О районном бюджете на 2023-2025 годы
Решение Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 21 декабря 2022 года № 26-2.
В соответствии с пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Казталовский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 473 509 тысяч тенге:
налоговые поступления – 2 214 358 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 39 122 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 3 053 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 3 216 976 тысяч тенге;
2) затраты – 5 629 725 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 154 527 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 233 382 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 78 855 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -310 743 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 310 743 тысячи тенге:
поступление займов – 232 875 тысяч тенге;
погашение займов – 78 855 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств - 156 723 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 03.11.2023 № 9-2 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Поступления в районный бюджет на 2023 год формируются в соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 1 декабря 2022 года "О республиканском бюджете на 2023-2025 годы" и согласно пункту 4 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству статью 8 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023-2025 годы".
4. Учесть в районном бюджете на 2023 год поступление целевых трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета:
1) из республиканского бюджета в общей сумме – 915 495 тысяч тенге:
на реконструкцию внутрипоселковых автомобильных дорог в селе Караоба – 90 000 тысяч тенге;
на реконструкцию внутрипоселковых автомобильных дорог в селе Бостандык – 382 555 тысяч тенге;
бюджетные кредиты местным исполительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов – 232 875 тысяч тенге;
строительство дома культуры на 150 мест в селе Кайынды – 210 065 тысяч тенге.
2) из областного бюджета в общей сумме – 1 681 954 тысячи тенге:

2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 2022 жылғы 21 желтоқсандағы № 26-2 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75-бабы 2-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Казталов аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 473 509 мың теңге:
салықтық түсімдер – 2 214 358 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 39 122 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 3 053 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 3 216 976 мың теңге;
2) шығындар – 5 629 725 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 154 527 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 233 382 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 78 855 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 310 743 мың теңге:
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 310 743 мың теңге:
қарыздар түсімі – 232 875 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 78 855 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 156 723 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 03.11.2023 № 9-2 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2023 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2022 жылғы 1 желтоқсандағы "2023-2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына және осы шешімнің 4-тармағына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2023-2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 8 бабы қатерге және басшылыққа алынсын.
4. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің түсуі ескерілсін:
1) республикалық бюджеттен жалпы сомасы – 915 495 мың теңге:
Қараоба ауылына ауылішілік автомобиль жолдарын қайта жаңғыртуға – 90 000 мың теңге;
Бостандық ауылына ауылішілік автомобиль жолдарын қайта жаңғыртуға – 382 555 мың теңге;
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредиттер – 232 875 мың теңге;
Қайыңды ауылында 150 орындық мәдениет үйінің құрылысы – 210 065 мың теңге.
2) облыстық бюджеттен жалпы сомасы – 1 681 954 мың теңге:

на выплату государственной адресной социальной помощи – 33 324 тысячи тенге;
детям на гарантированный социальный пакет – 6 392 тысячи тенге;
протезно-ортопедические, сурдотехнические, тифлотехнические средства, специальные средства передвижения (кресло-коляски) – 11 631 тысяч тенге;
на увеличение норм обеспечения лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами, обеспечение катетерами одноразового использования детей с инвалидностью с диагнозом Spina bifida – 29 908 тысяч тенге;
на оказание услуг специалиста жестового языка – 1 642 тысячи тенге;
на санаторно-курортное лечение – 9 674 тысячи тенге;
на частичное субсидирование заработной платы, молодежная практика - 56 398 тысяч тенге;
на общественные работы – 84 465 тысяч тенге;
на предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей – 46 920 тысяч тенге;
на первое рабочее место и серебряный возраст - 28 366 тысяч тенге;
предоставление жилищных сертификатов - 3 000 тысячи тенге;
установка комплексного блочного модуля в селе Жас – 24 528 тысяч тенге;
установка комплексного блочного модуля в селе Оразгали – 48 897 тысяч тенге;
установка комплексного блочного модуля в селе Аккурай – 24 528 тысяч тенге;
Строительство сетей газоснабжения социальных объектов в селах Комекши, Коктерек, Оразгали и Жулдыз - 273 575 тысяч тенге;
Строительство сетей газоснабжения социальных объектов в селах Талдыкудык, Кишиталдыкудык и Бейстерек – 124 862 тысячи тенге;
Средний ремонт подъездной автомобильной дороги районного значения к селу Жанатан общей протяженностью 0-10 км - 502 280 тысяч тенге;
Разработка проектно-сметной документаций на капитальный ремонт автомобильной дороги районного значения "Беспишен-Кушанколь-Караоба" 15-45 км - 15 648 тысяч тенге;
Разработка проектно-сметной документаций на капитальный ремонт автомобильной дороги районного значения "Беспишен-Кушанколь-Караоба" 45-76 км - 15 647 тысяч тенге;
На техническое водоснабжение села Караоба от реки Малая Река Казталовского района – 252 367 тысяч тенге.
Средний ремонт автодороги районного значения 0-1 км подьездов к селу Болашак – 87 902 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решениями Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 24.04.2023 № 2-4 (вводится в действие с 01.01.2023); 16.08.2023 № 7-1(вводится в действие с 01.01.2023); 03.11.2023 № 9-2 (вводится в действие с 01.01.2023).
5. Установить на 2023 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:

мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 33 324 мың теңге;
балаларға кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 6 392 мың теңге;
протездік-ортопедиялық, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдар, арнайы жүріп-тұру құралдары (кресло-арбалар) – 11 631 мың теңге;
мүгедектігі бар адамдарды міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайту, Spina bifida диагнозымен мүгедектігі бар балаларды бір реттік қолданылатын катетерлермен қамтамасыз етуге – 29 908 мың теңге;
ымдау тілі маманының қызметін көрсетуге – 1 642 мың теңге;
санаторлы-курорттық емдеуге – 9 674 мың теңге;
жалақыны ішінара субсидиялауға және жастар практикасына – 56 398 мың теңге;
қоғамдық жұмысқа – 84 465 мың теңге;
жаңа бизнес-идеяларды жүзеге асыру үшін гранттарға – 46 920 мың теңге;
алғашқы жұмыс орны және күміс жас – 28 366 мың теңге;
тұрғын үй сертификаттарын беру – 3000 мың теңге;
Жас ауылында кешенді-блок модуль орнату - 24 528 мың теңге;
Оразғали ауылында кешенді-блок модуль орнату - 48 897 мың теңге;
Аққурай ауылында кешенді-блок модуль орнату - 24 528 мың теңге;
Көмекші, Көктерек, Оразғали және Жұлдыз ауылдарындағы әлеуметтік нысандарын газбен жабдықтау құрылысы – 273 575 мың теңге;
Талдықұдық, Кішіталдықұдық және Бейстерек ауылдарындағы әлеуметтік нысандарын газбен жабдықтау құрылысы - 124 862 мың теңге;
Жаңатан ауылына кіреберіс аудандық маңызы бар автомобиль жолының 0-10 шақырымын орташа жөндеу – 502 280 мың теңге;
"Беспішен-Қошанкөл-Қараоба" аудандық маңызы бар автомобиль жолының 15-45 шақырым күрделі жөндеуге жобалық сметалық құжат жасатуға – 15 648 теңге;
"Беспішен-Қошанкөл-Қараоба" аудандық маңызы бар автомобиль жолының 45-76 шақырым күрделі жөндеуге жобалық сметалық құжат жасатуға – 15 647 теңге;
Казталов ауданындағы Кіші Өзен өзенінен Қараоба ауылын техникалық сумен жабдықтауға – 252 367 мың теңге;
Болашақ ауылына кіреберіс 0-1 шақырым аудандық маңызы бар автомобиль жолын орташа жөндеуге – 87 902 мың теңге.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді – Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 24.04.2023 № 2-4 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 16.08.2023 № 7-1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 03.11.2023 № 9-2 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
5. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2023 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер кірістері бойынша белгіленсін:

1) индивидуальный подоходный налог, зачисляется в районный бюджет – 100%;
2) социальный налог, зачисляется в районный бюджет – 100%.
6. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
7. Установить на 2023 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в нижестоящие бюджеты, в общей сумме 681 348 тысяч тенге, в том числе:
Казталовский сельский округ – 69 227 тысяч тенге;
Брикский сельский округ – 37 107 тысяч тенге;
Бостандыкский сельский округ – 42 983 тысячи тенге;
Теренкольский сельский округ – 38 791 тысяча тенге;
Кушанкульский сельский округ – 36 672 тысячи тенге;
Караобинский сельский округ – 40 497 тысяч тенге;
Кайындинский сельский округ – 33 649 тысяч тенге;
Болашакский сельский округ – 40 647 тысяч тенге;
Жалпакталский сельский округ – 71 192 тысячи тенге;
Караузенский сельский округ – 42 382 тысячи тенге;
Жанажолский сельский округ – 37 189 тысяч тенге;
Акпатерский сельский округ – 34 854 тысячи тенге;
Коктерекский сельский округ – 43 702 тысячи тенге;
Қарасуский сельский округ – 39 850 тысяч тенге;
Талдыкудукский сельский округ – 37 888 тысячи тенге;
Талдыапанский сельский округ – 34 718 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 7 - в редакции решения Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 24.04.2023 № 2-4 (вводится в действие с 01.01.2023).
7-1. Учесть, что в районном бюджете на 2023 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов выделяемые за счет средств районного бюджета в общей сумме 118 094 тысячи тенге:
Распределение указанных сумм бюджетам сельских округов осуществляется на основании постановления акимата Казталовского района.
Сноска. Решение дополнено пунктом 7-1 в соответствии с решением Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 24.04.2023 № 2-4 (вводится в действие с 01.01.2023); в редакции решения Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 03.11.2023 № 9-2 (вводится в действие с 01.01.2023).
8. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2023 год в размере 80 189 тысяч тенге.

1) жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100% есепке алынады;
2) әлеуметтік салық аудандық бюджетке 100% есепке алынады.
6. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
7. 2023 жылға аудандық бюджеттен төмен тұрған бюджеттерге берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 681 348 мың теңге болып белгіленсін, оның ішінде:
Казталов ауылдық округі – 69 227 мың теңге;
Бірік ауылдық округі – 37 107 мың теңге;
Бостандық ауылдық округі – 42 983 мың теңге;
Тереңкөл ауылдық округі – 38 791 мың теңге;
Қошанкөл ауылдық округі – 36 672 мың теңге;
Қараоба ауылдық округі – 40 497 мың теңге;
Қайыңды ауылдық округі – 33 649 мың теңге;
Болашақ ауылдық округі – 40 647 мың теңге;
Жалпақтал ауылдық округі – 71 192 мың теңге;
Қараөзен ауылдық округі – 42 382 мың теңге;
Жаңажол ауылдық округі – 37 189 мың теңге;
Ақпәтер ауылдық округі – 34 854 мың теңге;
Көктерек ауылдық округі – 43 702 мың теңге;
Қарасу ауылдық округі – 39 850 мың теңге;
Талдықұдық ауылдық округі – 37 888 мың теңге;
Талдыапан ауылдық округі – 34 718 мың теңге.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 24.04.2023 № 2-4 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
7-1. 2023 жылға арналған ауылдық округ бюджеттеріне аудандық бюджет қаражат есебінен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттердің жалпы сомасы 118 094 мың теңге көлемінде қарастырылғаны ескерілсін:
Аталған сомаларды ауылдық округі бюджеттеріне бөлу Казталов ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. Шешім 7-1 тармақпен толыктырылды - Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 24.04.2023 № 2-4 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 03.11.2023 № 9-2 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
8. 2023 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 80 189 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.

Сноска. Пункт 8 - в редакции решения Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 03.11.2023 № 9-2 (вводится в действие с 01.01.2023).
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь маслихата С.Мулдашев
Приложение 1
к решению Казталовского
районного маслихата
от 21 декабря 2022 года № 26-2
Районный бюджет на 2023 год
Сноска. Приложение 1 - в редакции решения Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 03.11.2023 № 9-2 (вводится в действие с 01.01.2023).
тысяч тенге
Категория
Сумма
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 03.11.2023 № 9-2 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. Осы шешім 2023 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат хатшысы С.Мулдашев
Аудандық мәслихаттың
2022 жылғы 21 желтоқсандағы
№26-2 шешіміне
№ 1 қосымша
2023 жылға арналған аудандық бюджет
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 03.11.2023 № 9-2 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
мың теңге
Санаты
Сомасы
Сыныбы
Кішi сыныбы
Ерекшелiгi
Атауы

001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
28957
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
46977
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
46977
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
46977
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
31381
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
31381
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
31381
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
31381
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
0
12
Транспорт и коммуникации
316469
1
Автомобильный транспорт
308969
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
308969
022
Развитие транспортной инфраструктуры
0
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
270335
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
38634
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
7500
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
7500
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
7500
13
Прочие
314370
9
Прочие
314370
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
226019
064
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
226019
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
88351
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
88351
14
Обслуживание долга
91717
1
Обслуживание долга
91717
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)

001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
28957
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
46977
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
46977
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
46977
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
31381
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
31381
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
31381
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
31381
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
0
12
Көлiк және коммуникация
316469
1
Автомобиль көлiгi
308969
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
308969
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
0
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
270335
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
38634
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
7500
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
7500
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
7500
13
Басқалар
314370
9
Басқалар
314370
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
226019
064
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
226019
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
88351
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
88351
14
Борышқа қызмет көрсету
91717
1
Борышқа қызмет көрсету
91717
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі