О районном бюджете на 2023-2025 годы
Решение Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 22 декабря 2022 года № 27-4.
В редакции от: 13.12.2023
Опубликовано: Эталонный контрольный банк НПА РК в электронном виде, 04.01.2023 г.
Решение Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 22 декабря 2022 года № 27-4
О районном бюджете на 2023-2025 годы
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2023–2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 926 905 тысяч тенге:
налоговые поступления – 994 788 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 11 726 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 12 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 4 908 391 тысяча тенге;
2) затраты – 6 223 409 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 63 563 тысячи тенге:
бюджетные кредиты – 130 177 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 66 614 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 12 583 тысячи тенге:
приобретение финансовых активов – 12 583 тысячи тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 372 650 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 372 650 тысяч тенге;
поступление займов – 129 375 тысяч тенге;
погашение займов – 66 614 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 309 889 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 13.12.2023 № 15-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Поступления в районный бюджет на 2023 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023-2025 годы", решением Западно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2023-2025 годы" и согласно пункту 4 настоящего решения.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2023 год целевые трансферты из Национального фонда Республики Казахстан, республиканских, областных трансфертов и кредитов на общую сумму 3 539 223 тысячи тенге:
1) трансферты из Национального фонда Республики Казахстан – 899 314 тысяч тенге:
на водоснабжение села Шагырлой – 215 695 тысяч тенге;
на водоснабжение села Когерис – 144 542 тысячи тенге;
на водоснабжение села Кызылагаш – 266 419 тысяч тенге;

2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 2022 жылғы 22 желтоқсандағы № 27-4 шешімі.
13.12.2023 редакциясында
ҚР НҚА электрондық түрдегі эталондық бақылау банкі, 04.01.2023 ж. жарияланды
Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 2022 жылғы 22 желтоқсандағы № 27-4 шешімі
2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 926 905 мың теңге:
салықтық түсімдер – 994 788 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 11 726 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 12 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 4 908 391 мың теңге;
2) шығындар – 6 223 409 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 63 563 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 130 177 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 66 614 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 12 583 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 12 583 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 372 650 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 372 650 мың теңге;
қарыздар түсімі – 129 375 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 66 614 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 309 889 теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 13.12.2023 № 15-1 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2023 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2023-2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына, Батыс Қазақстан облыстық маслихатының "2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне және осы шешімнің 4-тармағына сәйкес қалыптастырылды.
3. 2023 жылға арналған аудандық бюджетке бөлінетін нысаналы Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры, республикалық, облыстық трансферттердің және кредиттердің жалпы сомасы 3 539 223 мың теңге көлемінде қарастырылсын:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры трансферттері – 899 314 мың теңге:
Шағырлой ауылын сумен жабдықтауға – 215 695 мың теңге;
Көгеріс ауылын сумен жабдықтауға – 144 542 мың теңге;
Қызылағаш ауылын сумен жабдықтауға – 266 419 мың теңге;

на строительство культурно-досугового центра в селе Тоганас – 272 658 тысяч тенге;
2) сумма трансфертов из республиканского бюджета – 144 000 тысяч тенге:
на приобретение жилья из коммунального жилищного фонда социально-уязвимым слоям населения – 144 000 тысяч тенге;
3) сумма трансфертов из областного бюджета – 2 366 534 тысячи тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 53 995 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет для детей – 7 519 тысяч тенге;
на развитие продуктивной занятости – 104 785 тысяч тенге;
на краткосрочное профессиональное обучение по востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам – 381 тысяча тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан – 46 000 тысяч тенге;
на строительство газопровода в селе Сасыккол – 7 976 тысяч тенге;
на водоснабжение сел Алгабас и Караганда – 1 тысяча тенге;
на водоснабжение сел Булан и Жамбыл – 139 943 тысячи тенге;
на водоснабжение сел Кособа и Жаракудук – 115 345 тысяч тенге;
на водоснабжение села Коздыкара – 49 602 тысячи тенге;
на водоснабжение села Шагырлой – 68 924 тысячи тенге;
на водоснабжение села Когерис – 36 136 тысяч тенге;
на водоснабжение села Кызылагаш – 66 605 тысяч тенге;
на строительство спортивного зала в селе Жымпиты – 46 660 тысяч тенге;
на приобретение здания физкультурно-оздоровительного комплекса в селе Булдурты – 223 340 тысяч тенге;
на средний ремонт подъездной дороги 0-14 километров села Кособа – 560 889 тысяч тенге;
на средний ремонт подъездной дороги 14-26 километров села Кособа – 726 039 тысяч тенге;
на капитальный ремонт дорог улиц Ж. Молдагалиева, Б. Момышулы, С. Жонысова, Е. Сатаева села Жымпиты – 269 992 тысячи тенге;
на капитальный ремонт здания сельского дома культуры в селе Алгабас – 14 067 тысяч тенге;
4) сумма бюджетных кредитов – 129 375 тысяч тенге:
бюджетные кредиты на реализацию мер социальной поддержки специалистов – 129 375 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 13.12.2023 № 15-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
4 Установить на 2023 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог – 100 %;

Тоғанас ауылындағы мәдени-демалыс орталығының құрылысына – 272 658 мың теңге;
2) республикалық бюджет трансферттер сомасы – 144 000 мың теңге:
халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға – 144 000 мың теңге;
3) облыстық бюджет трансферттер сомасы – 2 366 534 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 53 995 мың теңге; балаларға кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 7 519 мың теңге;
нәтижелі жұмыспен қамтуды дамытуға – 104 785 мың теңге;
еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға – 381 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 46 000 мың теңге;
Сасықкөл ауылындағы газ құбыры құрылысына – 7 976 мың теңге;
Алғабас және Қарағанды ауылдарын сумен жабдықтауға – 1 мың теңге;
Бұлан және Жамбыл ауылдарын сумен жабдықтауға – 139 943 мың теңге;
Қособа және Жырақұдық ауылдарын сумен жабдықтауға – 115 345 мың теңге;
Көздіқара ауылын сумен жабдықтауға – 49 602 мың теңге
Шағырлой ауылын сумен жабдықтауға – 68 924 мың теңге;
Көгеріс ауылын сумен жабдықтауға – 36 136 мың теңге;
Қызылағаш ауылын сумен жабдықтауға – 66 605 мың теңге;
Жымпиты ауылында спорттық зал құрылысына – 46 660 мың теңге;
Бұлдырты ауылында дене шынықтыру сауықтыру комплексі ғимаратын сатып алуға – 223 340 мың теңге;
Қособа ауылының 0-14 шақырым кірме жолын орташа жөндеуге – 560 889 мың теңге;
Қособа ауылының 14-26 шақырым кірме жолын орташа жөндеуге – 726 039 мың теңге;
Жымпиты ауылының Ж.Молдағалиев, Б.Момышұлы, С.Жонысов, Е.Сатаев көшелерінің жолдарын күрделі жөндеуге – 269 992 мың теңге;
Алғабас ауылындағы ауылдық мәдениет үйі ғимаратын күрделі жөндеуге – 14 067 мың теңге;
4) бюджеттік кредиттер сомасы – 129 375 мың теңге:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға берілетін бюджеттік кредиттер – 129 375мың теңге.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 13.12.2023 № 15-1 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімдігін қамтамасыз ету үшін 2023 жылға кірістер бөлу нормативі келесі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) жеке табыс салығы – 100 %;

2) социальный налог – 100 %.
5. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2023 год в размере 19 121 тысяча тенге.
7. На 31 декабря 2023 года лимит долга местного исполнительного органа района составляет 30 000 тысяч тенге.

2) әлеуметтік салық – 100 %.
5. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
6. 2023 жылға арналған аудандық жергілікті атқарушы органының резерві 19 121 мың теңге көлемінде бекітілсін.
7. Аудандық жергілікті атқарушы органының борыш лимиті 2023 жылдың 31 желтоқсанына 30 000 мың теңге мөлшерінде белгіленсін.