Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию на 2023-2024 годы по городу Усть-Каменогорску
Решение Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 26 декабря 2022 года № 32/8-VII
В соответствии с пунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Усть-Каменогорский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию на 2023-2024 годы по городу Усть-Каменогорску согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Усть-Каменогорского городского маслихата А. Светаш
Приложение к решению
Усть-Каменогорского
городского маслихата
от 26 декабря 2022 года
№ 32/8-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Усть-Каменогорск на 2023-2024 годы
ВВЕДЕНИЕ
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Усть-Каменогорск на 2023-2024 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории города Усть-Каменогорска в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов города Усть-Каменогорска, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры города Усть-Каменогорска, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водным источникам города Усть-Каменогорска, согласно приложению 4 к настоящему Плану;

Өскемен қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 2022 жылғы 26 желтоқсандағы № 32/8-VII шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармағына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармағына сәйкес Өскемен қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Өскемен қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Өскемен қалалық мәслихатының хатшысы А. Светаш
Өскемен қалалық мәслихатының
2022 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 32/8-VII шешіміне қосымша
Өскемен қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
КІРІСПЕ
Өскемен қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар мыналарды:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сай құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың Өскемен қаласының аумағында орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сай Өскемен қаласы жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сай Өскемен қаласы жайылымдарының сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сай жайылым пайдаланушылардың Өскемен қаласының су көздеріне қол жеткізу схемасын;

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища города Усть-Каменогорска, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных города Усть-Каменогорска, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
1. Общие сведения
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в городе Усть-Каменогорске имеются 7 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории города Усть-Каменогорска 54649 га, из них пастбищные земли – 21 584,2 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 21440,2 га;
земли населенных пунктов – 20 347 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1389,2 га;
земли лесного фонда – 0 га;
земли водного фонда – 0 га;
земли особо охраняемых природных территорий – 0 га;

5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сай жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру және оны Өскемен қаласының берілетін жайылымдарына ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сай Өскемен қаласының ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және жүріп-тұрудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесін;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сай жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасын қамтиды.
1. Жалпы мәліметтер
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы, олардың иелері – жайылым пайдаланушыларын, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсетумен ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және құрғақ жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді ескере отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Өскемен қаласында 7 ауылдық елді мекен бар.
Өскемен қаласы аумағының жалпы ауданы 54649 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 21 584,2 га.
Санаттары бойынша жер мыналарға бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 21440,2 га;
елді мекендердің жерлері – 20 347 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметінің, қорғаныстың, ұлттық қауіпсіздіктің мұқтажы үшін және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 1389,2 га;
орман қорының жерлері – 0 га;
су қорының жерлері – 0 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері – 0 га;

земли запаса – 11295,6 га.
Климат территории города умеренно засушливый, зима сравнительно холодная, лето теплое и умеренно засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -16°С, в июле +18,6°С. Средний размер осадков составляет - 42 мм, а годовой – 498 мм.
Растительный покров города разнообразный. Самые распространенные из них ковыль типчак и полынь.
Почвы черноземные, темно и светлокаштановые, небольшими площадями встречаются засоленные почвы. Толщина плодородной почвы 20-62 см.
Для выпаса животных используются пастбища, входящие в земли сельскохозяйственного назначения, земли населенных пунктов и земли запаса.
Отгонных сезонных пастбищ на территории округа нет.

босалқы жерлер – 11295,6 га.
Қала аумағының климаты орташа құрғақ, қысы салыстырмалы түрде суық, жазы жылы және орташа құрғ8қ. Қаңтардағы орташа жылдық ауа температурасы -16 С, шілдеде +18,6 С. Жауын - шашынның орташа мөлшері – 42 мм, ал жылдық – 498 мм.
Қаланың өсімдік жамылғысы әртүрлі. Олардың ішіндегі ең көп тарағандары – селеулі бетеге және жусан.
Топырағы қара топырақты, күңгір және ашық қоңыр, кейбір шағын алаңдарда сортаң топырақтар кездеседі. Құнарлы топырақтың қалыңдығы 20-62 см.
Жануарларды жаю үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге, елді мекендердің жерлеріне және босалқы жерлерге кіретін жайылымдар пайдаланылады.
Округ аумағында шалғайдағы маусымдық жайылымдар жоқ.

Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС - 2,5 га/гол., МРС - 0,5 га/гол., лошадей - 3 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.
Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения города Усть-Каменогорска по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 5625 га (таблица № 2), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 5367,2 га. Дефицит пастбищ составляет 1382,8 га.
таблица № 2
№
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефицит, (га)
1
город Усть-Каменогорск

Округ бойынша жайылымдарға қажеттілікті есептеу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығымен белгіленген жүктеме нормаларына сәйкес, округ орналасқан табиғи аймаққа және жайылымдардың түріне сүйене отырып, ІҚМ басына жүктеме нормасы - 2,5 га/бас., ҰММ - 0,5 га/бас., жылқылар - 3 га/бас., қолда бар мал басына сай жүргізілді.
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сай, ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-бағу бойынша Өскемен қаласының жергілікті тұрғындарының мұқтаждықтарын қанағаттандыру үшін елді мекеннің жайылымдық алқаптары 5367,2 га мөлшерінде болған кезде жайылымдарға қажеттілік 5625 га құрайды (№ 2 кесте). Жайылымдардың тапшылығы 1382,8 га құрайды.
№ 2 кесте
№
Елді мекен
Жайылым ауданы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас.)
1 басқа арналған жайылымдарға қажеттілік нормасы., (га)
Жайылымға қажеттілік, (га)
Тапшылық, (га)
1
Өскемен қаласы

5367,2
2250
3
6750
1382,8
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 8283,2 га, в том числе 5367,2 га пастбищ для нужд населения.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 1382,8 га необходимо восполнить за счет выпаса скота населения на землях запаса – 1382,8 га.
Поголовье скота местного населения города Усть-Каменогорск составляет: крупного рогатого скота 5825 голов, мелкого рогатого скота 4087 голов, лошадей 756 голов (таблица № 3).
таблица № 3
Наименование округа
Закрепленные земли за населенными пунктами
в т.ч. пастбищные угодья для нужд населения
Количество поголовья с/х животных по видам у населения
из них
Средняя нагрузка на голову, га
Потребность в пастбищах согласно нормативам на выпасаемых животных
Дополнительная потребность в пастбищах на выпасаемых животных
Воспол-нение потребности за счет свободных участков пастбищ
стойлового содержания
выпасаемые
город Усть-Каменогорск

5367,2
2250
3
6750
1382,8
Елді мекендер жерлерінің құрылымында ауыл шаруашылығы алқаптары 8283,2 га, оның ішінде халықтың мұқтажы үшін 5367,2 га жайылымды алып жатыр.
1382,8 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардың қалыптасқан қажеттілігін босалқы жерлерде халықтың мал жаюы есебінен - 1382,8 га толтыру қажет.
Өскемен қаласының жергілікті тұрғындарының мал басы: ірі қара мал 5825 бас, ұсақ мал 4087 бас, жылқы 756 басты құрайды (№ 3 кесте).
№ 3 кесте
Округтың атауы
Елді мекен-дерге бекітіл-ген жерлер
оның ішінде халық-тың мұқ-тажы үшін жайы-лымдық жерлер
Халық-тағы түрлері бойынша а/ш жануар-лар басы-ның саны
Оның ішінде
Бір басқа орташа жүктемесі, га
Жайылатын жануарларға арналған нормативтерге сәйкес жайылымдарға қажеттілік
Жайылатын жануарлар-ға жайылымға қосымша қажеттілік
Жайылым-дардың бос учаскелері есебінен қажет-тілікті толықтыру
қолда ұстау
жайылатындар
Өскемен қаласы

1034
0,6
620,4
лошади
721
168
553
3,6
1990,8
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота в сельскохозяйственных формированиях пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
Чтобы не допустить ухудшения кормового достоинства и снижения урожаев травостоя естественных и сеяных пастбищ при использовании сельскохозяйственных угодий необходимо соблюдать пастбищеобороты, что улучшит состояние кормовой базы.
Пастбищеоборотом называется такая система использования пастбищ и ухода за ними, при которой в определенном порядке (в течение сезона, через год или несколько лет) изменяются сроки и способы их использования.
Для этого периодически чередуют выпас и сенокошение со сменой сроков пастьбы, предоставляют пастбищу отдых.
Исходя из природно-климатических условий и сбитости пастбищ (что особенно актуально применительно к пастбищам, используемым населением), используется сменно-сезонный пастбищеоборот, который предусматривает трех-загонную схему с последовательной сменой загонов в течение сезонов года. При такой схеме пастбищеоборота каждый участок необходимо делить на загоны очередного стравливания: для начала, середины и конца сезона.
Пастбищеоборот необходимо применять при организации пастбищ для выпаса скота, учитывая приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 3 к настоящему Плану.
Разработанный План по управлению пастбищами и их использованию по городу Усть-Каменогорск на 2023-2024 годы позволит обеспечить рациональное использование пастбищ, улучшить их состояние, предотвратить процесс деградации.
Приложение 1 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по городу Усть-Каменогорск
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Усть-Каменогорск в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
УСЛОВНЫЕ ОБОЗНАЧЕНИЯ
-Пастбища, используемые для выпаса скота населения
- Пастбища сельхозформирований
- Собственники земельных участков и землепользователи
Приложение 2 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по городу Усть-Каменогорск
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов города Усть-Каменогорск
УСЛОВНЫЕ ОБОЗНАЧЕНИЯ
- Номер загона согласно календарному графику выпаса
- Границы загона 1 – площадь 1590 га
- Границы загона 2 – площадь 2756 га
- Границы загона 3 – площадь 2451 га
- Границы загона 4 – площадь 2711 га
Приложение 3 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по городу Усть-Каменогорска
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ города Усть-Каменогорск
УСЛОВНЫЕ ОБОЗНАЧЕНИЯ
- Внешние и внутренние границы пастбищ
- Границы загона 1 – площадь 1590 га
- Границы загона 2 – площадь 2756 га
- Границы загона 3 – площадь 2451 га
- Границы загона 4 – площадь 2711 га
Приложение 4 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по городу Усть-Каменогорск
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам города Усть-Каменогорск
УСЛОВНЫЕ ОБОЗНАЧЕНИЯ
- водоисточники
- маршрут прогона скота к водоисточникам
Приложение 5 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по городу Усть-Каменогорск
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища города Усть-Каменогорск
- маршруты перегона скота
Приложение 6 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по городу Усть-Каменогорск
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных города Усть-Каменогорск
Период выпаса
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
Площадь, га

1034
0,6
620,4
жылқылар
721
168
553
3,6
1990,8
Ауыл шаруашылығы құрылымдарында жайылатын мал басына жайылымға қажеттілік есебіне сай жайылымдар қосымша талап етілмейді, тапшылық жоқ.
Жем-шөп сапасының нашарлауына және табиғи және егілген жайылымдардың шөп өнімділігінің төмендеуіне жол бермеу үшін ауыл шаруашылығы алқаптарын пайдалану кезінде жайылым айналымын сақтау қажет, бұл жем-шөп базасының жай-күйін жақсартады.
Жайылым айналымы – бұл жайылымдарды пайдалану және оларға күтім жасау жүйесі, онда белгілі бір тәртіппен (маусым ішінде, бір жыл немесе бірнеше жылдан кейін) оларды пайдалану мерзімдері мен тәсілдері өзгереді. Ол үшін жайылым мен шөп шабу мезгіл-мезгіл ауысып отырады, жайылымға демалыс береді.
Табиғи-климаттық жағдайларға және жайылымдардың бұлғанғанына сүйене отырып (бұл әсіресе халық пайдаланатын жайылымдарға қатысты) ауысымдық-маусымдық жайылым айналымы пайдаланылады, ол жыл мезгілдері ішінде қашалардарды дәйекті ауыстыра отырып, үш қаша схемасын көздейді. Осы жайылым айналымының схемасымен әр учаскені келесі шабу алаңдарына бөлу керек: маусымның басы, ортасы және соңы үшін.
Осы Жоспардың 3-қосымшасына сай жайылым айналымының қолайлы схемаларын ескере отырып, мал жаю үшін жайылымдарды ұйымдастыру кезінде жайылым айналымын қолдану қажет.
2023-2024 жылдарға арналған Өскемен қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі әзірленген жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз етуге, олардың жай-күйін жақсартуға, деградация процесінің алдын алуға мүмкіндік береді.
Өскемен қаласы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттардың негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Өскемен қаласының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
ШАРТТЫ БЕЛГІЛЕР
- Халықтың мал жаюы үшін пайдаланылатын жайылымдар
- Ауыл шаруашылығы құрылымдарының жайылымдары
- Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар
Өскемен қаласы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Өскемен қаласының жайылымдық айналымдарының қолайлы схемалары
ШАРТТЫ БЕЛГІЛЕР
- Жайылымның күнтізбелік кестесіне сай қашаның нөмірі
- 1 қашаның шекаралары - ауданы 1590 га
2 қашаның шекаралары – ауданы 2756 га
3 қашаның шекаралары – ауданы 2451 га
- 4 қашаның шекаралары – ауданы 2711 га
Өскемен қаласы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Өскемен қаласының сыртқы және ішкі шекаралары мен жайылым алаңдары белгіленген карта
ШАРТТЫ БЕЛГІЛЕР
- Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары
- 1 қашаның шекаралары -ауданы 1590 га
- 2 қашаның шекаралары -ауданы 2756 га
- 3 қашаның шекаралары-ауданы 2451 га
- 4 қашаның шекаралары-ауданы 2711 га
Өскемен қаласы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың Өскемен қаласының су көздеріне қол жеткізу схемасы
ШАРТТЫ БЕЛГІЛЕР
- су көздері
- су көздеріне мал айдау бағыты
Өскемен қаласы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру және оны Өскемен қаласынан берілетін жайылымдарына ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы
- мал айдау бағыттары
Өскемен қаласы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Өскемен қаласының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю және олардың қозғалуының маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Жайылым кезеңі
1 қаша
2 қаша
3 қаша
4 қаша
Ауданы, га

1590
2756
2451
2711
2023 год
1 декада мая-2 декада июня
3 декада июня-1 декада июля
2 декада июля-3 декада августа
1 декада сентября –3 декада октября
2024 год
1 декада сентября –3 декада октября
2 декада июля-3 декада августа
3 декада июня-1 декада июля
1 декада мая-2 декада июня
Приложение 7 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по городу Усть-Каменогорск
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
УСЛОВНЫЕ ОБОЗНАЧЕНИЯ
- Пастбища, используемые для выпаса скота населения
- Пастбища сельхозформирований

1590
2756
2451
2711
2023 жыл
мамырдың 1 онкүндігі-маусымның 2 онкүндігі
маусымның 3 онкүндігі-шілденің 1 онкүндігі
шілденің 2 онкүндігі-тамыздың 3 онкүндігі
қыркүйектің 1 онкүндігі –қазан айының 3 онкүндігі
2024 жыл
қыркүйектің 1 онкүндігі қазанның 3 онкүндігі
шілденің 2 онкүндігі-тамыздың 3 онкүндігі
маусымның 3 онкүндігі-шілденің 1 онкүндігі
мамырдың 1 онкүндігі-маусымның 2 онкүндігі
Өскемен қаласы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына 7-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта
ШАРТТЫ БЕЛГІЛЕР
- Халықтың малын жаю үшін пайдаланылатын жайылымдар
- Ауыл шаруашылығы құрылымдарының жайылымдары