Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2023-2024 годы
Решение Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 26 мая 2023 года № 8С-5-5
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", "О пастбищах", Жаксынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2023-2024 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Жаксынского районного маслихата А.Бралина
Утверждено решением
Жаксынского районного маслихата
от "26" мая 2023 года
№ 8С-5-5
План по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2023-2024 годы
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карта) расположения пастбищ на территории Жаксынского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2023-2024 годы);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2023-2024 годы);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2023-2024 годы);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2023-2024 годы);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2023-2024 годы);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе (приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2023-2024 годы);

2023-2024 жылдарға арналған Жақсы ауданындағы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарын бекіту туралы
Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2023 жылғы 26 мамырдағы № 8С-5-5 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес Жақсы аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Жақсы ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Жақсы аудандық мәслихатының төрағасы А.Бралина
Жақсы аудандық мәслихаты
2023 жылғы "26" мамырдағы
№ 8С-5-5 шешімімен
бекітілді
Жақсы ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Жоспар жайылымдарды тиімді пайдалану, жемге деген сұранысты тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың деградациялық процестерін болдырмау мақсатында қабылданды.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жақсы ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (Жақсы ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (Жақсы ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2 қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (Жақсы ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3 қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (Жақсы ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4 қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (Жақсы ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 қосымша);
6) ауылдың, шағын ауылдардың, ауылдық округтің, ауылдық маңызы бар қаланың маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (Жақсы ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша);

7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2023-2024 годы);
7-1) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на территории Жаксынского района (приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2023-2024 годы).
Приложение 1
к решению Жаксынского
районного маслихата
от "26" мая 2023 года
№ 8С-5-5
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жаксынского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к решению Жаксынского
районного маслихата
от "26" мая 2023 года
№ 8С-5-5
2) Приемлемые схемы пастбищеоборотов.
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ села Жаксы Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ села Белагаш Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ села Подгорное Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ села Чапаевское Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ села Терсакан Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ села Киевское Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ Калининского сельского округа Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основани геоботанического обследования пастбищ Запорожского сельского округа Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ Ишимского сельского округа Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ Жанакийминского сельского округа Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ Беловодского сельского округа Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ Тарасовского сельского округа Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ села Новокиенка Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ Кызылсайского сельского округа Жаксынского района
Приложение 3
к решению Жаксынского
районного маслихата

7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (Жақсы ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша);
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны;
8) Жақсы ауданы аумағындағы жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті басқа да талаптар (Жақсы ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8 қосымша).
Жақсы аудандық мәслихатының
2023 жылғы 26 мамырдағы
№ 8С-5-5 шешіміне
1-қосымша
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жақсы ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы).
Жақсы аудандық мәслихатының
2023 жылғы 26 мамырдағы
№ 8С-5-5 шешіміне
2-қосымша
2) Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары.
Жақсы ауданы Жақсы ауылының жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Белағаш ауылының жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Подгорное ауылының жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Чапай ауылының жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Терсақан ауылының жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Киев ауылының жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Калинин ауылдық округінің жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Запорожье ауылдық округінің жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Ешим ауылдық округінің жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Жаңа Қийма ауылдық округінің жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Беловод ауылдық округінің жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Тарас ауылдық округінің жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Новокиенка ауылының жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Қызылсай ауылдық округінің жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы аудандық мәслихатының

от "26" мая 2023 года
№ 8С-5-5
3) Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Площади сезонных пастбищ по Жаксынскому району составляет 324 767 гектар. В том числе земли сельскохозяйственного назначения 240 056,8 гектаров, земли населенных пунктов 44 526,6 гектаров, земли запаса 40 183,6 гектаров.
Приложение 4
к решению Жаксынского
районного маслихата
от "26" мая 2023 года
№ 8С-5-5
4) Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителем Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительных или обводнительных каналов на территории района не имеется.
Приложение 5
к решению Жаксынского
районного маслихата

2023 жылғы 26 мамырдағы
№ 8С-5-5 шешіміне
3-қосымша
3) Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Жақсы ауданы бойынша маусымдық жайылымдардың алаңы 324 767 гектарды құрайды. Оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде 240 056,8 гектар, елді мекендердің жерлерінде 44 526,6 гектар, босалқы жерлерінде 40 183,6 гектар.
Жақсы аудандық мәслихатының
2023 жылғы 26 мамырдағы
№ 8С-5-5 шешіміне
4-қосымша
4) Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары, жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы.
Ауыл шаруашылық жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) анықталады.
Аудан аумағында суару немесе суландыру арналары жоқ.
Жақсы аудандық мәслихатының

от "26" мая 2023 года
№ 8С-5-5
5) Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к решению Жаксынского
районного маслихата
от "26" мая 2023 года
№ 8С-5-5
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе.
Приложение 7
к решению Жаксынского
районного маслихата

2023 жылғы 26 мамырдағы
№ 8С-5-5 шешіміне
5-қосымша
5) Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жақсы аудандық мәслихатының
2023 жылғы 26 мамырдағы
№ 8С-5-5 шешіміне
6-қосымша
6) Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы.
Жақсы аудандық мәслихатының

от "26" мая 2023 года
№ 8С-5-5
7) Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Наименование сел и сельских округов
Количество загонов в 2023 году
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жаксы
Апрель-май
Июнь-август
отдых
Сентябрь-ноябрь
Апрель-май
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
отдых
2
Белагаш
Июнь-июль
отдых
Сентябрь-ноябрь
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
Май-июнь
отдых
Апрель-май
3
Подгорное
отдых
Апрель-май
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
Июнь-август
отдых
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
4
Запорожский
Сентябрь-ноябрь
отдых
Апрель-май
Июнь-август
отдых
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
Июнь-август
5
Ишимский
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
отдых
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
отдых
Апрель-май
Июнь-август
6
Жанакииминский
Июнь-июль
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
отдых
Июнь-август
Апрель-май
отдых
Сентябрь-ноябрь
7
Терсакан
отдых
Июнь-август
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
отдых
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
Апрель-май
8
Беловодский
Сентябрь-ноябрь
отдых
Июнь-август
Апрель-май
Апрель-май
отдых
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
9
Тарасовский
Апрель-май
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
отдых
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
отдых
Апрель-май
10
Новокиенка
отдых
Апрель-май
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
Сентябрь-ноябрь
Июнь-август
Апрель-май
отдых
11
Киевское
Сентябрь-ноябрь
Июнь-июль
отдых
Апрель-май
Июнь-август
Апрель-май
отдых
Сентябрь-ноябрь
12
Калининский
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
Июнь-июль
отдых
Апрель-май
отдых
Сентябрь-ноябрь
Июнь-июль
13
Кызылсайский
Июнь-июль
отдых
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
отдых
Апрель-май
Июнь-июль
Сентябрь-ноябрь
14
Чапаевский
отдых
Апрель-май
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
Сентябрь-ноябрь
Июнь-август
Апрель-май
отдых
Приложение 7-1
к решению Жаксынского
районного маслихата
от "26" мая 2023 года
№ 8С-5-5
7-1) Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 8
к решению Жаксынского
районного маслихата
от "26" мая 2023 года
№ 8С-5-5

2023 жылғы 26 мамырдағы
№ 8С-5-5 шешіміне
7-қосымша
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің атауы
2023 жылғы қаламдар саны
2024 жылғы қаламдар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
Жақсы
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
демалатын қаша
қыркүйек-қараша
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалатын қаша
Белағаш
маусым-шілде
демалатын қаша
қыркүйек-қараша
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
мамыр-маусым
демалатын қаша
сәуір-мамыр
Подгорное
демалатын қаша
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
маусым-тамыз
демалатын қаша
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
Запорожье
қыркүйек-қараша
демалатын қаша
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
демалатын қаша
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
маусым-тамыз
Ешім
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
демалатын қаша
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалатын қаша
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
Жаңа Қима
маусым-шілде
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
демалатын қаша
маусым-тамыз
сәуір-мамыр
демалатын қаша
қыркүйек-қараша
Терісаққан
демалатын қаша
маусым-тамыз
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
демалатын қаша
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
сәуір-мамыр
Беловод
қыркүйек-қараша
демалатын қаша
маусым-тамыз
сәуір-мамыр
сәуір-мамыр
демалатын қаша
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
Тарас
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
маусым-тамыз
демалатын қаша
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалатын қаша
сәуір-мамыр
Новокиенка
демалатын қаша
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
қыркүйек-қараша
маусым-тамыз
сәүір-мамыр
демалатын қаша
Киев
қыркүйек-қараша
маусым-шілде
демалатын қаша
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
сәуір-мамыр
демалатын қаша
қыркүйек-қараша
Калинин
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
маусым-шілде
демалатын қаша
сәуір-мамыр
демалатын қаша
қыркүйек-қараша
маусым-шілде
Қызылсай
маусым-шілде
демалатын қаша
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
демалатын қаша
сәуір-мамыр
Маусым-шілде
қыркүйек-қараша
Чапай
демалатын қаша
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
қыркүйек-қараша
маусым-тамыз
сәүір-мамыр
демалатын қаша
Жақсы аудандық мәслихатының
2023 жылғы 26 мамырдағы
№ 8С-5-5 шешіміне
7-1 қосымша
7-1) Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны;
Жақсы аудандық мәслихатының
2023 жылғы 26 мамырдағы
№ 8С-5-5 шешіміне
8-қосымша

8) Иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на территории Жаксынского района.
1. Сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ
К весенне-летне-осенним пастбищам отнесены сообщества дерновинные и рыхлокустовые злаки со значительной примесью разнотравья. Пастбища с преобладанием тырсы рекомендуется использовать в весенне-раннелетне-осенний период для всех видов скота, так как по ритму развития тырса относиться к растениям с позднелетним цветением. Весенне-раннелетние использование пастбищ рекомендуется на сообществах с доминированием: ломко колосников, волоснецов, бескильниц. Эти виды растений хорошо поедаются ранней весной, а к осени становятся грубыми и почти не поедаются.
Особое место в системе использования занимают небольшие по площади, злаковые и злаково-разнотравные пастбища на луговых и лугово-каштановых почвах. Эти угодья используются как летне-осенние местами косимые пастбища для крупного рогатого скота и лошадей.
Пастбища с преобладанием полыней плохо поедаются в ранних стадиях развития, так как в этот период в полынях содержится много эфирных масел, придающих им горечь и сильный запах. Данные пастбища рекомендуются использовать в весенне-осенний период для овец и коз.

8) Жақсы ауданының аумағындағы жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті басқа да талаптар.
1. Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу жай-күйі туралы ақпарат.
Көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдарға әртүрлі шөптердің елеулі қоспасы бар дерновиндер және қопсытылған дақылдар жатады. Тырсы басым жайылымдарды көктемгі-жаздың басында-күзгі кезеңде малдың барлық түрлері үшін пайдалану ұсынылады, өйткені тырса даму ырғағы бойынша кеш гүлдейтін өсімдіктерге жатады.. Жайылымдарды көктемгі-ерте жазғы кезеңде пайдалану басымдылығы бар қауымдастықтарда ұсынылады: сынықжолақты, шаш қылтықты, бескильницалар. Өсімдіктердің бұл түрлері ерте көктемде жақсы жетіледі, ал күзге қарай олар қатты және желінбейді.
Пайдалану жүйесіндегі ерекше орын шалғынды және шабындық-қоңыр топырақты жерлерде кішігірім аудандарда, дәнді дақылдар мен шөп шабындықтармен қамтамасыз етілген. Бұл жерлер ірі қара мал мен жылқы үшін жазғы-күзгі жайылым, кейбір жерлерде шабуға болатын жайылым орындары ретінде қолданылады.
Жусаны басым жайылымдар ерте даму сатыларында нашар желінеді, өйткені осы кезеңде жусанда ащы және күшті иіс беретін эфир майлары көп болады. Бұл жайылымдарды көктемгі-күзгі кезеңде қой мен ешкі үшін пайдалану ұсынылады.