Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2023-2024 годы
Решение Панфиловского районного маслихата области Жетісу от 25 декабря 2023 года № 8-14-69
В соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи и 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", пунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Панфиловский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2023-2024 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима района Керимбекова Т.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Е. Шокпаров
Приложение 1 к решению Панфиловского районного маслихата от 25 декабря 2023 года № 8-14-69
План по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловкому району на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2023-2024 годы (далее-План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2020 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Обутверждении Правил рационального использования пастбищ"(зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года №15090 ), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2023-2024 годы График по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и выпаса сельскохозяйственных животных.

Панфилов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Жетісу облысы Панфилов аудандық мәслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 8-14-69 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабы 1 тармағының 13) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабының 1) тармағына сәйкес, Панфилов ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Панфилов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары Т. Керімбековке жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Е. Шоқпаров
Панфилов аудандық мәслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 8-14-69 шешіміне 1 қосымша
Панфилов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған Панфилов аудандары бойынша басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Панфилов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар (бұдан әрі-жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министірінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министірінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министірлігінде 28 сәуір 2017 жылы №15090 тіркелген), Қазақтан Республикасы Ауыл шаруашылығы министірінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министірлігінде 15 мамыр 2015 жылғы №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді .
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар қамтиды:
Панфилов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған Панфилов ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2 қосымша Панфилов ауданы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және маусымдық маршуттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (картасы бар).

Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2023-2024 годы Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов.
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2023-2024 годы Приемлемые схемы пастбищеоборотов (имеется карта).
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2023-2024 годы Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (имеется карта).
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2023-2024 годы Схема (карта) доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам,рекам,прудам оросительным или обводнительным канала, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (имеется карта).
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2023-2024 годы Календарный график по использованию пастбищ, определяюшие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскозяйственных животных.
План принят с учетам сведений о состоянии геобатанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно- санитарных обьектах, данных о численности поголовья сельскохояйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов сельское хозяйственных животных.
По администативно – территориальному делению в Панфиловском районе имеются 13 сельских, 1 городкой округов, 42 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Панфиловского района 1058252 га, из них пастбищные земли -570 633 га, орошаемые земли -44 122 га .
По категориям земли подразделяются на:
Земли сельскозяйственного назначения – 639731 га;
Земли населенных пунктов – 70 000 га
Земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельско хозяйственного назначения -38021 га;
Земли водного фонда -342га;
Земли запаса-389108га;
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе -22; -40°С , в июле +15; +30° С. Средний размер осодков составляет – 49 мм, а годовой – 199мм.
Растителный покров района разнообразный, включает примерно 120 видов. Самые распространенные из них злаковые, бобовые и разнотравье.

Панфилов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған Панфилов ауданы бойынша жайылымдарды басқару жане оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3 қосымша Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік – аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы бар).
Панфилов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған Панфилов ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 4 қосымша Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (картасы бар).
Панфилов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған Панфилов ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5 қосымша Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген картасы (картасы бар).
Панфилов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған Панфилов ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6 қосымша Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (картасы бар).
Панфилов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған Панфилов ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7 қосымша Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңы тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының үйірлері, отарлары, табындары туралы деректер ескертіле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Панфилов ауданында 13 ауылдық, 1 қалалық округтер, 42 ауылдық-мекендер орналасқан.
(Панфилов ауданының жалпы көлемі 1058252 га, оның ішінде жайылымдық жерлер-570 633 га, суармалы жерлер-44 122 га.)
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 639731 га;
Елді мекен жерлері-70 000 га;
Өнеркәсіп көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзгеде жерлер-38021 га;
су қорының жерлері-342 га;
қордағы жерлер-389108 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтинеталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташасы температурасы қаңтар айында- -22; -40°С, шілде айында - +15; +30°С. Жауынның орташа түсімі 49мм, ал жылдық 199 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әр түрлі, шамамен қоса алғанда 120 түрлері. Олардың ішінде ең көп таралған түрлері астық тұқымдас, бұршақ және әр түрлі шөптері.

В районе действуют 14 ветеринарных пунктов, 17 пунктов для искусственного осеменения, 14 скотомогильников и 19 сибирско-язвенные захоронения.
В настоящее время в Панфиловском районе насчитывается крупного роготого скота 89304 голов, мелкого рогатого скота 284247 голов, лошадей 21503 голов, 130 голов свиней и 91491 птиц.
Примечение:
Расшифровка аббревиатуры:
С-показатель Цельсия;
га-гектар;
мм- миллиметр.
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Март, Апрель
Май, июнь, июль, августь, сентябрь
Октябрь, ноябрь
Использование отгонных пастбищ расположенных близ населенных пунктов
Использование отгонных пастбищ расположенных от даленных районах
Использование отгонных пастбищ расположенных близ населенных пунктов
Приложение 2 к решению маслихата Панфиловского районного № 8-14-69 от 25 декабря 2023 года "Об утверждении Плана управлению пастбищами и использованию по Панфиловскому району на 2023 - 2024 годы"
График по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и выпаса сельскохозяйственных животных по Панфиловскому району
Приложение 3 к решению маслихата Панфиловского районного № 8-14-69 от 25 декабря 2023 года "Об утверждении Плана управлению пастбищами и использованию по Панфиловскому району на 2023 - 2024 годы"
Схема расположения пастбищ на территории Панфиловского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 4 к решению маслихата Панфиловского районного № 8-14-69 от 25 декабря 2023 года "Об утверждении Плана управлению пастбищами и использованию по Панфиловскому району на 2023 - 2024 годы"
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 5 к решению маслихата Панфиловского районного № 8-14-69 от 25 декабря 2023 года "Об утверждении Плана управлению пастбищами и использованию по Панфиловскому району на 2023 - 2024 годы"
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 6 к решению маслихата Панфиловского районного № 8-14-69 от 25 декабря 2023 года "Об утверждении Плана управлению пастбищами и использованию по Панфиловскому району на 2023 - 2024 годы"
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводительным каналам, трубчатых или шахтным) составленную согласно норме потребления воды
Приложение 7 к решению маслихата Панфиловского районного № 8-14-69 от 25 декабря 2023 года "Об утверждении Плана управлению пастбищами и использованию по Панфиловскому району на 2023 - 2024 годы"
Календарный график по использованию пастбищ, определяюшие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскозяйственных животных
Наименование
Период отгона животных на отделенные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
Примечение
1
Айдарлинский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
2
Бирликский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
3
Баскунчиский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
4
Коктальский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
5
Конуроленский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
6
Улкенагашский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
7
Улкеншыганский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
8
Пенжимский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
9
Талдынский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
10
Сарбелский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
11
Ушаралский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
12
Чолакайский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
13
Жаркентский городской округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
14
Жаскентский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября

Ауданда 14 мал дәрігерлік пункті, 17 қашырым пункті және 14 мал көмінділері және 19 сібір жарасы қорымдары бар.
Кәзіргі уақытта Панфилов ауданы бойынша ірі қара 89 304 бас, қой және ешкі 284247 бас, жылқы 21 503 бас, түйе 350 бас, 130 шошқа және 91491 құс саналады.
Ескерту:
Аббревиатураның шешуі:
С – Цельсия көрсеткіші;
га- гектар;
мм- миллиметр.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Наурыз, сәуір
Мамыр, маусым, шілде, тамыз, қыркүйек
Қазан, қараша
Елді-мекен маңындағы жайылымдарды пайдалану
Шалғайдағы жайылым жерлерді пайдалану
Елді-мекен маңындағы жайылымдарды пайдалану
Панфилов ауданымаслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы "Панфилов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 8-14-69 шешіміне 2 қосымша
Панфилов ауданы бойыншаауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтүзбелік графиг
Панфилов ауданымаслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы "Панфилов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 8-14-69 шешіміне 3 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлісінде Панфилов ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы).
Панфилов ауданымаслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы "Панфилов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 8-14-69 шешіміне 4 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Панфилов ауданымаслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы "Панфилов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 8-14-69 шешіміне 5 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралы мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Панфилов ауданымаслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы "Панфилов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 8-14-69 шешіміне 6 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Панфилов ауданымаслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы "Панфилов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 8-14-69 шешіміне 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Айдарлы ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші он күндігі
2
Басқұнша ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші он күндігі
3
Бірлік ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші он күндігі
4
Коктал ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші он күндігі
5
Қоңырөлең ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші он күндігі
6
Үлкенағаш ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші он күндігі
7
Улкеншыған ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші он күндігі
8
Пенжім ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші он күндігі
9
Талды ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші он күндігі
10
Сарбел ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші он күндігі
11
Ушарал ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші он күндігі
12
Шолақай ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші он күндігі
13
Жаркент қаласы
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші он күндігі
14
Жаскент ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші он күндігі