О внесении изменений и дополнения в решение Целиноградского районного маслихата от 30 мая 2023 года № 43/5-8 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию Нуресильского сельского округа, сельского округа Кабанбай батыра, Караоткельского сельского округа, села Коянды, Жарлыкольского сельского округа, сельского округа Тасты, Арайлынского сельского округа, Жанаесильского сельского округа, сельского округа Родина, Приреченского сельского округа, сельского округа Рахымжана Кошкарбаева, Софиевского сельского округа, Талапкерского сельского округа, Шалкарского сельского округа, села Маншук Целиноградского района на 2023-2024 годы"
Решение Целиноградского районного маслихата Акмолинской области от 19 декабря 2023 года № 102/14-8
Целиноградский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Целиноградского районного маслихата от 30 мая 2023 года № 43/5-8 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию Нуресильского сельского округа, сельского округа Кабанбай батыра, Караоткельского сельского округа, села Коянды, Жарлыкольского сельского округа, сельского округа Тасты, Арайлынского сельского округа, Жанаесильского сельского округа, сельского округа Родина, Приреченского сельского округа, сельского округа Рахымжана Кошкарбаева, Софиевского сельского округа, Талапкерского сельского округа, Шалкарского сельского округа, села Маншук Целиноградского района на 2023-2024 годы" следующие изменения и дополнение:
заголовок указанного решения изложить в новой редакции:
"Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию Нуресильского сельского округа, сельского округа Кабанбай батыра, Караоткельского сельского округа, села Коянды, Жарлыкольского сельского округа, сельского округа Тасты, Арайлынского сельского округа, Жанаесильского сельского округа, сельского округа Родина, сельского округа Ақжар, сельского округа Рахымжана Кошкарбаева, Софиевского сельского округа, Талапкерского сельского округа, Шалкарского сельского округа, села Мәншүк Мәметова, Оразакского сельского округа Целиноградского района на 2023-2024 годы";
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию Нуресильского сельского округа, сельского округа Кабанбай батыра, Караоткельского сельского округа, села Коянды, Жарлыкольского сельского округа, сельского округа Тасты, Арайлынского сельского округа, Жанаесильского сельского округа, сельского округа Родина, сельского округа Ақжар, сельского округа Рахымжана Кошкарбаева, Софиевского сельского округа, Талапкерского сельского округа, Шалкарского сельского округа, села Мәншүк Мәметова, Оразакского сельского округа Целиноградского района на 2023-2024 годы, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 к настоящему решению.";
в приложении 10 к указанному решению слова "Приреченский сельский округ" заменить словами "сельский округ Ақжар", слова "село Приречное" заменить словами "село Ақжар";
в приложении 15 к указанному решению слова "село Маншук" заменить словами "село Мәншүк Мәметова";

"Целиноград ауданы Нұресіл ауылдық округі, Қабанбай батыр ауылдық округі, Қараөткел ауылдық округі, Қоянды ауылы, Жарлыкөл ауылдық округі, Тасты ауылдық округі, Арайлы ауылдық округі, Жаңаесіл ауылдық округі, Родина ауылдық округі, Приречный ауылдық округі, Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі, Софиевка ауылдық округі, Талапкер ауылдық округі, Шалқар ауылдық округі, Мәншүк ауылы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану Жоспарын бекіту туралы" Целиноград аудандық мәслихатының 2023 жылғы 30 мамырдағы № 43/5-8 шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Ақмола облысы Целиноград аудандық мәслихатының 2023 жылғы 19 желтоқсандағы № 102/14-8 шешімі
Целиноград аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Целиноград аудандық мәслихатының 2023 жылғы 30 мамырдағы № 43/5-8 "Целиноград ауданы Нұресіл ауылдық округі, Қабанбай батыр ауылдық округі, Қараөткел ауылдық округі, Қоянды ауылы, Жарлыкөл ауылдық округі, Тасты ауылдық округі, Арайлы ауылдық округі, Жаңаесіл ауылдық округі, Родина ауылдық округі, Приречный ауылдық округі, Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі, Софиевка ауылдық округі, Талапкер ауылдық округі, Шалқар ауылдық округі, Мәншүк ауылы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану Жоспарын бекіту туралы" шешіміне келесі өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Целиноград ауданы Нұресіл ауылдық округі, Қабанбай батыр ауылдық округі, Қараөткел ауылдық округі, Қоянды ауылы, Жарлыкөл ауылдық округі, Тасты ауылдық округі, Арайлы ауылдық округі, Жаңаесіл ауылдық округі, Родина ауылдық округі, Ақжар ауылдық округі, Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі, Софиевка ауылдық округі, Талапкер ауылдық округі, Шалқар ауылдық округі, Мәншүк Мәметова ауылы, Оразак ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану Жоспарын бекіту туралы";
көрсетілген шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"Целиноград ауданы Нұресіл ауылдық округі, Қабанбай батыр ауылдық округі, Қараөткел ауылдық округі, Қоянды ауылы, Жарлыкөл ауылдық округі, Тасты ауылдық округі, Арайлы ауылдық округі, Жаңаесіл ауылдық округі, Родина ауылдық округі, Ақжар ауылдық округі, Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі, Софиевка ауылдық округі, Талапкер ауылдық округі, Шалқар ауылдық округі, Мәншүк Мәметова ауылы, Оразақ ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану Жоспары осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16- қосымшаларына сәйкес бекітілсін.";
көрсетілген шешімге 10-қосымшада "Приречный ауылдық округі" деген сөздер "Ақжар ауылдық округі" сөздермен ауыстырылсын, "Приречное ауылы" деген сөздер "Ақжар ауылы" сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген шешімге 15-қосымшада "Мәншүк ауылы" деген сөздер "Мәншүк Мәметова ауылы" сөздермен ауыстырылсын;

приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему решению;
дополнить приложением 16 согласно приложению 2 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Целиноградского районного маслихата Л.Конарбаева
"СОГЛАСОВАНО"
Аким Целиноградского района
Б.Оспанбеков
19 декабря 2023 года
Руководитель
государственного учреждения
"Отдел сельского хозяйства
Целиноградского района"
Н.Дулатов
19 декабря 2023 года
Руководитель
государственного учреждения
"Отдел земельных отношений
Целиноградского района"
А.Нуртазин
19 декабря 2023 года
Приложение 1 к решению
Целиноградского районного маслихата
от 19 декабря 2023 года
№ 102/14-8
Приложение 2 к решению
Целиноградского районного маслихата
от 30 мая 2023 года
№ 43/5-8
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Кабанбай батыра на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Кабанбай батыра на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Кабанбай батыра в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории сельского округа Кабанбай батыра, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории сельского округа Кабанбай батыра, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории сельского округа Кабанбай батыра согласно приложению 4 к настоящему Плану;

2-қосымша осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес 16-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Целиноград аудандық мәслихатының төрағасы Л.Конарбаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Целиноград ауданының әкімі Б.Оспанбеков
2023 жылғы 19 желтоқсан
"Целиноград ауданы
ауыл шаруашылығы бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
Н.Дулатов
2023 жылғы 19 желтоқсан
"Целиноград ауданы жер
қатынастары бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
А.Нуртазин
2023 жылғы 19 желтоқсан
Целиноград аудандық
мәслихатының
2023 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 102/14-8 шешіміне
1-қосымша
Целиноград аудандық
мәслихатының
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 43/5-8 шешіміне
2-қосымша
Қабанбай батыр ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Қабанбай батыр ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища сельского округа Кабанбай батыра, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Кабанбай батыра, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных сельском округе Кабанбай батыра, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей сельского округа Кабанбай батыра, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами,с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в сельском округе Кабанбай батыра имеются 4 сельских населенных пункта.
По природным условиям территория сельского округа Кабанбай батыра находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
8) осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округінде жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Табиғи жағдайлар бойынша Қабанбай батыр ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.

На 1 января 2023 года в сельском округе Кабанбай батыра у населения насчитывается крупного рогатого скота 1024 голов, из них маточное поголовье 605 голов, мелкого рогатого скота 2933 голов, 1043 голов лошадей. В случае создания сельскохозяйственного кооператива населением сельского округа допускается выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах в пределах территории сельского округа.
В сельском округе Кабанбай батыра сервитуты для прогона скота не установлены.
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не имеются.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой. Таким образом пастбищные угодья полностью обеспечены водой.
В сельском округе Кабанбай батыра действует 1 скотомогильник.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4851 гектар, потребность составляет 5143 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/на 1 голову. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 24239 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 8,5 гектар/на 1 голов, мелкого рогатого скота – 1,7 гектар/на 1 голову, лошадей – 10,2 гектар/на 1 голову.
Потребность:
для крупно рогатого скота 1024 голов * 8,5 гектар/на 1 голову = 8704 гектар;
для мелкого рогатого скота 2933 голов * 1,7 гектар/на 1 голову = 4986 гектар;
для лошадей 1043 голов *10,2 гектар/на 1 голову = 10639 гектар.

2023 жылдың 1 қаңтарына Қабанбай батыр ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 1024 бас, оның ішінде 605 аналық бас, 2933 бас ұсақ қара мал, 1043 бас жылқы бар. Ауылдық округ тұрғындарымен ауыл шаруашылығы кооперативі құрылған жағдайда ауыл округі аумағындағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі.
Қабанбай батыр ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері жоқ.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Осылайша жайылымдық жерлер толығымен сумен қамтамасыз етілген.
Қабанбай батыр ауылдық округінде 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 4851 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттіліки 5143 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 24239 гектарды (ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 1,7 гектар/бас, жылқы 10,2 гектар /бас) құрайды.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін 1024 бас * 8,5 гектар/бас = 8704 гектар;
ұсақ қара мал үшін 2933 бас * 1,7 гектар/бас = 4986 гектар;
жылқы үшін 1043 бас * 10,2 гектар/бас = 10639 гектар.

8704 +4986+10639=24239 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Кабанбай
батыра на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Кабанбай батыра в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Список пастбищ на территории сельского округа Кабанбай батыра в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Наименование собственников земельных участков и землепользователей
Кадастровый номер
Площадь пастбищ, гектар
Количество сельскохозяйственных животных, голов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1
Крестьянское хозяйство "Арна"

8704 +4986+10639=24239 гектар.
Қабанбай батыр ауылдық
округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Қабанбай батыр ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Қабанбай батыр ауылдық округі аумағындағы жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың бөлінісінде жайылым тізімі
Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың атауы
Кадастр нөмірі
Жайылым ауданы, гектар
Ауыл шаруашылығы жануарлары саны, бас
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ қара мал
1
"Арна" шаруа қожалығы

10,2
8704
4986
10639
24329
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Кабанбай
батыра на 2023-2024 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для сельского округа Кабанбай батыра
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Кабанбай
батыра на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ,в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Кабанбай
батыра на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Кабанбай
батыра на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Кабанбай
батыра на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Кабанбай батыра
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Кабанбай
батыра на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Кабанбай
батыра на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 2 к решению
Целиноградского районного маслихата
от 19 декабря 2023 года
№ 102/14-8
Приложение 16 к решению
Целиноградского районного маслихата
от 30 мая 2023 года
№ 43/5-8

10,2
8704
4986
10639
24329
Қабанбай батыр ауылдық
округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Қабанбай батыр ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Қабанбай батыр ауылдық
округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Қабанбай батыр ауылдық
округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Қабанбай батыр ауылдық
округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қабанбай батыр ауылдық
округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Қабанбай батыр ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қабанбай батыр ауылдық
округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Қабанбай батыр ауылдық
округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
8-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Целиноград аудандық
мәслихатының
2023 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 102/14-8 шешіміне
2-қосымша
Целиноград аудандық
мәслихатының
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 43/5-8 шешіміне
16-қосымша

План по управлению пастбищами и их использованию Оразакского сельского округа на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Оразакского сельского округа на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Оразакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Оразакского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Оразакского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Оразакского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Оразакского сельского округа, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Оразакском сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Оразакском сельском округе, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Оразакского сельского округа, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Оразакском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.
По природным условиям территория Оразакского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

Оразақ ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Оразақ ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
8) осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округінде жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Оразақ ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи жағдайлар бойынша Оразақ ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.

На 1 января 2023 года в Оразакском сельском округе у населения насчитывается крупного рогатого скота 841 голов, из них маточное поголовье 293 голов, мелкого рогатого скота 1477 голов, 532 голов лошадей. В случае создания сельскохозяйственного кооператива населением сельского округа допускается выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах в пределах территории сельского округа.
В Оразакском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не имеются.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой. Таким образом пастбищные угодья полностью обеспечены водой.
В Оразакском сельском округе действует 1 скотомогильник.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 9257 гектар, потребность составляет 2930 гектар, при норме нагрузки 10 гектар/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 17748 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 10 гектар/голов, мелкого рогатого скота 2 гектар/голов, лошадей 12 гектар/голов.
Потребность:

2023 жылдың 1 қаңтарына Оразақ ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 841 бас, оның ішінде 293 аналық бас, 1477 бас ұсақ қара мал, 532 бас жылқы бар. Ауылдық округ тұрғындарымен ауыл шаруашылығы кооперативі құрылған жағдайда ауыл округі аумағындағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі.
Оразақ ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері жоқ.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Осылайша жайылымдық жерлер толығымен сумен қамтамасыз етілген.
Оразақ ауылдық округінде 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 9257 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 2491 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 15086 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10,2 гектар/бас құрайды.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота 841 голов * 10 гектар/голов = 8410 гектар;
для мелкого рогатого скота 1477 голов * 2 гектар/голов = 2954 гектар;
для лошадей 532 голов * 12 гектар/голов = 6384 гектар.
8410+2954+6384=17748 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Оразакскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Оразакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Список пастбищ на территории Оразакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Наименование собственников земельных участков и землепользователей
Кадастровый номер
Площадь пастбищ, гектар
Количество сельскохозяйственных животных, голов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1
Ахмет Б. Т.

ірі қара мал үшін 841 бас * 10 гектар/бас = 8410 гектар;
ұсақ қара мал үшін 1477 бас * 2 гектар/бас = 2954 гектар;
жылқы үшін 532 бас * 12 гектар/бас = 6384 гектар.
8410+2954+6384=17748 гектар.
Оразақ ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Оразақ ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Жарлыкөл ауылдық округі аумағындағы жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың бөлінісінде жайылым тізім
Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым ауданы, гектар
Ауыл шаруашылығы жануарлары саны, бас
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ қара мал
1
Ахмет Б.Т.