Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в районе Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области на 2022-2023 годы
Решение маслихата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 27 мая 2022 года № 14-24
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в районе Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата района Магжана Жумабаева Т. Абильмажинов
Приложение
к решению маслихата
района Магжана Жумабаева
Северо-Казахстанской области
от 27 мая 2022 года № 14-24
План по управлению пастбищами и их использованию в районе Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в районе Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

2022-2023 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының 2022 жылғы 27 мамырдағы № 14-24 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2022-2023 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімге қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының хатшысы Т. Әбілмәжінов
Солтүстік Қазақстан облысы
Мағжан Жұмабаев ауданы
мәслихатының 2022 жылғы
27 мамырдағы № 14-24
шешіміне қосымша
2022-2023 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы 2022-2023 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 15 сәуірден № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 11064 тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) осы Жоспардың 1-қосымшаға сәйкес;

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на пастбищах.
По административно-территориальному делению в районе Магжана Жумабаева имеются 17 сельских округов, город Булаево, 62 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории района Магжана Жумабаева 780698 га, из них пастбищные земли – 162544 га, в том числе пастбища: в городе Булаево – 3998 га, в Авангардском сельском округе – 4445 га, в сельском округе Аққайың – 23670 га, в сельском округе Алтын дән – 5370 га, в Бастомарском сельском округе – 6900 га, в сельском округе Бәйтерек – 9724 га, в Возвышенском сельском округе – 9848 га, в Каракогинском сельском округе – 6628 га, в Конюховском сельском округе – 21 901 га, в Лебяжинском сельском округе – 6852 га, в сельском округе Магжан – 4733 га, в Молодогвардейском сельском округе – 12813 га, в сельском округе Ноғайбай би – 9277 га, в Полудинском сельском округе – 8088, в Тамановском сельском округе – 9137 га, в Узынкольском сельском округе – 2899 га, в Успенском сельском округе – 7016 га, в Чистовском сельском округе – 9245 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 598193 га;
земли населенных пунктов – 67790 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 5071 га;
земли лесного фонда – 88497 га;
земли запаса – 21147 га.

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын осы Жоспардың 2-қосымшаға сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны осы Жоспардың 3-қосымшаға сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын осы Жоспардың 4-қосымшаға сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын осы Жоспардың 5-қосымшаға сәйкес;
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті осы Жоспардың 6-қосымшаға сәйкес;
7) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктеріескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Мағжан Жұмабаев ауданында 17 ауылдық округ, Булаев қаласы, 62 ауылдық елді мекен орналасқан.
Мағжан Жұмабаев ауданы аумағының жалпы көлемі 780698 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 162544 га, оның ішінде жайылымдар: Булаев қаласында – 3998 га, Авангард ауылдық округінде – 4445 га, Аққайың ауылдық округінде – 23670 га, Алтын дән ауылдық округінде – 5370 га, Бастомар ауылдық округінде – 6900 га, Бәйтерек ауылдық округінде – 9724 га, Возвышен ауылдық округінде – 9848 га, Қарақоға ауылдық округінде – 6628 га, Конюхов ауылдық округінде – 21901 га, Лебяжье ауылдық округінде – 6852 га, Мағжан ауылдық округінде – 4733 га, Молодогвардейское ауылдық округінде – 12813 га, Ноғайбай би ауылдық округінде – 9277 га, Полудин ауылдық округінде – 8088, Таман ауылдық округінде – 9137 га, Ұзынкөл ауылдық округінде – 2899 га, Успен ауылдық округінде – 7016 га, Чистов ауылдық округінде – 9245 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер– 598193 га;
елді мекен жерлері– 67790 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 5071 га;
орман қорының жері – 88497 га;
қордағы жерлер – 21147 га.

Климат района резко континентальный, зима продолжительная с сильными ветрами, лето жаркое и сухое. Среднегодовая температура воздуха в январе -15; -35°С, в июле +23; +32°С. Среднегодовое количество осадков составляет –250-350 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 160 видов. Самые распространенные из них злаковые, сложноцветные, крестоцветные.
Почвы лугово-черноземные. Толщина плодородной почвы 45-60 см.
В районе действуют 18 ветеринарных пункта, 11 скотомогильников.
В настоящее время в районе Магжана Жумабаева насчитывается крупного рогатого скота 30,8 тысяч голов, мелкого рогатого скота 31,9 тысяч голов, 11,5 тысяч голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по району Магжана Жумабаева имеются всего 162544 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 44446 га пастбищ, в землях запаса имеются 5851 га пастбищных угодий.
Площадь пастбищ района Магжана Жумабаева полностью обеспечивает поголовье сельскохозяйственных животных. Отгонных пастбищ, используемых для ведения отгонного животноводства, нет. Тем самым сервитуты для прогона скота не требуются. Также отсутствуют на территории района аридные пастбища.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
га - гектар;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
с/о - сельский округ;
л - литр;
КРС - крупный рогатый скот;
МРС - мелкий рогатый скот;
С - показатель Цельсия.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в районе Магжана Жумабаева
Северо-Казахстанской области
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в районе Магжана Жумабаева
Северо-Казахстанской области
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в районе Магжана Жумабаева
Северо-Казахстанской области
на 2022- 2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в районе Магжана Жумабаева
Северо-Казахстанской области
на 2022- 2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в районе Магжана Жумабаева
Северо-Казахстанской области
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в районе Магжана Жумабаева
Северо-Казахстанской области
на 2022- 2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского, городского округа
номера полей
I
II
III
IV
1
Авангардский
однократное стравливание 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
2
Бастомарский
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
3
Возвышенский
однократное стравливаниес 25 июня по 24 августа
однократное стравливаниес 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
4
Каракогинский
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 августа
5
Конюховский
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
6
Лебяжинский
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
7
Магжан
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
8
Молодогвардейский
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
9
Ноғайбай би
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
10
Аққайын
однократное стравливаниес 25 апреля по 24 июня
однократное стравливаниес 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
11
Полудинский
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
12
Алтын дән
однократное стравливаниес 25 июня по 24 августа
однократное стравливаниес 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
13
Тамановский
однократное стравливаниес 25 апреля по 24 июня
однократное стравливаниес 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
14
Узынкольский
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
15
Успенский
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
16
Бәйтерек
однократное стравливаниес 25 июня по 24 августа
однократное стравливаниес 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
17
Чистовский
однократное стравливаниес 25 апреля по 24 июня
однократное стравливаниес 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
18
Булаевский
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября

Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы күшті желдермен ұзақ, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -15; -35°С, шілде айында – +23; +32°С. Жауынның орташа түсімі 250-350 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен 160 түрі бар. Олардың ішінде дәнділер, күрделігүлділер, шаршыгүлділерең көп тараған.
Топырағы шалғын-қара. Топырақтың құнарлы қабатының қалыңдығы 45-60 см.
Ауданда 18 мал дәрігерлік пункті, 11 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Мағжан Жұмабаев ауданында мүйізді ірі қара 30,8 мың бас, мүйізді ұсақ мал 31,9 мың бас, 11,5 мың бас жылқы саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Мағжан Жұмабаев ауданы бойынша барлығы 162544 га жайылымдық алқаптары бар. Елдімекен шегіндегі жайылымдары 44446 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 5851 га жайылымдық алқаптар бар.
Мағжан Жұмабаев ауданыжайылымдарының көлемі ауылшаруашылық жануарларының мал басын толық қамтамасыз етеді. Шалғайдағы мал шаруашылығы үшін пайдаланылатын шалғайдағы жайылымдар жоқ. Сондықтан мал айдау үшін сервитуттарының қажеттілігі жоқ. Сондай-ақ аудан аумағында аридті жайылымдар жоқ.
Ескерту: аббревиатураның шешуі:
га - гектар;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
а/о - ауылдық округ;
л - литр;
МІҚ - мүйізді ірі қара;
МҰМ - мүйізді ұсақ мал;
С - Цельсия көрсеткіші.
Солтүстік Қазақстан облысы
Мағжан Жұмабаев ауданында
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Солтүстік Қазақстан облысы
Мағжан Жұмабаев ауданында
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Солтүстік Қазақстан облысы
Мағжан Жұмабаев ауданында
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Мағжан Жұмабаев ауданында
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Мағжан Жұмабаев ауданында
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Мағжан Жұмабаев ауданында
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудыңмаусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдардыпайдалану жөніндегі күнтізбелік график
Ауылдық,
қалалық округ атауы
Алқаптардың нөмірлері
I
II
III
IV
1
Авангард
25 сәуірден бастап
24 маусымды бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызды бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанды бір реттік таптау
демалатын танап
2
Бастомар
25 тамыздан бастап
22 қазанды бір реттік таптау
демалатын танап
25 сәуірден бастап
24 маусымды бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызды бір реттік таптау
3
Возвышен
25 маусымнан бастап
24 тамызды бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанды бір реттік таптау
демалатын танап
25 сәуірден бастап
24 маусымды бір реттік таптау
4
Қарақоға
25 тамыздан бастап
22 қазанды бір реттік таптау
демалатын танап
25 сәуірден бастап
24 маусымды бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызды бір реттік таптау
5
Конюхов
25 маусымнан бастап
24 тамызды бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанды бір реттік таптау
демалатын танап
25 сәуірден бастап
24 маусымды бір реттік таптау
6
Лебяжье
25 сәуірден бастап
24 маусымды бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызды бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанды бір реттік таптау
демалатын танап
7
Мағжан
демалатын танап
25 сәуірден бастап
24 маусымды бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызды бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанды бір реттік таптау
8
Молодогвардейское
25 тамыздан бастап
22 қазанды бір реттік таптау
демалатын танап
25 сәуірден бастап
24 маусымды бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызды бір реттік таптау
9
Ноғайбай би
25 маусымнан бастап
24 тамызды бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанды бір реттік таптау
демалатын танап
25 сәуірден бастап
24 маусымды бір реттік таптау
10
Аққайын
25 сәуірден бастап
24 маусымды бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызды бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанды бір реттік таптау
демалатын танап
11
Полудин
25 тамыздан бастап
22 қазанды бір реттік таптау
демалатын танап
25 сәуірден бастап
24 маусымды бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызды бір реттік таптау
12
Алтын дән
25 маусымнан бастап
24 тамызды бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанды бір реттік таптау
демалатын танап
25 сәуірден бастап
24 маусымды бір реттік таптау
13
Таман
25 сәуірден бастап
24 маусымды бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызды бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанды бір реттік таптау
демалатын танап
14
Ұзынкөл
демалатын танап
25 сәуірден бастап
24 маусымды бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызды бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанды бір реттік таптау
15
Успенка
25 тамыздан бастап
22 қазанды бір реттік таптау
демалатын танап
25 сәуірден бастап
24 маусымды бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызды бір реттік таптау
16
Бәйтерек
25 маусымнан бастап
24 тамызды бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанды бір реттік таптау
демалатын танап
25 сәуірден бастап
24 маусымды бір реттік таптау
17
Чистов
25 сәуірден бастап
24 маусымды бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызды бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанды бір реттік таптау
демалатын танап
18
Булаев
демалатын танап
25 сәуірден бастап
24 маусымды бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызды бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанды бір реттік таптау