О бюджете Аксуского района на 2024-2026 годы
Решение Аксуского районного маслихата области Жетісу от 26 декабря 2023 года № 20-89.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с пунктом 6 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Аксуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы 8014437 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 445557 тысяч тенге;
неналоговые поступления 84673 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала 27500 тысяч тенге;
поступления трансфертов 7456707 тысяч тенге;
2) затраты 9365970 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 321458 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 406120 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 84662 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-)1672991 тысяча тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 1672991 тысяча тенге, в том числе:
поступление займов 1368940 тысяч тенге;
погашение займов 97934 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств 401985 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Аксуского районного маслихата области Жетісу от 28.05.2024 № 30-133 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2024 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 521 533 тысячи тенге, в том числе:
Аксускому сельскому округу 35 522 тысячи тенге;
Арасанскому сельскому округу 30 246 тысяч тенге;
Б. Сырттановскому сельскому округу 28 612 тысяч тенге;
Егинсускому сельскому округу 29 713 тысяч тенге;
Есеболатовскому сельскому округу 32 689 тысяч тенге;
Жаналыкскому сельскому округу 34 638 тысяч тенге;
Жансугуровскому сельскому округу 20 446 тысяч тенге;
Капальскому сельскому округу 27 664 тысячи тенге;
Каракозскому сельскому округу 34 454 тысячи тенге;
Карасускому сельскому округу 34 145 тысяч тенге;
Карачиликскому сельскому округу 35 633 тысячи тенге;
Кошкенталскому сельскому округу 27 928 тысяч тенге;
Кызылагашскому сельскому округу 30 034 тысячи тенге;

Ақсу ауданының 2024-2026 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Ақсу аудандық мәслихатының 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 20-89 шешімі.
Ескерту. 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 6-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Ақсу аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 8014437 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 445557 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 84673 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 27500 мың теңге;
трансферттер түсімдері 7456707 мың теңге;
2) шығындар 9365970 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 321458 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 406120 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 84662 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 1672991 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 1672991 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 1368940 мың теңге;
қарыздарды өтеу 97934 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 401985 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Жетісу облысы Ақсу аудандық мәслихатының 28.05.2024 № 30-133 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері 521 533 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Ақсу ауылдық округіне 35 522 мың теңге;
Арасан ауылдық округіне 30 246 мың теңге;
Б. Сырттанов ауылдық округіне 28 612 мың теңге;
Егінсу ауылдық округіне 29 713 мың теңге;
Есеболатов ауылдық округіне 32 689 мың теңге;
Жаңалық ауылдық округіне 34 638 мың теңге;
Жансүгіров ауылдық округіне 20 446 мың теңге;
Қапал ауылдық округіне 27 664 мың теңге;
Қаракөз ауылдық округіне 34 454 мың теңге;
Қарасу ауылдық округіне 34 145 мың теңге;
Қарашілік ауылдық округіне 35 633 мың теңге;
Көшкентал ауылдық округіне 27 928 мың теңге;
Қызылағаш ауылдық округіне 30 034 мың теңге;

Матайскому сельскому округу 30 479 тысяч тенге;
Молалинскому сельскому округу 30 432 тысячи тенге;
Ойтоганскому сельскому округу 29 439 тысяч тенге;
Суыксайскому сельскому округу 29 459 тысяч тенге.
3. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в сумме 14 660 тысяч тенге.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты в сумме 201 766 тысяч тенге бюджетам сельских округов на государственные услуги общего характера и жилищно-коммунальное хозяйство.
Распределение указанных трансфертов бюджетам сельских округов определяется на основании постановления акимата Аксуского района.

Матай ауылдық округіне 30 479 мың теңге;
Молалы ауылдық округіне 30 432 мың теңге;
Ойтоған ауылдық округіне 29 439 мың теңге;
Суықсай ауылдық округіне 29 459 мың теңге.
3. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2024 жылға арналған резерві 14 660 мың теңге сомасында бекітілсін.
4. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне жалпы сипаттағы мемлекеттiк қызметтеріне және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылыққа берілетін 201 766 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін.
Көрсетілген трансферттерді ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Ақсу ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

5. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Аксуского районного маслихата "По вопросам бюджета, социально-культурной сферы, молодежной политики, законности и защиты прав".
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель Аксуского районного маслихата Б. Сулейменов
Приложение 1 к решению Аксуского районного маслихата от "26" декабря 2023 года № 20-89
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Аксуского районного маслихата области Жетісу от 28.05.2024 № 30-133 (вводится в действие с 01.01.2024).
Районный бюджет на 2024 год
Категория
Сумма
(тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
1
2
3
4
5
I. Доходы

5. Осы шешімнің орындалуын бақылау Ақсу аудандық мәслихатының "Бюджет, әлеуметтік-мәдениет саласы, жастар саясаты, заңдылық және құқық қорғау мәселелері жөніндегі" тұрақты комиссиясына жүктелсін.
6. Осы шешім 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақсу аудандық мәслихатының төрағасы Б. Сүлейменов
Ақсу аудандық мәслихатының 2023 жылғы "26" желтоқсандағы № 20-89 шешіміне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Жетісу облысы Ақсу аудандық мәслихатының 28.05.2024 № 30-133 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2024 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы
(мың тенге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
1
2
3
4
5
I. Кірістер

492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
721
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
721
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
654 560
1
Социальное обеспечение
232 497
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
232 497
005
Государственная адресная социальная помощь
232 497
2
Социальная помощь
340 576
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
340 576
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
43 787
006
Оказание жилищной помощи
156
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
38 821
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 684
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
126 862
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
129 266
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
81 487
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
75 487
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
53 775
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 158
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
17 554
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
6 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
6 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2 672 705
1
Жилищное хозяйство
1 802 543
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
1 802 543
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда

492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
721
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
721
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
654 560
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
232 497
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
232 497
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
232 497
2
Әлеуметтік көмек
340 576
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
340 576
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
43 787
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
156
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
38 821
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 684
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
126 862
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емдеу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
129 266
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
81 487
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
75 487
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53 775
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 158
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардын құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
17 554
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
6 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
6 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2 672 705
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 802 543
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
1 802 543
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау