Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Жетысайском районе на 2022-2023 годы
Решение Жетысайского районного маслихата Туркестанской области от 27 мая 2022 года № 20-125-VII. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Жетысайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в Жетысайском районе на 2022-2023 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Секретарь районного маслихата: А. Утанов
Утверждено решением
Жетысайского районного
маслихата от 27 мая
2022 года № 20-125-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Жетысайскому району на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Жетысайскому району на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
1. Содержание плана:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;

Жетісай ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Жетісай аудандық мәслихатының 2022 жылғы 27 мамырдағы № 20-125-VII шешiмi. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. Жетісай ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық маслихаттың хатшысы А. Утанов
Жетісай аудандық
мәслихатының 2022 жылғы
27 мамырдағы № 20-125-VII
шешімімен бекітілген
Жетісай ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Жетісай ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы заңына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 сәуірде № 15090 тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11064 тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
1. Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;

4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, к которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь Жетысайского района составляет 104634 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодий – 86337 гектаров, в том числе пашни 77045 гектаров, в том числе 77045 гектаров орошаемой пашни, 698 гектара многолетних насаждений, пастбищных земель – 1487 гектаров.
По категориям:
земли, используемые в сельскохозяйственных целях 86337 гектаров;
земли населенных пунктов 12070 гектаров;
земли, используемые не в целях промышленности, транспорта, связи, обороны, сельского хозяйства 492 гектаров;
земли водного фонда 5101 гектаров.
По административно-территориальному делению в Жетысайском районе имеются 1 город (город Жетысай), 1 поселок (поселок Асыката), 11 сельских округов (Абай, Ж.Ералиев, Атамекен, Ш.Дилдабеков, Кызылкум, Макталы, Ынтымак, Жана ауыл, Жылы су, Каракай, Казыбек би), 103 сельских населенных пунктов.
Содержание:
1. Природа
2. Климат
3. Гидрография
4. Сельское хозяйство
Природа:
Земли Жетысайского района преимущественно равнинная и пустынная. С севера окружают земли Келесского района, на западе Шардаринское водохранилище, с юга Мактааральский район и с юго-запада граничит Республикой Узбекистан.
Недра земли богаты мрамором, песком, глиной бентонита и лечебной минеральной водой. На севере района протекает река Сырдарьи.
Большая часть земли Жетысайского района плоскогорье. Земля в основном состоит из светлого грунта с песком. Из растительности преобладают в основном полынь, верблюжья колючка, спирея, на берегах реки растут камыш, деревья вперемешку с кустарниками. В Жетысайском районе хорошо налажено производство хлопка-сырца, фруктов, садово-бахчевых, пшеницы, плодово-ягодных, винограда и развито производство всех видов животноводства.
Жетысайский район по природо-хозяйственному направлению является регионом с высокоразвитой орошаемой пашней.
Климат:

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін, жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптар.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық мекемелер туралы деректер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жетісай ауданының барлық жер көлемі 104634 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 86337 гектар, оның ішінде егістік жерлер 77045 гектар, оның ішінде суармалы егістік 77045 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 698 гектар, жайылымдар 1487 гектар.
Санаттары бойынша:
ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері 86337 гектар;
елді мекендердің жерлері 12070 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 492 гектар;
су қорының жерлері 5101 гектар;
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Жетісай ауданында 1 қала (Жетісай қаласы), 1 кент (Асықата кенті), 11 ауылдық округтер (Абай, Ж.Ералиев, Атамекен, Ш.Ділдабеков, Қызылқұм, Мақталы, Ынтымақ, Жаңа ауыл, Жылы су, Қарақай, Қазыбек би), 103 елді-мекендер орналасқан.
Мазмұны:
1 Табиғаты
2 Климаты
3 Гидрографиясы
4 Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Жетісай ауданның жері негізінен жазықты тегіс шөлейт келеді. Солтүстігінде Келес ауданының жерлері қоршайды, батысында Шардара суқоймасымен, оңтүстігінде Мақтаарал ауданымен және оңтүстік батысында Өзбекстан Республикасымен шекараласады.
Жер қойнауында мәрмәр, құм, бентонит балшығы және шипалы минералды сулары бар. Ауданның солтүстігін бойлай Сырдария өзені ағып өтеді.
Жетісай аудан жерінің басым бөлігі тегіс жазықтығынан құралған. Жері ашық сұр топырақты және құмды келеді. Өсімдіктерден жусан, тікен, тобылғы, өзен бойларында қамыс, бұта аралас ағаш өседі. Жетісай ауданында мақта, көкөніс, бау-бақша, астық, жеміс-жидек, жүзім дақылдары мен мал шаруашылығының барлық түрлері жақсы дамыған.
Жетісай ауданы табиғи-шаруашылық бағыты бойынша суармалы егістігі дамыған дала аймағына жатады.
Климаты:

Климат Жетысайского района континентальный, засушливый, зима мягкая, лето жаркое. Годовые атмосферные осадки в среднем составляет от 80 до 300 мм. Осадки в основном приходятся на весенний период времени. Средняя годовая температура в январе -2-3 С мороза, в июле месяце +35+38 С тепла. В некоторых засушливых регионах доходит до +42+45 С тепла.
Жетысайский район относится к зоне очень засушливых и жарких пустынь и полупустынь благодаря естественной погоде.
К этому региону входят город Жетысай, поселок Асыката и сельские округи Атамекен, Абай, Кызылкум, Макталы, Ж.Ералиев, Ш.Дилдабекова, Ынтымак, Жана ауыл, Жылы су, Каракай, Казыбек би.
Рельеф этой местности равнинный. Погода отличается теплотой, засушливостью. Зима короткая, в основном теплая. Снеговой покров в среднем не выше 11 см.

Жетісай ауданының климаты континенттік, қуаң, қысы жұмсақ, жазы ыстық. Атмосфералық жауын-шашындардың орташа жылдық мөлшері 80 нен 300 мм-ге дейін жетеді. Жауын-шашынның көбі көктем айларына тиесілі. Орташа жылдық температурасы қаңтарда -2-3 С суық, шілдеде +35+38 С жылы болады. Кейбір шөлейт аймақтарда +42+45 С дейін барады.
Жетісай аудан аумағында табиғи ауа райына байланысты өте жоғары құрғақты ыстық шөл және шөлейт аймағына жатады.
Бұл аймаққа Жетісай қаласы, Асықата кенті және Атамекен, Абай, Қызылқұм, Мақталы, Ж.Ералиев, Ш.Ділдабеков, Ынтымақ, Жаңа ауыл, Жылы су, Қарақай, Қазыбек би ауылдық округтері енеді.
Бұл аймақтың рельефі төбелі жазық болып келеді. Ауа райы жылы, құрғақты болып ерекшеленеді. Қысы қысқа, негізінен жылы болады. Қардың қалыңдығы орта есеппен 11 см-ден аспайды.

Годовая влажность от 80 до 300 мм. При температуре выше 10 градусов влажность не выше 60 мм.
По геоботаническим данным произрастают в основном все виды эфемерных, эфемероидных крупных трав и кустарников.
Климат этого региона благоприятен для выращивания всех видов животноводства, а также из культурных растений ячмень, пшеница, сафлора, люцерны.
Гидрография:
Водные ресурсы Жетысайского района состоят из надземных и подземных вод. Общее количество каналов в водной системе Жетысайского района составляет 778, протяженность 1533,1 км, канав 179 единиц (протяженность 511,4 км). 86 337 га орошаемых земель в районе обеспечены водой через канализацию за счет прилегания к указанным каналам.
Канал 20-летие независимости имеет начало с реки Сырдарьи, орошает поливные земли сельских округов Ш.Дильдабеков, Ынтымак, Ж.Ералиев, Абай, Кызылкум, Атамекен, Макталы, Жылысу и Казыбекби.
В Жетысайском районе в нескольких сельских округах проведены водоотведения, воды из которых вливаются в реку Сырдарья.
Поливные земли района орошаются также через проведенные каналы от главного канала Достык, который имеет начало в Республике Узбекистан.

Жылдық ылғал мөлшері 80 нен 300 мм. 10 градустен жоғары кезеңде ылғалдың түсуі 60 мм-ден аспайды.
Геоботаникалық мәліметтер бойынша негізінен эфемерлі, эфемероидты ірі шөптердің барлық түрлері және бұталы өсімдіктері өседі.
Бұл аймақтың табиғи ауа райы төрт түліктің барлығына, ал мәдени өсімдіктен арпа, бидай, мақсары, жоңышқа өсіруге қолайлы.
Гидрографиясы:
Жетісай ауданның су қоры жер үсті мен жер асты суларынан тұрады. Жетісай ауданы аумағындағы су жүйелерінің каналдардың жалпы саны 778 дана, ұзындығы 1533,1 шақырым, арықтар 179 бірлік (ұзындығы 511,4 шақырым). Ағын су жүйелері арқылы аудандағы 86337 гектар көлеміндегі суармалы жерлер жоғарыда аталған каналдардың бойында іргелес жатуына байланысты сумен қамтамасыз етіледі.
Тәуелсіздіктің 20 жылдығы каналы Сырдария өзенінен бастау алып, Ш.Ділдабеков, Ынтымақ, Ж.Ералиев, Абай, Қызылқұм, Атамекен, Мақталы, Жылы су және Қазыбек би ауылдық округтерінің егістік жерлерін суландырылады.
Жетісай ауданы аумағындағы бірнеше ауылдық округтерін қиып өтіп су қашыртқылары Сырдария өзеніне құяды.
Өзбекстан Республикасы аумағынан бастау алатын Достық каналынан таратылған каналдар арқылы ауданның суармалы егістік жерлері ағын сумен қамтылады.

Также, кроме этих каналов есть такие крупные каналы, как К-24-1-1-1, К-25, К-25-9, К-26, К-28, К-30, К-30а, К-30-ІІ, К-30-ІV и К-34. Через эти каналы все орошаемые поливные земли района полностью обеспечивается водой.
Сельское хозяйство:
Площадь пригодных для сельского хозяйства земель Жетысайского района составляет 86337 гектаров. В том числе угодий 77045 гектаров, в том числе орошаемой пашни 77045 гектаров, многолетних насаждений 698 гектара, пастбищ 1487 гектаров.

Сондай-ақ бұл каналдардан басқа К-24-1-1-1, К-25, К-25-9, К-26, К-28, К-30, К-30а, К-30-ІІ, К-30-ІV және К-34 сияқты ірі каналдары бар. Осы каналдар арқылы ауданның толық суармалы егістік жерлері сумен қамтылады.
Ауыл шаруашылығы:
Жетісай ауданның ауыл шаруашылығына жарамды жерінің аумағы 86337 гектар. Оның ішінде егістік жерлер 77045 гектар, оның ішінде суармалы егістік 77045 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 698 гектар, жайылымдық 1487 гектар.

ниже 1,0
Весенне-осенний
Оценивается по двум сезонам, весенне-осенний
Продуктивность кормов оценивается по нижеследующим показателям:
Предложение сезонного использования пастбищ
Урожайность естественного сена (Объем кормовой единицы на 100 килограмм сухого сена)
хорошо
среднее
плохо
1
2
3
4
Весенний
выше 68
51-69
ниже 51
Весенне-летний, осенний и летний
выше 50
40-50
ниже 40
Осенний
выше 40
30-40
ниже 30
Заключение.
Общая площадь пастбищ в Жетысайском районе составляет 1487 гектаров, согласно приказу Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан №3-3/332 от 14 апреля 2015 года "Об утверждении предельно допустимых норм загрузки общей площади пастбищ" с учетом пастбищ на поголовье скота в общей сложности необходимо 859651,1 гектаров пастбищных земель.
В общей сложности по району на 206 725 голов скота (53835 голов крупного рогатого скота, 9735 лошадей, 143155 мелкий скот, 487 верблюдов) необходимость 859651,1 гектаров пастбищных земель.
Для решения проблемы дефицита пастбищ в Жетысайском районе, нужно перевести животноводство из пастбищной системы в систему содержание скота без пастбищ (заготовка, откорм) и уменьшить нагрузку на пастбища.
Предложение.
Рекомендуется пересчитать максимальный объем пастбищ, установленный для скота с приказом Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимых норм загрузки общей площади пастбищ", в зависимости от места проживания.
Приложение 1 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию в Жетысайском

1,0 төмен
Көктемдік-күздік
Екі маусым бойынша бағаланады, көктемдік-күздік
Жем-шөп қорының құнарлығы төмендегі көрсеткіштер бойынша бағаланады:
Жайылымды маусымдық пайдалану ұсынысы
Жем-шөптің құнарлығы (100 килограмм құрғақ шөптегі азықтық бірліктің көлемі)
жақсы
орта
жаман
1
2
3
4
Көктемдік
68-ден жоғары
51-69
51-ден төмен
Көктемгі-жаздық,күздік және жаздық
50-ден жоғары
40-50
40-тан төмен
Күздік
40-тан жоғары
30-40
30-дан төмен
Қорытынды.
Жетісай ауданы бойынша жайылымның жалпы ауданы 1487 гектарды құрайды. "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына сәйкес, мал басына шаққандағы жайылымды есептей келе барлығы 859651,1 гектар жайылым жер учаскесі қажет екендігі анықталды.
Аудан бойынша барлығы 206725 бас (53835 бас ірі қара мал, 9735 жылқылар, 143155 ұсақ мал, 487 түйелер) малға көлемі 859651,1 гектар жайылымды пайдалануды қажет етеді.
Жетісай ауданындағы жайылымдық жердің жеткіліксіздігін шешу үшін, жайылымдық жерлерге түсетін жүктемені азайтып, мал өсіруді жайылымдық-қоралық жүйеден жайылымды қажет етпейтін мал өсіру жүйесіне (қорада ұстап бағу, бордақылау) ауыстыру қажет.
Ұсыныс.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұхсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығында мал басына белгіленген жайылымның шекті мөлшерін тұрғылықты жерге байланысты қайта есептеу ұсынылады.
Жетісай ауданының жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану