Об областном бюджете на 2023-2025 годы
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 14 декабря 2022 года № 16-1.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2023.
В соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Западно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 374 640 569 тысяч тенге:
налоговые поступления – 99 723 088 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 1 795 712 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 35 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 273 086 769 тысяч тенге;
2) затраты – 385 710 272,2 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 15 932 379 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 28 544 491 тысяча тенге;
погашение бюджетных кредитов – 12 612 112 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 27 002 082,2 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 27 002 082,2 тысячи тенге:
поступление займов –25 150 845 тысяч тенге;
погашение займов – 6 912 042 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств –8 763 279,2 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 27.10.2023 № 7-2 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Поступления в областной бюджет на 2023 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023-2025 годы" и согласно пунктам 3, 4, 5, 6 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству 8, 11, 12, 13, 14, 15, 26 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023-2025 годы":
1) учесть в областном бюджете на 2023 год поступление целевых трансфертов и кредитов из республиканского бюджета:
на строительство и реконструкцию объектов социального обеспечения;
на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в рамках национального проекта "Сильные регионы - драйвер развития страны";
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах в рамках национального проекта "Сильные регионы - драйвер развития страны";
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в городах в рамках национального проекта "Сильные регионы - драйвер развития страны";
на развитие транспортной инфраструктуры;
на развитие инженерной и транспортной (благоустройство) инфраструктуры в областных центрах;
на предоставление микрокредитов сельскому населению для масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения;
на кредитование для содействия предпринимательской инициативы молодежи;
на кредитование для реализации мер социальной поддержки специалистов;
на повышение заработной платы работников природоохранных и специальных учреждений;
на субсидирование возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
на увеличение оплаты труда педагогов организаций дошкольного образования;
на увеличение размера государственной стипендии обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
на развитие теплоэнергетической системы;
на кредитование для инвестиционных проектов в агропромышленном комплексе;

2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 16-1 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Батыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 374 640 569 мың теңге:
салықтық түсімдер – 99 723 088 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 1 795 712 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 35 000 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 273 086 769 мың теңге;
2) шығындар – 385 710 272,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 15 932 379 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 28 544 491 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 12 612 112 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 27 002 082,2 мың теңге:
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 27 002 082,2 мың теңге:
қарыздар түсімі – 25 150 845 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 6 912 042 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 8 763 279,2 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 27.10.2023 № 7-2 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2023 жылға арналған облыстық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2023-2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес және осы шешімнің 3, 4, 5, 6-тармақтарына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2023-2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 8, 11, 12, 13, 14, 15, 26-баптары қаперге және басшылыққа алынсын:
1) 2023 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің түсімі мен кредиттер ескерілсін:
әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салуға және реконструкциялауға;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде қалаларда сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға;
облыс орталықтарына инженерлік және көлік (абаттандыру) инфрақұрылымын дамытуға;
ауыл халқының кірістерін арттыру жөніндегі жобаны ауқымды түрде қолдану үшін ауыл халқына микрокредиттер беруге;
жастардың кәсiпкерлiк бастамашылығына жәрдемдесуге кредит беруге;
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға кредит беруге;
табиғатты қорғау және арнаулы мекемелер қызметкерлерінің жалақысын көтеру;
ішкі нарыққа реттеушілік әсер ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның шеккен шығыстарын өтеуді субсидиялау;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту;
мектепке дейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайту;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияның мөлшерін ұлғайту;
халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алу;
жылу-энергетика жүйесін дамыту;
агроөнеркәсіптік кешендегі инвестициялық жобаларға кредит беру;

2) учесть в областном бюджете на 2023 год поступление целевых трансфертов из Национального Фонда Республики Казахстан:
на строительство объектов среднего образования в рамках пилотного Национального проекта "Комфортная школа";
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах в рамках Национального проекта "Сильные регионы - драйвер развития страны";
на развитие транспортной инфраструктуры;
на реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах;
на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі";
на материально-техническое оснащение организаций здравоохранения на местном уровне в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения";
на строительство и реконструкцию объектов здравоохранения в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения";
на развитие инженерной и транспортной (благоустройство) инфраструктуры в областных центрах;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в городах в рамках Национального проекта "Сильные регионы - драйвер развития страны";
на развитие систем теплоснабжения;
на развитие теплоэнергетической системы.
Сноска. Пункт 3 – в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 04.08.2023 № 5-3(вводится в действие с 01.01.2023).
4. Установить на 2023 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим спецификам доходов:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 66,7%, Бурлинский – 50%, город Уральск – 50%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек –65,9%, Бурлинский – 5,08%, город Уральск – 15,47%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек, Бурлинский, город Уральск, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;

2) 2023 жылға арналған облыстық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінетін нысаналы трансферттердің түсімі ескерілсін:
"Жайлы мектеп" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде орта білім беру объектілерін салуға;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға;
шағын және моноқалалардағы бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға;
"Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;
"Ауылдық денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде жергілікті деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыру;
"Ауылдық денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде денсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау;
облыс орталықтарында инженерлік және көлік (аббаттандыру) инфрақұрылымын дамыту;
"Қуатты өңірлер-ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде қалаларда сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту;
жылумен жабдықтау жүйелерін дамыту;
жылу-энергетика жүйесін дамыту.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 04.08.2023 № 5-3 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2023 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер кірістері бойынша белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 66,7%, Бөрлі – 50%, Орал қаласы – 50%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 65,9%, Бөрлі – 5,08%, Орал қаласы – 15,47%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек, Бөрлі, Орал қаласы, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;

4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 65,9%, Бурлинский – 5,08%, город Уральск – 15,47%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
5) социальный налог, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 65,9%, Бурлинский – 0%, город Уральск – 15,47%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
6) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
город Уральск, Акжаикский, Бокейординский, Бурлинский, Жангалинский, Жанибекский, Бәйтерек, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 0%.";
Сноска. Пункт 4 – в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 27.10.2023 № 7-2 (вводится в действие с 01.01.2023).
5. Учесть в областном бюджете на 2023 год поступления от выпуска государственных ценных бумаг, выпускаемых местным исполнительным органом области для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных программ в сумме 8 897 770 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 5 – в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 10.04.2023 № 2-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
6. Учесть в областном бюджете на 2023 год поступления сумм погашения бюджетных кредитов в сумме 12 612 112 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 6 – в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 27.10.2023 № 7-2 (вводится в действие с 01.01.2023).
7. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
8. Установить на 2023 год размеры субвенций, передаваемых из областного бюджета в нижестоящие бюджеты, в общей сумме 9 910 886 тысяч тенге, в том числе:
Акжаикскому району – 889 376 тысяч тенге;
Бокейординскому району – 896 232 тысячи тенге;
Жангалинскому району – 699 755 тысяч тенге;
Жанибекскому району – 1 084 973 тысячи тенге;
Казталовскому району – 852 385 тысяч тенге;

4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 65,9%, Бөрлі – 5,08%, Орал қаласы – 15,47%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
5) әлеуметтік салық аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек –65,9%, Бөрлі – 0%, Орал қаласы – 15,47%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
6) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Орал қаласы, Ақжайық, Бөкей ордасы, Бөрлі, Жаңақала, Жәнібек, Бәйтерек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 0%.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 27.10.2023 № 7-2 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте облыстың жергiлiктi атқарушы органның мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін iшкi нарықта айналысқа жiберу үшiн шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздары шығарылымынан түсетін түсімдер 8 897 770 мың теңге сомасында ескерілсін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 10.04.2023 № 2-1 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының түсімдері 12 612 112 мың теңге сомасында ескерілсін.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 27.10.2023 № 7-2 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
7. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
8. 2023 жылға облыстық бюджеттен төмен тұрған бюджеттерге берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 9 910 886 мың теңге болып белгіленсін, оның ішінде:
Ақжайық ауданы – 889 376 мың теңге;
Бөкей ордасы ауданы – 896 232 мың теңге;
Жаңақала ауданы – 699 755 мың теңге;
Жәнібек ауданы – 1 084 973 мың теңге;
Казталов ауданы – 852 385 мың теңге;

Каратобинскому району – 1 215 267 тысяч тенге;
Сырымскому району – 1 274 169 тысяч тенге;
Таскалинскому району – 954 150 тысяч тенге;
Теректинскому району – 497 000 тысяч тенге;
Чингирлаускому району – 1 547 579 тысяч тенге.
9. Учесть, что в областном бюджете на 2023 год предусмотрены целевые трансферты на развитие и целевые текущие трансферты районным (города областного значения) бюджетам, выделяемые за счет средств областного бюджета в общей сумме 40 555 903 тысячи тенге, в том числе:
32 832 648 тысяч тенге – целевые текущие трансферты;
7 723 255 тысяч тенге – целевые трансферты на развитие.
Распределение указанных сумм районным (города областного значения) бюджетам осуществляется на основании постановления акимата Западно-Казахстанской области.
Сноска. Пункт 9 – в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 27.10.2023 № 7-2 (вводится в действие с 01.01.2023).
10. Предусмотреть в областном бюджете на 2023 год погашение займов в сумме 6 912 042 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 10 – в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 27.10.2023 № 7-2 (вводится в действие с 01.01.2023).

Қаратөбе ауданы – 1 215 267 мың теңге;
Сырым ауданы – 1 274 169 мың теңге;
Тасқала ауданы – 954 150 мың теңге;
Теректі ауданы – 497 000 мың теңге;
Шыңғырлау ауданы – 1 547 579 мың теңге.
9. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге облыстық бюджет қаражат есебінен бөлінетін нысаналы даму трансферттері және ағымдағы нысаналы трансферттер 40 555 903 мың теңге жалпы сомасында қарастырылғаны ескерілсін, соның ішінде:
32 832 648 мың теңге – ағымдағы нысаналы трансферттер;
7 723 255 мың теңге – нысаналы даму трансферттері.
Аталған сомаларды аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге бөлу Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 27.10.2023 № 7-2 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
10. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте қарыздарды өтеу 6 912 042 мың теңге сомасында қарастырылсын.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 27.10.2023 № 7-2 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).

11. Установить, что бюджетные изъятия из нижестоящих бюджетов в областной бюджет на 2023 год не предусматриваются.
12. Утвердить резерв местного исполнительного органа области на 2023 год в размере 2 423 061 тысяча тенге.
Сноска. Пункт 12 – в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 27.10.2023 № 7-2 (вводится в действие с 01.01.2023).
13. Установить лимит долга местного исполнительного органа области на 31 декабря 2023 года в сумме 106 749 507 тысяч тенге.

11. 2023 жылға арналған облыстық бюджетке төмен тұрған бюджеттерден бюджеттік алымдар қарастырылмайды деп белгіленсін.
12. 2023 жылға арналған облыстың жергілікті атқарушы органдарының резерві 2 423 061 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 27.10.2023 № 7-2 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
13. Облыстың жергілікті атқарушы органының борыш лимиті 2023 жылдың 31 желтоқсанына 106 749 507 мың теңге сомасында белгіленсін.

Сноска. Пункт 13 – в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 27.10.2023 № 7-2 (вводится в действие с 01.01.2023).
14. Утвердить перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местных бюджетов на 2023 год, согласно приложениям 4, 5.
15. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь областного маслихата Конысбаева Б.Т.
Приложение 1 к решению
Западно-Казахстанского
областного маслихата
от 14 декабря 2022 года № 16-1
Областной бюджет на 2023 год

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 27.10.2023 № 7-2 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
14. 2023 жылға арналған жергілікті бюджеттердің атқару үдерісінде секвестрлендіруге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 4, 5-қосымшаларға сәйкес бекітілсін.
15. Осы шешім 2023 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихат хатшысы Конысбаева Б.Т.
2022 жылғы 14 желтоқсандағы
Батыс Қазақстан облыстық
мәслихатының
№ 16-1 шешіміне
1-қосымша
2023 жылға арналған облыстық бюджет

387 735
042
Проведение медицинской организацией мероприятий, снижающих половое влечение, осуществляемые на основании решения суда
32
050
Возмещение лизинговых платежей по санитарному транспорту, медицинским изделиям, требующие сервисного обслуживания, приобретенных на условиях финансового лизинга
691 571
271
Управление строительства области
5 026 447
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
5 026 447
3
Специализированная медицинская помощь
1 116 981
253
Управление здравоохранения области
1 116 981
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
1 116 981
4
Поликлиники
226 534
253
Управление здравоохранения области
226 534
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи, включающий медицинскую помощь субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
226 534
5
Другие виды медицинской помощи
68 681
253
Управление здравоохранения области
68 681
029
Областные базы специального медицинского снабжения
68 681
9
Прочие услуги в области здравоохранения
9 692 122
253
Управление здравоохранения области
9 692 122
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
244 050
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
173 733
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
292 136
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
42 604
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
151 500
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
3 675
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
8 784 424
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
15 803 220
1
Социальное обеспечение
8 077 192
256
Управление координации занятости и социальных программ области
5 286 684
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 144 329
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 958 173
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания

387 735
042
Медициналық ұйымның сот шешімі негізінде жүзеге асырылатын жыныстық құмарлықты төмендетуге арналған іс-шараларды жүргізу
32
050
Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған санитариялық көлік және сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар бойынша лизинг төлемдерін өтеу
691 571
271
Облыстың құрылыс басқармасы
5 026 447
038
Деңсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
5 026 447
3
Мамандандырылған медициналық көмек
1 116 981
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
1 116 981
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
1 116 981
4
Емханалар
226 534
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
226 534
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмегін қамтитын қосымша медициналық көмектің көлемін көрсету, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
226 534
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi
68 681
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
68 681
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
68 681
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
9 692 122
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
9 692 122
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
244 050
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
173 733
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
292 136
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
42 604
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
151 500
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
3 675
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
8 784 424
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
15 803 220
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
8 077 192
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
5 286 684
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 144 329
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 958 173
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету

154 921
005
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым межрайонным (междугородним) сообщениям
600 855
011
Капитальные расходы государственного органа
12 749
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
26 817 132
114
Целевые трансферты на развитие нижестоящим бюджетам
3 034 893
13
Прочие
6 783 477
3
Поддержка предпринимательской деятельности и защита конкуренции
2 090 148
266
Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития области
1 981 939
005
Поддержка частного предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
98 700
010
Субсидирование процентной ставки по кредитам в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы и Механизма кредитования приоритетных проектов
1 681 489
011
Частичное гарантирование кредитов малому и среднему бизнесу в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы и Механизма кредитования приоритетных проектов
162 750
082
Предоставление государственных грантов молодым предпринимателям для реализации новых бизнес-идей в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
39 000
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
108 209
024
Развитие индустриальной инфраструктуры в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
108 209
9
Прочие
4 693 329
253
Управление здравоохранения области
648 946
058
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
595 063
096
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
53 883
257
Управление финансов области
2 423 061
012
Резерв местного исполнительного органа области
2 423 061
261
Управление образования области
787 115
079
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
787 115
266
Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития области
238 398
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и индустриально-инновационной деятельности
229 662
003
Капитальные расходы государственного органа
8 736
271
Управление строительства области
577 512
097
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
577 512
285
Управление физической культуры и спорта области
345
053
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"

154 921
005
Әлеуметтiк маңызы бар ауданаралық (қалааралық) қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын субсидиялау
600 855
011
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
12 749
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
26 817 132
114
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттері
3 034 893
13
Басқалар
6 783 477
3
Кәсiпкерлiк қызметтi қолдау және бәсекелестікті қорғау
2 090 148
266
Облыстың кәсіпкерлік және индустриалдық-инновациялық даму басқармасы
1 981 939
005
2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде жеке кәсіпкерлікті қолдау
98 700
010
2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба және Басым жобаларға кредит беру тетігі шеңберінде кредиттер бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялау
1 681 489
011
2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба және Басым жобаларға кредит беру тетігі шеңберінде шағын және орта бизнеске кредиттерді ішінара кепілдендіру
162 750
082
2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін жас кәсіпкерлерге мемлекеттік гранттар беру
39 000
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
108 209
024
2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамыту
108 209
9
Басқалар
4 693 329
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
648 946
058
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
595 063
096
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
53 883
257
Облыстың қаржы басқармасы
2 423 061
012
Облыстық жергілікті атқарушы органының резерві
2 423 061
261
Облыстың білім басқармасы
787 115
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
787 115
266
Облыстың кәсіпкерлік және индустриалдық-инновациялық даму басқармасы
238 398
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлік және индустриалдық-инновациялық қызметті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
229 662
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
8 736
271
Облыстың құрылыс басқармасы
577 512
097
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
577 512
285
Облыстың дене шынықтыру және спорт басқармасы
345
053
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру

1 917 909
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
911 321
261
Управление образования области
680 221
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
355 050
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
325 171
271
Управление строительства области
3 905 869
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
3 905 869
2
Социальная помощь
113 365
256
Управление координации занятости и социальных программ области
113 365
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
113 365
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
10 135 449
256
Управление координации занятости и социальных программ области
9 947 759
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
263 686
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
57 079
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
9 626 994
270
Управление по инспекции труда области
122 056
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования трудовых отношений на местном уровне
122 056
752
Управление общественного развития области
65 634
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
65 634
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
3 224 465
2
Коммунальное хозяйство
3 121 595
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
3 121 595
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области энергетики и жилищно-коммунального хозяйства
129 521
032
Субсидирование стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых и локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения
1 368 765
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
136 000
114
Целевые трансферты на развитие нижестоящим бюджетам
1 487 309
3
Благоустройство населенных пунктов
102 870
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
102 870
041
Проведение профилактической дезинсекции и дератизации (за исключением дезинсекции и дератизации на территории природных очагов инфекционных и паразитарных заболеваний, а также в очагах инфекционных и паразитарных заболеваний)

1 917 909
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
911 321
261
Облыстың білім басқармасы
680 221
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
355 050
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
325 171
271
Облыстың құрылыс басқармасы
3 905 869
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
3 905 869
2
Әлеуметтiк көмек
113 365
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
113 365
003
Мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қолдау
113 365
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
10 135 449
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
9 947 759
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
263 686
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
57 079
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
9 626 994
270
Облыстың еңбек инспекциясы бойынша басқармасы
122 056
001
Жергілікті деңгейде еңбек қатынасын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
122 056
752
Облыстың қоғамдық даму басқармасы
65 634
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
65 634
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
3 224 465
2
Коммуналдық шаруашылық
3 121 595
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
3 121 595
001
Жергілікті деңгейде энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
129 521
032
Ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көздерi болып табылатын сумен жабдықтаудың аса маңызды топтық және жергілікті жүйелерiнен ауыз су беру жөніндегі қызметтердің құнын субсидиялау
1 368 765
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
136 000
114
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттері
1 487 309
3
Елді-мекендерді көркейту
102 870
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
102 870
041
Профилактикалық дезинсекция мен дератизация жүргізу (инфекциялық және паразиттік аурулардың табиғи ошақтарының аумағындағы, сондай-ақ инфекциялық және паразиттік аурулардың ошақтарындағы дезинсекция мен дератизацияны қоспағанда)

157 500
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
42 195 117
1
Сельское хозяйство
39 290 474
255
Управление сельского хозяйства области
37 754 911
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
202 783
002
Субсидирование развития семеноводства
280 602
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
182 027
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
37 091
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
351 480
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
29 022
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
8 547
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
357 118
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
12 237 325
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
90 239
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
8 386 686
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
15 424 253
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
167 738
719
Управление ветеринарии области
1 535 563
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
175 916
009
Организация санитарного убоя больных животных
51 929
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
27 378
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
16 736
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
29 185
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных

157 500
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
42 195 117
1
Ауыл шаруашылығы
39 290 474
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
37 754 911
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
202 783
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
280 602
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
182 027
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
37 091
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
351 480
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
29 022
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
8 547
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
357 118
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
12 237 325
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
90 239
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
8 386 686
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
15 424 253
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
167 738
719
Облыстың ветеринария басқармасы
1 535 563
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
175 916
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
51 929
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
27 378
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
16 736
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
29 185
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу