Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Сандыктаускому району на 2023-2024 годы
Решение Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 6 сентября 2023 года № 5/5
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Сандыктауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Сандыктаускому району на 2023-2024 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2023 года.
Председатель маслихата Г.Мустафина
Утвержден решением
Сандыктауского районого маслихата
от 6 сентября 2023 года
№ 5/5
План по управлению пастбищами и их использованию по Сандыктаускому району на 2023-2024 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории Сандыктауского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сандыктаускому району на 2023-2024 годы);

Сандықтау ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 2023 жылғы 6 қыркүйектегі № 5/5 шешімі
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңы 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңы 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Сандықтау аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Сандықтау ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Мәслихат төрағасы Г.Мустафина
Сандықтау аудандық
мәслихатының
2023 жылғы 6 қыркүйектегі
№ 5/5 шешімімен
бекітілген
Сандықтау ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Сандықтау ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (Сандықтау ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша);

2) Приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сандыктаускому району на 2023-2024 годы);
3) Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сандыктаускому району на 2023-2024 годы);
4) Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды (приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сандыктаускому району на 2023-2024 годы);

2) Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (Сандықтау ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2 қосымша);
3) Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (Сандықтау ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3 қосымша);
4) Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (Сандықтау ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4 қосымша);

5) Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сандыктаускому району на 2023-2024 годы);
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сандыктаускому району на 2023-2024 годы);

5) Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (Сандықтау ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 қосымша);
6) Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (Сандықтау ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша);

7) Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сандыктаускому району на 2023-2024 годы);
8) Схемы включения в План по управлению пастбищами и их использованию по Сандыктаускому району на 2023-2024 годы пастбищ изъятых за период 2022, первое полугодие 2023 года, добровольных отказов.
Приложение 1 к
Плану по управлению пастбищами
и их использованию по Сандыктаускому

7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (Сандықтау ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша).
8) 2022-2023 жылдың бірінші жартыжылдығы кезеңінде алынған жайылымдарды Сандықтау ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға ерікті түрде бас тарту схемаларын қамтиды.
Сандықтау ауданы бойынша

2023
весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон
2024
Отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность использования загонов в году.
Приложение 3 к
Плану по управлению пастбищами
и их использованию по Сандыктауского
району на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Площади сезонных пастбищ по Сандыктаускому району составляет 137 690,4 гектаров. В том числе на землях сельскохозяйственного назначения 75 593,64 гектаров, на землях населенных пунктов 47 331,5 гектаров, на землях запаса 12 519 гектаров.
Приложение 4 к
Плану по управлению пастбищами
и их использованию по Сандыктаускому
району на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителем Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительных или обводнительных каналов на территории района не имеется.
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.
Приложение 5 к
Плану по управлению пастбищами
и их использованию по Сандыктаускому
району на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к
Плану по управлению пастбищами
и их использованию по Сандыктаускому
району на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7 к
Плану по управлению пастбищами
и их использованию по Сандыктаускому
району на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сел, сельских округов
Количествозагонов в 2023году
1
2
3
4
1
Балкашинский
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
Отдыхающий загон
2
Баракпайский
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
Отдыхающий загон
3
Белгородский
весенне-летний сезон
летний сезон
Отдыхающий загон
летне-осенний сезон
4
Берликский
весенне-летний сезон
Отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
5
Васильевский
Отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
6
Веселовский
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
Отдыхающий загон
7
Жамбыльский
весенне-летний сезон
Отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
8
Каменский
весенне-летний сезон
летний сезон
Отдыхающий загон
летне-осенний сезон
9
Лесной
Отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
10
Максимовский
весенне-летний сезон
летний сезон
Отдыхающий загон
летне-осенний сезон
11
село Мадениет
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
Отдыхающий загон
12
Новоникольский
весенне-летний сезон
Отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
13
Сандыктауский
Отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
14
Широковский
весенне-летний сезон
летний сезон
Отдыхающий загон
летне-осенний сезон
Продолжение таблицы
Количествозагонов в 2024 году
1
2
3
4
Отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
Приложение 8 к
Плану по управлению пастбищами
и их использованию по Сандыктаускому
району на 2023-2024 годы
Таблица о возвращенных государству землях сельскохозяйственного назначения
п/н
Кадастровый номер
Площадь, га
Месторасположение
Вид угодья:
пастбища
1

2023
көктемгі-жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
күзгі мезгіл 3
демалатын қаша
2024
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
күзгі мезгіл 3
Ескертпе: 1, 2, 3, 4–жылына қашаны пайдалану кезегі.
Сандықтау ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Сандықтау ауданы бойынша маусымдық жайылымдардың алаңы 137 690,4 гектарды құрайды. Оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде 75 593,64 гектар, елді мекендердің жерлерінде 47 331,5 гектар, босалқы жерлерінде 12 519 гектар.
Сандықтау ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ауыл шаруашылық жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) анықталады.
Аудан аумағында суаратын немесе суландыратын каналдары жоқ.
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну қол жеткізу схемалары
Сандықтау ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Сандықтау ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 6 қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Сандықтау ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің, ауыл атауы
2023 жылғы қашалар саны
1
2
3
4
1
Балкашин
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
2
Барақпай
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
3
Белгород
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
4
Бірлік
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
5
Васильев
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
6
Веселов
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
7
Жамбыл
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
8
Каменск
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
9
Лесное
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
10
Максимов
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
11
Мәдениет ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
12
Новоникольск
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
13
Сандықтау
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
14
Широков
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
Кестенің жалғасы
2024 жылғы қашалар саны
1
2
3
4
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
Сандықтау ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 8 қосымша
Мемлекетке қайтарылған ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер туралы кесте
п/н
Кадастрлық нөмір
Алаңы, га
Орналасқан жері
Жер көрінісі:
жайылымдар
1

Схема расположения возвращенных государству землях сельскохозяйственного назначения, включенных в План по управлению пастбищами и их использованию по Сандыктаускому району на 2023-2024 годы (по порядку в соответствии с таблицей)

Сандықтау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға енгізілген мемлекетке қайтарылған ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің орналасу схемасы 2023-2024 жылдарға арналған (кестеге сәйкес тәртіп бойынша)