О районном бюджете на 2024-2026 годы
Решение Меркенского районного маслихата Жамбылской области от 22 декабря 2023 года № 16-2.
Меркенский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2024 год, в следующих объемах:
1) доходы – 15141043 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 4390414 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 22112 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 30000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 10698517 тысяч тенге;
2) затраты – 15478711 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 216918 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 282438 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 65520 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит бюджета (профицит) – -554586 тысяч тенге;
6)финансирование дефицита бюджета (использование профицита) – 554586 тысяч тенге;
поступление займов – 282438 тысяч тенге;
погашение займов – 65520 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 337668 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1- в редакции решения Меркенского районного маслихата Жамбылской области от 11.03.2024 № 20-2 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2024 год объем субвенций, передаваемых из областного бюджета в сумме 2384824 тысяч тенге.
3. Преусмотреть в районном бюджете на 2024 год объем субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 242559 тысяч тенге, в том числе:
Т.Рыскуловский сельский округ – 19916 тысяч тенге;
Суратский сельский округ – 23930 тысяч тенге;
Жанатоганский сельский округ – 29596 тысяч тенге;
Андас батырский сельский округ – 39328 тысяч тенге;
Кенеский сельский округ – 25490 тысяч тенге;
Таттинский сельский округ – 25156 тысяч тенге;
Акаралский сельский округ – 27684 тысяч тенге;
Акерменский сельский округ – 28994 тысяч тенге;
Аспаринский сельский округ – 22465 тысяч тенге.

2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 желтоқсандағы № 16-2 шешімі.
Меркі аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2, 3–қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесіндей көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 15956016 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 4825414 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 22112 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 45000 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 11063490 мың теңге;
2) шығындар – 16245983 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 207791 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 282438 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 74647 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 47700 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 47700 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджеттің тапшылығы (профициті) – -545458 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) – 545458 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 282438 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 74647 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 337667 мың теңге.
Ескерту. 1- тармақ жаңа редакцияда - Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихатының 11.03.2024 № 20-2 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихатының 10.05.2024 № 23-2 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2024 жылға арналған аудан бюджетінде облыстық бюджетінен берілетін субвенциялардың көлемі 2384824 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
3. 2024 жылы аудандық бюджеттен ауылдық бюджеттерге берілетін бюджеттік субвенция 242559 мың теңге сомасында белгіленсін, соның ішінде:
Т.Рыскулов ауылдық округіне – 19916 мың теңге;
Сұрат ауылдық округіне – 23930 мың теңге;
Жаңатоған ауылдық округіне – 29596 мың теңге;
Андас Батыр ауылдық округіне – 39328 мың теңге;
Кенес ауылдық округіне – 25490 мың теңге;
Тәтті ауылдық округіне – 25156 мың теңге;
Ақарал ауылдық округіне – 27684 мың теңге;
Ақермен ауылдық округіне – 28994 мың теңге;
Аспара ауылдық округіне – 22465 мың теңге.

4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района в сумме 120000 тысяч тенге.
5. Распределение сумме целевых трансфертов на 2024 год бюджетам сельских округов определяются на основании постановления акимата района.
6. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата восьмого созыва по вопросам экономики, бюджета, налогов и развития строительства и инфраструктуры.

4. Аудандық жергілікті атқарушы органның резерві 120000 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.
5. 2024 жылға көрсетілген нысаналы трансферттердің сомаларын ауылдық округтер бюджеттеріне бөлінуі аудан әкімінің қаулысы негізінде айқындалады.
6. Осы шешімнің орындалуына бақылау сегізінші шақырылған аудандық мәслихаттың экономика, бюджет, салық және құрылыс пен инфрақұрылымды дамыту мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.

7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель маслихата
Меркенского района М. Кокрекбаев
Приложение 1 к решению маслихата Меркенского района от 22 декабря 2023 года №16-2
Районный бюджет на 2024 год
Сноска. Приложение 1-в редакции решения Жамбылского районного маслихата Жамбылской области от 11.03.2024 № 20-2 (вводится в действие с 01.01.2024).
Категория
Сумма, тысяч тенге 2024
Класс
Подкласс
Наименование
1
2
3

7. Осы шешім 2024 жылғы 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Меркі аудандық
мәслихатының төрағасы М. Көкрекбаев
Меркі аудандық мəслихатының 2023 жылғы 22 желтоқсандағы №16-2 шешіміне 1 қосымша
2024 жылға арналған аудандық бюджет
Ескерту. 1- қосымша жаңа редакцияда - Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихатының 11.03.2024 № 20-2 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихатының 10.05.2024 № 23-2 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
Санаты
Сомасы, мың теңге 2024
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
1
2
3

16000
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
346763
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
46032
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, системы государственного планирования
43965
004
Капитальные расходы государственного органа
2067
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
243000
040
Развитие объектов государственных органов
243000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2325645
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
60524
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
2265121
494
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
33731
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
33731
02
Оборона
30026
122
Аппарат акима района (города областного значения)
30026
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
4985
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
25041
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
72867
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
72867
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
72867
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1244541
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
455550
005
Государственная адресная социальная помощь
455550
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
290603
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
60253
006
Оказание жилищной помощи
6997
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
135458
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
4430
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
29800
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью

16000
018
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
45
028
Коммуналдық меншікке мүлікті сатып алу
402000
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
621342
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
46032
001
Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
43965
004
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2067
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2494632
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
113006
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
2381626
493
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
34731
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
34731
02
Қорғаныс
31526
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
31526
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
3485
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
28041
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
48418
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
48418
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
48418
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1213669
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
440550
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
440550
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
290603
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
60253
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6997
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
135458
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
4430
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
29800
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
35000
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
35000
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
26608
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
26608
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
174043
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
62551
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
105949
006
Капитальные расходы государственного органа
347
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
5196
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
134014
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
40713
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
39213
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1500
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
12774
010
Развитие сельскохозяйственных объектов
12774
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
44733
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
44733
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
35794
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
35794
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
49829
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
49829
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
39329
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
10500
12
Транспорт и коммуникации
618667
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
618667
022
Развитие транспортной инфраструктуры
3000
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог

456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
35000
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
35000
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
26608
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
26608
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
192433
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
66139
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
110374
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
347
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
15573
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
145273
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
40863
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
39213
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1650
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
14916
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
14916
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
43700
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
43700
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
45794
099
Мамандардың әлеуметтік көмек көрсетуі жөніндегі шараларды іске асыру
45794
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
116200
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
116200
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
41808
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
74392
12
Көлік және коммуникация
347799
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
347799
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
8000
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету

1126050
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
461340
005
Государственная адресная социальная помощь
461340
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
269314
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
60253
006
Оказание жилищной помощи
6997
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
114169
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
4430
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
29800
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
53665
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
395396
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
71228
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4978
021
Капитальные расходы государственного органа
600
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
214909
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
103681
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1751473
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1751473
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
112278
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
153362
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
1485833
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
1361800
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
550667
003
Поддержка культурно-досуговой работы
550667
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
137990
011
Развитие объектов культуры
137990
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)

1126050
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
461340
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
461340
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
269314
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
60253
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6997
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
114169
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
4430
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
29800
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
53665
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
395396
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
71228
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4978
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
600
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
214909
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
103681
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1751473
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1751473
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
112278
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
153362
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
1485833
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiк
1361800
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
550667
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
550667
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
137990
011
Мәдениет объектілерін дамыту
137990
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі