Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Аккайнарскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Решение Катон-Карагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 21 июня 2022 года № 19/236-VII
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Катон-Карагайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Аккайнарскому сельскому округу на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Катон-Карагайского районного маслихата Д. Бралинов
Приложение к решению
Катон-Карагайского
районного маслихата
от 21 июня 2022 года
№ 19/236-VІІ
План по управлению пастбищами и их использованию по Аккайнарскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Аккайнарскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Аккайнарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);

2022-2023 жылдарға арналған Аққайнар ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай аудандық мәслихатының 2022 жылғы 21 маусымдағы № 19/236-VII шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 - баптарына сәйкес, Катонқарағай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2022-2023 жылдарға арналған Аққайнар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Катонқарағай аудандық мәслихатының хатшысы Д. Бралинов
Катонқарағай
аудандық мәслихатының
2022 жылғы 21 маусымдағы
№19/236-VIІ шешіміне қосымша
2022-2023 жылдарға арналған Аққайнар ауылдық округі бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
2022-2023 жылдарға арналған Аққайнар ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 15090 нөмірімен тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 11064 нөмірімен тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем - шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Аққайнар ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу сызба картасы (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы сызбалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы (4-қосымша);

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аккайнарском сельском округе имеется 4 населҰнных пункта.
Общая площадь территории Аккайнарского сельского округа – 17 814,15 га, из них: пашни – 3200,02 га, сенокосов – 1566,10 га, пастбищные земли – 11 811,51 га, прочие угодья – 1236,52 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 14 898,15 га;
земли населенных пунктов – 2916,0 га.
По природным условиям территория Аккайнарского сельского округа относится к горно-лесостепной зоне. Климат зоны влажный, умеренно прохладный летом и холодный зимой. В северной половине зоны за год выпадает 500-800 мм осадков, а в южной 400-550 мм с хорошим выраженным летним максимумом.
Гидрографическая сеть района представлена многочисленными реками, речками, ручьями. Самым крупным водотоком является р. Бухтарма, протекающая у северной границы территории района. Вторым крупным водотоком является р. Нарым, пересекающая район с востока на запад. Многочисленные ручьи берут начало в горах, имеют слабовыраженную долину и большую скорость течения 1-2 м/сек. Характер рек горный. Вода хорошего качества, пригодна для всех видов бытового и сельскохозяйственного водоснабжения. В связи с этим, все пастбища района обводненные и не требуют установления водопоя отгонного выпаса скота населения.
Почвы в основном горно-лесные, черноземы горные.
На территории Аккайнарского сельского округа имеется 1 ветеринарный пункт и 4 скотомогильника.

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі (6-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, олардың иелері-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінуі бойынша Аққайнар ауылдық округінде 4 елді мекен бар.
Аққайнар ауылдық округі аумағының жалпы ауданы – 17 814,15 га, соның ішінде: егістіктер – 3200,02 га, шабындықтар – 1566,10 га, жайылымдық жерлер – 11 811,51 га; басқа алқаптар – 1236,52 га;
Санаттары бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 14 898,15 га;
елді мекен жерлері – 2916,0 га.
Табиғи жағдайлары бойынша Аққайнар ауылдық округінің аумағы таулы-орманды дала аймағына жатады. Аймақтың климаты ылғалды, жазда орташа салқын және қыста суық. Аймақтың солтүстік жартысында бір жыл ішінде 500-800 мм жауын-шашын түседі, ал оңтүстікте 400-550 мм жақсы айқын жазғы максимуммен.
Ауданның гидрографиялық желісі көптеген өзендермен, көлдермен, бұлақтармен ұсынылған. Аудан аумағының солтүстік шекарасынан ағып өтетін Бұқтырма өзені ең ірі су ағыны болып табылады. Ауданды шығыстан батысқа қарай қиып өтетін Нарын өзені екінші ірі су ағыны болып табылады. Тауларда көптеген ағындар пайда болады, әлсіз аңғар және ағынның жылдамдығы 1-2 м / сек. Өзендердің табиғаты таулы. Су сапалы, тұрмыстық және ауылшаруашылық сумен жабдықтаудың барлық түрлеріне жарамды. Осыған байланысты, ауданның барлық жайылымдары суландырылған және халықтың мал жайылымына суат белгілеуді талап етпейді.
Топырағы негізінен таулы-орманды, таулы-кен, қара топырақты.
Аққайнар ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт және 4 мал қорымы бар.

187
3,0
0,6
3,6
324
214
673
1210,8
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере – 15 866,0 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях принадлежащих государственному национальному природному парку – 15 866,0 га.
Поголовье в крестьянских и фермерских хозяйствах Аккайнарского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 624 голов, овцы и козы 407 голов, лошадей 64 голов, маралы 910 голов.

187
3,0
0,6
3,6
324
214
673
1210,8
Қалыптасқан 15 866,0 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын шалғайдағы жайылымдарда 15 866,0 га – мемлекеттік ұлттық табиғи паркке тиесілі жерлерде жаю есебінен толықтыру қажет.
Аққайнар ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 624 бас, қой мен ешкі 407 бас, жылқылар 64 бас, марал 910 басты құрайды.

1872
244,2
2750,4
3276
8142,6
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Аккайнарскому
сельскому округу
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аккайнарском сельского округа в
разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на
основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Границы сельских округов
Пастбища категории земель населенных пунктов
Пастбища категории земель сельскохозяйственного назначения
Пастбища категории земель особо охраняемых природных территорий
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к
схеме (карте) расположения пастбищ на территории Аккайнарского сельского округа
Таблица 5.
№
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, га
Наличие скота
Потребность пастбищ,га
Излишки пастбищ, га
1
Государственный национальный природный парк
15 866,0
Не имеется
-
15 866,0
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Аккайнарскому
сельскому округу
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для
Аккайнарского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий загон
2023
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность перегона скота в год.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Аккайнарскому
сельскому округу
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе
сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Границы сельских округов
Пастбища категории земель населенных пунктов
Участки сезонных пастбищ во внутренних и внешних границах
Пастбища категории земель особо охраняемых природных территорий
Водопой
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Аккайнарскому
сельскому округу
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам,
копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным
колодцам)
Условные обозначения:
- пастбища предоставленные сельхозпроизводителям и физическим лицам для выпаса скота;
- доступ пастбищепользователей к водоисточникам
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Аккайнарскому
сельскому округу
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и
перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Аккайнарскому
сельскому округу
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные
маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование округа
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата скота с отгонных пастбищ
Аккайнарский
апрель - май
сентябрь - октябрь

1872
244,2
2750,4
3276
8142,6
2022-2023 жылдарға
Аққайнар ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері
және жер пайдаланушылар бөлінісінде Аққайнар ауылдық округінің аумағында
жайылымдардың орналасу сызбасы (картасы)
Шарты белгілері:
Аққайнар ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу сызбасы (картасына)
қоса берілетін жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылар тізімі
5-кесте.
№
Жер учаскелері жер пайдаланушыларының атауы
жайылым ауданы, га
мал басының болуы
қажет жайылым,
Жер учаскелері жер пайдаланушыларының атауы
1
Мемлекеттік ұлттық табиғи парк
15 866,0
жоқ
-
15 866,0
2022-2023 жылдарға
Аққайнар ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы сызбасы Аққайнар ауылдық округі үшін
қолайлы жайылым айналымының сызбасы
Жылдар
1 мал айдау
2 мал айдау
3 мал айдау
4 мал айдау
2022
көктем-жазғы 1-маусым
жазғы 2-маусым
күзгі 3-маусым
демалыс
2023
демалыс
көктем-жазғы 1-маусым
жазғы 2-маусым
күзгі 3-маусым
Ескертпе: 1, 2, 3, 4 – бір жылда мал айдаудың кезектілігі.
2022-2023 жылдарға
Аққайнар ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі
шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген
картасы
Шартты белгілері:
2022-2023 жылдарға
Аққайнар ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне
(көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына,
құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы
Шартты белгілері:
2022-2023 жылдарға
Аққайнар ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы
жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны
берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы
Шартты белгілері:
2022-2023 жылдарға
Аққайнар ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық
маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ
Малды жайылымға шығару мерзімі
Малды шалғайдағы жайылымдардан қайтару мерзімі
Аққайнар
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан