Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Уилскому району на 2023-2024 годы
Решение Уилского районного маслихата Актюбинской области от 13 июля 2023 года № 63
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Уилский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый план по управлению пастбищами и их использованию по Уилскому району на 2023-2024 годы, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на курирующего заместителя акима Уилского района.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Уилского районного маслихата С. Займолдин
Приложение 1 к решению Уилского районного маслихата № 63 от 13 июля 2023 года
План по управлению пастбищами и их использованию в Уилском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Уилском сельском округе на 2023–2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер–Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3–3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах, предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса сельскохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Уилского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение-1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение-2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение-3);

Ойыл ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ақтөбе облысы Ойыл аудандық мәслихатының 2023 жылғы 13 шілдедегі № 63 шешімі
Қазақстан республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Ойыл аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Ойыл ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары, осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Ойыл ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ойыл аудандық мәслихатының төрағасы С. Займолдин
Ойыл аудандық мәслихатының 2023 жылғы 13 шілдедегі № 63 шешіміне 1-қосымша
Ойыл ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Ойыл ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету, жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрлері ескерілді.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ойыл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын (3-қосымша);

4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды (приложение-4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение-5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение-6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение-7);
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 8);
9) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на территории сельского округа.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно–санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По администиративно–территориальному делению в Уилском сельском округе имеются 4 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Уилского сельского округа 162792,0 гектаров, из них сенокос – 408,0 гектаров, пастбищные земли – 161567,0 гектаров.
Категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения – 96138,0 гектаров;
земли населенных пунктов – 65837,0 гектаров;
земли запаса – 817,0 гектаров.
По природным условиям климат территории Уилского сельского округа резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе –14;–35°С, в июле +24;+38°С. Средний размер осадков составляет 30 мм, а годовой – 214 мм.
Растительный покров разнообразен; белая корневая полынь, лебеда, татарник, рогач, житняк, осока, чҰрная полынь и другие.

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша);
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауылшаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары, белгіленген картасы (8-қосымша);
9) ауылдық округ аумағындағы жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ойыл ауылдық округінде 4 елді мекендер бар.
Ойыл ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 162792,0 гектар, оның ішінде шабындық – 408,0 гектар, жайылым жерлері – 161567,0 гектар.
Жер санаттары:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 96138,0 гектар;
елді мекендердің жері – 65837,0 гектар;
босалқы жер – 817,0 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Ойыл ауылдық округінің климаттық аумағы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтарда –14; –35°С, шілдеде +24; +38°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Өсімдік жамылғысы әр түрлі; ақ тамырлы жусан, көкпек, шағыр, ебелек, еркек шөп, қияқ, қара жусан және басқалары.

Почвы темно каштановые, на юге встречаются солончаковые земли. Если характеризовать в целом пастбища округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,0 до 3,0 центнеров с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне–зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.
Расчет поголовья скота и пастбищных угодий в разрезе населенных пунктов Уилского сельского округа (гектар):
в селе Уил 2941 условных/голов крупного рогатого скота, из них 1829 условных/голов маточного поголовья, 837 условных/голов мелкого рогатого скота, 540 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет –33090,0 гектаров.
В населенном пункте Акшатау 880 условных/голов крупного рогатого скота, из них 509 условных/голов маточного поголовья, 340 условных/голов мелкого рогатого скота, 262 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет –17535,0 гектаров.
В населенном пункте Каракемер 664 условных/голов крупного рогатого скота, из них 366 условных/голов маточного поголовья, 328 условных/голов мелкого рогатого скота, 267 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет –11682,0 гектаров.
В населенном пункте Екпетал 486 условных/голов крупного рогатого скота, из них 261 условных/голов маточного поголовья, 210 условных/голов мелкого рогатого скота, 109 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет–3530,0 гектаров.
Поголовье скота в субьектов предпринимательства Уилского сельского округа 3563 условных/голов крупного рогатого скота, из них 1821 условных/голов маточного поголовья,1086 условных/голов мелкого рогатого скота, 3539 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ субьектов предпринимательства составляет 95730,0 гектаров.
В округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбище являются основным источником кормов для сельскохозяйственных животных. Пастбищные угодья богаты легко усвояемыми питательными веществами. Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах увеличивает ценность скота и создает благоприятные условия для набора веса и воспроизводства.
Для пастбищ состоящих из типчака, осоки, полыни и различными травами широко распространенных в Уилском сельском округе наиболее целесообразно создавать чередование 3–х поясного пастбищеоборота для ежегодного выпаса скота на все сезоны года. Только в этом случае растительность пастбищ может дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсева растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.
Среднесуточная норма потребления воды одного сельскохозяйственного животного за весь сезон использования пастбищ в зависимости от погодных условий, и особенностей пастбищного корма крупно–рогатый скот и лошади, верблюды 45–60 литров; молодняк 1–2 лет 25–35 литров; молодняк одного года 10–15 литров; для овец и коз составляет 3–5 литров, ягнят и козлят составляет 1–2 литра.

Топырағы қара қоңыр, оңтүстікте сортаң, топырақты жерлер кездеседі. Егер де, округ жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын-қардың аз-көптігіне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 3,0 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады
Ойыл ауылдық округінің елді мекендері бөлінісінде мал басының есебі және жайылымдық алқаптары көлемі (гектар):
Ойыл ауылында 2941 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 1829 шартты/бас, 837 шартты/ бас ұсақ мүйізді мал, 540 шарты/бас жылқы.
Жайылым көлемі –33090,0 гектарды құрайды.
Ақшатау ауылында 880 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 509 шартты/бас, 340 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 262 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі –17535,0 гектарды құрайды.
Қаракемер ауылында 664 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 366 шартты/бас, 328 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 267 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі –11682,0 гектарды құрайды.
Екпетал ауылында 486 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 261 шартты/бас, 210 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 109 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі –3530,0 гектарды құрайды.
Ойыл ауылдық округінің кәсіпкерлік субьектілерінің мал басы 3563 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 1821 шартты/бас, 1086 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 3539 шартты/бас жылқы.
Кәсіпкерлік субьектілерінің жайылым алаңы 95730,0 гектарды құрайды.
Округте 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылым ауылшаруашылығы жануарларының азықтық қорегінің негізгі бөлігін құрайды. Жайылымдық алқабтар тез сіңірілетін нәрлі заттарға бай. Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымда бағу олардың қоңдылығын артып, салмақ қосуларына және төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады.
Ойыл ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 3-белдеулі жайылым айналымын жасау. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Ауа – райы жағдайларына, жайылымдық мал азығы ерекшеліктеріне байланысты жайылымдарды пайдаланудың барлық маусымында бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы;
ірі қара мал және жылқы, түйе үшін 45–60 литрді; 1–2 жастағы төл үшін 25–35 литрді;
бір жастағы кіші төл үшін 10–15 литрді; қой және ешкі үшін 3–5 литрді, қозылар, лақтар үшін 1–2 литрді құрайды;

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Уилскому сельскому округу имеются всего 161567,0 гектар пастбищных земель. В черте населенных пунктов имеются 65837,0 гектаров пастбищ.
В Уилском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены. Схема доступа к водным источникам пастбищных землепользователей создается в границах земель населенных пунктов, в связи с чем не требуется устанавливать отдельный сервитут с землепользователями на сельскохозяйственные угодья.

Ойыл ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 161567,0 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 65837,0 гектар жайылым бар.
Ойыл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы елді мекендер жерлерінің шекараларында жасалады және осыған байланысты ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге жер пайдаланушылар мен жеке сервитут белгілеу талап етілмейді.

На основании выше изложенного, в соответствии согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения населенних пунктов (Уил, Акшатау, Каракемер, Екпетал) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях в разрезе 23720,0 гектар, при норме нагрузки для содержания поголовья 8,0 га/условное поголовье потребность в пастбищах не возникает.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ойыл, Ақшатау, Қаракемер, Екпетал ) елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 23720,0 гектар жайылым алқабы бар, жайылымдық алқаптарында, ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын күтіп-ұстау үшін жүктеме нормасы 8,0 гектар/шартты бас болғанда жайылымға қажеттілік туындамайды.

При норме нагрузки 8,0 га/условное поголовье крупного рогатого скота, 8,0 га/условное поголовье мелкого рогатого скота, 8,0 га/условное поголовье лошадей дополнительная потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения имеется в селе Уил на площади 1454,0 гектар, в населенном пункте Екпетал на площади 2918,0 гектар всего 4372,0 гектаров.
Восполнить существующую потребность в пастбищах необходимо за счет рационального использования отдаленных пастбищ, расположенных в населенном пункте Акшатау, Каракемер.

Жүктеме нормасы мүйізді ірі қара мал басына 8,0 гектар/шартты бас, ұсақ мүйізді малға 8,0 гектар/шартты бас, жылқыға 8,0 гектар/шартты бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қосымша қажеттілігі Ойыл ауылында 1454,0 га, Екпетал елді мекенінде 2918,0 га барлығы 4372,0 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін Ақшатау, Қаракемер елді мекендерінде орналасқан шалғайдағы жайылымдарды ұтымды пайдалану есебінен толықтыру қажет.

Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уилскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Уилского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
таблица № 1
Список собственников земельных участков на территории по Уилскому сельскому округу
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (условное/гол)
КРС
МРС
Лошади
1
к/х "Айдын"

Ойыл ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары,жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ойыл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
№ 1 кесте
Ойыл ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
Жер учаскелерін жер пайдалану шылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Малдың түрлері бойынша (шарты/бас)
МІҚ
ҰММ
жылқы
1
"Айдын" ш/қ

Приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уилскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 2 к решению Уилского районного маслихата № 63 от 13 июля 2023 года
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе имени Ш.Берсиева на 2023–2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе имени Ш.Берсиева на 2023–2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон "О пастбищах"), "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер–Министра Республики Казахстан – Министра сельскогохозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3–3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах, предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса сельскохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа имени Ш.Берсиева в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение-1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение-2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение-3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение-4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение-5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение-6);

Ойыл ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 8- қосымша
Жергілікті жағдайлармен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауылшаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары, белгіленген картасы.
Ойыл аудандық мәслихатының 2023 жылғы 13 шілдедегі № 63 шешіміне 2-қосымша
Ш.Берсиев атындағы ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Ш.Берсиев атындағы ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету, жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрлері ескерілді.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ш.Берсиев атындағы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасын (6-қосымша);

7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение-7);
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение-8);
9) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на территории сельского округа.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно–санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По администиративно–территориальному делению в сельском округе имени Ш.Берсиева имеются 3 населенных пункта.
Общая площадь территории сельского округа имени Ш.Берсиева 160557,0 гектаров, из них пашни – 909,0 гектаров, сенокос – 2740,0 гектаров, пастбищные земли 156329,0 гектаров, земли запаса – 579,0 гектаров.
Категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения –108551,0 гектаров;
земли населенных пунктов –51427,0 гектаров;
земли запаса –579,0 гектаров;
По природным условиям климат территории сельского округа имени Ш.Берсиева резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе –14;–35°С, в июле +24;+38°С. Средний размер осадков составляет 30 мм, а годовой – 214 мм.
Растительный покров разнообразен; белая корневая полынь, лебеда, татарник, рогач, житняк, осока, чҰрная полынь и другие.
Почвы темно каштановые, на юге встречаются солончаковые земли. Если характеризовать в целом пастбища округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,0 до 3,0 центнеров с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне–зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.
Расчет поголовья скота и пастбищных угодий в разрезе населенных пунктов сельского округа имени Ш.Берсиева (гектар):

7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша);
8) жергілікті жағдайлармен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауылшаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары, белгіленген картасы (8-қосымша);
9) ауылдық округ аумағындағы жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ш.Берсиев атындағы ауылдық округінде 3 елді мекендер бар.
Ш.Берсиев атындағы ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 160557,0 гектар, оның ішінде егістік жерлер – 909,0 гектар, шабындық –2740,0 гектар, жайылым жерлері 156329,0 гектар, босалқы жер – 579,0 гектар.
Жер санаттары:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 108551,0 гектар;
елді мекендердің жері – 51427,0 гектар;
босалқы жер –579,0 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Ш.Берсиев атындағы ауылдық округінің климаттық аумағы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтарда –14; –35°С, шілдеде +24; +38°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Өсімдік жамылғысы әртүрлі, ақ тамырлы жусан, көкпек, шағыр, ебелек, еркек шөп, қияқ, қара жусан және басқалары.
Топырағы қара қоңыр, оңтүстікте сортаң, топырақты жерлер кездеседі. Егер де, округ жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын мен қардың мөлшеріне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 3,0 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.
Ш.Берсиев атындағы ауылдық округінің елді мекендері бөлінісінде мал басының есебі және жайылымдық алқаптар көлемі (гектар):

В селе Каратал 1121 условных/голов крупного рогатого скота, из них 855 условных/голов маточного поголовья, 394 условных/голов мелкого рогатого скота, 494 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет– 25815,0 гектаров.
В селе Кумжарган 441 условных/голов крупного рогатого скота, из них 209 условных/голов маточного поголовья, 135 условных/голов мелкого рогатого скота, 165 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет–14350,0 гектаров.
В селе Карасу 157 условных/голов крупного рогатого скота, из них 90 условных/голов маточного поголовья, 128 условных/голов мелкого рогатого скота, 51 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет–11262,0 гектаров.
Поголовье скота в субьектов предпринимательства сельского округа имени Ш.Берсиева 2928 условных/голов крупного рогатого скота, из них 1854 условных/голов маточного поголовья, 787 условных/голов мелкого рогатого скота, 2146 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ субьектов предпринимательства 104902,0 гектаров.
В округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбище являются основным источником кормов для сельскохозяйственных животных. Пастбищные угодья богаты легко усвояемыми питательными веществами. Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах увеличивает ценность скота и создает благоприятные условия для набора веса и воспроизводства.
Для пастбищ состоящих из типчака, осоки, полыни и различными травами широко распространенных в Ш.Берсиевском сельском округе наиболее целесообразно создавать чередование 3–х поясного пастбищеоборота для ежегодного выпаса скота на все сезоны года. Только в этом случае растительность пастбищ может дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсева растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.
Среднесуточная норма потребления воды одного сельскохозяйственного животного за весь сезон использования пастбищ в зависимости от погодных условий, и особенностей пастбищного корма крупно–рогатый скот и лошади, верблюды 45–60 литров; молодняк 1–2 лет 25–35 литров; молодняк одного года 10–15 литров; для овец и коз составляет 3–5 литров, ягнят и козлят составляет 1–2 литров.

Қаратал ауылында 1121 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 855 шартты/бас, 394 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 494 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі – 25815,0 гектарды құрайды.
Құмжарған ауылында 441 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 209 шартты/бас, 135 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 165 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі – 14350,0 гектарды құрайды.
Қарасу ауылында 157 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 90 шартты/бас, 128 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 51 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі – 11262,0 гектарды құрайды.
Ш.Берсиев атындағы ауылдық округінің кәсіпкерлік субьектілерінің мал басы 2928 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 1854 шартты/бас, 787 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 2146 шартты/бас жылқы.
Кәсіпкерік субектілерінің жайылым алаңы 104902,0 гектарды құрайды.
Округте 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылым ауыл шаруашылығы жануарларының азықтық қорегінің негізгі бөлігін құрайды. Жайылымдық алқабтар тез сіңірілетін нәрлі заттарға бай. Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымда бағу олардың қоңдылығын артырып, салмақ қосуларына және төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады.
Ш.Берсиев атындағы ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әр түрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 3-белдеулі жайылым айналымын жасау. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Ауа – райы жағдайларына, жайылымдық мал азығы ерекшеліктеріне байланысты, жайылымдарды пайдаланудың барлық маусымында бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы;
ірі қара мал және жылқы, түйе үшін 45–60 литрді; 1–2 жастағы төл үшін 25–35 литрді;
бір жастағы кіші төл үшін 10–15 литрді; қой және ешкі үшін 3–5 литрді, қозылар, лақтар үшін 1–2 литрді құрайды.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу имени Ш.Берсиева имеются всего 156329,0 гектар пастбищных земель. В черте населенных пунктов имеются 51427,0 гектаров пастбищ.
В сельском округе имени Ш.Берсиева сервитуты для прогона скота не установлены. Схема доступа к водным источникам пастбищных землепользователей создается в границах земель населенных пунктов, в связи с чем не требуется устанавливать отдельный сервитут с землепользователями на сельскохозяйственные угодья.

Ш.Берсиев атындағы ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 156329,0 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 51427,0 гектар жайылым бар.
Ш.Берсиев атындағы ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы елді мекендер жерлерінің шекараларында жасалады және осыған байланысты ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге жер пайдаланушылармен жеке сервитут белгілеу талап етілмейді.

На основании выше изложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужды местного населения населенных пунктов (Каратал, Кумжарган, Карасу) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях в размере 9323,0 гектар, при норме нагрузки для содержания поголовья 8,0 га/условное поголовье потребность в пастбищах не возникает.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңның 15–бабына сәйкес, жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қаратал, Құмжарған, Қарасу ) елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 9323,0 гектар жайылым алқабы бар, жайылымдық алқаптарында, ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын күтіп-ұстау үшін жүктеме нормасы 8,0 гектар/шартты бас болғанда жайылымға қажеттілік туындамайды.

При норме нагрузки 8,0 га/условное поголовье крупного рогатого скота, 8,0 га/условное поголовье мелкого рогатого скота, 8,0 га/условное поголовье лошадей дополнительная потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения не возникает.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу имени Ш. Берсиева
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа имени Ш.Берсиева в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
таблица № 1
Список собственников земельных участков на территории по сельскому округу имени Ш.Берсиева
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (условное/гол)
КРС
МРС
Лошади
1
к/х "Әбіл-Ата"

Жүктеме нормасы мүйізді ірі қара мал басына 8,0 гектар/шартты бас, ұсақ мүйізді малға 8,0 гектар/шартты бас, жылқыға 8,0 гектар/шартты бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
Ш.Берсиев атындағы ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ш.Берсиев атындағы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
№ 1- кесте
Ш. Берсиев атындағы ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
Жер учаскелерін жер пайдалану шылардың атауы
Жайы-лым алаңы, (га)
Малдың түрлері бойынша (шарты/бас)
МІҚ
ҰММ
жылқы
1
"Әбіл-Ата" ш/қ

8574,0
536,0
4520,0
5256,0
5680,0
15456,0
26739,0
273,0
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу имени Ш.Берсиева
на 2023-2024 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу имени Ш.Берсиева
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу имени Ш.Берсиева
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу имени Ш.Берсиева
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу имени Ш.Берсиева
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу имени Ш.Берсиева
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2023 году
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
7
Сельский округ имени Ш.Берсиева
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ОЗ
ВЛС
ЛС
ЛОС
Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно – типчаково – полынных степях – составляет 180–200 дней.
В данном случае, продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне–летний сезон;
ЛС –летний сезон;
ЛОС – летне–осенний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон;
КРС–крупно рогатый скот;
МРС– мелко рогатый скот;
КХ – крестьянское хозяйство;
ТОО– товарищество с ограниченной ответственностью;
СПК– сельскохозяйственный производственный кооператив;
Н/П - Населенный пункт, С – село.
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу имени Ш.Берсиева
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
Приложение 3 к решению Уилского районного маслихата № 63 от 13 июля 2023 года
План по управлению пастбищами и их использованию в Коптогайском сельском округе на 2023-2024 годы

8574,0
536,0
4520,0
5256,0
5680,0
15456,0
26739,0
273,0
Ш. Берсиев атындағы ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналғанжайылымдарды басқару және олардыпайдалану жөніндегі жоспарға 2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Ш.Берсиев атындағы ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Ш.Берсиев атындағы ауылдық Округінде 2023-2024 жылдарға Арналған жайылымдарды басқару және Оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ш.Берсиев атындағы ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ш.Берсиев атындағы ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6- қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ш.Берсиев атындағы ауылдық округінде 2023-2024жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюды және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ш.Берсиев атындағы ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 8-қосымша
Жергілікті жағдайлармен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауылшаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары, белгіленген картасы.
Ойыл аудандық мәслихатының
2023 жылғы 13 шілдедегі
№ 63 шешіміне 3- қосымша
Көптоғай ауылдық округінде 2023–2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Коптогайском сельском округе на 2023–2024 годы ( далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер–Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3–3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах, предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса сельскохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Коптогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании право устанавливающих документов (приложение-1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение-2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение-3);
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды (приложение-4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение-5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение-6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение-7);
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение-8);

Осы Көптоғай ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының ""Жайылымдар туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету, жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрлері ескерілді.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Көптоғай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша);
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары, белгіленген картасын (8- қосымша);

9) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на территории сельского округа.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно – санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По администиративно–территориальному делению в Коптогайском сельском округе имеются 4 населенных пункта.
Общая площадь территории Коптогайского сельского округа –190366,0 гектаров, из них сенокос – 1547,0 гектаров, пастбищные земли – 185272,0 гектаров, земли запаса – 3547,0 гектаров.
Категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения –98707,0 гектаров;
земли населенных пунктов – 88112,0 гектаров;
земли запаса – 3547,0 гектаров.
По природным условиям климат территории Коптогайского сельского округа резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе –14;–35°С, в июле +24;+38°С. Средний размер осадков составляет 30 мм, а годовой – 214 мм.
Растительный покров разнообразен; белая корневая полынь, лебеда, татарник, рогач, житняк, осока, чҰрная полынь и другие.
Почвы темно каштановые, на юге встречаются солончаковые земли. Если характеризовать в целом пастбища округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,0 до 3,0 центнеров с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне–зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.
Расчет поголовья скота и пастбищных угодий в разрезе населенных пунктов Коптогайского сельского округа (гектар):
В селе Коптогай 1267 условных/голов крупного рогатого скота, из них 719 условных/голов маточного поголовья, 512 условных/голов мелкого рогатого скота, 681 условных/голов лошадей.

9) ауылдық округ аумағында жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Көптоғай ауылдық округінде 4 елді мекендер бар.
Көптоғай ауылдық округінің жалпы ауданы 190366,0 гектар, оның ішінде шабындық –1547,0 гектар, жайылым жерлері – 185272,0 гектар, босалқы жер – 3547,0 гектар.
Жер санаттары:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 98707,0 гектар;
елді мекендердің жері – 88112,0 гектар;
босалқы жер 3547,0 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Көптоғай ауылдық округінің климаттық аумағы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтарда –14; –35°С, шілдеде +24; +38°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Өсімдік жамылғысы әртүрлі; ақ тамырлы жусан, көкпек, шағыр, ебелек, еркек шөп, қияқ, қара жусан және басқалары.
Топырағы қара қоңыр, оңтүстікте сортаң, топырақты жерлер кездеседі. Егер де, округ жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын мен қардың мөлшеріне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 3,0 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.
Көптоғай ауылдық округінің елді мекендері бөлнісінде мал басының есебі және жайылымдық алқаптар көлемі (гектар):
Көптоғай ауылында 1267 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 719 шартты/бас бас, 512 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 681 шартты/бас жылқы.

Площадь пастбища составляет 33722,0 гектаров. .
В селе Аманкелди 901 условных/голов крупного рогатого скота, из них 601 условных/голов маточного поголовья, 241 условных/голов мелкого рогатого скота, 280 условных/голов лошадей.
Площадь пастбища составляет 21960,0 гектаров.
В селе Карасу 314 условных/голов крупного рогатого скота, из них 186 условных/голов маточного поголовья, 120 условных/голов мелкого рогатого скота, 120 условных/голов лошадей.
Площадь пастбища составляет 10975,0 гектаров.
В селе Шубарши 585 условных/голов крупного рогатого скота, из них 414 условных/голов маточного поголовья, 320 условных/голов мелкого рогатого скота, 230 условных/голов лошадей.
Площадь пастбища составляет 21455,0 гектаров.
Поголовье скота в субьектов предпринемательства Коптогайского сельского округа 3522 условных/голов крупного рогатого скота, из них 2017 условных/голов маточного поголовья, 1917 условных/голов мелкого рогатого скота, 2205 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ субьектов предпринемательства составляет 97160,0 гектаров.

Жайылым көлемі 33722,0 гектарды құрайды.
Амангелді ауылында 901 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 601 шартты/бас, 241 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 280 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі 21960,0 гектарды құрайды.
Қарасу ауылында 314 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 186 шартты/бас, 120 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 120 бас жылқы.
Жайылым көлемі 10975,0 гектарды құрайды.
Шұбарши ауылында 585 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 414 шартты/бас, 320 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 230 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі 21455,0 гектарды құрайды.
Көптоғай ауылдық округінің кәсіпкерлік субьектілерінің мал басы 3522 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 2017 шартты/бас, 1917 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 2205 шартты/бас жылқы.
Кәсіпкерлік субьектілерінің жайылым алаңы 97160,0 гектарды құрайды.

В округе имеется 1 ветеринарный пункт, 2 скотомогильник.
Пастбище являются основным источником кормов для сельскохозяйственных животных. Пастбищные угодья богаты легко усвояемыми питательными веществами. Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах увеличивает ценность скота и создает благоприятные условия для набора веса и воспроизводства.
Для пастбищ состоящих из типчака, осоки, полыни и различными травами широко распространенных в Коптогайском сельском округе наиболее целесообразно создавать чередование 3–х поясного пастбищеоборота для ежегодного выпаса скота на все сезоны года. Только в этом случае растительность пастбищ может дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсева растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.
Среднесуточная норма потребления воды одного сельскохозяйственного животного за весь сезон использования пастбищ в зависимости от погодных условий, и особенностей пастбищного корма крупно–рогатый скот и лошади, верблюды 45–60 литров; молодняк 1–2 лет 25–35 литров; молодняк одного года10–15 литров; для овец и коз составляет 3–5 литров, ягнят и козлят составляет 1–2 литров.

Округте 1 мал дәрігерлік пункті, 2 мал көміндісі бар.
Жайылым ауылшаруашылығы жануарларының азықтық қорегінің негізгі бөлігін құрайды. Жайылымдық алқабтар тез сіңірілетін нәрлі заттарға бай. Ауылшаруашылығы жануарларын жайылымда бағу олардың қоңдылығын артып, салмақ қосуларына және төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады.
Көптоғай ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 3-белдеулі жайылым айналымын жасау. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Ауа – райы жағдайларына, жайылымдық мал азығы ерекшеліктеріне байланысты жайылымдарды пайдаланудың барлық маусымында бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы;
ірі қара мал және жылқы, түйе үшін 45–60 литрді; 1–2 жастағы төл үшін 25–35 литрді;
бір жастағы кіші төл үшін 10–15 литрді; қой және ешкі үшін 3–5 литрді, қозылар, лақтар үшін 1–2 литрді құрайды.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Коптогайскому сельскому округу имеются всего 185272,0 гектар пастбищных земель. В черте населенных пунктов имеются 88112,0 гектаров пастбищ.
В Коптогайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены. Схема доступа к водным источникам пастбищных землепользователей создается в границах земель населенных пунктов, в связи с чем не требуется устанавливать отдельный сервитут с землепользователями на сельскохозяйственные угодья.

Көптоғай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 185272,0 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 88112,0 гектар жайылым бар.
Көптоғай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы елді мекендер жерлерінің шекараларында жасалады және осыған байланысты ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге жер пайдаланушылар мен жеке сервитут белгілеу талап етілмейді.

На основании выше изложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения населенных пунктов (Коптогай, Амангелди, Карасу, Шубарши) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях в размере 15360,0 гектар, при норме нагрузки для содержания поголовья 8,0 га/условное поголовье потребность в пастбищах не возникает.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Респуюликасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес, жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Көптоғай, Амангелді, Қарасу, Шұбарши ) елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 15360,0 гектар жайылым алқабы бар, жайылымдық алқаптарында, ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын күтіп-ұстау үшін жүктеме нормасы 8,0 гектар/шартты бас болғанда жайылымға қажеттілік туындамайды.

При норме нагрузки 8,0 га/условное поголовье крупного рогатого скота, 8,0 га/условное поголовье мелкого рогатого скота, 8,0 га/условное поголовье лошадей дополнительная потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения не возникает.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Коптогайскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Коптогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании право устанавливающих документов
таблица № 1
Список собственников земельных участков на территории по Коптогайскому сельскому округу
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (условное/гол)
КРС
МРС
Лошади
1
к/х "Әмір"

Жүктеме нормасы мүйізді ірі қара мал басына 8,0 гектар/шартты бас, ұсақ мүйізді малға 8,0 гектар/шартты бас, жылқыға 8,0 гектар/шартты бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
Көптоғай ауылдық округінде
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Көптоғай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
№ 1 кесте
Көптоғай ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
Жер учаскелерін жер пайдалану шылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Малдың түрлері бойынша (шарты/бас)
МІҚ
ҰММ
жылқы
1
"Әмір" ш/қ

Длительность пастбищного периода связана с почвенно–климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно – типчаково – полынных степях – составляет 180–200 дней.
В данном случае, продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне–летний сезон;
ЛС – летний сезон;
ЛОС – летне–осенний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон;
КРС–крупно рогатый скот;
МРС– мелко рогатый скот;
КХ – крестьянское хозяйство;
ТОО– товарищество с ограниченной ответственностью;
СПК– сельскохозяйственный производственный кооператив;
Н/П–населенный пункт, С – село.
Приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Коптогайскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 4 к решению Уилского районного маслихата № 63 от 13 июля 2023 года
План по управлению пастбищами и их использованию в Сарбийском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Сарбийском сельском округе на 2023–2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер–Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3–3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах, предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса сельскохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Сарбийского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании право устанавливающих документов (приложение-1);

Жайылым кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймағына, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ – селеулі – бетегелі – жусанды далада 180–200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда, жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, ұсақ мүйізді мал, жылқы және түйелер үшін қар жамылғысының максималды тереңдігі мен қардың тығыздығына және басқада факторларға байланысты.
Ескерту: аббревиатураның шешуі:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ДҚ – демалушы қоршау;
МІҚ– мүйізді ірі қара;
ҰММ – ұсақ мүйізді мал;
ШҚ – шаруа қожалығы;
ЖШС– жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
АӨК– ауылшаруашылығы өндірістік кооперативі;
Е/М– елді мекен, А – ауыл.
Көптоғай ауылдық округінде
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 8- қосымша
Жергілікті жағдайлармен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары, белгіленген картасы.
Ойыл аудандық мәслихатының 2023 жылғы 13 шілдедегі № 63 шешіміне 4- қосымша
Сарбие ауылдық округінде 2023–2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Сарбие ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету, жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрлері ескерілді.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Сарбие ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);

По природным условиям климат территории Сарбийского сельского округа резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе –14; –35°С, в июле +24;+38°С. Средний размер осадков составляет 30 мм, а годовой – 214 мм.
Растительный покров разнообразен; белая корневая полынь, лебеда, татарник, рогач, житняк, осока, чҰрная полынь и другие.
Почвы темно каштановые, на юге встречаются солончаковые земли. Если характеризовать в целом пастбища округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,0 до 3,0 центнеров с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне – зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.
Расчет поголовья скота и пастбищных угодий в разрезе населенных пунктов Сарбийского сельского округа (гектар):
в селе Сарбие 1863 условных/голов крупного рогатого скота, из них 1240 условных/голов маточного поголовья, 607 условных/голов мелкого рогатого скота, 900 условных/голов лошадей.
Площадь пастбища составляет– 28224,0 гектаров.
В селе Каракол 155 условных/голов крупного рогатого скота, из них 92 условных/голов маточного поголовья, 28 условных/голов мелкого рогатого скота, 69 условных/голов лошадей.
Площадь пастбища составляет–13021,0 гектаров.
Поголовье скота в субьектов предпринимательства Сарбийского сельского округа 2839 условных/голов крупного рогатого скота, из них 1616 условных/голов маточного поголовья, 1133 условных/голов мелкого рогатого скота, 2454 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ субьектов предпринимательства составляет 72187,0 гектаров.
В округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбище являются основным источником кормов для сельскохозяйственных животных. Пастбищные угодья богаты легко усвояемыми питательными веществами. Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах увеличивает ценность скота и создает благоприятные условия для набора веса и воспроизводства.
Для пастбищ состоящих из типчака, осоки, полыни и различными травами широко распространенных в Сарбийском сельском округе наиболее целесообразно создавать чередование 3–х поясного пастбищеоборота для ежегодного выпаса скота на все сезоны года. Только в этом случае растительность пастбищ может дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсева растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.

Табиғи жағдайлар бойынша Сарбие ауылдық округінің климаттық аумағы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтарда –14; –35°С, шілдеде +24; +38°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Өсімдік жамылғысы әртүрлі, ақ тамырлы жусан, көкпек, шағыр, ебелек, еркек шөп, қияқ, қара жусан және басқалары.
Топырағы қара қоңыр, оңтүстікте сортаң, топырақты жерлер кездеседі. Егер де округ жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын мен қардың мөлшеріне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 3,0 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.
Сарбие ауылдық округінің елді мекендері бөлінісінде мал басының есебі және жайылымдық алқаптары көлемі (гектар):
Сарбие ауылында 1863 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 1240 шартты/бас, 607 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 900 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі – 28224,0 гектарды құрайды.
Қаракөл ауылында 155 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 92 шартты/бас, 28 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 69 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі – 13021,0 гектарды құрайды.
Сарбие ауылдық округінің кәсіпкерлік субьектілерунің мал басы 2839 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 1616 шартты/бас, 1133 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 2454 шартты/бас жылқы.
Кәсіпкерлік субьектілерунің жайылым алаңы 72187,0 гектарды құрайды.
Округте 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылым ауыл шаруашылығы жануарларының азықтық қорегінің негізгі бөлігін құрайды. Жайылымдық алқабтар тез сіңірілетін нәрлі заттарға бай. Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымда бағу олардың қоңдылығын артырып, салмақ қосуларына және төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады.
Сарбие ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 3-белдеулі жайылым айналымын жасау. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Ауа – райы жағдайларына, жайылымдық мал азығы ерекшеліктеріне байланысты жайылымдарды пайдаланудың барлық маусымында бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы;

Среднесуточная норма потребления воды одного сельскохозяйственного животного за весь сезон использования пастбищ в зависимости от погодных условий, и особенностей пастбищного корма крупно – рогатый скот и лошади, верблюды 45–60 литров; молодняк 1– 2 лет 25–35 литров;
молодняк одного года 10–15 литров; для овец и коз составляет 3–5 литров, ягнят и козлят составляет 1–2 литров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Сарбийскому сельскому округу имеются всего 113432,0 гектар пастбищных земель. В черте населенных пунктов имеются 41245,0 гектаров пастбищ.
В Сарбийском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены. Схема доступа к водным источникам пастбищных землепользователей создается в границах земель населенных пунктов, в связи с чем не требуется устанавливать отдельный сервитут с землепользователями на сельскохозяйственные угодья

ірі қара мал және жылқы, түйе үшін 45–60 литрді; 1–2 жастағы төл үшін 25–35 литрді;
бір жастағы кіші төл үшін 10–15 литрді; қой және ешкі үшін 3–5 литрді, қозылар, лақтар үшін 1–2 литрді құрайды.
Сарбие ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 113432,0 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 41245,0 гектар жайылым бар.
Сарбие ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы елді мекендер жерлерінің шекараларында жасалады және осыған байланысты ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге жер пайдаланушылар мен жеке сервитут белгілеу талап етілмейді.

На основании выше изложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения населенных пунктов (Сарбие, Каракол) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях в размере 10656,0 гектар, при норме нагрузки для содержания поголовья 8,0 га/условное поголовье потребность в пастбищах не возникает.
При норме нагрузки 8,0 га/условное поголовье крупного рогатого скота, 8,0 га/условное поголовье мелкого рогатого скота, 8,0 га/условное поголовье лошадей дополнительная потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения не возникает.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сарбийскому сельскому округу

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес, жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Сарбие, Қаракөл) елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 10656,0 гектар жайылым алқабы бар, жайылымдық алқаптарында, ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын күтіп-ұстау үшін жүктеме нормасы 8,0 гектар/шартты бас болғанда жайылымға қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы мүйізді ірі қара мал басына 8,0 гектар/шартты бас, ұсақ мүйізді малға 8,0 гектар/шартты бас, жылқыға 8,0 гектар/шартты бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
Сарбие ауылдық округінде

на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Сарбийского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании право устанавливающих документов
таблица № 1
Список собственников земельных участков на территории по Сарбийскому сельскому округу
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (условное/гол)
КРС
МРС
Лошади
1
к/х "Абзал"

2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Сарбие ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
№ 1 кесте
Сарбие ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
Жер учаскелерін жер пайдалану шылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Малдың түрлері бойынша (шарты/бас)
МІҚ
ҰММ
жылқы
1
"Абзал" ш/қ

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно – типчаково – полынных степях – составляет 180–200 дней.
В данном случае, продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне–летний сезон;
ЛС – летний сезон;
ЛОС – летне–осенний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон;
КРС–крупно рогатый скот;
МРС– мелко рогатый скот;
КХ – крестьянское хозяйство;
ТОО– товарищество с ограниченной ответственностью;
СПК– сельскохозяйственный производственный кооператив;
Н/П–населенный пункт, С – село.
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сарбийскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
Приложение 5 к решению Уилского районного маслихата № 63 от 13 июля 2023 года
План по управлению пастбищами и их использованию в Караойском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Караойском сельском округе на 2023–2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер–Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3–3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах, предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса сельскохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Караойского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании право устанавливающих документов (приложение-1);

Жайылым кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймағына, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ – селеулі – бетегелі –жусанды далада 180–200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда, жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, ұсақ мүйізді мал, жылқы және түйелер үшін қар жамылғысының максималды тереңдігі мен қардың тығыздығына және басқа да факторларға байланысты.
Ескерту: аббревиатураның шешуі:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ДҚ – демалушы қоршау;
МІҚ– мүйізді ірі қара;
ҰММ – ұсақ мүйізді мал;
ШҚ – шаруа қожалығы;
ЖШС– жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
АӨК– ауылшаруашылығы өндірістік кооперативі;
Е/М– елді мекен, А – ауыл.
Сарбие ауылдық округінде
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 8- қосымша
Жергілікті жағдайлармен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары, белгіленген картасы.
Ойыл аудандық мәслихатының 2023 жылғы 13 шілдедегі № 63 шешіміне 5-қосымша
Қараой ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Қараой ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету, жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрлері ескерілді.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қараой ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);

По природным условиям климат территории Караойского сельского округа резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе –14;–35°С, в июле +24;+38°С. Средний размер осадков составляет 30 мм, а годовой– 214 мм.
Растительный покров разнообразен; белая корневая полынь, лебеда, татарник, рогач, житняк, осока, чҰрная полынь и другие.
Почвы темно каштановые, на юге встречаются солончаковые земли. Если характеризовать в целом пастбища округа, то их производительность не постоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,0 до 3,0 центнеров с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.
Расчет поголовья скота и пастбищных угодий в разрезе населенных пунктов Караойского сельского округа (гектар):
в селе Караой 1329 условных/голов крупного рогатого скота, из них 774 условных/голов маточного поголовья, 1155 условных/голов мелкого рогатого скота, 1274 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет– 21021,0 гектаров. .
В селе Кубасай 348 условных/голов крупного рогатого скота, из них 210 условных/голов маточного поголовья, 240 условных/голов мелкого рогатого скота, 190 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет –17587,0 гектаров.
Поголовье скота в субьектов предпринемательства Караойского сельского округа 1443 условных/голов крупного рогатого скота, из них 766 условных/голов маточного поголовья, 558 условных/голов мелкого рогатого скота, 1115 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ субьектов предпринемательства составляет 44176,0 гектаров.
В округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбище являются основным источником кормов для сельскохозяйственных животных. Пастбищные угодья богаты легко усвояемыми питательными веществами. Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах увеличивает ценность скота и создает благоприятные условия для набора веса и воспроизводства.
Для пастбищ состоящих из типчака, осоки, полыни и различными травами широко распространенных в Караойском сельском округе наиболее целесообразно создавать чередование 3–х поясного пастбищеоборота для ежегодного выпаса скота на все сезоны года. Только в этом случае растительность пастбищ может дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсева растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.
Среднесуточная норма потребления воды одного сельскохозяйственного животного за весь сезон использования пастбищ в зависимости от погодных условий, и особенностей пастбищного корма крупно–рогатый скот и лошади, верблюды 45–60 литров; молодняк 1–2 лет 25–35 литров; молодняк одного года 10–15 литров; для овец и коз составляет 3–5 литров, ягнят и козлят составляет 1–2 литров.

Табиғи жағдайлар бойынша Қараой ауылдық округінің климаттық аумағы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтарда –14; –35° С, шілдеде +24; +38° С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Өсімдік жамылғысы әр түрлі; ақ тамырлы жусан, көкпек, шағыр, ебелек, еркек шөп, қияқ, қара жусан және басқалары.
Топырағы қара қоңыр, оңтүстікте сортаң, топырақты жерлер кездеседі. Егер де округ жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын мен қардың мөлшеріне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 3,0 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.
Қараой ауылдық округінің елді мекендері бөлінісінде мал басының есебі және жайылымдық алқаптар көлемі (гектар):
Қараой ауылында 1329 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 774 шартты/бас, 1155 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 1274 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі –21021,0 гектарды құрайды.
Құбасай ауылында 348 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 210 шартты/бас, 240 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 190 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі –17587,0 гектарды құрайды.
Қараой ауылдық округінің кәсіпкерлік субектілерінің мал басы 1443 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 766 шартты/бас, 558 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 1115 шартты/бас жылқы.
Кәсіпкерлік субектілерінің жайылым алаңы 44176,0 гектарды құрайды.
Округте 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылым ауыл шаруашылығы жануарларының азықтық қорегінің негізгі бөлігін құрайды. Жайылымдық алқабтар тез сіңірілетін нәрлі заттарға бай. Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымда бағу олардың қоңдылығын артырып, салмақ қосуларына және төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады.
Қараой ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 3-белдеулі жайылым айналымын жасау. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Ауа – райы жағдайларына, жайылымдық мал азығы ерекшеліктеріне байланысты жайылымдарды пайдаланудың барлық маусымында бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы;
ірі қара мал және жылқы, түйе үшін 45–60 литрді; 1–2 жастағы төл үшін 25–35 литрді;
бір жастағы кіші төл үшін 10–15 литрді; қой және ешкі үшін 3–5 литрді, қозылар, лақтар үшін 1–2 литрді құрайды.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Караойскому сельскому округу имеются всего 82784,0 гектар пастбищных земель. В черте населенных пунктов имеются 38608,0 гектаров пастбищ.
В Караойском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены. Схема доступа к водным источникам пастбищных землепользователей создается в границах земель населенных пунктов, в связи с чем не требуется устанавливать отдельный сервитут с земле пользователями на сельскохозяйственные угодья

Қараой ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 82784,0 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 38608,0 гектар жайылым бар.
Қараой ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы елді мекендер жерлерінің шекараларында жасалады және осыған байланысты ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге жер пайдаланушылармен жеке сервитут белгілеу талап етілмейді.

На основании выше изложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения населенных пунктов (Караой, Кубасай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях в размере 7872,0 гектар, при норме нагрузки для содержания поголовья 8,0 га/условное поголовье потребность в пастбищах не возникает.
При норме нагрузки 8,0 га/условное поголовье крупного рогатого скота, 8,0 га/условное поголовье мелкого рогатого скота, 8,0 га/условное поголовье лошадей дополнительная потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения имеется в селе Караой на площади 9043,0 гектаров.
Восполнить существующую потребность в пастбищах необходимо за счет рационального использования отдаленных пастбищ, расположенных в населенном пункте Кубасай.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Караойскому сельскому округу

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес, жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қараой, Құбасай ) елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 7872,0 гектар жайылым алқабы бар, жайылымдық алқаптарында, ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын күтіп-ұстау үшін жүктеме нормасы 8,0 гектар/шартты бас болғанда жайылымға қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы мүйізді ірі қара мал басына 8,0 гектар/шартты бас, ұсақ мүйізді малға 8,0 гектар/шартты бас, жылқыға 8,0 гектар/шартты бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қосымша қажеттілігі Қараой ауылында 9043,0 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін Құбасай елді мекенінде орналасқан шалғайдағы жайылымдарды ұтымды пайдалану есебінен толықтыру қажет.
Қараой ауылдық округінде

на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Караойского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании право устанавливающих документов
таблица № 1
Список собственников земельных участков на территории по Караойскому сельскому округу
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (условное/гол)
КРС
МРС
Лошади
1
к/х "Әділжан"

2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қараой ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
№ 1 кесте
Қараой ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
Жер учаскелерін жер пайдалану шылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Малдың түрлері бойынша (шарты/бас)
МІҚ
ҰММ
жылқы
1
"Әділжан" ш/қ

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно – типчаково – полынных степях – составляет 180-200 дней.
В данном случае, продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне–летний сезон;
ЛС – летний сезон;
ЛОС – летне–осенний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон;
КРС–крупно рогатый скот;
МРС–мелко рогатый скот;
КХ – крестьянское хозяйство;
ТОО– товарищество с ограниченной ответственностью;
СПК– сельскохозяйственный производственный кооператив;
Н/П–населенный пункт, С – село.
Приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Караойскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 6 к решению Уилского районного маслихата № 63 от 13 июля 2023 года
План по управлению пастбищами и их использованию в Саралжинском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Саралжинском сельском округе на 2023–2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер–Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3–3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах, предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса сельскохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Саралжинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании право устанавливающих документов (приложение-1);

Жайылым кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймағына, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ – селеулі – бетегелі –жусанды далада 180–200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, ұсақ мүйізді мал, жылқы және түйелер үшін қар жамылғысының максималды тереңдігі мен қардың тығыздығына және басқада факторларға байланысты.
Ескерту: аббревиатураның шешуі:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ДҚ – демалушы қоршау;
МІҚ– мүйізді ірі қара;
ҰММ – ұсақ мүйізді мал;
ШҚ – шаруа қожалығы;
ЖШС– жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
АӨК– ауылшаруашылығы өндірістік кооперативі;
Е/М– елді мекен, А – ауыл.
Қараой ауылдық округінде
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 8- қосымша
Жергілікті жағдайлармен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауылшаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары, белгіленген картасы.
Ойыл аудандық мәслихатының 2023 жылғы 13 шілдедегі № 63 шешіміне 6-қосымша
Саралжын ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар.
Осы Саралжын ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету, жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрлері ескерілді.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Саралжын ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);

земли запаса – 1886,0 гектаров.
По природным условиям климат территории Саралжинского сельского округа резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе –14;–35°С, в июле +24;+38°С. Средний размер осадков составляет 30 мм, а годовой– 214 мм.
Растительный покров разнообразен; белая корневая полынь, лебеда, татарник, рогач, житняк, осока, чҰрная полынь и другие.
Почвы темно каштановые, на юге встречаются солончаковые земли. Если характеризовать в целом пастбища округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,5 до 3,5 центнеров с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне–зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.
Расчет поголовья скота и пастбишных угодий в разрезе населенных пунктов Саралжинского сельского округа и площадь пастбищных угодий (гектар):
в селе Кемер 834 условных/голов крупного рогатого скота, из них 470 условных/голов маточного поголовья, 458 условных/голов мелкого рогатого скота, 164 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет –25871,0 гектаров.
В селе Аккемер 428 условных/голов крупного рогатого скота, из них 281 условных/голов маточного поголовья, 122 условных/голов мелкого рогатого скота, 85 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет–18452,0 гектаров.
В селе Бестамак 288 условных/голов крупного рогатого скота, из них 186 условных/голов маточного поголовья, 47 условных/голов мелкого рогатого скота, 27 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет–9813,0 гектаров.
В селе Конырат 112 условных/голов крупного рогатого скота, из них 60 условных/голов маточного поголовья, 64 условных/голов мелкого рогатого скота, 13 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет–21400,0 гектаров.
В селе Шикудук 255 условных/голов крупного рогатого скота, из них 125 условных/голов маточного поголовья, 100 условных/голов мелкого рогатого скота, 84 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет– 8212,0 гектаров.
Поголовье скота в субьектов предпринимательства Саралжинского сельского округа 2362 условных/голов крупного рогатого скота, из них 1247 условных/голов маточного поголовья, 978 условных/голов мелкого рогатого скота, 1449 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ субьектов предпринимательства составляет 109402,0 гектаров.

босалқы жер –1886,0 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Саралжын ауылдық округінің климаттық аумағы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтарда –14; –35°С, шілдеде +24; +38°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Өсімдік жамылғысы әр түрлі, ақ тамырлы жусан, көкпек, шағыр, ебелек, еркек шөп, қияқ, қара жусан және басқалары.
Топырағы қара қоңыр, оңтүстікте сортаң, топырақты жерлер кездеседі. Егер де округ жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын мен қардың мөлшеріне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,5 центнерден 3,5 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі–қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.
Саралжын ауылдық округнің елді мекендері бөлінісінде мал басының есебі және жайылымдық алқаптар көлемі (гектар):
Кемер ауылында 834 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 470 шартты/ бас, 458 шартты/ бас ұсақ мүйізді мал, 164 шартты/ бас жылқы.
Жайылым көлемі –25871,0 гектарды құрайды.
Ақкемер ауылында 428 шартты/ бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 281 шартты/ бас, 122 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 85 шартты/ бас жылқы.
Жайылым көлемі –18452,0 гектарды құрайды.
Бестамақ ауылында 288шартты/ бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 186 шартты/ бас, 47 шартты/ бас ұсақ мүйізді мал, 27 шартты/ бас жылқы.
Жайылым көлемі – 9813,0 гектарды құрайды.
Қоңырат ауылында 112 шартты/ бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 60 шартты/ бас, 64 шартты/ бас ұсақ мүйізді мал, 13 шартты/ бас жылқы.
Жайылым көлемі –21400,0 гектарды құрайды.
Шиқұдық ауылында 255 шартты/ бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 125 шартты/ бас, 100 шартты/ бас ұсақ мүйізді мал, 84 шартты/ бас жылқы.
Жайылым көлемі –8212,0 гектарды құрайды.
Саралжын ауылдық округінің кәсіпкерлік субьектілерінің мал басы 2362 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 1247 бас, 978 шартты/ бас ұсақ мүйізді мал, 1449 шартты/ бас жылқы.
Кәсіпкерлік субьектілерінің жайылым алаңы 109402,0 гектарды құрайды.

В округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбище являются основным источником кормов для сельскохозяйственных животных. Пастбищные угодья богаты легко усвояемыми питательными веществами. Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах увеличивает ценность скота и создает благоприятные условия для набора веса и воспроизводства.
Для пастбищ состоящих из типчака, осоки, полыни и различными травами широко распространенных в Саралжинском сельском округе наиболее целесообразно создавать чередование 3–х поясного пастбищеоборота для ежегодного выпаса скота на все сезоны года. Только в этом случае растительность пастбищ может дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсева растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.

Округте 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылым ауыл шаруашылығы жануарларының азықтық қорегінің негізгі бөлігін құрайды. Жайылымдық алқабтар тез сіңірілетін нәрлі заттарға бай. Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымда бағу олардың қоңдылығын артып, салмақ қосуларына және төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады.
Саралжын ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 3-белдеулі жайылым айналымын жасау. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Ауа – райы жағдайларына, жайылымдық мал азығы ерекшеліктеріне байланысты, жайылымдарды пайдаланудың барлық маусымында бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы;

Среднесуточная норма потребления воды одного сельскохозяйственного животного за весь сезон использования пастбищ в зависимости от погодных условий, и особенностей пастбищного корма крупно–рогатый скот и лошади, верблюды 45–60 литров; молодняк 1–2 лет 25–35 литров; молодняк одного года 10–15 литров; для овец и коз составляет 3–5 литров, ягнят и козлят составляет 1–2 литра.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Саралжинскому сельскому округу имеются всего 184516,0 гектар пастбищных земель. В черте населенных пунктов имеются 86903,0 гектаров пастбищ.
В Саралжинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены. Схема доступа к водным источникам пастбищных землепользователей создается в границах земель населенных пунктов, в связи с чем не требуется устанавливать отдельный сервитут с землепользователями на сельскохозяйственные угодья.

ірі қара мал және жылқы, түйе үшін45–60 литрді; 1–2 жастағы төл үшін 25–35 литр, бір жастағы кіші төл үшін10–15 литрді; қой және ешкі үшін 3–5 литрді, қозылар, лақтар үшін 1–2 литрді құрайды.
Саралжын ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 184516,0 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 86903,0 гектар жайылым бар.
Саралжын ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы елді мекендер жерлерінің шекараларында жасалады және осыған байланысты ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге жер пайдаланушылар мен жеке сервитут белгілеу талап етілмейді.

На основании выше изложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения населенных пунктов (Кемер, Аккемер, Бестамак, Конырат, Шикудук) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях в размере 8976,0 гектаров, при норме нагрузки для содержания поголовья 8,0 га/условное поголовье потребность в пастбищах не возникает.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес, жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Кемер, Ақкемер, Бестамақ, Қоңырат және Шиқұдық) елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 8976,0 гектар жайылым алқабы бар, жайылымдық алқаптарында, ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын күтіп-ұстау үшін жүктеме нормасы 8,0 гектар/шартты бас болғанда жайылымға қажеттілік туындамайды.

При норме нагрузки 8,0 га/условное поголовье крупного рогатого скота, 8,0 га/условное поголовье мелкого рогатого скота, 8,0 га/условное поголовье лошадей дополнительная потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения не возникает.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Саралжинскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Саралжинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании право устанавливающих документов
таблица № 1
Список собственников земельных участков на территории по Саралжинскому сельскому округу
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (условное/гол)
КРС
МРС
Лошади
1
к/х "Азамат"

Жүктеме нормасы мүйізді ірі қара мал басына 8,0 гектар/шартты бас, ұсақ мүйізді малға 8,0 гектар/шартты бас, жылқыға 8,0 гектар/шартты бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
Саралжын ауылдық округінде
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Саралжын ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
№ 1 кесте
Саралжын ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
Жер учаскелерін жер пайдалану шылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Малдың түрлері бойынша (шарты/бас)
МІҚ
ҰММ
жылқы
1
"Азамат" ш/қ

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно – типчаково – полынных степях – составляет 180–200 дней.
В данном случае, продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне–летний сезон;
ЛС – летний сезон;
ЛОС – летне–осенний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон;
КРС–крупно рогатый скот;
МРС– мелко рогатый скот;
КХ – крестьянское хозяйство;
ТОО– товарищество с ограниченной ответственностью;
СПК– сельскохозяйственный производственный кооператив;
Н/П–населенный пункт, С – село.
Приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Саралжинскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 7 к решению Уилского районного маслихата № 63 от 13 июля 2023 года
План по управлению пастбищами и их использованию в Кайындинском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Кайындинском сельском округе на 2023–2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер–Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3–3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах, предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса сельскохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кайындинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании право устанавливающих документов (приложение-1);

Жайылым кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймағына, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ – селеулі – бетегелі –жусанды далада 180–200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда, жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, ұсақ мүйізді мал, жылқы және түйелер үшін қар жамылғысының максималды тереңдігі мен қардың тығыздығына және басқада факторларға байланысты.
Ескерту: аббревиатураның шешуі:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ДҚ – демалушы қоршау;
МІҚ– мүйізді ірі қара;
ҰММ – ұсақ мүйізді мал;
ШҚ – шаруа қожалығы;
ЖШС– жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
АӨК– ауылшаруашылығы өндірістік кооперативі;
Е/М– елді мекен, А – ауыл.
Саралжын ауылдық округінде
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 8- қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары, белгіленген картасы.
Ойыл аудандық мәслихатының 2023 жылғы 13 шілдедегі № 63 шешіміне 7- қосымша
Қайыңды ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Қайыңды ауылдық округінде 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету, жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрлері ескерілді.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қайыңды ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);

земли запаса – 752,0 гектаров.
По природным условиям климат территории Кайындинского сельского округа резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе –14; –35°С, в июле +24; +38°С. Средний размер осадков составляет 30 мм, а годовой– 214 мм.
Растительный покров разнообразен; белая корневая полынь, лебеда, татарник, рогач, житняк, осока, черная полынь и другие.
Почвы темно каштановые, на юге встречаются солончаковые земли. Если характеризовать в целом пастбища округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,5 до 3,5 центнеров с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне–зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.
Расчет поголовья скота и пастбищных угодий в разрезе населенных пунктов Кайындинского сельского округа (гектар):
в селе Акжар 1072 условных/голов крупного рогатого скота, из них 680 условных/голов маточного поголовья, 325 условных/голов мелкого рогатого скота, 77 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет– 27400,0 гектаров.
В селе Косембай 673 условных/голов крупного рогатого скота, из них 392 условных/голов маточного поголовья, 180 условных/голов мелкого рогатого скота, 52 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет–10286,0 гектаров.
Поголовье скота в субектов предпринемательства Кайындинского сельского округа 1474 условных/голов крупного рогатого скота, из них 898 условных/голов маточного поголовья, 845 условных/голов мелкого рогатого скота, 519 условных/голов лошадей.
Площадь пастбищ субектов предпринемательства составляет 82803,0 гектаров.
В округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбище являются основным источником кормов для сельскохозяйственных животных. Пастбищные угодья богаты легко усвояемыми питательными веществами. Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах увеличивает ценность скота и создает благоприятные условия для набора веса и воспроизводства.
Для пастбищ состоящих из типчака, осоки, полыни и различными травами широко распространенных в Кайындинском сельском округе наиболее целесообразно создавать чередование 3–х поясного пастбищеоборота для ежегодного выпаса скота на все сезоны года. Только в этом случае растительность пастбищ может дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсева растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.
Среднесуточная норма потребления воды одного сельскохозяйственного животного за весь сезон использования пастбищ в зависимости от погодных условий, и особенностей пастбищного корма крупно–рогатый скот и лошади, верблюды 45–60 литров; молодняк 1–2 лет 25–35 литров; молодняк одного года 10–15 литров; для овец и коз составляет 3–5 литров, ягнят и козлят составляет 1–2 литров.

босалқы жер – 752,0 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Қайыңды ауылдық округінің климаттық аймағы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтарда –14; –35°С, шілдеде +24; +38°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Өсімдік жамылғысы әр түрлі; ақ тамырлы жусан, көкпек, шағыр, ебелек, еркек шөп, қияқ, қара жусан және басқалары.
Топырағы қара қоңыр, оңтүстікте сортаң, топырақты жерлер кездеседі. Егер де, округ жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын мен қардың мөлшеріне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,5 центнерден 3,5 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.
Қайыңды ауылдық округінің елді мекендері бөлінісінде мал басының есебі және жайылымдық алқаптар көлемі (гектар):
Ақжар ауылында 1072 шартты/бас мүйізді ірі қараны, оның ішінде аналық мал 680 шартты/бас, 325 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 77 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі – 27400,0 гектарды құрайды.
Көсембай ауылында 673 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 392 бас, 180 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 52 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі –10286,0 гектарды құрайды.
Қайыңды ауылдық округінің кәсіпкерлік субьектілерінің мал басы 1474 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 898 шартты/бас, 845 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 519 шартты/бас жылқы.
Кәсіпкерлік субьектілерінің жайылым алаңы 82803,0 гектарды құрайды.
Округте 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылым ауыл шаруашылығы жануарларының азықтық қорегінің негізгі бөлігін құрайды. Жайылымдық алқабтар тез сіңірілетін нәрлі заттарға бай. Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымда бағу олардың қоңдылығын арттырып, салмақ қосуларына және төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады.
Қайыңды ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 3–белдеулі жайылым айналымын жасау. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Ауа – райы жағдайларына, жайылымдық мал азығы ерекшеліктеріне байланысты жайылымдарды пайдаланудың барлық маусымында бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы;
ірі қара мал және жылқы, түйе үшін45–60 литрді; 1–2 жастағы төл үшін 25–35 литрді;
бір жастағы кіші төл үшін10–15 литрді; қой және ешкі үшін 3–5 литрді, қозылар, лақтар үшін 1–2 литрді құрайды.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кайындинскому сельскому округу имеются всего 120489,0 гектар пастбищных земель. В черте населенного пункта имеются 37686,0 гектар пастбищ.
В Кайындинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены. Схема доступа к водным источникам пастбищных землепользователей создается в границах земель населенных пунктов, в связи с чем не требуется устанавливать отдельный сервитут с землепользователями на сельскохозяйственные угодья.

Қайыңды ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 120489,0 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 37686,0 гектар жайылым бар.
Қайыңды ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы елді мекендер жерлерінің шекараларында жасалады және осыған байланысты ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге жер пайдаланушылар мен жеке сервитут белгілеу талап етілмейді.

На основании выше изложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения населенных пунктов (Акжар, Кусембай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях в размере 8576,0 гектар, при норме нагрузки для содержания поголовья 8,0 га/условное поголовье потребность в пастбищах не возникает.
При норме нагрузки 8,0 га/условное поголовье крупного рогатого скота, 8,0 га/условное поголовье мелкого рогатого скота, 8,0 га/условное поголовье лошадей дополнительная потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения не возникает.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Кайындинскому сельскому округу

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасы "Жайылымдар туралы" Заңның 15–бабына сәйкес, жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ақжар, Көсембай) елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 8576,0 гектар жайылым алқабы бар, жайылымдық алқаптарында, ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын күтіп-ұстау үшін жүктеме нормасы 8,0 гектар/шартты бас болғанда жайылымға қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы мүйізді ірі қара мал басына 8,0 гектар/шартты бас, ұсақ мүйізді малға 8,0 гектар/шартты бас, жылқыға 8,0 гектар/шартты бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
Қайыңды ауылдық округінде

на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кайындинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании право устанавливающих документов
таблица № 1
Список собственников земельных участков на территории по Кайындинскому сельскому округу
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (условное/гол)
КРС
МРС
Лошади
1
к/х "Айрус"

2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары,жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қайыңды ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
№ 1 кесте
Қайыңды ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
Жер учаскелерін жер пайдалану шылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Малдың түрлері бойынша (шарты/бас)
МІҚ
ҰММ
жылқы
1
"Айрус" ш/қ