басқа да көліктік және инженерлік инфрақұрылымдар объектілерін пайдалануды ұйымдастырады;;
33) елді мекендерді абаттандыру, жарықтандыру, көгалдандыру және санитарлық тазарту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
34) жергілікті әлеуметтік инфрақұрылымның дамуына жәрдемдеседі;
35) елді мекендердің шекаралары шегінде газ тұтыну жүйелері мен газ жабдығын, сондай-ақ тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушыларды газбен жабдықтау жүйелерінің тұрмыстық баллондары мен объектілерін қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады.
36) кінәлі тұлғаларды газ және газбен жабдықтау саласындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартады.

3) осуществление государственной поддержки субъектов агропромышленного комплекса в соответствии с действующим законодательством, государственными, отраслевыми (секторальными), региональными программами и содействие реализации сельскохозяйственной продукции для удовлетворения потребностей населения;
4) проведение государственной торговой политики на территории Щербактинского района;
14. Полномочия:
Права:
1) запрашивать и получать на безвозмездной основе от государственных органов и иных организаций, должностных лиц необходимую информацию, документы и иные материалы по вопросам, связанным с исполнением задач, поставленных перед Отделом;
2) вносить на рассмотрение акимата и акима Щербактинского района предложения по совершенствованию организационной деятельности исполнительных органов и основным направлениям развития, финансируемых из местного бюджета, предложения по оперативному решению проблем в сфере агропромышленного комплекса, предпринимательства, торговли и туризма;
3) заключать договора в пределах своей компетенции;
4) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
Обязанности:
1) осуществлять организационную, правовую, информационно-аналитическую работу Отдела и его материально-техническое обеспечение;
2) реализовывать законодательство Республики Казахстан о государственной службе, повышение квалификации кадров в системе государственных органов района;
3) проводить информационно-разъяснительную работу в средствах массовой информации, взаимодействовать с работодателями по вопросам, входящим в компетенцию Отдела;
4) представлять интересы Отдела в государственных органах, суде в пределах своей компетенции, установленый настоящим Положением;
5) рассматривать обращения граждан, принимать по ним необходимые меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) обеспечивать сохранность государственной собственности, использовать вверенную государственную собственность только в служебных целях;
7) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.
15. Функции:
1) осуществление реализации государственной политики поддержки и развития частного предпринимательства и туризма;
2) создание условий для развития сельского хозяйства, частного предпринимательства и туризма;
3) обеспечение и несение ответственности за реализацию и исполнение государственных программ в районе;
4) разработка и реализация региональных программ поддержки малого предпринимательства и туризма;
5) обеспечение создания и развития в районе объектов инфраструктуры поддержки малого предпринимательства и инновационной деятельности;

3) қолданыстағы заңнамаға, мемлекеттік, салалық (секторалдық), өңірлік бағдарламаларға сәйкес агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру және халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін ауыл шаруашылық өнімдерін өткізуге жәрдемдесу болып табылады;
4) Шарбақты ауданы аумағында мемлекеттік Сауда саясатын жүргізу;
14. Өкілеттіктер:
Құқықтары:
1) бөлім алдына қойылған міндеттерді орындауға байланысты мәселелер бойынша мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан, лауазымды тұлғалардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды өтеусіз негізде сұратуға және алуға;
2) Шарбақты ауданы әкімдігінің және Әкімінің қарауына атқарушы органдардың ұйымдастыру қызметін жетілдіру және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын дамудың негізгі бағыттары бойынша ұсыныстар, агроөнеркәсіптік кешен, кәсіпкерлік, сауда және туризм саласындағы проблемаларды жедел шешу бойынша ұсыныстар енгізуге;
3) Өз құзыреті шегінде шарттар жасасу;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен қарастырылған өзге де құқықтарды жүзеге асыру құқылы.
Міндеттері:
1) бөлімнің ұйымдастырушылық, құқықтық, ақпараттық-талдау жұмысын жүзеге асыру және оны материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет туралы заңнамасын іске асыру, ауданның мемлекеттік органдары жүйесінде кадрлардың біліктілігін арттыру;
3) бұқаралық ақпарат құралдарында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу, Бөлім құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл жасау;
4) осы Ережемен белгіленген өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдарда, сотта бөлімнің мүдделерін білдіру;
5) азаматтардың өтініштерін қарауға, олар бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті шаралар қабылдауға;
6) мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз етуге, өзіне сеніп тапсырылған мемлекеттік меншікті қызметтік мақсаттарда ғана пайдалануға;
7) қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялар:
1) Жеке кәсіпкерлікті және туризмді қолдау мен дамытудың мемлекеттік саясатын іске асыруды жүзеге асыру;
2) Ауыл шаруашылықты, жеке кәсіпкерлікті және туризмді дамыту үшін жағдайлар жасау болып табылады;
3) ауданда мемлекеттік бағдарламалардың жүзеге асырылуы мен орындалуына жауапты болу және қамтамасыз ету;
4) шағын кәсіпкерлік пен туризмді қолдаудың өңірлік бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру;
5) ауданда шағын кәсіпкерлікті және инновациялық қызметті қолдау инфрақұрылымының объектілерін құру мен дамытуды қамтамасыз ету;

6) определение стратегии развития взаимоотношений местных исполнительных органов с объединениями субъектов частного предпринимательства и объектами рыночной инфраструктуры;
7) организация деятельности экспертных советов;
8) обеспечение государственной поддержки на местном уровне частного предпринимательства и крестьянских хозяйств;
9) выработка и реализация мер, направленных на осуществление государственной поддержки предпринимательства, производства и переработки сельскохозяйственной продукции;
10) содействие в привлечении инвестиций в отрасли развития агропромышленного комплекса и предпринимательства, формирование предложений к перечню инвестиционных и инновационных проектов;
11) участие в формировании и реализации государственной политики в сфере государственной поддержки инновационной деятельности на территории Щербактинского района;
12) организация обучения, подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов персонала для субъектов малого предпринимательства;
13) проведение работы по разъяснению субъектам агропромышленного комплекса основных направлений и механизмов государственной агропромышленной политики;
14) проведение сбора оперативной информации в области агропромышленного комплекса и сельских территорий;
15) осуществление в пределах своей компетенции государственного контроля за соблюдением размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары;
16) оказание государственных услуг, определенных действующим законодательством Республики Казахстан;
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Отделом осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Отдел задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Отдела назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель Отдела не имеет заместителя.
19. Полномочия руководителя Отдела:
1) организует работу Отдела, осуществляет руководство его деятельности;
2) распределяет обязанности между ответственными работниками, обеспечивает надлежащую исполнительную и трудовую дисциплину;
3) назначает на должности и освобождает от должностей ответственных работников Отдела;
4) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Отдела;
5) издает приказы и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми работниками Отдела;
6) проводит совещания с участием руководителей подведомственных организаций;

6) Жергілікті атқарушы органдардың жеке кәсіпкерлік субъектілерінің бірлестіктерімен және нарықтық инфрақұрылым объектілерімен өзара қарым-қатынастарын дамыту стратегиясын айқындау;
7) сараптама кеңестерінің қызметін ұйымдастыру;
8) Жергілікті деңгейде жеке кәсіпкерлікті және шаруа қожалықтарын мемлекеттік қолдауды қамтамасыз ету;
9) кәсіпкерлікті, ауыл шаруашылық өнімін өндіру мен қайта өңдеуді мемлекеттік қолдауды жүзеге асыруға бағытталған шараларды әзірлеу және іске асыру;
10) агроөнеркәсіптік кешенді және кәсіпкерлікті дамыту саласында инвестициялар тартуға жәрдемдесу, инвестициялық және инновациялық жобалар тізбесіне ұсыныстар қалыптастыру;
11) Шарбақты ауданы аумағында инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысу;
12) шағын кәсіпкерлік субъектілері үшін персонал мамандарын оқытуды, даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
13) агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне мемлекеттік агроөнеркәсіптік саясаттың негізгі бағыттары мен тетіктерін түсіндіру бойынша жұмыс жүргізу;
14) агроөнеркәсіптік кешен және ауылдық аумақтар саласында жедел ақпарат жинауды жүргізу;
15) өз құзыреті шегінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына рұқсат етілген шекті бөлшек сауда бағалары мөлшерінің сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
16) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен анықталған мемлекеттік қызметтерді көрсету;
3 тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттігі
16. Бөлімге басшылықты Бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
17. Бөлім басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Бөлім басшысының орынбасары жоқ.
19. Бөлім басшысының өкілеттігі:
1) бөлімнің жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
2) жауапты қызметкерлер арасында міндеттерді бөледі, тиісті атқарушылық және еңбек тәртібін қамтамасыз етеді;
3) бөлімнің жауапты қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) бөлім қызметкерлеріне көтермелеу шараларын қолданады және тәртіптік жаза қолданады;
5) бөлімнің барлық қызметкерлері орындауға міндетті, өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
6) ведомстволық бағынысты ұйымдар басшыларының қатысуымен кеңестер өткізеді;

7) утверждает перспективные и текущие планы работы Отдела;
8) подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
9) принимает меры по противодействию коррупции в Отделе;
10) несет персональную ответственность за выполнение обязанностей по противодействию коррупции в Отделе;
Глава 4. Имущество государственного органа
20. Отдел может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
21. Имущество Отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Отделом относится к коммунальной собственности.
23. Отдел не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение (ликвидация) Отдела и его ведомств осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
25. При упразднении (ликвидация) Отдела имущество, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов, остается в районной коммунальной собственности.
Приложение 7
к постановлению акимата
Щербактинского района
от 25 апреля 2022 года
№ 79/1
Положение о государственном учреждении "Отдел занятости и социальных программ Щербактинского района"
Сноска. Приложение 7 - в редакции постановления акимата Щербактинского района Павлодарской области от 27.12.2024 № 269/1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Щербактинского района" (далее – Отдел) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере социальной защиты и занятости населения на территории Щербактинского района.
2. Учредителем Отдела является государственное учреждение "Аппарат акима Щербактинского района"
3. Отдел может иметь структурные подразделения, выступать органом управления.
Имеет ведомство:
1) коммунальное государственное учреждение "Центр социального обслуживания" отдела занятости и социальных программ Щербактинского района.
4. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Трудовым Кодексом Республики Казахстан, Социальным Кодексом Республики Казахстан, Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, и иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

7) бөлімнің перспективалық және ағымдағы жұмыс жоспарларын бекітеді;
8) өз құзыреті шегінде қызметтік құжаттамаларға қол қояды;
9) бөлімде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдайды;
10) бөлімде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша міндеттердің орындалуына дербес жауапты болады;
4 тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Бөлімнің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
21. Бөлімнің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Бөлімге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Бөлім өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5 тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Бөлімді және оның ведомстволарын қайта ұйымдастыру және қысқарту (тарату) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады:
25. Бөлім қысқартылған (таратылған) кезде кредиторлардың талаптарын қанағаттандырғаннан кейін қалған мүлік аудандық коммуналдық меншікте қалады.
Шарбақты ауданы
әкімдігінің 2022 жылғы
25 сәуірдегі № 79/1
қаулысына 7-қосымша
"Шарбақты ауданы жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - Павлодар облысы Шарбақты ауданы әкімдігінің 27.12.2024 № 269/1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шарбақты ауданы жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Бөлім) Шарбақты ауданының аумағындахалықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Бөлімнің құрылтайшысы "Шарбақты ауданы әкімдігінің аппараты" мемлекеттік мекемесі болып табылады.
3. Бөлімнің құрылымдық бөлімшелері болуы және басқару органы ретінде әрекет етуі мүмкін.
Ведомствосы бар:
1) Шарбақты ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
4. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне,Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентімен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

5. Отдел является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
7. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Отдела и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
9. Структура и лимит штатной численности Отдела утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
10. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Павлодарская область, индекс 141100,Щербактинский район, село Шарбакты, улица Владимира Чайко, 39А.
11. Полное наименование Отдела - государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Щербактинского района".
12. Режим работы Отдела устанавливается в следующем порядке: с 9.00 до 18.30 часов с перерывом для отдыха и приема пищи с 13.00 до 14.30 часов при пятидневной рабочей неделе, выходные дни - суббота, воскресенье.
13. Настоящее положение является учредительным документом Отдела.
14. Финансирование деятельности Отдела осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан.
15. Отделу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Отдела.
Если Отделу законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
16. Задачи и полномочия:
1) реализация государственной политики в сфере социальной защиты населения;
2) проведение мероприятий, обеспечивающих содействие занятости и социальную поддержку населения;
3)предоставление социальной помощи отдельным категориям граждан;
4) социальная защита лиц с инвалидностью;
5) реализация государственной политики в сфере предоставления государственных и специальных социальных услуг;

5. Бөлім мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, рәміздері мен айырым белгілері (олар болған жағдайда), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және өз атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
6. Бөлім азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
7. Бөлім, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
8. Бөлім өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
9. Бөлімнің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
10. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Павлодар облысы, индексі 141100, Шарбақты ауданы, Шарбақты ауылы, Владимир Чайко көшесі, 39А.
11. Бөлімнің толық атауы – "Шарбақты ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
12. Бөлімнің жұмыс уақыты келесі тәртіппен белгіленеді: бес күндік жұмыс аптасында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін демалыс және тамақтану үзілісі сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін, демалыс күндері - сенбі, жексенбі.
13. Осы Ереже Бөлімнің құрылтай құжаты болып табылады.
14. Бөлімнің қызметін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі бюджетінен (шығыстар сметасы) жүзеге асырылады.
15. Бөлімге кәсіпкерлік субъектілерімен Бөлімнің өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Бөлімге заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
16. Міндеттері мен өкілеттіктері:
1) халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру;
2) халықты әлеуметтік қолдау және жұмыспен қамтумен жәрдемдесуді қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды өткізу;
3) азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету;
4) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау;
5) мемлекеттік және арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;

6) осуществление межведомственного взаимодействия при оказании услуг;
7) координация деятельности подведомственных организаций.
3. Полномочия:
Права:
8) в пределах своей компетенции вносить предложения по оперативному решению вопросов в сфере социальной защиты и занятости населения;
9) участвовать в разработке мероприятий по основным направлениям сферы деятельности;
10)в пределах своей компетенции запрашивать и получать в установленном законодательством порядке информацию и документы от государственных органов и иных организаций для осуществления возложенных функций и задач на учреждение;
11) участвовать в организации и проведении семинаров, консультаций, конференций по вопросам деятельности;
12) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
Обязанности:
13) осуществлять правовой мониторинг нормативных правовых актов, разработчиком которых учреждение являлось, и своевременно принимать меры по внесению в них изменений и (или) дополнений или признанию их утратившими силу;
14) осуществлять права владения и пользования государственным пакетом акций акционерных обществ и долями участия в товариществах с ограниченной ответственностью, субъекта права государственных юридических лиц, в том числе на принятие решений аналогично компетенции уполномоченных органов соответствующей отрасли согласно законодательству Республики Казахстан о государственном имуществе;
15) осуществлять иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
17. Функции:
16) анализ, прогнозирование спроса и предложения рабочей силы в районе и информирование вышестоящие органы;
17) внесение в местные исполнительные органы района, области, предложения по мерам содействия занятости населения;
18) реализация региональной карты занятости;
19) осуществление мониторинга создания рабочих мест в рамках национальных проектов, планов развития области, региональной карты занятости;
20) поддержки создания рабочих мест в районе через развитие предпринимательской инициативы;
21) внесение в местные исполнительные органы района, области, предложений по определению населенных пунктов для добровольного переселениялиц в целях повышения мобильности рабочей силы;
22) осуществление мониторинга организаций с рисками высвобождения и сокращения рабочих мест;
23) взаимодействия с центрами трудовой мобильности, карьерными центрами в целях обеспечения содействия занятости населения;
24) создание и деятельности субъектов, предоставляющих меры государственной поддержки и специальные социальные услуги, находящихся в их ведении;

6) қызметтерді көрсету кезінде ведомствоаралық өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
7) ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметін үйлестіру.
3. Өкілеттіктер:
Құқықтары:
8) өз құзыреті шегінде халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы мәселелерді жедел шешу бойынша ұсыныстар енгізуге;
9) қызмет саласының негізгі бағыттары бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысуға;
10) өз құзыреті шегінде заңнамада белгіленген тәртіппен мекеме үшін жүктелген функциялар мен міндеттерді орындау үшін мемлекеттік органдардан және басқа ұйымдардан ақпарат пен құжаттарды сұратуға және алуға;
11) қызметмәселелері бойынша семинарлар, консультациялар, конференцияларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
Міндеттері:
13) мекеме әзірлеуші болып табылатын нормативтік құқықтық актілерге құқықтық мониторингті жүргізу және оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу немесе оларды жарамсыз деп тану жөніндегі уақтылы шаралар қабылдау;
14)  Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік заңды тұлғалардың құқық субъектілері, оның ішінде тиісті саладағы уәкілетті органдардың құзыреттеріне ұқсас шешімдер қабылдау, акционерлік қоғамдар акцияларының мемлекеттік пакетін және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердегі қатысу үлестерін иелену мен пайдалану құқықтарын жүзеге асыру;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
17.Функциялары:
16) аудандағы жұмыс күшіне сұраныс пен ұсынысты талдау, болжау және жоғары тұрған органдарды хабардар ету;
17) ауданның, облыстың жергілікті атқарушы органдарына халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің шаралары туралы ұсыныстар енгізу;
18) өңірлік жұмыспен қамту картасын іске асыру;
19) ұлттық жобалар, өңірлік даму жоспарлары, өңірлік жұмыспен қамту карталары шеңберінде жұмыс орындарын құру мониторингін жүзеге асыру;
20) кәсіпкерлік бастаманы дамыту арқылы ауданда жұмыс орындарын құруға қолдау көрсету;
21) ауданның, облыстың жергiлiктi атқарушы органдарына жұмыс күшiнiң ұтқырлығын арттыру мақсатында өз еркімен қоныс аудару үшін елдi мекендердi анықтау жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
22) жұмыс орындарын босату және қысқарту тәуекелдері бар ұйымдарға мониторинг жүргізу;
23) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді қамтамасыз ету мақсатында еңбек ұтқырлығы орталықтарымен және мансап орталықтарымен өз ара іс-қимыл жасау;
24) мемлекеттік қолдаушаралары мен арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін, олардың қарамағындағы субъектілерді құру және олардың қызметі;

25) предоставление субъектами, предоставляющими меры государственной поддержки и специальные социальные услуги, гарантированного объема услуг;
26) организации кадрового обеспечения, профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации работников социальной сферы;
27) проведение анализа, услуг по оценке и определению потребности населения в мерах государственной поддержки и специальных социальных услугах;
28) взаимодействие с физическими, юридическими лицами и государственными органами по вопросам предоставления специальных социальных услуг;
29) принятие мер по развитию системы предоставления государственных и специальных социальных услуг
30) оказание государственных и специальных социальных услуг в соответствии со стандартами в социально-трудовой сфере и в области социальной защиты населения;
31) работа по оказанию социальной помощи и координации в оказании благотворительной помощи социально-уязвимым слоям населения;
32) осуществление мер по назначению и выплате государственной адресной социальной помощи,жилищной помощи, семьям (гражданам) с низким доходом;
33) организация работы специальной комиссии по установлению стажа работы лицам, проработавшим не менее шести месяцев в годы Великой Отечественной войны;
34) работа по обеспечению мер социальной поддержки ветеранов приравненных по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранов труда и ветеранов боевых действий на территории других государств;
35) организация работы специальной комиссии по регистрации и учҰту граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском ядерном полигоне и выдаче им удостоверений;
36) разработка и внесение на рассмотрение акимата района предложений по определению социально-уязвимых категорий граждан и социальных мер по их защите;
37) организация работы в сфере оказания социально-правовой помощи осужденным, состоящим на учете службы пробации, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
38) осуществление функций по опеке и попечительству в отношении недееспособных или ограниченно дееспособных совершеннолетних лиц;
39) обеспечение лиц с инвалидностью средствами (техническими вспомогательными (компенсаторными) и (или) специальными средствами передвижения) в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации;
40) обеспечение лиц с инвалидностью услугами индивидуального помощника, специалиста жестового языка в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации;
41) обеспечение санаторно-курортным лечением лиц с инвалидностью и детей с инвалидностью в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации;

25) мемлекеттік қолдау шараларын және арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін субъектілердің қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсынуы;
26) кадрлармен қамтамасыз етуді, әлеуметтік сала қызметкерлерін кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттырудыұйымдастыру;
27) мемлекеттік қолдау шаралар мен арнаулы әлеуметтік қызметтерде халықтың арнаулы әлеуметтік қызметтер қажеттіліктеріне талдау жүргізу;
28) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету мәселелері бойынша жеке, заңды тұлғалармен және мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау;
29)мемлекеттік және арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жүйесін дамыту жөнінде шаралар қабылдау;
30) әлеуметтік-еңбек саласындағы және халықты әлеуметтік қорғау саласындағы стандарттарға сәйкес мемлекеттік және арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету;
31) әлеуметтiк көмек көрсету жөнiндегi жұмыс және халықтың әлеуметтiк жағынан осал топтарына қайырымдылық көмек көрсетудi үйлестiру;
32) табысы аз отбасыларға (азаматтарға) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек, тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
33) Ұлы Отан соғысы жылдарында кемінде алты ай жұмыс істеген адамдардың еңбек өтілін белгілеу жөніндегі арнайы комиссияның жұмысын ұйымдастыру;
34) басқа мемлекеттердің аумағындағы еңбек ардагерлері мен соғыс ардагерлеріне, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерді әлеуметтік қолдау шараларын қамтамасыз ету бойынша жұмыс;
35) Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды есепке алу және тіркеу бойынша арнайы комиссия жұмысын ұйымдастыру және оларға куәліктер беру;
36) азаматтардың әлеуметтік осал санаттарын анықтау және оларды қорғау жөніндегі әлеуметтік шаралар туралы ұсыныстарды аудан әкімдігінің қарауына енгізу және әзірлеу;
37) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пробацтя қызметінің есебінде тұрған, сотталғандарға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету саласындағы жұмысты ұйымдастыру;
38) қорғаншылық немесе қамқоршылық әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған тұлғалар бойынша функцияларды жүзеге асыру;
39) мүгедектігі бар адамдарды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен және (немесе) арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету;
40) мүгедектігі бар адамдарды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жеке көмекші, ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету;
41) мүгедектігі бар адамдар мен мүгедектігі бар балаларды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес санаториялық-курорттық емдеумен қамтамасыз ету;

42) предоставление дополнительных мер социальной помощи для лиц с инвалидностью и других категорий граждан, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
43) координация работы по охвату лиц (семей), оказавшихся в трудной жизненной ситуации, всесторонней поддержкой в пределах компетенции государственных органов;
44) разработка проектов правовых и нормативных правовых актов акима и акимата района по вопросам, входящим в компетенцию учреждения;
45)осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы районов законодательством Республики Казахстан;
46) осуществление иных функций, установленных законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
18. Руководство Отделом осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Отдел задач и осуществление им своих полномочий.
19. Руководитель Отдела назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Руководитель Отдела имеет заведующего сектором, который назначается должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21.Полномочия руководителя Отдела:
1) организует работу Отдела, осуществляет руководство его деятельности;
2) координирует работу структурных и подведомственных учреждений;
3) назначает на должности и освобождает от должностей первых руководителей структурных и подведомственных учреждений, работников Отдела;
4) определяет права и распределяет обязанности руководителей структурных и подведомственных учреждений, а так же работников Отдела, обеспечивает надлежащую исполнительную и трудовую дисциплину;
5) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на руководителей структурных и подведомственных учреждений, сотрудников Отдела;
6) утверждает структуру и штатную численность, план финансирования, годовую финансовую отчетность подведомственного учреждения.
7) проводит совещания с участием руководителей структурных подразделений и подведомственных организаций, ответственных работников Отдела;
8) издает приказы и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми работниками;
9) подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
10) без доверенности действует от имени Отдела;
11) предоставляет интересы Отдела в государственных органах и иных организациях;
12) заключает договора и выдает доверенности;

42) мүгедектігі бар адамдар мен азаматтардың басқа санаттарына Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген әлеуметтік көмектің қосымша шараларын ұсыну;
43) мемлекеттік органдардың құзыреті шегінде өмірлік қиын жағдайға тап болған адамдарды (отбасыны) жан-жақты қолдаумен қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты үйлестіру;
44) мекеменің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша аудан әкімі мен әкімдігінің құқықтық және нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын әзірлеу;
45) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен аудандардың жергілікті атқарушы органдарына жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру;
46) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі мен өкілеттігі
18. Бөлімге басшылықты Бөлімге жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. Бөлім басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
20. Басқарма басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын сектор меңгерушісі болады.
21. Бөлім басшысының өкiлеттiгi:
1) Бөлімнің жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық жасайды;
2) құрылымдық және ведомстволық бағынысты мекемелердің жұмысын үйлестіреді;
3) құрылымдық және ведомстволық бағынысты мекемелердің бірінші басшыларын, Бөлім қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) құрылымдық және ведомстволық бағынысты мекемелер басшыларының, сондай-ақ Бөлім қызметкерлерінің құқықтарын айқындайды және міндеттерін бөледі, тиісті атқарушылық және еңбек тәртібін қамтамасыз етеді;
5) құрылымдық және ведомстволық бағынысты мекемелердің басшыларына, Бөлім қызметкерлеріне көтермелеу шараларын қабылдайды және тәртіптік жазалар қолданады;
6) ведомстволық бағынысты мекеменің құрылымы мен штаттық кестесін, қаржыландыру жоспарын, жылдық қаржылық есептілігін бекітеді.
7) Бөлімнің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдары басшыларының, жауапты қызметкерлерінің қатысуымен кеңестер өткізеді;
8) өз құзыретіндегі мәселелер бойынша барлық қызметкерлер орындауға міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
9) өз құзыреті шегінде қызметтік құжаттамаға қол қояды;
10) Бөлімнің атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
11) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Бөлімнің мүддесін ұсынады;
12) шарттар жасасады және сенімхаттар береді;

13) утверждает порядок, планы Отдела, графики командировок, стажировок, обучение сотрудников в учебных центрах и иным видам повышения квалификации сотрудников;
14) открывает банковские счета;
15) принимает меры по противодействию коррупции в Отделе;
16) несет персональную ответственность за выполнение обязанностей по противодействию коррупции в Отделе;
17) осуществляет иные полномочия, установленные законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Отдел может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
23. Имущество Отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за Отделом относится к коммунальной собственности.
25. Отдел не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. Реорганизация и упразднение (ликвидация) Отдела и его ведомств осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
27. При упразднении (ликвидация) Отдела имущество, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов, остается в районной коммунальной собственности.
Приложение 8
к постановлению акимата
Щербактинского района
от 25 апреля 2022 года
№ 79/1
Положение о государственном учреждении "Отдел финансов Щербактинского района" Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел финансов Щербактинского района" (далее – Отдел) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим в пределах компетенции, предусмотренной законодательством, исполнение бюджета, ведения бюджетного учета и отчетности по исполнению бюджета, управления государственной коммунальной собственностью на территории Щербактинского района и осуществление единой государственной политики в вопросах государственных закупок, товаров, работ и услуг.
2. Отдел не имеет ведомств.
3. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

13) Бөлімнің іссапарларға, тағылымдамаға, қызметкерлерді оқу орталықтарында оқытуды және қызметкерлердің біліктілігін жоғарлатудың өзге де түрлеріне байланысты тәртібі мен жоспарларын бекітеді;
14) банк шоттарын ашады;
15) Бөлімде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдайды;
16) Бөлімде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі міндеттерді орындауға дербес жауапкершілікте болады;
17) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
22. Бөлім заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкiн.
23.Бөлімнің мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметi нәтижесiнде сатып алынған мүлiк (ақшалай кiрiстердi қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. Бөлімге бекiтiлген мүлiк коммуналдық меншiкке жатады.
25. Бөлім егер заңнамада басқасы көзделмесе,өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органдықайта ұйымдастыру және тарату
26. Бөлімді және оның ведомстволарын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
27. Бөлім таратылған кезде кредиторлардың талаптарын қанағаттандырғаннан кейін қалған мүлік аудандық коммуналдық меншікте қалады.
Шарбақты ауданы
әкімдігінің 2022 жылғы
25 сәуірдегі № 79/1
қаулысына 8-қосымша
"Шарбақты ауданының қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Шарбақты ауданының қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Бөлім) заңнамамен көзделген құзыреті шегінде бюджеттің атқарылуын, бюджеттің атқарылуы бойынша бюджеттік есепке алуды және есептілікті жүргізуді, Шарбақты ауданының аумағында мемлекеттік коммуналдық меншікті басқаруды және мемлекеттік сатып алу, тауарлар, жұмыстар мәселелерінде бірыңғай мемлекеттік саясатты жүзеге асыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады және қызметтер.
2. Бөлімнің ведомстволары жоқ.
3. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бөлім мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

5. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел финансов Щербактинского района" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел финансов Щербактинского района" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Место нахождение государственного учреждения "Отдел финансов Щербактинского района": Республика Казахстан, Павлодарская область, 141100, Щербактинский район, село Шарбакты, улица Тәуелсіздік, 53.
10. Настоящее Положение является учредительным документом отдела.
11. Финансирование деятельности отдела осуществляется из местного бюджета.
12. Отделу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями отдела.
Если отделу законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) ведение бухгалтерского учета, бюджетного учета и отчетности по исполнению местного бюджета и плана финансирования отдела финансов, представление отчетности в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере бухгалтерского учета, финансовой и бюджетной отчетности;
2) мониторинг исполнения местного бюджета, планов финансирования государственных органов в соответствии с возложенными на него задачами, подготовка отчета об его исполнении;
3) организация и координация деятельности с администраторами бюджетных программ по исполнению местного бюджета;
4) обеспечение контроля за рациональным и целевым использованием средств местного бюджета;
5) подготовка проектов постановлений акимата Щербактинского района, входящим в компетенцию отдела;
6) организация работ по целевому и эффективному использованию объектов коммунальной собственности района;
7) организация приватизации неэффективно используемого имущества коммунальной собственности;
8) осуществление на территории района мониторинга процесса государственных закупок, оказание консультационной помощи государственным органам и учреждениям по порядку составления и представления отчетности по вопросам государственных закупок товаров работ и услуг.

5. Бөлім азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Бөлім, егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Бөлім өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Шарбақты ауданының қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Шарбақты ауданының қаржы бөлімі мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Шарбақты ауданының қаржы бөлімі мемлекеттік мекемесінің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Павлодар облысы, 141100, Шарбақты ауданы, Шарбақты ауылы, Тәуелсіздік көшесі, 53.
10. Осы Ереже Бөлімнің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Бөлімнің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Бөлімге кәсіпкерлік субъектілерімен Бөлімнің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Бөлімге заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2 тарау. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
1) бухгалтерлік есепті, бюджеттік есепті және жергілікті бюджеттің атқарылуы бойынша есептілікті және қаржы бөлімінің қаржыландыру жоспарын жүргізу, Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп, қаржылық және бюджеттік есептілік саласындағы заңнамасына сәйкес есептілікті ұсыну;
2) өзіне жүктелген міндеттерге сәйкес жергілікті бюджеттің атқарылуын, мемлекеттік органдардың қаржыландыру жоспарларын мониторингілеу, оның атқарылуы туралы есеп дайындау;
3) жергілікті бюджеттің атқарылуы бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен қызметті ұйымдастыру және үйлестіру;
4) жергілікті бюджет қаражатының ұтымды және нысаналы пайдаланылуын бақылауды қамтамасыз ету;
5) бөлімнің құзыретіне кіретін Шарбақты ауданы әкімдігінің қаулы жобаларын дайындау;
6) ауданның коммуналдық меншік объектілерін мақсатты және тиімді пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
7) коммуналдық меншіктің тиімсіз пайдаланылатын мүлкін жекешелендіруді ұйымдастыру;
8) аудан аумағында мемлекеттік сатып алу процесінің мониторингін жүзеге асыру, мемлекеттік органдар мен мекемелерге тауарлар мен қызметтерді мемлекеттік сатып алу мәселелері бойынша есептілікті жасау және ұсыну тәртібі бойынша консультациялық көмек көрсету.

14. Полномочия:
1) права:
- вносить на рассмотрение акимата и акима района предложения по во-просам исполнения бюджета, ведения бюджетного учета и отчетности по исполнению бюджета, управления государственной коммунальной собственностью, а также проведения мониторинга процесса государст-венных закупок;
- запрашивать и получать в установленном порядке по согласованию с государственными органами, должностными лицами, организациями и гражданами информацию по вопросам, связанным с исполнением задач, поставленных перед отделом;
привлекать к работе специалистов других исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, по согласованию с их руководителями.
2) обязанности:
- заключать договоры, соглашения в пределах своей компетенции;
- давать заключения о возможности либо невозможности выделения денежных средств из резерва местного исполнительного органа района на неотложные затраты;
- осуществлять контроль за полнотой и своевременностью отчислений коммунальными государственными предприятиями доли чистого дохода в местные бюджеты, а также начислением дохода на государственные доли в хозяйственных товариществах и дивидендов на государственные пакеты акций, находящиеся в районной коммунальной собственности;
- обобщать и разрабатывать предложения по совершенствованию нормативных правовых актов по вопросам исполнения бюджета района, управления коммунальной собственностью района, государственных закупок;
- проверять достоверность отчетных данных, представленных администраторами программ;
- разрабатывать в пределах компетенции Государственного органа проекты постановлений акимата района.
15. Функции:
1) координирует деятельность администраторов бюджетных программ по исполнению бюджета;
2) осуществляет методологическое руководство в районе по исполнению бюджета;
3) осуществляет составление, утверждение и ведение сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по местному бюджету;
4) осуществляет внесение изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, включая годовые суммы;
5) осуществляет организацию исполнения районного бюджета;
6) осуществляет бюджетный мониторинг, по результатам бюджетного мониторинга формирует аналитический отчет об исполнении бюджета района;
7) осуществляет совершенствование процесса формирования и исполнения бюджета района, бюджетно-финансового регулирования;
8) подготовка информации для проведения оценки эффективности управления бюджетными средствами государственных органов района;

14. Өкілеттіктер:
1) құқықтары:
-аудан әкімдігі мен әкімінің қарауына бюджетті орындау, бюджетті орындау бойынша бюджеттік есепті және есептілікті жүргізу, мемлекеттік коммуналдық меншікті басқару, сондай-ақ мемлекеттік сатып алу процесіне мониторинг жүргізу мәселелері бойынша ұсыныстар енгізуге;
- бөлімнің алдына қойылған міндеттерді орындауға байланысты мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен, лауазымды тұлғалармен, ұйымдармен және азаматтармен белгіленген тәртіпте ақпарат сұратуға және алуға;
- басшыларының келісімі бойынша жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын басқа да атқарушы органдардың мамандарын жұмысқа тарту.
2) міндеттері:
- өз құзыреті шегінде шарттар, келісімдер жасасуға;
- шұғыл шығындарға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резервінен ақшалай қаражат бөлу мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды беруге;
- коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза табыс үлесін жергілікті бюджеттерге аударуының толықтығы мен уақтылылығына, сондай-ақ шаруашылық серіктестіктердегі мемлекеттік үлестерге кірістің және аудандық коммуналдық меншіктегі акциялардың мемлекеттік пакеттеріне дивидендтердің есептелуіне бақылауды жүзеге асыру;
- аудан бюджетінің орындалуы, ауданның коммуналдық меншігін басқару, Мемлекеттік сатып алу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру бойынша ұсыныстарды жинақтау және әзірлеу;
- бағдарлама әкімшілері ұсынған есептік деректердің дұрыстығын тексеру;
- мемлекеттік органның құзыреті шегінде аудан әкімдігі қаулыларының жобаларын әзірлейді.
15. Функциялар:
1) бюджетті атқару бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қызметін үйлестіреді;
2) ауданның бюджеттің атқарылуы бойынша әдіснамалық басшылықты жүзеге асырады;
3) түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, жергілікті бюджет бойынша міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасауды, бекітуді және жүргізуді жүзеге асырады;
4) жылдық сомаларды қоса алғанда, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуді жүзеге асырады;
5) аудандық бюджеттің атқарылуын ұйымдастыруды жүзеге асырады;
6) бюджеттік мониторингті жүзеге асырады, бюджеттік мониторинг нәтижелері бойынша аудан бюджетінің атқарылуы туралы талдамалық есепті қалыптастырады;
7) аудан бюджетін қалыптастыру және атқару, бюджеттік-қаржылық реттеу процесін жетілдіруді жүзеге асырады;
8) ауданның мемлекеттік органдарының бюджет қаражатын басқарудың тиімділігіне бағалау жүргізу үшін ақпарат дайындау;

9) составление отчетов об исполнении местного бюджета;
10) составление отчетов об исполнении планов поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг), о поступлении и расходовании денег от спонсорской и благотворительной помощи по бюджету района;
11) составление отчетов о кредиторской и дебиторской задолженностях бюджета района;
12) подготовка заключений к проектам постановлений акимата района о выделении средств из резерва местного исполнительного органа;
13) осуществляет учет и анализ использования средств из резерва местного исполнительного органа;
14) погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа за счет средств, предусмотренных в местном бюджете, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
15) осуществляет регистрацию, учет и мониторинг бюджетных кредитов, предоставленных из вышестоящего бюджета;
16) проводит оценку имущества в целях налогообложения;
17) ведет учет налоговых и неналоговых поступлений в бюджет района;
18) представление в установленном порядке в управление финансов Павлодарской области, местные исполнительные и представительные органы отчеты об исполнении местного бюджета;
19) разработка проектов нормативных актов исполнительного и представительного органа об исполнении бюджета района;
20) обеспечение ведения реестра коммунальных юридических лиц и юридических лиц с участием государства;
21) обеспечивает наполнение и корректировку реестра коммунального имущества;
22) разрабатывает нормативно правовые акты в сфере управления коммунальным имуществом в пределах своей компетенции, акты акимата района по приватизации объектов районной коммунальной собственности, осуществляет приватизацию районного коммунального имущества, обеспечивает оценку объекта приватизации, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи;
23) координирует работу местных исполнительных органов района по вопросам, входящим в компетенцию в сфере управления районным коммунальным имуществом;
24) разрабатывает акты акимата района об утверждении перечней объектов районной коммунальной собственности подлежащей приватизации;
25) проводит мероприятия по закреплению районного коммунального имущества за районными коммунальными юридическими лицами, утверждает соответствующие акты приема-передачи;
26) проводит мероприятия по предоставлению районного коммунального имущества в имущественный наем (аренду), безвозмездное пользование по договорам, ссуды, передаче в концессию, передаче имущества по договорам подряда, доверительное управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа, с правом последующего выкупа или правом последующей передачи в собственность субъектам малого предпринимательства на безвозмездной основе;

9) жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есептерді жасау;
10) тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша түсімдері мен шығыстары жоспарларының орындалуы туралы, аудан бюджеті бойынша демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін ақшаның түсуі мен жұмсалуы туралы есептер жасау;
11) аудан бюджетінің кредиторлық және дебиторлық берешектері туралы есептер жасау;
12) жергілікті атқарушы органның резервінен қаражат бөлу туралы аудан әкімдігі қаулыларының жобаларына қорытындылар дайындау;
13) Жергілікті атқарушы органның резервінен қаражатты пайдалануды есепке алуды және талдауды жүзеге асырады;
14) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жергілікті бюджетте көзделген қаражат есебінен жергілікті атқарушы органның борышын өтеу және қызмет көрсету;
15) жоғары тұрған бюджеттен берілген бюджеттік кредиттерді тіркеуді, есепке алуды және мониторингілеуді жүзеге асырады;
16) салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізеді;
17) аудан бюджетіне салықтық және салықтық емес түсімдердің есебін жүргізеді;
18) белгіленген тәртіппен Павлодар облысының қаржы басқармасына, жергілікті атқарушы және өкілді органдарға жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есептерді ұсыну;
19) аудан бюджетінің орындалуы туралы атқарушы және өкілетті органның нормативтік актілерінің жобаларын әзірлеу;
20) коммуналдық заңды тұлғалардың және мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың тізілімін жүргізуді қамтамасыз ету;
21) коммуналдық мүлік тізілімін толықтыруды және түзетуді қамтамасыз етеді;
22) өз құзыреті шегінде коммуналдық мүлікті басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, аудандық коммуналдық меншік объектілерін жекешелендіру бойынша аудан әкімдігінің актілерін әзірлейді, аудандық коммуналдық мүлікті жекешелендіруді жүзеге асырады, жекешелендіру объектісін бағалауды қамтамасыз етеді, жекешелендіру объектісінің сатып алу-сату шарттарын дайындау мен жасасуды және сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
23) аудандық коммуналдық мүлікті басқару саласындағы құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ауданның жергілікті атқарушы органдарының жұмысын үйлестіреді;;
24) жекешелендіруге жататын аудандық коммуналдық меншік объектілерінің тізбесін бекіту туралы аудан әкімдігінің актілерін әзірлейді;
25) аудандық коммуналдық мүлікті аудандық коммуналдық заңды тұлғаларға бекіту бойынша іс-шаралар өткізеді, тиісті қабылдау-тапсыру актілерін бекітеді;
26) аудандық коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға), шарттар бойынша өтеусіз пайдалануға, несие, концессияға беру, мердігерлік шарттар бойынша мүлікті беру, жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз, шағын кәсіпкерлік субъектілерінің меншігіне кейіннен сатып алу құқығымен немесе кейіннен шағын кәсіпкерлік субъектілерінің меншігіне беру құқығымен сенімгерлік басқару жөніндегі іс-шараларды жүргізеді; өтеусіз негізде;

27) проводит мероприятия по передаче и приему имущества из одного вида государственной собственности в другой; по приему имущества из частной собственности в государственную собственность; по приему и передаче районного коммунального имущества на уровень городов, районов и утверждает соответствующие акты приема передачи;
28) осуществляет работу по учету, хранению, оценке, организации торгов по продаже и дальнейшего использования имущества, поступившего в коммунальную собственность по отдельным основаниям;
29) участвует в создании коммунальных государственных предприятий и учреждений, юридических лиц с участием государства, их реорганизации, ликвидации;
30) согласовывает устав (положение) районных коммунальных юридических лиц, внесение изменений и дополнений, за исключением государственных учреждений, являющихся государственными органами;
31) осуществляет контроль за своевременностью и полнотой начисления дивидендов на принадлежащие акимату района акции и их выплаты, а также за распределением чистого дохода между участниками товарищества с ограниченной ответственностью, доля участия, в уставном капитале которого принадлежит акимату района;
32) разрабатывает акты о передаче районного коммунального имущества за районными коммунальными юридическими лицами;
33) разрабатывает акты о приобретении акций акционерных обществ и долей участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью в состав районного коммунального имущества;
34) осуществляет сбор, составляет ежеквартальную государственную статистическую отчетность, а также иную отчетность, установленную уполномоченным органом по государственным закупкам товаров, работ и услуг, осуществляемых в районе;
35) взаимодействует с уполномоченным органом по вопросам государственных закупок;
36) исполняет и организует исполнение поручений акима, актов акимата и акима района;
37) разрабатывает планы деятельности государственного учреждения "Отдел финансов Щербактинского района";
38) проводит работу по организации сохранности и передаче документов в государственный архив, отбору и подготовке дел постоянного хранения и уничтожения;
39) контроль за планом поступлений и расходов денег местного самоуправления;
40) организация работы по исполнению плана мероприятий по изысканию дополнительных резервов в бюджет;
41) Государственное учреждение "Отдел финансов Щербактинского района" является единым организатором государственных закупок Щербактинского района и проводит государственные закупки способом открытого конкурса.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа

27) мүлікті мемлекеттік меншіктің бір түрінен екіншісіне беру және қабылдау бойынша; мүлікті жеке меншіктен мемлекеттік меншікке қабылдау бойынша; аудандық коммуналдық мүлікті қалалар, аудандар деңгейіне қабылдау және беру бойынша іс-шараларды өткізеді және тиісті тапсыру қабылдау актілерін бекітеді;
28) жекелеген негіздер бойынша коммуналдық меншікке түскен мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау, сату және одан әрі пайдалану бойынша сауда-саттықты ұйымдастыру жұмысын жүзеге асырады;
29) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелерді, мемлекет қатысатын заңды тұлғаларды құруға, оларды қайта ұйымдастыруға, таратуға қатысады;
30) мемлекеттік органдар болып табылатын мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, аудандық коммуналдық заңды тұлғалардың жарғысын (ережесін), өзгерістер мен толықтырулар енгізуді бекітеді;
31) аудан әкімдігіне тиесілі акцияларға дивидендтердің уақтылы және толық есептелуіне және олардың төленуіне, сондай-ақ жарғылық капиталындағы қатысу үлесі аудан әкімдігіне тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің қатысушылары арасында таза табыстың бөлінуіне бақылауды жүзеге асырады;
32) аудандық коммуналдық мүлікті аудандық коммуналдық заңды тұлғаларға беру туралы актілерді әзірлейді;
33) аудандық коммуналдық мүліктің құрамына акционерлік қоғамдардың акцияларын және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін сатып алу туралы актілерді әзірлейді;
34) жинауды жүзеге асырады, тоқсан сайынғы мемлекеттік статистикалық есептілікті, сондай-ақ ауданда жүзеге асырылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу жөніндегі уәкілетті орган белгілеген өзге де есептілікті жасайды;
35) мемлекеттік сатып алу мәселелері бойынша уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасайды;
36) әкімнің тапсырмаларын, әкімдіктің және аудан әкімінің актілерін орындайды және орындалуын ұйымдастырады;
37) бөлім қызметінің жоспарын әзірлейді;
38) құжаттардың сақталуын ұйымдастыру және мемлекеттік архивке беру, тұрақты сақталатын және жойылатын істерді іріктеу және дайындау жөніндегі жұмысты жүргізеді;
39) жергілікті өзін-өзі басқарудың ақша түсімдері мен шығыстары жоспарын бақылау;
40) бюджетке қосымша резервтерді іздестіру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау бойынша жұмысты ұйымдастыру.
3 тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттігі

16. Руководство отдела осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел задач и осуществление им своих функций.
17. Первый руководитель отдела назначается на должность и освобождается от должности акимом Щербактинского района в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель не имеет заместителей.
19. Полномочия первого руководителя отдела:
1) организует работу государственного отдела, осуществляет руководство его деятельностью;
2) назначает на должности и освобождает от должностей работников отдела в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) осуществляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, поощрение работников отдела, оказание материальной помощи, наложение на них дисциплинарных взысканий;
6) издает приказы и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми работниками отдела;
7) утверждает должностные инструкции работников;
8) представляет отдел во всех государственных органах и иных организациях независимо от форм собственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
9) проводит совещания с участием руководителей подведомственных организаций;
10) обеспечивает разработку структуры отдела;
11) утверждает перспективные и текущие планы работы отдела;
12) противодействует коррупции и несет за это персональную ответ-ственность.
13) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан, настоящим положением и местным исполнительным органом.
Исполнение полномочий первого руководителя отдела в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
20. Отдел может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за отделом, относится к коммунальной собственности.
22. Отдел не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа

16. Бөлімге басшылықты Бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
17. Бөлімнің бірінші басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шарбақты ауданының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Бірінші басшының орынбасарлары жоқ.
19. Бөлімнің бірінші басшысының өкілеттігі:
1) мемлекеттік бөлімнің жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Бөлім қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте Бөлім қызметкерлерін көтермелеуді, материалдық көмек көрсетуді, оларға тәртіптік жаза қолдануды жүзеге асырады;
6) бөлімнің барлық қызметкерлері орындауға міндетті, өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
7) қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес меншік нысанына қарамастан барлық мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Бөлімнің мүддесін білдіреді;
9) ведомстволық бағынысты ұйымдар басшыларының қатысуымен кеңестер өткізеді;
10) бөлімнің құрылымын әзірлеуді қамтамасыз етеді;
11) бөлімнің перспективалық және ағымдағы жұмыс жоспарларын бекітеді;
12) сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етеді және ол үшін дербес жауапты болады.
13) Қазақстан Республикасының заңнамасымен, осы Ережемен және жергілікті атқарушы органмен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Бөлімнің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4 тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Бөлімнің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Бөлімнің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Бөлімге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Бөлім өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5 тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату

23. Реорганизация и упразднение отдела осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
24. При упразднении (ликвидация) отдела имущество, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов, остается в районной коммунальной собственности.
Приложение 9
к постановлению акимата
Щербактинского района
от 25 апреля 2022 года
№ 79/1
Положение о государственном учреждении "Отдел экономики и бюджетного планирования Щербактинского района" Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел экономики и бюджетного планирования Щербактинского района" (далее – Отдел) является государственным органом, финансируемым из местного бюджета, осуществляющим, в пределах компетенции, предусмотренной законодательством, экономическое и бюджетное планирование, а также реализацию на территории района приоритетных направлений государства в области экономической политики.
2. Отдел не имеет ведомств.
3. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел экономики и бюджетного планирования Щербактинского района" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел экономики и бюджетного планирования Щербактинского района" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Место нахождение государственного учреждения "Отдел экономики и бюджетного планирования Щербактинского района": Республика Казахстан, Павлодарская область, 141100, Щербактинский район, село Шарбакты, улица Тәуелсіздік, 53.
10. Настоящее Положение является учредительным документом отдела.
11. Финансирование деятельности отдела осуществляется из местного бюджета.

23. Бөлімді қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
24. Бөлім қысқартылған (таратылған) кезде кредиторлардың талаптарын қанағаттандырғаннан кейін қалған мүлік аудандық коммуналдық меншікте қалады.
Шарбақты ауданы
әкімдігінің 2022 жылғы
25 сәуірдегі № 79/1
қаулысына 9-қосымша
"Шарбақты ауданының экономика және бюджетті жоспарлау бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Шарбақты ауданының экономика және бюджетті жоспарлау бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Бөлім) жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын экономикалық және бюджетті жоспарлауды, сондай-ақ аудан аумағында экономикалық саясат саласындағы мемлекеттің басым бағыттарын іске асыруды заңнамада көзделген құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.
2. Бөлімнің ведомстволары жоқ.
3. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бөлім мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Бөлім азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Бөлім, егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Бөлім өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Шарбақты ауданының экономика және бюджетті жоспарлау бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шарбақты ауданының экономика және бюджетті жоспарлау бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. "Шарбақты ауданының экономика және бюджетті жоспарлау бөлімі" мемлекеттік мекемесінің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Павлодар облысы, 141100, Шарбақты ауданы, Шарбақты ауылы, Тәуелсіздік көшесі, 53.
10. Осы Ереже Бөлімнің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Бөлімнің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.

12. Отделу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями отдела.
Если отделу законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) разработка стратегических и программных документов во взаимодействии с приоритетами социально-экономического развития;
2) обеспечение согласованного взаимодействия в разработке стратегических и других планов социально-экономического развития района с исполнительными органами;
3) координация деятельности исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, по вопросам социально экономического развития района;
4) разработка и утверждение проекта районного бюджета на краткосрочную и среднесрочную перспективу на основе макроэкономических показателей.
14. Полномочия:
1) права:
- в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и иных организаций;
- вносить в установленном действующим законодательством порядке, предложения на рассмотрение акимата района по вопросам, входящим в компетенцию отдела
2) обязанности:
- оказывать в установленном действующим законодательством порядке, организационно-методическую, информационно-аналитическую и иную помощь должностным лицам государственных органов района и иным организациям по вопросам экономики и бюджетного планирования;
- разрабатывать проекты нормативных правовых и правовых актов акимата и акима Щербактинского района по вопросам, входящим в компетенцию отдела, представлять их на рассмотрение акимата и акима Щербактинского района;
- представлять интересы отдела в государственных органах, суде в пределах своей компетенции, установленый настоящим Положением;
- заключать договоры, соглашения в пределах своей компетенции.
15. Функции:
1) проводит анализ социально–экономической ситуации в районе, подготавливает аналитические записки и справки;
2) составляет паспорта социально-экономического развития Щербактинского района;
3) проводит мониторинг выполнения планов социально-экономического развития района, районных программ;
4) проводит мониторинг реализации инвестиционных проектов;
5) осуществляет взаимодействие с государственными учреждениями, должностными лицами для реализации задач, возложенных на отдел;

12. Бөлімге кәсіпкерлік субъектілерімен Бөлімнің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Бөлімге заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2 тарау. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
1) әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарымен өзара іс-қимылда стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды әзірлеу;
2) Ауданның әлеуметтік-экономикалық дамуының стратегиялық және басқа да жоспарларын әзірлеуде атқарушы органдармен келісілген өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
3) ауданның әлеуметтік-экономикалық даму мәселелері бойынша жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын атқарушы органдардың қызметін үйлестіру;
4) макроэкономикалық көрсеткіштер негізінде қысқа мерзімді және орта мерзімді перспективаға арналған аудандық бюджет жобасын әзірлеу және бекіту.
14. Өкілеттіктер:
1) құқықтары:
- Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрату және алу;
- бөлімнің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қолданыстағы заңнамамен белгіленген тәртіпте аудан әкімдігінің қарауына ұсыныстар енгізуге;
2) міндеттері:
- экономика және бюджетті жоспарлау мәселелері бойынша ауданның мемлекеттік органдарының лауазымды тұлғаларына және басқа да ұйымдарға қолданыстағы заңнамамен белгіленген тәртіпте ұйымдастыру-әдістемелік, ақпараттық-талдау және басқа да көмектер көрсету;
- Бөлімнің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Шарбақты ауданы әкімдігінің және әкімінің нормативтік құқықтық және құқықтық актілерінің жобаларын әзірлеу, оларды Шарбақты ауданы әкімдігінің және Әкімінің қарауына ұсыну;
- осы Ережемен белгіленген өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдарда, сотта бөлімнің мүддесін білдіру;
- өз құзыреті шегінде шарттар, келісімдер жасасуға құқылы.
15. Функциялар:
1) аудандағы әлеуметтік-экономикалық жағдайға талдау жүргізеді, талдау жазбалары мен анықтамаларын дайындайды;
2) Шарбақты ауданының әлеуметтік-экономикалық даму паспортын жасайды;
3) ауданның әлеуметтік-экономикалық даму жоспарларының, аудандық бағдарламалардың орындалуына мониторинг жүргізеді;
4) инвестициялық жобалардың іске асырылуына мониторинг жүргізеді;
5) бөлімге жүктелген міндеттерді іске асыру үшін мемлекеттік мекемелермен, лауазымды тұлғалармен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;

6) исполняет и организует исполнение поручений акима области и района, нормативных актов областного и районного акимата;
7) разрабатывает в пределах компетенции государственного учреждения проекты постановлений акимата района;
8) осуществление единой государственной бюджетной политики на территории района;
9) разработка предложений по доходам и расходам районного бюджета на краткосрочную и среднесрочную перспективу на основе макроэкономических показателей;
10) прогнозирование поступлений в местный бюджет;
11) осуществление совместно с территориальным налоговым органом (по согласованию) прогнозирование доходов районного бюджета;
12) формирование районного бюджета и подготовка проекта решения на утверждение районным маслихатом;
13) осуществление прогнозирования объема расходов по администраторам бюджетных программ по районному и местному бюджету;
14) проведение оценки эффективности бюджетных программ;
15) подготовка проекта постановления районного акимата о реализации решения маслихата о районном бюджете на соответствующий финансовый год;
16) осуществляет контроль за правильностью планирования финансового обеспечения;
17) осуществляет сбор информации от государственных органов для представления отчетности в вышестоящее управление;
18) реализация мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Программы "Развитие регионов";
19) реализация трансфертов местного самоуправления;
20) оказание государственной услуги, по предоставлению мер социальной поддержки специалистов здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты, по выдаче подъемного пособия и бюджетного кредита на приобретения жилья;
21) проводит работу по организации сохранности и передаче документов в государственный архив, отбору и подготовке дел постоянного хранения и уничтожения;
22) осуществляет иные полномочия, возложенные на него законодательством Республики Казахстан.
23) осуществляет иные функций, в пределах компетенции, предусмотренной действующим законодательством Республики Казахстан
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство отдела осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел задач и осуществление им своих функций.
17. Первый руководитель отдела назначается на должность и освобождается от должности акимом Щербактинского района в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель не имеет заместителей.

6) облыс және аудан әкімінің тапсырмаларын, облыстық және аудандық әкімдіктің нормативтік актілерін орындайды және орындалуын ұйымдастырады;
7) мемлекеттік мекеменің құзыреті шегінде аудан әкімдігі қаулыларының жобаларын әзірлейді;
8) аудан аумағында бірыңғай мемлекеттік бюджет саясатын жүзеге асыру;
9) макроэкономикалық көрсеткіштер негізінде қысқа мерзімді және орта мерзімді перспективаға арналған аудандық бюджеттің кірістері мен шығыстары бойынша ұсыныстар әзірлеу;
10) жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді болжау;
11) аумақтық салық органымен бірлесіп (келісім бойынша) аудандық бюджет кірістерін болжауды жүзеге асыру;
12) аудандық бюджетті қалыптастыру және шешім жобасын аудандық мәслихаттың бекітуіне дайындау;
13) аудандық және жергілікті бюджет бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша шығыстар көлемін болжауды жүзеге асыру;
14) бюджеттік бағдарламалардың тиімділігіне бағалау жүргізу;
15) тиісті қаржы жылына арналған аудандық бюджет туралы мәслихат шешімін іске асыру туралы аудан әкімдігі қаулысының жобасын дайындау;
16) қаржылық қамтамасыз етуді жоспарлаудың дұрыстығын бақылауды жүзеге асырады;
17) жоғары тұрған басқармаға есептілікті ұсыну үшін мемлекеттік органдардан ақпарат жинауды жүзеге асырады;
18) "Өңірлерді дамыту" бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыру;
19) Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттерін іске асыру;
20) ауылдық елді мекендерге жұмыс істеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және ветеринария мамандарына әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну бойынша, көтерме жәрдемақы және тұрғын үй сатып алуға бюджеттік кредит беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету;
21) құжаттардың сақталуын ұйымдастыру және мемлекеттік архивке беру, тұрақты сақталатын және жойылатын істерді іріктеу және дайындау жөніндегі жұмысты жүргізеді;
22) Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзіне жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
23) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген құзыреті шегінде өзге де функцияларды жүзеге асырады
3 тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттігі
16. Бөлімге басшылықты Бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
17. Бөлімнің бірінші басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шарбақты ауданының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Бірінші басшының орынбасарлары жоқ.

1. Постановление акимата Щербактинского района от 07 февраля 2018 года № 32/1 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат акима Щербактинского района".
2. Постановление акимата Щербактинского района от 14 марта 2018 года № 90/2 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел занятости и социальных программ Щербактинского района".
3. Постановление акимата Щербактинского района от 21 июля 2020 года № 181/3 "Об утверждении положения государственного учреждения "Отдел предпринимательства и сельского хозяйства Щербактинского района".
4. Постановление акимата Щербактинского района от 13 августа 2019 года № 258/7 "Об утверждении Положения о коммунальном государственном учреждении "Отдел внутренней политики и развития языков Щербактинского района";
5. Постановление акимата Щербактинского района от 16 сентября 2019 года № 285-1/7 "О внесении дополнения в постановление акимата района от 13 августа 2019 года № 257/7 "Об утверждении Положения Коммунального государственного учреждения "Отдел культуры, физической культуры и спорта Щербактинского района";
6. Постановление акимата Щербактинского района от 13 августа 2019 года № 257/7 "Об утверждении Положения Коммунального государственного учреждения "Отдел культуры, физической культуры и спорта Щербактинского района".
7. Постановление акимата Щербактинского района от 09 декабря 2019 года № 398/9 "Об утверждении Положения коммунального государственного учреждения "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района".
8. Постановление акимата Щербактинского района от 28 декабря 2020 года № 329/3 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел финансов Щербактинского района".
9. Постановление акимата Щербактинского района от 12 сентября 2019 года № 283/7 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел земельных отношений Щербактинского района".
10. Постановление акимата Щербактинского района от 1 марта 2018 года № 73/2 "О внесении изменения в постановление акимата района № 241/5 от 19 июля 2016 года "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел экономики и бюджетного планирования Щербактинского района";
11. Постановление акимата Щербактинского района от 19 июля 2016 года № 241/5 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел экономики и бюджетного планирования Щербактинского района".

1. Шарбақты ауданы әкімдігінің 2018 жылғы 7 ақпаннан "Шарбақты ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" № 32/1 қаулысы.
2. Шарбақты ауданы әкімдігінің 2018 жылғы 14 наурыздағы № 90/2 "Шарбақты ауданы жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" қаулысы.
3. Шарбақты ауданы әкімдігінің 2020 жылғы 21 шілдедегі "Шарбақты ауданының кәсіпкерлік және ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" № 181/3 қаулысы.
4. Шарбақты ауданы әкімдігінің 2019 жылғы 13 тамыздағы № 258/7 "Шарбақты ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" қаулысы.
5. Шарбақты ауданы әкімдігінің 2019 жылғы 16 қыркүйектегі № 285-1/7 "Аудан әкімдігінің 2019 жылғы 13 тамыздағы "Шарбақты ауданының мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" № 257/7 қаулысына толықтыру енгізу туралы" қаулысы.
6. Шарбақты ауданы әкімдігінің 2019 жылғы 13 тамыздағы "Шарбақты ауданының мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" № 257/7 қаулысы.
7. Шарбақты ауданы әкімдігінің 2019 жылғы 09 желтоқсандағы "Шарбақты ауданы экономикасының нақты секторы бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" № 398/9 қаулысы.
8. Шарбақты ауданы әкімдігінің 2020 жылғы 28 желтоқсандағы "Шарбақты ауданының қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" № 329/3 қаулысы.
9. Шарбақты ауданы әкімдігінің 2019 жылғы 12 қыркүйектегі "Шарбақты ауданы жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" № 283/7 қаулысы.
10. Шарбақты ауданы әкімдігінің 2018 жылғы 1 наурыздағы № 73/2 "Аудан әкімдігінің 2016 жылғы 19 шілдедегі "Шарбақты ауданының экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" № 241/5 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" қаулысы.
11. Шарбақты ауданы әкімдігінің 2016 жылғы 19 шілдедегі "Шарбақты ауданының экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" № 241/5 қаулысы.