Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Жылыойскому району на 2022-2023 годы
Решение Жылыойского районного маслихата Атырауской области от 30 марта 2022 года № 17-3
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Жылыойский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить:
1) план по управлению пастбищами и их использованию по городу Кульсары согласно приложению 1 к настоящему решению;
2) план по управлению пастбищами и их использованию по поселку Жана Каратон согласно приложению 2 к настоящему решению;
3) план по управлению пастбищами и их использованию по Кара Арнинскому сельскому округу согласно приложению 3 к настоящему решению;
4) план по управлению пастбищами и их использованию по Жемскому сельскому округу согласно приложению 4 к настоящему решению;
5) план по управлению пастбищами и их использованию по Майкумгенскому сельскому округу согласно приложению 5 к настоящему решению;
6) план по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу согласно приложению 6 к настоящему решению;
7) план по управлению пастбищами и их использованию по Косчагильскому сельскому округу согласно приложению 7 к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию (С. Кенжегалиев) районного маслихата по вопросам социальной отрасли, права, коммунального хозяйства, строительства, производства, сельского хозяйства и экологии.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь районного маслихата С. Таласов
Приложение 1 к решению
Жылыойского районного
маслихата от 30 марта
2022 года №17-3
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Кульсары на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Кульсары Жылыойского района Атырауской области на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План включает:

"Жылыой ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Атырау облысы Жылыой аудандық мәслихатының 2022 жылғы 30 наурыздағы № 17-3 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес Жылыой аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Бекітілсін:
1) осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес Құлсары қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
2) осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес Жаңа Қаратон кенті бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
3) осы шешімнің 3-қосымшасына сәйкес Қара Арна ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
4) осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес Жем ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
5) осы шешімнің 5-қосымшасына сәйкес Майкөмген ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
6) осы шешімнің 6-қосымшасына сәйкес Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
7) осы шешімнің 7-қосымшасына сәйкес Қосшағыл ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау әлеуметтік сала, құқық, коммуналдық шаруашылық, құрылыс, өндіріс, ауылшаруашылығы және экология мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына (С. Кенжеғалиев) жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат хатшысы С. Таласов
Жылыой аудандық
мәслихатының 2022 жылғы 30
наурыздағы № 17-3 шешіміне
1-қосымша
Құлсары қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Атырау облысы, Жылыой ауданы, Құлсары қаласы бойынша 2022-2023 жылға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар), "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе Кульсары согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных согласно приложению 7 к настоящему плану;
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимом города и пастбище пользователей.
Общая площадь территории города Кульсары составляет 35 802 га, в том числе земли населенных пунктов-6 900 га, земли запаса – 28 902 га.

1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3- қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Құлсары қаласы маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті;
8) осы Жоспардың 8-қосымшасына жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасын қамтиды;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер,ауыл шаруашылығы жануарлардың мал басы саны туралы иелері – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, қала әкімі және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Құлсары қаласы аумағының жалпы ауданы 35 802 га, оның ішінде елді мекен жерлері-6 900 га, босалқы жерлер – 28 902 га.

По административно-территориальному делению рельеф города Кульсары равнинный. Территория города расположена в центральной части Прикаспийской впадины. Большую часть территории занимают пески климат засушливый, континентальный, лето жаркое, зима холодная. Средняя температура января-8ºС. На севере бывают морозные дни до - 14ºС, иногда до-30ºС. Средняя температура июля колеблется в пределах +30-31ºС. Территория города в основном относится к зоне пустынно-полупустынной зоны, здесь произрастают растения, характеризующиеся низкой влажностью, горькими, солоноватыми почвами.
На 1 января 2022 года в городе Кульсары (в личном подворье) насчитывается 1863 голов крупного рогатого скота, 6911 голов мелкого рогатого скота, 2222 голов лошадей, 1346 верблюдов.
Нормы нагрузки на поголовье КРС-18 га/голов, мелкого рогатого скота – 3,6 га/голов, лошадей-21,6 га/голов, верблюдов-25,2 га/голов, для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения необходимо 140328 га пастбищ.
Отчет:
Для КРС-1863 голов* 18га./ голов = 33534 га.
Для мелкого рогатого скота-6911 голов.* 3,6 га./ голов = 24879,6га.
Для лошади-2222 голов* 21,6 га./ голов = 47995,2 га.
Для верблюда - 1346 голов* 25,2 га./ голов = 33919,2 га.
33534га.+ 24879,6 га.+ 47995,2 га.+ 33919,2 га. = 140328 га.
На 1 января 2022 года поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью (далее-ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах города Кульсары составляет: крупный рогатый скот 1418 голов, мелкий рогатый скот 10834 голов, лошади 1335 голов, верблюды 605 голов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств необходимо дополнительно 79706,4 га пастбищ, при имеющихся пастбищных угодьях 28 902 га.
Отчет:
Для КРС-1418 голов *18га./ голов = 25524 га.
Для мелкого рогатого скота – 10834 голов *3,6 га./ голов = 39002,4 га.
Для лошади - 1335 голов *21,6 га./ голов = 28836 га.
Для верблюда-605 голов *25,2 га./ голов = 15246 га.
25524 га.+ 39002,4 га.+ 28836 га.+ 15246 га. = 108608,4 га.
108608,4-28 902 = 79706,4 га.
Согласно данным баланса земель Жылыойского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории города Кульсары, составляет 28 902 га.
На территории города Кульсары имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории города Кульсары нет аридных пастбищ.
В городе Кульсары не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте города, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.

Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Құлсары қаласының жер бедері-жазық. Қала аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың көп бөлігін құмдар алып жатыр, климаты қуаң, континенттік, жазы ыстық, қысы суық. Қаңтардың орташа температурасы – 8ºС. Солтүстігінде - 14ºС, кейде - 30ºС дейінгі аязды күндер болады. Шілденің орташа температурасы +30 -31ºС аралығында. Қала аумағы негізінен шөл-шөлейт аймақ зонасына жататындықтан ылғалы аз, жері ащы, сорлы жерлерге тән өсімдіктер өседі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Құлсары қаласында (жеке ауласында) 1863 бас ірі қара, 6911 бас ұсақ мал, 2222 бас жылқы, 1346 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 140328 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1863 бас*18га./бас = 33534 га.
Ұсақ мал үшін – 6911 бас*3,6га./бас = 24879,6 га.
Жылқы үшін – 2222 бас*21,6га./бас = 47995,2га.
Түйе үшін – 1346 бас*25,2 га./бас = 33919,2 га.
33534 га.+ 24879,6 га.+ 47995,2 га.+ 33919,2 га. = 140328 га.
2022 жылдың 1 қаңтарына Құлсары қаласындағы жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі ЖШС), шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1418 бас, ұсақ мал 10834 бас, жылқы 1335 бас, түйе 605 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 28 902 га болса, қосымша 79706,4 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1418 бас *18га./бас = 25524 га.
Ұсақ мал үшін – 10834 бас *3,6га./бас = 39002,4 га.
Жылқы үшін – 1335 бас *21,6га./бас = 28836 га.
Түйе үшін – 605 бас *25,2 га./бас = 15246 га.
25524 га.+ 39002,4 га.+ 28836 га.+ 15246 га. = 108608,4 га.
108608,4-28 902 = 79706,4 га.
Жылыой ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Құлсары қаласы аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 28 902 га құрайды.
Құлсары қаласы аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Құлсары қаласы аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Құлсары қаласында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Қала шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.

Приложение 1 к плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Кульсары на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Кульсары в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц по городу Кульсары
Таблица-1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка ( - )Излишки / избыток (+), га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-2543 голов
Мелкий рогатый скот-8626 голов
Лошадей-2276 голов
Верблюд-1291 голов
0
158522,4
-158522,4
перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-1943 голов
Мелкий рогатый скот-15841 голов
Лошадей - 1345 голов
Верблюд-766 голов

Құлсары қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде, Құлсары қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Құлсары қаласы бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–2543 бас Ұсақ мал – 8626 бас Жылқы – 2276 бас Түйе–1291 бас
0
158522,4
-158522,4
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 1943 бас Ұсақ мал – 15841 бас Жылқы – 1345 бас Түйе – 766 бас

28902
140356,8
-111454,8
перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2 к плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Кульсары на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по городу Кульсары
Приложение 3 к плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Кульсары на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры

28902
140356,8
-111454,8
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Құлсары қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Құлсары қаласы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Құлсары қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы

Приложение 4 к плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Кульсары на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Кульсары на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Кульсары на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе Кульсары
Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Кульсары на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
1
1
город Кульсары
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8 к плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Кульсары на 2022-2023 годы
Карта города Кульсары с указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 2 к решению
Жылыойского районного
маслихата от 30 марта 2022
года № 17-3
План по управлению пастбищами и их использованию по поселок Жана Каратон на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по поселок Жана Каратон Жылыойского района Атырауской области на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План включает:

Құлсары қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Құлсары қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Құлсары қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Құлсары қаласы маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Құлсары қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Құлсары қаласы
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Құлсары қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Құлсары қаласы бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Жылыой аудандық
мәслихатының 2022 жылғы 30
наурыздағы № 17-3 шешіміне
2-қосымша
Жаңа Қаратон кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Атырау облысы, Жылыой ауданы, Жаңа Қаратон кенті бойынша 2022-2023 жылға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар), "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных согласно приложению 7 к настоящему плану;
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимом поселка и пастбище пользователей.
Общая площадь территории поселка Жана Каратон составляет 8 973 га, в том числе земли населенных пунктов – 8 973 га, земли запаса - 0 га.

1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3- қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес кент маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті.
8) осы Жоспардың 8-қосымшасына жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасын қамтиды;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер,ауыл шаруашылығы жануарлардың мал басы саны туралы иелері – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, кент әкімі және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Жаңа Қаратон кенті аумағының жалпы ауданы 8 973 га, оның ішінде елді мекен жерлері – 8 973 га, босалқы жерлер - 0 га.

По административно-территориальному делению рельеф поселка Жана Каратон равнинный. Территория поселка расположена в центральной части Прикаспийской впадины. Большую часть территории занимают пески климат засушливый, континентальный, лето жаркое, зима холодная. Средняя температура января-8ºС. На севере бывают морозные дни до - 14ºС, иногда до-30ºС. Средняя температура июля колеблется в пределах +30-31ºС. Территория поселка в основном относится к зоне пустынно-полупустынной зоны, здесь произрастают растения, характеризующиеся низкой влажностью, горькими, солоноватыми почвами.
На 1 января 2021 года в поселке Жана Каратон (в личном подворье) имеется 855 голов крупного рогатого скота, 478 голов мелкого рогатого скота, 31 голова лошадей, 132 верблюдов.
Нормы нагрузки на поголовье КРС-18 га/гол., мелкого рогатого скота – 3,6 га/голов, лошадей-21,6 га/голов, верблюдов-25,2 га/голов, для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения необходимо 21106,2 га пастбищ.
Отчет:
Для КРС-855 голов* 18га./ голов = 15390 га.
Для мелкого рогатого скота-478 голов * 3,6 га./ голов = 1 720,2 га.
Для лошади - 31 голов* 21,6 га./ голов = 669,6 га.
Для верблюда - 132 голов* 25,2 га./ голов = 3 326,4 га.
15390 га.+ 1 720,2 га.+ 669,6 га.+ 3 326,4 га. = 21106,2 га.
На 1 января 2022 года поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью (далее-ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах поселка Жана Каратон составляет: крупный рогатый скот 167 головы, мелкий рогатый скот 1008 головы, лошади 147 головы, верблюды 159 голова.
Для выпаса сельскохозяйственных животных в товарищество с ограниченной ответственностью (далее-ТОО), крестьянских и фермерских хозяйств необходимо дополнительно 13715,4 га пастбищ, при имеющихся пастбищных угодьях 0 га.
Отчет:
Для КРС-167 голов *18га./ голов = 3 006 га.
Для мелкого рогатого скота – 1008 голов *3,6 га./ голов = 3628,8 га.
Для лошади- 147 голов*21,6 га./ голов = 3 175,2 га.
Для верблюда - 159 голов *25,2 га./ голов = 3906 га.
3 492 га.+4 042,8 га.+3 283,2 га.+4 561,2 га. = 13715,4 га.
13715,4-0 = 13715,4 га.
Согласно данным баланса земель Жылыойского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории поселка Жана Каратон, составляет 0 га.
На территории поселка Жана Каратон имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории поселка Жана Каратон нет аридных пастбищ.
В поселке Жана Каратон не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте поселка, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.

Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Жаңа Қаратон кентінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың көп бөлігін құмдар алып жатыр, климаты қуаң, континенттік, жазы ыстық, қысы суық. Қаңтардың орташа температурасы – 8ºС. Солтүстігінде - 14ºС, кейде - 30ºС дейінгі аязды күндер болады. Шілденің орташа температурасы +30 -31ºС аралығында. Кент аумағы негізінен шөл-шөлейт аймақ зонасына жататындықтан ылғалы аз, жері ащы, сорлы жерлерге тән өсімдіктер өседі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Жаңа Қаратон кентінде (жеке ауласында) 855 бас ірі қара, 478 бас ұсақ мал, 31 бас жылқы, 132 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 21 106,2 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 855 бас*18га./бас = 15390 га.
Ұсақ мал үшін – 478 бас*3,6га./бас = 1 720,2 га.
Жылқы үшін – 31 бас*21,6га./бас = 669,6 га.
Түйе үшін – 132 бас*25,2 га./бас = 3 326,4 га.
15390 га.+ 1 720,2 га.+ 669,6 га.+ 3 326,4 га. = 21106,2 га.
2022 жылдың 1 қаңтарына Жаңа Қаратон кентінде жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі-ЖШС), шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 167 бас, ұсақ мал 1008 бас, жылқы 147 бас, түйе 155 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 0 га болса, қосымша 13715,4 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 167 бас *18га./бас = 3 006 га.
Ұсақ мал үшін – 1008 бас *3,6га./бас = 3628,8 га.
Жылқы үшін – 147 бас *21,6га./бас = 3 175,2 га.
Түйе үшін – 155 бас *25,2 га./бас = 3906га.
3 006 га.+3628,8 га.+3 175,2 га.+3906 га. = 13715,4 га.
13715,4-0 = 13715,4 га.
Жылыой ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Жаңа Қаратон кенті аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 0 га құрайды.
Жаңа Қаратон кенті аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Жаңа Қаратон кенті аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Жаңа Қаратон кентінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Кент шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.

Приложение 1 к плану по управлению пастбищами и их использованию по поселку Жана Каратон на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории поселка Жана Каратон в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц поселок Жана Каратон
Таблица-1
наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватка
1
Поголовье сельскохозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-948 голов
Мелкий рогатый скот-478 голов
Лошадей-31 голов
Верблюд-137 голов
0
22906,2
-22906,2
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-194 голов
Мелкий рогатый скот-1123 головы
Лошадей - 152 головы
Верблюд-181 голов
0
15379,2
-15379,2
перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2 к плану по управлению пастбищами и их использованию по поселку Жана Каратон на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по поселку Жана Каратон
Приложение 3 к плану по управлению пастбищами и их использованию по поселку Жана Каратон на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к плану по управлению пастбищами и их использованию по поселку Жана Каратон на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к плану по управлению пастбищами и их использованию по поселку Жана Каратон на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к плану по управлению пастбищами и их использованию по поселку Жана Каратон на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных, на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке Жана Каратон
Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию по поселку Жана Каратон на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
11
поселок Жана Каратон
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых

Жаңа Қаратон кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жаңа Қаратон кенті аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жана Қаратон кенті бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте-1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–948 бас Ұсақ мал – 478 бас Жылқы – 31 бас Түйе–137 бас
0
22906,2
-22906,2
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 194 бас Ұсақ мал – 1123 бас Жылқы – 152 бас Түйе – 181 бас
0
15379,2
-15379,2
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Жаңа Қаратон кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Жаңа Қаратон кенті бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жаңа Қаратон кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жаңа Қаратон кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жаңа Қаратон кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңа Қаратон кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Жаңа Қаратон кенті маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңа Қаратон кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Жаңа Қаратон кенті
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс

Приложение 8 к плану по управлению пастбищами и их использованию по поселку Жана Картон на 2022-2023 годы
Карта внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных на приусадебном участке в поселке Жана Каратон в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 3 к решению
Жылыойского районного
маслихата от 30 марта 2022
года № 17-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Кара Арнинскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кара Арнинскому сельскому округу Жылыойского района Атырауской области на на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План включает:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 к настоящему плану;

Жаңа Қаратон кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Жаңа Қаратон кенті бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Жылыой аудандық
мәслихатының 2022 жылғы 30
наурыздағы № 17-3 шешіміне
3-қосымша
Қара Арна ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Атырау облысы, Жылыой ауданы, Қара Арна ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар), "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3- қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;

6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных согласно приложению 7 к настоящему плану;
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимом сельского округа и пастбище пользователей.
Общая площадь территории сельского округа Кара Арна составляет 560 030 га, в том числе земли населенных пунктов - 5 725 га, земли запаса – 554 305 га.
По административно-территориальному делению в сельском округе Кара Арна имеется 1 сельский населенный пункт село Шокпартогай.
Территория округа на территории бывшего совхоза "Казахстан" на западе граничит с Макатским районом, на севере с Кызылкогой, Байганинским районом Актюбинской области, на востоке и юге с рекой Жем и территорией Жемского сельского округа. Климат засушливый, континентальный, лето жаркое, зима холодная. Средняя температура января -8 ºC, на севере -15 ºC, иногда бывают морозные дни до -30 ºC. Средняя температура июля колеблется в пределах +30 +35 ºC. Так как территория села относится в основном к зоне пустынно-полупустынной зоны, то здесь произрастают полынь, ежевика, солодка, итсигек, адыраспан, жантак, мужские травы.
На 1 января 2022 года в сельском округе Кара Арна (в личном подворье) насчитывается 1667 голов крупного рогатого скота, 20403 голов мелкого рогатого скота, 46 голов лошадей, 201 верблюд.

6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес ауыл маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті.
8) осы Жоспардың 8-қосымшасына жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасын қамтиды;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер,ауыл шаруашылығы жануарлардың мал басы саны туралы иелері – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауылдық округ әкімі және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Қара Арна ауылдық округі аумағының жалпы алаңы 560 030 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 5 725 га, босалқы жерлері – 554 305 га.
Әкімшілік–аумақтық бөлінісі бойынша Қара Арна ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен Шоқпартоғай ауылы бар.
Округ территориясы бұрынғы "Қазақстан" совхозының жер аумағы негізінде батысы Мақат ауданымен, солтүстігі Қызылқоға, Ақтөбе облысының Байғанин ауданымен, шығысы мен оңтүстігінде Жем өзені және Жем ауылдық округі территориясымен шектеседі. Климаты қуаң, континеттік, жазы ыстық, қысы суық. Қаңтардың орташа температурасы -8 ºC, солтүстігінде -15 ºC, кейде -30 ºC дейінгі аязды күндер болады. Шілденің орташа температурасы +30 +35 ºC аралығында. Ауыл аумағы негізінен шөл-шөлейт аймақ зонасына жататындықтан, ылғалы аз, жері ащы, сорлы жерлерге тән жусан, бұйырғын, мия, итсигек, адыраспан, жантақ, еркек шөптері өседі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Қара Арна ауылдық округінде (жеке ауласында) 1667 бас ірі қара, 2040 бас ұсақ мал, 46 бас жылқы, 201 түйе бар.

Нормы нагрузки на поголовье КРС-18 га/гол., мелкого рогатого скота – 3,6 га/голов, лошадей-21,6 га/голов, верблюдов-25,2 га/голов, для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения необходимо 43408,8 га пастбищ.
Отчет:
Для КРС – 1667 голов* 18га./ голов = 30006 га.
Для мелкого рогатого скота-2040 голов* 3,6 га./ голов = 7344 га.
Для лошади - 46 голов* 21,6 га./ голов = 993,6 га.
Для верблюда-201 голов* 25,2 га./ голов = 5 065,2 га.
30006 га.+ 7344 га.+ 993,6 га.+ 5 065,2 га. = 43408,8 га.
На 1 января 2022 года поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью (далее-ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Кара Арна составляет: крупного рогатого скота 2294 голов, мелкого рогатого скота 26903 голов, лошадей 2059 голов, верблюдов 736 голов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств необходимо 217 065 га имеющихся пастбищных угодий, дополнительно 15900,6 га пастбищ.
Отчет:
Для КРС-2294 голов *18га./ голов = 41292 га.
Для мелкого рогатого скота-26903 голов *3,6 га./ голов = 96850,8 га.
Для лошади-2059 голов *21,6 га./ голов = 4447404 га.
Для верблюда-736 голов *25,2 га./ голов = 18547,2 га.
41292га.+96850,8 га.+44474,4 га.+18547,2 га. = 201164,4 га.
217 065-201164,4 = 15900,6 га.
Согласно данным баланса земель Жылыойского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории сельского округа Кара Арна, составляет 217 065.
На территории сельского округа Кара Арна имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Кара Арнинского сельского округа аридных пастбищ нет.
В сельском округе Кара Арна сервитуты для выгона скота не установлены.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте села, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Кара Арнинскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кара Арнинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Кара Арнинского сельского округа
Таблица 1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-) /излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-2027 голов
Мелкий рогатый скот-2793 голов
Лошадей - 114 голов
Верблюд-201 голов
0
45068,2
-45068,2
перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-2570 голов
Мелкий рогатый скот-35018 голов
Лошадей-2498 голов
Верблюд-865 голов

Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 43408,8 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1667 бас*18га./бас = 30006 га.
Ұсақ мал үшін – 2040 бас*3,6га./бас = 7344 га.
Жылқы үшін – 46 бас*21,6га./бас = 993,6 га.
Түйе үшін – 201 бас*25,2 га./бас = 5 065,2 га
30006 га.+ 7344 га.+ 993,6 га.+ 5 065,2 га. = 43408,8 га.
2022 жылдың 1 қаңтарына Қара Арна ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі -ЖШС), шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2294 бас, ұсақ мал 26903 бас, жылқы 2059 бас, түйе 736 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 217 065 га болса, қосымша 15900,6 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 2294 бас *18га./бас = 41292 га.
Ұсақ мал үшін – 26903 бас *3,6га./бас = 96850,8га.
Жылқы үшін – 2059бас *21,6га./бас = 44474,4 га.
Түйе үшін – 736 бас *25,2 га./бас = 18547,2 га.
41292 га.+96850,8 га.+44474,4 га.+18547,2 га. = 201164,4 га.
201164,4 - 217 065 = 15900,6 га.
Жылыой ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Қара Арна ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 217 065 құрайды.
Қара Арна ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Қара Арна ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Қара Арна ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Қара Арна ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қара Арна ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қара Арна ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–2027 бас Ұсақ мал – 2793 бас Жылқы – 114 бас Түйе–201 бас
0
45068,2
-45068,2
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 2570 бас Ұсақ мал – 35018 бас Жылқы – 2498 бас Түйе – 865 бас

Приложение 4 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Кара Арнинскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Кара Арнинскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Кара Арнинскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Кара Арнинском сельском округе
Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Кара Арнинскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
11
Кара Арнинский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Кара-Арнинскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Карта внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных на приусадебном участке в Кара Арнинскому сельскому округу в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 4 к решению
Жылыойского районного
маслихата от 30 марта 2022
года № 17-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Жемскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Жемскому сельскому округу Жылыойского района Атырауской области на на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План включает:

Қара Арна ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Қара Арна ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қара Арна ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Қара Арна ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қара Арна ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Қара Арна ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Қара Арна ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Қара-Арна ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Жылыой аудандық
мәслихатының 2022 жылғы 30
наурыздағы № 17-3 шешіміне
4-қосымша
Жем ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Атырау облысы, Жылыой ауданы, Жем ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар), "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

Рельеф Жемского сельского округа равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской впадины. Большую часть территории занимают пески климат засушливый, континентальный, лето жаркое, зима холодная. Средняя температура января-8ºС. На севере бывают морозные дни до - 14ºС, иногда до-30ºС. Средняя температура июля составляет от +30 до + 35ºС. Площадь села в основном относится к зоне пустынно-полупустынной зоны, здесь произрастают растения, характеризующиеся низкой влажностью, горькими, солоноватыми почвами. Травы, произрастающие в основной зоне, включают полынь, жантак, адраспан, епелек, балыккоз, айлы кога, алабота и др.
На 1 января 2022 года в Жемском сельском округе (в личном подворье) насчитывается 1889 голов крупного рогатого скота, 2420 голов мелкого рогатого скота, 526 голов лошадей, 173 верблюдов.
Нормы нагрузки на поголовье КРС-18 га/голов, мелкого рогатого скота – 3,6 га/голов, лошадей-21,6 га/голов, верблюдов-25,2 га/голов, для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения необходимо 48209,76 га пастбищ.
Отчет:
Для КРС-1889 голов* 18га./ голов = 34002 га.
Для мелкого рогатого скота-2420 голов* 3,6 га./ голов = 8712 га.
Для лошади-526 голов* 21,6 га./ голов = 1136,16 га.
Для верблюда - 173 голов* 25,2 га./ голов = 4359,6 га.
34002 га.+ 8712 га.+ 1136,16 га.+ 4359,6 га. = 48209,76 га.
На 1 января 2022 года поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью (далее-ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Жемского сельского округа составляет: крупного рогатого скота
1559 голов, мелкого рогатого скота 2009 голов, лошадей 1006 голов, верблюдов 388 голов.
При наличии пастбищных угодий ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств для выпаса сельскохозяйственных животных 111 459 га, в дополнительном запасе 44657,4 га пастбищ.
Отчет:
Для КРС – 1559 голов *18га./ голов = 28062 га.
Для мелкого рогатого скота-2009 голов *3,6 га./ голов = 7232,4 га.
Для лошади - 1006 голов *21,6 га./ голов = 21729,6 га.
Для верблюда-388 голов *25,2 га./ голов = 9 777,6 га.
28062 га.+ 7232,4 га.+ 21729,6 га.+ 9 777,6 га. = 66801,6 га.
111 459 – 66801,6= 44657,4 га.
Согласно данным баланса земель Жылыойского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Жемского сельского округа, составляет 111 459 га.
На территории жемского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории джемского сельского округа аридных пастбищ нет.
В Жемском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте села, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.

Жем ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың көп бөлігін құмдар алып жатыр, климаты қуаң, континенттік, жазы ыстық, қысы суық. Қаңтардың орташа температурасы – 8ºС. Солтүстігінде - 14ºС, кейде - 30ºС дейінгі аязды күндер болады. Шілденің орташа температурасы +30 +35ºС аралығында. Ауыл аумағы негізінен шөл-шөлейт аймақ зонасына жататындықтан ылғалы аз, жері ащы, сорлы жерлерге тән өсімдіктер өседі. Негізгі аймақта өсетін шөптер жусан, жантақ, адраспан, ебелек, балықкөз, айлы қоға, алабота т.б.
2022 жылдың 1 қаңтарына Жем ауылдық округінде (жеке ауласында) 1889 бас ірі қара, 2420 бас ұсақ мал, 526 бас жылқы, 173 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 48209,76 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1889 бас*18га./бас = 34002га.
Ұсақ мал үшін – 2420 бас*3,6га./бас = 8712 га.
Жылқы үшін – 526 бас*21,6га./бас = 1136,16 га.
Түйе үшін – 173 бас*25,2 га./бас = 4 359,6га.
34002 га.+ 8712 га.+ 1136,16 га.+ 4 359,6 га. = 48209,76 га
2022 жылдың 1 қаңтарына Жем ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі –ЖШС), шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1559 бас, ұсақ мал 2009 бас, жылқы 1006 бас, түйе 388 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 111 459 га болса, қосымша қорында 44657,4 га жайылым бар.
Есебі:
МІҚ үшін – 1559 бас *18га./бас = 28062 га.
Ұсақ мал үшін – 2009 бас *3,6га./бас = 7232,4 га.
Жылқы үшін – 1006 бас *21,6га./бас = 21729,6 га.
Түйе үшін – 388 бас *25,2 га./бас = 9777,6га.
28062 га.+ 7232,4 га.+ 21729,6 га.+ 9777,6 га. = 66801,6 га.
111 459 – 66801,6= 44657,4 га.
Жылыой ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Жем ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 111 459 га құрайды.
Жем ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Жем ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Жем ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың
5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.

Приложение 1 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Жемскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жемского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Жемского сельского округа
Таблица 1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватка
1
Поголовье сельскохозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-2403 голов
Мелкий рогатый скот-2942 головы
Лошадей-570 голов
Верблюд-161 голов
0
70224,4
-70224,4
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-1747 голов
Мелкий рогатый скот-3027 голов
Лошадей - 1021 голов
Верблюд-396 голов

Жем ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жем ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жем ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–2403 бас Ұсақ мал – 2942 бас Жылқы – 570 бас Түйе–161 бас
0
70224,4
-70224,4
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 1747 бас Ұсақ мал – 3027 бас Жылқы – 1021 бас Түйе – 396 бас

111459
74376
+37083
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2 к плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Жемскому
сельскому округу на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по Жемскому сельскому округу
Приложение 3 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Жемскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Жемскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Жемскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Жемскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Жемском сельском округе
Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Жемскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
1
1
Жемский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Жемскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Карта внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных на приусадебном участке в Жемскому сельскому округу в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 5 к решению
Жылыойского районного
маслихата от 30 марта 2022
года № 17-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Майкумгенскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Майкумгенскому сельскому округу Жылыойского района Атырауской области на на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План включает:

111459
74376
+37083
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Жем ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Жем ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жем ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жем ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жем ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жем ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Жем ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жем ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Жем ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Жем ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Жем ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Жылыой аудандық
мәслихатының 2022 жылғы 30
наурыздағы № 17-3 шешіміне
5-қосымша
Майкөмген ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Атырау облысы, Жылыой ауданы, Майкөмген ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар), "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

Рельеф Майкумгенского сельского округа равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской впадины. Большую часть территории занимают пески климат засушливый, континентальный, лето жаркое, зима холодная. Средняя температура января-8ºС. На севере бывают морозные дни до - 14ºС, иногда до-30ºС. Средняя температура июля колеблется в пределах +30-31ºС. Площадь села в основном относится к зоне пустынно-полупустынной зоны, здесь произрастают злаковые, солодовые растения-жантак, кекирий, итсигек, солодка, буйгын, полынь, адыраспан, мортык.
На 1 января 2022 года в Майкумгенском сельском округе (в личном подворье) насчитывается 1541 голов крупного рогатого скота, 7333 голов мелкого рогатого скота, 532 голов лошадей, 1073 верблюдов.
Нормы нагрузки на поголовье КРС-18 га/гол., мелкого рогатого скота – 3,6 га/голов, лошадей-21,6 га/голов, верблюдов-25,2 га/голов, для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения необходимо 92667,6 га пастбищ.
Отчет:
Для КРС – 1541 голов* 18га./ голов = 27738 га.
Для мелкого рогатого скота-7333 голов* 3,6 га./ голов = 26398,8 га.
Для лошади-532 голов* 21,6 га./ голов = 11491,2 га.
Для верблюда - 1073 голов* 25,2 га./ голов = 27039,6 га.
27738 га.+ 26398,8 га.+ 11491,2 га.+ 27039,6 га. = 92667,6 га.
На 1 января 2022 года поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью (далее-ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Майкумгенского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 613 голов, мелкого рогатого скота 806 голов, лошадей 329 голов, верблюдов 281 голов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств необходимо дополнительно 21433,2 га пастбищ, при имеющихся пастбищных угодьях 6690 га.
Отчет:
Для КРС-613 голов *18га./ голов = 11034 га.
Для мелкого рогатого скота-806 голов *3,6 га./ голов = 2901,6 га.
Для лошади-329 голов *21,6 га./ голов = 7106,4 га.
Для верблюда-281 голов *25,2 га./ голов = 7081,2 га.
11034 га.+2901,6 га.+7106,4 га.+7081,2 га. = 28123,2 га.
28123,2 - 6 690 = 21433,2га.
Согласно данным баланса земель Жылыойского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Майкумгенского сельского округа, составляет 6690 га.
На территории Майкумгенского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Майкумгенского сельского округа аридных пастбищ нет.
В Майкумгенском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте села, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.

Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Майкөмген ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың көп бөлігін құмдар алып жатыр, климаты қуаң, континенттік, жазы ыстық, қысы суық. Қаңтардың орташа температурасы– 8ºС. Солтүстігінде - 14ºС, кейде - 30ºС дейінгі аязды күндер болады. Шілденің орташа температурасы +30 -31ºС аралығында. Ауыл аумағы негізінен шөл-шөлейт аймақ зонасына жататындықтан ылғалы аз, жері ащы, сорлы жерлерге тән өсімдіктер-жантақ, кекіре, итсигек, мия, бұйырғын, жусан, адыраспан, мортық өседі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Майкөмген ауылдық округінде (жеке ауласында) 1541 бас ірі қара, 7333бас ұсақ мал, 532 бас жылқы, 1073 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 92667,6 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1541 бас*18га./бас = 27738 га.
Ұсақ мал үшін – 7333 бас*3,6га./бас = 26398,8 га.
Жылқы үшін – 532 бас*21,6га./бас = 11491,2 га.
Түйе үшін – 1073 бас*25,2 га./бас = 27039,6га.
27738 га.+ 26398,8 га.+ 11491,2 га.+ 27039,6 га. = 92667,6 га.
2022 жылдың 1 қаңтарына Майкөмген ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі-ЖШС), шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 613 бас, ұсақ мал 806 бас, жылқы 329 бас, түйе 281 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 6690 га болса, қосымша 21433,2 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 613 бас *18га./бас = 11034га.
Ұсақ мал үшін – 806 бас *3,6га./бас = 2901,6 га.
Жылқы үшін – 329 бас *21,6га./бас = 7106,4 га.
Түйе үшін – 281 бас *25,2 га./бас = 7081,2 га.
11034 га.+2901,6 га.+7106,4 га.+7081,2 га. = 28123,2 га.
28123,2 - 6 690 = 21433,2 га.
Жылыой ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Майкөмген ауылдық округі аумағындағы барлық жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі –ЖШС), шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 6690 га құрайды.
Майкөмген ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Майкөмген ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Майкөмген ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.

Приложение 1 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Майкумгенскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Майкумгенского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Майкумгенского сельского округа
Таблица 1
наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватка
1
Поголовье сельскохозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-1493 голов
Мелкий рогатый скот-5965 голов
Лошадей-556 голов
Верблюд-1360 голов
0
94629,6
-94629,6
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС - 556 голов
Мелкий рогатый скот-7141 голов
Лошадей-407 голов
Верблюд - 450 голов

Майкөмген ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Майкөмген ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Майкөмген ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–1493 бас Ұсақ мал – 5965 бас Жылқы – 556 бас Түйе–1360 бас
0
94629,6
-94629,6
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 556 бас Ұсақ мал – 7141 бас Жылқы – 407 бас Түйе – 450 бас

Приложение 4 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Майкумгенскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Майкумгенскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Майкумгенскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Майкумгенском сельском округе
Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Майкумгенскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
11
2
Майкумгенский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых
Приложение 8 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Майкумгенскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Карта внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных на приусадебном участке в Майкумгенскому сельскому округу в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 6 к решению
Жылыойского районного
маслихата от 30 марта 2022
года № 17-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу Жылыойского района Атырауской области на на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План включает:

Майкөмген ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Майкөмген ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Майкөмген ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Майкөмген ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Майкөмген ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Майкөмген ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемгі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыстан өріс
Майкөмген ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Майкөмген ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Жылыой аудандық
мәслихатының 2022 жылғы 30
наурыздағы № 17-3 шешіміне
6-қосымша
Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Атырау облысы, Жылыой ауданы, Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар), "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

Рельеф сельского округа аккиизтогайского сельского округа равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской впадины. Большую часть территории занимают пески климат засушливый, континентальный, лето жаркое, зима холодная. Средняя температура января-8ºС. На севере бывают морозные дни до - 14ºС, иногда до-30ºС. Средняя температура июля колеблется в пределах +30-31ºС. Территория села в основном относится к зоне пустынно-полупустынной зоны, здесь произрастают растения, характеризующиеся низкой влажностью, горькими, солоноватыми почвами.
На 1 января 2022 года в Аккиизтогайском сельском округе (в личном подворье) насчитывается 587 голов крупного рогатого скота, 3486 голов мелкого рогатого скота, 448 голов лошадей, 669 верблюдов.
Нормы нагрузки на поголовье КРС-18 га/гол, мелкого рогатого скота – 3,6 га/голов, лошадей-21,6 га/голов, верблюдов-25,2 га/голов, для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения необходимо 62 251,2 га пастбищ.
Отчет:
Для КРС-587 голов* 18га./ голов = 10566 га.
Для мелкого рогатого скота-3486 голов* 3,6 га./ голов = 12549,6 га.
Для лошади-448 голов * 21,6 га./ голов = 9676,8 га.
Для верблюда-669 голов * 25,2 га./ голов = 16858,8 га.
10566 га.+ 12549,6 га.+ 9676,8 га.+ 16858,8 га. = 49651,2 га.
На 1 января 2022 года поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью (далее-ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Аккиизтогайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 675 голов, мелкого рогатого скота 2969 голов, лошадей 1787 голов, верблюдов 360 голов.
При наличии пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств 337 219 га, в дополнительном запасе имеется 266709,4 га пастбищ.
Отчет:
Для КРС – 675 голов *18га./ голов = 12 150 га.
Для мелкого рогатого скота-2969 голов *3,6 га./ голов = 10688,4 га.
Для лошади-1787 голов *21,6 га./ голов = 38599,2 га.
Для верблюда-360 голов *25,2 га./ голов = 9072 га.
12150 га.+ 10688,4 га.+ 38599,2 га.+ 9072 га. = 70509,6 га.
337 219-70509,6 = 266709,4 га.
Согласно данным баланса земель Жылыойского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Аккиизтогайского сельского округа, составляет 337 219 га.
На территории Аккиизтогайского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Аккиизтогайского сельского округа аридных пастбищ нет.
В Аккиизтогайском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте села, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.

Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Ақкиізтоғай ауылдық округі ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың көп бөлігін құмдар алып жатыр, климаты қуаң, континенттік, жазы ыстық, қысы суық. Қаңтардың орташа температурасы– 8ºС. Солтүстігінде - 14ºС, кейде - 30ºС дейінгі аязды күндер болады. Шілденің орташа температурасы +30-31ºС аралығында. Ауыл аумағы негізінен шөл-шөлейт аймақ зонасына жататындықтан ылғалы аз, жері ащы, сорлы жерлерге тән өсімдіктер өседі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Ақкиізтоғай ауылдық округінде (жеке ауласында) 587 бас ірі қара, 3486 бас ұсақ мал, 448 бас жылқы, 669 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 49651,2 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 587бас*18га./бас = 10566 га.
Ұсақ мал үшін – 3486 бас*3,6га./бас = 12549,6 га.
Жылқы үшін – 448 бас*21,6га./бас = 9676,8 га.
Түйе үшін – 669 бас*25,2 га./бас = 16858,8 га.
10566 га.+ 12549,6 га.+ 9676,8 га.+ 16858,8 га. = 49651,2 га.
2022 жылдың 1 қаңтарына Ақкиізтоғай ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі-ЖШС), шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 675 бас, ұсақ мал 2969 бас, жылқы 1787 бас, түйе 360 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 337 219 га болса, қосымша қорында 266709,4 га жайылым бар.
Есебі:
МІҚ үшін – 675 бас *18га./бас = 12150 га.
Ұсақ мал үшін – 2969 бас *3,6га./бас = 10688,4га.
Жылқы үшін – 1787 бас *21,6га./бас = 38599,2 га.
Түйе үшін – 360 бас *25,2 га./бас = 9072 га.
12 150 га.+ 10688,4 га.+ 38599,2 га.+ 9072 га. = 70509,6 га.
337 219-70509,6= 266709,4 га.
Жылыой ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Ақкиізтоғай ауылдық округі аумағындағы барлық жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі-ЖШС), шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 337 219 га құрайды.
Ақкиізтоғай ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Ақкиізтоғай ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Ақкиізтоғай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.

Приложение 1 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аккиизтогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Аккизтогайского сельского округа
Таблица 1
наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-766 голов
Мелкий рогатый скот-4133 головы
Лошадей-639 голов
Верблюд-785 голов
0
62251,2
-62251,2
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС - 677 голов
Мелкий рогатый скот-9203 голов
Лошадей-2308 голов
Верблюд-737 голов
337219
113742
+223477
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов по Аккиизтогайскому сельскому округу
Приложение 3 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Аккиизтогайском сельском округе
Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
11
Аккиизтогайский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых

Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақкиізтоғай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша жеке және заңды тұлғаларының ауыл шарушалығы жануарларының жаю мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–766 бас Ұсақ мал – 4133 бас Жылқы – 639 бас Түйе–785 бас
0
62251,2
-62251,2
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 677 бас Ұсақ мал – 9203 бас Жылқы – 2308 бас Түйе – 737 бас
337219
113742
+223477
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Ақкиізтоғай ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Ақкиізтоғай ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемгі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыстан өріс

Приложение 8 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Аккиизтогайскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Карта внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных на приусадебном участке в Аккиизтогайскому сельскому округу в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 7 к решению
Жылыойского районного
маслихата от 30 марта 2022
года № 17-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Косчагильскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Косчагильскому сельскому округу Жылыойского района Атырауской области на на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План включает:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 к настоящему плану;

Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Ақкиізтоғай ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Жылыой аудандық
мәслихатының 2022 жылғы 30
наурыздағы № 17-3 шешіміне
7-қосымша
Қосшағыл ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Атырау облысы, Жылыой ауданы, Қосшағыл ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар), "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3- қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;

6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных согласно приложению 7 к настоящему плану;
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 8 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимом сельского округа и пастбище пользователей.
Общая площадь территории Косчагильского сельского округа составляет 1 277 685 га, в том числе земли населенных пунктов – 27 170 га, земли запаса – 1 250 515 га.
По административно-территориальному делению Косчагильский сельский округ имеет 2 сельских населенных пункта. Села Косчагил и Карагай.
Рельеф косшагильского сельского округа равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской впадины. Большую часть территории занимают пески климат засушливый, континентальный, лето жаркое, зима холодная. Средняя температура января-8ºС. На севере бывают морозные дни до - 14ºС, иногда до-30ºС. Средняя температура июля колеблется в пределах +30-31ºС. Площадь села в основном относится к зоне пустынно-полупустынной зоны, здесь произрастают растения, характеризующиеся низкой влажностью, горькими, солоноватыми почвами.
На 1 января 2022 года в Косчагильском сельском округе (в личном подворье) насчитывается 733 голов крупного рогатого скота, 1394 голов мелкого рогатого скота, 516 голов лошадей, 714 верблюдов.
Нормы нагрузки на поголовье КРС-18 га/гол., мелкого рогатого скота – 3,6 га/голов, лошадей-21,6 га/голов, верблюдов-25,2 га/голов, для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения необходимо 47358,8 га пастбищ.
Отчет:

6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес ауыл маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті.
8) осы Жоспардың 8-қосымшасына жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасын қамтиды;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер,ауыл шаруашылығы жануарлардың мал басы саны туралы иелері – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауылдық округ әкімі және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Қосшағыл ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 1 277 685 га, оның ішінде елді мекен жерлері – 27 170 га, босалқы жерлер – 1 250 515 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Қосшағыл ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар. Қосшағыл және Қарағай ауылдары.
Қосшағыл ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың көп бөлігін құмдар алып жатыр, климаты қуаң, континенттік, жазы ыстық, қысы суық. Қаңтардың орташа температурасы– 8ºС. Солтүстігінде – 14ºС, кейде - 30ºС дейінгі аязды күндер болады. Шілденің орташа температурасы +30-31ºС аралығында. Ауыл аумағы негізінен шөл-шөлейт аймақ зонасына жататындықтан ылғалы аз, жері ащы, сорлы жерлерге тән өсімдіктер өседі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Қосшағыл ауылдық округінде (жеке ауласында) 733 бас ірі қара, 1394 бас ұсақ мал, 516 бас жылқы, 714 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас, ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 47350,8 га жайылым қажет.
Есебі:

Для КРС-733 голов* 18га./ голов = 13194 га.
Для мелкого рогатого скота-1394 голов* 3,6 га./ голов = 5018,4 га.
Для лошади-516 голов* 21,6 га./ голов = 11145,6 га.
Для верблюда-714голов* 25,2 га./ голов = 17992,8 га.
13194 га.+ 5 018,4 га.+ 11145,6 га.+ 17992,8 га. =47350,8 га.
На 1 января 2022 года поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью (далее-ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Косчагильского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2 105 голов, мелкого рогатого скота 11 48 голов, лошадей 1670 голов, верблюдов 1 231 голов.
При наличии пастбищных угодий ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств для выпаса сельскохозяйственных животных 236 859 га, в дополнительном запасе имеется 127743 га пастбищ.
Отчет:
Для КРС-2105 голов *18га./ голов = 37890 га.
Для мелкого рогатого скота – 1148 голов *3,6 га./ голов = 4132,8 га.
Для лошади-1670 голов *21,6 га./ голов = 36072 га.
Для верблюда - 1231 голов *25,2 га./ голов = 31021,2 га.
37890 га.+41 32,8 га.+36072 га.+31021,2 га. = 109116 га.
236 859-109116 = 127743 га.
Согласно данным баланса земель Жылыойского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Косчагильского сельского округа, составляет 236 859 га.
На территории Косчагильского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории косшагильского сельского округа аридных пастбищ нет.
В Косчагильском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Скот физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в черте села, переводится на отдаленные пастбища в соответствии с приложением 5 к настоящему плану.
Приложение 1 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Косчагильскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Косчагильского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Косчагильского сельского округа
Таблица 1
наименование
наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных в личном подворье населения
КРС-990 голов
Мелкий рогатый скот-1664 головы
Лошадей-710 голов
Верблюд-944 головы
0
62935,2
-62935,2
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС-2417 голов
Мелкий рогатый скот-11651 голов
Лошадь-1994 голов
Верблюд-1361 голов

МІҚ үшін – 733 бас.*18га./бас = 13194 га.
Ұсақ мал үшін – 1394 бас.*3,6га./бас = 5 018,4 га.
Жылқы үшін – 516 бас.*21,6га./бас = 11145,6га.
Түйе үшін – 714 бас.*25,2 га./бас = 17992,8 га.
13194 га.+ 5 018,4 га.+ 11145,6 га.+ 17992,8 га. = 47350,8 га.
2022 жылдың 1 қаңтарына Қосшағыл ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі-ЖШС), шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2105 бас, ұсақ мал 11 48 бас, жылқы 1 670 бас, түйе 1231 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 236 859 га болса, қосымша қорында 127743 га жайылым бар.
Есебі:
МІҚ үшін – 2105 бас *18га./бас = 37890 га.
Ұсақ мал үшін – 1148 бас *3,6га./бас = 4132,8 га.
Жылқы үшін – 1670 бас *21,6га./бас = 36072 га.
Түйе үшін – 1231 бас *25,2 га./бас = 31021,2 га.
37890га.+4132,8 га.+36072 га.+31021,2га. = 109116 га.
236 859-109116 = 127743 га.
Жылыой ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Қосшағыл ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 236 859 га құрайды.
Қосшағыл ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Қосшағыл ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Қосшағыл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Қосшағыл ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қосшағыл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қосшағыл ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–990 бас Ұсақ мал – 1664 бас Жылқы – 710 бас Түйе–944 бас
0
62935,2
-62935,2
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 2417 бас Ұсақ мал – 11651 бас Жылқы – 1994 бас Түйе – 1361 бас

Приложение 6 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Косчагильскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Косчагильском сельском округе
Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Косчагильскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Номер полей
1
2
3
4
1
1
Косчагильский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весений
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осений
отдых

Қосшағыл ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Қосшағыл ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қосшағыл ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Қосшағыл ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемгі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыстан өріс

Приложение 8 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Косчагильскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Карта внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных на приусадебном участке в Косчагильскому сельскому округу в зависимости от местных условий и особенностей

Қосшағыл ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Қосшағыл ауылдық округі бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы