Об утверждении Положения о коммунальном государственном учреждении "Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области"
Постановление акимата Северо-Казахстанской области от 1 июля 2022 года № 155
В соответствии с пунктом 2 статьи 40 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области" согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Коммунальному государственному учреждению "Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию вышеуказанного Положения в органах юстиции в установленном законодательством порядке;
2) в течение двадцати календарных дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Северо-Казахстанской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Северо-Казахстанской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Северо-Казахстанской области К. Аксакалов
Утверждено
постановлением акимата
Северо-Казахстанской области
от "01" июля 2022 года № 155
ПОЛОЖЕНИЕ о коммунальном государственном учреждении "Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области"
город Петропавловск, 2022 год
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области" (далее – Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах: бюджетного планирования, исполнения бюджета, управления коммунальной собственностью.
2. Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области не имеет ведомств.

"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2022 жылғы 1 шілдедегі № 155 қаулысы
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 40-бабы 2-тармағына және "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) жоғарыда көрсетілген Ережені заңнамада белгіленген тәртіппен әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Солтүстік Қазақстан облысы бойынша филиалына ресми жариялау үшін және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін жолдауды;
3) Осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысының әкімі Қ. Ақсақалов
Солтүстік Қазақстан
облысы әкімдігінің
2022 жылғы "01" шілдедегі
№ 155 қаулысымен бекітілді
"Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi туралы ЕРЕЖЕ
Петропавл қаласы, 2022 жыл
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi (бұдан әрі – Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы) бюджеттік жоспарлау, бюджетті атқару, коммуналдық меншікті басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасының ведомстволары жоқ.

3. Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления финансов акимата Северо-Казахстанской области и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления финансов акимата Северо-Казахстанской области утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 150011, Северо-Казахстанская область, город Петропавловск, улица Конституции Казахстана, 58.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления финансов акимата Северо-Казахстанской области.
11. Финансирование деятельности Управления финансов акимата Северо-Казахстанской области осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению финансов акимата Северо-Казахстанской области запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления финансов акимата Северо-Казахстанской области.
Если Управлению финансов акимата Северо-Казахстанской области законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

3. Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің қаржы басқармасы мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және қазақ және орыс тілдерінде жазылған атауларымен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің қаржы басқармасы, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актiлермен ресiмделетiн шешiмдер қабылдайды.
8. Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасының құрылымы мен штат санының лимитi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекiтiледi.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жерi: 150011, Солтүстiк Қазақстан облысы Петропавл қаласы Қазақстан Конституциясы көшесi, 58.
10. Осы Ереже Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің қаржы басқармасының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасына кәсiпкерлiк субъектiлерiмен Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасының функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау үшiн шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасына заңнамалық актiлермен кiрiс әкелетiн қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда осындай қызметтен алынған кiрiстер егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттiк бюджеттің кiрiсiне жiберiледi.

Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в сфере бюджетного планирования и исполнения местного бюджета;
2) ведение бюджетного учета и составление финансовой и бюджетной отчетности по исполнению местного бюджета;
3) управление областной коммунальной собственностью;
4) обеспечение заинтересованных лиц полной и достоверной информацией в пределах компетенции.
14. Полномочия:
Права и обязанности:
1) вносит на рассмотрение акимата и акима области предложения по основным направлениям развития, решению вопросов в сфере бюджетного планирования, исполнения бюджета, управления коммунальной собственностью;
2) запрашивает и получает в установленном порядке по согласованию с государственными органами, должностными лицами, организациями и гражданами информацию по вопросам, связанным с исполнением задач, поставленных перед коммунальным государственным учреждением "Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области";
3) заключает договора, соглашения в пределах своей компетенции;
4) Осуществлять работу по открытости и прозрачности деятельности государственного органа, в том числе наполнение и сопровождение порталов "Открытые данные", "Открытые бюджеты", "Открытые НПА".
15. Функции:
1) разработка и подготовка в пределах своей компетенции проектов нормативных правовых и правовых актов акима и акимата области;
2) осуществление подбора и расстановки кадров в соответствии с положениями законодательства о государственной службе.
3) прогнозирование поступлений в местный бюджет;
4) организация и обеспечение деятельности областной бюджетной комиссии;
5) определение объемов трансфертов общего характера между областным бюджетом и бюджетами районов (города областного значения) на трехлетний период;
6) определение лимитов расходов по областным бюджетным программам и лимитов на новые инициативы на плановый период и доведение их до администраторов бюджетных программ;
7) разработка проекта областного бюджета на плановый период и внесение предложений по уточнению и корректировке областного бюджета на соответствующий финансовый год;
8) подготовка проектов постановлений акимата области и решений сессий областного маслихата об утверждении областного бюджета, объемах трансфертов общего характера между областным бюджетом и бюджетами районов (городов областного значения), уточнении, корректировке областного бюджета и по другим вопросам в пределах компетенции;
9) подготовка проектов постановлений акимата области о реализации решений областного маслихата об областном бюджете на планируемый период и других постановлений по бюджетной политике в установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан порядке;

2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) бюджеттік жоспарлау және жергілікті бюджетті атқару саласында мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) бюджеттік есеп жүргізу және жергілікті бюджетті атқару жөнінде қаржылық және бюджеттік есептілік құру;
3) облыстық коммуналдық меншікті басқару;
4) құзыретінің шегінде мүдделі тұлғаларды толық және расталған ақпаратпен қамтамасыз ету.
14. Өкілеттіктері:
Құқықтары мен мiндеттерi:
1) облыс әкімдігі мен әкімінің қарауына дамудың негізгі бағыттары, бюджеттік жоспарлау, бюджетті атқару, коммуналдық меншікті басқару саласындағы мәселелерді шешу бойынша ұсыныстар енгізеді;
2) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдына қойылған міндеттерді орындауға байланысты мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен, лауазымды тұлғалармен, ұйымдармен және азаматтармен келісім бойынша белгіленген тәртіппен ақпарат сұратады және алады;
3) өз құзыреті шегінде шарттар, келісімдер жасайды;
4) Мемлекеттік орган қызметінің ашықтығы, оның ішінде "Ашық деректер", "Ашық бюджет", "Ашық НҚА" порталдарын толықтыру және сүйемелдеу жөніндегі жұмысты жүзеге асырсын.
15. Функциялары:
1) өз құзыреті шегiнде облыс әкiмінiң және әкiмдiгiнiң нормативтiк құқықтық және құқықтық актiлерi жобаларын әзiрлеу және дайындау;
2) мемлекеттiк қызмет туралы заңнама ережелеріне сәйкес кадрларды іріктеу және орналастыруды жүзеге асыру.
3) жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді болжау;
4) облыстық бюджеттік комиссияның қызметін ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
5) үшжылдық кезеңге облыстық бюджет және аудандар (облыстық маңызы бар қала) бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттер көлемін айқындау;
6) облыстық бюджеттік бағдарламалар бойынша шығыстар лимиті мен жоспарлы кезеңге жаңа бастамаларға арналған лимиттерді айқындау және оларды бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне жеткізу;
7) жоспарлы кезеңге облыстық бюджет жобасын әзірлеу және тиісті қаржы жылына облыстық бюджетті нақтылау және түзету бойынша ұсыныстар енгізу;
8) облыстық бюджетті бекіту, облыстық бюджет және аудандар (облыстық маңызы бар қала) бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттер көлемі, облыстық бюджетті нақтылау, түзету туралы және өз құзыретінің шегінде басқа да мәселелер бойынша облыс әкімдігі қаулыларының және облыстық мәслихат сессиясы шешімдерінің жобаларын дайындау;
9) Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасымен белгіленген тәртіпте жоспарлы кезеңге облыстық бюджет туралы облыстық мәслихат шешімдерін іске асыру туралы облыс әкімдігі қаулыларының және бюджеттік саясат жөніндегі өзге де қаулылардың жобаларын әзірлеу;

10) рассмотрение бюджетных заявок администраторов бюджетных программ на предмет соответствия бюджетному и иному законодательству, финансовой обеспеченности и подготовка заключений по ним;
11) подготовка докладов, пояснительных записок, информационно-аналитических материалов и справок по областному бюджету и другим вопросам, относящимся к компетенции управления;
12) осуществление процедур по размещению временно-свободных бюджетных денег во вклады (депозиты) Национальном банке Республики Казахстан;
13) составление, утверждение и ведение сводных планов финансирования по обязательствам, сводных планов поступлений и финансирования по платежам по областному бюджету, и внесение в них изменений;
14) согласование сводных планов поступлений и расходов денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении по государственным учреждениям, представленных администраторами бюджетных программ;
15) предоставление, обслуживание бюджетных кредитов, выданных за счет средств республиканского и областного бюджетов, обеспечение их учета, мониторинга и возврата;
16) обеспечение деятельности содержания коммунального государственного учреждения "Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области";
17) составление и представление бюджетной и консолидированной финансовой отчетности в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан;
18) рассмотрение ходатайств администраторов бюджетных программ и подготовка заявок по установленной форме на изменения наименований государственных учреждений в органах казначейства;
19) обеспечение возврата из бюджета и (или) зачета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений по администрируемым кодам поступлений в областной бюджет согласно единой бюджетной классификации;
20) ведение планов финансирования по бюджетным субвенциям, передаваемым из областного бюджета в нижестоящие в пределах сумм, утвержденных решением областного маслихата на соответствующий финансовый год;
21) возврат неиспользованных (недоиспользованных) сумм целевых трансфертов, выделенных из республиканского бюджета, в том числе использованных не по целевому назначению в порядке, установленном бюджетным законодательством;
22) рассмотрение ходатайств и выдача заключений по выделению средств из резерва местного исполнительного органа;
23) бюджетный мониторинг;
24) разработка бюджетных программ коммунального государственного учреждения "Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области" и внесение изменений и дополнений в бюджетные программы;

10) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін бюджеттік және өзге де заңнамаға сәйкес келуі және қаржылық қамтамасыз етілуі нысанасы бойынша қарау және олар бойынша қорытындылар дайындау;
11) облыстық бюджет және басқарма құзыретіне жататын басқа да мәселелер бойынша баяндамалар, түсініктеме жазбахаттар, ақпараттық-талдамалық материалдар және анықтамалар дайындау;
12) Қазақстан Республикасының Ұлттық банкіндегі салымдарға (депозиттерге) уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру бойынша рәсімдерді жүзеге асыру;
13) міндеттемелер бойынша қаржыландыру жинақ жоспарларын, облыстық бюджеттің төлемдері бойынша түсімдер мен қаржыландыру жинақ жоспарларын құру, бекіту және жүргізу, оларға өзгерістер енгізу;
14) мемлекеттік мекемелермен тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан алынған, олардың иелігінде қалатын ақшаның түсімдері мен шығыстары бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ұсынған мемлекеттік мекемелер бойынша жинақ жоспарларын келісу;
15) республикалық және облыстық бюджеттер қаражаты есебінен берілген бюджеттік кредиттерді беру, қызмет көрсету, оларды есептеуді, мониторинг жасауды және қайтаруды қамтамасыз ету;
16) "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнiң күтіп-ұстау қызметін қамтамасыз ету;
17) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес бюджеттік және шоғырландырылған қаржылық есептілікті құру және ұсыну;
18) мемлекеттік мекемелердің Қазынашылық органдарында атауын өзгертуге бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өтінішхаттарын қарау және белгіленген нысанда өтінімдер дайындау;
19) бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес әкімшілік ететін түсімдер коды бойынша артық (қате) төленген түсімдер сомасын бюджеттен қайтаруды және (немесе) облыстық бюджетке аударуды қамтамасыз ету;
20) облыстық мәслихаттың шешімімен тиісті қаржы жылына бекітілген сомалар шегінде облыстық бюджеттен төмен тұрған бюджеттерге берілетін бюджеттік субвенциялар бойынша қаржыландыру жоспарларын жүргізу;
21) республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған), соның ішінде бюджеттік заңнамаға сәйкес белгіленген тәртіпте нысаналы тағайындалымы бойынша пайдаланылмаған сомаларын қайтару;
22) жергілікті атқарушы органның резервінен қаражат бөлу бойынша өтінішхаттарды қарау және тұжырымдамалар беру;
23) бюджеттік мониторинг;
24) "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнiң бюджеттік бағдарламаларын әзірлеу және бюджеттік бағдарламаларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу;

25) осуществление приватизации областного коммунального имущества, а также предприятий как имущественного комплекса, в том числе привлекают посредника для организации процесса приватизации, обеспечивают оценку объекта приватизации, осуществляют подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи;
26) предоставление областного коммунального имущества в доверительное управление или аренду;
27) принятие планов развития и отчетов по их исполнению областными государственными предприятиями, контролируемыми государством акционерными обществами и товариществами с ограниченной ответственностью, перечисление части чистого дохода и дивидендов;
28) организация работы по подготовке и разработке постановлений акимата области по передаче областного коммунального имущества в республиканскую собственность, коммунальную собственность областей, столицы и городов республиканского значения;
29) принятие решений о передаче имущества из коммунальной собственности области в коммунальную собственность акиматов районов и города Петропавловска;
30) принятие решений о принятии имущества из республиканской собственности в коммунальную собственность области на основании решений уполномоченного органа по управлению государственным имуществом, а также из коммунальной собственности акиматов районов и города Петропавловска в коммунальную собственность области и организация работы по подготовке и разработке постановлений акимата области о принятии имущества из частной собственности;
31) согласование списания основных средств, закрепленных за коммунальными государственными юридическими лицами;
32) проведение оценки по достижению показателей бюджетных программ развития;
33) выпуск государственных ценных бумаг;
34) ведение бюджетного учета по исполнению местного бюджета.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
16. Руководство Управления финансов акимата Северо-Казахстанской области осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления финансов акимата Северо-Казахстанской области назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления финансов акимата Северо-Казахстанской области имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

25) облыстық коммуналдық мүлікті, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды жекешелендіруді жүзеге асыру, оның ішінде жекешелендіру процесін ұйымдастыру үшін делдалды тартады, жекешелендіру объектісін бағалауды қамтамасыз етеді, жекешелендіру объектісінің сатып алу-сату шарттарын дайындау мен жасасуды және сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
26) облыстық коммуналдық мүлікті сенімгерлік басқаруға немесе жалға беру;
27) даму жоспарларын және олардың облыстық мемлекеттік кәсіпорындармен, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдармен және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктермен орындалуы туралы есептерді қабылдау, таза табыстың бір бөлігі мен дивидендтерді аудару;
28) облыстық коммуналдық мүлікті республикалық меншікке, облыстардың, астананың және республикалық маңызы бар қаланың коммуналдық меншігіне беру жөніндегі облыс әкімдігінің қаулыларын дайындау және әзірлеу бойынша жұмысты ұйымдастыру;
29) мүлікті облыстың коммуналдық меншігінен аудандар мен Петропавл қаласының коммуналдық меншігіне беру туралы шешім қабылдау;
30) мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның шешімі негізінде мүлікті республикалық меншіктен облыстың коммуналдық меншігіне, сондай-ақ аудандар және Петропавл қаласы әкімдіктерінің коммуналдық меншігінен облыстың коммуналдық меншігіне қабылдау туралы шешім қабылдау және мүлікті жеке меншіктен қабылдау туралы облыс әкімігінің қаулыларын дайындау және әзірлеу бойынша жұмысты ұйымдастыру;
31) коммуналдық мемлекеттік заңды тұлғаларға бекітіп берілген негізгі құралдарды есептен шығаруды келісу;
32) бюджеттік даму бағдарламаларының көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша бағалауды жүргізу;
33) мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару;
34) жергілікті бюджеттің атқарылуы жөнінде бюджеттік есеп жүргізу.
3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасына басшылықты Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы жүктелген мiндеттердiң орындалуына және өз функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бiрiншi басшы жүзеге асырады.
17. Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасының бiрiншi басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасының бiрiншi басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.

19. Полномочия первого руководителя Управления финансов акимата Северо-Казахстанской области:
1) определяет обязанности и полномочия заместителей руководителя, руководителей структурных подразделений;
2) назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области";
3) решает вопросы поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области";
4) подписывает приказы коммунального государственного учреждения "Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области", а также дает указания, обязательные для исполнения сотрудниками коммунального государственного учреждения "Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области";
5) представляет коммунальное государственное учреждение "Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области" в государственных органах, иных организациях;
6) обеспечивает соблюдение законодательства Республики Казахстан в коммунальном государственном учреждении "Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области";
7) несет персональную ответственность за соблюдение антикоррупционного законодательства сотрудниками коммунального государственного учреждения "Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области".
Исполнение полномочий первого руководителя Управления финансов акимата Северо-Казахстанской области в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления финансов акимата Северо-Казахстанской области формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением финансов акимата Северо-Казахстанской области, относится к коммунальной собственности.
23. Управление финансов акимата Северо-Казахстанской области не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.

19. Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасының бiрiншi басшысының өкiлеттiктерi:
1) басшы орынбасарларының, құрылымдық бөлiмше басшыларының мiндеттерi мен өкiлеттiктерiн айқындайды;
2) "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнiң қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметiнен босатады;
3) "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнiң қызметкерлерiн көтермелеу мәселелерiн шешедi және тәртiптiк жазалар қолданады;
4) "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнiң бұйрықтарына қол қояды, сондай-ақ "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнiң қызметкерлерi орындауға мiндеттi нұсқаулар бередi;
5) мемлекеттiк органдарда, өзге де ұйымдарда "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiн ұсынады;
6) "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнде мемлекеттiк сатып алу туралы заңнаманың сақталуын қамтамасыз етедi;
7) "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi қызметкерлерiнiң сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы сақтауына дербес жауапты болады.
"Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнiң бiрiншi басшысы болмаған кезеңде қолданыстағы заңнамаға сәйкес оның өкiлеттiктерiн оны алмастыратын адам атқарады.
20. Бiрiншi басшы қолданыстағы заңнамаға сәйкес орынбасарларының өкiлеттiктерiн айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттiк органның мүлкi
21. Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауландырылған мүлкi болуы мүмкiн.
Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасының мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметi нәтижесiнде сатып алынған мүлiк (ақшалай кiрiстi қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.
22. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасына бекiтiлген мүлiк коммуналдық меншiкке жатады.
23. Егер өзгесi заңнамада белгiленбесе, "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнiң өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне берiлген қаражат есебiнен сатып алған мүлiктi өз еркiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзге де тәсiлмен иелiк етуге құқығы жоқ.

Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления финансов акимата Северо-Казахстанской области осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5-тарау. Мемлекеттiк органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң қаржы басқармасын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.