О бюджете Уйгурского района на 2024-2026 годы
Решение Уйгурского районного маслихата Алматинской области от 28 декабря 2023 года № 8-15-82.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", маслихат Уйгурского района РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы 9 332 705 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 4 314 062 тысячи тенге;
неналоговые поступления 24 674 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала 277 146 тысяч тенге;
поступления трансфертов 4 716 823 тысяча тенге;
2) затраты 10 393 798 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 261 351 тысяча тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 968 220 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 52 469 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит)бюджета (-)1 322 444 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 1 158 844 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов 968 220 тысяч тенге;
погашение займов 52 469 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 406 693 тысячитенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Уйгурского районного маслихата Алматинской области от 12.12.2024 № 8-32-161 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2024 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 663 152 тысячи тенге, в том числе:
Шонжынскому сельскому округу 107 599 тысяч тенге;
Сумбинскому сельскому округу 44 659 тысяч тенге;
Киргизсайскому сельскому округу 49 181 тысяча тенге;
Больше-Аксускому сельскому округу 38 410 тысяч тенге;
Аватскому сельскому округу 47 566 тысяч тенге;
Тиирменскому сельскому округу 44 607 тысяч тенге;
Актамскому сельскому округу 37 681 тысяча тенге;
Дардамтинскому сельскому округу 40 947 тысяч тенге;
Кетпенскому сельскому округу 45 766 тысяч тенге;
Мало-Деханскому сельскому округу 41 769 тысяч тенге;
Калжатскому сельскому округу 56 074 тысяч тенге;
Бахарскому сельскому округу 30 198 тысяч тенге;

Ұйғыр ауданының 2024-2026 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Ұйғыр аудандық мәслихатының 2023 жылғы 28 желтоқсандағы № 8-15-82 шешімі.
Ескерту. 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Ұйғыр аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2024 жылы келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 12 301 015 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер 3 038 223 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 29 974 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 660 901 мың теңге;
трансферттер түсімдері 8 571 917 мың теңге;
2) шығындар 12 416 144 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 81 985 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 155 314 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 73 329 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 197 114 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 197 114 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 155 314 мың теңге;
қарыздарды өтеу 73 329 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланатын қалдықтары 115 129 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы Ұйғыр аудандық мәслихатының 19.03.2025 № 8-37-183 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 663 152 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Шонжы ауылдық округіне 107 599 мың теңге;
Сүмбе ауылдық округіне 44 659 мың теңге;
Қырғызсай ауылдық округіне 49 181 мың теңге;
Үлкен Ақсу ауылдық округіне 38 410 мың теңге;
Ават ауылдық округіне 47 566 мың теңге;
Тиірмен ауылдық округіне 44 607 мың теңге;
Ақтам ауылдық округіне 37 681 мың теңге;
Дардамты ауылдық округіне 40 947 мың теңге;
Кетпен ауылдық округіне 45 766 мың теңге;
Кіші Дихан ауылдық округіне 41 769 мың теңге;
Қалжат ауылдық округіне 56 074 мың теңге;
Бахар ауылдық округіне 30 198 мың теңге;

Таскарасускому сельскому округу 38 227 тысяч тенге;
Шарынскому сельскому округу 40 468 тысяч тенге.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов, в том числе на:
реализацию мероприятий для решения вопросов обустройства населенных пунктов в реализацию мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках государственной программы развития регионов до 2025 года.
Распределение указанных трансфертов бюджетам сельских округов определяется на основании постановления акимата Уйгурского района.

Тасқарасу ауылдық округіне 38 227 мың теңге;
Шарын ауылдық округіне 40 468 мың теңге.
3. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыруға ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыруға.
Көрсетілген трансферттерді ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Ұйғыр ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

43 810
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
43 810
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
57 955
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
56 283
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
1 672
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
108 868
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
58 869
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
49 999
02
Оборона
64 323
1
Военные нужды
21 911
122
Аппарат акима района (города областного значения)
21 911
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
21 911
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
42 412
122
Аппарат акима района (города областного значения)
42 412
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
42 412
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
48 145
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
48 145
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
48 145
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
48 145
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
992 906
1
Социальное обеспечение
316 592
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
316 592
005
Государственная адресная социальная помощь
316 592
2
Социальная помощь
608 157
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
608 157
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
65 972
006
Оказание жилищной помощи
19 975
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов

43 810
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
43 810
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
57 955
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
56 283
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
1 672
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
108 868
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
58 869
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
49 999
02
Қорғаныс
64 323
1
Әскери мұқтаждар
21 911
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
21 911
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
21 911
2
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
42 412
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
42 412
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
42 412
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
48 145
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы өзге де қызметтер
48 145
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
48 145
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
48 145
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
992 906
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
316 592
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
316 592
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
316 592
2
Әлеуметтiк көмек
608 157
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
608 157
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
65 972
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
19 975
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек

22 677
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
22 677
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
42 477
122
Аппарат акима района (города областного значения)
42 477
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
42 477
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
51 515
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
51 515
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
51 515
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
51 515
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 023 802
1
Социальное обеспечение
295 645
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
295 645
005
Государственная адресная социальная помощь
295 645
2
Социальная помощь
658 055
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
658 055
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
70 590
006
Оказание жилищной помощи
21 373
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
103 600
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
8 248
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
201 348
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
252 896
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
70 102
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
70 102
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
48 572
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
5 048
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан

22 677
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
22 677
2
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
42 477
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
42 477
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
42 477
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
51 515
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы өзге де қызметтер
51 515
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
51 515
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
51 515
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 023 802
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
295 645
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
295 645
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
295 645
2
Әлеуметтiк көмек
658 055
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
658 055
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
70 590
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
21 373
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
103 600
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
8 248
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
201 348
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
252 896
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
70 102
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
70 102
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
48 572
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
5 048
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту