Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Астраханском, Новочеркасском, Есильском, Кызылжарском, Острогорском, Первомайском, Николаевском, Староколутонском, Узункольском, Колутонском, Жалтырском сельских округах и села Каменка Астраханского района на 2023 - 2024 годы
Решение Астраханского районного маслихата Акмолинской области от 4 июля 2023 года № 8С-7-3
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Астраханский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию в Астраханском, Новочеркасском, Есильском, Кызылжарском, Острогорском, Первомайском, Николаевском, Староколутонском, Узункольском, Колутонском, Жалтырском сельских округах и села Каменка Астраханского района на 2023 - 2024 годы.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня подписания и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель Астраханского районного маслихата М.Қожахмет
Приложение к решению
Астраханского районного
маслихата от 4 июля
2023 года № 8С-7-3
План по управлению пастбищами и их использованию в Астраханском, Новочеркасском, Есильском, Кызылжарском, Острогорском, Первомайском, Николаевском, Староколутонском, Узункольском, Колутонском, Жалтырском сельских округах и села Каменка Астраханского района на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Астраханском, Новочеркасском, Есильском, Кызылжарском, Острогорском, Первомайском, Николаевском, Староколутонском, Узункольском, Колутонском, Жалтырском сельских округах и села Каменка на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Астрахан ауданының Астрахан, Новочеркасск, Есіл, Қызылжар, Острогорск, Первомай, Николаев, Старый Колутон, Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр ауылдық округтері және Каменка ауылы бойынша 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақмола облысы Астрахан аудандық мәслихатының 2023 жылғы 4 шілдедегі № 8С-7-3 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес, Астрахан аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Астрахан ауданының Астрахан, Новочеркасск, Есіл, Қызылжар, Острогорск, Первомай, Николаев, Старый Колутон, Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр ауылдық округтері және Каменка ауылы бойынша 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Астрахан аудандық мәслихатының төрағасы М.Қожахмет
Астрахан аудандық
мәслихатының
2023 жылғы 4 шілдедегі
№ 8С-7-3 шешіміне
қосымша
Астрахан ауданының Астрахан, Новочеркасск, Есіл, Қызылжар, Острогорск, Первомай, Николаев, Старый Колутон, Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр ауылдық округтері және Каменка ауылы бойынша 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Астрахан ауданының Астрахан, Новочеркасск, Есіл, Қызылжар, Острогорск, Первомай, Николаев, Старый Колутон, Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр ауылдық округтері және Каменка ауылы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 112) к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Астраханском, Новочеркасском, Есильском, Кызылжарском, Острогорском, Первомайском, Николаевском, Староколутонском, Узункольском, Колутонском, Жалтырском сельских округах и села Каменка на 2023-2024 годы.
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 14 - 25) к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Астраханском, Новочеркасском, Есильском, Кызылжарском, Острогорском, Первомайском, Николаевском, Староколутонском, Узункольском, Колутонском, Жалтырском сельских округах и села Каменка Астраханского района на 2023-2024 годы);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 2637) к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Астраханском, Новочеркасском, Есильском, Кызылжарском, Острогорском, Первомайском, Николаевском, Староколутонском, Узункольском, Колутонском, Жалтырском сельских округах и села Каменка Астраханского района на 2023-2024 годы;
4) Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды (приложение 3849) к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Астраханском, Новочеркасском, Есильском, Кызылжарском, Острогорском, Первомайском, Николаевском, Староколутонском, Узункольском, Колутонском, Жалтырском сельских округах и села Каменка Астраханского района на 2023-2024 годы;
5) Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 50-56) к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Астраханском, Новочеркасском, Есильском, Кызылжарском, Острогорском, Первомайском, Николаевском, Староколутонском, Узункольском, Колутонском, Жалтырском сельских округах и села Каменка Астраханского района на 2023-2024 годы);
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 5768) к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Астраханском, Новочеркасском, Есильском, Кызылжарском, Острогорском, Первомайском, Николаевском, Староколутонском, Узункольском, Колутонском, Жалтырском сельских округах и села Каменка Астраханского района на 2023-2024 годы;

1) Астрахан ауданының Астрахан, Новочеркасск, Есіл, Қызылжар, Острогорск, Первомай, Николаев, Старый Колутон, Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр ауылдық округтері және Каменка ауылы бойынша 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына (1 - 12 қосымша) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) Астрахан ауданының Астрахан, Новочеркасск, Есіл, Қызылжар, Острогорск, Первомай, Николаев, Старый Колутон, Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр ауылдық округтері және Каменка ауылы бойынша 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (14-25 қосымша);
3) Астрахан ауданының Астрахан, Новочеркасск, Есіл, Қызылжар, Острогорск, Первомай, Николаев, Старый Колутон, Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр ауылдық округтері және Каменка ауылы бойынша 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (2637 қосымша);
4) Астрахан ауданының Астрахан, Новочеркасск, Есіл, Қызылжар, Острогорск, Первомай, Николаев, Старый Колутон, Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр ауылдық округтері және Каменка ауылы бойынша 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (38 - 49 қосымша);
5) Астрахан ауданының Астрахан, Новочеркасск, Есіл, Қызылжар, Острогорск, Первомай, Николаев, Старый Колутон, Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр ауылдық округтері және Каменка ауылы бойынша 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына (5056 қосымша) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Астрахан ауданының Астрахан, Новочеркасск, Есіл, Қызылжар, Острогорск, Первомай, Николаев, Старый Колутон, Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр ауылдық округтері және Каменка ауылы бойынша 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына(57-68 қосымша) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;

7) Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 69) к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Астраханском, Новочеркасском, Есильском, Кызылжарском, Острогорском, Первомайском, Николаевском, Староколутонском, Узункольском, Колутонском, Жалтырском сельских округах и села Каменка Астраханского района на 2023-2024 годы;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированным по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Астраханском районе имеются 12 сельских округов, в том числе:
1. Астраханский сельский округ. В округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Астраханского сельского округа 49 140,5 га, из них пашни – 22 466,0 га, пастбищные земли – 10 739,0 га, сенокосные угодья – 3 192,0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 36 397,0 га;
земли населенных пунктов – 5337,5 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 3 297,6 га;
земли водного фонда – 905,0 га;
земли запаса – 3 203,4 га, в том числе пастбищ -1 502,4 га.
По природным условиям территория Астраханского сельского округа расположена в умеренно засушливой зоне. Главной чертой климата является его континентальность, которая выражается в крайне резкой смене температур не только в течении года, но и в течение суток. Зима довольно продолжительная и суровая, лето жаркое и сухое.
Землепользование Астраханского сельского округа расположено в зоне сухих степей, где зональными почвами являются темно-каштановые маломощные и темно-каштановые глубоковскипающие маломощные почвы.
На 1 января 2023 года в Астраханском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 3730 голов, мелкого рогатого скота 5664 головы, 2 385 голов лошадей.
в селе Астраханка:

7) Астрахан ауданының Астрахан, Новочеркасск, Есіл, Қызылжар, Острогорск, Первомай, Николаев, Старый Колутон, Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр ауылдық округтері және Каменка ауылы бойынша 2023 – 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына(69-қосымша) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, олардың иелері көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы
– жайылым пайдаланушылардың, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректердің, мәдени және құрғақ жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтердің және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректердің тұлғалар деректерді ескере отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Астрахан ауданында 12 ауылдық округ бар, соның ішінде:
1. Астрахан ауылдық округі. Округте 3 ауылдық елді мекен бар.
Астрахан ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 49 140,5 га, оның ішінде егістік – 22 466,0 га, жайылым жерлері – 10 739,0 га, шабындық жерлері – 3 192,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 36 397,0 га;
елді мекендердің жері – 5 337,5 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 3 297,6 га;
су қорының жерлері – 905,0 га;
қордағы жерлер – 3 203,4 га, оның ішінде жайылымдар -1 502,4 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Астрахан ауылдық округінің аумағы орташа қуаң аймақта орналасқан. Климаттың басты ерекшелігі-оның континенталдылығы, ол жыл бойына ғана емес, сонымен қатар күн ішінде температураның күрт өзгеруімен көрінеді. Қысы ұзақ және қатал, жазы ыстық және құрғақ.
Астрахан ауылдық округінің жер пайдалануы құрғақ дала аймағында орналасқан, мұнда аймақтық топырақ қуаты аз қара-қызғылт және қуаты аз қара-қоңыр терең қайнаған топырақ болып табылады.
2023 жылдың 1 қаңтарына Астрахан ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 3730 бас, 5664 бас ұсақ мал, 2385 бас жылқы.
Астрахан ауылында:

крупного рогатого скота 1 661 голова, в том числе коров 448 голов, мелкого рогатого скота 5 297 голов, 669 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 366,0 га.
в селе Таволжанка:
крупного рогатого скота 422 головы, в том числе коров 187 голов, мелкого рогатого скота 92 головы, 310 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 898,0 га.
в селе Жанаберлик:
крупного рогатого скота 51 голова, в том числе коров 34 головы, мелкого рогатого скота 50 голов, 1 голова лошадей.
Площадь пастбищ составляет 896,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Астраханского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1596 голов, мелкого рогатого скота 225 голов, 1405 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 10 336,0 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Астраханскому сельскому округу имеются всего 16 401,4 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса – 1 502,4 га. В черте населенных пунктов числится 4 160,0 га пастбищ.
В Астраханском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
2. Новочеркасский сельский округ. В округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Новочеркасского сельского округа 47 429,9 га, из них пашни – 26 004,0 га, пастбищные земли – 13 122,8 га, сенокосные угодья – 702,0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 39 828,8 га;
земли населенных пунктов – 5 241,3 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 2,3 га;
земли водного фонда – 483,0 га;
земли запаса – 1 874,5 га, в том числе пастбищ – 1120,0 га.
По природным условиям территория Новочеркасского сельского округа расположена в зоне резко-континентального засушливого климата. Континентальность климата обусловлена переносом континентальных воздушных масс из Центральной Сибири и удаленностью от районов активной циклонической деятельности.
На территории сельского округа чаще всего встречаются темно-каштановые маломощные и лугово-каштановые почвы.
На 1 января 2023 года в Новочеркасском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 3426 голов, мелкого рогатого скота 3 378 голов, 1 242 головы лошадей. Из них:
в селе Новочеркасское:
крупного рогатого скота 1 197 голов, в том числе коров 361 голова, мелкого рогатого скота 1 874 головы, 273 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 726,0 га.
в селе Приишимка:
крупного рогатого скота 280 голов, в том числе коров 113 голов, мелкого рогатого скота 0 голов, 82 головы лошадей.

ірі қара мал 1 661 бас, оның ішінде 448 бас сиырлар, ұсақ мал 5 297 бас, жылқы 669 бас.
Жайылым көлемі 2 366,0 га құрайды.
Тобылжан ауылында:
ірі қара мал 422 бас,оның ішінде 187 бас сиырлар, ұсақ мал 92 бас, жылқы 310 бас.
Жайылым көлемі 898,0 га құрайды.
Жаңабірлік ауылында:
ірі қара мал 51 бас, оның ішінде 34 бас сиырлар, ұсақ мал 50 бас, жылқы 1 бас.
Жайылым көлемі 896,0 га құрайды.
Астрахан ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1596 бас, ұсақ мал 225 бас, 1405 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 10 336,0 га құрайды.
Астрахан ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 16 401,4 га жайылымдық жерлер бар, оның ішінде қордағы жерлер - 1502,4 га. Елді мекендер шегінде 4 160,0 га жайылым бар.
Астрахан ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
2. Новочеркасск ауылдық округі. Округте 3 ауылдық елді мекен бар.
Новочеркасск ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 47 429,9 га, оның ішінде егістік – 26 004,0 га, жайылым жерлері – 13 122,8 га, шабындық жерлері – 702,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 39 828,8 га;
елді мекендердің жері – 5 241,3 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 2,3 га;
су қорының жерлері – 483,0 га;
қордағы жерлер – 1 874,5 га, оның ішінде жайылымдар - 1120,0 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Новочеркасск ауылдық округінің аумағы күрт континентальды құрғақ климат аймағында орналасқан. Климаттың континенталдылығы континенталды ауа массаларының Орталық Сібірден көшуіне және белсенді циклондық қызмет аймақтарынан қашықтығына байланысты.
Ауылдық округ аумағында қуаты аз қара-қызғылт және шалғынды-қызғылт топырақтар жиі кездеседі.
2023 жылдың 1 қаңтарына Новочеркасск ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 3426 бас, 3378 бас ұсақ мал, 1 242 бас жылқы, оның ішінде:
Новочеркасск ауылында:
ірі қара мал 1197 бас, оның ішінде 361 бас сиырлар, ұсақ мал 1 874 бас, жылқы 273 бас.
Жайылым көлемі 1 726,0 га құрайды.
Приишимка ауылында:
ірі қара мал 280 бас, оның ішінде 113 бас сиырлар, ұсақ мал 0 бас, жылқы 82 бас.

Площадь пастбищ составляет 830,0 га.
в селе Ондирис:
крупного рогатого скота 642 головы, в том числе коров 194 голов, мелкого рогатого скота 1 504 голов, 234 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 824,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Новочеркасского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1307 голов, 702 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 12 417,8 га. Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Новочеркасскому сельскому округу имеются всего 18 622,8 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса–1120,0 га. В черте населенных пунктов числится 4 380,0 га пастбищ.
В Новочеркасском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
3. Есильский сельский округ. В округе имеются 3 сельских населенных пункта. Общая площадь территории Есильского сельского округа 106 379,9 га, из них пашни – 87 529,1 га, пастбищные земли – 8 281,2 га, сенокосные угодья – 240,0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 96 052,0 га;
земли населенных пунктов – 6 216,9 га;
земли водного фонда – 1 969,0 га;
земли запаса – 2 142,0 га, в том числе пастбищ – 1102,0 га.
По природным условиям территория Есильского сельского округа характеризуется континентальностью. Она выражается в суровости зимы, высоких летних температурах, больших годовых и суточных амплитудах температур воздуха и малом количестве осадков.
По почвенному покрову землепользование Есильского сельского округа относится к зоне каштановых почв. Однако, наряду с зональными темно-каштановыми почвами имеются почвы интрозонального типа – луговые, лугово-болотные и другие.
На 1 января 2023 года в Есильском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 2 140 голов, мелкого рогатого скота 1689 голов, 607 голов лошадей. Из них:
в селе Зеленое:
крупного рогатого скота 664 голов, в том числе коров 225 голов, мелкого рогатого скота 268 голов, 74 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 764,0 га.
в селе Шиликты: крупного рогатого скота 513 голов, в том числе коров 153 голов, мелкого рогатого скота 908 голов, 119 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 050,0 га.
в селе Степное: крупного рогатого скота 666 голов, в том числе коров 277 голов, мелкого рогатого скота 321 голов, 208 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 120,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Есильского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 297 голов, мелкого рогатого скота 192 голов, 206 голов лошадей.

Жайылым көлемі 830,0 га құрайды.
Өндіріс ауылында:
ірі қара мал - 642 бас, оның ішінде 194 бас сиырлар, ұсақ мал – 1 504 бас, жылқы 234 бас.
Жайылым көлемі 1 824,0 га құрайды.
Новочеркасск ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1307 бас, 702 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 12 417,8 га құрайды.
Новочеркасск ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 18 622,8 га жайылымдық жерлер бар, соның ішінде қордағы жерлер – 1120,0 га. Елді мекен шегінде 4 380,0 га жайылым бар.
Новочеркасск ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
3. Есіл ауылдық округі. Округте 3 ауылдық елді мекен бар.
Есіл ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 106 379,9 га, оның ішінде егістік – 87 529,1 га, жайылым жерлері – 8 281,2 га, шабындық жерлері – 240,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 96 052,0 га;
елді мекендердің жері – 6 216,9 га;
су қорының жерлері – 1 969,0 га;
қордағы жерлер – 2 142,0 га, оның ішінде жайылымдар – 1102,0 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Есіл ауылдық округінің аумағы континенттілігімен сипатталады. Бұл қыстың ауырлығында, жаздың жоғары температурасында, ауа температурасының үлкен жылдық және тәуліктік амплитудасында және жауын-шашынның аздығында көрінеді.
Топырақ жамылғысы бойынша Есіл ауылдық округінің жер пайдалануы қоңыр топырақ аймағына жатады. Алайда, аймақтық қара каштан топырақтарымен қатар интрозональды типтегі топырақтар бар – шалғынды, шалғынды-батпақты және басқалар.
2023 жылдың 1 қаңтарына Есіл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 2 140 бас, 1689 бас ұсақ мал, 607 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Зеленое ауылында:
ірі қара мал 664 бас, оның ішінде 225 бас сиырлар, ұсақ мал 268 бас, жылқы 74 бас.
Жайылым көлемі 764,0 га құрайды.
Шілікті ауылында:
ірі қара мал 513 бас, оның ішінде 153 бас сиырлар, ұсақ мал 908 бас, жылқы 119 бас.
Жайылым көлемі 1 050,0 га құрайды.
Степное ауылында:
ірі қара мал-666 бас, оның ішінде 277 бас сиырлар, ұсақ мал – 321 бас, жылқы 208 бас.
Жайылым көлемі 2 120,0 га құрайды.
Есіл ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 297 бас, ұсақ қара мал 192 бас, 206 бас жылқы.

Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 7 473,2 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Есильскому сельскому округу имеются всего 13317,2 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса –1102,0 га. В черте населенных пунктов числится 3 934,0 га пастбищ.
В Есильском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
4. Кызылжарский сельский округ. В округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Кызылжарского сельского округа 56 692,0 га, из них пашни – 28 862,5 га, пастбищные земли – 14 731,4 га, сенокосные угодья – 3 190,7 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 46 784,6 га;
земли населенных пунктов – 6 150,3 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 0,1 га;
земли водного фонда – 1 442,0 га;
земли запаса – 2 315,0 га, в том числе пастбищ -947,0 га.
По природным условиям территория Кызылжарского сельского округа расположена в умеренно засушливой зоне. Главной чертой климата является его континентальность, которая выражается в крайне резкой смене температур не только в течении года, но и в течение суток. Зима довольно продолжительная и суровая, лето жаркое и сухое.
Землепользование Кызылжарского сельского округа расположено в зоне сухих степей, где зональными почвами являются темно-каштановые маломощные и темно-каштановые глубоковскипающие маломощные почвы.
На 1 января 2023 года в Кызылжарском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 2354 голов, мелкого рогатого скота 2 498 голов, 569 голов лошадей. Из них:
в селе Жана-Турмыс: крупного рогатого скота 826 голов, в том числе коров 513 голов, мелкого рогатого скота 1 558 голов, 319 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 602,0 га.
в селе Акимовка: крупного рогатого скота 209 голов, в том числе коров 151 голов, мелкого рогатого скота 227 голов, 50 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 451,0 га.
в селе Оксановка:
крупного рогатого скота 166 голов, в том числе коров 113 голов, мелкого рогатого скота 281 голов, 8 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 254,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Кызылжарского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 153 голов, мелкого рогатого скота 432 голов, 192 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 14 731,4 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кызылжарскому сельскому округу имеются всего 20 985,4 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса - 947,0 га. В черте населенных пунктов числится 5 307,0 га пастбищ.
В Кызылжарском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 7 473,2 га құрайды.
Есіл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 13 317,2 га жайылымдық жерлер, оның ішінде қордағы жерлер – 1102,0 га. Елді мекен шегінде 3 934,0 га жайылым бар.
Есіл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
4. Қызылжар ауылдық округі. Округте 3 ауылдық елді мекен бар.
Қызылжар ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 56 692,0 га, оның ішінде егістік – 28 862,5 га, жайылым жерлері – 14 731,4 га, шабындық жерлері – 3 190,7 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 46 784,6 га;
елді мекендердің жері – 6 150,3 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 0,1 га; су қорының жерлері – 1 442,0 га;
қордағы жерлер – 2 315,0 га оның ішінде жайылым -947,0 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Қызылжар ауылдық округінің аумағы орташа қуаң аймақта орналасқан. Климаттың басты ерекшелігі-оның континенталдылығы, ол жыл бойына ғана емес, сонымен қатар күн ішінде температураның күрт өзгеруімен көрінеді. Қысы ұзақ және қатал, жазы ыстық және құрғақ.
Қызылжар ауылдық округінің жер пайдалануы құрғақ дала аймағында орналасқан, мұнда аймақтық топырақ қуаты аз қара-қызғылт және қуаты аз қара-қоңыр терең қайнаған топырақ болып табылады.
2023 жылдың 1 қаңтарына Қызылжар ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 2 354 бас, 2 498 бас ұсақ мал, 569 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жаңа-Тұрмыс ауылында:
ірі қара мал 826 бас, оның ішінде 513 бас сиырлар, ұсақ мал 1 558 бас, жылқы 319 бас.
Жайылым көлемі 2 602,0 га құрайды.
Акимовка ауылында:
ірі қара мал 209 бас, оның ішінде 151 бас сиыр, ұсақ мал 227 бас, жылқы 50 бас.
Жайылым көлемі 1 451,0 га құрайды.
Оксановка ауылында:
ірі қара мал-166 бас, оның ішінде 113 бас сиырлар, ұсақ мал – 281 бас, жылқы 8 бас.
Жайылым көлемі 1 254,0 га құрайды.
Қызылжар ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1 153 бас, ұсақ қара мал 432 бас, 192 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 14 731,4 га құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Қызылжар ауылдық округі бойынша барлығы 20 985,4 га жайылымдық жерлер бар, оның ішінде қордағы жерлер - 947,0 га, елді мекендер шегінде 5 307,0 га жайылым бар.
Қызылжар ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

5. Острогорский сельский округ. В округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Острогорского сельского округа 35 674,2 га, из них пашни – 21 358,5 га, пастбищные земли – 5 420,0 га, сенокосные угодья – 1 882,0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 28 660,5 га;
земли населенных пунктов – 3 670,2 га;
земли водного фонда – 392,0 га;
земли запаса – 2 951,5 га в том числе земли пастбищ -2060,0 га
По природным условиям территория Острогорского сельского округа расположена в умеренно засушливой зоне. Главной чертой климата является его резкая континентальность, которая выражается в резких колебаниях суточных и сезонных температур, высокой сухости воздуха, небольшим количеством осадков. Зима отличается частыми оттепелями, весна бурная, быстро сменяющаяся жарким продолжительным летом.
Территория Острогорского сельского округа лежит на границе зоны южных и темно-каштановых почв. Почвенный покров неоднороден, зависит от различных видов и элементов рельефа, почвообразующих пород.
На 1 января 2023 года в Острогорском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 3 365 голов, мелкого рогатого скота 3 383 головы, 567 голов лошадей. Из них:
в селе Новый Колутон:
крупного рогатого скота 849 голов, в том числе коров 342 головы, мелкого рогатого скота 1 441 голов, 348 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 255,0 га.
в селе Караколь:
крупного рогатого скота 350 голов, в том числе коров 91 головы, мелкого рогатого скота 1 290 голов, 153 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 917,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Острогорского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2166 голов, мелкого рогатого скота 652 голова, 66 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 5 420,0 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Острогорскому сельскому округу имеются всего 9 652,0 га пастбищных угодий в том числе земли запаса – 2060,0 га. В черте населенных пунктов числится 2 172,0 га пастбищ.
В Острогорском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
6. Первомайский сельский округ. В округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Первомайского сельского округа 70 839,2 гектар, из них пашни – 52 146,0 гектар, пастбищные земли – 10 391,7 гектар, сенокосные угодья – 818,2 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 63 355,9 га;

5. Острогорск ауылдық округі. Округте 2 ауылдық елді мекен бар.
Острогорск ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 35 674,2 га, оның ішінде егістік – 21 358,5 га, жайылым жерлері – 5 420,0 га, шабындық жерлері – 1 882,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 28 660,5 га;
елді мекендердің жері 3 670,2 га;
су қорының жерлері – 392,0 га;
қордағы жерлер –2 951,5 га, оның ішінде жайылым жерлері - 2060,0 га бөлінеді .
Табиғи жағдайлары бойынша Острогорск ауылдық округінің аумағы орташа қуаң аймақта орналасқан. Климаттың басты ерекшелігі-оның күрт континенталдылығы, ол күнделікті және маусымдық температураның күрт ауытқуымен, ауаның жоғары құрғақтығымен, жауын-шашынның аздығымен көрінеді. Қыс жиі ериді, көктем тез, ыстық ұзақ жазмен ауыстырылады.
Острогорск ауылдық округінің аумағы оңтүстік және қара қоңыр топырақ аймағының шекарасында орналасқан. Жер жамылғысы бір қалыпты емес, жер бедерінің әр түрлі түрлері мен элементтеріне, топырақ түзетін жыныстарға байланысты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Острогорск ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 3 365 бас, 3 383 бас ұсақ мал, 567 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Новый Колутон ауылында:
ірі қара мал 849 бас, оның ішінде 342 бас сиырлар, ұсақ мал 1 441 бас, жылқы 348бас.
Жайылым көлемі 1 255,0 га құрайды.
Қаракөл ауылында:
ірі қара мал 350 бас, оның ішінде 91 бас сиырлар, ұсақ мал 1 290 бас, жылқы 153 бас.
Жайылым көлемі 917,0 га құрайды.
Острогорск ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2 166 бас, ұсақ қара мал 652 бас, 66 бас жылқы.
құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Острогорск ауылдық округі бойынша барлығы 9 652,0 га жайылымдық жер бар, оның ішінде қордағы жерлер – 2060,0 га. Елді мекендер шегінде 2 172,0 га жайылым бар.
Острогорск ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
6. Первомай ауылдық округі. Округте 3 ауылдық елді мекен бар.
Первомай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 70 839,2 га, оның ішінде егістік – 52 146,0 га, жайылым жерлері – 10 391,7 га,шабындық жерлері 818,2 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 63 355,9 га;

земли населенных пунктов – 4 705,0 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 65,4 га;
земли водного фонда – 559,0 га;
земли запаса – 2 154,0 га, в том числе пастбищ – 484,0 га.
По природным условиям территория Первомайского сельского округа расположена в умеренно засушливой зоне. Главной чертой климата является его континентальность, которая выражается в крайне резкой смене температур не тольков течении года, но и в течение суток. Зима довольно продолжительная и суровая, лето жаркое и сухое.
Землепользование Первомайского сельского округа расположено в зоне сухих степей, где наибольшее распространение получили луговые типичные, луговые солонцеватые почвы.
На 1 января 2023 года в Первомайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 3 130 голов, мелкого рогатого скота 2 043 голов, 478 голов лошадей. Из них:
в селе Первомайка:
крупного рогатого скота 820 голов, в том числе коров 347 голов, мелкого рогатого скота 871 голов, 234 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 174,0 гектар.
в селе Лозовое:
крупного рогатого скота 291 голов, в том числе коров 121 голов, мелкого рогатого скота 15 голов, 25 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 632,0 га.
в селе Камышенка:
крупного рогатого скота 166 голов, в том числе коров 102 головы, мелкого рогатого скота 742 голов, 122 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 650,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Первомайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 853 голов, мелкого рогатого скота 415 голов, 85 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 9 940,7 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Первомайскому сельскому округу имеются всего 14 331,7 га пастбищных угодий в том числе земли запаса – 484,0 га. В черте населенных пунктов числится 3 456,0 га пастбищ.
В Первомайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
7. Николаевский сельский округ. В округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Николаевского сельского округа 55 569,6 гектар, из них пашни – 29 963,0 га, пастбищные земли – 13 859,3 га, сенокосные угодья – 826,6 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 44 649,0 га;
земли населенных пунктов – 5 397,7 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 42,0 га;
земли водного фонда – 765,0 га;

елді мекендердің жері – 4 705,0 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 65,4 га; су қорының жерлері – 559,0 га;
қордағы жерлер – 2 154,0 га, оның ішінде жайылымдар-484,0 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Первомай ауылдық округінің аумағы орташа қуаң аймақта орналасқан. Климаттың басты ерекшелігі-оның континенталдылығы, ол жыл бойына ғана емес, сонымен қатар күн ішінде температураның күрт өзгеруімен көрінеді. Қысы ұзақ және қатал, жазы ыстық және құрғақ.
Первомай ауылдық округінің жер пайдалануы құрғақ дала аймағында орналасқан, онда шалғынды типтік, шалғынды сортаң топырақ кең таралған.
2023 жылдың 1 қаңтарына Первомай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 3 130 бас, 2 043 бас ұсақ мал, 478 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Первомай ауылында:
ірі қара мал 820 бас, оның ішінде 347 бас сиырлар, ұсақ мал 871 бас, жылқы 234 бас.
Жайылым көлемі 1 174,0 га құрайды.
Лозовое ауылында:
ірі қара мал 291 бас, оның ішінде 121 бас сиырлар, ұсақ мал 15 бас, жылқы 25 бас.
Жайылым көлемі 632,0 га құрайды.
Камышенка ауылында:
ірі қара мал-166 бас, оның ішінде 102 бас сиырлар, ұсақ мал – 742 бас, жылқы 122 бас.
Жайылым көлемі 1 650,0 га құрайды.
Первомай ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1853 бас, ұсақ қара мал 415 бас, 85 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 9 940,7 га құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Первомай ауылдық округі бойынша барлығы 14 331,7 га жайылымдық жерлер бар, оның ішінде қордағы жерлер-484,0 га. Елді мекендер шегінде 3 456 га жайылым бар.
Первомай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
7. Николаев ауылдық округі. Округте 3 ауылдық елді мекен бар.
Николаев ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 55 569,6 га, оның ішінде егістік – 29 963,0 га, жайылым жерлері – 13 859,3 га, шабындық жерлері – 826,6 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 44 649,0 га;
елді мекендердің жері – 5 397,7 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 42,0 га; су қорының жерлері – 765,0 га;

земли запаса – 4 716,0 га, в том числе пастбищ – 3907,0 га.
По природным условиям территория Николаевского сельского округа расположена в умеренно засушливой зоне. Главной чертой климата является его континентальность, выражающаяся в резких скачках сезонных и суточных температур.
Землепользование Николаевского сельского округа сложено суглинистыми супесчаными и гравийно-галечными аллювиальными грунтами, лежащими на третичных глинах, а местами на твердых палеозойных породах.
На 1 января 2023 года в Николаевском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 4072 голов, мелкого рогатого скота 3166 голов, 907 голов лошадей. Из них:
в селе Петровка:
крупного рогатого скота 1 098 голов, в том числе коров 203 голов, мелкого рогатого скота 1 115 голов, 306 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 547,0 га.
в селе Орнек:
крупного рогатого скота 545 голов, в том числе коров 149 голов, мелкого рогатого скота 858 голов, 140 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 868,0га.
в селе Жамбыл:
крупного рогатого скота 952 голов, в том числе коров 187 головы, мелкого рогатого скота 802 голов, 201 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 478,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Николаевского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 477 голов, мелкого рогатого скота 391 голов, 240 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 13 034,3 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Николаевскому сельскому округу имеются всего 22 659,3 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса – 3907,0 га. В черте населенных пунктов числится 4 893,0 га пастбищ.
В Николаевском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
8. Староколутонский сельский округ. В округе имеются 4 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Староколутонского сельского округа 48 655,6 га, из них пашни – 21 496,0 га, пастбищные земли – 12 979,7 га, сенокосные угодья – 6 882,0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 41 357,7 га;
земли населенных пунктов – 3 661,9 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 0,1 га;
земли водного фонда – 1204,0 га;
земли запаса – 2 432,0 га в том числе пастбищ – 1271,0 га.
По природным условиям территория Староколутонского сельского округа расположена в зоне резко-континентального климата, для которого характерна засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры, недостаточное и неустойчивое по годам количество атмосферных осадков.
Землепользование Староколутонского сельского округа расположено в зоне сухих степей, где зональными почвами являются темно-каштановые маломощные и темно-каштановые глубоковскипающие маломощные почвы.

қордағы жерлер – 4 716,0 га, оның ішінде жайылымдар-3907,0 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Николаев ауылдық округінің аумағы орташа қуаң аймақта орналасқан. Климаттың басты ерекшелігі-оның континенталдылығы, ол маусымдық және күнделікті температураның күрт секірулерінде көрінеді.
Николаев ауылдық округінің жер пайдалануы саздақ құмды және қиыршық тасты аллювиалды топырақтардан тұрады, олар үшінші саздарда, ал кей жерлерде қатты палеозой жыныстарында орналасқан.
2023 жылдың 1 қаңтарына Николаев ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 4 072 бас, 3 166 бас ұсақ мал, 907 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Петровка ауылында:
ірі қара мал 1098 бас, оның ішінде 203 бас сиырлар, ұсақ мал 1115 бас, жылқы 306 бас.
Жайылым көлемі 2 547,0 га құрайды.
Өрнек ауылында:
ірі қара мал 545 бас, оның ішінде 149 бас сиырлар, ұсақ мал 858 бас, жылқы 140 бас.
Жайылым көлемі 868,0 га құрайды.
Жамбыл ауылында:
ірі қара мал - 952 бас, оның ішінде 187 бас сиырлар, ұсақ мал – 802 бас, жылқы 201 бас.
Жайылым көлемі 1 478,0 га құрайды.
Николаев ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1 477 бас, ұсақ мал 391 бас, 240 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 13 034,3 га құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Николаев ауылдық округі бойынша барлығы 22 659,3 га жайылымдық жерлер бар, оның ішінде қордағы жерлер – 3907,0 га. Елді мекендер шегінде 4 893,0 га жайылым бар.
Николаев ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
8. Старый Колутон ауылдық округі. Округте 4 ауылдық елді мекен бар.
Старый Колутон ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 48655,6 га, оның ішінде егістік – 21 496,0 га, жайылым жерлері – 12 979,7 га, шабындық жерлері – 6 882,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 41 357,7 га;
елді мекендердің жері – 3 661,9 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 0,1 га;
су қорының жерлері – 1 204,0 га;
қордағы жерлер – 2 432,0 га, оның ішінде жайылымдар – 1271,0 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Старый Колутон ауылдық округінің аумағы көктемгі-жазғы кезеңнің құрғақшылығымен, жоғары жазғы және төмен қысқы температуралармен, жылдар бойынша атмосфералық жауын-шашынның жеткіліксіз және тұрақсыз мөлшерімен сипатталатын күрт континенталды климат аймағында орналасқан.
Старый Колутон ауылдық округінің жерді пайдалануы құрғақ дала аймағында орналасқан, мұнда аймақтық топырақ қуаты аз қара-қызғылт және қуаты аз қара-қоңыр терең қайнаған топырақ болып табылады.

На 1 января 2023 года в Староколутонском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 3314 голов, мелкого рогатого скота 4 211 голов, 632 головы лошадей. Из них:
в селе Старый Колутон:
крупного рогатого скота 633 голов, в том числе коров 276 голов, мелкого рогатого скота 1 271 голов, 221 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 873,0 га.
в селе Енбек:
крупного рогатого скота 65 голов, в том числе коров 49 голов, мелкого рогатого скота 833 голов, 221 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 345,0 га.
в селе Ковыленка:
крупного рогатого скота 444 голов, в том числе коров 114 голов, мелкого рогатого скота 1 276 голов, 96 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 960,0 га.
в селе Коскуль:
крупного рогатого скота 202 голов, в том числе коров 43 головы, мелкого рогатого скота 804 голов, 64 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 804,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Староколутонского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 970 голов, 27 голов мелкого рогатого скота, 30 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 12 979,7 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Староколутонскому сельскому округу имеются всего 17 232,7 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса – 1271,0 га. В черте населенных пунктов числится 2 982,0 га пастбищ.
В Староколутонском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
9. Узункольский сельский округ. В округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Узункольского сельского округа 156 255,1 га, из них пашни – 95 434,1 га, пастбищные земли – 19 895,4 га, сенокосные угодья – 6020,0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 121 351,2 га;
земли населенных пунктов – 12 770,8 га;
земли водного фонда – 3 424,0 га;
земли запаса – 18 709,1 га, в том числе пастбищ – 14862,0 га.
По природным условиям территория Узункольского сельского округа расположена в умеренно засушливой зоне. Главной чертой климата является его континентальность, которая выражается в крайне резкой смене температур не только в течении года, но и в течение суток. Зима довольно продолжительная и суровая, лето жаркое и сухое.
Землепользование Узункольского сельского округа расположено в зоне сухих степей. Наибольшее распространение на территории землепользования получили каштановые карбонатные почвы.
На 1 января 2023 года в Узункольском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 1 770 голов, мелкого рогатого скота 2 307 голов, 268 головы лошадей. Из них:
в селе Узунколь:

2023 жылдың 1 қаңтарына Старый Колутон ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 3314 бас, 4 211 бас ұсақ мал, 632 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Старый Колутон ауылында:
ірі қара мал 633 бас, оның ішінде 276 бас сиырлар, ұсақ мал 1 271 бас, жылқы 221 бас.
Жайылым көлемі 873,0 га құрайды.
Еңбек ауылында:
ірі қара мал 65 бас, оның ішінде 49 бас сиырлар, ұсақ мал 833 бас, жылқы 221 бас.
Жайылым көлемі 345,0 га құрайды.
Ковыленка ауылында:
ірі қара мал 444 бас, оның ішінде 114 бас сиырлар, ұсақ мал 1 276 бас, жылқы 96 бас.
Жайылым көлемі 960,0 га құрайды.
Қоскөл ауылында:
ірі қара мал 202 бас, оның ішінде 43 бас сиырлар, ұсақ мал 804 бас, жылқы 64 бас.
Жайылым көлемі 804,0 га құрайды.
Старый Колутон ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1 970 бас, ұсақ қара мал 27 бас, 30 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 12 979,7 га құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Старый Колутон ауылдық округі бойынша барлығы 17 232,7 га жайылымдық жер бар, оның ішінде қордағы жерлер – 1271,0 га. Елді мекендер шегінде 2 982,0 га жайылым бар.
Старый Колутон ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
9. Ұзынкөл ауылдық округі. Округте 3 ауылдық елді мекен бар.
Ұзынкөл ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 156 255,1 га, оның ішінде егістік – 95 434,1 га, жайылым жерлері – 19 895,4 га, шабындық жерлері – 6020,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 121 351,2 га;
елді мекендердің жері – 12 770,8 га;
су қорының жерлері – 3 424,0 га;
қордағы жерлер – 18 709,1 га, оның ішінде жайылымдар - 14 862,0 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Ұзынкөл ауылдық округінің аумағы орташа қуаң аймақта орналасқан. Климаттың басты ерекшелігі-оның континенталдылығы, ол жыл бойына ғана емес, сонымен қатар күн ішінде температураның күрт өзгеруімен көрінеді. Қысы ұзақ және қатал, жазы ыстық және құрғақ.
Ұзынкөл ауылдық округінің жер пайдалануы құрғақ дала аймағында орналасқан. Жерді пайдалану аумағында ең көп таралған каштан карбонатты топырақтар болды.
2023 жылдың 1 қаңтарына Ұзынкөл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 1 770 бас, 2 307 бас ұсақ мал, 268 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Ұзынкөл ауылында:

крупного рогатого скота 797 голов, в том числе коров 236 головы, мелкого рогатого скота 481 голов, 130 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 7 623,0 га.
в селе Алгабас:
крупного рогатого скота 288 голов, в том числе коров 60 голов, мелкого рогатого скота 468 голов, 42 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 007,0 га.
в селе Булакты:
крупного рогатого скота 274 голов, в том числе коров 78 голов, мелкого рогатого скота 189 голов, 3 головы лошади.
Площадь пастбищ составляет 1 973,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Узункольского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 411 голов, мелкого рогатого скота 1 169 голов, 93 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 19 815,4 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Узункольскому сельскому округу имеются всего 46 360,4 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса – 14 862,0 га. В черте населенных пунктов числится 11 603,0 га пастбищ.
В Узункольском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
10. Колутонский сельский округ. В округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Колутонского сельского округа 34 305,5 га, из них пашни – 11 007,0 га, пастбищные земли – 7818,0 га, сенокосные угодья – 4065,0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 22 890,6 га;
земли населенных пунктов – 4 156,0 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 0 га;
земли водного фонда – 952,0 га;
земли запаса – 6 307,0 га, в том числе пастбищ – 4 373,0 га.
По природным условиям территория Колутонского сельского округа расположена в зоне резко-континентального климата, для которого характерна засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры, недостаточное и неустойчивое по годам количество атмосферных осадков.
Землепользование Колутонского сельского округа расположено в зоне сухих степей, где зональными почвами являются темно-каштановые маломощные и темно-каштановые глубоковскипающие маломощные почвы.
На 1 января 2023 года в Колутонском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 3 314 голов, мелкого рогатого скота 4 211 голов, 632 головы лошадей. Из них:
в селе Колутон:
крупного рогатого скота 1146 голов, в том числе коров 409 голов, мелкого рогатого скота 2457 голов, 517 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2938,0 га.
в селе Берлик:

ірі қара мал 797 бас, оның ішінде 236 бас сиырлар, ұсақ мал 481 бас, жылқы 130 бас.
Жайылым көлемі 7 623,0 га құрайды.
Алғабас ауылында:
ірі қара мал 288 бас, оның ішінде 60 бас сиырлар, ұсақ мал 468 бас, жылқы 42 бас.
Жайылым көлемі 2 007,0 га құрайды.
Бұлақты ауылында:
ірі қара мал 274 бас, оның ішінде 78 бас сиырлар, ұсақ мал 189 бас, жылқы 3 бас.
Жайылым көлемі 1 973,0 га құрайды.
Ұзынкөл ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 411 бас, ұсақ мал 1169 бас, 93 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 19 815,4 га құрайды.
Ұзынкөл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 46 360,4 га жайылымдық жерлер бар, оның ішінде қордағы жерлер-14 862,0 га. елді мекендер шегінде 11 603,0 га жайылым бар.
Ұзынкөл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
10. Колутон ауылдық округі. Округте 2 ауылдық елді мекен бар.
Колутон ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 34 305,5 га, оның ішінде егістік – 11007 га, жайылым жерлері – 7818,0 га, шабындық жерлері – 4065,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 22 890,6 га;
елді мекендердің жері – 4 156,0 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 0 га;
су қорының жерлері – 952,0 га;
қордағы жерлер – 6 307,0 га, оның ішінде жайылымдар - 4 373,0 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Колутон ауылдық округінің аумағы көктемгі-жазғы кезеңнің құрғақшылығымен, жоғары жазғы және төмен қысқы температуралармен, жылдар бойынша атмосфералық жауын-шашынның жеткіліксіз және тұрақсыз мөлшерімен сипатталатын күрт континенталды климат аймағында орналасқан.
Колутон ауылдық округінің жерді пайдалануы құрғақ дала аймағында орналасқан, мұнда аймақтық топырақ қуаты аз қара-қызғылт және қуаты аз қара-қоңыр терең қайнаған топырақ болып табылады.
2023 жылдың 1 қаңтарына Колутон ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 3 314 бас, 4 211 бас ұсақ мал, 632 бас жылқы бар.
Оның ішінде:
Колутон ауылында:
ірі қара мал 1146 бас, оның ішінде 409 бас сиырлар, ұсақ мал 2457 бас, жылқы 517 бас.
Жайылым көлемі 2938,0 га құрайды.
Бірлік ауылында:

крупного рогатого скота 356 голов, в том числе коров 140 голов, мелкого рогатого скота 596 голов, 43 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 997,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Колутонского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 881 голов, 27 голов мелкого рогатого скота, 30 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 7817,9 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Колутонскому сельскому округу имеются всего - 16 125,9 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса – 4373,0 га. В черте населенных пунктов числится 3 935,0 га пастбищ.
В Колутонском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
11. Жалтырский сельский округ. В округе имеются 4 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Жалтырского сельского округа 49 507,4 га, из них пашни – 17 357,0 га, пастбищные земли – 11 788,2 га, сенокосные угодья – 3796,7 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 32 941,9 га;
земли населенных пунктов – 11 563,2 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 801,4 га;
земли водного фонда –502,0 га;
земли запаса – 3 698,9 га в том числе пастбищ – 1088,3 га.
По природным условиям территория Жалтырского сельского округа расположена в умеренно засушливой зоне. Главной чертой климата является его континентальность, которая выражается в крайне резкой смене температур не только в течении года, но и в течение суток. Зима довольно продолжительная и суровая, лето жаркое и сухое.
Землепользование Жалтырского сельского округа расположено в зоне сухих степей, где зональными почвами являются темно-каштановые маломощные и темно-каштановые глубоковскипающие маломощные почвы.
На 1 января 2023 года в Жалтырском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 2980 голов, мелкого рогатого скота 10 463 голов, 1277 головы лошадей. Из них:
в селе Жалтыр:
крупного рогатого скота 724 голов, в том числе коров 335 голов, мелкого рогатого скота 1776 голов, 345 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 781,0 га.
в селе Акбеит:
крупного рогатого скота - 0 голов, в том числе коров - 0 головы, мелкого рогатого скота 81 голов, 0 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет -2 586,0 га.
в селе Жарсуат:
крупного рогатого скота 427 голов, в том числе коров 181 голов, мелкого рогатого скота 612 голов, 299 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 711,0 га.
в селе Ягодное:

ірі қара мал 356 бас, оның ішінде 140 бас сиырлар, ұсақ мал 596 бас, жылқы 43 бас.
Жайылым көлемі 997,0 га құрайды.
Колутон ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы құрайды: ірі қара мал 1 881 бас, ұсақ қара мал 27 бас, 30 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 7 817,9 га құрайды.
Колутон ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 16 125,9 га жайылымдық жерлер, оның ішінде қордағы жерлер-4373,0 га бар. Елді мекен шегінде 3935,0 га жайылым бар.
Колутон ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
11. Жалтырауылының округі. Округте 4 ауылдық елді мекен бар.
Жалтыр ауылының округі аумағының жалпы көлемі 49 507,4 га, оның ішінде егістік – 17 357,0 га, жайылым жерлері – 11 788,2 га, шабындық жерлері – 3796,7 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 32 941,9 га;
елді мекендердің жері – 11563,2 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 801,4 га га;
су қорының жерлері – 502,0 га;
қордағы жерлер – 3 698,9 га,оның ішінде жайылымдар - 1088,3 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Жалтыр ауылы округінің аумағы орташа қуаң аймақта орналасқан. Климаттың басты ерекшелігі-оның континенталдылығы, ол жыл бойына ғана емес, сонымен қатар күн ішінде температураның күрт өзгеруімен көрінеді. Қысы ұзақ және қатал, жазы ыстық және құрғақ.
Жалтыр ауылы округінің жер пайдалануы құрғақ дала аймағында орналасқан, мұнда аймақтық топырақ қуаты аз қара-қызғылт және қуаты аз қара-қоңыр терең қайнаған топырақ болып табылады.
2023 жылдың 1 қаңтарына Жалтыр ауылының округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 2 980 бас, 10 463 бас ұсақ мал, 1 277 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жалтыр ауылында:
ірі қара мал 724 бас, оның ішінде 335 бас сиырлар, ұсақ мал 1 776 бас, жылқы 345 бас.
Жайылым көлемі 2 781,0 га құрайды.
Ақбейіт ауылында:
ірі қара мал 0 бас, оның ішінде 0 бас сиырлар, ұсақ мал 81 бас, жылқы 0 бас.
Жайылым көлемі 2586,0 га құрайды.
Жарсуат ауылында:
ірі қара мал 427 бас, оның ішінде 181 бас сиырлар, ұсақ мал 612 бас, жылқы 299 бас.
Жайылым көлемі 2711,0 га құрайды.
Ягодное ауылында:

крупного рогатого скота 66 голов, в том числе коров 40 голов, мелкого рогатого скота 187 голов, 8 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 927,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Жалтырского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2 980 голов, мелкого рогатого скота 7 807 голов, 625 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 11 788,2 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных в Жалтырском сельском округе имеются всего 21 881,5 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса –1 088,3 га. В черте населенных пунктов числится 9 005,0 га пастбищ.
В Жалтырском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
12. Округ села Каменка. В округе имеется 1 (один) сельский населенный пункт.
Общая площадь территории округа села Каменка 22 629,2 га, из них пашни – 14 978,0 га, пастбищные земли – 4 413,8 га, сенокосные угодья – 378,0 га. По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 19 769,8 га;
земли населенных пунктов – 2 044,4 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 17,0 га;
земли водного фонда – 145,0 га;
земли запаса – 653,0 га, в том числе пастбищ – 416,0 га.
По природным условиям территория округа села Каменка расположена в умеренно засушливой зоне. Главной чертой климата является его континентальность, которая выражается в крайне резкой смене температур не только в течении года, но и в течение суток. Зима довольно продолжительная и суровая, лето жаркое и сухое.
Землепользование округа села Каменка расположено в зоне сухих степей, где зональными почвами являются темно-каштановые маломощные и темно-каштановые глубоковскипающие маломощные почвы.
На 1 января 2023 года в округе села Каменка насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 582 голов, мелкого рогатого скота 381голов, 97 голов лошадей. Из них:
в селе Каменка:
крупного рогатого скота 564 голов, в том числе коров 235 голов, мелкого рогатого скота 381 голов, 84 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 387,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах округа села Каменка составляет: крупного рогатого скота 18 голов,13 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3 823,8 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по округу села Каменка имеются всего 6 216,8 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса –416,0 га. В черте населенных пунктов числится 1 387,0 га пастбищ.
В округе села Каменка сервитуты для прогона скота не установлены.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
га – гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском
Кызылжарском, Острогорском,
Первомайском, Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском
Колутонском, Жалтырском
сельских округах и села Каменка
Астраханского района на 2023 - 2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Астраханского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском, Острогорском,
Первомайском, Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском,
Колутонском, Жалтырском
сельских округах и села Каменка
Астраханского района на 2023 - 2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Новочеркасского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском, Острогорском,
Первомайском, Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском,
Колутонском, Жалтырском
сельских округах и села Каменка
Астраханского района на 2023 - 2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Есильского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском, Острогорском,
Первомайском, Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском,
Колутонском, Жалтырском
сельских округах и села Каменка
Астраханского района на 2023 - 2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кызылжарского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском, Острогорском,
Первомайском, Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском,
Колутонском, Жалтырском
сельских округах и села Каменка
Астраханского района на 2023 - 2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Острогорского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском, Острогорском,
Первомайском, Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском,
Колутонском, Жалтырском
сельских округах и села Каменка
Астраханского района на 2023 - 2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Первомайского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском, Острогорском,
Первомайском, Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском,
Колутонском, Жалтырском
сельских округах и села Каменка
Астраханского района на 2023 - 2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Николаевского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском, Острогорском,
Первомайском, Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском,
Колутонском, Жалтырском
сельских округах и села Каменка
Астраханского района на 2023 - 2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Староколутонского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском, Острогорском,
Первомайском, Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском,
Колутонском, Жалтырском
сельских округах и села Каменка
Астраханского района на 2023 - 2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Узункольского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском, Острогорском,
Первомайском, Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском,
Колутонском, Жалтырском
сельских округах и села Каменка
Астраханского района на 2023 - 2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Колутонского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 11
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском, Острогорском,
Первомайском, Николаевском,
Староколутонском, Узункольском,
Колутонском, Жалтырском
сельских округах и села Каменка
Астраханского района на 2023 - 2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жалтырского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 12
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском, Острогорском,
Первомайском, Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском,
Колутонском, Жалтырском
сельских округах и села Каменка
Астраханского района на 2023 - 2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории села Каменка Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Астраханского, Новочеркасского, Есильского, Кызылжарского, Острогорского, Первомайского, Николаевского, Староколутонского, Узункольского, Колутонского,Жалтырского сельских округов и села Каменка Астраханского района
№ п/п
№ землепользователя на карте
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Астраханский сельский округ
1
49
Ашенов Кыздарбек Кабдуллович

ірі қара мал 66 бас, оның ішінде 40 бас сиырлар, ұсақ мал 187 бас, жылқы 8 бас.
Жайылым көлемі 927,0 га құрайды.
Жалтыр ауылының округінде ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2980 бас, ұсақ мал 7807 бас, 625 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 11 788,2 га құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Жалтыр ауылдық округінде барлығы 21 881,5 га жайылымдық жер бар, оның ішінде қордағы жерлер – 1088,3 га. елді мекендер шегінде 9 005,0 га жайылым бар.
Жалтыр ауылының округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
12. Каменка ауылының округі. Округте 1 ауылдық елді мекен бар.
Каменка ауылының округі аумағының жалпы көлемі 22 629,2 га, оның ішінде егістік – 14 978,0 га, жайылым жерлері – 4 413,8 га, шабындық жерлері – 378,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 19 769,8 га;
елді мекендердің жері – 2 044,4 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 17,0 га;
су қорының жерлері – 145,0 га;
қордағы жерлер – 653,0 га,оның ішінде жайылымдар-416,0 га .
Табиғи жағдайлары бойынша Каменка ауылы округінің аумағы орташа қуаң аймақта орналасқан. Климаттың басты ерекшелігі-оның континенталдылығы, ол жыл бойына ғана емес, сонымен қатар күн ішінде температураның күрт өзгеруімен көрінеді. Қысы ұзақ және қатал, жазы ыстық және құрғақ.
Каменка ауылы округінің жер пайдалануы құрғақ дала аймағында орналасқан, мұнда аймақтық топырақ қуаты аз қара-қызғылт және қуаты аз қара-қоңыр терең қайнаған топырақ болып табылады.
2023 жылдың 1 қаңтарына Каменка ауылының округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 582 бас, 381 бас ұсақ мал, 97 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Каменка ауылында:
ірі қара мал 564 бас, оның ішінде 235 бас сиырлар, ұсақ мал 381 бас, жылқы 84 бас.
Жайылым көлемі 1 387,0 га құрайды.
Каменка ауылында ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 18 бас, 13 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 3 823,8 га құрайды.
Каменка ауылында ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 6 216,8 га жайылымдық жерлер, оның ішінде қордағы жерлер-416,0 га бар. Елді мекен шегінде 1 387,0 га жайылым бар.
Каменка ауылындамал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ІҚМ – ірі қара мал;
ҰҚМ – ұсақ қара мал;
га – гектар.
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жерсанаттары, жер учаскелерінің жерпайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Астрахан ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
2-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жерсанаттары, жер учаскелерінің жерпайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Новочеркасск ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалан жөніндегі
жоспарына 3-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жерсанаттары, жер учаскелерінің жерпайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Есіл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
4-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жерсанаттары, жер учаскелерінің жерпайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Қызылжар ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалан
жөніндегі жоспарына
5-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жерсанаттары, жер учаскелерінің жерпайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Острогорск ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жерсанаттары, жер учаскелерінің жерпайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Первомай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жерсанаттары, жер учаскелерінің жерпайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Николаев ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
8-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жерсанаттары, жер учаскелерінің жерпайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Старый Колутон ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
9-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жерсанаттары, жер учаскелерінің жерпайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Ұзынкөл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
10-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жерсанаттары, жер учаскелерінің жерпайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Колутон ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
11-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жерсанаттары, жер учаскелерінің жерпайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Жалтыр ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
12-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жерсанаттары, жер учаскелерінің жерпайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Каменка ауылы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданының Астрахан, Новочеркасск, Есіл, Қызылжар, Острогорск, Первомай, Николаев, Старый Колутон, Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр ауылдық округтерінің және Каменка ауылының жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) беріліп отырған жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың тізімі
п/п
Картадағы жер пайда-ланушыны №
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га),
Астрахан ауылдық округі
1
49
Ашенов Қыздарбек Қабдоллаұлы

1817,2
189
243
Товарищество с ограниченной ответственностью "Сарымсакты"
400,0
190
17
Товарищество с ограниченной ответственностью "Б Т&M"
76,0
ИТОГО по округу: 3 823,8
Приложение 13
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском, Острогорском,
Первомайском, Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском,
Колутонском, Жалтырском
сельских округах и села Каменка
Астраханского района на 2023 - 2024 годы
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Астраханского, Новочеркасского, Есильского, Кызылжарского, Острогорского, Первомайского, Николаевского, Староколутонского, Узункольского, Колутонского, Жалтырского сельских округов и села Каменка Астраханского района
Сельский округ
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
Астраханский
2023
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне -осенний сезон 3
отдыхающий загон 4
2024
отдыхающий загон 4
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне-осенний сезон 3
Новочеркасский
2023
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне -осенний сезон 3
отдыхающий загон 4
2024
отдыхающий загон 4
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне -осенний сезон 3
Есильский
2023
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне -осенний сезон 3
отдыхающий загон 4
2024
отдыхающий загон 4
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне - осенний сезон 3
Кызылжарский
2023
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне-осенний сезон 3
отдыхающий загон 4
2024
отдыхающий загон 4
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне -осенний сезон 3
Острогорский
2023
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне -осенний сезон 3
отдыхающий загон 4
2024
отдыхающий загон 4
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне -осенний сезон 3
Первомайский
2023
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне -осенний сезон 3
отдыхающий загон 4
2024
отдыхающий загон 4
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне -осенний сезон 3
Николаевский
2023
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне -осенний сезон 3
отдыхающий загон 4
2024
отдыхающий загон 4
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне-осенний сезон 3
Староколутонский
2023
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне-осенний сезон 3
отдыхающий загон 4
2024
отдыхающий загон 4
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне-осенний сезон 3
Узункольский
2023
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне -осенний сезон 3
отдыхающий загон 4
2024
отдыхающий загон 4
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне -осенний сезон 3
Колутонский
2023
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне -осенний сезон 3
отдыхающий загон 4
2024
отдыхающий загон 4
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне -осенний сезон 3
Жалтырский
2023
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне -осенний сезон 3
отдыхающий загон 4
2024
отдыхающий загон 4
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне -осенний сезон 3
село Каменка
2023
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне-осенний сезон 3
отдыхающий загон 4
2024
отдыхающий загон 4
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
летне -осенний сезон 3

1817,2
189
243
"Сарымсақты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
400,0
190
17
"Б Т&M" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
76,0
Округ бойынша жиыны: 3 823,8
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай
Старый Колутон, Ұзынкөл,
Колутон, Жалтыр ауылдық
округтері және Каменка ауылы
бойынша 2023-2024
жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
13-қосымша
Астрахан ауданының Астрахан, Новочеркасск, Есіл, Қызылжар, Острогорск, Первомай, Николаев, Старый Колутон, Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр ауылдық округтері және Каменка ауылы үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Ауылдық округі
Жылдар
1-қаша
2-қаша
3-қаша
4-қаша
Астрахан
2023
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
демалушы қаша 4
2024
демалушы қаша 4
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
Новочеркасск
2023
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
демалушы қаша 4
2024
демалушы қаша 4
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
Есіл
2023
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
демалушы қаша 4
2024
демалушы қаша 4
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
Қызылжар
2023
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
демалушы қаша 4
2024
демалушы қаша 4
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
Острогорск
2023
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
демалушы қаша 4
2024
демалушы қаша 4
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
Первомай
2023
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
демалушы қаша 4
2024
демалушы қаша 4
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
Николаев
2023
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
демалушы қаша 4
2024
демалушы қаша 4
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
Старый Колутон
2023
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
демалушы қаша 4
2024
демалушы қаша 4
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
Ұзынкөл
2023
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
демалушы қаша 4
2024
демалушы қаша 4
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
Колутон
2023
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
демалушы қаша 4
2024
демалушы қаша 4
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
Жалтыр
2023
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
демалушы қаша 4
2024
демалушы қаша 4
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
Каменка ауылы
2023
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3
демалушы қаша 4
2024
демалушы қаша 4
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
жазғы-күзгі маусым 3

Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность использования загонов в году.
Приложение 14
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
села Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Схема пастбищеоборота, приемлемая для Астраханского сельского округа Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Астраханскому сельскому округу имеется 16 401,4 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -10 739,0 га. Земли запаса –1 502,4 га. В черте населенных пунктов числится 4 160,0 га пастбищ, в том числе в с. Астраханка -2 366,0 га, с.Таволжанка – 898,0 га, с.Жанаберлик – 896,0 га. Пастбища -1122,0 га передано в ГУ "Аппарат акима Астраханского сельского округа" для выпаса поголовья скота населения.
Приложение 15
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
села Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Схема пастбищеоборота, приемлемая для Новочеркасского сельского округа Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Новочеркасскому сельскому округу имеется 18 622,8 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -13122,8 га. Земли запаса –1 120,0 га. В черте населенных пунктов числится 4 380,0 га пастбищ, в том числе в с. Новочеркасское -1 726,0 га, с.Приишимка – 830,0га, с.Ондирис – 1 824,0 га. Пастбища -1901,8 га передано в ГУ "Аппарат акима Новочеркасского сельского округа" для выпаса поголовья скота населения.
Приложение 16
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
села Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Схема пастбищеоборота, приемлемая для Есильского сельского округа Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Есильскому сельскому округу имеется 13 317,2 га пастбищных угодий.Из них земли с/назначения - 8281,2 га. Земли запаса – 1102,0 га. В черте населенных пунктов числится 3 934,0 га пастбищ, в том числе в с. Зеленое– 739,0 га, с.Шиликты – 1 050,0га, с. Степное– 2 120,0 га. Пастбища -538,9 га передано в ГУ "Аппарат акима Есильского сельского округа" для выпаса поголовья скота населения
Приложение 17
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
села Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Схема пастбищеоборота, приемлемая для Кызылжарский сельского округа Астраханского района

Ескертпе: 1, 2, 3, 4 - жылына қашаларды пайдалану кезегі.
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
14-қосымша
Астрахан ауданы Астрахан ауылдық округінің қолайлы жайылым айналымының схемасы
Ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Астрахан ауылдық округінде 16 401,4 гектар жайылымдық жер бар.Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –10 739,0 га. Қордағы жерлер – 1 502,4 га.Елді мекендер шекарасында ауылды қосқанда – 4 160,0 га жайылымдық жер бар. Астраханка -2 366,0 га, Таволжанка ауылы – 898,0 га, Жаңаберлік ауылы – 896,0 га. Жайылым – 1122,0 га "Астрахан ауылдық округінің әкімнің аппараты" ММ-ге халықтың мал басын бағуға берілген.
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
15-қосымша
Астрахан ауданы Новочеркасск ауылдық округінің қолайлы жайылым айналымының схемасы
Ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Новочеркасск ауылдық округінде 18 622,8 гектар жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –13 122,8 га. Қордағы жерлер – 1 120,0 га. Елді мекендер шекарасында ауылды қосқанда 4380,0 га жайылымдық жер бар. Новочеркасск -1726,0 га, Приишимка ауылы – 830,0 га, Өндіріс – 1824,0 га. Жайылым – 1901,8 га "Новочеркасск ауылдық округінің әкімнің аппараты" ММ-ге халықтың мал басын бағуға берілген.
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
16-қосымша
Астрахан ауданы Есіл ауылдық округінің қолайлы жайылым айналымының схемасы
Ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Есіл ауылдық округінде 13317,2 гектар жайылымдық жер бар.Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –8281,2 га. Қордағы жерлер – 1 102,0 га. Елді мекендер шекарасында ауылды қосқанда 3934,0 га жайылымдық жер бар. Зеленое –739,0 га, Шілікті ауылы –1050,0 га, Степное –2120,0 га. Жайылым – 538,9 га "Есіл ауылдық округінің әкімнің аппараты" ММ-ге халықтың мал басын бағуға берілген.
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
17-қосымша
Астрахан ауданы Қызылжар ауылдық округінің қолайлы жайылым айналымының схемасы

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кызылжарскому сельскому округу имеется 20 985,4 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -14 731,4 га. Земли запаса – 947,0 га. В черте населенных пунктов числится 5 307,0 га пастбищ, в том числе в с. Жана-Турмыс–2 602,0 га, с.Акимовка –1 451,0г а, с. Оксановка – 1 254,0 га. Пастбища -533,4 га передано в ГУ "Аппарат акима Кызылжарского сельского округа" для выпаса поголовья скота населения
Приложение 18
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском, Новочеркасском,
Есильском, Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
села Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Схема пастбищеоборота, приемлемая для Острогорского сельского округа Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Острогорскому сельскому округу имеется 9 652,0 га пастбищных угодий.Из них земли с/назначения -5 420,0 га Земли запаса – 2060,0 га. В черте населенных пунктов числится 2 172,0 га пастбищ, в том числе вс. Новый Колутон– 1 255,0 га, с.Каракол – 917,0га.
Приложение 19
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
села Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Схема пастбищеоборота, приемлемая для Первомайского сельского округа Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Первомайскому сельскому округу имеется 14 331,7 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения - 10391,7 га. Земли запаса – 484,0 га. В черте населенных пунктов числится 3 456,0 га пастбищ, в том числе в с. Первомайка– 1 174,0 га, с.Лозовое – 632,0 га, с. Камышенка – 1 650,0 га.
Приложение 20
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
села Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Схема пастбищеоборота, приемлемая для Николаевского сельского округа Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Николаевскому сельскому округу имеется 22 659,3 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -13 859,3 га. Земли запаса – 3907,0 га. В черте населенных пунктов числится - 4 893,0 га пастбищ, в том числе в с. Петровка– 2 547,0 га, с.Орнек –868,0 га, с.Жамбыл – 1 478,0 га.
Приложение 21
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
села Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Схема пастбищеоборота, приемлемая для Староколутонского сельского округа Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Староколутонскому сельскому округу имеется 17 232,7 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -12979,7 га. Земли запаса – 1271,0 га. В черте населенных пунктов числится 2 982,0 га пастбищ, в том числе в с. Старый Колутон– 873,0 га, с.Енбек – 345,0 га, с. Ковыленка – 960,0га, с.Коскуль – 804,0 га. Пастбища - 2413,0 га передано в ГУ "Аппарат акима Староколутонского сельского округа" для выпаса поголовья скота населения.
Приложение 22
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
селе Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Схема пастбищеоборота, приемлемая для Узункольского сельского округа Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Узункольскому сельскому округу имеется 46 360,4 га пастбищных угодий.Из них земли с/назначения -19895,4 га. Земли запаса – 14862,0 га. В черте населенных пунктов числится -11 603,0 га пастбищ, в том числе в с. Узунколь– 7 623,0 га, с.Алгабас –2 007,0 га, с.Булакты – 1 973,0 га.
Приложение 23
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
селе Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Схема пастбищеоборота, приемлемая для Колутонского сельского округа Астраханского района

Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Қызылжар ауылдық округі бойынша 20 985,4 га жайылымдық жер бар.Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –14 731,4 га. Қордағы жерлер – 947,0 га. Елді мекендер шегінде 5 307,0 га жайылым бар, оның ішінде Жаңа-тұрмыс ауылында – 2 602,0 га, Акимовка ауылында – 1 451,0 га, Оксановка ауылында – 1 254,0 га. Жайылым – 533,4 га "Қызылжар ауылдық округінің әкімнің аппараты" ММ-ге халықтың мал басын бағуға берілген.
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
18-қосымша
Астрахан ауданы Острогорск ауылдық округінің қолайлы жайылым айналымының схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Острогорск ауылдық округі бойынша 9 652,0 га жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 5 420,0 га. Қордағы жерлер – 2 060,0 га.. Елді мекендер шегінде 2 172,0 га жайылым бар, оның ішінде Новый Колутон ауылында – 1 255,0 га, Қаракөл ауылында – 917,0 га.
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
19-қосымша
Астрахан ауданы Первомай ауылдық округінің қолайлы жайылым айналымының схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Первомай ауылдық округі бойынша 14 331,7 га жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –10 391,7 га. Қордағы жерлер – 484,0 га. Елді мекендер шегінде 3 456,0 га жайылым бар, оның ішінде Первомайка ауылында – 1 174,0 га, Лозовое ауылында – 632,0 га, Камышенка ауылында – 1 650,0 га.
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
20- қосымша
Астрахан ауданы Николаев ауылдық округінің қолайлы жайылым айналымының схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Николаев ауылдық округі бойынша 22 659,3 га жайылымдық жер бар.Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –13 859,3 га. Қордағы жерлер – 3907,0 га. Елді мекендер шегінде 4 893,0 га жайылым бар, оның ішінде Петровка ауылында – 2 547,0 га, Өрнек ауылында – 868,0 га, Жамбыл ауылында – 1 478,0 га.
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
21-қосымша
Астрахан ауданы Старый Колутон ауылдық округінің қолайлы жайылым айналымының схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Старый колутон ауылдық округі бойынша 17 232,7 га жайылымдық жер бар.Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –12 979,7 га. Қордағы жерлер – 1271,0 га. Елді мекендер шегінде 2 982,0 га жайылым бар, оның ішінде Старый Колутон ауылында – 873,0 га, Еңбек ауылында – 345,0 га, Ковыленка ауылында-960,0 га, Қоскөл ауылында-804,0 га. Жайылым – 2413,0 га "Старый Колутон ауылдық округінің әкімнің аппараты" ММ-ге халықтың мал басын бағуға берілген.
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
22-қосымша
Астрахан ауданы Ұзынкөл ауылдық округінің қолайлы жайылым айналымының схемасы
Ұзынкөл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін 46 360,4 га жайылымдық жер бар.Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 19 895,4 га. Қордағы жерлер – 14 862,0 га. Елді мекендер шегінде -11 603,0 га жайылым бар, оның ішінде Ұзынкөл ауылында – 7 623,0 га, Алғабас ауылында – 2 007,0 га, Бұлақты ауылында – 1 973,0 га.
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
23- қосымша
Астрахан ауданы Колутон ауылдық округінің қолайлы жайылым айналымының схемасы

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Колутонскому сельскому округу имеется 16 125,9 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -7817,9. Земли запаса – 4373,0 га. В черте населенных пунктов числится 3935,0 га пастбищ, в том числе в с.Колутон – 2938,0 с. Берлик– 997,0 га. Пастбища -1591,9 га передано в ГУ "Аппарат акима Колутонского сельского округа" для выпаса поголовья скота населения
Приложение 24
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
селе Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Схема пастбищеоборота, приемлемая для Жалтырского сельского округа Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Жалтырскому сельскому округу имеется 21 881,5 га пастбищных угодий.Из них земли с/назначения -11788,2 га. Земли запаса – 1088,3 га. В черте населенных пунктов числится 9005,0 га пастбищ, в том числе в с. Жалтыр– 2781,0 га, с. Жарсуат– 2711,0 га ,с.Ягодное– 927,0 га, с.Акбеит– 2586,0 га. Пастбища -851,2 га, передано в ГУ "Аппарат акима Жалтырского сельского округа" для выпаса поголовья скота населения
Приложение 25
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
селе Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Схема пастбищеоборота, приемлемая для села Каменка Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных в селе Каменка имеется 6 216,8 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -4413,8 га. Земли запаса – 416,0 га. В черте населенных пунктов числится 1 387,0 га пастбищ, в том числе в с. Каменка– 1 387,0 га.
Приложение 26
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
селе Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Астраханского сельского округа Астраханского района
Внешние границы – 47 904,1 га, внутренние границы – 9 565,0 га
Приложение 27
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
села Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Новочеркасского сельского округа Астраханского района
Внешние границы -46 754,2 га, внутренние границы – 110 168,5 га
Приложение 28
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
села Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Есильского сельского округа Астраханского района

Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Колутон ауылдық округі бойынша 16 125,9 га жайылымдық жер бар.Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –7817,9 га. Қордағы жерлер –4373,0 га. Елді мекендер шегінде 3935,0 га жайылым бар, оның ішінде Колутон ауылында – 2938,0, Бірлік ауылында – 997,0 га. Жайылым – 1591,9 га "Колутон ауылдық округінің әкімнің аппараты" ММ-ге халықтың мал басын бағуға берілген.
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 24- қосымша
Астрахан ауданы Жалтыр ауылдық округінің қолайлы жайылым айналымының схемасы
Жалтыр ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін 21 881,5 га жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –11 788,2 га. Қордағы жерлер –1088,3 га. Елді мекендер шегінде 9005,0 га жайылым бар, оның ішінде Жалтыр ауылында– 2781,0 га, Жарсуат ауылында– 2711,0 га , Ягодное ауылында– 927,0 га, Ақбейіт ауылында – 2586,0 га.Жайылым – 851,2 га "Жалтыр ауылдық округінің әкімнің аппараты" ММ-ге халықтың мал басын бағуға берілген.
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
25-қосымша
Астрахан ауданы Каменка ауылының қолайлы жайылым айналымының схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Каменка ауылында 6 216,8 га жайылымдық жер бар.Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –4413,8 га. Қордағы жерлер –416,0 га. Елді мекендер шегінде 1 387,0 га жайылым бар, оның ішінде Каменка ауылында-1 387,0 га.
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл,Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 26-қосымша
Астрахан ауданының Астрахан ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар-47 904,1 га, ішкі шекаралар – 9 565,0 га
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
27- қосымша
Астрахан ауданының Новочеркасск ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар -46 754, га, ішкі шекаралар-110 168,5 га
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр
ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 28-қосымша
Астрахан ауданының Есіл ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.

Внешние границы - 110 168,5 га, внутренние границы – 7 757,3 га
Приложение 29
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
села Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Кызылжарского сельского округа Астраханского района
Внешние границы -57 278,4 га, внутренние границы – 14 198,0 га.
Приложение 30
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в Астраханском,
Новочеркасском, Есильском, Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском, Николаевском,
Староколутонском, Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и села Каменка
Астраханского района на 2023 - 2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Острогорского сельского округа Астраханского района
Внешние границы -32 203,1 га, внутренние границы – 4 200,0га
Приложение 31
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
села Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Первомайского сельского округа Астраханского района
Внешние границы -70 209,8 га, внутренние границы – 10 251,7 га
Приложение 32
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
села Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Николаевского сельского округа Астраханского района
Внешние границы - 55 608,8 га, внутренние границы – 14 268,3 га
Приложение 33
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
села Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Староколутонского сельского округа Астраханского района

Сыртқы шекаралар-110 168,5 га, ішкі шекаралар – 7 757,3 га
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
29- қосымша
Астрахан ауданының Қызылжар ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар-57 278,4 га, ішкі шекаралар – 14 198,0 га
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 30-қосымша
Астрахан ауданының Острогорск ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар-32 203,1 га, ішкі шекаралар – 4 200,0 га
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
31-қосымша
Астрахан ауданының Первомай ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар-70 209,8 га, ішкі шекаралар – 10 251,7 га
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері
және Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 32-қосымша
Астрахан ауданының Николаев ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар-55 608,8 га, ішкі шекаралар – 14 268,3 га
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр
ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 33- қосымша
Астрахан ауданының Старый Колутон ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.

Внешние границы -49 709,6 га, внутренние границы – 11 786,7 га
Приложение 34
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и села Каменка
Астраханского района на 2023 - 2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Узункольского сельского округа Астраханского района
Внешние границы -89 606,7 га, внутренние границы – 20 740,3 га
Приложение 35
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
села Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Колутонского сельского округа Астраханского района
Внешние границы -34 305,5 га, внутренние границы – 7 818,0 га
Приложение 36
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
села Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Жалтырского сельского округа Астраханского района
Внешние границы -50 420,4 га, внутренние границы – 12 210,0 га
Приложение 37
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
села Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры села Каменка Астраханского района
Внешние границы -23 129, 2 га, внутренние границы – 5 263,7 га
Приложение 38
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Астраханском,
Новочеркасском, Есильском,
Кызылжарском,
Острогорском, Первомайском,
Николаевском,
Староколутонском,
Узункольском, Колутонском,
Жалтырском сельских округах и
села Каменка Астраханского
района на 2023 - 2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды

Сыртқы шекаралар-49 709,6 га, ішкі шекаралар – 11 786,7 га
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр
ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 34-қосымша
Астрахан ауданының Ұзынкөл ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар-89 606,7 га, ішкі шекаралар – 20 740,3 га
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр
ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
35- қосымша
Астрахан ауданының Колутон ауылы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар-34 305,5 га га, ішкі шекаралар – 7 818,0 га
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр
ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндег
іжоспарына 36-қосымша
Астрахан ауданының Жалтыр ауылы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар-50 420,4 га, ішкі шекаралар – 12 210,5 га
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай,
Николаев, Старый Колутон,
Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр
ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 37- қосымша
Астрахан ауданының Каменка ауылы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар-23 129,2 га, ішкі шекаралар – 5 263,7 га
Астрахан ауданының Астрахан,
Новочеркасск, Есіл, Қызылжар,
Острогорск, Первомай, Николаев,
Старый Колутон, Ұзынкөл, Колутон,
Жалтыр ауылдық округтері және
Каменка ауылы бойынша 2023-2024
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 38-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы