О районном бюджете на 2023-2025 годы
Решение Бурлинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 23 декабря 2022 года № 24-1.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Бурлинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2023 - 2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 12 875 755 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 8 024 393 тысячи тенге;
неналоговым поступлениям – 61 850 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 133 439 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 4 656 073 тысячи тенге;
2) затраты – 14 400 263 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 650 884 тысячи тенге:
бюджетные кредиты – 907 919 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 257 035 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 2 175 392 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 2 175 392 тысячи тенге:
поступление займов – 1 297 963 тысячи тенге;
погашение займов – 445 433 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 322 862 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Бурлинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 08.11.2023 № 8-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Поступления в районный бюджет на 2023 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 1 декабря 2022 года "О республиканском бюджете на 2023 – 2025 годы" и согласно пункту 3 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству статью 8,9,10,14 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023 – 2025 годы".
4. Учесть в районном бюджете на 2023 год поступление целевых трансфертов и кредитов из республиканского бюджета в общей сумме 1 522 143 тысячи тенге:
на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл - Ел бесігі" - 295 195 тысяч тенге;
в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года, в том числе: на реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах - 972 015 тысяч тенге;
на кредитование для реализации мер социальной поддержки специалистов- 253 575 тысяч тенге.

2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Бөрлі аудандық мәслихатының 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 24-1 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Бөрлі аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023 – 2025 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3 - қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 12 875 755 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 8 024 393 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 61 850 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша – 133 439 мың теңге;
трансферттер түсімі бойынша – 4 656 073 мың теңге;
2) шығындар – 14 400 263 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 650 884 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 907 919 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 257 035 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 2 175 392 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 2 175 392 мың теңге:
қарыздар түсімі – 1 297 963 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 445 433 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 322 862 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Бөрлі аудандық мәслихатының 08.11.2023 № 8-1 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2023 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2022 жылғы 1 желтоқсандағы "2023 – 2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес және осы шешімнің 3 - тармағына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2023–2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 8,9,10,14 баптары қатерге және басшылыққа алынсын.
4. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің жалпы сомасы 1 522 143 мың теңге көлемінде ескерілсін:
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға – 295 195 мың теңге;
Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде, соның ішінде: шағын және моноқалалардағы бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға - 972 015 мың теңге;
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға бюджеттік кредиттер беруге – 253 575 мың теңге.

на обеспечение катетерами одноразового использования детей инвалидов с диагнозом Spina bifida - 1 358 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 4 - в редакции решения Бурлинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 08.11.2023 № 8-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
5.Учесть в районном бюджете на 2023 год поступление целевых трансфертов и кредитов из областного бюджета в общей сумме 3 959 350 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 34 758 тысяч тенге;
на государственный социальный пакет – 6 242 тысячи тенге;
на размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях – 5 187 тысяч тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан – 72 663 тысячи тенге;
на развитие продуктивной занятости – 142 657 тысяч тенге;
на проект "Контракт поколений" - 223 тысячи тенге;
на предоставление жилищных сертификатов – 3 000 тысяч тенге;
установка комплекс блок модуля для водоснабжения в разъезд Пепел Бурлинского района – 12 800 тысяч тенге;
капитальный ремонт подъездной дороги села Канай Бурлинского района – 372 049 тысяч тенге;
средний ремонт автомобильной дороги районного значения KL-BR-2 "Амангельды-Жарсуат", 0-12 километров Бурлинского района – 527 804 тысячи тенге;
капитальный ремонт внутрипоселковых дорог села Бумаколь Бурлинского района – 420 578 тысяч тенге;
строительство девяти этажного многоквартирного жилого дома № 26 в десятом микрорайоне города Аксай Бурлинского района (без наружных инженерных сетей и благоустройства) – 365 302 тысячи тенге;
строительство девяти этажного многоквартирного жилого дома № 27А в десятом микрорайоне города Аксай Бурлинского района (без наружных инженерных сетей и благоустройства) - 679 086 тысяч тенге;
строительство инженерных сетей водоснабжения план детальной планировки "Жилой массив 2" города Аксай Бурлинского района – 28 653 тысячи тенге;
строительство внутрипоселковых и ведущей в село Аралтал дорог Бурлинского района – 53 675 тысяч тенге;
строительство дорог 7, 9, 11 микрорайона города Аксай Бурлинского района – 58 842 тысячи тенге;
строительство дорог 12, 13 микрорайона города Аксай Бурлинского района – 91 186 тысяч тенге;
реконструкция электролиний в селе Кентубек Бурлинского района – 334 411 тысяч тенге;
реконструкция электролиний в селе Успеновка Бурлинского района – 274 904 тысячи тенге;
строительство и благоустройство околодомовой территории с установкой котельной к девятиэтажному многоквартирному жилому дому в десятом микрорайоне города Аксай Бурлинского района (пятно №39) – 27 988 тысяч тенге;

Spina bifida диагнозы бар мүгедектегі бар балаларға арналған бір реттік пайдаланылатын катетерлермен қамтамасыз ету - 1 358 мың теңге;
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Бөрлі аудандық мәслихатының 08.11.2023 № 8-1 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің жалпы сомасы 3 959 350 мың теңге көлемінде ескерілсін:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 34 758 мың теңге;
балаларға кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 6 242 мың теңге;
үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыруға – 5 187 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 72 663 мың теңге;
нәтижелі жұмыспен қамтуды дамытуға – 142 657 мың теңге;
"Ұрпақтар келісімшарты" жобасына - 223 мың теңге;
тұрғын үй сертификаттарын беруге - 3 000 мың теңге;
Бөрлі ауданы Пепел ауылында кешенді-блок модуль орнату – 12 800 мың теңге;
Бөрлі ауданы Қанай ауылының кіреберіс жолын күрделі жөндеуге – 372 049 мың теңге;
Бөрлі ауданының "Амангелді-Жарсуат" аудандық маңызы бар КЛ-БР-2 0-12 шақырым автомобиль жолын орташа жөндеу - 527 804 мың теңге;
Бөрлі ауданы Бумакөл ауылының ауылішілік жолдарын күрделі жөндеу – 420 578 мың теңге;
Бөрлі ауданының Ақсай қаласы оныншы шағынауданында №26 тоғызқабатты көппәтерлі тұрғын үй салу (сыртқы инженерлік желілерсіз және абаттандырусыз) – 365 302 мың теңге;
Бөрлі ауданының Ақсай қаласы оныншы шағынауданында №27А тоғызқабатты көппәтерлі тұрғын үй салу (сыртқы инженерлік желілерсіз және абаттандырусыз) – 679 086 мың теңге;
Бөрлі ауданы, Ақсай қаласы, "Тұрғын алабы 2" егжей-тегжейлі жоспарына сәйкес сумен жабдықтау инженерлік желілерінің құрылысы – 28 653 мың теңге;
Бөрлі ауданы Ақсай қаласының Аралтал ауылына апаратын жолдың және кентішілік жолдарының құрылысы – 53 675 мың теңге;
Бөрлі ауданының Ақсай қаласында 7,9,11 шағынаудан жолдарының құрылысы – 58 842 мың теңге;
Бөрлі ауданының Ақсай қаласында 12,13 шағынаудан жолдарының құрылысы – 91 186 мың теңге;
Бөрлі ауданы Кеңтүбек ауылындағы электр желілерін қайта жаңғыртуға – 334 411 мың теңге;
Бөрлі ауданы Успен ауылындағы электр желілерін қайта жаңғыртуға – 274 904 мың теңге;
Бөрлі ауданының Ақсай қаласы оныншы шағынауданында тоғыз қабатты көп пәтерлі тұрғын үйге қазандық орната отырып, үй маңы аумағын салу және абаттандыру (№39 – дақ) – 27 988 мың теңге;

строительство призывного пункта в городе Аксай Бурлинского района (корректировка сметной документации без изменений технических решений) - 214 587 тысяч тенге;
реконструкция электролиний в селе Приурал Бурлинского района – 19 451 тысяча тенге;
реконструкция электролиний в селе Бумаколь Бурлинского района – 13 304 тысячи тенге;
Средний ремонт автомобильной дороги районного значения Кентубек-Караганды-Аккудук 0-57 км, Бурлинского района ЗКО. Ремонтируемый участок 0-14 км.- 200 000 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 5 - в редакции решения Бурлинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 08.11.2023 № 8-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
6. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
7. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2023 год в размере 150 000 тысяч тенге.

Бөрлі ауданы, Ақсай қаласы әскери жинақтау пункті (техникалық шешімдерді өзгертпей сметалық құжаттаманы түзету)- 214 587 мың теңге;
Бөрлі ауданы Приурал ауылындағы электр желілерін қайта жаңғыртуға – 19 451 мың теңге;
Бөрлі ауданы Бумакөл ауылындағы электр желілерін қайта жаңғыртуға – 13 304 мың теңге;
Кеңтүбек-Қарағанды-Аққұдық аудандық маңызы бар автомобиль жолы 0-57 шақырымына орташа жөндеу. Жөнделетін участке 0-14 шақырым- 200 000 мың теңге.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Бөрлі аудандық мәслихатының 08.11.2023 № 8-1 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын тауарлар мен қызметтерді өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
7. 2023 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 150 000 мың теңге көлемінде бекітілсін.

8. Утвердить распределение суммы субвенции и бюджетных изъятий нижестоящих бюджетов на 2023 год в размере 1 460 970 тысяч тенге, согласно приложению 4.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь маслихата К.Ермекбаев
Приложение 1
к решению Бурлинского
районного маслихата
от 23 декабря 2022 года № 24-1
Районный бюджет на 2023 год
Сноска. Приложение 1 - в редакции решения Бурлинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 08.11.2023 № 8-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
тысяч тенге
Категория
сумма
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование

8. 2023 жылға арналған төмен тұрған бюджеттерге субвенциялар сомасын бөлу және бюджеттік алып қоюлар 1 473 267 мың теңге көлемінде 4 - қосымшаға сәйкес бекітілсін.
9. Осы шешім 2023 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат хатшысы К.Ермекбаев
Бөрлі аудандық мәслихаттың
2022 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 24-1 шешіміне 1 – қосымша
2023 жылға арналған аудандық бюджет
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Бөрлі аудандық мәслихатының 08.11.2023 № 8-1 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
мың теңге
Санаты
сомасы
Сыныбы
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы

211696
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
88829
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
51150
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
150591
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
147591
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
63041
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1700
021
Капитальные расходы государственного органа
0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
3031
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
79819
062
Развитие системы квалификаций
0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
3000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
3000
7
Жилищно-коммунальное хозяйство
3540867
1
Жилищное хозяйство
1890018
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
531500
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
86500
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
440000
031
Изготовление технических паспортов на объекты кондоминиумов
5000
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
1328850
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
1155388
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
173462
479
Отдел жилищной инспекции района (города областного значения)
29668
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищного фонда
29668
005
Капитальные расходы государственного органа
0
2
Коммунальное хозяйство
1110585
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
971805
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения

211696
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
88829
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
51150
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
150591
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
147591
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
63041
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1700
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
3031
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
79819
062
Развитие системы квалификаций
0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
3000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
3000
7
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
3540867
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1890018
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
531500
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
86500
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
440000
031
Кондоминиум объектісіне техникалық паспорттар дайындау
5000
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
1328850
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
1155388
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
173462
479
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй инспекциясы жолдары бөлімі
29668
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
29668
005
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
2
Коммуналдық шаруашылық
1110585
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
971805
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі