Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Ордабасинскому району на 2022-2023 годы
Решение Ордабасинского районного маслихата Туркестанской области от 23 декабря 2022 года № 33/15
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении" от 23 января 2001 года и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Ордабасинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Ордабасынскому району на 2022 – 2023 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Секретарь районного маслихата Қ.Әбдіхалық
Приложение к решению
Ордабасинского районного
маслихата от "23" декабря
2021 года № 33/15
План по управлению пастбищами и их использованию по Ордабасинскому району на 2022-2023 годы
Введение
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Ордабасынскому району на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ". План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Содержание плана
В составе плана указаны сведения о ветеринарно-санитарных объектах, данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов, землепользование района в разрезе сельских округов
Содержание плана:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему Плану;

Ордабасы ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Ордабасы аудандық мәслихатының 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 33/15 шешiмi
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес Ордабасы аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Ордабасы ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысы Қ.Әбдіхалық
Ордабасы аудандық
мәслихатының 2022 жылғы
"23"желтоқсан № 33/15
шешіміне қосымша
Ордабасы ауданы бойынша 2022 – 2023 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Кіріспе
Осы Ордабасы ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспардың мазмұны.
Жоспар құрамында ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, ауылдық округтер бөлінісіндегі ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауданның ауылдық округтер бөлінісіндегі жер пайдалануы туралы мәліметтер көрсетілген.
Жоспардың мазмұны:
1) осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;

4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища, схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории сельских округов согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложению 7 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Земли Ордабасинского района.
Общая площадь Ордабасинского района составляет 265 561 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодий 218 234 гектар, в том числе пашни 87 348 гектар, в том числе 31 865 гектар орошаемой пашни, 1 805 гектар многолетних насаждений, 4 758 гектар залежных земель, пастбища 111 196 гектар.
По категориям земли:
земли используемые в сельскохозяйственных целях – 218 234 гектар;
земли населенных пунктов – 21 163 гектар;
земли используемые не в целях промышленности, транспорта, связи, обороны, сельского хозяйства – 3 007 гектар;

4) осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы, ауылдық округтер аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік график;
7) осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Ордабасы ауданының жерлері.
Ордабасы ауданының барлық жер көлемі 265 561 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 218 234 гектар, оның ішінде егістік жерлер 87 348 гектар, оның ішінде суармалы егістік 31 865 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 1 805 гектар, тыңайған жерлер 4 758 гектар, жайылымдар 111 196 гектар
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері – 218 234 гектар;
елді мекендердің жерлері – 21 163 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер – 3 007 гектар;

земли лесного фонда – 4 821 гектар;
земли водного фонда – 8 522 гектар;
земли запаса – 3 684 га.
5738 гектаров земли Ордабасинского района в эксплуатации Байдибекского района, 392 гектаров в эксплуатации Толебийского района.
По административно-территориальному делению в Ордабасинском районе расположено 10 сельских округов (Бадам, Боржар, Боген, Женис, Кажымухан, Караспан, Каракум, Тортколь, Шубар, Шубарсу), 57 сельских населенных пунктов.
Природа: Рельеф Ордабасинского района равнинный, южная часть расположен намного выше северной и эта часть изрезана оврагами по рукавам реки Арысь. Самая высокая точка района расположена на востоке от села Кайнар (383 метра). Климат района континентальный. Через район проходят реки Арысь и Боралдай, Боржар, Бадам, Шубарсу и другие реки. От реки Арысь берет свое начало магистральный канал Арысь-Туркестан и проходит через Бугунское водохранилище.
На территории района произрастают серая полынь, черника, сарсазан, боялыч и другие эфемерные растения, а также такие лекарственные растения как могар, черная смородина, пастушья сумка и т.д.
Климат: Из за географического расположения района (удаленное расположение от основного источника влаги – океанов) климат резко-континентальный. Зима короткая, мягкая, лето длинное, жаркое и ясное. Снег идет около 40 дней в году. Но держится недолго и быстро тает.

орман қорының жерлері – 4 821 гектар;
су қорының жерлері – 8 522 гектар;
босалқы жерлер – 3 684 га.
Ордабасы ауданының 5738 гектар жерін Бәйдібек ауданының пайдалануында, 392 гектары Төлеби ауданының пайдалануда.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ордабасы ауданында 10 ауылдық округтер (Бадам, Бөржар, Бөген, Жеңіс, Қажымұқан, Қараспан, Қарақұм, Төрткөл, Шұбар, Шұбарсу), 57 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Табиғаты: Ордабасы ауданының жер тіктілігі жазық, оңтүстік бөлігі солтүстігіне қарағанда біршама көтеріңкі орналасқан және бұл бөлігі Арыс өзенінің салаларымен сай-жыраларға тілімденген. Ауданның ең биік жері Қайнар ауылының шығысында орналасқан (383 метр). Ауданның климаты континенттік. Аудан арқылы Арыс және Боралдай, Бөржар, Бадам, Шұбарсу тағы басқа өзендері ағып өтеді. Арыс өзенінен Арыс-Түркістан магистралды каналы бастау алады және Бөген су қоймасы арқылы өтеді.
Аудан аумағында боз жусан, көкпек, сарсазан, баялыш, және басқа да эфемероидті өсімдіктер, сонымен қатар күріш қонағы, қара меңдуана, тұмаршөп (жұмыршақ) секілді дәрілік өсімдіктер өседі.
Климаты: Аудан аумағының географиялық орналасуына сәйкес (ылғалдықтың негізгі көзі – мұхиттардан шалғай орналасуы) климат қуаң континенттік. Қысы қысқа, жұмсақ, жазы ұзақ, ыстық және аңызақты. Жыл бойына 40 күндей қар қылаулайды. Бірақ көп жатпай, тез еріп кетеді.

Средняя температура самого холодного месяца 12-20 градусов. Средняя толщина снежного покрова составляет 20-40 сантиметров. Снег выпадает в конце ноября, в начале декабря, и начинает таять в марте.
Среднегодовое количество осадков 200-380 миллиметров. Большая часть ветра ориентирована на восток, юго-восток. Средняя скорость 3-5 метров в секунду. Под влиянием ветра летом гидротермальный индекс района уменьшается (0.3-0.4), и образуется сухой и горячий период.

Ең суық айдың орташа температурасы – 12-20 градус. Қар жамылғысының орташа қалыңдығы 20-40 сантиметр. Қар қарашаның соңы, желтоқсанның басында түсіп, наурыз айында ери бастайды.
Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері 200-380 милиметр. Желдің басым бөлігі шығыс, оңтүстік-шығысқа бағытталған. Орташа жылдамдығы 3-5 метр секундына. Желдің әсерінен жазда ауданның гидротермиялық көрсеткіші төмендеп (0,3-0,4), құрғақ және ыстық кезең қалыптасады.

706191
-594995
Рациональное использование пастбищ
Общая площадь пастбищ Ордабасинского района составляет 111 196 га.
Всего по району 419 118 голов скота (63 893 голов КРС, 24 995 лошадей, 329 816 МРС, 414 верблюдов), из них на 258 169 голов (33 547 голов КРС, 13 222 лошадей, 211 198 МРС, 202 верблюдов) требуется природные пастбища.
Согласно приказу Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан № 3-3/332 от 14 апреля 2015 года "Об утверждении предельно допустимых норм загрузки общей площади пастбищ" с учетом пастбищ на поголовье скота необходимость в пастбищах Ордабасинского района составляет 679 539 гектаров.
На основании вышеизложенного, в Ордабасинском районе не хватает пастбищных угодьи общей площадью 594 995 га.
Для решения проблемы дефицита пастбищ и предотвращения процессов деградации пастбищ в Ордабасынском районе, нужно уменьшить нагрузку на пастбища, перевести животноводство из пастбищной системы в систему содержание скота без пастбищ (заготовка, откорма).
Заключение.
Реализация Плана по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Ордабасынского района даст возможность эффективно и рационально использовать земли, повысить продуктивность пастбищ, сохранить ценный состав травостоя в течение длительного времени, обеспечить пастбищными кормами наибольшее количество животных, повышению качества животноводческой продукции и увеличить поголовье скота.
Приложение 1 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Ордабасинскому району

706191
-594995
Жайылымдарды тиімді пайдалану
Ордабасы ауданының барлық жайылымдық жер көлемі 111 196 гектарды құрайды.
Аудан бойынша барлығы 419 118 бас мал бар(63 893 ірі қара, 24 995 жылқы, 329 816 уақ мал, 414 түйе), оның ішінде 258 169 мал басына (33 547 ірі қара, 13 222 жылқы, 211 198 уақ мал, 202 түйе) табиғи жайылым қажет.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, мал басына шаққандағы жайылымды есептегенде, Ордабасы ауданының жайылым қажеттілігі 706 191 гектарды құрайды.
Жоғарыда көрсетілгендердің негізінде, Ордабасы ауданында жалпы ауданы 594 995 гектар жайылым алқаптары жеткіліксіз.
Ордабасы ауданындағы жайылымдық жердің жеткіліксіздігін шешу үшін және жайылымдық жерлердің тозуын болдырмау үшін жайылымдық жерлерге түсетін жүктемені азайтып, мал өсіруді жайылымдық-қоралық жүйеден жайылымды қажет етпейтін мал өсіру жүйесіне (қорада ұстап бағу, бордақылау) ауыстыру қажет.
Қорытынды
Ордабасы ауданының аумағындағы жайылымдарды басқару, оларды пайдалану Жоспарын іске асыру жерлерді тиімді және ұтымды пайдалануға, жайылымдардың өнімділігін арттыруға, ұзақ уақыт ішінде шөп қабатының бағалы құрамын сақтауға, жайылым жемшөптерімен жануарлардың неғұрлым көп санын қамтуға, мал шаруашылығы өнімдерінің сапасын жоғарылатуға және мал басын арттыруға мүмкіндік береді.
Ордабасы ауданы бойынша

463
Темір Марат құлманұлы
464
Киізбай Алдаберген қайназарұлы
465
ТОО "Ментай-1"
466
ПК "Бадам"
467
ТОО "Боран-Мирас"
468
ТОО "Азамат-90"
469
Киізбай Алдаберген қайназарұлы
470
Дүйсебек Гүлмира Қасымбекқызы
Приложение 2 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Ордабасинскому району
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по
Ордабасинскому району
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры.
Площади сезонных пастбищ по Ордабасынскому району составляют 111 196 гектара. В том числе на землях сельскохозяйственного назначения 93 879 гектаров, на землях населенных пунктов 17 317 гектара, на землях лесного фонда 3816 гектаров, на землях запаса 3414 гектар.
Приложение 4 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по
Ордабасинскому району
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды.
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14827).
Приложение 5 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по
Ордабасинскому району
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища, схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории.
Приложение 6 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по
Ордабасинскому району
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2022 году
Количество загонов в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
Бадам
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
осенний сезон
Боген
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
осенний сезон
Боржар
осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
осенний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
Женис
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
летне-осенний сезон
Кажымухан
весенне-летний сезон
осенний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
Каракум
осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
осенний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
Караспан
осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
осенний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
Тортколь
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
осенний сезон
Шубар
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
осенний сезон
осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
Приложение 7 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по
Ордабасинскому району
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей

463
Темір Марат құлманұлы
464
Киізбай Алдаберген қайназарұлы
465
ТОО "Ментай-1"
466
ПК "Бадам"
467
ТОО "Боран-Мирас"
468
ТОО "Азамат-90"
469
Киізбай Алдаберген қайназарұлы
470
Дүйсебек Гүлмира Қасымбекқызы
Ордабасы ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Ордабасы ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Ордабасы ауданы бойынша маусымдық жайылымдардың ауданы 111 196 гектарды құрайды. Оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер 93 879 гектар, елді мекендер жерлерінде 17 317 гектар, орман қоры жерлерінде 3816 гектар, босалқы жерлерде 3414 гектар.
Ордабасы ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына суды тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге сәйкес айқындалады.
Ордабасы ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру, ауылдық округ аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы.
Ордабасы ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтердің атауы
2022 жылғы қашалар саны
2023 жылғы қашалар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
Бадам
көктем-жаз маусымы
жаз маусымы
күз маусымы
жаз- күз маусымы
көктем-жаз маусымы
жаз маусымы
жаз- күз маусымы
күз маусымы
Бөген
көктем-жаз маусымы
жаз маусымы
күз маусымы
жаз- күз маусымы
көктем-жаз маусымы
жаз маусымы
жаз- күз маусымы
күз маусымы
Бөржар
күз маусымы
көктем-жаз маусымы
жаз маусымы
жаз- күз маусымы
көктем-жаз маусымы
күз маусымы
жаз маусымы
жаз- күз маусымы
Жеңіс
көктем-жаз маусымы
жаз маусымы
жаз- күз маусымы
күз маусымы
көктем-жаз маусымы
жаз маусымы
күз маусымы
жаз- күз маусымы
Қажымұхан
көктем-жаз маусымы
күз маусымы
жаз маусымы
жаз- күз маусымы
күз маусымы
көктем-жаз маусымы
жаз маусымы
жаз- күз маусымы
Қарақұм
күз маусымы
көктем-жаз маусымы
жаз маусымы
жаз- күз маусымы
көктем-жаз маусымы
күз маусымы
жаз маусымы
жаз- күз маусымы
Қараспан
күз маусымы
көктем-жаз маусымы
жаз маусымы
жаз- күз маусымы
көктем-жаз маусымы
күз маусымы
жаз маусымы
жаз- күз маусымы
Төрткөл
көктем-жаз маусымы
жаз маусымы
күз маусымы
жаз- күз маусымы
көктем-жаз маусымы
жаз маусымы
жаз- күз маусымы
күз маусымы
Шұбар
көктем-жаз маусымы
жаз маусымы
жаз- күз маусымы
күз маусымы
күз маусымы
көктем-жаз маусымы
жаз маусымы
жаз- күз маусымы
Ордабасы ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы