Об утверждении профессиональных стандартов в сферах строительства и жилищного-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 26 декабря 2023 года № 163
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить следующие профессиональные стандарты Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан:
1) "Сварочные работы", согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) "Рабочие по штукатурным работам", согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) "Рабочие по кровельным работам", согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) "Рабочие по укладке труб", согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) "Рабочие по разборке и сносу зданий и сооружений", согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) "Рабочие по монтажу систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха", согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) "Малярное дело", согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) "Работы по строительству зданий и сооружений", согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) "Проектирование и дизайн", согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) "Рабочие по изоляционным работам", согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) "Рабочие по покрытию полов и облицовке стен", согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) "Рабочие по столярным и плотницким работам", согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) "Рабочие в сфере строительства", согласно приложению 13 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық салаларындағы кәсіптік стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 163 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің мындай кәсіптік стандарттары:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Пісіру жұмыстары" кәсіптік стандарт;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Сылақ жұмыстары бойынша жұмысшылар" кәсіптік стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Жаппа жұмыстары бойынша жұмысшылар" кәсіптік стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Құбырларды төсеу бойынша жұмысшылар" кәсіптік стандарты;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға "Ғимараттар мен имараттарды бөлшектеу және бұзу бойынша жұмысшылар" сәйкес кәсіптік стандарты;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Сумен жабдықтау, жылыту және ауаны баптау жүйелерін монтаждау бойынша жұмысшылар" кәсіптік стандарты;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Сырлау жұмыстары" кәсіптік стандарты;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес "Ғимараттар мен құрылыстар салу жөніндегі жұмыстар" кәсіптік стандарты;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес "Жобалау және дизайн" кәсіптік стандарты;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес "Оқшаулау жұмыстары бойынша жұмысшылар" кәсіптік стандарты;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес "Еден жабыны және қабырғаларды қаптау жұмыстары бойынша жұмысшылар" кәсіптік стандарты;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес "Ағаш шебері және ағаш ұстасы жұмыстары бойынша жұмысшылар" кәсіптік стандарты;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес "Құрылыс саласындағы жұмысшылар" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности и строительства
Республики Казахстан
К. Шарлапаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2023 года № 163
Профессиональный стандарт: "Сварочные работы"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Сварочные работы" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере строительства.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Бетон – искусственный каменный строительный материал, получаемый в результате формования и затвердевания рационально подобранной и уплотнҰнной смеси, состоящей из вяжущего вещества (например, цемент), крупных и мелких заполнителей, воды. В ряде случаев может иметь в составе специальные добавки, а также не содержать воды (например, асфальтобетон).
2) Газовая, или газоплавильная сварка, также газосварка – сварка плавлением с применением смеси кислорода и горючего газа, преимущественно ацетилена; реже — водорода, пропана, бутана, блаугаза, бензина и т.д.
3) Сооружение - искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение.
4) Ручная дуговая сварка – сварка, источником энергии которой является электрическая дуга.
5) Конструкция – строение, устройство, взаимное расположение частей какого-л, предмета, машины, прибора, сооружения и т.п.
6) Строительная деятельность (далее - строительство) – деятельность по созданию основных фондов производственного и непроизводственного назначения путем возведения новых и (или) изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), монтажа (демонтажа), связанного с ними технологического и инженерного оборудования, изготовления (производства) строительных материалов, изделий и конструкций, а также осуществления работ по консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Қ. Шарлапаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2023 жылғы "___" _______
№ ___ бұйрығына
1-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Пісіру жұмыстары"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Пісіру жұмыстары" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленіп, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және құрылыс саласындағы қызмет көрсететін ұйымдарда және кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Бетон – тұтқыр заттан (мысалы, цемент), ірі және ұсақ толтырғыштардан, судан тұратын ұтымды таңдалған және тығыздалған қоспаны қалыптастыру және қатайту нәтижесінде алынған жасанды тас құрылыс материалы. Кейбір жағдайларда оның құрамында арнайы қоспалар болуы мүмкін, сонымен қатар құрамында су жоқ (мысалы, асфальтбетон);
2) Газ немесе газды балқыту пісіру, сонымен қатар газбен дәнекерлеу – оттегі мен жанғыш газдың, негізінен ацетиленнің қоспасын қолдана отырып балқыту арқылы дәнекерлеу; сирек — сутегі, пропан, бутан, блаугаз, бензин және тағы басқалар;
3) Ғимарат – табиғи немесе жасанды кеңiстiк шекаралары бар және өндiрiстiк процестердi орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға немесе адамдарды, жүктердi уақытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргiзуге) арналған жасанды жасалған ауқымды, тегiстiктi немесе желiлiк объект (жер үстi, су бетi және (немесе) жер асты, су асты). Ғимарат көркемдiк-эстетикалық, әшекей-қолданбалы не мемориалдық мақсатта да болуы мүмкiн;
4) Қолмен доғалық дәнекерлеу – электр доғасы энергия көзі болып табылатын дәнекерлеу;
5) Құрылыс – қандай да бір заттың, машинаның, аспаптың, құрылыстың және т.б. бөліктерінің құрылымы, құрылымы, өзара орналасуы;
6) Құрылыс қызметi (бұдан әрі - құрылыс) – жаңа объектiлер салу және (немесе) бар объектiлердi (үйлердi, ғимараттар мен олардың кешендерiн, коммуникацияларды) өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникамен қайта жарақтандыру, реконструкциялау, қалпына келтiру, күрделi жөндеу), олармен байланысты технологиялық және инженерлiк жабдықтарды монтаждау (бөлшектеу), құрылыс материалдарын, бұйымдар мен конструкцияларын дайындау (өндiру), сондай-ақ аяқталмаған объектiлер құрылысын консервациялау мен өз ресурстарын тауысқан объектiлердi кейiннен кәдеге жарату жұмыстарын жүзеге асыру жолымен өндiрiстiк және өндiрiстiк емес негiзгi қорларды құру жөнiндегi қызмет;

7) Государственные нормативы (государственные нормативные документы) – система нормативных правовых актов, градостроительных и технических регламентов, нормативно-технических документов, иных обязательных требований, условий и ограничений, обеспечивающих благоприятные, безопасные и другие необходимые условия обитания и жизнедеятельности человека.
8) Металлические конструкции – общее название конструкций из металлов и различных сплавов, используемых в различных областях хозяйственной деятельности человека: строительстве зданий, станков, масштабных устройств, механизмов, аппаратов и т.п.
9) Акт приемки объекта в эксплуатацию – документ, подтверждающий завершение строительства объекта в соответствии с утвержденным проектом и государственными (межгосударственными) нормативами и полную готовность объекта к эксплуатации.
10) Сварка – комплекс работ с применением специального сварочного оборудования, главной целью которого является создание прочного и неразрывного соединения между металлами. В основе сварки лежит термомеханическое воздействие.
11) Сварщик – рабочий-специалист, занимающийся сваркой металлов.
12) Межгосударственные нормативы (межгосударственные нормативные документы) в области архитектуры, градостроительства и строительства – система нормативно-технических документов, правил и других обязательных требований, условий и ограничений, включающая межгосударственные градостроительные нормативы, межгосударственные строительные нормы и правила, межгосударственные стандарты в строительстве, действующие на основании ратифицированных Республикой Казахстан международных договоров на территориях Республики Казахстан и другого государства (других государств).
13) Заказчик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик-инвестор проекта (программы), заказчик (собственник), застройщик либо их уполномоченные лица.
14) Технический надзор – надзор за строительством на всех стадиях реализации проекта, включая качество, сроки, стоимость, приемку выполненных работ и сдачу объектов в эксплуатацию.
15) Здание - искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, а также размещения и хранения материальных ценностей. Здание может иметь подземную часть.

7) Мемлекеттiк нормативтер (мемлекеттiк нормативтiк құжаттар) – адамның мекендеуi мен тiршiлiк етуiне қолайлы, қауiпсiз және басқа да қажеттi жағдайларды қамтамасыз ететiн нормативтiк құқықтық актiлер, қала құрылысы және техникалық регламенттері, нормативтiк-техникалық құжаттар, өзге де мiндеттi талаптар, шарттар мен шектеулер жүйесi;
8) Металл конструкциялары – адам қызметінің әртүрлі салаларында қолданылатын металдар мен әртүрлі қорытпалардан жасалған құрылымдардың жалпы атауы: ғимараттар, станоктар, масштабты құрылғылар, механизмдер, аппараттар және тағы басқалар;
9) Объектіні пайдалануға қабылдау актісі – объект құрылысының бекітілген жобаға және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерге сәйкес аяқталғанын және объектінің пайдалануға толық әзірлігін растайтын құжат;
10) Пісіру – негізгі мақсаты металдар арасында берік және ажырамас қосылыс жасау болып табылатын арнайы дәнекерлеу жабдығын қолданатын жұмыстар кешені. Дәнекерлеу термомеханикалық әсерге негізделген;
11) Пісіруші – металдарды дәнекерлеумен айналысатын жұмысшы-маман;
12) Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекетаралық нормативтер (мемлекетаралық нормативтiк құжаттар) – Қазақстан Республикасы мен басқа мемлекеттiң (басқа мемлекеттердiң) аумақтарында Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттар негiзiнде қолданылатын, мемлекетаралық қала құрылысы нормативтерiн, мемлекетаралық құрылыс нормалары мен ережелерiн, құрылыстағы мемлекетаралық стандарттарды қамтитын нормативтiк-техникалық құжаттардың, ережелердiң және басқа да мiндеттi талаптардың, шарттар мен шектеулердiң жүйесi;
13) Тапсырыс беруші – қызметін Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Жобаның (бағдарламаның) тапсырыс беруші-инвесторы, тапсырыс беруші (меншік иесі), құрылыс салушы не олардың уәкілетті адамдары қызмет мақсаттарына қарай тапсырыс беруші бола алады;
14) Техникалық қадағалау – орындалған жұмыстың сапасын, мерзiмiн, құнын, қабылдап алынуын және объектiнiң пайдалануға берiлуiн қоса алғанда, жобаны iске асырудың барлық сатысында құрылысты қадағалау;
15) Үй – адамдардың тұруына немесе iшiнде болуына, өндiрiстiк процестердi орындауға, сондай-ақ материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға пайдаланылатын функционалдық мақсатына қарай, мiндеттi түрде жер бетiне салынып, тұйық көлемдi құрайтын, тiреу және қоршау конструкцияларынан тұратын жасанды құрылғы. Yйдiң жер асты бөлiгi болуы мүмкiн;

16) Инженерное оборудование зданий (сооружений) – комплекс инженерных систем и технических устройств, создающих нормативные либо комфортные условия проживания (быта), трудовой деятельности (пребывания) людей, обеспечивающих сохранение материальных ценностей, а также инженерного обеспечения технологического оборудования и производственных процессов.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
3) Г – газовая сварка;
4) НГ – сварка нагретым газом;
5) РД – ручная дуговая сварка плавящимся покрытым электродом;
6) РАД – ручная дуговая сварка неплавящимся электродом в защитном газе;
7) НИ – сварка нагретым инструментом;
8) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
9) Т – термитная сварка;
10) Э – экструзионная сварка;
11) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
12) П – плазменная дуговая сварка.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Сварочные работы.
5. Код профессионального стандарта: F43123
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
F Строительство.
43 Специализированные строительные работы.
43.1 Снос зданий и сооружений, подготовка строительного участка.
43.12 Подготовка строительного участка.
43.12.3 Специальные работы в грунтах.
7. Краткое описание профессионального стандарта: В Профессиональном стандарте приведено описание основных профессий, которые относятся к сфере строительства, а также характеристика работ и трудовые функции работников, осуществляющих деятельность в сфере строительства и смежных отраслях.
8. Перечень карточек профессий:
1) Сварщик - 2 уровень ОРК.
2) Сварщик - 3 уровень ОРК.
3) Сварщик - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Сварщик":
Код группы:
7212-1
Код наименования занятия:
7212-1-008
Наименование профессии:
Сварщик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7478).
Электрогазосварщик, 2-6 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 6 месяцев работ по профессиям: газосварщик, сварщик термитной сварки, сварщик ручной дуговой сварки плавящимся покрытым электродом, сварщик частично механизированной сварки плавлением, сварщик ручной дуговой сварки неплавящимся электродом в защитном газе, сварщик полимерных материалов.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:

16) Үйлердiң (ғимараттардың) инженерлiк жабдықтары – материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ететiн, сондай-ақ технологиялық жабдықтар мен өндiрiс процестерiн инженерлiк жағынан қамтамасыз ететiн, адамдардың тұруына (тұрмысына), еңбек етуiне (болуына) қалыпты не жайлы жағдайлар жасайтын инженерлiк жүйелер мен техникалық құрылғылар кешенi.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік біліктілік анықтамалығы;
3) Г – газбен пісіру;
4) ҚГ – қыздырылған газбен дәнекерлеу;
5) ҚД – балқытылған қапталған электродпен қолмен доғалық дәнекерлеу;
6) ҚДҚ – қорғаныс газындағы балқымайтын электродпен қолмен доғалық дәнекерлеу;
7) ҚҚ – қыздырылған құралмен дәнекерлеу;
8) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
9) Т – термитті дәнекерлеу;
10) Э – экструзиялық дәнекерлеу;
11) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
12) П- плазмалық доғалық дәнекерлеу.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Пісіру жұмыстары.
5. Кәсіптік стандарттың коды: F43123
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
F Құрылыс.
43 Мамандандырылған құрылыс жұмыстары.
43.1 Ғимараттар мен имараттарды бұзу, құрылыс учаскесін дайындау.
43.12 Құрылыс учаскесін дайындау.
43.12.3 Топырақтағы арнайы жұмыстар.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандартта құрылыс саласына жататын негізгі кәсіптердің сипаттамасы, сондай-ақ құрылыс саласындағы және онымен байланысты салалардағы қызметті жүзеге асыратын қызметкерлердің жұмыс сипаттамасы мен еңбек функциялары келтірілген.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Пісіруші - 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Пісіруші - 3 СБШ-нің деңгейі;
3) Пісіруші - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Пісіруші":
Топтың коды:
7212-1
Қызмет атауының коды:
7212-1-008
Кәсіптің атауы:
Пісіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-Ө-М бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 тіркелді).
Электр газбен дәнекерлеуші, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандықтар бойынша кемінде 6 ай жұмыс істейді: газбен пісіруші, термитпен пісіруші, балқытылған электродпен қолмен доғалық пісіруші, ішінара механикаландырылған балқытумен пісіруші, қорғаушы газда балқымайтын электродпен қолмен доғалық пісіруші полимерлі материалдарды пісіруші.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7212-1-009 Сварщик арматурных сеток и каркасов
Основная цель деятельности:
Изготовление, реконструкция, монтаж, ремонт и строительство конструкций различного назначения с применением ручной и частично механизированной сварки (наплавки)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка, сборка, сварка и зачистка после сварки сварных швов элементов конструкции (изделий, узлов, деталей)
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка, сборка, сварка и зачистка после сварки сварных швов элементов конструкции (изделий, узлов, деталей).
Навык 1:
Проведение подготовительных и сборочных операций перед сваркой и зачистка сварных швов после сварки.
Умения:
2 разряд
1. Выбирать пространственное положение сварного шва для сварки элементов конструкции (изделий, узлов, деталей);
2. Применять сборочные приспособления для сборки элементов конструкции (изделий, узлов, деталей) под сварку;
3. Использовать ручной и механизированный инструмент для подготовки элементов конструкции (изделий, узлов, деталей) под сварку, зачистки сварных швов и удаления поверхностных дефектов после сварки;
4. Использовать измерительный инструмент для контроля собранных элементов конструкции (изделий, узлов, деталей) на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке.
Знания:
2 разряд
1. Основные типы, конструктивные элементы, размеры сварных соединений и обозначение их на чертежах;
2. Правила подготовки кромок изделий под сварку;
3. Основные группы и марки свариваемых материалов;
4. Сварочные (наплавочные) материалы;
5. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования, назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов, правила их эксплуатации и область применения;
6. Правила сборки элементов конструкции под сварку;
7. Виды и назначение сборочных, технологических приспособлений и оснастки;
8. Способы устранения дефектов сварных швов;
9. Правила технической эксплуатации электроустановок;
10. Нормы и правила пожарной безопасности при проведении сварочных работ;
11. Правила по охране труда, в том числе на рабочем месте.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Газовая сварка (наплавка) простых деталей неответственных конструкций.
Умения:
2 разряд

7212-1-009 Арматура торлар мен қаңқаларды дәнекерлеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қолмен және ішінара механикаландырылған дәнекерлеуді (балқытуды) қолдана отырып, әртүрлі мақсаттағы конструкцияларды дайындау, реконструкциялау, монтаждау, жөндеу және салу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Конструкция элементтерінің (бұйымдардың, тораптардың, бөлшектердің) дәнекерлеу жіктерін дәнекерлегеннен кейін дайындау, құрастыру, дәнекерлеу және тазалау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Конструкция элементтерінің (бұйымдардың, тораптардың, бөлшектердің) дәнекерлеу жіктерін дәнекерлегеннен кейін дайындау, құрастыру, дәнекерлеу және тазалау.
Дағды 1:
Дәнекерлеу алдында дайындық және құрастыру жұмыстарын жүргізу және дәнекерлеуден кейін дәнекерлеу тігістерін тазалау.
Машықтар:
2 разряд
1. Құрылымдық элементтерді (бұйымдарды, тораптарды, бөлшектерді) дәнекерлеу үшін дәнекерлеудің кеңістіктік орнын таңдау;
2. Дәнекерлеуге арналған конструкция элементтерін (бұйымдарды, тораптарды, бөлшектерді) құрастыруға арналған құрастыру құрылғыларын қолдану;
3. Конструкция элементтерін (бұйымдарды, тораптарды, бөлшектерді) дәнекерлеуге дайындау, дәнекерленген жіктерді тазалау және дәнекерлеуден кейін беттік ақауларды жою үшін қолмен және механикаландырылған құралды пайдалану;
4. Конструкцияның жиналған элементтерін (бұйымдарды, тораптарды, бөлшектерді) геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігін бақылау үшін өлшеу құралын пайдалану.
Білімдер:
2 разряд
1. Дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері, өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу;
2. Бұйымдардың жиектерін дәнекерлеуге дайындау ережесі;
3. Дәнекерленетін материалдардың негізгі топтары мен маркалары;
4. Дәнекерлеу (балқыту) материалдары;
5. Дәнекерлеу және қосалқы жабдықтардың құрылысы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары, оларды пайдалану ережелері және қолдану саласы;
6. Дәнекерлеу үшін құрылымдық элементтерді құрастыру ережелері;
7. Құрастыру, технологиялық айлабұйымдар мен жарақтардың түрлері мен мақсаты;
8. Дәнекерлеу ақауларын жою әдістері;
9. Электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидалары;
10. Дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі өрт қауіпсіздігі нормалары мен ережелері;
11. Еңбекті қорғау, оның ішінде жұмыс орнындағы ережелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Газбен дәнекерлеу (балқыту) (Г) жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектері.
Машықтар:
2 разряд

1. Проверять работоспособность и исправность оборудования для газовой сварки (наплавки);
2. Настраивать сварочное оборудование для газовой сварки (наплавки);
3. Выбирать пространственное положение сварного шва для газовой сварки (наплавки);
4. Владеть техникой предварительного, сопутствующего (межслойного) подогрева металла в соответствии с требованиями производственно-технологической документации по сварке;
5. Владеть техникой газовой сварки (наплавки) простых деталей неответственных конструкций в нижнем, вертикальном и горизонтальном пространственном положении сварного шва;
6. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные газовой сваркой (наплавленные) детали на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке.
Знания:
2 разряд
1. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений, выполняемых газовой сваркой (наплавкой) и обозначение их на чертежах;
2. Основные группы и марки материалов, свариваемых газовой сваркой (наплавкой);
3. Сварочные (наплавочные) материалы для газовой сварки (наплавки);
4. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования для газовой сварки (наплавки), назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов, правила их эксплуатации и область применения;
5. Техника и технология газовой сварки (наплавки) простых деталей неответственных конструкций в нижнем, вертикальном и горизонтальном пространственном положении сварного шва;
6. Выбор режима подогрева и порядок проведения работ по предварительному, сопутствующему (межслойному) подогреву металла;
7. Правила эксплуатации газовых баллонов;
8. Правила обслуживания переносных газогенераторов;
9. Причины возникновения и меры предупреждения внутренних напряжений и деформаций в свариваемых (наплавляемых) изделиях;
10. Причины возникновения дефектов сварных швов, способы их предупреждения и исправления.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Ручная дуговая сварка (наплавка, резка) плавящимся покрытым электродом (РД) простых деталей неответственных конструкций.
Умения:
2 разряд
1. Проверять работоспособность и исправность сварочного оборудования для РД;
2. Настраивать сварочное оборудование для РД;
3. Выбирать пространственное положение сварного шва для РД;
4. Владеть техникой предварительного, сопутствующего (межслойного) подогрева металла в соответствии с требованиями производственно-технологической документации по сварке;
5. Владеть техникой РД простых деталей неответственных конструкций в нижнем, вертикальном и горизонтальном пространственном положении сварного шва. Владеть техникой дуговой резки металла;

1. Газбен дәнекерлеуге (балқытуға) арналған жабдықтың жұмысқа қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру;
2. Газбен дәнекерлеу (балқыту)үшін дәнекерлеу жабдығын теңшеу;
3. Газбен дәнекерлеу (балқыту)үшін дәнекерлеудің кеңістіктік орнын таңдау;
4. Дәнекерлеу жөніндегі өндірістік-технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) қыздыру техникасын меңгеру;
5. Дәнекерлеудің төменгі, тік және көлденең кеңістіктік жағдайында жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектерін газбен дәнекерлеу (балқыту) техникасын меңгеру;
6. Өлшеу құралын қолдана отырып, газбен дәнекерленген (балқытылған) бөлшектердің геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігін бақылау.
Білімдер:
2 разряд
1. Газбен дәнекерлеу (балқыту) арқылы орындалатын дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері мен өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу;
2. Газбен дәнекерлеу (балқыту)арқылы дәнекерленетін материалдардың негізгі топтары мен маркалары;
3. Газбен дәнекерлеуге (балқытуға) арналған дәнекерлеу (балқыту)материалдары;
4. Газбен дәнекерлеуге (балқытуға) арналған дәнекерлеу және қосалқы жабдықтың құрылымы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары, оларды пайдалану қағидалары және қолдану саласы;
5. Дәнекерлеудің төменгі, тік және көлденең кеңістіктік жағдайындағы жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектерін газбен дәнекерлеу (балқыту) техникасы мен технологиясы;
6. Жылыту режимін таңдау және металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) жылыту бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі;
7. Газ баллондарын пайдалану ережесі;
8. Портативті газ генераторларына қызмет көрсету ережелері;
9. Дәнекерленетін (балқытылатын) бұйымдардағы ішкі кернеулер мен деформациялардың пайда болу себептері мен алдын алу шаралары;
10. Дәнекерлеу ақауларының себептері, олардың алдын алу және түзету әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Жауапты емес конструкциялардың қарапайым бөлшектерін балқытылған қапталған электродпен (ҚД) қолмен доғалық дәнекерлеу (балқыту, кесу).
Машықтар:
2 разряд
1. ҚД үшін дәнекерлеу жабдығының жұмысқа қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру;
2. ҚД үшін дәнекерлеу жабдығын теңшеу;
3. ҚД үшін дәнекерлеудің кеңістіктік орнын таңдау;
4. Дәнекерлеу жөніндегі өндірістік-технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) қыздыру техникасын меңгеру;
5. Дәнекерлеудің төменгі, тік және көлденең кеңістіктік жағдайында жауап бермейтін конструкциялардың қарапайым бөлшектерінің ҚД техникасын меңгеру. Металды доғалық кесу техникасын меңгеру;

6. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные РД детали на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке.
Знания:
2 разряд
1. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений, выполняемых РД, и обозначение их на чертежах;
2. Основные группы и марки материалов, свариваемых РД;
3. Сварочные (наплавочные) материалы для РД;
4. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования для РД, назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов, правила их эксплуатации и область применения;
5. Техника и технология РД простых деталей неответственных конструкций в нижнем, вертикальном и горизонтальном пространственном положении сварного шва. Дуговая резка простых деталей;
6. Выбор режима подогрева и порядок проведения работ по предварительному, сопутствующему (межслойному) подогреву металла;
7. Причины возникновения и меры предупреждения внутренних напряжений и деформаций в свариваемых (наплавляемых) изделиях;
8. Причины возникновения дефектов сварных швов, способы их предупреждения и исправления.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Ручная дуговая сварка (наплавка) неплавящимся электродом в защитном газе (РАД) простых деталей неответственных конструкций.
Умения:
2 разряд
1. Выбирать пространственное положение сварного шва для РАД;
2. Владеть техникой предварительного, сопутствующего (межслойного) подогрева металла в соответствии с требованиями производственно-технологической документации по сварке;
3. Владеть техникой РАД простых деталей неответственных конструкций в нижнем, вертикальном и горизонтальном пространственном положении сварного шва;
4. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные РАД детали на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке;
5. Настраивать сварочное оборудование для РАД.
Знания:
2 разряд
1. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений, выполняемых РАД, и обозначение их на чертежах;
2. Основные группы и марки материалов, свариваемых РАД;
3. Сварочные (наплавочные) материалы для РАД;
4. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования для РАД, назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов, правила их эксплуатации и область применения. Основные типы и устройства для возбуждения и стабилизации сварочной дуги (сварочные осцилляторы);
5. Правила эксплуатации газовых баллонов;
6. Техника и технология РАД для сварки простых деталей неответственных конструкций в нижнем, вертикальном и горизонтальном пространственном положении сварного шва;

6. Геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігін өлшеу құралын қолдана отырып, дәнекерленген ҚД бөлшектерін бақылау.
Білімдер:
2 разряд
1. ҚД орындайтын дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері мен өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу;
2. Дәнекерленетін материалдардың негізгі топтары мен маркалары;
3. ҚД үшін дәнекерлеу (балқыту) материалдары;
4. ҚД үшін дәнекерлеу және қосалқы жабдықтың құрылысы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары, оларды пайдалану қағидалары және қолдану саласы;
5. Дәнекерлеудің төменгі, тік және көлденең кеңістіктік жағдайындағы жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектерінің ҚД техникасы мен технологиясы. Қарапайым бөлшектерді доғалық кесу;
6. Жылыту режимін таңдау және металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) жылыту бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі;
7. Дәнекерленетін (балқытылатын) бұйымдардағы ішкі кернеулер мен деформациялардың пайда болу себептері мен алдын алу шаралары;
8. Дәнекерлеу ақауларының себептері, олардың алдын алу және түзету әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Жауапты емес конструкциялардың қарапайым бөлшектерін қорғаныш газында (ҚДҚ) балқымайтын электродпен қолмен доғалық дәнекерлеу (балқыту).
Машықтар:
2 разряд
1. Қуана үшін дәнекерлеудің кеңістіктік орнын таңдау;
2. Дәнекерлеу жөніндегі өндірістік-технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) қыздыру техникасын меңгеру;
3. Дәнекерлеудің төменгі, тік және көлденең кеңістіктік жағдайындағы жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектері үшін техниканы меңгеру;
4. Өлшеу құралын қолдана отырып, геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігіне радиолокациялық дәнекерленген бөлшектерді бақылау;
5. ҚДҚ үшін пісіру жабдығын күйлеу.
Білімдер:
2 разряд
1. ҚДҚ жасаған дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері мен өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу;
2. Дәнекерленген материалдардың негізгі топтары мен маркалары;
3. ҚДҚ үшін дәнекерлеу (беткі) материалдары;
4. ҚДҚ үшін дәнекерлеу және қосалқы жабдықтардың құрылысы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары, оларды пайдалану ережелері және қолдану саласы. Дәнекерлеу доғасын қоздыруға және тұрақтандыруға арналған негізгі типтер мен құрылғылар (дәнекерлеу осцилляторлары);
5. Газ баллондарын пайдалану ережесі;
6. Техника мен технология дәнекерлеудің төменгі, тік және көлденең кеңістіктік жағдайында жауапсыз құрылымдардың қарапайым бөлшектерін дәнекерлеуге арналған;

7. Выбор режима подогрева и порядок проведения работ по предварительному, сопутствующему (межслойному) подогреву металла.
Возможность признания навыка:
-
Навык 5:
Частично механизированная сварка (наплавка) плавлением простых деталей неответственных конструкций.
Умения:
2 разряд
1. Настраивать сварочное оборудование для частично механизированной сварки (наплавки) плавлением;
2. Выбирать пространственное положение сварного шва для частично механизированной сварки (наплавки) плавлением;
3. Владеть техникой предварительного, сопутствующего (межслойного) подогрева металла в соответствии с требованиями производственно-технологической документации по сварке;
4. Владеть техникой частично механизированной сварки (наплавки) плавлением простых деталей неответственных конструкций в нижнем, вертикальном и горизонтальном пространственном положении сварного шва;
5. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные частично механизированной сваркой плавлением простые детали на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке.
Знания:
2 разряд
1. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений, выполняемых частично механизированной сваркой (наплавкой) плавлением и обозначение их на чертежах;
2. Основные группы и марки материалов, свариваемых частично механизированной сваркой (наплавкой) плавлением;
3. Сварочные (наплавочные) материалы для частично механизированной сварки (наплавки) плавлением;
4. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования для частично механизированной сварки (наплавки) плавлением, назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов, правила их эксплуатации и область применения;
5. Правила эксплуатации газовых баллонов;
6. Техника и технология частично механизированной сварки (наплавки) плавлением для сварки простых деталей неответственных конструкций в нижнем, вертикальном и горизонтальном пространственном положении сварного шва;
7. Выбор режима подогрева и порядок проведения работ по предварительному, сопутствующему (межслойному) подогреву металла.
Возможность признания навыка:
-
Навык 6:
Термитная сварка (Т) простых деталей неответственных конструкций.
Умения:
2 разряд
1. Изготавливать паяльно-сварочные стержни и термитную смесь, соответствующие типу свариваемых деталей;
2. Использовать универсальные, специальные приспособления и оснастку для сборки деталей для термитной сварки;
3. Использовать огнеупорные и формовочные материалы для термитной сварки;
4. Выбирать пространственное положение сварного шва для термитной сварки;

7. Жылыту режимін таңдау және металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) жылыту бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 5:
Жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектерін балқыту арқылы ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту).
Машықтар:
2 разряд
1. Жартылай механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) үшін дәнекерлеу жабдығын теңшеу;
2. Жартылай механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) үшін дәнекерлеудің кеңістіктік орнын таңдау;
3. Дәнекерлеу жөніндегі өндірістік-технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) қыздыру техникасын меңгеру;
4. Дәнекерлеудің төменгі, тік және көлденең кеңістіктік жағдайында жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектерін балқыту арқылы ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) техникасын меңгеру;
5. Геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігіне ішінара механикаландырылған балқыту дәнекерлеуімен дәнекерленген қарапайым бөлшектерді өлшеу құралын қолдана отырып бақылау.
Білімдер:
2 разряд
1. Жартылай механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) балқыту арқылы орындалатын дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері мен өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу;
2. Жартылай механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) арқылы дәнекерленетін материалдардың негізгі топтары мен маркалары;
3. Балқытумен ішінара механикаландырылған дәнекерлеуге (балқытуға) арналған дәнекерлеу (балқыту) материалдары;
4. Балқытумен ішінара механикаландырылған дәнекерлеуге (балқытуға) арналған дәнекерлеу және қосалқы жабдықтың құрылғысы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары, оларды пайдалану қағидалары және қолдану саласы;
5. Газ баллондарын пайдалану ережесі;
6. Дәнекерлеудің төменгі, тік және көлденең кеңістіктік жағдайында жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектерін дәнекерлеуге арналған ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) техникасы мен технологиясы;
7. Жылыту режимін таңдау және металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) жылыту бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 6:
Термитті дәнекерлеу (Т) жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектері.
Машықтар:
2 разряд
1. Дәнекерлеу бөлшектерінің түріне сәйкес дәнекерлеу және дәнекерлеу шыбықтары мен термит қоспасын жасау;
2. Термитті дәнекерлеу бөлшектерін жинау үшін әмбебап, арнайы құрылғылар мен жабдықты қолдану;
3. Термитті дәнекерлеу үшін отқа төзімді және қалыптау материалдарын қолдану;
4. Термитті дәнекерлеу үшін дәнекерлеудің кеңістіктік орнын таңдау;

5. Владеть техникой термитной сварки простых деталей неответственных конструкций;
6. Демонтировать универсальные, специальные приспособления и оснастку после термитной сварки.
Знания:
2 разряд
1. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений, выполняемых термитной сваркой и обозначение их на чертежах;
2. Основные группы и марки материалов, свариваемых термитной сваркой;
3. Сварочные материалы для термитной сварки (паяльно-сварочные стержни, термитная смесь), огнеупорные и формовочные материалы, литейные компоненты термитной смеси;
4. Правила и способы: подготовки сварочных материалов, входящих в термитные смеси (измельчение и просев); приготовления отдельных компонентов и составление термитной смеси; упаковки и укладки компонентов термита; подготовки и установки паяльно-сварочных стержней;
5. Правила испытаний пробных порций термита;
6. Устройство приспособлений и оснастки для термитной сварки;
7. Техника и технология термитной сварки для сварки простых деталей неответственных конструкций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 7:
Сварка ручным способом с внешним источником нагрева (сварка нагретым газом (НГ), сварка нагретым инструментом (НИ), экструзионная сварка (Э)) простых деталей неответственных конструкций из полимерных материалов (пластмасс, полиэтилена, полипропилена и т.д.).
Умения:
2 разряд
1. Подготавливать и проверять применяемые для НГ, НИ, Э материалы (газ-теплоноситель, присадочные прутки, пленки, листы, полимерные трубы и стыковочные элементы (муфты, тройники и т.д.));
2. Проверять работоспособность и исправность оборудования для НГ, НИ и Э;
3. Настраивать сварочное оборудование для НГ, НИ и Э;
4. Устанавливать свариваемые детали в технологические приспособления с последующим контролем;
5. Владеть техникой НГ, НИ и Э стыковых, нахлесточных, угловых и тавровых сварных соединений простых деталей неответственных конструкций.
Знания:
2 разряд
1. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений, выполняемых НГ, НИ и Э, и обозначение их на чертежах;
2. Основные группы и марки материалов, свариваемых НГ, НИ и Э;
3. Сварочные материалы для НГ, НИ и Э;
4. Основные свойства применяемых газов-теплоносителей, способ их нагрева и правила техники безопасности при их применении;
5. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования для сварки НГ, НИ и Э, назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов, правила их эксплуатации и область применения;

5. Жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектерін термитті дәнекерлеу техникасын меңгеру;
6. Термиттік дәнекерлеуден кейін әмбебап, арнайы құрылғылар мен жабдықты бөлшектеу.
Білімдер:
2 разряд
1. Термитті дәнекерлеу арқылы орындалатын дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері мен өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу;
2. Термитпен дәнекерленген материалдардың негізгі топтары мен маркалары;
3. Термитті дәнекерлеуге арналған Дәнекерлеу материалдары (дәнекерлеу-дәнекерлеу шыбықтары, термит қоспасы), отқа төзімді және қалыптау материалдары, термит қоспасының құю компоненттері;
4. Қағидалар мен тәсілдер: термит қоспаларына кіретін дәнекерлеу материалдарын дайындау (ұнтақтау және елеу); жекелеген компоненттерді дайындау және термит қоспасын жасау; термит компоненттерін орау және төсеу; дәнекерлеу-дәнекерлеу шыбықтарын дайындау және орнату;
5. Термиттің сынақ бөліктерін сынау ережелері;
6. Термитті дәнекерлеуге арналған айлабұйымдар мен жабдықтар құрылғысы;
7. Жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектерін дәнекерлеуге арналған термитті дәнекерлеу техникасы мен технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 7:
Сыртқы қыздыру көзімен қолмен дәнекерлеу (қыздырылған газбен (ҚГ) дәнекерлеу, қыздырылған құралмен дәнекерлеу (ҚҚ), экструзиялық дәнекерлеу (Э)) полимерлі материалдардан (пластмасса, полиэтилен, полипропилен және т. б.) жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектері.
Машықтар:
2 разряд
1. ҚГ, ҚҚ, Э үшін қолданылатын материалдарды (салқындатқыш газ, толтырғыш шыбықтар, пленкалар, парақтар, полимерлі құбырлар және қондыру элементтері (муфталар, тройниктер және т. б.) дайындау және тексеру);
2. ҚГ, ҚҚ және Э үшін жабдықтың жұмыс қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру;
3. ҚГ, ҚҚ және Э үшін дәнекерлеу жабдықтарын теңшеу;
4. Дәнекерленетін бөлшектерді кейіннен бақылаумен технологиялық құрылғыларға орнату;
5. ҚГ, ҚҚ және Э түйіспелі, қабаттасатын, бұрыштық және таврлы дәнекерленген қосылыстардың техникасына жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектеріне ие болу.
Білімдер:
2 разряд
1. ҚГ, ҚҚ және Э орындайтын дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері мен өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу;
2. ҚГ, ҚҚ және Э дәнекерленген материалдардың негізгі топтары мен маркалары;
3. ҚГ, ҚҚ және Э үшін дәнекерлеу материалдары;
4. Қолданылатын газдардың негізгі қасиеттері-салқындатқыштар, оларды қыздыру тәсілі және оларды қолдану кезіндегі қауіпсіздік ережелері;
5. ҚГ, ҚҚ және Э дәнекерлеуге арналған дәнекерлеу және қосалқы жабдықтың құрылғысы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары, оларды пайдалану ережелері және қолдану саласы;

6. Способы и основные правила механической подготовки деталей для сварки НГ, НИ и Э;
7. Техника и технология сварки НГ, НИ и Э стыковых, нахлесточных, угловых и тавровых сварных соединений простых деталей неответственных конструкций.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Аналитическое мышление
Выносливость и усердие
Концентрация и управление вниманием
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Сварщик
4
Сварщик
5
Мастер участка
10. Карточка профессии "Сварщик":
Код группы:
7212-1
Код наименования занятия:
7212-1-008
Наименование профессии:
Сварщик
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7478).
Электрогазосварщик, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Сварочное дело (по видам)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее 6 месяцев работ по профессиям: газосварщик, сварщик термитной сварки, сварщик ручной дуговой сварки плавящимся покрытым электродом, сварщик частично механизированной сварки плавлением, сварщик ручной дуговой сварки неплавящимся электродом в защитном газе, сварщик полимерных материалов.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7212-1-009 Сварщик арматурных сеток и каркасов
Основная цель деятельности:
Изготовление, реконструкция, монтаж, ремонт и строительство конструкций различного назначения с применением ручной и частично механизированной сварки (наплавки).
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Сварка (наплавка, резка) сложных и ответственных конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) из различных материалов (сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов, полимерных материалов).
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Сварка (наплавка, резка) сложных и ответственных конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) из различных материалов (сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов, полимерных материалов).
Навык 1:
Газовая сварка (наплавка) (Г) сложных и ответственных конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) из различных материалов (сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов), предназначенных для работы под давлением, под статическими, динамическими и вибрационными нагрузками.
Умения:
3-4 разряд

6. ҚГ, ҚҚ және Э дәнекерлеуге арналған бөлшектерді механикалық дайындау әдістері мен негізгі ережелері;
7. ҚГ, ҚҚ және Э түйіспелі, қабаттасатын, бұрыштық және таврлы дәнекерленген қосылыстарды дәнекерлеу техникасы мен технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Аналитикалық ойлау
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Пісіруші
4
Пісіруші
5
Учаске шебері
10. Кәсіптің карточкасы "Пісіруші":
Топтың коды:
7212-1
Қызмет атауының коды:
7212-1-008
Кәсіптің атауы:
Пісіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-Ө-М бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 тіркелді).
Электр газбен дәнекерлеуші, 2-6 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандықтар бойынша кемінде 6 ай жұмыс істейді: газбен пісіруші, термитпен пісіруші, балқытылған электродпен қолмен доғалық пісіруші, ішінара механикаландырылған балқытумен пісіруші, қорғаушы газда балқымайтын электродпен қолмен доғалық пісіруші полимерлі материалдарды пісіруші.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7212-1-009 Арматура торлар мен қаңқаларды дәнекерлеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қолмен және ішінара механикаландырылған дәнекерлеуді (балқытуды) қолдана отырып, әртүрлі мақсаттағы конструкцияларды дайындау, реконструкциялау, монтаждау, жөндеу және салу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әртүрлі материалдардан (болаттан, шойыннан, түсті металдардан және қорытпалардан, полимерлі материалдардан) күрделі және жауапты конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) дәнекерлеу (балқыту, кесу).
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әртүрлі материалдардан (болаттан, шойыннан, түсті металдардан және қорытпалардан, полимерлі материалдардан) күрделі және жауапты конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) дәнекерлеу (балқыту, кесу).
Дағды 1:
Газбен дәнекерлеу (балқыту) (Г) қысыммен, статикалық, динамикалық және діріл жүктемелерімен жұмыс істеуге арналған әртүрлі материалдардан (болаттан, шойыннан, түсті металдардан және қорытпалардан) жасалған күрделі және жауапты конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді).
Машықтар:
3-4 разряд

1. Владеть техникой газовой сварки (наплавки) сложных и ответственных конструкций во всех пространственных положениях сварного шва;
2. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные газовой сваркой (наплавкой) сложные и ответственные конструкции на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке;
3. Исправлять дефекты газовой сваркой.
Знания:
3-4 разряд
1. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений, выполняемых газовой сваркой (наплавкой), сложных и ответственных конструкций;
2. Основные группы и марки материалов сложных и ответственных конструкций, свариваемых газовой сваркой (наплавкой);
3. Сварочные (наплавочные) материалы для газовой сварки (наплавки) сложных и ответственных конструкций;
4. Техника и технология газовой сварки (наплавки) сложных и ответственных конструкций во всех пространственных положениях сварного шва;
5. Методы контроля и испытаний сложных и ответственных конструкций;
6. Исправление дефектов газовой сваркой.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Ручная дуговая сварка (наплавка, резка) плавящимся покрытым электродом (РД) сложных и ответственных конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) из различных материалов (сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов), предназначенных для работы под давлением, под статическими, динамическими и вибрационными нагрузками.
Умения:
3-4 разряд
1. Проверять работоспособность и исправность сварочного оборудования для РД, настраивать сварочное оборудование для РД с учетом его специализированных функций (возможностей);
2. Владеть техникой РД сложных и ответственных конструкций во всех пространственных положениях сварного шва. Владеть техникой дуговой резки металла;
3. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные РД сложные и ответственные конструкции на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке;
4. Исправлять дефекты РД сваркой.
Знания:
3-4 разряд
1. Специализированные функции (возможности) сварочного оборудования для РД;
2. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений сложных и ответственных конструкций, выполняемых РД;
3. Основные группы и марки материалов сложных и ответственных конструкций, свариваемых РД;
4. Сварочные (наплавочные) материалы для РД сложных и ответственных конструкций;

1. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында күрделі және жауапты конструкцияларды газбен дәнекерлеу (балқыту) техникасын меңгеру;
2. Өлшеу құралын қолдана отырып, газбен дәнекерленген (балқытылған) күрделі және жауапты конструкцияларды геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігіне бақылау жасау;
3. Ақауларды газбен дәнекерлеу арқылы түзеу.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Газбен дәнекерлеу (балқыту), күрделі және жауапты конструкциялармен орындалатын дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері және өлшемдері;
2. Газбен дәнекерлеу (балқыту)арқылы дәнекерленетін күрделі және жауапты конструкциялар материалдарының негізгі топтары мен маркалары;
3. Күрделі және жауапты конструкцияларды газбен дәнекерлеуге (балқытуға) арналған дәнекерлеу (балқыту) материалдары;
4. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларындағы күрделі және жауапты конструкцияларды газбен дәнекерлеу (балқыту) техникасы мен технологиясы;
5. Күрделі және жауапты конструкцияларды бақылау және сынау әдістері;
6. Ақауларды газбен дәнекерлеу арқылы түзету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қысыммен, статикалық, динамикалық және діріл жүктемелерімен жұмыс істеуге арналған әртүрлі материалдардан (болаттан, шойыннан, түсті металдардан және қорытпалардан) жасалған күрделі және жауапты конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) балқытылатын қапталған электродпен (ҚД) қолмен доғалық дәнекерлеу (балқыту, кесу).
Машықтар:
3-4 разряд
1. РҚ үшін дәнекерлеу жабдығының жұмысқа қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру, оның мамандандырылған функцияларын (мүмкіндіктерін)ескере отырып, ҚД үшін дәнекерлеу жабдығын баптау;
2. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында күрделі және жауапты конструкциялардың ҚД техникасын меңгеру. Металды доғалық кесу техникасын меңгеру;
3. Геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігіне өлшем құралын қолдана отырып дәнекерленгенҚД күрделі және жауапты конструкцияларын бақылау;
4. ҚД ақауларын дәнекерлеу арқылы түзеу.
Білімдер:
3-4 разряд
1. ҚД үшін дәнекерлеу жабдығының мамандандырылған функциялары (мүмкіндіктері);
2. ҚД орындайтын күрделі және жауапты конструкциялардың дәнекерленген қосылыстарының негізгі түрлері, құрылымдық элементтері және өлшемдері;
3. ҚД дәнекерленген күрделі және жауапты конструкциялар материалдарының негізгі топтары мен маркалары;
4. Күрделі және жауапты конструкцияларға арналған дәнекерлеу (балқыту) материалдары;

5. Техника и технология РД сложных и ответственных конструкций во всех пространственных положениях сварного шва;
6. Методы контроля и испытаний сложных и ответственных конструкций;
7. Порядок исправления дефектов сварных швов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Ручная дуговая сварка (наплавка) неплавящимся электродом в защитном газе (РАД) и плазменная дуговая сварка (наплавка, резка) (П) сложных и ответственных конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) из различных материалов (сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов), предназначенных для работы под давлением, под статическими, динамическими и вибрационными нагрузками.
Умения:
3-4 разряд
1. Владеть техникой плазменной резки металла;
2. Владеть техникой РАД и П сложных и ответственных конструкций во всех пространственных положениях сварного шва;
3. Владеть техникой П малых толщин (более 0,2 мм) из различных материалов;
4. Владеть техникой РАД и П ответственных конструкций в камерах с контролируемой атмосферой;
5. Исправлять дефекты РАД сваркой.
Знания:
3-4 разряд
1. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования для П, правила их эксплуатации и область применения;
2. Специализированные функции (возможности) сварочного оборудования для РАД и П;
3. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений сложных и ответственных конструкций, выполняемых РАД и П;
4. Основные группы и марки материалов сложных и ответственных конструкций, свариваемых РАД и П;
5. Сварочные (наплавочные) материалы для РАД и П сложных и ответственных конструкций;
6. Техника и технология РАД и П для сварки (наплавки) сложных и ответственных конструкций во всех пространственных положениях сварного шва. Техника и технология плазменной резки металла;
7. Техника и технология П для сварки малых толщин (более 0,2 мм) из различных материалов;
8. Техника и технология РАД и П для сварки ответственных конструкций в камерах с контролируемой атмосферой.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Частично механизированная сварка (наплавка) плавлением сложных и ответственных конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) из различных материалов (сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов), предназначенных для работы под давлением, под статическими, динамическими и вибрационными нагрузками.
Умения:
3-4 разряд
1. Проверять работоспособность и исправность сварочного оборудования для частично механизированной сварки (наплавки) плавлением, настраивать сварочное оборудование для частично механизированной сварки (наплавки) плавлением с учетом его специализированных функций (возможностей);

5. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларындағы күрделі және жауапты конструкциялардың ҚД техникасы мен технологиясы;
6. Күрделі және жауапты конструкцияларды бақылау және сынау әдістері;
7. Дәнекерлеу ақауларын түзету тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Қысыммен жұмыс істеуге арналған әртүрлі материалдардан (болаттан, шойыннан, түсті металдардан және қорытпалардан) жасалған күрделі және жауапты конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) қолмен доғалық дәнекерлеу (балқымайтын электродпен қорғау газында (ҚДҚ) және плазмалық доғалық дәнекерлеу (балқыту, кесу) (П), статикалық, динамикалық және діріл жүктемелері.
Машықтар:
3-4 разряд
1. Металды плазмалық кесу техникасын меңгеру;
2. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында күрделі және жауапты конструкциялардың ҚДҚ және П техникасын меңгеру;
3. Әр түрлі материалдардан жасалған шағын қалыңдықтағы (0,2 мм-ден астам) П техникасын меңгеру;
4. Бақыланатын атмосферасы бар камераларда жауапты конструкциялардың ҚДҚ және П техникасын меңгеру;
5. Ақауларды ҚДҚ дәнекерлеумен түзету.
Білімдер:
3-4 разряд
1. П үшін дәнекерлеу және қосалқы жабдықтың құрылысы, оларды пайдалану ережелері және қолдану саласы;
2. ҚДҚ және П үшін дәнекерлеу жабдықтарының мамандандырылған функциялары (мүмкіндіктері);
3. ҚДҚ және П орындайтын күрделі және жауапты конструкциялардың дәнекерленген қосылыстарының негізгі түрлері, құрылымдық элементтері және өлшемдері;
4. ҚДҚ және П дәнекерленген күрделі және жауапты конструкциялар материалдарының негізгі топтары мен маркалары;
5. Күрделі және жауапты конструкцияларға арналған дәнекерлеу (балқыту) материалдары;
6. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында күрделі және жауапты конструкцияларды дәнекерлеуге (балқытуға) арналған ҚДҚ және П техникасы мен технологиясы. Металды плазмалық кесу техникасы мен технологиясы;
7. Әр түрлі материалдардан шағын қалыңдықты (0,2 мм-ден астам) дәнекерлеуге арналған П техникасы мен технологиясы;
8. Атмосферасы бақыланатын камераларда жауапты құрылымдарды дәнекерлеуге арналған ҚДҚ және П техникасы мен технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Қысыммен, статикалық, динамикалық және діріл жүктемелерімен жұмыс істеуге арналған әртүрлі материалдардан (болаттан, шойыннан, түсті металдардан және қорытпалардан) күрделі және жауапты конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) балқыту арқылы ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту).
Машықтар:
3-4 разряд
1. Балқытумен ішінара механикаландырылған дәнекерлеуге (балқытуға) арналған дәнекерлеу жабдығының жұмысқа қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру, оның мамандандырылған функцияларын (мүмкіндіктерін) ескере отырып, балқытумен ішінара механикаландырылған дәнекерлеуге (балқытуға) арналған дәнекерлеу жабдығын баптау;

2. Владеть техникой частично механизированной сварки (наплавки) плавлением во всех пространственных положениях сварного шва сложных и ответственных конструкций.
Знания:
3-4 разряд
1. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений сложных и ответственных конструкций, выполняемых частично механизированной сваркой (наплавкой) плавлением;
2. Основные группы и марки материалов сложных и ответственных конструкций, свариваемых частично механизированной сварки (наплавки) плавлением;
3. Сварочные (наплавочные) материалы для частично механизированной сварки (наплавки) плавлением сложных и ответственных конструкций;
4. Техника и технология частично механизированной сварки (наплавки) плавлением сложных и ответственных конструкций во всех пространственных положениях сварного шва.
Возможность признания навыка:
-
Навык 5:
Термитная сварка (Т) сложных и ответственных конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей).
Умения:
3-4 разряд
1. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные термитной сваркой сложные и ответственные конструкции на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке.
Знания:
3-4 разряд
1. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений сложных и ответственных конструкций (выводов электрохимической защиты трубопроводов различного назначения из углеродистых и конструкционных сталей, электрических проводов линий электропередач на высоте и в зоне высокого напряжения и т.д.), выполняемых термитной сваркой;
2. Техника и технология термитной сварки для сварки деталей конструкции (включая сварку сложных и ответственных деталей, выводов электрохимической защиты трубопроводов различного назначения из углеродистых и конструкционных сталей, электрических проводов линий электропередач на высоте и в зоне высокого напряжения и т.д.).
Возможность признания навыка:
-
Навык 6:
Сварка ручным способом с внешним источником нагрева (сварка нагретым газом (НГ), сварка нагретым инструментом (НИ), экструзионная сварка (Э)) сложных и ответственных конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) из полимерных материалов (пластмасс, полиэтилена, полипропилена и т.д.).
Умения:
3-4 разряд
1. Владеть техникой НГ, НИ и Э во всех пространственных положениях сварного шва сложных и ответственных конструкций;

2. Күрделі және жауапты конструкцияларды дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында балқытумен ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) техникасын меңгеру.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) балқыту арқылы орындалатын күрделі және жауапты конструкциялардың дәнекерленген қосылыстарының негізгі түрлері, құрылымдық элементтері және өлшемдері;
2. Жартылай механикаландырылған балқытумен дәнекерленетін күрделі және жауапты конструкциялар материалдарының негізгі топтары мен маркалары;
3. Күрделі және жауапты конструкцияларды балқыту арқылы ішінара механикаландырылған дәнекерлеуге (балқытуға) арналған дәнекерлеу (балқыту) материалдары;
4. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында күрделі және жауапты конструкцияларды балқыту арқылы ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) техникасы мен технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 5:
Күрделі және жауапты конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) термитті дәнекерлеу (Т).
Машықтар:
3-4 разряд
1. Термитпен дәнекерленген өлшеу құралын қолдана отырып, геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігіне күрделі және жауапты конструкцияларды бақылау.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Термитті дәнекерлеумен орындалатын күрделі және жауапты конструкциялардың (көміртекті және конструкциялық болаттардан жасалған әртүрлі мақсаттағы құбырларды электрохимиялық қорғау қорытындылары, биіктікте және жоғары кернеу аймағында электр беру желілерінің электр сымдары және т. б.) дәнекерленген қосылыстарының негізгі түрлері, құрылымдық элементтері мен өлшемдері;
2. Конструкция бөлшектерін дәнекерлеуге арналған термитті дәнекерлеу техникасы мен технологиясы (күрделі және жауапты бөлшектерді дәнекерлеуді, көміртекті және конструкциялық болаттардан жасалған әртүрлі мақсаттағы құбырларды электрохимиялық қорғау қорытындыларын, биіктікте және жоғары кернеу аймағында электр беру желілерінің электр сымдарын және т.б. қоса алғанда).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 6:
Сыртқы қыздыру көзімен қолмен дәнекерлеу (қыздырылған газбен (ҚГ) дәнекерлеу, қыздырылған құралмен (ҚҚ) дәнекерлеу, полимерлі материалдардан (пластмассадан, полиэтиленнен, полипропиленнен және т. б.) күрделі және жауапты конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) экструзиялық дәнекерлеу (Э).
Машықтар:
3-4 разряд
1. Күрделі және жауапты конструкцияларды дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында ҚГ, ҚҚ және Э техникасын меңгеру;

2. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные НГ, НИ и Э сложные и ответственные конструкции на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке;
3. Исправлять дефекты сваркой НГ, НИ и Э.
Знания:
3-4 разряд
1. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений сложных и ответственных конструкций, выполняемых НГ, НИ и Э;
2. Основные группы и марки материалов сложных и ответственных конструкций, свариваемых НГ, НИ и Э;
3. Сварочные (наплавочные) материалы для НГ, НИ и Э сложных и ответственных конструкций;
4. Техника и технология НГ, НИ и Э сложных и ответственных конструкций во всех пространственных положениях сварного шва.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Аналитическое мышление
Выносливость и усердие
Концентрация и управление вниманием
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Сварщик
5
Мастер участка
11. Карточка профессии "Сварщик":
Код группы:
7212-1
Код наименования занятия:
7212-1-008
Наименование профессии:
Сварщик
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7478).
Электрогазосварщик, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Сварочное дело (по видам)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее 6 месяцев работ по профессиям: газосварщик, сварщик термитной сварки, сварщик ручной дуговой сварки плавящимся покрытым электродом, сварщик частично механизированной сварки плавлением, сварщик ручной дуговой сварки неплавящимся электродом в защитном газе, сварщик полимерных материалов
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:

2. Өлшеу құралын қолдана отырып, дәнекерленген ҚГ, ҚҚ және Э геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігіне күрделі және жауапты конструкцияларды бақылау;
3. Ақауларды ҚГ, ҚҚ және Э дәнекерлеу арқылы түзеу.
Білімдер:
3-4 разряд
1. ҚГ, ҚҚ және Э орындайтын күрделі және жауапты конструкциялардың дәнекерленген қосылыстарының негізгі түрлері, құрылымдық элементтері және өлшемдері;
2. ҚГ, ҚҚ және Э дәнекерленген күрделі және жауапты конструкциялар материалдарының негізгі топтары мен маркалары;
3. ҚГ, ҚҚ және Э күрделі және жауапты конструкцияларға арналған дәнекерлеу (балқыту) материалдары;
4. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларындағы күрделі және жауапты конструкциялардың ҚГ, ҚҚ және Э техникасы мен технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Аналитикалық ойлау
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Пісіруші
5
Учаске шебері
11. Кәсіптің карточкасы "Пісіруші":
Топтың коды:
7212-1
Қызмет атауының коды:
7212-1-008
Кәсіптің атауы:
Пісіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-Ө-М бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 тіркелді).
Электр газбен дәнекерлеуші, 2-6 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандықтар бойынша кемінде 6 ай жұмыс істейді: газбен пісіруші, термитпен пісіруші, балқытылған электродпен қолмен доғалық пісіруші, ішінара механикаландырылған балқытумен пісіруші, қорғаушы газда балқымайтын электродпен қолмен доғалық пісіруші полимерлі материалдарды пісіруші.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7212-1-009 Сварщик арматурных сеток и каркасов
Основная цель деятельности:
Изготовление, реконструкция, монтаж, ремонт и строительство конструкций различного назначения с применением ручной и частично механизированной сварки (наплавки).
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Сварка (наплавка, резка) конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) любой сложности.
2. Руководство бригадой сварщиков.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Сварка (наплавка, резка) конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) любой сложности.
Навык 1:
Газовая сварка (наплавка) (Г) конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) любой сложности.
Умения:
5-6 разряд
1. Владеть техникой газовой сварки (наплавки) конструкций любой сложности;
2. Участвовать (на основе знаний и практического опыта) в выполнении уникальных и исследовательских работ по газовой сварке (наплавке).
Знания:
5-6 разряд
1. Техника и технология газовой сварки (наплавки) конструкций любой сложности;
2. Конструкторская, производственно-технологическая и нормативная документация для выполнения данной трудовой функции.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Ручная дуговая сварка (наплавка, резка) плавящимся покрытым электродом (РД) конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) любой сложности.
Умения:
5-6 разряд
1. Владеть техникой РД конструкций любой сложности;
2. Участвовать (на основе знаний и практического опыта) в выполнении уникальных и исследовательских работ по РД.
Знания:
5-6 разряд
1. Техника и технология РД конструкций любой сложности;
2. Конструкторская, производственно-технологическая и нормативная документация.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Ручная дуговая сварка (наплавка) неплавящимся электродом в защитном газе (РАД) и плазменная дуговая сварка (наплавка, резка) (П) конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) любой сложности.
Умения:
5-6 разряд
1. Владеть техникой РАД и П конструкций любой сложности;
2. Участвовать (на основе знаний и практического опыта) в выполнении уникальных и исследовательских работ по РАД и П.
Знания:
5-6 разряд
1. Техника и технология РАД и П конструкций любой сложности;
2. Конструкторская, производственно-технологическая и нормативная документация для выполнения данной трудовой функции.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Частично механизированная сварка плавлением (наплавка) конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) любой сложности.
Умения:
5-6 разряд

7212-1-009 Арматура торлар мен қаңқаларды дәнекерлеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қолмен және ішінара механикаландырылған дәнекерлеуді (балқытуды) қолдана отырып, әртүрлі мақсаттағы конструкцияларды дайындау, реконструкциялау, монтаждау, жөндеу және салу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кез келген күрделіктегі конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) дәнекерлеу (балқыту, кесу);
2. Пісірушілер бригадасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кез келген күрделіктегі конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) дәнекерлеу (балқыту, кесу).
Дағды 1:
Кез келген күрделіктегі конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) газбен дәнекерлеу (балқыту) (Г).
Машықтар:
5-6 разряд
1. Кез келген күрделіліктегі конструкцияларды газбен дәнекерлеу (балқыту) техникасын меңгеру;
2. Газбен дәнекерлеу (балқыту) бойынша бірегей және зерттеу жұмыстарын орындауға қатысу (білім және практикалық тәжірибе негізінде).
Білімдер:
5-6 разряд
1. Кез келген күрделіліктегі конструкцияларды газбен дәнекерлеу (балқыту) техникасы мен технологиясы;
2. Осы еңбек функциясын орындау үшін конструкторлық, өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кез келген күрделіліктегі конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) балқытылатын қапталған электродпен (ҚД) қолмен доғалық дәнекерлеу (балқыту, кесу).
Машықтар:
5-6 разряд
1. Кез келген күрделіліктегі ҚД конструкцияларының техникасын меңгеру;
2. ҚД бойынша бірегей және зерттеу жұмыстарын орындауға қатысу (білім және практикалық тәжірибе негізінде).
Білімдер:
5-6 разряд
1. Кез келген күрделіліктегі ҚД конструкцияларының техникасы мен технологиясы;
2. Конструкторлық, өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Кез келген күрделіліктегі конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбыржолдарды, бөлшектерді) қолмен доғалық дәнекерлеу (балқымайтын электродпен қорғау газында (ҚДҚ) және плазмалық доғалық дәнекерлеу (балқыту, кесу) (П).
Машықтар:
5-6 разряд
1. Кез келген күрделіліктегі конструкциялардың техникасын игеру;
2. ҚДҚ және П бойынша бірегей және зерттеу жұмыстарын орындауға қатысу (білім және практикалық тәжірибе негізінде).
Білімдер:
5-6 разряд
1. Кез келген күрделіліктегі ҚДҚ конструкцияларының техникасы мен технологиясы;
2. Осы еңбек функциясын орындау үшін конструкторлық, өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Кез келген күрделіліктегі конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) ерітумен (балқытумен) ішінара механикаландырылған дәнекерлеу.
Машықтар:
5-6 разряд

1. Владеть техникой частично механизированной сварки (наплавки) плавлением конструкций любой сложности;
2. Участвовать (на основе знаний и практического опыта) в выполнении уникальных и в исследовательских работах по частично механизированной сварке (наплавки) плавлением.
Знания:
5-6 разряд
1. Техника и технология частично механизированной сварки (наплавки) плавлением конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) любой сложности;
2. Конструкторская, производственно-технологическая и нормативная документация для выполнения данной трудовой функции.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Руководство бригадой сварщиков.
Навык 1:
Руководство бригадой сварщиков.
Умения:
5-6 разряд
1. Разрабатывать текущие, перспективные планы работы бригады сварщиков;
2. Выявлять случаи, когда нарушение правил по охране труда может повлечь за собой угрозу здоровью или жизни рабочих бригады;
3. Анализировать готовность рабочих бригады к повышению квалификационного уровня;
4. Подавать личный пример по выполнению работ в области сварочного производства.
Знания:
5-6 разряд
1. Порядок обращения с нормативной, конструкторской, производственно-технологической и технической документацией;
2. Нормы, формы и порядок оплаты труда, применяемые в бригаде;
3. Требования нормативной, конструкторской, производственно-технологической и технической документации к выпускаемой сварной продукции;
4. Мероприятия по организации труда;
5. Инструкции по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности; правила производства и приемки сварочных работ;
6. Требования нормативной, конструкторской, производственно-технологической и технической документации к свариваемым и сварочным материалам, условиям их хранения и запуска в производство, к качеству сварных соединений;
7. Номенклатура, правила эксплуатации и хранения ручного и механизированного инструмента, инвентаря, приспособлений и оснастки;
8. Основные положения законодательства о труде;
9. Основы экономики.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Аналитическое мышление
Выносливость и усердие
Концентрация и управление вниманием
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта

1. Кез келген күрделіліктегі конструкцияларды балқыту арқылы ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) техникасын меңгеру;
2. Балқытумен ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) бойынша бірегей және зерттеу жұмыстарын орындауға (білім мен практикалық тәжірибе негізінде) қатысу.
Білімдер:
5-6 разряд
1. Кез келген күрделіліктегі конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) балқыту арқылы ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) техникасы мен технологиясы;
2. Осы еңбек функциясын орындау үшін конструкторлық, өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Пісірушілер бригадасын басқару.
Дағды 1:
Пісірушілер бригадасын басқару.
Машықтар:
5-6 разряд
1. Пісірушілер бригадасының ағымдағы, перспективалық жұмыс жоспарларын әзірлеу;
2. Еңбекті қорғау ережелерін бұзу бригада жұмысшыларының денсаулығына немесе өміріне қауіп төндіретін жағдайларды анықтау;
3. Бригада жұмысшыларының біліктілік деңгейін арттыруға дайындығын талдау;
4. Пісіру өндірісі саласындағы жұмыстарды орындау бойынша жеке үлгі көрсету.
Білімдер:
5-6 разряд
1. Нормативтік, конструкторлық, өндірістік-технологиялық және техникалық құжаттамамен жұмыс істеу тәртібі;
2. Бригадада қолданылатын еңбекақы төлеу нормалары, нысандары мен тәртібі;
3. Шығарылатын дәнекерленген өнімге нормативтік, конструкторлық, өндірістік-технологиялық және техникалық құжаттаманың талаптары;
4. Еңбекті ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар;
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтар; дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу және қабылдау қағидалары;
6. Пісірілетін және дәнекерленетін материалдарға, оларды сақтау және өндіріске енгізу шарттарына, дәнекерленген қосылыстардың сапасына нормативтік, конструкторлық, өндірістік-технологиялық және техникалық құжаттаманың талаптары;
7. Қол және механикаландырылған аспапты, мүкәммалды, айлабұйымдар мен жарақтарды пайдалану және сақтау номенклатурасы, қағидалары;
8. Еңбек туралы заңнаманың негізгі ережелері;
9. Экономика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Аналитикалық ойлау
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері

12. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
Исполнитель:
С.Ж. Курмангожина, +7 (705) 12021 39, snip.07@mail.ru.
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Саморегулируемая организация "Республиканский союз проектировщиков Казахстана".
Руководитель:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com.
Номер телефона: +7 (777) 404 04 83.
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол от 7 ноября 2023 года № 03-24-5/599.
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 23 октября 2023 года.
16. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": от 12 декабря 2023 года № 16708/25 и от 30 ноября 2023 года № 16217/25.
17. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2023 год.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2026 года.
Приложение 2
к приказу Министра
промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2023 года № 163
Профессиональный стандарт: "Рабочие по штукатурным работам"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Рабочие по штукатурным работам" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере строительства.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Бетон – искусственный каменный строительный материал, получаемый в результате формования и затвердевания рационально подобранной и уплотнҰнной смеси, состоящей из вяжущего вещества (например, цемент), крупных и мелких заполнителей, воды. В ряде случаев может иметь в составе специальные добавки, а также не содержать воды (например, асфальтобетон).
2) Сооружение - искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение.

12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі.
Орындаушы:
С.Ж. Курмангожина, +7 (705) 12021 39, snip.07@mail.ru.
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан жобалаушыларының республикалық одағы" өзін-өзі реттейтін ұйымы" ЗТБ (СРО "РСПК").
Басшы:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com.
Телефон нөмірі: +7 (777) 404 04 83.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 7 қарашадағы № 03-24-5/599 хаттама.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 23 қазандағы қорытынды.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 12 желтоқсандағы № 16708/25 және 2023 жылғы 30 қарашадағы № 16217/25.
17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2023 жыл.
18. Бағдарлы қайта қарау күні: 2026 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2023 жылғы "___" _______
№ ___ бұйрығына
2-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Сылақ жұмыстары бойынша жұмысшылар"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Сылақ жұмыстары бойынша жұмысшылар" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленіп, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде құрылыс саласындағы қызметті жүзеге асыратын кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Бетон – тұтқыр заттан (мысалы, цемент), ірі және ұсақ толтырғыштардан, судан тұратын ұтымды таңдалған және тығыздалған қоспаны қалыптастыру және қатайту нәтижесінде алынған жасанды тас құрылыс материалы. Кейбір жағдайларда оның құрамында арнайы қоспалар болуы мүмкін, сонымен қатар құрамында су жоқ (мысалы, асфальтбетон).
2) Ғимарат – табиғи немесе жасанды кеңiстiк шекаралары бар және өндiрiстiк процестердi орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға немесе адамдарды, жүктердi уақытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргiзуге) арналған жасанды жасалған ауқымды, тегiстiктi немесе желiлiк объект (жер үстi, су бетi және (немесе) жер асты, су асты). Ғимарат көркемдiк-эстетикалық, әшекей-қолданбалы не мемориалдық мақсатта да болуы мүмкiн.

3) Конструкция – строение, устройство, взаимное расположение частей какого-либо предмета, машины, прибора, сооружения и так далее.
4) Строительная деятельность (далее - строительство) – деятельность по созданию основных фондов производственного и непроизводственного назначения путем возведения новых и (или) изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), монтажа (демонтажа), связанного с ними технологического и инженерного оборудования, изготовления (производства) строительных материалов, изделий и конструкций, а также осуществления работ по консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс.
5) Акт приемки объекта в эксплуатацию – документ, подтверждающий завершение строительства объекта в соответствии с утвержденным проектом и государственными (межгосударственными) нормативами и полную готовность объекта к эксплуатации.
6) Межгосударственные нормативы (межгосударственные нормативные документы) в области архитектуры, градостроительства и строительства – система нормативно-технических документов, правил и других обязательных требований, условий и ограничений, включающая межгосударственные градостроительные нормативы, межгосударственные строительные нормы и правила, межгосударственные стандарты в строительстве, действующие на основании ратифицированных Республикой Казахстан международных договоров на территориях Республики Казахстан и другого государства (других государств).
7) Штукатурные работы – отделка поверхностей конструктивных элементов и частей зданий или сооружений (наружных и внутренних стен, потолков, перегородок и т.п.) строительным (штукатурным) раствором.
8) Заказчик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик-инвестор проекта (программы), заказчик (собственник), застройщик либо их уполномоченные лица.
9) Технический надзор – надзор за строительством на всех стадиях реализации проекта, включая качество, сроки, стоимость, приемку выполненных работ и сдачу объектов в эксплуатацию.
10) Здание - искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, а также размещения и хранения материальных ценностей. Здание может иметь подземную часть.

3) Құрылыс – қандай да бір заттың, машинаның, аспаптың, құрылыстың және тағы басқа бөліктерінің өзара орналасуы, құрылысы, құрылығысы.
4) Құрылыс қызметi – жаңа объектiлер салу және (немесе) бар объектiлердi (үйлердi, ғимараттар мен олардың кешендерiн, коммуникацияларды) өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникамен қайта жарақтандыру, реконструкциялау, қалпына келтiру, күрделi жөндеу), олармен байланысты технологиялық және инженерлiк жабдықтарды монтаждау (бөлшектеу), құрылыс материалдарын, бұйымдар мен конструкцияларын дайындау (өндiру), сондай-ақ аяқталмаған объектiлер құрылысын консервациялау мен өз ресурстарын тауысқан объектiлердi кейiннен кәдеге жарату жұмыстарын жүзеге асыру жолымен өндiрiстiк және өндiрiстiк емес негiзгi қорларды құру жөнiндегi қызмет.
5) Объектіні пайдалануға қабылдау актісі – объект құрылысының бекітілген жобаға және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерге сәйкес аяқталғанын және объектінің пайдалануға толық әзірлігін растайтын құжат.
6) Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекетаралық нормативтер (мемлекетаралық нормативтiк құжаттар) – Қазақстан Республикасы мен басқа мемлекеттiң (басқа мемлекеттердiң) аумақтарында Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттар негiзiнде қолданылатын, мемлекетаралық қала құрылысы нормативтерiн, мемлекетаралық құрылыс нормалары мен ережелерiн, құрылыстағы мемлекетаралық стандарттарды қамтитын нормативтiк-техникалық құжаттардың, ережелердiң және басқа да мiндеттi талаптардың, шарттар мен шектеулердiң жүйесi.
7) Сылақ жұмыстары – ғимараттардың немесе құрылыстардың құрылымдық элементтері мен бөліктерінің беттерін (сыртқы және ішкі қабырғалар, төбелер, бөлімдер және т. б.) құрылыс (сылақ) ерітіндісімен әрлеу.
8) Тапсырыс беруші – қызметін Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Жобаның (бағдарламаның) тапсырыс беруші-инвесторы, тапсырыс беруші (меншік иесі), құрылыс салушы не олардың уәкілетті адамдары қызмет мақсаттарына қарай тапсырыс беруші бола алады.
9) Техникалық қадағалау – орындалған жұмыстың сапасын, мерзiмiн, құнын, қабылдап алынуын және объектiнiң пайдалануға берiлуiн қоса алғанда, жобаны iске асырудың барлық сатысында құрылысты қадағалау.
10) Үй – адамдардың тұруына немесе iшiнде болуына, өндiрiстiк процестердi орындауға, сондай-ақ материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға пайдаланылатын функционалдық мақсатына қарай, мiндеттi түрде жер бетiне салынып, тұйық көлемдi құрайтын, тiреу және қоршау конструкцияларынан тұратын жасанды құрылғы. Yйдiң жер асты бөлiгi болуы мүмкiн.

11) Инженерное оборудование зданий (сооружений) – комплекс инженерных систем и технических устройств, создающих нормативные либо комфортные условия проживания (быта), трудовой деятельности (пребывания) людей, обеспечивающих сохранение материальных ценностей, а также инженерного обеспечения технологического оборудования и производственных процессов.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих.
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих.
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций
4) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Рабочие по штукатурным работам.
5. Код профессионального стандарта: F43310
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
F Строительство.
43 Специализированные строительные работы.
43.3 Отделочные работы.
43.31 Штукатурные работы.
43.31.0 Штукатурные работы.
7. Краткое описание профессионального стандарта: В Профессиональном стандарте приведено описание основных профессий, которые относятся к сфере строительства, а также характеристика работ и трудовые функции работников, осуществляющих деятельность в сфере строительства и смежных отраслях.
8. Перечень карточек профессий:
1) Специалист по сухим строительным работам - 2 уровень ОРК.
2) Специалист по сухим строительным работам - 3 уровень ОРК.
3) Специалист по сухим строительным работам - 4 уровень ОРК.
4) Штукатур, наружные работы - 2 уровень ОРК.
5) Штукатур, наружные работы - 3 уровень ОРК.
6) Штукатур, наружные работы - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Специалист по сухим строительным работам":
Код группы:
7123-0
Код наименования занятия:
7123-0-007
Наименование профессии:
Специалист по сухим строительным работам
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Штукатур, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев в сфере отделочных штукатурных и декоративных работ
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7123-0-014 Штукатур, сухая штукатурка
Основная цель деятельности:
Выполнение сухих строительных работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

11) Үйлердiң (ғимараттардың) инженерлiк жабдықтары – материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ететiн, сондай-ақ технологиялық жабдықтар мен өндiрiс процестерiн инженерлiк жағынан қамтамасыз ететiн, адамдардың тұруына (тұрмысына), еңбек етуiне (болуына) қалыпты не жайлы жағдайлар жасайтын инженерлiк жүйелер мен техникалық құрылғылар кешенi.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.
2) БТБА – жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік біліктілік анықтамалығы.
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері.
4) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Сылақ жұмыстары бойынша жұмысшылар.
5. Кәсіптік стандарттың коды: F43310
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
F Құрылыс.
43 Мамандандырылған құрылыс жұмыстары.
43.3 Әрлеу жұмыстары.
43.31 Сылақ жұмыстары.
43.31.0 Сылақ жұмыстары.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандартта құрылыс саласына жататын негізгі кәсіптердің сипаттамасы, сондай-ақ құрылыс саласындағы және онымен байланысты салалардағы қызметті жүзеге асыратын қызметкерлердің жұмыс сипаттамасы мен еңбек функциялары келтірілген.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Құрғақ құрылыс жұмыстары жөніндегі маман - 2 СБШ-нің деңгейі.
2) Құрғақ құрылыс жұмыстары жөніндегі маман - 3 СБШ-нің деңгейі.
3) Құрғақ құрылыс жұмыстары жөніндегі маман - 4 СБШ-нің деңгейі.
4) Сыртқы жұмыстар сылақшысы - 2 СБШ-нің деңгейі.
5) Сыртқы жұмыстар сылақшысы - 3 СБШ-нің деңгейі.
6) Сыртқы жұмыстар сылақшысы - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Құрғақ құрылыс жұмыстары жөніндегі маман":
Топтың коды:
7123-0
Қызмет атауының коды:
7123-0-007
Кәсіптің атауы:
Құрғақ құрылыс жұмыстары жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Сылақшы, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Әрлеу сылақ және сәндік жұмыстар саласында кемінде алты ай
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7123-0-014 Құрғақ сылақшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрғақ құрылыс жұмыстарын орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение подготовительных работ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение подготовительных работ.
Навык 1:
Подготовка существующих конструкций и их поверхностей.
Умения:
2-3 разряд
1. Читать рабочие чертежи;
2. Складировать, хранить и транспортировать материалы;
3. Подбирать и проверять исправность комплекта инструментов, приспособлений и оборудования для выполнения производственного задания;
4. Производить несложный ремонт и наладку инструментов и приспособлений;
5. Подбирать материалы и комплектующие для выполнения производственного задания;
6. Производить обмерочные работы в помещениях;
7. Размечать проектное положение конструкции;
8. Подготавливать места для прокладки и вывода инженерных коммуникаций;
9. Подготавливать поверхности существующих конструкций для выполнения конкретных видов работ;
10. Выполнять простой демонтаж несложных существующих конструкций;
11. Соблюдать требования охраны труда.
Знания:
2-3 разряд
1. Правила складирования, хранения и транспортировки материалов;
2. Номенклатура применяемых материалов и изделий, их физико-технические свойства;
3. Виды инструментов, приспособлений и оборудования, используемых при выполнении технологических задач;
4. Основы электротехники;
5. Требования к качеству применяемых материалов и изделий;
6. Порядок и правила подготовки рабочего места;
7. Приемы работы с инструментами, приспособлениями и оборудованием;
8. Правила осуществления демонтажа несложных существующих конструкций;
9. Приемы и способы подготовки оснований под отделочные работы;
10. Инструкции по охране труда.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Выносливость и усердие
Концентрация и управление вниманием
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Специалист по сухим строительным работам
4
Специалист по сухим строительным работам
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
10. Карточка профессии "Специалист по сухим строительным работам":
Код группы:
7123-0
Код наименования занятия:
7123-0-007
Наименование профессии:
Специалист по сухим строительным работам
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Штукатур, 2-7 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев в сфере отделочных штукатурных и декоративных работ
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7123-0-014 Штукатур, сухая штукатурка
Основная цель деятельности:
Выполнение сухих строительных работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Дайындық жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дайындық жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Қолданыстағы құрылымдар мен олардың беттерін дайындау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Жұмыс сызбаларын оқу;
2. Материалдарды сақтау және тасымалдау;
3. Өндірістік тапсырманы орындау үшін құралдар, айлабұйымдар мен жабдықтар жиынтығының жарамдылығын іріктеу және тексеру;
4. Құралдар мен құрылғыларды қарапайым жөндеу және баптау;
5. Өндірістік тапсырманы орындау үшін материалдар мен компоненттерді таңдау;
6. Үй-жайларда өлшеу жұмыстарын жүргізу;
7. Құрылымның жобалық жағдайын белгілеу;
8. Инженерлік коммуникацияларды төсеу және шығару үшін орындар дайындау;
9. Нақты жұмыс түрлерін орындау үшін қолданыстағы құрылымдардың беттерін дайындау;
10. Қарапайым қолданыстағы құрылымдарды қарапайым бөлшектеу;
11. Еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Материалдарды сақтау және тасымалдау ережелері;
2. Қолданылатын материалдар мен бұйымдардың номенклатурасы, олардың физикалық-техникалық қасиеттері;
3. Технологиялық тапсырмаларды орындау кезінде қолданылатын құралдардың, құрылғылардың және жабдықтардың түрлері;
4. Электротехника негіздері;
5. Қолданылатын материалдар мен бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
6. Жұмыс орнын дайындау тәртібі мен ережелері;
7. Құралдармен, құрылғылармен және жабдықтармен жұмыс істеу тәсілдері;
8. Күрделі емес қолданыстағы конструкцияларды бөлшектеуді жүзеге асыру қағидалары;
9. Әрлеу жұмыстарына негіздерді дайындау әдістері мен тәсілдері;
10. Еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Шыдамдылық және ынта
Зейін қою және басқару
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Құрғақ құрылыс жұмыстары жөніндегі маман
4
Құрғақ құрылыс жұмыстары жөніндегі маман
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)
10. Кәсіптің карточкасы "Құрғақ құрылыс жұмыстары жөніндегі маман":
Топтың коды:
7123-0
Қызмет атауының коды:
7123-0-007
Кәсіптің атауы:
Құрғақ құрылыс жұмыстары жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Сылақшы, 2-7 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Әрлеу сылақ және сәндік жұмыстар саласында кемінде алты ай
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7123-0-014 Құрғақ сылақшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрғақ құрылыс жұмыстарын орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение основных работ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение основных работ.
Навык 1:
Монтаж каркасов, обшивка отделочными листовыми материалами.
Умения:
4-5 разряд
1. Владеть способами и приемами монтажа каркасов (металлических, деревянных);
2. Выполнять раскрой материалов для монтажа каркасов;
3. Выполнять обрамление дверных, оконных и других проемов;
4. Соблюдать правила установки крепежных и соединительных элементов каркаса;
5. Осуществлять монтаж элементов металлического и деревянного каркасов;
6. Производить укладку звукотеплоизоляционных материалов;
7. Владеть способами и приемами раскроя и обшивки каркасов отделочными листовыми материалами;
8. Производить раскрой отделочных листовых материалов;
9. Устанавливать отделочные листовые материалы в проектное положение;
10. Выполнять устройство дверных, оконных и других проемов и осуществлять их заполнение
11. Приготавливать шпаклевочные смеси;
12. Шпаклевать стыки и места сопряжений;
13. Соблюдать требования охраны труда и противопожарной безопасности.
Знания:
4-5 разряд
1. Способы и приемы монтажа каркасов (металлических, деревянных);
2. Приемы работы с материалами и инструментами, используемыми при монтаже каркасов;
3. Особенности установки навесного и технологического оборудования;
4. Правила разметки пространственного положения каркасов;
5. Правила и способы раскроя элементов металлического и деревянного каркасов;
6. Основные требования к монтажу каркасов;
7. Приемы работы с отделочными листовыми материалами;
8. Правила и приемы приготовления шпаклевочных смесей;
9. Требования к подготовке оснований для шпаклевочных работ;
10. Инструкции по охране труда и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Раскрой и монтаж пазогребневых плит.
Умения:
4-5 разряд
1. Владеть способами и приемами раскроя и монтажа пазогребневых плит;
2. Соблюдать правила раскроя пазогребневых плит;
3. Устанавливать пазогребневые плиты в соответствии с технологией монтажа;
4. Приготавливать шпаклевочные смеси;
5. Шпаклевать стыки (швы), места установки шурупов (винтов) и места сопряжения конструкций;
6. Шлифовать швы после шпаклевания;
7. Соблюдать требования охраны труда.
Знания:
4-5 разряд
1. Приемы работы с пазогребневыми плитами;
2. Правила и особенности раскроя пазогребневых плит;
3. Технология монтажа пазогребневых плит;
4. Нормативы расхода применяемых материалов и нормы времени выполнения работ;
5. Правила и приемы приготовления шпаклевочных смесей;
6. Требования к подготовке оснований для финишной отделки;
7. Инструкции по охране труда.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Устройство полов из самонивелирующихся смесей.
Умения:
4-5 разряд

1. Негізгі жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Негізгі жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Рамаларды монтаждау, әрлеу парақ материалдарымен қаптау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Рамаларды (металл, ағаш) монтаждау тәсілдері мен әдістерін меңгеру;
2. Рамаларды орнатуға арналған материалдарды кесуді орындау;
3. Есіктерді, терезелерді және басқа саңылауларды жақтауды орындау;
4. Раманың бекіту және жалғау элементтерін орнату ережелерін сақтау;
5. Металл және ағаш жақтаулардың элементтерін монтаждау;
6. Дыбыс жылу оқшаулағыш материалдарды төсеу;
7. Қаңқаларды әрлеу парақ материалдарымен пішу және қаптау тәсілдері мен әдістерін меңгеру;
8. Әрлеу материалдарын кесуді жүргізу;
9. Әрлеу материалдарын жобалық жағдайға орнату;
10. Есіктің, терезенің және басқа саңылаулардың құрылғысын орындау және оларды толтыру
11. Тегістеу қоспаларын дайындау;
12. Буындар мен түйісу орындарын жабу;
13. Еңбекті қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын сақтау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Рамаларды (металл, ағаш) монтаждау тәсілдері мен әдістері;
2. Рамаларды орнату кезінде қолданылатын материалдармен және құралдармен жұмыс істеу әдістері;
3. Аспалы және технологиялық жабдықтарды орнату ерекшеліктері;
4. Рамалардың кеңістіктік орналасуын белгілеу ережелері;
5. Металл және ағаш жақтаулардың элементтерін кесу ережелері мен тәсілдері;
6. Рамаларды орнатуға қойылатын негізгі талаптар;
7. Әрлеу парақ материалдарымен жұмыс істеу тәсілдері;
8. Тегістеу қоспаларын дайындау ережелері мен әдістері;
9. Тегістеу жұмыстары үшін негіздерді дайындауға қойылатын талаптар;
10. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ойық жоталы плиталарды кесу және монтаждау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Ойық жоталы плиталарды кесу және монтаждау тәсілдері мен тәсілдерін меңгеру;
2. Ойық плиталарды кесу ережелерін сақтау;
3. Монтаждау технологиясына сәйкес ойық жоталы плиталарды орнату;
4. Шпаклевка қоспаларын дайындау;
5. Буындарды (тігістерді), бұрандаларды орнату орындарын және конструкциялардың түйісу орындарын тегістеу;
6. Шпаклевкадан кейін тігістерді тегістеу;
7. Еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Ойық жоталы плиталармен жұмыс істеу тәсілдері;
2. Ойық плиталарды кесу ережелері мен ерекшеліктері;
3. Ойық жоталы плиталарды монтаждау технологиясы;
4. Қолданылатын материалдардың шығыс нормативтері және жұмыстарды орындау уақытының нормалары;
5. Шпаклевка қоспаларын дайындау ережелері мен әдістері;
6. Әрлеу үшін негіздерді дайындауға қойылатын талаптар;
7. Еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Өздігінен жүретін қоспалардан жасалған еден құрылғысы.
Машықтар:
4-5 разряд

1. Владеть технологией выполнения работ по устройству полов из самонивелирующихся смесей ручным и механизированным способами;
2. Соблюдать требования к установке маячковых элементов;
3. Использовать специализированные технические устройства;
4. Готовить растворные смеси;
5. Соблюдать требования к основанию пола под финишное покрытие.
Знания:
4-5 разряд
1. Способы и приемы работы с сухими строительными смесями;
2. Правила установки маячковых элементов;
3. Нормативы расхода применяемых материалов и нормы времени выполнения работ;
4. Особенности выполнения работ механизированным способом;
5. Правила эксплуатации специализированных технических устройств;
6. Правила приготовления растворных смесей;
7. Требования к основанию пола под финишное покрытие.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Монтаж сухих сборных оснований пола.
Умения:
4-5 разряд
1. Выполнять раскрой гипсоволокнистых листов и элементов пола;
2. Выполнять работы по нивелированию сухой засыпки;
3. Укладывать элементы сухих сборных оснований пола в соответствии с технологией монтажа;
4. Рационально расходовать применяемые материалы;
5. Соблюдать правила установки крепежных элементов;
6. Готовить шпаклевочные смеси;
7. Шпаклевать стыки (швы), места установки шурупов (винтов) и места сопряжения конструкций;
8. Шлифовать поверхность после шпаклевания;
9. Соблюдать нормы затрат материальных ресурсов;
10. Соблюдать требования к основанию пола под финишное покрытие.
Знания:
4-5 разряд
1. Правила монтажа сухих сборных оснований пола;
2. Особенности выполнения работ в помещениях с разными влажностными режимами эксплуатации;
3. Правила и способы выполнения шпаклевочных работ;
4. Нормативы расхода применяемых материалов и нормы времени выполнения работ;
5. Требования к основанию пола под финишное покрытие.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Специалист по сухим строительным работам
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)

1. Өздігінен жүретін қоспалардан жасалған едендерді қолмен және механикаландырылған тәсілдермен орнату бойынша жұмыстарды орындау технологиясын меңгеру;
2. Маяк элементтерін орнатуға қойылатын талаптарды сақтау;
3. Мамандандырылған техникалық құрылғыларды қолдану;
4. Ерітінді қоспаларын дайындау;
5. Әрлеу жабыны үшін еденнің негізіне қойылатын талаптарды сақтау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Құрғақ құрылыс қоспаларымен жұмыс істеу әдістері мен тәсілдері;
2. Маяк элементтерін орнату ережелері;
3. Қолданылатын материалдардың шығыс нормативтері және жұмыстарды орындау уақытының нормалары;
4. Жұмыстарды механикаландырылған тәсілмен орындау ерекшеліктері;
5. Мамандандырылған техникалық құрылғыларды пайдалану қағидалары;
6. Ерітінді қоспаларын дайындау ережелері;
7. Әрлеу жабыны үшін еден негізіне қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Құрғақ құрастырмалы еден негіздерін монтаждау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Гипс талшықты парақтар мен еден элементтерін кесуді орындау;
2. Құрғақ толтыруды тегістеу бойынша жұмыстарды орындау;
3. Монтаждау технологиясына сәйкес еденнің құрғақ құрастырмалы негіздерінің элементтерін төсеу;
4. Қолданылатын материалдарды ұтымды жұмсау;
5. Бекіткіштерді орнату ережелерін сақтау;
6. Шпаклевка қоспаларын дайындау;
7. Буындарды (тігістерді), бұрандаларды орнату орындарын және конструкциялардың түйісу орындарын тегістеу;
8. Шпаклевкадан кейін бетті тегістеу;
9. Материалдық ресурстар шығындарының нормаларын сақтау;
10. Әрлеу жабыны үшін еденнің негізіне қойылатын талаптарды сақтау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Құрғақ құрастырмалы еден негіздерін монтаждау ережелері;
2. Әр түрлі ылғалдылық режимдері бар бөлмелерде жұмыстарды орындау ерекшеліктері;
3. Тегістеу жұмыстарын орындау ережелері мен тәсілдері;
4. Қолданылатын материалдардың шығыс нормативтері және жұмыстарды орындау уақытының нормалары;
5. Әрлеу жабыны үшін еден негізіне қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Құрғақ құрылыс жұмыстары жөніндегі маман
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)

11. Карточка профессии "Специалист по сухим строительным работам":
Код группы:
7123-0
Код наименования занятия:
7123-0-007
Наименование профессии:
Специалист по сухим строительным работам
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Штукатур, 2-7 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев в сфере отделочных штукатурных и декоративных работ
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7123-0-014 Штукатур, сухая штукатурка
Основная цель деятельности:
Выполнение сухих строительных работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение дополнительных работ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение дополнительных работ.
Навык 1:
Устройство бескаркасных облицовок.
Умения:
6-7 разряд
1. Владеть приемами установки листовых материалов на клеящем составе;
2. Устанавливать листовые материалы в проектное положение;
3. Выполнять раскрой материалов;
4. Соблюдать нормы затрат материальных ресурсов и времени;
5. Готовить шпаклевочные и клеевые смеси;
6. Шпаклевать стыки (швы), места установки шурупов (винтов) и места сопряжения конструкций;
7. Выполнять работы в помещениях с повышенной и высокой влажностью.
Знания:
6-7 разряд
1. Правила и особенности устройства бескаркасных облицовок;
2. Способы и приемы работы с клеевыми и шпаклевочными смесями;
3. Нормативы расхода применяемых материалов и нормы времени выполнения работ;
4. Особенности выполнения работ в помещениях с повышенной и высокой влажностью;
5. Правила приготовления клеевых и шпаклевочных смесей;
6. Требования к подготовке поверхностей для шпаклевочных работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение штукатурных работ с использованием сухих строительных смесей.
Умения:
6-7 разряд
1. Владеть приемами и способами выполнения внутренних и наружных штукатурных работ ручным и механизированным способами;
2. Готовить штукатурные растворные смеси;

11. Кәсіптің карточкасы "Құрғақ құрылыс жұмыстары жөніндегі маман":
Топтың коды:
7123-0
Қызмет атауының коды:
7123-0-007
Кәсіптің атауы:
Құрғақ құрылыс жұмыстары жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Сылақшы, 2-7 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Әрлеу сылақ және сәндік жұмыстар саласында кемінде алты ай
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7123-0-014 Құрғақ сылақшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрғақ құрылыс жұмыстарын орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қосымша жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қосымша жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Жақтаусыз қаптау құрылғысы.
Машықтар:
6-7 разряд
1. Желім құрамындағы парақ материалдарын орнату тәсілдерін меңгеру;
2. Жобалық жағдайға парақ материалдарын орнату;
3. Материалдарды кесуді орындау;
4. Материалдық ресурстар мен уақыт шығындарының нормаларын сақтау;
5. Тегістеу мен желім қоспаларын дайындау;
6. Буындарды (тігістерді), бұрандаларды орнату орындарын және конструкциялардың түйісу орындарын тегістеу;
7. Ылғалдылығы жоғары және биік бөлмелерде жұмыс жасау.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Жақтаусыз қаптау құрылғысының ережелері мен ерекшеліктері;
2. Желім және тегістеу қоспаларымен жұмыс істеу тәсілдері мен тәсілдері;
3. Қолданылатын материалдардың шығыс нормативтері және жұмыстарды орындау уақытының нормалары;
4. Ылғалдылығы жоғары және биік бөлмелерде жұмыстарды орындау ерекшеліктері;
5. Желім және тегістеу қоспаларын дайындау ережелері;
6. Тегістеу жұмыстарына арналған беттерді дайындауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрғақ құрылыс қоспаларын пайдалана отырып сылау жұмыстарын орындау.
Машықтар:
6-7 разряд
1. Ішкі және сыртқы сылақ жұмыстарын қолмен және механикаландырылған тәсілдермен орындау тәсілдерін меңгеру;
2. Гипс ерітінді қоспаларын дайындау;

1. Подготовительные работы по оштукатуриванию поверхностей зданий и сооружений вручную и механизированным способом.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Оштукатуривание поверхностей зданий и сооружений вручную и механизированным способом.
Навык 1:
Подготовка поверхностей под оштукатуривание.
Умения:
2-3 разряд
1. Провешивать поверхности;
2. Очищать, обеспыливать, грунтовать поверхности, наносить обрызг;
3. Выполнять насечки, устанавливать штукатурные сетки, устанавливать штукатурные и рустовочные профили, устанавливать закладную арматуру, расшивать швы;
4. Применять электрифицированное и ручное оборудование и инструмент;
5. Применять средства индивидуальной защиты;
6. Монтировать простые конструкции строительных лесов и подмостей.
Знания:
2-3 разряд
1. Способы определения отклонений по вертикали и горизонтали простых и сложных поверхностей, виды и назначения грунтовок;
2. Способы подготовки поверхностей под различные виды штукатурок;
3. Методика диагностики состояния поверхности основания;
4. Технология установки штукатурных и рустовочньгх профилей, сеток, закладной арматуры и технология расшивки швов;
5. Назначение и правила применения используемого инструмента и приспособлений;
6. Правила применения средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Приготовление штукатурных растворов и смесей.
Умения:
2-3 разряд
1. Транспортировать и складировать компоненты штукатурных растворов и сухих строительных смесей;
2. Производить дозировку компонентов штукатурных растворов и сухих строительных смесей в соответствии с заданной рецептурой.
Знания:
2-3 разряд
1. Перемешивание компонентов штукатурных растворов и смесей;
2. Применение электрифицированного и ручного оборудования и инструмента;
3. Составы штукатурок и растворов специального назначения и способы дозирования их компонентов;
4. Технология перемешивания штукатурных растворов и сухих строительных смесей;
5. Назначение и правила применения используемого инструмента и приспособлений;
6. Правила транспортировки, складирования и хранения компонентов штукатурных растворов и сухих строительных смесей;
7. Правила применения средств индивидуальной защиты;
8. Применять электрифицированное и ручное оборудование и инструмент;
9. Применять средства индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Способность к обучению и самообучению
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Штукатур, наружные работы
4
Штукатур, наружные работы
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)

1. Ғимараттар мен құрылыстардың беттерін қолмен және механикаландырылған тәсілмен сылау кезіндегі дайындық жұмыстар.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ғимараттар мен құрылыстардың беттерін қолмен және механикаландырылған тәсілмен сылау.
Дағды 1:
Беттерді сылауға дайындау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Беттерді іліп қою;
2. Беттерді тазалау, шаңсыздандыру, тегістеу, шашырату;
3. Ойықтарды орындау, сылақ торларын орнату, сылақ және праймер профильдерін орнату, ендірілген арматураны орнату, тігістерді тігу;
4. Электрлендірілген және қолмен жұмыс жасайтын жабдықтар мен құралдарды қолдану;
5. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану;
6. Тіректер мен тіректердің қарапайым құрылымдарын орнату.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Қарапайым және күрделі беттердің тігінен және көлденеңінен ауытқуларды анықтау әдістері, праймерлердің түрлері мен мақсаттары;
2. Сылақтың әртүрлі түрлеріне беттерді дайындау әдістері;
3. Негіз бетінің күйін диагностикалау әдістемесі;
4. Сылақ және рустовочньгх профильдерін, торларды, ипотекалық арматураны орнату технологиясы және тігістерді тігу технологиясы;
5. Қолданылатын құрал-саймандар мен құрылғылардың мақсаты мен қолдану ережелері;
6. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Сылақ ерітінділері мен қоспаларын дайындау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Сылақ ерітінділері мен құрғақ құрылыс қоспаларының компоненттерін тасымалдау және сақтау;
2. Берілген рецептураға сәйкес сылақ ерітінділері мен құрғақ құрылыс қоспаларының компоненттерін мөлшерлеу.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Сылақ ерітінділері мен қоспалардың компоненттерін араластыру;
2. Электрлендірілген және қол жабдықтары мен құралдарын қолдану;
3. Арнайы мақсаттағы сылақтар мен ерітінділердің құрамы және олардың компоненттерін мөлшерлеу тәсілдері;
4. Сылақ ерітінділері мен құрғақ құрылыс қоспаларын араластыру технологиясы;
5. Қолданылатын құрал-саймандар мен құрылғылардың мақсаты мен қолдану ережелері;
6. Сылақ ерітінділері мен құрғақ құрылыс қоспаларының компоненттерін тасымалдау, сақтау қағидалары;
7. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану ережелері;
8. Электрленген және қол жабдығы мен құралдарды қолдану;
9. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Сыртқы жұмыстар сылақшысы
4
Сыртқы жұмыстар сылақшысы
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)

13. Карточка профессии "Штукатур, наружные работы":
Код группы:
7123-0
Код наименования занятия:
7123-0-012
Наименование профессии:
Штукатур, наружные работы
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Штукатур, 2-7 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев в сфере отделочных штукатурных и декоративных работ
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7123-0-009 Штукатур
Основная цель деятельности:
Выполнение работ при оштукатуривании поверхностей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оштукатуривание поверхностей зданий и сооружений вручную и механизированным способом
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Оштукатуривание поверхностей зданий и сооружений вручную и механизированным способом.
Навык 1:
Выполнение штукатурных работ по отделке наружных поверхностей зданий и сооружений ручным способом.
Умения:
4-5 разряд
1. Размечать и разбивать наружные поверхности;
2. Наносить штукатурные растворы на поверхности вручную;
3. Выполнять насечки при оштукатуривании в несколько слоев;
4. Укладывать штукатурную сетку в нанесенный раствор;
5. Выравнивать и подрезать штукатурные растворы, нанесенные на поверхности;
6. Заглаживать, структурировать штукатурные растворы;
7. Наносить накрывочные слои на поверхность штукатурки;
8. Оштукатуривать лузги и усенки (внешние углы), откосы;
9. Применять электрифицированное и ручное оборудование и инструмент;
10. Применять средства индивидуальной защиты.
Знания:
4-5 разряд
1. Приемы разметки и разбивки наружных поверхностей;
2. Технология нанесения штукатурных растворов на поверхности вручную;
3. Способы нанесения насечек;
4. Способы армирования штукатурных слоев;
5. Способы и приемы выравнивания, подрезки, заглаживания и структурирования штукатурных растворов, нанесенных на поверхности;
6. Технология выполнения накрывочных слоев, в том числе шпаклевания;
7. Технология оштукатуривания лузгов и усенков (внешних углов), откосов;

13. Кәсіптің карточкасы "Сыртқы жұмыстар сылақшысы":
Топтың коды:
7123-0
Қызмет атауының коды:
7123-0-012
Кәсіптің атауы:
Сыртқы жұмыстар сылақшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Сылақшы, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Әрлеу сылақ және сәндік жұмыстар саласында кемінде алты ай
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7123-0-009 Сылақшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Беттерді сылау кезінде жұмыстарды орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғимараттар мен құрылыстардың беттерін қолмен және механикаландырылған тәсілмен сылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ғимараттар мен құрылыстардың беттерін қолмен және механикаландырылған тәсілмен сылау.
Дағды 1:
Ғимараттар мен құрылыстардың сыртқы беттерін қолмен әрлеу бойынша сылақ жұмыстарын орындау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Сыртқы беттерді белгілеу және сындыру;
2. Гипс ерітінділерін бетіне қолмен жағу;
3. Бірнеше қабатта сыланған кезде ойықтарды орындау;
4. Қолданылған ерітіндіге сылақ торын салу;
5. Бетіне қолданылатын гипс ерітінділерін тегістеу және кесу;
6. Сылақ ерітінділерін тегістеу, құрылымдау;
7. Сылақтың бетіне жабын қабаттарын жағу;
8. Қабықтар мен үсіктерді (сыртқы бұрыштар), беткейлерді сылау;
9. Электрлендірілген және қолмен жұмыс жасайтын жабдықтар мен құралдарды қолдану;
10. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Сыртқы беттерді белгілеу және сындыру әдістері;
2. Сылақ ерітінділерін бетіне қолмен жағу технологиясы;
3. Ойықтарды қолдану әдістері;
4. Сылақ қабаттарын нығайту әдістері;
5. Бетіне жағылған сылақ ерітінділерін тегістеу, кесу, тегістеу және құрылымдау әдістері мен тәсілдері;
6. Жабын қабаттарын, оның ішінде шпаклевканы орындау технологиясы;
7. Қабықтар мен үсіктерді (сыртқы бұрыштарды), еңістерді сылау технологиясы;

8. Назначение и правила применения используемого инструмента и приспособлений;
9. Правила применения средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение штукатурных работ по отделке внутренних и наружных поверхностей зданий и сооружений механизированным способом.
Умения:
4-5 разряд
1. Подготавливать штукатурную станцию к работе: подключать штукатурную машину к электрической и водопроводной сети, настраивать параметры штукатурной машины в соответствии с используемым раствором;
2. Наносить штукатурные растворы на поверхности механизированным способом;
3. Устранять текущие неисправности штукатурной машины, если это не связано с электромонтажными работами и разборкой узлов машины;
4. Выполнять насечки при оштукатуривании в несколько слоев;
5. Укладывать штукатурную сетку в нанесенный раствор;
6. Выравнивать и подрезать штукатурные растворы, нанесенные на поверхности;
7. Заглаживать штукатурные растворы;
8. Наносить накрывочные слои на поверхность штукатурки;
9. Обслуживать штукатурную машину после завершения работ;
10. Применять электрифицированное и ручное оборудование и инструмент;
11. Применять средства индивидуальной защиты.
Знания:
4-5 разряд
1. Требования охраны труда при работе с электроустановками;
2. Устройство штукатурной машины и правила работы на ней;
3. Устранение текущих неисправностей машины, не связанное с электромонтажными работами и разборкой узлов машины;
4. Способы нанесения насечек;
5. Способы армирования штукатурных слоев;
6. Способы и приемы выравнивания, подрезки, заглаживания и структурирования штукатурных растворов, нанесенных на поверхности;
7. Технология выполнения накрывочных слоев;
8. Назначение и правила применения используемого инструмента, машин и приспособлений;
9. Правила применения средств индивидуальной защиты;
10. Требования охраны труда при работе с электроустановками.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Ремонт штукатурки.
Умения:
4-5 разряд
1. Диагностировать состояние и степень повреждения ремонтируемой штукатурки, в том числе при ремонте старинных зданий, сооружений и памятников архитектуры;
2. Удалять отслаиваемые и поврежденные штукатурные слои;
3. Обеспыливать, производить расшивку и армирование, грунтовать ремонтируемые поверхности;
4. Приготавливать ремонтные штукатурные растворы;
5. Наносить штукатурные растворы на поврежденные участки
6. Выравнивать и подрезать штукатурные растворы, нанесенные на поверхности;
7. Заглаживать, структурировать штукатурки, наносить накрывочные слои;
8. Применять электрифицированное и ручное оборудование и инструмент;

8. Қолданылатын құрал-саймандар мен құрылғылардың мақсаты мен қолдану ережелері;
9. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ғимараттар мен құрылыстардың ішкі және сыртқы беттерін механикаландырылған тәсілмен әрлеу бойынша сылақ жұмыстарын орындау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Сылақ станциясын жұмысқа дайындау: сылақ машинасын электр және сантехникалық желіге қосу, сылақ машинасының параметрлерін қолданылатын ерітіндіге сәйкес реттеу;
2. Сылақ ерітінділерін бетіне механикаландырылған тәсілмен жағу;
3. Егер бұл электр монтаждау жұмыстарымен және машина тораптарын бөлшектеумен байланысты болмаса, сылақ машинасының ағымдағы ақауларын жою;
4. Бірнеше қабатта сыланған кезде ойықтарды орындау;
5. Қолданылған ерітіндіге сылақ торын салу;
6. Бетіне қолданылатын гипс ерітінділерін тегістеу және кесу;
7. Гипс ерітінділерін тегістеу;
8. Сылақтың бетіне жабын қабаттарын жағу;
9. Жұмыс аяқталғаннан кейін сылақ машинасына қызмет көрсету;
10. Электрлендірілген және қолмен жұмыс жасайтын жабдықтар мен құралдарды қолдану;
11. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Электр қондырғыларымен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау талаптары;
2. Сылақ машинасының құрылысы және онда жұмыс істеу ережелері;
3. Электр монтаждау жұмыстарымен және машина тораптарын бөлшектеумен байланысты емес машинаның ағымдағы ақаулықтарын жою;
4. Ойықтарды қолдану әдістері;
5. Сылақ қабаттарын нығайту әдістері;
6. Бетіне жағылған сылақ ерітінділерін тегістеу, кесу және құрылымдау әдістері мен тәсілдері;
7. Жабын қабаттарын орындау технологиясы;
8. Қолданылатын құралдың, машиналар мен құрылғылардың мақсаты мен қолдану ережелері;
9. Жеке қорғану құралдарын қолдану қағидалары;
10. Электр қондырғыларымен жұмыс кезінде еңбекті қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Сылақты жөндеу.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Жөнделетін сылақтың, оның ішінде көне ғимараттарды, құрылыстарды және сәулет ескерткіштерін жөндеу кезінде зақымдану жағдайы мен дәрежесін диагностикалау;
2. Қабыршақтанған және зақымдалған гипс қабаттарын жою;
3. Шаңсыздандыру, тігу және арматуралау, жөнделетін беттерді тегістеу;
4. Жөндеу сылақ ерітінділерін дайындау;
5. Зақымдалған жерлерге гипс ерітінділерін жағу
6. Бетіне қолданылатын гипс ерітінділерін тегістеу және кесу;
7. Тегістеу, сылақтарды құрылымдау, жабын қабаттарын жағу;
8. Электрлендірілген және қолмен жұмыс жасайтын жабдықтар мен құралдарды қолдану;

1. Изготавливать и собирать шаблоны;
2. Наносить подготовительные слои;
3. Выполнять разметку и провешивание поверхности;
4. Выполнять разделку углов;
5. Выполнять падуги;
6. Вытягивать тяги;
7. Выполнять ремонт тяг;
8. Вытягивать сложные розетки из нескольких центров;
9. Применять электрифицированное и ручное оборудование и инструмент
10. Применять средства индивидуальной защиты
Знания:
6-7 разряд
1. Устройство шаблонов для вытягивания тяг;
2. Способы и приемы разметки особо сложных поверхностей под тяги;
3. Конструкции шаблонов, их назначение и способы изготовления;
4. Технология вытягивания тяг;
5. Технология выполнения падуг
6. Методика и принцип создания тяг;
7. Виды тяг;
8. Приемы построения фигур при вытягивании тяг;
9. Клеевые составы, используемые для установки декоративной лепки;
10. Способы разделки углов;
11. Технология армирования тяг;
12. Технология применения строительных растворов в зависимости от их свойств;
13. Методы оценки качества выполненных работ;
14. Приемы выполнения ремонтных работ;
15. Назначение и правила применения используемого инструмента и приспособлений;
16. Правила применения средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изготовление и крепление декоративных архитектурных элементов.
Умения:
6-7 разряд
1. Подбирать и применять материалы для изготовления форм, декоративных архитектурных элементов;
2. Различать декоративные архитектурные детали;
3. Подготавливать формы для изготовления декоративных архитектурных элементов;
4. Изготавливать декоративные архитектурные изделия;
5. Отделывать готовые изделия;
6. Устанавливать и крепить готовые декоративные архитектурные изделия;
7. Выполнять штукатурные барельефы;
8. Выполнять ремонт декоративных архитектурных элементов;
9. Применять электрифицированное и ручное оборудование и инструмент;
10. Применять средства индивидуальной защиты.
Знания:
6-7 разряд
1. Назначение материалов для изготовления форм, декоративных архитектурных элементов;
2. Составы и способы приготовления растворов для изготовления декоративные архитектурные элементов;
3. Виды декоративных архитектурных элементов;
4. Технология изготовления декоративных архитектурных элементов;
5. Технология установки и крепления готовых декоративных архитектурных элементов;
6. Способы и приемы отделки декоративных архитектурных элементов;
7. Приемы выполнения ремонта декоративных архитектурных элементов;
8. Назначение и правила применения используемого инструмента и приспособлений;
9. Правила применения средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Выполнение декоративных штукатурок.
Умения:
6-7 разряд

1. Үлгілерді жасау және жинау;
2. Дайындық қабаттарын жағу;
3. Бетті белгілеу және ілу;
4. Бұрыштарды кесуді орындау;
5. Падуга жасау;
6. Тартқыштарды тарту;
7. Қатарларды жөндеу;
8. Бірнеше орталықтан күрделі розеткаларды тарту;
9. Электрлендірілген және қолмен жұмыс жасайтын жабдықтар мен құралдарды қолдану;
10. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Тартқыштарды тартуға арналған шаблон құрылғысы;
2. Аса күрделі беттерді тарту үшін белгілеу тәсілдері мен әдістері;
3. Шаблондардың конструкциялары, олардың мақсаты және жасау тәсілдері;
4. Тарту технологиясы;
5. Падугты орындау технологиясы
6. Тарту жасау әдісі мен принципі;
7. Тарту түрлері;
8. Тарту кезінде фигураларды салу әдістері;
9. Сәндік мүсіндеуді орнату үшін қолданылатын желім қосылыстары;
10. Бұрыштарды кесу әдістері;
11. Қатарларды күшейту технологиясы;
12. Ерітінділерді олардың қасиеттеріне қарай қолдану технологиясы;
13. Орындалған жұмыстардың сапасын бағалау әдістері;
14. Жөндеу жұмыстарын орындау тәсілдері;
15. Қолданылатын құрал-саймандар мен құрылғылардың мақсаты мен қолдану ережелері;
16. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Сәндік сәулет элементтерін жасау және бекіту.
Машықтар:
6-7 разряд
1. Пішіндерді, сәндік сәулет элементтерін жасау үшін материалдарды таңдау және қолдану;
2. Сәндік архитектуралық бөлшектерді ажырату;
3. Сәндік сәулет элементтерін жасау үшін қалыптарды дайындау;
4. Сәндік сәулет бұйымдарын жасау;
5. Дайын өнімдерді аяқтау;
6. Дайын сәндік сәулет бұйымдарын орнату және бекіту;
7. Сылақ рельефтерін орындау;
8. Сәндік сәулет элементтерін жөндеу;
9. Электрлендірілген және қолмен жұмыс жасайтын жабдықтар мен құралдарды қолдану;
10. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Пішіндерді, сәндік сәулет элементтерін жасауға арналған материалдардың мақсаты;
2. Декоративті архитектуралық элементтерді жасау үшін ерітінділерді дайындаудың құрамы мен әдістері;
3. Сәндік сәулет элементтерінің түрлері;
4. Сәндік сәулет элементтерін жасау технологиясы;
5. Дайын сәндік сәулет элементтерін орнату және бекіту технологиясы;
6. Сәндік сәулет элементтерін әрлеу әдістері мен тәсілдері;
7. Сәндік сәулет элементтерін жөндеу әдістері;
8. Қолданылатын құрал-саймандар мен құрылғылардың мақсаты мен қолдану ережелері;
9. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Сәндік сылақтарды орындау.
Машықтар:
6-7 разряд

1. Транспортировать и хранить компоненты декоративных штукатурок;
2. Очищать, обеспыливать, грунтовать поверхности под декоративную штукатурку;
3. Приготавливать и наносить растворы подготовительных и накрывочных слоев;
4. Армировать основания под декоративную штукатурку;
5. Выполнять декоративные штукатурки в соответствии с требованиями к их качеству;
6. Наносить накрывочные и защитные слои на поверхность декоративных штукатурок, в том числе восковых составов;
7. Наносить декоративные штукатурки в несколько слоев;
8. Заглаживать и структурировать штукатурки;
9. Обрабатывать штукатурные поверхности по технологии "сграффито";
10. Выполнять ремонт декоративных штукатурок;
11. Применять электрифицированное и ручное оборудование и инструмент;
12. Использовать инструменты и приспособления для отделки декоративных штукатурок;
13. Применять средства индивидуальной защиты.
Знания:
6-7 разряд
1. Способы подготовки поверхностей под различные виды штукатурок;
2. Методика диагностики состояния поверхности основания;
3. Материалы для декоративных штукатурок;
4. Растворы для подготовительных слоев;
5. Составы декоративных штукатурок и способы дозирования их компонентов;
6. Штукатурные слои и виды штукатурок;
7. Способы выполнения декоративных штукатурок;
8. Технология нанесения различных штукатурок;
9. Методы оценки качества декоративных штукатурок;
10. Конструкции, материалы шаблонов, лекал и способы их изготовления;
11. Технология оштукатуривания поверхностей сложных архитектурных форм;
12. Технология выполнения штукатурки "сграффито";
13. Приемы выполнения ремонтных работ;
14. Назначение и правила применения используемого инструмента и приспособлений;
15. Правила применения средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Способность к обучению и самообучению
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Исполнитель:

1. Сәндік сылақтың компоненттерін тасымалдау және сақтау;
2. Сәндік сылақтың астындағы беттерді тазалау, шаңсыздандыруз, тегістеу;
3. Дайындық және жабу қабаттарының ерітінділерін дайындау және жағу;
4. Сәндік сылақ үшін негіздерді күшейту;
5. Сәндік сылақтарды олардың сапасына қойылатын талаптарға сәйкес орындау;
6. Сәндік сылақтардың, оның ішінде балауыз композицияларының бетіне жабын және қорғаныс қабаттарын жағу;
7. Сәндік сылақтарды бірнеше қабатқа жағу;
8. Сылақтарды тегістеу және құрылымдау;
9. "Сграффито" технологиясы бойынша сылақ беттерін өңдеу;
10. Сәндік сылақтарды жөндеу;
11. Электрлендірілген және қолмен жұмыс жасайтын жабдықтар мен құралдарды қолдану;
12. Сәндік сылақтарды әрлеу үшін құралдар мен құрылғыларды қолдану;
13. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Сылақтың әртүрлі түрлеріне беттерді дайындау әдістері;
2. Негіз бетінің күйін диагностикалау әдістемесі;
3. Сәндік сылақтарға арналған материалдар;
4. Дайындық қабаттарына арналған ерітінділер;
5. Сәндік сылақтың құрамы және олардың компоненттерін мөлшерлеу әдістері;
6. Сылақ қабаттары және сылақ түрлері;
7. Сәндік сылақтарды орындау әдістері;
8. Әр түрлі сылақтарды қолдану технологиясы;
9. Сәндік сылақтың сапасын бағалау әдістері;
10. Үлгілердің, үлгілердің конструкциялары, материалдары және оларды жасау тәсілдері;
11. Күрделі архитектуралық пішіндердің беттерін сылау технологиясы;
12. "Сграффито" сылағын орындау технологиясы;
13. Жөндеу жұмыстарын орындау тәсілдері;
14. Қолданылатын құрал-саймандар мен құрылғылардың мақсаты мен қолдану ережелері;
15. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі.
Орындаушы:

С.Ж. Курмангожина, +7 (705) 12021 39, snip.07@mail.ru.
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Саморегулируемая организация "Республиканский союз проектировщиков Казахстана".
Руководитель:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com.
Номер телефона: +7 (777) 404 04 83.
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол от 7 ноября 2023 года № 03-24-5/599.
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 23 октября 2023 года.
19. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": от 12 декабря 2023 года № 16708/25 и от 30 ноября 2023 года № 16217/25.
20. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2023 год.
21. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2026 года.
Приложение 3
к приказу Министра
промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2023 года № 163
Профессиональный стандарт: "Рабочие по кровельным работам"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Рабочие по кровельным работам" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере строительства.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Бетон – искусственный каменный строительный материал, получаемый в результате формования и затвердевания рационально подобранной и уплотнҰнной смеси, состоящей из вяжущего вещества (например, цемент), крупных и мелких заполнителей, воды. В ряде случаев может иметь в составе специальные добавки, а также не содержать воды (например, асфальтобетон).
2) Здание – искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, а также размещения и хранения материальных ценностей.
3) Кровельные работы – работы по устройству кровель зданий и сооружений из кровельных материалов.
4) Конструкция – строение, устройство, взаимное расположение частей какого-л, предмета, машины, прибора, сооружения и т.п.

С.Ж. Курмангожина, +7 (705) 12021 39, snip.07@mail.ru.
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан жобалаушыларының республикалық одағы" өзін-өзі реттейтін ұйымы" ЗТБ (СРО "РСПК").
Басшы:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com.
Телефон нөмірі: +7 (777) 404 04 83.
Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 7 қарашадағы № 03-24-5/599 хаттама.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 23 қазандағы қорытынды.
18. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 12 желтоқсандағы № 16708/25 және 2023 жылғы 30 қарашадағы № 16217/25.
19. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2023 жыл.
20. Бағдарлы қайта қарау күні: 2026 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2023 жылғы "__" ____
№ ___ бұйрығына
3-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Жаппа жұмыстары бойынша жұмысшылар"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Жаппа жұмыстары бойынша жұмысшылар" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленіп, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және құрылыс саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Бетон – тұтқыр заттан (мысалы, цемент), ірі және ұсақ толтырғыштардан, судан тұратын ұтымды таңдалған және тығыздалған қоспаны қалыптастыру және қатайту нәтижесінде алынған жасанды тас құрылыс материалы. Кейбір жағдайларда оның құрамында арнайы қоспалар болуы мүмкін, сонымен қатар құрамында су жоқ (мысалы, асфальтбетон).
2) Ғимарат – табиғи немесе жасанды кеңiстiк шекаралары бар және өндiрiстiк процестердi орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға немесе адамдарды, жүктердi уақытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргiзуге) арналған жасанды жасалған ауқымды, тегiстiктi немесе желiлiк объект (жер үстi, су бетi және (немесе) жер асты, су асты). Ғимарат көркемдiк-эстетикалық, әшекей-қолданбалы не мемориалдық мақсатта да болуы мүмкiн.
3) Жаппа жұмыстары – жаппа материалдарынан жасалған ғимараттар мен құрылыстардың шатырларын орнату бойынша жұмыстар.
4) Құрылыс – қандай да бір заттың, машинаның, аспаптың, құрылыстың және т.б. бөліктерінің құрылымы, құрылымы, өзара орналасуы.

5) Строительная деятельность (бұдан әрі - құрылыс) – деятельность по созданию основных фондов производственного и непроизводственного назначения путем возведения новых и (или) изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), монтажа (демонтажа), связанного с ними технологического и инженерного оборудования, изготовления (производства) строительных материалов, изделий и конструкций, а также осуществления работ по консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс.
6) Государственные нормативы (государственные нормативные документы) – система нормативных правовых актов, градостроительных и технических регламентов, нормативно-технических документов, иных обязательных требований, условий и ограничений, обеспечивающих благоприятные, безопасные и другие необходимые условия обитания и жизнедеятельности человека.
7) Металлические конструкции – общее название конструкций из металлов и различных сплавов, используемых в различных областях хозяйственной деятельности человека: строительстве зданий, станков, масштабных устройств, механизмов, аппаратов и т. п.
8) Акт приемки объекта в эксплуатацию – документ, подтверждающий завершение строительства объекта в соответствии с утвержденным проектом и государственными (межгосударственными) нормативами и полную готовность объекта к эксплуатации.
9) Межгосударственные нормативы (межгосударственные нормативные документы) в области архитектуры, градостроительства и строительства – система нормативно-технических документов, правил и других обязательных требований, условий и ограничений, включающая межгосударственные градостроительные нормативы, межгосударственные строительные нормы и правила, межгосударственные стандарты в строительстве, действующие на основании ратифицированных Республикой Казахстан международных договоров на территориях Республики Казахстан и другого государства (других государств).
10) Заказчик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик-инвестор проекта (программы), заказчик (собственник), застройщик либо их уполномоченные лица.
11) Технический надзор – надзор за строительством на всех стадиях реализации проекта, включая качество, сроки, стоимость, приемку выполненных работ и сдачу объектов в эксплуатацию.

5) Құрылыс қызметi (бұдан әрі - құрылыс) – жаңа объектiлер салу және (немесе) бар объектiлердi (үйлердi, ғимараттар мен олардың кешендерiн, коммуникацияларды) өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникамен қайта жарақтандыру, реконструкциялау, қалпына келтiру, күрделi жөндеу), олармен байланысты технологиялық және инженерлiк жабдықтарды монтаждау (бөлшектеу), құрылыс материалдарын, бұйымдар мен конструкцияларын дайындау (өндiру), сондай-ақ аяқталмаған объектiлер құрылысын консервациялау мен өз ресурстарын тауысқан объектiлердi кейiннен кәдеге жарату жұмыстарын жүзеге асыру жолымен өндiрiстiк және өндiрiстiк емес негiзгi қорларды құру жөнiндегi қызмет.
6) Мемлекеттiк нормативтер (мемлекеттiк нормативтiк құжаттар) – адамның мекендеуi мен тiршiлiк етуiне қолайлы, қауiпсiз және басқа да қажеттi жағдайларды қамтамасыз ететiн нормативтiк құқықтық актiлер, қала құрылысы және техникалық регламенттері, нормативтiк-техникалық құжаттар, өзге де мiндеттi талаптар, шарттар мен шектеулер жүйесi.
7) Металл конструкциялары – адам қызметінің әртүрлі салаларында қолданылатын металдар мен әртүрлі қорытпалардан жасалған конструкциялардың жалпы атауы: ғимараттар, станоктар, масштабты құрылғылар, механизмдер, аппараттар және тағы басқасы.
8) Объектіні пайдалануға қабылдау актісі – объект құрылысының бекітілген жобаға және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерге сәйкес аяқталғанын және объектінің пайдалануға толық әзірлігін растайтын құжат.
9) Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекетаралық нормативтер (мемлекетаралық нормативтiк құжаттар) – Қазақстан Республикасы мен басқа мемлекеттiң (басқа мемлекеттердiң) аумақтарында Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттар негiзiнде қолданылатын, мемлекетаралық қала құрылысы нормативтерiн, мемлекетаралық құрылыс нормалары мен ережелерiн, құрылыстағы мемлекетаралық стандарттарды қамтитын нормативтiк-техникалық құжаттардың, ережелердiң және басқа да мiндеттi талаптардың, шарттар мен шектеулердiң жүйесі.
10) Тапсырыс беруші – қызметін Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Жобаның (бағдарламаның) тапсырыс беруші-инвесторы, тапсырыс беруші (меншік иесі), құрылыс салушы не олардың уәкілетті адамдары қызмет мақсаттарына қарай тапсырыс беруші бола алады.
11) Техникалық қадағалау – орындалған жұмыстың сапасын, мерзiмiн, құнын, қабылдап алынуын және объектiнiң пайдалануға берiлуiн қоса алғанда, жобаны iске асырудың барлық сатысында құрылысты қадағалау.

12) Здание - искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, а также размещения и хранения материальных ценностей. Здание может иметь подземную часть.
13) Инженерное оборудование зданий (сооружений) – комплекс инженерных систем и технических устройств, создающих нормативные либо комфортные условия проживания (быта), трудовой деятельности (пребывания) людей, обеспечивающих сохранение материальных ценностей, а также инженерного обеспечения технологического оборудования и производственных процессов.
14) Кровля – верхний элемент покрытия здания, подвергающийся атмосферным воздействиям.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих.
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих.
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
4) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Рабочие по кровельным работам.
5. Код профессионального стандарта: F43910
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
F Строительство.
43 Специализированные строительные работы.
43.9 Прочие специализированные строительные работы.
43.91 Кровельные работы.
43.91.0 Кровельные работы.
7. Краткое описание профессионального стандарта: В профессиональном стандарте приведено описание основных профессий, которые относятся к сфере строительства, а также характеристика работ и трудовые функции работников, осуществляющих деятельность в сфере строительства и смежных отраслях.
8. Перечень карточек профессий:
1) Кровельщик - 2 уровень ОРК.
2) Кровельщик - 3 уровень ОРК.
3) Кровельщик - 4 уровень ОРК.
4) Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов - 2 уровень ОРК.
5) Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов - 3 уровень ОРК.
6) Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов - 4 уровень ОРК.
7) Кровельщик по стальным кровлям - 2 уровень ОРК.
8) Кровельщик, черепица - 2 уровень ОРК.
9) Кровельщик, шифер - 2 уровень ОРК.
10) Строитель кровли - 2 уровень ОРК.
11) Кровельщик по стальным кровлям - 3 уровень ОРК.
12) Кровельщик по стальным кровлям - 4 уровень ОРК.
13) Кровельщик, черепица - 3 уровень ОРК.
14) Кровельщик, черепица - 4 уровень ОРК.

12) Үй – адамдардың тұруына немесе iшiнде болуына, өндiрiстiк процестердi орындауға, сондай-ақ материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға пайдаланылатын функционалдық мақсатына қарай, мiндеттi түрде жер бетiне салынып, тұйық көлемдi құрайтын, тiреу және қоршау конструкцияларынан тұратын жасанды құрылғы. Yйдiң жер асты бөлiгi болуы мүмкiн.
13) Үйлердiң (ғимараттардың) инженерлiк жабдықтары – материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ететiн, сондай-ақ технологиялық жабдықтар мен өндiрiс процестерiн инженерлiк жағынан қамтамасыз ететiн, адамдардың тұруына (тұрмысына), еңбек етуiне (болуына) қалыпты не жайлы жағдайлар жасайтын инженерлiк жүйелер мен техникалық құрылғылар кешенi.
14) Шатыр – ауа-райына ұшырайтын ғимарат жабынының жоғарғы элементі
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.
2) БТБА – жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік біліктілік анықтамалығы.
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері.
4) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жаппа жұмыстары бойынша жұмысшылар.
5. Кәсіптік стандарттың коды: F43910
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
F Құрылыс.
43 Мамандандырылған құрылыс жұмыстары.
43.9 Өзге де мамандандырылған құрылыс жұмыстары.
43.91 Төбе жабу жұмыстары.
43.91.0 Төбе жабу жұмыстары.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандартта құрылыс саласына жататын негізгі кәсіптердің сипаттамасы, сондай-ақ құрылыс саласындағы және онымен байланысты салалардағы қызметті жүзеге асыратын қызметкерлердің жұмыс сипаттамасы мен еңбек функциялары келтірілген.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Шатыршы - 2 СБШ-нің деңгейі.
2) Шатыршы - 3 СБШ-нің деңгейі.
3) Шатыршы - 4 СБШ-нің деңгейі.
4) Орама шатыр және дара материалдар жөніндегі шатыршы - 2 СБШ-нің деңгейі.
5) Орама шатыр және дара материалдар жөніндегі шатыршы - 3 СБШ-нің деңгейі.
6) Орама шатыр және дара материалдар жөніндегі шатыршы - 4 СБШ-нің деңгейі.
7) Болат жабындарды қаңылтырлаушы - 2 СБШ-нің деңгейі.
8) Шатыршы, жабынқыш - 2 СБШ-нің деңгейі.
9) Шатыршы, шифер - 2 СБШ-нің деңгейі.
10) Шатыр салушы - 2 СБШ-нің деңгейі.
11) Болат жабындарды қаңылтырлаушы - 3 СБШ-нің деңгейі.
12) Болат жабындарды қаңылтырлаушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
13) Шатыршы, жабынқыш - 3 СБШ-нің деңгейі.
14) Шатыршы, жабынқыш - 4 СБШ-нің деңгейі.

15) Кровельщик, шифер - 3 уровень ОРК.
16) Кровельщик, шифер - 4 уровень ОРК.
17) Строитель кровли - 3 уровень ОРК.
18) Строитель кровли - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Кровельщик":
Код группы:
7121-0
Код наименования занятия:
7121-0-001
Наименование профессии:
Кровельщик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169). Кровельщик по металлическим кровлям, 2-6 разряды .
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169). Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов, 2-5 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7121-0-002 Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов
7121-0-003 Кровельщик по стальным кровлям
7121-0-007 Кровельщик, черепица
7121-0-008 Кровельщик, шифер
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по устройству крыш и гидроизоляции при строительстве, ремонте и реконструкции зданий и сооружений различного назначения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение подготовительных и вспомогательных работ на объектах нового строительства, реконструкции и при обслуживании крыш.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение подготовительных и вспомогательных работ на объектах нового строительства, реконструкции и при обслуживании крыш.
Навык 1:
Проведение подготовительных операций перед производством кровельных работ.
Умения:
2-3 разряд
1. Пользоваться средствами страховки на высоте более 1,3 м;
2. Использовать подъемную технику для подачи материалов с места хранения к месту монтажа;
3. Раскраивать изоляционные материалы в соответствии со своей специализацией;

15) Шатыршы, шифер - 3 СБШ-нің деңгейі.
16) Шатыршы, шифер - 4 СБШ-нің деңгейі.
17) Шатыр салушы - 3 СБШ-нің деңгейі.
18) Шатыр салушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Шатыршы":
Топтың коды:
7121-0
Қызмет атауының коды:
7121-0-001
Кәсіптің атауы:
Шатыршы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Металл шатырды шатырлаушы, 2-6 разряд .
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Орама шатыр және жеке материалдардан шатырлаушы, 2-5 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7121-0-002 Орама шатыр және дара материалдар жөніндегі шатыршы
7121-0-003 Болат жабындарды қаңылтырлаушы
7121-0-007 Шатыршы, жабынқыш
7121-0-008 Шатыршы, шифер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде шатырларды орнату және гидрооқшаулау бойынша жұмыстарды орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жаңа құрылыс, реконструкция объектілерінде және шатырларға қызмет көрсету кезінде дайындық және көмекші жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жаңа құрылыс, реконструкция объектілерінде және шатырларға қызмет көрсету кезінде дайындық және көмекші жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Шатыр жұмыстарын жүргізу алдында дайындық операцияларын жүргізу.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Сақтандыру құралдарын 1,3 м-ден астам биіктікте пайдалану;
2. Материалдарды сақтау орнынан монтаждау орнына жеткізу үшін көтергіш техниканы пайдалану;
3. Оқшаулағыш материалдарды өз мамандығына сәйкес пішу;

4. Приготавливать и подготавливать клеевые составы и мастики в соответствии со специализацией;
5. Временно закреплять изоляционные материалы в соответствии со специализацией;
6. Очищать, просушивать, грунтовать, обезжиривать поверхность основания в соответствии со специализацией;
7. Монтировать конструкции строительных лесов, подмостей и временных защитных сооружений.
Знания:
2-3 разряд
1. Строительные термины и определения в соответствии со специализацией;
2. Правила безопасности при работе на крыше; требования охраны труда к рабочему месту кровельщика, месту производства работ на высоте;
3. Правила по охране труда при приготовлении и транспортировании горячих мастик в соответствии со специализацией;
4. Правила по охране труда при работе с газовой горелкой в соответствии со специализацией;
5. Правила по охране труда при работе с кровельными металлами в соответствии со специализацией;
6. Требования к средствам индивидуальной защиты и спецодежде кровельщика;
7. Технологические приемы демонтажа кровельной системы;
8. Требования к транспортировке, хранению и складированию материалов;
9. Последовательность подачи материалов с места хранения к месту монтажа в соответствии с технологическим процессом.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Очистка кровли и систем водоотвода в зимний период и при сезонных осмотрах крыш.
Умения:
2-3 разряд
1. Производить очистку снега в зимний период в соответствии с рекомендациями производителя гидроизоляционного материала;
2. Применять специальный инструмент для очистки систем водоотвода и карнизных свесов от наледи в зимний период;
3. Устанавливать защитные и (или) сигнальные ограждения;
4. Выполнять работы по очистке систем водоотвода от листвы и мусора при сезонных осмотрах крыши.
Знания:
2-3 разряд
1. Базовые требования действующей технической нормативной документации, регламентирующей эксплуатацию крыш;
2. Устройство системы водоудаления;
3. Основные требования к уходу за кровельными покрытиями из различных гидроизоляционных материалов;
4. Требования к инструментам, применяемым для очистки крыш от снега и наледи;
5. Требования охраны труда при проведении работ по очистке крыш от снега и наледи;
6. Требования охраны труда при проведении сезонных осмотров.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Кровельщик
4
Кровельщик
5
Супервайзер
6
Начальник участка
7
Руководитель работ

4. Мамандандыруға сәйкес желім мен мастиканы дайындау;
5. Мамандандыруға сәйкес оқшаулағыш материалдарды уақытша бекіту;
6. Мамандандыруға сәйкес негіздің бетін тазалау, құрғатыңыз, тегістеу, майсыздандыру;
7. Құрылыс ағаштарының, тіректердің және уақытша қорғаныс құрылымдарының қонструкциясын орнату.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Мамандандыруға сәйкес құрылыс терминдері мен анықтамалары;
2. Шатырда жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидалары; шатыршының жұмыс орнына, биіктікте жұмыс жүргізу орнына еңбекті қорғау талаптары;
3. Мамандануына сәйкес ыстық мастикаларды дайындау және тасымалдау кезінде еңбекті қорғау жөніндегі қағидалар;
4. Мамандануына сәйкес газ оттығымен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау жөніндегі қағидалар;
5. Мамандануына сәйкес шатыр металдарымен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау жөніндегі қағидалар;
6. Шатырдың жеке қорғаныс құралдары мен арнайы киімдеріне қойылатын талаптар;
7. Шатыр жүйесін бөлшектеудің технологиялық әдістері;
8. Материалдарды тасымалдауға, сақтауға және сақтауға қойылатын талаптар;
9. Технологиялық процеске сәйкес материалдарды сақтау орнынан монтаждау орнына беру кезектілігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қысқы кезеңде және шатырларды маусымдық тексеру кезінде шатырды және су бұру жүйелерін тазалау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Гидрооқшаулағыш материал өндірушінің ұсынымдарына сәйкес қысқы кезеңде қарды тазалауды жүргізу;
2. Қысқы кезеңде су бұру жүйелерін және ернеулі асылманы мұздан тазарту үшін арнайы құралды қолдану;
3. Қорғаныс және (немесе) сигналдық қоршауларды орнату;
4. Шатырды маусымдық тексеру кезінде су бұру жүйелерін жапырақтар мен қоқыстардан тазарту жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Шатырларды пайдалануды реттейтін қолданыстағы техникалық нормативтік құжаттаманың негізгі талаптары;
2. Суды кетіру жүйесінің құрылғысы;
3. Әр түрлі гидрооқшаулағыш материалдардан жасалған шатыр жабындарын күтуге қойылатын негізгі талаптар;
4. Шатырларды қар мен мұздан тазарту үшін қолданылатын құралдарға қойылатын талаптар;
5. Шатырларды қар мен мұздан тазарту жұмыстарын жүргізу кезінде еңбекті қорғау талаптары;
6. Маусымдық тексерулер жүргізу кезінде еңбекті қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Шатыршы
4
Шатыршы
5
Супервайзер
6
Учаске бастығы
7
Жұмыс басшысы

10. Карточка профессии "Кровельщик":
Код группы:
7121-0
Код наименования занятия:
7121-0-001
Наименование профессии:
Кровельщик
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169). Кровельщик по металлическим кровлям, 2-6 разряды.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов, 2-5 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7121-0-002 Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов
7121-0-003 Кровельщик по стальным кровлям
7121-0-007 Кровельщик, черепица
7121-0-008 Кровельщик, шифер
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по устройству крыш и гидроизоляции при строительстве, ремонте и реконструкции зданий и сооружений различного назначения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение кровельных работ согласно специализации на объектах нового строительства и при реконструкции зданий.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение кровельных работ согласно специализации на объектах нового строительства и при реконструкции зданий.
Навык 1:
Монтаж слоев кровельной системы.
Умения:
4-5 разряд
1. Размечать и укладывать клиновидную теплоизоляцию в соответствии со специализацией при формировании уклонообразующего слоя;
2. Выполнять механическую фиксацию слоев кровельной системы в соответствии со специализацией;
3. Выполнять приклеивание слоев кровельной системы к основной горизонтальной и вертикальной поверхности в соответствии со специализацией, стыков пароизоляционных материалов с применением специальных лент;

10. Кәсіптің карточкасы "Шатыршы":
Топтың коды:
7121-0
Қызмет атауының коды:
7121-0-001
Кәсіптің атауы:
Шатыршы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Металл шатырды шатырлаушы, 2-6 разряд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Орама шатыр және жеке материалдардан шатырлаушы, 2-5 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7121-0-002 Орама шатыр және дара материалдар жөніндегі шатыршы
7121-0-003 Болат жабындарды қаңылтырлаушы
7121-0-007 Шатыршы, жабынқыш
7121-0-008 Шатыршы, шифер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде шатырларды орнату және гидрооқшаулау бойынша жұмыстарды орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жаңа құрылыс объектілерінде және ғимараттарды реконструкциялау кезінде мамандандыруға сәйкес шатыр жұмыстарын орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жаңа құрылыс объектілерінде және ғимараттарды реконструкциялау кезінде мамандандыруға сәйкес шатыр жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Шатыр жүйесінің қабаттарын орнату.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Көлбеу қабатты қалыптастыру кезінде мамандануға сәйкес сына тәрізді жылу оқшаулауын белгілеу және төсеу;
2. Мамандандыруға сәйкес шатыр жүйесінің қабаттарын механикалық бекітуді орындау;
3. Мамандануға сәйкес шатыр жүйесінің қабаттарын негізгі көлденең және тік бетке, арнайы таспаларды қолдана отырып, бу тосқауыл материалдарының буындарына желімдеуді орындау;

4. Устанавливать теплоизоляцию в конструкцию скатных крыш в соответствии со специализацией;
5. Укладывать теплоизоляцию на горизонтальную поверхность и вертикальные примыкания плоской крыши в соответствии со специализацией, дренажный слой из гравия; разрезать, укладывать и закреплять дренажный слой из профилированной мембраны в соответствии со специализацией;
6. Производить наплавление с помощью газовой горелки или горячего воздуха основного гидроизоляционного покрытия из полимерно-битумных рулонных материалов в соответствии со специализацией, сварку швов основного гидроизоляционного покрытия из полимерных рулонных материалов в соответствии со специализацией, склейку листов рулонных полимерных материалов в соответствии со специализацией;
7. Наносить гидроизоляционное покрытие из однокомпонентных и двухкомпонентных мастичных материалов без армирования и с армированием с применением ручного инструмента и автоматического оборудования в соответствии со специализацией;
8. Выполнять работы по механическому креплению основного гидроизоляционного покрытия из различных видов листовых, штучных материалов в соответствии со специализацией;
9. Выполнять работы по устройству основного гидроизоляционного покрытия из металлов в соответствии со специализацией: выполнять простую линейную заготовку, кровельную картину, с использованием гибочного станка в соответствии со специализацией, монтировать ее по технологии фальцевого соединения различными способами;
10. Выполнять построение выкройки и изготовление простой линейной заготовки, кровельной картины с использованием гибочного станка в соответствии со специализацией;
11. Читать строительные чертежи, чертежи различных конструкций и соединений, планы, разрезы.
Знания:
4-5 разряд
1. Общие сведения о строительных чертежах: особенности постановки размеров, масштабирование, последовательность чтения строительных чертежей;
2. Устройство (в соответствии со специализацией): плоских и скатных крыш;
3. Основы строительной физики, черчения, технических измерений;
4. Основные виды, свойства и назначение гидроизоляционных материалов и материалов, применяемых для строительства крыш, в соответствии со специализацией;
5. Технология укладки и закрепления паро- и теплоизоляционных материалов, разделительных слоев в соответствии со специализацией;
6. Виды фальцевых соединений в соответствии со специализацией;
7. Правила по охране труда при работе с газовой горелкой, с кровельными металлами, с гибочным оборудованием в соответствии со специализацией.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Сборка деревянных несущих конструкций из элементов заводского изготовления и из пиломатериалов в соответствии со специализацией.
Умения:
4-5 разряд

4. Мамандандыруға сәйкес төбелердің құрылымына жылу оқшаулауын орнату;
5. Мамандануға сәйкес көлденең бетке жылу оқшаулауын және тегіс шатырдың тік түйісуін, қиыршық тасты дренаж қабатын төсеу; мамандануға сәйкес профильді мембранадан дренаж қабатын кесу, төсеу және бекіту;
6. Мамандануына сәйкес полимерлі-битумды ролл материалдарынан жасалған негізгі гидрооқшаулағыш жабынды газ оттығы немесе ыстық ауа көмегімен балқытуды, мамандануына сәйкес полимерлі ролл материалдарынан жасалған негізгі гидрооқшаулағыш жабынның тігістерін дәнекерлеуді, мамандануына сәйкес ролл полимерлі материалдардың парақтарын желімдеуді жүргізу;
7. Бір компонентті және екі компонентті мастикалық материалдардан жасалған гидрооқшаулағыш жабынды арматурасыз және мамандануына сәйкес қол құралы мен автоматты жабдықты қолдана отырып арматурамен жағу;
8. Мамандануына сәйкес әр түрлі парақтардан, дана материалдардан жасалған негізгі гидрооқшаулағыш жабынды механикалық бекіту бойынша жұмыстарды орындау;
9. Мамандандыруға сәйкес металдардан жасалған негізгі гидрооқшаулағыш жабынды орнату бойынша жұмыстарды орындау: мамандандыруға сәйкес иілу станогын қолдана отырып, қарапайым сызықтық дайындаманы, шатырдың суретін орындау, оны әртүрлі тәсілдермен бүктеу технологиясы бойынша орнату;
10. Мамандандыруға сәйкес иілу машинасын қолдана отырып, қарапайым сызықтық дайындаманы, шатырдың суретін салу және жасау;
11. Құрылыс сызбаларды, әртүрлі құрылымдар мен қосылыстардың сызбаларын, жоспарларды, кесулерді оқу.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Құрылыс сызбалары туралы жалпы мәліметтер: өлшемді белгілеу ерекшеліктері, масштабтау, құрылыс сызбаларын оқу реті;
2. Құрылғы (мамандандыруға сәйкес): тегіс және көлбеу шатырлар;
3. Құрылыс физикасы, сызу, техникалық өлшеулер негіздері;
4. Мамандандыруға сәйкес шатырларды салу үшін қолданылатын гидрооқшаулағыш материалдар мен материалдардың негізгі түрлері, қасиеттері мен мақсаты;
5. Мамандандыруға сәйкес бу және жылу оқшаулағыш материалдарды, бөлу қабаттарын төсеу және бекіту технологиясы;
6. Мамандануға сәйкес бүктелген қосылыстардың түрлері;
7. Мамандануына сәйкес газ оттығымен, шатыр металдарымен, иілу жабдығымен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау жөніндегі ереже.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Мамандануына сәйкес зауытта жасалған элементтерден және ағаштан жасалған ағаш тірек конструкцияларын құрастыру.
Машықтар:
4-5 разряд

1. Соединять и закреплять элементы заводского изготовления в соответствии с требованиями производителя и рабочей документацией;
2. Отбирать и сортировать пиломатериалы;
3. Размечать и обрабатывать (пилить, резать, сверлить, выдалбливать) древесину;
4. Изготавливать из пиломатериалов обрешетку, контробрешетку и основание под кровельное покрытие с применением плотницкого инструмента;
5. Выполнять изготовление и установку в каркасе из материалов заводского производства технологических проходок через кровлю;
6. Пользоваться ручным и механизированным инструментом (молоток, ножовка, дрель, нож, шуруповерт, перфоратор, углошлифовальная машина, бензо- и электропилы).
Знания:
4-5 разряд
1. Требования охраны труда при работе с электроинструментом, устройство и правила эксплуатации применяемого оборудования;
2. Виды используемых пиломатериалов;
3. Типы и виды крепежных и вспомогательных материалов, применяемых для соединения элементов конструкций;
4. Пороки и свойства древесины;
5. Способы соединения и закрепления деревянных заготовок и элементов конструкций;
6. Способы устройства обрешетки, контробрешетки, основания, технологических проходок через кровлю.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Кровельщик
5
Супервайзер
6
Начальник участка
7
Руководитель работ
11. Карточка профессии "Кровельщик":
Код группы:
7121-0
Код наименования занятия:
7121-0-001
Наименование профессии:
Кровельщик
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Кровельщик по металлическим кровлям, 2-6 разряды.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов, 2-5 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7121-0-002 Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов
7121-0-003 Кровельщик по стальным кровлям
7121-0-007 Кровельщик, черепица
7121-0-008 Кровельщик, шифер
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по устройству крыш и гидроизоляции при строительстве, ремонте и реконструкции зданий и сооружений различного назначения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Өндірушінің талаптарына және жұмыс құжаттамасына сәйкес зауытта жасалған элементтерді қосыңыз және бекіту;
2. Ағашты таңдау және сұрыптау;
3. Ағашты орналастыру және өңдеу (аралау, кесу, бұрғылау, ойып алу);
4. Ағаштан ағаш ұстасы құралын қолдана отырып, тор, қарсы тор және шатыр жабынының негізін жасау;
5. Шатыр арқылы технологиялық өткізгіштерді зауытта өндірілген материалдардан қаңқада дайындау және орнатуды орындау;
6. Қолмен және механикаландырылған құралдарды (балға, темір ара, бұрғылау, пышақ, бұрағыш, балғамен бұрғылау, бұрыштық тегістеуіш, бензин және электр аралары) қолдану.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Электр құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі еңбекті қорғау талаптары, қолданылатын жабдықтың құрылысы мен пайдалану қағидалары;
2. Қолданылатын ағаш түрлері;
3. Құрылымдық элементтерді қосу үшін қолданылатын бекіту және қосалқы материалдардың түрлері мен түрлері;
4. Ағаштың ақаулары мен қасиеттері;
5. Ағаш дайындамалар мен құрылымдық элементтерді біріктіру және бекіту әдістері;
6. Шатыр арқылы қорапты, қарсы торды, негізді, технологиялық ұңғымаларды орнату әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Шатыршы
5
Супервайзер
6
Учаске бастығы
7
Жұмыс басшысы
11. Кәсіптің карточкасы "Шатыршы":
Топтың коды:
7121-0
Қызмет атауының коды:
7121-0-001
Кәсіптің атауы:
Шатыршы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Металл шатырды шатырлаушы, 2-6 разряд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Орама шатыр және жеке материалдардан шатырлаушы, 2-5 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7121-0-002 Орама шатыр және жеке материалдардан шатырлаушы
7121-0-003 Болат жабындарды қаңылтырлаушы
7121-0-007 Шатыршы, жабынқыш
7121-0-008 Шатыршы, шифер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде шатырларды орнату және гидрооқшаулау бойынша жұмыстарды орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение работ согласно специализации на крышах криволинейной формы и эксплуатируемых крышах
2. Руководство бригадой кровельщиков
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ согласно специализации на крышах криволинейной формы и эксплуатируемых крышах.
Навык 1:
Гидроизоляция эксплуатируемых крыш в соответствии со специализацией.
Умения:
6 разряд
1. Укладывать и закреплять основное гидроизоляционное покрытие из полимерно-битумных и полимерных рулонных материалов;
2. Выполнять соединение полотнищ рулонных кровельных гидроизоляционных материалов;
3. Укладывать и закреплять гидроизоляционный материал в местах примыканий озелененных и эксплуатируемых кровельных систем к вертикальным поверхностям (прямоугольного и круглого сечения);
4. Укладывать дополнительные и защитные слои;
5. Производить проверку герметичности гидроизоляционного слоя;
6. Выполнять укладку защитного и дренажного слоев озелененных и эксплуатируемых кровельных систем;
7. Выполнять установку многоуровневых воронок системы водоотведения.
Знания:
6 разряд
1. Типы озелененных и эксплуатируемых кровельных систем;
2. Назначение и расположение слоев озелененных и эксплуатируемых кровельных систем;
3. Требования к гидроизоляции озелененных и эксплуатируемых кровельных систем;
4. Способы гидроизоляции озелененных и эксплуатируемых кровельных систем;
5. Способы установки многоуровневой кровельной воронки;
6. Правила проверки герметичности гидроизоляционного слоя.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение комплекса кровельных работ на крышах криволинейной конструкции согласно специализации.
Умения:
6 разряд
1. Выполнять разметку основания для укладки кровельного открытия на криволинейных основаниях в соответствии со специализацией;
2. Изготавливать шаблоны, производить разметку деталей по шаблонам из кровельных металлов ("шашка", "ромбы") в соответствии со специализацией;
3. Выполнять монтаж нестандартных мелкоштучных изделий из кровельных металлов ("шашка", "ромбы") и штучных кровельных материалов в соответствии со специализацией;
4. Выполнять узел пересечения нескольких плоскостей при монтаже кровельного покрытия из стали в соответствии со специализацией;
5. Выполнять устройство криволинейного разжелобка (ендовы) разными способами в соответствии со специализацией;
6. Встраивать мансардное окно в крышу криволинейной поверхности, выполнять устройство примыкания;
7. Изготавливать шаблоны, производить разметку деталей по шаблонам, выполнять покрытие выступающих декоративных элементов на фасадах зданий из металлов в соответствии со специализацией;

1. Қисық пішінді шатырларда және пайдаланылатын шатырларда мамандандыруға сәйкес жұмыстарды орындау.
2. Шатыршылар бригадасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қисық пішінді шатырларда және пайдаланылатын шатырларда мамандандыруға сәйкес жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Мамандандыруға сәйкес пайдаланылатын шатырларды гидрооқшаулау.
Машықтар:
6 разряд
1. Полимерлі-битумды және полимерлі ролл материалдарынан жасалған негізгі гидрооқшаулағыш жабынды төсеу және бекіту;
2. Роликті шатыр жабынының гидрооқшаулағыш материалдарының панельдерін жалғауды орындау;
3. Көгалдандырылған және пайдаланылатын шатыр жүйелерінің тік беттерге (тікбұрышты және дөңгелек қима) түйісетін жерлеріне гидрооқшаулағыш материалды төсеу және бекіту;
4. Қосымша және қорғаныс қабаттарын төсеу;
5. Гидрооқшаулағыш қабаттың герметикалығын тексеру;
6. Көгалдандырылған және пайдаланылатын шатыр жүйелерінің қорғаныш және дренаждық қабаттарын төсеуді орындау;
7. Дренаж жүйесінің көп деңгейлі шұңқырларын орнатуды орындау.
Білімдер:
6 разряд
1. Көгалдандырылған және пайдаланылатын шатыр жүйелерінің түрлері;
2. Көгалдандырылған және пайдаланылатын шатыр жүйелерінің қабаттарының мақсаты мен орналасуы;
3. Көгалдандырылған және пайдаланылатын шатыр жүйелерін гидрооқшаулауға қойылатын талаптар;
4. Көгалдандырылған және пайдаланылатын шатыр жүйелерін гидроизоляциялау тәсілдері;
5. Көп деңгейлі шатыр шұңқырын орнату әдістері;
6. Гидрооқшаулағыш қабаттың герметикалығын тексеру ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Мамандандыруға сәйкес қисық сызықты құрылымның төбелерінде шатыр жабындарының кешенін орындау.
Машықтар:
6 разряд
1. Мамандануына сәйкес қисық сызықты негіздерде шатыр жабынын төсеу үшін негізді белгілеуді орындау;
2. Шаблондар жасау, мамандануына сәйкес шатыр металдарынан (“дойбы", "ромбтар") шаблондар бойынша бөлшектерді белгілеу;
3. Мамандануына сәйкес шатыр металдарынан ("дойбы", "ромбтар") және дана шатыр материалдарынан жасалған стандартты емес ұсақ дана бұйымдарды монтаждауды орындау;
4. Мамандандыруға сәйкес болаттан жасалған шатыр жабынын орнату кезінде бірнеше жазықтықтың қиылысу торабын орындау;
5. Мамандануға сәйкес қисық сызықты рифті (рифті) әр түрлі тәсілдермен орындау;
6. Шатыр терезесін қисық бетінің төбесіне салу, іргелес құрылғыны орындау;
7. Шаблондар жасау, шаблондар бойынша бөлшектерді белгілеу, мамандандыруға сәйкес металдардан жасалған ғимараттардың қасбеттерінде шығыңқы сәндік элементтерді жабу;

8. Выполнять настройку аркогибочной машины, изготавливать картины арочной формы в соответствии со специализацией;
9. Изготавливать криволинейную отгибку кромки с помощью ручного гибочного инструмента в соответствии со специализацией;
10. Выкладывать узоры из штучных элементов кровельного покрытия в соответствии со специализацией.
Знания:
6 разряд
1. Виды и свойства материалов, рекомендуемых для покрытия криволинейных поверхностей;
2. Способы обхода выступающих элементов кровли, имеющих криволинейную форму;
3. Способы устройства разжелобка (ендовы) криволинейной формы;
4. Способы устройства окрытия слухового окна криволинейной формы;
5. Геометрические характеристики криволинейных поверхностей;
6. Устройство и правила эксплуатации аркогибочной машины в соответствии со специализацией;
7. Способы изготовления и соединения кровельных картин из металлов рядового открытия для кровли криволинейной формы в соответствии со специализацией.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Изготовление и монтаж на строительной площадке деревянных несущих конструкций для крыш криволинейной формы, монтаж большепролетных балок в соответствии со специализацией.
Умения:
6 разряд
1. Размечать, обрабатывать пилением и резанием древесину и древесные материалы;
2. Соединять и закреплять деревянные заготовки;
3. Производить разметку мест установки мауэрлата;
4. Устанавливать составные балки и фермы.
Знания:
6 разряд
1. Виды пиломатериалов, область применения;
2. Породы, технологические свойства, пороки древесины;
3. Типы и виды крепежных материалов, применяемых в плотничных работах;
4. Устройство деревянных оснований;
5. Способы разметки, пиления, долбления, сверления древесины;
6. Способы изготовления сложных плотничных изделий и элементов конструкций; способы выполнения сложных соединений и врубок.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Руководство бригадой кровельщиков.
Навык 1:
Организация и контроль производства кровельных работ.
Умения:
6 разряд
1. Анализировать проект производства работ, необходимые разделы рабочей документации;
2. Организовывать соблюдение бригадой требований проектной и нормативной документации, инструкций по эксплуатации оборудования;
3. Определять трудоемкость проводимых кровельных работ;
4. Проводить текущий и итоговый контроль, оценку результатов работ персонала с последующей коррекцией при необходимости.
Знания:
6 разряд
1. Требования технической нормативной документации, регламентирующей строительство крыш;
2. Правила производства и приемки работ;
3. Виды и свойства применяемых материалов, требования к их качеству;

8. Иілу машинасының арко параметрін орындаңыз, мамандандыруға сәйкес арка тәрізді суреттер жасау;
9. Мамандандыруға сәйкес қолмен иілу құралының көмегімен қисық сызықты иілу жиегін жасау;
10. Мамандандыруға сәйкес шатыр жабынының элементтерінен өрнектер салу.
Білімдер:
6 разряд
1. Қисық беттерді жабу үшін ұсынылатын материалдардың түрлері мен қасиеттері;
2. Қисық пішінді шығыңқы шатыр элементтерін айналып өту әдістері;
3. Қисық пішінді үлкен құмыраның құрылғысының әдістері;
4. Қисық пішінді үй төбесіндегі терезені жабу әдістері;
5. Қисық беттердің геометриялық сипаттамалары;
6. Мамандануына сәйкес құбыр иілу машинасының құрылысы және пайдалану ережесі;
7. Мамандануға сәйкес қисық пішінді шатырға арналған қатарлы ашылатын металдардан шатыр суреттерін жасау және қосу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Құрылыс алаңында қисық пішінді шатырларға арналған ағаш тірек конструкцияларын дайындау және монтаждау, мамандануына сәйкес үлкен аралықты арқалықтарды монтаждау.
Машықтар:
6 разряд
1. Ағаш пен ағаш материалдарын белгілеу, аралау және кесу арқылы өңдеу;
2. Ағаш дайындамаларды қосу және бекіту;
3. Мауэрлат орнату орындарын белгілеу;
4. Құрама арқалықтар мен фермаларды орнату.
Білімдер:
6 разряд
1. Ағаш түрлері, қолдану саласы;
2. Ағаш түрлері, технологиялық қасиеттері, ақаулары;
3. Ағаш ұсталарында қолданылатын бекіту материалдарының түрлері мен типтері;
4. Ағаш негіздердің құрылысы;
5. Ағашты белгілеу, аралау, қашау, бұрғылау әдістері;
6. Күрделі ағаш бұйымдары мен конструкция элементтерін жасау тәсілдері; күрделі қосылыстар мен кесулерді орындау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Шатыршылар бригадасын басқару.
Дағды 1:
Шатыр жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
6 разряд
1. Жұмыс өндірісінің жобасын, жұмыс құжаттамасының қажетті бөлімдерін талдау;
2. Бригаданың жобалау және нормативтік құжаттама талаптарын, жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды сақтауын ұйымдастыру;
3. Шатыр жабындарының еңбек сыйымдылығын анықтау;
4. Ағымдағы және қорытынды бақылауды, қажет болған жағдайда кейіннен түзете отырып, персонал жұмысының нәтижелерін бағалауды жүргізу.
Білімдер:
6 разряд
1. Шатырлардың құрылысын реттейтін техникалық нормативтік құжаттаманың талаптары;
2. Жұмыстарды өндіру және қабылдау ережелері;
3. Қолданылатын материалдардың түрлері мен қасиеттері, олардың сапасына қойылатын талаптар;

4. Требования к качеству выполненных кровельных работ;
5. Распространенные ошибки, допускаемые при выполнении кровельных работ, в соответствии со своей специализацией;
6. Способы устранения различных дефектов в соответствии со специализацией;
7. Содержание инструкций и рекомендаций по монтажу конструкций, инструкций по эксплуатации оборудования.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация технического и материального обеспечения работ бригады кровельщиков.
Умения:
6 разряд
1. Анализировать проект производства работ, необходимые разделы рабочей и проектной документации;
2. Составлять перечень необходимых для выполнения кровельных работ материалов, инструментов, оборудования, средств индивидуальной защиты и спецодежды, контролировать их наличие;
3. Пользоваться приборами для контроля и поддержания температурно-влажностного режима в местах складирования и хранения.
Знания:
6 разряд
1. Методы и средства для подъема на крышу материалов и инструмента;
2. Требования к порядку складирования, условиям хранения, совместимости материалов и инструмента с учетом последовательности выполнения работ;
3. Номенклатура, правила эксплуатации и хранения ручного и механизированного инструмента, оборудования, инвентаря, приспособлений и оснастки в соответствии со специализацией;
4. Требования к организации рабочего места кровельщика.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Проведение мероприятий по охране труда при работе на высоте, контроль соблюдения персоналом правил трудового распорядка и требований безопасности.
Умения:
6 разряд
1. Выявлять случаи, когда нарушение правил по охране труда может повлечь за собой угрозу здоровью или жизни рабочих бригады;
2. Определять места крепления страховочных канатов, их трассировку;
3. Определять места установки ограждений;
4. Обозначать в установленном порядке границы опасных зон;
5. Производить организацию системы страховки звена (бригады) кровельщиков.
Знания:
6 разряд
1. Требования инструкций по охране труда, производственной санитарии, пожарной и экологической безопасности;
2. Требования нормативной документации, регламентирующей безопасное производство строительных работ;
3. Основные положения трудового законодательства Республики Казахстан;
4. Организация рабочих мест на высоте, пути прохода работников на рабочие места, особые меры безопасности при работе на крыше с уклоном;
5. Правила организации системы страховки бригады;
6. Основы управления персоналом.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Супервайзер
6
Начальник участка
7
Руководитель работ

4. Орындалған шатыр жұмыстарының сапасына қойылатын талаптар;
5. Өз мамандығына сәйкес шатыр жұмыстарын орындау кезінде жіберілетін жалпы қателіктер;
6. Мамандандыруға сәйкес әр түрлі ақауларды жою әдістері;
7. Конструкцияларды монтаждау жөніндегі нұсқаулықтар мен ұсынымдардың, жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтардың мазмұны.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Шатыршылар бригадасының жұмысын техникалық және материалдық қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
Машықтар:
6 разряд
1. Жұмыс өндірісінің жобасын, жұмыс және жобалық құжаттаманың қажетті бөлімдерін талдау;
2. Шатыр жұмыстарын орындау үшін қажетті материалдардың, құралдардың, жабдықтардың, жеке қорғаныс құралдары мен арнайы киімдердің тізбесін жасау, олардың болуын бақылау;
3. Сақтау және сақтау орындарында температуралық-ылғалдылық режимін бақылау және ұстап тұру үшін аспаптарды пайдалану.
Білімдер:
6 разряд
1. Материалдар мен құралдарды шатырға көтеру әдістері мен құралдары;
2. Қойма тәртібіне, сақтау шарттарына, жұмыстардың кезектілігін ескере отырып, материалдар мен құралдың үйлесімділігіне қойылатын талаптар;
3. Мамандануға сәйкес қол және механикаландырылған аспапты, жабдықты, мүкәммалды, айлабұйымдар мен жарақтарды пайдалану және сақтау номенклатурасы, қағидалары;
4. Шатырдың жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Биіктікте жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізу, персоналдың еңбек тәртібі қағидалары мен қауіпсіздік талаптарын сақтауын бақылау.
Машықтар:
6 разряд
1. Еңбекті қорғау ережелерін бұзу бригада жұмысшыларының денсаулығына немесе өміріне қауіп төндіретін жағдайларды анықтау;
2. Сақтандыру арқандарын бекіту орындарын, олардың ізін анықтау;
3. Қоршауларды орнату орындарын анықтау;
4. Белгіленген тәртіппен қауіпті аймақтардың шекараларын белгілеу;
5. Шатыршылардың буынын (бригадасын) сақтандыру жүйесін ұйымдастыруды жүргізу.
Білімдер:
6 разряд
1. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт және экологиялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтардың талаптары;
2. Құрылыс жұмыстарының қауіпсіз өндірісін регламенттейтін нормативтік құжаттаманың талаптары;
3. Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының негізгі ережелері;
4. Биіктікте жұмыс орындарын ұйымдастыру, жұмысшылардың жұмыс орындарына өту жолдары, көлбеу шатырда жұмыс істеу кезінде ерекше қауіпсіздік шаралары;
5. Бригаданың сақтандыру жүйесін ұйымдастыру ережелері;
6. Персоналды басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Супервайзер
6
Учаске бастығы
7
Жұмыс басшысы

12. Карточка профессии "Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов":
Код группы:
7121-0
Код наименования занятия:
7121-0-002
Наименование профессии:
Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169). Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов, 2-5 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7121-0-001 Кровельщик
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по устройству и ремонту рулонных кровель и кровель из штучных материалов при строительстве, ремонте и реконструкции зданий и сооружений различного назначения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по устройству и ремонту рулонных кровель и кровель из штучных материалов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по устройству и ремонту рулонных кровель и кровель из штучных материалов.
Навык 1:
Выполнение простых работ при устройстве и ремонте рулонных кровель и кровель из штучных материалов.
Умения:
2-3 разряд
1. Своевременно и качественно выполнять задачи по предназначению;
2. Приготавливать мастики и грунтовки;
3. Выполнять покрытие односкатных и двускатных крыш рулонными и мастичными материалами с обделкой свесов;
4. Выполнять покрытие односкатных и двускатных крыш асбестоцементными листами или плитками (шифером), черепицей;
5. Выполнять покрытие крыш наплавляемым рубероидом.
6. Соблюдать исполнительскую и трудовую дисциплины;
7. Соблюдать меры безопасности труда, поддерживать порядок, выполнять правила пожарной безопасности на порученном ему участке работы (рабочем месте).
Знания:
2-3 разряд
1. Основные свойства рулонных, мастичных и штучных кровельных материалов;
2. Способы приготовления холодных и горячих мастик;
3. Способы просушки, просеивания и подогрева наполнителей;

12. Кәсіптің карточкасы "Орама шатыр және дара материалдар жөніндегі шатыршы":
Топтың коды:
7121-0
Қызмет атауының коды:
7121-0-002
Кәсіптің атауы:
Орама шатыр және дара материалдар жөніндегі шатыршы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Орама шатыр және жеке материалдардан шатырлаушы, 2-5 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7121-0-001 Шатыршы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде дана материалдардан жасалған орамдық шатырлар мен шатырларды орнату және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дана материалдардан жасалған орамдық шатырлар мен шатырларды орнату және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дана материалдардан жасалған орамдық шатырлар мен шатырларды орнату және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Дана материалдардан жасалған орамдық шатырлар мен шатырларды орнату және жөндеу кезінде қарапайым жұмыстарды орындау
Машықтар:
2-3 разряд
1. Мақсаты бойынша тапсырмаларды уақтылы және сапалы орындау;
2. Мастика мен праймерлерді дайындау;
3. Сыңар итарқалы және екі жағы да құламалы шатырларды илектелген және мастикалық материалдармен жабуды орындау;
4. Сыңар итарқалы және екі жағы да құламалы шатырларды асбест-цемент парақтарымен немесе плиткалармен (шифермен), жабынқышпен жабу;
5. Шатырларды балқытылатын шатыр материалымен жабу.
6. Орындаушылық және еңбек тәртібін сақтау;
7. Еңбек қауіпсіздігі шараларын сақтау, тәртіпті сақтау, өзіне тапсырылған жұмыс учаскесінде (жұмыс орнында) өрт қауіпсіздігі қағидаларын орындау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Роликті, мастикалық және дана шатыр материалдарының негізгі қасиеттері;
2. Суық және ыстық мастиканы дайындау әдістері;
3. Толтырғыштарды кептіру, елеу және жылыту тәсілдері;

4. Способы разметки крыш простой формы;
5. Способы покрытия рулонными и штучными материалами крыш простой формы.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение дополнительных работ при устройстве и ремонте рулонных кровель и кровель из штучных материалов.
Умения:
2-3 разряд
1. Выполнять укладку дополнительного слоя ковра с пришивкой гвоздями или устройство кровель на простых крышах по деревянному основанию;
2. Выполнять покрытие поверхности готового ковра горячей мастикой с посыпкой песком или мелким гравием;
3. Осуществлять обшивку фахверковых стен зданий асбестоцементными плитками;
4. Выполнять смену местами рулонного покрытия их кровли из штучных материалов;
5. Выполнять обделку свесов, примыканий и стендов кровельной сталью;
6. Устанавливать готовые водосточные желоба, колпаки и зонты на дымовые и вентиляционные трубы.
Знания:
2-3 разряд
1. Устройство и правила обращения с агрегатами и приспособлениями для разогрева наплавляемого рубероида;
2. Требования, предъявляемые к качеству материалов и покрытий крыш.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Выносливость и усердие
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов
4
Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов
5
Супервайзер
6
Начальник участка
7
Руководитель работ
13. Карточка профессии "Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов":
Код группы:
7121-0
Код наименования занятия:
7121-0-002
Наименование профессии:
Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169). Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов, 2-5 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:

4. Қарапайым пішінді шатырларды белгілеу әдістері;
5. Қарапайым пішінді шатырларды орама және дана материалдармен жабу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Дана материалдардан жасалған орамдық шатырлар мен шатырларды орнату және жөндеу кезінде қосымша жұмыстарды орындау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Шегелермен тігілген кілемнің қосымша қабатын төсеуді немесе қарапайым шатырларда шатырларды ағаш негізге орнатуды орындау;
2. Дайын кілемнің бетін құм немесе ұсақ қиыршық тас себілген ыстық мастикамен жабу;
3. Ғимараттардың жартылай ағаш қабырғаларын асбест-цемент плиткаларымен қаптауды жүзеге асыру;
4. Дана материалдардан жасалған шатырдың орамдық жабынын ауыстыруды орындау;
5. Шатыр болатымен ілмектерді, түйіспелер мен стендтерді қаптауды орындау;
6. Түтін және желдету құбырларына дайын арықтарды, қақпақтар мен қолшатырларды орнату.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Балқытылатын шатыр материалын жылытуға арналған агрегаттар мен құрылғылармен жұмыс істеу құрылғысы мен ережелері;
2. Материалдар мен шатыр жабындарының сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Орама шатыр және дара материалдар жөніндегі шатыршы
4
Орама шатыр және дара материалдар жөніндегі шатыршы
5
Супервайзер
6
Учаске бастығы
7
Жұмыс басшысы
13. Кәсіптің карточкасы "Орама шатыр және дара материалдар жөніндегі шатыршы":
Топтың коды:
7121-0
Қызмет атауының коды:
7121-0-002
Кәсіптің атауы:
Орама шатыр және дара материалдар жөніндегі шатыршы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Орама шатыр және жеке материалдардан шатырлаушы, 2-5 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7121-0-001 Кровельщик
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по устройству и ремонту рулонных кровель и кровель из штучных материалов при строительстве, ремонте и реконструкции зданий и сооружений различного назначения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Устройство конструктивных элементов согласно специализации на объектах нового строительства, при реконструкции и обслуживании крыш.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Устройство конструктивных элементов согласно специализации на объектах нового строительства, при реконструкции и обслуживании крыш.
Навык 1:
Устройство конструктивных элементов крыш.
Умения:
4 разряд
1. Размечать, подгонять, закреплять элементы конька, ендовы, карнизного свеса, парапетов в соответствии со специализацией;
2. Размечать и изготавливать элементы кровельного покрытия выступающих частей парапетов, вентиляционных шахт, труб прямоугольного и квадратного сечения, изолировать внутренние и внешние углы в соответствии со специализацией;
3. Соединять кровельные детали между собой и крепить к основанию в соответствии со специализацией;
4. Размечать и изготавливать элементы покрытий печных труб в соответствии со специализацией;
5. Размечать и закреплять детали парапетов из металлических профилей промышленного изготовления;
6. Монтировать элементы температурных, деформационных швов, противопожарных рассечек; закреплять основные слои кровельной системы на краях деформационных швов, противопожарных рассечек в соответствии со специализацией;
7. Выполнять пайку кровельных металлов в соответствии со специализацией.
Знания:
4 разряд
1. Правила чтения рабочих чертежей;
2. Основные требования действующей технической нормативной документации, регламентирующей строительство крыш;
3. Способы выполнения гидроизоляционного покрытия и примыканий к выступающим частям парапетов, вентиляционных шахт, труб квадратного сечения в соответствии со специализацией;
4. Способы устройства карнизного свеса, разжелобка (ендовы), кровельного покрытия вертикальной поверхности, оформления ребра и конька крыши; 5. Теоретические основы технологии пайки;
6. Требования охраны труда при проведении паяльных работ (с открытым пламенем);
7. Требования к устройству температурных, деформационных швов, противопожарных рассечек;
8. Требования к параметрам сварки термопластичных полимерных мембран в соответствии со специализацией;
9. Способы устройства кровельного покрытия вертикальной поверхности в соответствии со специализацией;
10. Способы покрытия печных труб из металлов в кровельной технике, облицовки кирпичных дымовых труб в соответствии со специализацией.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Монтаж окон, продухов и элементов инженерных систем.
Умения:
4 разряд

7121-0-001 Шатыршы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде дана материалдардан жасалған орамдық шатырлар мен шатырларды орнату және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Шатырларды қайта құру және қызмет көрсету кезінде жаңа құрылыс объектілеріндегі мамандандыруға сәйкес құрылымдық элементтердің құрылысы.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Шатырларды қайта құру және қызмет көрсету кезінде жаңа құрылыс объектілеріндегі мамандандыруға сәйкес құрылымдық элементтердің құрылысы.
Дағды 1:
Шатырдың құрылымдық элементтерінің құрылысы.
Машықтар:
4 разряд
1. Мамандандыруға сәйкес шатыржал, үлкен құмыра, ернеу, парапет элементтерін белгілеу, реттеу, бекіту;
2. Парапеттердің, желдеткіш шахталардың, тікбұрышты және шаршы қималы құбырлардың шығыңқы бөліктерінің шатыр жабынының элементтерін белгілеу және дайындау, мамандануға сәйкес ішкі және сыртқы бұрыштарды оқшаулау;
3. Шатыр бөлшектерін бір-бірімен байланыстырыңыз және мамандандыруға сәйкес негізге бекіту;
4. Мамандануына сәйкес пеш құбырларының жабындарының элементтерін белгілеу және дайындау;
5. Өнеркәсіптік өндірістің металл профильдерінен парапет бөлшектерін орналастыру және бекіту;
6. Температуралық, деформациялық тігістердің, өртке қарсы қималардың элементтерін монтаждау; мамандануына сәйкес деформациялық тігістердің, өртке қарсы қималардың шеттерінде шатыр жүйесінің негізгі қабаттарын бекіту;
7. Мамандандыруға сәйкес шатыр металдарын дәнекерлеуді орындау.
Білімдер:
4 разряд
1. Жұмыс сызбаларын оқу ережелері;
2. Шатырлардың құрылысын реттейтін қолданыстағы техникалық нормативтік құжаттаманың негізгі талаптары;
3. Мамандануға сәйкес парапеттердің, желдеткіш шахталардың, шаршы қималы құбырлардың шығыңқы бөліктеріне гидрооқшаулағыш жабынды және жанасуды орындау тәсілдері;
4. Тік бетінің шатыр жабыны, шатырдың жотасы мен жотасын безендіру, карниз ілмегін, разгелобканы (рифованы) орнату тәсілдері;
5. Дәнекерлеу технологиясының теориялық негіздері;
6. Дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу кезінде еңбекті қорғау талаптары (ашық жалынмен);
7. Температуралық, деформациялық тігістерді, өртке қарсы қималарды орнатуға қойылатын талаптар;
8. Мамандандыруға сәйкес термопластикалық полимерлі мембраналарды дәнекерлеу параметрлеріне қойылатын талаптар;
9. Мамандануға сәйкес тік беттің шатыр жабынын орнату әдістері;
10. Шатыр техникасындағы металдардан жасалған пеш құбырларын жабу, мамандануына сәйкес кірпіш түтін құбырларын қаптау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Инженерлік жүйелердің терезелерін, үрлемелерін және элементтерін монтаждау.
Машықтар:
4 разряд

1. Выполнять монтаж элементов безопасности, обслуживания крыш и снегозадержания в соответствии со специализацией;
2. Устанавливать зенитные фонари заводского изготовления и люки дымоудаления в соответствии со специализацией;
3. Выполнять установку кровельных аэраторов и продухов в зависимости от специализации;
4. Выполнять установку кровельных воронок в соответствии со специализацией;
5. Монтировать элементы внешней водосливной системы в соответствии со специализацией;
6. Выполнять установку мансардного окна с окладом заводского изготовления, устройство примыканий к окну, монтаж подоконных отливов в соответствии со специализацией;
7. Выполнять примыкания к выступающим частям труб круглого сечения, антенн, растяжек, стоек из различных материалов в соответствии со специализацией;
8. Выполнять в кровельном покрытии проходки малого диаметра в соответствии со специализацией.
Знания:
4 разряд
1. Правила чтения рабочих чертежей;
2. Назначение и устройство зенитных фонарей и люков дымоудаления заводского изготовления, требования к их установке;
3. Назначение ограждений и систем снегозадержания, требования к их установке;
4. Устройство системы подкровельной вентиляции, назначение кровельных аэраторов и продухов в зависимости от специализации;
5. Назначение мансардных окон, требования к их установке;
6. Устройство водосливной системы, требования к установке элементов системы водоотвода в зависимости от специализации.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Выносливость и усердие
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов
5
Супервайзер
6
Начальник участка
7
Руководитель работ
14. Карточка профессии "Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов":
Код группы:
7121-0
Код наименования занятия:
7121-0-002
Наименование профессии:
Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

1. Мамандануына сәйкес қауіпсіздік элементтерін монтаждауды, шатырларға қызмет көрсетуді және қар ұстауды орындау;
2. Мамандандыруға сәйкес зауытта жасалған зениттік шамдар мен түтін шығаратын люктерді орнату;
3. Мамандануына қарай шатыр аэраторлары мен үрлегіштерді орнатуды орындау;
4. Мамандандыруға сәйкес шатыр шұңқырларын орнатуды орындау;
5. Мамандандыруға сәйкес сыртқы ағызу жүйесінің элементтерін орнату;
6. Зауытта жасалған жалақысы бар шатыр терезесін орнатуды, терезеге жанасуды орнатуды, мамандандыруға сәйкес терезе төсеніштерін орнатуды орындау;
7. Мамандандыруға сәйкес әртүрлі материалдардан жасалған дөңгелек қималы құбырлардың, антенналардың, созылу белгілерінің, тіректердің шығыңқы бөліктеріне жанасуды орындау;
8. Мамандандыруға сәйкес шағын диаметрлі тесіктерді шатыр жабынында орындау.
Білімдер:
4 разряд
1. Жұмыс сызбаларын оқу ережелері;
2. Зауытта жасалған зениттік шамдар мен түтін шығаратын люктердің мақсаты мен құрылғысы, оларды орнатуға қойылатын талаптар;
3. Қоршаулар мен қар ұстау жүйелерінің мақсаты, оларды орнатуға қойылатын талаптар;
4. Шатыр астындағы желдету жүйесінің құрылысы, мамандануына қарай шатыр аэраторлары мен үрлемелердің мақсаты;
5. Шатыр терезелерінің мақсаты, оларды орнатуға қойылатын талаптар;
6. Су төгетін жүйенің құрылысы, мамандануына қарай су бұру жүйесінің элементтерін орнатуға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Орама шатыр және дара материалдар жөніндегі шатыршы
5
Супервайзер
6
Учаске бастығы
7
Жұмыс басшысы
14. Кәсіптің карточкасы "Орама шатыр және дара материалдар жөніндегі шатыршы":
Топтың коды:
7121-0
Қызмет атауының коды:
7121-0-002
Кәсіптің атауы:
Орама шатыр және дара материалдар жөніндегі шатыршы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов, 2-5 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7121-0-001 Кровельщик
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по устройству и ремонту рулонных кровель и кровель из штучных материалов при строительстве, ремонте и реконструкции зданий и сооружений различного назначения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Устройство конструктивных элементов согласно специализации на объектах нового строительства, при реконструкции и обслуживании крыш.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Устройство конструктивных элементов согласно специализации на объектах нового строительства, при реконструкции и обслуживании крыш.
Навык 1:
Изготовление заготовки из кровельного металла по лекалам и чертежам в соответствии со специализацией.
Умения:
5 разряд
1. Работать с гибочным станком, ручным инструментом, фальцепрокаточными и фальцезакаточными машинами;
2. Производить разметку деталей по шаблонам, нарезку элементов и изготовление металлических профилей для окрытия парапета;
3. Производить разметку деталей по шаблонам, нарезку элементов и изготовление деталей примыканий из металла;
4. Производить разметку деталей по шаблонам, нарезку элементов и изготовление отливов;
5. Производить разметку деталей по шаблонам, нарезку элементов и изготовление колена, отмета для прямоугольной и круглой водосточной трубы;
6. Производить разметку деталей по шаблонам, нарезку элементов и изготовление водосточной воронки прямоугольного сечения;
7. Производить разметку деталей по шаблонам, нарезку элементов и изготовление флюгарки;
8. Производить разметку деталей по шаблонам, нарезку элементов и изготовление надстенного желоба с соединением картин двойным фальцем.
Знания:
5 разряд
1. Основные виды, свойства и назначение кровельных металлов;
2. Основы геометрии, черчения, технические измерения;

"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Орама шатыр және жеке материалдардан шатырлаушы, 2-5 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7121-0-001 Шатыршы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде дана материалдардан жасалған орамдық шатырлар мен шатырларды орнату және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Шатырларды қайта құру және қызмет көрсету кезінде жаңа құрылыс объектілеріндегі мамандандыруға сәйкес құрылымдық элементтердің құрылысы
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Шатырларды қайта құру және қызмет көрсету кезінде жаңа құрылыс объектілеріндегі мамандандыруға сәйкес құрылымдық элементтердің құрылысы
Дағды 1:
Мамандануына сәйкес лекалдар мен сызбалар бойынша шатыр металынан дайындама дайындау
Машықтар:
5 разряд
1. Иілу станогымен, қол құралдарымен, бүктеу және бүктеу машиналарымен жұмыс істеу;
2. Бөлшектерді шаблондар бойынша белгілеу, элементтерді кесу және парапетті жабу үшін металл профильдер жасау;
3. Бөлшектерді шаблондар бойынша белгілеуді, элементтерді кесуді және металлдан жанасу бөлшектерін жасауды жүргізу;
4. Бөлшектерді шаблондар бойынша белгілеуді, элементтерді кесуді және құймаларды дайындауды жүргізу;
5. Бөлшектерді шаблондар бойынша белгілеу, элементтерді кесу және тізе жасау, тікбұрышты және дөңгелек су төгетін құбырға арналған белгілер жасау;
6. Бөлшектерді шаблондар бойынша белгілеу, элементтерді кесу және тікбұрышты қиманың су төгетін шұңқырын жасау;
7. Бөлшектерді шаблондар бойынша белгілеу, элементтерді кесу және флюгарка жасау;
8. Бөлшектерді шаблондар бойынша белгілеу, элементтерді кесу және суреттерді қос бүктемемен байланыстыра отырып қабырға науасын жасау.
Білімдер:
5 разряд
1. Шатыр металдарының негізгі түрлері, қасиеттері және мақсаты;
2. Геометрия негіздері, сызбалар, техникалық өлшемдер;

3. Техника работы с гибочным станком, ручным инструментом, фальцепрокаточными и фальцезакаточными машинами;
4. Устройство и правила эксплуатации применяемого оборудования.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изготовление и монтаж деревянных несущих конструкций на строительной площадке в соответствии со специализацией.
Умения:
5 разряд
1. Размечать, обрабатывать пилением и резанием древесину и древесные материалы;
2. Соединять и закреплять деревянные заготовки;
3. Производить разметку мест установки мауэрлата в соответствии с технической документацией;
4. Устанавливать составные балки и фермы.
Знания:
5 разряд
1. Виды пиломатериалов, область применения;
2. Породы, технологические свойства, пороки древесины;
3. Типы и виды крепежных материалов, применяемых в плотничных работах;
4. Устройство деревянных оснований;
5. Способы усиления стропил и перекрытий;
6. Способы разметки, пиления, долбления, сверления древесины;
7. Способы установки балок, ферм;
8. Способы соединения и закрепления досок, деревянных заготовок и элементов конструкций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Проведение осмотров крыши, ремонт локальных повреждений гидроизоляционного покрытия.
Умения:
5 разряд
1. Выявлять места локальных протечек и другие дефекты элементов кровельной системы;
2. Производить демонтаж и замену поврежденного участка кровли в соответствии со специализацией;
3. Герметизировать примыкания к вертикальным поверхностям в соответствии со специализацией;
4. Выполнять замену поврежденных участков водосточной системы, элементов системы безопасности и снегозадержания и других элементов кровельной системы в соответствии со специализацией;
5. Выполнять замену разрушенного герметика в соответствии со специализацией;
6. Выполнять подгибку кляммеров, закрепление болтов крепления стоек систем снегозадержания и безопасности в соответствии со специализацией;
7. Выполнять зачистку и покраску корродирующих участков, пайку металлической кровли в соответствии со специализацией.
Знания:
5 разряд
1. Требования к технической документации, заполняемой при сезонных осмотрах;
2. Требования к сезонным осмотрам крыш и чердачных помещений, правила их проведения;
3. Требования к внеплановым осмотрам крыш и чердачных помещений, правила их проведения;
4. Способы ремонта основного кровельного покрытия, примыканий и элементов кровельной системы в соответствии со своей специализацией;
5. Основные дефекты кровли и конструкций крыши: механическое, биологическое, химическое разрушения гидроизоляционного покрытия в соответствии со специализацией;

3. Иілу станогымен, қол құралдарымен, бүктеу және бүктеу машиналарымен жұмыс істеу техникасы;
4. Қолданылатын жабдықтың құрылысы мен пайдалану ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Мамандануына сәйкес құрылыс алаңында ағаш тірек конструкцияларын дайындау және монтаждау
Машықтар:
5 разряд
1. Ағаш пен ағаш материалдарын белгілеңіз, аралау және кесу арқылы өңдеу;
2. Ағаш дайындамаларды қосу және бекіту;
3. Техникалық құжаттамаға сәйкес мауэрлат орнату орындарын белгілеуді жүргізу;
4. Құрама арқалықтар мен фермаларды орнату.
Білімдер:
5 разряд
1. Ағаш түрлері, қолдану саласы;
2. Ағаш түрлері, технологиялық қасиеттері, ақаулары;
3. Ағаш ұсталарында қолданылатын бекіту материалдарының түрлері мен типтері;
4. Ағаш негіздердің құрылысы;
5. Рафтерлер мен едендерді нығайту әдістері;
6. Ағашты белгілеу, аралау, қашау, бұрғылау әдістері;
7. Арқалықтарды, фермаларды орнату әдістері;
8. Тақталарды, ағаш дайындамаларды және құрылымдық элементтерді біріктіру және бекіту әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Шатырды тексеру, гидрооқшаулағыш жабынның жергілікті зақымдануын жөндеу
Машықтар:
5 разряд
1. Жергілікті ағып кету орындарын және шатыр жүйесі элементтерінің басқа ақауларын анықтау;
2. Мамандандыруға сәйкес шатырдың зақымдалған учаскесін бөлшектеу және ауыстыру;
3. Мамандануға сәйкес тік беттерге түйіспелерді тығыздау;
4. Мамандануға сәйкес дренаж жүйесінің зақымдалған учаскелерін, қауіпсіздік және қар ұстау жүйесінің элементтерін және шатыр жүйесінің басқа элементтерін ауыстыруды орындау;
5. Мамандандыруға сәйкес бұзылған тығыздағышты ауыстыруды орындау;
6. Мамандануға сәйкес кляммерлерді бүгуді, қар ұстау және қауіпсіздік жүйелерінің тіректерін бекітетін болттарды бекітуді орындау;
7. Мамандандыруға сәйкес коррозиялық учаскелерді тазалау және сырлау, металл шатырды дәнекерлеу.
Білімдер:
5 разряд
1. Маусымдық тексерулер кезінде толтырылатын техникалық құжаттамаға қойылатын талаптар;
2. Шатырлар мен шатыр үй-жайларын маусымдық тексеруге қойылатын талаптар, оларды өткізу қағидалары;
3. Шатырлар мен шатыр үй-жайларын жоспардан тыс тексеруге қойылатын талаптар, оларды жүргізу қағидалары;
4. Өз мамандануына сәйкес шатыр жүйесінің негізгі жабындарын, түйіспелерін және элементтерін жөндеу әдістері;
5. Шатырдың және шатыр құрылымдарының негізгі ақаулары: мамандандыруға сәйкес гидрооқшаулағыш жабынның механикалық, биологиялық, химиялық бұзылуы;

3. Выполнять заготовку картин для карнизных свесов и настенных желобов;
4. Соблюдать исполнительскую и трудовую дисциплину;
5. Соблюдать меры безопасности труда, поддерживать порядок, выполнять правила пожарной безопасности на порученном ему участке работы (рабочем месте).
Знания:
2-3 разряд
1. Виды кровельной листовой стали;
2. Этапы выполнения подготовительных работ;
3. Основные виды разновидностей кровель;
4. Виды утеплителя стальных конструкций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Устройство конструктивных элементов согласно специализации на объектах нового строительства, при реконструкции и при устройстве крыш.
Умения:
2-3 разряд
1. Изготавливать и устанавливать водосточные желоба, колпаки и зонты на дымовые и вентиляционные трубы;
2. Заниматься отделкой примыканий листовой кровельной сталью при кровлях из рулонных и штучных материалов;
3. Соблюдать исполнительскую и трудовую дисциплину;
4. Соблюдать меры безопасности труда, поддерживать порядок, выполнять правила пожарной безопасности на порученном ему участке работы (рабочем месте).
Знания:
2-3 разряд
1. Способы покрытия кровель листовой сталью;
2. Способы ручной заготовки картин рядового покрытия;
3. Приемы очистки и покрытия олифой кровельной стали;
4. Способы разборки кровельных покрытий из листовой стали;
5. Требования, предъявляемые к качеству материалов и покрытий из кровельной листовой стали.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение вспомогательных работ на объектах нового строительства, реконструкции и при устройстве крыш.
Навык 1:
Проведение вспомогательных операций перед производством кровельных работ.
Умения:
2-3 разряд
1. Изготавливать прямые звенья водосточных труб;
2. Соблюдать исполнительскую и трудовую дисциплину;
3. Соблюдать меры безопасности труда, поддерживать порядок, выполнять правила пожарной безопасности на порученном ему участке работы (рабочем месте).
Знания:
2-3 разряд
1. Способы ремонта и покрытия односкатных и двускатных крыш, заготовки картин и установки деталей покрытий;
2. Требования, предъявляемые к качеству материалов и покрытий из кровельной листовой стали.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Создание заготовок для карнизных свесов и настенных желобов.
Умения:
2-3 разряд
1. Выполнять смену отдельных элементов покрытий кровли.
2. Изготавливать элементы для водосточных труб;
3. Соблюдать исполнительскую и трудовую дисциплину;
4. Соблюдать меры безопасности труда, поддерживать порядок, выполнять правила пожарной безопасности на порученном ему участке работы (рабочем месте).
Знания:
2-3 разряд

3. Карниз ілмектері мен қабырға науалары үшін суреттер дайындауды орындау;
4. Орындаушылық және еңбек тәртібін сақтау;
5. Еңбек қауіпсіздігі шараларын сақтау, тәртіпті сақтау, өзіне тапсырылған жұмыс учаскесінде (жұмыс орнында) өрт қауіпсіздігі қағидаларын орындау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Шатырдың қаңылтыр болатының түрлері;
2. Дайындық жұмыстарын орындау кезеңдері;
3. Шатыр сорттарының негізгі түрлері;
4. Болат конструкцияларының оқшаулау түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жаңа құрылыс объектілеріне мамандануға сәйкес, қайта құру кезінде және шатырларды орнату кезінде құрылымдық элементтердің құрылысы
Машықтар:
2-3 разряд
1. Түтін және желдету құбырларына суағарлар, қақпақтар мен қолшатырлар жасау және орнату;
2. Роликті және дана материалдардан жасалған шатырларда қаңылтыр шатыр болатымен түйіспелерді әрлеумен айналысу;
3. Орындаушылық және еңбек тәртібін сақтау;
4. Еңбек қауіпсіздігі шараларын сақтау, тәртіпті сақтау, өзіне тапсырылған жұмыс учаскесінде (жұмыс орнында) өрт қауіпсіздігі қағидаларын орындау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Шатырларды қаңылтыр болатпен жабу әдістері;
2. Қатарлы жабынның суреттерін қолмен дайындау әдістері;
3. Шатыр болатының кептіру майымен тазалау және жабу әдістері;
4. Қаңылтыр болаттан жасалған шатыр жабындарын бөлшектеу әдістері;
5. Шатыр жабын болаттан жасалған материалдар мен жабындардың сапасына қойылатын талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Жаңа құрылыс, реконструкция объектілерінде және шатырларды орнату кезінде қосалқы жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Шатыр жұмыстарын жүргізу алдында көмекші операцияларды жүргізу
Машықтар:
2-3 разряд
1. Су төгетін құбырлардың тікелей буындарын жасау;
2. Орындаушылық және еңбек тәртібін сақтау;
3. Еңбек қауіпсіздігі шараларын сақтау, тәртіпті сақтау, өзіне тапсырылған жұмыс учаскесінде (жұмыс орнында) өрт қауіпсіздігі қағидаларын орындау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Шатырлы және габельді шатырларды жөндеу және жабу, суреттерді дайындау және жабын бөлшектерін орнату әдістері;
2. Шатыр жабыны болаттан жасалған материалдар мен жабындардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Карниз ілмектері мен қабырға науалары үшін дайындамалар жасау
Машықтар:
2-3 разряд
1. Шатыр жабындарының жеке элементтерін ауыстыру.
2. Су төгетін құбырларға арналған элементтер жасау;
3. Орындаушылық және еңбек тәртібін сақтау;
4. Еңбек қауіпсіздігі шараларын сақтау, тәртіпті сақтау, өзіне тапсырылған жұмыс учаскесінде (жұмыс орнында) өрт қауіпсіздігі қағидаларын орындау.
Білімдер:
2-3 разряд

3. Производить расчет необходимой стропильной конструкции;
4. Выполнить подготовку крепежных деталей.
Знания:
2-3 разряд
1. Основы строительного черчения;
2. Технология и организация строительного производства;
3. Требования по технике безопасности и охране труда;
4. Правила использования страховочного снаряжения и оборудования.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Устройство конструктивных элементов крыш
Умения:
2-3 разряд
1. Выполнять монтаж лесов или кровельных ограждений вдоль свесов;
2. Выполнять обмерочные работы;
3. Выполнять выравнивание плоскости стропил;
4. Выполнять устройство силовых конструкций под мансардные окна.
Знания:
2-3 разряд
1. Виды кровельных инструментов для работы;
2. Разновидности укладки и крепления черепицы;
3. Требования по технике безопасности и охране труда;
4. Правила использования страховочного снаряжения и оборудования.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Кровельщик, черепица
4
Кровельщик, черепица
5
Супервайзер
6
Начальник участка
7
Руководитель работ
17. Карточка профессии "Кровельщик, шифер":
Код группы:
7121-0
Код наименования занятия:
7121-0-008
Наименование профессии:
Кровельщик, шифер
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169). Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов, 2-5 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:

3. Қажетті рафтер құрылымын есептеу;
4. Бекіткіштерді дайындауды орындау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Құрылыс сызбасының негіздері;
2. Құрылыс өндірісінің технологиясы және ұйымдастырылуы;
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптар;
4. Қауіпсіздік жабдықтары мен жабдықтарын пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Шатырдың құрылымдық элементтерінің құрылысы
Машықтар:
2-3 разряд
1. Ілмектер бойымен құрылыс ағаштарын немесе шатыр қоршауларын орнатуды орындау;
2. Өлшеу жұмыстарын орындау;
3. Рафтер жазықтығын туралауды орындау;
4. Шатыр терезелері үшін қуат құрылымдарының құрылғысын орындау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Жұмысқа арналған шатыр құралдарының түрлері;
2. Жабынқыштарды төсеу және бекіту түрлері;
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптар;
4. Қауіпсіздік жабдықтары мен жабдықтарын пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Шатыршы, жабынқыш
4
Шатыршы, жабынқыш
5
Супервайзер
6
Учаске бастығы
7
Жұмыс басшысы
17. Кәсіптің карточкасы "Шатыршы, шифер":
Топтың коды:
7121-0
Қызмет атауының коды:
7121-0-008
Кәсіптің атауы:
Шатыршы, шифер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Орама шатыр және жеке материалдардан шатырлаушы, 2-5 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7121-0
Код наименования занятия:
7121-0-003
Наименование профессии:
Кровельщик по стальным кровлям
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169). Кровельщик по металлическим кровлям, 2-6 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7121-0-001 Кровельщик
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по устройству и ремонту стальных кровель при строительстве, ремонте и реконструкции зданий и сооружений различного назначени.я
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ средней сложности при устройстве и ремонте стальных кровель.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ средней сложности при устройстве и ремонте стальных кровель.
Навык 1:
Осуществление ремонта и установки крыш.
Умения:
6 разряд
1. Осуществлять ремонт и покрытие трех- и четырехскатных, вальмовых, Т- и Г-образных в плане крыш.
2. Изготавливать по шаблонам секционные и переменного сечения колена, отливы и воронки.
Знания:
6 разряд
1. Способы ремонта и покрытия трех- и четырехскатных, вальмовых, Т- и Г-образных в плане крыш;
2. Способы изготовления шаблонов и сборки по шаблонам изделий, деталей и фасонных частей покрытий из кровельной листовой стали.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Осуществление дополнительных работ при устройстве и ремонте стальных кровель.
Умения:
6 разряд
1. Изготавливать и устанавливать дефлекторы.
2. Запаивать швы в покрытиях из листовой оцинкованной стали.
3. Навешивать и менять водосточные трубы.
Знания:
6 разряд
1. Механизированные способы заготовки элементов покрытий;
2. Приемы пайки швов покрытий.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:

7121-0
Қызмет атауының коды:
7121-0-003
Кәсіптің атауы:
Болат жабындарды қаңылтырлаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Металл шатырды шатырлаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану.
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7121-0-001 Шатыршы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде болат шатырларды орнату және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Болат шатырларды орнату және жөндеу кезінде күрделілігі орташа жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Болат шатырларды орнату және жөндеу кезінде күрделілігі орташа жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Шатырларды жөндеу және орнату.
Машықтар:
6 разряд
1. Шатырлар жоспарында үш және төрт қабатты, жамбас, Т және Г - тәрізді жөндеу және жабу;
2. Тізе, толқын және шұңқырдың секциялық және айнымалы қимасының шаблондары бойынша жасау.
Білімдер:
6 разряд
1. Шатыр жоспарында үш және төрт қабатты, жамбас, Т және Г - тәрізді жөндеу және жабу әдістері;
2. Шатырдан жасалған қаңылтырдан жасалған жабындардың бұйымдарының, бөлшектерінің және фасонды бөліктерінің шаблондары бойынша шаблондарды дайындау және құрастыру тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Болат шатырларды орнату және жөндеу кезінде қосымша жұмыстарды жүзеге асыру.
Машықтар:
6 разряд
1. Дефлекторларды жасау және орнату;
2. Мырышталған болаттан жасалған жабындардағы тігістерді тығыздау;
3. Су төгетін құбырларды іліп, ауыстыру.
Білімдер:
6 разряд
1. Жабын элементтерін дайындаудың механикаландырылған әдістері;
2. Жабындардың тігістерін дәнекерлеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Супервайзер
6
Начальник участка
7
Руководитель работ
21. Карточка профессии "Кровельщик, черепица":
Код группы:
7121-0
Код наименования занятия:
7121-0-007
Наименование профессии:
Кровельщик, черепица
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169). Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов, 2-5 разряды .
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7121-0-001 Кровельщик
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по устройству и ремонту кровель при строительстве, ремонте и реконструкции зданий и сооружений различного назначения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение кровельных работ средней сложности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение кровельных работ средней сложности.
Навык 1:
Проведение работ по производству кровельных работ.
Умения:
4 разряд
1. Выполнять устройство деревянного настила на свесе карниза для монтажа системы водослива;
2. Выполнять устройство и монтаж подкровельной гидроизоляции;
3. Выполнять расчет шага и устройство обрешетки.
4. Проводить укладку черепицы на различных скатах;
5. Выполнять крепление и фиксацию черепицы.
Знания:
4 разряд
1. Порядок устройства черепичной кровли;
2. Основные требования водосточной системы;
3. Схемы применения гидроизоляционных пленок.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Устройство конструктивных элементов крыш.
Умения:
4 разряд
1. Производить монтаж элементов безопасности и снегозадержания;

"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Супервайзер
6
Учаске бастығы
7
Жұмыс басшысы
21. Кәсіптің карточкасы "Шатыршы, жабынқыш":
Топтың коды:
7121-0
Қызмет атауының коды:
7121-0-007
Кәсіптің атауы:
Шатыршы, жабынқыш
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Орама шатыр және жеке материалдардан шатырлаушы, 2-5 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7121-0-001 Шатыршы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде шатырларды орнату және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күрделілігі орташа шатыр жұмыстарын орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күрделілігі орташа шатыр жұмыстарын орындау
Дағды 1:
Шатыр жұмыстарын жүргізу бойынша жұмыстар жүргізу
Машықтар:
4 разряд
1. Су төгетін жүйені орнату үшін ернеудің үстіне ағаш төсем құрылғысын жасау;
2. Шатыр астындағы гидрооқшаулағышты орнату және монтаждау;
3. Қадам және қорапты есептеуді орындау.
4. Әр түрлі беткейлерде шатыр жабынқышын төсеу;
5. Жабынқыштарды бекіту.
Білімдер:
4 разряд
1. Жабынқышты шатырды орнату тәртібі;
2. Дренаж жүйесінің негізгі талаптары;
3. Гидрооқшаулағыш пленкаларды қолдану схемалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Шатырдың құрылымдық элементтерінің құрылысы.
Машықтар:
4 разряд
1. Қауіпсіздік және қар ұстау элементтерін монтаждауды жүргізу;

2. Выполнять установку черепицы в многоснежных регионах;
3. Выполнять монтаж универсального проходного люка;
4. Выполнять монтаж декоративных элементов.
Знания:
4 разряд
1. Схема установки опорной/ снегозадерживающей черепицы;
2. Виды кровельных инструментов для работы;
3. Требования безопасности при укладке черепицы на крышах.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Кровельщик, черепица
5
Супервайзер
6
Начальник участка
7
Руководитель работ
22. Карточка профессии "Кровельщик, черепица":
Код группы:
7121-0
Код наименования занятия:
7121-0-007
Наименование профессии:
Кровельщик, черепица
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169). Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов, 2-5 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее одного года работы в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7121-0-001 Кровельщик
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по устройству и ремонту кровель при строительстве, ремонте и реконструкции зданий и сооружений различного назначения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение кровельных работ любой сложности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение кровельных работ любой сложности.
Навык 1:
Проведение работ по производству кровельных работ.
Умения:
5 разряд
1. Проводить в соответствии с графиком очередные технические осмотры два раза в год (весной и осенью), а по мягким кровлям, кроме того, в летний период не реже одного раза в два месяца;

2. Көп қарлы аймақтарда шатыр жабынқышын орнатуды жүзеге асыру;
3. Әмбебап люкті орнатуды орындау;
4. Сәндік элементтерді орнатуды орындау.
Білімдер:
4 разряд
1. Тірек / қар ұстайтын тақтайшаларды орнату схемасы;
2. Жұмысқа арналған шатыр құралдарының түрлері;
3. Шатыр плиткаларын төсеу кезіндегі қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Шатыршы, жабынқыш
5
Супервайзер
6
Учаске бастығы
7
Жұмыс басшысы
22. Кәсіптің карточкасы "Шатыршы, жабынқыш":
Топтың коды:
7121-0
Қызмет атауының коды:
7121-0-007
Кәсіптің атауы:
Шатыршы, жабынқыш
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Орама шатыр және жеке материалдардан шатырлаушы, 2-5 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде бір жыл жұмыс істеу
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7121-0-001 Шатыршы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде шатырларды орнату және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кез келген күрделіліктегі шатыр жұмыстарын орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кез келген күрделіліктегі шатыр жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Шатыр жұмыстарын жүргізу бойынша жұмыстар жүргізу.
Машықтар:
5 разряд
1. Кестеге сәйкес жылына екі рет (көктемде және күзде), ал жұмсақ шатырлар бойынша кезекті техникалық байқаулар жүргізу, бұдан басқа, жаз мезгілінде екі айда бір реттен кем емес;

2. Производить внеочередные осмотры кровель после ливней, больших снегопадов, сильных ветров и т. д., очистку кровель от мусора и грязи — два раза в год (весной и осенью), удаление ледяных сосулек;
3. Производить окраску всех поверхностей металлических кровель не реже одного раза в пять лет, антикоррозийную окраску металлических креплений крыши и отдельных мест кровли — ежегодно;
4. Обеспечивать вентиляцию чердачных помещений, производить установку решеток, вытяжек и т. д.;
5. Производить окраску поверхностей металлических кровель, антикоррозийную окраску металлических креплений крыши и отдельных мест швов мягкой кровли, покрытие толевых кровель смолой и посыпку их песком;
6. Изготавливать, навешивать и содержать в порядке водосточные трубы, лотки, воронки, колена, желоба, обрамления, парапетные решетки, карнизы, свесы и др.
Знания:
5 разряд
1. Основы строительного черчения;
2. Технология и организация строительного производства;
3. Основы информационных технологий в профессиональной деятельности;
4. Технология и организация устройства кровли из рулонных и мастичных материалов;
5. Технология и организация устройства кровли из неметаллических листовых и мелкоштучных материалов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Устройство конструктивных элементов крыш.
Умения:
5 разряд
1. Производить ремонт и смену навесов и зонтов над входами, крыльцами и подъездами;
2. Вести наблюдение за сохранностью кровли при работах на крыше (ремонт и очистка труб, установка антенн и др.);
3. Производить разработку старой кровли с отборкой и выправкой годной листовой стали, ремонт металлической кровли выборочно (смена до 20% кровли от общей площади покрытия, но не более 200 м2 в одном месте), ремонт мягкой кровли на мастике в два слоя местами до 10 м2, смену подверженных листов и плиток в асбестоцементных и чердачных кровлях;
4. Выполнять сплошное покрытие ветхих стальных кровель толем в один слой с украшением брусками, осмолкой с предварительным загибанием стоячих фальцев.
Знания:
5 разряд
1. Проектирование деталей элементов крыш;
2. Технология и организация устройства кровли из металлических материалов;
3. Основные дефекты и повреждения крыши и кровли;
4. Ремонтные работы;
5. Технология и организация плотничных работ;
6. Технология и организация слесарных работ;
7. Технология и организация стропальных работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. Жауын-шашыннан, үлкен қардан, қатты желден және т. б. кейін шатырларды кезектен тыс тексеру, шатырларды қоқыс пен кірден тазарту-жылына екі рет (көктем мен күзде), мұздарды алып тастау;
3. Металл шатырлардың барлық беттерін кем дегенде бес жылда бір рет бояуға, шатырдың металл бекітпелерін және шатырдың жекелеген жерлерін жыл сайын коррозияға қарсы бояу;
4. Шатыр бөлмелерін желдетуді қамтамасыз ету, торларды, сорғыштарды және т. б. орнату;
5. Металл шатырлардың беттерін бояуды, шатырдың металл бекітпелерін және жұмсақ шатырдың тігістерінің жекелеген жерлерін коррозияға қарсы бояуды, қалың шатырларды шайырмен жабуды және оларға құм себуді жүргізу;
6. Су төгетін құбырларды, науаларды, шұңқырларды, тізелерді, шұңқырларды, жақтауларды, парапет торларын, карниздерді, асып кетулерді және т.б. жасау, ілу және тәртіпте ұстау.
Білімдер:
5 разряд
1. Құрылыс сызбасының негіздері;
2. Құрылыс өндірісінің технологиясы және ұйымдастырылуы;
3. Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялардың негіздері;
4. Орама және мастикалық материалдардан жасалған шатырды орнату технологиясы және ұйымдастыру;
5. Металл емес парақтардан және ұсақ бөлшектерден жасалған шатыр жабындарының технологиясы мен ұйымдастырылуы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Шатырдың құрылымдық элементтерінің құрылысы.
Машықтар:
5 разряд
1. Үй қанаты мен кіреберістердің үстіндегі шатырлар мен қолшатырларды жөндеу және ауыстыру;
2. Шатырдағы жұмыстар кезінде шатырдың сақталуын бақылау (құбырларды жөндеу және тазалау, антенналарды орнату және тағы басқасы;
3. Жарамды қаңылтыр болатты іріктеп және түзете отырып, ескі шатырды әзірлеуді, металл шатырды іріктеп жөндеуді (жабынның жалпы ауданынан 20% - ға дейін, бірақ бір жерде 200 м2-ден аспайтын шатырды ауыстыру), мастикадағы жұмсақ шатырды 10 м2 дейінгі екі қабатта жөндеуді, асбест-цемент және шатыр шатырларындағы сезімтал парақтар мен плиткаларды ауыстыруды жүргізу;
4. Тозған болат шатырларды бір қабатта толмен, жолақтармен безендірумен, тік бүктемелермен алдын-ала иілумен тегістеумен үздіксіз жабуды жүзеге асыру.
Білімдер:
5 разряд
1. Шатыр элементтерінің бөлшектерін жобалау;
2. Металл материалдардан жасалған шатыр құрылғысының технологиясы және ұйымдастырылуы;
3. Шатыр мен шатырдың негізгі ақаулары мен зақымдануы;
4. Жөндеу жұмыстары;
5. Ағаш ұстасының технологиясы және ұйымдастырылуы;
6. Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру және технологиясы;
7. Жүк ілдіру жұмыстарының технологиясы және ұйымдастырылуы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

7121-0-001 Кровельщик
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по устройству крыш и гидроизоляции при строительстве, ремонте и реконструкции зданий и сооружений различного назначения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение кровельных работ согласно специализации на объектах нового строительства и при реконструкции зданий
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение кровельных работ согласно специализации на объектах нового строительства и при реконструкции зданий.
Навык 1:
Проведение кровельных работ.
Умения:
4-5 разряд
1. Проводить кровельные работы в соответствии с заданными критериями и технической документацией;
2. Взаимодействовать с другими работниками бригады при выполнении строительно-ремонтных работ;
3. Информировать бригадира о замеченных в работе проблемных моментах.
Знания:
4-5 разряд
1. Приемы укладки и демонтажа кровли;
2. Правила использования страховки при работе на высоте;
3. Правила использования соответствующих инструментов и оборудования.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Монтаж слоев кровельной системы.
Умения:
4-5 разряд
1. Выполнять подготовку основания для укладки кровли;
2. Осуществлять подачу и установку элементов конструкций, востребованных в работе;
3. Выполнять подготовку материалов к последующей укладке;
4. Осуществлять уход за стяжками и их подготовка к дальнейшему монтажу;
5. Изготавливать и применять востребованные клеи, растворы, мастики;
6. Наносить необходимые составы на древесные элементы конструкций;
7. Временно укладывать кровельные материалы до момента начала их монтажа;
8. Укладывать кровли в соответствии с полученными заданиями;
9. Качественно использовать и хранить одежды и инструменты;
10. Соблюдать положения охраны труда и пожарной безопасности.
Знания:
4-5 разряд
1. Правила раскройки и разметки используемых материалов;
2. Правила подготовки поверхностей к кровельным работам;
3. Разновидности материалов, используемых при укладке кровли;
4. Способы обнаружения дефектов в кровле;
5. Особенности выполнения кровельных работ в зависимости от типов зданий, материала кровли и времени года;
6. Методы изготовления и использования необходимых мастик и клеев;
7. Особенности разметки и покрытия крыш разных типов;
8. Нормы укладки и перемещения востребованных в работе материалов.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Концентрация и управление вниманием
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:

7121-0-001 Шатыршы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде шатырларды орнату және гидрооқшаулау бойынша жұмыстарды орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жаңа құрылыс объектілерінде және ғимараттарды реконструкциялау кезінде мамандандыруға сәйкес шатыр жұмыстарын орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жаңа құрылыс объектілерінде және ғимараттарды реконструкциялау кезінде мамандандыруға сәйкес шатыр жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Шатыр жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
4-5 разряд
1. Берілген критерийлер мен техникалық құжаттамаға сәйкес шатыр жұмыстарын жүргізу;
2. Құрылыс-жөндеу жұмыстарын орындау кезінде бригаданың басқа қызметкерлерімен өзара іс-қимыл жасау;
3. Жұмыста байқалған проблемалық сәттер туралы бригадирге хабарлау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Шатырды төсеу және бөлшектеу әдістері;
2. Биіктікте жұмыс істеу кезінде сақтандыруды пайдалану ережелері;
3. Тиісті құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Шатыр жүйесінің қабаттарын орнату.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Шатырды төсеу үшін негіз дайындау;
2. Жұмыста талап етілетін конструкциялардың элементтерін беруді және орнатуды жүзеге асыру;
3. Материалдарды кейінгі төсеуге дайындауды орындау;
4. Стяжкаларға күтім жасау және оларды әрі қарай орнатуға дайындау;
5. Қажетті желімдерді, ерітінділерді, мастикаларды дайындау және қолдану;
6. Құрылымдардың ағаш элементтеріне қажетті композицияларды жағу;
7. Шатыр материалдарын орнату басталғанға дейін уақытша төсеу;
8. Алынған тапсырмаларға сәйкес шатырларды төсеу;
9. Киімдер мен құралдарды сапалы пайдалану және сақтау;
10. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Пайдаланылатын материалдарды пішу және белгілеу ережесі;
2. Беттерді шатыр жұмыстарына дайындау ережелері;
3. Шатырды төсеу кезінде қолданылатын материалдардың түрлері;
4. Шатырдағы ақауларды анықтау әдістері;
5. Ғимараттардың түрлеріне, шатыр материалына және жыл мезгіліне байланысты шатыр жұмыстарын орындау ерекшеліктері;
6. Қажетті мастика мен желімдерді жасау және пайдалану әдістері;
7. Әр түрлі типтегі шатырларды белгілеу және жабу ерекшеліктері;
8. Жұмыста талап етілетін материалдарды төсеу және жылжыту нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

26. Карточка профессии "Строитель кровли":
Код группы:
7121-0
Код наименования занятия:
7121-0-010
Наименование профессии:
Строитель кровли
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169). Кровельщик по металлическим кровлям, 2-6 разряды
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169). Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов, 2-5 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее одного года работы в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7121-0-001 Кровельщик
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по устройству крыш и гидроизоляции при строительстве, ремонте и реконструкции зданий и сооружений различного назначения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по устройству крыш и гидроизоляции при строительстве, ремонте и реконструкции зданий и сооружений различного назначения.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по устройству крыш и гидроизоляции при строительстве, ремонте и реконструкции зданий и сооружений различного назначения.
Навык 1:
Выполнение работ по устройству крыш и гидроизоляции при строительстве, ремонте и реконструкции зданий и сооружений различного назначения.
Умения:
6 разряд
1. Выполнять сборку деревянных несущих конструкций из элементов заводского изготовления и из пиломатериалов в соответствии со специализацией;
2. Выполнять устройство конструктивных элементов крыш;
3. Производить монтаж окон, продухов и элементов инженерных систем;
4. Изготавливать заготовки из кровельного металла по лекалам и чертежам в соответствии со специализацией;
5. Изготавливать и выполнять монтаж деревянных несущих конструкций на строительной площадке в соответствии со специализацией;

26. Кәсіптің карточкасы "Шатыр салушы":
Топтың коды:
7121-0
Қызмет атауының коды:
7121-0-010
Кәсіптің атауы:
Шатыр салушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Металл шатырды шатырлаушы, 2-6 разряд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Орама шатыр және жеке материалдардан шатырлаушы, 2-5 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде бір жыл жұмыс істеу
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7121-0-001 Шатыршы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде шатырларды орнату және гидрооқшаулау бойынша жұмыстарды орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әртүрлі мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде шатырларды орнату және гидрооқшаулау бойынша жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әртүрлі мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде шатырларды орнату және гидрооқшаулау бойынша жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Әртүрлі мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде шатырларды орнату және гидрооқшаулау бойынша жұмыстарды орындау.
Машықтар:
6 разряд
1. Мамандануына сәйкес зауытта жасалған элементтерден және ағаштан жасалған ағаш тірек конструкцияларын құрастыруды орындау;
2. Шатырдың құрылымдық элементтерінің құрылғысын орындаңыз;
3. Инженерлік жүйелердің терезелерін, үрлемелерін және элементтерін монтаждауды жүргізу;
4. Мамандандыруға сәйкес өрнектер мен сызбалар бойынша шатыр металынан дайындамалар жасау;
5. Мамандануына сәйкес құрылыс алаңында ағаш тірек конструкцияларын дайындау және монтаждау;

6. Проводить осмотр крыши, осуществлять ремонт локальных повреждений гидроизоляционного покрытия;
7. Проводить гидроизоляцию эксплуатируемых крыш в соответствии со специализацией;
8. Выполнять комплекс кровельных работ на крышах криволинейной конструкции согласно специализации;
9. Изготавливать и выполнять монтаж на строительной площадке деревянных несущих конструкций для крыш криволинейной формы, монтаж большепролетных балок в соответствии со специализацией;
10. Осуществлять организацию и контроль производства кровельных работ;
11. Осуществлять организацию технического и материального обеспечения работ бригады кровельщиков;
12. Проводить мероприятия по охране труда при работе на высоте, контроль соблюдения персоналом правил трудового распорядка и требований безопасности.
Знания:
6 разряд
1. Правила раскройки и разметки используемых материалов;
2. Правила подготовки поверхностей к кровельным работам;
3. Разновидности материалов, используемых при укладке кровли;
4. Способы обнаружения дефектов в кровле;
5. Особенности выполнения кровельных работ в зависимости от типов зданий, материала кровли и времени года;
6. Методы изготовления и использования необходимых мастик и клеев;
7. Особенности разметки и покрытия крыш разных типов;
8. Нормы укладки и перемещения востребованных в работе материалов.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Концентрация и управление вниманием
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Супервайзер
6
Начальник участка
7
Руководитель работ
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
27. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Исполнитель:
С.Ж. Курмангожина , +7 (705) 120 21 39, snip.07@mail.ru.
28. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Объединение юридических лиц "Саморегулируемая организация "Республиканский союз проектировщиков Казахстана" (СРО "РСПК").
Руководитель:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com.
Номер телефона: +7 (777) 404 04 83.
29. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол от 7 ноября 2023 года № 03-24-5/599.

6. Шатырды тексеру, гидрооқшаулағыш жабынның жергілікті зақымдануын жөндеу;
7. Мамандануына сәйкес пайдаланылатын шатырларды гидрооқшаулауды жүргізу;
8. Мамандандыруға сәйкес қисық сызықты құрылымның төбелерінде шатыр жұмыстарын жүргізу;
9. Құрылыс алаңында қисық пішінді шатырларға арналған ағаш тірек конструкцияларын дайындау және монтаждау, мамандандыруға сәйкес үлкен аралықты арқалықтарды монтаждау;
10. Шатыр жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыру;
11. Шатыршылар бригадасының жұмысын техникалық және материалдық қамтамасыз етуді ұйымдастыруды жүзеге асыру;
12. Биіктікте жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізу, персоналдың еңбек тәртібі қағидалары мен қауіпсіздік талаптарын сақтауын бақылау.
Білімдер:
6 разряд
1. Пайдаланылатын материалдарды пішу және белгілеу ережесі;
2. Беттерді шатыр жұмыстарына дайындау ережелері;
3. Шатырды төсеу кезінде қолданылатын материалдардың түрлері;
4. Шатырдағы ақауларды анықтау әдістері;
5. Ғимараттардың түрлеріне, шатыр материалына және жыл мезгіліне байланысты шатыр жұмыстарын орындау ерекшеліктері;
6. Қажетті мастика мен желімдерді жасау және пайдалану әдістері;
7. Әр түрлі типтегі шатырларды белгілеу және жабу ерекшеліктері;
8. Жұмыста талап етілетін материалдарды төсеу және жылжыту нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде
№ 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Супервайзер
6
Учаске бастығы
7
Жұмыс басшысы
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
27. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Орындаушы:
С.Ж. Курмангожина, +7 (705) 120 21 39, snip.07@mail.ru.
28. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан жобалаушыларының республикалық одағы" өзін-өзі реттейтін ұйымы" ЗТБ (СРО "РСПК").
Басшы:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com.
Телефон нөмірі: +7 (777) 404 04 83.
29. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 7 қарашадағы № 03-24-5/599 хаттама.

30. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 23 октября 2023 года.
31. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": от 12 декабря 2023 года № 16708/25 и от 30 ноября 2023 года № 16217/25.
32. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2023 год.
33. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2026 года.
Приложение 4
к приказу Министра
промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2023 года № 163
Профессиональный стандарт: "Рабочие по укладке труб"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Рабочие по укладке труб" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере строительства.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Бетон – искусственный каменный строительный материал, получаемый в результате формования и затвердевания рационально подобранной и уплотнҰнной смеси, состоящей из вяжущего вещества (например, цемент), крупных и мелких заполнителей, воды. В ряде случаев может иметь в составе специальные добавки, а также не содержать воды (например, асфальтобетон).
2) Сооружение - искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение.
3) Трубопровод – инженерно-техническое сооружение, предназначенное для транспортировки газообразных и жидких веществ, пылевидных и разжиженных масс, а также твҰрдого топлива и иных твҰрдых веществ в виде раствора под воздействием разницы давлений в поперечных сечениях трубы.
4) Конструкция – строение, устройство, взаимное расположение частей какого-л, предмета, машины, прибора, сооружения и т.п.
5) Строительная деятельность (далее - строительство) – деятельность по созданию основных фондов производственного и непроизводственного назначения путем возведения новых и (или) изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), монтажа (демонтажа), связанного с ними технологического и инженерного оборудования, изготовления (производства) строительных материалов, изделий и конструкций, а также осуществления работ по консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс.

30. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 26 қазандағы № 47287 қорытынды.
31. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 12 желтоқсандағы № 16708/25 және 2023 жылғы 30 қарашадағы № 16217/25.
32. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2023 жыл.
33. Бағдарлы қайта қарау күні: 2026 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2023 жылғы "__" _______
№ ___ бұйрығына
4-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Құбырларды төсеу бойынша жұмысшылар"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Құбырларды төсеу бойынша жұмысшылар" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленіп, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және құрылыс саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Бетон – тұтқыр заттан (мысалы, цемент), ірі және ұсақ толтырғыштардан, судан тұратын ұтымды таңдалған және тығыздалған қоспаны қалыптастыру және қатайту нәтижесінде алынған жасанды тас құрылыс материалы. Кейбір жағдайларда оның құрамында арнайы қоспалар болуы мүмкін, сонымен қатар құрамында су жоқ (мысалы, асфальтбетон).
2) Ғимарат – табиғи немесе жасанды кеңiстiк шекаралары бар және өндiрiстiк процестердi орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға немесе адамдарды, жүктердi уақытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргiзуге) арналған жасанды жасалған ауқымды, тегiстiктi немесе желiлiк объект (жер үстi, су бетi және (немесе) жер асты, су асты). Ғимарат көркемдiк-эстетикалық, әшекей-қолданбалы не мемориалдық мақсатта да болуы мүмкiн.
3) Құбыр – құбырдың көлденең қималарындағы қысым айырмашылығының әсерінен газ тәрізді және сұйық заттарды, шаң тәрізді және сұйытылған массаларды, сондай-ақ қатты отынды және ерітінді түріндегі өзге де қатты заттарды тасымалдауға арналған инженерлік-техникалық құрылыс
4) Құрылыс – қандай да бір заттың, машинаның, аспаптың, құрылыстың және т. б. бөліктерінің құрылымы, құрылымы, өзара орналасуы.
5) Құрылыс қызметi (бұдан әрі - құрылыс) – жаңа объектiлер салу және (немесе) бар объектiлердi (үйлердi, ғимараттар мен олардың кешендерiн, коммуникацияларды) өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникамен қайта жарақтандыру, реконструкциялау, қалпына келтiру, күрделi жөндеу), олармен байланысты технологиялық және инженерлiк жабдықтарды монтаждау (бөлшектеу), құрылыс материалдарын, бұйымдар мен конструкцияларын дайындау (өндiру), сондай-ақ аяқталмаған объектiлер құрылысын консервациялау мен өз ресурстарын тауысқан объектiлердi кейiннен кәдеге жарату жұмыстарын жүзеге асыру жолымен өндiрiстiк және өндiрiстiк емес негiзгi қорларды құру жөнiндегi қызмет.

8. Перечень карточек профессий:
1) Трубопроводчик - 2 уровень ОРК.
2) Трубопроводчик - 3 уровень ОРК.
3) Трубопроводчик - 4 уровень ОРК.
4) Укладчик труб - 2 уровень ОРК.
5) Укладчик труб - 3 уровень ОРК.
6) Укладчик труб - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Трубопроводчик":
Код группы:
7126-2
Код наименования занятия:
7126-2-001
Наименование профессии:
Трубопроводчик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Монтажник наружных трубопроводов, 2-6 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев трубопроводчиком
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7126-2-002 Трубопроводчик линейный
Основная цель деятельности:
Обеспечение надежного и эффективного функционирования трубопроводов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение простых подсобных и вспомогательных работ при изготовлении, сборке, установке труб и демонтаж арматуры и трубопроводов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение простых подсобных и вспомогательных работ при изготовлении, сборке, установке труб и демонтаж арматуры и трубопроводов.
Навык 1:
Выполнение работы по приемке и сдаче смены, чистке и мойке, дезинфекции обслуживаемого оборудования и коммуникаций, уборке рабочего места, приспособлений, инструмента, а также по содержанию их в надлежащем состоянии.
Умения:
2-3 разряд
1. Соблюдать требования правил внутреннего трудового распорядка, правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты;
2. Осуществлять удаление старой изоляции с зачисткой труб от ржавчины и дефектных покрытий;
3. Выполнять дренирование воды;
4. Выполнять засыпку траншей и приямков;
5. Осуществлять очистку и приводить в порядок территории и помещения.
6. Участвовать в ограждении мест аварий и восстановительных работах и в погрузочно-разгрузочных работах.
Знания:
2-3 разряд
1. Назначение магистральных трубопроводов и его сооружений;

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Құбыр жүргізуші - 2 СБШ-нің деңгейі.
2) Құбыр жүргізуші - 3 СБШ-нің деңгейі.
3) Құбыр жүргізуші - 4 СБШ-нің деңгейі.
4) Құбыр салушы - 2 СБШ-нің деңгейі.
5) Құбыр салушы - 3 СБШ-нің деңгейі.
6) Құбыр салушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Құбыр жүргізуші":
Топтың коды:
7126-2
Қызмет атауының коды:
7126-2-001
Кәсіптің атауы:
Құбыр жүргізуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Сыртқы құбыржолдарды монтаждаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кем дегенде алты ай құбыр жүргізуші ретінде
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7126-2-002 Желілік құбыр жүргізуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құбырлардың сенімді және тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құбырларды дайындау, құрастыру, орнату және арматура мен құбырларды бөлшектеу кезінде қарапайым қосалқы және қосалқы жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Құбырларды дайындау, құрастыру, орнату және арматура мен құбырларды бөлшектеу кезінде қарапайым қосалқы және қосалқы жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Ауысымды қабылдау және тапсыру, тазалау және жуу, қызмет көрсетілетін жабдықтар мен коммуникацияларды дезинфекциялау, жұмыс орнын, айлабұйымдарды, құралдарды жинау, сондай-ақ оларды тиісті жағдайда ұстау жөніндегі жұмыстарды орындау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Ішкі еңбек тәртібі қағидаларының, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау қағидалары мен нормаларының талаптарын сақтау;
2. Құбырларды тоттан және ақаулы жабындардан тазарту арқылы ескі оқшаулауды алып тастау;
3. Суды ағызуды орындау;
4. Траншеялар мен шұңқырларды толтыруды орындау;
5. Аумақтар мен үй-жайларды тазалауды және ретке келтіруді жүзеге асыру.
6. Авариялар орындарын қоршауға және қалпына келтіру жұмыстарына және тиеу-түсіру жұмыстарына қатысу.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Магистральдық құбырлардың және оның құрылыстарының мақсаты;

2. Правила пользования магистральной запорной арматурой;
3. Порядок выполнения земляных работ;
4. Способы подключения к линии связи телефонного аппарата и правила пользования средствами связи;
5. Устройство подъемно-такелажных приспособлений;
6. Правила выполнения погрузочно-разгрузочных работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение монтажных и восстановительных работ на трубопроводах.
Умения:
2-3 разряд
1. Вести установленную техническую документацию;
2. Осуществлять монтаж узлов на трубопроводе;
3. Выполнять центровку труб;
4. Выполнять гнутье труб диаметром свыше 200 мм;
5. Осуществлять разметки и устанавливать арматуры и фасонные части по эскизам;
6. Осуществлять ревизии и ремонт запорной и предохранительной арматуры высокого давления.
Знания:
2-3 разряд
1. Назначение и устройство запорной арматуры трубопровода;
2. Схема расположения и устройство конденсатосборников;
3. Инструкция и правила обнаружения и устранения утечек газа и нефти;
4. Устройство гидропрессов;
5. Правила и способы слесарной обработки деталей;
6. Свойства металлов и марки сталей.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Трубопроводчик
4
Трубопроводчик
5
Мастер
6
Начальник производства
7
Руководитель строительством нефтяных трубопроводов
10. Карточка профессии "Трубопроводчик":
Код группы:
7126-2
Код наименования занятия:
7126-2-001
Наименование профессии:
Трубопроводчик
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Монтажник наружных трубопроводов, 2-6 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев трубопроводчиком
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:

2. Магистральдық бекіту арматурасын пайдалану ережесі;
3. Жер жұмыстарын орындау тәртібі;
4. Телефон аппаратының байланыс желісіне қосылу тәсілдері және байланыс құралдарын пайдалану қағидалары;
5. Көтергіш-такелаждық құрылғылардың құрылғысы;
6. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құбырларда монтаждау және қалпына келтіру жұмыстарын орындау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу;
2. Құбырдағы тораптарды монтаждауды жүзеге асыру;
3. Құбырларды туралауды орындау;
4. Диаметрі 200 мм ден асатын құбырларды бүгу;
5. Эскиздер бойынша арматура мен фасонды бөлшектерді белгілеу және орнату;
6. Жоғары қысымды бекіткіш және сақтандырғыш арматураны тексеру және жөндеу.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Құбырды бекіту арматурасының мақсаты мен құрылысы;
2. Конденсат жинағыштардың орналасу схемасы және құрылымы;
3. Газ бен мұнайдың ағып кетуін анықтау және жою жөніндегі Нұсқаулық пен ережелер;
4. Гидропресс құрылғысы;
5. Бөлшектерді слесарлық өңдеу ережелері мен тәсілдері;
6. Металдардың қасиеттері және болат маркалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Құбыр жүргізуші
4
Құбыр жүргізуші
5
Шебер
6
Өндіріс бастығы
7
Мұнай құбырлары құрылысының басшысы
10. Кәсіптің карточкасы "Құбыр жүргізуші":
Топтың коды:
7126-2
Қызмет атауының коды:
7126-2-001
Кәсіптің атауы:
Құбыр жүргізуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Сыртқы құбыржолдарды монтаждаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кем дегенде алты ай құбыр жүргізуші ретінде
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7126-2-002 Трубопроводчик линейный
Основная цель деятельности:
Обеспечение надежного и эффективного функционирования трубопроводов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по изготовлению, сборке, монтаже, демонтаже и испытании систем трубопроводов из различных марок стали и сплавов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по изготовлению, сборке, монтаже, демонтаже и испытании систем трубопроводов из различных марок стали и сплавов.
Навык 1:
Выполнение вспомогательных работ при вскрытии траншей трубопроводов, сварке, продувке и испытании, при ремонте запорной арматуры, водосборников и других устройств и сооружений на трубопроводе.
Умения:
4-5 разряд
1. Ведет учет работы кранов, трубоукладчиков, экскаваторов;
2. Размечает трубопроводы для врезания отводов и арматуры;
3. Проверяет наличие конденсата в пониженных местах трубопровода;
4. Ревизует и ремонтирует оборудование газораспределительных станций (пунктов) и аварийно-ремонтных пунктов;
5. Во время аварий обслуживает передвижные вакуумные установки для сбора различных видов нефти или нефтепродуктов;
6. Знает и выполняет требования нормативных актов об охране труда и окружающей среды, соблюдает нормы, методы и приемы безопасного выполнения работ.
Знания:
4-5 разряд
1. Правила по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
2. Правила пользования средствами индивидуальной защиты;
3. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), к рациональной организации труда на рабочем месте;
4. Сортамент и маркировку применяемых материалов, нормы расхода горюче-смазочных материалов;
5. Правила перемещения и складирования грузов;
6. Виды брака и способы его предупреждения и устранения.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Трубопроводчик
5
Мастер
6
Начальник производства
7
Руководитель строительством нефтяных трубопроводов
11. Карточка профессии "Трубопроводчик":
Код группы:
7126-2
Код наименования занятия:
7126-2-001
Наименование профессии:
Трубопроводчик
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

7126-2-002 Желілік құбыр жүргізуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құбырлардың сенімді және тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құбырларды дайындау, құрастыру, орнату және арматура мен құбырларды бөлшектеу кезінде қарапайым қосалқы және қосалқы жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құбырларды дайындау, құрастыру, орнату және арматура мен құбырларды бөлшектеу кезінде қарапайым қосалқы және қосалқы жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Ауысымды қабылдау және тапсыру, тазалау және жуу, Қызмет көрсетілетін жабдықтар мен коммуникацияларды дезинфекциялау, жұмыс орнын, айлабұйымдарды, құралдарды жинау, сондай-ақ оларды тиісті жағдайда ұстау жөніндегі жұмыстарды орындау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Ішкі еңбек тәртібі қағидаларының, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау қағидалары мен нормаларының талаптарын сақтау;
2. Құбырларды тоттан және ақаулы жабындардан тазарту арқылы ескі оқшаулауды алып тастау;
3. Суды ағызуды орындау;
4. Траншеялар мен шұңқырларды толтыруды орындау;
5. Аумақтар мен үй-жайларды тазалауды және ретке келтіруді жүзеге асыру.
6. Авариялар орындарын қоршауға және қалпына келтіру жұмыстарына және тиеу-түсіру жұмыстарына қатысу.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Магистральдық құбырлардың және оның құрылыстарының мақсаты;
2. Магистральдық бекіту арматурасын пайдалану ережесі;
3. Жер жұмыстарын орындау тәртібі;
4. Телефон аппаратының байланыс желісіне қосылу тәсілдері және байланыс құралдарын пайдалану қағидалары;
5. Көтергіш-такелаждық құрылғылардың құрылғысы;
6. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Құбыр жүргізуші
5
Шебер
6
Өндіріс бастығы
7
Мұнай құбырлары құрылысының басшысы
11. Кәсіптің карточкасы "Құбыр жүргізуші":
Топтың коды:
7126-2
Қызмет атауының коды:
7126-2-001
Кәсіптің атауы:
Құбыр жүргізуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Монтажник наружных трубопроводов, 2-6 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев трубопроводчиком
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7126-2-002 Трубопроводчик линейный
Основная цель деятельности:
Обеспечение надежного и эффективного функционирования трубопроводов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по изготовлению, сборке, монтаже, демонтаже и испытании систем трубопроводов из различных марок стали и сплавов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по изготовлению, сборке, монтаже, демонтаже и испытании систем трубопроводов из различных марок стали и сплавов.
Навык 1:
Выполнение заключительных работ при проведении технического обслуживания и ремонта (восстановления) трубопроводов.
Умения:
6 разряд
1. Ведет учет работы кранов, трубоукладчиков, экскаваторов;
2. Размечает трубопроводы для врезания отводов и арматуры;
3. Проверяет наличие конденсата в пониженных местах трубопровода;
4. Ревизует и ремонтирует оборудование газораспределительных станций (пунктов) и аварийно-ремонтных пунктов;
5. Во время аварий обслуживает передвижные вакуумные установки для сбора различных видов нефти или нефтепродуктов;
6. Знает и выполняет требования нормативных актов об охране труда и окружающей среды, соблюдает нормы, методы и приемы безопасного выполнения работ.
Знания:
6 разряд
1. Строение, порядок эксплуатации, обслуживания и ремонта оборудования газовых коммуникаций, технологических трубопроводов и арматуры;
2. Инструкции заводов-изготовителей и инструкции по эксплуатации и обслуживания оборудования и арматуры;
3. Схему и устройство всех сооружений трубопроводов;
4. Требования к монтажу трубопроводов и арматуры;
5. Правила продувки и опрессовки трубопроводов;
6. Технологию сварочных работ;
7. Порядок безопасного выполнения газоопасных и огневых работ;
8. Инструкцию по охране труда по профессии и видам работ;

"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Сыртқы құбыржолдарды монтаждаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кем дегенде алты ай құбыр жүргізуші ретінде
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7126-2-002 Желілік құбыр жүргізуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құбырлардың сенімді және тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құбырларды дайындау, құрастыру, орнату және арматура мен құбырларды бөлшектеу кезінде қарапайым қосалқы және қосалқы жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құбырларды дайындау, құрастыру, орнату және арматура мен құбырларды бөлшектеу кезінде қарапайым қосалқы және қосалқы жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Құбырларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу (қалпына келтіру) кезінде соңғы жұмыстарды орындау.
Машықтар:
6 разряд
1. Крандардың, құбыр қабаттарының, экскаваторлардың жұмысының есебін жүргізу;
2. Бұрылыстар мен арматураларда кесу үшін құбыржолдарды белгілеу;
3. Құбырдың төмен учаскелерінде конденсаттың болуын тексеру;
4. Газ тарату станцияларының (пункттерінің) және авариялық жөндеу пункттерінің жабдықтарын тексереді және жөндеу;
5. Төтенше жағдайлар кезінде әртүрлі мұнай немесе мұнай өнімдерін жинауға арналған жылжымалы вакуумдық қондырғыларға қызмет көрсету;
6. Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарын біледі және орындау, жұмыстарды қауіпсіз орындаудың нормаларын, әдістері мен тәсілдерін сақтау.
Білімдер:
6 разряд
1. Газ коммуникация жабдығының, технологиялық құбырлар мен арматураның құрылымы, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу тәртібі;
2. Жабдық пен арматураны пайдалану және қызмет көрсету бойынша өндірушілердің нұсқаулары мен нұсқаулары;
3. Барлық құбыр құрылымдарының схемасы мен орналасуы;
4. Құбырлар мен арматураларды орнатуға қойылатын талаптар;
5. Құбырларды тазарту және қысыммен сынау ережелері;
6. Дәнекерлеу технологиясы;
7. Қауіпті газды және ыстық жұмыстарды қауіпсіз орындау тәртібі;
8. Кәсібі және жұмыс түрі бойынша еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтар;

9. Свойства вредных, опасных и ядовитых веществ, которые применяются при выполнении работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер
6
Начальник производства
7
Руководитель строительством нефтяных трубопроводов
12. Карточка профессии "Укладчик труб":
Код группы:
7126-3
Код наименования занятия:
7126-3-003
Наименование профессии:
Укладчик труб
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Монтажник наружных трубопроводов, 2-6 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев укладчиком труб
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7126-3-001 Трубоклад промышленных железобетонных труб
7126-3-002 Трубоклад промышленных кирпичных труб
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по монтажу и укладке трубопроводов инженерных сетей из различных материалов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение подготовительных работ на объектах нового строительства, реконструкции и обслуживании трубопроводов инженерных сетей.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение подготовительных работ на объектах нового строительства, реконструкции и обслуживании трубопроводов инженерных сетей.
Навык 1:
Очистка элементов монтажа трубопроводов инженерных сетей и уборка отходов при производстве работ по монтажу трубопроводов инженерных сетей.
Умения:
2-3 разряд
1. Работать ручным и механизированным инструментом для сбора и утилизации мусора и отходов;

9. Жұмысты орындау кезінде қолданылатын зиянды, қауіпті және улы заттардың қасиеттері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Шебер
6
Өндіріс бастығы
7
Мұнай құбырлары құрылысының басшысы
12. Кәсіптің карточкасы "Құбыр салушы":
Топтың коды:
7126-3
Қызмет атауының коды:
7126-3-003
Кәсіптің атауы:
Құбыр салушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Сыртқы құбыржолдарды монтаждаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кем дегенде алты ай құбыр салушы ретінде
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7126-3-001 Өнеркәсіптік темірбетон құбырларды салушы
7126-3-002 Өндірістік темір бетонды құбырларды салушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әр түрлі материалдардан инженерлік желілердің құбырларын монтаждау және төсеу бойынша жұмыстарды орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Инженерлік желілердің құбыржолдарын жаңа құрылыс, реконструкциялау және қызмет көрсету объектілерінде дайындық жұмыстарын орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Инженерлік желілердің құбыржолдарын жаңа құрылыс, реконструкциялау және қызмет көрсету объектілерінде дайындық жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Инженерлік желілердің құбырларын монтаждау элементтерін тазалау және инженерлік желілердің құбырларын монтаждау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде қалдықтарды жинау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Қоқыс пен қалдықтарды жинау және кәдеге жарату үшін қолмен және механикаландырылған құралмен жұмыс істеу;

2. Оценивать санитарно-гигиенические условия для выполнения порученной работы в соответствии с требованиями нормативов.
Знания:
2-3 разряд
1. Строительные термины и определения в соответствии со специализацией;
2. Требования к транспортировке, хранению и складированию материалов;
3. Правила и способы очистки основных деталей трубопроводов, сборных железобетонных коллекторов, каналов, камер и колодцев;
4. Внутренние и типовые инструкции по охране труда, пожарной безопасности, электробезопасности при выполнении работ по монтажу металлических, сборных бетонных и железобетонных конструкций;
5. Внутренние и типовые инструкции по производственной санитарии и гигиене труда при ведении строительно-монтажных работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение подготовительных операций перед производством монтажа трубопроводов инженерных сетей.
Умения:
2-3 разряд
1. Применять ручной и механизированный инструмент по назначению и в соответствии с видом работ;
2. Оценивать безопасность условий для выполнения порученной работы в соответствии с требованиями нормативов.
Знания:
2-3 разряд
1. Способы приготовления раствора;
2. Назначение и правила применения основного инструмента и приспособлений для вспомогательных работ при монтаже трубопроводов инженерных сетей;
3. Порядок действий работника при несчастном случае на производстве;
4. Правила оказания первой помощи пострадавшему;
5. Внутренние и типовые инструкции по охране труда, пожарной безопасности, электробезопасности при выполнении работ по монтажу металлических, сборных бетонных и железобетонных конструкций.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Укладчик труб
4
Укладчик труб
5
Мастер
6
Начальник производства
7
Руководитель строительством нефтяных магистральных трубопроводов
13. Карточка профессии "Укладчик труб":
Код группы:
7126-3
Код наименования занятия:
7126-3-003
Наименование профессии:
Укладчик труб
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).

2. Нормативтердің талаптарына сәйкес тапсырылған жұмысты орындау үшін санитарлық-гигиеналық жағдайларды бағалау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Мамандандыруға сәйкес құрылыс терминдері мен анықтамалары;
2. Материалдарды тасымалдауға, сақтауға және сақтауға қойылатын талаптар;
3. Құбырлардың, құрама темірбетон коллекторларының, арналардың, камералар мен құдықтардың негізгі бөлшектерін тазалау қағидалары мен тәсілдері;
4. Металл, құрама бетон және темірбетон конструкцияларын монтаждау жөніндегі жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі жөніндегі ішкі және үлгілік нұсқаулықтар;
5. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде өндірістік санитария және еңбек гигиенасы жөніндегі ішкі және үлгілік нұсқаулықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Инженерлік желілердің құбырларын монтаждау алдында дайындық операцияларын орындау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Қолмен және механикаландырылған құралды мақсаты бойынша және жұмыс түріне сәйкес қолдану;
2. Нормативтердің талаптарына сәйкес тапсырылған жұмысты орындау үшін жағдайлардың қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Ерітінді дайындау әдістері;
2. Инженерлік желілердің құбырларын монтаждау кезінде қосалқы жұмыстарға арналған негізгі құрал мен құрылғылардың мақсаты мен қолдану ережесі;
3. Өндірістегі жазатайым оқиға кезінде қызметкердің іс-қимыл тәртібі;
4. Жәбірленушіге алғашқы көмек көрсету ережесі;
5. Металл, құрама бетон және темірбетон конструкцияларын монтаждау бойынша жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі жөніндегі ішкі және үлгілік нұсқаулықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Құбыр салушы
4
Құбыр салушы
5
Шебер
6
Өндіріс бастығы
7
Мұнай құбырлары құрылысының басшысы
13. Кәсіптің карточкасы "Құбыр салушы":
Топтың коды:
7126-3
Қызмет атауының коды:
7126-3-003
Кәсіптің атауы:
Құбыр салушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).

Монтажник наружных трубопроводов, 2-6 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев укладчиком труб
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7126-3-001 Трубоклад промышленных железобетонных труб
7126-3-002 Трубоклад промышленных кирпичных труб
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по монтажу и укладке трубопроводов инженерных сетей из различных материалов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение подготовительных работ на объектах нового строительства, реконструкции и обслуживании трубопроводов инженерных сетей.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение подготовительных работ на объектах нового строительства, реконструкции и обслуживании трубопроводов инженерных сетей.
Навык 1:
Устройство всех видов оснований под трубопроводы инженерных сетей.
Умения:
4-5 разряд
1. Устанавливать основания под трубопроводы, коллекторы, каналы, камеры и колодцы;
2. Устанавливать подъемно-такелажные приспособления;
3. Производить строповку и расстроповку деталей трубопроводов, коллекторов, каналов, камер и колодцев;
4. Устанавливать и снимать заглушки с элементов монтажа;
5. Выполнять работы по подбивке грунтом или бетоном уложенных трубопроводов.
Знания:
4-5 разряд
1. Устройство всех видов оснований под трубопроводы, коллекторы, каналы, камеры и колодцы;
2. Устройство подъемно-такелажных приспособлений и способы их применения;
3. Правила и способы строповки труб и деталей;
4. Правила крепления и перекрепления траншей и котлованов;
5. Правила подготовки естественных и устройства искусственных оснований под трубопроводы, коллекторы, каналы, колодцы и камеры;
6. Правила и способы подбивки уложенных трубопроводов грунтом или бетоном;
7. Требования охраны труда при проведении такелажных работ;
8. Назначение деталей трубопроводов, сборных железобетонных коллекторов, каналов, камер и колодцев;
9. Внутренний трудовой распорядок организации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение сопутствующих операций при монтаже трубопроводов инженерных сетей.
Умения:
4-5 разряд
1. Соединять трубы манжетами и производить заделку их раствором (при прокладке кабелей);
2. Выполнять разметку, перерубание или перерезание неметаллических труб;

Сыртқы құбыржолдарды монтаждаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кем дегенде алты ай құбыр салушы ретінде
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7126-3-001 Өнеркәсіптік темірбетон құбырларды салушы
7126-3-002 Өндірістік темір бетонды құбырларды салушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әр түрлі материалдардан инженерлік желілердің құбырларын монтаждау және төсеу бойынша жұмыстарды орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Инженерлік желілердің құбыржолдарын жаңа құрылыс, реконструкциялау және қызмет көрсету объектілерінде дайындық жұмыстарын орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Инженерлік желілердің құбыржолдарын жаңа құрылыс, реконструкциялау және қызмет көрсету объектілерінде дайындық жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Инженерлік құбырлар үшін іргетастардың барлық түрлерін салу.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Құбырлар, коллекторлар, каналдар, камералар мен ұңғымалардың іргетасын орнату;
2. Көтергіш және такелаждық құрылғыларды орнату;
3. Құбырлардың, коллекторлардың, каналдардың, камералардың және ұңғымалардың итергіш және итергіш бөліктері;
4. Орнату элементтерінен тығындарды орнатыңыз және алу;
5. Тіркелген құбырларды топырақпен немесе бетонмен тежеу ​​бойынша жұмыстарды орындау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Құбырлар, коллекторлар, каналдар, камералар мен ұңғымаларға арналған іргетастардың барлық түрлерін салу тәсілдері;
2. Көтергіш және такелаждық құрылғылардың құрылысы және оларды пайдалану тәсілдері;
3. Құбырлар мен бөлшектерді итеру ережелері мен әдістері;
4. Траншеялар мен шұңқырларды бекіту және қайта бекіту ережелері;
5. Құбырлар, коллекторлар, каналдар, құдықтар мен камералар үшін табиғи және жасанды іргетастарды салу ережелері;
6. Төселген құбырларды топырақпен немесе бетонмен тежеу ережелері мен әдістері;
7. Такелаждық жұмыстарды жүргізу кезіндегі еңбекті қорғау талаптары;
8. Құбырлар бөліктерінің, құрама темірбетон коллекторларының, каналдардың, камералардың және құдықтардың тағайындалу тәсілдері;
9. Ұйымның ішкі еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Инженерлік желілердің құбырларын монтаждау алдында дайындық операцияларын орындау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Құбырларды манжеттер арқылы жалғау және оларды ерітіндімен тығыздау (кабельдерді төсеу кезінде);
2. Металл емес құбырларды таңбалауды, кесуді немесе кесуді орындау;

3. Выполнять заделку зазоров между асбестоцементными муфтами и трубами;
4. Выполнять работы по пробивке отверстий механизированным инструментом в стенах камер и колодцев для ввода труб;
5. Выполнять работы по разработке грунта при продавливании стальных труб гидравлическими и ручными домкратами.
Знания:
4-5 разряд
1. Базовые требования технической нормативной документации, регламентирующей монтаж трубопроводов инженерных систем;
2. Общие сведения о строительных чертежах: особенности постановки размеров, масштабирование, последовательность чтения строительных чертежей;
3. Основы черчения;
4. Основы технических измерений;
5. Правила и способы разработки грунта при продавливании стальных труб;
6. Способы приготовления битумных мастик для заделки стыков трубопроводов;
7. Требования охраны труда при проведении сезонных осмотров;
8. Требования охраны труда при приготовлении и транспортировании горячих мастик.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Укладчик труб
5
Мастер
6
Начальник производства
7
Руководитель строительством нефтяных магистральных трубопроводов
14. Карточка профессии "Укладчик труб":
Код группы:
7126-3
Код наименования занятия:
7126-3-003
Наименование профессии:
Укладчик труб
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Монтажник наружных трубопроводов, 2-6 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев укладчиком труб
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:

3. Асбестцемент муфталары мен құбырлар арасындағы саңылауларды тығыздау;
4. Құбырларды енгізу үшін камералар мен ұңғымалардың қабырғаларында механикаландырылған құралдармен тесіктерді тесу жұмыстарын орындау;
5. Гидравликалық және қолмен домкраттармен болат құбырларды итеру кезінде топырақ өңдеу жұмыстарын орындау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Инженерлік жүйелердің құбырларын орнатуды реттейтін техникалық нормативтік құжаттаманың негізгі талаптары;
2. Құрылыс сызбалары туралы жалпы мағлұматтар: мөлшерлеу ерекшеліктері, масштабтау, құрылыс сызбаларын оқу реттілігі;
3. Сызу негіздері;
4. Техникалық өлшемдердің негіздері;
5. Болат құбырларды итеру кезінде топырақты өңдеу ережелері мен әдістері;
6. Құбыр тораптарын тығыздау үшін битум мастикаларын дайындау әдістері;
7. Маусымдық тексерулер кезінде еңбекті қорғау талаптары;
8. Ыстық мастикаларды дайындау және тасымалдау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Құбыр салушы
5
Шебер
6
Өндіріс бастығы
7
Мұнай құбырлары құрылысының басшысы
14. Кәсіптің карточкасы "Құбыр салушы":
Топтың коды:
7126-3
Қызмет атауының коды:
7126-3-003
Кәсіптің атауы:
Құбыр салушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Сыртқы құбыржолдарды монтаждаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кем дегенде алты ай құбыр салушы ретінде
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7126-3-001 Трубоклад промышленных железобетонных труб
7126-3-002 Трубоклад промышленных кирпичных труб
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по монтажу и укладке трубопроводов инженерных сетей из различных материалов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение монтажа трубопроводов инженерных сетей на объектах нового строительства, реконструкции и обслуживании трубопроводов инженерных сетей.
2. Выполнение монтажа трубопроводов инженерных сетей больших диаметров, сложных конструктивных решений.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение монтажа трубопроводов инженерных сетей на объектах нового строительства, реконструкции и обслуживании трубопроводов инженерных сетей.
Навык 1:
Укладка звеньев и одиночных стальных и чугунных труб диаметром до 500 мм.
Умения:
6 разряд
1. Выполнять правку (калибровку) концов стальных труб в холодном состоянии и с подогревом;
2. Выполнять работы по подготовке концов стальных труб и снятие наружного грата с помощью специальных агрегатов;
3. Выполнять работы по укладке звеньев и одиночных стальных и чугунных труб диаметром до 500 мм;
4. Устанавливать стальные и чугунные фасонные части диаметром до 500 мм и задвижки диаметром менее 150 мм;
5. Устанавливать подкладные кольца под сварные стыки;
6. Свертывать фланцевые соединения постоянными болтами;
7. Устанавливать коверы, гидранты, водоразборные колонки и вантузы;
8. Монтировать фланцы на трубы и фасонные части;
9. Устанавливать сифоны и гидрозатворы диаметром до 400 мм и сальники;
10. Промывать стальные трубопроводы с хлорированием;
11. Выполнять монтаж цилиндров железобетонных круглых колодцев диаметром до 1000 мм и монтаж железобетонных горловин колодцев и камер;
12. Выполнять укладку железобетонных плит основания и перекрытия коллекторов, каналов, камер и колодцев;
13. Выполнять заделку стыков стеновых блоков, плит основания и перекрытия коллекторов, каналов, камер и колодцев;
14. Выполнять укладку железобетонных опорных плит под скользящие опоры, фасонные части и арматуру;
15. Выполнять врезку в действующую сеть канализации и водостока;
16. Выполнять установку ходовых скоб или лестниц и люков в камерах и колодцах;
17. Выполнять устройство лотков в колодцах;
18. Устраивать щитовые железобетонные опоры в каналах.
Знания:
6 разряд
1. Правила чтения рабочих чертежей;
2. Основные требования действующей технической нормативной документации, регламентирующей монтаж стальных и чугунных труб диаметром до 500 мм;

7126-3-001 Өнеркәсіптік темірбетон құбырларды салушы
7126-3-002 Өндірістік темір бетонды құбырларды салушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әр түрлі материалдардан инженерлік желілердің құбырларын монтаждау және төсеу бойынша жұмыстарды орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Инженерлік желілердің құбыржолдарын жаңа құрылыс, реконструкциялау және қызмет көрсету объектілерінде дайындық жұмыстарын орындау;
2. Үлкен диаметрлі инженерлік желілердің құбырларын, күрделі құрылымдық шешімдерді монтаждауды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Инженерлік желілердің құбыржолдарын жаңа құрылыс, реконструкциялау және қызмет көрсету объектілерінде дайындық жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Диаметрі 500 мм-ге дейінгі звеноларды және біртұтас болат және шойын құбырларды төсеу.
Машықтар:
6 разряд
1. Болат құбырлардың ұштарын суық күйде және қыздыру арқылы түзету (калибрлеу);
2. Арнайы қондырғылар арқылы болат құбырлардың ұштарын дайындау және сыртқы шұңқырды алу жұмыстарын жүргізу;
3. Диаметрі 500 мм-ге дейінгі звенолар мен жалғыз болат және шойын құбырларды төсеу жұмыстарын орындау;
4. Диаметрі 500 мм-ге дейінгі болат және шойын арматурасын және диаметрі 150 мм-ден аз арматураны орнату;
5. Дәнекерленген қосылыстардың астына тірек сақиналарын орнату;
6. Тұрақты болттармен фланецті қосылыстарды орау;
7. Кілемдерді, гидранттарды, тік құбырларды және плунжерлерді орнату;
8. Құбырлар мен фитингтерге фланецтерді орнату;
9. Диаметрі 400 мм-ге дейінгі сифондар мен су тығыздағыштар мен тығыздағыштарды орнату;
10. Болат құбырларды хлорлаумен шаю;
11. Диаметрі 1000 мм-ге дейінгі темірбетонды дөңгелек ұңғымалардың цилиндрлерін орнату және құдықтар мен камералардың темірбетон мойындарын орнату;
12. Коллекторлардың, каналдардың, камералардың және құдықтардың негізі мен төбесіне арналған темірбетон плиталарын төсеу;
13. Қабырға блоктарының, негізгі плиталардың және коллекторлардың, каналдардың, камералардың және ұңғымалардың төбелерінің түйіспелерін тығыздау;
14. Жылжымалы тіректердің, арматураның және арматураның астына темірбетонды негіз плиталарын төсеу;
15. Қолданыстағы кәріз және дренаждық желіге кірістіру жұмыстарын жүргізу;
16. Камералар мен құдықтарда жүріс кронштейндерін немесе баспалдақтарды және люктерді орнату;
17. Ұңғыларға науаларды орнату;
18. Арналарда темірбетон панельдік тіректерді орналастыру.
Білімдер:
6 разряд
1. Жұмыс сызбаларын оқу ережелері;
2. Диаметрі 500 мм-ге дейінгі болат және шойын құбырларын орнатуды реттейтін қолданыстағы техникалық нормативтік құжаттаманың негізгі талаптары;

3. Правила укладки трубопроводов и устройство сборных железобетонных коллекторов, каналов, камер и колодцев;
4. Требования, предъявляемые к основаниям под трубопроводы;
5. Способы соединения и крепления элементов конструкций;
6. Требования, предъявляемые к заделке раструбов и стыков трубопроводов, коллекторов, каналов, камер и колодцев;
7. Правила навески утяжеляющих грузов на трубопроводы;
8. Правила и способы подвешивания подземных трубопроводов;
9. Правила промывки трубопроводов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение сопутствующих операций при монтаже трубопроводов инженерных сетей.
Умения:
6 разряд
1. Выполнять укладку бетонных, железобетонных, асбоцементных, керамических и труб из полимерных материалов диаметром до 800 мм;
2. Выполнять заделку стыков и раструбов, напорных трубопроводов диаметром до 800 мм и безнапорных диаметром до 1500 мм;
3. Выполнять заделку зазоров между асбоцементными муфтами и трубами;
4. Пробивать отверстия механизированным инструментом в стенах камер и колодцев для ввода труб;
5. Выполнять врезку в действующую сеть канализации и водостока из неметаллических труб;
6. Выполнять прокладку труб в пробуренных в земле скважинах.
Знания:
6 разряд
1. Основные требования действующей технической нормативной документации, регламентирующей монтаж бетонных, железобетонных, асбоцементных, керамических труб и труб из полимерных материалов диаметром до 800 мм;
2. Способы соединения и крепления элементов конструкций трубопроводов из бетонных, железобетонных, асбоцементных, керамических труб и труб из полимерных материалов диаметром до 800 мм;
3. Правила навески утяжеляющих грузов на трубопроводы;
4. Правила и способы подвешивания подземных трубопроводов.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение монтажа трубопроводов инженерных сетей больших диаметров, сложных конструктивных решений.
Навык 1:
Сборка стальных труб всех диаметров в звенья; укладка стальных труб диаметром до 500 мм плетями и свыше 500 мм звеньями.
Умения:
6 разряд
1. Выполнять работы по укладке стальных труб диаметром до 500 мм плетями и свыше 500 мм звеньями;
2. Заделывать стыки напорных труб диаметром свыше 800 мм и безнапорных диаметром свыше 1500 мм;
3. Устанавливать железобетонные стеновые блоки коллекторов, каналов, прямоугольных камер и колодцев;
4. Выполнять монтаж объемных секций коллекторов и каналов и соединение их болтами;
5. Выполнять монтаж цилиндров круглых железобетонных колодцев диаметром свыше 1000 мм;

3. Құбырларды төсеу және құрастырмалы темірбетон коллекторларын, каналдарды, камераларды және ұңғымаларды орнату ережелері;
4. Құбырлардың іргетастарына қойылатын талаптар;
5. Конструкциялық элементтерді қосу және бекіту тәсілдері;
6. Құбырлардың, коллекторлардың, каналдардың, камералар мен ұңғымалардың қоңыраулары мен түйіспелерін герметизациялауға қойылатын талаптар;
7. Салмақтық жүктерді құбырларға ілу ережелері;
8. Жер асты құбырларын ілу ережелері мен әдістері;
9. Құбырларды шаю ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Инженерлік желілердің құбырларын монтаждау алдында дайындық операцияларын орындау.
Машықтар:
6 разряд
1. Диаметрі 800 мм дейін полимерлі материалдардан жасалған бетон, темірбетон, асбестцемент, керамика және құбырларды төсеу;
2. Диаметрі 800 мм-ге дейінгі қысымды құбыржолдарды және диаметрі 1500 мм-ге дейінгі қысымсыз құбырларды, түйіспелер мен розеткаларды тығыздау;
3. Асбестцемент муфталары мен құбырлар арасындағы саңылауларды тығыздау;
4. Құбырларды енгізу үшін камералар мен ұңғымалардың қабырғаларында механикаландырылған құралмен тесіктер тесу;
5. Қолданыстағы кәріз және дренаждық желіге металл емес құбырлардан енгізу;
6. Жерде бұрғыланған ұңғымаларға құбырларды төсеу.
Білімдер:
6 разряд
1. Бетонды, темірбетонды, асбестцементті, керамикалық құбырларды және диаметрі 800 мм дейінгі полимерлі материалдардан жасалған құбырларды орнатуды реттейтін қолданыстағы техникалық нормативтік құжаттаманың негізгі талаптары;
2. Бетоннан, темірбетоннан, асбестцементтен, керамикалық құбырлардан және диаметрі 800 мм дейінгі полимерлі материалдардан жасалған құбырлардан жасалған құбырлардың құрылымдық элементтерін қосу және бекіту тәсілдері;
3. Салмақтық жүктерді құбырларға ілу ережелері;
4. Жер асты құбырларын ілу ережелері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Үлкен диаметрлі инженерлік желілердің құбырларын, күрделі құрылымдық шешімдерді монтаждауды орындау.
Дағды 1:
Барлық диаметрлі болат құбырларды буындарға жинау; диаметрі 500 мм-ге дейінгі болат құбырларды кірпіктермен және 500 мм-ден астам буындармен төсеу.
Машықтар:
6 разряд
1. Диаметрі 500 мм ге дейінгі болат құбырларды кірпіктермен және 500 мм ден жоғары буындармен төсеу жұмыстарын орындау;
2. Диаметрі 800 мм-ден асатын және диаметрі 1500 мм-ден асатын қысымсыз құбырлардың буындарын тығыздау;
3. Коллекторлардың, арналардың, тікбұрышты камералар мен құдықтардың темірбетонды қабырға блоктарын орнату;
4. Коллекторлар мен арналардың көлемді секцияларын монтаждауды және оларды болттармен қосуды орындау;
5. Диаметрі 1000 мм ден асатын дөңгелек темірбетон құдықтардың цилиндрлерін монтаждауды орындау;

6. Производить гидравлические испытания трубопроводов;
7. Выполнять работы по продавливанию стальных труб с помощью гидравлических и ручных домкратов;
8. Укладывать стальные труды до 500 мм в футляры;
9. Выполнять сборку асбоцементных труб на муфтах.
Знания:
6 разряд
1. Правила сборки стальных труб в звенья;
2. Правила укладки стальных труб плетями;
3. Требования, предъявляемые к кромкам и стыкам стальных труб, собранным под сварку;
4. Правила прихватки стыков;
5. Правила испытания трубопроводов и коллекторов гидравлическим способом;
6. Правила продавливания стальных труб с помощью домкратов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Укладка одиночных чугунных, железобетонных и асбестоцементных труб диаметром от 800 до 1500 мм.
Умения:
6 разряд
1. Выполнять работы по укладке одиночных чугунных, железобетонных и асбестоцементных труб диаметром от 800 до 1500 мм;
2. Выполнять работы по укладке трубопроводов через водные преграды;
3. Выполнять монтаж дюкеров и переходов диаметром до 350 мм;
4. Устанавливать и оснащать понтоны;
5. Выполнять операцию накатки плетей трубопровода на роликовые дорожки и вагонетки;
6. Выполнять работы по укладке трубопроводов методом проталкивания на катках или рельсовых дорожках;
7. Устанавливать стальные и чугунные фасонные части труб диаметром свыше 500 мм;
8. Устанавливать задвижки и компенсаторы диаметром от 150 до 400 мм;
9. Выполнять установку сифонов и гидрозатворов диаметром свыше 400 мм и сальников;
10. Устанавливать специальные опоры и кронштейны под трубопроводы и кабели;
11. Выполнять строповку и расстроповку тяжелых строительных конструкций;
12. Выполнять работы по спуску на воду и установку на подводное основание оголовка или водозабора объемом до 300;
13. Пригружать трубопроводы специальными грузами или камнем.
Знания:
6 разряд
1. Правила укладки дюкеров и трубопроводов через водные преграды;
2. Правила спуска на воду и установки на подводное основание оголовка или водозабора объемом до 300;
3. Правила строповки и расстроповки тяжелых строительных конструкций;
4. Правила выполнения работ по укладке трубопроводов методом проталкивания на катках или рельсовых дорожках;
5. Правила выполнения работ методом накатки плетей трубопровода на роликовые дорожки и вагонетки;
6. Правила выполнения работ по монтажу дюкеров и переходов диаметром до 350 мм.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

6. Құбырларды гидравликалық сынауды жүргізу;
7. Гидравликалық және қол домкраттарының көмегімен Болат құбырларды қысу бойынша жұмыстарды орындау;
8. 500 мм дейінгі Болат құбырларды корпустарға салу;
9. Асбест цемент құбырларын муфталарға жинауды орындау.
Білімдер:
6 разряд
1. Болат құбырларды буындарға жинау ережелері;
2. Болат құбырларды кірпіктермен төсеу ережелері;
3. Дәнекерлеуге жиналған болат құбырлардың шеттері мен буындарына қойылатын талаптар;
4. Буындарды ұстау ережелері;
5. Құбырлар мен коллекторларды гидравликалық тәсілмен сынау қағидалары;
6. Болат құбырларды домкраттармен итеру ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Диаметрі 800-ден 1500 мм-ге дейінгі жалғыз шойын, темірбетон және асбест-цемент құбырларын төсеу.
Машықтар:
6 разряд
1. Диаметрі 800-ден 1500 мм-ге дейінгі жалғыз шойын, темірбетон және асбест-цемент құбырларын төсеу жұмыстарын орындау;
2. Су тосқауылдары арқылы құбырларды төсеу жұмыстарын орындау;
3. Диаметрі 350 мм ге дейінгі дюкерлер мен өтпелерді орнатуды орындау;
4. Понтондарды орнату және жабдықтау;
5. Роликті жолдар мен вагонеткаларға құбырдың кірпіктерін айналдыру операциясын орындау;
6. Роликтерде немесе рельс жолдарында итеру әдісімен Құбырларды төсеу бойынша жұмыстарды орындау;
7. Диаметрі 500 мм асатын құбырлардың Болат және шойын фасонды бөліктерін орнату;
8. Диаметрі 150 ден 400 мм ге дейін клапандар мен Компенсаторларды орнату;
9. Диаметрі 400 мм асатын сифондар мен су тығыздағыштарды және май тығыздағыштарды орнатуды орындау;
10. Құбырлар мен кабельдердің астына арнайы тіректер мен кронштейндерді орнату;
11. Ауыр құрылыс конструкцияларын тігу және бөлшектеу;
12. Суға түсіру және су асты негізіне көлемі 300-ге дейін бас немесе су жинағыш орнату бойынша жұмыстарды орындау;
13. Құбырларды арнайы жүктермен немесе таспен жүктеу.
Білімдер:
6 разряд
1. Су тосқауылдары арқылы дюкерлер мен құбырларды төсеу ережелері;
2. Суға түсіру және су асты негізіне көлемі 300-ге дейін бас немесе су жинағыш орнату ережесі;
3. Ауыр құрылыс конструкцияларын арқандап байлау және ажырату ережесі;
4. Роликтерде немесе рельс жолдарында итеру әдісімен Құбырларды төсеу жөніндегі жұмыстарды орындау қағидалары;
5. Роликті жолдар мен вагоншаларға құбыржолдың кірпіктерін илемдеу әдісімен жұмыстарды орындау ережесі;
6. Диаметрі 350 мм дейінгі дукерлер мен өтпелерді монтаждау бойынша жұмыстарды орындау ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер
6
Начальник производства
7
Руководитель строительством нефтяных магистральных трубопроводов
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
Исполнитель:
С.Ж. Курмангожина, +7 (705) 12021 39, snip.07@mail.ru
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Саморегулируемая организация "Республиканский союз проектировщиков Казахстана".
Руководитель:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com.
Номер телефона: +7 (777) 404 04 83.
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол от 7 ноября 2023 года № 03-24-5/599.
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 3 ноября 2023 года.
19. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": от 12 декабря 2023 года № 16708/25 и от 30 ноября 2023 года № 16217/25.
20. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2023 год.
21. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2026 года.
Приложение 5
к приказу Министра
промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2023 года № 163
Профессиональный стандарт: "Рабочие по разборке и сносу зданий и сооружений"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Рабочие по разборке и сносу зданий и сооружений" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере строительства.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Сооружение – искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение.

"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Шебер
6
Өндіріс бастығы
7
Мұнай құбырлары құрылысының басшысы
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Орындаушы:
С.Ж. Курмангожина, +7 (705) 12021 39, snip.07@mail.ru
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан жобалаушыларының республикалық одағы" өзін-өзі реттейтін ұйымы" ЗТБ (СРО "РСПК").
Басшы:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com
Телефон нөмірі: +7 (777) 404 04 83
Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 7 қарашадағы № 03-24-5/599 хаттама.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 3 қарашадағы қорытынды.
27. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 12 желтоқандағы № 16708/25 және 2023 жылғы 30 қарашадағы № 16217/25.
18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2023 жыл.
19. Бағдарлы қайта қарау күні: 2026 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2023 жылғы "__" ______
№ ___ бұйрығына
5-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Ғимараттар мен имараттарды бөлшектеу және бұзу бойынша жұмысшылар"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Ғимараттар мен имараттарды бөлшектеу және бұзу жөніндегі жұмысшылар" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленіп, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне құрылыс саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар мен кәсіпорындарда қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Ғимарат – табиғи немесе жасанды кеңiстiк шекаралары бар және өндiрiстiк процестердi орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға немесе адамдарды, жүктердi уақытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргiзуге) арналған жасанды жасалған ауқымды, тегiстiктi немесе желiлiк объект (жер үстi, су бетi және (немесе) жер асты, су асты).

1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих.
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих.
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
4) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Рабочие по разборке и сносу зданий и сооружений.
5. Код профессионального стандарта: F43110
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
F Строительство.
43 Специализированные строительные работы.
43.1 Снос зданий и сооружений, подготовка строительного участка.
43.11 Разборка и снос зданий и сооружений.
43.11.0 Разборка и снос зданий и сооружений.
7. Краткое описание профессионального стандарта: В Профессиональном стандарте приведено описание основных профессий, которые относятся к сфере строительства, а также характеристика работ и трудовые функции работников, осуществляющих деятельность в сфере строительства и смежных отраслях.
8. Перечень карточек профессий:
1) Демонтажник зданий - 2 уровень ОРК.
2) Демонтажник зданий - 3 уровень ОРК.
3) Демонтажник зданий - 4 уровень ОРК.
4) Монтажник-высотник - 2 уровень ОРК.
5) Монтажник-высотник - 3 уровень ОРК.
6) Монтажник-высотник - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Демонтажник зданий":
Код группы:
7119-2
Код наименования занятия:
7119-2-001
Наименование профессии:
Демонтажник зданий
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Монтажник строительных конструкций, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы от одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7119-2-002 Квалифицированный рабочий по сносу зданий
Основная цель деятельности:
Снос, демонтаж объектов капитального строительства, включая порядок работ, условия их проведения, применение спецтехники и др.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1) БА – басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.
2) БТБА – жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік біліктілік анықтамалығы.
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері.
4) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Ғимараттар мен имараттарды бөлшектеу және бұзу бойынша жұмысшылар.
5. Кәсіптік стандарттың коды: F43110
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
F Құрылыс.
43 Мамандандырылған құрылыс жұмыстары.
43.1 Ғимараттар мен имараттарды бұзу, құрылыс учаскесін дайындау.
43.11 Ғимараттар мен имараттарды бөлшектеу және бұзу.
43.11.0 Ғимараттар мен имараттарды бөлшектеу және бұзу.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандартта құрылыс саласына жататын негізгі кәсіптердің сипаттамасы, сондай-ақ құрылыс саласындағы және онымен байланысты салалардағы қызметті жүзеге асыратын қызметкерлердің жұмыс сипаттамасы мен еңбек функциялары келтірілген.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Ғимараттарды қайта монтаждаушы - 2 СБШ-нің деңгейі.
2) Ғимараттарды қайта монтаждаушы - 3 СБШ-нің деңгейі.
3) Ғимараттарды қайта монтаждаушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
4) Биік үйлер салушы-монтаждаушы - 2 СБШ-нің деңгейі.
5) Биік үйлер салушы-монтаждаушы - 3 СБШ-нің деңгейі.
6) Биік үйлер салушы-монтаждаушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Ғимараттарды қайта монтаждаушы":
Топтың коды:
7119-2
Қызмет атауының коды:
7119-2-001
Кәсіптің атауы:
Ғимараттарды қайта монтаждаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бір жылдан бастап жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7119-2-002 Ғимараттарды бұзу бойынша білікті жұмысшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыс тәртібін, оларды жүргізу шарттарын, арнайы техниканы қолдануды қоса алғанда, күрделі құрылыс объектілерін бұзу, бөлшектеу және тағы басқасы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Подготовка к выполнению работ по демонтажу зданий.
2. Выполнение вспомогательных работ по демонтажу зданий.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка к выполнению работ по демонтажу зданий.
Навык 1:
Оценка состояния здания.
Умения:
2-3 разряд
1. Обследовать состояния строительных конструкций зданий перед началом демонтажных работ;
2. Производить расчеты потребности в строительных машинах в строительстве в области демонтажа;
3. Определять продолжительность работ в строительстве по демонтажу зданий;
4. Анализировать эффективность использования строительных машин и автотранспортных средств в строительстве в области демонтажа зданий.
Знания:
2-3 разряд
1. Организационно-технологическая документация для строительства в области демонтажа зданий;
2. Методы производства работ в строительстве в области демонтажа зданий;
3. Последовательность составления календарных планов, сетевых графиков, месячных и недельно-суточных планов в строительстве в области демонтажа зданий;
4. Требования охраны труда, экологической и пожарной безопасности в строительстве в области демонтажа зданий;
5. Санитарных норм и правил в строительстве в области демонтажа зданий.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение вспомогательных работ по демонтажу зданий.
Навык 1:
Учет и выполнение вспомогательных работ при демонтаже зданий.
Умения:
2-3 разряд
1. Разрабатывать проект по обращению со строительными отходами в процессе демонтажа зданий;
2. Применять требования по безопасности в строительстве в области демонтажных работ;
3. Использовать компьютерную технику для сбора и обработки оперативной информации в строительстве в области демонтажа зданий.
Знания:
2-3 разряд
1. Методы автоматизированного расчета потребности в ресурсах в строительстве в области демонтажа зданий;
2. Требования охраны труда, экологической и пожарной безопасности в строительстве в области демонтажа зданий;
3. Санитарных норм и правил в строительстве в области демонтажа зданий.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Демонтажник зданий
4
Демонтажник зданий
5
Мастер участка
6
Начальник участка

1. Ғимараттарды бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындауға дайындық.
2. Ғимараттарды бөлшектеу бойынша қосалқы жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ғимараттарды бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындауға дайындық.
Дағды 1:
Ғимараттың жағдайын бағалау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Бөлшектеу жұмыстарын бастамас бұрын ғимараттардың құрылыс конструкцияларының жай күйін тексеру;
2. Бөлшектеу саласындағы құрылыста құрылыс машиналарына қажеттілікті есептеуді жүргізу;
3. Ғимараттарды бөлшектеу бойынша құрылыстағы жұмыстардың ұзақтығын анықтау;
4. Ғимараттарды бөлшектеу саласындағы құрылыста құрылыс машиналары мен автокөлік құралдарын пайдалану тиімділігін талдау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Ғимараттарды бөлшектеу саласындағы құрылысқа арналған ұйымдық-технологиялық құжаттама;
2. Ғимараттарды бөлшектеу саласындағы құрылыстағы жұмыстарды жүргізу әдістері;
3. Ғимараттарды бөлшектеу саласындағы құрылыста күнтізбелік жоспарларды, желілік кестелерді, айлық және апталық-тәуліктік жоспарларды жасау кезектілігі;
4. Ғимараттарды бөлшектеу саласындағы құрылыстағы еңбекті қорғау, экологиялық және өрт қауіпсіздігі талаптары;
5. Құрылыс саласының ғимараттарды бөлшектеу аясында санитарлық нормалар мен ережелерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Ғимараттарды бөлшектеу бойынша қосалқы жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Ғимараттарды бөлшектеу кезінде қосалқы жұмыстарды есепке алу және орындау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Ғимараттарды бөлшектеу процесінде құрылыс қалдықтарымен жұмыс істеу жобасын әзірлеу;
2. Бөлшектеу жұмыстары саласындағы құрылыста қауіпсіздік талаптарын қолдану;
3. Ғимараттарды бөлшектеу саласындағы құрылыста жедел ақпаратты жинау және өңдеу үшін компьютерлік техниканы қолдану.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Ғимараттарды бөлшектеу саласындағы құрылыстағы ресурстарға қажеттілікті автоматтандырылған есептеу әдістері;
2. Ғимараттарды бөлшектеу саласындағы құрылыстағы еңбекті қорғау, экологиялық және өрт қауіпсіздігі талаптары;
3. Құрылыс саласының ғимараттарды бөлшектеу аясында санитарлық нормалар мен ережелерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Ғимараттарды қайта монтаждаушы
4
Ғимараттарды қайта монтаждаушы
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы

11. Карточка профессии "Демонтажник зданий":
Код группы:
7119-2
Код наименования занятия:
7119-2-001
Наименование профессии:
Демонтажник зданий
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Монтажник строительных конструкций, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы от одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7119-2-002 Квалифицированный рабочий по сносу зданий
Основная цель деятельности:
Снос, демонтаж объектов капитального строительства, включая порядок работ, условия их проведения, применение спецтехники и др.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по демонтажу зданий.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по демонтажу зданий.
Навык 1:
Демонтаж зданий.
Умения:
6-7 разряды
1. Рассчитывать состав бригад в строительстве в области демонтажа зданий;
2. Разрабатывать способы выполнения работ по демонтажу зданий;
3. Анализировать проект организации строительства в области демонтажа зданий.
Знания:
6-7 разряды
1. Типы строительных машин в строительстве в области демонтажа зданий;
2. Типы такелажной оснастки в строительстве в области демонтажа зданий;
3. Требования к безопасной эксплуатации грузоподъемных машин в строительстве в области демонтажа зданий.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Контроль за безопасным выполнением работ.
Умения:
6-7 разряды
1. Контролировать безопасное выполнение работ;
2. Контролировать выполнение оперативных планов демонтажа зданий;
3. Определять опасные зоны при демонтаже зданий;
4. Выполнять требования выполнений работ на высоте.
Знания:
6-7 разряды
1. Нормы технической безопасности при демонтаже зданий;
2. Безопасные способы производства работ в строительстве в области демонтажа зданий.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:

11. Кәсіптің карточкасы "Ғимараттарды қайта монтаждаушы":
Топтың коды:
7119-2
Қызмет атауының коды:
7119-2-001
Кәсіптің атауы:
Ғимараттарды қайта монтаждаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бір жылдан бастап жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7119-2-002 Ғимараттарды бұзу бойынша білікті жұмысшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыс тәртібін, оларды жүргізу шарттарын, арнайы техниканы қолдануды қоса алғанда, күрделі құрылыс объектілерін бұзу, бөлшектеу және тағы басқасы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғимараттарды бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Ғимараттарды бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындауға дайындық.
Дағды 1:
Ғимараттарды бөлшектеу.
Машықтар:
6-7 разряд
1. Ғимараттарды бөлшектеу саласындағы құрылыстағы бригадалардың құрамын есептеу;
2. Ғимараттарды бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындау тәсілдерін әзірлеу;
3. Ғимараттарды бөлшектеу саласындағы құрылысты ұйымдастыру жобасын талдау.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Ғимараттарды бөлшектеу саласындағы құрылыстағы құрылыс машиналарының түрлері;
2. Ғимараттарды бөлшектеу саласындағы құрылыстағы такелаждық жабдықтардың түрлері;
3. Ғимараттарды бөлшектеу саласындағы құрылыста жүк көтергіш машиналарды қауіпсіз пайдалануға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыстардың қауіпсіз орындалуын бақылау.
Машықтар:
6-7 разряд
1. Жұмыстың қауіпсіз орындалуын бақылау;
2. Ғимараттарды бөлшектеудің жедел жоспарларының орындалуын бақылау;
3. Ғимараттарды бөлшектеу кезінде қауіпті аймақтарды анықтау;
4. Талаптарды орындау жұмыстарды биіктікте орындау.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Ғимараттарды бөлшектеу кезіндегі техникалық қауіпсіздік нормалары;
2. Ғимараттарды бөлшектеу саласында құрылыс жұмыстарын жүргізудің қауіпсіз әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
12. Карточка профессии "Монтажник-высотник":
Код группы:
7119-2
Код наименования занятия:
7119-2-003
Наименование профессии:
Монтажник-высотник
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Монтажник строительных конструкций, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 3-х лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7119-9-001 Верхолаз
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасного выполнения работ с эксплуатацией подъемных сооружений и крановых путей.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация эксплуатации подъемных сооружений.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Организация эксплуатации подъемных сооружений.
Навык 1:
Подготовка к проведению строительных, монтажных или погрузочно-разгрузочных работ.
Умения:
2-3 разряд
1. Взаимодействовать с руководителями организаций (служб) и персоналом с целью осуществления мер по подготовке подъемных сооружений к проведению строительных, монтажных или погрузочно-разгрузочных работ;
2. Организовывать работу машинистов подъемных сооружений и стропальщиков, ставить цели, формулировать задачи, определять приоритеты;
3. Вырабатывать варианты решений и оценивать риски, связанные с их реализацией;
4. Анализировать результаты деятельности машинистов подъемных сооружений, стропальщиков и оценивать качество выполнения работ;
5. Планировать деятельность машинистов подъемных сооружений и стропальщиков;
6. Оказывать первую помощь пострадавшим на месте производства работ;

"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
12. Кәсіптің карточкасы "Биік үйлер салушы-монтаждаушы":
Топтың коды:
7119-2
Қызмет атауының коды:
7119-2-003
Кәсіптің атауы:
Биік үйлер салушы-монтаждаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі 3 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7119-9-001 Жоғары өрмелегіш
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көтергіш құрылыстар мен кран жолдарын пайдаланумен жұмыстардың қауіпсіз орындалуын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Көтергіш құрылыстарды пайдалануды ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Көтергіш құрылыстарды пайдалануды ұйымдастыру.
Дағды 1:
Құрылыс, монтаждау немесе тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізуге дайындық.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Көтергіш құрылыстарды құрылыс, монтаждау немесе тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізуге дайындау жөніндегі шараларды жүзеге асыру мақсатында ұйымдардың (қызметтердің) басшыларымен және персоналмен өзара іс-қимыл жасау;
2. Көтергіш құрылыстардың машинистері мен тіреуіштердің жұмысын ұйымдастыру, мақсаттар қою, міндеттер тұжырымдау, басымдықтарды анықтау;
3. Шешім нұсқаларын әзірлеу және оларды жүзеге асыруға байланысты тәуекелдерді бағалау;
4. Көтергіш құрылыстар машинистерінің, рафтерлердің қызметінің нәтижелерін талдау және жұмыстардың орындалу сапасын бағалау;
5. Көтергіш құрылыстар машинистері мен итарқа жасаушылардың қызметін жоспарлау;
6. Жұмыс орнында зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;

7. Использовать в работе нормативно-техническую документацию.
Знания:
2-3 разряд
1. Порядок организации и производства строительных, монтажных и погрузочно-разгрузочных работ с применением подъемных сооружений;
2. Организация технического надзора и безопасного обслуживания подъемных сооружений в организации;
3. Требования к крановым путям;
4. Порядок складирования грузов;
5. Общие сведения по устройству грузоподъемных сооружений (их параметры и грузовые характеристики, назначение приборов безопасности, устойчивость при работе);
6. Требования к организации обеспечения безопасного производства работ стреловыми самоходными кранами вблизи линий электропередачи;
7. Порядок оформления и выдачи нарядов-допусков;
8. Знаковая сигнализация, применяемая при перемещении грузов подъемных сооружений;
9. Нормы браковки грузозахватных приспособлений, тары, стальных канатов и цепей;
10. Порядок действий в случаях возникновения аварий и инцидентов при работе подъемных сооружений;
11. Требования электробезопасности при организации и ведении строительных, монтажных и погрузочно-разгрузочных работ подъемных сооружений;
12. Требования охраны труда и пожарной безопасности при организации и ведении строительных, монтажных и погрузочно-разгрузочных работ подъемных сооружений.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация и контроль ведения работ подъемными сооружениями в соответствии с правилами безопасности, проектами производства работ, технологическими картами, технологическими регламентами и нарядами-допусками.
Умения:
2-3 разряд
1. Организовывать собственную деятельность и деятельность машинистов подъемных сооружений и стропальщиков, давать поручения и контролировать их выполнение;
2. Осуществлять контроль выполнения требований промышленной безопасности и охраны труда машинистами подъемных сооружений и стропальщиками;
3. Организовывать работу в соответствии с проектом, технологической картой и нарядом-допуском;
4. Определять безопасное место установки стреловых самоходных подъемных сооружений вблизи линии электропередачи;
5. Осуществлять контроль условий эксплуатации подъемных сооружений.
Знания:
2-3 разряд
1. Порядок организации и производства строительных, монтажных и погрузочно-разгрузочных работ с применением подъемных сооружений;
2. Методы организации технического надзора и безопасного обслуживания подъемных сооружений в организации;
3. Требования к крановым путям;
4. Порядок складирования грузов;
5. Общие сведения по устройству кранов (их параметры и грузовые характеристики, назначение приборов безопасности, устойчивость при работе);

7. Жұмыста нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Көтергіш құрылыстарды қолдана отырып, құрылыс, монтаждау және тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу тәртібі;
2. Ұйымда көтергіш құрылыстарға техникалық қадағалау және қауіпсіз қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
3. Кран жолдарына қойылатын талаптар;
4. Жүктерді жинау тәртібі;
5. Жүк көтергіш құрылыстардың құрылысы бойынша жалпы мәліметтер (олардың параметрлері мен жүк сипаттамалары, қауіпсіздік аспаптарының мақсаты, жұмыс кезіндегі тұрақтылық);
6. Электр беру желілерінің жанында өздігінен жүретін жебелі крандармен жұмыстардың қауіпсіз жүргізілуін қамтамасыз етуді ұйымдастыруға қойылатын талаптар;
7. Рұқсат-нарядтарды ресімдеу және беру тәртібі;
8. Көтергіш құрылыстардың жүктерін жылжыту кезінде қолданылатын белгі дабылы;
9. Жүк қармайтын құрылғылардың, ыдыстардың, болат арқандар мен шынжырлардың ақаулы болу нормалары;
10. Көтергіш құрылыстардың жұмысы кезінде авариялар мен инциденттер туындаған жағдайлардағы іс-қимыл тәртібі;
11. Көтергіш құрылыстардың құрылыс, монтаждау және тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу кезіндегі электр қауіпсіздігінің талаптары;
12. Көтергіш құрылыстардың құрылыс, монтаждау және тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу кезіндегі еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қауіпсіздік қағидаларына, жұмыстарды жүргізу жобаларына, Технологиялық карталарға, технологиялық регламенттерге және наряд-рұқсаттарға сәйкес көтерме құрылыстармен жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Көтергіш құрылыстар мен стропальщик машинистерінің өз қызметін және қызметін ұйымдастыру, тапсырмалар беру және олардың орындалуын бақылау;
2. Көтергіш құрылыстардың машинистері мен итарқа салушылардың өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
3. Жұмысты жобаға, технологиялық картаға және наряд-рұқсатқа сәйкес ұйымдастыру;
4. Электр беру желісінің жанында өздігінен жүретін көтергіш құрылыстарды орнатудың қауіпсіз орнын анықтау;
5. Көтергіш құрылыстарды пайдалану жағдайларын бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Көтергіш құрылыстарды қолдана отырып, құрылыс, монтаждау және тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу тәртібі;
2. Ұйымдағы көтергіш құрылыстарға техникалық қадағалауды және қауіпсіз қызмет көрсетуді ұйымдастыру әдістері;
3. Кран жолдарына қойылатын талаптар;
4. Жүктерді жинау тәртібі;
5. Крандардың құрылысы бойынша жалпы мәліметтер (олардың параметрлері мен жүк сипаттамалары, қауіпсіздік аспаптарының мақсаты, жұмыс кезіндегі тұрақтылық);

1. Организовывать собственную деятельность и деятельность ремонтного персонала, давать поручения и контролировать их выполнение;
2. Вырабатывать варианты решений и оценивать риски, связанные с их реализацией;
3. Оказывать первую помощь пострадавшим на месте производства работ;
4. Использовать в работе нормативно-техническую документацию;
5. Анализировать результаты деятельности ремонтного персонала и оценивать качество выполнения работ.
Знания:
4-5 разряд
1. Требования электробезопасности при организации и ведении ремонтных работ;
2. Требования руководств (инструкций) по подготовке подъемных сооружений к ремонту (техническому обслуживанию);
3. Инструкция по надзору за изготовлением, ремонтом и монтажом подъемных сооружений;
4. Методические указания по обследованию подъемных сооружений, отработавших нормативный срок службы;
5. Устройство подъемных сооружений, приборов безопасности, крановых путей и съемных грузозахватных приспособлений;
6. Система планово-предупредительного ремонта подъемных сооружений, порядок вывода их в ремонт и ввода в эксплуатацию после ремонта;
7. Методы организации и порядок проведения монтажа, ремонта (технического обслуживания), реконструкции;
8. Порядок применения марочной системы при работе кранов мостового типа;
9. Порядок оформления и выдачи нарядов-допусков;
10. Нормы браковки стальных канатов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Обеспечение содержания подъемных сооружений и крановых путей в работоспособном состоянии путем проведения периодических осмотров, технического обслуживания и ремонта в установленные графиком сроки.
Умения:
4-5 разряд
1. Организовывать собственную деятельность и деятельность ремонтного персонала, давать поручения и контролировать их выполнение;
2. Планировать деятельность подчиненного ремонтного персонала;
3. Анализировать результаты деятельности ремонтного персонала и оценивать качество выполнения работ;
4. Производить выбор каната подъемных сооружений в соответствии с паспортными данными для его замены;
5. Оказывать первую помощь пострадавшим на месте производства работ;
6. Использовать в работе нормативно-техническую документацию.
Знания:
4-5 разряд
1. Требования электробезопасности при организации и ведении ремонтных работ;
2. Требования руководств (инструкций) по эксплуатации и ремонту (техническому обслуживанию) подъемных сооружений;
3. Инструкция по надзору за изготовлением, ремонтом и монтажом подъемных сооружений;
4. Методические указания по обследованию подъемных сооружений, отработавших нормативный срок службы;
5. Устройство подъемных сооружений, приборов безопасности, крановых путей и съемных грузозахватных приспособлений;

1. Жөндеу персоналының өз қызметін және қызметін ұйымдастыру, тапсырмалар беру және олардың орындалуын бақылау;
2. Шешім нұсқаларын әзірлеу және оларды жүзеге асыруға байланысты тәуекелдерді бағалау;
3. Жұмыс орнында зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
4. Жұмыста нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану.
5. Жөндеу персоналы қызметінің нәтижелерін талдау және жұмыстың орындалу сапасын бағалау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу кезіндегі электр қауіпсіздігінің талаптары;
2. Көтергіш құрылыстарды жөндеуге (техникалық қызмет көрсетуге)дайындау жөніндегі нұсқаулықтардың (нұсқаулықтардың) талаптары;
3. Көтергіш құрылыстарды дайындауды, жөндеуді және монтаждауды қадағалау жөніндегі нұсқаулық;
4. Нормативтік қызмет мерзімін өтеген көтергіш құрылыстарды тексеру жөніндегі әдістемелік нұсқаулар;
5. Көтергіш құрылыстардың, қауіпсіздік аспаптарының, кран жолдарының және алынбалы жүк қармау құрылғыларының құрылысы;
6. Көтергіш құрылыстарды жоспарлы-алдын ала жөндеу жүйесі, оларды жөндеуге шығару және жөндеуден кейін пайдалануға беру тәртібі;
7. Монтаждауды, жөндеуді (техникалық қызмет көрсетуді), реконструкциялауды ұйымдастыру әдістері мен жүргізу тәртібі;
8. Көпір түріндегі крандардың жұмысы кезінде таңбалау жүйесін қолдану тәртібі;
9. Рұқсат-нарядтарды ресімдеу және беру тәртібі;
10. Болат арқандардың ақау нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кестеде белгіленген мерзімдерде мерзімді тексерулер, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу арқылы көтергіш құрылыстар мен кран жолдарын жұмысқа жарамды күйде ұстауды қамтамасыз ету.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Жөндеу персоналының өз қызметін және қызметін ұйымдастыру, тапсырмалар беру және олардың орындалуын бақылау;
2. Бағынысты жөндеу персоналының қызметін жоспарлау;
3. Жөндеу персоналы қызметінің нәтижелерін талдау және жұмыстардың орындалу сапасын бағалау;
4. Оны ауыстыру үшін паспорттық деректерге сәйкес көтергіш құрылыстардың арқанын таңдауды жүргізу;
5. Жұмыс орнында зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
6. Жұмыста нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу кезіндегі электр қауіпсіздігінің талаптары;
2. Көтергіш құрылыстарды пайдалану және жөндеу (техникалық қызмет көрсету) жөніндегі нұсқаулықтардың (нұсқаулықтардың) талаптары;
3. Көтергіш құрылыстарды дайындауды, жөндеуді және монтаждауды қадағалау жөніндегі нұсқаулық;
4. Нормативтік қызмет мерзімін өтеген көтергіш құрылыстарды тексеру жөніндегі әдістемелік нұсқаулар;
5. Көтергіш құрылыстардың, қауіпсіздік аспаптарының, кран жолдарының және алынбалы жүк қармау құрылғыларының құрылысы;

1. Взаимодействовать с руководителями организаций (служб) и обслуживающим персоналом с целью осуществления мер по организации безопасного проведения технического освидетельствования подъемных сооружений, а также обследования подъемных сооружений, отработавших нормативный срок службы;
2. Организовывать собственную деятельность и деятельность обслуживающего персонала, давать поручения и контролировать их выполнение;
3. Оказывать первую помощь пострадавшим на месте производства работ;
4. Использовать в работе нормативно-техническую документацию.
Знания:
6-7 разряд
1. Требования электробезопасности при организации и ведении работ;
2. Требования руководств (инструкций) по подготовке подъемных сооружений к техническому освидетельствованию и обследованию;
3. Порядок допуска сторонних организаций к проведению обследования подъемных сооружений, отработавших нормативный срок службы;
4. Устройство подъемных сооружений, приборов безопасности, крановых путей и съемных грузозахватных приспособлений;
5. Методы организации и порядок проведения технического освидетельствования подъемных сооружений, а также обследования подъемных сооружений, отработавших нормативный срок службы;
6. Требования охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности при проведении технического освидетельствования подъемных сооружений, а также обследования подъемных сооружений, отработавших нормативный срок службы.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Контроль качества выполнения работ.
Умения:
6-7 разряд
1. Анализировать результаты деятельности обслуживающего персонала и оценивать качество выполнения работ;
2. Оказывать первую помощь пострадавшим на месте производства работ;
3. Использовать в работе нормативно-техническую документацию.
Знания:
6-7 разряд
1. Порядок применения марочной системы при работе кранов мостового типа;
2. Порядок оформления и выдачи нарядов-допусков;
3. Нормы браковки стальных канатов;
4. Требования охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности при проведении технического освидетельствования подъемных сооружений, а также обследования подъемных сооружений, отработавших нормативный срок службы.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта

1. Көтергіш құрылыстарды құрылыс, монтаждау немесе тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізуге дайындау жөніндегі шараларды жүзеге асыру мақсатында ұйымдардың (қызметтердің) басшыларымен және персоналмен өзара іс-қимыл жасау;
2. Өз қызметін және қызмет көрсетуші персоналдың қызметін ұйымдастыру, тапсырмалар беру және олардың орындалуын бақылау;
3. Жұмыс орнында зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
4. Жұмыста нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу кезіндегі электр қауіпсіздігінің талаптары;
2. Көтергіш құрылыстарды техникалық куәландыруға және тексеруге дайындау жөніндегі нұсқаулықтардың (нұсқаулықтардың) талаптары;
3. Нормативтік қызмет мерзімін өтеген көтерме құрылыстарға тексеру жүргізуге бөгде ұйымдарды жіберу тәртібі;
4. Көтергіш құрылыстардың, қауіпсіздік аспаптарының, кран жолдарының және алынбалы жүк қармау құрылғыларының құрылысы;
5. Көтергіш құрылыстарды техникалық куәландыруды, сондай-ақ Нормативтік қызмет мерзімін өтеген көтергіш құрылыстарды тексеруді ұйымдастыру әдістері мен жүргізу тәртібі;
6. Көтергіш құрылыстарды техникалық куәландыруды жүргізу, сондай-ақ Нормативтік қызмет мерзімін өтеген көтергіш құрылыстарды тексеру кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыстардың орындалу сапасын бақылау
Машықтар:
6-7 разряд
1. Қызмет көрсетуші персонал қызметінің нәтижелерін талдау және жұмыстардың орындалу сапасын бағалау;
2. Жұмыс орнында зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
3. Жұмыста нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Көпір түріндегі крандардың жұмысы кезінде таңбалау жүйесін қолдану тәртібі;
2. Рұқсат-нарядтарды ресімдеу және беру тәртібі;
3. Болат арқандардың ақау нормалары;
4. Көтергіш құрылыстарды техникалық куәландыруды жүргізу, сондай-ақ нормативтік қызмет мерзімін өтеген көтергіш құрылыстарды тексеру кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері

15. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
Исполнитель:
C.Ж.Курмангожина, +7 (705) 120 21 39, snip.07@mail.ru.
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Cаморегулируемая организация "Республиканский союз проектировщиков Казахстана" (СРО "РСПК").
Руководитель:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com.
Номер телефона: +7 (777) 404 04 83.
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол от 7 ноября 2023 года № 03-24-5/599.
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 3 ноября 2023 года.
19. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": от 12 декабря 2023 года № 16708/25 и от 30 ноября 2023 года № 16217/25.
20. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2023 год.
21. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2026 года.
Приложение 6
к приказу Министра
промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2023 года № 163
Профессиональный стандарт: "Рабочие по монтажу систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: "Рабочие по монтажу систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере строительства.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Кондиционирование воздуха – поддержание в закрытых помещениях или транспортных средствах всех или отдельных параметров воздуха (температуры, относительной влажности, чистоты, скорости движения воздуха) с целью обеспечения оптимальных климатических условий, наиболее благоприятных для самочувствия людей, ведения технологического процесса, обеспечения сохранности ценностей.
2) Сооружение - искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение.

15. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Орындаушы:
C.Ж.Курмангожина, +7 (705) 120 21 39, snip.07@mail.ru.
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан жобалаушыларының республикалық одағы" өзін-өзі реттейтін ұйымы" ЗТБ (СРО "РСПК").
Басшы:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com.
Телефон нөмірі: +7 (777) 404 04 83.
Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 7 қарашадағы № 03-24-5/599 хаттама.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 3 қарашадағы қорытынды.
18. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 12 желтоқсандағы № 16708/25 және 2023 жылғы 30 қарашадағы № 16217/25.
19. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2023 жыл.
20. Бағдарлы қайта қарау күні: 2026 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2023 жылғы "__" ______
№ ___ бұйрығына
6-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Сумен жабдықтау, жылыту және ауаны баптау жүйелерін монтаждау бойынша жұмысшылар"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Сумен жабдықтау, жылыту және ауаны баптау жүйелерін бойынша жөніндегі жұмысшылар" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының
2. 5-бабына сәйкес әзірленіп, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне құрылыс саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар мен кәсіпорындардағы персоналға қойылатын талаптарды белгілейді.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Ғимарат – табиғи немесе жасанды кеңiстiк шекаралары бар және өндiрiстiк процестердi орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға немесе адамдарды, жүктердi уақытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргiзуге) арналған жасанды жасалған ауқымды, тегiстiктi немесе желiлiк объект (жер үстi, су бетi және (немесе) жер асты, су асты).
2) Құрылыс қызметi – жаңа объектiлер салу және (немесе) бар объектiлердi (үйлердi, ғимараттар мен олардың кешендерiн, коммуникацияларды) өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникамен қайта жарақтандыру, реконструкциялау, қалпына келтiру, күрделi жөндеу), олармен байланысты технологиялық және инженерлiк жабдықтарды монтаждау (бөлшектеу), құрылыс материалдарын, бұйымдар мен конструкцияларын дайындау (өндiру), сондай-ақ аяқталмаған объектiлер құрылысын консервациялау мен өз ресурстарын тауысқан объектiлердi кейiннен кәдеге жарату жұмыстарын жүзеге асыру жолымен өндiрiстiк және өндiрiстiк емес негiзгi қорларды құру жөнiндегi қызмет.

3) Строительная деятельность (далее - строительство) - деятельность по созданию основных фондов производственного и непроизводственного назначения путем возведения новых и (или) изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), монтажа (демонтажа), связанного с ними технологического и инженерного оборудования, изготовления (производства) строительных материалов, изделий и конструкций, а также осуществления работ по консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс.
4) Строительно-монтажные работы - строительная деятельность, включающая: земляные работы и специальные работы в грунтах; подготовительные работы, связанные со сносом существующих зданий и сооружений, с устройством временных инженерных сетей, дорог, складских площадок, а также вертикальной планировкой территории; возведение несущих и (или) ограждающих конструкций зданий и сооружений (в том числе мостов, транспортных эстакад, тоннелей и метрополитенов, путепроводов, трубопроводов, иных искусственных строений); специальные строительные и монтажные работы по прокладке линейных сооружений; устройство наружных инженерных сетей и сооружений, а также внутренних инженерных систем; работы по защите и отделке конструкций и оборудования; строительство автомобильных и железных дорог; монтаж технологического оборудования, включая его сборку и установку в проектное положение на месте постоянной эксплуатации, индивидуальное испытание и испытание под нагрузкой, а также демонтаж.
5) Заключение о качестве строительно-монтажных работ – документ, которым лица, осуществляющие технический надзор, подтверждают качество выполненных строительно-монтажных работ.
6) Строительная продукция - промежуточный и (или) конечный результат архитектурной, градостроительной и (или) строительной деятельности.
7) Качество строительной продукции (качество объекта) - совокупность характеристик (включая эстетические) доведенной до потребителя конечной строительной продукции, отражающих требования, направленные на обеспечение интересов и безопасности собственников (пользователей) и общества в целом на протяжении всего срока службы (эксплуатации, использования, применения).
8) Акт приемки объекта в эксплуатацию – документ, подтверждающий завершение строительства объекта в соответствии с утвержденным проектом и государственными (межгосударственными) нормативами и полную готовность объекта к эксплуатации.
9) Водоснабжение – подача поверхностных или подземных вод потребителям в требуемом количестве и в соответствии с целевыми показателями качества воды в водных объектах.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Рабочие по монтажу систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха.
5. Код профессионального стандарта: F43220005
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
F Строительство.
43 Специализированные строительные работы.
43.2 Монтаж и установка электрического, водопроводного и прочего оборудования.
43.22 Монтаж систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха.
43.22.0 Монтаж систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха.
7. Краткое описание профессионального стандарта: В Профессиональном стандарте приведено описание основных профессий, которые относятся к сфере строительства, а также характеристика работ и трудовые функции работников, осуществляющих деятельность в сфере строительства и смежных отраслях.
8. Перечень карточек профессий:

3) Құрылыс-монтаж жұмыстары – құрылыс қызметi, ол: жер жұмыстарын және топырақтағы арнаулы жұмыстарды; қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстарды бұзуға, уақытша инженерлік желілер, жолдар, қойма алаңдарын жайластыруға, сондай-ақ аумақты сатылап жоспарлауға байланысты дайындық жұмыстарын; үйлер мен ғимараттардың (оның iшiнде көпiрлер, көлiк эстакадалары, тоннельдер мен метрополитендер, жол құбырлары, құбыр өткiзгiштер, өзге де жасанды құрылыстар) тiреу және (немесе) қоршау конструкцияларын салуды; желiлiк құрылыстарды төсеу жөнiндегi арнаулы құрылыс және монтаж жұмыстарын; сыртқы инженерлiк желiлер мен құрылыстар, сондай-ақ iшкi инженерлiк жүйелер орнатуды; конструкциялар мен жабдықтарды қорғау және өңдеу жөнiндегi жұмыстарды; автомобиль және темiр жол құрылысын; технологиялық жабдықты жинауды және тұрақты пайдаланатын жерде жобалық жағдайға орнатуды, жеке сынауды және жүктемемен сынауды, сондай-ақ бөлшектеуді қоса алғанда, оны монтаждауды қамтиды.
4) Құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы туралы қорытынды – техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасын растайтын құжат.
5) Құрылыс өнiмi – сәулет, қала құрылысы және (немесе) құрылыс қызметiнiң аралық және (немесе) түпкiлiктi нәтижесi.
6) Құрылыс өнiмiнiң сапасы (объектiнiң сапасы) – қызметтiң (пайдалануға берудiң, пайдаланудың, қолданудың) бүкiл мерзiмi бойында меншiк иелерiнiң (пайдаланушылардың) және тұтас алғанда қоғамның мүдделерi мен қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге бағытталған талаптарды бiлдiретiн, тұтынушыларға жеткiзiлген түпкiлiктi құрылыс өнiмi сипаттамаларының (эстетикалық сипаттаманы қоса алғанда) жиынтығы.
7) Объектіні пайдалануға қабылдау актісі – объект құрылысының бекітілген жобаға және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерге сәйкес аяқталғанын және объектінің пайдалануға толық әзірлігін растайтын құжат.
4. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.
2) БТБА – жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік біліктілік анықтамалығы.
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері.
4) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
5. Кәсіптік стандарттың атауы: Сумен жабдықтау, жылыту және ауаны баптау жүйелерін монтаждау бойынша жұмысшылар.
6. Кәсіптік стандарттың коды: F43220005
7. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
F Құрылыс.
43 Мамандандырылған құрылыс жұмыстары.
43.2 Электрлік, суөткізгіштік және басқа жабдықтарын монтаждау және орнату.
43.22 Сумен жабдықтау, жылыту және ауа баптау жүйелерін монтаждау.
43.22.0 Сумен жабдықтау, жылыту және ауа баптау жүйелерін монтаждау.
8. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандартта құрылыс саласына жататын негізгі кәсіптердің сипаттамасы, сондай-ақ құрылыс саласындағы және онымен байланысты салалардағы қызметті жүзеге асыратын қызметкерлердің жұмыс сипаттамасы мен еңбек функциялары келтірілген.
9. Кәсіптер карточкаларының тізімі:

1) Водопроводчик - 2 уровень ОРК.
2) Водопроводчик - 3 уровень ОРК.
3) Водопроводчик - 4 уровень ОРК.
4) Оператор установок водоснабжения и канализации - 2 уровень ОРК.
5) Оператор установок водоснабжения и канализации - 3 уровень ОРК.
6) Оператор установок водоснабжения и канализации - 4 уровень ОРК.
7) Установщик отопительных и сантехнических сетей - 2 уровень ОРК.
8) Установщик отопительных и сантехнических сетей - 3 уровень ОРК.
9) Установщик отопительных и сантехнических сетей - 4 уровень ОРК.
10) Мастер по водоснабжению - 5 уровень ОРК.
12) Мастер по тепловодоснабжению - 5 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Водопроводчик":
Код группы:
7126-9
Код наименования занятия:
7126-9-001
Наименование профессии:
Водопроводчик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7478).
865. Слесарь – сантехник, 2-6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее двух лет в области монтажа санитарно-технических систем и оборудования
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7126-9-006 Монтажник технологических трубопроводов
Основная цель деятельности:
Монтаж систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков для обеспечения и достижения проектных и паспортных данных монтируемых систем и обеспечения нормируемых санитарно-гигиенических и метеорологических параметров помещений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда.
2. Выполнение простых работ при монтаже и ремонте систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков объектов капитального строительства непроизводственного и производственного назначения.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда.
Навык 1:
Соблюдение требований действующего законодательства по охране труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиене труда.
Умения:
2-3 разряд

1) Су өткізушші - 2 СБШ-нің деңгейі.
2) Су өткізушші - 3 СБШ-нің деңгейі.
3) Су өткізуші - 4 СБШ-нің деңгейі.
4) Сумен жабдықтау және кәріз жүйелері жабдықтары операторы - 2 СБШ-нің деңгейі.
5) Сумен жабдықтау және кәріз жүйелері жабдықтары операторы - 3 СБШ-нің деңгейі.
6) Сумен жабдықтау және кәріз жүйелері жабдықтары операторы - 4 СБШ-нің деңгейі.
7) Жылыту және сантехникалық желілерді орнатушы - 2 СБШ-нің деңгейі.
8) Жылыту және сантехникалық желілерді орнатушы - 3 СБШ-нің деңгейі.
9) Жылыту және сантехникалық желілерді орнатушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
10) Сумен жабдықтау жөніндегі мастер - 5 СБШ-нің деңгейі.
12) Жылумен жабдықтау жөніндегі мастер - 5 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Су өткізушші":
Топтың коды:
7126-9
Қызмет атауының коды:
7126-9-001
Кәсіптің атауы:
Су өткізушші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-Ө-М бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 тіркелді).
865. Слесарь – сантехник, 2-6 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау саласында кемінде екі жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7126-9-006 Технологиялық құбырларды монтаждаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Орнатылатын жүйелердің жобалық және паспорттық деректерін қамтамасыз ету және оларға қол жеткізу және үй-жайлардың нормаланатын санитарлық-гигиеналық және метеорологиялық параметрлерін қамтамасыз ету үшін жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және суағар жүйелерін монтаждау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптарын сақтау;
2. Өндірістік емес және өндірістік мақсаттағы күрделі құрылыс объектілерінің жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және суағар жүйелерін монтаждау және жөндеу кезінде қарапайым жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптарын сақтау.
Дағды 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы жөніндегі қолданыстағы заңнаманың талаптарын сақтау.
Машықтар:
2-3 разряд

1. Выполнять работы по монтажу и ремонту санитарно-технических систем и оборудования с соблюдением требований охраны труда, пожарной и экологической безопасности.
Знания:
2-3 разряд
1. Требования охраны труда, пожарной и экологической безопасности при выполнении подготовительных работ при ремонте и монтаже санитарно-технических систем и оборудования;
2. Правила безопасной эксплуатации оборудования;
3. Правила применения средств индивидуальной защиты при монтаже санитарно-технических систем;
4. Правила рациональной организации труда на рабочем месте;
5. Санитарные нормы и правила проведения работ по монтажу и ремонту систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков;
6. Требования охраны труда при эксплуатации теплопотребляющих установок и тепловых сетей потребителей;
7. Виды первой помощи и принципы ее оказания.
8. Нормативные технические документы по монтажу санитарно-технических систем и оборудования.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение простых работ при монтаже и ремонте систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков объектов капитального строительства непроизводственного и производственного назначения.
Навык 1:
Выполнение подготовительных работ при монтаже и ремонте систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков.
Умения:
2-3 разряд
1. Использовать сопроводительную документацию для проверки комплектности и качества изготовления санитарно-технического оборудования;
2. Использовать монтажные чертежи внутренних санитарно-технических систем для выполнения подготовительных работ при монтаже и ремонте систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков;
3. Применять правила производства работ по строповке, перемещению, складированию деталей трубопроводов, санитарно-технических приборов, грузов;
4. Использовать ручной инструмент, необходимый для выполнения подготовительных работ при монтаже санитарно-технических систем и оборудования.
Знания:
2-3 разряд
1. Виды и назначение санитарно-технических систем и оборудования;
2. Сортамент труб, фитингов, фасонных частей, арматуры и средств крепления;
3. Способы измерения диаметра труб, фитингов и арматуры, прокладочных материалов;
4. Правила строповки, перемещения и складирования согласно маркировке грузов;
5. Назначение и правила применения ручных инструментов и приспособлений, необходимых при монтаже санитарно-технических систем и оборудования;
6. Виды основных деталей санитарно-технических систем, соединений труб и креплений трубопроводов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Подготовка инструмента, оборудования, узлов и деталей к монтажу систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков в соответствии с проектом производства работ.
Умения:
2-3 разряд

1. Еңбекті қорғау, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау және жөндеу жұмыстарын орындау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды жөндеу және монтаждау кезінде дайындық жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптары;
2. Жабдықты қауіпсіз пайдалану ережелері;
3. Санитарлық-техникалық жүйелерді монтаждау кезінде жеке қорғаныс құралдарын қолдану қағидалары;
4. Жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыру ережелері;
5. Жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және суағар жүйелерін монтаждау және жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізудің санитариялық нормалары мен қағидалары;
6. Тұтынушылардың жылу тұтыну қондырғылары мен жылу желілерін пайдалану кезіндегі еңбекті қорғау талаптары;
7. Алғашқы көмек түрлері және оны көрсету принциптері.
8. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау жөніндегі нормативтік техникалық құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Өндірістік емес және өндірістік мақсаттағы күрделі құрылыс объектілерінің жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және суағар жүйелерін монтаждау және жөндеу кезінде қарапайым жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және суағар жүйелерін монтаждау және жөндеу кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Санитарлық-техникалық жабдықтарды дайындаудың толықтығы мен сапасын тексеру үшін ілеспе құжаттаманы пайдалану;
2. Жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және суағар жүйелерін монтаждау және жөндеу кезінде дайындық жұмыстарын орындау үшін ішкі санитарлық жүйелердің монтаждық сызбаларын пайдалану;
3. Құбырлардың, санитариялық-техникалық аспаптардың, жүктердің бөлшектерін арқандап байлау, орнын ауыстыру, жинау жөніндегі жұмыстарды жүргізу қағидаларын қолдану;
4. Санитарлық жүйелер мен жабдықтарды орнату кезінде дайындық жұмыстарын орындау үшін қажетті қол құралын пайдалану.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтардың түрлері мен мақсаты;
2. Құбырлардың, фитингтердің, фасонды бөлшектердің, арматураның және бекіту құралдарының сұрыптамасы;
3. Құбырлардың, фитингтер мен арматураның, төсеу материалдарының диаметрін өлшеу тәсілдері;
4. Жүктерді таңбалауға сәйкес арқандап байлау, орнын ауыстыру және сақтау қағидалары;
5. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау кезінде қажетті қол құралдары мен құрылғылардың мақсаты мен қолдану ережесі;
6. Санитарлық-техникалық жүйелердің негізгі бөлшектерінің түрлері, құбырларды қосу және құбырларды бекіту.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыс жүргізу жобасына сәйкес жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және суағар жүйелерін монтаждауға құрал-саймандарды, жабдықтарды, тораптар мен бөлшектерді дайындау.
Машықтар:
2-3 разряд

1. Изучать проект производства работ по монтажу внутренних санитарно-технических систем;
2. Проверять работоспособность инструментов и приспособлений, необходимых при монтаже санитарно-технических систем и оборудования;
3. Разбирать, ремонтировать и собирать простой сложности детали и узлы систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков;
4. Нарезать резьбу на стальных трубах вручную;
5. Соединять стальные трубы с помощью накидной гайки и сгонного соединения;
6. Комплектовать трубы в фасонные части стояков;
7. Выполнять укрупнительную сборку узлов систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков;
8. Выполнять пригонку и сортировку оборудования и деталей схемы к реальному помещению;
9. Сверлить, пробивать и штрабить отверстия в конструкциях;
10. Использовать ручной, механизированный и измерительный инструмент при монтаже санитарно-технических систем и оборудования;
11. Производить демонтаж санитарно-технических систем и оборудования.
Знания:
2-3 разряд
1. Монтажные чертежи внутренних санитарно-технических систем и оборудования;
2. Назначение основных узлов санитарно-технических систем и оборудования;
3. Виды основных деталей санитарно-технических систем, соединений труб и креплений трубопроводов;
4. Комплектность оборудования для монтажа санитарно-технических систем и оборудования;
5. Принцип действия, назначение и особенности ремонта санитарно-технических трубопроводных систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков;
6. Способы сверления, пробивки и штрабления отверстий;
7. Назначение и правила применения ручных инструментов и приспособлений, необходимых при монтаже санитарно-технических систем и оборудования;
8. Назначение и правила применения механизированных инструментов, необходимых при монтаже санитарно-технических систем и оборудования;
9. Правила обращения с баллонами с кислородом и ацетиленом, правила их транспортировки;
10. Правила монтажа и технической эксплуатации устанавливаемого оборудования;
11. Правила строповки, перемещения и складирования согласно маркировке грузов;
12. Правила технической эксплуатации тепловых энергоустановок;
13. Назначение и правила использования контрольно-измерительного инструмента при монтаже санитарно-технических систем и оборудования;
14. Основные принципы гидравлики; основные химические свойства воды;
15. Виды контрольно-измерительных приборов и средств, применяемых при монтаже санитарно-технических систем и оборудования;
16. Виды и предназначение общестроительных работ;
17. Нормативные технические документы по монтажу санитарно-технических систем и оборудования.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Выполнение простого монтажа и ремонта систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков.
Умения:
2-3 разряд

1. Ішкі санитарлық-техникалық жүйелерді монтаждау бойынша жұмыстарды жүргізу жобасын зерделеу;
2. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау кезінде қажетті құралдар мен құрылғылардың жұмыс қабілеттілігін тексеру;
3. Жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және суағар жүйелерінің бөлшектері мен тораптарын қарапайым күрделілікпен бөлшектеу, жөндеу және жинау;
4. Болат құбырлардағы жіптерді қолмен кесу;
5. Болат құбырларды қосылатын гайкамен және айдау буынымен жалғау;
6. Құбырларды көтергіштердің фасонды бөліктеріне жинақтау;
7. Жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және суағар жүйелерінің тораптарын ірілендіріп құрастыруды орындау;
8. Схеманың жабдықтары мен бөлшектерін нақты бөлмеге сәйкестендіру және сұрыптау;
9. Құрылымдардағы тесіктерді бұрғылау және тесу;
10. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау кезінде қол, механикаландырылған және өлшеу құралдарын пайдалану;
11. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды бөлшектеуді жүргізу.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Ішкі санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтардың монтаждық сызбалары;
2. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтардың негізгі тораптарының мақсаты;
3. Санитарлық-техникалық жүйелердің негізгі бөлшектерінің түрлері, құбырларды қосу және Құбырларды бекіту;
4. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждауға арналған жабдықтардың жиынтықтылығы;
5. Жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және дренаждардың санитарлық-техникалық құбыр жүйелерін жөндеу принципі, мақсаты мен ерекшеліктері;
6. Бұрғылау, тесу және тесу әдістері;
7. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау кезінде қажетті қол құралдары мен құрылғылардың мақсаты мен қолдану ережесі;
8. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау кезінде қажетті механикаландырылған құралдардың мақсаты мен қолдану ережелері;
9. Оттегі және ацетилен баллондарымен жұмыс істеу ережесі, оларды тасымалдау ережесі;
10. Орнатылатын жабдықты монтаждау және техникалық пайдалану қағидалары;
11. Жүктерді таңбалауға сәйкес арқандап байлау, орнын ауыстыру және сақтау қағидалары;
12. Жылу энергоқондырғыларын техникалық пайдалану қағидалары;
13. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау кезінде бақылау-өлшеу құралының мақсаты мен пайдалану ережесі;
14. Гидравликаның негізгі принциптері; судың негізгі химиялық қасиеттері;
15. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау кезінде қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының түрлері;
16. Жалпы құрылыс жұмыстарының түрлері мен мақсаты;
17. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау жөніндегі нормативтік техникалық құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және суағар жүйелерін қарапайым монтаждау мен жөндеуді орындау.
Машықтар:
2-3 разряд

1. Изучать проект производства работ по монтажу внутренних санитарно-технических систем;
2. Проверять работоспособность инструментов и приспособлений, необходимых при монтаже санитарно-технических систем и оборудования;
3. Разбирать, ремонтировать и собирать простой сложности детали и узлы систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков;
4. Нарезать резьбу на стальных трубах вручную, выполнять соединение полимерных труб, комплектовать трубы в фасонные части стояков;
5. Выполнять пригонку и сортировку оборудования и деталей схемы к помещению;
6. Выполнять укрупнительную сборку узлов внутренних санитарно-технических систем;
7. Использовать ручной, механизированный и измерительный инструмент для монтажа санитарно-технических систем и оборудования.
Знания:
2-3 разряд
1. Монтажные чертежи внутренних санитарно-технических систем и оборудования;
2. Принцип действия, назначение и особенности ремонта санитарно-технических трубопроводных систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков;
3. Виды основных деталей санитарно-технических систем, соединений труб и креплений трубопроводов;
4. Комплектность оборудования для монтажа санитарно-технических систем и оборудования;
5. Способы сверления, пробивки и штрабления отверстий;
6. Назначение и правила применения ручных инструментов и приспособлений, необходимых при монтаже санитарно-технических систем и оборудования;
7. Назначение и правила применения механизированных инструментов, необходимых при монтаже санитарно-технических систем и оборудования;
8. Правила обращения с баллонами с кислородом и ацетиленом, правила их транспортировки;
9. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ по монтажу и ремонту систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков;
10. Правила технической эксплуатации тепловых энергоустановок;
11. Назначение и правила использования контрольно-измерительного инструмента, применяемого при монтаже санитарно-технических систем и оборудования;
12. Основные принципы гидравлики, основные химические свойства воды;

1. Ішкі санитарлық-техникалық жүйелерді монтаждау бойынша жұмыстарды жүргізу жобасын зерделеу;
2. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау кезінде қажетті құралдар мен құрылғылардың жұмыс қабілеттілігін тексеру;
3. Жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және суағар жүйелерінің бөлшектері мен тораптарын қарапайым күрделілікпен бөлшектеу, жөндеу және жинау;
4. Болат құбырлардағы жіптерді қолмен кесіңіз, полимерлі құбырларды қосыңыз, құбырларды көтергіштердің пішінді бөліктеріне жинау;
5. Схеманың жабдықтары мен бөлшектерін үй-жайға сәйкестендіру және сұрыптау;
6. Ішкі санитарлық-техникалық жүйелердің тораптарын ірілендіріп құрастыруды орындау;
7. Санитарлық жүйелер мен жабдықтарды орнату үшін қолмен, механикаландырылған және өлшеу құралдарын қолдану.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Ішкі санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтардың монтаждық сызбалары;
2. Жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және дренаждардың санитарлық-техникалық құбыр жүйелерін жөндеу принципі, мақсаты мен ерекшеліктері;
3. Санитарлық-техникалық жүйелердің негізгі бөлшектерінің түрлері, құбырларды қосу және Құбырларды бекіту;
4. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждауға арналған жабдықтардың жиынтықтылығы;
5. Бұрғылау, тесу және тесу әдістері;
6. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау кезінде қажетті қол құралдары мен құрылғылардың мақсаты мен қолдану ережесі;
7. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау кезінде қажетті механикаландырылған құралдардың мақсаты мен қолдану ережелері;
8. Оттегі және ацетилен баллондарымен жұмыс істеу ережесі, оларды тасымалдау ережесі;
9. Жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және суағар жүйелерін монтаждау және жөндеу бойынша орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар;
10. Жылу энергоқондырғыларын техникалық пайдалану қағидалары;
11. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау кезінде қолданылатын бақылау-өлшеу құралының мақсаты мен пайдалану қағидалары;
12. Гидравликаның негізгі принциптері, судың негізгі химиялық қасиеттері;

13. Виды контрольно-измерительных приборов и средств, применяемых при монтаже санитарно-технических систем и оборудования;
14. Виды и предназначение общестроительных работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Водопроводчик
4
Водопроводчик
5
Мастер по водоснабжению
6
Инженер по технической эксплуатации санитарно-технического оборудования
7
Руководитель работ по монтажу систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха
8
Руководитель (управляющий)
10. Карточка профессии "Водопроводчик":
Код группы:
7126-9
Код наименования занятия:
7126-9-001
Наименование профессии:
Водопроводчик
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7478).
865. Слесарь – сантехник, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Эксплуатация очистных сооружений систем водоснабжения и водоотведения
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее двух лет в области монтажа санитарно-технических систем и оборудования
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7126-9-006 Монтажник технологических трубопроводов
Основная цель деятельности:
Монтаж систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков для обеспечения и достижения проектных и паспортных данных монтируемых систем и обеспечения нормируемых санитарно-гигиенических и метеорологических параметров помещений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ средней сложности при монтаже и ремонте систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков объектов капитального строительства непроизводственного и производственного назначения.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ средней сложности при монтаже и ремонте систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков объектов капитального строительства непроизводственного и производственного назначения.
Навык 1:
Монтаж и ремонт систем отопления.
Умения:
4-5 разряд

13. Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау кезінде қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының түрлері;
14. Жалпы құрылыс жұмыстарының түрлері мен мақсаты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Су өткізушші
4
Су өткізушші
5
Сумен жабдықтау шебері
6
Санитарлық-техникалық жабдықтарды техникалық пайдалану жөніндегі Инженер
7
Сумен жабдықтау, жылыту және ауаны баптау жүйелерін монтаждау жөніндегі жұмыстардың басшысы
8
Басшы (басқарушы)
10. Кәсіптің карточкасы "Су өткізушші":
Топтың коды:
7126-9
Қызмет атауының коды:
7126-9-001
Кәсіптің атауы:
Су өткізушші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-Ө-М бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 тіркелді).
865. Слесарь – сантехник, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің тазарту құрылыстарын пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау саласында кемінде екі жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7126-9-006 Технологиялық құбырларды монтаждаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Орнатылған жүйелердің жобалық және паспорттық деректерін қамтамасыз ету және қол жеткізу және үй-жайлардың стандартталған санитарлық-гигиеналық және метеорологиялық параметрлерін қамтамасыз ету үшін жылу, сумен жабдықтау, кәріз және су бұру жүйелерін орнату.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндірістік және өндірістік емес мақсаттағы күрделі құрылыс объектілерінің жылу жүйелерін, сумен жабдықтау, кәріз және су бұру жүйелерін монтаждау және жөндеу кезінде күрделілігі орташа жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Өндірістік және өндірістік емес мақсаттағы күрделі құрылыс объектілерінің жылу жүйелерін, сумен жабдықтау, кәріз және су бұру жүйелерін монтаждау және жөндеу кезінде күрделілігі орташа жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Жылу жүйелерін монтаждау және жөндеу.
Машықтар:
4-5 разряд

1. Использовать проектную и нормативную техническую документацию в области монтажа систем отопления;
2. Читать монтажные чертежи систем отопления;
3. Разбирать, ремонтировать и собирать средней сложности детали и узлы систем отопления и тепловых пунктов;
4. Размечать места установки приборов и крепления систем отопления;
5. Группировать и догруппировывать секционные радиаторы на месте монтажа и ремонта;
6. Соединять трубопроводы систем отопления;
7. Крепить детали и приборы систем отопления при помощи монтажных пистолетов;
8. Выявлять дефектные места при испытании трубопроводов;
9. Использовать ручной, механизированный и измерительный инструмент для монтажа систем отопления;
10. Использовать графические компьютерные программы и комплексы при монтаже систем отопления;
11. Подбирать инструмент согласно технологическому процессу монтажа систем отопления.
Знания:
4-5 разряд
1. Назначение каждого вида оборудования, основных деталей и узлов системы отопления;
2. Системы разводок от стояков;
3. Технология работ по монтажу систем отопления;
4. Устройство и способы монтажа и ремонта трубопроводных систем из стальных, медных, латунных, полимерных, металлополимерных, нержавеющих и оцинкованных труб;
5. Правила установки санитарных и отопительных приборов;
6. Способы разметки мест установки приборов и крепления;
7. Виды шаблонов для разметки отверстий при установке приборов и правила пользования ими;
8. Устройство монтажных поршневых пистолетов и правила работы с ними;
9. Способы выявления дефектных мест при испытании трубопроводов;
10. Назначение и правила применения ручных и механизированных инструментов и приспособлений, необходимых при монтаже систем отопления;
11. Основы и правила программирования электронных блоков управления систем отопления (типа "умный дом").
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Монтаж и ремонт внутренних систем горячего и холодного водоснабжения, канализации и водостоков.
Умения:
4-5 разряд
1. Использовать проектную и нормативную техническую документацию в области монтажа внутренних систем горячего и холодного водоснабжения, канализации и водостоков;
2. Читать монтажные чертежи внутренних систем горячего и холодного водоснабжения, канализации и водостоков, в том числе при помощи графических программ с использованием электронных устройств;
3. Разбирать, ремонтировать и собирать средней сложности детали и узлы внутренних систем горячего и холодного водоснабжения, канализации и водостоков;
4. Соединять трубопроводы внутренних систем горячего и холодного водоснабжения и водостоков;

1. Жылу жүйелерін монтаждау саласында жобалық және нормативтік техникалық құжаттаманы пайдалану;
2. Жылу жүйелерін орнату сызбаларын оқу;
3. Күрделілігі орташа, жылу жүйелері мен жылу пункттерінің бөлшектері мен тораптарын бөлшектеу, жөндеу және жинау;
4. Құрылғылар мен жылу жүйелерін орнату орындарын белгілеңіз;
5. Секциялық радиаторларды орнату және жөндеу орнында топтау және қайта топтау;
6. Жылу жүйелерінің құбырларын қосу;
7. Жылыту жүйелерінің бөлшектері мен құрылғыларын монтаждық пистолеттерді пайдаланып бекітіңіз;
8. Құбырларды сынау кезінде ақаулы жерлерді анықтау;
9. Жылыту жүйелерін орнату үшін қолмен, механикаландырылған және өлшегіш құралдарды қолдану;
10. Жылу жүйелерін орнату кезінде графикалық компьютерлік бағдарламалар мен кешендерді пайдалану;
11. Жылу жүйелерін орнатудың технологиялық процесіне сәйкес құралдарды таңдау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Жабдықтың әрбір түрінің мақсаты, жылу жүйесінің негізгі бөліктері мен компоненттері;
2. Су көтергіштерден тарату жүйелері;
3. Жылу жүйелерін орнату технологиясы;
4. Болат, мыс, жез, полимер, металл-полимер, тот баспайтын және мырышталған құбырлардан жасалған құбыр жүйелерін құрастыру және монтаждау және жөндеу әдістері;
5. Санитарлық және жылыту құралдарын орнату ережелері;
6. Құрылғылар мен бекітпелерді орнату орындарын белгілеу тәсілдері;
7. Құрылғыларды орнату кезінде саңылауларды белгілеуге арналған шаблон түрлері және оларды пайдалану ережелері;
8. Монтаждық поршенді винтовкалардың конструкциясы және олармен жұмыс істеу ережесі;
9. Құбырларды сынау кезінде ақаулы аймақтарды анықтау әдістері;
10. Жылу жүйелерін монтаждау үшін қажетті қол және механикаландырылған құралдар мен құрылғыларды пайдалану мақсаты мен ережелері;
11. Жылыту жүйелерін басқарудың электрондық блоктарын бағдарламалау негіздері мен ережелері ("ақылды үй" сияқты).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ішкі ыстық және суық сумен жабдықтау жүйелерін, кәрізді және кәрізді монтаждау және жөндеу.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Ішкі ыстық және суық сумен жабдықтау жүйелерін, кәрізді және кәрізді монтаждау саласындағы жобалық және нормативтік техникалық құжаттаманы пайдалану;
2. Ыстық және суық сумен жабдықтаудың ішкі жүйелерін, кәрізді және кәрізді орнату сызбаларын оқу, оның ішінде электронды құрылғыларды пайдалана отырып графикалық бағдарламаларды пайдалану;
3. Ыстық және суық сумен жабдықтаудың, кәріз және су бұру жүйесінің ішкі жүйелерінің бөлшектері мен тораптарын, күрделілігі орташа бөлшектеу, жөндеу және жинау;
4. Ішкі ыстық және суық сумен жабдықтау жүйелері мен су төгетін құбырлардың құбырларын қосу;

5. Крепить детали и приборы внутренних систем горячего и холодного водоснабжения, канализации и водостоков при помощи монтажных пистолетов;
6. Менять участки трубопроводов из чугунных и полимерных труб;
7. Выявлять дефектные места при испытании трубопроводов;
8. Использовать ручной, механизированный и измерительный инструмент для монтажа внутренних систем горячего и холодного водоснабжения и водостоков.
Знания:
4-5 разряд
1. Назначение каждого вида оборудования, основных деталей и узлов внутренних систем горячего и холодного водоснабжения, канализации и водостоков;
2. Системы разводок от водопроводного, канализационного, водосточного стояков;
3. Устройство и способы монтажа трубопроводных систем из стальных, медных и полимерных труб;
4. Технология работ по монтажу систем горячего и холодного водоснабжения, канализации и водостоков;
5. Устройство и способы монтажа оборудования систем холодного и горячего водоснабжения;
6. Способы разметки мест установки санитарных приборов и креплений;
7. Виды шаблонов для разметки отверстий при установке приборов и правила пользования ими;
8. Способы ремонта трубопроводных санитарно-технических систем из стальных, медных и полимерных труб;
9. Устройство монтажных поршневых пистолетов и правила работы с ними;
10. Назначение и правила применения ручных и механизированных инструментов и приспособлений, необходимых при монтаже внутренних систем горячего и холодного водоснабжения и водостоков.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Водопроводчик
5
Мастер по водоснабжению
6
Инженер по технической эксплуатации санитарно-технического оборудования
7
Руководитель работ по монтажу систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха
8
Руководитель (управляющий)
11. Карточка профессии "Водопроводчик":
Код группы:
7126-9
Код наименования занятия:
7126-9-001
Наименование профессии:
Водопроводчик
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7478).

5. Ішкі ыстық және суық сумен жабдықтау жүйелерінің бөліктері мен құрылғыларын, кәріз және кәрізді монтаждау пистолеттерін пайдаланып бекіту;
6. Шойыннан және полимерлі құбырлардан жасалған құбырлардың учаскелерін ауыстыру;
7. Құбырларды сынау кезінде ақаулы жерлерді анықтау;
8. Ыстық және суық сумен жабдықтаудың ішкі жүйелерін және су төгетін құбырларды орнату үшін қол, қуат және өлшеу құралдарын пайдалану.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Жабдықтардың әрбір түрінің мақсаты, ыстық және суық сумен жабдықтаудың, канализацияның және су бұрудың ішкі жүйелерінің негізгі бөліктері мен құрамдас бөліктері;
2. Сумен жабдықтау, кәріз және су бұру құбырларынан тарату жүйелері;
3. Болат, мыс және полимерлік құбырлардан жасалған құбыр жүйелерін құрастыру және орнату әдістері;
4. Ыстық және суық сумен жабдықтау жүйелерін, кәрізді және кәрізді монтаждау технологиясы;
5. Суық және ыстық сумен жабдықтау жүйелеріне арналған жабдықтың конструкциясы мен монтаждау әдістері;
6. Санитарлық қондырғылар мен құрылғыларды орнату орындарын белгілеу әдістері;
7. Құрылғыларды орнату кезінде саңылауларды белгілеуге арналған шаблон түрлері және оларды пайдалану ережелері;
8. Болат, мыс және полимер құбырлардан жасалған санитарлық құбыр жүйелерін жөндеу әдістері;
9. Монтаждық поршеньді зеңбіректердің конструкциясы және олармен жұмыс істеу ережесі;
10. Ыстық және суық сумен жабдықтаудың ішкі жүйелерін және су төгетін құбырларды орнату үшін қажетті қол және механикаландырылған құралдар мен құрылғыларды пайдаланудың мақсаты мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Су өткізушші
5
Сумен жабдықтау шебері
6
Санитарлық-техникалық жабдықтарды техникалық пайдалану жөніндегі Инженер
7
Сумен жабдықтау, жылыту және ауаны баптау жүйелерін монтаждау жөніндегі жұмыстардың басшысы
8
Басшы (басқарушы)
11. Кәсіптің карточкасы "Су өткізуші":
Топтың коды:
7126-9
Қызмет атауының коды:
7126-9-001
Кәсіптің атауы:
Су өткізуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-Ө-М бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 тіркелді).

865. Слесарь – сантехник, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Эксплуатация очистных сооружений систем водоснабжения и водоотведения
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее двух лет в области монтажа санитарно-технических систем и оборудования
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7126-9-006 Монтажник технологических трубопроводов
Основная цель деятельности:
Монтаж систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков для обеспечения и достижения проектных и паспортных данных монтируемых систем и обеспечения нормируемых санитарно-гигиенических и метеорологических параметров помещений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение особо сложных работ при монтаже и ремонте систем центрального отопления, водоснабжения, канализации и водостоков объектов капитального строительства непроизводственного и производственного назначения.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение особо сложных работ при монтаже и ремонте систем центрального отопления, водоснабжения, канализации и водостоков объектов капитального строительства непроизводственного и производственного назначения.
Навык 1:
Выполнение особо сложных работ по монтажу и ремонту систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков.
Умения:
6 разряд
1. Использовать проектную и нормативную техническую документацию для монтажа санитарно-технических систем и оборудования;
2. Разбирать, ремонтировать и собирать особо сложные детали и узлы систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков;
3. Размечать места установки контрольно-измерительных приборов при монтаже санитарно-технических систем и оборудования;
4. Проверять работоспособность инструментов и приспособлений для оценки качества выполненных работ по монтажу санитарно-технических систем и оборудования;
5. Использовать ручной, механизированный и измерительный инструмент для монтажа санитарно-технических систем и оборудования.
Знания:
6 разряд
1. Инструкции по эксплуатации используемого оборудования в объеме, необходимом для выполнения задания;
2. Назначение инструментов, необходимых для выполнения монтажа санитарно-технических систем и оборудования;
3. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ по монтажу санитарно-технических систем и оборудования.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Проведение испытаний систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков.
Умения:
6 разряд

865. Слесарь – сантехник, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің тазарту құрылыстарын пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау саласында кемінде екі жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7126-9-006 Технологиялық құбырларды монтаждаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Орнатылған жүйелердің жобалық және паспорттық деректерін қамтамасыз ету және қол жеткізу және үй-жайлардың стандартталған санитарлық-гигиеналық және метеорологиялық параметрлерін қамтамасыз ету үшін жылу, сумен жабдықтау, кәріз және су бұру жүйелерін орнату.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндірістік және өндірістік емес мақсаттағы күрделі құрылыс объектілерінің орталықтандырылған жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау, кәріз және су бұру жүйелерін монтаждау және жөндеу кезінде ерекше күрделі жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Өндірістік және өндірістік емес мақсаттағы күрделі құрылыс объектілерінің орталықтандырылған жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау, кәріз және су бұру жүйелерін монтаждау және жөндеу кезінде ерекше күрделі жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Жылу, сумен жабдықтау, кәріз және су бұру жүйелерін монтаждау және жөндеу бойынша ерекше күрделі жұмыстарды жүргізу.
Машықтар:
6 разряд
1. Санитарлық жүйелер мен жабдықтарды орнату үшін жобалық және нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану;
2. Жылу, сумен жабдықтау, кәріз және су бұру жүйелерінің аса күрделі бөлшектері мен бөлшектерін бөлшектеуге, жөндеуге және жинауға;
3. Санитарлық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау кезінде бақылау-өлшеу аспаптарын орнату орындарын белгілеу;
4. Санитарлық жүйелер мен жабдықтарды орнату бойынша орындалатын жұмыстардың сапасын бағалау үшін құралдар мен құрылғылардың функционалдығын тексеру;
5. Сантехникалық жүйелер мен жабдықтарды орнату үшін қолмен, күштік және өлшеу құралдарын пайдалану.
Білімдер:
6 разряд
1. Тапсырманы орындау үшін қажетті көлемде қолданылатын жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар;
2. Санитарлық жүйелер мен жабдықтарды орнатуды орындауға қажетті құралдардың мақсаты;
3. Санитарлық жүйелер мен жабдықтарды орнату бойынша орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жылу, сумен жабдықтау, кәріз және су бұру жүйелерін сынау.
Машықтар:
6 разряд

1. Использовать диагностические и измерительные инструменты и приборы для проведения испытаний санитарно-технических систем и оборудования;
2. Проводить ревизию и испытание арматуры;
3. Поводить испытания санитарно-технических систем и оборудования с соблюдением правил эксплуатации диагностических и измерительных инструментов и приборов;
4. Применять технологическую документацию при проведении испытаний санитарно-технических систем и оборудования;
5. Выполнять работы по проведению испытаний санитарно-технических систем и оборудования с соблюдением требований охраны труда, пожарной и экологической безопасности.
Знания:
6 разряд
1. Правила проведения испытаний систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков;
2. Правила проведения испытаний оборудования и трубопроводов;
3. Способы подготовки и испытания котлов, водоподогревателей, воздухонагревателей и насосов;
4. Назначение, инструкции по эксплуатации диагностических и измерительных инструментов и приборов для проведения испытаний санитарно-технических систем и оборудования;
5. Правила оформления технической документации;
6. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ при проведении испытаний санитарно-технических систем и оборудования;
7. Правила технической эксплуатации тепловых энергоустановок.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Обработка результатов испытаний и устранение неисправностей систем центрального отопления, водоснабжения, канализации и водостоков.
Умения:
6 разряд
1. Обрабатывать результаты испытаний систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков;
2. Выявлять отклонения анализируемых показателей при проведении испытаний систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков;
3. Оформлять техническую документацию по результатам испытаний систем центрального отопления, водоснабжения, канализации и водостоков.
Знания:
6 разряд
1. Правила проведения испытаний санитарно-технических систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков;
2. Правила проведения испытаний оборудования и трубопроводов;
3. Способы подготовки и испытания котлов, водоподогревателей, воздухонагревателей и насосов;
4. Нормативная техническая документация в области монтажа и испытаний санитарно-технических систем;
5. Методика проведения анализа дефектов смонтированных санитарно-технических систем и способы их устранения;
6. Виды несоответствий смонтированных санитарно-технических систем и способы их устранения.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер по водоснабжению
6
Инженер по технической эксплуатации санитарно-технического оборудования
7
Руководитель работ по монтажу систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха
8
Руководитель (управляющий)

1. Сантехникалық жүйелер мен жабдықтарды сынау үшін диагностикалық және өлшеу құралдары мен аспаптарын қолдану;
2. Арматураларды тексеру және сынақтан өткізу;
3. Диагностикалық-өлшеу құралдары мен аспаптарын пайдалану ережелерін сақтай отырып, санитарлық жүйелер мен жабдықтардың сынақтарын жүргізу;
4. Санитарлық жүйелер мен жабдықтарды сынау кезінде технологиялық құжаттаманы қолдану;
5. Еңбекті қорғау, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкес санитарлық жүйелер мен жабдықтарды сынау бойынша жұмыстарды орындау.
Білімдер:
6 разряд
1. Жылу, сумен жабдықтау, кәріз және су бұру жүйелерін сынау ережелері;
2. Жабдықтар мен құбырларды сынау ережелері;
3. Қазандықтарды, су жылытқыштарды, ауа қыздырғыштарды және сорғыларды дайындау және сынау әдістері;
4. Санитарлық жүйелер мен жабдықтарды сынауға арналған диагностикалық-өлшеу аспаптары мен құрылғыларының мақсаты, пайдалану жөніндегі нұсқаулықтары;
5. Техникалық құжаттаманы дайындау ережесі;
6. Санитарлық жүйелер мен жабдықтарды сынау кезінде орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар;
7. Жылу электр станцияларын техникалық пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Сынақ нәтижелерін өңдеу және орталық жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және су бұру жүйелеріндегі ақауларды жою.
Машықтар:
6 разряд
1. Жылу, сумен жабдықтау, кәріз және су бұру жүйелерін технологиялық сынақ нәтижелері;
2. Жылу, сумен жабдықтау, кәріз және су бұру жүйелерін сынау кезінде талданатын көрсеткіштердегі ауытқуларды анықтау;
3. Орталық жылу, сумен жабдықтау, кәріз және су бұру жүйелерін сынау нәтижелері бойынша техникалық құжаттаманы дайындау.
Білімдер:
6 разряд
1. Санитарлық жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және су бұру жүйелерін сынау ережелері;
2. Жабдықтар мен құбырларды сынау ережелері;
3. Қазандықтарды, су жылытқыштарды, ауа қыздырғыштарды және сорғыларды дайындау және сынау әдістері;
4. Санитарлық жүйелерді монтаждау және сынау саласындағы нормативтік техникалық құжаттама;
5. Орнатылған санитарлық жүйелердегі ақауларды талдау әдістемесі және оларды жою әдістері;
6. Орнатылған санитарлық жүйелердегі сәйкессіздіктердің түрлері және оларды жою жолдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Сумен жабдықтау шебері
6
Санитарлық-техникалық жабдықтарды техникалық пайдалану жөніндегі Инженер
7
Сумен жабдықтау, жылыту және ауаны баптау жүйелерін монтаждау жөніндегі жұмыстардың басшысы
8
Басшы (басқарушы)

12. Карточка профессии "Оператор установок водоснабжения и канализации":
Код группы:
7126-9
Код наименования занятия:
7126-9-013
Наименование профессии:
Оператор установок водоснабжения и канализации
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7478).
865. Слесарь – сантехник, 2-6 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее одного года в области водоснабжения и водоотведения
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7126-9-012 Оператор замерных узлов
Основная цель деятельности:
Ведение технологического процесса очистки сточных вод в системах водоснабжения и канализации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обслуживание технологического оборудования и коммуникаций отстойников и аэротенков
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Обслуживание технологического оборудования и коммуникаций отстойников и аэротенков.
Навык 1:
Проверка технического состояния технологического оборудования и инженерных коммуникаций отстойников и аэротенков.
Умения:
2-3 разряд
1. Применять методы диагностики технического состояния трубопроводов, емкостных сооружений, механических узлов и агрегатов отстойников и аэротенков;
2. Определять неисправности трубопроводов, емкостных сооружений, механических узлов и агрегатов отстойников и аэротенков при их внешнем осмотре;
3. Соблюдать последовательность проведения осмотра и проверки технологического оборудования и инженерных коммуникаций согласно действующим инструкциям;
4. Осуществлять уборку и дезинфекцию рабочего места с учетом санитарных норм и требований промышленной и пожарной безопасности, охраны труда и экологической безопасности.
Знания:
2-3 разряд
1. Устройство трубопроводов, емкостных сооружений, механических узлов и агрегатов отстойников и аэротенков;
2. Правила технического обслуживания технологического оборудования и инженерных коммуникаций отстойников и аэротенков;

12. Кәсіптің карточкасы "Сумен жабдықтау және кәріз жүйелері жабдықтары операторы":
Топтың коды:
7126-9
Қызмет атауының коды:
7126-9-013
Кәсіптің атауы:
Сумен жабдықтау және кәріз жүйелері жабдықтары операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-Ө-М бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 тіркелді).
865. Слесарь – сантехник, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Сумен жабдықтау және су бұру саласында кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7126-9-012 Өлшеу торабы операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде ағынды суларды тазалаудың технологиялық процесін жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тұндырғыштар мен аэротенктердің технологиялық жабдықтары мен коммуникацияларына қызмет көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тұндырғыштар мен аэротенктердің технологиялық жабдықтары мен коммуникацияларына қызмет көрсету.
Дағды 1:
Технологиялық жабдықтардың және тұндырғыштар мен аэротенктердің инженерлік желілерінің техникалық жағдайын тексеру.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Құбырлардың, резервуарлардың конструкцияларының, тұндырғыштар мен аэротенктердің механикалық бөлшектері мен тораптарының техникалық жағдайын диагностикалау әдістерін қолдану;
2. Тұндырғыштар мен аэротенктердің құбырларының, резервуарлардың конструкцияларының, механикалық бөлшектері мен тораптарының ақауларын оларды сыртқы тексеру кезінде анықтау;
3. Қолданыстағы нұсқауларға сәйкес технологиялық жабдықты және инженерлік коммуникацияларды тексеру және сынау ретін сақтау;
4. Жұмыс орнын санитарлық нормалар мен өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және экологиялық қауіпсіздік талаптарын ескере отырып тазалау және дезинфекциялау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Құбырлардың, резервуарлардың конструкцияларының, тұндырғыштардың және аэротенктердің механикалық бөлшектері мен тораптарының құрылысы;
2. Тұндырғыштар мен аэротенктердің технологиялық жабдықтары мен коммуникацияларына қызмет көрсету ережелері;

3. Виды неисправностей технологического оборудования и инженерных коммуникаций отстойников и аэротенков и способы их устранения;
4. Правила внутреннего трудового распорядка организации;
5. Правила применения средств индивидуальной защиты;
6. Требования санитарных норм и правил, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности при техническом обслуживании технологического оборудования и инженерных коммуникаций отстойников и аэротенков.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение ремонтных и наладочных работ по обеспечению работоспособности технологического оборудования и инженерных коммуникаций отстойников и аэротенков.
Умения:
2-3 разряд
1. Управлять механизмами и агрегатами отстойников и аэротенков в соответствии с правилами их эксплуатации;
2. Проверять работу механизмов и агрегатов отстойников и аэротенков;
3. Соблюдать последовательность выполнения ремонтных и наладочных операций согласно действующим регламентам;
4. Осуществлять ремонтные и наладочные работы с учетом санитарных норм и требований промышленной и пожарной безопасности, охраны труда и экологической безопасности;
5. Оказывать первую помощь пострадавшим при производстве ремонтных и наладочных работ на отстойниках и аэротенках.
Знания:
2-3 разряд
1. Конструктивные особенности трубопроводов, емкостных сооружений, механических узлов и агрегатов отстойников и аэротенков;
2. Сроки проведения профилактических работ на технологическом оборудовании и инженерных коммуникациях отстойников и аэротенков;
3. Безопасные приемы и методы работы при ремонте и наладке технологического оборудования и коммуникаций отстойников и аэротенков;
4. Инструкция по запуску технологического оборудования и инженерных коммуникаций отстойников и аэротенков после проведения ремонта;
5. Правила применения инструмента, приспособлений и средств индивидуальной защиты;
6. Перечень мероприятий по оказанию первой помощи пострадавшим при производстве ремонтных и наладочных работ на отстойниках и аэротенках;

3. Технологиялық жабдықтың және тұндырғыштар мен аэротенктердің коммуникацияларының ақауларының түрлері және оларды жою әдістері;
4. Ұйымның ішкі еңбек тәртібі;
5. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері;
6. Технологиялық жабдықтарға және тұндырғыштар мен аэротенктердің коммуникацияларына қызмет көрсету кезіндегі санитарлық нормалар мен ережелерге, еңбекті қорғауға, өндірістік және өрт қауіпсіздігіне қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Технологиялық жабдықтың және тұндырғыштар мен аэротенктердің инженерлік желілерінің жұмысқа жарамдылығын қамтамасыз ету бойынша жөндеу-баптау жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Тұндырғыштар мен аэротенктердің механизмдері мен агрегаттарын оларды пайдалану ережелеріне сәйкес басқару;
2. Тұндырғыштар мен аэротенктердің механизмдері мен агрегаттарының жұмысын тексеру;
3. Қолданыстағы ережелерге сәйкес жөндеу және реттеу операцияларының реттілігін сақтау;
4. Өндірістік және өрт қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және экологиялық қауіпсіздік талаптары мен санитарлық нормаларды ескере отырып жөндеу-баптау жұмыстарын жүргізу;
5. Тұндырғыштар мен аэротенктерді жөндеу және реттеу жұмыстарын жүргізу кезінде зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Құбырлардың, резервуарлардың конструкцияларының, тұндырғыштар мен аэротенктердің механикалық бөлшектері мен тораптарының конструкциялық ерекшеліктері;
2. Тұндырғыштар мен аэротенктердің технологиялық жабдықтары мен коммуникацияларына профилактикалық қызмет көрсету мерзімдері;
3. Тұндырғыштар мен аэротенктердің технологиялық жабдықтары мен коммуникацияларын жөндеу және реттеу кезіндегі жұмыстың қауіпсіз әдістері мен әдістері;
4. Жөндеуден кейін тұндырғыштар мен аэротенктердің технологиялық жабдықтары мен инженерлік желілерін іске қосу жөніндегі нұсқаулық;
5. Құралдарды, құрылғыларды және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері;
6. Тұндырғыштар мен аэротенктерді жөндеу-баптау жұмыстарын жүргізу кезінде зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету шараларының тізбесі;

1. Управлять работой технологического оборудования и инженерными коммуникациями первичных отстойников в соответствии с правилами их эксплуатации;
2. Определять установленный уровень накопления осадка и режим его удаления;
3. Соблюдать последовательность выполнения операций согласно действующим инструкциям;
4. Изменять режим работы технологического оборудования и инженерных коммуникаций первичных отстойников сточных вод в зависимости от объема и состава поступающей сточной жидкости;
5. Применять инструмент, приспособления и средства индивидуальной защиты.
Знания:
4-5 разряд
1. Назначение, принципы и режим работы емкостных сооружений, механических узлов, агрегатов и инженерных коммуникаций первичных отстойников;
2. Правила применения инструмента, приспособлений и средств индивидуальной защиты;
3. Безопасные приемы и методы труда при эксплуатации технологического оборудования и инженерных коммуникаций первичных отстойников;
4. Технологические карты и регламенты очистки сточных вод на первичных отстойниках;
5. Требования санитарных норм и правил, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности при эксплуатации технологического оборудования и инженерных коммуникаций первичных отстойников.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Регулировка параметров технологического процесса очистки сточных вод от органических загрязнений в аэротенка.х
Умения:
4-5 разряд
1. Управлять отдельными участками илопроводов, воздухопроводов и регулирующими механизмами аэротенков;
2. Пользоваться контрольно-измерительным приборами, контролирующими режим работы аэротенков;
3. Определять и устранять причины отклонения параметров работы технологического оборудования и инженерных коммуникаций аэротенков, установленных в технологическом регламенте;
4. Контролировать процесс регенерации активного ила и накопления его запасов;
5. Регулировать соотношение активного ила и сточной жидкости в зависимости от степени ее загрязнения.
Знания:
4-5 разряд
1. Назначение и режим работы технологического оборудования и инженерных коммуникаций аэротенков;
2. Принципы работы контрольно-измерительных приборов аэротенков;
3. Безопасные приемы и методы труда при эксплуатации технологического оборудования и инженерных коммуникаций аэротенков;
4. Технологический регламент очистки сточной жидкости от органических загрязнений;
5. Аэробные и анаэробные методы очистки сточной жидкости в аэротенках;
6. Требования санитарных норм и правил, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности при эксплуатации технологического оборудования и инженерных коммуникаций аэротенков;

1. Технологиялық жабдықтар мен бастапқы тұндырғыштардың инженерлік желілерін пайдалану ережелеріне сәйкес басқару;
2. Шөгінділердің жинақталуының белгіленген деңгейін және оны жою режимін анықтау;
3. Ағымдағы нұсқауларға сәйкес операциялардың реттілігін сақтау;
4. Бастапқы сарқынды суларды тұндырғыштардың технологиялық жабдықтары мен коммуникацияларының жұмыс режимін келіп түсетін қалдық сұйықтықтың көлемі мен құрамына қарай өзгерту;
5. Құралдарды, құрылғыларды және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Резервуар құрылымдарының, механикалық тораптардың, бастапқы тұндырғыштардың тораптары мен коммуникацияларының мақсаты, принциптері және жұмыс режимі;
2. Құралдарды, құрылғыларды және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері;
3. Бастапқы тұндырғыштардың технологиялық жабдықтары мен коммуникацияларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы мен еңбек тәсілдері;
4. Бастапқы тұндырғыштарда ағынды суларды тазартудың технологиялық карталары мен ережелері;
5. Бастапқы тұндырғыштардың технологиялық жабдықтары мен коммуникацияларын пайдалану кезіндегі санитарлық нормалар мен ережелерге, еңбекті қорғауға, өндірістік және өрт қауіпсіздігіне қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Аэрациялық резервуарлардағы органикалық ластаушы заттардан ағынды суларды тазалаудың технологиялық процесінің параметрлерін реттеу.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Шлам құбырларының жеке учаскелерін, ауа өткізгіштерді және аэротенктерді басқару механизмдерін басқару;
2. Аэрациялық цистерналардың жұмыс режимін басқаратын аспаптарды қолдану;
3. Технологиялық регламентте белгіленген аэротенктердің технологиялық жабдықтары мен коммуникацияларының жұмыс параметрлеріндегі ауытқулардың себептерін анықтау және жою;
4. Белсендірілген тұнбаның регенерациялану процесін және оның қорларының жинақталуын бақылау;
5. Ластану дәрежесіне байланысты белсенді тұнба мен қалдық сұйықтықтың арақатынасын реттеу.
Білімдер:
4-5 разряд
1. аэротенктердің технологиялық жабдықтары мен коммуникацияларының мақсаты мен жұмыс режимі;
2. Аэротенк аспаптарының жұмыс принциптері;
3. Технологиялық жабдықтар мен аэротенктердің коммуникацияларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы мен еңбек тәсілдері;
4. Сұйықтық қалдықтарын органикалық ластаушылардан тазартудың технологиялық регламенті;
5. Аэротенктердегі қалдықтарды тазартудың аэробты және анаэробты әдістері;
6. Технологиялық жабдықтар мен аэротенктердің коммуникацияларын пайдалану кезіндегі санитарлық нормалар мен ережелерге, еңбекті қорғауға, өндірістік және өрт қауіпсіздігіне қойылатын талаптар;

1. Производить общестроительные работы на технологическом оборудовании и инженерных коммуникациях отстойников и аэротенков;
2. Применять безопасные приемы и методы работы при выполнении трудовых действий;
3. Соблюдать последовательность выполнения операций согласно действующим инструкциям;
4. Применять средства индивидуальной защиты;
5. Оказывать первую помощь пострадавшим при получении травмы на рабочем месте.
Знания:
6 разряд
1. Особенности подготовки технологического оборудования и инженерных коммуникаций отстойников и аэротенков к зимним условиям эксплуатации;
2. Номенклатура работ по подготовке технологического оборудования и инженерных коммуникаций отстойников и аэротенков к зимним условиям эксплуатации;
3. Правила проверки работоспособности систем пожаротушения;
4. Технология производства общестроительных работ на технологическом оборудовании и инженерных коммуникациях отстойников и аэротенков;
5. Перечень мероприятий по оказанию первой помощи пострадавшим при получении травмы на рабочем месте;
6. Требования охраны труда и пожарной безопасности при подготовке технологического оборудования и инженерных коммуникаций отстойников и аэротенков к зимним условиям эксплуатации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Ведение технологического процесса разделения активного ила и воды на вторичных отстойниках.
Умения:
6 разряд
1. Управлять поступающим во вторичный отстойник гидродинамическим потоком сточной жидкости;
2. Контролировать и анализировать процессы, происходящие со сточной жидкостью во вторичном отстойнике;
3. Пользоваться контрольно-измерительными приборами и эрлифтами для определения высоты уплотненного слоя избыточного ила на дне вторичного отстойника;
4. Определять время рециркуляции и удаления активного ила из вторичного отстойника;
5. Использовать инструменты и приспособления для соблюдения технологического процесса очистки сточной жидкости во вторичных отстойниках.
Знания:
6 разряд
1. Назначение, принципы и режим работы емкостных сооружений, механических узлов, агрегатов и инженерных коммуникаций вторичных отстойников;
2. Технологический регламент очистки сточной жидкости во вторичных отстойниках;
3. Принцип действия и правила эксплуатации контрольно-измерительных приборов и эрлифтов, применяемых для определения параметров технологического процесса очистки сточной жидкости во вторичных отстойниках;
4. Безопасные приемы и методы труда при эксплуатации технологического оборудования и инженерных коммуникаций вторичных отстойников;
5. Требования санитарных норм и правил, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности при эксплуатации технологического оборудования и инженерных коммуникаций вторичных отстойников.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер по водоснабжению
6
Инженер по технической эксплуатации санитарно-технического оборудования
7
Руководитель работ по монтажу систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха
8
Руководитель (управляющий)

1. Тұндырғыштар мен аэротенктердің технологиялық жабдықтары мен инженерлік желілеріне жалпы құрылыс жұмыстарын жүргізу;
2. Еңбек әрекеттерін орындау кезінде қауіпсіздік техникасы мен жұмыс әдістерін қолдану;
3. Ағымдағы нұсқауларға сәйкес операциялардың реттілігін сақтау;
4. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану;
5. Өндірістегі жарақаттан зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
6 разряд
1. Қысқы жұмыс жағдайына тұндырғыштар мен аэротенктердің технологиялық жабдықтары мен коммуникацияларын дайындау ерекшеліктері;
2. Тұндырғыштар мен аэротенктердің қысқы пайдалану жағдайларына технологиялық жабдықтары мен коммуникацияларын дайындау жұмыстарының номенклатурасы;
3. Өрт сөндіру жүйелерінің өнімділігін тексеру ережелері;
4. Тұндырғыштар мен аэротенктердің технологиялық жабдықтары мен коммуникацияларының жалпы құрылыс жұмыстарын орындау технологиясы;
5. Өндірістегі жарақаттан зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету шараларының тізбесі;
6. Қысқы пайдалану жағдайларына тұндырғыштар мен аэротенктердің технологиялық жабдықтары мен коммуникацияларын дайындау кезіндегі еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қосалқы тұндырғыштарда белсенді тұнба мен суды бөлудің технологиялық процесін жүргізу.
Машықтар:
6 разряд
1. Екінші тұндырғышқа түсетін қалдық сұйықтықтың гидродинамикалық ағынын бақылау;
2. Қайталама тұндырғыштағы қалдық сұйықтықпен жүретін процестерді бақылау және талдау;
3. Қосалқы тұндырғыштың түбіндегі артық тұнбаның нығыздалған қабатының биіктігін анықтау үшін бақылау-өлшеу аспаптары мен аэролифттерді қолдану;
4. Қосалқы тұндырғыштан белсенді тұнбаны рециркуляциялау және шығару уақытын анықтау;
5. Қайталама тұндырғыштарда қалдық сұйықтықты өңдеудің технологиялық процесін сақтау үшін құралдар мен құрылғыларды пайдалану.
Білімдер:
6 разряд
1. резервуар құрылымдарының, механикалық тораптардың, қосалқы тұндырғыштардың тораптары мен коммуникацияларының мақсаты, принциптері және жұмыс режимі;
2. Қалдық сұйықтықтарды қайталама тұндырғыштарда өңдеудің технологиялық регламенті;
3. Қосалқы тұндырғыштардағы қалдық сұйықтықты өңдеудің технологиялық процесінің параметрлерін анықтау үшін қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен әуе көтеру құрылғыларының жұмыс принципі және пайдалану ережесі;
4. Технологиялық жабдықты және қайталама тұндырғыштардың коммуникацияларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы мен еңбек тәсілдері;
5. Технологиялық жабдықты және қайталама тұндырғыштардың инженерлік желілерін пайдалану кезіндегі санитарлық нормалар мен ережелерге, еңбекті қорғауға, өндірістік және өрт қауіпсіздігіне қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Сумен жабдықтау шебері
6
Санитарлық-техникалық жабдықтарды техникалық пайдалану жөніндегі инженер
7
Сумен жабдықтау, жылыту және ауаны баптау жүйелерін монтаждау жөніндегі жұмыстардың басшысы
8
Басшы (басқарушы)

15. Карточка профессии "Установщик отопительных и сантехнических сетей":
Код группы:
7126-9
Код наименования занятия:
7126-9-025
Наименование профессии:
Установщик отопительных и сантехнических сетей
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7478).
865. Слесарь – сантехник, 2-6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее двух лет в области монтажа санитарно-технических систем и оборудования
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7126-9-026 Установщик сантехнических и газовых установок
Основная цель деятельности:
Обеспечение эксплуатационной надежности инженерной инфраструктуры, безопасности жизнедеятельности, постоянной готовности инженерных коммуникаций для предоставления услуг теплоснабжения, водоснабжения и водоотведения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение простых работ при техническом обслуживании и текущем ремонте санитарно-технических систем и оборудования
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение простых работ при техническом обслуживании и текущем ремонте санитарно-технических систем и оборудования.
Навык 1:
Выполнение подготовительных и сопутствующих работ при техническом обслуживании и текущем ремонте санитарно-технических систем и оборудования.
Умения:
2-3 разряд
1. Выполнять работы с соблюдением требований охраны труда, пожарной и экологической безопасности;
2. Выявлять причины неисправности в работе оборудования и механизмов, применяемых при техническом обслуживании и текущем ремонте домовых санитарно-технических систем;
3. Подбирать инструменты и приспособления, необходимые для технологического обслуживания и профилактического ремонта оборудования и механизмов.
Знания:
2-3 разряд
1. Способы выполнения погрузочно-разгрузочных работ;
2. Виды и назначение инструментов и приспособлений, используемых для технологического обслуживания и профилактического ремонта оборудования и механизмов;
3. Периодичность и правила профилактического ремонта инструмента и приспособлений;

15. Кәсіптің карточкасы "Жылыту және сантехникалық желілерді орнатушы":
Топтың коды:
7126-9
Қызмет атауының коды:
7126-9-025
Кәсіптің атауы:
Жылыту және сантехникалық желілерді орнатушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-Ө-М бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 тіркелді).
Слесарь – сантехник, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау саласында кемінде екі жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7126-9-026 Сантехникалық және газ жабдықтарын орнатушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Инженерлік инфрақұрылымның пайдалану сенімділігін, тіршілік қауіпсіздігін, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және канализация қызметтерін көрсетуге инженерлік коммуникациялардың тұрақты дайындығын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Санитарлық жүйелер мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу кезінде қарапайым жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Санитарлық жүйелер мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу кезінде қарапайым жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Санитарлық жүйелер мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу кезінде дайындық және ілеспе жұмыстарды жүргізу.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Еңбекті қорғау, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып жұмыстарды жүргізу;
2. Тұрмыстық санитарлық жүйелерге техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу кезінде қолданылатын жабдықтар мен механизмдердің жұмысындағы ақаулардың себептерін анықтау;
3. Жабдықтар мен механизмдерге технологиялық қызмет көрсетуге және профилактикалық жөндеуге қажетті құралдар мен құрылғыларды таңдау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау тәсілдері;
2. Жабдықтар мен механизмдерге технологиялық қызмет көрсету және профилактикалық жөндеу үшін қолданылатын құралдар мен құрылғылардың түрлері мен мақсаты;
3. Құралдар мен керек-жарақтарды профилактикалық жөндеудің жиілігі мен ережелері;

4. Устройство и технические характеристики оборудования и механизмов, применяемых при техническом обслуживании и ремонте домовых санитарно-технических систем и оборудования;
5. Правила эксплуатации оборудования и механизмов, применяемых при техническом обслуживании и ремонте домовых санитарно-технических систем и оборудования;
6. Виды, назначение и способы применения труб, фитингов, фасонных частей, средств крепления, запорно-регулирующей и водоразборной арматуры, смазочных и эксплуатационных материалов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение простых монтажных и ремонтных работ при техническом обслуживании и текущем ремонте санитарно-технических систем и оборудования.
Умения:
2-3 разряд
1. Выполнять работы с соблюдением требований охраны труда, пожарной и экологической безопасности;
2. Выявлять причины неисправности в работе оборудования и механизмов, применяемых при техническом обслуживании и текущем ремонте домовых санитарно-технических систем;
3. Определять методы устранения неисправности в работе оборудования и механизмов, применяемых при техническом обслуживании оборудования и механизмов;
4. Подбирать инструменты и приспособления, необходимые для технологического обслуживания и профилактического ремонта оборудования и механизмов;
5. Пользоваться инструментом и приспособлениями для устранения неисправности оборудования и механизмов.
Знания:
2-3 разряд
1. Виды и назначение приборов, оборудования, материалов и предъявляемые к ним требования по эксплуатации и ремонту;
2. Способы устранения неисправностей в работе механизмов и пневматического оборудования;
3. Устройство и технические характеристики оборудования и механизмов, применяемых при техническом обслуживании и ремонте домовых санитарно-технических систем и оборудования;
4. Правила эксплуатации оборудования и механизмов, применяемых при техническом обслуживании и ремонте домовых санитарно-технических систем и оборудования;
5. Требования охраны труда при выполнении простых монтажных и ремонтных работ;

4. Тұрмыстық санитарлық жүйелер мен жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу кезінде қолданылатын жабдықтар мен механизмдердің конструкциялық және техникалық сипаттамалары;
5. Тұрмыстық санитарлық жүйелер мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қолданылатын жабдықтар мен механизмдерді пайдалану ережелері;
6. Құбырларды, арматураларды, арматураларды, бекіту құрылғыларын, өшіру-бақылау және су арматурасын, майлау материалдарын және пайдалану материалдарын пайдалану түрлері, мақсаттары және әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Санитарлық жүйелер мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу кезінде қарапайым монтаждау және жөндеу жұмыстарын орындау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Еңбекті қорғау, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып жұмыстарды жүргізу;
2. Тұрмыстық санитарлық жүйелерге техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу кезінде қолданылатын жабдықтар мен механизмдердің жұмысындағы ақаулардың себептерін анықтау;
3. Жабдықтар мен механизмдерге қызмет көрсетуде қолданылатын жабдықтар мен механизмдердің ақауларын жою әдістерін анықтау;
4. Жабдықтар мен механизмдерге технологиялық қызмет көрсетуге және профилактикалық жөндеуге қажетті құралдар мен құрылғыларды таңдау;
5. Жабдықтар мен механизмдердің ақауларын жою үшін құралдар мен құрылғыларды пайдалану.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Аспаптардың, жабдықтардың, материалдардың түрлері мен мақсаты және оларды пайдалану мен жөндеуге қойылатын талаптар;
2. Механизмдер мен пневматикалық жабдықтардың жұмысындағы ақауларды жою әдістері;
3. Тұрмыстық санитарлық жүйелер мен жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу кезінде қолданылатын жабдықтар мен механизмдердің конструкциялық және техникалық сипаттамалары;
4. Тұрмыстық санитарлық жүйелер мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қолданылатын жабдықтар мен механизмдерді пайдалану ережелері;
5. Қарапайым монтаждау және жөндеу жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау талаптары;

16. Карточка профессии "Установщик отопительных и сантехнических сетей":
Код группы:
7126-9
Код наименования занятия:
7126-9-025
Наименование профессии:
Установщик отопительных и сантехнических сетей
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7478).
865. Слесарь – сантехник, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее двух лет в области монтажа санитарно-технических систем и оборудования
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7126-9-026 Установщик сантехнических и газовых установок
Основная цель деятельности:
Обеспечение эксплуатационной надежности инженерной инфраструктуры, безопасности жизнедеятельности, постоянной готовности инженерных коммуникаций для предоставления услуг теплоснабжения, водоснабжения и водоотведения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение периодического технического обслуживания санитарно-технических систем и оборудования.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение периодического технического обслуживания санитарно-технических систем и оборудования.
Навык 1:
Обнаружение неисправности санитарно-технических систем и оборудования.
Умения:
4-5 разряд
1. Определять рациональные и безопасные маршруты следования для осмотра наружных канализационных сетей (в границах эксплуатационной ответственности - до первого смотрового колодца);
2. Выявлять неисправности в работе элементов внутренней канализации, канализационных вытяжек, внутреннего водостока, дренажных систем;
3. Выявлять неисправности в работе оборудования на домовых индивидуальных тепловых пунктах и водоподкачках;
4. Измерять параметры теплоносителя и воды (давления, температуры, расхода) в помещениях многоквартирного дома, в том числе на индивидуальных тепловых пунктах и водоподкачках;
5. Определять состояние и выявлять неисправности в работе насосов, запорной арматуры, контрольно-измерительных приборов, коллективных (общедомовых) приборов учета, расширительных баков и элементов, скрытых от постоянного наблюдения (разводящих трубопроводов и оборудования на чердаках, в подвалах и каналах);

16. Кәсіптің карточкасы "Жылыту және сантехникалық желілерді орнатушы":
Топтың коды:
7126-9
Қызмет атауының коды:
7126-9-025
Кәсіптің атауы:
Жылыту және сантехникалық желілерді орнатушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-Ө-М бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 тіркелді).
865. Слесарь – сантехник, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау саласында кемінде екі жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7126-9-026 Сантехникалық және газ жабдықтарын орнатушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Инженерлік инфрақұрылымның пайдалану сенімділігін, тіршілік қауіпсіздігін, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және канализация қызметтерін көрсетуге инженерлік коммуникациялардың тұрақты дайындығын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Санитарлық жүйелер мен жабдықтарға мерзімді жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Санитарлық жүйелер мен жабдықтарға мерзімді жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Санитарлық жүйелер мен жабдықтардың ақауларын анықтау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Сыртқы кәріз желілерін тексерудің ұтымды және қауіпсіз бағыттарын анықтау (пайдалану жауапкершілігінің шегінде – бірінші тексеру ұңғымасына дейін);
2. Ішкі канализация элементтерінің, кәріз қақпақтарының, ішкі дренаждардың, дренаждық жүйелердің жұмысындағы ақауларды анықтау;
3. Үйдегі жеке жылу пункттері мен су сорғыларының жабдықтарының жұмысындағы ақауларды анықтау;
4. Көппәтерлі тұрғын үй үй-жайларында, оның ішінде жеке жылу пункттерінде және су сорғыларында салқындату сұйықтығы мен судың параметрлерін (қысым, температура, шығын) өлшеу;
5. Тұрақты бақылаудан жасырылған (шатырлардағы, жертөлелердегі және каналдардағы тарату құбырлары мен жабдықтары) сорғылардың, өшіру клапандарының, бақылау-өлшеу аспаптарының, ұжымдық (жалпы) есепке алу аспаптарының, кеңейту цистерналарының және элементтердің жай-күйін анықтау және жұмысындағы ақауларды анықтау;

6. Выявлять поверхностные дефекты на домовых санитарно-технических системах и оборудовании.
Знания:
4-5 разряд
1. Устройство, принцип работы и общие технические характеристики домовых санитарно-технических систем и оборудования;
2. Номенклатура материалов, изделий, инструмента и приспособлений, применяемых при ремонте домовых санитарно-технических систем и оборудования;
3. Методы оценки технического состояния домовых санитарно-технических систем и оборудования;
4. Внешние проявления поверхностных дефектов на наружных канализационных и домовых водопроводно-канализационных сетях.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение периодического технического обслуживания внутренней системы канализации и санитарно-технических приборов.
Умения:
4-5 разряд
1. Применять механизированный и ручной инструмент по назначению и в соответствии с видом работ;
2. Работать с инструментом, используемым при прочистке канализационных сетей гибким валом и гидравлическим способом;
3. Оценивать состояние трубопроводов и санитарно-технических приборов;
4. Определять наличие утечек и засоров;
5. Выполнять прочистку стояков и лежаков, гидравлических затворов;
6. Выполнять подчеканку раструбов канализационных труб;
7. Выполнять крепление трубопроводов и санитарно-технических приборов;
8. Пользоваться средствами связи.
Знания:
4-5 разряд
1. Технология и техника земляных работ на канализационных сетях (в границах эксплуатационной ответственности - до первого смотрового колодца);
2. Способы выявления наличия газа в колодцах;
3. Технология и техника прочистки канализационных сетей на глубине до 8 м различными способами;
4. Технология и техника устранения протечек и засоров системы водоотведения, внутренних водостоков;
5. Химический состав, структура и свойства веществ, используемых в трудовой деятельности;
6. Нормативные уклоны трубопроводов, каналов и лотков.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Выполнение периодического технического обслуживания системы водоснабжения, в том числе поливочной системы и системы противопожарного водопровода.
Умения:
4-5 разряд
1. Промывать водонапорные баки, участки водопровода и системы водоснабжения в целом;
2. Определять качество и вид труб, фитингов, фасонных частей, арматуры, средств крепления, смазочных и эксплуатационных материалов;
3. Оценивать состояние основного и вспомогательного оборудования системы водоснабжения, в том числе поливочной системы и системы противопожарного водопровода;
4. Выполнять смену прокладок, набивку сальников.
Знания:
4-5 разряд
1. Виды, назначение, устройство, принцип работы домовых систем водоснабжения, в том числе поливочной системы и системы противопожарного водопровода;

6. Үйдегі су құбыры жүйелері мен жабдықтарының бетіндегі ақауларды анықтау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Тұрмыстық санитарлық жүйелер мен жабдықтардың конструкциясы, жұмыс істеу принципі және жалпы техникалық сипаттамасы;
2. Тұрмыстық санитарлық жүйелер мен жабдықтарды жөндеуде қолданылатын материалдардың, бұйымдардың, құралдар мен құрылғылардың ассортименті;
3. Тұрмыстық санитарлық жүйелер мен жабдықтардың техникалық жағдайын бағалау әдістері;
4. Сыртқы кәріз және тұрмыстық сумен жабдықтау және кәріз желілеріндегі беткі ақаулардың сыртқы көріністері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ішкі кәріз жүйесіне және санитарлық-техникалық құрылғыларға мерзімді жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Электрмен жұмыс істейтін және қолмен жұмыс істейтін құралдарды мақсаты бойынша және жұмыс түріне сәйкес пайдалану;
2. Иілгіш білікке және гидравликалық әдіспен кәріз желілерін тазалау үшін қолданылатын құралдармен жұмыс істеу;
3. Құбырлар мен санитарлық құрылғылардың жағдайын бағалау;
4. Ағып кетулер мен бітелулердің болуын анықтау;
5. Таза көтергіштер мен шезлондық креслоларды, гидравликалық клапандарды;
6. Кәріз құбырларының розеткаларын құюды орындау;
7. Құбырлар мен санитарлық құрылғыларды бекітіңіз;
8. Қарым-қатынас құралдарын қолдану.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Кәріз желілеріндегі жер қазу жұмыстарын жүргізу технологиясы мен жабдықтары (пайдалану жауапкершілігі шегінде – бірінші тексеру ұңғымасына дейін);
2. Ұңғымалардағы газдың болуын анықтау әдістері;
3. Әртүрлі әдістерді қолдана отырып, 8 метрге дейінгі тереңдіктегі кәріз желілерін тазалау технологиясы мен жабдықтары;
4. Дренаждық жүйедегі және ішкі дренаждардағы ағып кетулер мен бітелулерді жою технологиясы мен жабдықтары;
5. Еңбек әрекетінде қолданылатын заттардың химиялық құрамы, құрылымы және қасиеттері;
6. Құбырлардың, каналдардың және науалардың стандартты еңістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Сумен жабдықтау жүйесіне, оның ішінде спринклер жүйесіне және өртке қарсы сумен жабдықтау жүйесіне мерзімді техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Су ыдыстарын, сумен жабдықтау учаскелерін және жалпы сумен жабдықтау жүйелерін шаю;
2. Құбырлардың, арматураның, арматураның, арматураның, бекіту құрылғыларының, майлау материалдарының және пайдалану материалдарының сапасы мен түрін анықтау;
3. Сумен жабдықтау жүйесінің негізгі және қосалқы жабдығының, оның ішінде суару жүйесі мен өртке қарсы су құбырының жай-күйін бағалау;
4. Тығыздағыштарды ауыстыру және май тығыздағыштарын орау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Үйдегі сумен жабдықтау жүйелерінің, оның ішінде суару жүйелері мен өртке қарсы су құбырларының түрлері, мақсаты, конструкциясы, жұмыс істеу принципі;

2. Виды, назначение, устройство, принцип работы повысительных и пожарных насосов;
3. Виды, назначение и способы применения труб, фитингов, фасонных частей, арматуры, средств крепления, смазочных и эксплуатационных материалов;
4. Виды, назначение и правила применения ручного и механизированного инструмента.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Выполнение периодического технического обслуживания систем отопления и горячего водоснабжения.
Умения:
4-5 разряд
1. Определять качество и вид труб, фитингов, фасонных частей, арматуры, средств крепления, смазочных и эксплуатационных материалов;
2. Оценивать степень прогрева отопительных приборов;
3. Оценивать состояние основного и вспомогательного оборудования системы отопления и горячего водоснабжения.
Знания:
4-5 разряд
1. Принципы гидравлической балансировки системы отопления в многоквартирных домах;
2. Системы отопления в зависимости от конструкции стояков и схем присоединения к ним радиаторов;
3. Параметры давления и температуры, допустимые в системах отопления и горячего водоснабжения, и методика их измерения.
Возможность признания навыка:
-
Навык 5:
Проведение простых ремонтных работ при техническом обслуживании и текущем ремонте домовых санитарно-технических систем и оборудования.
Умения:
4-5 разряд
1. Выполнять смену прокладок, набивку сальников;
2. Выполнять замену отдельных участков трубопроводов;
3. Выполнять замену фасонных частей, трапов, гидрозатворов (сифонов), ревизий;
4. Выполнять перекладку канализационного выпуска;
5. Промывать водонапорные баки, участки водопровода и системы водоснабжения в целом.
Знания:
4-5 разряд
1. Способы разметки мест установки креплений и приборов;
2. Виды шаблонов для разметки отверстий при установке приборов и правила пользования ими;
3. Устройство и принцип действия электродвигателей, трансформаторов, сварочного оборудования;
4. Свойства металлов и сплавов, неметаллических материалов;
5. Технология и техника подготовки домовых санитарно-технических систем и оборудования к сезонной эксплуатации;
6. Технология и техника проведения работ по ремонту систем отопления и горячего водоснабжения.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Установщик отопительных и сантехнических сетей
5
Мастер по водоснабжению
6
Инженер по технической эксплуатации санитарно-технического оборудования
7
Руководитель работ по монтажу систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха
8
Руководитель (управляющий)

2. Күшейткіш және өрт сорғыларының түрлері, мақсаты, конструкциясы, жұмыс істеу принципі;
3. Құбырларды, арматураларды, фитингтерді, арматураларды, бекіту құрылғыларын, майлау материалдарын және пайдалану материалдарын пайдалану түрлері, мақсаттары және әдістері;
4. Қол және электр аспаптарының түрлері, мақсаты және пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Жылу және ыстық су жүйелеріне мерзімді техникалық қызмет көрсету.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Құбырлардың, фитингтердің, арматураның, арматураның, бекіту құрылғыларының, майлау материалдарының және пайдалану материалдарының сапасы мен түрін анықтау;
2. Жылыту құрылғыларының қыздыру дәрежесін бағалау;
3. Жылу және ыстық сумен жабдықтау жүйесінің негізгі және қосалқы жабдықтарының жағдайын бағалау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Көппәтерлі үйлердегі жылу жүйелерін гидравликалық теңгерімдеудің принциптері;
2. Жылыту жүйелері, көтергіштердің конструкциясына және оларға радиаторларды қосу схемаларына байланысты;
3. Жылу және ыстық сумен жабдықтау жүйелерінде рұқсат етілген қысым мен температура параметрлері және оларды өлшеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 5:
Үйдің санитарлық жүйелері мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу кезінде қарапайым жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Тығыздағыштар мен тығыздағыштарды ауыстыру;
2. Құбырлардың жекелеген учаскелерін ауыстыру;
3. Арматураларды, дренаждарды, су тығыздағыштарды (сифондарды), ревизияларды ауыстыру;
4. Кәріз розеткасын ауыстыру;
5. Су ыдыстарын, сумен жабдықтау секцияларын және жалпы сумен жабдықтау жүйелерін шаю.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Бекіткіштер мен құрылғыларды орнату орындарын белгілеу әдістері;
2. Құрылғыларды орнату кезінде саңылауларды белгілеуге арналған шаблон түрлері және оларды пайдалану ережелері;
3. Электр қозғалтқыштарының, трансформаторлардың, дәнекерлеу жабдықтарының құрылымы мен жұмыс принципі;
4. Металдар мен қорытпалардың, металл емес материалдардың қасиеттері;
5. Үйдің санитарлық жүйелері мен жабдықтарын маусымдық пайдалануға дайындау технологиясы мен жабдықтары;
6. Жылу және ыстық сумен жабдықтау жүйелерін жөндеу технологиясы мен жабдықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Жылыту және сантехникалық желілерді орнатушы
5
Сумен жабдықтау шебері
6
Санитарлық-техникалық жабдықтарды техникалық пайдалану жөніндегі инженер
7
Сумен жабдықтау, жылыту және ауаны баптау жүйелерін монтаждау жөніндегі жұмыстардың басшысы
8
Басшы (басқарушы)

17. Карточка профессии "Установщик отопительных и сантехнических сетей":
Код группы:
7126-9
Код наименования занятия:
7126-9-025
Наименование профессии:
Установщик отопительных и сантехнических сетей
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7478).
865. Слесарь – сантехник, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Монтаж и эксплуатация инженерных систем объектов жилищно-коммунального хозяйства
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее двух лет в области монтажа санитарно-технических систем и оборудования
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7126-9-026 Установщик сантехнических и газовых установок
Основная цель деятельности:
Обеспечение эксплуатационной надежности инженерной инфраструктуры, безопасности жизнедеятельности, постоянной готовности инженерных коммуникаций для предоставления услуг теплоснабжения, водоснабжения и водоотведения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка и выполнение работ по текущему ремонту санитарно-технических систем и оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка и выполнение работ по текущему ремонту санитарно-технических систем и оборудования.
Навык 1:
Подготовка системы холодного водоснабжения, в том числе поливочной системы и системы противопожарного водопровода, к сезонной эксплуатации.
Умения:
6 разряд
1. Выполнять подготовку системы холодного водоснабжения, в том числе поливочной системы и системы противопожарного водопровода, к сезонной эксплуатации;
2. Оценивать состояние основного и вспомогательного оборудования системы водоснабжения, в том числе поливочной системы и системы противопожарного водопровода;
3. Выполнять смену прокладок, набивку сальников;
4. Выполнять техническое обслуживание и ремонт циркуляционных, повысительных и пожарных насосов.
Знания:
6 разряд
1. Правила чтения чертежей, условных обозначений;
2. Виды, назначение, устройство, принцип работы системы холодного водоснабжения, в том числе поливочной системы и системы противопожарного водопровода;

17. Кәсіптің карточкасы "Жылыту және сантехникалық желілерді орнатушы":
Топтың коды:
7126-9
Қызмет атауының коды:
7126-9-025
Кәсіптің атауы:
Жылыту және сантехникалық желілерді орнатушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-Ө-М бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 тіркелді).
865. Слесарь – сантехник, 2-6 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің инженерлік жүйелерін монтаждау және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау саласында кемінде екі жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7126-9-026 Сантехникалық және газ жабдықтарын орнатушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Инженерлік инфрақұрылымның пайдалану сенімділігін, тіршілік қауіпсіздігін, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және канализация қызметтерін көрсетуге инженерлік коммуникациялардың тұрақты дайындығын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Санитарлық жүйелер мен жабдықтарды ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды дайындау және орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Санитарлық жүйелер мен жабдықтарды ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды дайындау және орындау.
Дағды 1:
Суық сумен жабдықтау жүйесін, оның ішінде суару жүйесін және өртке қарсы сумен жабдықтау жүйесін маусымдық пайдалануға дайындау.
Машықтар:
6 разряд
1. Суық сумен жабдықтау жүйесін, оның ішінде суару жүйесін және өртке қарсы сумен жабдықтау жүйесін маусымдық пайдалануға дайындау;
2. Сумен жабдықтау жүйесінің негізгі және қосалқы жабдықтарының, оның ішінде суару жүйесі мен өртке қарсы су құбырының жай-күйін бағалау;
3. Тығыздағыштар мен тығыздағыштарды ауыстыру;
4. Айналым, күшейткіш және өрт сорғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау.
Білімдер:
6 разряд
1. Сызбаларды, шартты белгілерді оқу ережелері;
2. Суық сумен жабдықтау жүйесінің, оның ішінде суару жүйесі мен өртке қарсы су құбырының түрлері, мақсаты, құрылымы, жұмыс істеу принципі;

3. Виды, назначение и способы применения труб, фитингов, фасонных частей, арматуры, средств крепления, смазочных и эксплуатационных материалов;
4. Технология и техника проведения гидравлических испытаний систем.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Подготовка систем отопления и горячего водоснабжения к сезонной эксплуатации.
Умения:
6 разряд
1. Чтение рабочих чертежей, таблиц, принципиальных схем водопроводных и канализационных сетей, в том числе с помощью прикладного программного обеспечения;
2. Проведение проверки исправности, ремонта и замены насосов, запорно-регулирующей, водоразборной арматуры, контрольно-измерительных приборов, автоматических регуляторов и устройств, коллективных (общедомовых) приборов учета, расширительных баков и элементов, скрытых от постоянного наблюдения (разводящих трубопроводов и оборудования на чердаках, в подвалах и каналах);
3. Наращивание недостающего количества секций на радиаторы;
4. Наладка индивидуальных тепловых пунктов и водоподкачек;
5. Проведение гидравлических испытаний;
6. Консервация (расконсервация) систем центрального отопления.
Знания:
6 разряд
1. Технология и техника проведения работ по ремонту систем отопления и горячего водоснабжения;
2. Виды, назначение, устройство, принцип работы систем отопления и горячего водоснабжения;
3. Виды, назначение и способы применения труб, фитингов, фасонных частей, арматуры, средств крепления, смазочных и эксплуатационных материалов;
4. Технология и техника проведения гидравлических испытаний систем отопления и горячего водоснабжения.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Определение технического состояния домовых санитарно-технических систем и оборудования.
Умения:
6 разряд
1. Пользоваться современным диагностическим оборудованием для выявления скрытых дефектов состояния сетей и трубопроводов на домовых санитарно-технических системах и оборудования;
2. Определять места утечек рабочей среды после проведенных ремонтных работ;
3. Определять состояния сетей и трубопроводов диагностическими приборами;
4. Определять рациональные и безопасные маршруты следования для осмотра домовых водопроводно-канализационных сетей, санитарно-технических систем и оборудования;
5. Выявлять поверхностные дефекты на домовых санитарно-технических системах и оборудования;
6. Применять требования технических регламентов при визуальном и инструментальном обследовании домовых водопроводно-канализационных сетей, санитарно-технических систем и оборудования.
Знания:
6 разряд
1. Методы контроля герметичности резьбовых и сварных соединений;

3. Құбырларды, арматураларды, фитингтерді, арматураларды, бекіту құрылғыларын, майлау материалдарын және пайдалану материалдарын пайдалану түрлері, мақсаттары және әдістері;
4. Жүйелердің гидравликалық сынақтарын жүргізу технологиясы мен жабдықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жылу және ыстық сумен жабдықтау жүйелерін маусымдық пайдалануға дайындау.
Машықтар:
6 разряд
1. сумен жабдықтау және су бұру желілерінің жұмыс сызбаларын, кестелерін, схемалық сызбаларын оқу, оның ішінде қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану;
2. Сорғылардың, өшіру және реттеу арматурасының, су арматурасының, бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматты реттегіштер мен құрылғылардың, ұжымдық (жалпы үй) есепке алу аспаптарының, кеңейту цистерналарының және тұрақты бақылаудан жасырылған элементтердің (тарату құбырлары мен жабдықтарының) жұмысқа жарамдылығын тексеру, жөндеу және ауыстыру. шатырларда, жертөлелерде және каналдарда);
3. Радиаторларға арналған секциялардың жетіспейтін санын көбейту;
4. Жеке жылыту пункттері мен су сорғыларын орнату;
5. Гидравликалық сынақтарды жүргізу;
6. Орталық жылу жүйелерін консервациялау (қайта консервациялау).
Білімдер:
6 разряд
1. Жылу және ыстық сумен жабдықтау жүйелерін жөндеу технологиясы мен жабдықтары;
2. Жылу және ыстық сумен жабдықтау жүйелерінің түрлері, мақсаты, құрылымы, жұмыс принципі;
3. Құбырларды, арматураларды, фитингтерді, арматураларды, бекіту құрылғыларын, майлау материалдарын және пайдалану материалдарын пайдалану түрлері, мақсаттары және әдістері;
4. Жылу және ыстық сумен жабдықтау жүйелерінің гидравликалық сынақтарын жүргізу технологиясы мен жабдықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Тұрмыстық санитарлық жүйелер мен жабдықтардың техникалық жағдайын анықтау.
Машықтар:
6 разряд
1. Үйдегі санитарлық жүйелер мен жабдықтардағы желілер мен құбырлардың жағдайындағы жасырын ақауларды анықтау үшін заманауи диагностикалық жабдықты пайдалану;
2. Жөндеу жұмыстарынан кейін жұмыс сұйықтығының ағып кету орнын анықтау;
3. Диагностикалық құрылғылардың көмегімен желілер мен құбырлардың жағдайын анықтау;
4. Үйдегі сумен жабдықтау және су бұру желілерін, санитарлық жүйелер мен жабдықтарды тексерудің ұтымды және қауіпсіз бағыттарын анықтау;
5. Үйдегі санитарлық жүйелер мен жабдықтардың бетіндегі ақауларды анықтау;
6. Үйдегі сумен жабдықтау және су бұру желілерін, санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды визуалды және аспаптық тексеру кезінде техникалық регламенттердің талаптарын қолдану.
Білімдер:
6 разряд
1. Бұрандалы және дәнекерленген қосылыстардың герметикалығын бақылау әдістері;

2. Методы оценки технического состояния домовых водопроводно-канализационных сетей, санитарно-технических систем и оборудования;
3. Методы визуального и инструментального обследования сетей водоснабжения и водоотведения;
4. Устройство, принцип работы и общие технические характеристики домовых водопроводно-канализационных сетей, санитарно-технических систем и оборудования;
5. Номенклатура материалов, изделий, инструмента и приспособлений, применяемых при ремонте домовых водопроводно-канализационных сетей, санитарно-технических систем и оборудования;
6. Внешние проявления поверхностных дефектов на домовых санитарно-технических системах и оборудования;
7. Основы гидравлики.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Выполнение работ по текущему ремонту систем холодного водоснабжения, в том числе поливочной системы и системы противопожарного водопровода.
Умения:
6 разряд
1. Устранять мелкие неисправности в работе повысительных и пожарных насосов;
2. Выполнять гидравлическое испытание системы холодного водоснабжения, применять пресс для опрессовки системы;
3. Выполнять замену участков трубопроводов, запорно-регулирующей, водоразборной арматуры, внутренних пожарных кранов, контрольно-измерительных приборов.
Знания:
6 разряд
1. Устройство и приемы эксплуатации станков для гнутья и резки труб;
2. Устройство и принцип действия электродвигателей, трансформаторов, сварочного оборудования;
3. Свойства металлов и сплавов, неметаллических материалов;
4. Технология и техника проведения работ по ремонту систем холодного водоснабжения, в том числе поливочной системы и системы противопожарного водопровода.
Возможность признания навыка:
-
Навык 5:
Выполнение работ по текущему ремонту систем отопления и горячего водоснабжения.
Умения:
6 разряд
1. Выполнять замену запорно-регулирующей, водоразборной арматуры, контрольно-измерительных приборов;
2. Выполнять крепление трубопроводов, приборов и оборудования;
3. Устранять мелкие неисправности в работе расширительных баков, водоподогревателей, циркуляционных насосов.
Знания:
6 разряд
1. Форма, структура технического задания;
2. Устройство и принцип действия электродвигателей, трансформаторов, сварочного оборудования;
3. Свойства металлов и сплавов, неметаллических материалов;
4. Устройство и приемы эксплуатации станков для гнутья и резки труб.
Возможность признания навыка:
-
Навык 6:
Выполнение работ по текущему ремонту внутренней системы канализации и санитарно-технических приборов.
Умения:
6 разряд
1. Выполнять замену фасонных частей, трапов, сифонов, ревизий;
2. Выполнять перекладку канализационного выпуска;

2. Үйдегі сумен жабдықтау және су бұру желілерінің, санитарлық жүйелер мен жабдықтардың техникалық жағдайын бағалау әдістері;
3. Сумен жабдықтау және су бұру желілерін көзбен және аспаптық тексеру әдістері;
4. Үйдегі сумен жабдықтау және су бұру желілерінің, санитарлық жүйелер мен жабдықтардың құрылымы, жұмыс істеу принципі және жалпы техникалық сипаттамалары;
5. Үйдегі сумен жабдықтау және су бұру желілерін, санитарлық жүйелер мен жабдықтарды жөндеуде қолданылатын материалдардың, бұйымдардың, құралдар мен құрылғылардың ассортименті;
6. Тұрмыстық санитарлық жүйелер мен жабдықтардағы беткі ақаулардың сыртқы көріністері;
7. Гидравлика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Суық сумен жабдықтау жүйелеріне, оның ішінде суару жүйелеріне және өртке қарсы су құбырларына ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
6 разряд
1. Күшейткіш және өрт сорғыларының жұмысындағы ұсақ ақауларды жою;
2. Суық сумен жабдықтау жүйесін гидравликалық сынақтан өткізіңіз, жүйені сынау үшін прессті қолдану;
3. Құбырлардың учаскелерін, өшіру және реттеу клапандарын, су арматурасын, ішкі өрт сөндіру крандарын және аспаптарды ауыстыру.
Білімдер:
6 разряд
1. Құбырларды майыстыруға және кесуге арналған станоктардың конструкциясы және жұмыс істеу техникасы;
2. Электр қозғалтқыштарының, трансформаторлардың, дәнекерлеу жабдықтарының құрылымы мен жұмыс принципі;
3. Металдар мен қорытпалардың, металл емес материалдардың қасиеттері;
4. Суық сумен жабдықтау жүйелерін, оның ішінде суару жүйелерін және өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерін жөндеу технологиясы мен жабдықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 5:
Жылу және ыстық сумен жабдықтау жүйелеріне ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
6 разряд
1. Өшіру және реттеу клапандарын, су арматурасын, бақылау-өлшеу аспаптарын ауыстыру;
2. Құбырларды, аспаптар мен жабдықтарды бекітіңіз;
3. Кеңейту цистерналарының, су жылытқыштарының, айналым сорғыларының жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.
Білімдер:
6 разряд
1. Техникалық шарттар нысаны, құрылымы;
2. Электр қозғалтқыштарының, трансформаторлардың, дәнекерлеу жабдықтарының құрылымы мен жұмыс принципі;
3. Металдар мен қорытпалардың, металл емес материалдардың қасиеттері;
4. Құбырларды майыстыруға және кесуге арналған станоктарды құрастыру және пайдалану техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 6:
Ішкі кәріз жүйесіне және санитарлық-техникалық құрылғыларға ағымдық жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
6 разряд
1. Арматураларды, дренаждарды, сифондарды, ревизияларды ауыстыру;
2. Кәріз розеткасын ауыстыру;

3. Выполнять ремонт и замену гидрозатворов;
4. Выполнять крепление и монтаж трубопроводов, приборов и оборудования, в том числе с помощью монтажных поршневых пистолетов.
Знания:
6 разряд
1. Устройство монтажных поршневых пистолетов и правила их применения;
2. Системы разводов от стояков;
3. Способы разметки мест установки креплений и приборов
Возможность признания навыка:
-
Навык 7:
Выполнение работ по монтажу и наладке домовых санитарно-технических систем и оборудования.
Умения:
6 разряд
1. Проверять работоспособность инструментов и приспособлений для оценки качества выполненных работ;
2. Оценивать степень прогрева отопительных приборов;
3. Оценивать состояние основного и вспомогательного оборудования системы отопления;
4. Применять пневматические и электрические инструмента при выполнении сборочных работ;
5. Проверять давление и температуру теплоносителя в системе теплоснабжения.
Знания:
6 разряд
1. Инструкции по эксплуатации используемого оборудования в объеме, необходимом для выполнения задания;
2. Принципы работы системы отопления;
3. Устройство и способы ремонта циркуляционных насосов;
4. Технология и техника проведения работ по ремонту и наладке элеваторных узлов и системы отопления здания в целом;
5. Системы отопления в зависимости от конструкции стояков и схем присоединения к ним радиаторов;
6. Классификация систем отопления по радиусу действия;
7. Классификация систем отопления по способу циркуляции воды;
8. Давление, допустимое в системах отопления;
9. Температура, допустимая в системах отопления;
10. Устройство и способы монтажа трубопроводных систем из стальных и полимерных труб.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер по водоснабжению
6
Инженер по технической эксплуатации санитарно-технического оборудования
7
Руководитель работ по монтажу систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха
8
Руководитель (управляющий)
18. Карточка профессии "Мастер по водоснабжению":
Код группы:
3113-5
Код наименования занятия:
3113-5-001
Наименование профессии:
Мастер по водоснабжению
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

3. Су тығыздағыштарын жөндеу және ауыстыру;
4. Құбырларды, аспаптар мен жабдықтарды, соның ішінде монтаждық поршеньді мылтықтарды қолдана отырып, оларды бекіту және орнату.
Білімдер:
6 разряд
1. Поршеньді зеңбіректердің конструкциясы және оларды орнату, пайдалану ережелері;
2. Көтергіштерді тарату жүйелері;
3. Бекіткіштер мен құрылғыларды орнату орындарын белгілеу әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 7:
Тұрмыстық санитарлық жүйелер мен жабдықтарды монтаждау және реттеу бойынша жұмыстарды жүргізу.
Машықтар:
6 разряд
1. Орындалған жұмыстардың сапасын бағалау үшін құралдар мен құрылғылардың функционалдығын тексеру;
2. Жылыту құрылғыларының қыздыру дәрежесін бағалау;
3. Жылу жүйесінің негізгі және қосалқы жабдықтарының жағдайын бағалау;
4. Құрастыру жұмыстарын орындау кезінде пневматикалық және электрлік құралдарды қолдану;
5. Жылыту жүйесіндегі салқындатқыштың қысымы мен температурасын тексеру.
Білімдер:
6 разряд
1. Тапсырманы орындау үшін қажетті көлемде қолданылатын жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар;
2. Жылу жүйесінің жұмыс істеу принциптері;
3. Айналым сорғыларының құрылымы мен жөндеу әдістері;
4. Лифт қондырғыларын және жалпы ғимараттың жылу жүйесін жөндеу және реттеу технологиясы мен жабдықтары;
5. Жылыту жүйелері, көтергіштердің конструкциясына және оларға радиаторларды қосу схемаларына байланысты;
6. Әсер ету радиусы бойынша жылу жүйелерінің жіктелуі;
7. Су айналымы әдісі бойынша жылу жүйелерінің классификациясы;
8. Жылу жүйелеріндегі рұқсат етілген қысым;
9. Жылу жүйелеріндегі рұқсат етілген температура;
10. Болат және полимерлік құбырлардан жасалған құбырлар жүйелерін құрастыру және орнату әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Сумен жабдықтау шебері
6
Санитарлық-техникалық жабдықтарды техникалық пайдалану жөніндегі Инженер
7
Сумен жабдықтау, жылыту және ауаны баптау жүйелерін монтаждау жөніндегі жұмыстардың басшысы
8
Басшы (басқарушы)
18. Кәсіптің карточкасы "Сумен жабдықтау жөніндегі мастер":
Топтың коды:
3113-5
Қызмет атауының коды:
3113-5-001
Кәсіптің атауы:
Сумен жабдықтау жөніндегі мастер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
90. Мастер участка
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее одного года работы на рабочих местах в технологическом подразделении водоснабжения
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
3114-2-004 Техник по эксплуатации сетей и сооружений водопроводно-канализационного хозяйства
Основная цель деятельности:
Эксплуатация, проектирование, монтаж, техническое обслуживание и ремонт оборудования и систем водоснабжения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение эксплуатации и комплексного технического обслуживания систем водоснабжения.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение эксплуатации и комплексного технического обслуживания систем водоснабжения.
Навык 1:
Комплексная проверка технического состояния систем водоснабжения и водоотведения.
Умения:
1. Проводить визуальные наблюдения, инструментальные обследования сооружений и испытания оборудования систем водоснабжения.
2. Диагностировать техническое состояние систем автоматизации, основного и вспомогательного оборудования, контролировать исправность механизмов, приспособлений, инструментов, технологической оснастки.
3. Выполнять анализ состояния и динамики функционирования средств и систем автоматизации.
4. Осуществлять подготовку рабочего места к выполнению задач водоснабжения и водоотведения, соблюдая технику безопасности и нормы охраны здоровья.
5. Контролировать функциональное назначение, принципы работы, области применения, правила и регламенты по уходу и техническому обслуживанию оборудования и материалов, а также действия при их повреждениях.
Знания:
1. Принципы безопасности и защиты окружающей среды и их применение при поддержании рабочей зоны в надлежащем состоянии.
2. Принципы и методы организации работы по диагностике технического состояния систем автоматизации, основного и вспомогательного оборудования, контроля и управления систем водоснабжения.
3. Параметры контроля технологических процессов, оборудования, механизмов, приспособлений, инструментов, технологической оснастки, значения которых обеспечивают качественную работу систем водоснабжения.

"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
90. Учаске мастері.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Сумен жабдықтаудың технологиялық бөлімшесінде жұмыс орындарында кемінде бір жыл жұмыс істеу
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3114-2-004 Су құбыры-кәріз шаруашылығы желілері мен құрылыстарын пайдалану жөніндегі техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сумен жабдықтау жабдықтары мен жүйелерін пайдалану, жобалау, монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сумен жабдықтау жүйелерін пайдалануды және кешенді жөндеуді қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Сумен жабдықтау жүйелерін пайдалануды және кешенді жөндеуді қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Сумен жабдықтау және сарқынды су жүйелерінің техникалық жағдайын кешенді тексеру.
Машықтар:
1. Көрнекі бақылаулар, құрылымдарды аспаптық тексеру және сумен жабдықтау жүйелерінің жабдықтарын сынау;
2. Автоматтандыру жүйелерінің, негізгі және қосалқы жабдықтардың техникалық жағдайын диагностикалау, механизмдердің, құрылғылардың, құралдардың, технологиялық жабдықтардың жұмысқа жарамдылығын бақылау;
3. Автоматтандыру құралдары мен жүйелерінің жұмыс істеу күйі мен динамикасына талдау жасау;
4. Қауіпсіздік техникасы мен санитарлық нормаларды сақтай отырып, жұмыс орнын сумен жабдықтау және канализация жұмыстарын орындауға дайындау;
5. Функционалдық мақсатын, жұмыс істеу принциптерін, қолдану салаларын, жабдықтар мен материалдарды күту және күту ережелері мен ережелерін, сондай-ақ олардың зақымдануы кезіндегі әрекеттерді бақылау.
Білімдер:
1. Қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау принциптері және оларды жұмыс аймағын күтіп ұстауда қолдану;
2. Автоматтандыру жүйелерінің, негізгі және қосалқы жабдықтардың техникалық жағдайын диагностикалау, сумен жабдықтау жүйелерін бақылау және басқару жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырудың принциптері мен әдістері;
3. Мәндері сумен жабдықтау жүйелерінің жоғары сапалы жұмысын қамтамасыз ететін технологиялық процестерді, жабдықтарды, механизмдерді, құрылғыларды, құралдарды, технологиялық жабдықтарды бақылау параметрлері;

4. Требования охраны труда, производственной санитарии, электробезопасности и противопожарной защиты, применяемые в отношении производственного персонала, окружающей среды, оборудования и материалов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Техническое обслуживание электрооборудования систем водоснабжения и водоотведения.
Умения:
1. Производить подключение и отключение электрооборудования, установленного в системах водоснабжения.
2. Определять и исправлять неточности при монтаже и работе электрооборудования систем водоснабжения.
3. Идентифицировать различные узлы и детали в системах управления и автоматизации электрооборудования, определять их функциональное назначение.
4. Производить замену дефектных узлов и деталей в системах управления и автоматизации электрооборудования.
5. Измерять параметры электрооборудования и выполнять анализ их результатов.
6. Подключать электрооборудование, системы автоматизации в соответствии с электрическими схемами, промышленными стандартами и требованиями электробезопасности.
7. Производить установку, настройку и регулировку (калибровку) электрических систем и систем датчиков.
8. Проводить инструктаж и оказывать помощь работникам при освоении новых видов электрооборудования, систем и средств его автоматизации.
Знания:
1. Функциональное назначение, принципы работы, области применения, правила и регламенты по уходу и техническому обслуживанию электрооборудования, систем автоматизации и управления, а также действия при их повреждениях.
2. Схемы подключения электрооборудования, трубопроводов и контрольно-измерительного оборудования, а также техническая документация и руководство по эксплуатации.
3. Методы и требования защиты при эксплуатации электрических систем.
4. Опасные факторы, связанные с эксплуатацией электрических систем и электрооборудования, нормы и требования по электробезопасности.
5. Методы обнаружения неисправностей электрических сетей и электрооборудования.
6. Стратегии и методы обеспечения энергосбережения и достижения энергоэффективности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Техническое обслуживание механического, пневматического, гидравлического оборудования систем водоснабжения.
Умения:
1. Осуществлять ремонт узлов и деталей оборудования систем водоснабжения
2. Осуществлять наблюдение за работой применяемого технологического оборудования и управлять им.
3. Регулировать и (или) калибровать агрегаты, узлы и системы в соответствии с инструкциями по эксплуатации.
4. Обеспечивать исправность агрегатов, оборудования и систем.
5. Осуществлять настройку необходимых технологических параметров.

4. Өндірістік персоналға, қоршаған ортаға, жабдықтар мен материалдарға қойылатын еңбекті қорғауға, өндірістік санитарияға, электр қауіпсіздігіне және өрттен қорғауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Сумен жабдықтау және сарқынды су жүйелерінің электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету
Машықтар:
1. Сумен жабдықтау жүйелерінде орнатылған электр жабдығын қосу және ажырату;
2. Сумен жабдықтау жүйелерінің электр жабдықтарын монтаждау және пайдалану кезіндегі қателіктерді анықтау және түзету:
3. Электр жабдықтарын басқару және автоматтандыру жүйелеріндегі әртүрлі тораптар мен бөлшектерді анықтау, олардың функционалдық мақсатын анықтау;
4. Электр жабдықтарын басқару және автоматтандыру жүйелеріндегі ақаулы тораптар мен бөлшектерді ауыстыру;
5. Электр жабдықтарының параметрлерін өлшеу және олардың нәтижелерін талдау;
6. Электр сызбаларына, өнеркәсіптік стандарттарға және электр қауіпсіздігі талаптарына сәйкес электр жабдықтары мен автоматика жүйелерін қосу;
7. Электрлік және сенсорлық жүйелерді орнату, конфигурациялау және реттеу (калибрлеу);
8. Қызметкерлерге электр жабдықтарының, автоматика жүйелері мен құралдарының жаңа түрлерін меңгеру бойынша нұсқау беру және көмек көрсету.
Білімдер:
1. Функционалдық мақсаты, жұмыс істеу принциптері, қолдану салалары, электр жабдықтарын, автоматика және басқару жүйелерін күту және техникалық қызмет көрсету ережелері мен ережелері, сондай-ақ олардың зақымдануы кезіндегі әрекеттер;
2. Электр жабдықтарын, құбырларды және бақылау-өлшеу аспаптарын қосу схемалары, сондай-ақ техникалық құжаттама және пайдалану нұсқаулары;
3. Электр жүйелерін пайдалану кезінде қорғау әдістері мен талаптары;
4. Электр жүйелері мен электр жабдықтарының жұмысына байланысты қауіпті факторлар, электр қауіпсіздігінің нормалары мен талаптары;
5. Электр желілері мен электр жабдықтарындағы ақауларды анықтау әдістері;
6. Энергия үнемдеуді қамтамасыз ету және энергия тиімділігіне қол жеткізудің стратегиялары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Сумен жабдықтау жүйелерінің механикалық, пневматикалық, гидравликалық жабдықтарына қызмет көрсету.
Машықтар:
1. Сумен жабдықтау жүйесі жабдықтарының бөлшектері мен бөлшектерін жөндеу;
2. Қолданылатын технологиялық жабдықтың жұмысын қадағалау және басқару;
3. Пайдалану нұсқауларына сәйкес блоктарды, бөлшектерді және жүйелерді реттеу және (немесе) калибрлеу;
4. Агрегаттардың, жабдықтардың және жүйелердің жұмысқа жарамдылығын қамтамасыз ету;
5. Қажетті технологиялық параметрлерді конфигурациялау;

6. Выявлять источники затрат и определять методы их минимизации.
7. Определять техническое состояние оборудования, выполнять профилактическое обслуживание или ремонт оборудования.
8. Создавать легко реализуемые и надежные временные решения в чрезвычайных ситуациях.
9. Проводить инструктаж и оказывать помощь работникам при освоении новых видов механического оборудования, систем и средств его автоматизации.
Знания:
1. Функциональное назначение, принципы работы, области применения, правила и регламенты по уходу и техническому обслуживанию оборудования, его агрегатов и узлов.
2. Основные сведения о конструкциях, материалах узлов и деталей оборудования.
3. Основные методы обработки материалов, технологические процессы ремонта и восстановления деталей, узлов и агрегатов.
4. Критерии и методы диагностирования оборудования и систем; аналитические методы обнаружения неисправностей.
5. Принципы и способы генерации творческих и инновационных решений по повышению надежности и эффективности оборудования.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер по технической эксплуатации санитарно-технического оборудования
7
Руководитель работ по монтажу систем водоснабжения отопления и кондиционирования воздуха
8
Руководитель (управляющий)
19. Карточка профессии "Мастер по тепловодоснабжению":
Код группы:
3113-5
Код наименования занятия:
3113-5-002
Наименование профессии:
Мастер по тепловодоснабжению
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
90. Мастер участка
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы в должности мастера не менее двух лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:

6. Шығындардың көздерін анықтау және оларды азайту әдістерін анықтау;
7. Жабдықтың техникалық жағдайын анықтау, жабдыққа профилактикалық қызмет көрсету немесе жөндеу жұмыстарын жүргізу;
8. Төтенше жағдайларда оңай орындалатын және сенімді уақытша шешімдерді жасау;
9. Механикалық жабдықтардың, автоматтандыру жүйелері мен құралдарының жаңа түрлерін меңгеру бойынша қызметкерлерге нұсқау беру және көмек көрсету.
Білімдер:
1. Функционалдық мақсаты, жұмыс істеу принциптері, қолдану салалары, жабдықты, оның тораптары мен тораптарын күту және күту ережелері мен ережелері;
2. Құрамдас бөлшектер мен жабдық бөлшектерінің конструкциялары, материалдары туралы негізгі мәліметтер:
3. Материалдарды өңдеудің негізгі әдістері, бөлшектерді, тораптар мен тораптарды жөндеу және қалпына келтірудің технологиялық процестері;
4. Жабдықтар мен жүйелерді диагностикалау критерийлері мен әдістері; ақауларды анықтаудың аналитикалық әдістері;
5. Жабдықтың сенімділігі мен тиімділігін арттыру үшін креативті және инновациялық шешімдерді құрудың принциптері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Санитарлық-техникалық жабдықтарды техникалық пайдалану жөніндегі инженер
7
Сумен жабдықтау, жылыту және ауаны баптау жүйелерін монтаждау жөніндегі жұмыстардың басшысы
8
Басшы (басқарушы)
19. Кәсіптің карточкасы "Жылумен жабдықтау жөніндегі мастер":
Топтың коды:
3113-5
Қызмет атауының коды:
3113-5-002
Кәсіптің атауы:
Жылумен жабдықтау жөніндегі мастер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
90. Учаске мастері.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Шебер лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде екі жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3113-5-001 Мастер по водоснабжению
Основная цель деятельности:
Эксплуатация оборудования, трубопроводов и арматуры тепловых сетей, обеспечивающая их надежное, бесперебойное, безаварийное функционирование
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация работ по эксплуатации оборудования, трубопроводов и арматуры тепловых сетей.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация работ по эксплуатации оборудования, трубопроводов и арматуры тепловых сетей.
Навык 1:
Подготовка и контроль выполнения работ по эксплуатации оборудования, трубопроводов и арматуры тепловых сетей.
Умения:
1. Оценивать работоспособность дренажных устройств систем теплоснабжения.
2. Вести оперативно-техническую и отчетную документацию.
3. Оценивать на соответствие техническим требованиям новое оборудование тепловых сетей.
4. Оценивать рациональность потребления тепловой энергии.
5. Определять характер неисправностей в работе оборудования тепловых сетей.
6. Осваивать новые устройства (по мере их внедрения).
7. Организовывать работу при внедрении новых устройств (по мере их внедрения).
8. Применять справочные материалы, анализировать научно-техническую информацию в области эксплуатации оборудования тепловых сетей
9. Соблюдать требования охраны труда при производстве работ.
10. Готовить предложения для производственных инструкций по эксплуатации оборудования.
11. Оказывать первую помощь пострадавшим на производстве.
Знания:
1. Меры пожарной безопасности при проведении огневых работ на энергетических объектах и приемы оказания первой помощи при несчастных случаях на производстве.
2. Правила безопасности при работе с инструментом и приспособлениями, требования безопасности при проведении наладки и испытаний теплотехнического оборудования и систем теплоснабжения, и правила промышленной безопасности.
3. Требования охраны труда при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей, устройство и принцип действия технических средств безопасности и средств противопожарной защиты опасности.
4. Методы определения качества материалов, пригодности арматуры в зависимости от параметров среды, нормы и расценки на выполняемые работы, порядок их пересмотра.
5. Правила оформления отчетной документации по результатам испытаний и наладки теплотехнического оборудования и систем теплоснабжения.
6. Правила работы в условиях пересечения трасс тепловых сетей с коммуникациями.
7. Последовательность выполнения операций при разборке и сборке трубопроводов бесканальной прокладки и правила установки компенсаторов всех типов.

3113-5-001 Сумен жабдықтау жөніндегі мастер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу желілерінің жабдықтарын, құбырларын және арматураларын пайдалану, олардың сенімді, үздіксіз, ақаусыз жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жылу желілерінің жабдықтарын, құбырларын және арматураларын пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жылу желілерінің жабдықтарын, құбырларын және арматураларын пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
Дағды 1:
Жылу желілерінің жабдықтарын, құбырларын және арматураларын пайдалану бойынша жұмыстарды дайындау және бақылау.
Машықтар:
1. Жылумен жабдықтау жүйелерінің дренаждық құрылғыларының жұмысын бағалау;
2. Пайдалану, техникалық және есеп беру құжаттамасын жүргізу;
3. Жаңа жылу желілерінің жабдықтарының техникалық талаптарға сәйкестігін бағалау;
4. Жылу энергиясын тұтынудың ұтымдылығын бағалау;
5. Жылу желілерінің жабдықтарының жұмысындағы ақаулардың сипатын анықтау;
6. Жаңа құрылғыларды меңгеру (олар енгізілген кезде);
7. Жаңа құрылғыларды енгізу кезінде жұмысты ұйымдастыру (олар енгізілген кезде);
8. Анықтамалық материалдарды қолдану, жылу желілерінің жабдықтарын пайдалану саласындағы ғылыми-техникалық ақпаратты талдау;
9. Жұмысты орындау кезінде еңбекті қорғау талаптарын сақтау;
10. Жабдықтарды пайдалану бойынша өндірістік нұсқаулықтарға ұсыныстар дайындау;
11. Жұмыс орнында зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
1. Энергетикалық объектілердегі ыстық жұмыс кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары және өндірістегі жазатайым оқиғалар кезіндегі алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдері;
2. Құралдармен және құрылғылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері, жылу жабдықтары мен жылумен жабдықтау жүйелерін баптау және сынау кезіндегі қауіпсіздік талаптары және өнеркәсіптік қауіпсіздік ережелері;
3. Электр станциялары мен жылу желілерінің жылу механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі еңбек қауіпсіздігі талаптары, техникалық қауіпсіздік құралдарының және өрт қаупінен қорғау құралдарының құрылымы мен жұмыс принципі;
4. Қоршаған ортаның параметрлеріне, орындалатын жұмыстардың стандарттары мен бағасына байланысты материалдардың сапасын, арматураның жарамдылығын анықтау әдістері, оларды қайта қарау тәртібі;
5. Жылу жабдықтары мен жылумен жабдықтау жүйелерін сынау және реттеу нәтижелері бойынша есеп құжаттамасын жасау қағидалары;
6. Жылу желілерінің трассалары коммуникациялармен қиылысатын жағдайларда жұмыс істеу ережелері;
7. Каналсыз монтажға арналған құбырларды бөлшектеу және монтаждау кезіндегі операциялардың реттілігі және барлық үлгідегі компенсаторларды орнату ережелері;

8. Порядок и правила проведения наладки и испытаний теплотехнического оборудования и систем теплоснабжения.
9. Порядок подготовки работников к обслуживанию теплотехнического оборудования и систем теплоснабжения.
10. Способы прокладки, крепления трубопроводов в каналах, траншеях и тоннелях и правила соблюдения уклонов.
11. Технология ремонта, эксплуатации и технического обслуживания тепловых пунктов и тепловых сетей.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Руководство деятельностью бригады по эксплуатации оборудования, трубопроводов и арматуры тепловых сетей.
Умения:
1. Определять состав и последовательность необходимых действий при выполнении работ и формулировать задания подчиненным работникам.
2. Планировать работу подчиненных работников и организовывать рабочие места, их техническое оснащение.
3. Принимать управленческие решения на основе анализа оперативной рабочей ситуации и рассчитывать количество материалов/ ресурсов для выполнения работы.
4. Проводить инструктажи работников по технологии и безопасному выполнению работ и организовывать проведение противоаварийных и противопожарных тренировок.
5. Подбирать инструменты, оборудование и материалы, необходимые для работы бригады и оценивать безопасность условий для выполнения работ.
6. Организовывать, вести совещания работников, оперативно-техническую/отчетную документацию.
7. Оценивать результаты деятельности подчиненных работников.
8. Оказывать первую помощь пострадавшим на производстве.
9. Соблюдать требования охраны труда при производстве работ.
Знания:
1. Меры пожарной безопасности при проведении огневых работ на энергетических объектах, приемы оказания первой помощи при несчастных случаях на производстве
2. Нормативные документы по организации. противопожарных и противоаварийных тренировок, план пожаротушения, инструкции по расследованию и учету аварий и технологических нарушений, несчастных случаев на производстве, правила работы с персоналом в электроэнергетике.
3. Правила безопасности при работе с инструментом и приспособлениями, требования безопасности при проведении наладки и испытаний теплотехнического оборудования и систем теплоснабжения, правила промышленной безопасности.
4. Требования охраны труда при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей, устройство и принцип действия технических средств безопасности и средств противопожарной защиты, инструкции по организации и производству работ повышенной опасности и методы испытания арматуры.
5. Технические требования на разборку, ремонт, сборку, испытание, регулировку оборудования, на изготовление сложных узлов оборудования тепловых сетей.

8. Жылу жабдықтары мен жылумен жабдықтау жүйелерін баптау және сынау тәртібі мен ережелері;
9. Жылу жабдықтары мен жылумен жабдықтау жүйелеріне қызмет көрсетуге жұмысшыларды дайындау тәртібі;
10. Арналарда, траншеяларда және тоннельдерде құбырларды төсеу және бекіту тәсілдері және еңістерді сақтау ережелері;
11. Жылу пункттері мен жылу желілерін жөндеу, пайдалану және техникалық қызмет көрсету технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жылу желілерінің жабдықтарын, құбырларын және арматураларын пайдалану бойынша бригаданың қызметін басқару.
Машықтар:
1. Жұмысты орындау кезінде қажетті әрекеттердің құрамы мен реттілігін анықтау және бағынысты қызметкерлерге тапсырмаларды тұжырымдау;
2. Қол астындағы жұмысшылардың жұмысын жоспарлап, жұмыс орындарын және олардың техникалық жарақтандырылуын ұйымдастыру;
3. Операциялық жұмыс жағдайын талдау негізінде басқару шешімдерін қабылдау және жұмысты аяқтау үшін материалдар/ресурстар көлемін есептеңіз;
4. Жұмысшыларды технология және жұмыстарды қауіпсіз орындау бойынша нұсқау беру және апаттық және өрт сөндіру жаттығуларын ұйымдастыру;
5. Топ жұмысына қажетті құралдарды, жабдықтарды және материалдарды таңдау және жұмысты орындау жағдайларының қауіпсіздігін бағалау;
6. Қызметкерлер жиналысын, жедел және техникалық/есептік құжаттаманы ұйымдастыру және өткізу;
7. Қол астындағы қызметкерлердің жұмысын бағалау;
8. Жұмыс орнында зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету;
9. Жұмысты орындау кезінде еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
1. Энергетикалық нысандардағы ыстық жұмыс кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары, өндірістегі жазатайым оқиғалар кезіндегі алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдері;
2. Өрт және авариялық дайындықты ұйымдастыру жөніндегі нормативтік құжаттар, өрт сөндіру жоспары, авариялар мен технологиялық бұзушылықтарды, өндірістік жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру және есепке алу жөніндегі нұсқаулықтар, электр энергетикасы саласындағы персоналмен жұмыс істеу ережелері;
3. Құралдармен және құрылғылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері, жылу жабдықтары мен жылумен жабдықтау жүйелерін баптау және сынау кезіндегі қауіпсіздік талаптары, өнеркәсіптік қауіпсіздік ережелері;
4. Электр станциялары мен жылу желілерінің жылу механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі еңбекті қорғау талаптары, техникалық қауіпсіздік құралдары мен өртке қарсы құралдардың конструкциясы мен жұмыс принципі, қауіптілігі жоғары жұмыстарды ұйымдастыру және орындау жөніндегі нұсқаулықтар және арматураны сынау әдістері;
5. Бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, сынауға қойылатын техникалық талаптар,
күрделі агрегаттарды өндіруге арналған жабдықты реттеу
жылу желісінің жабдықтары;

6. Виды, способы выявления и устранения дефектов теплотехнического оборудования и систем теплоснабжения.
7. Конструктивные особенности, нормальные и аварийные режимы работы оборудования и сооружений, закрепленных за районом тепловых сетей и порядок подготовки работников к обслуживанию теплотехнического оборудования и систем теплоснабжения.
8. Основные направления повышения энергоэффективности при эксплуатации и ремонте оборудования, трубопроводов и арматуры тепловых сетей.
9. Распоряжения, приказы, методические и нормативные документы организации, регламентирующие деятельность по трудовой функции.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер по технической эксплуатации санитарно-технического оборудования
7
Руководитель работ монтажу систем водоснабжения отопления и кондиционирования воздуха
8
Руководитель (управляющий)
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
20. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
Исполнитель:
С.Ж. Курмангожина , +7 (705) 120 21 39, snip.07@mail.ru.
21. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Объединение юридических лиц "Саморегулируемая организация "Республиканский союз проектировщиков Казахстана" (СРО "РСПК").
Руководитель:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com.
Номер телефона: +7 (777) 404 04 83.
22. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол от 7 ноября 2023 года № 03-24-5/599.
23. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 3 ноября 2023 года.
24. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": от 12 декабря 2023 года № 16708/25 и от 30 ноября 2023 года № 16217/25.
25. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2023 год.
26. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2026 года.
Приложение 7
к приказу Министра
промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2023 года № 163
Профессиональный стандарт: "Малярное дело"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Малярное дело" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере строительства.

6. Жылу жабдықтары мен жылумен жабдықтау жүйелеріндегі ақауларды анықтау және жою түрлері, әдістері;
7. Орталықтандырылған жылу желілеріне бекітілген жабдықтар мен құрылыстардың конструктивтік ерекшеліктері, қалыпты және авариялық жұмыс режимдері және жылу жабдықтары мен жылумен жабдықтау жүйелеріне қызмет көрсетуге жұмысшыларды дайындау тәртібі;
8. Жылу желілерінің жабдықтарын, құбырларын және арматураларын пайдалану және жөндеу кезінде энергия тиімділігін арттырудың негізгі бағыттары;
9. Еңбек функциясына байланысты қызметті реттейтін ұйымның директивалары, бұйрықтары, әдістемелік және нормативтік құжаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Санитарлық-техникалық жабдықтарды техникалық пайдалану жөніндегі Инженер
7
Сумен жабдықтау, жылыту және ауаны баптау жүйелерін монтаждау жөніндегі жұмыстардың басшысы
8
Басшы (басқарушы)
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
20. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі.
Орындаушы:
С.Ж. Курмангожина, +7 (705) 120 21 39, snip.07@mail.ru.
21. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан жобалаушыларының республикалық одағы" өзін-өзі реттейтін ұйымы" ЗТБ (СРО "РСПК").
Басшы:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com.
Телефон нөмірі: +7 (777) 404 04 83.
22. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 7 қарашадағы № 03-24-5/599 хаттама.
23. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 3 қарашадағы қорытынды.
24. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 12 желтоқсандағы № 16708/25 және 2023 жылғы 30 қарашадағы № 16217/25.
25. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2023 жыл.
26. Бағдарлы қайта қарау күні: 2026 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2023 жылғы "__" ___
№ ___ бұйрығына
7-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Сырлау жумыстары"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: Кәсіби стандартта құрылыс саласына жататын негізгі кәсіптердің сипаттамасы, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстарды безендіру жұмыстарын орындайтын қызметкерлердің жұмыс сипаттамасы мен еңбек функциялары келтірілген.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Акт приемки объекта в эксплуатацию – документ, подтверждающий завершение строительства объекта в соответствии с утвержденным проектом и государственными (межгосударственными) нормативами и полную готовность объекта к эксплуатации.
2) Заключение о качестве строительно-монтажных работ – документ, которым лица, осуществляющие технический надзор, подтверждают качество выполненных строительно-монтажных работ.
3) Здание – искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, а также размещения и хранения материальных ценностей. Здание может иметь подземную часть.
4) Качество строительной продукции (качество объекта) – совокупность характеристик (включая эстетические) доведенной до потребителя конечной строительной продукции, отражающих требования, направленные на обеспечение интересов и безопасности собственников (пользователей) и общества в целом на протяжении всего срока службы (эксплуатации, использования, применения).
5) Маляр – рабочий, специалист, занимающийся окраской зданий, сооружений, оборудования, инструмента и прочих предметов интерьера.
6) Малярные работы – комплекс операций, выполняемых специалистом (маляром) с целью защиты, санитарно-гигиенической и эстетической обработки какой-либо поверхности (стены, пола, потолка, фасада, забора, металлоконструкции).
7) Поклейка обоев – вариант отделки стен и декорирования помещения, который осуществляется согласно установленных правил.
8) Строительная деятельность – деятельность по созданию основных фондов производственного и непроизводственного назначения путем возведения новых и (или) изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), монтажа (демонтажа), связанного с ними технологического и инженерного оборудования, изготовления (производства) строительных материалов, изделий и конструкций, а также осуществления работ по консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс.

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Ғимарат – табиғи немесе жасанды кеңiстiк шекаралары бар және өндiрiстiк процестердi орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға немесе адамдарды, жүктердi уақытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргiзуге) арналған жасанды жасалған ауқымды, тегiстiктi немесе желiлiк объект (жер үстi, су бетi және (немесе) жер асты, су асты).
2) Құрылыс қызметi – жаңа объектiлер салу және (немесе) бар объектiлердi (үйлердi, ғимараттар мен олардың кешендерiн, коммуникацияларды) өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникамен қайта жарақтандыру, реконструкциялау, қалпына келтiру, күрделi жөндеу), олармен байланысты технологиялық және инженерлiк жабдықтарды монтаждау (бөлшектеу), құрылыс материалдарын, бұйымдар мен конструкцияларын дайындау (өндiру), сондай-ақ аяқталмаған объектiлер құрылысын консервациялау мен өз ресурстарын тауысқан объектiлердi кейiннен кәдеге жарату жұмыстарын жүзеге асыру жолымен өндiрiстiк және өндiрiстiк емес негiзгi қорларды құру жөнiндегi қызмет.
3) Құрылыс-монтаж жұмыстары – құрылыс қызметi, ол: жер жұмыстарын және топырақтағы арнаулы жұмыстарды; қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстарды бұзуға, уақытша инженерлік желілер, жолдар, қойма алаңдарын жайластыруға, сондай-ақ аумақты сатылап жоспарлауға байланысты дайындық жұмыстарын; үйлер мен ғимараттардың (оның iшiнде көпiрлер, көлiк эстакадалары, тоннельдер мен метрополитендер, жол құбырлары, құбыр өткiзгiштер, өзге де жасанды құрылыстар) тiреу және (немесе) қоршау конструкцияларын салуды; желiлiк құрылыстарды төсеу жөнiндегi арнаулы құрылыс және монтаж жұмыстарын; сыртқы инженерлiк желiлер мен құрылыстар, сондай-ақ iшкi инженерлiк жүйелер орнатуды; конструкциялар мен жабдықтарды қорғау және өңдеу жөнiндегi жұмыстарды; автомобиль және темiр жол құрылысын; технологиялық жабдықты жинауды және тұрақты пайдаланатын жерде жобалық жағдайға орнатуды, жеке сынауды және жүктемемен сынауды, сондай-ақ бөлшектеуді қоса алғанда, оны монтаждауды қамтиды.
4) Құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы туралы қорытынды – техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасын растайтын құжат.
5) Құрылыс өнiмi – сәулет, қала құрылысы және (немесе) құрылыс қызметiнiң аралық және (немесе) түпкiлiктi нәтижесi.
6) Құрылыс өнiмiнiң сапасы (объектiнiң сапасы) – қызметтiң (пайдалануға берудiң, пайдаланудың, қолданудың) бүкiл мерзiмi бойында меншiк иелерiнiң (пайдаланушылардың) және тұтас алғанда қоғамның мүдделерi мен қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге бағытталған талаптарды бiлдiретiн, тұтынушыларға жеткiзiлген түпкiлiктi құрылыс өнiмi сипаттамаларының (эстетикалық сипаттаманы қоса алғанда) жиынтығы.
7) Объектіні пайдалануға қабылдау актісі – объект құрылысының бекітілген жобаға және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерге сәйкес аяқталғанын және объектінің пайдалануға толық әзірлігін растайтын құжат.
8) Сылақшы – ғимараттарды ішкі және сыртқы безендіруге маманданған жұмысшы.

9) Строительная продукция – промежуточный и (или) конечный результат архитектурной, градостроительной и (или) строительной деятельности.
10) Строительно-монтажные работы – строительная деятельность, включающая: земляные работы и специальные работы в грунтах; подготовительные работы, связанные со сносом существующих зданий и сооружений, с устройством временных инженерных сетей, дорог, складских площадок, а также вертикальной планировкой территории; возведение несущих и(или) ограждающих конструкций зданий и сооружений (в том числе мостов, транспортных эстакад, тоннелей и метрополитенов, путепроводов, трубопроводов, иных искусственных строений); специальные строительные и монтажные работы по прокладке линейных сооружений; устройство наружных инженерных сетей и сооружений, а также внутренних инженерных систем; работы по защите и отделке конструкций и оборудования; строительство автомобильных и железных дорог; монтаж технологического оборудования, включая его сборку и установку в проектное положение на месте постоянной эксплуатации, индивидуальное испытание и испытание под нагрузкой, а также демонтаж.
11) Штукатур – рабочий, который специализируется на внутренней и наружной отделке сооружений и зданий.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих.
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих.
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Малярное дело
5. Код профессионального стандарта: F43340012
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
F Строительство
43 Специализированные строительные работы
43.3 Отделочные работы
43.34 Малярные и стекольные работы
43.34.0 Малярные и стекольные работы
7. Краткое описание профессионального стандарта: В Профессиональном стандарте приведено описание основных профессий, которые относятся к сфере строительства, а также характеристика работ и трудовые функции работников, выполняющих работы по отделке зданий и сооружений.
8. Перечень карточек профессий:
1) Маляр - 2 уровень ОРК.
2) Маляр-штукатур - 2 уровень ОРК.
3) Оклейщик, обои - 2 уровень ОРК.
4) Маляр - 3 уровень ОРК.
5) Маляр - 4 уровень ОРК.
6) Маляр-штукатур - 3 уровень ОРК.
7) Маляр-штукатур - 4 уровень ОРК.
8) Оклейщик, обои - 3 уровень ОРК.
9) Оклейщик, обои - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Маляр":
Код группы:
7132-1
Код наименования занятия:
7132-1-001
Наименование профессии:
Маляр
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7478).

9) Сырлау жумыстары – кез келген бетті (қабырға, еден, төбе, қасбет, қоршау, металл конструкциясы) қорғау, санитарлық-гигиеналық және эстетикалық өңдеу мақсатында маман (сырлаушы) орындайтын операциялар кешені.
10) Сырлаушы – ғимараттарды, құрылыстарды, жабдықтарды, құралдарды және басқа да интерьер заттарын бояумен айналысатын жұмысшы, маман.
11) Тұсқағазды желімдеу – белгіленген ережелерге сәйкес жүзеге асырылатын қабырғаны безендіру және бөлмені безендіру нұсқасы.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БА – басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
2) БТБА – жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік біліктілік анықтамалығы
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
4) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Сырлау жумыстары
5. Кәсіптік стандарттың коды: F43340012
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
F Құрылыс
43 Мамандандырылған құрылыс жұмыстары
43.3 Әрлеу жұмыстары
43.34 Сырлау және шыны жұмыстары
43.34.0 Сырлау және шыны жұмыстары
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандартта құрылыс саласына жататын негізгі кәсіптердің сипаттамасы, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстарды безендіру жұмыстарын орындайтын қызметкерлердің жұмыс сипаттамасы мен еңбек функциялары келтірілген.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Сырлаушы - 2 СБШ-нің деңгейі.
2) Сырлаушы-сылақшы - 2 СБШ-нің деңгейі.
3) Желімдеуші, тұсқағаз - 2 СБШ-нің деңгейі.
4) Сырлаушы - 3 СБШ-нің деңгейі.
5) Сырлаушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
6) Сырлаушы-сылақшы - 3 СБШ-нің деңгейі.
7) Сырлаушы-сылақшы - 4 СБШ-нің деңгейі.
8) Желімдеуші, тұсқағаз - 3 СБШ-нің деңгейі.
9) Желімдеуші, тұсқағаз - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Сырлаушы":
Топтың коды:
7132-1
Қызмет атауының коды:
7132-1-001
Кәсіптің атауы:
Сырлаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-Ө-М бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 тіркелді).

Маляр, 1-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт профессиональной деятельности по профессии маляр не менее трех месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7132-2-001 Маляр-штукатур
Основная цель деятельности:
Покрытие защитными и декоративными материалами наружных и внутренних поверхностей зданий и сооружений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка поверхностей к окрашиванию и оклеиванию обоями.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка поверхностей к окрашиванию и оклеиванию обоями.
Навык 1:
Очистка поверхностей и предохранение от набрызгов краски
Умения:
1-2 разряд
1. Пользоваться металлическими шпателями, скребками, щетками для очистки поверхностей;
2. Пользоваться пылесосом, воздушной струей от компрессора при очистке поверхностей;
3. Удалять старую краску с расшивкой трещин и расчисткой выбоин;
4. Устанавливать защитные материалы для предохранения поверхностей от набрызгов краски.
Знания:
1-2 разряд
1. Способы и правила подготовки поверхностей под окрашивание и оклеивание;
2. Назначение и правила применения ручного инструмента и приспособлений;
3. Правила эксплуатации, принцип работы и условия применения строительных пылесосов и компрессоров;
4. Способы и материалы для предохранения поверхностей от набрызгов краски;
5. Требования охраны труда, электробезопасности и пожарной безопасности при подготовительных работах.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Обработка поверхностей различными средствами и составами
Умения:
1-2 разряд
1. Наносить на поверхности олифу, грунтовки, пропитки и нейтрализующие растворы кистью или валиком;
2. Приготавливать нейтрализующие растворы.
Знания:
1-2 разряд
1. Виды и свойства основных нейтрализующих растворов, грунтовок, пропиток;
2. Правила применения олиф, грунтовок, пропиток и нейтрализующих растворов;
3. Способы и правила нанесения олиф, грунтовок, пропиток и нейтрализующих растворов;
4. Виды и правила применения средств индивидуальной защиты, применяемых при травлении нейтрализующим составом;
5. Требования охраны труда при работе с олифами, грунтовками, пропитками и нейтрализующими растворами.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Приготовление и нанесение на поверхности клеевых составов
Умения:
1-2 разряд
1. Приготавливать клей заданного состава и консистенции;

Сырлаушы, 1-6 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Сырлаушы мамандығы бойынша кәсіби қызмет тәжірибесі кемінде үш ай
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7132-2-001 Сырлаушы-сылақшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстардың сыртқы және ішкі беттерін қорғау және сәндік материалдармен жабу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Беттерді бояуға және тұсқағаздармен жабыстыруға дайындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Беттерді бояуға және тұсқағаздармен жабыстыруға дайындау.
Дағды 1:
Беттерді тазарту және бояудың шашырауын болдырмау.
Машықтар:
1-2 разряд
1. Беттерді тазалау үшін металл шпательдерді, қырғыштарды, щеткаларды қолдану;
2. Беттерді тазалау кезінде шаңсорғышты, компрессордан шыққан ауа ағынын қолдану;
3. Жарықтарды кестелеу және шұңқырларды тазарту арқылы ескі бояуды алып тастау;
4. Беттерді бояудың шашырауынан қорғау үшін қорғаныс материалдарын орнату.
Білімдер:
1-2 разряд
1. Беттерді бояуға және желімдеуге дайындау әдістері мен ережелері;
2. Қол құралдары мен құрылғылардың мақсаты мен қолдану ережелері;
3. Құрылыс шаңсорғыштары мен компрессорларын пайдалану ережелері, жұмыс принципі және қолдану шарттары;
4. Беттерді бояудың шашырауынан қорғауға арналған әдістер мен материалдар;
5. Дайындық жұмыстары кезінде еңбекті қорғау, электр қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Беттерді әртүрлі құралдармен және композициялармен өңдеу.
Машықтар:
1-2 разряд
1. Бетіне кептіру майын, праймерді, сіңдіруді және бейтараптандыратын ерітінділерді щеткамен немесе роликпен жағу;
2. Бейтараптандыратын ерітінділерді дайындау.
Білімдер:
1-2 разряд
1. Негізгі бейтараптандыратын ерітінділердің, праймерлердің, сіңдірулердің түрлері мен қасиеттері;
2. Кептіру майларын, праймерлерді, сіңдірулерді және бейтараптандырғыш ерітінділерді қолдану ережесі;
3. Кептіру майын, праймерлерді, сіңдірулерді және бейтараптандырғыш ерітінділерді қолдану тәсілдері мен ережелері;
4. Бейтараптандырғыш құраммен өңдеу кезінде қолданылатын жеке қорғаныш құралдарының түрлері мен қолдану қағидалары;
5. Кептіру майларымен, праймерлермен, сіңдірулермен және бейтараптандырғыш ерітінділермен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Желім композицияларын дайындау және бетіне жағу.
Машықтар:
1-2 разряд
1. Берілген құраммен консистенцияның желімін дайындау;

2. Получать ровную кромку при резке обоев вручную;
3. Наносить клеевой состав на поверхности кистями, валиками.
Знания:
1-2 разряд
1. Виды и основные свойства клеев, применяемых при производстве обойных работ;
2. Способы и правила приготовления клея;
3. Способы раскроя обоев вручную;
4. Категории качества поверхностей в зависимости от типов финишных покрытий.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Терпеливость
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Устные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
10. Карточка профессии "Маляр-штукатур":
Код группы:
7132-2
Код наименования занятия:
7132-2-001
Наименование профессии:
Маляр-штукатур
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7478).
Маляр, 1-6 разряды
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Штукатур, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года в сфере отделочных штукатурных и фасадных работ.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7132-1-001 Маляр
Основная цель деятельности:
Оштукатуривание поверхностей зданий и сооружений с нанесением составов вручную или механизированным способом, а также покрытие защитными и декоративными материалами наружных и внутренних поверхностей зданий и сооружений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

2. Тұсқағазды қолмен кесу кезінде тегіс жиек алу;
3. Беттерге жабысқақ құрамды жаққыштар және білікшелермен жағу.
Білімдер:
1-2 разряд
1. Тұсқағаз жұмыстарын өндіруде қолданылатын желімдердің түрлері мен негізгі қасиеттері;
2. Желімді дайындау әдістері мен ережелері;
3. Тұсқағазды қолмен кесу әдістері;
4. Әрлеу жабындарының түрлеріне байланысты беттер сапасының санаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Шыдамдылық
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)
10. Кәсіптің карточкасы "Сырлаушы-сылақшы":
Топтың коды:
7132-2
Қызмет атауының коды:
7132-2-001
Кәсіптің атауы:
Сырлаушы-сылақшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-Ө-М бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 тіркелді).
Сырлаушы, 1-6 разряд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Сылақшы, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Әрлеу сылақ және қасбеттік жұмыстар саласында кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7132-1-001 Сырлаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрамдарды қолмен немесе механикаландырылған тәсілмен жағып, ғимараттар мен құрылыстардың беттерін сылау, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстардың сыртқы және ішкі беттерін қорғаныш және сәндік материалдармен жабу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Оштукатуривание поверхностей зданий и сооружений вручную и механизированным способом.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Оштукатуривание поверхностей зданий и сооружений вручную и механизированным способом.
Навык 1:
Подготовка поверхностей под оштукатуривание и приготовление штукатурных растворов и смесей.
Умения:
1-2 разряд
1. Провешивать поверхности;
2. Очищать, обеспыливать, грунтовать поверхности, наносить обрызг;
3. Выполнять насечки, устанавливать штукатурные сетки, устанавливать штукатурные и рустовочные профили, устанавливать закладную арматуру, расшивать швы;
4. Применять электрифицированное и ручное оборудование и инструмент;
5. Транспортировать и складировать компоненты штукатурных растворов и сухих строительных смесей;
6. Производить дозировку компонентов штукатурных растворов и сухих строительных смесей в соответствии с заданной рецептурой;
7. Применять средства индивидуальной защиты.
Знания:
1-2 разряд
1. Способы определения отклонений по вертикали и горизонтали простых и сложных поверхностей, виды и назначения грунтовок;
2. Способы подготовки поверхностей под различные виды штукатурок;
3. Методика диагностики состояния поверхности основания;
4. Технология установки штукатурных и рустовочньгх профилей, сеток, закладной арматуры и технология расшивки швов;
5. Назначение и правила применения используемого инструмента и приспособлений;
6. Составы штукатурок и растворов специального назначения и способы дозирования их компонентов;
7. Технология перемешивания штукатурных растворов и сухих строительных смесей;
8. Назначение и правила применения используемого инструмента и приспособлений;
9. Правила транспортировки, складирования и хранения компонентов штукатурных растворов и сухих строительных смесей;
10. Правила применения средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение штукатурных работ по отделке поверхностей зданий и сооружений ручным и механизированным способами.
Умения:
1-2 разряд
1. Размечать и разбивать поверхности;
2. Наносить штукатурные растворы на поверхности вручную;
3. Выполнять насечки при оштукатуривании в несколько слоев;
4. Укладывать штукатурную сетку в нанесенный раствор;
5. Выравнивать и подрезать штукатурные растворы, нанесенные на поверхности;
6. Заглаживать, структурировать штукатурные растворы;
7. Наносить накрывочные слои на поверхность штукатурки;
8. Оштукатуривать лузги и усенки (внутренние и внешние углы), откосы;
9. Подготавливать штукатурную станцию к работе: подключать штукатурную машину к электрической и водопроводной сети, настраивать параметры штукатурной машины в соответствии с используемым раствором;

1. Ғимараттар мен құрылыстардың беттерін қолмен және механикаландырылған тәсілмен сылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ғимараттар мен құрылыстардың беттерін қолмен және механикаландырылған тәсілмен сылау.
Дағды 1:
Беттерді сылауға дайындау және сылақ ерітінділері мен қоспаларын дайындау.
Машықтар:
1-2 разряд
1. Беттердің түзулігін тексеру;
2. Беттерді тазалау, шаңсыздандыру, тегістеу, шашырату;
3. Ойықтарды орындау, сылақ торларын орнату, сылақ және тегістегіш профильдерін орнату, ендірілген арматураны орнату, тігістерді тігу;
4. Электрлендірілген және қолмен жұмыс жасайтын жабдықтар мен құралдарды қолдану;
5. Сылақ ерітінділері мен құрғақ құрылыс қоспаларының компоненттерін тасымалдау және сақтау;
6. Берілген рецептураға сәйкес сылақ ерітінділері мен құрғақ құрылыс қоспаларының компоненттерін мөлшерлеу;
7. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
Білімдер:
1-2 разряд
1. Қарапайым және күрделі беттердің тігінен және көлденеңінен ауытқуларды анықтау әдістері, тегістегіштердің түрлері мен мақсаттары;
2. Сылақтың әртүрлі түрлеріне беттерді дайындау әдістері;
3. Негіз бетінің күйін диагностикалау әдістемесі;
4. Сылақ профильдерін, торларды, салма арматураны орнату технологиясы және тігістерді тігу технологиясы;
5. Қолданылатын құрал-саймандар мен құрылғылардың мақсаты мен қолдану ережелері;
6. Арнайы мақсаттағы сылақтар мен ерітінділердің құрамы және олардың компоненттерін мөлшерлеу тәсілдері;
7. Сылақ ерітінділері мен құрғақ құрылыс қоспаларын араластыру технологиясы;
8. Қолданылатын құрал-саймандар мен құрылғылардың мақсаты мен қолдану ережелері;
9. Сылақ ерітінділері мен құрғақ құрылыс қоспаларының компоненттерін тасымалдау, қоймалау және сақтау қағидалары;
10. Жеке қорғану құралдарын қолдану қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ғимараттар мен құрылыстардың беттерін қолмен және механикаландырылған тәсілдермен әрлеу бойынша сылақ жұмыстарын орындау.
Машықтар:
1-2 разряд
1. Беттерді белгілеу және бақшалау;
2. Сылақ езінділерін бетіне қолмен жағу;
3. Бірнеше қабатта сыланған кезде ойықтарды орындау;
4. Қолданылған ерітіндіге сылақ торын салу;
5. Бетіне қолданылатын сылақ езінділерін тегістеу және кесу;
6. Сылақ езінділерін тегісту, құрылымдау;
7. Сылақтың бетіне жабын қабаттарын жағу;
8. Қабықтар мен үсіктерді (ішкі және сыртқы бұрыштар), еңістерді сылау;
9. Сылақ станциясын жұмысқа дайындау: сылақ машинасын электр және сантехникалық желіге қосу, сылақ машинасының параметрлерін қолданылатын ерітіндіге сәйкес реттеу;

7132-1-001 Маляр
7132-2-001 Маляр-штукатур
Основная цель деятельности:
Покрытие защитными и декоративными материалами наружных и внутренних поверхностей зданий и сооружений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Очистка, протравливание и обработка поверхностей для окрашивания и оклеивания обоями.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Очистка, протравливание и обработка поверхностей для окрашивания и оклеивания обоями.
Навык 1:
Очистка поверхностей и предохранение от набрызгов краски.
Умения:
2 разряд
1. Пользоваться металлическими шпателями, скребками, щетками для очистки поверхностей;
2. Пользоваться пылесосом, воздушной струей от компрессора при очистке поверхностей;
3. Удалять старую краску с расшивкой трещин и расчисткой выбоин;
4. Устанавливать защитные материалы (скотч, пленки) для предохранения поверхностей от набрызгов краски.
Знания:
2 разряд
1. Способы и правила подготовки поверхностей под окрашивание и оклеивание;
2. Назначение и правила применения ручного инструмента и приспособлений;
3. Правила эксплуатации, принцип работы и условия применения пылесосов и компрессоров;
4. Способы и материалы для предохранения поверхностей от набрызгов краски;
5. Инструкции по охране труда, электробезопасности и пожарной безопасности при подготовительных работах.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Протравливание и обработка поверхностей.
Умения:
2 разряд
1. Наносить на поверхности олифу, грунты, пропитки и нейтрализующие растворы кистью или валиком;
2. Отмеривать и смешивать компоненты нейтрализующих и протравливающих растворов.
Знания:
2 разряд
1. Виды и свойства основных протравливающих и нейтрализующих растворов, грунтов, пропиток;
2. Правила применения олиф, грунтов, пропиток, протравливающих и нейтрализующих растворов;
3. Способы и правила нанесения олиф, грунтов, пропиток, протравливающих и нейтрализующих растворовя;
4. Виды и правила использования средств индивидуальной защиты, применяемых при протравливающих работах;
5. Сортамент, маркировка, основные свойства олиф, нейтрализующих и протравливающих растворов;
6. Правила безопасности при работе с нейтрализующими, протравливающими и лакокрасочными материалами.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)

7132-1-001 Сырлаушы
7132-2-001 Сырлаушы-сылақшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстардың сыртқы және ішкі беттерін қорғау және сәндік материалдармен жабу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бояу және тұсқағаз қою үшін беттерді тазалау, маринадтау және өңдеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бояу және тұсқағаз қою үшін беттерді тазалау, маринадтау және өңдеу.
Дағды 1:
Беттерді тазарту және бояудың шашырауын болдырмау.
Машықтар:
2 разряд
1. Беттерді тазалау үшін металл шпательдерді, қырғыштарды, щеткаларды қолдану;
2. Беттерді тазалау кезінде шаңсорғышты, компрессордан шыққан ауа ағынын пайдалану;
3. Жарықтарды кестелеу және шұңқырларды тазарту арқылы ескі бояуды алып тастау;
4. Беттерді бояудың шашырауынан қорғау үшін қорғаныс материалдарын (скотч, пленка) орнату.
Білімдер:
2 разряд
1. Беттерді бояуға және желімдеуге дайындау әдістері мен ережелері;
2. Қол құралдары мен құрылғылардың мақсаты мен қолдану ережелері;
3. Шаңсорғыштар мен компрессорларды пайдалану ережелері, жұмыс принципі және қолдану шарттары;
4. Беттерді бояудың шашырауынан қорғауға арналған әдістер мен материалдар;
5. Дайындық жұмыстары кезінде еңбекті қорғау, электр қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Беттерді дәрілеу және өңдеу.
Машықтар:
2 разряд
1. Бетіне әліпмайды, топырақты, сіңдіруді және бейтараптандыратын ерітінділерді жаққышпен немесе білікшемен жағу;
2. Бейтараптандыру және дәрілеу ерітінділерінің компоненттерін өлшеу және араластыру.
Білімдер:
2 разряд
1. Негізгі дәрілеу және бейтараптандыру ерітінділерінің, топырақтардың, сіңдірулердің түрлері мен қасиеттері;
2. Әліпмайды, топырақты, сіңдіруді, дәрілеу және бейтараптандыру ерітінділерін қолдану ережелері;
3. Әліпмайды, топырақты, сіңдіруді, дәрілеу және бейтараптандыру ерітінділерін қолдану әдістері мен ережелері;
4. Дәрілеу жұмыстарында қолданылатын жеке қорғаныс құралдарын пайдалану түрлері мен ережелері;
5. Әліпмайдың, бейтараптандыратын және дәрілейтін ерітінділердің сорты, таңбалануы, негізгі қасиеттері;
6. Бейтараптандырғыш, ою және лак-бояу материалдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)

12. Карточка профессии "Маляр":
Код группы:
7132-1
Код наименования занятия:
7132-1-001
Наименование профессии:
Маляр
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7478).
Маляр, 1-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт профессиональной деятельности по профессии маляр не менее трех месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7132-2-001 Маляр-штукатур
Основная цель деятельности:
Покрытие защитными и декоративными материалами наружных и внутренних поверхностей зданий и сооружений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выравнивание поверхностей перед окрашиванием или оклеиванием обоями.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выравнивание поверхностей перед окрашиванием или оклеиванием обоями.
Навык 1:
Шпатлевание поверхностей вручную.
Умения:
3-4 разряд
1. Выбирать шпатлевочные составы в соответствии с видом основания и типом финишного покрытия;
2. Приготавливать шпатлевочные составы;
3. Пользоваться инструментом для нанесения шпатлевочного состава на поверхность вручную;
4. Разравнивать шпатлевочные составы в соответствии с требованиями к категории качества поверхности.
Знания:
3-4 разряд
1. Типы и основные свойства шпатлевочных составов;
2. Правила приготовления и технология применения шпатлевочных составов;
3. Правила эксплуатации инструмента для приготовления шпатлевочных составов;
4. Способы и правила нанесения шпатлевочных составов на поверхность вручную;
5. Устройство, назначение и правила применения инструмента для нанесения шпатлевочных составов;
6. Категории качества поверхностей в зависимости от типов финишных покрытий.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Дополнительное шпатлевание поверхностей вручную и механизированным способом.
Умения:
3-4 разряд
1. Выбирать шпатлевочные составы в соответствии с видом основания и типом финишного покрытия;
2. Приготавливать шпатлевочные составы для финишного выравнивания поверхностей;

12. Кәсіптің карточкасы "Сырлаушы":
Топтың коды:
7132-1
Қызмет атауының коды:
7132-1-001
Кәсіптің атауы:
Сырлаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-Ө-М бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 тіркелді).
Сырлаушы, 1-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Сырлаушы мамандығы бойынша кәсіби қызмет тәжірибесі кемінде үш ай
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7132-2-001 Сырлаушы-сылақшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстардың сыртқы және ішкі беттерін қорғау және сәндік материалдармен жабу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бояу немесе тұсқағаз қою алдында беттерді тегістеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бояу немесе тұсқағаз қою алдында беттерді тегістеу.
Дағды 1:
Беттерді қолмен тегістеу.
Машықтар:
3-4 разряд
1. Негіздің түріне және әрлеу жабынының түріне сәйкес толтырғыш қосылыстарды таңдау;
2. Тегістеу құрамдарын дайындау;
3. Тегістеу құрамын бетіне қолмен жағуға арналған құралды пайдалану;
4. Тегістеу құрамдарын бетінің сапа санатына қойылатын талаптарға сәйкес тегістеу.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Толтырғыш қосылыстардың түрлері мен негізгі қасиеттері;
2. Тегістегіш құрамдарын дайындау ережесі және қолдану технологиясы;
3. Тегістегіш құрамдарын дайындауға арналған құралды пайдалану ережесі;
4. Тегістегіш құрамдарын бетіне қолмен жағу тәсілдері мен ережелері;
5. Тегістегіш құрамдарын жағуға арналған құралдың құрылысы, мақсаты және қолдану ережесі;
6. Әрлеу жабындарының түрлеріне байланысты беттер сапасының санаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Беттерді қолмен және механикаландырылған тәсілмен қосымша толтыру.
Машықтар:
3-4 разряд
1. Негіздің түріне және әрлеу жабынының түріне сәйкес толтырғыш қосылыстарды таңдау;
2. Беттерді әрлеу үшін тегістегіш құрамдарын дайындау;

3. Пользоваться инструментом и оборудованием для нанесения шпатлевочного состава на поверхность механизированным способом;
4. Разравнивать шпатлевочные составы в соответствии с требованиями к категории качества поверхности;
5. Наносить на поверхность грунтовочные составы механизированным способом;
6. Производить техническое обслуживание оборудования для нанесения грунтовочных и шпатлевочных составов;
7. Шлифовать поверхности вручную и механизированным способом.
Знания:
3-4 разряд
1. Типы и основные свойства шпатлевочных составов для финишного выравнивания;
2. Правила приготовления и технология применения шпатлевочных составов для финишного выравнивания;
3. Устройство, правила эксплуатации и принцип работы оборудования для приготовления и нанесения шпатлевочных составов;
4. Способы и правила нанесения шпатлевочных составов на поверхность механизированным способом;
5. Категории качества поверхностей в зависимости от типов финишных покрытий;
6. Виды и основные свойства грунтовочных составов;
7. Правила нанесения грунтовочных составов механизированным способом;
8. Способы и правила выполнения шлифовальных работ;
9. Основные требования, предъявляемые к качеству грунтования и шлифования поверхностей;
10. Требования охраны труда, пожарной безопасности и электробезопасности при шпатлевании, грунтовании и шлифовании поверхностей.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Терпеливость
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Устные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
13. Карточка профессии "Маляр":
Код группы:
7132-1
Код наименования занятия:
7132-1-001
Наименование профессии:
Маляр
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7478).

3. Тегістегіш құрамын бетіне механикаландырылған тәсілмен жағуға арналған құрал-саймандар мен жабдықтарды пайдалану;
4. Тегістегіш құрамдарын бетінің сапа санатына қойылатын талаптарға сәйкес тегістеу;
5. Астарлық құрамдарын бетіне механикаландырылған тәсілмен жағу;
6. Астарлық және тегістегіш құрамдарын жағуға арналған жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді жүргізу;
7. Беттерді қолмен және механикаландырылған түрде тегістеу.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Тегістеуге арналған тегістегіш қосылыстарының түрлері мен негізгі қасиеттері;
2. Әрлеу үшін тегістегіш құрамдарын дайындау ережесі және қолдану технологиясы;
3. Тегістегіш құрамдарын дайындауға және жағуға арналған жабдықтың құрылымы, пайдалану ережесі және жұмыс принципі;
4. Тегістегіш құрамдарын бетіне механикаландырылған тәсілмен жағу тәсілдері мен қағидалары;
5. Әрлеу жабындарының түрлеріне байланысты беттер сапасының санаттары;
6. Астарлық құрамдарының түрлері мен негізгі қасиеттері;
7. Астарлық құрамдарын механикаландырылған тәсілмен жағу ережесі;
8. Тегістеу жұмыстарын орындау әдістері мен ережелері;
9. Беттерді тегістеу және қырнау сапасына қойылатын негізгі талаптар;
10. Беттерді бітеу, тегістеу және қырнау кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Шыдамдылық
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)
13. Кәсіптің карточкасы "Сырлаушы":
Топтың коды:
7132-1
Қызмет атауының коды:
7132-1-001
Кәсіптің атауы:
Сырлаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-Ө-М бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 тіркелді).

Маляр, 1-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт профессиональной деятельности по профессии маляр не менее трех месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7132-2-001 Маляр-штукатур
Основная цель деятельности:
Покрытие защитными и декоративными материалами наружных и внутренних поверхностей зданий и сооружений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ средней сложности при окрашивании и оклеивании поверхностей.
2. Выполнение сложных работ по декоративной отделке и при ремонте поверхностей.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ средней сложности при окрашивании и оклеивании поверхностей.
Навык 1:
Окрашивание поверхностей вручную и механизированным способом.
Умения:
5 разряд
1. Отмеривать и смешивать компоненты окрасочных составов по заданной рецептуре;
2. Подбирать колер при приготовлении окрасочных составов;
3. Пользоваться инструментом и приспособлениями для нанесения на поверхность лаков и красок;
4. Вытягивать филенки без подтушевывания;
5. Пользоваться инструментом и приспособлениями для нанесения жидких обоев на вертикальные и горизонтальные поверхности;
6. Закреплять трафареты на поверхности;
7. Пользоваться инструментом и приспособлениями для фиксации трафарета на поверхности.
Знания:
5 разряд
1. Виды и основные свойства применяемых лакокрасочных материалов;
2. Требования к качеству выполненных малярных работ;
3. Способы и правила приготовления окрасочных составов;
4. Способы и правила подбора колера;
5. Способы и правила нанесения лаков и красок на поверхности вручную и механизированным способом;
6. Способы и правила нанесения жидких обоев на вертикальные и горизонтальные поверхности;
7. Устройство и правила эксплуатации машин, механизмов и механизированного инструмента для малярных работ (кроме агрегатов высокого давления).
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Оклеивание поверхностей бумажными, виниловыми и текстильными обоями.
Умения:
5 разряд
1. Наклеивать на поверхности бумажные, виниловые и текстильные обои;
2. Обеспечивать прилегание без пузырей и отслоений наклеенных на поверхности бумажных, виниловых и текстильных обоев;
3. Пользоваться станком для пакетного раскроя обоев.
Знания:
5 разряд
1. Способы оклеивания поверхностей бумажными, виниловыми и текстильными обоями;

Сырлаушы, 1-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Сырлаушы мамандығы бойынша кәсіби қызмет тәжірибесі кемінде үш ай
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7132-2-001 Сырлаушы-сылақшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстардың сыртқы және ішкі беттерін қорғау және сәндік материалдармен жабу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Беттерді бояу және желімдеу кезінде күрделілігі орташа жұмыстарды орындау.
2. Сәндік әрлеу және беттерді жөндеу кезінде күрделі жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Беттерді бояу және желімдеу кезінде күрделілігі орташа жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Беттерді қолмен және механикаландырылған тәсілмен бояу.
Машықтар:
5 разряд
1. Берілген рецепт бойынша бояу құрамдарының компоненттерін өлшеу және араластыру;
2. Бояу құрамдарын дайындау кезінде түсті таңдау;
3. Лактар мен бояулардың бетіне жағуға арналған құрал мен құрылғыларды пайдалану;
4. Бояусыз филенкаларды тарту;
5. Сұйық тұсқағазды тік және көлденең беттерге жағуға арналған құрал мен құрылғыларды қолдану;
6. Трафареттерді бетіне бекіту;
7. Трафаретті бетіне бекіту үшін құрал мен құрылғыларды қолдану.
Білімдер:
5 разряд
1. Қолданылатын лак-бояу материалдарының түрлері мен негізгі қасиеттері;
2. Орындалған сырлау жұмыстарының сапасына қойылатын талаптар;
3. Бояу құрамдарын дайындау әдістері мен ережелері;
4. Түсті таңдау әдістері мен ережелері;
5. Лактар мен бояуларды бетіне қолмен және механикаландырылған тәсілмен жағу тәсілдері мен ережелері;
6. Сұйық тұсқағазды тік және көлденең беттерге жағу әдістері мен ережелері;
7. Бояу жұмыстарына арналған машиналардың, механизмдердің және механикаландырылған аспаптардың (жоғары қысымды агрегаттардан басқа) құрылысы мен пайдалану ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Беттерді қағаз, винил және тоқыма тұсқағаздарымен желімдеу.
Машықтар:
5 разряд
1. Қағаз, винил және тоқыма тұсқағаздарын бетіне жабыстыру;
2. Бетіне желімделген қағаз, винил және тоқыма тұсқағаздарының көпіршіктері мен қабыршақтарынсыз жабысуын қамтамасыз ету;
3. Тұсқағазды пакеттік кесуге арналған машинаны қолдану.
Білімдер:
5 разряд
1. Беттерді қағаз, винил және тоқыма тұсқағаздарымен желімдеу әдістері;

2. Свойства материалов, применяемых при производстве обойных работ;
3. Способы оценки качества поверхностей, оклеенных обоями;
4. Устройство и принцип действия машин и станков для пакетного раскроя обоев;
5. Требования охраны труда, пожарной безопасности и электробезопасности при использовании машин и станков для пакетного раскроя обоев.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение сложных работ по декоративной отделке и при ремонте поверхностей.
Навык 1:
Окрашивание поверхностей в два и более тона.
Умения:
6 разряд
1. Пользоваться механизированным инструментом и агрегатами высокого давления при окрашивании поверхностей;
2. Пользоваться инструментом и приспособлениями для торцевания, флейцевания поверхностей и вытягивания филенок с подтушевкой;
3. Закреплять трафареты на поверхностях;
4. Пользоваться инструментом и приспособлениями для окрашивания поверхностей в два и более тона;
5. Пользоваться инструментом и приспособлениями для декоративного покрытия поверхностей;
6. Пользоваться инструментом и приспособлениями для искусственного состаривания окрашенных поверхностей;
7. Пользоваться инструментом и приспособлениями для копирования и вырезания трафаретов любой сложности;
8. Пользоваться инструментом для отделки поверхностей декоративной крошкой.
Знания:
6 разряд
1. Способы и правила выполнения декоративных покрытий;
2. Устройство и правила эксплуатации окрашивающих агрегатов высокого давления;
3. Способы и приемы копирования и вырезания трафаретов, инструментов для копирования и вырезания трафаретов;
4. Виды и способы подбора окрасочных и декоративных составов;
5. Способы покрытия поверхностей под ценные породы дерева и камня;
6. Требования охраны труда при работе с лакокрасочными материалами;
7. Способы оценки качества малярных работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Художественная отделка поверхностей.
Умения:
6 разряд
1. Формировать на обрабатываемой поверхности рельеф и выполнять фактурное окрашивание с использованием специального инструмента;
2. Пользоваться аэрографическим инструментом и оборудованием;
3. Пользоваться инструментом и оборудованием для декоративного лакирования поверхностей;
4. Пользоваться инструментом для покрытия поверхности под бронзу, золото и серебро;
5. Составлять тональные гаммы особо сложных окрасочных составов по образцам;
6. Пользоваться инструментом и приспособлениями для выполнения орнаментной и объемной росписи;
7. Пользоваться инструментом для росписи поверхностей по рисункам и эскизам.
Знания:
6 разряд
1. Правила цветообразования и приемы смешивания пигментов с учетом их химического взаимодействия;

2. Тұсқағаз жұмыстарын өндіруде қолданылатын материалдардың қасиеттері;
3. Тұсқағаздармен желімделген беттердің сапасын бағалау әдістері;
4. Тұсқағазды пакеттік кесуге арналған машиналар мен станоктардың құрылымы мен жұмыс принципі;
5. Тұсқағазды пакеттік кесуге арналған машиналар мен станоктарды пайдалану кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Сәндік әрлеу және беттерді жөндеу кезінде күрделі жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Беттерді екі немесе одан да көп тонмен бояу.
Машықтар:
6 разряд
1. Беттерді бояу кезінде механикаландырылған құрал мен жоғары қысымды агрегаттарды қолдану;
2. Беттерді ұштауға, флейцирлеуге және тартқышы бар панельдерді тартуға арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
3. Трафареттерді беттерге бекіту;
4. Беттерді екі немесе одан да көп тонмен бояуға арналған құрал мен құрылғыларды пайдалану;
5. Беттерді сәндік жабуға арналған құрал мен құрылғыларды қолдану;
6. Боялған беттерді жасанды қартаюға арналған құрал мен құрылғыларды қолдану;
7. Кез келген күрделіліктегі трафареттерді көшіруге және кесуге арналған құрал мен құрылғыларды пайдалану;
8. Беттерді сәндік үгінділермен безендіруге арналған құралды қолдану.
Білімдер:
6 разряд
1. Сәндік жабындарды орындау әдістері мен ережелері;
2. Жоғары қысымды бояғыш агрегаттардың құрылысы және пайдалану ережелері;
3. Трафареттерді көшіруге және кесуге арналған құралдарды көшіру және кесу әдістері мен тәсілдері;
4. Бояу және сәндік құрамдарды таңдау түрлері мен әдістері;
5. Бағалы ағаштар мен тастардың беттерін жабу әдістері;
6. Лак-бояу материалдарымен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау талаптары;
7. Бояу жұмыстарының сапасын бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Беттерді көркемдік әрлеу.
Машықтар:
6 разряд
1. Өңделген бетте рельефті қалыптастыру және арнайы құралды қолдана отырып текстуралық бояуды орындау;
2. Аэрографиялық құралдар мен жабдықтарды пайдалану;
3. Беттерді сәндік лактауға арналған құрал-саймандар мен жабдықтарды пайдалану;
4. Қола, алтын және күміс астындағы бетті жабуға арналған құралды қолдану;
5. Үлгілер бойынша аса күрделі бояу құрамдарының тоналды гаммаларын жасау;
6. Ою-өрнекті және көлемді кескіндеме жасау үшін құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
7. Суреттер мен эскиздер бойынша беттерді бояуға арналған құралды қолдану.
Білімдер:
6 разряд
1. Пигменттердің химиялық өзара әрекеттесуін ескере отырып, олардың түс түзілу ережелері мен араластыру әдістері;

2. Правила и способы составления тональной гаммы;
3. Способы и правила формирования рельефа и фактурного окрашивания;
4. Способы и правила аэрографической отделки поверхностей и декоративного лакирования;
5. Способы и правила бронзирования, золочения и серебрения поверхностей;
6. Виды росписей и шрифтов;
7. Способы подбора и составления трафаретов;
8. Способы и приемы росписи поверхностей;
8. Требования охраны труда при работе с лакокрасочными материалами;
9. Способы оценки качества художественной отделки поверхностей.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Оклеивание поверхностей обоями высокой плотности.
Умения:
6 разряд
1. Наклеивать на поверхности бумажные, виниловые и текстильные обои;
2. Обеспечивать прилегание без пузырей и отслоений наклеенных на поверхности высококачественных обоев;
3. Пользоваться инструментом и приспособлениями для оклеивания поверхностей.
Знания:
6 разряд
1. Способы и правила оклеивания поверхностей высококачественными обоями;
2. Виды, маркировка и основные свойства высококачественных обоев;
3. Правила эксплуатации инструмента и приспособлений, используемых при наклеивании обоев;
4. Способы оценки качества поверхностей, оклеенных обоями.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Ремонт окрашенных или оклеенных обоями поверхностей.
Умения:
6 разряд
1. Ремонтировать сколы, вздутия, трещины окрашенных поверхностей;
2. Удалять различные виды пятен с окрашенных поверхностей;
3. Окрашивать отремонтированные поверхности;
4. Производить частичную замену обоев;
5. Удалять различные виды пятен с оклеенных обоями поверхностей.
Знания:
6 разряд
1. Виды дефектов окрашенных поверхностей и поверхностей, оклеенных обоями;
2. Способы заделки сколов, трещин на окрашенных поверхностях;
3. Способы удаления пятен с окрашенных поверхностей и поверхностей, оклеенных обоями;
4. Способы окрашивания ремонтируемых поверхностей;
5. Правила замены обоев.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Терпеливость
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Устные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
14. Карточка профессии "Маляр-штукатур":
Код группы:

2. Тональды гамма жасау ережелері мен тәсілдері;
3. Рельефті және текстуралық бояуды қалыптастыру әдістері мен ережелері;
4. Беттерді аэрографиялық өңдеу және сәндік лактау әдістері мен ережелері;
5. Беттерді қола, алтын жалату және күмістеу әдістері мен ережелері;
6. Өрнектер мен қаріптердің түрлері;
7. Трафареттерді таңдау және құрастыру әдістері;
8. Беттерді бояу әдістері мен әдістері;
8. Лак-бояу материалдарымен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау талаптары;
9. Беттерді көркемдік әрлеу сапасын бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Беттерді жоғары тығыздықтағы тұсқағаздармен желімдеу.
Машықтар:
6 разряд
1. Қағаз, винил және тоқыма тұсқағаздарын бетіне жабыстыру;
2. Жоғары сапалы тұсқағаздың бетіне жабыстырылған көпіршіктер мен қабыршақтарсыз жабысуды қамтамасыз ету;
3. Беттерді желімдеу үшін құрал мен құрылғыларды қолдану.
Білімдер:
6 разряд
1. Беттерді жоғары сапалы тұсқағаздармен жабыстыру әдістері мен ережелері;
2. Жоғары сапалы тұсқағаздың түрлері, таңбалануы және негізгі қасиеттері;
3. Тұсқағазды желімдеу кезінде қолданылатын құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану ережелері;
4. Тұсқағаздармен желімделген беттердің сапасын бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Боялған немесе тұсқағазбен жабыстырылған беттерді жөндеу.
Машықтар:
6 разряд
1. Боялған беттердің кетіктерін, кебулерін, жарықтарын жөндеу;
2. Боялған беттерден әр түрлі дақтарды кетіруз;
3. Жөнделген беттерді бояу;
4. Тұсқағазды ішінара ауыстыру;
5. Тұсқағаздармен жабылған беттерден әр түрлі дақтарды кетіру.
Білімдер:
6 разряд
1. Боялған беттер мен тұсқағаздармен жабылған беттердегі ақаулардың түрлері;
2. Боялған беттердегі кетіктерді, жарықтарды жабу әдістері;
3. Боялған беттерден және тұсқағаздармен жабылған беттерден дақтарды кетіру әдістері;
4. Жөнделетін беттерді бояу әдістері;
5. Тұсқағазды ауыстыру ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Шыдамдылық
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)
14. Кәсіптің карточкасы "Сырлаушы-сылақшы":
Топтың коды:

16. Карточка профессии "Оклейщик, обои":
Код группы:
7132-2
Код наименования занятия:
7132-2-002
Наименование профессии:
Оклейщик, обои
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Облицовщик синтетическими материалами, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт в поклейке обоев от одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7132-1-001 Маляр
7132-2-001 Маляр-штукатур
Основная цель деятельности:
Покрытие защитными и декоративными материалами наружных и внутренних поверхностей зданий и сооружений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Окончательная подготовка поверхностей для окрашивания и оклеивания обоями.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Окончательная подготовка поверхностей для окрашивания и оклеивания обоями.
Навык 1:
Шпатлевание поверхностей вручную.
Умения:
3-4 разряд
1. Пользоваться инструментом для расшивки трещин, вырезки сучьев и засмолов;
2. Отмеривать, перетирать и смешивать компоненты шпатлевочных составов;
3. Пользоваться инструментом для нанесения шпатлевочного состава на поверхность вручную;
4. Разравнивать нанесенный механизированным способом шпатлевочный состав.
Знания:
3-4 разряд
1. Способы и правила подготовки поверхностей под окрашивание и оклеивание;
2. Способы и правила расшивки трещин, вырезки сучьев и засмолов;
3. Способы и правила приготовления и перемешивания шпатлевочных составов;
4. Правила эксплуатации и принцип работы инструментов и механизмов для приготовления и перемешивания шпатлевочных составов;
5. Способы и правила нанесения шпатлевочных составов на поверхность вручную;
6. Устройство, назначение и правила применения инструмента и механизмов для нанесения шпатлевочных составов;
7. Способы и правила разравнивания шпатлевочного состава, нанесенного механизированным способом, инструмент для нанесения;
8. Сортамент, маркировка, основные свойства шпатлевочных составов;

16. Кәсіптің карточкасы "Желімдеуші, тұсқағаз":
Топтың коды:
7132-2
Қызмет атауының коды:
7132-2-002
Кәсіптің атауы:
Желімдеуші, тұсқағаз
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Синтетикалық материалдармен қаптаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бір жылдан бастап тұсқағазды желімдеу тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7132-1-001 Сырлаушы
7132-2-001 Сырлаушы-сылақшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстардың сыртқы және ішкі беттерін қорғау және сәндік материалдармен жабу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бояуға және тұсқағазға арналған беттерді түпкілікті дайындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бояуға және тұсқағазға арналған беттерді түпкілікті дайындау.
Дағды 1:
Беттерді қолмен тегістеу.
Машықтар:
3-4 разряд
1. Жарықтарды, бұтақтарды және шайырларды кесуге арналған құралды қолдану;
2. Толтырғыш құрамдас бөліктерін өлшеу, ұнтақтау және араластыру;
3. Тегістегіш құрамын бетіне қолмен жағуға арналған құралды пайдалану;
4. Механикаландырылған тәсілмен қолданылатын тегістегіш құрамын тегістеу.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Беттерді бояуға және желімдеуге дайындау әдістері мен ережелері;
2. Жарықтарды тігу, бұтақтар мен шайырларды кесу әдістері мен ережелері;
3. Тегістегіш құрамдарды дайындау және араластыру әдістері мен ережелері;
4. Тегістегіш құрамдарын дайындау мен араластыруға арналған құралдар мен механизмдерді пайдалану қағидалары мен жұмыс принципі;
5. Тегістегіш құрамдарын бетіне қолмен жағу тәсілдері мен ережелері;
6. Тегістегіш құрамдарын жағуға арналған құрал-саймандар мен механизмдердің құрылысы, мақсаты және қолдану ережесі;
7. Механикаландырылған тәсілмен жағылған тегістегіш құрамын тегістеу тәсілдері мен ережелері, жағуға арналған құрал;
8. Тегістегіш құрамдарының сұрыптамасы, таңбалануы, негізгі қасиеттері;

9. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Грунтование и шлифование поверхностей.
Умения:
3-4 разряд
1. Пользоваться инструментами и приспособлениями для грунтования поверхностей;
2. Заправлять, регулировать факел распыла грунта, наносить грунт на поверхность краскопультами с ручным приводом;
3. Производить техническое обслуживание ручного краскопульта;
4. Шлифовать огрунтованные, окрашенные и прошпатлеванные поверхности.
Знания:
3-4 разряд
1. Способы и правила нанесения грунтовок и основные требования, предъявляемые к качеству грунтования;
2. Устройство, принцип работы, правила эксплуатации ручного краскопульта;
3. Способы и правила выполнения шлифовальных работ;
4. Основные требования, предъявляемые к качеству грунтования и шлифования поверхностей;
5. Инструкции по охране труда, правила пожаробезопасности и электробезопасности при грунтовании и шлифовании поверхностей;
6. Сортамент, маркировка, основные свойства грунтовых составов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Подготовка стен и материалов к оклеиванию обоями.
Умения:
3-4 разряд
1. Отмеривать, смешивать компоненты, приготавливать клей заданного состава и консистенции;
2. Получать ровную кромку при обрезке обоев вручную;
3. Наносить клеевой состав на поверхности кистями, валиками, краскопультами с ручным приводом.
Знания:
3-4 разряд
1. Сортамент, маркировка, основные свойства клеев, применяемых при производстве обойных работ;
2. Способы и правила приготовления клея;
3. Способы раскроя обоев вручную;
4. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
17. Карточка профессии "Оклейщик, обои":
Код группы:
7132-2
Код наименования занятия:
7132-2-002
Наименование профессии:
Оклейщик, обои
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).

9. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Беттерді тегістеу және қырнау.
Машықтар:
3-4 разряд
1. Беттерді тегістеуге арналған құралдар мен құрылғыларды қолдану;
2. Салу, топырақ шашатын алауды реттеу, топырақты бетіне қолмен жұмыс істейтін сырлағыш пультпен жағу;
3. Қолмен сырлағыш пультке техникалық қызмет көрсету;
4. Төсеніш салынған, боялған және тегістелген беттерді тегістеу.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Тегістегіштерді қолдану әдістері мен ережелері және тегістегіш сапасына қойылатын негізгі талаптар;
2. Сырлағыш пульттің құрылғысы, жұмыс принципі, пайдалану ережелері;
3. Тегістеу жұмыстарын орындау әдістері мен ережелері;
4. Беттерді тегістеу және қырнау сапасына қойылатын негізгі талаптар;
5. Беттерді тегістеу және қырнау кезінде еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтар, өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі қағидалары;
6. Топырақ құрамдарының сұрыпталуы, таңбалануы, негізгі қасиеттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Қабырғалар мен материалдарды тұсқағаздармен жабыстыруға дайындау.
Машықтар:
3-4 разряд
1. Компоненттерді өлшеу, араластыру, берілген композиция мен консистенцияға желім дайындау;
2. Тұсқағазды қолмен кесу кезінде тегіс жиек алу;
3. Бетіне жабысқақ құрамдарды жаққышпен, білікшемен, қолмен басқарылатын сырлағыш пультмен жағу.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Тұсқағаз жұмыстарын өндіруде қолданылатын желімдердің сұрыпталуы, таңбалануы, негізгі қасиеттері;
2. Желімді дайындау әдістері мен ережелері;
3. Тұсқағазды қолмен кесу әдістері;
4. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)
17. Кәсіптің карточкасы "Желімдеуші, тұсқағаз":
Топтың коды:
7132-2
Қызмет атауының коды:
7132-2-002
Кәсіптің атауы:
Желімдеуші, тұсқағаз
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).

Облицовщик синтетическими материалами, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт в поклейке обоев от одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7132-1-001 Маляр
7132-2-001 Маляр-штукатур
Основная цель деятельности:
Покрытие защитными и декоративными материалами наружных и внутренних поверхностей зданий и сооружений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ средней сложности при окрашивании, оклеивании и ремонте поверхностей.
2. Выполнение сложных работ при отделке стен и потолков.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ средней сложности при окрашивании, оклеивании и ремонте поверхностей.
Навык 1:
Шпатлевание и грунтование поверхностей механизированным инструментом.
Умения:
5 разряд
1. Отмерять и смешивать компоненты грунтовочных составов, эмульсий и паст по заданной рецептуре;
2. Пользоваться инструментом для нанесения на поверхность шпатлевки механизированным способом;
3. Пользоваться инструментом для нанесения на поверхность олифы, грунта, эмульсий и паст механизированным способом.
Знания:
5 разряд
1. Способы приготовления грунтовочных составов, эмульсий и паст по заданной рецептуре;
2. Устройство и правила использования механизмов для приготовления и нанесения шпатлевочных и грунтовочных составов, эмульсий и паст по заданной рецептуре;
3. Инструкции по охране труда, пожаробезопасности и электробезопасности при шпатлевании, грунтовании и шлифовании поверхностей механизированным инструментом;
4. Сортамент, маркировка, основные свойства применяемых грунтовочных составов, эмульсий и паст;
5. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Окрашивание поверхностей.
Умения:
5 разряд
1. Отмеривать и смешивать компоненты окрасочных составов по заданной рецептуре;
2. Подбирать колер при приготовлении окрасочных составов;
3. Пользоваться инструментом и приспособлениями для нанесения на поверхность лаков, красок и побелок;
4. Вытягивать филенки без подтушевывания;
5. Пользоваться инструментом и приспособлениями для нанесения клеевых (жидких) обоев на вертикальные и горизонтальные поверхности;
6. Накладывать трафарет на поверхность;
7. Пользоваться инструментом и приспособлениями для фиксации трафарета на поверхности.
Знания:
5 разряд

Синтетикалық материалдармен қаптаушы, 2-6 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бір жылдан бастап тұсқағазды желімдеу тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7132-1-001 Сырлаушы
7132-2-001 Сырлаушы-сылақшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстардың сыртқы және ішкі беттерін қорғау және сәндік материалдармен жабу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Беттерді бояу, желімдеу және жөндеу кезінде күрделілігі орташа жұмыстарды орындау.
2. Қабырғалар мен төбелерді безендіру кезінде күрделі жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Беттерді бояу, желімдеу және жөндеу кезінде күрделілігі орташа жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Механикаландырылған құралмен беттерді тегістеу және грунттау.
Машықтар:
5 разряд
1. Берілген рецепт бойынша тегістеу құрамдарының, эмульсиялар мен пасталардың компоненттерін өлшеп, араластыру;
2. Шыбықтың бетіне механикаландырылған тәсілмен жағуға арналған құралды пайдалану;
3. Әліпмайды, топырақты, эмульсияларды және пасталарды бетіне механикаландырылған тәсілмен жағуға арналған құралды пайдалану.
Білімдер:
5 разряд
1. Берілген рецепт бойынша тегістеу құрамдарын, эмульсиялар мен пасталарды дайындау әдістері;
2. Берілген рецептураға сәйкес тегістеу құрамдарын, эмульсиялар мен пасталарды дайындау және жағу үшін механизмдердің құрылысы мен пайдалану ережесі;
3. Механикаландырылған құралмен беттерді тегістеу, грунттау және қырнау кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар;
4. Қолданылатын тегістеу құрамдарының, эмульсиялар мен пасталардың сұрыптамасы, таңбалануы, негізгі қасиеттері;
5. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Беттерді бояу.
Машықтар:
5 разряд
1. Берілген рецепт бойынша бояу құрамдарының компоненттерін өлшеу және араластыру;
2. Бояу композицияларын дайындау кезінде түсті таңдау;
3. Бетіне лактар, бояулар мен әктеулерді жағуға арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
4. Бояусыз филенкаларды тарту;
5. Тік және көлденең беттерге желім (сұйық) тұсқағаздарды жағуға арналған құрал мен құрылғыларды пайдалану;
6. Трафаретті бетіне жағу;
7. Трафаретті бетіне бекіту үшін құрал мен құрылғыларды қолдану.
Білімдер:
5 разряд

1. Сортамент, маркировка, основные свойства применяемых лакокрасочных материалов и побелок;
2. Требования, предъявляемые к качеству окрашенных и побеленных поверхностей;
3. Способы и правила приготовления окрасочных составов;
4. Способы и правила подбора колера;
5. Способы и правила нанесения лаков, краски, побелки на поверхности вручную и механизированным способом;
6. Способы и правила нанесения клеевых (жидких) обоев на вертикальные и горизонтальные поверхности;
7. Устройство и правила эксплуатации машин, механизмов и механизированного инструмента для малярных работ (кроме агрегатов высокого давления);
8. Устройство и правила эксплуатации передвижных малярных станций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Оклеивание поверхностей обоями простыми или средней плотности и тканями.
Умения:
5 разряд
1. Обеспечивать прилегание без пузырей и отслоений наклеенных на поверхности стен обоев простых и средней плотности или тканей;
2. Удалять старые обои, наклеенные внахлестку, и наклеивать новые;
3. Удалять пятна на оклеенных поверхностях;
4. Пользоваться инструментом и оборудованием для обрезки кромок обоев;
5. Пользоваться станком для пакетного раскроя обоев.
Знания:
5 разряд
1. Требования, предъявляемые к качеству материалов, применяемых при производстве обойных работ, к качеству оклеенных поверхностей;
2. Устройство и принцип действия обрезальных машин и станков;
3. Инструкции по охране труда, пожаробезопасности и электробезопасности при использовании обрезальных машин и станков.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение сложных работ при отделке стен и потолков.
Навык 1:
Отделка поверхностей стен в два и более тона.
Умения:
6 разряд
1. Пользоваться механизированным инструментом и агрегатами высокого давления при окрашивании поверхностей;
2. Пользоваться инструментом и приспособлениями для торцевания, флейцевания поверхностей и вытягивания филенок с подтушевкой;
3. Накладывать трафареты на поверхность;
5. Пользоваться инструментом и приспособлениями для фиксации трафаретов на поверхности;
6. Пользоваться инструментом и приспособлениями для окрашивания поверхностей в два и более тона;
7. Пользоваться инструментом и приспособлениями для декоративного покрытия поверхностей;
8. Пользоваться инструментом и приспособлениями для отделки поверхности стен клеевыми составами;
9. Пользоваться инструментом и приспособлениями для копирования и вырезания трафаретов любой сложности;
10. Пользоваться инструментом для отделки поверхности декоративной крошкой.
Знания:
6 разряд
1. Способы и правила выполнения малярных работ под декоративное покрытие;

1. Қолданылатын лак-бояу материалдары мен ақтаудың сұрыптамасы, таңбалануы, негізгі қасиеттері;
2. Боялған және ағартылған беттердің сапасына қойылатын талаптар;
3. Бояу композицияларын дайындау әдістері мен ережелері;
4. Түсті таңдау әдістері мен ережелері;
5. Қолмен және механикаландырылған тәсілмен бетіне лактарды, бояуларды, әктеуді қолдану тәсілдері мен ережелері;
6. Тік және көлденең беттерге желім (сұйық) тұсқағаздарды жағу тәсілдері мен ережелері;
7. Бояу жұмыстарына арналған машиналардың, механизмдердің және механикаландырылған аспаптардың құрылысы мен пайдалану ережесі (жоғары қысымды агрегаттардан басқа);
8. Жылжымалы бояу станцияларының құрылысы мен пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Беттерді қарапайым немесе орташа тығыздықтағы тұсқағаздармен және маталармен желімдеу.
Машықтар:
5 разряд
1. Қабырғалардың бетіне жабыстырылған қарапайым және орташа тығыздықтағы тұсқағаздардың немесе маталардың көпіршіктері мен қабыршақтарынсыз жабысуын қамтамасыз ету;
2. Ескі қабаттасқан тұсқағазды алып тастау және жаңаларын жабыстыру;
3. Желімделген беттердегі дақтарды кетіру;
4. Тұсқағаз жиектерін кесуге арналған құрал мен жабдықты пайдалану;
5. Тұсқағазды пакеттік кесуге арналған машинаны қолдану.
Білімдер:
5 разряд
1. Тұсқағаз жұмыстарын жүргізу кезінде қолданылатын материалдардың сапасына, желімделген беттердің сапасына қойылатын талаптар;
2. Кескіш машиналар мен станоктардың құрылысы және жұмыс принципі;
3. Кесу машиналары мен станоктарын пайдалану кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Қабырғалар мен төбелерді безендіру кезінде күрделі жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Қабырға беттерін екі немесе одан да көп тонмен безендіру.
Машықтар:
6 разряд
1. Беттерді бояу кезінде механикаландырылған құрал мен жоғары қысымды агрегаттарды қолдану;
2. Беттерді ұштауға, флейцирлеуге және тартқышы бар панельдерді тартуға арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
3. Трафареттерді бетіне жағу;
5. Трафареттерді бетіне бекіту үшін құрал мен құрылғыларды қолдану;
6. Беттерді екі немесе одан да көп тонмен бояуға арналған құрал мен құрылғыларды пайдалану;
7. Беттерді сәндік жабуға арналған құрал мен құрылғыларды қолдану;
8. Қабырғалардың бетін желіммен безендіруге арналған құрал мен құрылғыларды қолдану;
9. Кез келген күрделіліктегі трафареттерді көшіруге және кесуге арналған құрал мен құрылғыларды пайдалану;
10. Сәндік үгінділермен бетті безендіруге арналған құралды қолдану.
Білімдер:
6 разряд
1. Сәндік жабын үшін кескіндеме жұмыстарын орындау әдістері мен ережелері;

2. Устройство и правила эксплуатации окрашивающих агрегатов высокого давления;
3. Способы и приемы копирования и вырезания трафаретов, инструмент для копирования и вырезания трафаретов;
4. Способы подбора окрасочных составов;
5. Способы покрытия поверхностей под ценные породы дерева и камня;
6. Правила безопасности при работе с лакокрасочными материалами;
7. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Художественная отделка и ремонт поверхностей.
Умения:
6 разряд
1. Формировать на обрабатываемой поверхности рельеф и выполнять фактурное окрашивание с использованием специального инструмента;
2. Пользоваться аэрографическим инструментом и оборудованием;
3. Пользоваться инструментом и оборудованием для декоративного лакирования поверхностей;
4. Пользоваться инструментом для покрытия поверхности под бронзу, золото и серебро;
5. Составлять тональные гаммы особо сложных окрасочных составов по образцам;
6. Пользоваться инструментом и приспособлениями для выполнения орнаментной и объемной росписи;
7. Пользоваться инструментом для росписи поверхностей по рисункам и эскизам, от руки по припороху.
Знания:
6 разряд
1. Правила цветообразования и приемы смешивания пигментов с учетом их химического взаимодействия;
2. Правила и способы составления тональной гаммы;
3. Способы и правила формирования рельефа и фактурного окрашивания;
4. Способы и правила аэрографической отделки поверхностей и декоративного лакирования;
5. Способы и правила бронзирования, золочения и серебрения поверхностей;
6. Виды росписей и шрифтов;
7. Способы подбора и составления трафаретов;
8. Способы и приемы росписи поверхностей;
9. Правила безопасности при работе с лакокрасочными материалами;
10. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Отделка стен и потолков высококачественными обоями.
Умения:
6 разряд
1. Обеспечивать прилегание без пузырей и отслоений наклеенных на поверхности высококачественных обоев, дерматина, древесных обоев;
2. Пользоваться инструментом и приспособлениями для оклеивания поверхностей;
3. Пользоваться инструментом и приспособлениями для смены обоев.
Знания:
6 разряд
1. Способы и правила оклеивания поверхностей обоями;
2. Сортамент, маркировка, основные свойства высококачественных, дерматиновых и древесных обоев;
3. Правила эксплуатации инструмента и приспособлений, используемых при наклеивании и замене обоев;
4. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. Жоғары қысымды бояғыш агрегаттардың құрылысы және пайдалану ережелері;
3. Трафареттерді көшіру және кесу әдістері мен тәсілдері, трафареттерді көшіру және кесу құралы;
4. Бояу композицияларын таңдау әдістері;
5. Бағалы ағаштар мен тастардың беттерін жабу әдістері;
6. Бояу материалдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері;
7. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Көркем әрлеу және бетті жөндеу
Машықтар:
6 разряд
1. Өңделген бетте рельефті қалыптастыру және арнайы құралды қолдана отырып текстуралық бояуды орындау;
2. Аэрографиялық құралдар мен жабдықтарды пайдалану;
3. Беттерді сәндік лактауға арналған құрал-саймандар мен жабдықтарды пайдалану;
4. Қола, алтын және күміс астындағы бетті жабуға арналған құралды қолдану;
5. Үлгілер бойынша аса күрделі бояу құрамдарының тоналды гаммаларын жасау;
6. Ою-өрнекті және көлемді кескіндеме жасау үшін құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
7. Суреттерге және эскиздерге сәйкес беттерді бояуға арналған құралды қолдану, қолдың үстінен.
Білімдер:
6 разряд
1. Пигменттердің химиялық өзара әрекеттесуін ескере отырып, олардың түс түзілу ережелері мен араластыру әдістері;
2. Тональды гамма жасау ережелері мен тәсілдері;
3. Рельефті және текстуралық бояуды қалыптастыру әдістері мен ережелері;
4. Беттерді аэрографиялық өңдеу және сәндік лактау әдістері мен ережелері;
5. Беттерді қола, алтын жалату және күмістеу әдістері мен ережелері;
6. Өрнектер мен қаріптердің түрлері;
7. Трафареттерді таңдау және құрастыру әдістері;
8. Беттерді бояу әдістері мен әдістері;
9. Бояу материалдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері;
10. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Қабырғалар мен төбелерді жоғары сапалы тұсқағаздармен безендіру.
Машықтар:
6 разряд
1. Бетіне желімделген жоғары сапалы тұсқағаздар, дерматин, ағаш тұсқағаздардың көпіршіктері мен қабыршақтарынсыз жабысуын қамтамасыз ету;
2. Беттерді желімдеу үшін құрал мен құрылғыларды қолдану;
3. Тұсқағазды өзгертуге арналған құрал мен құрылғыларды қолдану.
Білімдер:
6 разряд
1. Беттерді тұсқағаздармен жабыстыру әдістері мен ережелері;
2. Жоғары сапалы, дерматинді және ағаш тұсқағаздарының сұрыпталуы, таңбалануы, негізгі қасиеттері;
3. Тұсқағазды желімдеу және ауыстыру кезінде қолданылатын құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану ережелері;
4. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
18. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Исполнитель:
C.Ж.Курмангожина, +7 (705) 120 21 39, snip.07@mail.ru.
19. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Cаморегулируемая организация "Республиканский союз проектировщиков Казахстана" (СРО "РСПК").
Руководитель:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com
Номер телефона: +7 (777) 404 04 83
20. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 16 ноября 2023 года.
21. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 11 ноября 2023 года.
22. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": от 12 декабря 2023 года № 16708/25 и от 30 ноября 2023 года № 16217/25.
23. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2023 год.
24. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2026 года.
Приложение 8
к приказу Министра
промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2023 года № 163
Профессиональный стандарт: "Работы по строительству зданий и сооружений"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Работы по строительству зданий и сооружений" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Заказчик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик-инвестор проекта (программы), заказчик (собственник), застройщик либо их уполномоченные лица.
2) Методика PERT – система управления проектами, которая была разработана для планирования больших и сложных проектов.

"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
18. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Орындаушы:
C.Ж.Курмангожина, +7 (705) 120 21 39, snip.07@mail.ru
19. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан жобалаушыларының республикалық одағы" өзін-өзі реттейтін ұйымы" ЗТБ (СРО "РСПК"), жұмыс тобы
Басшы:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com
Телефон нөмірі: +7 (777) 404 04 83
20. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 17 қарашадағы № 03-24-5/623 хаттама.
21. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 11 қарашадағы қорытынды.
22. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 12 желтоқсандағы № 16708/25 және 2023 жылғы 30 қарашадағы № 16217/25.
23. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2023 жыл.
24. Бағдарлы қайта қарау күні: 2026 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2023 жылғы "__" ___
№ ___ бұйрығына
8-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Ғимараттар мен құрылыстар салу жөніндегі жұмыстар"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Ғимараттар мен құрылыстар салу жөніндегі жұмыстар" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктіліктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленіп, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Ғимаратты немесе құрылысты пайдалану – техникалық құжаттаманың талаптарында белгіленген параметрлермен берілген функцияларды орындауға қабілетті конструкциялардың жай-күйін сақтау бойынша қажетті іс-шараларды жүргізе отырып, ғимаратты немесе құрылысты функционалдық мақсаты бойынша пайдалану.
2) Құрылыс – нәтижесінде құрылыс өнімдері немесе құрылыс материалдары мен бұйымдары болатын өндірістік қызмет түрі.

3) Объект строительства – каждое отдельно стоящее здание или сооружение (со всем относящимся к нему оборудованием, инструментом и инвентарем, галереями, эстакадами, внутренними инженерными сетями водоснабжения, канализации, газопроводов, теплопроводов, электроснабжения, радиофикации, подсобными и вспомогательными надворными постройками, благоустройством и другими работами и затратами), на строительство, реконструкцию, расширение или техническое перевооружение которого разработаны и утверждены в установленном порядке проект и смета.
4) Отраслевая рамка квалификаций – составная часть (подсистема) национальной системы квалификаций, представляющая собой рамочную структуру дифференцированных уровней квалификации, признаваемых в отрасли.
5) Профессиональный стандарт – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда.
6) SWOT-анализ – метод стратегического планирования, заключающийся в выявлении факторов внутренней и внешней среды организации и разделении их на четыре категории: - Strengths (сильные стороны), - Weaknesses (слабые стороны), - Opportunities (возможности), - Threats (угрозы).
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих.
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих.
3) ОКЭД – общий классификатор экономической деятельности.
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Работы по строительству зданий и сооружений
5. Код профессионального стандарта: F41201011
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
F Строительство
41 Строительство зданий
41.2 Строительство жилых и нежилых зданий
41.20 Строительство жилых и нежилых зданий
41.20.1 Строительство жилых зданий
7. Краткое описание профессионального стандарта: Определяет требования к уровню квалификации, профессионального образования и содержанию дизайнеров-проектировщиков.
8. Перечень карточек профессий:
1) Главный строитель - 7 уровень ОРК.
2) Главный технолог проекта (в строительстве) - 7 уровень ОРК.
3) Инженер-строитель зданий - 6 уровень ОРК.
4) Директор по капитальному строительству - 8 уровень ОРК.
5) Инженер по гражданскому строительству - 6 уровень ОРК.
6) Инженер по планированию строительных работ - 6 уровень ОРК.

3) Құрылыс объектісі – әрбір жеке тұрған ғимарат немесе ғимарат (оған қатысты барлық жабдықтармен, құралдармен және мүкәммалмен, галереялармен, эстакадалармен, сумен жабдықтаудың, кәріздің, газ құбырларының, жылу құбырларының, электрмен жабдықтаудың, радиофикацияның ішкі инженерлік желілерімен, қосалқы және қосалқы аула құрылыстарымен, абаттандырумен және басқа да жұмыстармен және шығындармен), құрылысқа, реконструкциялауға, кеңейтуге немесе техникалық қайта жарақтандыруға белгіленген тәртіппен жоба мен смета әзірленіп, бекітілді.
4) Тапсырыс беруші – Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Қызметтің мақсаттарына байланысты тапсырыс беруші-жобаның (бағдарламаның) инвесторы, тапсырыс беруші (меншік иесі), құрылыс салушы не олардың уәкілетті тұлғалары тапсырыс беруші бола алады.
5) PERT әдістемесі – ірі және күрделі жобаларды жоспарлау үшін әзірленген жобаларды басқару жүйесі.
6) SWOT талдау – бұл ұйымның ішкі және сыртқы ортасындағы факторларды анықтауды және оларды төрт санатқа бөлуді қамтитын стратегиялық жоспарлау әдісі: Strengths (күшті жақтары), Weaknesses (әлсіз жақтары), Opportunities (мүмкіндіктер), Threats (қатерлер).
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.
2) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы.
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері.
4) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Ғимараттар мен құрылыстар салу жөніндегі жұмыстар
5. Кәсіптік стандарттың коды: F41201011
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
F Құрылыс
41 Ғимараттар құрылысы
41.2 Тұрғын үй және тұрғын емес ғимараттардың құрылысы
41.20 Тұрғын үй және тұрғын емес ғимараттардың құрылысы
41.20.1 Тұрғын үй ғимараттарының құрылысы
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Дизайнер-жобалаушылардың біліктілік деңгейіне, кәсіптік біліміне және мазмұнына қойылатын талаптарды анықтайды
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Бас құрылысшы - 7 СБШ-нің деңгейі.
2) Жобаның бас технологі - 7 СБШ-нің деңгейі.
3) Ғимараттар бойынша инженер-құрылысшы - 6 СБШ-нің деңгейі.
4) Күрделі жөндеу жөніндегі директор - 8 СБШ-нің деңгейі.
5) Азаматтық құрылыс жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі.
6) Құрылыс жұмыстарын жоспарлау жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі.

7) Инженер по строительным работам и безопасности - 6 уровень ОРК.
8) Инженер по строительству зданий - 6 уровень ОРК.
9) Инженер по контролю строительной документации - 6 уровень ОРК.
10) Инженер по государственному техническому обследованию строений и сооружений - 6 уровень ОРК.
11) Инженер по инвентаризации строений и сооружений - 6 уровень ОРК.
13) Инженер по организации эксплуатации и ремонту зданий и сооружений - 6 уровень ОРК.
14) Инженер по эксплуатации оборудования зданий и сооружений - 6 уровень ОРК.
15) Инженер по эксплуатации производственных объектов - 6 уровень ОРК.
16) Инженер по охране окружающей среды - 6 уровень ОРК.
17) Технолог-конструктор - 6 уровень ОРК.
18) Инженер по проектно-сметной работе - 6 уровень ОРК.
19) Техник по промышленному и гражданскому строительству - 5 уровень ОРК.
20) Техник-строитель - 5 уровень ОРК.
23) Инспектор по качеству и приемке строительно-монтажных работ - 5 уровень ОРК.
24) Прораб строительства жилья - 6 уровень ОРК.
25) Менеджер по инновациям в строительстве - 6 уровень ОРК.
26) Специалист по реновации в строительстве - 6 уровень ОРК.
27) Инженер энергосберегающих технологий - 6 уровень ОРК.
28) Инженер по техническому надзору - 6 уровень ОРК.
29) Прораб с навыками работы в BIM - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Главный строитель":
Код группы:
1323-0
Код наименования занятия:
1323-0-009
Наименование профессии:
Главный строитель
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 1. Начальник (руководитель) бригады (группы)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 94. Начальник цеха (участка)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее пяти лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:

7) Құрылыс жұмыстары және қауіпсіздік жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі.
8) Ғимараттар құрылысы жөніндегі инженерлер - 6 СБШ-нің деңгейі.
9) Құрылыс құжаттамасын бақылау жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі.
10) Құрылыстар мен құрылымдарды мемлекеттік техникалық зерттеу жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі.
11) Құрылымдар мен құрылыстарды түгендеу жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі.
13) Ғимараттар мен құрылыстарды жөндеу және пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі.
14) Ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі.
15) Өндірістік объектілерді пайдалану жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі.
16) Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі.
17) Технолог-конструктор - 6 СБШ-нің деңгейі.
18) Жобалық-сметалық жұмыс жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі.
19) Өнеркәсіптік және азаматтық құрылыс жөніндегі техник - 5 СБШ-нің деңгейі.
20) Техник-құрылысшы - 5 СБШ-нің деңгейі.
23) Сапа және құрылыс-монтаж жұмыстарын қабылдау жөніндегі инспектор - 5 СБШ-нің деңгейі.
24) Тұрғын үй құрылысы прорабы - 6 СБШ-нің деңгейі.
25) Құрылыстағы инновациялар жөніндегі менеджер - 6 СБШ-нің деңгейі.
26) Құрылыстағы қайта жаңарту жөніндегі маман - 6 СБШ-нің деңгейі.
27) Энергия үнемдеу технологиялары инженері - 6 СБШ-нің деңгейі.
28) Техникалық қадағалау жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі.
29) BIM дағдылары бар құрылыс прорабы - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Бас құрылысшы":
Топтың коды:
1323-0
Қызмет атауының коды:
1323-0-009
Кәсіптің атауы:
Бас құрылысшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Бригаданың (топтың) басшысы (басшысы).
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Цех меңгерушісі (учаске).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1323-0-027 Руководитель (управляющий) (в строительстве)
Основная цель деятельности:
Управление деятельностью службы (подразделениями) подрядчика и технического заказчика.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование, организация работ и управление работами по инженерным изысканиям, архитектурно-строительному проектированию, строительству, реконструкции и капитальному ремонту объекта капитального строительства, линейного объекта.
2. Организация взаимодействия с застройщиком, подрядными организациями, надзорными органами, органами власти, органами, уполномоченными на проведение экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Планирование, организация работ и управление работами по инженерным изысканиям, архитектурно-строительному проектированию, строительству, реконструкции и капитальному ремонту объекта капитального строительства, линейного объекта.
Навык 1:
Проведение работ по экономическому обоснованию возможности возведения объекта капитального строительства (линейного объекта) и принятие и организация выполнения управленческих решений, направленных на снижение вероятности возникновения неблагоприятного результата в рамках реализации инвестиционно-строительного проекта.
Умения:
1. Контролировать и организовывать процессы управления работами по инженерным изысканиям, архитектурно-строительному проектированию, строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объекта капитального строительства, линейного объекта.
2. Контролировать исполнение графика реализации проекта капитального строительства.
3. Анализировать эффективность распределения ресурсов проекта строительства.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Требования нормативных правовых актов и распорядительных документов по градостроительной деятельности, договорных отношений и сделок между участниками рынка, по делопроизводству и архивированию в рамках выполняемых трудовых функций..
3. Нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность технического заказчика
4. Распорядительные, методические и нормативно-технические документы, касающиеся организации строительства
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Планирование мероприятий по реализации инвестиционно-строительного проекта, принятие необходимых решений по вопросам реализации инвестиционно-строительного проекта и контроль сроков (графиков) реализации проекта, а также о начале, приостановке, прекращении строительства, реконструкции, капитального ремонта объекта капитального строительства (линейного объекта), о вводе в эксплуатацию объекта капитального строительства.
Умения:

1323-0-027 Басшы (басқарушы) (құрылыста)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мердігер және техникалық тапсырыс беруші қызметінің (бөлімшелерінің) қызметін басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күрделі құрылыс объектісін, желілік объектіні инженерлік іздестіру, сәулет-құрылыс жобалау, құрылыс және күрделі жөндеу жұмыстарын жоспарлау, ұйымдастыру және жұмыстарды басқару.
2. Құрылыс салушымен, мердігерлермен, қадағалау органдарымен, уәкілетті органдармен, сараптама жүргізуге уәкілетті органдармен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күрделі құрылыс объектісін, желілік объектіні инженерлік іздестіру, сәулет-құрылыс жобалау, құрылыс және күрделі жөндеу жұмыстарын жоспарлау, ұйымдастыру және жұмыстарды басқару.
Дағды 1:
Күрделі құрылыс жобасын (сызықты объектіні) салу мүмкіндігін экономикалық негіздеу бойынша жұмыстарды жүргізу және инвестициялық және құрылысты іске асыру шеңберінде қолайсыз нәтиже ықтималдығын төмендетуге бағытталған басқару шешімдерін қабылдау және іске асыруды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Инженерлік іздестіру, сәулет-құрылыс жобалау, құрылыс, реконструкциялау, күрделі жөндеу, күрделі құрылыс нысанын, желілік нысанды бұзу бойынша жұмыстарды басқару процестерін бақылау және ұйымдастыру.
2. Күрделі құрылыс жобасын іске асыру кестесінің орындалуын бақылау.
3. Құрылыс жобасының ресурстарды бөлу тиімділігін талдау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы нормативтік құқықтық актілері;
2. Орындалатын еңбек функциялары шеңберінде қала құрылысы қызметі, нарық субъектілері арасындағы шарттық қатынастар мен мәмілелер, іс жүргізу және мұрағат ісі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің және әкімшілік құжаттардың талаптары
3. Техникалық тапсырыс берушінің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
4. Құрылысты ұйымдастыруға қатысты әкімшілік, әдістемелік және нормативтік-техникалық құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Инвестициялық-құрылыс жобасын іске асыру жөніндегі іс-шараларды жоспарлау, инвестициялық-құрылыс жобасын іске асыру бойынша қажетті шешімдер қабылдау және жобаны іске асыру мерзімдерін (кестесін) бақылау, сондай-ақ құрылысты бастау, тоқтата тұру, тоқтату, реконструкциялау, күрделі құрылыс объектісін (линиялы нысанды) күрделі жөндеу, күрделі құрылыс нысанын пайдалануға беру туралы шешім қабылдау
Машықтар:

1. Планировать деятельность технического заказчика по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства (линейных объектов).
2. Анализировать эффективность распределения ресурсов проекта строительства.
3. Вносить корректировки и изменения в график реализации проекта капитального строительства.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
2. Нормативы времени на разработку проектной, рабочей документации для объектов капитального строительства (линейных объектов).
3. Основы экономического анализа деятельности застройщика, строительной организации.
4. Выявлять нарушения и несоответствия выполненных работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объекта капитального строительства (линейного объекта).
5. Информационная система обеспечения градостроительной деятельности.
6. Нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность заказчика (застройщика).
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Приемка и оплата работ на основании подписанных первичных учетных документов об объеме и стоимости выполненных работ, проверка предъявленных к оплате первичных учетных документов привлекаемых организаций за выполненные работы, поставленную продукцию и оказанные услуги, и принятие решения о консервации и о возобновлении объекта капитального строительства.
Умения:
1 Выявлять нарушения и несоответствия выполненных работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объекта капитального строительства (линейного объекта), используемых в процессе строительства материалов, оборудования, конструкций и изделий требованиям проектной документации, рабочей документации, организационно-технологической документации, технических регламентов, сводов правил, стандартов, специальных технических условий, градостроительного плана земельного участка, результатам инженерных изысканий, бюджету проекта.
2. Управлять рисками в строительстве.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
2. Основы страхового дела
3. Процессы идентификации риска, оценки риска, обработки риска (в том числе разработка мероприятий по снижению или устранению его воздействия), исследования и мониторинга риска, обмена информацией по вопросам риска.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Организация взаимодействия с застройщиком, подрядными организациями, надзорными органами, органами власти, органами, уполномоченными на проведение экспертизы.
Навык 1:
Предоставление застройщику оперативной информации о ходе реализации инвестиционно-строительного проекта, выполнение графика финансирования работ по реализации инвестиционно-строительного проекта и предоставление отчетов застройщику, необходимой информации, в том числе об использовании финансовых ресурсов, потребности в финансовых ресурсах на следующий период и выявленных случаях аварийного состояния.
Умения:
1. Выстраивать эффективные коммуникации в процессе реализации проекта строительства.

1. Күрделі құрылыс объектілерін (линиялық объектілерді) салуға, қайта жаңартуға, күрделі жөндеуге, бұзуға техникалық тапсырыс берушінің қызметін жоспарлау.
2. Құрылыс жобасының ресурстарды бөлу тиімділігін талдау.
3. Күрделі құрылыс жобасын іске асыру кестесіне түзетулер мен өзгерістер енгізу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы нормативтік құқықтық актілері;
2. Күрделі құрылыс объектілерінің (линиялық объектілердің) жобалық-жұмыс құжаттамасын әзірлеу уақытының нормативтері;
3. Құрылыс салушы, құрылыс ұйымының қызметін экономикалық талдаудың негіздері;
4. Күрделі құрылыс объектісін (линиялық объектіні) салу, қайта жаңарту, күрделі жөндеу, бұзу бойынша орындалған жұмыстағы бұзушылықтар мен сәйкессіздіктерді анықтау;
5. Қала құрылысы қызметін қолдаудың ақпараттық жүйесі;
6. Тапсырыс берушінің (әзірлеушінің) қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Орындалған жұмыстардың көлемі мен құны туралы қол қойылған бастапқы есепке алу құжаттары негізінде жұмыстарды қабылдау және төлеу, орындалған жұмыстарға, жеткізілген өнімге және көрсетілген қызметтерге ақы төлеуге ұсынылған тартылған ұйымдардың бастапқы бухгалтерлік құжаттарын тексеру және орындау туралы шешім қабылдау, күрделі құрылыс жобасын консервациялау және жаңарту.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектісін (линиялық объектіні), құрылыс процесінде пайдаланылатын материалдарды, жабдықтарды, конструкциялар мен бұйымдарды салу, қайта жаңарту, күрделі жөндеу, бұзу бойынша орындалған жұмыстардың жобалық құжаттаманың, жұмыс құжаттамасының, ұйымдық-құқықтық құжаттардың талаптарына сәйкес келмеуі мен бұзушылықтарын анықтау. және технологиялық құжаттама, техникалық регламенттер, кодекстер ережелері, стандарттар, арнайы техникалық шарттар, жер учаскесінің қала құрылысы жоспары, инженерлік зерттеулердің нәтижелері, жобалық бюджет нормаларының орындалуын анықтау.
2. Құрылыстағы тәуекелдерді басқару.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы нормативтік құқықтық актілері.
2. Сақтандыру негіздері.
3. Тәуекелді сәйкестендіру, тәуекелді бағалау, тәуекелдерді емдеу (оның әсерін азайту немесе жою жөніндегі шараларды әзірлеуді қоса алғанда), тәуекелдерді зерттеу және мониторингілеу, тәуекел мәселелері бойынша ақпарат алмасу процестері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Құрылыс салушымен, мердігерлермен, қадағалау органдарымен, уәкілетті органдармен, сараптама жүргізуге уәкілетті органдармен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
Дағды 1:
Құрылыс салушыны инвестициялық-құрылыс жобасының орындалу барысы туралы жедел ақпаратпен қамтамасыз ету, инвестициялық-құрылыс жобасын іске асыру бойынша қаржыландыру кестесін орындау және құрылыс салушыға есептерді, қажетті ақпаратты, оның ішінде қаржылық ресурстарды пайдалану, келесі кезеңге арналған қаржылық ресурстар және күрделі құрылыс объектісінде (линиялық объектіде) анықталған төтенше жағдайды қадағалау.
Машықтар:
1. Құрылыс жобасын жүзеге асыру кезінде тиімді коммуникацияларды құру

2. Подготавливать необходимую застройщику информацию по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства (линейных объектов).
3. Вести переговоры и организовывать деловую переписку по реализации проекта строительства.
4. Определять цели и задачи взаимодействия с подрядными организациями по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства (линейных объектов).
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов и распорядительных документов по градостроительной деятельности, договорных отношений и сделок между участниками рынка, по делопроизводству и архивированию в рамках выполняемых трудовых функций.
2. Нормативные правовые акты строительной отрасли РК, регулирующие деятельность технического заказчика.
3. Нормативные правовые акты Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
4. Нормативы времени на разработку проектной, рабочей документации для объектов капитального строительства (линейных объектов).
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Работа в качестве наблюдателя при установлении причин нарушения законодательства РК, в результате которого причинен вред, постановка задач работникам и контроль их выполнения работниками, осуществляющими функции технического заказчика в организации и принятие решения о предъявлении претензий или экономических санкций к исполнителям проектной.
Умения:
1. Определять приоритетность процессов при взаимодействии с подрядными организациями, надзорными органами, органами власти.
2. Учитывать имеющиеся материальные и трудовые ресурсы для планирования, строительства, реконструкции, капитального ремонта, сноса объектов капитального строительства (линейных объектов).
3. Контролировать соблюдение требований охраны окружающей среды
4. Отстаивать интересы технического заказчика по основным направлениям деятельности по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства (линейных объектов).
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Нормативы времени на разработку проектной, рабочей документации для объектов капитального строительства (линейных объектов).
3. Распорядительные, методические и нормативно-технические документы, касающиеся организации строительства, реконструкции, капитального ремонта, сноса объектов капитального строительства (линейных объектов)
4. Нормативные правовые акты РК в области гражданского, административного и уголовного права.

2. Күрделі құрылыс объектілерін (линиялық объектілерді) салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу, бұзу туралы құрылыс салушыға қажетті ақпаратты дайындау.
3. Құрылыс жобасын жүзеге асыруға қатысты келіссөздер жүргізу және іскерлік хат алмасуды ұйымдастыру
4. Күрделі құрылыс объектілерін (линиялық объектілерді) салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу, бұзу бойынша мердігерлермен өзара іс-қимылдың мақсаттары мен міндеттерін анықтау.
Білімдер:
1. Қала құрылысы қызметі, шарттық қатынастар мен нарық субъектілері арасындағы мәмілелер, іс жүргізу және орындалатын еңбек функциялары шеңберіндегі мұрағат мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің және әкімшілік құжаттардың талаптары.
2. Техникалық тапсырыс берушінің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының құрылыс саласының нормативтік құқықтық актілері.
3. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы нормативтік құқықтық актілері;
4. Күрделі құрылыс объектілерінің (линиялық объектілердің) жобалық және жұмыс құжаттамасын әзірлеу уақытының нормативтері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзудың, салдарынан келтірілген зиянның себептерін анықтауда бақылаушы ретінде жұмыс істеу, қызметкерлердің алдына міндеттер қою және ұйымда және ұйымдастыруда техникалық тапсырыс берушінің функцияларын жүзеге асыратын қызметкерлердің олардың орындалуын бақылау. құрылысқа, күрделі құрылысқа (линиялық объектілерге) немесе жұмыс сапасына байланысты міндеттемелер.
Машықтар:
1. Мердігерлермен, қадағалау органдарымен және уәкілетті органдармен өзара әрекеттесу кезіндегі процестердің басымдылығын анықтау.
2. Күрделі құрылыс объектілерін (линиялық объектілерді) жоспарлау, салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу, бұзу үшін қолда бар материалдық және еңбек ресурстарын есепке алу.
3. Қоршаған ортаны қорғау талаптарының сақталуын қадағалау
4. Күрделі құрылыс объектілерін (линиялық объектілерді) құрылыста, реконструкциялауда, күрделі жөндеуде, бұзуда қызметтің негізгі бағыттары бойынша техникалық тапсырыс берушінің мүддесін қорғау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы нормативтік құқықтық актілері.
2. Күрделі құрылыс объектілерінің (линиялық объектілердің) жобалық-жұмыс құжаттамасын әзірлеу уақытының нормативтері.
3. Күрделі құрылыс объектілерін (линиялық объектілерді) салуды, реконструкциялауды, күрделі жөндеуді, бұзуды ұйымдастыруға қатысты әкімшілік, әдістемелік және нормативтік-техникалық құжаттар.
4. Қазақстан Республикасының азаматтық, әкімшілік және қылмыстық құқық саласындағы нормативтік құқықтық актілері.

5. Основы претензионно-исковой работы.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Руководитель (управляющий) строительства
10. Карточка профессии "Главный технолог проекта (в строительстве)":
Код группы:
1323-0
Код наименования занятия:
1323-0-010
Наименование профессии:
Главный технолог проекта (в строительстве)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 6. Главный инженер проекта (Главный архитектор проекта).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы в инженерной сфере не менее шести лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
1323-0-022 Начальник отдела (в строительстве)
1323-0-027 Руководитель (управляющий) (в строительстве)
Основная цель деятельности:
Организация реализации и контроль исполнения инвестиционно-строительного проекта: сбор и подготовка исходных данных, предпроектная подготовка строительства, выполнение инженерных изысканий; архитектурно-строительное проектирование; планирование, организация и контроль строительства, реконструкции и капитального ремонта, сноса объектов капитального строительства; обеспечение эффективности капитальных вложений, позволяющих получить конкурентноспособный результат Деятельность, связанная с инженерно-техническим проектированием, управлением проектами строительства, выполнением строительного контроля и авторского надзора.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

5. Талап қою жұмыстарының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Басшы (басқарушы) (құрылыста)
10. Кәсіптің карточкасы "Жобаның бас технологі":
Топтың коды:
1323-0
Қызмет атауының коды:
1323-0-010
Кәсіптің атауы:
Жобаның бас технологі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Жобаның бас инженері.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Инженерлік саладағы жұмыс тәжірибесі кемінде 6 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1323-0-022 Бөлім бастығы (құрылыста)
1323-0-027 Басшы (басқарушы) (құрылыста)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Инвестициялық-құрылыс жобасын іске асыруды және орындалуын бақылауды ұйымдастыру: бастапқы мәліметтерді жинау және дайындау, құрылысты жоба алдындағы дайындау, инженерлік іздестіру жұмыстарын жүргізу; сәулет-құрылыс жобасы; құрылысты, реконструкциялауды және күрделі жөндеуді, күрделі құрылыс объектілерін бұзуды жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау; бәсекеге қабілетті нәтиже алуға мүмкіндік беретін күрделі салымдардың тиімділігін қамтамасыз ету инженерлік жобалау, құрылыс жобаларын басқару, құрылысты бақылау және сәулет қадағалауымен байланысты қызмет.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Подготовка и заключение договоров технологического присоединения объектов капитального строительства к сетям инженерно-технического обеспечения зданий и сооружений.
2. Контроль качества производства видов строительных работ.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка и заключение договоров технологического присоединения объектов капитального строительства к сетям инженерно-технического обеспечения зданий и сооружений.
Навык 1:
Подготовка документов и подача заявления о технологическом присоединении объектов строительства (ОС) к сетям инженерно-технического обеспечения зданий и сооружений с указанием требуемого объема подключаемой нагрузки.
Умения:
1. Требования нормативных правовых актов и распорядительных документов по градостроительной деятельности, договорных отношений и сделок между участниками рынка.
2. Применять необходимые нормативные правовые акты по организации строительства, реконструкции, капитального ремонта, сноса объектов капитального строительства, линейных объектов.
3. Технологии производства строительных работ.
Знания:
1. Требования законодательства Республики Казахстан к составу, содержанию и оформлению проектной документации.
2. Требования нормативных технических документов к организации производства строительных работ на объекте капитального строительства (линейных объектах).
3. Требования нормативных правовых актов и распорядительных документов по градостроительной деятельности, договорных отношений и сделок между участниками рынка, по делопроизводству и архивированию в рамках выполняемых трудовых функций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Заключение договоров на временное технологическое присоединение на период строительства, реконструкции, капитального ремонта ОС.
Умения:
1. Подготовка, получение и представление градостроительной документации, исходных и разрешительных документов (материалов);
2. Подготавливать договоров на технологическое присоединение объектов капитального строительства к сетям инженерно-технического обеспечения зданий и сооружений.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к организации и технологическому процессу производства вида строительных работ, в том числе работ по сносу объектов капитального строительства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Получение технических условий на технологическое присоединение объекта к существующим сетям инженерно-технического обеспечения зданий и сооружений.
Умения:

1. Күрделі құрылыс жобаларын ғимараттар мен құрылыстарды инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне технологиялық қосуға шарттарды дайындау және жасау.
2. Құрылыс жұмыстарының өндірістік түрлерінің сапасын бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күрделі құрылыс жобаларын ғимараттар мен құрылыстарды инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне технологиялық қосуға шарттарды дайындау және жасау.
Дағды 1:
Құжаттарды дайындау және жалғанатын жүктеменің қажетті көлемін көрсете отырып, құрылыс жобаларын (ҚЖ) ғимараттар мен құрылыстарды инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне технологиялық қосуға өтінім беру.
Машықтар:
1. Қала құрылысы қызметi, шарттық қатынастар мен нарық субъектiлерi арасындағы мәмiлелер бойынша нормативтiк құқықтық актiлер мен әкiмшiлiк құжаттардың талаптары.
2. Күрделі құрылыс объектілерін, желілік объектілерді салуды, реконструкциялауды, күрделі жөндеуді, бұзуды ұйымдастыру үшін қажетті нормативтік құқықтық актілерді қолдану.
3. Құрылыс технологиялары.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы заңнамасының жобалық құжаттаманың құрамына, мазмұнына және ресімделуіне қойылатын талаптар;
2. Күрделі құрылыс алаңында (линиялық объектілерде) құрылыс жұмыстарын ұйымдастыруға арналған нормативтік техникалық құжаттардың талаптары;
3. Орындалатын еңбек функциялары шеңберінде қала құрылысы қызметі, нарық субъектілері арасындағы шарттық қатынастар мен мәмілелер, іс жүргізу және мұрағат ісі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің және әкімшілік құжаттардың талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
ҚО салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу кезеңіне уақытша технологиялық қосуға шарттар жасасу.
Машықтар:
1. Қала құрылысы құжаттамасын, бастапқы және рұқсат беретін құжаттарды (материалдарды) дайындау, алу және ұсыну;
2. Күрделі құрылыс жобаларын ғимараттар мен құрылыстарды инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне технологиялық қосуға шарттарды дайындау.
Білімдер:
1. Құрылыс жұмыстарының түрін, оның ішінде күрделі құрылыс объектілерін бұзу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру мен өндірудің технологиялық процесіне арналған қала құрылысы қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Ғимараттар мен құрылыстарды инженерлік-техникалық қамтамасыз етудің қолданыстағы желілеріне объектіні технологиялық қосуға техникалық шарттарды алу.
Машықтар:

1. Составлять документы для получения технических условий, подготавливать техническое задание для их разработки специализированными организациями по организации строительства, реконструкции, капитального ремонта, сноса объектов капитального строительства, линейных объектов.
Знания:
1. Требования законодательства Республики Казахстан к составу, содержанию и оформлению проектной документации
2. Требования нормативных технических документов к организации производства строительных работ на объекте капитального строительства (линейных объектах).
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Заключение договоров на постоянное технологическое присоединение СО к сетям инженерно-технического обеспечения зданий и сооружений.
Умения:
1. Заключение договоров на технологического присоединения объектов капитального строительства к сетям инженерно-технического обеспечения зданий и сооружений;
2. Технологии производства строительных работ.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность технического заказчика.
2. Требования законодательства Республики Казахстан к форме, содержанию и порядку согласования технических условий.
3. Требования нормативно-технических документов к организации производства строительных работ на объекте капитального строительства.
4. Требования к составу исходно-разрешительной документации.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества производства видов строительных работ.
Навык 1:
Входной контроль строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, применяемых при производстве вида строительных работ и контроль складирования и хранения строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, применяемых при производстве вида строительных работ с операционным контролем качества производства вида строительных работ.
Умения:
1. Проводить контроль соответствия поставленных для производства вида строительных работ строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования требованиям нормативных технических документов, проектной и рабочей документации.
2. Проводить контроль соответствия складирования и хранения поставленных для производства вида строительных работ строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования требованиям нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности.
3. Проводить контроль соответствия технологического процесса и результата производства вида строительных работ требованиям нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации.

1. Күрделі құрылыс объектілерін, желілік объектілерді салуды, реконструкциялауды, күрделі жөндеуді, бұзуды ұйымдастыру үшін мамандандырылған ұйымдарға техникалық шарттарды алу үшін құжаттарды ресімдеу, оларды әзірлеу үшін техникалық шарттарды дайындау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы заңнамасының жобалық құжаттаманың құрамына, мазмұнына және ресімделуіне қойылатын талаптар.
2. Күрделі құрылыс алаңында (линиялық объектілерде) құрылыс жұмыстарын ұйымдастыруға арналған нормативтік техникалық құжаттардың талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Ғимараттар мен құрылыстарды инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне ҚО-ны тұрақты технологиялық қосуға шарттар жасасу.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектілерін ғимараттар мен құрылыстарды инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне технологиялық қосуға шарттар жасасу;
2. Құрылыс технологиялары.
Білімдер:
1. Техникалық тапсырыс берушінің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері.
2. Техникалық шарттарды бекіту нысанына, мазмұнына және тәртібіне Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары.
3. Күрделі құрылыс объектісінде құрылыс жұмыстарын ұйымдастырудың нормативтік-техникалық құжаттарының талаптары.
4. Бастапқы рұқсат беру құжаттамасының құрамына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Құрылыс жұмыстарының өндірістік түрлерінің сапасын бақылау.
Дағды 1:
Құрылыс жұмыстарының бір түрін өндіруде пайдаланылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын кіріс инспекциясы және құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде қолданылатын құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкциялары мен жабдықтарының сақталуын және сақталуын бақылау сапасын жедел бақылаумен құрылыс жұмыстарының түрін өндіру.
Машықтар:
1. Құрылыс жұмыстарының түріне жеткізілетін құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкциялары мен жабдықтарының нормативтік техникалық құжаттардың, жобалау және жұмыс құжаттамаларының талаптарына сәйкестігін бақылау;
2. Құрылыс жұмыстарының бір түрін өндіру үшін жеткізілетін құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын сақтау мен сақтаудың нормативтік құқықтық актілердің, қала шаруашылығы саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесі құжаттарының талаптарына сәйкестігін бақылауды жүзеге асыру және іс-шараларды жоспарлау;
3. Технологиялық процестің және құрылыс жұмыстары түрінің нәтижесінің нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесі құжаттарының, жобалау, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттардың талаптарына сәйкестігін бақылауды жүзеге асыру;

4. Анализировать результаты контроля качества, устанавливать причины отклонений технологического процесса и результата производства вида строительных работ от требований нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности.
2. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к строительным материалам, изделиям, конструкциям и оборудованию, используемым при производстве вида строительных работ.
3. Методы и средства контроля соответствия строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при производстве вида строительных работ, требованиям нормативных технических документов.
4. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к складированию и хранению строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при производстве вида строительных работ.
5. Методы и средства контроля соответствия складирования и хранения строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при производстве вида строительных работ, требованиям нормативных технических документов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Принятие оперативных мер для устранения выявленных недостатков и дефектов производства вида строительных работ, ведение исполнительной и учетной документации контроля качества в процессе производства вида строительных работ, а также формирование и ведение сведений, документов и материалов контроля качества производства вида строительных работ, включаемых в информационную модель объекта капитального строительства.
Умения:
1. Определять состав оперативных мер по устранению обнаруженных при проведении контроля качества отклонений технологии и результатов производства вида строительных работ от требований нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации.
2. Оформлять исполнительную и учетную документацию контроля качества производства вида строительных работ.
3. Представлять сведения, документы и материалы контроля качества производства вида строительных работ, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде

4. Ұйымдық-технологиялық құжаттама бойынша жұмыс сапасын бақылау, оның нәтижелерін талдау, технологиялық процестің және құрылыс жұмыстары түрі нәтижесінің нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы, жобалау саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптарынан ауытқу себептерін белгілеу.
Білімдер:
1. Қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттары;
2. Құрылыс жұмыстарының осы түрін өндіруде қолданылатын құрылыс материалдарына, бұйымдарына, конструкциялары мен жабдықтарына нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары;
3. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде қолданылатын құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкциялары мен жабдықтарының нормативтік техникалық құжаттардың талаптарына сәйкестігін бақылау әдістері мен құралдары;
4. Құрылыс жұмыстарының осы түрін өндіруде пайдаланылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын қоймаға және сақтауға арналған қала құрылысы қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары;
5. Құрылыс жұмыстарының бір түрін өндіруде қолданылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын қоймалау мен сақтаудың нормативтік техникалық құжаттардың талаптарына сәйкестігін бақылау әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде анықталған кемшіліктер мен ақауларды жою бойынша жедел шаралар қабылдау, құрылыс жұмыстарының түрін өндіру процесінде сапаны бақылау үшін атқарушылық және есептік құжаттаманы жүргізу, сондай-ақ құрылыс жұмыстарының түрін өндіру үшін күрделі құрылыс объектісінің ақпараттық үлгісіне сай ақпараттарды, құжаттар мен материалдарды қалыптастыру және жүргізу.
Машықтар:
1. Қала құрылысы қызметi саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң, техникалық реттеу және стандарттау жүйесi құжаттарының талаптарынан сапаны бақылау кезiнде анықталған құрылыс жұмыстары түрiнiң технологиясы мен нәтижелерiнiң ауытқуларын жою жөнiндегi жедел шаралардың құрамын айқындау, конструкторлық, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттама;
2. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіру сапасын бақылау үшін атқарушылық және есептік құжаттаманы жасау;
3. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне (бар болса) енгізілген құрылыс жұмыстарының түрін өндіруге арналған ақпаратты, құжаттарды және сапасын бақылау материалдарын электрондық құжаттар түрінде ұсыну, оларды графикалық және кестелік түрде көрсету;

4. Осуществлять производственную коммуникацию по вопросам контроля качества производства вида строительных работ.
Знания:
1. Схемы операционного контроля качества производства вида строительных работ.
2. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к составу и последовательности выполняемых технологических операций, качеству выполнения технологических операций и качеству результатов производства вида строительных работ.
3. Виды строительных работ, оказывающих влияние на безопасность объекта капитального строительства, контроль выполнения которых не может быть проведен после выполнения других видов строительных работ.
4. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к составу и оформлению исполнительной и учетной документации контроля качества производства вида строительных работ.
5. Основные специализированные программные средства, используемые для ведения исполнительной и учетной документации в строительстве.
6. Средства и методы внесения, хранения, обмена и передачи электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
7. Форматы представления электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
8. Методы и средства производственной коммуникации в строительстве.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Руководитель (управляющий) строительства проекта
11. Карточка профессии "Инженер-строитель зданий":
Код группы:
2142-2
Код наименования занятия:
2142-2-004
Наименование профессии:
Инженер-строитель зданий
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 71. Инженер по надзору за строительством
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее трех лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:

4. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіру сапасын бақылау мәселелері бойынша өндірістік коммуникацияны жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Құрылыс жұмыстарының түрінің өндіріс сапасын жедел бақылау схемалары;
2. Орындалатын технологиялық операциялардың құрамы мен дәйектілігіне, технологиялық операциялардың сапасына және құрылыс жұмыстары түрінің нәтижелерінің сапасына қала құрылысы қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесі құжаттарының талаптары ;
3. Құрылыс жұмыстарының басқа түрлері аяқталғаннан кейін орындалуын бақылау жүзеге асырылмайтын күрделі құрылыс объектісінің қауіпсіздігіне әсер ететін құрылыс жұмыстарының түрлері;
4. Құрылыс жұмыстарының түрiнiң өндiрiсiнiң сапасын бақылау бойынша атқарушылық және есептiк құжаттаманы құру және ресiмдеу үшiн қала құрылысы қызметi саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң, техникалық реттеу және стандарттау жүйесiнiң құжаттарының талаптары;
5. Құрылыста атқарушылық және бухгалтерлік құжаттаманы жүргізу үшін қолданылатын негізгі мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз ету;
6. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды енгізу, сақтау, алмасу және беру құралдары мен әдістері (бар болса);
7. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісінің электрондық құжаттарын ұсыну форматтары (бар болса);
8. Құрылыстағы өндірістік коммуникацияның әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
11. Кәсіптің карточкасы "Ғимараттар бойынша инженер-құрылысшы":
Топтың коды:
2142-2
Қызмет атауының коды:
2142-2-004
Кәсіптің атауы:
Ғимараттар бойынша инженер-құрылысшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Құрылысты қадағалау инженері.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2142-1-004 Инженер-строитель
2142-2-002 Инженер по строительству зданий
Основная цель деятельности:
Деятельность по реализации проектно-сметной документации по строительству объектов строительства и контролировать ход выполнения планов капитального строительства, соответствие объемов, сроков и качества строительно-монтажных работ, а также качество применяемых материалов, изделий, конструкций и их соответствие утвержденной проектно-сметной документации, рабочим чертежам, строительным нормам и правилам, стандартам, техническим условиям, нормам охраны труда.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Деятельность по организации производственно-технического и технологического обеспечения строительного производства.
2. Организационно-техническая и технологическая подготовка строительного производства.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Деятельность по организации производственно-технического и технологического обеспечения строительного производства.
Навык 1:
Подготовка исходных данных для разработки проекта производства работ, линейных и сетевых графиков производства работ.
Умения:
1. Выполнение необходимых технических расчетов, разработка технологических схем.
2. Расчет пооперационных норм расхода материалов, инструмента, топлива и электроэнергии, затрат труда.
3. Составление заявок на технологическую оснастку, инструмент, приспособления для строительного производства.
4. Осуществление обработки информации в соответствии с действующими нормативными документами.
5. Пользование компьютером с применением специализированного программного обеспечения.
Знания:
1. Знания основных положений, нормативных актов, регулирующих строительную деятельность, технические условия, строительные нормы и правила и другие нормативные документы по проектированию, технологии, организации строительного производства.
2. Знание ведомостей потребности в строительных конструкциях, изделиях, материалах и оборудовании.
3. Знание графиков потребности в основных строительных машинах, транспортных средствах и в кадрах строителей по основным категориям.
4. Знание календарного плана производства работ по объекту, состава технологических карт на выполнение отдельных видов работ и перечня технологического инвентаря и монтажной оснастки, схемы строповок.
5. Знание методов расчета линейных и сетевых графиков, проектирования строительных генеральных планов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Прием и хранение технической документации на объекты капитального строительства.
Умения:

2142-1-004 Инженер-құрылышы
2142-2-002 Ғимараттар құрылысы жөніндегі инженерлер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылыс объектілерін салуға жобалық-сметалық құжаттаманы іске асыру жөніндегі іс-шаралар және күрделі құрылыс жоспарларының орындалу барысын, құрылыс-монтаждау жұмыстарының көлемдерінің, мерзімдерінің және сапасының сақталуын, сондай-ақ материалдардың, бұйымдардың сапасын бақылау. , пайдаланылатын құрылымдар және олардың бекітілген жобалық-сметалық құжаттамаға, жұмыс сызбаларына, құрылыс нормалары мен ережелеріне, стандарттарға, техникалық шарттарға, еңбекті қорғау нормаларына сәйкестігі.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылыс өндірісін өндірістік, техникалық және технологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру бойынша қызмет.
2. Құрылыс өндірісін ұйымдастыру-техникалық және технологиялық дайындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құрылыс өндірісін өндірістік, техникалық және технологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру бойынша қызмет.
Дағды 1:
Жұмыс өндірісінің жобасын, желілік және желілік жұмыстарды өндіру кестелерін әзірлеу үшін бастапқы деректерді дайындау.
Машықтар:
1. Қажетті техникалық есептеулерді жүргізу, технологиялық сызбаларды құрастыру.
2. Материалдарды, құрал-саймандарды, отын мен электр энергиясын, еңбек шығындарын пайдаланудың пайдалану нормативтерін есептеу.
3. Құрылыс өндірісі үшін технологиялық жабдыққа, құрал-сайманға, құрылғыларға өтінімдерді ресімдеу.
4. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес ақпаратты өңдеу
5. Арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы компьютерді пайдалану.
Білімдер:
1. Құрылыс қызметін реттейтін негізгі ережелерді, ережелерді, техникалық шарттарды, құрылыс нормалары мен ережелерін және жобалау, технология, құрылыс өндірісін ұйымдастыру бойынша басқа да нормативтік құжаттарды білу.
2. Құрылыс конструкцияларына, бұйымдарына, материалдарына және жабдықтарына қойылатын талаптарды білу.
3. Негізгі категориялар бойынша негізгі құрылыс машиналарына, көліктерге және құрылыс персоналына сұраныс кестелерін білу.
4. Объектінің жұмыс кестесін, жұмыстың жекелеген түрлерін орындауға арналған технологиялық карталардың құрамын және технологиялық жабдықтар мен монтаждау жабдықтарының тізбесін, ілгек сызбаларын білу.
5. Сызықтық және желілік графиктерді есептеу, құрылыстың бас жоспарларын жобалау әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Күрделі құрылыс объектілеріне техникалық құжаттаманы қабылдау және сақтау.
Машықтар:

1. Чтение проектно-технологической документации.
2. Выполнение обработки информации в соответствии с действующими нормативными документами.
3. Пользование компьютером с применением специализированного программного обеспечения.
4. Применение современных способов отчетности и хранения технической документации на объекты капитального строительства.
5. Осуществлять расчет конструкций при помощи современных расчетных комплексов.
Знания:
1. Знание основных положений по организации и управлению строительством.
2. Знание основ документоведения, современных стандартных требований к отчетности.
3. Знание состава, требований к оформлению, отчетности, хранению проектно-сметной документации, правила передачи проектно-сметной документации.
4. Знание номенклатуры выпускаемых изделий и конструкций подсобными организациями строительной организации.
5. Знание современных компьютерных расчетных комплексов.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Организационно-техническая и технологическая подготовка строительного производства.
Навык 1:
Разработка документации по подготовке строительной площадки к началу производства.
Умения:
1. Чтение проектно-технологической документации.
2. Пользование компьютером с применением специализированного программного обеспечения.
3. Составление технического задания на проектирование и изготовление нестандартного оборудования, монтажной оснастки, закладных деталей.
4. Применение необходимой нормативно-технической и методической документации при подготовке договоров на выполнение строительно-монтажных работ.
5. Осуществление обработки информации в соответствии с действующими нормативными документами.
Знания:
1. Знание основных положений, нормативных актов, регулирующих строительную деятельность, технических условий, строительных норм и правил и других нормативных документов по проектированию, технологии, организации строительного производства.
2. Знание основ проектирования, конструктивные особенности несущих и ограждающих конструкций.
3. Знание необходимых технических расчетов, технологических схем.
4. Знание пооперационных норм расхода материалов, инструмента, топлива и электроэнергии, затрат труда.
5. Знание карт трудовых и технологических процессов на выполнение строительно-монтажных работ.
6. Знание единой системы технологической подготовки производства.
7. Знание технических условий и других нормативных материалов по разработке и оформлению технологической документации.
8. Знание состава, требований к оформлению, учету, хранению проектно-сметной документации и правила передачи проектно-сметной документации.

1. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы оқу.
2. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес ақпаратты өңдеуді орындау.
3. Арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы компьютерді пайдалану.
4. Күрделі құрылыс объектілеріне есеп беру және техникалық құжаттаманы сақтаудың заманауи әдістерін қолдану.
5. Қазіргі заманғы есептеу жүйелерін қолдана отырып, құрылымдық есептеулерді жүргізу.
Білімдер:
1. Құрылысты ұйымдастыру мен басқарудың негізгі ережелерін білу.
2. Құжат айналымының негіздерін, қазіргі стандартты есеп беру талаптарын білу.
3. Жобалық-сметалық құжаттаманың құрамын, ресімдеуге, есеп беруге, сақтауға қойылатын талаптарды, жобалау-сметалық құжаттаманы беру ережелерін білу.
4. Құрылыс ұйымының қосалқы ұйымдарының өндіретін бұйымдары мен конструкцияларының ассортиментін білу.
5. Қазіргі заманғы компьютерлік есептеу жүйелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Құрылыс өндірісін ұйымдастыру-техникалық және технологиялық дайындау.
Дағды 1:
Құрылыс алаңын өндірісті бастауға дайындау бойынша құжаттаманы әзірлеу.
Машықтар:
1. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы оқу.
2. Арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы компьютерді пайдалану.
3. Стандартты емес жабдықты, монтаждық жабдықты, ендірілген бөлшектерді жобалау және дайындауға техникалық шарттарды жасау.
4. Құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге келісім-шарттарды дайындау кезінде қажетті нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттаманы қолдану.
5. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес ақпаратты өңдеу.
Білімдер:
1. Құрылыс қызметін реттейтін негізгі ережелерді, ережелерді, техникалық шарттарды, құрылыс нормалары мен ережелерін және құрылыс өндірісін жобалау, технологиясы және ұйымдастыру бойынша басқа да нормативтік құжаттарды білу.
2. Жүк көтергіш және қоршау конструкцияларының конструкциялық ерекшеліктерін, конструкциясының негіздерін білу.
3. Қажетті техникалық есептеулер мен технологиялық схемаларды білу.
4. Материалдарды, құралдарды, отын мен электр энергиясын, еңбек шығындарын тұтынудың пайдалану нормаларын білу.
5. Құрылыс-монтаж жұмыстарының еңбек және технологиялық процесс карталарын білу.
6. Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесін білу.
7. Технологиялық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу үшін техникалық шарттарды және басқа да нормативтік материалдарды білу.
8. Жобалық-сметалық құжаттаманың құрамын, ресімдеуге, есепке алуға, сақтауға қойылатын талаптарды және жобалау-сметалық құжаттаманы беру ережелерін білу.

9. Знание состава проекта организации строительства.
10. Знание состава проекта производства работ.
11. Знание конструктивных схем зданий и последовательности их возведения.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка проекта производства работ.
Умения:
1. Чтение проектно-технологической документации.
2. Осуществление обработки информации в соответствии с действующими нормативными документами.
3. Пользование компьютером с применением специализированного программного обеспечения.
4. Определение потребности строительного производства в материально-технических и трудовых ресурсах.
Знания:
1. Знание основных положений, нормативных актов, регулирующих строительную деятельность, технические условия, строительных норм и правил и других нормативных документов по проектированию, технологии, организации строительного производства.
2. Знание основных положений по организации и управлению строительством.
3. Знание единой системы технологической подготовки производства.
4. Знание технических условий и других нормативных материалов по разработке и оформлению технологической документации.
5. Знание номенклатуры выпускаемых подсобными предприятиями строительной организации изделий и конструкций.
6. Знание состава проекта организации строительства.
7. Знание состава проекта производства работ.
8. Знание конструктивных схем зданий и последовательность их возведения.
9. Знание методов расчета конструкций зданий и сооружений.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Определение потребности в материально-технических и трудовых ресурсах.
Умения:
1. Выполнение необходимых технических расчетов потребности в материально-технических ресурсах.
2. Контроль за работой субподрядных организаций, выполняющих специализированные работы в строительном производстве.
3. Расчет пооперационных норм расхода материалов, инструмента, топлива и электроэнергии, затрат труда.
4. Пользование компьютером с применением специализированного программного обеспечения.
5. Взаимодействие с другими специалистами строительной организации по вопросам материально-технического снабжения.
6. Расчет экономической эффективности проектируемых технологических процессов для разработки линейных и сетевых графиков.
7. Составление проекта производства работ на основе проекта организации строительства.
8. Применение современных информационных технологий при проектировании технологических процессов.
9. Контроль за работой субподрядных организаций, выполняющих специализированные работы в строительном производстве.
Знания:
1. Знание основных положений, нормативных актов, регулирующих строительную деятельность, технических условий, строительных норм и правил и других нормативных документов по проектированию, технологии, организации строительного производства.

9. Құрылысты ұйымдастыру жобасының құрамын білу.
10. Жұмыс жобасының құрамын білу.
11. Ғимараттардың құрылымдық сұлбаларын және оларды салу ретін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыс өндірісі жобасын әзірлеу
Машықтар:
1. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы оқу.
2. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес ақпаратты өңдеу.
3. Арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы компьютерді пайдалану.
4. Құрылыс өндірісінің материалдық-техникалық және еңбек ресурстарына қажеттілігін анықтау.
Білімдер:
1. Құрылыс қызметін реттейтін негізгі ережелерді, ережелерді, техникалық шарттарды, құрылыс нормалары мен ережелерін және құрылыс өндірісін жобалау, технологиясы және ұйымдастыру бойынша басқа да нормативтік құжаттарды білу.
2. Құрылысты ұйымдастыру мен басқарудың негізгі ережелерін білу.
3. Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесін білу.
4. Материалдар мен материалдардың технологиялары мен стандарттары.
5. Құрылыс ұйымының қосалқы кәсіпорындары шығаратын бұйымдар мен конструкциялардың номенклатурасын білу.
6. Құрылысты ұйымдастыру жобасының құрамын білу.
7. Жұмыс жобасының құрамын білу.
8. Ғимараттардың құрылымдық сұлбаларын және оларды салу ретін білу.
9. Ғимараттар мен құрылыстардың конструкцияларын есептеу әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Материалдық-техникалық және еңбек ресурстарының қажеттілігін анықтау.
Машықтар:
1. Материалдық-техникалық ресурстарға қажеттіліктің қажетті техникалық есептеулерін жүргізу.
2. Құрылыс саласында мамандандырылған жұмыстарды орындайтын қосалқы мердігерлердің жұмысын бақылау.
3. Материалдарды, құрал-саймандарды, отын мен электр энергиясын, еңбек шығындарын пайдаланудың пайдалану нормативтерін есептеу.
4. Арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы компьютерді пайдалану.
5. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету мәселелері бойынша құрылыс ұйымының басқа мамандарымен өзара әрекеттесу.
6. Сызықтық және желілік графиктерді өңдеу үшін жобаланған технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін есептеу.
7. Құрылысты ұйымдастыру жобасы негізінде жұмыс жобасын жасау.
8. Технологиялық процестерді жобалауда заманауи ақпараттық технологияларды қолдану.
9. Құрылыс саласында мамандандырылған жұмыстарды орындайтын қосалқы мердігерлердің жұмысын бақылау.
Білімдер:
1. Құрылыс қызметін реттейтін негізгі ережелерді, ережелерді, техникалық шарттарды, құрылыс нормалары мен ережелерін және құрылыс өндірісін жобалау, технологиясы және ұйымдастыру бойынша басқа да нормативтік құжаттарды білу.

2. Знание основных положений по организации и управлению строительством.
3. Знание основ документоведения, современных стандартных требований к отчетности.
4. Знание единой системы технологической подготовки производства.
5. Знание технических условий и других нормативных материалов по разработке и оформлению технологической документации.
6. Знание состава, требования к оформлению, отчетности, хранению проектно-сметной документации и правила передачи проектно-сметной документации.
7. Знание номенклатуры выпускаемых подсобными предприятиями строительной организации изделий и конструкций.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
12. Карточка профессии "Директор по капитальному строительству":
Код группы:
1323-0
Код наименования занятия:
1323-0-011
Наименование профессии:
Директор по капитальному строительству
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 52. Заместитель директора (Директор, Вице-президент) по капитальному строительству.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее шести лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
1323-0-027 Руководитель (управляющий) (в строительстве)
Основная цель деятельности:
Организация реализации и контроль исполнения инвестиционно-строительного проекта: планирование, организация и контроль строительства, реконструкции и капитального ремонта, сноса объектов капитального строительства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация подготовительных работ по строительству, реконструкции объекта капитального строительства, линейного объекта, в том числе при возобновлении строительства (реконструкции) после консервации.

2. Құрылысты ұйымдастыру мен басқарудың негізгі ережелерін білу.
3. Құжат айналымының негіздерін, қазіргі стандартты есеп беру талаптарын білу.
4. Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесін білу.
5. Технологиялық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу үшін техникалық шарттарды және басқа да нормативтік материалдарды білу.
6. Жобалық-сметалық құжаттаманың құрамын, ресімдеуге, есеп беруге, сақтауға қойылатын талаптарды және жобалық-сметалық құжаттаманы беру ережелерін білу.
7. Құрылыс ұйымының қосалқы кәсіпорындары шығаратын бұйымдар мен конструкциялардың ассортиментін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Учаске бастығы
8
Құрылыс бастығы (басшысы)
12. Кәсіптің карточкасы "Күрделі жөндеу жөніндегі директор":
Топтың коды:
1323-0
Қызмет атауының коды:
1323-0-011
Кәсіптің атауы:
Күрделі жөндеу жөніндегі директор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Директордың күрделі құрылыс жөніндегі орынбасары (директор, вице-президент).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде 6 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1323-0-027 Басшы (басқарушы) (құрылыстағы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Инвестициялық-құрылыс жобасын іске асыруды және орындалуын бақылауды ұйымдастыру: құрылысты, реконструкциялауды және күрделі жөндеуді, күрделі құрылыс объектілерін бұзуды жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күрделі құрылыс объектісін, желілік объектіні салуға, реконструкциялауға дайындық жұмыстарын ұйымдастыру.

2. Обеспечение соблюдения в процессе строительства, реконструкции, капитального ремонта, сноса объекта капитального строительства (линейного объекта) требований проектной документации, технических регламентов, сводов правил, национальных стандартов, специальных технических условий.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация подготовительных работ по строительству, реконструкции объекта капитального строительства, линейного объекта, в том числе при возобновлении строительства (реконструкции) после консервации.
Навык 1:
Обеспечение выноса в натуре линий регулирования застройки и создания геодезической разбивочной основы и предоставление подрядчику разрешения на строительство.
Умения:
1. Осуществлять проверку комплектности и качества оформления проектной документации, оценивать соответствие содержащейся в ней технической информации требованиям нормативной технической документации на строительство;
2. Подготавливать документы для оформления разрешений и допусков для производства строительных работ на объекте капитального строительства, линейном объекте, а также документы, необходимые для консервации объекта капитального строительства (линейного объекта) либо возобновления строительства (реконструкции) такого объекта.
Знания:
1. Требования законодательства Республики Казахстан к составу, содержанию и оформлению проектной документации.
2. Требования нормативных технических документов к организации производства строительных работ на объекте капитального строительства (линейных объектах).
3. Состав и порядок оформления документов для оформления разрешений и допусков для производства строительных работ на объекте капитального строительства, линейном объекте, а также документов, необходимых для консервации объекта капитального строительства (линейного объекта) либо возобновления строительства (реконструкции) такого объекта.
4. Технологии производства строительных работ
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Подготовка проекта организации строительства, а также технической документации, необходимой для консервации объекта капитального строительства (линейного объекта), а также документации, необходимой для возобновления строительства (реконструкции) такого объекта.
Умения:
1. Производить расчеты объемов производственных заданий и календарных планов производства строительных работ нормативным требованиям к трудовым и материально-техническим ресурсам;
2. Осуществлять контроль работ по планировке и разметке участка производства строительных работ на объекте капитального строительства, линейном объекте.
Знания:
1. Требования нормативных технических документов к производству строительных работ на объекте капитального строительства, линейном объекте.

2. Күрделі құрылыс объектісін (линиялық объектіні) салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу, бұзу кезінде жобалау құжаттамасының, техникалық регламенттердің, тәжірибе кодекстерінің, ұлттық стандарттардың, арнайы техникалық шарттар талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күрделі құрылыс объектісін, желілік объектіні салуға, реконструкциялауға дайындық жұмыстарын ұйымдастыру.
Дағды 1:
Құрылысты бақылау желілерінің орнында жүргізілуін және геодезиялық тегістеу базасының құрылуын және мердігерге құрылысқа рұқсаттың берілуін қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Жобалау құжаттамасының толықтығы мен сапасын тексеру, ондағы техникалық ақпараттың құрылысқа арналған нормативтік техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін бағалау;
2. Күрделі құрылыс объектісіне, желілік объектіге құрылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсаттар мен рұқсаттар беру үшін құжаттарды, сондай-ақ күрделі құрылыс объектісін (линиялық объектіні) консервациялауға немесе мұндай құрылысты (қайта жаңартуды) қайта бастау үшін қажетті құжаттарды дайындау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы заңнамасының жобалық құжаттаманың құрамына, мазмұнына және ресімделуіне қойылатын талаптары;
2. Күрделі құрылыс алаңында (линиялық объектілерде) құрылыс жұмыстарын ұйымдастыруға арналған нормативтік техникалық құжаттардың талаптары;
3. Күрделі құрылыс объектісіне, желілік объектіге құрылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсаттар мен рұқсаттар беру үшін құжаттарды, сондай-ақ күрделі құрылыс объектісін (сызықты объектіні) консервациялауға немесе құрылысты қайта бастауға қажетті құжаттарды ресімдеу құрамы мен тәртібі (мұндай объектіні қайта құру);
4. Құрылыс технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрылысты ұйымдастыру жобасын, сондай-ақ күрделі құрылыс объектісін (сызықты объектіні) консервациялау үшін қажетті техникалық құжаттаманы, сондай-ақ осындай объектінің құрылысын (қайта жаңарту) қайта бастау үшін қажетті құжаттаманы дайындау.
Машықтар:
1. Еңбекке және материалдық-техникалық ресурстарға нормативтік талаптарға сәйкес құрылыс жұмыстарының өндірісі бойынша өндірістік тапсырмалар мен күнтізбелік жоспарлардың көлемін есептеу;
2. Күрделі құрылыс алаңында, желілік объектіде құрылыс алаңының жоспарлануын және таңбалануын қадағалау.
Білімдер:
1. Күрделі құрылыс алаңындағы, желілік объектідегі құрылыс жұмыстарына нормативтік техникалық құжаттарға қойылатын талаптар;

2. Особенности производства строительных работ на опасных, технически сложных и уникальных объектах капитального строительства, линейных объектах.
3. Требования технических документов, определяющих состав временных сооружений и порядок обустройства и подготовки строительной площадки объекта капитального строительства, линейного объекта (временные коммуникации, временные бытовые помещения, площадки для стоянки строительной техники, схемы движения транспорта, места хранения строительных материалов, изделий, конструкций, комплектующих).
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Проверка выполнения требований проекта организации строительства и проверка соответствия строительной площадки требованиям пожарной безопасности, охраны труда и охраны окружающей среды.
Умения:
1. Осуществлять проверку комплектности и качества оформления проектной документации, оценивать соответствие содержащейся в ней технической информации требованиям нормативной технической документации на строительство;
2. Определять состав и объемы вспомогательных работ по подготовке и оборудованию участка производства строительных работ.
Знания:
1. Содержание и основные этапы выполнения геодезических разбивочных работ.
2. Виды и технические характеристики технологической оснастки (лесов, подмостей, защитных приспособлений, креплений стенок котлованов и траншей).
3. Способы и методы планирования строительных работ (календарные планы, оперативные планы, графики производства работ).
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Обеспечение соблюдения в процессе строительства, реконструкции, капитального ремонта, сноса объекта капитального строительства (линейного объекта) требований проектной документации, технических регламентов, сводов правил, национальных стандартов, специальных технических условий.
Навык 1:
Проверка полноты и соблюдения установленных сроков выполнения подрядчиком входного контроля и достоверности документирования его результатов и привлечение проектной организации для осуществления авторского надзора.
Умения:
1. Осуществлять контроль наличия и правильности ведения подрядчиком исполнительной документации по строительству, реконструкции, капитальному ремонту объектов капитального строительства, в том числе оценивать достоверность предоставленных подрядчиком исполнительных геодезических схем выполненных конструкций с выборочным контролем точности положения соответствующих элементов.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.

2. Қауіпті, техникалық күрделі және бірегей күрделі құрылыс объектілеріндегі, желілік объектілердегі құрылыс жұмыстарының ерекшеліктері;
3. Уақытша құрылыстардың құрамын және күрделі құрылыс объектісінің, желілік объектінің құрылыс алаңын (уақытша коммуникациялар, уақытша шаруашылық-тұрмыстық үй-жайлар, құрылыс жабдықтарына арналған тұрақтар, қозғалыс схемалары, сақтау алаңдары) ұйымдастыру және дайындау тәртібін айқындайтын техникалық құжаттардың талаптарын, құрылыс материалдары, бұйымдары, конструкциялары, құрамдас бөліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Құрылысты ұйымдастыру жобасының талаптарына сәйкестігін тексеру және құрылыс алаңының өрт қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау талаптарына сәйкестігін тексеру.
Машықтар:
1. Жобалық құжаттаманың толықтығы мен сапасын тексеру, ондағы техникалық ақпараттың құрылысқа арналған нормативтік техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін бағалау;
2. Құрылыс алаңын дайындау және жабдықтау бойынша көмекші жұмыстардың құрамы мен көлемін анықтау.
Білімдер:
1. Геодезиялық туралау жұмыстарының мазмұны және негізгі кезеңдері;
2. Технологиялық құрал-жабдықтардың түрлері мен техникалық сипаттамалары (орындар, тіреуіштер, қорғаныс құрылғылары, шұңқырлар мен траншеялардың қабырғаларын бекіту);
3. Құрылыс жұмыстарын жоспарлаудың әдістері мен әдістері (кестелік жоспарлар, операциялық жоспарлар, жұмыс кестелері).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Күрделі құрылыс объектісін (линиялық объектіні) салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу, бұзу кезінде жобалау құжаттамасының, техникалық регламенттердің, тәжірибе кодекстерінің, ұлттық стандарттардың, арнайы техникалық шарттар талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Мердiгердiң кiрiс тексеруiнiң белгiленген мерзiмдерiнiң толықтығын және сақталуын және оның нәтижелерiн құжаттандырудың дұрыстығын тексеру және жобалаушы ұйымды жобалаушы бақылауды жүзеге асыруға тарту.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектілерін салу, реконструкциялау және күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін мердігердің құрылыстық құжаттаманың болуын және дұрыс жүргізілуін бақылау, оның ішінде мердігер ұсынатын аяқталған құрылыстардың геодезиялық сұлбаларының сенімділігін бағалауды қоса алғанда тиісті элементтердің орналасуының дәлдігі.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы нормативтік құқықтық актілері.

2. Требования нормативных правовых актов и распорядительных документов по градостроительной деятельности, договорных отношений и сделок между участниками рынка, по делопроизводству и архивированию в рамках выполняемых трудовых функций.
3. Нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность технического заказчика.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Контроль соответствия выполняемых работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объекта капитального строительства (линейного объекта), используемых в процессе строительства материалов, оборудования, конструкций и изделий требованиям проектной документации, рабочей документации, организационно-технологической документации, технических регламентов, сводов правил, стандартов.
Умения:
1. Использовать вычислительную и иную вспомогательную технику, средства связи и коммуникаций.
2. Использовать измерительную аппаратуру для контроля свойств строительных материалов и изделий.
3. Анализировать исполнительную документацию по строительству, реконструкции, капитальному ремонту объектов капитального строительства и выявлять несоответствия в ней.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов и распорядительных документов по градостроительной деятельности, договорных отношений и сделок между участниками рынка, по делопроизводству и архивированию в рамках выполняемых трудовых функций;
2. Нормативные правовые акты Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
3. Способы и методы планирования строительных работ
4. Требования нормативных технических документов к производству строительных работ на объекте капитального строительства (линейном объекте);
5. Нормативные правовые акты Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Освидетельствование скрытых работ, ответственных конструкций, участков сетей инженерно-технического обеспечения, подписание актов освидетельствования указанных работ, конструкций, участков сетей инженерно-технического обеспечения Проверка документации, получаемой от проектных организаций, отслеживание изменений, передача в производство работ Проверка полноты и соблюдения установленных сроков выполнения.
Умения:
1. Контролировать соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
2. Анализировать результаты проверки качества строительно-монтажных работ и принимать по ним решения.
3. Принимать обоснованные решения о приостановлении строительства, реконструкции, капитального ремонта, сноса объекта капитального строительства (линейного объекта) по результатам проверок.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.

2. Орындалатын еңбек функциялары шеңберінде қала құрылысы қызметі, нарық субъектілері арасындағы шарттық қатынастар мен мәмілелер, іс жүргізу және мұрағат ісі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің және әкімшілік құжаттардың талаптары.
3. Техникалық тапсырыс берушінің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Күрделі құрылыс объектісін (линиялық объектіні), құрылыс процесінде қолданылатын материалдарды, жабдықтарды, конструкциялар мен бұйымдарды салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу, бұзу бойынша орындалған жұмыстардың жобалық құжаттаманың, жұмыс құжаттамасының, ұйымдастырушылық және технологиялық құжаттама, техникалық регламенттер, тәжірибе кодекстері, стандарттар, арнайы техникалық шарттар нормаларының орындалуын қадағалау.
Машықтар:
1. Компьютерлік және басқа да қосалқы жабдықтарды, байланыс және байланыс құралдарын пайдалану;
2. Құрылыс материалдары мен бұйымдарының қасиеттерін бақылау үшін өлшеу құралдарын қолдану;
3. Күрделі құрылыс объектілерін салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін жинақталған құжаттаманы талдау және ондағы сәйкессіздіктерді анықтау.
Білімдер:
1. Орындалатын еңбек функциялары шеңберінде қала құрылысы қызметі, нарық субъектілері арасындағы шарттық қатынастар мен мәмілелер, іс жүргізу және мұрағат ісі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің және әкімшілік құжаттардың талаптары;
2. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы нормативтік құқықтық актілері;
3. Құрылыс жұмыстарын жоспарлаудың әдістері мен әдістері;
4. Күрделі құрылыс алаңындағы (линиялық объектідегі) құрылыс жұмыстарын жүргізуге арналған нормативтік техникалық құжаттарға қойылатын талаптар;
5. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы нормативтік құқықтық актілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Жасырын жұмыстарды, күрделі құрылыстарды, инженерлік қамтамасыз ету желілерінің учаскелерін тексеру, көрсетілген жұмыстарды, құрылыстарды, инженерлік қамтамасыз ету желілерінің учаскелерін тексеру актілеріне қол қою Жобалау ұйымдарынан түскен құжаттамаларды тексеру, өзгерістерді қадағалау, жұмысты өндіріске өткізу. Күрделі құрылыс объектілерін (линиялық объектілерді) салу, реконструкциялау, күрдел жөндеу.
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау талаптарының сақталуын бақылау;
2. Құрылыс-монтаж жұмыстарының сапасын бақылау нәтижелерін талдау және олар бойынша шешім қабылдау;
3. Тексеру нәтижелері бойынша күрделі құрылыс объектісін (линиялық нысанды) салуды, реконструкциялауды, күрделі жөндеуді, бұзуды тоқтата тұру туралы негізделген шешімдер қабылдау.
Білімдер:
Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері;

2. Требования нормативных правовых актов и распорядительных документов по градостроительной деятельности, договорных отношений и сделок между участниками рынка, по делопроизводству и архивированию в рамках выполняемых трудовых функций.
3. Основы ведения строительного контроля.
4. Виды и характеристики основного строительного оборудования и инструментов, применяемых при строительстве, реконструкции, капитальном ремонте, сносе объекта капитального строительства (линейного объекта).
5. Распорядительные, методические и нормативно-технические документы, касающиеся организации строительного контроля.
6. Требования охраны труда в строительстве.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Контроль проведения топографических съемок сетей инженерно-технического обеспечения, каркаса здания, вертикальности здания Письменное оформление замечаний о выявленных в ходе строительного контроля недостатках выполненных работ, ответственных конструкций, участков сетей инженерно-технического обеспечения Проверка выполнения работ и применяемых строительных материалов в процессе строительства, реконструкции.
Умения:
1. Анализировать исполнительную документацию по строительству, реконструкции, капитальному ремонту объектов капитального строительства и выявлять несоответствия в ней
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Требования нормативных правовых актов и распорядительных документов по градостроительной деятельности, договорных отношений и сделок между участниками рынка, по делопроизводству и архивированию в рамках выполняемых трудовых функций.
3. Требования нормативных правовых актов и распорядительных документов в области инженерных изысканий и проектной документации по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства.
4. Производить расчеты соответствия объемов производственных заданий и календарных планов производства строительных работ нормативным требованиям к персоналу и материально-техническим ресурсам.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Руководитель (управляющий) строительства

2. Орындалатын еңбек функциялары шеңберінде қала құрылысы қызметі, нарық субъектілері арасындағы шарттық қатынастар мен мәмілелер, іс жүргізу және мұрағат ісі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің және әкімшілік құжаттардың талаптары;
3. Құрылысты бақылау негіздері;
4. Күрделі құрылыс объектісін (сызықты объектіні) салуда, реконструкциялауда, күрделі жөндеуде, бұзуда қолданылатын негізгі құрылыс жабдықтары мен құралдарының түрлері мен сипаттамалары;
5. Құрылысты бақылауды ұйымдастыруға қатысты әкімшілік, әдістемелік және нормативтік-техникалық құжаттар;
6. Құрылыстағы еңбекті қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Инженерлік қамтамасыз ету желілерінің топографиялық түсірілімдерін, құрылыс қаңқасын, құрылыс вертикалдығын бақылау Орындалған жұмыстарда, күрделі құрылымдарда, инженерлік қамтамасыз ету желілерінің учаскелерінде құрылысты тексеру кезінде анықталған кемшіліктерге жазбаша ескертулер беру. Күрделі құрылыс объектісін салу, реконструкциялау кезінде пайдаланылған жұмыстардың және құрылыс материалдарының сапасын қадағалау.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектілерін салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге арналған құжаттаманы талдау және ондағы сәйкессіздіктерді анықтау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы нормативтік құқықтық актілері;
2. Орындалатын еңбек функциялары шеңберінде қала құрылысы қызметі, нарық субъектілері арасындағы шарттық қатынастар мен мәмілелер, іс жүргізу және мұрағат ісі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің және әкімшілік құжаттардың талаптары;
3. Күрделі құрылыс объектілерін салуға, реконструкциялауға, күрделі жөндеуге, бұзуға инженерлік іздестіру және жобалау құжаттамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және әкімшілік құжаттардың талаптары;
4. Өндірістік тапсырмалар көлемінің және құрылыс жұмыстарының күнтізбелік жоспарларының персоналға және материалдық-техникалық ресурстарға қойылатын нормативтік талаптарға сәйкестігіне есептерді жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)

13. Карточка профессии "Инженер по гражданскому строительству":
Код группы:
2142-1
Код наименования занятия:
2142-1-001
Наименование профессии:
Инженер по гражданскому строительству
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 71. Инженер по надзору за строительством
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее двух лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
2142-1-004 Инженер-строитель
2142-2-002 Инженер по строительству зданий
Основная цель деятельности:
Деятельность, связанная с инженерно-техническим проектированием, управлением проектами строительства, выполнением строительного контроля и авторского надзора.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка документов для планирования возможности реализации инвестиционно-строительного проекта.
2. Подготовка, получение и представление градостроительной документации, исходных и разрешительных документов (материалов).
3. Подготовка и заключение договоров подключения (технологического присоединения) объектов капитального строительства к сетям инженерно-технического обеспечения зданий и сооружений.
4. Сопровождение деятельности по получению заключения о достоверности определения сметной стоимости объекта, экспертизы проектной документации и результатов инженерных изысканий.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка документов для планирования возможности реализации инвестиционно-строительного проекта.
Навык 1:
Определение основных технико-экономических характеристик, состава (содержания) необходимых работ и организация расчета стоимости объекта строительства (линейного объекта), предельной стоимости строительства, разработка и согласования ходатайства(декларации).
Умения:
1. Определять ключевые показатели эффективности и результаты проекта в строительстве.
2. Разрабатывать план по управлению проектом в строительстве.

13. Кәсіптің карточкасы "Азаматтық құрылыс жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2142-1
Қызмет атауының коды:
2142-1-001
Кәсіптің атауы:
Азаматтық құрылыс жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Құрылысты қадағалау инженері.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі екі жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2142-2-002 Ғимарат құрылысы инженері
2142-1-004 Құрылыс инженері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Инженерлік жобалау, құрылыс жобаларын басқару, құрылысты бақылау және сәулет қадағалауымен байланысты қызмет.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Инвестициялық-құрылыс жобасын іске асыру мүмкіндігін жоспарлау үшін құжаттарды әзірлеу.
2. Қала құрылысы құжаттамасын, бастапқы және рұқсат беретін құжаттарды (материалдарды) дайындау, алу және ұсыну.
3. Күрделі құрылыс жобаларын ғимараттар мен құрылыстарды инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне қосуға шарттарды дайындау және жасасу.
4. Объектінің сметалық құнын анықтаудың, жобалық құжаттаманың сараптамасы мен инженерлік іздестіру нәтижелерінің сенімділігі туралы қорытынды алу бойынша көмекші іс-шаралар.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Инвестициялық-құрылыс жобасын іске асыру мүмкіндігін жоспарлау үшін құжаттарды әзірлеу.
Дағды 1:
Негізгі техникалық-экономикалық сипаттамаларды, қажетті жұмыстардың құрамын (мазмұнын) анықтау және құрылыс жобасының (сызықтық объектінің) құнының калькуляциясын ұйымдастыру, құрылыстың максималды құнын, өтінімді (декларацияны) әзірлеу және бекіту.
Машықтар:
1. Құрылыстағы негізгі өнімділік көрсеткіштері мен жоба нәтижелерін анықтау.
2. Құрылыстағы жобаны басқару жоспарын жасау.

3. Анализировать эффективность распределения ресурсов проекта строительства, реконструкции, капитального ремонта, сноса объектов капитального строительства, линейных объектов.
4. Готовить необходимую документацию по организации строительства, реконструкции, капитального ремонта, сноса объектов капитального строительства, линейных объектов.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
2. Нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность технического заказчика;
3. Требования нормативно-технических документов к организации производства строительных работ на объекте капитального строительства;
4. Порядок составления графика реализации проекта;
5. Основы планирования деятельности по реализации инвестиционно-строительного проекта.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Подготовка материалов и документации для заключения договоров, направленных на организацию и материально-техническое обеспечение строительства, реконструкции, капитального ремонта, сноса объектов капитального строительства.
Умения:
1. Анализировать эффективность распределения ресурсов проекта строительства, реконструкции, капитального ремонта, сноса объектов капитального строительства, линейных объектов.
2. Готовить необходимую документацию по организации строительства, реконструкции, капитального ремонта, сноса объектов капитального строительства, линейных объектов.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность технического заказчика.
3. Требования нормативно-технических документов к организации производства строительных работ на объекте капитального строительства
4. Порядок составления графика реализации проекта.
5. Основы планирования деятельности по реализации инвестиционно-строительного проекта.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Подготовка, получение и представление градостроительной документации, исходных и разрешительных документов (материалов).
Навык 1:
Получение и представление градостроительного плана земельного участка, заказ инженерных изысканий для подготовки проектной документации, получение результатов, организация и приемка геодезических работ на объекте строительства и передача технической документации на нее подрядчику, а также получение и передача подрядчику градостроительного плана участка, а также необходимых согласований и разрешите.
Умения:

3. Күрделі құрылыс объектілерін, желілік объектілерді құрылыс объектісіне, реконструкциялауға, күрделі жөндеуге, бұзуға ресурстарды бөлу тиімділігін талдау.
4. Күрделі құрылыс объектілерін, желілік объектілерді салуды, реконструкциялауды, күрделі жөндеуді, бұзуды ұйымдастыру үшін қажетті құжаттаманы дайындау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы нормативтік құқықтық актілері;
2. Техникалық тапсырыс берушінің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері;
3. Күрделі құрылыс объектісінде құрылыс жұмыстарын ұйымдастырудың нормативтік-техникалық құжаттарының талаптары;
4. Жобаны іске асыру кестесін жасау тәртібі;
5. Инвестициялық-құрылыс жобасын жүзеге асыру бойынша қызметті жоспарлау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Күрделі құрылыс объектілерін салуды, реконструкциялауды, күрделі жөндеуді және бұзуды ұйымдастыруға және материалдық-техникалық қамтамасыз етуге бағытталған шарттар жасасу үшін материалдар мен құжаттамаларды дайындау.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектілерін, желілік объектілерді құрылыс, реконструкциялау, күрделі жөндеу, бұзу үшін ресурстарды бөлу тиімділігін талдау.
2. Күрделі құрылыс объектілерін, желілік объектілерді салуды, реконструкциялауды, күрделі жөндеуді, бұзуды ұйымдастыру үшін қажетті құжаттаманы дайындау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы нормативтік құқықтық актілері.
2. Техникалық тапсырыс берушінің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері.
3. Күрделі құрылыс объектісінде құрылыс жұмыстарын ұйымдастырудың нормативтік-техникалық құжаттарының талаптары.
4. Жобаны іске асыру кестесін құру тәртібі.
5. Инвестициялық-құрылыс жобасын жүзеге асыру бойынша қызметті жоспарлау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Қала құрылысы құжаттамасын, бастапқы және рұқсат беретін құжаттарды (материалдарды) дайындау, алу және ұсыну
Дағды 1:
Жер учаскесінің қала құрылысы жоспарын қабылдау және беру, жобалық құжаттаманы дайындау үшін инженерлік зерттеулерге тапсырыс беру, нәтижелер алу, құрылыс алаңында геодезиялық жұмыстарды ұйымдастыру және қабылдау және оған техникалық құжаттаманы мердігерге беру, сондай-ақ қабылдау және беру мердігерге учаскенің қала құрылысы жоспары, сондай-ақ қажетті келісімдер мен рұқсат беру құжаттары.
Машықтар:

1. Составлять документы для получения прав на земельный участок по реализации инвестиционно-строительного контракта.
2. Составлять документы для получения исходных данных для архитектурно-строительного проектирования, строительства, реконструкции, капитального ремонта объектов капитального строительства.
3. Составлять документы для получения согласования проведения землеустроительных, земляных, строительных, мелиоративных, хозяйственных и иных работ на территории достопримечательных мест, а также в зонах охраны объектов культурного наследия.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регулирующие деятельность технического заказчика, действующие на территории Республики Казахстан;
2. Требования к форме и содержанию градостроительного плана земельного участка;
3. Требования нормативно-технических документов к организации производства строительных работ на объекте капитального строительства;
4. Требования к составу и содержанию исходных данных архитектурно-строительного проектирования, строительства, реконструкции, капитального ремонта объектов капитального строительства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Получение разрешения на строительство, продление срока действия разрешения на строительство, внесение изменений в разрешение на строительство, контроль выполнения работ подрядчиком по выносу в натуру границ участка, красных линий и других линий регулирования застройки, высотных отметок, осей зданий и сооружений, трасс инженерных коммуникаций, а также границ стройплощадки,
Умения:
1. Составлять документы для получения прав на земельный участок по реализации инвестиционно-строительного контракта;
2. Составлять документы для получения исходных данных для архитектурно-строительного проектирования, строительства, реконструкции, капитального ремонта объектов капитального строительства.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
2. Нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность технического заказчика;
3. Требования к форме и содержанию градостроительного плана земельного участка;
4. Требования нормативно-технических документов к организации производства строительных работ на объекте капитального строительства,
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Подготовка и передача застройщику исходно-разрешительной документации, получение разрешения соответствующих эксплуатирующих организаций на производство работ в зоне воздушных линий электропередач, линий связи в полосе отвода железных дорог, в местах прохождения подземных коммуникаций (кабельных, газопроводных, водопроводных, канализационных), расположенных на строительной площадке.
Умения:

1. Инвестициялық және құрылыс келісімшартын жүзеге асыру үшін жер учаскесіне құқықтарды алу үшін құжаттарды ресімдеу.
2. Күрделі құрылыс объектілерін сәулет-құрылыс жобалау, салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу бойынша бастапқы мәліметтерді алу үшін құжаттарды ресімдеу.
3. Көрiктi жерлердiң аумағында, сондай-ақ мәдени мұра объектiлерiнiң күзет аймақтарында жерге орналастыру, қазу, құрылыс, мелиоративтік, шаруашылық және өзге де жұмыстарға рұқсат алу үшiн құжаттарды ресiмдеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын техникалық тапсырыс берушінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Жер учаскесінің қала құрылысы жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар;
3. Күрделі құрылыс объектісінде құрылыс жұмыстарын ұйымдастырудың нормативтік-техникалық құжаттарының талаптары;
4. Күрделі құрылыс объектілерін сәулет-құрылыс жобалау, салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу жұмыстарының бастапқы деректерінің құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрылысқа рұқсат алу, құрылысқа рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзарту, құрылысқа рұқсатқа өзгертулер енгізу, мердігердің учаске шекараларын, қызыл сызықтарды және басқа да құрылысты бақылау сызықтарын, биіктіктерді, ғимараттар мен құрылыстардың осьтерін, инженерлік желілерді белгілеу бойынша жұмысын бақылау.
Машықтар:
1. Инвестициялық және құрылыс келісімшартын жүзеге асыру үшін жер учаскесіне құқықтарды алу үшін құжаттарды ресімдеу;
2. Күрделі құрылыс объектілерін сәулет-құрылыс жобалау, салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу бойынша бастапқы мәліметтерді алу үшін құжаттарды ресімдеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы нормативтік құқықтық актілері;
2. Техникалық тапсырыс берушінің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері;
3. Жер учаскесінің қала құрылысы жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар;
4. Күрделі құрылыс объектісінде құрылыс жұмыстарын ұйымдастырудың нормативтік-техникалық құжаттарының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Әуе электр желілері аймағында, темір жолдардың жол бөлігіндегі байланыс желілерінде, жер асты коммуникациялары өтетін жерлерде (кабельдік) жұмыстарды жүргізуге бастапқы рұқсат беру құжаттамасын дайындау және әзірлеушіге беру, тиісті пайдаланушы ұйымдардан рұқсат алу, газ, су құбыры, кәріз) құрылыс алаңында орналасқан.
Машықтар:

1. Составлять документы для получения согласования проведения землеустроительных, земляных, строительных, мелиоративных, хозяйственных и иных работ на территории достопримечательных мест, а также в зонах охраны объектов культурного наследия.
2. Составлять техническое задание на разработку и согласование специальных технических условий для разработки проектной документации на объект капитального строительства.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регулирующие деятельность технического заказчика, действующие на территории Республики Казахстан;
2. Требования к форме и содержанию градостроительного плана земельного участка;
3. Требования нормативно-технических документов к организации производства строительных работ на объекте капитального строительства;
4. Требования к составу и содержанию исходных данных архитектурно-строительного проектирования, строительства, реконструкции, капитального ремонта объектов капитального строительства.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Подготовка и заключение договоров подключения (технологического присоединения) объектов капитального строительства к сетям инженерно-технического обеспечения зданий и сооружений.
Навык 1:
Подготовка документов и подача заявления о подключении (технологическом присоединении) объектов капитального строительства к сетям инженерно-технического обеспечения зданий и сооружений с указанием требуемого объема подключаемой нагрузки и заключение договоров на временное технологическое присоединение на период строительства, реконструкции, капитального ремонта объекта строительства.
Умения:
1. Применять необходимые нормативные правовые акты по организации строительства, реконструкции, капитального ремонта, сноса объектов капитального строительства, линейных объектов
2. Подготавливать проекты договоров на подключение объектов капитального строительства к сетям инженерно-технического обеспечения зданий и сооружений
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
2. Требования нормативных правовых актов и распорядительных документов по градостроительной деятельности, договорных отношений и сделок между участниками рынка, по делопроизводству и архивированию в рамках выполняемых трудовых функций;
3. Нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность технического заказчика.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Получение технических условий на подключение объекта к существующим сетям инженерно-технического обеспечения зданий и сооружений. Заключение договоров на постоянное подключение объекта капитального строительства к сетям инженерно-технического обеспечения зданий и сооружений.
Умения:

1. Көрікті жерлер аумағында, сондай-ақ мәдени мұра объектілерін қорғау аймақтарында жерге орналастыру, қазу, құрылыс, мелиоративтік, шаруашылық және өзге де жұмыстар жүргізуге рұқсат алу үшін құжаттарды ресімдеу;
2. Күрделі құрылыс объектісінің жобалау құжаттамасын әзірлеуге арналған арнайы техникалық шарттарды әзірлеуге және бекітуге техникалық шарттарды жасау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын техникалық тапсырыс берушінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Жер учаскесінің қала құрылысы жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар;
3. Күрделі құрылыс объектісінде құрылыс жұмыстарын ұйымдастырудың нормативтік-техникалық құжаттарының талаптары;
4. Күрделі құрылыс объектілерін сәулет-құрылыс жобалау, салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу жұмыстарының бастапқы деректерінің құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Күрделі құрылыс жобаларын ғимараттар мен құрылыстарды инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне қосуға шарттарды дайындау және жасасу.
Дағды 1:
Құжаттарды дайындау және күрделі құрылыс объектілерін ғимараттар мен құрылыстарды инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне қосуға (технологиялық қосуға) өтінім беру, қосылған жүктеменің қажетті көлемін көрсете отырып және құрылыс кезеңіне уақытша технологиялық қосуға шарттар жасасу, құрылыс алаңын қайта құру, күрделі жөндеу.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектілерін, желілік объектілерді салуды, реконструкциялауды, күрделі жөндеуді, бұзуды ұйымдастыру үшін қажетті нормативтік құқықтық актілерді қолдану;
2. Күрделі құрылыс объектілерін ғимараттар мен құрылыстарды инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне қосуға арналған шарттардың жобаларын дайындау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері;
2. Орындалатын еңбек функциялары шеңберінде қала құрылысы қызметі, нарық субъектілері арасындағы шарттық қатынастар мен мәмілелер, іс жүргізу және мұрағат ісі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің және әкімшілік құжаттардың талаптары;
3. Техникалық тапсырыс берушінің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Объектіні ғимараттар мен құрылыстарды инженерлік-техникалық қамтамасыз етудің қолданыстағы желілеріне қосу үшін техникалық шарттарды алу.
Күрделі құрылыс нысанын ғимараттар мен құрылыстарды инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне тұрақты қосуға шарттар жасасу.
Машықтар:

1. Составлять документы для получения технических условий;
2. Подготавливать техническое задание для их разработки специализированными организациями по организации строительства, реконструкции, капитального ремонта, сноса объектов капитального строительства, линейных объектов
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Требования законодательства Республики Казахстан к форме, содержанию и порядку согласования технических условий.
3. Требования нормативно-технических документов к организации производства строительных работ на объекте капитального строительства.
4. Требования к составу исходно-разрешительной документации.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Сопровождение деятельности по получению заключения о достоверности определения сметной стоимости объекта, экспертизы проектной документации и результатов инженерных изысканий.
Навык 1:
Экономическое обоснование возможности реализации объекта капитального строительства, линейного объекта с подготовкой документации для организации и проведения ценового анализа объекта капитального строительства, линейного объекта, а также представление отчетов застройщику о необходимых финансовых ресурсах для реализации проекта и их использовании.
Умения:
1. Применять программное обеспечение при расчете экономических показателей организации строительства, реконструкции, капитального ремонта, сноса объектов капитального строительства, линейных объектов.
2. Применять необходимые нормативные правовые акты по организации строительства, реконструкции, капитального ремонта, сноса объектов капитального строительства, линейных объектов.
3. Составлять документы для получения заключения о достоверности определения сметной стоимости объекта капитального строительства, линейного объекта.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Требования нормативных правовых актов и распорядительных документов по градостроительной деятельности, договорных отношений и сделок между участниками рынка, по делопроизводству и архивированию в рамках выполняемых трудовых функций.
3. Нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность технического заказчика
4. Методики расчета сметных затрат и системы ценообразования в строительстве.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Техникалық шарттарды алу үшін құжаттарды ресімдеу;
2. Күрделі құрылыс объектілерін, желілік объектілерді салуды, реконструкциялауды, күрделі жөндеуді, бұзуды ұйымдастыру жөніндегі мамандандырылған ұйымдардың оларды әзірлеуі үшін техникалық шарттарды дайындау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері;
2. Техникалық шарттарды бекіту нысанына, мазмұнына және тәртібіне Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары
3. Күрделі құрылыс объектісінде құрылыс жұмыстарын ұйымдастырудың нормативтік-техникалық құжаттарының талаптары
4. Бастапқы рұқсат беру құжаттамасының құрамына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Объектінің сметалық құнын анықтаудың, жобалық құжаттаманың сараптамасы мен инженерлік іздестіру нәтижелерінің сенімділігі туралы қорытынды алу бойынша көмекші іс-шаралар.
Дағды 1:
Күрделі құрылыс жобасын, желілік объектіні, күрделі құрылыс жобасын, желілік объектіні бағалауды ұйымдастыру және жүргізу үшін құжаттаманы дайындаумен, сондай-ақ құрылыс салушыға қажетті қаржы ресурстары туралы есептерді бере отырып, іске асыру мүмкіндігінің экономикалық негіздемесі жобаны іске асыру және оларды пайдалану.
Машықтар:
1. Құрылысты, реконструкциялауды, күрделі жөндеуді, күрделі құрылыс объектілерін, желілік объектілерді бұзуды ұйымдастырудың экономикалық көрсеткіштерін есептеу кезінде бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану.
2. Күрделі құрылыс объектілерін, желілік объектілерді салуды, реконструкциялауды, күрделі жөндеуді, бұзуды ұйымдастыру үшін қажетті нормативтік құқықтық актілерді қолдану.
3. Күрделі құрылыс объектісінің, желілік нысанның сметалық құнын анықтаудың сенімділігі туралы қорытынды алу үшін құжаттарды ресімдеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері.
2. Орындалатын еңбек функциялары шеңберінде қала құрылысы қызметі, нарық субъектілері арасындағы шарттық қатынастар мен мәмілелер, іс жүргізу және мұрағат ісі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің және әкімшілік құжаттардың талаптары.
3. Техникалық тапсырыс берушінің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері.
4. Құрылыстағы сметалық шығындарды есептеу әдістері және баға құру жүйесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
14. Карточка профессии "Инженер по планированию строительных работ":
Код группы:
2142-1
Код наименования занятия:
2142-1-002
Наименование профессии:
Инженер по планированию строительных работ
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 37. Экономист по планированию.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 12. Заведующий (Начальник) планово-экономическим отделом.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее трех лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
2141-2-001 Инженер по организации производств
2142-2-002 Инженер по строительству зданий
2142-1-004 Инженер-строитель
Основная цель деятельности:
Организация реализации и контроль исполнения инвестиционно-строительного проекта: планирование, организация и контроль строительства, реконструкции и капитального ремонта, сноса объектов капитального строительства; обеспечение эффективности капитальных вложений, позволяющих получить конкурентноспособный результат.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление деятельностью службы (подразделениями) технического заказчика.
2. Организация производства видов строительных работ и подготовка к производству работ.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Управление деятельностью службы (подразделениями) технического заказчика.
Навык 1:
Планирование строительных работ и управление работами по строительству, реконструкции и капитальному ремонту объекта капитального строительства, линейного объекта.
Умения:

"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
14. Кәсіптің карточкасы "Құрылыс жұмыстарын жоспарлау жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2142-1
Қызмет атауының коды:
2142-1-002
Кәсіптің атауы:
Құрылыс жұмыстарын жоспарлау жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Жоспарлау бойынша экономист.
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Жоспарлау-экономикалық бөлімінің бастығы (басшысы).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2141-2-001 Өндірісті ұйымдастыру инженері
2142-2-002 Ғимараттар құрылысы жөніндегі инженерлер
2142-1-004 Инженер-құрылысшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Инвестициялық-құрылыс жобасын іске асыруды және орындалуын бақылауды ұйымдастыру: құрылысты, реконструкциялауды және күрделі жөндеуді, күрделі құрылыс объектілерін бұзуды жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау; бәсекеге қабілетті нәтиже алуға мүмкіндік беретін күрделі салымдардың тиімділігін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылыс объектісіне техникалық тапсырыс беруші қызметінің (бөлімшелерінің) қызметін басқару.
2. Құрылыс жұмыстарының түрлерін өндіруді ұйымдастыру және жұмысқа дайындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құрылыс объектісіне техникалық тапсырыс беруші қызметінің (бөлімшелерінің) қызметін басқару.
Дағды 1:
Құрылыс жұмыстарын жоспарлау және күрделі құрылыс объектісін, желілік объектіні салуды, реконструкциялауды және күрделі жөндеуді басқару.
Машықтар:

1. Планировать потребности в ресурсах, используемых в процессе производства работ.
2. Учитывать имеющиеся материальные и трудовые ресурсы для планирования, строительства, реконструкции, капитального ремонта, сноса объектов капитального строительства (линейных объектов).
3. Планировать строительные работы (календарные планы, оперативные планы, графики производства работ).
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов и распорядительных документов по архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, договорных отношений и сделок между участниками рынка, по делопроизводству и архивированию в рамках выполняемых трудовых функций.
2. Способы и методы планирования строительных работ (календарные планы, оперативные планы, графики производства работ). 3. Основы планирования деятельности по реализации инвестиционно-строительного проекта.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация взаимодействия с застройщиком, подрядными организациями, надзорными органами, органами власти, органами, уполномоченными на проведение экспертизы.
Умения:
1. Выявлять нарушения и несоответствия в программах инженерных изысканий (изучение природных условий и факторов техногенного воздействия в целях рационального и безопасного использования территорий и земельных участков в их пределах, подготовки данных по обоснованию материалов, необходимых для территориального планирования, планировки территории и архитектурно-строительного проектирования).
2. Управлять строительными проектами с использованием программного обеспечения.
3. Применять основы планирования деятельности по реализации инвестиционно-строительного проекта.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность технического заказчика.
2. Распорядительные, методические и нормативно-технические документы, касающиеся организации строительства, реконструкции, капитального ремонта, сноса объектов капитального строительства (линейных объектов).
3. Нормативные правовые акты РК в области гражданского, административного и уголовного права.
4. Основы претензионно-исковой работы.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Организация производства видов строительных работ и подготовка к производству работ.
Навык 1:
Ознакомление с проектной, рабочей и организационно-технологической документацией строительства объекта, проектом организации работ по сносу объекта капитального строительства (при его наличии) в объеме, необходимом для производства вида строительных работ, организация и контроль выполнения подготовительных работ на участке производства вида строительных работ.
Умения:

1. Жұмыс процесінде қолданылатын ресурстардың қажеттілігін жоспарлау;
2. Күрделі құрылыс объектілерін (линиялық объектілерді) жоспарлау, салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу, бұзу үшін қолда бар материалдық және еңбек ресурстарын есепке алу;
3. Құрылыс жұмыстарын жоспарлау (кесте жоспарлары, операциялық жоспарлар, жұмыс кестелері).
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі, нарық субъектілері арасындағы шарттық қатынастар мен мәмілелер, орындалатын еңбек функциялары шеңберінде іс жүргізу және мұрағат ісі жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің және әкімшілік құжаттардың талаптары;
2. Құрылыс жұмыстарын жоспарлаудың әдістері мен әдістері (кесте жоспарлары, операциялық жоспарлар, жұмыс кестелері);
3. Инвестициялық-құрылыс жобасын жүзеге асыру бойынша іс-шараларды жоспарлау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрылыс салушымен, мердігерлермен, қадағалау органдарымен, уәкілетті органдармен, сараптама жүргізуге уәкілетті органдармен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Инженерлік іздестіру бағдарламаларындағы бұзушылықтар мен сәйкессіздіктерді анықтау (шекаралардағы аумақтар мен жер учаскелерін ұтымды және қауіпсіз пайдалану мақсатында табиғи жағдайлар мен техногендік әсер ету факторларын зерттеу, аумақтық жоспарлау, аумақтық жоспарлау және сәулет-құрылыс жұмыстарын жүргізу үшін қажетті материалдарды негіздеу үшін мәліметтерді дайындау) және құрылысты жобалау);
2. Бағдарламалық жасақтаманы пайдаланып құрылыс жобаларын басқару;
3. Инвестициялық-құрылыс жобасын жүзеге асыру бойынша іс-шараларды жоспарлау негіздері.
Білімдер:
1. Техникалық тапсырыс берушінің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері;
2. Күрделі құрылыс объектілерін (линиялық объектілерді) салуды, реконструкциялауды, күрделі жөндеуді, бұзуды ұйымдастыруға қатысты нормативтік, әдістемелік және нормативтік-техникалық құжаттар;
3. Қазақстан Республикасының азаматтық, әкімшілік және қылмыстық құқық саласындағы нормативтік құқықтық актілері;
4. Шағымдар жұмысының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Құрылыс жұмыстарының түрлерін өндіруді ұйымдастыру және жұмысқа дайындау.
Дағды 1:
Объектіні салудың жобалық, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттамасымен, құрылыс жұмыстарының түрін өндіруге қажетті көлемде күрделі құрылыс объектісін (болған жағдайда) бұзу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру жобасымен, ұйымдастыру және құрылыс жұмыстарының түрі жүргізілетін учаскеде дайындық жұмыстарының орындалуын бақылау.
Машықтар:

1. Читать и анализировать техническую документацию в строительстве в объеме, необходимом для производства вида строительных работ.
2. Определять порядок выполнения и рассчитывать объемы подготовительных работ на участке производства вида строительных работ.
3. Разрабатывать планы подготовительных работ на участке производства вида строительных работ.
4. Проверять наличие и эксплуатационные характеристики коллективных и индивидуальных средств защиты работников от вредных и опасных факторов производства вида строительных работ.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, к организации и техническому процессу производства вида строительных работ, в том числе работ по сносу объектов капитального строительства, к составу и последовательности выполнения подготовительных работ на участке производства вида строительных работ.
2. Методы и средства планирования подготовительных работ на участке производства вида строительных работ.
3. Требования нормативных технических и руководящих документов по охране труда, пожарной безопасности и охране окружающей среды при производстве строительных работ.
4. Вредные и опасные факторы воздействия производства вида строительных работ на работников и окружающую среду, методы и средства их минимизации и предотвращения.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация подготовки рабочих мест участка производства вида строительных работ к проведению специальной оценки условий труда, обеспечение наличия необходимых допусков к производству вида строительных работ, формирование и ведение исполнительной и учетной документации в процессе подготовки производства вида строительных работ.
Умения:
1. Оформлять наряд-допуск на строительные работы повышенной опасности.
2. Оформлять исполнительную и учетную документацию по подготовке участка производства вида строительных работ.
3. Представлять сведения, документы и материалы по подготовке производства вида строительных работ, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде.
4. Осуществлять производственную коммуникацию по вопросам подготовки к производству вида строительных работ.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов и руководящих документов в области специальной оценки условий труда к порядку проведения и документальному оформлению специальной оценки условий труда.
2. Требования нормативных технических и руководящих документов к оформлению наряда-допуска на строительные работы повышенной опасности.
3. Требования нормативных технических и руководящих документов к составу и оформлению исполнительной и учетной документации по подготовке производства вида строительных работ.

1. Құрылыс жұмыстарының түрін орындау үшін қажетті көлемде құрылыстағы техникалық құжаттаманы оқып, талдау;
2. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіру орнында орындау тәртібін анықтау және дайындық жұмыстарының көлемін есептеу;
3. Құрылыс жұмыстарының түрі учаскесінде дайындық жұмыстарының жоспарларын әзірлеу;
4. Жұмысшыларды құрылыс жұмыстары түріндегі зиянды және қауіпті өндірістік факторлардан қорғаудың ұжымдық және жеке құралдарының болуын және өнімділік сипаттамаларын тексеру.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі, құрылыс жұмыстарының түрін, оның ішінде күрделі құрылыс объектілерін бұзу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және өндірудің техникалық процесі, құрылыс нысандарындағы дайындық жұмыстарының құрамы мен кезектілігі туралы нормативтік құқықтық актілер мен құжаттар құрылыс жұмыстарының түрі жүргізілетін учаске;
2. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіру учаскесінде дайындық жұмыстарын жоспарлаудың әдістері мен құралдары;
3. Құрылыс жұмыстары кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттарға қойылатын талаптар;
4. Жұмысшыларға және қоршаған ортаға құрылыс жұмыстарының түрін өндіруге әсер ететін зиянды және қауіпті факторлар, оларды азайту және болдырмау әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрылыс жұмыстарының түрінің өндірістік аймағындағы жұмыс орындарын еңбек жағдайларын арнайы бағалау үшін дайындауды ұйымдастыру, құрылыс жұмыстарының түрін өндіруге қажетті рұқсаттардың болуын қамтамасыз ету, атқарушылық және бухгалтерлік есепті қалыптастыру және жүргізу құрылыс жұмыстарының түрін өндіруді дайындау процесіндегі құжаттама.
Машықтар:
1. Қауіпті құрылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру;
2. Құрылыс жұмыстарының түріне учаскені дайындау бойынша атқару және есеп құжаттамасын жасау;
3. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне (болған жағдайда) енгізілген құрылыс жұмыстарының түрін өндіру бойынша мәліметтерді, құжаттарды және материалдарды электрондық құжаттар түрінде ұсыну, оларды графикалық және кестелік түрде көрсету;
4. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруге дайындық мәселелері бойынша өндірістік коммуникацияны жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Еңбек жағдайларын арнайы бағалауды жүргізу және құжаттау тәртібіне арналған еңбек жағдайларын арнайы бағалау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және нормативтік құжаттардың талаптары;
2. Қауіпті құрылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру үшін нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттарға қойылатын талаптар;
3. Құрылыс жұмыстарының түрiнiң өндiрiсiн дайындау үшiн атқарушылық және есептiк құжаттаманы құру және ресiмдеу жөнiндегi нормативтiк техникалық және әдістемелік құжаттарға қойылатын талаптар;

1. Организация и контроль соблюдения требований охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды, правил внутреннего трудового распорядка при производстве вида строительных работ и координация работ по соблюдению техники безопасности.
2. Контроль выполнения утвержденных планов и графиков и за состоянием средств индивидуальной и коллективной защиты.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и контроль соблюдения требований охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды, правил внутреннего трудового распорядка при производстве вида строительных работ и координация работ по соблюдению техники безопасности.
Навык 1:
Организация подготовительных работ по строительству, реконструкции объекта капитального строительства, линейного объекта, в том числе при возобновлении строительства (реконструкции) после консервации.
Умения:
1. Определять последовательность и рассчитывать объемы производственных заданий при производстве вида строительных работ.
2. Распределять производственные задания между бригадами, звеньями и отдельными работниками участка производства вида строительных работ с учетом их специализации и квалификации.
3. Разрабатывать и корректировать оперативные планы производства вида строительных работ.
4. Анализировать текущие показатели выполнения производственных заданий и оценивать их соответствие оперативным планам производства вида строительных работ.
5. Рассчитывать потребность в материальных и технических ресурсах, используемых при производстве вида строительных работ.
6. Составлять графики распределения поставленных материальных и технических ресурсов, используемых при производстве вида строительных работ.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, нормативных технических и руководящих документов по охране труда, пожарной безопасности и охране окружающей среды при производстве строительных работ;
2. Нормативные правовые акты и документы в области архитектуры, градостроительства и строительства;
3. Методы и средства расчета планируемой потребности в трудовых, материальных и технических ресурсах, используемых при производстве вида строительных работ
4. Требования нормативных правовых актов, документов в строительной отрасли к трудоемкости производства вида строительных работ, профессиям и квалификации привлеченных работников.
5. Виды и технические характеристики основных строительных материалов и конструкций, используемых при производстве вида строительных работ.
6. Виды и технические характеристики основного строительного оборудования и инструментов, используемых при производстве вида строительных работ.

1. Құрылыс жұмыстарының түрін жүргізу кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау, ішкі еңбек тәртібі талаптарының сақталуын ұйымдастыру және бақылау және қауіпсіздік ережелерін сақтау бойынша жұмыстарды үйлестіру.
2. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруге арналған атқарушылық, есептік құжаттама мен ақпаратты, құжаттарды, материалдарды қалыптастыру және жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құрылыс жұмыстарының түрін жүргізу кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау, ішкі еңбек тәртібі талаптарының сақталуын ұйымдастыру және бақылау және қауіпсіздік ережелерін сақтау бойынша жұмыстарды үйлестіру.
Дағды 1:
Күрделі құрылыс объектісін, желілік объектіні салуға, реконструкциялауға дайындық жұмыстарын ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Құрылыс жұмыстарының түрін орындау кезінде өндірістік тапсырмалардың реттілігін анықтау және көлемін есептеу;
2. Өндірістік тапсырмаларды құрылыс учаскесінің бригадалары, бөлімшелері және жекелеген жұмысшылары арасында олардың мамандануы мен біліктілігін ескере отырып бөлу;
3. Құрылыс жұмыстарының түріне операциялық жоспарларды әзірлеу және түзету;
4. Өндірістік тапсырмаларды орындаудың ағымдағы көрсеткіштерін талдау және олардың құрылыс жұмыстарының түрін өндіру бойынша операциялық жоспарларға сәйкестігін бағалау;
5. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде қолданылатын материалдық-техникалық ресурстардың қажеттілігін есептеу;
6. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде пайдаланылатын жеткізілетін материалдық-техникалық ресурстарды бөлу кестелерін жасау.
Білімдер:
1. Құрылыс жұмыстары кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік техникалық және әдістемелік құжаттардың талаптары;
2. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен құжаттар;
3. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде қолданылатын еңбекке, материалдық-техникалық ресурстарға жоспарлы қажеттілікті есептеу әдістері мен құралдары;
4. Құрылыс жұмысының түрін өндірудің еңбек сыйымдылығына, тартылатын жұмысшылардың кәсіптері мен біліктілігіне қатысты құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен құжаттардың талаптары;
5. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде қолданылатын негізгі құрылыс материалдары мен конструкцияларының түрлері мен техникалық сипаттамалары;
6. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде қолданылатын негізгі құрылыс жабдықтары мен құралдарының түрлері мен техникалық сипаттамалары;

7. Виды и технические характеристики строительных машин, механизмов, энергетических установок, транспортных средств, используемых при производстве вида строительных работ.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль выполнения утвержденных планов и графиков и за состоянием средств индивидуальной и коллективной защиты.
Навык 1:
Формирование и ведение исполнительной, учетной документации и сведений, документов, материалов по производству вида строительных работ.
Умения:
1. Осуществлять документальный, визуальный и инструментальный контроль объема (количества) поставленных материальных и технических ресурсов, используемых при производстве вида строительных работ.
2. Оформлять исполнительную и учетную документацию в процессе производства вида строительных работ.
3. Представлять сведения, документы и материалы по производству вида строительных работ, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде.
4. Осуществлять производственную коммуникацию по вопросам оперативного управления производством видов строительных работ.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, нормативных технических и руководящих документов по охране труда, пожарной безопасности и охране окружающей среды при производстве строительных работ.
2. Требования нормативных правовых актов, документов в строительной отрасли к складированию и хранению строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, применяемых при производстве вида строительных работ.
3. Меры административной и уголовной ответственности, применяемые при нарушении требований охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
4. Требования нормативных правовых актов, документов в строительной отрасли к составу и оформлению исполнительной и учетной документации производства вида строительных работ.
5. Основные специализированные программные средства, используемые для ведения исполнительной и учетной документации в строительстве.
6. Средства и методы внесения, хранения, обмена и передачи электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
7. Форматы представления электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
8. Методы и средства производственной коммуникации в строительстве.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Контроль качества производства видов строительных работ.
Умения:
1. Проводить контроль соответствия складирования и хранения поставленных для производства вида строительных работ строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования требованиям нормативных правовых актов, документов строительной деятельности.

7. Құрылыс жұмыстарының осы түрін өндіруде қолданылатын құрылыс машиналарының, механизмдерінің, электр станцияларының, көлік құралдарының түрлері мен техникалық сипаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруге арналған атқарушылық, есептік құжаттама мен ақпаратты, құжаттарды, материалдарды қалыптастыру және жүргізу.
Дағды 1:
Бекітілген жоспарлар мен кестелердің орындалуын және жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарының жағдайын бақылау.
Машықтар:
1. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде пайдаланылатын жеткізілетін материалдық-техникалық ресурстардың көлеміне (санына) құжаттық, көрнекі және аспаптық бақылауды жүзеге асыру;
2. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіру кезінде атқару және есепке алу құжаттамасын жасау;
3. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне (бар болса) енгізілген құрылыс жұмыстарының түрін өндіру туралы ақпаратты, құжаттарды және материалдарды электрондық құжаттар түрінде ұсыну, оларды графикалық және кестелік түрде көрсету;
4. Құрылыс жұмыстарының түрлерін өндіруді жедел басқару мәселелері бойынша өндірістік коммуникацияны жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттардың талаптары;
2. Құрылыс жұмыстарының осы түрін өндіруде пайдаланылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын қоймаға және сақтауға арналған құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, құжаттардың талаптары;
3. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау талаптарын бұзған жағдайда қолданылатын әкімшілік және қылмыстық жауаптылық шаралары;
4. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіру бойынша атқарушылық және есептік құжаттаманы құру және ресімдеу үшін құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен құжаттардың талаптары.
5. Құрылыста атқарушылық және бухгалтерлік құжаттаманы жүргізу үшін қолданылатын негізгі мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз ету.
6. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды енгізу, сақтау, алмасу және беру құралдары мен әдістері (бар болса).
7. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісінің электрондық құжаттарын ұсыну форматтары (бар болса).
8. Құрылыстағы өндірістік коммуникацияның әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрылыс жұмыстарының өндірістік түрлерінің сапасын бақылау.
Машықтар:
1. Құрылыс жұмыстарының түріне жеткізілетін құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын сақтау мен сақтаудың нормативтік құқықтық актілердің, құрылыс қызметі құжаттарының талаптарына сәйкестігін бақылау;

2. Анализировать результаты контроля качества, устанавливать причины отклонений технического и технологического процесса и результата производства вида строительных работ от требований нормативных правовых актов, документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
3. Оформлять исполнительную и учетную документацию контроля качества производства вида строительных работ;
4. Представлять сведения, документы и материалы контроля качества производства вида строительных работ, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде;
5. Осуществлять производственную коммуникацию по вопросам контроля качества производства вида строительных работ.
Знания:
1. Методы и средства контроля соответствия строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при производстве вида строительных работ, требованиям нормативных технических документов.
2. Требования нормативных правовых актов, документов к складированию и хранению строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при производстве вида строительных работ.
3. Схемы операционного контроля качества производства вида строительных работ.
4. Требования нормативных правовых актов, документов к составу и последовательности выполняемых технологических операций, качеству выполнения технологических операций и качеству результатов производства вида строительных работ.
5. Виды строительных работ, оказывающих влияние на безопасность объекта капитального строительства, контроль выполнения которых не может быть проведен после выполнения других видов строительных работ.
6. Методы и средства производственной коммуникации в строительстве.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
16. Карточка профессии "Инженер по строительству зданий":
Код группы:
2142-2
Код наименования занятия:

2. Сапаны бақылау нәтижелерін талдау, техникалық-технологиялық процестің және құрылыс жұмыстары түрі нәтижесінің нормативтік құқықтық актілердің, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы құжаттардың талаптарынан ауытқу себептерін белгілеу;
3. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіру сапасын бақылау үшін атқару және есеп құжаттамасын жасау;
4. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне (бар болса) енгізілген құрылыс жұмыстарының түрін өндіруге арналған ақпаратты, құжаттарды және сапасын бақылау материалдарын электрондық құжаттар түрінде ұсыну, оларды графикалық және кестелік түрде көрсету;
5. Құрылыс жұмыстарының өндірістік түрінің сапасын бақылау мәселелері бойынша өндірістік коммуникацияны жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде қолданылатын құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкциялары мен жабдықтарының нормативтік техникалық құжаттардың талаптарына сәйкестігін бақылау әдістері мен құралдары;
2. Құрылыс жұмыстарының осы түрін өндіру кезінде пайдаланылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын қоймаға және сақтауға арналған нормативтік құқықтық актілердің, құжаттардың талаптары;
3. Құрылыс жұмыстарының өндірістік түрінің сапасын жедел бақылау схемалары;
4. Нормативтік құқықтық актілердің, орындалатын технологиялық операциялардың құрамы мен реттілігіне, технологиялық операциялардың сапасына және құрылыс жұмыстарының түрінің нәтижелерінің сапасына құжаттардың талаптары;
5. Күрделі құрылыс объектісінің қауіпсіздігіне әсер ететін, құрылыс жұмыстарының басқа түрлері аяқталғаннан кейін орындалуын бақылау жүзеге асырылмайтын құрылыс жұмыстарының түрлері;
6. Құрылыстағы өндірістік коммуникацияның әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Учаске бастығы
8
Құрылыс бастығы (басшысы)
16. Кәсіптің карточкасы "Ғимараттар құрылысы жөніндегі инженерлер":
Топтың коды:
2142-2
Қызмет атауының коды:

2142-2-002
Наименование профессии:
Инженер по строительству зданий
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 71. Инженер по надзору за строительством.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы от трех лет и выше
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
2142-1-004 Инженер-строитель
2142-2-004 Инженер-строитель зданий
Основная цель деятельности:
Организация производства видов работ, отдельных этапов работ по строительству зданий, организация строительства объектов капитального строительства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация производства видов строительных работ.
2. Организация производства отдельных этапов строительных работ.
3. Организация строительства объектов капитального строительства.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация производства видов строительных работ.
Навык 1:
Подготовка к производству видов строительных работ.
Умения:
1. Анализировать техническую документацию по строительству зданий в объеме, необходимом для производства вида строительных работ.
2. Выполнять порядок выполнения и рассчитывать объемы подготовительных работ по строительству зданий.
3. Разрабатывать планы подготовительных работ на участке производства вида строительных работ.
4. Проверять наличие и эксплуатационные характеристики коллективных и индивидуальных средств защиты работников от вредных и опасных факторов производства вида строительных работ.
5. Оформлять наряд-допуск на строительные работы повышенной опасности.
6. Оформлять исполнительную и учетную документацию по подготовке участка производства вида строительных работ по строительству зданий.
7. Представлять сведения, документы и материалы по подготовке производства вида строительных работ, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде.

2142-2-002
Кәсіптің атауы:
Ғимараттар құрылысы жөніндегі инженерлер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Құрылысты қадағалау инженері.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Үш жыл және одан жоғары жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2142-1-004 Инженер-құрылысшы
2142-2-004 Ғимараттар бойынша инженер-құрылысшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыс түрлерінің өндірісін ұйымдастыру, ғимараттарды салу бойынша жұмыстың жеке кезеңдері, күрделі құрылыс объектілерінің құрылысын ұйымдастыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылыс жұмыстарының түрлерін өндіруді ұйымдастыру.
2. Құрылыс жұмыстарының жеке кезеңдерін өндіруді ұйымдастыру.
3. Күрделі құрылыс объектілерінің құрылысын ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құрылыс жұмыстарының түрлерін өндіруді ұйымдастыру.
Дағды 1:
Құрылыс жұмыстарының түрлерін өндіруге дайындық.
Машықтар:
1. Құрылыс жұмыстарының түрін орындау үшін қажетті көлемде ғимараттарды салуға арналған техникалық құжаттаманы талдау;
2. Орындау тәртібін сақтау және ғимараттарды салуға дайындық жұмыстарының көлемін есептеңіз;
3. Құрылыс жұмыстарының түрі жүргізілетін учаскеде дайындық жұмыстарының жоспарларын әзірлеу;
4. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде жұмысшыларды зиянды және қауіпті факторлардан қорғаудың ұжымдық және жеке құралдарының болуын және өнімділік сипаттамаларын тексеру;
5. Қауіпті құрылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру;
6. Ғимараттарды салу бойынша құрылыс жұмыстарының түріне учаскені дайындау үшін атқарушылық және есептік құжаттаманы ресімдеу;
7. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне (болған жағдайда) енгізілген құрылыс жұмыстарының түрін өндіру бойынша мәліметтерді, құжаттарды және материалдарды электрондық құжаттар түрінде ұсыну, оларды графикалық және кестелік түрде көрсету;

8. Осуществлять производственную коммуникацию по вопросам подготовки к производству работ по строительству зданий.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы в области архитектуры, градостроительства и строительства, к организации и технологическому процессу производства вида строительных работ, в том числе работ по сносу объектов капитального строительства.
2. Требования нормативных правовых актов, к составу и последовательности выполнения подготовительных работ на участке производства работ по строительству зданий.
3. Методы и средства планирования подготовительных работ на участке производства вида работ по строительству зданий.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Оперативное управление производством видов строительных работ.
Умения:
1. Определять последовательность и рассчитывать объемы производственных заданий по строительству зданий.
2. Распределять производственные задания между бригадами, звеньями и отдельными работниками участка производства вида строительных работ с учетом их специализации и квалификации при строительстве зданий.
3. Разрабатывать и корректировать оперативные планы работ по строительству зданий.
4. Анализировать текущие показатели выполнения заданий и оценивать их соответствие оперативным планам работ по строительству зданий.
5. Рассчитывать потребность в материальных и технических ресурсах, используемых при производстве работ по строительству зданий.
6. Составлять графики распределения поставленных материальных и технических ресурсов, используемых в работе по строительству зданий.
Знания:
1. Требования нормативных технических и руководящих документов по охране труда, пожарной безопасности и охране окружающей среды при производстве строительных работ.
2. Вредные и опасные факторы воздействия производства вида строительных работ на работников и окружающую среду, методы и средства их минимизации и предотвращения.
3. Требования нормативных правовых актов и руководящих документов в области специальной оценки условий труда к порядку проведения и документальному оформлению специальной оценки условий труда, а также к оформлению наряда-допуска на строительные работы повышенной опасности, к составу и оформлению исполнительной и учетной документации по подготовке производства вида строительных работ.
4. Методы и средства производственной коммуникации в строительстве и оперативного планирования производства вида строительных работ, а также к трудоемкости производства вида строительных работ, профессиям и квалификации привлеченных работников;
5. Виды и технические характеристики основных строительных материалов и конструкций, оборудования и инструментов, используемых при производстве вида строительных работ, строительных машин, механизмов, энергетических установок, транспортных средств, используемых при производстве вида работ по строительству зданий.

8. Ғимараттарды салуға дайындық бойынша өндірістік байланыстарды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен құжаттар құрылыс жұмыстарының түрін өндіруді ұйымдастыру мен технологиялық процесіне, оның ішінде күрделі құрылыс объектілерін бұзу жұмыстарына арналған құжаттар;
2. Құрылыс алаңындағы дайындық жұмыстарының құрамы мен реттілігіне нормативтік құқықтық актілердің талаптары;
3. Ғимараттарды салу бойынша жұмыс түрі бойынша өндірістік учаскеде дайындық жұмыстарын жоспарлаудың әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрылыс жұмыстарының өндірістік түрлерін жедел басқару.
Машықтар:
1. Ғимараттарды салу бойынша өндірістік тапсырмалардың реттілігін анықтау және көлемін есептеу;
2. Құрылыс жұмыстарының түрiнiң өндiрiстiк аймағындағы бригадалар, звенолар және жекелеген жұмысшылар арасында олардың ғимараттарды салудағы мамандануы мен бiлiктiлiгiн ескере отырып, өндiрiстiк тапсырмаларды бөлу;
3. Ғимараттарды салудың операциялық жоспарларын әзірлеу және түзету;
4. Тапсырмаларды орындаудың ағымдағы көрсеткіштерін талдау және олардың ғимараттарды салу бойынша операциялық жоспарларға сәйкестігін бағалау;
5. Ғимараттарды салуда қолданылатын материалдық-техникалық ресурстарға қажеттілікті есептеу;
6. Ғимараттарды салуда пайдаланылатын жеткізілетін материалдық-техникалық ресурстарды бөлу кестесін жасау.
Білімдер:
1. Құрылыс жұмыстары кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттардың талаптары;
2. Құрылыс жұмыстары түрінің жұмысшыларға және қоршаған ортаға әсерінің зиянды және қауіпті факторлары, оларды азайту және болдырмау әдістері мен құралдары;
3. Еңбек жағдайларын арнайы бағалауды жүргізу және құжаттау тәртібіне, сондай-ақ қауіптілігі жоғары құрылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беруге, құрамға және еңбек жағдайын арнайы бағалау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және нормативтік құжаттардың талаптары құрылыс жұмыстарының түрiнiң өндiрiсiн дайындау бойынша атқарушылық және есептiк құжаттаманы ресiмдеу;
4. Құрылыстағы өндірістік байланыстың әдістері мен құралдары және құрылыс жұмыстарының түрін өндіруді жедел жоспарлау, сондай-ақ құрылыс жұмыстарының түрін өндірудің еңбек сыйымдылығы, тартылатын жұмысшылардың кәсіптері мен біліктілігі;
5. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде қолданылатын негізгі құрылыс материалдары мен конструкцияларының, жабдықтар мен аспаптардың, ғимараттарды салу бойынша жұмыс түрін өндіруде қолданылатын құрылыс машиналарының, механизмдердің, электр станцияларының, көлік құралдарының түрлері мен техникалық сипаттамалары;

6. Требования нормативных правовых актов, нормативных технических и руководящих документов по охране труда, пожарной безопасности и охране окружающей среды при производстве работ по строительству зданий.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Контроль качества производства видов строительных работ.
Умения:
1. Нормативные правовые акты и документы в области архитектуры, градостроительства и строительства.
2. Методы и средства расчета объемов производственных заданий при производстве вида строительных работ, оперативного планирования производства вида строительных работ и планируемой потребности в трудовых, материальных и технических ресурсах, используемых при производстве вида строительных работ.
3. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к трудоемкости производства вида строительных работ, профессиям и квалификации привлеченных работников.
4. Виды и технические характеристики основных строительных материалов и конструкций, основного строительного оборудования и инструментов, строительных машин, механизмов, энергетических установок, транспортных средств, используемых при производстве работ по строительству зданий.
5. Меры административной и уголовной ответственности, применяемые при нарушении требований охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы в области архитектуры, градостроительства и строительства, к строительным материалам, изделиям, конструкциям и оборудованию, используемым при производстве вида строительных работ.
2. Методы и средства контроля соответствия строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при производстве вида строительных работ, требованиям нормативных технических документов.
3. Требования нормативных правовых актов, документов к складированию и хранению строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при производстве вида строительных работ.
4. Схемы операционного контроля качества производства вида строительных работ и состав, последовательности выполняемых технологических операций, качеству выполнения технологических операций и качеству результатов производства вида строительных работ.
5. Требования нормативных правовых актов, документов к составу и оформлению исполнительной и учетной документации контроля качества производства вида строительных работ.
6. Методы и средства производственной коммуникации в строительстве.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Организация производства отдельных этапов строительных работ.
Навык 1:
Подготовка к производству и управление производством отдельных этапов строительных работ.
Умения:

6. Ғимараттарды салу кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік техникалық және әдістемелік құжаттардың талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Құрылыс жұмыстарының түрлерін өндіру сапасын бақылау.
Машықтар:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен құжаттар;
2. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіру кезіндегі өндірістік тапсырмалардың көлемін есептеу әдістері мен құралдары, құрылыс жұмыстарының түрін өндіруді жедел жоспарлау және құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде пайдаланылатын еңбекке, материалдық-техникалық ресурстарға жоспарлы қажеттілікті;
3. Құрылыс жұмыстары түрінің еңбек сыйымдылығына, тартылатын жұмысшылардың кәсіптері мен біліктілігіне қала құрылысы қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары;
4. Ғимараттарды салуда қолданылатын негізгі құрылыс материалдары мен конструкцияларының, негізгі құрылыс жабдықтары мен құралдарының, құрылыс машиналарының, механизмдердің, электр станцияларының, көлік құралдарының түрлері мен техникалық сипаттамалары;
5. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау талаптарын бұзған жағдайда қолданылатын әкімшілік және қылмыстық жауаптылық шаралары.
Білімдер:
1. Құрылыс жұмыстарының осы түрін өндіруде қолданылатын құрылыс материалдарына, бұйымдарына, конструкциялары мен жабдықтарына арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен құжаттар;
2. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде қолданылатын құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкциялары мен жабдықтарының нормативтік техникалық құжаттардың талаптарына сәйкестігін бақылау әдістері мен құралдары;
3. Құрылыс жұмыстарының осы түрін өндіру кезінде пайдаланылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын қоймаға және сақтауға арналған нормативтік құқықтық актілердің, құжаттардың талаптары;
4. Құрылыс жұмыстарының түрiнiң өндiрiсiнiң сапасын және орындалатын технологиялық операциялардың құрамын, реттiлiгiн, технологиялық операциялардың орындалу сапасын және құрылыс жұмыстары түрiн өндiру нәтижелерiнiң сапасын жедел бақылау схемалары;
5. Құрылыс жұмыстарының түрiнiң өндiрiсiнiң сапасын бақылау үшiн атқарушылық және есептiк құжаттаманы құру және ресiмдеу жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердiң, құжаттардың талаптары;
6. Құрылыстағы өндірістік коммуникацияның әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Құрылыс жұмыстарының жеке кезеңдерін өндіруді ұйымдастыру.
Дағды 1:
Құрылыс жұмыстарының жекелеген кезеңдерін өндіріске дайындау және өндірісті басқару.
Машықтар:

1. Проверять наличие необходимых согласований, комплектность и достаточность технической информации в представленной проектной, рабочей и организационно-технологической документации строительства объекта капитального строительства, проекте организации работ по сносу объекта капитального строительства (при наличии) в объеме, необходимом для производства этапа строительных работ.
2. Определять порядок выполнения и рассчитывать объемы подготовительных работ на участке производства этапа строительных работ.
3. Разрабатывать и корректировать планы подготовительных работ на участке производства этапа строительных работ.
4. Определять виды и порядок выполнения геодезических работ на участке производства этапа строительных работ.
5. Определять участки производства видов строительных работ, рабочие места, находящиеся под воздействием вредных и (или) опасных факторов производства этапа строительных работ.
6. Определять необходимый перечень коллективных и индивидуальных средств защиты работников от вредных и опасных факторов производства этапа строительных работ.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, требования к составу и содержанию проектной, рабочей и организационно-технологической документации строительства объекта капитального строительства.
2. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к составу и содержанию проекта организации работ по сносу объекта капитального строительства.
3. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности и гражданско-правовых отношений, нормативных технических и руководящих документов к обязательствам сторон договора строительного подряда при организации строительного подряда и к порядку осуществления договорных взаимоотношений с субподрядными строительными организациями.
4. Требования нормативных правовых актов, документов об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к подключениям временных инженерных коммуникаций (сетей) к наружным сетям инженерно-технического обеспечения для обеспечения участка производства этапа строительных работ электроэнергией, водой, теплом, паром.
5. Методы и средства планирования подготовительных работ на участке производства этапа строительных работ, вредные и опасные факторы воздействия строительного производства на работников и окружающую среду, методы их минимизации и предотвращения.

1. Күрделі құрылыс объектісін, күрделі құрылыс объектісін бұзу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру жобасында (бар болса) ұсынылған жобалық, жұмыс және ұйымдық-технологиялық құжаттамада қажетті келісімдердің болуын, техникалық ақпараттың толықтығы мен жеткіліктілігін тексеру) құрылыс кезеңін орындау үшін қажетті көлемде;
2. Орындау тәртібін анықтау және құрылыс кезеңінің учаскесіндегі дайындық жұмыстарының көлемін есептеңіз;
3. Құрылыс кезеңіндегі өндірістік алаңдағы дайындық жұмыстарының жоспарларын әзірлеу және түзету;
4. Құрылыс кезеңінің учаскесінде геодезиялық жұмыстарды орындау түрлері мен тәртібін анықтау,
5. Құрылыс жұмыстарының түрлерін өндіру аймақтарын, құрылыс жұмыстары кезеңінде зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерінен болатын жұмыс орындарын анықтау,
6. Құрылыс кезеңінде жұмысшыларды зиянды және қауіпті өндірістік факторлардан қорғаудың ұжымдық және жеке құралдарының қажетті тізбесін анықтау.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер мен құжаттар, күрделі құрылыс нысанын салуға арналған жобалау, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттаманың құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптар;
2. Күрделі құрылыс нысанын бұзу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру жобасының құрамы мен мазмұнына нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары;
3. Нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі және азаматтық-құқықтық қатынастар саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының, құрылыс мердігерлік шарты тараптарының құрылыс мердігерлік шартын ұйымдастыру кезіндегі міндеттемелері бойынша нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттардың талаптары қосалқы мердігер құрылыс ұйымдарымен шарттық қатынастарды жүзеге асыру тәртібі;
4. Құрылыс кезеңіндегі өндірістік учаскені электрмен, сумен, жылумен, бумен қамтамасыз ету үшін уақытша инженерлік коммуникацияларды (желілерді) инженерлік-техникалық қамтамасыз етудің сыртқы желілеріне қосуға арналған нормативтік құқықтық актілердің, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі жөніндегі құжаттардың талаптары;
5. Құрылыс сатысындағы өндірістік алаңдағы дайындық жұмыстарын жоспарлаудың әдістері мен құралдары, құрылыс өндірісінің жұмысшыларға және қоршаған ортаға әсерінің зиянды және қауіпті факторлары, оларды азайту және алдын алу әдістері;

6. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к участкам и рабочим местам производства этапа строительных работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Строительный контроль производства и отдельных этапов строительных работ сдача/приемка выполненных отдельных этапов строительных работ.
Умения:
1. Оформлять документацию по исполнению требований охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды при производстве этапа строительных работ.
2. Определять перечень разрешений, необходимых для производства этапа строительных работ, оформлять обосновывающую документацию для их получения.
3. Составлять перечень строительных работ повышенной опасности при производстве этапа строительных работ.
4. Проверять комплектность и качество оформления геодезической исполнительной документации участка производства этапа строительных работ.
5. Оформлять исполнительную и учетную документацию по подготовке участка производства этапа строительных работ.
6. Представлять сведения, документы и материалы по подготовке производства этапа строительных работ, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде.
7. Осуществлять деловую переписку по вопросам подготовки к производству этапа строительных работ.
8. Осуществлять производственную коммуникацию, организовывать и проводить технические совещания по вопросам подготовки к производству этапа строительных работ.
9. Проводить контроль соответствия строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при производстве этапа строительных работ, требованиям нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности, проектной и рабочей документации.
10. Проводить контроль соответствия условий и порядка складирования и хранения строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при производстве этапа строительных работ, требованиям нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности и организационно-технологической документации.
11. Проводить контроль соответствия технологических процессов и результатов видов строительных работ, выполняемых при производстве этапа строительных работ, требованиям нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации.

6. Құрылыс кезеңіндегі учаскелер мен жұмыс орындарына қала құрылысы қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өндіріс пен құрылыс жұмыстарының жеке кезеңдерін құрылысты бақылау құрылыс жұмыстарының аяқталған жекелеген кезеңдерін тапсыру/қабылдау.
Машықтар:
1. Құрылыс кезеңінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау үшін құжаттаманы дайындау;
2. Құрылыс кезеңіне қажетті рұқсаттардың тізбесін анықтау, оларды алу үшін растаушы құжаттарды ресімдеу;
3. Құрылыс кезеңінде қауіптілігі жоғары құрылыс жұмыстарының тізімін жасау;
4. Құрылыс жұмыстары кезеңінің өндірістік учаскесі бойынша геодезиялық-құрылыстық құжаттаманың толықтығы мен ресімделу сапасын тексеру;
5. Өндіріс алаңын құрылыс кезеңіне дайындау үшін атқарушылық және есептік құжаттаманы ресімдеу;
6. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне (болған жағдайда) енгізілген құрылыс кезеңін дайындау бойынша мәліметтерді, құжаттарды және материалдарды электрондық құжаттар түрінде ұсыну, оларды графикалық және кестелік түрде көрсету;
7. Құрылыс кезеңіне дайындық мәселелері бойынша іскерлік хат алмасуды жүзеге асыру;
8. Өндірістік байланысты жүзеге асыру, құрылыс жұмыстарының өндірістік кезеңіне дайындық бойынша техникалық кеңестерді ұйымдастыру және өткізу;
9. Құрылыс кезеңінде пайдаланылатын құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкциялары мен жабдықтарының нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының, жобалау және жұмыс құжаттамасының талаптарына сәйкестігін бақылау;
10. Құрылыс кезеңінде пайдаланылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын сақтау және сақтау шарттары мен тәртібінің нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесі құжаттарының және ұйымдастырушылық құжаттардың талаптарына сәйкестігін бақылау. және технологиялық құжаттама;
11. Құрылыс кезеңінде орындалатын құрылыс жұмыстары түрлерінің технологиялық процестері мен нәтижелерінің нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі, жобалау, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесі құжаттарының талаптарына сәйкестігін бақылау. құжаттама;

12. Проводить контроль соответствия выполненных при производстве этапа строительных работ скрытых строительных работ требованиям нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности и организационно-технологической документации.
13. Оформлять исполнительную и учетную документацию строительного контроля в процессе производства этапа строительных работ с оформлением акта сдачи и приемки выполненного этапа строительных работ.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов и руководящих документов в области специальной оценки условий труда к порядку проведения и документальному оформлению специальной оценки условий труда, а также к основаниям, порядку получения и оформлению необходимых разрешений на производство этапа строительных работ.
2. Виды строительных работ и (или) профессий, для допуска к которым необходимо наличие документов, подтверждающих допуск к производству строительных работ повышенной опасности.
3. Виды строительных работ повышенной опасности при производстве этапа строительных работ, для допуска к которым необходимо оформлять наряд-допуск.
4. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к оформлению необходимых допусков к производству этапа строительных работ.
5. Требования нормативных правовых актов, документов об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и оформлению геодезической исполнительной, учетной документации участка производства этапа строительных работ и к составу и оформлению исполнительной и учетной документации подготовки производства этапа строительных работ.
6. Основные специализированные программные средства, используемые для ведения исполнительной и учетной документации в строительстве.
7. Средства и методы внесения, хранения, обмена и передачи электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
8. Форматы представления электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
9. Методы и средства деловой переписки и производственной коммуникации в строительстве.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Организация строительства объектов капитального строительства.
Навык 1:
Подготовка к строительству и управление строительством объектов капитального строительства.
Умения:
1. Проверять наличие необходимых согласований, комплектность и достаточность объема технической информации в представленной проектной, рабочей и организационно-технологической документации и полноту представления данных проектной, рабочей и организационно-технологической документации по строительству объекта капитального строительства.

12. Құрылыс кезеңінде орындалған жасырын құрылыс жұмыстарының нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының және ұйымдастырушылық-технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкестігін бақылау;
13. Құрылыс жұмыстарының аяқталған кезеңін тапсыру-қабылдау актісін ресімдей отырып, құрылыс жұмыстарының өндірістік кезеңінде құрылысты бақылаудың атқарушылық және есептік құжаттамасын жасау.
Білімдер:
1. Еңбек жағдайларын арнайы бағалауды жүргізу және құжаттау тәртібіне, сондай-ақ өндіріс кезеңіне қажетті рұқсаттарды алудың және берудің негіздеріне, тәртібіне арналған еңбек жағдайларын арнайы бағалау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және нормативтік құжаттардың талаптары құрылыс жұмыстары;
2. Жiберу үшiн қауiптi құрылыс жұмыстарына рұқсат берудi растайтын құжаттардың болуы қажет құрылыс жұмыстарының және (немесе) кәсiптiң түрлерi;
3. Құрылыс кезеңiндегi қауiптiлiгi жоғары құрылыс жұмыстарының түрлерi, оларға рұқсат беру үшiн рұқсат беру қажет;
4. Құрылыс жұмыстарының өндірістік кезеңіне қажетті рұқсаттарды алу үшін қала құрылысы қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары;
5. Құрылыс жұмыстары кезеңiнiң өндiрiстiк учаскесiнiң геодезиялық-атқарушы, есептiк құжаттамасының құрамы мен ресiмдеуi үшiн нормативтiк құқықтық актiлердiң, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi жөнiндегi құжаттардың талаптары құрылыс жұмыстары кезеңінің өндірісін дайындау;
6. Құрылыста атқарушылық және бухгалтерлік құжаттаманы жүргізу үшін қолданылатын негізгі мамандандырылған бағдарламалық құралдар;
7. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды енгізу, сақтау, алмасу және беру құралдары мен әдістері (бар болса);
8. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісінің электрондық құжаттарын ұсыну пішімдері (бар болса);
9. Құрылыстағы іскерлік хат алмасу және өндірістік коммуникация әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Күрделі құрылыс объектілерінің құрылысын ұйымдастыру.
Дағды 1:
Құрылысқа дайындық және күрделі құрылыс объектілерін салуды басқару.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс жобасы қажетті рұқсаттардың болуын, ұсынылған жобалық, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттамалардағы техникалық ақпарат көлемінің толықтығы мен жеткіліктілігін және құрылысқа арналған жобалық, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттамадағы мәліметтерді ұсынудың толықтығын тексеру.

2. Определять порядок выполнения и рассчитывать объемы подготовительных работ на площадке строительства объекта капитального строительства.
3. Разрабатывать и корректировать планы подготовительных работ на площадке строительства объекта капитального строительства.
4. Определять перечень разрешений, необходимых для строительства объекта капитального строительства, оформлять обосновывающую документацию для их получения, и перечень строительных работ повышенной опасности при строительстве объекта капитального строительства.
5. Анализировать сведения, документы и материалы по подготовке строительства объекта капитального строительства, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), представлять их в форме электронных документов, отображать в графическом и табличном виде.
6. Распределять производственные задания между производственными участками строительства объекта капитального строительства, субподрядными строительными организациями.
7. Разрабатывать и корректировать календарные и оперативные планы строительства объекта капитального строительства.
8. Проводить документальный, визуальный и инструментальный контроль объема (количества) поставленных материальных и технических ресурсов, используемых при строительстве объекта капитального строительства.
9. Оформлять документацию по исполнению требований охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды при строительстве объекта капитального строительства и исполнительную и учетную документацию по строительству объекта капитального строительства.
10. Осуществлять деловую переписку по вопросам управления строительством объекта капитального строительства.
11. Осуществлять производственную коммуникацию в строительной организации, организовывать и проводить технические совещания по вопросам управления строительством объекта капитального строительства.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в т.ч. к составу и содержанию проекта организации работ по сносу объекта, к организации строительного подряда, к организации строительства объекта капитального строительства, к технологическим процессам производства отдельных этапов, видов и комплексов строительных работ, выполняемых при строительстве объекта капитального строительства, в том числе работ по сносу объекта капитального строительства.
2. Методы и средства планирования подготовительных работ на площадке строительства объекта капитального строительства и вредные/опасные факторы воздействия строительного производства на работников и окружающую среду, методы их минимизации и предотвращения.

2. Күрделі құрылыс объектісінің құрылыс алаңындағы дайындық жұмыстарының орындалу тәртібін және көлемін есептеу.
3. Күрделі құрылыс объектісінің құрылыс алаңында дайындық жұмыстарының жоспарларын әзірлеу және түзету.
4. Күрделі құрылыс объектісін салуға қажетті рұқсаттардың тізбесін анықтау, оларды алу үшін растаушы құжаттаманы және күрделі құрылыс объектісін салу кезіндегі қауіптілігі жоғары құрылыс жұмыстарының тізбесін жасау.
5. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне енгізілген (болған жағдайда) күрделі құрылыс объектісінің құрылысын дайындауға арналған ақпаратты, құжаттарды және материалдарды талдау, оларды электрондық құжаттар түрінде ұсыну, графикалық және кестелік түрде көрсету.
6. Күрделі құрылыс объектісін салу бойынша өндірістік учаскелер мен қосалқы мердігер құрылыс ұйымдары арасында өндірістік тапсырмаларды бөлу.
7. Күрделі құрылыс объектісін салудың күнтізбелік және операциялық жоспарларын әзірлеу және түзету.
8. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде пайдаланылатын жеткізілетін материалдық-техникалық ресурстардың көлеміне (санына) құжаттамалық, көрнекі және аспаптық бақылау жүргізу.
9. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау талаптарына сәйкестігіне құжаттаманы және күрделі құрылыс объектісін салуға атқарушылық-есептік құжаттаманы ресімдеу.
10. Күрделі құрылыс объектісінің құрылысты басқару мәселелері бойынша іскерлік хат алмасуды жүзеге асыру.
11. Құрылыс ұйымында өндірістік байланысты жүзеге асыру, күрделі құрылыс объектісінің құрылысын басқару мәселелері бойынша техникалық кеңестерді ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі бойынша нормативтік құқықтық актілер мен құжаттар, соның ішінде. объектіні бұзу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру жобасының құрамы мен мазмұнына, құрылыс мердігерлік шартын ұйымдастыруға, күрделі құрылыс объектісін салуды ұйымдастыруға, жекелеген кезеңдерін, түрлерін өндірудің технологиялық процестеріне күрделі құрылыс объектісін салу кезінде орындалатын құрылыс жұмыстарының кешендері, оның ішінде күрделі құрылыс объектісін бұзу жөніндегі жұмыстарына арналған құжаттар.
2. Күрделі құрылыс объектісінің құрылыс алаңындағы дайындық жұмыстарын жоспарлау әдістері мен құралдары және құрылыс өндірісінің жұмысшылар мен қоршаған ортаға әсерінің зиянды/қауіпті факторлары, оларды азайту және алдын алу әдістері.

3. Требования нормативных правовых актов, документов об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к основаниям, порядку получения и оформлению необходимых разрешений на строительство объекта капитального строительства.
4. Требования нормативных правовых актов, документов об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и оформлению геодезической исполнительной документации по площадке строительства объекта капитального строительства.
5. Требования нормативных правовых актов, документов об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и оформлению исполнительной и учетной документации подготовки строительства объекта капитального строительства.
6. Основные специализированные программные средства, используемые для ведения исполнительной и учетной документации в строительстве.
7. Средства и методы внесения, хранения, обмена и передачи электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
8. Форматы представления электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
9. Методы и средства деловой переписки и производственной коммуникации в строительстве.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Строительный контроль и сдача/приемка объектов капитального строительства, частей объекта капитального строительства, этапов строительства, реконструкции объектов капитального строительства и приемка выполненных работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства.
Умения:
1. Анализировать технологические возможности проведения строительного контроля производства этапа строительных работ, в том числе с участием организации заказчика и (или) привлеченной им специализированной организации, осуществляющей строительный контроль на основании договора.
2. Разрабатывать и корректировать планы строительного контроля строительства объекта капитального строительства.
3. Проводить контроль соответствия строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при строительстве объекта капитального строительства, требованиям нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности, проектной и рабочей документации.
4. Проводить контроль соответствия порядка и условий складирования и хранения строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при строительстве объекта капитального строительства, требованиям нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности и организационно-технологической документации.

3. Күрделі құрылыс объектісін салуға қажетті рұқсаттарды алу және ресімдеу негіздеріне, тәртібіне қатысты нормативтік құқықтық актілердің, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі жөніндегі құжаттардың талаптары.
4. Күрделі құрылыс объектісінің құрылыс алаңына геодезиялық құжаттаманы құру және ресімдеу үшін нормативтік құқықтық актілердің, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі жөніндегі құжаттардың талаптары.
5. Күрделі құрылыс нысанының құрылысын дайындау бойынша атқарушылық және есептік құжаттаманы құру және ресімдеу үшін нормативтік құқықтық актілердің, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі жөніндегі құжаттардың талаптары.
6. Құрылыста атқарушылық және бухгалтерлік құжаттаманы жүргізу үшін қолданылатын негізгі мамандандырылған бағдарламалық құралдар.
7. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды енгізу, сақтау, алмасу және беру құралдары мен әдістері (бар болса).
8. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісінің электрондық құжаттарын ұсыну пішімдері (бар болса).
9. Құрылыстағы іскерлік хат алмасу және өндірістік коммуникация әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрылысты бақылау және күрделі құрылыс объектілерін, күрделі құрылыс объектілерінің бөліктерін, құрылыс кезеңдерін, күрделі құрылыс объектілерін қайта жаңарту және құрылыс, реконструкциялау, күрделі жөндеу, күрделі құрылыс объектілерін бұзу бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдау.
Машықтар:
1. Құрылыс кезеңінде құрылысты бақылауды жүзеге асырудың технологиялық мүмкіндіктерін талдау, оның ішінде тапсырыс беруші ұйымның және (немесе) ол тартатын мамандандырылған ұйымның қатысуымен шарт негізінде құрылыс бақылауын жүзеге асыру.
2. Күрделі құрылыс объектісінің құрылысына құрылысты бақылау жоспарларын әзірлеу және түзету.
3. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде пайдаланылатын құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкциялары мен жабдықтарының нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесі құжаттарының, жобалау және жұмыс құжаттамаларының талаптарына сәйкестігін бақылау.
4. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде пайдаланылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын сақтау және сақтау тәртібі мен шарттарының нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесі құжаттарының талаптарына сәйкестігін бақылауды жүзеге асырады. қала құрылысы қызметінің саласы және ұйымдық-технологиялық құжаттама.

5. Проводить контроль соответствия технологических процессов и результатов производства видов строительных работ, выполняемых при строительстве объекта капитального строительства, требованиям нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации.
6. Представлять сведения, документы и материалы строительного контроля строительства объекта капитального строительства, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде.
7. Оформлять и комплектовать исполнительную и прилагаемую (техническую, доказательную) документацию для приемки застройщиком или техническим заказчиком объектов капитального строительства, частей объектов капитального строительства, этапов строительства, реконструкции объектов капитального строительства и приемки выполненных работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства.
8. Оформлять акт сдачи и приемки объекта капитального строительства.
9. Осуществлять производственную коммуникацию в строительной организации, организовывать и проводить технические совещания по вопросам сдачи и приемки объектов капитального строительства, частей объектов капитального строительства, этапов строительства, реконструкции объектов капитального строительства и приемки выполненных работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства или консервации незавершенного объекта капитального строительства.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и к безопасности объекта капитального строительства.
2. Методы и средства организации и проведения строительного контроля строительства объекта капитального строительства.
3. Требования нормативных правовых актов, документов к строительным материалам, изделиям, конструкциям и оборудованию, используемым при строительстве объекта капитального строительства, к складированию и хранению строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при строительстве объекта капитального строительства, к технологии и результатам видов строительных работ, выполняемых при строительстве объекта капитального строительства.
4. Схемы операционного контроля качества при производстве видов и комплексов строительных работ и методы и средства устранения отклонений технологических процессов и результатов строительства объекта капитального строительства от требований нормативных правовых актов в области строительства, нормативных технических документов, проектной, рабочей и организационно-технологической документации.

5. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде орындалатын құрылыс жұмыстары түрлерінің технологиялық процестері мен өндірістік нәтижелерінің нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі, жобалау, жобалау, техникалық реттеу және стандарттау жүйесі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкестігін бақылау, жұмыс және ұйымдық-технологиялық құжаттама.
6. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне енгізілген (болған жағдайда) күрделі құрылыс объектісінің құрылысын бақылау мәліметтерін, құжаттарын және материалдарын электрондық құжаттар нысанында ұсыну, оларды графикалық және кестелік нысанда көрсету.
7 Күрделі құрылыс объектілерін, күрделі құрылыс объектілерінің бөліктерін, құрылыс кезеңдерін, күрделі құрылыс объектілерін реконструкциялауды және құрылыс бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдауды әзірлеушіге немесе техникалық тапсырыс берушіге қабылдау үшін құрылыс және қоса берілетін (техникалық, дәлелдемелік) құжаттаманы жасау және толтыру., күрделі құрылыс объектілерін қайта құру, күрделі жөндеу, бұзу.
8. Күрделі құрылыс жобасын тапсыру және қабылдау актісін жасау.
9. Құрылыс ұйымында өндірістік байланысты жүзеге асыруға, күрделі құрылыс объектілерін, күрделі құрылыс объектілерінің бөліктерін, құрылыс кезеңдерін, күрделі құрылыс объектілерін реконструкциялауды және құрылыс бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдауды тапсыру және қабылдау мәселелері бойынша техникалық кеңестерді ұйымдастыру және өткізу, күрделі құрылыс объектілерін қайта құру, күрделі жөндеу, бұзу немесе аяқталмаған күрделі құрылыс объектісін консервациялау.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі және күрделі құрылыс объектісінің қауіпсіздігі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер мен құжаттар.
2. Күрделі құрылыс объектісінің құрылысына құрылыс бақылауын ұйымдастыру және жүргізу әдістері мен құралдары.
3. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде пайдаланылатын құрылыс материалдарына, бұйымдарына, конструкциялары мен жабдықтарына, күрделі құрылыс объектісін салу кезінде пайдаланылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын қоймаға және сақтауға арналған нормативтік құқықтық актілердің, құжаттардың талаптары. күрделі құрылыс объектісін салу кезінде жүргізілетін құрылыс жұмыстары түрлерінің технологиясы мен нәтижелері.
4. Құрылыс жұмыстарының түрлері мен кешендерінің өндірісіндегі жедел сапаны бақылау схемалары және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық. құжаттардың талаптарынан күрделі құрылыс объектісін салудың технологиялық процестері мен нәтижелерінің ауытқуларын жою әдістері мен құралдары, конструкторлық, жұмыстық және ұйымдастырушылық-технологиялық құжаттама.

5. Требования нормативных правовых актов, документов к энергетической эффективности объекта капитального строительства и его оснащенности приборами учета используемых энергетических ресурсов.
6. Требования нормативных правовых актов, к составу и оформлению исполнительной документации строительного контроля строительства объекта капитального строительства, включая акты освидетельствования скрытых работ, акты освидетельствования ответственных конструкций, акты освидетельствования участков сетей инженерно-технического обеспечения.
7. Основные специализированные программные средства, используемые для разработки и ведения исполнительной и учетной документации в строительстве.
8. Средства и методы внесения, хранения, обмена и передачи электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии) и форматы представления электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
9. Методы и средства деловой переписки и производственной коммуникации в строительстве.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
17. Карточка профессии "Инженер по контролю строительной документации":
Код группы:
2142-4
Код наименования занятия:
2142-4-003
Наименование профессии:
Инженер по контролю строительной документации
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 83. Начальник отдела контроля качества
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее трех лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:

5. Күрделі құрылыс объектісінің энергия тиімділігіне және оны пайдаланылатын энергия ресурстарын есепке алу аспаптарымен жабдықтауға нормативтік құқықтық актілердің, құжаттардың талаптары.
6. Күрделі құрылыс объектісінің құрылысын бақылауға арналған құрылыстық құжаттаманы, оның ішінде жасырын жұмыстарды тексеру актісін, күрделі құрылыстарды тексеру актісін, инженерлік қамтамасыз ету учаскелерін іздестіру актілерін жасау және ресімдеу жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптары желілер.
7. Құрылыстағы атқарушылық және есеп құжаттамасын әзірлеу және жүргізу үшін қолданылатын негізгі мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз ету.
8. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды енгізудің, сақтаудың, алмасудың және берудің құралдары мен әдістері (бар болса) және күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды ұсыну форматтары (бар болса).
9. Құрылыстағы іскерлік хат алмасу және өндірістік коммуникация әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Участке бастығы
8
Құрылыс бастығы (басшысы)
17. Кәсіптің карточкасы "Құрылыс құжаттамасын бақылау жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2142-4
Қызмет атауының коды:
2142-4-003
Кәсіптің атауы:
Құрылыс құжаттамасын бақылау жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Сапаны бақылау бөлімінің бастығы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2141-2-001 Инженер по организации производства
Основная цель деятельности:
Деятельность по реализации проектов капитального строительства, реконструкции, капитальному ремонту и сносу объектов капитального строительства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Сдача и приемка объектов капитального строительства, частей объекта капитального строительства, этапов строительства, реконструкции объектов капитального строительства и приемка выполненных работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Сдача и приемка объектов капитального строительства, частей объекта капитального строительства, этапов строительства, реконструкции объектов капитального строительства и приемка выполненных работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства.
Навык 1:
Организация и контроль подготовки комплекта исполнительной и прилагаемой (технической, доказательной) документации для приемки застройщиком или техническим заказчиком объектов капитального строительства, частей объектов капитального строительства, этапов строительства, реконструкции объектов капитального строительства и приемки выполненных работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонт.
Умения:
1. Оформлять и комплектовать исполнительную и прилагаемую (техническую, доказательную) документацию для приемки застройщиком или техническим заказчиком объектов капитального строительства, частей объектов капитального строительства, этапов строительства, реконструкции объектов капитального строительства и приемки выполненных работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к составу и оформлению комплекта исполнительной и прилагаемой (технической, доказательной) документации для сдачи и приемки объектов капитального строительства, частей объектов капитального строительства, этапов строительства, реконструкции объектов капитального строительства и приемки выполненных работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация и контроль формирования сведений, документов и материалов по объектам капитального строительства, частям объектов капитального строительства, этапам строительства, реконструкции объектов капитального строительства и выполненным работам по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства, включаемых в информационную модель объекта капитального строительства.
Умения:

2141-2-001 Өндірісті ұйымдастыру жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Күрделі құрылыс жобаларын іске асыру, күрделі құрылыс объектілерін қайта жаңарту, күрделі жөндеу және бұзу жөніндегі іс-шаралар.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күрделі құрылыс объектілерін, күрделі құрылыс объектісінің бөліктерін, құрылыс кезеңдерін, күрделі құрылыс объектілерін қайта жаңарту және күрделі құрылыс объектілерін салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу, бұзу бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдау және қабылдау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күрделі құрылыс объектілерін, күрделі құрылыс объектісінің бөліктерін, құрылыс кезеңдерін, күрделі құрылыс объектілерін қайта жаңарту және күрделі құрылыс объектілерін салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу, бұзу бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдау және қабылдау.
Дағды 1:
Күрделі құрылыс объектілерін, күрделі құрылыс объектілерінің бөліктерін, күрделі құрылыс объектілерін салу, реконструкциялау кезеңдерін әзірлеушіге немесе техникалық тапсырыс берушіге қабылдау үшін салынған және қоса берілетін (техникалық, дәлелдемелік) құжаттамалар кешенін дайындауды ұйымдастыру және бақылау, және күрделі құрылыс объектілерін салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу, бұзу.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектілерін, күрделі құрылыс объектілерінің бөліктерін, құрылыс кезеңдерін, күрделі құрылыс объектілерін реконструкциялауды және құрылыс бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдауды әзірлеушіге немесе техникалық тапсырыс берушіге қабылдау үшін құрылыс және қоса берілетін (техникалық, дәлелдемелік) құжаттаманы жасау және толтыру, күрделі құрылыс объектілерін қайта құру, күрделі жөндеу, бұзу.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер мен құжаттар.
2. Күрделі құрылысты тапсыруға және қабылдауға атқарушылық және қоса берілетін (техникалық, дәлелдеуші) құжаттамалар кешенін құру және ресімдеу үшін нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары жобалары, күрделі құрылыс объектілерінің бөліктері, құрылыс кезеңдері, күрделі құрылыс объектілерін қайта жаңарту құрылыс және күрделі құрылыс объектілерін салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу, бұзу бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Күрделі құрылыс объектілері, күрделі құрылыс объектілерінің бөліктері, құрылыс кезеңдері, күрделі құрылыс объектілерін реконструкциялау және құрылыс, реконструкциялау, күрделі жөндеу, бұзу бойынша жүргізілген жұмыстар туралы ақпаратты, құжаттар мен материалдарды қалыптастыруды ұйымдастыру және бақылау әзірлеушіге немесе техникалық тапсырыс берушіге беру үшін күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлестіру.
Машықтар:

1. Формировать сведения, документы и материалы по объектам капитального строительства, частям объектов капитального строительства, этапам строительства, реконструкции объектов капитального строительства и выполненным работам по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде, в том числе представлять графическую часть исполнительной документации в виде трехмерной модели.
2. Оформлять и комплектовать исполнительную и прилагаемую (техническую, доказательную) документацию при консервации незавершенного объекта капитального строительства
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к основаниям и порядку принятия решения о консервации незавершенного объекта капитального строительства.
3. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к составу и оформлению исполнительной и прилагаемой (технической, доказательной) документации при консервации незавершенного объекта капитального строительства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Подписание актов: - приемки объекта капитального строительства, подписание акта, - подтверждающего соответствие построенного, реконструированного объекта капитального строительства требованиям технических регламентов, - подтверждающего соответствие параметров построенного, реконструированного объекта капитального строительства проектной документации, в том числе требованиям энергетической эффект.
Умения:
1. Анализировать допущенные отступления от требований нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации, проекта сноса объекта капитального строительства, выявленные в процессе сдачи и приемки объектов капитального строительства, частей объектов капитального строительства, этапов строительства, реконструкции объектов капитального строительства и приемки выполненных работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства, определять состав оперативных мер по их устранению.

1. Ақпараттық үлгіге енгізілген күрделі құрылыс объектілері, күрделі құрылыс объектілерінің бөліктері, құрылыстың кезеңдері, күрделі құрылыс объектілерін реконструкциялау және күрделі құрылыс объектілерін салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу, бұзу бойынша орындалған жұмыстар туралы ақпаратты, құжаттар мен материалдарды қалыптастыру. күрделі құрылыс жобасы (егер бар болса), электрондық құжаттар түрінде оларды графикалық және кестелік түрде көрсету, оның ішінде үш өлшемді модель түрінде құрастырылған құжаттаманың графикалық бөлігін ұсыну.
2. Аяқталмаған күрделі құрылыс объектісін консервациялау кезінде салынған және қоса берілетін (техникалық, дәлелдемелік) құжаттаманы дайындау және толтыру.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер мен құжаттар.
2. Аяқталмаған күрделі құрылыс нысанын консервациялау туралы шешім қабылдаудың негіздері мен тәртібіне нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесі құжаттарының талаптары.
3. Аяқталмаған күрделі құрылыс объектісін консервациялау жөніндегі атқарушылық және қоса берілетін (техникалық, дәлелдеуші) құжаттаманы құру және ресімдеу үшін қала құрылысы қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Күрделі құрылыс объектісін пайдалану үшін келесі актілерге қол қою:
- күрделі құрылыс жобасын қабылдау, актіге қол қою,
- салынып жатқан немесе қайта жаңартылатын күрделі құрылыс объектісінің техникалық регламенттер талаптарына сәйкестігін растау;
- салынып жатқан немесе қайта жаңартылатын күрделі құрылыс объектісі параметрлерінің жобалық құжаттамаға, оның ішінде энергия тиімділігіне қойылатын талаптарға сәйкестігін растау.
Машықтар:
1. Жұмыс барысында анықталған қала құрылысы қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының, жобалау, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттаманың, күрделі құрылыс объектісін бұзу жобасына қойылатын талаптардан ауытқуларды талдау. күрделі құрылыс объектілерін, күрделі құрылыс объектілерінің бөліктерін, құрылыс кезеңдерін, күрделі құрылыс объектілерін реконструкциялауды және құрылыс, реконструкциялау, күрделі жөндеу, күрделі құрылыс объектілерін бұзу бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдауды тапсыру және қабылдау, жедел іс-шаралар құрамын айқындау оларды жою.

2. Оформлять акт сдачи и приемки объекта капитального строительства.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к основаниям и порядку принятия решения о консервации незавершенного объекта капитального строительства.
3. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к составу и оформлению исполнительной и прилагаемой (технической, доказательной) документации при консервации незавершенного объекта капитального строительства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Организация и контроль подготовки комплекта исполнительной и прилагаемой (технической, доказательной) документации при консервации незавершенного объекта капитального строительства.
Умения:
1. Осуществлять деловую переписку по вопросам сдачи и приемки объектов капитального строительства, частей объектов капитального строительства, этапов строительства, реконструкции объектов капитального строительства и приемки выполненных работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства или консервации незавершенного объекта капитального строительства.
2. Осуществлять производственную коммуникацию в строительной организации, организовывать и проводить технические совещания по вопросам сдачи и приемки объектов капитального строительства, частей объектов капитального строительства, этапов строительства, реконструкции объектов капитального строительства и приемки выполненных работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства или консервации незавершенного объекта капитального строительства.
Знания:
1. Основные специализированные программные средства, используемые для ведения исполнительной и учетной документации в строительстве.
2. Средства и методы внесения, хранения, обмена и передачи электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
3. Форматы представления электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
4. Методы и средства деловой переписки и производственной коммуникации в строительстве.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. Күрделі құрылыс жобасын тапсыру және қабылдау актісін жасау.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер мен құжаттар.
2. Аяқталмаған күрделі құрылыс нысанын консервациялау туралы шешім қабылдаудың негіздері мен тәртібіне нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесі құжаттарының талаптары.
3. Аяқталмаған күрделі құрылыс объектісін консервациялау жөніндегі атқарушылық және қоса берілетін (техникалық, дәлелдеуші) құжаттаманы құру және ресімдеу үшін қала құрылысы қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Аяқталмаған күрделі құрылыс объектісін консервациялау үшін салынған және қоса берілетін (техникалық, дәлелдемелік) құжаттамалар кешенін дайындауды ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектілерін, күрделі құрылыс объектілерінің бөліктерін, құрылыс кезеңдерін, күрделі құрылыс объектілерін қайта жаңарту және құрылыс, реконструкциялау, күрделі жөндеу, күрделі құрылыс объектілерін бұзу немесе консервациялау бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдау мәселелері бойынша/ аяқталмаған күрделі құрылыс жобасы бойынша іскерлік хат алмасуды жүзеге асыру;
2. Құрылыс ұйымында өндірістік байланысты жүзеге асыру, күрделі құрылыс объектілерін, күрделі құрылыс объектілерінің бөліктерін, құрылыс кезеңдерін, күрделі құрылыс объектілерін қайта жаңарту және құрылыс, реконструкциялау, күрделі жөндеу бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдау және қабылдау бойынша техникалық кеңестерді ұйымдастыру және өткізу. күрделі құрылыс объектілерін жөндеу, бұзу немесе аяқталмаған күрделі құрылыс объектісін консервациялау.
Білімдер:
1. Құрылыста атқарушылық және бухгалтерлік құжаттаманы жүргізу үшін қолданылатын негізгі мамандандырылған бағдарламалық құралдар.
2. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды енгізу, сақтау, алмасу және беру құралдары мен әдістері (бар болса).
3. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісінің электрондық құжаттарын ұсыну форматтары (бар болса).
4. Құрылыстағы іскерлік хат алмасу және өндірістік коммуникация әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
18. Карточка профессии "Инженер по государственному техническому обследованию строений и сооружений":
Код группы:
2142-4
Код наименования занятия:
2142-4-001
Наименование профессии:
Инженер по государственному техническому обследованию строений и сооружений.
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 69. Инженер по инвентаризации строений и сооружений.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее трех лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
2142-4-004 Инженер по надзору за строительством
Основная цель деятельности:
Основная цель деятельности Комплекс мероприятий, направленный на определение текущего технического состояния и разработку рекомендаций для безопасной эксплуатации зданий и сооружений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Определение текущего технического состояния и разработку рекомендаций для безопасной эксплуатации зданий и сооружений.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Определение текущего технического состояния и разработку рекомендаций для безопасной эксплуатации зданий и сооружений.
Навык 1:
Обследование технического состояния зданий и сооружений, отдельных строительных конструкций.
Умения:
1. Обнаруживать дефектов и повреждений в ответственных (несущих) элементах и соединениях, представляющих опасность разрушения, несоответствия качественных показателей примененных строительных материалов.
2. Устранить последствий пожаров и стихийных бедствий (при необходимости).

"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Участке бастығы
8
Құрылыс бастығы (басшысы)
18. Кәсіптің карточкасы "Құрылыстар мен құрылымдарды мемлекеттік техникалық зерттеу жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2142-4
Қызмет атауының коды:
2142-4-001
Кәсіптің атауы:
Құрылыстар мен құрылымдарды мемлекеттік техникалық зерттеу жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Ғимараттар мен құрылыстарды түгендеу жөніндегі инженер.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2142-4-004 Құрылысты қадағалау жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ағымдағы техникалық жағдайды анықтауға және ғимараттар мен құрылыстарды қауіпсіз пайдалану бойынша ұсыныстар әзірлеуге бағытталған шаралар кешені.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ағымдағы техникалық жағдайды анықтау және ғимараттар мен құрылыстарды қауіпсіз пайдалану бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ағымдағы техникалық жағдайды анықтау және ғимараттар мен құрылыстарды қауіпсіз пайдалану бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Дағды 1:
Ғимараттар мен құрылыстардың, жеке құрылыс конструкцияларының техникалық жағдайын тексеру.
Машықтар:
1. Бұзылу қаупін тудыратын сыни (көтергіш) элементтер мен қосылыстардың ақаулары мен зақымдалуын, қолданылатын құрылыс материалдарының сапа көрсеткіштеріне сәйкес келмеуін анықтау.
2. Өрттердің және табиғи апаттардың зардаптарын жою (қажет болған жағдайда).

3. Принципы модернизации, реконструкции, перевооружения, изменения целевого назначения эксплуатируемого помещения или строения.
4. Выполнить обмерных работ на объекте с разработкой обмерных чертежей.
5. Обнаруживать дефектов и повреждений в ответственных (несущих) элементах и соединениях, представляющих опасность разрушения, несоответствия качественных показателей примененных строительных материалов.
6. Обследовать конструкций с фотофиксацией обнаруженных дефектов и повреждений.
7. Проводить лабораторные испытания строительных конструкций для определения фактических прочностных характеристик материалов.
8. Выполнение вскрытий конструкций в случае невозможности проведения лабораторных испытаний неразрушающим методом.
9. Проведение инженерно-геологических изысканий на площадке для определения физико-механических свойств грунтов.
10. Выполнение инженерно-геодезической съемки конструкций для определения фактических отклонений от нормативных требований.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Требования нормативных правовых актов и распорядительных документов по градостроительной деятельности, договорных отношений и сделок между участниками рынка, по обследованию строений и сооружений в рамках выполняемых трудовых функций.
3. Требования нормативных правовых актов и распорядительных документов в области инженерных изысканий и проектной документации по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства.
4. Основы этапов производимых работ при техническом обследовании зданий.
5. Технологии строительных работ и основ проектирования по разделам конструкции железобетонные, металлические конструкции, деревянных, каменных конструкций.
6. Документированные процедуры, нормативные акты, правила пользования измерительными приборами.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение поверочных расчетов строительных конструкций с учетом дефектов и повреждений.
Умения:
1. Определить нормативных сроков эксплуатации зданий и сооружений.
2. Определить экономической целесообразности ремонта или реконструкции.
3. Определить нормируемых природно-климатических воздействий (снеговые, ветровые воздействия).
4. Проверять сроков технических осмотров строений при технической эксплуатации зданий и сооружений (регулярно).
5. Выполнять предписания органами государственного архитектурно-строительного контроля и надзора.
6. Изучить изменения утвержденных проектных решений, связанных с изменениями конструктивной схемы зданий и сооружений, технологии производства.

3. Пайдаланудағы үй-жайларды немесе ғимаратты жаңғырту, реконструкциялау, қайта жабдықтау, нысаналы мақсатын өзгерту қағидаттары.
4. Өлшеу сызбаларын әзірлей отырып, учаскеде өлшеу жұмыстарын орындау.
5. Бұзылу қаупін тудыратын сыни (көтергіш) элементтер мен қосылыстардағы ақаулар мен бұзылуларды, қолданылатын құрылыс материалдарының сапа көрсеткіштеріне сәйкес келмеуін анықтау.
6. Анықталған ақаулар мен бұзылулардың фотосуреттері бар құрылымдарды тексеріңіз.
7. Материалдардың нақты беріктік сипаттамаларын анықтау үшін құрылыс конструкцияларының зертханалық сынақтарын жүргізу.
8. Бұзбайтын әдіспен зертханалық зерттеулер жүргізу мүмкін болмаған жағдайда құрылымдарды ашу.
9. Топырақтың физикалық-механикалық қасиеттерін анықтау үшін учаскеде инженерлік-геологиялық іздестіру жұмыстарын жүргізу.
10. Нормативтік талаптардан нақты ауытқуларды анықтау үшін құрылыстарға инженерлік-геодезиялық іздестіру жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері.
2. Нормативтік құқықтық актілердің және әкімшілік құжаттардың қала құрылысы қызметі, нарық субъектілері арасындағы шарттық қатынастар мен мәмілелер, орындалатын еңбек функциялары шеңберінде ғимараттар мен құрылыстарды тексеру жөніндегі талаптары.
3. Күрделі құрылыс объектілерін салуға, реконструкциялауға, күрделі жөндеуге, бұзуға инженерлік іздестіру және жобалау құжаттамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және әкімшілік құжаттардың талаптары.
4. Ғимараттарды техникалық тексеру кезінде орындалатын жұмыс кезеңдерінің негіздері.
5. Темірбетон, металл конструкциялар, ағаш, тас конструкциялар секцияларының құрылыс жұмыстарының технологиялары және жобалау принциптері.
6. Өлшеу құралдарын пайдаланудың құжатталған процедуралары, ережелері, ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ақаулар мен зақымдануларды ескере отырып, құрылыс конструкцияларының салыстырып тексеру есептеулерін орындау.
Машықтар:
1. Ғимараттар мен құрылыстардың қалыпты қызмет ету мерзімін анықтау.
2. Жөндеудің немесе қайта құрудың экономикалық орындылығын анықтау.
3. Нормаланған табиғи климаттық әсерлерді (қар, жел әсерлері) анықтау.
4. Ғимараттар мен құрылыстарды техникалық пайдалану кезінде (тұрақты) ғимараттарды техникалық байқаудан өткізу мерзімдерін тексеру.
5. Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарының нұсқауларын орындау.
6. Ғимараттар мен құрылыстардың құрылымдық жобасындағы, өндіріс технологиясының өзгеруімен байланысты бекітілген жобалық шешімдердегі өзгерістерді зерттеу.

7. Выполнять проверочный расчет здания или сооружения в автоматизированных программных комплексах для прогнозирования работы несущих конструкций.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Основы этапов производимых работ при техническом обследовании зданий.
3. Технологии строительных работ и основ проектирования по разделам конструкции железобетонные, металлические конструкции, деревянных, каменных конструкций.
4. Документированные процедуры, нормативные акты, правила пользования измерительными приборами.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Составление заключений по результатам обследований с рекомендациями и техническими решениями и составление технических отчетов и протоколов испытаний по результатам обследования.
Умения:
1. Анализировать всех ранее полученных данных и составление заключения с выводами и рекомендациями по дальнейшей безопасной эксплуатации здания или сооружения;
2. Проводить обследований, виды обследований;
3. Читать и работать с нормативной документацией, чертежами;
4. Работать с ПО AutоCAD, SCAD и др.
Знания:
1. Технологии строительных работ и основ проектирования по разделам конструкции железобетонные, металлические конструкции, деревянных, каменных конструкций;
2. Документированные процедуры, нормативные акты, правила пользования измерительными приборами;
3. Основы составления технического задания и заключения договоров с указанием стоимости и сроков выполнения работ;
4. Требования по составлению заключения о техническом состоянии объекта с выводами и рекомендациями по его дальнейшей безопасной эксплуатации.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Добропорядочность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
19. Карточка профессии "Инженер по инвентаризации строений и сооружений":
Код группы:
2142-4
Код наименования занятия:
2142-4-002
Наименование профессии:
Инженер по инвентаризации строений и сооружений
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

7. Жүк көтергіш құрылымдардың жұмысын болжау үшін автоматтандырылған бағдарламалық жүйелерде ғимараттың немесе құрылыстың тексеру есептеулерін орындау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері.
2. Ғимараттарды техникалық тексеру кезінде орындалатын жұмыс кезеңдерінің негіздері.
3. Темірбетон, металл конструкциялар, ағаш, тас конструкциялар секцияларының құрылыс жұмыстарының технологиялары және жобалау принциптері.
4. Өлшеу құралдарын пайдаланудың құжатталған процедуралары, ережелері, ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Ұсыныстармен және техникалық шешімдермен сауалнама нәтижелері бойынша қорытындылар жасау және сауалнама нәтижелері бойынша техникалық есептер мен сынақ хаттамаларын жасау.
Машықтар:
1. Бұрын алынған барлық мәліметтерді талдау және ғимаратты немесе құрылысты одан әрі қауіпсіз пайдалану үшін қорытындылар мен ұсыныстармен қорытынды жасау.
2. Сауалнамаларды, сауалнама түрлерін жүргізу;
3. Нормативтік құжаттарды, сызбаларды оқу және олармен жұмыс істеу.
4. AutoCAD, SCAD және тағы басқа программалармен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Темірбетон, металл конструкциялар, ағаш, тас конструкциялар секцияларының құрылыс жұмыстарының технологиялары және жобалау принциптері;
2. Өлшеу құралдарын пайдаланудың құжатталған процедуралары, ережелері, ережелері;
3. Жұмыстың құны мен мерзімін көрсете отырып, техникалық шарттарды жасау және шарттарды жасау негіздері;
4. Объектінің техникалық жай-күйі туралы қорытындыларымен және оны одан әрі қауіпсіз пайдалану жөніндегі ұсыныстармен қорытынды жасауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Парасаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Участке бастығы
8
Құрылыс бастығы (басшысы)
19. Кәсіптің карточкасы "Құрылымдар мен құрылыстарды түгендеу жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2142-4
Қызмет атауының коды:
2142-4-002
Кәсіптің атауы:
Құрылымдар мен құрылыстарды түгендеу жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 69. Инженер по инвентаризации строений и сооружений.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее пяти лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
2141-2-001 Инженер по организации производства
Основная цель деятельности:
Комплексная работа при разработке и инвентаризации документации по составу и техническому состоянию строений и сооружений производственного и гражданского назначения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка документации по составу и техническому состоянию строений и сооружений производственного и гражданского назначения.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка документации по составу и техническому состоянию строений и сооружений производственного и гражданского назначения.
Навык 1:
Организация, подготовка и разработка документации по составу и техническому состоянию строений и сооружений производственного и гражданского назначения.
Умения:
1. Разрабатывать документацию, отражающую состав и техническое состояние строений и сооружений производственного и гражданского назначения, подлежащих государственному надзору.
2. Осуществлять систематический контроль за внесением в документацию корректировок, связанных с фактическими изменениями в наличии, местоположении, составе, техническом состоянии строений и сооружений.
3. Производить оценку стоимости строений и сооружений для целей государственного учета, налогообложения, взимания государственной пошлины и иных государственных целей.
4. Участвовать в приемке вновь вводимых строений и сооружений, а также в расследовании аварий и несчастных случаев, связанных с техническим состоянием строений и сооружений.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты по обеспечению государственного надзора за составом и техническим состоянием строений и сооружений производственного и гражданского назначения.
2. Методические и инструктивные материалы по учету, технической инвентаризации и регистрации недвижимого имущества и сделок с ним.

"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Құрылымдар мен құрылыстарды түгендеу жөніндегі инженер.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде бес жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2141-2-001 Өндірісті ұйымдастыру инженерлері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндірістік және азаматтық мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардың құрамы мен техникалық жай-күйі туралы құжаттаманы әзірлеу және түгендеу бойынша кешенді жұмыс.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндірістік және азаматтық мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардың құрамы мен техникалық жағдайы туралы құжаттаманы әзірлеу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Өндірістік және азаматтық мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардың құрамы мен техникалық жағдайы туралы құжаттаманы әзірлеу.
Дағды 1:
Өндірістік және азаматтық мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардың құрамы мен техникалық жағдайы туралы құжаттаманы ұйымдастыру, дайындау және әзірлеу.
Машықтар:
1. Мемлекеттік қадағалауға жататын өндірістік және азаматтық мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардың құрамы мен техникалық жай-күйін көрсететін құжаттаманы әзірлеу.
2. Ғимараттар мен құрылыстардың болуын, орналасуын, құрамын, техникалық жай-күйін нақты өзгертуге байланысты құжаттамаға түзетулер енгізуді жүйелі бақылауды жүзеге асыру.
3. Мемлекеттік есепке алу, салық салу, мемлекеттік баждарды алу және басқа да мемлекеттік мақсаттар үшін ғимараттар мен құрылыстардың құнын бағалау.
4. Жаңадан пайдалануға берілген ғимараттар мен құрылыстарды қабылдауға, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстардың техникалық жай-күйіне байланысты авариялар мен жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеруге қатысу.
Білімдер:
1. Өндірістік және азаматтық мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардың құрамы мен техникалық жай-күйіне мемлекеттік қадағалауды қамтамасыз ететін заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
2. Жылжымайтын мүлікті және онымен жасалатын мәмілелерді есепке алу, техникалық түгендеу және тіркеу бойынша әдістемелік және нұсқаулық материалдар.

3. Порядок налогообложения и страхования недвижимого имущества.
4. Организация и технология строительных работ.
5. Правила эксплуатации строений и сооружений производственного и гражданского назначения.
6. Методы и правила проведения инструментальной съемки земельных участков, строений и сооружений.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Проведение обследовании, технического освидетельствования строений и сооружений, их плановой съемки и линейных замеров с помощью геодезических и измерительных приборов, подготовка по их результатам графические и поясняющие материалы.
Умения:
1. Проводить обследование, техническое освидетельствование строений и сооружений, их плановую съемку и линейные замеры с помощью геодезических и измерительных приборов, подготавливать по их результатам графические и поясняющие материалы.
2. Вести журналы полевых работ.
3. Составлять акты о техническом состоянии и оценке стоимости строений и сооружений.
4. Осуществлять учет строений и сооружений.
5. Вести реестры объектов учета, а также составлять установленную статистическую отчетность.
6. Формировать инвентарные дела на объекты учета.
7. Составлять технические паспорта, подготавливать их для хранения в архиве.
8. Выдавать выписки из технических паспортов, экспликаций и реестров строений и сооружений.
9. Давать консультации юридическим и физическим лицам по вопросам технической инвентаризации и регистрации строений и сооружений, оформлению сделок, прав и обязательств собственников строений и сооружений.
Знания:
1. Строительные нормы и сводов правил в области архитектуры, градостроительства и строительства РК.
2. Порядок разработки, ведения и хранения установленной документации.
3. Действующие стандарты, технические условия, положения и инструкции по составлению и оформлению технической документации.
4. Методы определения стоимости строений и сооружений.
5. Порядок оформления сделок и прав на недвижимое имущество.
6. Действующие тарифы на жилищные и коммунальные услуги.
7. Основы организации труда и управления.
8. Правила и нормы по охране труда.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства

3. Жылжымайтын мүлікке салық салу және сақтандыру тәртібі.
4. Құрылыс жұмыстарын ұйымдастыру және технологиясы.
5. Өндірістік және азаматтық мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану ережелері.
6. Жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылыстарға аспаптық зерттеу жүргізудің әдістері мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ғимараттар мен құрылыстарды түсіру, техникалық байқау, оларды геодезиялық-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып жоспарлы түсіру және сызықтық өлшемдерді жүргізу, олардың нәтижелері бойынша графикалық және түсіндірме материалдарын дайындау.
Машықтар:
1. Ғимараттар мен құрылыстарды тексеру, техникалық сараптау, оларды геодезиялық-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып, жоспарлы түсіру және сызықтық өлшемдерді жүргізу, олардың нәтижелері бойынша графикалық және түсіндірме материалдар дайындау.
2. Дала жұмысының журналдарын жүргізу.
3. Ғимараттар мен құрылыстардың техникалық жай-күйі мен құнын бағалау туралы есептерді құрастыру.
4. Ғимараттар мен құрылыстардың есебін жүргізу.
5. Бухгалтерлік есеп объектілерінің тізілімдерін жүргізу, сондай-ақ белгіленген статистикалық есептілікті құрастыру.
6. Бухгалтерлік есеп объектілері үшін инвентарлық файлдарды құру.
7. Техникалық төлқұжаттарды ресімдеу және оларды мұрағатта сақтауға дайындау.
8. Ғимараттар мен құрылыстардың техникалық төлқұжаттарынан, экспликациялары мен тізілімдерінен үзінді көшірмелер беру.
9. Заңды және жеке тұлғаларға ғимараттар мен құрылыстарды техникалық түгендеу және есепке алу, мәмілелерді тіркеу, ғимараттар мен құрылыстар иелерінің құқықтары мен міндеттері бойынша консультациялар беру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы құрылыс нормалары мен практикалық кодекстері.
2. Белгіленген құжаттаманы әзірлеу, жүргізу және сақтау тәртібі.
3. Техникалық құжаттаманы дайындау және ресімдеу бойынша қолданыстағы стандарттар, техникалық шарттар, регламенттер мен нұсқаулықтар.
4. Ғимараттар мен құрылыстардың құнын анықтау әдістері.
5. Жылжымайтын мүлікке мәмілелерді және құқықтарды тіркеу тәртібі.
6. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықтың ағымдағы тарифтері.
7. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
8. Еңбекті қорғау бойынша ережелер мен нормалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)

20. Карточка профессии "Инженер по организации эксплуатации и ремонту зданий и сооружений":
Код группы:
2142-9
Код наименования занятия:
2142-9-004
Наименование профессии:
Инженер по организации эксплуатации и ремонту зданий и сооружений
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 38. Инженер по ремонту.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее трех лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
2141-2-001 Инженер по организации производства
Основная цель деятельности:
Обеспечение сохранности и безопасного функционирования конструктивных элементов, инженерно-технических систем и прилегающих территорий зданий гражданского назначения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка и проведение капитального ремонта многоквартирных домов
2. Осуществление контроля состояния общего имущества при проведении ремонтных работ в жилых помещениях многоквартирного дома.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка и проведение капитального ремонта многоквартирных домов.
Навык 1:
Осуществление мероприятий по техническому обследованию многоквартирного дома или диагностики состояния отдельных его элементов.
Умения:
1. Обосновать необходимости капитального ремонта для утверждения общим собранием собственников помещений многоквартирного дома с учетом мероприятий по энергосбережению и энергоэффективности.
2. Подготовить технического задания для проектирования капитального ремонта общего имущества в многоквартирном доме с учетом мероприятий по энергосбережению и энергоэффективности.
3. Использовать требования методических документов по организации приема-передачи и хранения технической и иной связанной с управлением многоквартирным домом документации.
4. Проводить обмеры (вскрытия) для выявления характера и объемов капитального ремонта в процессе технического обследования.
Знания:

20. Кәсіптің карточкасы "Ғимараттар мен құрылыстарды жөндеу және пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2142-9
Қызмет атауының коды:
2142-9-004
Кәсіптің атауы:
Ғимараттар мен құрылыстарды жөндеу және пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі инженер.
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Жөндеу жөніндегі инженер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2141-2-001 Өндірісті ұйымдастыру жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Азаматтық ғимараттардың құрылымдық элементтерінің, инженерлік жүйелерінің және іргелес аумақтарының қауіпсіздігі мен қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Көппәтерлі үйлерді күрделі жөндеуге дайындау және жүргізу
2. Көппәтерлі үйдің тұрғын үй-жайларындағы жөндеу жұмыстары кезінде ортақ мүліктің жай-күйін бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Көппәтерлі үйлерді күрделі жөндеуге дайындау және жүргізу
Дағды 1:
Көппәтерлі тұрғын үйді техникалық тексеру немесе оның жекелеген элементтерінің жай-күйін диагностикалау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру шараларын ескере отырып, көппәтерлі тұрғын үй үй-жайлары иелерінің жалпы жиналысының бекітуіне күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізу қажеттілігін негіздеу;
2. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру шараларын ескере отырып, көппәтерлі тұрғын үйдегі ортақ мүлікті күрделі жөндеу жұмыстарын жобалауға техникалық шарттарды дайындау
3. Көппәтерлі тұрғын үйді басқаруға байланысты техникалық және өзге де құжаттаманы қабылдауды, беруді және сақтауды ұйымдастыру үшін әдістемелік құжаттардың талаптарын пайдалану
4. Техникалық байқау кезінде күрделі жөндеу жұмыстарының сипаты мен көлемін анықтау үшін өлшемдерді (ашуларды) жүргізу.
Білімдер:

1. Нормативные правовые акты, нормативно-технические документы в области архитектуры, градостроительства и строительства регламентирующие деятельность по организации строительства и капитального ремонта общего имущества в многоквартирном доме.
2. Правила обследования строительных конструкций и систем инженерного оборудования многоквартирного дома.
3. Составление технического задания для проектирования капитального ремонта общего имущества в многоквартирном доме с учетом мероприятий по энергосбережению и энергоэффективности.
4. Требования методических документов по организации приема-передачи и хранения технической и иной связанной с управлением многоквартирным домом документации.
5. Основы обмерных (вскрытия)/ обмерно-исследовательских работ в процессе технического обследования.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Подготовка перечня мероприятий, направленных на энергоэффективность и энергосбережение, в рамках выполнения работ по капитальному ремонту многоквартирного дома.
Умения:
1. Оценивать факторы изменения работоспособности многоквартирного дома в целом и отдельных его элементов.
2. Составлять перечень мероприятий, направленных на энергосбережение и повышение энергоэффективности многоквартирных домов в рамках проведения капитального ремонта.
3. Оценивать физический износ и техническое состояние здания.
4. Оформлять акты осмотров состояния общего имущества в многоквартирном доме.
5. Составлять дефектные ведомости.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, нормативно-технические документы в области архитектуры, градостроительства и строительства регламентирующие деятельность по организации строительства и капитального ремонта общего имущества в многоквартирном доме.
2. Современные технологии в энергосбережении и повышении энергоэффективности многоквартирных домов.
3. Методы визуального и инструментального обследования многоквартирных домов.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Осуществление контроля состояния общего имущества при проведении ремонтных работ в жилых помещениях многоквартирного дома.
Навык 1:
Согласование с собственниками помещений многоквартирного дома предложений о проведении капитального ремонта и подготовка, утверждение проектной документации на капитальный ремонт общего имущества в многоквартирном доме.
Умения:
1. Составлять проекты технических заданий на капитальный ремонт многоквартирного дома.
2. Использовать современные технологии учета и хранения технической и иной связанной с управлением многоквартирным домом документации.
3. Использовать методологии визуального осмотра конструктивных элементов и систем инженерного оборудования, выявления признаков повреждений общего имущества и их количественной оценки.

1. Көппәтерлі тұрғын үйдегі ортақ мүлікті салуды және күрделі жөндеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметті реттейтін сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер, нормативтік-техникалық құжаттар;
2. Көппәтерлі тұрғын үйдің құрылыс конструкциялары мен инженерлік жабдықтар жүйелерін тексеру ережелері.
3. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру шараларын ескере отырып, көппәтерлі тұрғын үйдегі ортақ мүлікті күрделі жөндеу жұмыстарын жобалауға техникалық шарттарды жасау;
4. Көппәтерлі тұрғын үйді басқаруға қатысты техникалық және басқа құжаттаманы қабылдауды, беруді және сақтауды ұйымдастыру бойынша әдістемелік құжаттарға қойылатын талаптар;
5. Техникалық байқау процесінде өлшеу (ашу)/өлшеу және зерттеу жұмыстарының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Көппәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеу шеңберінде энергия тиімділігі мен энергияны үнемдеуге бағытталған іс-шаралар тізбесін дайындау.
Машықтар:
1. Тұтастай көп пәтерлі үйдің және оның жеке элементтерінің жұмысына әсер ететін факторларды бағалау.
2. Күрделі жөндеу жұмыстары шеңберінде көппәтерлі тұрғын үйлердің энергия үнемдеуіне және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған іс-шаралар тізбесін жасау.
3. Ғимараттың физикалық тозуын және техникалық жағдайын бағалау
4. Көппәтерлі тұрғын үйдегі ортақ мүліктің жай-күйін тексеру актілерін жасау.
5. Ақаулар туралы есептерді дайындау.
Білімдер:
1. Көппәтерлі тұрғын үйдегі ортақ мүлікті салуды және күрделі жөндеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметті реттейтін сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер, нормативтік-техникалық құжаттар.
2. Энергия үнемдеудегі және көппәтерлі тұрғын үйлердің энергия тиімділігін арттырудағы заманауи технологиялар.
3. Көп пәтерлі тұрғын үйлерді көзбен және аспаптық тексеру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Көппәтерлі үйдің тұрғын үй-жайларындағы жөндеу жұмыстары кезінде ортақ мүліктің жай-күйін бақылау.
Дағды 1:
Көппәтерлі тұрғын үйлердің меншік иелерімен күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізу бойынша ұсыныстарды келісу және көппәтерлі тұрғын үйдегі ортақ мүлікті күрделі жөндеуге жобалық құжаттаманы дайындау және бекіту.
Машықтар:
1. Көп пәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеуге техникалық шарттар жобасын жасау.
2. Көппәтерлі тұрғын үйді басқаруға қатысты техникалық және басқа құжаттамаларды есепке алу және сақтау үшін заманауи технологияларды пайдалану.
3. Инженерлік жабдықтың құрылымдық элементтері мен жүйелерін визуалды тексеру, ортақ мүліктің бүліну белгілерін анықтау және олардың сандық бағалау әдістемелерін қолдану.

4. Применять инструментальные методы контроля технического состояния конструктивных элементов и систем инженерного оборудования общего имущества.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, нормативно-технические документы в области архитектуры, градостроительства и строительства регламентирующие деятельность по организации строительства и капитального ремонта общего имущества в многоквартирном доме.
2. Основы психологии и конфликтологии.
3. Основы документоведения
4. Правила и нормы технической эксплуатации многоквартирных домов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Согласование проектной документации на капитальный ремонт общего имущества в многоквартирном доме с ресурсоснабжающими организациями и заинтересованными организациями Подготовка документов для согласования проектной документации, прохождения экспертизы и проверки достоверности сметной стоимости капитального ремонта.
Умения:
1. Пользоваться современным диагностическим оборудованием для выявления скрытых дефектов общего имущества в многоквартирном доме.
2. Готовить документацию по организации проведения осмотров и капитальному ремонту общего имущества в многоквартирном доме.
3. Применять программное обеспечение и современные информационные технологии с использованием информационно-телекоммуникационной сети "Интернет".
Знания:
1. Нормативные правовые акты, нормативно-технические документы в области архитектуры, градостроительства и строительства регламентирующие деятельность по организации строительства и капитального ремонта общего имущества в многоквартирном доме.
2. Специализированные программные приложения, в том числе в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет", для осуществления коммуникаций.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
21. Карточка профессии "Инженер по эксплуатации оборудования зданий и сооружений":
Код группы:
2142-9
Код наименования занятия:
2142-9-007
Наименование профессии:
Инженер по эксплуатации оборудования зданий и сооружений
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

4. Ортақ меншіктегі инженерлік жабдықтардың құрылымдық элементтері мен жүйелерінің техникалық жағдайын бақылаудың аспаптық әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Көп пәтерлі тұрғын үйдегі ортақ мүлікті салуды және күрделі жөндеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметті реттейтін сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер, нормативтік-техникалық құжаттар.
2. Психология негіздері және жанжалдарды басқару.
3. Құжат айналымының негіздері.
4. Көппәтерлі үйлерді техникалық пайдалану ережелері мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Көппәтерлі тұрғын үйдегі ортақ мүлікті күрделі жөндеуге жобалық құжаттаманы ресурстармен қамтамасыз ету ұйымдарымен және мүдделі ұйымдармен келісу Жобалық құжаттаманы келісу үшін құжаттарды дайындау, күрделі жөндеудің сметалық құнының дұрыстығын сараптау және тексеру.
Машықтар:
1. Көп пәтерлі үйдегі ортақ мүліктің жасырын ақауларын анықтау үшін заманауи диагностикалық жабдықты пайдалану.
2. Көппәтерлі тұрғын үйдегі ортақ мүлікті тексеруді және күрделі жөндеуді ұйымдастыру үшін құжаттаманы дайындау.
3. Интернеттің ақпараттық-телекоммуникациялық желісін пайдалана отырып, бағдарламалық қамтамасыз етуді және заманауи ақпараттық технологияларды қолдану.
Білімдер:
1. Көппәтерлі тұрғын үйдегі ортақ мүлікті салуды және күрделі жөндеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметті реттейтін сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер, нормативтік-техникалық құжаттар.
2. Арнайы бағдарламалық қосымшалар, соның ішінде интернеттегі байланыстар, заманауи ақпараттық технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
22. Кәсіптің карточкасы "Ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2142-9
Қызмет атауының коды:
2142-9-007
Кәсіптің атауы:
Ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 38. Инженер по ремонту
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы инженером по эксплуатации зданий от трех лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
2142-2-002 Инженеры по строительству зданий
Основная цель деятельности:
Комплексное обеспечение деятельности по повышению надежности эксплуатации оборудования зданий и сооружений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнения работ по эксплуатации оборудования, зданий, сооружений, направленные на повышение надежности эксплуатации оборудования зданий и сооружений.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнения работ по эксплуатации оборудования, зданий, сооружений, направленные на повышение надежности эксплуатации оборудования зданий и сооружений.
Навык 1:
Организация, подготовка и составление планов комплексных работ по эксплуатации оборудования зданий и сооружений.
Умения:
1. Оказывать техническую помощь работникам цехов (служб) и лабораторий энергохозяйства в организации эксплуатации оборудования, зданий, сооружений, систем тепло-, газо-, водоснабжения и водоотведения.
2. Участвовать в составлении планов и графиков планово-предупредительного ремонта оборудования и доводить их до сведения цехов (участков).
3. Контролировать правильность эксплуатации оборудования, систем тепло-, газо-, водоснабжения и водоотведения, принимать меры по устранению выявленных нарушений.
4. Участвовать в составлении плана по повышению надежности эксплуатации оборудования.
5. Принимать участие в составлении заявок на оборудование, запасные части, материалы, инструмент.
6. Распределять выделенные для технической эксплуатации оборудования фонды и материальные ресурсы между цехами (участками), контролировать правильное и экономное их расходование.
7. Разрабатывать производственные инструкции по эксплуатации оборудования.
Знания:
1. Законы и иные нормативные правовые акты РК, методические и нормативные документы по техническому обслуживанию и ремонту оборудования, зданий, сооружений, систем тепло-, газо-, водоснабжения и водоотведения (в объемах, необходимых для данной должности);

"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Жөндеу жөніндегі инженер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Үш жылдан бастап ғимараттарды пайдалану жөніндегі инженер ретінде жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2142-2-002 Ғимараттар құрылысы жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстардағы жабдықты пайдалану сенімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды кешенді қолдау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғимараттар мен құрылыстардың жабдықтарын пайдалану сенімділігін арттыруға бағытталған жабдықтарды, ғимараттарды, құрылыстарды пайдалану бойынша жұмыстарды жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ғимараттар мен құрылыстардың жабдықтарын пайдалану сенімділігін арттыруға бағытталған жабдықтарды, ғимараттарды, құрылыстарды пайдалану бойынша жұмыстарды жүргізу.
Дағды 1:
Ғимараттар мен құрылыстардың жабдықтарын пайдалану бойынша кешенді жұмыстарды ұйымдастыру, дайындау және жоспарларын құру.
Машықтар:
1. Цехтардың (қызметтердің) және энергетикалық зертханалардың қызметкерлеріне жабдықтарды, ғимараттарды, құрылыстарды, жылумен, газбен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалануды ұйымдастыруда техникалық көмек көрсету.
2. Жабдықтарды профилактикалық жөндеудің жоспарлары мен кестелерін дайындауға қатысу және оларды цехтардың (учаскелердің) назарына жеткізу.
3. Жабдықтардың, жылу, газ, сумен жабдықтау және кәріз жүйелерінің дұрыс жұмыс істеуін қадағалау, анықталған бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдау.
4. Жабдық жұмысының сенімділігін арттыру жоспарын құруға қатысу.
5. Жабдықтарды, қосалқы бөлшектерді алуға сұраныстарды дайындауға қатысу бөлшектер, материалдар, құралдар.
6. Техникалық пайдалануға бөлінген қаражатты бөлу цехтар арасындағы жабдық қорлары мен материалдық ресурстар (учаскелер), олардың дұрыс және үнемді пайдаланылуын бақылау.
7. Өндірістік пайдалану нұсқауларын әзірлеу жабдық.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілері, жабдықтарға, ғимараттарға, құрылыстарға, жылу, газ, сумен жабдықтау және канализация (осы лауазымға қажетті көлемде);

2. Перспективы технического развития организации; систему планово-предупредительного ремонта обслуживаемого оборудования;
3. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и режимы работы обслуживаемого оборудования, устройств и сооружений; противоаварийные и эксплуатационные циркуляры;
4. Отечественный и зарубежный опыт по техническому обслуживанию и ремонту оборудования, зданий, сооружений, систем теплогазоводоснабжения и водоотведения.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Контроль за выполнением комплексных работ по эксплуатации оборудования зданий и сооружений.
Умения:
1. Осуществлять контроль за выполнением персоналом требований производственных инструкций, наличием на рабочих местах необходимых схем (чертежей) и своевременностью их корректировки, а также полноту состава и правильность ведения оперативно-технической документации.
2. Давать заключения по рационализаторским предложениям и изобретениям, касающимся совершенствования конструкции оборудования, организации его эксплуатации.
3. Участвовать в работе по проведению специальной оценки условий труда и рационализации рабочих мест.
4. Обобщать и распространять передовой опыт организации эксплуатации оборудования.
5. Принимать участие в работе комиссий по расследованию аварий и отказов в работе оборудования и обеспечивать своевременное оформление результатов расследования.
6. Вести учет и составлять отчеты и другую техническую документацию по авариям и отказам в работе оборудования, контролировать выполнение плана противоаварийных мероприятий.
7. Принимать участие в приемке из ремонта и монтажа соответствующего оборудования, рассмотрении и согласовании проектных заданий на строительство и реконструкцию объектов организации.
8. Обеспечивать выполнение мероприятий по недопущению загрязнения окружающей среды, по очистке и обеззараживанию промышленных выбросов и сточных вод.
9. Участвовать в работе комиссии по проверке знаний персоналом правил по охране труда, правил технической эксплуатации оборудования, в организации и проведении противоаварийных и противопожарных тренировок.
Знания:
1. Основы экономики, организации производства, труда и управления;
2. Основы трудового законодательства;
3. Правила по охране окружающей среды;
4. Правила по охране труда и пожарной безопасности;
5. Законы и иные нормативные правовые акты РК, методические и нормативные документы по техническому обслуживанию и ремонту оборудования, зданий, сооружений, систем тепло-, газо-, водоснабжения и водоотведения (в объемах, необходимых для данной должности);

2. Ұйымның техникалық даму перспективалары; қызмет көрсетілетін жабдыққа жоспарлы профилактикалық қызмет көрсету жүйесі;
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың, құрылғылардың және құрылымдардың техникалық сипаттамалары, конструкциялық ерекшеліктері, тағайындалуы және жұмыс режимдері; төтенше және жедел циркулярлар;
4. Жабдықтарды, ғимараттарды, құрылыстарды, жылу, газ, сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша отандық және шетелдік тәжірибе.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ғимараттар мен құрылыстардың жабдықтарын пайдалану бойынша кешенді жұмыстардың орындалуын бақылау.
Машықтар:
1. Персоналдың өндірістік нұсқаулықтардың талаптарын орындауын, жұмыс орнында қажетті сызбалардың (сызбалардың) болуын және оларды түзетудің уақтылылығын, сондай-ақ пайдалану-техникалық құжаттаманың толық және дұрыс жүргізілуін қадағалау.
2. Жобалауды жетілдіруге байланысты рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарға пікір айту жабдық, оның жұмысын ұйымдастыру.
3. Еңбек жағдайына арнайы бағалау жүргізу және жұмыс орындарын ұтымды ету жұмыстарына қатысу.
4. Жабдықты пайдалануды ұйымдастырудағы озық тәжірибелерді жинақтау және тарату.
5. Апаттар мен жабдықтардың істен шығуын тергеп-тексеру жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысу және тергеп-тексеру нәтижелерін уақтылы ресімдеуді қамтамасыз ету.
6. Апаттар мен жабдықтардың істен шығуы туралы есепке алуды және есептерді және басқа да техникалық құжаттамаларды ресімдеу, төтенше жағдайларды жою жоспарының орындалуын бақылау.
7. Тиісті жабдықты жөндеу мен монтаждауды қабылдауға, ұйымның объектілерін салуға және қайта жаңартуға жобалық тапсырмаларды қарауға және бекітуге қатысу.
8. Қоршаған ортаны ластаудың алдын алу, өнеркәсіптік шығарындылар мен сарқынды суларды тазарту және дезинфекциялау жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету.
9. Персоналдың еңбекті қорғау ережелерін, жабдықтарды техникалық пайдалану ережелерін білуін тексеру, авариялық және өрт қауіпсіздігі бойынша оқытуды ұйымдастыру және өткізу жөніндегі комиссияның жұмысына қатысу.
Білімдер:
1. Экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері;
2. Еңбек заңнамасының негіздері;
3. Қоршаған ортаны қорғау ережелері;
4. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелері;
5. Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілері, жабдықтарға, ғимараттарға, құрылыстарға, жылумен, газбен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу мәселелері бойынша әдістемелік және нормативтік құжаттар (осы лауазымға қажетті мөлшерде);

6. Правила внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
22. Карточка профессии "Инженер по эксплуатации производственных объектов":
Код группы:
2142-9
Код наименования занятия:
2142-9-008
Наименование профессии:
Инженер по эксплуатации производственных объектов
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 38. Инженер по ремонту.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы по специальности не менее пяти лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
2142-1-004 Инженер-строитель
Основная цель деятельности:
Обеспечение сохранности и безопасного функционирования конструктивных элементов, инженерно-технических систем и прилегающих территорий производственных объектов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация мероприятий по содержанию помещений производственных объектов и территории.
2. Обеспечение технической эксплуатации производственных объектов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация мероприятий по содержанию помещений производственных объектов и территории.
Навык 1:
Организация работ по обеспечению надлежащего санитарного состояния производственных объектов.
Умения:
1. Координировать работу персонала по санитарному содержанию и уборке.
2. Документировать результаты проверок санитарного состояния уборки помещений и территории.

6. Ішкі еңбек тәртібі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
23. Кәсіптің карточкасы "Өндірістік объектілерді пайдалану жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2142-9
Қызмет атауының коды:
2142-9-008
Кәсіптің атауы:
Өндірістік объектілерді пайдалану жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Инженер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығы бойынша жұмыс тәжірибесі кемінде бес жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2142-1-004 Инженер-құрылысшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндірістік объектілердің құрылымдық элементтерінің, инженерлік жүйелерінің және іргелес аумақтарының қауіпсіздігі мен қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндірістік объектілердің үй-жайлары мен аумақтарын күтіп ұстау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.
2. Өндіріс орындарын техникалық пайдалануды қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Өндірістік объектілердің үй-жайлары мен аумақтарын күтіп ұстау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.
Дағды 1:
Өндірістік объектілердің тиісті санитарлық жағдайын қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Санитарлық қызмет көрсету және тазалау бойынша қызметкерлердің жұмысын үйлестіру.
2. Үй-жайлар мен аумақтарды тазалаудың санитарлық жағдайын тексеру нәтижелерін құжаттау.

3. Прогнозировать наполнение бункеров-накопителей на плановый период и составлять заявки на вывоз ТКО.
4. Разрабатывать предложения по оптимизации работ по обеспечению надлежащего санитарного состояния зданий производственных объектов.
Знания:
1. Требования, предъявляемые к санитарному состоянию зданий производственных объектов и прилегающим территориям.
2. Современные технологии поддержания надлежащего санитарного состояния производственных объектов и прилегающих территорий.
3. Нормативные правовые акты, регламентирующие процессы поддержания и уровни санитарного состояния производственных объектов и прилегающих территорий.
4. Оборудование, технические средства (в том числе средства малой механизации), инвентарь, расходные материалы и средства индивидуальной защиты.
5. Требования к дезинфекции, дезинсекции и дератизации в зданиях производственных объектов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация работ по благоустройству территории производственных объектов.
Умения:
1. Определять мероприятия по содержанию и ремонту элементов благоустройства и озеленения на основании проверок (осмотров).
2. Составлять дефектные ведомости для планирования ремонтных работ.
3. Формировать технические задания для проектирования благоустройства и озеленение территории.
4. Организовывать работы по ремонту элементов благоустройства и озеленения и контролировать выполнение мероприятий в рамках технологических процессов.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регламентирующие проведение работ по благоустройству, контроль технического состояния элементов благоустройства и озеленения.
2. Требования безопасности и санитарных норм к состоянию детских, спортивных, специализированных площадок.
3. Дефекты малых архитектурных форм, дорожных покрытий, элементов освещения, зеленых насаждений и технологии их устранения.
4. Технологии проведения ремонтных работ малых архитектурных форм, дорожных покрытий, элементов освещения.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Обеспечение технической эксплуатации производственных объектов.
Навык 1:
Организация технической эксплуатации инженерных систем и конструктивных элементов зданий производственных объектов.
Умения:
1. Применять инструментальные методы контроля технического состояния конструктивных элементов и систем инженерного оборудования зданий.
2. Пользоваться современным диагностическим оборудованием для выявления скрытых дефектов зданий.
3. Определять характер, объемы, технологию ремонта, необходимые материалы и оборудование для устранения дефектов и неисправностей зданий.
Знания:

3. Жоспарлы кезеңге сақтау жәшіктерінің толтырылуын болжау және қатты құрылыс қалдықтарын шығаруға өтінімдер жасау.
4. Өндірістік объектілердегі ғимараттардың тиісті санитарлық жағдайын қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды оңтайландыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Өндіріс орындарының ғимараттарының және іргелес аумақтардың санитарлық жағдайына қойылатын талаптар.
2. Өндіріс орындары мен оның маңындағы аумақтардың тиісті санитарлық жағдайын сақтаудың заманауи технологиялары.
3. Өндіріс объектілері мен іргелес аумақтардың санитарлық жағдайын ұстау процестері мен деңгейлерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
4. Жабдықтар, техникалық құралдар (оның ішінде шағын көлемді механикаландыру жабдықтары), инвентарлар, шығын материалдары және жеке қорғану құралдары.
5. Өндірістік объектілердің ғимараттарын дезинфекциялауға, дезинсекциялауға және дератизациялауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өндіріс орындарының аумағын абаттандыру жұмыстарын ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Тексерулер (тексерулер) негізінде абаттандыру және көгалдандыру элементтерін күтіп-ұстау және жөндеу бойынша шараларды белгілеу.
2. Жөндеу жұмыстарын жоспарлау үшін ақаулық парақтарын құрастыру.
3. Аумақты абаттандыру және көгалдандыруды жобалауға техникалық шарттарды жасау.
4. Абаттандыру және көгалдандыру элементтерін жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және технологиялық процестер шеңберінде іс-шаралардың орындалуын бақылау.
Білімдер:
1. Көріктендіру жұмыстарын жүргізуді, абаттандыру және абаттандыру элементтерінің техникалық жай-күйін бақылауды реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Балалар, спорт және мамандандырылған ойын алаңдарының жай-күйіне қойылатын қауіпсіздік және санитарлық талаптар.
3. Шағын архитектуралық пішіндердің, жол төсемдерінің, жарықтандыру элементтерінің, жасыл алаңдардың және оларды жою технологияларының ақаулары.
4. Шағын архитектуралық пішіндерді, жол төсемдерін, жарықтандыру элементтерін жөндеу жұмыстарын жүргізу технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Өндіріс орындарын техникалық пайдалануды қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Өндірістік объектілер ғимараттарының инженерлік жүйелері мен құрылымдық элементтерін техникалық пайдалануды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Ғимараттардың инженерлік жабдықтарының элементтері мен жүйелерін құрылымдық бақылаудың техникалық жағдайының аспаптық әдістерін қолдану.
2. Ғимараттардағы жасырын ақауларды анықтау үшін заманауи диагностикалық жабдықты пайдалану.
3. Ғимараттардың ақаулары мен ақауларын жою үшін сипатын, көлемін, жөндеу технологиясын, қажетті материалдар мен жабдықтарды анықтау.
Білімдер:

1. Порядок организации и выполнения работ по техническому обследованию жилых зданий.
2. Нормативные правовые акты, регламентирующие проведение технических осмотров зданий и сооружений и подготовку их к сезонной эксплуатации.
3. Дефекты инженерных систем и конструктивных элементов и технологии их устранения.
4. Методы визуального и инструментального обследования.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Обеспечение результативной работы по технической эксплуатации и капитальному ремонту производственных объектов.
Умения:
1. Составлять бизнес-планы и проводить технико-экономический анализ деятельности организации.
2. Разрабатывать служебные задания работникам и определять ресурсы для их выполнения.
3. Осуществлять текущий контроль выполнения служебных заданий работниками.
4. Вести переговоры.
5. Осуществлять оценку профессиональных компетенций работников.
Знания:
1. Технологии и организация работ по эксплуатации и обслуживанию инженерных систем гражданских зданий.
2. Требования охраны труда при проведении работ по эксплуатации и обслуживанию гражданских зданий.
3. Правила эксплуатации лифтов и подъемных механизмов.
4. Правила эксплуатации систем пожарной сигнализации.
5. Технические требования к системам вентиляции и кондиционирования.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
23. Карточка профессии "Инженер по охране окружающей среды":
Код группы:
2143-1
Код наименования занятия:
2143-1-007
Наименование профессии:
Инженер по охране окружающей среды
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 64. Инженер по охране окружающей среды (Эколог).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее двух лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:

1. Ғимараттардың инженерлік жабдықтарының элементтері мен жүйелерін құрылымдық бақылаудың техникалық жағдайының аспаптық әдістерін қолдану.
2. Ғимараттардағы жасырын ақауларды анықтау үшін заманауи диагностикалық жабдықты пайдалану.
3. Ғимараттардың ақаулары мен ақауларын жою үшін технологиясын, қажетті материалдар мен жабдықтарды анықтау.
4. Көрнекі және аспаптық зерттеу ідістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өндірістік объектілерді техникалық пайдалану және күрделі жөндеу бойынша тиімді жұмысты қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Бизнес-жоспарлар құру және ұйым қызметіне техникалық-экономикалық талдау жүргізу.
2. Қызметкерлердің лауазымдық тапсырмаларын әзірлеу және оларды орындау үшін ресурстарды анықтау.
3. Қызметкерлердің қызметтік тапсырмаларды орындауына тұрақты мониторинг жүргізу.
4. Келіссөздер жүргізу.
5. Қызметкерлердің кәсіби құзыреттілігін бағалау.
Білімдер:
1. Азаматтық ғимараттардың инженерлік жүйелерін пайдалану және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және технологиялары.
2. Азаматтық ғимараттарды пайдалану және күтіп ұстау бойынша жұмыстарды жүргізу кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
3. Лифттер мен көтеру механизмдерін пайдалану ережелері.
4. Өрт сигнализациясын пайдалану ережелері.
5. Желдету және ауаны баптау жүйелеріне қойылатын техникалық талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
24. Кәсіптің карточкасы "Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2143-1
Қызмет атауының коды:
2143-1-007
Кәсіптің атауы:
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (Эколог).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде екі жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2142-2-002 Инженер по строительству зданий
Основная цель деятельности:
Разработка мероприятий по охране окружающей среды при подготовке проектной документации по техническому перевооружению, реконструкции и новому строительству объектов капитального строительства производственного и непроизводственного назначения (за исключением линейных объектов).
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Предпроектная подготовка материалов для разработки мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства
2. Разработка мероприятий по охране окружающей среды при подготовке проектной документации для объектов капитального строительства
3. Выполнение специальных расчетов, разработка дополнительной документации, используемой при подготовке мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Предпроектная подготовка материалов для разработки мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства.
Навык 1:
Сбор исходных данных об объектах капитального строительства и районе их размещения для разработки мероприятий по охране окружающей среды и подготовка технического задания на проведение оценки воздействия на окружающую среду объектов капитального строительства.
Умения:
1. Работать с технической документацией заказчика, определять основные виды и направления воздействия объектов капитального строительства на окружающую среду для разработки мероприятий по охране окружающей среды.
2. Работать с технической документацией смежных отделов, определять основные источники воздействия объектов капитального строительства на окружающую среду для разработки мероприятий по охране окружающей среды.
3. Применять требования нормативно-технической документации в области охраны окружающей среды при составлении технических заданий на выполнение инженерно-экологических изысканий для объектов капитального строительства для разработки мероприятий по охране окружающей среды.
4. Применять требования законодательства РК и нормативно-технической документации в области охраны окружающей среды при проверке технических отчетов о выполнении инженерно-экологических изысканий для объектов капитального строительства для разработки мероприятий по охране окружающей среды.
5. Применять требования законодательной базы в области природоохранной документации действующих организаций для разработки мероприятий по охране окружающей среды для объектов капитального строительства.

2142-2-002 Ғимараттар құрылысы жөніндегі инженерлер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндірістік және өндірістік емес мақсаттағы күрделі құрылыс объектілерін (линиялық объектілерді қоспағанда) техникалық қайта жарақтандыруға, реконструкциялауға және жаңадан салуға жобалық құжаттаманы дайындау кезінде қоршаған ортаны қорғау шараларын әзірлеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қоршаған ортаны қорғау шараларын және күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасын әзірлеу үшін материалдарды жоба алды дайындау.
2. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасын дайындау кезінде қоршаған ортаны қорғау шараларын әзірлеу.
3. Арнайы есептеулерді жүргізу, қоршаған ортаны қорғау шараларын және күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасын дайындау кезінде қолданылатын қосымша құжаттамаларды әзірлеу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қоршаған ортаны қорғау шараларын және күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасын әзірлеу үшін материалдарды жоба алды дайында.у
Дағды 1:
Қоршаған ортаны қорғау іс-шараларын әзірлеу және күрделі құрылыс объектілерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау үшін техникалық шарттарды дайындау үшін күрделі құрылыс объектілері және олардың орналасқан ауданы бойынша бастапқы мәліметтерді жинау.
Машықтар:
1. Тапсырыс берушінің техникалық құжаттамасымен жұмыс істеу, қоршаған ортаны қорғау шараларын әзірлеу үшін күрделі құрылыс объектілерінің қоршаған ортаға әсер етуінің негізгі түрлері мен бағыттарын анықтау.
2. Қоршаған ортаны қорғау шараларын әзірлеу үшін күрделі құрылыс объектілерінің қоршаған ортаға әсер етуінің негізгі көздерін анықтау, тиісті бөлімдердің техникалық құжаттамаларымен жұмыс істеу.
3. Қоршаған ортаны қорғау шараларын әзірлеу үшін күрделі құрылыс объектілеріне инженерлік-экологиялық зерттеулер жүргізуге техникалық шарттарды жасау кезінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарын қолдану.
4. Қоршаған ортаны қорғау шараларын әзірлеу үшін күрделі құрылыс объектілері бойынша инженерлік-экологиялық зерттеулердің орындалуы туралы техникалық есептерді тексеру кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасының және қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарын қолдану.
5. Күрделі құрылыс объектілеріне қоршаған ортаны қорғау шараларын әзірлеу үшін қолданыстағы ұйымдардың экологиялық құжаттама саласындағы заңнамалық базаның талаптарын қолдану.

6. Отслеживать изменения законодательной и нормативной базы в области охраны окружающей среды для объектов капитального строительства для разработки мероприятий по охране окружающей среды.
Знания:
1. Требования законодательства в области охраны окружающей среды и нормативно-технической документации в области охраны окружающей среды при строительстве и эксплуатации объектов капитального строительства.
2. Методики определения видов воздействия на окружающую среду в период строительства и эксплуатации объектов капитального строительства различного назначения.
3. Перечень основных источников загрязнения атмосферного воздуха, состав и свойства загрязняющих веществ от различных производственных процессов, способы и виды очистки, а также образования сточных вод, их состав, способы и виды очистки.
4. Перечень основных источников образования отходов, состав и свойства, методы обращения с отходами.
5. Профессиональные компьютерные программные средства для составления отчетов, заключений и проведения необходимых расчетов при разработке раздела по охране окружающей среды.
6. Применять требования законодательной базы в области содержания технического задания на проведение оценки воздействия объектов капитального строительства на окружающую среду.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Сбор графических материалов о районе размещения объектов капитального строительства для разработки мероприятий по охране окружающей среды и подготовка графических материалов для технического задания на проведение оценки воздействия на окружающую среду объектов капитального строительства.
Умения:
1. Применять требования нормативно-технической документации в области инженерно-экологических изысканий к содержанию графической части материалов для разработки мероприятий по охране окружающей среды для объектов капитального строительства.
2. Читать картографические материалы с зонами с особыми условиями использования территорий, применять требования законодательства РК в области ограничений хозяйственной деятельности в зонах с особыми условиями использования территории для разработки мероприятий по охране окружающей среды для объектов капитального строительства.
3. Читать чертежи и схемы существующих инженерных сетей организаций для разработки мероприятий по охране окружающей среды для объектов капитального строительства.
4. Работать с современными графическими редакторами и программным обеспечением для подготовки технического задания на разработку материалов по оценке воздействия объектов капитального строительства на окружающую среду и разработки мероприятий по охране окружающей среды для объектов капитального строительства.
5. Применять требования нормативно-технической документации к подготовке графических материалов для технического задания на проведение оценки воздействия на окружающую среду объектов капитального строительства.
Знания:

6. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу үшін күрделі құрылыс жобалары бойынша қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамалық және нормативтік-құқықтық базадағы өзгерістерге мониторинг жүргізу.
Білімдер:
1. Күрделі құрылыс объектілерін салу және пайдалану кезінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнаманың және қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптары.
2. Әртүрлі мақсаттағы күрделі құрылыс объектілерін салу және пайдалану кезінде қоршаған ортаға әсер ету түрлерін анықтау әдістері.
3. Атмосфераны ластаудың негізгі көздерінің тізбесі, әртүрлі өндірістік процестерден ластаушы заттардың құрамы мен қасиеттері, тазарту әдістері мен түрлері, сондай-ақ ағынды сулардың түзілуі, олардың құрамы, тазарту әдістері мен түрлері.
4. Қалдықтардың пайда болуының негізгі көздерінің тізімі, құрамы мен қасиеттері, қалдықтарды басқару әдістері.
5. Қоршаған ортаны қорғау бөлімін әзірлеу кезінде есептерді, қорытындыларды жасауға және қажетті есептеулерді жүргізуге арналған кәсіби компьютерлік бағдарламалық қамтамасыз ету.
6. Күрделі құрылыс объектілерінің қоршаған ортаға әсерін бағалауға арналған техникалық шарттар мазмұны саласындағы заңнамалық базаның талаптарын қолдану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қоршаған ортаны қорғау шараларын әзірлеу үшін күрделі құрылыс объектілерінің орналасқан жері туралы графикалық материалдар жинағы және күрделі құрылыс объектілерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау үшін техникалық тапсырмаға графикалық материалдарды дайындау.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектілерінің қоршаған ортаны қорғау шараларын әзірлеуге арналған материалдардың графикалық бөлігінің мазмұнына инженерлік-экологиялық зерттеулер саласындағы нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарын қолдану.
2. Аумақтарды пайдаланудың ерекше шарттары бар аймақтары бар картографиялық материалдарды оқып шығу, қоршаған ортаны қорғау шараларын әзірлеу үшін аумақтарды пайдаланудың ерекше шарттары бар аймақтардағы шаруашылық қызметті шектеу саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын қолдану күрделі құрылыс жобалары үшін.
3. Күрделі құрылыс объектілеріне қоршаған ортаны қорғау шараларын әзірлеу үшін ұйымдардың қолданыстағы инженерлік желілерінің сызбалары мен схемаларын оқу.
4. Күрделі құрылыс объектілерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау және күрделі құрылыс объектілеріне қоршаған ортаны қорғау шараларын әзірлеу үшін материалдарды әзірлеу үшін техникалық шарттарды дайындау үшін заманауи графикалық редакторлармен және бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу.
5. Күрделі құрылыс объектілерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау үшін техникалық тапсырмаға графикалық материалдарды дайындауға нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарын қолдану.
Білімдер:

1. Законодательство РК и требования нормативно-технической документации в области охраны окружающей среды и об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Перечень нормативно-технической документации и нормативных правовых актов в проектировании и строительстве.
3. Профессиональные компьютерные программные средства, необходимые для выполнения графического материала при разработке раздела по охране окружающей среды.
4. Правила оформления текстовых и графических документов, входящих в состав проектной документации.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Разработка мероприятий по охране окружающей среды при подготовке проектной документации для объектов капитального строительства.
Навык 1:
Подготовка текстовой части раздела мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства.
Умения:
1. Работать с материалами инженерно-экологических изысканий, применять требования нормативно-технических документов при подготовке текстовой части раздела мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства.
2. Определять перечень, объем исходных данных для характеристики степени воздействия на окружающую среду объектов капитального строительства и проведения расчетов при подготовке текстовой части раздела мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства.
3. Применять требования нормативно-технических документов в области охраны атмосферного воздуха при подготовке текстовой части раздела мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства.
4. Работать с разделами проектной документации, разрабатываемыми смежными отделами по организации строительства, планировке земельного участка, при подготовке текстовой части раздела мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства.
5. Применять требования нормативно-технических документов в области обращения с отходами при подготовке текстовой части раздела мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства.
6. Применять нормативно-методическую документацию при расчете затрат на природоохранные мероприятия при подготовке текстовой части раздела мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства.
7. Представлять материалы текстовой части раздела проектной документации по охране окружающей среды для объектов капитального строительства, выступать публично.
Знания:

1. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасы және нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптары.
2. Жобалау және құрылыс саласындағы нормативтік-техникалық құжаттаманың және нормативтік құқықтық актілердің тізбесі.
3. Қоршаған ортаны қорғау бөлімін әзірлеу кезінде графикалық материалды шығаруға қажетті кәсіби компьютерлік бағдарламалық қамтамасыз ету.
4. Жобалық құжаттамаға енгізілген мәтіндік және графикалық құжаттарды дайындау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасын дайындау кезінде қоршаған ортаны қорғау шараларын әзірлеу.
Дағды 1:
Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасының қоршаған ортаны қорғау шаралары бөлімінің мәтіндік бөлігін дайындау.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасының қоршаған ортаны қорғау шаралары бөлімінің мәтіндік бөлігін дайындау кезінде инженерлік-экологиялық зерттеулердің материалдарымен жұмыс істеу, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарын қолдану.
2. Күрделі құрылыс объектілерінің қоршаған ортаға әсер ету дәрежесін сипаттайтын бастапқы деректердің тізбесін, көлемін анықтау және күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасының қоршаған ортаны қорғау шаралары бөлімінің мәтіндік бөлігін дайындау кезінде есептеулерді жүргізу.
3. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасының қоршаған ортаны қорғау шаралары бөлімінің мәтіндік бөлігін дайындау кезінде атмосфералық ауаны қорғау саласындағы нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарын қолдану.
4. Күрделі құрылыс объектілері бойынша жобалық құжаттаманың қоршаған ортаны қорғау шаралары бөлімінің мәтіндік бөлігін дайындау кезінде құрылысты ұйымдастыру, жерге орналастыру бойынша тиісті бөлімшелер әзірлеген жобалық құжаттаманың бөлімдерімен жұмыс істеу.
5. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасының қоршаған ортаны қорғау шаралары бөлімінің мәтіндік бөлігін дайындау кезінде қалдықтарды басқару саласындағы нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарын қолдану.
6. Күрделі құрылыс объектілері бойынша жобалық құжаттаманың қоршаған ортаны қорғау шаралары бөлімінің мәтіндік бөлігін дайындау кезінде қоршаған ортаны қорғау шараларына шығындарды есептеу кезінде нормативтік-әдістемелік құжаттаманы қолдану.
7. Күрделі құрылыс объектілеріне қоршаған ортаны қорғау бойынша жобалық құжаттама бөлімінің мәтіндік бөлігінен материалдарды ұсыну, көпшілік алдында сөйлеу.
Білімдер:

1. Законодательство Республики Казахстан в области охраны окружающей среды и об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, по охране атмосферного воздуха, по водоснабжению и водоотведению, по обращению с отходами, по рациональному использованию земельных ресурсов и почвенного покрова, по организацию производственного экологического контроля и мониторинга.
2. Теоретический материал об источниках выделения загрязняющих веществ в атмосферный воздух, их составе и свойствах, способах и видах очистки, образования сточных вод, их составе, способах и видах очистки, отходов, составе и свойствах, методах обращения с отходами.
3. Методики расчетов выделений загрязняющих веществ в атмосферу от различных технологических процессов, от различных источников в период проведения строительных работ, образования количества отходов различных технологических процессов, в т.ч. при проведении строительных работ.
4. Современные технические и технологические решения в области охраны окружающей среды и мероприятия, направленные на минимизацию оказываемого воздействия.
5. Принцип действия и технико-экономические характеристики оборудования и технологических схем очистки выбросов и сбросов загрязняющих веществ, утилизации отходов.
6. Методики проектирования природоохранных сооружений, определения затрат на проведение природоохранных мероприятий, а также методики расчета платы за негативное воздействие на окружающую среду и правила оформления проектной документации.
7. Профессиональные компьютерные программные средства, применяемые при разработке раздела проектной документации по охране окружающей среды.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Подготовка графической части раздела мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства.
Умения:
1. Работать с картографическим материалом инженерно-экологических изысканий по объекту капитального строительства при разработке графической части раздела мероприятий по охране окружающей среды проектной документации.
2. Работать с ситуационными и генеральными планами, картами-схемами инженерных сетей существующих организаций для объектов капитального строительства, расположенных на промышленной территории, при разработке графической части раздела мероприятий по охране окружающей среды проектной документации и схемами инженерных сетей, разработанными проектировщиками смежных отделов для объектов капитального строительства, при разработке графической части раздела мероприятий по охране окружающей среды проектной документации.
3. Применять требования законодательства в области охраны окружающей среды и нормативно-технической документации относительно ограничения ведения хозяйственной деятельности в зонах с особыми условиями использования территории при размещении объектов капитального строительства при разработке графической части раздела мероприятий по охране окружающей среды проектной документации.

1. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы, атмосфералық ауаны қорғау, сумен жабдықтау және канализация туралы, қалдықтарды басқару туралы, жер ресурстары мен топырақ жамылғысын ұтымды пайдалану туралы заңнамасы; өндірістік экологиялық бақылауды және мониторингті ұйымдастыру бойынша.
2. Атмосфералық ауаға ластаушы заттардың таралу көздері, олардың құрамы мен қасиеттері, тазарту әдістері мен түрлері, ағынды сулардың пайда болуы, олардың құрамы, тазарту әдістері мен түрлері, қалдықтар, құрамы мен қасиеттері, қалдықтарды басқару әдістері туралы теориялық материал.
3. Әртүрлі технологиялық процестерден, құрылыс жұмыстары кезінде әртүрлі көздерден атмосфераға ластаушы заттардың шығарындыларын есептеу әдістері, әртүрлі технологиялық процестердің қалдықтарының мөлшерін қалыптастыру, соның ішінде. құрылыс жұмыстары кезінде.
4. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы заманауи техникалық және технологиялық шешімдер және әсерді азайтуға бағытталған шаралар.
5. Ластаушы заттардың шығарындылары мен төгінділерін тазартудың, қалдықтарды орналастырудың технологиялық схемалары мен жабдықтарының жұмыс принципі және техникалық-экономикалық сипаттамалары.
6. Қоршаған ортаны қорғау құрылыстарын жобалау, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларға шығындарды анықтау әдістері, сондай-ақ қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақыны есептеу әдістері және жобалық құжаттаманы ресімдеу ережелері.
7. Жобалық құжаттаманың қоршаған ортаны қорғау бөлімін әзірлеуде қолданылатын кәсіби компьютерлік бағдарламалық қамтамасыз ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасының қоршаған ортаны қорғау шаралары бөлімінің графикалық бөлігін дайындау.
Машықтар:
1. Жобалық құжаттаманың қоршаған ортаны қорғау шаралары бөлімінің графикалық бөлігін әзірлеу кезінде күрделі құрылыс жобасы үшін инженерлік-экологиялық зерттеулердің картографиялық материалымен жұмыс істеу.
2. Өнеркәсіптік аумақта орналасқан күрделі құрылыс объектілері үшін қолданыстағы ұйымдардың инженерлік желілерінің ситуациялық және бас жоспарларымен, карталарымен және сызбаларымен, жобалық құжаттаманың қоршаған ортаны қорғау шаралары бөлімінің графикалық бөлігін және тиісті бөлімшелердің жобалаушылары әзірлеген инженерлік желілер схемаларын әзірлеу кезінде жұмыс істеу, күрделі құрылыс жобалары, жобалық құжаттаманың қоршаған ортаны қорғау шаралары бөлімінің графикалық бөлігін әзірлеу.
3. Қоршаған ортаны қорғау шаралары бөлімінің графикалық бөлігін әзірлеу кезінде күрделі құрылыс объектілерін орналастыру кезінде аумақты пайдаланудың ерекше шарттары бар аймақтарда шаруашылық қызметті шектеуге қатысты қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнаманың және нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарын қолдану.

4. Использовать специализированное программное обеспечение для оформления карт-схем загрязнения атмосферного воздуха при разработке графической части раздела мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства.
5. Применять графические материалы, выполненные сторонними организациями, при формировании результирующих схем и карт воздействия объектов капитального строительства при разработке графической части раздела мероприятий по охране окружающей среды проектной документации.
6. Применять требования нормативно-технической документации и методических рекомендаций в области производственного контроля и мониторинга для объектов капитального строительства производственного назначения при разработке графической части раздела мероприятий по охране окружающей среды проектной документации.
7. Использовать современное программное обеспечение для оформления карт-схем производственного контроля и мониторинга объектов капитального строительства производственного назначения при разработке графической части раздела мероприятий по охране окружающей среды проектной документации.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан в области охраны окружающей среды и об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Требования нормативно-технической документации в области охраны окружающей среды.
3. Требования нормативно-технической документации и нормативных правовых актов в проектировании и строительстве.
4. Профессиональные компьютерные программные средства, применяемые при разработке графической части раздела проектной документации по охране окружающей среды.
5. Правила оформления текстовых и графических документов, входящих в состав проектной документации.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Выполнение специальных расчетов, разработка дополнительной документации, используемой при подготовке мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства.
Навык 1:
Сбор исходных данных для корректировки проекта санитарно-защитной зоны с учетом объектов капитального строительства для объектов производственного назначения.
Умения:
1. Работать с разделами проектной документации, разрабатываемыми смежными отделами по отоплению, вентиляции, технологии, для корректировки проекта санитарно-защитной зоны с учетом объектов капитального строительства для объектов производственного назначения.
2. Составлять технические задания субподрядным организациям - разработчикам корректировки проекта санитарно-защитной зоны с учетом объектов капитального строительства для объектов производственного назначения.
3. Применять требования законодательства РК и нормативно-технической документации в области охраны атмосферного воздуха при проверке материалов по корректировке санитарно-защитной зоны с учетом объектов капитального строительства для объектов производственного назначения.
Знания:

4. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасының қоршаған ортаны қорғау шаралары бөлімінің графикалық бөлігін әзірлеу кезінде атмосфералық ауаның ластану карталарын жасау үшін арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану.
5. Жобалық құжаттаманың қоршаған ортаны қорғау шаралары бөлімінің графикалық бөлігін әзірлеу кезінде күрделі құрылыс жобаларының нәтижелік диаграммалары мен әсер ету карталарын жасау кезінде үшінші тарап ұйымдары жасаған графикалық материалдарды пайдалану.
6. Жобалық құжаттаманың қоршаған ортаны қорғау шаралары бөлімінің графикалық бөлігін әзірлеу кезінде өндірістік мақсаттағы күрделі құрылыс объектілеріне өндірістік бақылау және мониторинг саласындағы нормативтік-техникалық құжаттаманың және әдістемелік ұсыныстардың талаптарын қолдану.
7. Жобалық құжаттаманың қоршаған ортаны қорғау шаралары бөлімінің графикалық бөлігін әзірлеу кезінде өндірістік мақсаттағы күрделі құрылыс объектілерінің өндірістік бақылау және мониторинг карталарын жасау үшін заманауи бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасы.
2. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік-техникалық құжаттамаға қойылатын талаптар.
3. Жобалау мен құрылыстағы нормативтік-техникалық құжаттаманың және нормативтік құқықтық актілердің талаптары.
4. Жобалық құжаттаманың қоршаған ортаны қорғау бөлімінің графикалық бөлігін өңдеуде қолданылатын кәсіби компьютерлік бағдарламалық қамтамасыз ету.
5. Жобалық құжаттамаға енгізілген мәтіндік және графикалық құжаттарды дайындау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Арнайы есептеулерді жүргізу, қоршаған ортаны қорғау шараларын және күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасын дайындау кезінде қолданылатын қосымша құжаттамаларды әзірлеу.
Дағды 1:
Өндірістік объектілердің күрделі құрылыс жобаларын ескере отырып, санитарлық-қорғау аймағының жобасын түзету үшін бастапқы мәліметтерді жинау.
Машықтар:
1. Өнеркәсіптік объектілердің күрделі құрылыс жобаларын ескере отырып, санитарлық-қорғау аймағының жобасын түзету үшін жылу, желдету, технология бойынша тиісті бөлімшелер әзірлеген жобалық құжаттаманың бөлімдерімен жұмыс істеу.
2. Өндірістік объектілердің күрделі құрылыс жобаларын ескере отырып, санитарлық-қорғау аймағының жобасына түзетулерді әзірлеушілер – қосалқы мердігерлерге техникалық тапсырмаларды ресімдеу.
3. Өндірістік объектілердің күрделі құрылыс жобаларын ескере отырып, санитарлық-қорғау аймағын реттеуге арналған материалдарды тексеру кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасының және атмосфералық ауаны қорғау саласындағы нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарын қолдану.
Білімдер:

1. Законодательство Республики Казахстан в области охраны окружающей среды и об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Требования нормативно-технической документации в области охраны окружающей среды, в области охраны атмосферного воздуха, в области охраны от шумового воздействия, в проектировании и строительстве.
3. Теоретический материал в области источников выделения загрязняющих веществ в атмосферный воздух, их состава и свойств, способов и видов очистки.
4. Теоретический материал в области источников шумового воздействия, распространения шума и способов минимизации шумового воздействия
5. Профессиональные компьютерные программные средства, необходимые для оформления документации при разработке раздела по охране окружающей среды.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка материалов по оценке воздействия объектов капитального строительства на окружающую среду, организация общественных обсуждений проекта оценки воздействия на окружающую среду при подготовке мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства.
Умения:
1. Работать с техническим заданием на проектирование объектов капитального строительства и предварительными решениями, разработанными специалистами смежных отделов, при разработке материалов по оценке воздействия объектов капитального строительства на окружающую среду при подготовке мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства, а также с материалами инженерно-экологических изысканий и применять требования нормативно-технических документов при разработке материалов по оценке воздействия объектов капитального строительства на окружающую среду при подготовке мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства и с природоохранной документацией организаций.
2. Использовать современное программное обеспечение для определения объемов отводимых сточных вод и расчета концентраций загрязняющих веществ при разработке материалов по оценке воздействия объектов капитального строительства на окружающую среду при подготовке мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства.
3. Работать с разделами проектной документации в области образования отходов, разрабатываемыми смежными отделами, при разработке материалов по оценке воздействия объектов капитального строительства на окружающую среду при подготовке мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства.

1. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасы.
2. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы, атмосфералық ауаны қорғау саласындағы, шуды қорғау саласындағы, жобалау және құрылыс саласындағы нормативтiк-техникалық құжаттамаға қойылатын талаптар.
3. Атмосфералық ауаға ластаушы заттардың шығарылу көздері, олардың құрамы мен қасиеттері, тазарту әдістері мен түрлері саласындағы теориялық материал.
4. Шудың әсер ету көздері, шудың таралуы және шу әсерін азайту әдістері саласындағы теориялық материал.
5. Қоршаған ортаны қорғау бөлімін әзірлеу кезінде құжаттаманы дайындау үшін қажетті кәсіби компьютерлік бағдарламалық қамтамасыз ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Күрделі құрылыс объектілерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау материалдарын әзірлеу, күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасын қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды дайындау кезінде қоршаған ортаға әсерді бағалау жобасын қоғамдық талқылауды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектілерін жобалауға арналған техникалық шарттармен және күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасын дайындау кезінде күрделі құрылыс объектілерінің қоршаған ортаға әсерін бағалауға арналған материалдарды әзірлеу кезінде тиісті бөлімшелердің мамандарымен әзірленген алдын ала шешімдермен жұмыс істеу, сондай-ақ инженерлік-экологиялық зерттеулер материалдарымен және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды, күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасын және экологиялық құжаттаманы дайындау кезінде күрделі құрылыс объектілерінің қоршаған ортаға әсерін бағалауға арналған материалдарды әзірлеу кезінде нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарын қолданады.
2. Қоршаған ортаны қорғау шараларын және күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасын дайындау кезінде күрделі құрылыс объектілерінің қоршаған ортаға әсерін бағалауға арналған материалдарды әзірлеу кезінде ағызылатын сарқынды сулардың көлемін анықтау және ластаушы заттардың концентрацияларын есептеу үшін заманауи бағдарламалық құралдарды пайдалану.
3. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасына қоршаған ортаны қорғау шараларын дайындау кезінде күрделі құрылыс объектілерінің қоршаған ортаға әсерін бағалауға арналған материалдарды әзірлеу кезінде тиісті бөлімшелер әзірлеген қалдықтардың пайда болуы саласындағы жобалық құжаттаманың бөлімдерімен жұмыс.

4. Применять наилучшие доступные технологии, нормативно-техническую базу, методические рекомендации для оценки физических факторов воздействия для объектов капитального строительства при разработке материалов по оценке воздействия объектов капитального строительства на окружающую среду при подготовке мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства.
5. Применять профессиональные компьютерные программные средства для оформления предварительных материалов по оценке воздействия объектов капитального строительства на окружающую среду при подготовке мероприятий по охране окружающей среды проектной документации для объектов капитального строительства.
6. Работать с техническим заданием на разработку материалов по оценке воздействия объекта капитального строительства и намечаемой хозяйственной деятельности на окружающую среду.
7. Представлять материалы по оценке воздействия объектов капитального строительства и планируемой хозяйственной деятельности на окружающую среду при согласовании в уполномоченных органах.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и в области разработки материалов по оценке воздействия объектов капитального строительства и планируемой хозяйственной деятельности на окружающую среду.
2. Требования нормативно-технической документации по охране атмосферного воздуха, по водоснабжению и водоотведению, по обращению с отходами, по рациональному использованию земельных ресурсов и почвенного покрова, в области охраны геологической среды и подземных вод, в области охраны растительного и животного мира, в области оценки и нормирования факторов физического воздействия, в области организации производственного экологического контроля и мониторинга, в области минимизации возникновения аварийных ситуаций и способов ликвидации их последствий.
3. Теоретические материалы в области источников выделения загрязняющих веществ в атмосферный воздух, их состава и свойств, способов и видов очистки, в области источников образования сточных вод, их состава, способов и видов очистки, в области источников образования отходов, их состава и свойств, методов обращения с отходами.
4. Методики определения параметров воздействия на окружающую среду при различных технологических процессах, воздействия на окружающую среду в период проведения строительных работ.
5. Современные технические и технологические решения в области охраны окружающей среды и мероприятия, направленные на минимизацию оказываемого воздействия.

4. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасы үшін қоршаған ортаны қорғау шараларын дайындау кезінде күрделі құрылыс объектілерінің қоршаған ортаға әсерін бағалауға арналған материалдарды әзірлеу кезінде күрделі құрылыс объектілеріне физикалық әсер ету факторларын бағалау бойынша ең жақсы қолжетімді технологияларды, нормативтік-техникалық базаны, әдістемелік ұсыныстарды қолдану.
5. Қоршаған ортаны қорғау шаралары мен күрделі құрылыс жобаларының жобалық құжаттамасын дайындау кезінде күрделі құрылыс объектілерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау үшін алдын ала материалдарды дайындау үшін кәсіби компьютерлік бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану.
6. Күрделі құрылыс жобасының және жоспарланған шаруашылық қызметтің қоршаған ортаға әсерін бағалауға арналған материалдарды әзірлеуге арналған техникалық шарттармен жұмыс.
7. Күрделі құрылыс объектілерінің және жоспарланған шаруашылық қызметтің қоршаған ортаға әсерін бағалау жөніндегі материалдарды уәкілетті органдардың келісімі бойынша ұсынады.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы және күрделі құрылыс объектілері мен жоспарланған шаруашылық қызметтің қоршаған ортаға әсерін бағалау үшін материалдарды әзірлеу саласындағы заңнамасы.
2. Атмосфералық ауаны қорғау, сумен жабдықтау және канализация, қалдықтарды басқару, жер ресурстары мен топырақ жамылғысын ұтымды пайдалану, геологиялық ортаны және жер асты суларын қорғау саласындағы нормативтiк-техникалық құжаттаманың талаптары. өсімдіктер мен жануарлар дүниесін қорғау саласында, физикалық әсер ету факторларын бағалау және нормалау саласында, өндірістік экологиялық бақылау мен мониторингті ұйымдастыру саласында, төтенше жағдайлардың туындауын барынша азайту және олардың зардаптарын жою әдістері саласында.
3. Атмосфералық ауаға ластаушы заттардың шығарылу көздері, олардың құрамы мен қасиеттері, тазарту әдістері мен түрлері, ағынды сулардың пайда болу көздері, олардың құрамы, тазарту әдістері мен түрлері, көздері саласындағы теориялық материалдар. қалдықтардың түзілуін, олардың құрамы мен қасиеттерін, қалдықтармен өңдеу әдістерін.
4. Әртүрлі технологиялық процестер кезінде қоршаған ортаға әсер ету параметрлерін, құрылыс жұмыстары кезінде қоршаған ортаға әсерді анықтау әдістері.
5. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы заманауи техникалық және технологиялық шешімдер және әсерді азайтуға бағытталған шаралар.

6. Методики определения затрат на проведение природоохранных мероприятий, а также методики расчета платы за негативное воздействие на окружающую среду.
7. Профессиональные компьютерные программные средства, необходимые для расчетов параметров негативного воздействия на окружающую среду и правила оформления проектной документации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Сбор данных для разработки материалов по оценке воздействия на водные биологические ресурсы и среду их обитания, расчета ущерба рыбному хозяйству, разработки компенсационных мероприятий для объектов капитального строительства, расположенных в водоохранной зоне и акватории водных объектов..
Умения:
1. Применять требования законодательства РК, нормативно-технической базы, методических рекомендаций в области охраны водных биологических ресурсов и среды их обитания при размещении объектов капитального строительства в водоохранной зоне или акватории водного объектов.
2. Составлять запросы об исходных данных о рыбохозяйственной и гидробиологической характеристиках водного объекта района размещения объектов капитального строительства в уполномоченные органы и специализированные организации.
3. Работать с материалами инженерно-экологических и инженерно-гидрологических изысканий района размещения объектов капитального строительства
4. Работать с разделами проектной документации, разрабатываемыми смежными отделами, с целью детализации объемно-планировочный решений, определения способов проведения строительных работ по возведению объектов капитального строительства или проведения сопутствующих мероприятий.
5. Применять требования законодательства РК в области охраны окружающей среды, нормативно-правовой базы в области охраны водных биологических ресурсов с целью оценки соответствия объема выполненных работ техническому заданию и при согласовании намечаемой деятельности по объекту капитального строительства в уполномоченных органах.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан в области охраны окружающей среды и об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в области охраны водных объектов, водных биологических ресурсов и среды их обитания и в области сохранения гидробиологических ресурсов и рыбного хозяйства.
2. Теоретический материал в области гидробиологии, рыбоохраны, восстановления и сохранения водных биологических ресурсов.
3. Теоретический материал в области современных методов и механизмов проведения работ в акватории.

6. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларға шығындарды айқындау әдістері, сондай-ақ қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін алымдарды есептеу әдістері.
7. Қоршаған ортаға теріс әсер ету параметрлерін және жобалық құжаттаманы ресімдеу ережелерін есептеу үшін қажетті кәсіби компьютерлік бағдарламалық қамтамасыз ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Су биологиялық ресурстары мен олардың тіршілік ету ортасына әсерін бағалау, балық шаруашылығына келтірілген залалды есептеу, су қорғау аймағында және су объектілерінің акваторияларында орналасқан күрделі құрылыс объектілері бойынша өтемақы шараларын әзірлеу үшін материалдарды әзірлеу үшін мәліметтер жинау.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектілерін су қорғау аймағында немесе су акваториясында орналастыру кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасының, нормативтік-техникалық базаның, су биологиялық ресурстарын және олардың мекендеу ортасын қорғау саласындағы әдістемелік ұсынымдарының талаптарын қолдану.
2. Күрделі құрылыс объектілері орналасқан аумақтағы су объектісінің балық шаруашылығы және гидробиологиялық сипаттамалары туралы бастапқы мәліметтерді алу үшін уәкілетті органдарға және мамандандырылған ұйымдарға сұрау салуды жүзеге асыру.
3. Күрделі құрылыс объектілері орналасқан аумақтың инженерлік-экологиялық және инженерлік-гидрологиялық зерттеулерінің материалдарымен жұмыс.
4. Ғарыштық-жоспарлау шешімдерін егжей-тегжейлі анықтау, күрделі құрылыс объектілерінің құрылысы бойынша құрылыс жұмыстарын жүргізу немесе онымен байланысты іс-шараларды жүзеге асыру әдістерін анықтау мақсатында тиісті бөлімшелер әзірлеген жобалық құжаттаманың бөлімдерімен жұмыс істеу.
5. Орындалатын жұмыс көлемінің техникалық шарттарға сәйкестігін бағалау мақсатында және қашан қоршаған ортаны қорғау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының, су биологиялық ресурстарын қорғау саласындағы нормативтік құқықтық базаның талаптарын қолдануға уәкілетті органдарда күрделі құрылыс жобасы бойынша жоспарланған іс-шараларды бекіту.
Білімдер:
1. Ғарыштық-жоспарлау шешімдерін егжей-тегжейлі анықтау, күрделі құрылыс объектілерінің құрылысы бойынша құрылыс жұмыстарын жүргізу немесе онымен байланысты іс-шараларды жүзеге асыру әдістерін анықтау мақсатында тиісті бөлімшелер әзірлеген жобалық құжаттаманың бөлімдерімен жұмыс істеу.
5. Орындалатын жұмыс көлемінің техникалық шарттарға сәйкестігін бағалау мақсатында және қашан қоршаған ортаны қорғау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының, су биологиялық ресурстарын қорғау саласындағы нормативтік құқықтық базаның талаптарын қолдануға уәкілетті органдарда күрделі құрылыс жобасы бойынша жоспарланған іс-шараларды бекіту.

4. Методики исчисления размера вреда, причиненного водным биологическим ресурсам и определения затрат на проведение природоохранных мероприятий, а также методики расчета платы за негативное воздействие на окружающую среду.
5. Виды оказываемого воздействия, а также методы минимизации оказываемого воздействия при проведении работ в акватории и водоохранной зоне.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Сбор данных для разработки мероприятий по рекультивации нарушенных или загрязненных земельных участков, почвенного покрова при строительстве и реконструкции объектов капитального строительства.
Умения:
1. Работать с материалами инженерно-экологических, инженерно-геологических изысканий района размещения объектов капитального строительства для разработки мероприятий по рекультивации нарушенных или загрязненных земельных участков, почвенного покрова при строительстве и реконструкции объектов капитального строительства.
2. Работать с разделами проектной документации, разрабатываемыми смежными отделами, с целью детализации объемно-планировочный решений, определения способов проведения строительных работ по возведению объектов капитального строительства или проведения сопутствующих мероприятий.
3. Применять требования законодательства РК, нормативно-технической базы, методических рекомендаций в области охраны земельных ресурсов и почвенного покрова при размещении объектов капитального строительства, в области охраны окружающей среды, нормативно-методической базы в области охраны земельных ресурсов и почвенного покрова с целью оценки соответствия объема выполненных работ техническому заданию и при согласовании намечаемой деятельности по объекту капитального строительства в уполномоченных органах.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан в области охраны окружающей среды и об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в области рекультивации почв и сохранения земельных ресурсов и теоретические материалы в области геологии, агрохимии, биологии.
2. Действующие национальные стандарты в области наилучших доступных технологий по рекультивации нарушенных земель, восстановлению биологического разнообразия.
3. Методики определения затрат на проведение природоохранных мероприятий, а также методики расчета платы за негативное воздействие на окружающую среду.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:

4. Су биологиялық ресурстарына келтірілген залалдың мөлшерін есептеу және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларға шығындарды айқындау әдістері, сондай-ақ қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақыны есептеу әдістері.
5. Әсер ету түрлері, сондай-ақ акваторияда және су қорғау аймағында жұмыстарды жүргізу кезінде әсерді азайту әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Күрделі құрылыс объектілерін салу және реконструкциялау кезінде бүлінген немесе ластанған жер учаскелері мен топырақ жамылғысын рекультивациялау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу үшін мәліметтер жинау.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектілерін салу және реконструкциялау кезінде бүлінген немесе ластанған жер учаскелері мен топырақ жамылғысын рекультивациялау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу үшін күрделі құрылыс объектілері орналасқан аумақты инженерлік-экологиялық, инженерлік-геологиялық зерттеулердің материалдарымен жұмыс істеу.
2. Ғарыштық-жоспарлау шешімдерін егжей-тегжейлі көрсету, күрделі құрылыс объектілерінің құрылысы бойынша құрылыс жұмыстарын жүргізу немесе онымен байланысты іс-шараларды жүзеге асыру әдістерін анықтау мақсатында тиісті ведомстволар әзірлеген жобалық құжаттаманың бөлімдерімен жұмыс істеу.
3. Күрделі құрылыс объектілерін орналастыру кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын, жер ресурстары мен топырақ жамылғысын қорғау саласындағы нормативтік-техникалық базаны, әдістемелік ұсынымдарды, қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік-құқықтық және әдістемелік базаны қолдану. орындалатын жұмыстар көлемінің техникалық шарттарға сәйкестігін бағалау мақсатында және уәкілетті органдарда күрделі құрылыс жобасы бойынша жоспарланған іс-шараларды бекіткеннен кейін жер ресурстарын және топырақ жамылғысын қорғау саласы.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы, топырақты мелиорациялау және жер ресурстарын сақтау саласындағы заңнамасы және геология, агрохимия, биология саласындағы теориялық материалдар.
2. Бүлінген жерлерді рекультивациялау және биологиялық әртүрлілікті қалпына келтірудің ең жақсы қолжетімді технологиялары саласындағы қолданыстағы ұлттық стандарттар.
3. Қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi iс-шаралардың шығындарын айқындау әдiстерi, сондай-ақ қоршаған ортаға тиiмдi әсерлер үшiн төлемақыларды есептеу әдiстемесi.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

2. Выполнять деталировки сборочных чертежей, технических расчетов и расчетов экономической эффективности в соответствии с типовыми расчетами, программами и методиками.
3. Изучать поступающую от других предприятий конструкторской документации в целях использования ее при проектировании.
4. Вносить изменения в конструкторскую документацию и составление извещения об изменениях.
5. Конструировать под руководством более квалифицированного специалиста изделий средней сложности индивидуального и мелкосерийного производства и простых изделий крупносерийного и массового производства, обеспечивая при этом соответствие разрабатываемых конструкций техническим заданиям, действующим стандартам, нормам охраны труда, требованиям рациональной организации труда при проектировании, наиболее экономичной технологии производства. Также использование в них стандартизованных и унифицированных деталей и сборочных единиц.
Знания:
1. Основы конструирования и технологии производства;
2. Технические требования, предъявляемые к разрабатываемым конструкциям, принципы их работы, условия монтажа и технической эксплуатации;
3. Стандарты, технические условия и другие, нормативные и руководящие материалы на разрабатываемую техническую документацию, порядок ее оформления;
4. Методы и средства выполнения чертежно-конструкторских работ;
5. Методы и средства выполнения технических расчетов, вычислительных и графических работ;
6. Методы проведения патентных исследований..
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка проекта, конструирование изделий различных уровней сложности
Умения:
1. Участвовать в испытаниях опытных образцов изделий, узлов, систем и деталей новых и модернизированных конструкций выпускаемой предприятием продукции, оформлении результатов испытаний, а также в работе по совершенствованию, модернизации и унификации конструируемых изделий.
2. Участвовать в разработке проектной и рабочей конструкторской документации, проведении патентных исследований и определении показателей технического уровня проектируемых объектов техники и технологии.
3. Выполнять с внесением необходимых изменений чертежей общего вида конструкций, сборочных единиц и деталей, схем механизмов, габаритных и монтажных чертежей по эскизным документам или с натуры, а также другой конструкторской документации.
4. Проверять рабочие проекты и осуществлять контроль за чертежами, сверять кальки с оригиналами.
5. Участвовать в разработке программ, методик и технической документации по испытаниям конструируемого изделия.
Знания:
1. Характеристики применяемых в конструируемых изделиях материалов и их свойства;

2. Үлгілік есептерге, бағдарламаларға және әдістерге сәйкес егжей-тегжейлі құрастыру сызбаларын, техникалық есептерді және экономикалық тиімділік есептеулерін орындау.
3. Басқа кәсіпорындардан алынған конструкторлық құжаттаманы жобалауда қолдану мақсатында зерттеу.
4. Жобалық құжаттамаға өзгерістер енгізу және өзгертулер туралы хабарлама жасау.
5. Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен жеке және шағын өндіріске арналған күрделілігі орташа бұйымдарды және ірі және жаппай өндіріске арналған қарапайым бұйымдарды жобалау, бұл ретте әзірленетін конструкциялардың техникалық шарттарға, қолданыстағы стандарттарға, еңбекке сәйкестігін қамтамасыз ету. қауіпсіздік нормалары, жобалау кезінде еңбекті ұтымды ұйымдастыру талаптары және өндірістің ең үнемді технологиясы. Сондай-ақ стандартталған және біріктірілген бөлшектер мен құрастыру қондырғыларын пайдалану.
Білімдер:
1. Жобалау және өндіріс технологиясының негіздері;
2. Әзірленетін құрылымдарға қойылатын техникалық талаптар, олардың жұмыс істеу принциптері, орнату және техникалық пайдалану шарттары;
3. Әзірленетін техникалық құжаттамаға стандарттар, техникалық шарттар және басқа да нормативтік және нұсқаулық материалдар, оны жасау тәртібі;
4. Сызба және конструкторлық жұмыстарды орындау әдістері мен құралдары;
5. Техникалық есептеулерді, есептеу және графикалық жұмыстарды орындау әдістері мен құралдары;
6. Патенттік зерттеу жүргізу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Әртүрлі деңгейдегі күрделіліктегі бұйымдарды жобалау, жобалау.
Машықтар:
1. Кәсіпорын шығаратын бұйымдардың тәжірибелік үлгілерін, тораптарын, жүйелерін және бөлшектерін сынақтан өткізуге, сынау нәтижелерін жазуға, сондай-ақ жобаланған бұйымдарды жетілдіру, жаңғырту және бірегейлендіру бойынша жұмыстарға қатысу.
2. Жобалау және жұмыс конструкторлық құжаттаманы әзірлеуге, патенттік зерттеулер жүргізуге және жобаланатын инженерлік-технологиялық объектілердің техникалық деңгейінің көрсеткіштерін анықтауға қатысу.
3. Конструкциялардың, құрастыру тораптары мен бөлшектерінің жалпы көрініс сызбаларына, механизм диаграммаларына, эскиздік құжаттар немесе табиғаттан алынған өлшемдік және монтаждық сызбаларға, сондай-ақ басқа да конструкторлық құжаттамаға қажетті өзгерістерді енгізу.
4. Жұмыс конструкцияларын тексеріңіз және сызбаларды бақылау, калька мен түпнұсқаларды салыстыру
5. Жобаланатын өнімді сынау үшін бағдарламаларды, әдістерді және техникалық құжаттамаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Конструкциялық бұйымдарда қолданылатын материалдардың сипаттамасы және олардың қасиеттері;

2. Правила и нормы охраны труда;
3. Требования организации труда при конструировании;
4. Основы экономики, организации труда и организации производства;
5. Основы трудового законодательства РК;
6. Основы технической эстетики.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Наставничество (менторинг, коучинг)
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
25. Карточка профессии "Инженер по проектно-сметной работе":
Код группы:
2149-5
Код наименования занятия:
2149-5-001
Наименование профессии:
Инженер по проектно-сметной работе
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 14. Инженер по сметной работе (Сметчик).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее пяти лет в организациях инженерно-технического, строительного профиля.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
2149-5-003 Инженер-сметчик
Основная цель деятельности:
Разработка проектной документации и определение сметной стоимости строительства объектов капитального строительства (расчет суммы денежных средств, необходимых для строительства, реконструкции, капитального ремонта объектов капитального строительства в соответствии со сметными нормами и методиками применения сметных норм и сметных цен строительных ресурсов).
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка работ по определению сметной стоимости строительства.

2. Еңбекті қорғау ережелері мен нормалары;
3. Құрылыс кезінде еңбекті ұйымдастыруға қойылатын талаптар;
4. Экономика, еңбекті ұйымдастыру және өндірісті ұйымдастыру негіздері;
5. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негіздері;
6. Техникалық эстетика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Тәлімгерлік (тәлімгерлік, коучинг)
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
26. Кәсіптің карточкасы "Жобалық-сметалық жұмыс жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2149-5
Қызмет атауының коды:
2149-5-001
Кәсіптің атауы:
Жобалық-сметалық жұмыс жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Инженер-сметашы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Инженерлік-техникалық, құрылыс бейіні ұйымдарында кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2149-5-003 Инженер-сметашы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жобалау құжаттамасын әзірлеу және күрделі құрылыс объектілері құрылысының сметалық құнын айқындау (сметалық нормативтерге және сметалық нормативтер мен сметалық бағаларды қолдану әдістеріне сәйкес күрделі құрылыс объектілерін салуға, қайта жаңартуға, күрделі жөндеуге қажетті қаражат көлемін есептеу құрылыс ресурстары).
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жобалық құжаттаманы әзірлеу және құрылыстың сметалық құнын анықтау бойынша жұмыстарды дайындау.

2. Разработка проектно-сметной документации и определение сметной стоимости строительства.
3. Организация деятельности по разработке проектно- сметной документации и определению сметной стоимости строительства.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка работ по определению сметной стоимости строительства.
Навык 1:
Получение, анализ и подготовка исходных данных для определения сметной стоимости строительства и разработки сметной документации.
Умения:
1. Оценивать состав и содержание проектной документации и других исходных данных, необходимых для определения сметной стоимости строительства, в соответствии с установленными требованиями.
2. Использовать проектную, нормативную правовую, нормативно-техническую документацию и справочную информацию для получения сведений, необходимых для определения сметной стоимости строительства.
3. Использовать современные автоматизированные информационные и телекоммуникационные системы, включая государственную информационную систему ценообразования в строительстве, для получения и обработки исходных данных, необходимых для определения сметной стоимости строительства.
4. Получать и предоставлять необходимые сведения в ходе коммуникаций в контексте профессиональной деятельности в рамках работ по подготовке исходных данных для определения сметной стоимости строительства.
Знания:
1. Нормативные правовые акты строительной отрасли в РК, руководящие документы, строительные нормы, своды правил, методические и справочные материалы, относящиеся к сфере регулирования проектирования, ценообразования и сметного нормирования в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Система источников информации в сфере градостроительной деятельности, включая патентные источники и правовых и нормативных требований к оформлению, комплектации и представлению различных видов градостроительной документации, составу разделов проектной документации и требований к их содержанию.
3. Стандарты, технические условия и другие руководящие материалы по разработке и оформлению технической документации и общие правила выполнения и оформления текстовых и графических материалов, входящих в состав проектной и рабочей документации.
4. Современные средства автоматизации и технологии осуществления работ, автоматизированные информационные и телекоммуникационные системы, государственную информационную систему ценообразования в строительстве.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Определение объемов строительных работ для разработки проектно- сметной документации (при необходимости).
Умения:

2. Жобалық құжаттаманы, сметалық құжаттаманы әзірлеу және құрылыстың сметалық құнын анықтау.
3. Жобалау құжаттамасын, сметалық құжаттаманы әзірлеу және құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жобалық құжаттаманы әзірлеу және құрылыстың сметалық құнын анықтау бойынша жұмыстарды дайындау.
Дағды 1:
Құрылыстың сметалық құнын анықтау және сметалық құжаттаманы әзірлеу үшін бастапқы деректерді алу, талдау және дайындау.
Машықтар:
1. Белгіленген талаптарға сәйкес құрылыстың сметалық құнын анықтау үшін қажетті жобалық құжаттаманың құрамы мен мазмұнын және басқа да бастапқы мәліметтерді бағалау.
2. Құрылыстың сметалық құнын анықтау үшін қажетті ақпаратты алу үшін жобалық, нормативтік құқықтық, нормативтік-техникалық құжаттаманы және анықтамалық ақпаратты пайдалану.
3. Құрылыстың сметалық құнын анықтау үшін қажетті бастапқы деректерді алу және өңдеу үшін қазіргі заманғы автоматтандырылған ақпараттық және телекоммуникациялық жүйелерді, оның ішінде құрылыстағы баға белгілеудің мемлекеттік ақпараттық жүйесін пайдалану.
4. Байланыс кезінде қажетті ақпаратты алу және қамтамасыз ету Құрылыстың сметалық құнын анықтау үшін бастапқы мәліметтерді дайындау бойынша жұмыс шеңберінде кәсіби қызмет аясында.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасындағы құрылыс саласының нормативтiк құқықтық актiлерi, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы жобалау, баға және сметалық құжаттаманы реттеуге байланысты нормативтiк құжаттар, құрылыс нормалары, тәжiрибе кодекстерi, әдiстемелiк және анықтамалық материалдар.
2. Қала құрылысы қызметі саласындағы ақпарат көздерінің жүйесі, оның ішінде патент көздері мен қала құрылысы құжаттамасының әртүрлі түрлерін жобалауға, конфигурациялауға және ұсынуға, жобалық құжаттаманың бөлімдерінің құрамы мен оларға қойылатын талаптарға қойылатын құқықтық және нормативтік талаптар мазмұны.
3. Техникалық құжаттаманы әзірлеу мен ресімдеуге арналған стандарттар, техникалық шарттар және басқа да нұсқаулық материалдар және конструкторлық және жұмыс құжаттамасына енгізілген мәтіндік және графикалық материалдарды ресімдеу мен ресімдеудің жалпы ережелері.
4. Жұмыстарды жүргізудің заманауи автоматтандыру құралдары мен технологиялары, автоматтандырылған ақпараттық және телекоммуникациялық жүйелер, құрылыстағы баға белгілеудің мемлекеттік ақпараттық жүйесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу үшін құрылыс жұмыстарының көлемін анықтау (қажет болған жағдайда).
Машықтар:

1. Проводить обследование объектов капитального строительства и обмерные работы для подсчета объемов работ по конструктивным элементам и видам работ в соответствии с установленными требованиями.
2. Организовывать деятельность исполнителей по обследованию объектов капитального строительства и проведению обмерных работ (в случае привлечения исполнителей).
3. Использовать современные средства измерений, автоматизации и технологии определения объемов строительных работ.
4. Использовать проектную и другую техническую документацию для самостоятельного определения объемов работ и других исходных данных для расчета сметной стоимости строительства.
5. Оформлять документацию по результатам обследования объектов капитального строительства и обмерных работ, ведомости объемов строительных и монтажных работ и дефектной ведомости (при капитальном ремонте) в соответствии с установленными требованиями.
Знания:
1. Нормативно-технические, руководящие материалы и методики по разработке, оформлению и хранению документации по результатам обследования объектов капитального строительства и обмерных работ в соответствии с установленными требованиями.
2. Методы, приемы, средства и порядок проведения обмерных работ и определения объемов строительных работ при разработке сметной документации.
3. Современные средства измерений, автоматизации и технологии определения объемов строительных работ.
4. Метрология, включая понятия, средства и методы, связанные с объектами и средствами измерения, закономерности формирования результата измерений.
5. Методы математической обработки данных.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Разработка проектно-сметной документации и определение сметной стоимости строительства.
Навык 1:
Разработка проекта и составление смет, сметных расчетов и другой установленной сметной документации.
Умения:
1. Производить расчеты и вычисления по установленным алгоритмам и применять сметные нормы и методики применения сметных норм и сметных цен строительных ресурсов, другие нормативные, методические и справочные материалы, используемые при определении сметной стоимости строительства.
2. Работать с каталогами и справочниками, электронными базами данных, в том числе данными государственной информационной системы ценообразования в строительстве.
3. Использовать современные средства автоматизации деятельности в сфере ценообразования и сметного нормирования, включая специализированные программы для электронных вычислительных машин.
4. Оформлять и комплектовать сметную документацию в соответствии с установленными требованиями.

1. Белгіленген талаптарға сәйкес құрылымдық элементтер мен жұмыс түрлері бойынша жұмыс көлемін есептеу үшін күрделі құрылыс объектілерін және өлшем жұмыстарын тексеруді жүргізу.
2. Күрделі құрылыс объектілерін тексеру және өлшеу жұмыстарын жүргізу (жағдайда) орындаушылардың қызметін ұйымдастыру
орындаушыларды тарту).
3. Құрылыс жұмыстарының көлемін анықтау үшін заманауи өлшеу құралдарын, автоматика мен технологияларды қолдану.
4. Құрылыстың сметалық құнын есептеу үшін жұмыс көлемін және басқа да бастапқы деректерді дербес анықтау үшін жобалық және басқа да техникалық құжаттаманы пайдалану.
5. Күрделі құрылыс объектілерін және өлшем жұмыстарын тексеру нәтижелері бойынша құжаттаманы, құрылыс-монтаждау жұмыстарының көлемдерінің ведомостарын және ақаулық актісін (күрделі жөндеу кезінде) белгіленген талаптарға сәйкес ресімдеу.
Білімдер:
1. Белгіленген талаптарға сәйкес күрделі құрылыс объектілерін және өлшеу жұмыстарын тексеру нәтижелері бойынша құжаттаманы әзірлеу, ресімдеу және сақтау бойынша нормативтік, техникалық, әдістемелік материалдар мен әдістер.
2. Сметалық құжаттаманы әзірлеу кезінде өлшеу жұмыстарын жүргізудің және құрылыс жұмыстарының көлемін анықтаудың әдістері, тәсілдері, құралдары мен тәртібі.
3. Қазіргі заманғы өлшеу құралдары, автоматика және құрылыс жұмыстарының көлемін анықтау технологиялары.
4. Объектілермен және өлшем құралдарымен байланысты ұғымдарды, құралдар мен әдістерді, өлшеу нәтижелерін қалыптастыру заңдылықтарын қамтитын метрология.
5. Мәліметтерді математикалық өңдеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Жобалық құжаттаманы, сметалық құжаттаманы әзірлеу және құрылыстың сметалық құнын анықтау.
Дағды 1:
Жобаны әзірлеу және сметаларды, шығындар сметасын және басқа да белгіленген сметалық құжаттарды дайындау.
Машықтар:
1. Белгіленген алгоритмдер бойынша есептеулер мен есептеулер жүргізу және құрылыстың сметалық құнын анықтау кезінде қолданылатын құрылыс ресурстарының, басқа да нормативтік, әдістемелік және анықтамалық материалдардың сметалық нормалары мен сметалық бағаларын қолданудың сметалық нормалары мен әдістерін қолдану.
2. Құрылыстағы баға белгілеудің мемлекеттік ақпараттық жүйесінің деректерін қоса алғанда, каталогтармен және анықтамалықтармен, электрондық мәліметтер базасымен жұмыс.
3. Баға және сметалық реттеу саласындағы қызметті автоматтандырудың заманауи құралдарын, оның ішінде электронды есептеуіш машиналарға арналған мамандандырылған бағдарламаларды пайдалану.
4. Белгіленген талаптарға сәйкес сметалық құжаттаманы дайындау және толтыру.

5. Организовывать собственную деятельность, определять методы и способы выполнения задач, оценивать их эффективность и качество.
6. Получать и предоставлять необходимые сведения в ходе коммуникаций с коллегами и другими лицами - в контексте профессиональной деятельности.
Знания:
1. Нормативные правовые акты РК, руководящие документы, методические и справочные материалы, относящиеся к сфере регулирования ценообразования и сметного нормирования в области градостроительной деятельности.
2. Сметные нормы и методики применения сметных норм и сметных цен строительных ресурсов, используемые при определении сметной стоимости строительства.
3. Система правовых и нормативных требований к оформлению, комплектации и представлению различных видов сметной документации, ее составу и содержанию.
4. Современные средства автоматизации деятельности в сфере ценообразования и сметного нормирования, автоматизированные информационные системы.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Согласование и представление проектно-сметной документации заинтересованным лицам в установленном порядке.
Умения:
1. Оформлять и комплектовать сметную документацию и пояснительные материалы в соответствии с установленными требованиями.
2. Использовать современные средства автоматизации деятельности, передачи данных и документооборота при оформлении и представлении сметной документации и пояснительных материалов.
3. Определять состав и объемы работ для доработки и внесения изменений в сметную документацию по результатам исследований, анализа и экспертной оценки в случае необходимости.
4. Получать и предоставлять необходимые сведения в ходе коммуникаций с коллегами и другими лицами - в контексте профессиональной деятельности.
Знания:
1. Система правовых и нормативных требований к оформлению, комплектации и представлению различных видов сметнойдокументации, ее составу и содержанию.
2. Порядок и условия прохождения согласований и экспертиз сметной документации.
3. Положение о проведении проверки достоверности определения сметной стоимости объектов капитального строительства.
4. Современные средства автоматизации деятельности, передачи данных и документооборота при оформлении и представлении сметной документации и пояснительных материалов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Определение стоимости выполненных объемов работ и подготовка сметной исполнительной документации в подразделении строительной организации.
Умения:
1. Оценивать состав и содержание первичной учетной и другой исходной документации по выполненным работам в подразделении строительной организации.

5. Өз іс-әрекетін ұйымдастыру, тапсырмаларды орындау әдістері мен құралдарын анықтау, олардың тиімділігі мен сапасын бағалау.
6. Әріптестермен және басқа адамдармен қарым-қатынас кезінде қажетті ақпаратты алу және беру - кәсіби қызмет аясында.
Білімдер:
1. Қала құрылысы қызметі саласындағы баға белгілеуді және сметалық стандарттауды реттеу саласына қатысты Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері, әдістемелік құжаттар, әдістемелік және анықтамалық материалдар.
2. Құрылыстың сметалық құнын айқындау кезінде пайдаланылатын құрылыс ресурстарының сметалық нормалары мен сметалық бағаларын қолданудың сметалық нормалары мен әдістері.
3. Әр түрлі сметалық құжаттамаларды, оның құрамы мен мазмұнын жобалауға, конфигурациялауға және ұсынуға қойылатын құқықтық және нормативтік талаптар жүйесі.
4. Баға және сметалық реттеу саласындағы қызметті автоматтандырудың заманауи құралдары, автоматтандырылған ақпараттық жүйелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Белгіленген тәртіпте жобалық-сметалық құжаттаманы мүдделі тұлғаларға келісу және ұсыну.
Машықтар:
1. Белгіленген талаптарға сәйкес сметалық құжаттама мен түсіндірме материалдарын дайындау және толтыру.
2. Сметалық құжаттама мен түсіндірме материалдарды дайындау және беру кезінде қызметті, деректерді беруді және құжат айналымын автоматтандырудың заманауи құралдарын пайдалану.
3. Қажет болған жағдайда зерттеулердің, талдаулардың және сараптамалық бағалаудың нәтижелері бойынша сметалық құжаттаманы пысықтау және оған өзгерістер енгізу жөніндегі жұмыстардың құрамы мен көлемін айқындайды.
4. Әріптестермен және басқа адамдармен қарым-қатынас кезінде - кәсіби қызмет аясында қажетті ақпаратты алу және беру.
Білімдер:
1. Әр түрлі сметалық құжаттамаларды, оның құрамы мен мазмұнын жобалауға, конфигурациялауға және ұсынуға қойылатын құқықтық және нормативтік талаптар жүйесі.
2. Сметалық құжаттаманы келісу және сараптау тәртібі мен шарттары.
3. Күрделі құрылыс объектілерінің сметалық құнын анықтаудың сенімділігін тексеру туралы ереже.
4. Сметалық құжаттама мен түсіндірме материалдарды дайындау және беру кезінде қызметті, деректерді беруді және құжат айналымын автоматтандырудың заманауи құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Құрылыс ұйымының бөлімшесінде орындалған жұмыс көлемдерінің құнын анықтау және сметалық құжаттаманы дайындау.
Машықтар:
1. Құрылыс ұйымының бөлімшелерінде орындалатын жұмыстардың бастапқы бухгалтерлік және басқа да бастапқы құжаттамаларының құрамы мен мазмұнын бағалау.

2. Оформлять и комплектовать сметную исполнительную документацию в соответствии с установленными требованиями.
3. Производить расчеты и вычисления по установленным алгоритмам. 4. Использовать современные средства автоматизации деятельности, включая специализированные программы для электронных вычислительных машин для подготовки сметной исполнительной документации по выполненным работам.
5. Получать и предоставлять необходимые сведения в ходе коммуникаций с коллегами и другими лицами - в контексте профессиональной деятельности.
Знания:
1. Система правовых и нормативных требований к оформлению, комплектации и представлению различных видов сметной исполнительной документации, ее составу и содержанию.
2. Современные средства автоматизации деятельности, передачи данных и документооборота.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Организация деятельности по разработке проектно- сметной документации и определению сметной стоимости строительства.
Навык 1:
Организация процессов выполнения работ и организационно-методическое руководство деятельностью по разработке сметной документации и определению сметной стоимости строительства.
Умения:
1. Координировать деятельность исполнителей и организовывать взаимодействие между работниками заинтересованных подразделений, служб и организаций.
2. Анализировать и исследовать информацию, необходимую для организации процессов выполнения работ по разработке сметной документации и определению сметной стоимости строительства.
3. Применять стандарты делопроизводства для подготовки запросов в ведомства и службы для получения необходимых данных, правила ведения переговоров и деловой переписки.
4. Обеспечивать соблюдение требований охраны труда при выполнении работ по определению стоимости строительства.
5. Использовать современные средства автоматизации деятельности в сфере ценообразования и сметного нормирования.
6. Получать и предоставлять необходимые сведения в ходе коммуникаций с коллегами и другими лицами - в контексте профессиональной деятельности.
Знания:
1. Нормативные правовые акты РК, руководящие документы, методические и справочные материалы, относящиеся к сфере регулирования ценообразования и сметного нормирования в области градостроительной деятельности.
2. Система правовых и нормативных требований к оформлению, комплектации и представлению различных видов сметной документации, ее составу и содержанию.
3. Научная организация труда и нормы времени на разработку сметной документации.
4. Порядок и условия прохождения согласований и экспертиз сметной документации.

2. Белгіленген талаптарға сәйкес сметалық құжаттаманы дайындау және толтыру.
3. Белгіленген алгоритмдерді пайдаланып есептеулер мен есептеулерді орындау.
4. Орындалатын жұмыстарға сметалық құжаттаманы дайындау үшін электронды есептеуіш машиналарға арналған арнайы бағдарламаларды қоса алғанда, заманауи автоматтандыру құралдарын пайдалану.
5. Әріптестермен және басқа адамдармен қарым-қатынас кезінде қажетті ақпаратты алу және беру - кәсіби контекстте әрекеттер.
Білімдер:
1. Сметалық құжаттаманың әртүрлі түрлерін жобалауға, конфигурациялауға және ұсынуға, оның құрамы мен мазмұнына қойылатын құқықтық және нормативтік талаптар жүйесі.
2. Іс-әрекетті, мәліметтерді беруді және құжат айналымын автоматтандырудың заманауи құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Жобалау құжаттамасын, сметалық құжаттаманы әзірлеу және құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.
Дағды 1:
Жұмыстарды орындау процестерін ұйымдастыру және сметалық құжаттаманы әзірлеу және құрылыстың сметалық құнын анықтау жөніндегі іс-шараларға ұйымдық-әдістемелік басшылық жасау.
Машықтар:
1. Орындаушылардың қызметін үйлестіру және мүдделі бөлімдердің, қызметтер мен ұйымдардың қызметкерлерінің өзара әрекетін ұйымдастыру.
2. Сметалық құжаттаманы әзірлеу және құрылыстың сметалық құнын анықтау бойынша жұмыстарды орындау процестерін ұйымдастыру үшін қажетті ақпаратты талдау және зерттеу.
3. Қажетті деректерді, келіссөздер мен іскерлік хат алмасу ережелерін алу үшін бөлімдер мен қызметтерге сұраныстарды дайындау үшін іс жүргізу стандарттарын қолдану.
4. Құрылыс құнын анықтау бойынша жұмыстарды орындау кезінде еңбек қауіпсіздігі талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
5. Баға және сметалық стандарттау саласындағы қызметті автоматтандырудың заманауи құралдарын пайдалану.
6. Әріптестермен және басқа адамдармен қарым-қатынас кезінде қажетті ақпаратты алу және беру - кәсіби қызмет аясында.
Білімдер:
1. Қала құрылысы қызметі саласындағы баға белгілеуді және сметалық стандарттауды реттеу саласына қатысты Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері, әдістемелік құжаттар, әдістемелік және анықтамалық материалдар.
2. Әртүрлі сметалық құжаттамаларды ресімдеуге, конфигурациялауға және ұсынуға, оның құрамы мен мазмұнына қойылатын құқықтық және нормативтік талаптар жүйесі.
3. Сметалық құжаттаманы әзірлеудің еңбек және уақыт нормаларын ғылыми ұйымдастыру
4. Сметалық құжаттаманы келісу және сараптау тәртібі мен шарттары.

5. Положение о проведении проверки достоверности определения сметной стоимости объектов капитального строительства.
6. Современные средства автоматизации деятельности в сфере ценообразования и сметного нормирования, включая автоматизированные информационные системы.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка и реализация мероприятий для повышения эффективности деятельности по определению проектно- сметной документации строительства.
Умения:
1. Анализировать и исследовать информацию, необходимую дляразработки и реализации мероприятий по повышению эффективности деятельности в области ценообразования в строительстве.
2. Анализировать сведения о производстве, деловых процессах и отдельных операциях с выработкой решений об их оптимизации, включая как долгосрочные, так и оперативные сведения.
3. Разрабатывать и обеспечивать внедрение мероприятий по повышению эффективности деятельности по разработке сметной документации и определения сметной стоимости строительства и использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности, в том числе для совершенствования деятельности в рамках работ по разработке проектов и определению сметной стоимости строительства.
4. Получать и предоставлять необходимые сведения в ходе коммуникаций в контексте профессиональной деятельности в рамках работ по определению сметной стоимости строительства.
Знания:
1. Нормативные правовые акты РК, руководящие документы, методические и справочные материалы, относящиеся к сфере регулирования ценообразования и сметного нормирования в области архитектурной, градостроительной и строиетльной деятельности.
2. Научная организация труда и способы повышения эффективности работ, направленные на снижение трудоемкости и повышение производительности труда.
3. Научно-технические проблемы и перспективы развития науки, техники и технологии в сфере ценообразования и сметного нормирования в строительстве.
4. Современные средства автоматизации и технологии выполнения работ в сфере ценообразования и сметного нормирования, включая автоматизированные информационные системы.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Наставничество (менторинг, коучинг)
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства проекта
26. Карточка профессии "Техник по промышленному и гражданскому строительству":
Код группы:

5. Күрделі құрылыс объектілерінің сметалық құнын анықтаудың сенімділігін тексеру туралы ереже.
6. Баға және сметалық реттеу саласындағы қызметті автоматтандырудың заманауи құралдары, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрылыстың жобалық-сметалық құжаттамасын анықтау жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және іске асыру.
Машықтар:
1. Құрылыстағы баға белгілеу саласындағы қызметтің тиімділігін арттыру жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру үшін қажетті ақпаратты талдау және зерттеу
2. Ұзақ мерзімді және операциялық ақпаратты қоса алғанда, оларды оңтайландыру туралы шешімдерді әзірлей отырып, өндіріс, бизнес-процестер және жеке операциялар туралы ақпаратты талдау.
3. Сметалық құжаттаманы әзірлеу және құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін арттыру және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды кәсіптік қызметте пайдалану, оның ішінде жобаларды әзірлеу және сметалық құнын айқындау жөніндегі жұмыс шеңберінде қызметті жетілдіру жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыруды қамтамасыз ету.
4. Құрылыстың сметалық құнын анықтау бойынша жұмыс шеңберінде кәсіби қызмет аясында байланыс кезінде қажетті ақпаратты алу және беру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы баға белгілеуді және шығындар сметасын реттеуге қатысты әдістемелік және анықтамалық материалдар.
2. Еңбек сыйымдылығын төмендетуге және еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған еңбекті ғылыми ұйымдастыру және еңбек тиімділігін арттыру жолдары.
3. Құрылыстағы баға белгілеу және сметалық реттеу саласындағы ғылым, техника және техниканың ғылыми-техникалық мәселелері мен даму перспективалары.
4. Баға және сметалық реттеу саласындағы жұмыстарды орындауға арналған заманауи автоматтандыру құралдары мен технологиялары, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Тәлімгерлік (тәлімгерлік, коучинг)
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
27. Кәсіптің карточкасы "Өнеркәсіптік және азаматтық құрылыс жөніндегі техник":
Топтың коды:

3113-1
Код наименования занятия:
3113-1-005
Наименование профессии:
Техник по промышленному и гражданскому строительству
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 70. Техник по инвентаризации строений и сооружений.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 71. Инженер по надзору за строительством.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее трех лет работы в строительстве
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
3113-1-001 Механик здания
Основная цель деятельности:
Обеспечение комплекса технических задач в области исследований по промышленному и гражданскому строительству.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение технических задач в области исследований по промышленному и гражданскому строительству, проектирования, строительства, эксплуатации, технического обслуживания и ремонта зданий и других сооружений.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение технических задач в области исследований по промышленному и гражданскому строительству, проектирования, строительства, эксплуатации, технического обслуживания и ремонта зданий и других сооружений.
Навык 1:
Выполнение работ по экспертизе и исследованию грунтов и геологических условий.
Умения:
1. Участвовать в предварительной экспертизе по строительным проектам;
2. Исследовать места предполагаемого строительства, исследование грунтов и геологических условий;
3. Разрабатывать отдельные разделы строительного проекта – составление спецификаций, технической части;
4. Проводить технико-экономические расчҰты в строительной отрасли;
5. Контролировать за соблюдением нормативов, правил и норм при выполнении работ и на стадии планирования;

3113-1
Қызмет атауының коды:
3113-1-005
Кәсіптің атауы:
Өнеркәсіптік және азаматтық құрылыс жөніндегі техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Құрылымдар мен құрылыстарды түгендеу жөніндегі техник.
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Құрылысты қадағалау жөніндегі инженер.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Құрылыста кемінде үш жыл жұмыс істеу
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3113-1-001 Ғимарат механигі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өнеркәсіптік және азаматтық құрылыстағы зерттеулер саласындағы техникалық тапсырмалар кешенін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғимараттар мен басқа да құрылыстарды жобалау, салу, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу, өндірістік және азаматтық құрылыс саласындағы техникалық тапсырмаларды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ғимараттар мен басқа да құрылыстарды жобалау, салу, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу, өндірістік және азаматтық құрылыс саласындағы техникалық тапсырмаларды орындау.
Дағды 1:
Топырақты және геологиялық жағдайларды зерттеу және зерттеу жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
1. Құрылыс жобаларының алдын ала сараптамасына қатысу;
2. Ұсынылатын құрылыс алаңдарын зерттеу, топырақ пен геологиялық жағдайларды зерттеу;
3. Құрылыс жобасының жеке бөлімдерін әзірлеу – техникалық шарттарды, техникалық бөлшектерді құрастыру;
4. Құрылыс саласында техникалық-экономикалық есептерді жүргізу;
5. Жұмысты орындау кезінде және жоспарлау кезеңінде стандарттарды, ережелер мен ережелерді сақтауды бақылау;

6. Планировать работы, выполнять оптимизацию деятельности строительной организации;
Знания:
1. Классификация строительных материалов, их свойства, область применения, правила приемки и хранения;
2. Конструкции гражданских, промышленных и сельскохозяйственных зданий и основы их проектирования;
3. Классификация и физико-механические свойства грунтов;
4. Нормативные правовые акты в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, руководящие документы, строительные нормы, своды правил, методические и справочные материалы по промышленному и гражданскому строительству.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение работ по разработке отдельных проектов и по техническому обслуживанию применяемых машин и механизмов.
Умения:
1. Разрабатывать документации на вновь возводимое сооружение.
2. Обследовать здания и сооружения, выявлять дефекты и отклонения.
3. Организовывать работы по техническому обслуживанию применяемых машин и механизмов.
4. Разрабатывать противопожарные мероприятия, вносить предложения по созданию противопожарных систем и сигнализации.
5. Участвовать в проектных работах по выбору строительных материалов, защитных покрытий, фасадной облицовки и т.д.
6. Разрабатывать проекты по реконструкции эксплуатируемых зданий.
7. Проводить консультационную работу по вопросам эксплуатации зданий и сооружений.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, руководящие документы, строительные нормы, своды правил, методические и справочные материалы по промышленному и гражданскому строительству.
2. Основы расчета оснований сооружений.
3. Геодезические инструменты и производство геодезических разбивок при строительстве зданий и сооружений.
4. Виды и назначение основных строительных машин, оборудования и механизированных инструментов.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер-строитель
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
27. Карточка профессии "Техник-строитель":
Код группы:

6. Жұмысты жоспарлау, құрылыс ұйымының қызметін оңтайландыру.
Білімдер:
1. Құрылыс материалдарының классификациясы, олардың қасиеттері, қолдану аясы, қабылдау және сақтау ережелері;
2. Азаматтық, өндірістік және ауылшаруашылық ғимараттарының жобалары және оларды жобалау негіздері;
3. Топырақтардың классификациясы және физика-механикалық қасиеттері;
4. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілер, нормативтік құжаттар, құрылыс нормалары, практикалық нормалар, өнеркәсіптік және азаматтық құрылыс мәселелері бойынша әдістемелік және анықтамалық материалдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жеке жобаларды әзірлеу және пайдаланылған машиналар мен механизмдерге қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізу.
Машықтар:
1. Жаңадан салынған құрылымның құжаттамасын әзірлеу;
2. Ғимараттар мен құрылыстарды тексеру, ақаулар мен ауытқуларды анықтау;
3. Қолданылатын машиналар мен механизмдерге техникалық қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру;
4. Өрт қауіпсіздігі шараларын әзірлеу, өрт қауіпсіздігі жүйелері мен дабыл жүйелерін құру бойынша ұсыныстар енгізу;
5. Құрылыс материалдарын таңдау, қорғаныш жабындары, қасбеттік қаптау және тағы басқалар бойынша жобалау жұмыстарына қатысу;
6. Қолданыстағы ғимараттарды реконструкциялау жобаларын әзірлеу.
7. Ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану мәселелері бойынша кеңес беру жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілер, нормативтік құжаттар, құрылыс нормалары, практикалық нормалар, өнеркәсіптік және азаматтық құрылыс мәселелері бойынша әдістемелік және анықтамалық материалдар.
2. Құрылымдардың іргетасын есептеу негіздері.
3. Ғимараттар мен құрылыстарды салу кезінде геодезиялық аспаптар және геодезиялық макеттерді жасау.
4. Негізгі құрылыс машиналарының, жабдықтардың және механикаландырылған құралдардың түрлері мен тағайындалуы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Инженер-құрылысшы
7
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
28. Кәсіптің карточкасы "Техник-құрылысшы":
Топтың коды:

3113-1
Код наименования занятия:
3113-1-007
Наименование профессии:
Техник-строитель
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 70. Техник по инвентаризации строений и сооружений.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее двух лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
3113-1-005 Техник по промышленному и гражданскому строительству
Основная цель деятельности:
Разработка, учет и контроль соблюдения требований организационно-технологической документации, формирование и ведение (в том числе в электронном виде) исполнительной документации при производстве строительно-монтажных работ для обеспечения высокого качества строительной продукции, рационального использования трудовых и материально-технических ресурсов на всех стадиях строительства и ввода объекта в эксплуатацию в установленные сроки.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Формирование и ведение отдельных видов организационно-технологической и исполнительной документации на участке производства строительно-монтажных работ.
2. Формирование и ведение организационно-технологической и исполнительной документации процесса строительного производства.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование и ведение отдельных видов организационно-технологической и исполнительной документации на участке производства строительно-монтажных работ.
Навык 1:
Формирование отдельных видов организационно-технологической документации и ее передача на участок производства строительно-монтажных работ.
Умения:
1. Определять перечень необходимых исходных данных для разработки организационно-технологической документации.
2. Применять информационные технологии для сбора и обработки информации в области организации строительного производства и технологии производства строительно-монтажных работ.
3. Применять информационные технологии для определения условий поставки материально-технических ресурсов.

3113-1
Қызмет атауының коды:
3113-1-007
Кәсіптің атауы:
Техник-құрылысшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Техник-құрылысшы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде екі жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3113-1-005 Өнеркәсіптік және азаматтық құрылыс жөніндегі техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылыс өнімінің жоғары сапасын, еңбек ресурстарын және материалдық-техникалық ресурстарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету үшін құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде құрылыс-монтаждау құжаттамаларын әзірлеу, есепке алу және ұйымдастыру-технологиялық құжаттама талаптарының сақталуын бақылау, құрастыру және жүргізу (оның ішінде электрондық нысанда) құрылыстың барлық кезеңдеріндегі ресурстар мен нысанды уақытында пайдалануға беру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылыс-монтаж жұмыстары учаскесінде ұйымдастырушылық, технологиялық және атқарушылық құжаттаманың жекелеген түрлерін қалыптастыру және жүргізу.
2. Құрылыс процесінің ұйымдастырушылық, технологиялық және атқарушылық құжаттамасын қалыптастыру және жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құрылыс-монтаж жұмыстары учаскесінде ұйымдастырушылық, технологиялық және атқарушылық құжаттаманың жекелеген түрлерін қалыптастыру және жүргізу.
Дағды 1:
Ұйымдастыру-технологиялық құжаттаманың жекелеген түрлерін қалыптастыру және оны құрылыс-монтаждау жұмыстары учаскесіне беру.
Машықтар:
1. Ұйымдастыру-технологиялық құжаттаманы әзірлеу үшін қажетті бастапқы деректердің тізбесін анықтау.
2. Құрылыс өндірісін ұйымдастыру және құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізу технологиясы саласындағы ақпаратты жинау және өңдеу үшін ақпараттық технологияларды пайдалану.
3. Материалдық-техникалық ресурстарды жеткізу шарттарын анықтау үшін ақпараттық технологияны қолдану.

4. Подбирать типовые технологические карты на выполнение видов строительно-монтажных работ.
5. Применять порядок и правила составления ведомостей объемов работ в натуральном и стоимостном измерении.
6. Применять порядок и правила оформления заявок на материально-технические ресурсы.
7. Проводить хронометраж, фото-, видеосъемку процесса производства видов строительно-монтажных работ для разработки технологических карт.
8. Читать проектную и рабочую документацию для строительства, реконструкции, капитального ремонта и сноса объекта капитального строительства.
9. Оформлять технологические карты на выполнение видов строительно-монтажных работ.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы системы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства.
2. Требования нормативных правовых актов и документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства, регулирующих производственно-техническую деятельность строительной организации.
3. Требования нормативных правовых актов и документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства в области организации строительного производства.
4. Система проектной документации для строительства, реконструкции, капитального ремонта и сноса объектов капитального строительства.
5. Требования к разработке организационно-технологической документации.
6. Технологии производства строительно-монтажных работ.
7. Виды строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования.
8. Виды строительных машин и механизмов.
9. Порядок разработки и требования к оформлению технологических карт на выполнение видов строительно-монтажных работ.
10. Информационные технологии для сбора и обработки информации в области организации строительного производства и производства строительно-монтажных работ.
11. Порядок и правила составления ведомостей объемов работ в натуральном и стоимостном измерении.
12. Порядок и правила оформления заявок на материально-технические ресурсы.
13. Порядок и способы проведения хронометража, фото-, видеосъемки процесса производства видов строительно-монтажных работ для разработки технологических карт.
14. Средства и методы календарного планирования строительного производства.
15. Правила и стандарты системы контроля (менеджмента) качества строительной организации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Формирование и ведение отдельных видов исполнительной документации (в том числе в электронном виде) на участке производства строительно-монтажных работ.
Умения:
1. Применять требования к порядку подготовки специальных журналов ведения работ и их передачи производственным подразделениям.

4. Құрылыс-монтаждау жұмыстарының түрлерін орындау үшін типтік технологиялық карталарды таңдау.
5. Заттай және ақшалай түрде жұмыс көлемінің есептерін жасау тәртібі мен ережелерін қолдану.
6. Материалдық-техникалық ресурстарға өтінімдерді өңдеу тәртібі мен ережелерін қолдану.
7. Технологиялық карталарды әзірлеу үшін құрылыс-монтаждау жұмыстары түрлерінің өндірістік процесін хронометражды, фото және бейне түсіруді жүргізу.
8. Күрделі құрылыс нысанын салуға, қайта құруға, күрделі жөндеуге және бұзуға арналған жобалық және жұмыс құжаттамасын оқу.
9. Құрылыс-монтаждау жұмыстарының түрлерін орындаудың технологиялық карталарын жасау.
Білімдер:
1. Құрылыс саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттары.
2. Құрылыс ұйымының өндірістік-техникалық қызметін реттейтін құрылыс саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттарының талаптары.
3. Құрылыс өндірісін ұйымдастыру саласындағы құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары.
4. Күрделі құрылыс объектілерін салуға, қайта құруға, күрделі жөндеуге және бұзуға арналған жобалық құжаттама жүйесі.
5. Ұйымдастыру-технологиялық құжаттаманы әзірлеуге қойылатын талаптар.
6. Құрылыс-монтаждау жұмыстарының технологиялары.
7. Құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкциялары мен жабдықтарының түрлері.
8. Құрылыс машиналары мен механизмдерінің түрлері.
9. Құрылыс-монтаждау жұмыстарының түрлерін орындауға арналған технологиялық карталарды әзірлеу тәртібі және ресімдеуге қойылатын талаптар.
10. Құрылыс өндірісін және құрылыс-монтаж жұмыстарын ұйымдастыру саласындағы ақпаратты жинау және өңдеудің ақпараттық технологиялары.
11. Заттай және ақшалай өлшемдегі жұмыс көлемінің ведомостарын жасау тәртібі мен ережелері.
12. Материалдық-техникалық ресурстарға өтінім беру тәртібі мен ережелері.
13. Технологиялық карталарды әзірлеу бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстары түрлерінің өндірістік процесін хронометраж, фото және бейне түсіру тәртібі мен әдістері.
14. Құрылыс өндірісін жоспарлаудың құралдары мен әдістері.
15. Құрылыс ұйымының сапасын бақылау (басқару) жүйесінің ережелері мен стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрылыс-монтаждау жұмыстары жүргізілетін жерде құрылыстық құжаттаманың жекелеген түрлерін (соның ішінде электронды түрде) қалыптастыру және жүргізу.
Машықтар:
1. Арнайы жұмыс журналдарын дайындау және оларды өндірістік бөлімшелерге беру тәртібіне талаптарды қолдану.

2. Сопоставлять комплектность и наличие необходимых согласований и утверждений исполнительной документации в соответствии с требованиями нормативных правовых актов и документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства.
3. Оценивать своевременность и корректность заполнения специальных журналов учета выполнения работ на участке производства строительно-монтажных работ.
4. Определять необходимость в запросе недостающих документов у поставщиков, субподрядчиков и производителей строительно-монтажных работ.
5. Применять требования к порядку ведения журнала регистрации исполнительной документации.
6. Применять требования к ведению архива исполнительной документации.
7. Применять специализированное программное обеспечение для формирования и ведения исполнительной документации в электронном виде.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы системы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства.
2. Требования нормативных правовых актов и документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства, регулирующих производственно-техническую деятельность строительной организации.
3. Система проектной документации для строительства, реконструкции, капитального ремонта и сноса объектов капитального строительства.
4. Требования к порядку формирования и ведения исполнительной документации строительной организацией.
5. Состав и требования к оформлению, согласованию исполнительной документации строительной организации.
6. Основы делопроизводства в объеме, необходимом для выполнения трудовой функции.
7. Информационные системы, обеспечивающие процессы формирования и ведения исполнительной документации в электронном виде.
8. Порядок формирования и ведения исполнительной документации в электронном виде
9. Порядок приемки и передачи исполнительной документации строительной организации.
10. Требования к оформлению и ведению специальных журналов работ, актов освидетельствования скрытых работ и ответственных конструкций, актов испытания и опробования технических устройств.
11. Правила и стандарты системы контроля (менеджмента) качества строительной организации.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Формирование и ведение организационно-технологической и исполнительной документации процесса строительного производства.
Навык 1:
Разработка проектов производства работ и их передача производственным подразделениям строительной организации и субподрядным организациям.
Умения:
1. Анализировать положения нормативных правовых актов в области административного контроля за строительством.

2. Құрылыс саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттарының талаптарына сәйкес құрастырылған құжаттаманың қажетті келісулер мен бекітулердің толықтығы мен қолжетімділігін салыстыру.
3. Құрылыс-монтаж жұмыстары учаскесіндегі жұмыстардың орындалуын есепке алу үшін арнайы журналдардың уақытылы және дұрыс толтырылуын бағалау.
4. Құрылыс-монтаж жұмыстарын жеткізушілерден, қосалқы мердігерлерден және өндірушілерден жетіспейтін құжаттарды талап ету қажеттілігін анықтау.
5. Атқарушылық құжаттаманы тіркеу журналын жүргізу тәртібіне қойылатын талаптарды қолдану.
6. Атқарушылық құжаттама мұрағатын жүргізуге қойылатын талаптарды қолдану.
7. Атқарушылық құжаттаманы электронды түрде жасау және жүргізу үшін арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану.
Білімдер:
1. Құрылыс саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттары.
2. Құрылыс ұйымының өндірістік-техникалық қызметін реттейтін құрылыс саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттарының талаптары.
3. Күрделі құрылыс объектілерін салуға, қайта құруға, күрделі жөндеуге және бұзуға арналған жобалық құжаттама жүйесі.
4. Құрылыс ұйымының құрылыстық құжаттаманы қалыптастыру және жүргізу тәртібіне қойылатын талаптар.
5. Құрылыс ұйымының құрылыстық құжаттамасын ресімдеу мен бекітудің құрамы мен талаптары.
6. Еңбек функциясын орындауға қажетті көлемдегі іс жүргізу негіздері.
7. Электрондық нысанда атқарушы құжаттаманы қалыптастыру және жүргізу процестерін қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелер.
8. Атқарушылық құжаттаманы электрондық нысанда қалыптастыру және жүргізу тәртібі.
9. Құрылыс ұйымына құрылыстық құжаттаманы қабылдау және беру тәртібі.
10. Арнайы жұмыс журналдарын, жасырын жұмыстарды және сыни құрылымдарды тексеру есептерін, техникалық құрылғыларды сынау және сынау есептерін дайындауға және жүргізуге қойылатын талаптар.
11. Құрылыс ұйымының сапасын бақылау (басқару) жүйесінің ережелері мен стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Құрылыс процесінің ұйымдастырушылық, технологиялық және атқарушылық құжаттамасын қалыптастыру және жүргізу.
Дағды 1:
Жұмыс жобаларын әзірлеу және оларды құрылыс ұйымының өндірістік бөлімшелеріне және қосалқы мердігерлерге беру.
Машықтар:
1. Құрылысқа әкімшілік бақылау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің ережелерін талдау.

2. Анализировать положения нормативных правовых актов в области организации и ведения строительного контроля в подрядной строительной организации.
3. Определять условия ведения строительства с учетом требований местных исполнительных органов или уполномоченных органов.
4. Применять требования к разработке организационно-технологической документации, проведению необходимых расчетов и выполнению текстовой и графической части.
5. Применять методы линейного и сетевого планирования в строительстве.
6. Применять методы процессного и операционно-процедурного анализа выполнения строительно-монтажных работ.
7. Определять перечни строительно-монтажных работ, их взаимосвязи и длительность и применять нормы расхода материально-технических и трудовых ресурсов в целях планирования строительно-монтажных работ.
8. Читать проектную и рабочую документацию на строительство, реконструкцию, капитальный ремонт и снос объекта капитального строительства.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы системы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства.
2. Требования нормативных правовых актов и документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства, регулирующих производственно-техническую деятельность строительной организации.
3. Требования нормативных технических и руководящих документов в области организации строительного производства.
4. Система проектной документации для строительства, реконструкции, капитального ремонта и сноса объектов капитального строительства.
5. Состав, методы разработки и требования к оформлению организационно-технологической документации в строительстве.
6. Состав, методы разработки и требования к оформлению проекта организации строительства и проекта организации работ по сносу и демонтажу объектов капитального строительства.
7. Состав, методы разработки и требования к оформлению проекта производства работ в строительстве.
8. Методы градостроительного проектирования и требования к оформлению и разработке строительных генеральных планов.
9. Состав элементов временной строительной инфраструктуры.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Контроль и учет производства строительно-монтажных работ.
Умения:
1. Применять документальные и инструментальные методы определения объемов выполненных строительно-монтажных работ.
2. Анализировать ведение общего и специальных журналов работ в производственных подразделениях строительной организации и субподрядных строительных организациях.
3. Анализировать комплектность незавершенного производства и соблюдение установленных норм заделов и календарных опережений в работе производственных подразделений.

2. Мердігерлік құрылыс ұйымында құрылыс бақылауын ұйымдастыру және жүргізу саласындағы нормативтік құқықтық актілердің ережелерін талдау.
3. Жергілікті атқарушы органдардың немесе уәкілетті органдардың талаптарын ескере отырып, құрылыс салу шарттарын анықтау.
4. Ұйымдастыру-технологиялық құжаттаманы әзірлеуге, қажетті есептеулерді жүргізуге және мәтіндік және графикалық бөліктерді толтыруға қойылатын талаптарды қолдану.
5. Құрылыста сызықтық және желілік жоспарлау әдістерін қолдану.
6. Құрылыс-монтаж жұмыстарын технологиялық және операциялық-процессуалдық талдау әдістерін қолдану.
7. Құрылыс-монтаж жұмыстарының тізбесін, олардың өзара байланысы мен ұзақтығын айқындайды және құрылыс-монтаждау жұмыстарын жоспарлау мақсатында материалдық-техникалық және еңбек ресурстарын тұтыну нормаларын қолдану.
8. Күрделі құрылыс нысанын салуға, қайта құруға, күрделі жөндеуге және бұзуға арналған жобалық және жұмыс құжаттамасын оқу.
Білімдер:
1. Құрылыс саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттары.
2. Құрылыс ұйымының өндірістік-техникалық қызметін реттейтін құрылыс саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттарының талаптары.
3. Құрылыс өндірісін ұйымдастыру саласындағы нормативтік техникалық және әдістемелік құжаттарға қойылатын талаптар.
4. Күрделі құрылыс объектілерін салуға, қайта құруға, күрделі жөндеуге және бұзуға арналған жобалық құжаттама жүйесі.
5. Құрылыстағы ұйымдық-технологиялық құжаттаманы дайындаудың құрамы, өңдеу әдістері және талаптары.
6. Құрылыс ұйымының жобасын және күрделі құрылыс объектілерін бұзуды және бөлшектеуді ұйымдастыру жобасының құрамы, әзірлеу әдістері және жобалауға қойылатын талаптар.
7. Құрамы, әзірлеу әдістері және құрылыс жұмыстарының жобасын жобалауға қойылатын талаптар
8. Қала құрылысының әдістері және құрылыстың бас жоспарларын жобалау мен әзірлеуге қойылатын талаптар.
9. Уақытша құрылыс инфрақұрылымының элементтерінің құрамы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрылыс-монтаждау жұмыстарын бақылау және есепке алу.
Машықтар:
1. Орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының көлемін анықтау үшін құжаттық және аспаптық әдістерді қолдану.
2. Құрылыс ұйымының өндірістік бөлімшелерінде және қосалқы мердігер құрылыс ұйымдарында жалпы және арнайы жұмыс журналдарының жүргізілуіне талдау жасау.
3. Өндірістік бөлімдердің жұмысында аяқталмаған өндірістің толықтығын және артта қалулар мен күнтізбелік аванстар бойынша белгіленген нормативтердің сақталуын талдау.

4. Выявлять и анализировать причины отклонения от календарных планов.
5. Оформлять исполнительную документацию и оперативную отчетность по результатам выполнения строительно-монтажных работ.
6. Определять состав предложений по совершенствованию организации строительства и технологии производства строительно-монтажных работ.
7. Применять специализированное программное обеспечение для ведения исполнительной и учетной документации в строительной организации.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы системы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства.
2. Требования нормативных правовых актов и документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства, регулирующих производственно-техническую деятельность строительной организации.
3. Требования нормативных технических и руководящих документов в области организации строительного производства.
4. Система проектной документации для строительства, реконструкции, капитального ремонта и сноса объектов капитального строительства.
5. Состав, порядок ведения и требования к оформлению исполнительной документации в строительной организации.
6. Порядок проведения и средства контроля производства строительно-монтажных работ.
7. Строительные системы и соответствующие технологии производства строительно-монтажных работ.
8. Документальные и инструментальные методы определения объемов выполненных строительно-монтажных работ.
9. Методы расчета экономической эффективности способов организации строительства и технологии производства строительно-монтажных работ.
10. Правила и стандарты системы контроля (менеджмента) качества строительной организации.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер-строитель
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
28. Карточка профессии "Инспектор по качеству и приемке строительно-монтажных работ":
Код группы:
3160-1
Код наименования занятия:
3160-1-001
Наименование профессии:
Инспектор по качеству и приемке строительно-монтажных работ
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

4. Кестелерден ауытқу себептерін анықтау және талдау.
5. Құрылыс-монтаждау жұмыстарының нәтижелері бойынша құрылыстық құжаттама мен жедел есептілікті дайындау.
6. Құрылысты ұйымдастыруды және құрылыс-монтаждау жұмыстарының технологиясын жетілдіру бойынша ұсыныстар құрамын анықтау.
7. Құрылыс ұйымында атқарушылық және бухгалтерлік құжаттаманы жүргізу үшін арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану.
Білімдер:
1. Құрылыс саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттары.
2. Құрылыс ұйымының өндірістік-техникалық қызметін реттейтін құрылыс саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттарының талаптары.
3. Құрылыс өндірісін ұйымдастыру саласындағы нормативтік техникалық және әдістемелік құжаттарға қойылатын талаптар.
4. Күрделі құрылыс объектілерін салуға, қайта құруға, күрделі жөндеуге және бұзуға арналған жобалық құжаттама жүйесі..
5. Құрылыс ұйымындағы құрылыстық құжаттаманың құрамы, жүргізу тәртібі және ресімдеуге қойылатын талаптар.
6. Құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізу тәртібі мен бақылау құралдары.
7. Құрылыс-монтаж жұмыстарының құрылыс жүйелері және сәйкес технологиялары.
8. Орындалатын құрылыс-монтаждау жұмыстарының көлемін анықтаудың құжаттық және аспаптық әдістері.
9. Құрылысты ұйымдастыру әдістерінің экономикалық тиімділігін есептеу әдістері және құрылыс-монтаж жұмыстарын өндіру технологиясы.
10. Құрылыс ұйымының сапасын бақылау (басқару) жүйесінің ережелері мен стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Инженер-құрылысшы
7
Учаске бастығы
8
Руководитель (управляющий) строительства
31. Кәсіптің карточкасы "Сапа және құрылыс-монтаж жұмыстарын қабылдау жөніндегі инспектор":
Топтың коды:
3160-1
Қызмет атауының коды:
3160-1-001
Кәсіптің атауы:
Сапа және құрылыс-монтаж жұмыстарын қабылдау жөніндегі инспектор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 94. Инженер по качеству.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее трех лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
3101-2-001 Помощник инженера-строителя
Основная цель деятельности:
Осуществление строительного контроля качества и приемки строительно-монтажных работ в соответствии со стандартами и техническими условиями, проектной и технологической документацией.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение основных и вспомогательных работ по осуществлению строительного контроля качества и приемки строительно-монтажных работ.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение основных и вспомогательных работ по осуществлению строительного контроля качества и приемки строительно-монтажных работ.
Навык 1:
Выполнение основных работ по осуществлению строительного контроля качества и приемки строительно-монтажных работ.
Умения:
1. Изучать причины, вызывающие ухудшения качества строительных работ, участвовать в разработке мероприятий по их устранению.
2. Осуществлять инспектирование зданий и сооружений в период строительства и после его окончания.
3. Консультировать работников организации по вопросам действующего законодательства о строительстве и других нормативных актов, регламентирующих качество и безопасность зданий и сооружений, а также по вопросам установления систем и приборов пожарной сигнализации, пожаротушения, использования строительных материалов и средств их транспортировки для уменьшения риска возникновения пожара и ущерба в случае его возникновения.
4. Контролировать качество строительно-монтажных работ, соблюдать требования технических регламентов, строительных норм и правил, технических условий и технологии производства работ, качества материалов и изделий, их соответствия установленным требованиям.
5. Подготавливать заключения о соответствии качества поступающих сырья, материалов, комплектующих изделий стандартам, техническим условиям и оформлять документы для предъявления претензий поставщикам.

"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Сапа жөніндегі инженер.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3101-2-001 Инженер-құрылысшының көмекшісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылыс сапасын бақылауды жүзеге асыру және құрылыс-монтаждау жұмыстарын стандарттар мен техникалық шарттарға, конструкторлық және технологиялық құжаттамаға сәйкес қабылдау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылыс сапасын бақылау және құрылыс-монтаждау жұмыстарын қабылдау бойынша негізгі және қосалқы жұмыстарды жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құрылыс сапасын бақылау және құрылыс-монтаждау жұмыстарын қабылдау бойынша негізгі және қосалқы жұмыстарды жүргізу.
Дағды 1:
Құрылыс сапасын бақылау және құрылыс-монтаждау жұмыстарын қабылдау бойынша негізгі жұмыстарды орындау.
Машықтар:
1. Құрылыс жұмыстарының сапасының нашарлауына әкелетін себептерді зерделеу, оларды жою шараларын әзірлеуге қатысу.
2. Құрылыс кезінде және аяқталғаннан кейін ғимараттар мен құрылыстарды тексеру.
3. Ұйым қызметкерлеріне құрылыс туралы қолданыстағы заңнама және ғимараттар мен құрылыстардың сапасы мен қауіпсіздігін реттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ өрт дабылы жүйелері мен құрылғыларын орнату, өрт сөндіру, құрылыс материалдары мен көлік құралдарын пайдалану мәселелері бойынша кеңес беру. өрт қаупін және орын алған жағдайда зақымдануды азайту үшін.
4. Құрылыс-монтаж жұмыстарының сапасын бақылау, техникалық регламенттердің, құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптарын, жұмыстарды өндірудің техникалық шарттары мен технологиясын, материалдар мен бұйымдардың сапасын, олардың белгіленген талаптарға сәйкестігін қадағалау.
5. Келіп түскен шикізаттың, материалдардың, жинақтаушы бұйымдардың сапасының стандарттарға, техникалық шарттарға сәйкестігі туралы қорытындылар дайындау және жеткізушілерге талап-арыз беру үшін құжаттарды ресімдеу.

6. Обеспечивать выполнение заданий по повышению качества выполняемых работ.
7. Участвовать в разработке, совершенствовании и внедрении системы управления качеством, создании стандартов и нормативов качественных показателей, контролировать их соблюдение.
Знания:
1. Требования, предъявляемые к технической документации, системы, методы и средства контроля;
2. Технические регламенты, стандарты, технические условия на строительные работы, строительные нормы и правила, процессы строительства;
3. Правила проведения испытаний и приемки объектов, законченных строительством;
4. Система надзора и контроля за строительством;
5. Правила проведения испытаний и приемки объектов, законченных строительством.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение вспомогательных работ по осуществлению строительного контроля качества и приемки строительно-монтажных работ.
Умения:
1. Разрабатывать и организовывать выполнение мероприятий по результатам надзора и контроля за внедрением и соблюдением стандартов и технических условий по качеству строительных работ.
2. Изучать передовой опыт по разработке и внедрению систем управления качеством.
3. Анализировать информацию, полученную на различных этапах производства строительных работ, показатели качества, характеризующие работы и применять меры по предотвращению производства работ, не соответствующих установленным требованиям.
4. Участвовать в создании стандартов организации по управлению качеством, в работах по подготовке мероприятий, связанных с внедрением стандартов и технических условий на производимые работы.
5. Участвовать в разработке и внедрении наиболее совершенных систем методов контроля, предусматривающих автоматизацию и механизацию контрольных операций, и создавать для этих целей средства, в том числе средства неразрушающего контроля.
6. Просматривать и анализировать рекламации и претензии к качеству строительных работ, готовить заключения и вести переписку по результатам их рассмотрения.
7. Вести учет и составлять отчетности о своей деятельности по управлению качеством.
8. Участвовать в работе комиссии по расследованию несчастных случаев на производстве.
9. Участвовать в разработке методик и инструкций по текущему контролю качества работ и оформлении документов, удостоверяющих их качество.
10. Руководить подчиненными ему работниками.
Знания:
1. Организация учета, порядок и сроки составления отчетности;
2. Основы претензионной работы, порядок предъявления и рассмотрения рекламаций;
3. Основы экономики, научной организации труда, нормирования, организации производства и управления, трудового законодательства;

6. Орындалған жұмыстардың сапасын арттыру бойынша тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз ету.
7. Сапа менеджменті жүйесін әзірлеуге, жетілдіруге және енгізуге, сапа көрсеткіштерінің стандарттары мен стандарттарын жасауға қатысу және олардың сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Техникалық құжаттамаға, жүйелерге, әдістерге және басқару құралдарына қойылатын талаптар;
2. Техникалық регламенттер, стандарттар, құрылыс жұмыстарының техникалық шарттары, құрылыс нормалары мен ережелері, құрылыс процестері;
3. Аяқталған құрылыс объектілерін сынақтан өткізу және қабылдау ережелері;
4. Құрылысты қадағалау және бақылау жүйесі;
5. Аяқталған құрылыс объектілерін сынақтан өткізу және қабылдау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрылыс сапасын бақылау және құрылыс-монтаждау жұмыстарын қабылдау бойынша қосалқы жұмыстарды орындау.
Машықтар:
1. Құрылыс жұмыстарының сапасы бойынша нормативтер мен техникалық шарттарды орындау мен сақтауды қадағалау және бақылау нәтижелері бойынша іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыруды ұйымдастыру.
2. Сапа менеджменті жүйелерін әзірлеу және енгізудегі озық тәжірибелерді зерделеу.
3. Құрылыс жұмыстарының әртүрлі кезеңдерінде алынған ақпаратты, жұмысты сипаттайтын сапа көрсеткіштерін талдау және белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін жұмыстарды өндірудің алдын алу шараларын қолдану.
4. Сапа менеджменті бойынша ұйым стандарттарын жасауға, орындалатын жұмыстарға стандарттар мен техникалық шарттарды енгізуге байланысты іс-шараларды дайындауға қатысу.
5. Басқару операцияларын автоматтандыруды және механикаландыруды көздейтін басқару әдістерінің ең озық жүйелерін әзірлеуге және енгізуге қатысу және осы мақсаттарға арналған құралдарды, оның ішінде бұзбайтын бақылау құралдарын жасау.
6. Құрылыс жұмыстарының сапасына қатысты шағымдар мен шағымдарды қарау және талдау, оларды қарау нәтижелері бойынша қорытындылар дайындау және хат алмасу.
7. Сапа менеджменті бойынша іс-әрекеттеріңіздің жазбаларын жүргізу және есептер дайындау.
8. Өндірістегі жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның жұмысына қатысу.
9. Жұмыс сапасын ағымдағы бақылаудың әдістері мен нұсқауларын әзірлеуге және олардың сапасын куәландыратын құжаттарды дайындауға қатысу.
10. Өзіне бағынышты қызметкерлерді басқару.
Білімдер:
1. Бухгалтерлік есепті ұйымдастыру, есеп беру тәртібі мен мерзімдері;
2. Талап қою жұмыстарының негіздері, талап арыздарды беру және қарау тәртібі;
3. Экономика негіздері, еңбекті ғылыми ұйымдастыру, реттеу, өндіріс пен басқаруды ұйымдастыру, еңбек заңнамасы;

4. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты;
5. Законодательные и нормативные правовые акты, распорядительные и нормативные материалы по проектированию, строительству и эксплуатации объектов.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер по контролю качества
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
29. Карточка профессии "Прораб строительства жилья":
Код группы:
7100-0
Код наименования занятия:
7100-0-012
Наименование профессии:
Прораб строительства жилья
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 42. Производитель работ (прораб.)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы производителем работ в сфере строительства от двух лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7100-0-006 Мастер по ремонту и строительству сооружений
Основная цель деятельности:
Организация производства отдельных этапов работ по строительству жилья (далее - строительства жилья)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, управление и контроль производства отдельных видов и этапов работ по строительству жилья
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация, управление и контроль производства отдельных видов и этапов работ по строительству жилья.
Навык 1:
Подготовка к производству отдельных этапов работ по строительству жилья.
Умения:

4. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары;
5. Объектілерді жобалау, салу және пайдалану мәселелері бойынша заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, әкімшілік және нормативтік материалдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Сапаны бақылау жөніндегі инженер
7
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
32. Кәсіптің карточкасы "Тұрғын үй құрылысы прорабы":
Топтың коды:
7100-0
Қызмет атауының коды:
7100-0-012
Кәсіптің атауы:
Тұрғын үй құрылысы прорабы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Жұмыстарды өндіруші (прораб).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Құрылыс саласындағы жұмыстарды өндірушінің екі жылдан бергі жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7100-0-006 Құрылыстарды жөндеу және салу жөніндегі мастер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тұрғын үй құрылысы жұмыстарының жекелеген кезеңдерін өндіруді (бұдан әрі – тұрғын үй құрылысы) ұйымдастыр.у
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тұрғын үй құрылысы жұмыстарының жекелеген түрлері мен кезеңдерін өндіруді ұйымдастыру, басқару және бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тұрғын үй құрылысы жұмыстарының жекелеген түрлері мен кезеңдерін өндіруді ұйымдастыру, басқару және бақылау.
Дағды 1:
Тұрғын үй құрылысы жұмыстарының жеке кезеңдерін өндіруге дайындау.
Машықтар:

1. Осуществлять входной контроль проектной, рабочей и организационно-технологической документации для строительства жилья.
2. Организовать и контролировать выполнения геодезических, подготовительных работ на участке производства работ.
3. Планировать и выполнять подготовительных работ на участке производства этапа строительных работ.
4. Организация подготовки рабочих мест участка производства этапа строительных работ к проведению специальной оценки условий труда.
5. Организация оформления и контроль наличия необходимых допусков к производству работ.
6. Ведение исполнительной и учетной документации в процессе подготовки производства этапа работ строительству жилья.
7. Формирование и ведение сведений, документов и материалов по подготовке производства этапа строительных работ, включаемых в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии).
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Требования нормативных правовых актов, документов к составу и содержанию проектной, рабочей и организационно-технологической документации строительства объекта капитального строительства и гражданско-правовых отношений, нормативных технических и руководящих документов к обязательствам сторон договора строительного подряда при организации строительного подряда и к порядку осуществления договорных взаимоотношений с субподрядными строительными организациями.
3. Требования нормативных правовых актов, документов к организации производства этапа строительных работ жилых зданий.
4. Требования нормативных правовых актов, документов к технологическим процессам производства видов и комплексов строительных работ, выполняемым при производстве этапа строительных работ.
5. Виды геодезических работ на участке производства этапа строительных работ и к порядку выполнения подготовительных работ на участке производства этапа строительных работ.
6. Виды строительных работ и (или) профессий, для допуска к которым необходимо наличие документов, подтверждающих допуск к производству строительных работ повышенной опасности.
7. Форматы представления электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии) и методы и средства деловой переписки и производственной коммуникации в строительстве.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Управление производством отдельных этапов работ по строительству жилья.
Умения:
1. Планировать производства этапа строительных работ по строительству жилья.

1. Тұрғын үй құрылысының жобалық, жұмыс, ұйымдастыру-технологиялық құжаттамасына кіріс бақылауын жүзеге асыру.
2. Жұмыс орнында геодезиялық және дайындық жұмыстарының орындалуын ұйымдастыру және бақылау.
3. Құрылыс кезеңінің өндірістік алаңында дайындық жұмыстарын жоспарлау және жүргізу.
4. Еңбек жағдайын арнайы бағалау үшін құрылыс жұмыстары кезеңінің өндірістік алаңында жұмыс орындарын дайындауды ұйымдастыру.
5. Жұмысқа қажетті рұқсаттардың болуын есепке алуды және бақылауды ұйымдастыру.
6. Тұрғын үй құрылысы жұмыстарының өндірістік кезеңін дайындау процесінде атқарушылық және есептік құжаттаманы жүргізу.
7. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне енгізілген құрылыс жұмыстары кезеңінің өндірісін дайындау үшін ақпаратты, құжаттарды және материалдарды қалыптастыру және жүргізу (бар болса).
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері мен құжаттары.
2. Нормативтік құқықтық актілердің, күрделі құрылыс объектісін салуға арналған жобалау, жұмыс және ұйымдық-технологиялық құжаттаманың және азаматтық-құқықтық қатынастардың құрамы мен мазмұнына қойылатын құжаттардың, құрылыс тараптарының міндеттемелері бойынша нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттардың талаптары. құрылыс мердігерлік шартын ұйымдастыру кезінде және қосалқы мердігер құрылыс ұйымдарымен шарттық шарттарды жүзеге асыру тәртібі туралы шарт.
3. Тұрғын үй ғимараттарының құрылыс жұмыстарының өндірістік кезеңін ұйымдастыруға арналған нормативтік құқықтық актілердің, құжаттардың талаптары
4. Құрылыс жұмыстарының өндірістік кезеңінде орындалатын құрылыс жұмыстарының түрлері мен кешендерін өндірудің технологиялық процестеріне нормативтік құқықтық актілердің, құжаттардың талаптары,
5. Құрылыс сатысы учаскесіндегі геодезиялық жұмыстардың түрлері және құрылыс сатысы учаскесінде дайындық жұмыстарын жүргізу тәртібі.
6. Жiберу үшiн қауiптi құрылыс жұмыстарына рұқсат берудi растайтын құжаттардың болуы қажет құрылыс жұмыстарының түрлерi және (немесе) кәсіптер
7. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісінің электрондық құжаттарын ұсыну пішімдері (бар болса) және құрылыстағы іскерлік хат алмасу мен өндірістік байланыстың әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Тұрғын үй құрылысы жұмыстарының жекелеген кезеңдерінің өндірісін басқару.
Машықтар:
1. Тұрғын үй құрылысына арналған құрылыс жұмыстарының өндірістік кезеңін жоспарлау.

2. Организовать производства этапа строительных работ по строительству жилья.
3. Осуществлять текущий контроль производства этапа строительных работ по строительству жилья.
4. Планировать материальных и технических ресурсов, используемых при производстве этапа строительных работ.
5. Организовать приемки материальных и технических ресурсов, используемых при производстве этапа строительных работ.
6. Контролировать распределения и расходования материальных и технических ресурсов, используемых при производстве этапа строительных работ.
7. Контролировать соблюдения требований охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды, правил внутреннего трудового распорядка при производстве этапа строительных работ.
8. Формировать и ведение исполнительной и учетной документации производства этапа строительных работ, сведений, документов и материалов по производству этапа строительных работ, включаемых в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии).
Знания:
1. Методы и средства расчета объемов производственных заданий при производстве этапа строительных работ.
2. Методы и средства календарного и оперативного планирования производства этапа строительных работ.
3. Методы и средства расчета планируемой потребности в трудовых, материальных и технических ресурсах, используемых при производстве этапа строительных работ.
4. Требования нормативных правовых актов, документов к трудоемкости технологических процессов, выполняемых при производстве этапа строительных работ, профессиям и квалификации привлеченных работников.
5. Виды и технические характеристики основных строительных материалов, изделий и конструкций, используемых при производстве этапа строительных работ.
6. Виды и технические характеристики основных материальных ресурсов, поставляемых через внешние инженерные сети и поставляемых специализированными организациями.
7. Виды и технические характеристики основного строительного оборудования, инструмента, технологической оснастки, используемых при производстве этапа строительных работ.
8. Виды и технические характеристики основных строительных машин, механизмов, энергетических установок, транспортных средств, используемых при производстве этапа строительных работ.
9. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к транспортировке, хранению и содержанию материальных и технических ресурсов, используемых при производстве этапа строительных работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Строительный контроль производства отдельных этапов работ по строительству жилья.
Умения:

2. Тұрғын үй құрылысына арналған құрылыс жұмыстарының өндірістік кезеңін ұйымдастыру.
3. Тұрғын үй құрылысы бойынша құрылыс жұмыстарының өндірістік сатысына тұрақты мониторинг жүргізу.
4. Құрылыс кезеңінде қолданылатын материалдық-техникалық ресурстарды жоспарлау
5. Құрылыс кезеңінде пайдаланылған материалдық-техникалық ресурстарды қабылдауды ұйымдастыру.
6. Құрылыс кезеңінде пайдаланылатын материалдық-техникалық ресурстардың бөлінуін және жұмсалуын бақылау.
7. Құрылыс кезеңінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау талаптарының, ішкі еңбек тәртібінің сақталуын қадағалау.
8. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне енгізілген құрылыс кезеңінің өндірісіне арналған атқарушылық және есепке алу құжаттамасын, мәліметтерді, құрылыс кезеңінің өндірісіне арналған құжаттар мен материалдарды (бар болса) қалыптастырады және жүргізу.
Білімдер:
1. Құрылыс кезеңіндегі өндірістік тапсырмалардың көлемін есептеу әдістері мен құралдары.
2. Құрылыс жұмыстарының өндірістік кезеңін күнтізбелік және жедел жоспарлаудың әдістері мен құралдары.
3. Құрылыс кезеңінде пайдаланылатын еңбекке, материалдық-техникалық ресурстарға жоспарлы қажеттілікті есептеу әдістері мен құралдары.
4. Құрылыс кезеңінде орындалатын технологиялық процестердің еңбек сыйымдылығына, тартылатын жұмысшылардың кәсіптері мен біліктілігіне қатысты нормативтік құқықтық актілердің, құжаттардың талаптары.
5. Құрылыс кезеңінде қолданылатын негізгі құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының түрлері мен техникалық сипаттамалары.
6. Сыртқы инженерлік желілер арқылы жеткізілетін және мамандандырылған ұйымдардан жеткізілетін негізгі материалдық ресурстардың түрлері мен техникалық сипаттамалары.
7. Құрылыс кезеңінде қолданылатын негізгі құрылыс жабдықтарының, аспаптарының, технологиялық жабдықтарының түрлері мен техникалық сипаттамалары.
8. Құрылыс кезеңінде қолданылатын негізгі құрылыс машиналарының, механизмдерінің, электр станцияларының, көлік құралдарының түрлері мен техникалық сипаттамалары.
9. Құрылыс кезеңінде пайдаланылатын материалдық-техникалық ресурстарды тасымалдауға, сақтауға және ұстауға арналған қала құрылысы қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Тұрғын үй құрылысы жұмыстарының жеке кезеңдерін құрылысты бақылау.
Машықтар:

1. Оперативное планирование и организация строительного контроля в процессе производства этапа строительных работ.
2. Организация входного контроля строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при производстве этапа строительных работ.
3. Контроль складирования и хранения строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при производстве этапа строительных работ.
4. Организация и проведение операционного контроля качества производства видов строительных работ, выполняемых при производстве этапа строительных работ.
5. Контроль выполненных видов скрытых строительных работ, оказывающих влияние на безопасность объекта капитального строительства, контроль выполнения которых не может быть проведен после выполнения других видов строительных работ при производстве этапа строительных работ.
6. Контроль законченных ответственных конструкций (элементов, частей) объекта капитального строительства, участков сетей инженерно-технического обеспечения, оказывающих влияние на безопасность объекта капитального строительства, устранение выявленных дефектов которых невозможно без разборки или повреждения других строительных конструкций (элементов, частей) и участков сетей инженерно-технического обеспечения.
7. Принятие оперативных мер по устранению выявленных строительным контролем недостатков и дефектов производства этапа строительных работ.
8. Ведение исполнительной и учетной документации строительного контроля в процессе производства этапа строительных работ.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, к содержанию, организации и порядку проведения строительного контроля и государственного строительного надзора.
2. Методы и средства проведения строительного контроля производства этапа строительных работ и требования к строительным материалам, изделиям, конструкциям и оборудованию, используемым при производстве этапа строительных работ.
3. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к складированию и хранению строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при производстве этапа строительных работ.
4. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к технологии и результатам видов строительных работ, выполняемых при производстве этапа строительных работ.

1. Құрылыс жұмыстарының өндірістік сатысында жедел жоспарлау және құрылысты бақылауды ұйымдастыру.
2. Құрылыс кезеңінде қолданылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын кіріс тексеруін ұйымдастыру.
3. Құрылыс кезеңінде қолданылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын қоймаға және сақтауды бақылау.
4. Құрылыс жұмыстарының өндірістік кезеңінде орындалатын құрылыс жұмыстары түрлерінің өндіріс сапасын жедел бақылауды ұйымдастыру және жүргізу.
5. Күрделі құрылыс объектісінің қауіпсіздігіне әсер ететін, құрылыс кезеңінде құрылыс жұмыстарының басқа түрлерін орындағаннан кейін орындалуын бақылау жүзеге асырылмайтын жасырын құрылыс жұмыстарының аяқталған түрлерін бақылау.
6. Күрделі құрылыс объектісінің аяқталған сыни құрылыстарын (элементтерін, бөліктерін), күрделі құрылыс объектісінің қауіпсіздігіне әсер ететін инженерлік қамтамасыз ету желілерінің учаскелерін, анықталған ақауларын басқа құрылыс конструкцияларын бөлшектемей немесе зақымдамай жою мүмкін емес (элементтері, бөліктері) және желілерді инженерлік қамтамасыз ету бөлімдері.
7. Құрылыс инспекциясымен анықталған құрылыс кезеңінде кемшіліктер мен өндірістік ақауларды жою бойынша жедел шаралар қабылдау.
8. Құрылыс жұмыстарының өндірістік кезеңінде құрылысты бақылаудың атқарушылық және есептік құжаттамасын жүргізу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі, құрылысты бақылау және мемлекеттік құрылыс қадағалауының мазмұны, ұйымдастыру және тәртібі туралы нормативтік құқықтық актілері мен құжаттары.
2. Құрылыс жұмыстарының өндірістік сатысына құрылыс бақылауын жүргізудің әдістері мен құралдары және құрылыс жұмыстарының өндірістік сатысында қолданылатын құрылыс материалдарына, бұйымдарына, конструкциялары мен жабдықтарына қойылатын талаптар.
3. Құрылыс кезеңінде пайдаланылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын қоймаға және сақтауға арналған қала құрылысы қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары.
4. Құрылыс кезеңінде орындалатын құрылыс жұмыстары түрлерінің технологиясы мен нәтижелеріне нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары.

5. Схемы операционного контроля качества при производстве видов строительных работ.
6. Методы и средства устранения отклонений технологических процессов и результатов производства этапа строительных работ от требований нормативных технических документов, проектной, рабочей и организационно-технологической документации.
7. Форматы представления электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
8. Методы и средства деловой переписки и производственной коммуникации в строительстве.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Сдача и приемка выполненных отдельных этапов работ по строительству жилья.
Умения:
1. Оформлять и комплектовать исполнительную и прилагаемую (техническую, доказательную) документацию по выполненному этапу строительных работ.
2. Анализировать допущенные отступления от требований нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации, выявленные в процессе сдачи и приемки выполненного этапа строительных работ, определять состав оперативных мер по их устранению.
3. Формировать сведения, документы и материалы по выполненному этапу строительных работ, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде.
4. Оформлять акт сдачи и приемки выполненного этапа строительных работ.
5. Осуществлять деловую переписку по вопросам сдачи и приемки законченных результатов этапа строительных работ.
6. Осуществлять производственную коммуникацию, организовывать и проводить технические совещания в процессе сдачи и приемки выполненного этапа строительных работ.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и гражданско-правовых отношений к содержанию, организации и порядку проведения сдачи и приемки выполненного этапа строительных работ.
2. Требования нормативных правовых актов, документов к составу и оформлению комплекта исполнительной и прилагаемой (технической, доказательной) документации для сдачи и приемки выполненного этапа строительных работ.
3. Требования нормативных правовых актов, документов к основаниям и порядку принятия решения о консервации незавершенного этапа строительных работ.
4. Требования нормативных правовых актов, документов к составу и оформлению исполнительной и прилагаемой (технической, доказательной) документации при консервации незавершенного этапа строительных работ.

5. Құрылыс жұмыстарының түрлері бойынша сапаны операциялық бақылау схемалары.
6. Технологиялық процестердің және құрылыс жұмыстары кезеңінің өндірістік нәтижелерінің нормативтік техникалық құжаттардың, жобалау, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттаманың талаптарынан ауытқуын жою әдістері мен құралдары.
7. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісінің электрондық құжаттарын ұсыну форматтары (бар болса).
8. Құрылыстағы іскерлік хат алмасу және өндірістік коммуникация әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Тұрғын үй құрылысы жұмыстарының аяқталған жекелеген кезеңдерін тапсыру және қабылдау.
Машықтар:
1. Құрылыс жұмыстарының аяқталған кезеңіне қоса берілген (техникалық, дәлелдеуші) құжаттаманы дайындау және толтыру.
2. Құрылыстың аяқталған кезегiн тапсыру және қабылдау процесiнде анықталған қала құрылысы қызметi саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң, техникалық реттеу және стандарттау жүйесi құжаттарының, жобалау, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттаманың талаптарынан ауытқуларды талдау. жұмыс істеу, оларды жою бойынша жедел шаралардың құрамын анықтау.
3. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне (бар болса) енгізілген құрылыс жұмыстарының аяқталған кезеңі туралы ақпаратты, құжаттарды және материалдарды электрондық құжаттар түрінде қалыптастыру, оларды графикалық және кестелік түрде көрсету.
4. Құрылыс жұмыстарының аяқталған кезеңін тапсыру және қабылдау актісін жасау.
5. Құрылыс жұмыстары кезеңінің аяқталған нәтижелерін тапсыру және қабылдау мәселелері бойынша іскерлік хат алмасуды жүзеге асыру.
6. Өндірістік байланысты жүзеге асыру, құрылыс жұмыстарының аяқталған кезеңін тапсыру және қабылдау процесінде техникалық кеңестерді ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі және азаматтық-құқықтық қатынастар мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері және құрылыс жұмыстарының аяқталған кезеңінің мазмұнына, ұйымдастыруына және тапсыру және қабылдау тәртібі.
2. Нормативтік құқықтық актілердің талаптары, құрылыс жұмыстарының аяқталған кезеңін тапсыру және қабылдау үшін салынған және қоса берілетін (техникалық, дәлелдеуші) құжаттамалар кешенін құруға және жобалауға арналған құжаттар.
3. Құрылыс жұмыстарының аяқталмаған кезеңін консервациялау туралы шешім қабылдаудың негіздері мен тәртібіне нормативтік құқықтық актілердің, құжаттардың талаптары.
4. Құрылыс жұмыстарының аяқталмаған кезеңiн консервациялау кезiндегi нормативтiк құқықтық актiлердiң, құрылыстық және қоса берiлетiн (техникалық, дәлелдемелiк) құжаттаманы құру және ресiмдеу жөнiндегi құжаттардың талаптары.

1. Информационно-аналитическое сопровождение инновационной деятельности в компании.
2. Планирование и мониторинг инновационной деятельности в компании.
3. Координирование реализации инновационных проектов в компании.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Информационно-аналитическое сопровождение инновационной деятельности в компании.
Навык 1:
Сопровождение разработки планов и мониторинга инновационной деятельности.
Умения:
1. Собирать и структурировать однородную информацию.
2. Выполнять документирование собственной деятельности и элементов деятельности подразделения.
3. Поддерживать ведение структурированного архива однородных материалов.
4. Готовить материалы для анализа конкурентоспособности компании.
5. Готовить материалы для проведения SWOT-анализа.
6. Готовить материалы для проведения PERT-анализа.
7. Использовать патентную статистику.
8. Проводить патентно-информационный поиск и оформлять его результаты.
9. Готовить (оформлять) отчетные материалы.
10. Читать профессиональную литературу на иностранном языке.
11. Использовать электронные поисковые механизмы сети Интернет (в том числе специализированные).
12. Использовать средства электронно-вычислительной техники для оформления текстовых, табличных и графических документов.
13. Использовать средства электронно-вычислительной техники для организации обмена и передачи информации.
14. Собирать и структурировать однородную информацию.
15. Выполнять документирование собственной деятельности и элементов деятельности подразделения.
16. Поддерживать ведение структурированного архива однородных материалов.
17. Использовать патентную статистику.
18. Готовить (оформлять) отчетные материалы.
19. Использовать средства электронно-вычислительной техники для оформления текстовых, табличных и графических документов.
20. Использовать средства электронно-вычислительной техники для организации обмена и передачи информации.
Знания:
1. Понятие организации, организационно-правовые формы хозяйствования.
2. Понятие отрасли, ее роль и значение в рыночной экономике, понятия сегментов рынка, позиционирования продуктов.
3. Производственная структура организации, ее элементы, понятие и периодизация технологических укладов.
4. Теории волновых колебаний в общественном производстве.
5. Понятие инновации, виды инноваций, инновационная деятельность, инновационный процесс и их классификация.
6. Методы управления инновационной деятельностью.
7. Фазы и этапы инновационных процессов.
8. Подходы к планированию инновационной деятельности (модель Stage-Gate).
9. Понятие технологического разрыва.

1. Компаниядағы инновациялық қызметті ақпараттық-аналитикалық қамтамасыз ету.
2. Компаниядағы инновациялық қызметті жоспарлау және бақылау.
3. Компанияда инновациялық жобаларды енгізуді үйлестіру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Компаниядағы инновациялық қызметті ақпараттық-аналитикалық қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Жоспарларды әзірлеуге және инновациялық қызмет мониторингіне қолдау көрсету.
Машықтар:
1. Біртекті ақпаратты жинау және құрылымдау.
2. Жеке әрекеттеріңізді және бөлімше қызметінің элементтерін құжаттау.
3. Біртекті материалдардың құрылымдық мұрағатын жүргізу.
4. Компанияның бәсекеге қабілеттілігін талдау үшін материалдарды дайындау.
5. SWOT талдауын жүргізу үшін материалдарды дайындау.
6. PERT талдауына материалдарды дайындау.
7. Патенттік статистиканы қолдану.
8. Патенттік ақпаратты іздеу және оның нәтижелерін құжаттау.
9. Есептік материалдарды дайындау (орындау).
10. Шетел тіліндегі кәсіби әдебиеттерді оқу.
11. Интернетте электрондық іздеу жүйелерін (соның ішінде мамандандырылған) пайдалану.
12. Мәтіндік, кестелік және графикалық құжаттарды дайындау үшін электронды есептеуіш техниканы қолдану.
13. Ақпарат алмасу мен беруді ұйымдастыру үшін электронды есептеуіш техниканы қолдану.
14. Біртекті ақпаратты жинау және құрылымдау.
15. Жеке әрекеттеріңізді және бөлімше қызметінің элементтерін құжаттау.
16. Біртекті материалдардың құрылымдық мұрағатын жүргізу.
17. Патенттік статистиканы қолдану.
18. Есептік материалдарды дайындау (орындау).
19. Мәтіндік, кестелік және графикалық құжаттарды дайындау үшін электрондық есептеуіш техниканы қолдану.
20. Ақпарат алмасу мен беруді ұйымдастыру үшін электрондық есептеуіш техниканы қолдану.
Білімдер:
1. Ұйымдастыру түсінігі, кәсіпкерліктің ұйымдық-құқықтық нысандары және кәсіпорындағы ұйымдастырушылық басқару құрылымдарының түрлері.
2. Саланың түсінігі, оның нарықтық экономикадағы рөлі мен маңызы, нарық сегменттері, өнімді позициялау.
3. Ұйымның өндірістік құрылымы, оның элементтері, технологиялық құрылымдардың түсінігі және кезеңділігі.
4. Қоғамдық өндірістегі толқындық тербеліс теориялары.
5. Инновация түсінігі, инновациялық және инновациялық қызмет түрлері, инновациялық процесс және олардың классификациясы.
6. Инновациялық қызметті басқару әдістері.
7. Инновациялық процестердің фазалары мен кезеңдері
8. Инновациялық қызметті жоспарлау тәсілдері (Stage-Gate моделі).
9. Технологиялық алшақтық түсінігі

10. Жизненный цикл продукта и технологии.
11. Типовые показатели и организационные формы инновационной деятельности.
12. Критерии охраноспособности объектов промышленной собственности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Сопровождение организации инновационной деятельности.
Умения:
1. Собирать и структурировать однородную информацию.
2. Выполнять документирование собственной деятельности и элементов деятельности подразделения.
3. Поддерживать ведение структурированного архива однородных материалов.
4. Готовить (оформлять) отчетные материалы.
5. Использовать средства электронно-вычислительной техники для оформления текстовых, табличных и графических документов.
6. Использовать средства электронно-вычислительной техники для организации обмена и передачи информации.
Знания:
1. Понятие организации, организационно-правовые формы хозяйствования.
2. Виды организационных структур управления в компании.
3. Производственная структура организации, ее элементы.
4. Понятие инновации, виды инноваций, инновационная деятельность, инновационный процесс.
5. Классификация инновационных процессов, фазы и этапы инновационных процессов.
6. Подходы к планированию инновационной деятельности (модель Stage-Gate).
7. Типовые показатели инновационной деятельности.
8. Виды инновационных стратегий компаний и жизненный цикл продукта и технологии.
9. Понятие технологического разрыва и организационные формы инновационной деятельности.
10. Методы управления инновационной деятельностью.
11. Понятие и объекты интеллектуальной собственности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Планирование и мониторинг инновационной деятельности в компании.
Навык 1:
Разработка планов и мониторинг реализации планов инновационной деятельности.
Умения:
1. Заполнять статистические формы (в том числе форму № 4-инновация "Сведения об инновационной деятельности организации").
2. Определять тип инновации (продуктовая, процессная и др.).
3. Готовить отчетные документы для внутреннего и внешнего пользования.
4. Читать профессиональную и научно-техническую литературу на иностранном языке.
5. Вести официально-деловую переписку.
Знания:
1. Система статистических показателей науки и инноваций.
2. Показатели патентной активности, порядок и особенности их анализа.
3. Показатели эффективности инновационной деятельности, в том числе определенные внутренними регламентами компании.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Анализ использования отдельных форм организации инновационной деятельности.
Умения:
1. Осуществлять сравнение и выбор наилучших применимых форм организации инновационной деятельности.

10. Өнім мен технологияның өмірлік циклі.
11. Инновациялық қызметтің типтік көрсеткіштері және ұйымдастыру формалары.
12. Өнеркәсіптік меншік объектілерін қорғау критерийлері (өлшемшарттары).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Инновациялық қызметті ұйымдастыруға қолдау көрсету.
Машықтар:
1. Біртекті ақпаратты жинау және құрылымдау.
2. Жеке әрекеттеріңізді және бөлімше қызметінің элементтерін құжаттау.
3. Біртекті материалдардың құрылымдық мұрағатын жүргізу.
4. Есептік материалдарды дайындау (орындау).
5. Мәтіндік, кестелік және графикалық құжаттарды дайындау үшін электрондық есептеуіш техниканы қолдану.
6. Ақпарат алмасу мен беруді ұйымдастыру үшін электронды есептеуіш техниканы қолдану.
Білімдер:
1. Кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру түсінігі, ұйымдық-құқықтық нысандары.
2. Компаниядағы ұйымдық басқару құрылымдарының түрлері.
3. Ұйымның өндірістік құрылымы, оның элементтері.
4. Инновация түсінігі, инновация түрлері, инновациялық қызмет, инновациялық процесс.
5. Инновациялық процестердің классификациясы, инновациялық процестердің фазалары мен кезеңдері.
6. Инновациялық қызметті жоспарлау тәсілдері (Stage-Gate моделі).
7. Инновациялық белсенділіктің типтік көрсеткіштері
8. Кәсіпорындардың инновациялық стратегияларының түрлері және өнімдер мен технологиялардың өмірлік циклі.
9. Технологиялық алшақтық түсінігі және инновациялық қызметтің ұйымдастыру формалары.
10. Инновациялық қызметті басқару әдістері.
11. Интеллектуалдық меншіктің түсінігі және объектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Компаниядағы инновациялық қызметті жоспарлау және бақылау.
Дағды 1:
Жоспарларды әзірлеу және инновациялық жоспарлардың орындалуын бақылау.
Машықтар:
1. Статистикалық нысандарды толтыру (оның ішінде №4 нысан – "Ұйымның инновациялық қызметі туралы ақпарат" инновациясы)
2. Инновацияның түрін (өнім, процесс және тағы басқасын) анықтау.
3. Ішкі және сыртқы қолдану үшін есеп беру құжаттарын дайындау.
4. Шетел тілінде кәсіби, ғылыми және техникалық әдебиеттерді оқу
5. Ресми іскерлік хат алмасуды жүргізу.
Білімдер:
1. Ғылым мен инновацияның статистикалық көрсеткіштерінің жүйесі.
2. Патенттік қызметтің көрсеткіштері, оларды талдау тәртібі және ерекшеліктері.
3. Инновациялық қызмет тиімділігінің көрсеткіштері, оның ішінде компанияның ішкі нормативтік құжаттарымен айқындалады.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Инновациялық қызметті ұйымдастырудың жекелеген нысандарын пайдалануды талдау.
Машықтар:
1. Инновациялық қызметті ұйымдастырудың ең жақсы қолданылатын формаларын салыстыру және таңдау.

2. Выполнять оценку показателей эффективности использования отдельных форм организации инновационной деятельности.
3. Разрабатывать меры повышения эффективности использования отдельных форм организации инновационной деятельности.
4. Использовать понятие поколений моделей инновационного процесса при анализе инновационной деятельности на предприятии.
5. Готовить отчетные документы для внутреннего и внешнего пользования.
Знания:
1. Модели инновационного процесса (по Р. Росвеллу и другие).
2. Характеристика, принципы функционирования и организации форм организации и сопровождения инновационной деятельности (технопарков, бизнес-инкубаторов, инновационно-внедренческих зон, корпоративных венчурных фондов, корпоративных исследовательских центров, опытных производств, экспериментальных участков, краудсорсинговых порталов)
3. Характеристика и методы проведения конкурсов инновационных решений (внутренних и внешних).
4. Понятие спин-офф и спин-аут компаний, их основные характеристики и условия функционирования.
5. Характеристика стратегических форм организации инновационной деятельности: альянсы, совместные предприятия.
6. Понятие и сущность инновационного проекта как базовой единицы инновационной деятельности.
7. Критерии оценки эффективности использования форм организации инновационной деятельности.
8. Критерии оценки целесообразности использования форм организации инновационной деятельности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Координирование реализации инновационных проектов в компании.
Навык 1:
Формализация процедуры реализации инновационных проектов.
Умения:
1. Определять характеристики инновационного проекта.
2. Анализировать план инновационного проекта (с применением метода критического пути, метода PERT).
3. Анализировать организационную структуру управления инновационным проектом.
4. Разрабатывать иерархическую структуру работ и матрицу ответственности для проекта.
5. Моделировать бизнес-процессы с использованием методологий IDEF (SADT).
6. Выполнять качественную и количественную оценку рисков инновационного проекта.
7. Использовать для оценки инновационных проектов систему интегральных показателей.
8. Рассчитывать основные показатели эффективности инвестиционных проектов.
9. Выбирать применимую совокупность показателей для оценки эффективности реализации инновационного проекта.
10. Руководить деятельностью исполнителей (групп исполнителей).
11. Использовать формальные инструменты координирования деятельности подразделений компании.
12. Разрабатывать инструктивные документы.

2. Инновациялық қызметті ұйымдастырудың жеке формаларын қолданудың тиімділігін бағалау.
3. Инновациялық қызметті ұйымдастырудың жекелеген нысандарын пайдалану тиімділігін арттыру шараларын әзірлеу.
4. Кәсіпорындағы инновациялық қызметті талдау кезінде инновациялық процесс үлгілерінің ұрпақтары тұжырымдамасын қолдану.
5. Ішкі және сыртқы пайдалану үшін есеп беру құжаттарын дайындау.
Білімдер:
1. Инновациялық процестің модельдері (Р. Росвелл және тағы басқалар бойынша).
2. Инновациялық қызметті ұйымдастыру және қолдау нысандарының (технопарктер, бизнес-инкубаторлар, инновациялық аймақтар, корпоративтік венчурлық қорлар, корпоративтік зерттеу орталықтары, тәжірибелік өндіріс, тәжірибелік алаңдар, краудсорсинг порталдары) сипаттамалары, жұмыс істеу принциптері және ұйымдастыру.
3. Инновациялық шешімдерге арналған конкурстарды өткізудің сипаттамасы мен әдістері (ішкі және сыртқы).
4. Бөлінетін және бөлінетін компаниялар түсінігі, олардың негізгі сипаттамалары және жұмыс істеу шарттары.
5. Инновациялық қызметті ұйымдастырудың стратегиялық нысандарының сипаттамасы: альянстар, бірлескен кәсіпорындар.
6. Инновациялық қызметтің негізгі бірлігі ретінде инновациялық жобаның түсінігі мен мәні.
7. Инновациялық қызметті ұйымдастыру нысандарын пайдалану тиімділігін бағалау критерийлері.
8. Инновациялық қызметті ұйымдастыру нысандарын пайдаланудың орындылығын бағалау критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Компанияда инновациялық жобаларды енгізуді үйлестіру.
Дағды 1:
Инновациялық жобаларды енгізу тәртібін ресімдеу.
Машықтар:
1. Инновациялық жобаның сипаттамаларын анықтау.
2. Инновациялық жоба жоспарын талдау (критикалық жол әдісін, PERT әдісін қолдану).
3. Инновациялық жобаларды басқарудың ұйымдық құрылымын талдау.
4. Жоба үшін иерархиялық жұмыс құрылымын және жауапкершілік матрицасын әзірлеу..
5. IDEF (SADT) әдістемелерін пайдалана отырып, бизнес-процестерді модельдеу
6. Инновациялық жобаның тәуекелін сапалық және сандық бағалауды орындау.
7. Инновациялық жобаларды бағалау үшін интегралдық көрсеткіштер жүйесін қолдану.
8. Инвестициялық жобалардың негізгі тиімділік көрсеткіштерін есептеу.
9. Инновациялық жобаны іске асыру тиімділігін бағалау үшін қолданылатын көрсеткіштер жинағын таңдау.
10. Орындаушылардың (орындаушылар тобының) қызметін басқару.
11. Компания бөлімшелерінің қызметін үйлестіру үшін ресми құралдарды пайдалану.
12. Нұсқаулық құжаттарды әзірлеу.

13. Вести официально-деловую переписку.
14. Читать профессиональную литературу на иностранном языке.
Знания:
1. Классификация проектов, характеристики и отличительные черты инновационных проектов.
2. Структура проекта, основные стадии и этапы проекта.
3. Методы качественного и количественного анализа бизнес процессов.
4. Типы методологий моделирования бизнес-процессов (SADT, IDEF и другое).
5. Структура, порядок, цели и задачи экспертизы инновационных проектов.
6. Основные виды экспертизы инновационных проектов: научнотехническая экспертиза, коммерческая экспертиза, патентнолицензионная экспертиза.
7. Производственные, финансовые, инвестиционные, бюджетные и хозяйственные показатели эффективности инноваций.
8. Сходство и различия показателей эффективности инвестиционных и инновационных проектов.
9. Основные показатели эффективности инвестиционных проектов (чистый дисконтированный доход, внутренняя норма доходности, срок окупаемости, индексы доходности).
10. Жизненный цикл и фазы проекта и ситуационный анализ жизненного цикла проекта.
11. Организационные формы реализации инновационных проектов, их основные преимущества и недостатки.
12. Иерархическая структура работ проекта, диаграмма Ганта, вехи проекта.
13. Функции управления проектом: управление качеством, временем, стоимостью и др.
14. Принципы логико-структурного подхода в управлении проектами.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Сопровождение процедур реализации инновационных проектов.
Умения:
1. Определять характеристики инновационного проекта и выполнять качественную оценку потенциала инновационного проекта.
2. Анализировать план инновационного проекта и организационную структуру управления инновационным проектом.
3. Разрабатывать иерархическую структуру работ и матрицу ответственности для проекта.
4. Использовать для оценки инновационных проектов систему интегральных показателей.
5. Рассчитывать основные показатели эффективности инвестиционных проектов.
6. Выбирать применимую совокупность показателей для оценки эффективности реализации инновационного проекта.
7. Осуществлять промежуточный контроль показателей реализации инновационного проекта с использованием метода освоенного объема.
8. Выполнять ситуационный анализ жизненного цикла проекта.
9. Выполнять промежуточную оценку показателей эффективности реализации инновационного проекта.
10. Осуществлять наставничество (выполнять функции ментора) по отношению к руководителю и участникам инновационного проекта.
11. Выполнять проверку договорных документов (в т.ч. технических заданий) на предмет соответствия целям и задачам инновационного проекта.

13. Ресми іскерлік хат алмасуды жүргізу.
14. Шетел тіліндегі кәсіби әдебиеттерді оқу.
Білімдер:
1. Жобалардың классификациясы, инновациялық жобалардың сипаттамасы және айрықша белгілері.
2. Жобаның құрылымы, жобаның негізгі кезеңдері мен кезеңдері.
3. Бизнес-процестерді сапалық және сандық талдау әдістері.
4. Бизнес-процестерді модельдеу әдістемелерінің түрлері (SADT, IDEF және тағы басқасы).
5. Инновациялық жобалар сараптамасының құрылымы, тәртібі, мақсаттары мен міндеттері.
6. Инновациялық жобалар сараптамасының негізгі түрлері: ғылыми-техникалық сараптама, коммерциялық сараптама, патенттік лицензиялық сараптама.
7. Инновация тиімділігінің өндірістік, қаржылық, инвестициялық, бюджеттік-экономикалық көрсеткіштері.
8. Инвестициялық және инновациялық жобалардың нәтижелік көрсеткіштерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтары.
9. Инвестициялық жобалар тиімділігінің негізгі көрсеткіштері (таза келтірілген құн, кірістің ішкі нормасы, өтелу мерзімі, табыстылық көрсеткіштері).
10. Жобаның өмірлік циклі мен фазалары және жобаның өмірлік циклінің ситуациялық талдауы.
11. Инновациялық жобаларды жүзеге асырудың ұйымдастырушылық формалары, олардың негізгі артықшылықтары мен кемшіліктері.
12. Жоба жұмысының иерархиялық құрылымы, Гант диаграммасы, жоба кезеңдері.
13. Жобаны басқару функциялары: сапа, уақыт, шығындарды басқару және тағы басқасы.
14. Жобаларды басқарудағы логикалық-құрылымдық тәсілдің принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Инновациялық жобаларды іске асыруды қолдау рәсімдері
Машықтар:
1. Инновациялық жобаның сипаттамаларын анықтау және инновациялық жобаның әлеуетін сапалы бағалауды орындау.
2. Инновациялық жобаның жоспарын және инновациялық жобаны басқарудың ұйымдық құрылымын талдау.
3. Жоба үшін иерархиялық жұмыс құрылымын және жауапкершілік матрицасын әзірлеу.
4. Инновациялық жобаларды бағалау үшін интегралды көрсеткіштер жүйесін қолдану.
5. Инвестициялық жобалар тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін есептеу.
6. Инновациялық жобаны жүзеге асырудың тиімділігін бағалау үшін қолданылатын көрсеткіштер жинағын таңдау.
7. Табылған құн әдісін қолдана отырып, инновациялық жобаны іске асыру көрсеткіштеріне аралық мониторинг жүргізу.
8. Жобаның өмірлік цикліне ситуациялық талдау жасау.
9. Инновациялық жобаны жүзеге асыру үшін тиімділік көрсеткіштерінің аралық бағасын орындау.
10. Инновациялық жобаның жетекшісі мен қатысушыларына қатысты тәлімгерлікпен қамтамасыз ету (тәлімгердің функцияларын орындау).
11. Келісімшарттық құжаттарды (оның ішінде техникалық шарттарды) инновациялық жобаның мақсаттары мен міндеттеріне сәйкестігін тексеру.

2149-9-001 Инженер по внедрению новой техники и технологии
Основная цель деятельности:
Обеспечение управления по реновации в строительстве на тактическом уровне, включая управление реализацией проектов по реновации, организацию и планирование работ по реновации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация строительства объектов капитального строительства.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация строительства объектов капитального строительства.
Навык 1:
Организация и контроль строительства объектов жилищно-гражданского комплекса при реновации.
Умения:
1. Профессионально разбираться в технологических новациях в строительстве, архитектуре, урбанистике.
2. Изучать возможность и рекомендовать конкретные новые технологии и материалы, которые необходимо использовать для модернизации / реконструкции существующих зданий (жилые, административные и промышленные здания, социально-бытовые объекты).
3. Осуществлять контроль за выполнением сроков и качества СМР, приемка объектов капитального строительства, выполняемых работ на всех этапах строительства и подбирать подрядчиков.
4. Работать в специализированном программном обеспечении (например, AutoCAD MEP, Revit и Navisworks).
5. Определять условия договора с заказчиками на строительство объекта жилищно-гражданского комплекса.
6. Анализировать достаточность предоставленных застройщиком (техническим заказчиком) согласований, разрешений, документации, необходимых для строительства объекта жилищно-гражданского комплекса при реновации.
7. Выбирать субподрядные организации для их привлечения в строительный проект.
8. Определять условия материально-технического обеспечения строительного производства.
9. Определять условия договора с субподрядными организациями на выполнение поручаемых им работ.
10. Определять организационно-функциональную структуру строительного производства.
11. Анализировать потребность в кадровом ресурсе и определять кадровый состав строительного проекта при реновации с технологическими новациями.
12. Определять условия проведения мероприятий строительного контроля.
13. Анализировать соблюдение договорных сроков строительства, оговоренных в подрядных контрактах.
14. Анализировать соответствие качества строительно-монтажных работ требованиям проектной, рабочей и нормативно-технологической документации.
15. Анализировать соответствие материально-технического обеспечения требованиям проектной, рабочей и нормативно-технической документации.
16. Анализировать сведения, документы и материалы по подготовке строительства объектов жилищно-гражданского комплекса, включаемые в информационную модель жилищно-гражданского комплекса (при ее наличии), представлять их в форме электронных документов, отображать в графическом и табличном виде.

2149-9-001 Жаңа техника мен технологияны енгізу жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылыстағы жөндеу жұмыстарын тактикалық деңгейде басқаруды қамтамасыз ету, оның ішінде жаңарту жобаларын іске асыруды басқару, жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және жоспарлау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күрделі құрылыс объектілерінің құрылысын ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күрделі құрылыс объектілерінің құрылысын ұйымдастыру.
Дағды 1:
Жөндеу кезінде тұрғын үй-азаматтық кешен объектілерінің құрылысын ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы технологиялық инновациялар туралы кәсіби түсінікке ие болу.
2. Қолданыстағы ғимараттарды (тұрғын үйлер, әкімшілік және өндірістік ғимараттар, әлеуметтік нысандар) жаңғырту/қайта жаңарту үшін қолдану қажет нақты жаңа технологиялар мен материалдарды пайдалану мүмкіндігін зерделеу және ұсыну.
3. Құрылыс-монтаж жұмыстарының мерзімдері мен сапасын, күрделі құрылыс объектілерін қабылдауды, құрылыстың барлық кезеңдерінде орындалған жұмыстарды бақылау және мердігерлерді таңдау.
4. Арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуде жұмыс істеу (мысалы, AutoCAD, MEP, Revit және Navisworks).
5. Тұрғын үй-азаматтық кешен объектісін салуға тапсырыс берушілермен жасалған шарт талаптарын анықтау.
6. Жөндеу кезінде тұрғын үй-азаматтық кешеннің құрылысына қажетті құрылыс салушы (техникалық тапсырыс беруші) берген келісімдердің, рұқсаттардың және құжаттаманың жеткіліктілігін талдау.
7. Құрылыс жобасына тарту үшін қосалқы мердігерлерді таңдау
8. Құрылыс өндірісін материалдық-техникалық қамтамасыз ету шарттарын анықтау.
9. Қосалқы мердігерлермен оларға сеніп тапсырылған жұмыстарды орындауға жасалған шарт талаптарын анықтау.
10. Құрылыс өндірісінің ұйымдық-функционалдық құрылымын анықтау.
11. Технологиялық инновациялармен жөндеу кезінде құрылыс жобасының кадрлық құрамын анықтау және адам ресурстарының қажеттілігін талдау.
12. Құрылысты бақылау шараларын жүргізу шарттарын анықтау.
13. Мердігерлік шарттарда көрсетілген құрылыстың мердігерлік мерзімдерінің сақталуын талдау.
14. Құрылыс-монтаж жұмыстары сапасының жобалық, жұмыс және нормативтік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін талдау.
15. Материалдық-техникалық қамтамасыз етудің жобалық, жұмыс және нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін талдау.
16. Тұрғын үй-азаматтық кешеннің ақпараттық үлгісіне енгізілген (бар болса) тұрғын үй-азаматтық кешен объектілерінің құрылысын дайындау бойынша мәліметтерді, құжаттарды және материалдарды талдау, оларды электронды құжат түрінде ұсыну, графикалық және кестелік түрде көрсету.

17. Выбирать эффективные приемы производственной коммуникации в строительной организации.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования к строительству, реновации, строительных объектов жилищно-гражданского комплекса.
3. Классификация объектов жилищно-гражданского комплекса.
4. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к содержанию проекта организации строительства объектов жилищно-гражданского комплекса и проекта производства работ.
5. Строительные системы и технологии строительства.
6. Тенденции технологического и технического развития строительного производства.
7. Виды материально-технических ресурсов строительного производства, методы их применения.
8. Критерии оценки эффективности использования финансовых, имущественных и материально-технических ресурсов строительного производства.
9. Принципы, методы и средства организации производственной деятельности строительной организации.
10. Типы организационно-административной структуры производственной деятельности в строительной организации.
11. Профессионально-квалификационная структура строительного производства.
12. Методы и средства управления проектами в строительстве.
13. Требования к оформлению, порядок согласования и утверждения локальных распорядительных, технических нормативных документов, регулирующих производственную деятельность строительной организации.
14. Состав показателей производственной деятельности в строительстве.
15. Требования нормативных правовых актов в области строительства и гражданско-правовых отношений, нормативных технических и руководящих документов к организации строительного подряда.
16. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к технологическим процессам производства отдельных этапов, видов и комплексов строительных работ, выполняемых при строительстве объекта жилищно-гражданского комплекса, в том числе работ по сносу объекта жилищно-гражданского комплекса.
17. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности и гражданско-правовых отношений, нормативных технических и руководящих документов к обязательствам сторон договора строительного подряда при организации строительного подряда и к порядку осуществления договорных взаимоотношений с субподрядными строительными организациями.

17. Құрылыс ұйымындағы өндірістік байланыстың тиімді әдістерін таңдау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері мен құжаттары.
2. Нормативтік құқықтық актілердің, тұрғын үй-азаматтық кешеннің құрылысын, жөндеуін, құрылыс жобаларын техникалық реттеу жүйесінің құжаттарының талаптары.
3. Тұрғын үй-азаматтық кешен объектілерінің классификациясы.
4. Тұрғын үй-азаматтық кешен объектілерінің құрылысын ұйымдастыру жобасының және жұмыстарды орындау жобасының мазмұнына нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары.
5. Құрылыс жүйелері және құрылыс технологиялары.
6. Құрылыс өндірісінің технологиялық және техникалық даму тенденциялары.
7. Құрылыс өндірісінің материалдық-техникалық ресурстарының түрлері, оларды пайдалану әдістері.
8. Құрылыс өндірісінің қаржылық, мүліктік және материалдық-техникалық ресурстарын пайдалану тиімділігін бағалау критерийлері.
9. Құрылыс ұйымының өндірістік қызметін ұйымдастырудың принциптері, әдістері мен құралдары.
10. Құрылыс ұйымындағы өндірістік қызметтің ұйымдық-әкімшілік құрылымының түрлері.
11. Құрылыс өндірісінің кәсіби біліктілік құрылымы.
12. Құрылыстағы жобаны басқарудың әдістері мен құралдары.
13. Құрылыс ұйымының өндірістік қызметін реттейтін жергілікті әкімшілік-техникалық нормативтік құжаттарды тіркеуге, келісу және бекіту тәртібіне қойылатын талаптар.
14. Құрылыстағы өндірістік белсенділік көрсеткіштерінің құрамы.
15. Құрылыс және азаматтық-құқықтық қатынастар саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң, құрылыс мердiгерлiгiн ұйымдастыру жөнiндегi нормативтiк-техникалық және әдістемелік құжаттардың талаптары.
16. Тұрғын үй-азаматтық кешен құрылысы кезінде орындалатын құрылыс жұмыстарының жекелеген кезеңдерін, түрлері мен кешендерін өндірудің технологиялық процестеріне нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары. нысан, оның ішінде тұрғын үй-азаматтық кешен объектісін бұзу жұмыстары.
17. Нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі және азаматтық-құқықтық қатынастар саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының, құрылыс мердігерлік шарты тараптарының құрылыс мердігерлік шартын ұйымдастыру кезіндегі міндеттемелері бойынша нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттардың талаптары қосалқы мердігер құрылыс ұйымдарымен шарттық қатынастарды жүзеге асыру тәртібі.

18. Требования нормативных правовых актов и руководящих документов в области специальной оценки условий труда к порядку проведения и документальному оформлению специальной оценки условий труда.
19. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к основаниям, порядку получения и оформлению необходимых разрешений на строительство объекта жилищно-гражданского комплекса.
20. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к составу и оформлению исполнительной и учетной документации для подготовки строительства объекта жилищно-гражданского комплекса.
21. Методы и средства сметного нормирования и ценообразования в строительстве.
22. Специализированные программные средства, используемые для ведения исполнительной и учетной документации в строительстве.
23. Средства и методы внесения, хранения, обмена и передачи электронных документов информационной модели жилищно-гражданского комплекса (при ее наличии).
24. Форматы представления электронных документов информационной модели жилищно-гражданского комплекса (при ее наличии).
25. Методы и средства деловой переписки и производственной коммуникации в строительстве.
26. Правила и стандарты системы контроля (менеджмента) качества в строительной организации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Приемка и сдача в эксплуатацию объектов жилищно-гражданского комплекса при реновации.
Умения:
1. Анализировать комплектность исполнительной документации по объекту жилищно-гражданского комплекса, строительство которого завершено, для его приемки и сдачи в эксплуатацию.
2. Анализировать соответствие объекта жилищно-гражданского комплекса, строительство которого завершено, требованиям проектной и подготовленной на ее основе рабочей документации, результатам инженерных изысканий, требованиям градостроительного плана земельного участка, технических регламентов.
3. Анализировать допущенные отступления от требований нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации, проекта сноса жилищно-гражданского комплекса, выявленные в процессе сдачи и приемки объекта жилищно-гражданского комплекса, строительство которого завершено, определять состав оперативных мер по их устранению.
4. Применять требования к порядку предъявления объекта жилищно-гражданского комплекса, строительство которого завершено, государственному м местному органу исполнительной власти РК, органу местного самоуправления или уполномоченной организации, выдавшим разрешение на строительство.

18. Еңбек жағдайларын арнайы бағалауды жүргізу және құжаттау тәртібіне арналған еңбек жағдайларын арнайы бағалау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және нормативтік құжаттардың талаптары.
19. Тұрғын үй-азаматтық кешен объектісін салуға қажетті рұқсаттарды алу және беру негіздеріне, тәртібіне қала құрылысы қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары.
20. Тұрғын үй-азаматтық кешен объектiсiнiң құрылысын дайындау бойынша атқарушылық және есептiк құжаттаманы құру және ресiмдеу үшiн нормативтiк құқықтық актiлердiң, қала құрылысы қызметi саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесi құжаттарының талаптары.
21. Құрылыстағы сметалық реттеу және баға белгілеу әдістері мен құралдары.
22. Құрылыста атқарушылық және бухгалтерлік құжаттаманы жүргізу үшін қолданылатын арнайы бағдарламалық құралдар.
23. Тұрғын үй-азаматтық кешеннің ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды енгізу, сақтау, алмасу және беру құралдары мен әдістері (бар болса).
24. Тұрғын үй-азаматтық кешеннің ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды ұсыну пішімдері (бар болса).
25. Құрылыстағы іскерлік хат алмасу және өндірістік коммуникация әдістері мен құралдары.
26. Құрылыс ұйымындағы сапаны бақылау (басқару) жүйесінің ережелері мен стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жөндеу кезінде тұрғын үй-азаматтық кешен объектілерін қабылдау және пайдалануға беру.
Машықтар:
1. Құрылысы аяқталған тұрғын үй-азаматтық кешен объектісін қабылдау және пайдалануға беру бойынша құжаттаманың толықтығын талдау.
2. Құрылысы аяқталған тұрғын үй-азаматтық кешен объектiсiнiң оның негiзiнде дайындалған жобалау және жұмыс құжаттамасының талаптарына, инженерлiк зерттеулер нәтижелерiне, қала құрылысы жоспарының талаптарына сәйкестiгiне талдау жасау. жер учаскесі, техникалық регламенттер.
3. Нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының, жобалау, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттаманың, тұрғын үй-азаматтық кешеннің бұзылуына арналған жобаның талаптарынан ауытқуларды талдау. құрылысы аяқталған тұрғын үй-азаматтық кешен объектісін тапсыру және қабылдау процесі, оларды жою жөніндегі жедел іс-шаралардың құрамын айқындау.
4. Құрылысы аяқталған тұрғын үй-азаматтық кешен объектiсiн Қазақстан Республикасының мемлекеттiк және жергiлiктi атқарушы органына, жергiлiктi мемлекеттiк органға немесе құрылысқа рұқсат берген уәкiлеттi ұйымға ұсыну тәртiбiне қойылатын талаптарды қолдану.

5. Применять требования к оформлению исполнительной документации при консервации незавершенного объекта жилищно-гражданского комплекса.
6. Формировать сведения, документы и материалы по объекту жилищно-гражданского комплекса, строительство которого завершено, включаемые в информационную модель объекта жилищно-гражданского комплекса (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде, в том числе представлять графическую часть исполнительной документации в виде трехмерной модели.
7. Выбирать эффективные методы производственной коммуникации..
Знания:
1. Комплектность исполнительной документации по объекту жилищно-гражданского комплекса, строительство которого завершено, для его приемки и сдачи в эксплуатацию
2. Требования нормативных правовых актов, документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации.
3. Документы и материалы по объекту жилищно-гражданского комплекса, строительство которого завершено, включаемые в информационную модель объекта жилищно-гражданского комплекса (при ее наличии).
4. Методы производственной коммуникации.
5. Технологические, организационно-экономические и конструкторские знания и умений, позволяющих системно и эффективно вести реновацию строительных объектов.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Знания в одной из областей: архитектура, проектирование, гражданское строительство, передовое материаловедение, владеть английским языком.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства проекта
32. Карточка профессии "Инженер энергосберегающих технологий":
Код группы:
2151-1*
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Инженер энергосберегающих технологий
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 100. Энергоменеджер (Энергоаудитор).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее трех лет в области энергосбережения и повышения энергетической эффективности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
2151-1-001 Инженер-электрик
Основная цель деятельности:
Повышение энергетической эффективности, экономически и технологически обоснованное снижение объемов потребляемых энергетических ресурсов в организациях.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

5. Тұрғын үй-азаматтық кешеннің аяқталмаған объектісін консервациялау кезінде құрылыстық құжаттаманы дайындауға қойылатын талаптарды қолдану.
6. Құрылысы аяқталған, тұрғын үй-азаматтық кешен объектiсiнiң ақпараттық үлгiсiне енгiзiлген тұрғын үй-азаматтық кешен объектiсi туралы мәлiметтердi, құжаттарды және материалдарды электрондық құжат нысанында қалыптастыру, оларды экранға шығару графикалық және кестелік нысанда, оның ішінде үш өлшемді модель түрінде құрастырылған құжаттаманың графикалық бөлігін ұсыну.
7. Өндірістік байланыстың тиімді әдістерін таңдау.
1. Құрылысы аяқталған тұрғын үй-азаматтық кешен объектiсiн қабылдау және пайдалануға беру жөнiндегi құжаттаманың құрамы.
2. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі, жобалау, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттама саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, құжаттардың талаптары.
3. Тұрғын үй-азаматтық кешен объектiсiнiң ақпараттық үлгiсiне енгiзiлген құрылысы аяқталған тұрғын үй-азаматтық кешен объектiсi бойынша құжаттар мен материалдар (бар болса).
4. Өндірістік байланыс әдістері.
5. Құрылыс объектілерін жүйелі және тиімді жаңартуға мүмкіндік беретін технологиялық, ұйымдастырушылық, экономикалық және конструкторлық білім мен дағдылар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Бір саладағы білім: Сәулет, жобалау, азаматтық құрылыс, озық материалтану, ағылшын тілін меңгеру.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
35. Кәсіптің карточкасы "Энергия үнемдеу технологиялары инженері":
Топтың коды:
2151-1*
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Энергия үнемдеу технологиялары инженері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Энергоменеджер (Энергоаудитор).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Энергия үнемдеу және энергетикалық тиімділікті арттыру саласында кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2151-2-023 Энергия тиімділігі жөніндегі инженер-зерттеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Энергия тиімділігін арттыру, ұйымдарда тұтынылатын энергия ресурстарының көлемін экономикалық және технологиялық негізделген қысқарту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Обеспечение учета и контроля данных об объемах потребляемых энергетических ресурсов и воды в организации.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение учета и контроля данных об объемах потребляемых энергетических ресурсов и воды в организации.
Навык 1:
Определение объемов потребления энергетических ресурсов и воды по процессам и объектам организации.
Умения:
1. Определять методы измерений потребления энергетических ресурсов и воды в соответствии с областью применения.
2. Определять границы измерения потребления энергетических ресурсов и воды в соответствии с нормативно-технической документацией.
3. Определять факторы, влияющие на потребление энергетических ресурсов и воды в организации.
4. Подготавливать измерительные приборы для измерения потребления энергетических ресурсов и воды.
5. Использовать измерительное оборудование.
6. Применять специализированное программное обеспечение для обработки полученных данных.
Знания:
1. Правила проведения технического обследования объектов и процессов, используемых в организации.
2. Нормативно-технические и методические материалы в области проведения измерений и верификации объемов потребления энергетических ресурсов и воды.
3. Методы нормирования расходов энергетических ресурсов и воды на единицу продукции, произведенной работы (услуги).
4. Основные принципы работы оборудования и систем, входящих в состав оборудования, потребляющих энергетические ресурсы и воду.
5. Назначение и порядок применения приборов, инструментов, материалов, приспособлений, необходимых для выполнения работ по измерению и верификации потребления энергетических ресурсов и воды.
6. Основные методы проведения измерений и верификации потребления энергетических ресурсов и воды.
7. Порядок формирования отчетности по результатам измерения и верификации потребления энергетических ресурсов и воды.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Обеспечение декларирования потребления энергетических ресурсов и воды в организации.
Умения:
1. Обрабатывать и систематизировать полученные исходные данные о потреблении энергетических ресурсов и воды.
2. Производить оценку технической и договорной документации и сопроводительных документов.
3. Рассчитывать энергетические показатели оборудования и систем, объемы потребления энергоресурсов и воды в соответствии с нормативными показателями.
4. Составлять и оформлять декларацию о потреблении энергетических ресурсов и воды.
5. Использовать данные бухгалтерской, управленческой отчетности для заполнения декларации о потреблении энергетических ресурсов и воды.

1. Ұйымда тұтынылатын энергия ресурстары мен су көлемі туралы мәліметтерді есепке алу мен бақылауды қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйымда тұтынылатын энергия ресурстары мен су көлемі туралы мәліметтерді есепке алу мен бақылауды қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Ұйымның процестері мен объектілері бойынша энергия мен суды тұтыну көлемдерін анықтау.
Машықтар:
1. Қолданбаға сәйкес энергия мен суды тұтынуды өлшеу әдістерін анықтау.
2. Нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес энергия ресурстары мен суды тұтынуды өлшеу шекараларын анықтау.
3. Ұйымда энергия ресурстары мен суды тұтынуға әсер ететін факторларды анықтау.
4. Энергия мен су шығынын өлшеуге арналған өлшеу құралдарын дайындау.
5. Өлшеу құралдарын қолдану.
6. Алынған деректерді өңдеу үшін арнайы бағдарламалық құралды пайдалану.
Білімдер:
1. Ұйымда қолданылатын объектілер мен процестерге техникалық байқау жүргізу ережелері.
2. Энергия ресурстары мен суды тұтыну көлемдерiн өлшеу және тексеру саласындағы нормативтiк-техникалық және әдiстемелiк материалдар.
3. Орындалатын өнімнің, жұмыстың (қызметтің) бірлігіне энергия ресурстары мен суды тұтынуды нормалау әдістері.
4. Энергетикалық ресурстар мен суды тұтынатын жабдыққа кіретін жабдықтар мен жүйелердің негізгі жұмыс принциптері.
5. Энергетикалық ресурстар мен суды тұтынуды өлшеу және тексеру жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін қажетті аспаптарды, құралдарды, материалдарды, құрылғыларды пайдаланудың мақсаты мен тәртібі.
6. Энергия мен суды тұтынуды өлшеу және тексерудің негізгі әдістері.
7. Энергия мен суды тұтынуды өлшеу және тексеру нәтижелері бойынша есептерді жасау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ұйымда энергия мен суды тұтыну декларациясын қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Энергия ресурстары мен суды тұтыну бойынша алынған бастапқы мәліметтерді өңдеу және жүйелеу.
2. Техникалық және шарттық құжаттаманы және ілеспе құжаттарды бағалау.
3. Стандартты көрсеткіштерге сәйкес жабдық пен жүйелердің энергетикалық өнімділігін, энергия мен суды тұтыну көлемдерін есептеу.
4. Энергетикалық ресурстар мен суды тұтыну туралы декларацияны жасау және ресімдеу.
5. Энергия ресурстары мен суды тұтыну туралы декларацияны толтыру үшін бухгалтерлік және басқарушылық есеп деректерін пайдалану.

6. Применять специализированное программное обеспечение для заполнения декларации о потреблении энергетических ресурсов и воды.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, техническая документация в области энергосбережения и повышения энергетической эффективности.
2. Нормативные правовые акты, регламентирующие порядок представления декларации о потреблении энергетических ресурсов и воды.
3. Методы нормирования расхода энергетических ресурсов и воды на единицу продукции, произведенной работы (услуги).
4. Правила заполнения форм декларации о потреблении энергетических ресурсов и воды.
5. Процедура разработки, согласования, утверждения и хранения локальной документации.
6. Порядок работы в государственной информационной системе в области энергосбережения и повышения энергетической эффективности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
33. Карточка профессии "Инженер по техническому надзору":
Код группы:
2142-4
Код наименования занятия:
2142-4-005
Наименование профессии:
Инженер по техническому надзору
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 71. Инженер по надзору за строительством.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее трех лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
2142-4-004 Инженер по надзору за строительством
Основная цель деятельности:
Обеспечение качественного выполнения работ по строительству, реконструкции и демонтажу объектов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

6. Энергетикалық ресурстар мен суды тұтыну туралы декларацияны толтыру үшін арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану.
Білімдер:
1. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы нормативтік құқықтық актілер, техникалық құжаттама.
2. Энергетикалық ресурстар мен суды тұтыну туралы декларацияны табыс ету тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
3. Орындалатын өнімнің, жұмыстың (қызметтің) бірлігіне энергия ресурстары мен суды тұтынуды нормалау әдістері.
4. Энергетикалық ресурстар мен суды тұтыну туралы декларация нысандарын толтыру қағидалары.
5. Жергілікті құжаттаманы әзірлеу, бекіту, бекіту және сақтау тәртібі
6. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мемлекеттік ақпараттық жүйеде жұмыс істеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
36. Кәсіптің карточкасы "Техникалық қадағалау жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2142-4
Қызмет атауының коды:
2142-4-005
Кәсіптің атауы:
Техникалық қадағалау жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Құрылысты қадағалау жөніндегі инжене.р
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2142-4-004 Құрылысты қадағалау жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылыс, қайта құру және демонтаждау жұмыстарының сапалы орындалуын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Организация строительства и осуществления строительного контроля, реконструкции и демонтажа зданий.
2. Руководство организацией строительства и осуществлением строительного контроля, реконструкции и демонтажа зданий.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация строительства и осуществления строительного контроля, реконструкции и демонтажа зданий.
Навык 1:
Организация подготовки производства строительства, реконструкции и демонтажа.
Умения:
1. Определять соответствие материалов, оборудования, инструментов, приспособлений отраслевым требованиям.
2. Планировать производственную деятельность.
3. Использовать нормативную документацию по подготовке производства.
4. Составлять заявки на материально-техническое обеспечение.
Знания:
1. Порядок разработки и сопровождения производственно-технической документации.
2. Порядок разработки планов строительства, реконструкции и демонтажа.
3. Методы планирования работ при строительстве, реконструкции и демонтаже.
4. Технология строительных работ.
5. Номенклатура и свойства материалов, применяемых в строительных конструкциях.
6. Порядок разработки, согласования, оформления и утверждения проектной документации.
7. Требования охраны труда.
8. Нормы и правила пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Контроль организации строительства и осуществления строительного контроля при строительстве, реконструкции и демонтаже.
Умения:
1. Контролировать разработку и принимать документацию по организации строительства и осуществления строительного контроля, реконструкции и демонтажа.
2. Анализировать материально-техническое обеспечение выполняемых работ.
3. Анализировать и систематизировать техническую документацию.
4. Осуществлять контроль качества выполнения работ в соответствии с нормативными документами.
Знания:
1. Порядок разработки и сопровождения производственно-технической документации.
2. Методы планирования работ при строительстве, реконструкции и демонтаже.
3. Технология строительных работ.
4. Номенклатура и свойства материалов, применяемых в строительных конструкциях.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Руководство организацией строительства и осуществлением строительного контроля, реконструкции и демонтажа зданий.
Навык 1:
Руководство подготовкой производства строительства, реконструкции и демонтажа.
Умения:
1. Использовать нормативную документацию по подготовке производства.
2. Выдавать производственные задания работникам подготовки производства и контролировать их выполнение.
3. Разрабатывать графики работы работников подготовки производства.

1. Құрылысты және құрылысты бақылауды ұйымдастыру, ғимараттарды реконструкциялау және демонтаждау.
2. Құрылысты ұйымдастыруды басқару және құрылысты бақылауды жүзеге асыру, ғимараттарды реконструкциялау және демонтаждау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құрылысты және құрылысты бақылауды ұйымдастыру, ғимараттарды реконструкциялау және демонтаждау.
Дағды 1:
Құрылысқа, реконструкцияға және демонтажға дайындықты ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Материалдардың, жабдықтардың, аспаптардың, құрылғылардың салалық талаптарға сәйкестігін анықтау.
2. Өндірістік қызметті жоспарлау.
3. Өндірісті дайындау үшін нормативтік құжаттаманы қолдану.
4. Логистикаға сұраныс жасау.
Білімдер:
1. Өндірістік-техникалық құжаттаманы әзірлеу және жүргізу тәртібі.
2. Құрылыс, реконструкциялау және демонтаждау жоспарларын әзірлеу тәртібі.
3. Құрылыс, қайта құру және демонтаждау кезіндегі жұмыстарды жоспарлау әдістері.
4. Құрылыс технологиясы.
5. Құрылыс конструкцияларында қолданылатын материалдардың номенклатурасы мен қасиеттері.
6. Жобалық құжаттаманы әзірлеу, келісу, ресімдеу және бекіту тәртібі.
7. Еңбек қауіпсіздігі талаптары.
8. Өрт қауіпсіздігі стандарттары мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрылысты ұйымдастыруды бақылау және құрылыс, қайта құру және демонтаждау кезінде құрылысты бақылау.
Машықтар:
1. Құрылысты және құрылысты бақылауды, реконструкциялауды және демонтажды ұйымдастыру бойынша құжаттамаларды әзірлеуді бақылау және қабылдау.
2. Орындалған жұмыстың материалдық-техникалық қамтамасыз етілуіне талдау жасау.
3. Техникалық құжаттаманы талдау және жүйелеу.
4. Нормативтік құжаттарға сәйкес жұмыс сапасын бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Өндірістік-техникалық құжаттаманы әзірлеу және жүргізу тәртібі.
2. Құрылыс, қайта құру және демонтаждау кезіндегі жұмыстарды жоспарлау әдістері.
3. Құрылыс технологиясы.
4. Құрылыс конструкцияларында қолданылатын материалдардың номенклатурасы мен қасиеттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Құрылысты ұйымдастыруды басқару және құрылысты бақылауды жүзеге асыру, ғимараттарды реконструкциялау және демонтаждау.
Дағды 1:
Құрылысқа, реконструкцияға және демонтажға дайындықты басқару.
Машықтар:
1. Өндірісті дайындау үшін нормативтік құжаттарды пайдалану.
2. Өндіріс алдындағы жұмысшыларға өндірістік тапсырмалар беру және олардың орындалуын бақылау.
3. Өндіріс алдындағы жұмысшылардың жұмыс кестесін жасау.

4. Распределять работы и определять уровни ответственности работников подготовки производства.
5. Осуществлять планирование производственной деятельности.
6. Анализировать и планировать производственную деятельность.
7. Предлагать конструктивные решения.
8. Передавать опыт и оказывать помощь работникам.
Знания:
1. Порядок разработки и сопровождения производственно-технической документации.
2. Технология строительных работ.
3. Номенклатура и свойства материалов, применяемых в строительных конструкциях.
5. Порядок разработки, согласования, оформления и утверждения проектной документации.
6. Порядок составления проектной документации.
7. Требования охраны труда.
8. Нормы и правила пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Координация деятельности подрядных строительных организаций.
Умения:
1. Контролировать сроки и качество выполнения работ подрядными строительными организациям.
2. Принимать и вводить в эксплуатацию объекты, законченные строительством.
3. Согласовывать и контролировать планы работы подрядных строительных организаций.
4. Контролировать соблюдение требований охраны окружающей среды.
5. Распределять работы подрядным строительным организациям.
6. Предлагать конструктивные решения.
7. Передавать опыт и оказывать помощь работникам.
Знания:
1. Порядок разработки и сопровождения производственно-технической документации.
2. Порядок разработки планов строительства, реконструкции и демонтажа.
3. Методы планирования работ при строительстве, реконструкции и демонтаже.
4. Экономика и организация строительства.
5. Порядок составления проектной документации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Руководство производственно-хозяйственной деятельностью подразделений.
Умения:
1. Анализировать принимаемые решения и прогнозировать их последстви.
2. Планировать и анализировать использование материально-технических ресурсов.
3. Рационально распределять материально-технические и трудовые ресурсы.
4. Анализировать графики, программы, техническую и исполнительную документацию.
5. Оформлять и сопровождать действие лицензий и разрешительных документов.
6. Планировать производственные задания и контролировать их выполнение, оценивать деятельность и мотивацию работников.
7. Осуществлять деятельность в соответствии с нормативными документами.
8. Контролировать соблюдение требований охраны окружающей среды.
9. Предлагать конструктивные решения.
10. Передавать опыт и оказывать помощь работникам.
Знания:
1. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
2. Порядок разработки, согласования, оформления и утверждения проектной документации.

4. Жұмысты бөлу және өндіріс алдындағы жұмысшылардың жауапкершілік деңгейлерін анықтау.
5. Өндірістік қызметті жоспарлау
6. Өндірістік қызметті талдау және жоспарлау.
7. Конструктивті шешімдерді ұсыну
8. Жұмыс тәжірибесін беру және қызметкерлерге көмек көрсету.
Білімдер:
1. Өндірістік-техникалық құжаттаманы әзірлеу және жүргізу тәртібі.
2. Құрылыс технологиясы.
3. Құрылыс конструкцияларында қолданылатын материалдардың номенклатурасы мен қасиеттері.
5. Жобалық құжаттаманы әзірлеу, келісу, ресімдеу және бекіту тәртібі.
6. Жобалық құжаттаманы ресімдеу тәртібі.
7. Еңбек қауіпсіздігі талаптары.
8. Өрт қауіпсіздігі стандарттары мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Мердігерлік құрылыс ұйымдарының қызметін үйлестіру.
Машықтар:
1. Құрылыс мердігерлерімен орындалатын жұмыстардың мерзімі мен сапасын қадағалау.
2. Аяқталған құрылыс нысандарын қабылдау және пайдалануға беру.
3. Мердігер құрылыс ұйымдарының жұмыс жоспарларын үйлестіру және бақылау.
4. Қоршаған ортаны қорғау талаптарының сақталуын қадағалау.
5. Жұмыстарды құрылыс мердігерлеріне бөлу.
6. Конструктивті шешімдерді ұсыну
7. Жұмыс тәжірибесін беру және қызметкерлерге көмек көрсету.
Білімдер:
1. Өндірістік-техникалық құжаттаманы әзірлеу және жүргізу тәртібі.
2. Құрылыс, реконструкциялау және демонтаждау жоспарларын әзірлеу тәртібі.
3. Құрылыс, қайта құру және демонтаждау кезіндегі жұмыстарды жоспарлау әдістері.
4. Құрылыстың экономикасы және ұйымдастырылуы.
5. Жобалық құжаттаманы ресімдеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Бөлімшелердің өндірістік-шаруашылық қызметін басқару.
Машықтар:
1. Қабылданған шешімдерді талдап, олардың салдарын болжау.
2. Материалдық-техникалық ресурстарды пайдалануды жоспарлау және талдау.
3. Материалдық-техникалық және еңбек ресурстарын ұтымды бөлу.
4. Кестелерді, бағдарламаларды, техникалық және атқарушы құжаттаманы талдау.
5. Лицензиялар мен рұқсаттарды дайындау және олардың жарамдылығын сақтау.
6. Өндірістік тапсырмаларды жоспарлау және олардың орындалуын бақылау, жұмысшылардың іс-әрекеті мен ынтасын бағалау.
7. Нормативтік құжаттарға сәйкес қызметті жүзеге асыру.
8. Қоршаған ортаны қорғау талаптарының сақталуын бақылау.
9. Конструктивті шешімдерді ұсыну.
10. Жұмыс тәжірибесін беру және қызметкерлерге көмек көрсету.
Білімдер:
1. Шаруашылық және қаржылық шарттарды жасау және орындау тәртібі.
2. Жобалық құжаттаманы әзірлеу, келісу, ресімдеу және бекіту тәртібі.

3. Экономика и организация строительства.
4. Принципы разрешения конфликтных ситуаций.
5. Технология и методики оценки работников.
6. Методы эффективной коммуникаци.
8. Принципы корпоративной и организационной культуры в атомной отрасли.
9. Принципы управления коллективом и работы в команде.
10. Технология принятия решений.
11. Требования охраны труда.
12. Нормы и правила пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
34. Карточка профессии "Прораб с навыками работы в BIM":
Код группы:
7100-0*
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Прораб с навыками работы в BIM
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 42. Производитель работ (прораб).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы в строительстве на инженерно-технических должностях не менее трех лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7100-0-012 Прораб строительного жилья
Основная цель деятельности:
Организация производства видов и отдельных этапов работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту (далее - строительство), сносу объектов капитального строительства, элементов, конструкций и частей объектов капитального строительства, сетей инженерно-технического обеспечения и их участков.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

3. Құрылыстың экономикасы және ұйымдастырылуы.
4. Қақтығыстарды шешу принциптері.
5. Қызметкерлерді бағалау технологиясы мен әдістері.
6. Тиімді қарым-қатынас әдістері.
8. Атом өнеркәсібіндегі корпоративтік және ұйымдастырушылық мәдениеттің принциптері.
9. Топты басқару және топтық жұмыс принциптері.
10. Шешім қабылдау технологиясы.
11. Еңбек қауіпсіздігі талаптары.
12. Өрт қауіпсіздігі стандарттары мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
37. Кәсіптің карточкасы "BIM дағдылары бар құрылыс прорабы":
Топтың коды:
7100-0*
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
BIM дағдылары бар құрылыс прорабы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
Жұмыстарды өндіруші (прораб).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Инженерлік-техникалық лауазымдарда құрылыстағы жұмыс тәжірибесі кемінде үш жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7100-0-012 Тұрғын үй құрылысының прорабы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылыс, реконструкциялау, күрделі жөндеу (бұдан әрі - құрылыс), күрделі құрылыс объектілерін, күрделі құрылыс объектілерінің элементтерін, құрылымдары мен бөліктерін, инженерлік қамтамасыз ету желілерін және олардың учаскелерін бұзу бойынша жұмыс түрлері мен жекелеген кезеңдерін өндіруді ұйымдастыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда.
2. Организация производства видов строительных работ.
3. Организация производства отдельных этапов строительных работ.
4. Организация строительства объектов капитального строительства.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда.
Навык 1:
Соблюдение требований действующего законодательства по охране труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиене труда.
Умения:
1. Осуществлять производственную коммуникацию по вопросам подготовки к производству вида строительных работ.
2. Определять участки производства видов строительных работ, рабочие места, находящиеся под воздействием вредных и (или) опасных факторов производства этапа строительных работ;
3. Определять необходимый перечень коллективных и индивидуальных средств защиты работников от вредных и опасных факторов производства этапа строительных работ;
4. Оформлять документацию по исполнению требований охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды при производстве этапа строительных работ;
5. Составлять перечень строительных работ повышенной опасности при производстве этапа строительных работ.
Знания:
1. Требования нормативных технических и руководящих документов по охране труда, пожарной безопасности и охране окружающей среды при производстве строительных работ;
2. Вредные и опасные факторы воздействия производства вида строительных работ на работников и окружающую среду, методы и средства их минимизации и предотвращения;
3. Методы и средства производственной коммуникации в строительстве;
4. Меры административной и уголовной ответственности, применяемые при нарушении требований охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды;
5. Требования нормативных правовых актов и руководящих документов в области специальной оценки условий труда к порядку проведения и документальному оформлению специальной оценки условий труда;
6. Виды строительных работ и (или) профессий, для допуска к которым необходимо наличие документов, подтверждающих допуск к производству строительных работ повышенной опасности;
7. Виды строительных работ повышенной опасности при производстве этапа строительных работ, для допуска к которым необходимо оформлять наряд-допуск.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Организация производства видов строительных работ.
Навык 1:
Подготовка к производству видов строительных работ.
Умения:

1. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптарын сақтау.
2. Құрылыс жұмыстарының түрлерін өндіруді ұйымдастыру.
3. Құрылыс жұмыстарының жеке кезеңдерін өндіруді ұйымдастыру.
4. Күрделі құрылыс объектілерінің құрылысын ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптарын сақтау.
Дағды 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы бойынша қолданыстағы заңнама талаптарын сақтау.
Машықтар:
1. Құрылыс жұмыстарының бір түрін өндіруге дайындық бойынша өндірістік байланысты жүзеге асыру;
2. Құрылыс жұмыстарының түрлерін өндіру аймақтарын, құрылыс жұмыстары кезеңінде зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерінен болатын жұмыс орындарын анықтау;
3. Құрылыс кезеңінде жұмысшыларды зиянды және қауіпті өндірістік факторлардан қорғаудың ұжымдық және жеке құралдарының қажетті тізбесін анықтау;
4. Құрылыс кезеңінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау бойынша құжаттаманы ресімдеу;
5. Құрылыс кезеңінде жоғары қауіпті құрылыс жұмыстарының тізімін жасау.
Білімдер:
1. Құрылыс жұмыстары кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттардың талаптары;
2. Құрылыс жұмыстары түрінің жұмысшыларға және қоршаған ортаға әсерінің зиянды және қауіпті факторлары, оларды азайту және болдырмау әдістері мен құралдары;
3. Құрылыстағы өндірістік байланыстың әдістері мен құралдары;
4. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау талаптарын бұзған жағдайда қолданылатын әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік шаралары;
5. Еңбек жағдайларын арнайы бағалауды жүргізу және құжаттау тәртібіне арналған еңбек жағдайларын арнайы бағалау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және нормативтік құжаттардың талаптары;
6. Жiберу үшiн қауiптi құрылыс жұмыстарына жiберiлгенiн растайтын құжаттардың болуы қажет құрылыс жұмыстарының түрлерi және (немесе) кәсiптер;
7. Құрылыс кезеңiндегi қауiптiлiгi жоғары құрылыс жұмыстарының түрлерi, оларға рұқсат беру үшiн рұқсат беру қажет.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Құрылыс жұмыстарының түрлерін өндіруді ұйымдастыру.
Дағды 1:
Құрылыс жұмыстарының түрлерін өндіруге дайындау.
Машықтар:

1. Читать и анализировать техническую документацию в строительстве в объеме, необходимом для производства вида строительных работ;
2. Определять порядок выполнения и рассчитывать объемы подготовительных работ на участке производства вида строительных работ;
3. Разрабатывать планы подготовительных работ на участке производства вида строительных работ;
4. Проверять наличие и эксплуатационные характеристики коллективных и индивидуальных средств защиты работников от вредных и опасных факторов производства вида строительных работ;
5. Оформлять наряд-допуск на строительные работы повышенной опасности;
6. Оформлять исполнительную и иную документацию по подготовке участка производства вида строительных работ;
7. Представлять сведения, документы и материалы по подготовке производства вида строительных работ, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к организации и технологическому процессу производства вида строительных работ, в том числе работ по сносу объектов капитального строительства;
2. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и последовательности выполнения подготовительных работ на участке производства вида строительных работ;
3. Методы и средства планирования подготовительных работ на участке производства вида строительных работ;
4. Требования нормативных технических и руководящих документов к оформлению наряда-допуска на строительные работы повышенной опасности;
5. Требования нормативных технических и руководящих документов к составу и оформлению исполнительной и иной документации по подготовке производства вида строительных работ;
6. Основные специализированные программные средства, используемые для ведения исполнительной и иной документации в строительстве;
7. Средства и методы внесения, хранения, обмена и передачи электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии);
8. Форматы представления электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Оперативное управление производством видов строительных работ.
Умения:
1. Определять последовательность и рассчитывать объемы производственных заданий при производстве вида строительных работ;

1. Құрылыс жұмыстарының түрін орындау үшін қажетті көлемде құрылыстағы техникалық құжаттаманы оқу және талдау;
2. Құрылыс жұмыстарының түрі жүргізіліп жатқан учаскедегі дайындық жұмыстарының орындалу ретін анықтау және көлемін есептеу;
3. Құрылыс жұмыстарының түрі жүргізілетін учаскеде дайындық жұмыстарының жоспарларын әзірлеу;
4. Жұмысшыларды құрылыс жұмыстары түріндегі зиянды және қауіпті өндірістік факторлардан қорғаудың ұжымдық және жеке құралдарының болуын және өнімділік сипаттамаларын тексеру;
5. Қауіпті құрылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру;
6. Құрылыс жұмыстарының түріне учаскені дайындау үшін атқарушылық және басқа құжаттаманы ресімдеу;
7. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне (бар болса) енгізілген құрылыс жұмыстарының түрін өндіру бойынша мәліметтерді, құжаттарды және материалдарды электрондық құжаттар түрінде ұсыну, оларды графикалық және кестелік түрде көрсету.
Білімдер:
1. Құрылыс жұмыстарының түрін өндірудің технологиялық процесін, оның ішінде күрделі құрылыс объектілерін бұзу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және технологиялық процесін жүргізу үшін сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
2. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң, нормативтiк-техникалық құжаттардың құрылыс жұмыстары түрiнiң учаскесiндегi дайындық жұмыстарының құрамы мен реттiлiгiне қойылатын талаптары;
3. құрылыс жұмыстарының түрі жүргізілетін учаскеде дайындық жұмыстарын жоспарлаудың әдістері мен құралдары;
4. Қауіпті құрылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру үшін нормативтік техникалық және әдістемелік құжаттардың талаптары;
5. Құрылыс жұмыстарының түрінің өндірісін дайындауға арналған атқарушылық және басқа құжаттаманың құрамы мен ресімделуіне арналған нормативтік техникалық және әдістемелік құжаттарға қойылатын талаптар;
6. Құрылыста атқарушылық және басқа құжаттаманы жүргізу үшін пайдаланылатын негізгі мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз ету;
7. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды енгізу, сақтау, алмасу және беру құралдары мен әдістері (бар болса);
8. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісінің электрондық құжаттарын ұсыну форматтары (бар болса).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрылыс жұмыстарының өндірістік түрлерін жедел басқару.
Машықтар:
1. Құрылыс жұмыстарының түрін орындау кезінде өндірістік тапсырмалардың реттілігін анықтау және көлемін есептеу;

2. Распределять производственные задания между бригадами, звеньями и отдельными работниками участка производства вида строительных работ с учетом их специализации и квалификации;
3. Разрабатывать и корректировать оперативные планы производства вида строительных работ;
4. Анализировать текущие показатели выполнения производственных заданий и оценивать их соответствие оперативным планам производства вида строительных работ;
5. Рассчитывать потребность в материальных и технических ресурсах, используемых при производстве вида строительных работ;
6. Составлять графики распределения поставленных материальных и технических ресурсов, используемых при производстве вида строительных работ;
7. Осуществлять документальный, визуальный и инструментальный контроль объема (количества) поставленных материальных и технических ресурсов, используемых при производстве вида строительных работ;
8. Оформлять исполнительную и иную документацию в процессе производства вида строительных работ;
9. Представлять сведения, документы и материалы по производству вида строительных работ, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде;
10. Осуществлять производственную коммуникацию по вопросам оперативного управления производством видов строительных работ.
Знания:
1. Методы и средства расчета объемов производственных заданий при производстве вида строительных работ;
2. Методы и средства оперативного планирования производства вида строительных работ;
3. Методы и средства расчета планируемой потребности в трудовых, материальных и технических ресурсах, используемых при производстве вида строительных работ;
4. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к трудоемкости производства вида строительных работ, профессиям и квалификации привлеченных работников;
5. Виды и технические характеристики основных строительных материалов и конструкций, используемых при производстве вида строительных работ;
6. Виды и технические характеристики основного строительного оборудования и инструментов, используемых при производстве вида строительных работ;
7. Виды и технические характеристики строительных машин, механизмов, энергетических установок, транспортных средств, используемых при производстве вида строительных работ;
8. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к складированию и хранению строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, применяемых при производстве вида строительных работ;

2. Құрылыс жұмыстарының түрі жүргізілетін учаскедегі бригадалар, звенолар және жекелеген жұмысшылар арасында олардың мамандануы мен біліктілігін ескере отырып, өндірістік тапсырмаларды бөлу;
3. Құрылыс жұмыстарының түріне операциялық жоспарларды әзірлеу және түзету;
4. Өндірістік тапсырмаларды орындаудың ағымдағы көрсеткіштерін талдау және олардың құрылыс жұмыстарының түрін өндіру бойынша операциялық жоспарларға сәйкестігін бағалау;
5. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде қолданылатын материалдық-техникалық ресурстарға қажеттілікті есептеу;
6. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде пайдаланылатын жеткізілетін материалдық-техникалық ресурстарды бөлу кестесін жасау;
7. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде пайдаланылатын жеткізілетін материалдық-техникалық ресурстардың көлеміне (санына) құжаттық, көрнекі және аспаптық бақылауды жүзеге асыру;
8. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіру процесінде атқарушылық және басқа құжаттаманы ресімдеу;
9. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне (бар болса) енгізілген құрылыс жұмыстарының түрін өндіру туралы ақпаратты, құжаттарды және материалдарды электрондық құжаттар түрінде ұсыну, оларды графикалық және кестелік түрде көрсету;
10. Құрылыс жұмыстарының түрлерін өндіруді жедел басқару мәселелері бойынша өндірістік коммуникацияны жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Құрылыс жұмыстарының түрін орындау кезіндегі өндірістік тапсырмалардың көлемін есептеу әдістері мен құралдары;
2. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруді жедел жоспарлаудың әдістері мен құралдары;
3. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде қолданылатын еңбекке, материалдық-техникалық ресурстарға жоспарлы қажеттілікті есептеу әдістері мен құралдары;
4. Құрылыс жұмыстары түрінің еңбек сыйымдылығына, тартылатын жұмысшылардың кәсіптері мен біліктілігіне қатысты сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
5. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде қолданылатын негізгі құрылыс материалдары мен конструкцияларының түрлері мен техникалық сипаттамалары;
6. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде қолданылатын негізгі құрылыс жабдықтары мен құралдарының түрлері мен техникалық сипаттамалары;
7. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде қолданылатын құрылыс машиналарының, механизмдерінің, электр станцияларының, көлік құралдарының түрлері мен техникалық сипаттамалары;
8. Құрылыс жұмыстарының осы түрін өндіруде пайдаланылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын қоймаға және сақтауға арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;

9. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и оформлению исполнительной и учетной документации производства вида строительных работ;
10. Основные специализированные программные средства, используемые для ведения исполнительной и иной документации в строительстве;
11. Средства и методы внесения, хранения, обмена и передачи электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии);
12. Форматы представления электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Контроль качества производства видов строительных работ.
Умения:
1. Проводить контроль соответствия поставленных для производства вида строительных работ строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования требованиям нормативных технических документов, проектной и рабочей документации;
2. Проводить контроль соответствия складирования и хранения поставленных для производства вида строительных работ строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования требованиям нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
3. Проводить контроль соответствия технологического процесса и результата производства вида строительных работ требованиям нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации;
4. Анализировать результаты контроля качества, устанавливать причины отклонений технологического процесса и результата производства вида строительных работ от требований нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации;
5. Определять состав оперативных мер по устранению обнаруженных при проведении контроля качества отклонений технологии и результатов производства вида строительных работ от требований нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации;
6. Оформлять исполнительную и иную документацию контроля качества производства вида строительных работ;
7. Представлять сведения, документы и материалы контроля качества производства вида строительных работ, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде;

9. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың құрылыс жұмыстарының түрін өндіру бойынша атқарушылық-есептік құжаттаманы құруға және ресімдеуге қойылатын талаптар;
10. Құрылыстағы атқарушылық және басқа құжаттаманы жүргізу үшін пайдаланылатын негізгі мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз ету;
11. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды енгізу, сақтау, алмасу және беру құралдары мен әдістері (бар болса);
12. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісінің электрондық құжаттарын ұсыну форматтары (бар болса).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Құрылыс жұмыстарының өндірістік түрлерінің сапасын бақылау.
Машықтар:
1. Құрылыс жұмыстарының түріне жеткізілетін құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкциялары мен жабдықтарының нормативтік техникалық құжаттардың, жобалау және жұмыс құжаттамаларының талаптарына сәйкестігін бақылау;
2. Құрылыс жұмыстарының түріне жеткізілетін құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын қоймалау мен сақтаудың сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкестігін бақылауды жүзеге асыру;
3. Технологиялық процестің және құрылыс жұмыстары түрінің нәтижесінің сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың, жобалау, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкестігін бақылау;
4. Сапаны бақылау нәтижелерін талдау, технологиялық процестің және құрылыс жұмыстары түрі нәтижесінің сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарынан ауытқу себептерін белгілеу, конструкторлық, жұмыстық және ұйымдастырушылық-технологиялық құжаттама;
5. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң, нормативтiк-техникалық құжаттардың талаптарынан сапасын бақылау кезiнде анықталған құрылыс жұмыстары түрiн өндiру технологиясы мен нәтижелерiнiң ауытқуларын жою жөнiндегi жедел шаралардың құрамын айқындау; конструкторлық, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттама;
6. Құрылыс жұмыстарының түрiнiң өндiрiсiнiң сапасын бақылау үшiн атқарушылық және басқа да құжаттамаларды жасау;
7. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне енгізілген құрылыс жұмыстарының түріне (бар болса) ақпаратты, құжаттарды және сапасын бақылау материалдарын электрондық құжаттар түрінде ұсыну, оларды графикалық және кестелік түрде көрсету;

8. Осуществлять производственную коммуникацию по вопросам контроля качества производства вида строительных работ.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к строительным материалам, изделиям, конструкциям и оборудованию, используемым при производстве вида строительных работ;
2. Методы и средства контроля соответствия строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при производстве вида строительных работ, требованиям нормативных технических документов;
3. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к складированию и хранению строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при производстве вида строительных работ;
4. Методы и средства контроля соответствия складирования и хранения строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при производстве вида строительных работ, требованиям нормативных технических документов;
5. Схемы операционного контроля качества производства вида строительных работ;
6. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и последовательности выполняемых технологических операций, качеству выполнения технологических операций и качеству результатов производства вида строительных работ;
7. Виды строительных работ, оказывающих влияние на безопасность объекта капитального строительства, контроль выполнения которых не может быть проведен после выполнения других видов строительных работ;
8. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и оформлению исполнительной и иной документации контроля качества производства вида строительных работ;
9. Основные специализированные программные средства, используемые для ведения исполнительной и иной документации в строительстве;
10. Средства и методы внесения, хранения, обмена и передачи электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии);
11. Форматы представления электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Организация производства отдельных этапов строительных работ
Навык 1:
Подготовка к производству отдельных этапов строительных работ
Умения:

8. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіру сапасын бақылау мәселелері бойынша өндірістік коммуникацияны жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Құрылыс жұмыстарының осы түрін өндіруде қолданылатын құрылыс материалдарына, бұйымдарына, конструкциялары мен жабдықтарына сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
2. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде қолданылатын құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкциялары мен жабдықтарының нормативтік техникалық құжаттардың талаптарына сәйкестігін бақылау әдістері мен құралдары;
3. Құрылыс жұмыстарының осы түрін өндіруде пайдаланылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын қоймаға және сақтауға арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
4. Құрылыс жұмыстарының түрін өндіруде қолданылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын қоймалау мен сақтаудың нормативтік техникалық құжаттардың талаптарына сәйкестігін бақылау әдістері мен құралдары;
5. Құрылыс жұмыстарының өндірістік түрінің сапасын жедел бақылау схемалары;
6. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың орындалатын технологиялық операциялардың құрамы мен реттілігіне, технологиялық операциялардың сапасына және құрылыс жұмыстарының түрінің нәтижелерінің сапасына қойылатын талаптар. ;
7. Құрылыс жұмыстарының басқа түрлері аяқталғаннан кейін орындалуын бақылау жүзеге асырылмайтын күрделі құрылыс объектісінің қауіпсіздігіне әсер ететін құрылыс жұмыстарының түрлері;
8. Құрылыс жұмыстарының түрiнiң өндiрiсiнiң сапасын бақылау жөнiндегi атқарушылық және өзге де құжаттаманы құру мен ресiмдеуге арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң, нормативтiк-техникалық құжаттардың талаптары;
9. Құрылыстағы атқарушылық және басқа құжаттаманы жүргізу үшін пайдаланылатын негізгі мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз ету;
10. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды енгізу, сақтау, алмасу және беру құралдары мен әдістері (бар болса);
11. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісінің электрондық құжаттарын ұсыну форматтары (бар болса).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Құрылыс жұмыстарының жеке кезеңдерін өндіруді ұйымдастыру.
Дағды 1:
Құрылыс жұмыстарының жеке кезеңдеріне дайындық.
Машықтар:

1. Проверять наличие необходимых согласований, комплектность и достаточность технической информации в представленной проектной, рабочей и организационно-технологической документации строительства объекта капитального строительства, проекте организации работ по сносу объекта капитального строительства (при наличии) в объеме, необходимом для производства этапа строительных работ;
2. Определять порядок выполнения и рассчитывать объемы подготовительных работ на участке производства этапа строительных работ;
3. Разрабатывать и корректировать планы подготовительных работ на участке производства этапа строительных работ;
4. Определять виды и порядок выполнения геодезических работ на участке производства этапа строительных работ;
5. Определять перечень разрешений, необходимых для производства этапа строительных работ, оформлять обосновывающую документацию для их получения;
6. Проверять комплектность и качество оформления геодезической исполнительной документации участка производства этапа строительных работ;
7. Оформлять исполнительную и иную документацию по подготовке участка производства этапа строительных работ;
8. Представлять сведения, документы и материалы по подготовке производства этапа строительных работ, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде;
9. Осуществлять деловую переписку по вопросам подготовки к производству этапа строительных работ;
10. Осуществлять производственную коммуникацию, организовывать и проводить технические совещания по вопросам подготовки к производству этапа строительных работ.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и содержанию проектной, рабочей и организационно-технологической документации строительства объекта капитального строительства;
2. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и содержанию проекта организации работ по сносу объекта капитального строительства;
3. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и гражданско-правовых отношений, и руководящих документов к обязательствам сторон договора строительного подряда при организации строительного подряда и к порядку осуществления договорных взаимоотношений с субподрядными строительными организациями;

1. Күрделі құрылыс объектісін, күрделі құрылыс объектісін бұзу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру жобасында (бар болса) ұсынылған жобалық, жұмыс және ұйымдық-технологиялық құжаттамада қажетті келісімдердің болуын, техникалық ақпараттың толықтығы мен жеткіліктілігін тексеру) құрылыс сатысына қажетті көлемде;
2. Құрылыс алаңындағы дайындық жұмыстарының орындалу ретін анықтау және көлемін есептеу;
3. Құрылыс кезеңіндегі өндірістік алаңдағы дайындық жұмыстарының жоспарларын әзірлеу және түзету;
4. Құрылыс алаңында геодезиялық жұмыстарды орындау түрлері мен тәртібін анықтау;
5. Құрылыс кезеңіне қажетті рұқсаттардың тізбесін анықтау, оларды алу үшін растаушы құжаттарды ресімдеу;
6. Құрылыс алаңының геодезиялық-құрылыстық құжаттамасының толықтығы мен сапасын тексеру;
7. Өндірістік алаңды құрылыс кезеңіне дайындау үшін атқарушылық және басқа құжаттаманы ресімдеу;
8. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне (болған жағдайда) енгізілген құрылыс кезеңін дайындау бойынша мәліметтерді, құжаттарды және материалдарды электрондық құжаттар түрінде ұсыну, оларды графикалық және кестелік түрде көрсету;
9. Құрылыс кезеңіне дайындық мәселелері бойынша іскерлік хат алмасуды жүзеге асыру;
10. Өндірістік байланысты жүзеге асыру, құрылыс жұмыстарының өндірістік кезеңіне дайындық бойынша техникалық кеңестерді ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың күрделі құрылыс нысанын салуға арналған жобалау, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттаманың құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптары;
2. Күрделі құрылыс нысанын бұзу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру жобасының құрамы мен мазмұнына сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
3. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі және азаматтық-құқықтық қатынастар саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың және құрылыс мердігерлік шарты тараптарының құрылыс мердігерлік шартын ұйымдастыру кезіндегі міндеттемелеріне және оны жүзеге асыру тәртібіне қойылатын реттеуші құжаттардың талаптары қосалқы мердігер құрылыс ұйымдарымен шарттық қатынастар;

4. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к организации производства этапа строительных работ, в том числе работ по сносу объектов капитального строительства;
5. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к технологическим процессам производства видов и комплексов строительных работ, выполняемым при производстве этапа строительных работ, в том числе работ по сносу объектов капитального строительства;
6. Виды геодезических работ на участке производства этапа строительных работ;
7. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и порядку выполнения подготовительных работ на участке производства этапа строительных работ;
8. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к подключениям временных инженерных коммуникаций (сетей) к наружным сетям инженерно-технического обеспечения для обеспечения участка производства этапа строительных работ электроэнергией, водой, теплом, паром;
9. Методы и средства планирования подготовительных работ на участке производства этапа строительных работ;
10. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к участкам и рабочим местам производства этапа строительных работ;
11. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к основаниям, порядку получения и оформлению необходимых разрешений на производство этапа строительных работ;
12. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и оформлению геодезической исполнительной и учетной документации участка производства этапа строительных работ;
13. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и оформлению исполнительной и иной документации подготовки производства этапа строительных работ;
14. Основные специализированные программные средства, используемые для ведения исполнительной и учетной документации в строительстве;

4. Құрылыс жұмыстарының өндірістік кезеңін, оның ішінде күрделі құрылыс объектілерін бұзу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруға арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
5. Күрделі құрылыс объектілерін бұзу жұмыстарын қоса алғанда, құрылыс жұмыстарының өндірістік кезеңінде орындалатын құрылыс жұмыстарының түрлері мен кешендерін өндірудің технологиялық процестеріне сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
6. Құрылыс алаңындағы геодезиялық жұмыстардың түрлері;
7. Құрылыс жұмыстары кезеңiнiң өндiрiстiк учаскесiндегi дайындық жұмыстарын жүргiзудiң құрамына және тәртiбiне сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң, нормативтiк-техникалық құжаттардың талаптары;
8. Құрылыс объектісін электрмен, сумен, жылумен қамтамасыз ету үшін уақытша инженерлік коммуникацияларды (желілерді) инженерлік-техникалық қамтамасыз етудің сыртқы желілеріне қосуға арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
9. Құрылыс кезеңінің өндірістік алаңында дайындық жұмыстарын жоспарлаудың әдістері мен құралдары;
10. Құрылыс кезеңіндегі учаскелер мен жұмыс орындарына сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
11. Құрылыс жұмыстарының сатысына қажетті рұқсаттарды алу және беру негіздеріне, тәртібіне қатысты сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
12. Құрылыс жұмыстары кезеңінің өндірістік учаскесіне геодезиялық атқару және есепке алу құжаттамасын құру және ресімдеу үшін сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
13. Құрылыс жұмыстары кезеңінің өндірісін дайындау үшін атқарушылық және өзге де құжаттаманы құру және ресімдеу үшін сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
14. Құрылыста атқарушылық және бухгалтерлік құжаттаманы жүргізу үшін пайдаланылатын негізгі мамандандырылған бағдарламалық ережелермен қамтамасыз ету;

15. Средства и методы внесения, хранения, обмена и передачи электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии);
16. Форматы представления электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии);
17. Методы и средства деловой переписки и производственной коммуникации в строительстве.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Управление производством отдельных этапов строительных работ
Умения:
1. Определять последовательность и рассчитывать объемы производственных заданий при производстве этапа строительных работ;
2. Распределять производственные задания между производственными участками, отдельными бригадами и работниками участка производства этапа строительных работ с учетом их специализации и квалификации;
3. Разрабатывать и корректировать календарные и оперативные планы производства этапа строительных работ;
4. Анализировать текущие показатели выполнения производственных заданий и оценивать их соответствие календарным и оперативным планам производства этапа строительных работ;
5. Рассчитывать потребность производственных заданий в материальных и технических ресурсах, используемых при производстве этапа строительных работ;
6. Анализировать и корректировать графики поставки, составлять графики распределения материальных и технических ресурсов, используемых при производстве этапа строительных работ;
7. Проводить документальный, визуальный и инструментальный контроль объема (количества) материальных и технических ресурсов, используемых при производстве этапа строительных работ;
8. Оформлять исполнительную и учетную документацию производства этапа строительных работ;
9. Представлять сведения, документы и материалы по производству этапа строительных работ, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде;
10. Осуществлять деловую переписку по вопросам управления производством этапа строительных работ;
11. Осуществлять производственную коммуникацию в строительной организации, организовывать и проводить технические совещания по вопросам управления производством этапа строительных работ.
Знания:
1. Методы и средства расчета объемов производственных заданий при производстве этапа строительных работ;
2. Методы и средства календарного и оперативного планирования производства этапа строительных работ;
3. Методы и средства расчета планируемой потребности в трудовых, материальных и технических ресурсах, используемых при производстве этапа строительных работ;

15. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды енгізу, сақтау, алмасу және беру құралдары мен әдістері (бар болса);
16. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісінің электрондық құжаттарын ұсыну форматтары (бар болса);
17. Құрылыстағы іскерлік хат алмасу және өндірістік коммуникация әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрылыс жұмыстарының жекелеген кезеңдерін өндірістік басқару.
Машықтар:
1. Құрылыс кезеңіндегі өндірістік тапсырмалардың реттілігін анықтау және көлемін есептеу;
2. Өндірістік тапсырмаларды өндіріс орындары, жекелеген бригадалар және құрылыс сатысындағы өндірістік учаскенің жұмысшылары арасында олардың мамандануы мен біліктілігін ескере отырып бөлу;
3. Құрылыс кезеңінің күнтізбелік және операциялық жоспарларын әзірлеу және түзету;
4. Өндірістік тапсырмаларды орындаудың ағымдағы көрсеткіштерін талдау және олардың құрылыс жұмыстары кезеңінің өндірісінің күнтізбелік және операциялық жоспарларына сәйкестігін бағалау;
5. Құрылыс кезеңінде пайдаланылатын материалдық-техникалық ресурстардағы өндірістік тапсырмалардың қажеттілігін есептеу;
6. Жеткізу кестелерін талдау және түзету, құрылыс кезеңінде пайдаланылған материалдық-техникалық ресурстарды бөлу кестелерін жасау;
7. Құрылыс кезеңінде пайдаланылатын материалдық-техникалық ресурстардың көлеміне (санына) құжаттық, көрнекі және аспаптық бақылау жүргізу;
8. Құрылыс кезеңіне есептік және есептік құжаттаманы дайындау;
9. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне (бар болса) енгізілген құрылыс сатысы туралы ақпаратты, құжаттарды және материалдарды электрондық құжаттар түрінде ұсыну, оларды графикалық және кестелік түрде көрсету;
10. Құрылыс жұмыстары кезеңіндегі өндірісті басқаруға қатысты мәселелер бойынша іскерлік хат алмасуды жүзеге асыру;
11. Құрылыс ұйымында өндірістік байланысты жүзеге асыру, құрылыс жұмыстары кезеңінің өндірісін басқару мәселелері бойынша техникалық кеңестерді ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Құрылыс кезеңіндегі өндірістік тапсырмалардың көлемін есептеу әдістері мен құралдары;
2. Құрылыс жұмыстарының өндірістік кезеңін күнтізбелік және жедел жоспарлаудың әдістері мен құралдары;
3. Құрылыс кезеңінде пайдаланылатын еңбекке, материалдық-техникалық ресурстарға жоспарлы қажеттілікті есептеу әдістері мен құралдары;

4. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к трудоемкости технологических процессов, выполняемых при производстве этапа строительных работ, профессиям и квалификации привлеченных работников;
5. Виды и технические характеристики основных строительных материалов, изделий и конструкций, используемых при производстве этапа строительных работ;
6. Виды и технические характеристики основных материальных ресурсов, поставляемых через внешние инженерные сети и поставляемых специализированными организациями;
7. Виды и технические характеристики основного строительного оборудования, инструмента, технологической оснастки, используемых при производстве этапа строительных работ;
8. Виды и технические характеристики основных строительных машин, механизмов, энергетических установок, транспортных средств, используемых при производстве этапа строительных работ;
9. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к транспортировке, хранению и содержанию материальных и технических ресурсов, используемых при производстве этапа строительных работ;
10. Методы и средства сметного нормирования и ценообразования в строительстве;
11. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и оформлению исполнительной и учетной документации производства этапа строительных работ;
12. Основные специализированные программные средства, используемые для разработки и ведения организационно-технологической, исполнительной и учетной документации в строительстве;
13. Средства и методы внесения, хранения, обмена и передачи электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии);
14. Форматы представления электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Строительный контроль производства отдельных этапов строительных работ
Умения:
1. Проводить контроль соответствия строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при производстве этапа строительных работ, требованиям нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, проектной и рабочей документации;
2. Проводить контроль соответствия условий и порядка складирования и хранения строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при производстве этапа строительных работ, требованиям нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и организационно-технологической документации;

4. Құрылыс кезеңінде орындалатын технологиялық процестердің еңбек сыйымдылығына, тартылатын жұмысшылардың кәсіптері мен біліктілігіне қатысты сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
5. Құрылыс кезеңінде қолданылатын негізгі құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының түрлері мен техникалық сипаттамалары;
6. Сыртқы инженерлік желілер арқылы жеткізілетін және мамандандырылған ұйымдардан жеткізілетін негізгі материалдық ресурстардың түрлері мен техникалық сипаттамалары;
7. Құрылыс кезеңінде қолданылатын негізгі құрылыс жабдықтарының, аспаптарының, технологиялық жабдықтарының түрлері мен техникалық сипаттамалары;
8. Құрылыс кезеңінде қолданылатын негізгі құрылыс машиналарының, механизмдерінің, электр станцияларының, көлік құралдарының түрлері мен техникалық сипаттамалары;
9. Құрылыс жұмыстарының өндірістік сатысында пайдаланылатын материалдық-техникалық ресурстарды тасымалдауға, сақтауға және ұстауға арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
10. Құрылыстағы сметалық реттеу және баға белгілеу әдістері мен құралдары;
11. Құрылыс жұмыстарының өндірістік кезеңінің атқарушылық-есептік құжаттамаларын құру және ресімдеу үшін сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
12. Құрылыстағы ұйымдастырушылық, технологиялық, атқарушылық және есеп құжаттамасын әзірлеу және жүргізу үшін қолданылатын негізгі мамандандырылған бағдарламалық құралдар;
13. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды енгізу, сақтау, алмасу және беру құралдары мен әдістері (бар болса);
14. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісінің электрондық құжаттарын ұсыну форматтары (бар болса).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Құрылыс жұмыстарының жеке кезеңдерін құрылысты бақылау.
Машықтар:
1. Құрылыс кезеңінде пайдаланылатын құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкциялары мен жабдықтарының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың, жобалау және жұмыс құжаттамаларының талаптарына сәйкестігін бақылау;
2. Құрылыс кезеңінде пайдаланылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын сақтау және сақтау шарттары мен тәртібінің сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың және ұйымдастырушылық-құқықтық актілердің талаптарына сәйкестігін бақылау. және технологиялық құжаттама;

3. Проводить контроль соответствия технологических процессов и результатов видов строительных работ, выполняемых при производстве этапа строительных работ, требованиям нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации;
4. Проводить контроль соответствия выполненных при производстве этапа строительных работ скрытых строительных работ требованиям нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и организационно-технологической документации;
5. Проводить контроль соответствия выполненных при производстве этапа строительных работ по сооружению ответственных конструкций, участков сетей инженерно-технического обеспечения требованиям нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации;
6. Анализировать результаты строительного контроля, устанавливать причины отклонения технологических процессов и результатов производства этапа строительных работ от требований нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации;
7. Определять состав оперативных мер по устранению выявленных отклонений производства и результатов этапа строительных работ от требований нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации;
8. Оформлять исполнительную и учетную документацию строительного контроля в процессе производства этапа строительных работ;
9. Представлять сведения, документы и материалы строительного контроля производства этапа строительных работ, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к содержанию, организации и порядку проведения государственного строительного контроля и надзора;
2. Методы и средства проведения строительного контроля производства этапа строительных работ;

3. Құрылыс кезеңінде орындалатын құрылыс жұмыстары түрлерінің технологиялық процестері мен нәтижелерінің сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың, жобалау, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкестігін бақылау;
4. Құрылыс кезеңінде орындалған жасырын құрылыс жұмыстарының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың және ұйымдастыру-технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкестігін бақылау;
5. Маңызды құрылыстарды, инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілерінің учаскелерін салу кезінде жүргізілетін құрылыс жұмыстарының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі, жобалау, жұмыс істеу саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкестігін бақылау. және ұйымдастырушылық-технологиялық құжаттама;
6. Құрылысты бақылау нәтижелерін талдау, құрылыс жұмыстары кезеңінің технологиялық процестері мен өндірістік нәтижелерінің сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі, жобалау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарынан ауытқу себептерін белгілеу, жұмыс және ұйымдық-технологиялық құжаттама;
7. Өндірістегі анықталған ауытқуларды және құрылыс кезеңінің нәтижелерін сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі, жобалау, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарынан жою жөніндегі жедел іс-шаралардың құрамын анықтау. құжаттама;
8. Құрылыс жұмыстарының өндірістік кезеңінде құрылысты бақылау үшін атқарушылық және есеп құжаттамасын жасау;
9. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне (болған жағдайда) енгізілген құрылыс кезеңінің құрылыстық бақылау мәліметтерін, құжаттарын және материалдарын электрондық құжаттар түрінде ұсыну, оларды графикалық және кестелік түрде көрсету.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың мазмұнына, мемлекеттік құрылысты бақылау мен қадағалауды ұйымдастыруға және тәртібіне қойылатын талаптар;
2. Құрылыс жұмыстарының өндірістік кезеңінің құрылыс бақылауын жүргізу әдістері мен құралдары;

3. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к строительным материалам, изделиям, конструкциям и оборудованию, используемым при производстве этапа строительных работ;
4. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к складированию и хранению строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при производстве этапа строительных работ;
5. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к технологии и результатам видов строительных работ, выполняемых при производстве этапа строительных работ;
6. Схемы операционного контроля качества при производстве видов строительных работ;
7. Методы и средства устранения отклонений технологических процессов и результатов производства этапа строительных работ от требований нормативных технических документов, проектной, рабочей и организационно-технологической документации;
8. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и оформлению исполнительной документации строительного контроля производства этапа строительных работ, включая акты освидетельствования скрытых работ, акты освидетельствования ответственных конструкций, акты освидетельствования участков сетей инженерно-технического обеспечения;
9. Основные специализированные программные средства, используемые для ведения исполнительной и учетной документации в строительстве;
10. Средства и методы внесения, хранения, обмена и передачи электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии);
11. Форматы представления электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Сдача и приемка выполненных отдельных этапов строительных работ
Умения:
1. Оформлять и комплектовать исполнительную и прилагаемую (техническую, доказательную) документацию по выполненному этапу строительных работ;
2. Анализировать допущенные отступления от требований нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации, выявленные в процессе сдачи и приемки выполненного этапа строительных работ, определять состав оперативных мер по их устранению;

3. Құрылыс кезеңінде қолданылатын құрылыс материалдарына, бұйымдарына, конструкциялары мен жабдықтарына сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
4. Құрылыс кезеңінде пайдаланылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын қоймаға және сақтауға арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
5. Құрылыс кезеңінде орындалатын құрылыс жұмыстары түрлерінің технологиясы мен нәтижелеріне сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
6. Құрылыс жұмыстарының түрлерін өндіру кезінде сапаны жедел бақылау схемалары;
7. Құрылыс жұмыстары кезеңінің технологиялық процестері мен өндірістік нәтижелерінің нормативтік техникалық құжаттардың, жобалау, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттаманың талаптарынан ауытқуын жою әдістері мен құралдары;
8. Құрылыс жұмыстарының өндірістік сатысын бақылау, оның ішінде жасырын жұмыстарды тексеру актісін, тексеруді қоса алғанда, құрылыстық құжаттаманы құру және ресімдеу үшін сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары сыни құрылымдардың есептері, инженерлік қамтамасыз ету желілерінің учаскелерін тексеру есептері;
9. Құрылыста атқарушылық және бухгалтерлік құжаттаманы жүргізу үшін қолданылатын негізгі мамандандырылған бағдарламалық құралдар;
10. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды енгізу, сақтау, алмасу және беру құралдары мен әдістері (бар болса);
11. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісінің электрондық құжаттарын ұсыну форматтары (бар болса).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Құрылыс жұмыстарының аяқталған жекелеген кезеңдерін тапсыру және қабылдау.
Машықтар:
1. Құрылыс жұмыстарының аяқталған кезеңіне қоса берілген (техникалық, дәлелдемелік) құжаттаманы дайындау және толтыру;
2. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың, жобалау, жұмыс және ұйымдық-технологиялық құжаттаманың аяқталған кезеңін тапсыру және қабылдау процесінде анықталған ауытқуларды талдау. құрылыс жұмыстары, оларды жою бойынша жедел шаралардың құрамын анықтау;

3. Формировать сведения, документы и материалы по выполненному этапу строительных работ, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде;
4. Оформлять акт сдачи и приемки выполненного этапа строительных работ;
5. Осуществлять деловую переписку по вопросам сдачи и приемки законченных результатов этапа строительных работ;
6. Осуществлять производственную коммуникацию, организовывать и проводить технические совещания в процессе сдачи и приемки выполненного этапа строительных работ.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и гражданско-правовых отношений к содержанию, организации и порядку проведения сдачи и приемки выполненного этапа строительных работ;
2. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и оформлению комплекта исполнительной и прилагаемой (технической, доказательной) документации для сдачи и приемки выполненного этапа строительных работ;
3. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к основаниям и порядку принятия решения о консервации незавершенного этапа строительных работ;
4. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к составу и оформлению исполнительной и прилагаемой (технической, доказательной) документации при консервации незавершенного этапа строительных работ;
5. Основные специализированные программные средства, используемые для ведения исполнительной и учетной документации в строительстве;
6. Средства и методы внесения, хранения, обмена и передачи электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии);
7. Форматы представления электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Организация строительства объектов капитального строительства
Навык 1:
Подготовка к строительству объектов капитального строительства
Умения:
1. Проверять наличие необходимых согласований, комплектность и достаточность объема технической информации в представленной проектной, рабочей и организационно-технологической документации для строительства объекта капитального строительства, проекте организации работ по сносу объекта капитального строительства (при его наличии);
2. Проверять полноту представления данных проектной, рабочей и организационно-технологической документации по строительству объекта капитального строительства в информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии);

3. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне (бар болса) енгізілген құрылыс жұмыстарының аяқталған кезеңі туралы ақпаратты, құжаттарды және материалдарды электронды құжаттар түрінде қалыптастыру, оларды графикалық және кестелік түрде көрсету;
4. Құрылыс жұмыстарының аяқталған кезеңін тапсыру және қабылдау актісін жасау;
5. Құрылыс жұмыстары кезеңінің аяқталған нәтижелерін тапсыру және қабылдау мәселелері бойынша іскерлік хат алмасуды жүзеге асыру;
6. Өндірістік байланысты жүзеге асыру, құрылыс жұмыстарының аяқталған кезеңін тапсыру және қабылдау процесінде техникалық кеңестерді ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі және азаматтық-құқықтық қатынастар саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың құрылыс жұмыстарының аяқталған кезеңінің мазмұнына, ұйымдастыруына және тапсыру және қабылдау тәртібіне қойылатын талаптары;
2. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң, нормативтiк-техникалық құжаттардың орындалған кезеңiн тапсыру және қабылдау үшiн атқарушылық және қоса берiлетiн (техникалық, дәлелдеу) құжаттамалар кешенiн құру мен жобалауға қойылатын талаптар. құрылыс жұмыстары;
3. Құрылыс жұмыстарының аяқталмаған кезеңін консервациялау туралы шешім қабылдаудың негіздері мен тәртібіне қатысты сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
4. Құрылыс жұмыстарының аяқталмаған кезеңін консервациялау кезінде атқарушылық және қоса берілетін (техникалық, дәлелдеуші) құжаттаманы құрау және ресімдеу үшін қала құрылысы қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары;
5. Құрылыста атқарушылық және бухгалтерлік құжаттаманы жүргізу үшін қолданылатын негізгі мамандандырылған бағдарламалық құралдар;
6. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды енгізу, сақтау, алмасу және беру құралдары мен әдістері (бар болса);
7. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісінің электрондық құжаттарын ұсыну форматтары (бар болса).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Күрделі құрылыс объектілерінің құрылысын ұйымдастыру.
Дағды 1:
Күрделі құрылыс объектілерін салуға дайындық.
Машықтар:
1. Қажетті келісімдердің болуын, күрделі құрылыс объектісін, күрделі құрылыс нысанын бұзу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру жобасында ұсынылған жобалық, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттамадағы техникалық ақпарат көлемінің толықтығы мен жеткіліктілігін тексеру (бар болса);
2. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісінде (болған жағдайда) күрделі құрылыс объектісін салуға арналған жобалау, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттаманың ұсынылуының толықтығын тексеру;

3. Определять порядок выполнения и рассчитывать объемы подготовительных работ на площадке строительства объекта капитального строительства;
4. Разрабатывать и корректировать планы подготовительных работ на площадке строительства объекта капитального строительства;
5. Определять виды и порядок выполнения геодезических работ на площадке строительства объекта капитального строительства;
6. Определять перечень разрешений, необходимых для строительства объекта капитального строительства, оформлять обосновывающую документацию для их получения;
7. Составлять перечень строительных работ повышенной опасности при строительстве объекта капитального строительства;
8. Проверять комплектность и качество оформления геодезической исполнительной документации по площадке строительства объекта капитального строительства;
9. Проверять комплектность и качество оформления исполнительной и учетной документации в процессе подготовки строительства объекта капитального строительства;
10. Анализировать сведения, документы и материалы по подготовке строительства объекта капитального строительства, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), представлять их в форме электронных документов, отображать в графическом и табличном виде.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и содержанию проекта организации работ по сносу объекта капитального строительства;
2. Требования нормативных правовых актов в области строительства и гражданско-правовых отношений, нормативных технических и руководящих документов к организации строительного подряда;
3. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к организации строительства объекта капитального строительства, в том числе сноса объекта капитального строительства;
4. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к технологическим процессам производства отдельных этапов, видов и комплексов строительных работ, выполняемых при строительстве объекта капитального строительства, в том числе работ по сносу объекта капитального строительства;
5. Виды геодезических работ при строительстве объекта капитального строительства;
6. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и порядку выполнения подготовительных работ на площадке строительства объекта капитального строительства;

3. Күрделі құрылыс объектісінің құрылыс алаңындағы дайындық жұмыстарының орындалу тәртібін және көлемін есептеуді анықтау;
4. Күрделі құрылыс объектісінің құрылыс алаңында дайындық жұмыстарының жоспарларын әзірлеу және түзету;
5. Күрделі құрылыс объектісінің құрылыс алаңында геодезиялық жұмыстарды орындау түрлері мен тәртібін анықтау;
6. Күрделі құрылыс нысанын салуға қажетті рұқсаттардың тізбесін анықтау, оларды алу үшін растаушы құжаттаманы ресімдеу;
7. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде қауіптілігі жоғары құрылыс жұмыстарының тізбесін құрастыру;
8. Күрделі құрылыс объектісінің құрылыс алаңының геодезиялық-құрылыстық құжаттамасының толықтығы мен ресімделу сапасын тексеру;
9. Күрделі құрылыс объектісінің құрылысын дайындау процесінде атқарушылық және есептік құжаттаманың ресімделуінің толықтығы мен сапасын тексеру;
10. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне (болған жағдайда) енгізілген күрделі құрылыс объектісінің құрылысын дайындауға арналған ақпаратты, құжаттарды және материалдарды талдау, оларды электронды құжат түрінде көрсету, графикалық және кестелік түрде көрсету.
Білімдер:
1. Күрделі құрылыс нысанын бұзу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру жобасының құрамы мен мазмұнына сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
2. Құрылыс және азаматтық-құқықтық қатынастар саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптары, құрылыс мердігерлік шарттарын ұйымдастыру бойынша нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттар;
3. Күрделі құрылыс объектісін салуды, оның ішінде күрделі құрылыс нысанын бұзуды ұйымдастыру үшін сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
4. Күрделі құрылыс объектісін салу, оның ішінде бұзу жұмыстарын жүргізу кезінде орындалатын құрылыс жұмыстарының жекелеген кезеңдерін, түрлері мен кешендерін өндірудің технологиялық процестеріне сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары күрделі құрылыс жобасы туралы;
5. Күрделі құрылыс объектісін салу кезіндегі геодезиялық жұмыстардың түрлері;
6. Күрделі құрылыс объектісінің құрылыс алаңында дайындық жұмыстарын жүргізудің құрамы мен тәртібіне сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;

7. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к подключениям временных инженерных коммуникаций (сетей) к наружным сетям инженерно-технического обеспечения для обеспечения площадки строительства объекта капитального строительства электроэнергией, водой, теплом, паром;
8. Методы и средства планирования подготовительных работ на площадке строительства объекта капитального строительства;
9. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к производственным участкам и рабочим местам при строительстве объекта капитального строительства;
10. Средства и методы внесения, хранения, обмена и передачи электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии);
11. Форматы представления электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Управление строительством объектов капитального строительства
Умения:
1. Определять состав и последовательность производства видов и отдельных этапов строительных работ при строительстве объекта капитального строительства; 2. Определять последовательность и рассчитывать объемы производственных заданий при строительстве объекта капитального строительства;
3. Распределять производственные задания между производственными участками строительства объекта капитального строительства, субподрядными строительными организациями;
4. Разрабатывать и корректировать календарные и оперативные планы строительства объекта капитального строительства;
5. Анализировать текущие показатели выполнения производственных заданий и оценивать их соответствие календарным и оперативным планам строительства объекта капитального строительства;
6. Рассчитывать потребность производственных заданий в материальных и технических ресурсах, используемых при строительстве объекта капитального строительства;
7. Анализировать и корректировать графики поставки, составлять и корректировать графики распределения материальных и технических ресурсов, используемых при строительстве объекта капитального строительства;
8. Проводить документальный, визуальный и инструментальный контроль объема (количества) поставленных материальных и технических ресурсов, используемых при строительстве объекта капитального строительства;
9. Представлять сведения, документы и материалы по строительству объекта капитального строительства, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде;

7. Күрделі құрылыс объектісінің құрылыс алаңын электр энергиясымен қамтамасыз ету үшін уақытша инженерлік коммуникацияларды (желілерді) сыртқы инженерлік қамтамасыз ету желілеріне қосуға арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
8. Күрделі құрылыс объектісінің құрылыс алаңында дайындық жұмыстарын жоспарлаудың әдістері мен құралдары;
9. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде өндіріс алаңдары мен жұмыс орындарына сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
10. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды енгізу, сақтау, алмасу және беру құралдары мен әдістері (бар болса);
11. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісінің электрондық құжаттарын ұсыну форматтары (бар болса).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Күрделі құрылыс объектілерін салуды басқару.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде құрылыс жұмыстарының түрлері мен жекелеген кезеңдерінің құрамы мен өндірісінің реттілігін анықтау;
2. Күрделі құрылыс объектісін салу кезіндегі өндірістік тапсырмалардың реттілігін анықтау және көлемін есептеу;
3. Күрделі құрылыс объектісін салу бойынша өндірістік учаскелер мен қосалқы мердігер құрылыс ұйымдары арасында өндірістік тапсырмаларды бөлу;
4. Күрделі құрылыс объектісін салудың күнтізбелік және операциялық жоспарларын әзірлеу және түзету;
5. Өндірістік тапсырмаларды орындаудың ағымдағы көрсеткіштерін талдау және олардың күрделі құрылыс объектісін салу бойынша күнтізбелік және операциялық жоспарларға сәйкестігін бағалау;
6. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде қолданылатын материалдық-техникалық ресурстардағы өндірістік тапсырмалардың қажеттілігін есептеу;
7. Жеткізу кестелерін талдау және түзету, күрделі құрылыс объектісінің құрылысында пайдаланылатын материалдық-техникалық ресурстарды бөлу кестелерін жасау және түзету;
8. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде пайдаланылатын жеткізілетін материалдық-техникалық ресурстардың көлеміне (санына) құжаттамалық, көрнекі және аспаптық бақылау жүргізу;
9. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне (бар болса) енгізілген күрделі құрылыс объектісінің құрылысы туралы ақпаратты, құжаттарды және материалдарды электрондық құжаттар түрінде ұсыну, оларды графикалық және кестелік түрде көрсету;

10. Анализировать сведения, документы и материалы по строительству объекта капитального строительства, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать результаты анализа в графическом и табличном виде.
Знания:
1. Методы и средства календарного и оперативного планирования строительства объекта капитального строительства;
2. Методы и средства расчета планируемой потребности в трудовых, материальных и технических ресурсах, используемых при строительстве объекта капитального строительства;
3. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к трудоемкости технологических процессов, выполняемых при строительстве объекта капитального строительства, профессиям и квалификации привлеченных работников;
4. Виды и технические характеристики основных строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при строительстве объекта капитального строительства;
5. Виды и технические характеристики основных материальных ресурсов, поставляемых через внешние инженерные сети (вода, электроэнергия, тепло) и поставляемых специализированными организациями;
6. Виды и технические характеристики основного строительного оборудования, инструмента, технологической оснастки, используемых при строительстве объекта капитального строительства;
7. Виды и технические характеристики основных строительных машин, механизмов, энергетических установок, транспортных средств, используемых при строительстве объекта капитального строительства;
8. Методы и средства сметного нормирования и ценообразования в строительстве;
9. Средства и методы внесения, хранения, обмена и передачи электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии);
10. Форматы представления электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Строительный контроль строительства объектов капитального строительства
Умения:
1. Анализировать технологические возможности проведения строительного контроля производства этапа строительных работ, в том числе с участием организации заказчика и (или) привлеченной им специализированной организации, осуществляющей строительный контроль на основании договора;
2. Разрабатывать и корректировать планы строительного контроля строительства объекта капитального строительства;
3. Проводить контроль соответствия строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при строительстве объекта капитального строительства, требованиям нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, проектной и рабочей документации;

10. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне (болған жағдайда) енгізілген күрделі құрылыс объектісінің құрылысы бойынша ақпаратты, құжаттарды және материалдарды электрондық құжаттар түрінде талдау, талдау нәтижелерін графикалық және кестелік түрде көрсету.
Білімдер:
1. Күрделі құрылыс объектісін салуды күнтізбелік және жедел жоспарлаудың әдістері мен құралдары;
2. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде пайдаланылатын еңбекке, материалдық-техникалық ресурстарға жоспарлы қажеттілікті есептеу әдістері мен құралдары;
3. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде орындалатын технологиялық процестердің еңбек сыйымдылығына, тартылатын жұмысшылардың кәсіптері мен біліктілігіне қатысты сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
4. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде қолданылатын негізгі құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкциялары мен жабдықтарының түрлері мен техникалық сипаттамалары;
5. Сыртқы инженерлік желілер (су, электр, жылу) арқылы берілетін және мамандандырылған ұйымдармен қамтамасыз етілетін негізгі материалдық ресурстардың түрлері мен техникалық сипаттамалары;
6. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде қолданылатын негізгі құрылыс жабдықтарының, аспаптарының, технологиялық жабдықтарының түрлері мен техникалық сипаттамалары;
7. Күрделі құрылыс объектісін салуда қолданылатын негізгі құрылыс машиналарының, механизмдерінің, электр станцияларының, көлік құралдарының түрлері мен техникалық сипаттамалары;
8. Құрылыстағы сметалық реттеу және баға белгілеу әдістері мен құралдары;
9. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды енгізу, сақтау, алмасу және беру құралдары мен әдістері (бар болса);
10. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісінің электрондық құжаттарын ұсыну форматтары (бар болса).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Күрделі құрылыс объектілерінің құрылыс бақылау.
Машықтар:
1. Құрылыс кезеңiнiң құрылыс бақылауын, оның iшiнде тапсырыс берушi ұйымның және (немесе) ол тартатын, мердiгерлiк шарт негiзiнде құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымның қатысуымен жүзеге асырудың технологиялық мүмкiндiктерiн талдау;
2. Күрделі құрылыс объектісінің құрылысына құрылысты бақылау жоспарларын әзірлеу және түзету;
3. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде пайдаланылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын сақтау және сақтау тәртібі мен шарттарының сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкестігін бақылау.

4. Проводить контроль соответствия порядка и условий складирования и хранения строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при строительстве объекта капитального строительства, требованиям нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и организационно-технологической документации;
5. Проводить контроль соответствия технологических процессов и результатов производства видов строительных работ, выполняемых при строительстве объекта капитального строительства, требованиям нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации;
6. Проводить контроль соответствия выполненных скрытых строительных работ, оказывающих влияние на безопасность объекта капитального строительства, контроль выполнения которых не может быть проведен после выполнения других видов строительных работ, выполняемых при строительстве объекта капитального строительства, требованиям нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации;
7. Проводить контроль соответствия сооруженных ответственных конструкций, участков сетей инженерно-технического обеспечения, оказывающих влияние на безопасность объекта капитального строительства, устранение выявленных дефектов которых невозможно без разборки или повреждения других строительных конструкций и участков сетей инженерно-технического обеспечения, требованиям нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации;
8. Проводить контроль соответствия энергетической эффективности и оснащенности приборами учета используемых энергетических ресурсов построенного объекта капитального строительства, сетей инженерно-технического обеспечения и их участков требованиям нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, проектной, рабочей и организационно-технологической документации;
9. Анализировать результаты строительного контроля, устанавливать причины отклонения технологических процессов и результатов строительства объекта капитального строительства от требований нормативных технических документов, проектной, рабочей и организационно-технологической документации;

4. Құрылыс қызметі және ұйымдық-технологиялық құжаттама;
5. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде орындалатын құрылыс жұмыстары түрлерінің технологиялық процестері мен өндірістік нәтижелерінің сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі, жобалау, өңдеу саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкестігін бақылау және ұйымдастырушылық-технологиялық құжаттама;
6. Күрделі құрылыс объектісінің қауіпсіздігіне әсер ететін, орындалуын бақылау күрделі құрылыс объектісін салу кезінде орындалатын құрылыс жұмыстарының басқа түрлерінен кейін жүзеге асырылмайтын, аяқталған жасырын құрылыс жұмыстарының талаптарға сәйкестігіне мониторингті жүзеге асыру. сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, нормативтік-техникалық құжаттарды, жобалау, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттамаларды;
7. Күрделі құрылыс объектісінің қауіпсіздігіне әсер ететін, анықталған ақауларын жою басқа құрылыс құрылымдары мен инженерлік қамтамасыз ету желілерінің учаскелерін бөлшектемей немесе зақымдамай мүмкін болмайтын, салынған күрделі құрылыстардың, инженерлік қамтамасыз ету желілерінің учаскелерінің талаптарға сәйкестігіне мониторингті жүзеге асыру. сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі, жобалау, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттама саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, нормативтік-техникалық құжаттарды;
8. Салынған күрделі құрылыс объектісінің, инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілерінің және олардың учаскелерінің пайдаланылған энергия ресурстарын есепке алу аспаптарымен энергия тиімділігі мен жабдықтарының нормативтік құқықтық актілердің, сәулет, қала құрылысы саласындағы нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкестігін бақылау. жоспарлау және құрылыс қызметі, жобалау, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттама;
9. Құрылысты бақылау нәтижелерін талдау, күрделі құрылыс объектісін салудың технологиялық процестері мен нәтижелерінің нормативтік техникалық құжаттардың, жобалау, жұмыс және ұйымдастыру-технологиялық құжаттаманың талаптарынан ауытқу себептерін белгілеу;

10. Проверять комплектность и качество оформления исполнительной и учетной документации строительного контроля строительства объекта капитального строительства;
11. Представлять сведения, документы и материалы строительного контроля строительства объекта капитального строительства, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к безопасности объекта капитального строительства;
2. Методы и средства организации и проведения строительного контроля строительства объекта капитального строительства;
3. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к строительным материалам, изделиям, конструкциям и оборудованию, используемым при строительстве объекта капитального строительства;
4. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к складированию и хранению строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, используемых при строительстве объекта капитального строительства;
5. Схемы операционного контроля качества при производстве видов и комплексов строительных работ;
6. Средства и методы внесения, хранения, обмена и передачи электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии);
7. Форматы представления электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии).
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Сдача и приемка объектов капитального строительства, частей объекта капитального строительства, этапов строительства, реконструкции объектов капитального строительства и приемка выполненных работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства
Умения:
1. Оформлять и комплектовать исполнительную и прилагаемую (техническую, доказательную) документацию для приемки застройщиком или техническим заказчиком объектов капитального строительства, частей объектов капитального строительства, этапов строительства, реконструкции объектов капитального строительства и приемки выполненных работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства;
2. Формировать сведения, документы и материалы по объектам капитального строительства, частям объектов капитального строительства, этапам строительства, реконструкции объектов капитального строительства и выполненным работам по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства, включаемые в информационную модель объекта капитального строительства (при ее наличии), в форме электронных документов, отображать их в графическом и табличном виде, в том числе представлять графическую часть исполнительной документации в виде трехмерной модели;

10. Күрделі құрылыс объектісінің құрылысын салуды бақылау жөніндегі атқарушылық және есептік құжаттаманың ресімделуінің толықтығы мен сапасын тексеру;
11. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне (бар болса) енгізілген күрделі құрылыс объектісінің құрылысын бақылаудың мәліметтерін, құжаттарын және материалдарын электрондық құжаттар түрінде ұсыну, оларды графикалық және кестелік түрде көрсету.
Білімдер:
1. Күрделі құрылыс объектісінің қауіпсіздігіне арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
2. Күрделі құрылыс объектісінің құрылысына құрылыс бақылауын ұйымдастыру және жүргізу әдістері мен құралдары;
3. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде пайдаланылатын құрылыс материалдарына, бұйымдарына, конструкциялары мен жабдықтарына сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
4. Күрделі құрылыс объектісін салу кезінде пайдаланылатын құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын сақтау және сақтау жөніндегі сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
5. Құрылыс жұмыстарының түрлері мен кешендерін өндіру кезінде сапаны жедел бақылау схемалары;
6. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды енгізу, сақтау, алмасу және беру құралдары мен әдістері (бар болса);
7. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісінің электрондық құжаттарын ұсыну форматтары (бар болса).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Күрделі құрылыс объектілерін, күрделі құрылыс объектісінің бөліктерін, құрылыс кезеңдерін, күрделі құрылыс объектілерін қайта жаңарту және күрделі құрылыс объектілерін салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу, бұзу бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдау және қабылдамау.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектілерін, күрделі құрылыс объектілерінің бөліктерін, құрылыс кезеңдерін, күрделі құрылыс объектілерін реконструкциялауды және құрылыс бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдауды әзірлеушіге немесе техникалық тапсырыс берушіге қабылдау үшін салынған және қоса берілген (техникалық, дәлелдемелік) құжаттаманы ресімдеу және толтыру, күрделі құрылыс объектілерін қайта құру, күрделі жөндеу, бұзу;
2. Ақпараттық үлгіге енгізілген күрделі құрылыс объектілері, күрделі құрылыс объектілерінің бөліктері, құрылыстың кезеңдері, күрделі құрылыс объектілерін реконструкциялау және күрделі құрылыс объектілерін салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу, бұзу бойынша орындалған жұмыстар туралы ақпаратты, құжаттар мен материалдарды қалыптастыру. күрделі құрылыс жобасы (егер бар болса) ), электрондық құжаттар түрінде оларды графикалық және кестелік түрде көрсету, оның ішінде құрастырылған құжаттаманың графикалық бөлігін үш өлшемді модель түрінде ұсыну;

3. Оформлять и комплектовать исполнительную и прилагаемую (техническую, доказательную) документацию при консервации незавершенного объекта капитального строительства;
4. Оформлять акт сдачи и приемки объекта капитального строительства;
5. Осуществлять деловую переписку по вопросам сдачи и приемки объектов капитального строительства, частей объектов капитального строительства, этапов строительства, реконструкции объектов капитального строительства и приемки выполненных работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства или консервации незавершенного объекта капитального строительства;
6. Осуществлять производственную коммуникацию в строительной организации, организовывать и проводить технические совещания по вопросам сдачи и приемки объектов капитального строительства, частей объектов капитального строительства, этапов строительства, реконструкции объектов капитального строительства и приемки выполненных работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства или консервации незавершенного объекта капитального строительства.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и оформлению комплекта исполнительной и прилагаемой (технической, доказательной) документации для сдачи и приемки объектов капитального строительства, частей объектов капитального строительства, этапов строительства, реконструкции объектов капитального строительства и приемки выполненных работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, сносу объектов капитального строительства;
2. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к основаниям и порядку принятия решения о консервации незавершенного объекта капитального строительства;
3. Требования нормативных правовых актов, нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и оформлению исполнительной и прилагаемой (технической, доказательной) документации при консервации незавершенного объекта капитального строительства;
4. Основные специализированные программные средства, используемые для ведения исполнительной и учетной документации в строительстве;
5. Средства и методы внесения, хранения, обмена и передачи электронных документов информационной модели объекта капитального строительства (при ее наличии);

3. Аяқталмаған күрделі құрылыс объектісін консервациялау кезінде салынған және қоса берілетін (техникалық, дәлелдемелік) құжаттаманы дайындау және толтыру;
4. Күрделі құрылыс нысанын тапсыру және қабылдау актісін жасау;
5. Күрделі құрылыс объектілерін, күрделі құрылыс объектілерінің бөліктерін, құрылыстың кезеңдерін, күрделі құрылыс объектілерін реконструкциялау және құрылыс, реконструкциялау, күрделі жөндеу, күрделі құрылыс объектілерін бұзу бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдау және қабылдау мәселелері бойынша іскерлік хат алмасуды жүзеге асыру. немесе аяқталмаған күрделі құрылыс объектісін консервациялау;
6. Құрылыс ұйымында өндірістік байланысты жүзеге асыру, күрделі құрылыс объектілерін, күрделі құрылыс объектілерінің бөліктерін, құрылыс кезеңдерін, күрделі құрылыс объектілерін реконструкциялау және құрылыс, реконструкциялау, күрделі жөндеу бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдау және қабылдау бойынша техникалық кеңестерді ұйымдастыру және өткізу күрделі құрылыс объектілерін жөндеу, бұзу немесе аяқталмаған күрделі құрылыс объектісін консервациялау.
Білімдер:
1. Күрделі құрылыс объектілерін, бөлшектерін тапсыру және қабылдау үшін атқарушылық және қоса берілетін (техникалық, дәлелдеуші) құжаттаманың кешенін құру және ресімдеуге арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары күрделі құрылыс объектілерін салу, күрделі құрылыс объектілерін салу, қайта жаңарту кезеңдері және күрделі құрылыс объектілерін салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу, бұзу бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдау;
2. Аяқталмаған күрделі құрылыс нысанын консервациялау туралы шешім қабылдаудың негіздері мен тәртібіне қатысты сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
3. Аяқталмаған күрделі құрылыс объектісін консервациялау кезінде атқарушылық және қоса берілетін (техникалық, дәлелдемелік) құжаттаманы құру және ресімдеу үшін сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
4. Құрылыста атқарушылық және бухгалтерлік құжаттаманы жүргізу үшін қолданылатын негізгі мамандандырылған бағдарламалық құралдар;
5. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісіне электрондық құжаттарды енгізу, сақтау, алмасу және беру құралдары мен әдістері (бар болса);

1) Генеративное моделирование в проектировании – итерационный процесс, при котором происходит генерация нескольких выходных данных с учетом определенных ограничений входных параметров;
2) Генеративный дизайн – технологии проектирования с использованием алгоритмов, когда система самостоятельно создаҰт тысячи моделей, сравнивает их между собой и отбирает самые хорошо оптимизированные модификации;
3) Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС) – справочник, предназначенный для тарификации работ и присвоения тарифных разрядов рабочим;
4) Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих (КС) – в соответствии с законодательством о труде в Республике Казахстан является основой для установления квалификационных требований к работникам и применяется для решения вопросов, связанных с регулированием трудовых отношений, обеспечением эффективной системы управления персоналом в организациях различных видов экономической деятельности независимо от организационно-правовых форм;
5) Нормативная документация – документация, устанавливающая комплекс норм, правил, положений, требований, обязательных при проектировании, инженерных изысканиях и строительстве, реконструкции, капитальном ремонте зданий и сооружений, расширении и техническом перевооружении предприятий, а также при изготовлении строительных конструкций, изделий и материалов;
6) Общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД) – классификатор, определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности;
7) Отраслевая рамка квалификаций (ОРК) – отраслевая рамка квалификаций разрабатывается на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирует требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций в отрасли. Разработка и (или) актуализация отраслевых рамок квалификаций осуществляются отраслевыми государственными органами в порядке, определенном уполномоченным органом. Отраслевые рамки квалификаций утверждаются отраслевыми советами по профессиональным квалификациям;
8) Проектно-сметная документация (ПСД) – комплекс документов, раскрывающих сущность проекта и содержащих обоснование его целесообразности и реализуемости; документация, содержащая текстовые и графические материалы и определяющая архитектурные, функционально-технологические, конструктивные и инженерно-технические решения для обеспечения строительства, реконструкции и/или технического перевооружения объектов капитального строительства и инженерных коммуникаций;

1) Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы (БА) – Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы заңнамаға сәйкес қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптарын белгілеу үшін негіз болып табылады және еңбек қатынастарын реттеуге, ұйымдық-құқықтық нысандарына қарамастан әртүрлі экономикалық қызмет түрлеріндегі ұйымдарда персоналды басқарудың тиімді жүйесін қамтамасыз етуге байланысты мәселелерді шешу үшін қолданылады;
2) Генеративті дизайн – алгоритмдерді қолдана отырып жобалау технологиялары, онда жүйе өздігінен мыңдаған модельдер жасап, оларды бір-бірімен салыстырады және ең жақсы оңтайландырылған модификацияларды таңдайды;
3) Ғимаратты немесе құрылысты пайдалану – техникалық құжаттаманың талаптарында белгіленген параметрлермен берілген функцияларды орындауға қабілетті конструкциялардың жай-күйін сақтау бойынша қажетті іс-шараларды жүргізе отырып, ғимаратты немесе құрылысты функционалдық мақсаты бойынша пайдалану;
4) Жобалаудағы генеративті модельдеу – кіріс параметрлерінің белгілі бір шектеулерін ескере отырып, бірнеше шығыс пайда болатын итерациялық процесс;
5) Жобалау-сметалық құжаттама (ЖСҚ) – жобаның мәнін ашатын және оның орындылығы мен іске асырылуының негіздемесін қамтитын құжаттар кешені; мәтіндік және графикалық материалдарды қамтитын және күрделі құрылыс объектілері мен инженерлік коммуникацияларды салуды, реконструкциялауды және/немесе техникалық қайта жарақтандыруды қамтамасыз ету үшін сәулет, функционалдық-технологиялық, конструктивтік және инженерлік-техникалық шешімдерді айқындайтын құжаттама;
6) Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА) – жұмыстарды тарифтеуге және жұмысшыларға тарифтік разрядтар беруге арналған анықтамалық;
7) Кәсіптік стандарт – ресми және (немесе) бейресми және (немесе) ақпараттық білім беруді, біліктілік пен құзыреттілік деңгейін, кәсіптік қызметтің нақты саласындағы еңбек мазмұнын, сапасы мен жағдайларын ескере отырып, білімге, іскерлікке, дағдыларға, жұмыс тәжірибесіне қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
8) Нормативтік құжаттама – ғимараттар мен құрылыстарды жобалау, инженерлік іздестіру және салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу, кәсіпорындарды кеңейту және техникалық қайта жарақтандыру, сондай-ақ құрылыс конструкцияларын, бұйымдары мен материалдарын дайындау кезінде міндетті нормалар, қағидалар, ережелер, талаптар кешенін белгілейтін құжаттама;

9) Профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
10) Сметная документация – документация в составе проекта строительства, определяющая сметную стоимость строительства;
11) Эксплуатация здания или сооружения – использование здания или сооружения по функциональному назначению с проведением необходимых мероприятий по сохранению состояния конструкций, при котором они способны выполнять заданные функции с параметрами, установленными требованиями технической документации;
12) Эскизный проект – упрощенный вид проектного (планировочного, пространственного, архитектурного, технологического, конструктивного, инженерного, декоративного или другого) решения, объясняющий замысел этого решения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
5) ПСД – проектно-сметная документация;
6) САПР – система автоматизированного проектирования;
7) ТИМСО – технология информационного моделирования строительных объектов;
8) BIM (англ. Building Information Model) – объектно-ориентированная модель строительного объекта или комплекса строительных объектов, как правило, в трҰхмерном виде, с элементами которой связаны данные геометрических, физических и функциональных характеристик строительного объекта.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Проектирование и дизайн
5. Код профессионального стандарта: F41100010
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
F Строительство
41 Строительство зданий
41.1 Разработка строительных проектов
41.10 Разработка строительных проектов
41.10.0 Разработка строительных проектов
7. Краткое описание профессионального стандарта: Определяет требования к уровню квалификации, профессионального образования и содержанию дизайнеров-проектировщиков
8. Перечень карточек профессий:
1) Главный дизайнер проекта (в строительстве) - 7 уровень ОРК;
2) Инженер проектировщик (зданий) - 6 уровень ОРК;
3) Архитектор - 6 уровень ОРК;
4) Архитектор проектировщик - 6 уровень ОРК;

9) Салалық біліктілік шеңбері (СБШ) – салалық біліктілік шеңбері Қазақстан Республикасының Ұлттық сабақ жіктеуіші, Ұлттық біліктілік шеңбері негізінде әзірленеді және орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және салада пайдаланылатын білімдердің, іскерліктер мен құзыреттердің сипатына қарай деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды жіктейді. Салалық біліктілік шеңберлерін әзірлеуді және (немесе) өзектендіруді уәкілетті орган айқындаған тәртіппен салалық мемлекеттік органдар жүзеге асырады. Салалық біліктілік шеңберін кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңестер бекітеді;
10) Сметалық құжаттама – құрылыстың сметалық құнын анықтайтын құрылыс жобасының құрамындағы құжаттама;
11) Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) – экономикалық қызметтің барлық түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін анықтайтын жіктеуіш;
12) Эскиздік жоба – шешімнің ниетін түсіндіретін жобалық (жоспарлау, кеңістіктік, архитектуралық, технологиялық, конструктивтік, инженерлік, сәндік немесе басқа) шешімнің жеңілдетілген түрі;
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АЖЖ – автоматтандырылған жобалау жүйесі;
2) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
4) ЖСҚ – жобалау-сметалық құжаттама;
5) ҚОАМТ – құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиясы;
6) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
7) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
8) BIM – Building Information Model.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жобалау және дизайн
5. Кәсіптік стандарттың коды: F41100010
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
F Құрылыс
41 Ғимараттар құрылысы
41.1 Құрылыс жобаларын әзірлеу
41.10 Құрылыс жобаларын әзірлеу
41.10.0 Құрылыс жобаларын әзірлеу
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Дизайнер-жобалаушылардың біліктілік деңгейіне, кәсіптік біліміне және мазмұнына қойылатын талаптарды анықтайды
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Жобаның бас дизайнері (құрылыста) - 7 СБШ-нің деңгейі;
2) Жобалаушы инженер (ғимараттар) - 6 СБШ-нің деңгейі;
3) Сәулетші - 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Сәулетші-жобалаушы - 6 СБШ-нің деңгейі;

5) Инженер-озеленитель - 6 уровень ОРК;
7) Техник-проектировщик - 5 уровень ОРК;
8) Проектировщик с навыком использования генеративного дизайна - 6 уровень ОРК;
9) Виртуальный проектировщик - 6 уровень ОРК;
10) Проектировщик "умного дома" - 6 уровень ОРК;
11) Аналитик по обработке больших данных (общий профиль) - 6 уровень ОРК;
12) Цифровой проектировщик (специалист BIM) - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Главный дизайнер проекта (в строительстве)":
Код группы:
1323-0
Код наименования занятия:
1323-0-005
Наименование профессии:
Главный дизайнер проекта (в строительстве)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 102. Художник-конструктор (Дизайнер).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 101. Художник (дизайнер).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее восьми лет в области архитектурно-строительного проектирования и не менее трех лет в организациях, осуществляющих подготовку проектной документации, на архитектурных должностях. Рекомендуется дополнительное профессиональное образование - программы повышения квалификации не реже одного раза в три года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
1323-0-002 Главный архитектор проекта
Основная цель деятельности:
Разработка комплексного авторского архитектурно-дизайнерского проекта для создания комфортной, доступной, безопасной и гармоничной архитектурной среды.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление, организация и планирование процесса архитектурно-строительного проектирования архитектурной среды, в том числе перспективных объектов и систем объектов;

5) Инженер-көгалдандырушы - 6 СБШ-нің деңгейі;
7) Техник-жобалаушы - 5 СБШ-нің деңгейі;
8) Генеративті дизайнды қолдану дағдысы бар дизайнер - 6 СБШ-нің деңгейі;
9) Виртуалды жобалаушы - 6 СБШ-нің деңгейі;
10) "Ақылды үй" жобалаушысы - 6 СБШ-нің деңгейі;
11) Үлкен деректерді өңдеу талдаушысы (жалпы профиль) - 6 СБШ-нің деңгейі;
12) Сандық жобалаушы (BIM маманы) - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Жобаның бас дизайнері (құрылыста)":
Топтың коды:
1323-0
Қызмет атауының коды:
1323-0-005
Кәсіптің атауы:
Жобаның бас дизайнері (құрылыста)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
102-параграф. Cуретшi-конструктор (Дизайнер).
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
101-параграф. Суретші (Дизайнер).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Сәулет-құрылыс жобалау саласында кемінде сегіз жыл және жобалау құжаттамасын дайындауды жүзеге асыратын ұйымдарда сәулет лауазымдарында кемінде үш жыл. Қосымша кәсіптік білім беру ұсынылады - кемінде үш жылда бір рет біліктілікті арттыру бағдарламалары.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1323-0-002 Жобаның бас архитекторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ыңғайлы, қолжетімді, қауіпсіз және үйлесімді сәулеттік ортаны құру үшін кешенді авторлық сәулет-дизайн жобасын әзірлеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сәулеттік ортаны, оның ішінде перспективалық объектілерді және объектілер жүйелерін сәулет-құрылыстық жобалау процесін басқару, ұйымдастыру және жоспарлау;

2. Контроль разработки комплексного проекта архитектурной среды и организация его экспертизы;
3. Экспертно-научная деятельность в области создания устойчивой среды обитания.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Управление, организация и планирование процесса архитектурно-строительного проектирования архитектурной среды, в том числе перспективных объектов и систем объектов.
Навык 1:
Подготовка пакетов тендерной документации по архитектурно-дизайнерской части проекта и согласование с заказчиком объема и стоимости услуг для подготовки договора и проведения работ по проектированию.
Умения:
1. Применять требования действующего законодательства, нормативных правовых актов, нормативно-технических документов, регулирующих процессы управления проектами в проектно-строительной отрасли;
2. Применять оптимальные методы планирования при управлении проектами, современное программное обеспечение для составления графиков проектных работ;
3. Применять методы управления стоимостью и бюджетом проектных работ.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы в области архитектуры, градостроительства и строительства, в т.ч. о государственных закупках Республики Казахстан;
2. Требования нормативных правовых актов и документов к порядку организации и планирования процесса архитектурно-строительного проектирования архитектурной среды, в том числе перспективных объектов и систем объектов;
3. Требования международных нормативных технических документов по архитектурно-дизайнерскому проектированию и особенности их применения при проведении тендерных процедур и подготовке исполнительной документации;
4. Требования законодательства Республики Казахстан к проведению тендерных процедур, составу и содержанию пакетов тендерной документации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка цели и задач проекта, его основных архитектурных, ландшафтно-планировочных и дизайнерских параметров, в том числе стратегии его реализации в увязке с требованиями заказчика по планируемой эксплуатации средового объекта.
Умения:
1. Выбирать оптимальные методы и средства профессиональной, бизнес-коммуникации и персональной коммуникации при согласовании комплексного проекта с заказчиком;
2. Определять перечень исходных данных и дополнительных исследований, необходимых для разработки комплексного проекта архитектурной среды;
3. Определять стоимость и договорные цены на проектирование для формирования бюджета комплексного проекта;
4. Определять объемы и сроки проведения проектных работ;
5. Определять перечень подрядных и субподрядных организаций для участия в проекте.
Знания:

2. Кешенді сәулеттік орта жобасының әзірленуін бақылау және оның сараптамасын ұйымдастыру;
3. Тұрақты өмір сүру ортасын құру саласындағы сараптамалық ғылыми қызмет.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Сәулеттік ортаны, оның ішінде перспективалық объектілерді және объектілер жүйелерін сәулет-құрылыстық жобалау процесін басқару, ұйымдастыру және жоспарлау.
Дағды 1:
Жобаның сәулет-дизайнерлік бөлігі бойынша тендерлік құжаттама пакеттерін дайындау және шартты дайындау және жобалау жұмыстарын жүргізу үшін тапсырыс берушімен көрсетілетін қызметтердің көлемі мен құнын келісу.
Машықтар:
1. Жобалау және құрылыс индустриясында жобаларды басқару процестерін реттейтін қолданыстағы заңнаманың, нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарын қолдану;
2. Жобаны басқаруда оңтайлы жоспарлау әдістерін, жобалық жұмысты жоспарлауға арналған заманауи бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану;
3. Жобалау жұмыстарының құны мен сметасын басқару әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен құжаттар, оның ішінде. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алуы туралы;
2. Сәулет ортасын, оның ішінде перспективалық объектілер мен объектілердің жүйелерін сәулет-құрылыстық жобалау процесін ұйымдастыру және жоспарлау тәртібіне нормативтік құқықтық актілердің және құжаттардың талаптары;
3. Сәулет-жобалық жобалау бойынша халықаралық нормативтік техникалық құжаттардың талаптары және конкурстық рәсімдерді өткізу және құрылыс құжаттамасын дайындау кезінде оларды қолдану ерекшеліктері;
4. Қазақстан Республикасы заңнамасының конкурстық рәсімдерді өткізуге, конкурстық құжаттама пакеттерінің құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жобаның мақсаттары мен міндеттерін, оның негізгі сәулеттік, ландшафтық жоспарлау және жобалау параметрлерін, оның ішінде табиғатты қорғау объектісін жоспарлы пайдалануға тапсырыс берушінің талаптарына байланысты оны іске асыру стратегиясын әзірлеу.
Машықтар:
1. Тапсырыс берушімен кешенді жобаны үйлестіру кезінде кәсіби, іскерлік және жеке қарым-қатынастың оңтайлы әдістері мен құралдарын таңдау;
2. Архитектуралық ортаның кешенді жобасын әзірлеуге қажетті бастапқы деректер мен қосымша зерттеулердің тізімін анықтау;
3. Кешенді жобаның сметасын қалыптастыру үшін жобаның құнын және шарттық бағасын анықтау;
4. Жобалау жұмыстарының көлемі мен мерзімін анықтау;
5. Жобаға қатысатын мердігерлер мен қосалқы мердігерлердің тізімін анықтау.
Білімдер:

1. Методы анализа содержания проектных задач, методы и средства их решения;
2. Методы планирования при управлении проектами, современное программное обеспечение для составления графиков проектных работ;
3. Методы управления стоимостью и бюджетом проектных работ;
4. Оптимальные методы и средства профессиональной, бизнес-коммуникации и персональной коммуникации при согласовании архитектурно-дизайнерского проекта с заказчиком.
5. Основные справочные, методические, реферативные источники получения информации в архитектурно-дизайнерском проектировании и методы ее анализа.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Формирование графика ведения проектных работ, его координация с проведением строительных работ и расчеты технико-экономических показателей архитектурных, планировочных и дизайнерских решений.
Умения:
1. Применять требования международных нормативных технических документов по архитектурно-дизайнерскому проектированию при проведении тендерных процедур и подготовке исполнительной документации, требования законодательства к проведению тендерных процедур, составу и содержанию пакетов тендерной документации;
2. Выбирать методы расчета технико-экономических показателей архитектурных, планировочных и дизайнерских решений;
3. Определять и формулировать цели и задачи проекта, его основные архитектурные, ландшафтно-планировочные и дизайнерские параметры, в том числе стратегию его реализации в увязке с требованиями заказчика по планируемой эксплуатации средового объекта.
Знания:
1. Методы управления качеством архитектурного проекта;
2. Методы управления рисками в процессе реализации проекта;
3. Основные виды требований к различным объектам наполнения архитектурной среды, включая социальные, эстетические, функционально-технологические, эргономические и экономические требования;
4. Методы календарного сетевого планирования, нормы и методики расчета объемов и сроков выполнения проектных и исследовательских работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Разработка заданий на разработку проектной документации архитектурной среды и их согласование с разработкой проектных решений по разделам проектной документации, включая конструктивный и инженерный разделы
Умения:
1. Учитывать условия планируемой эксплуатации средового объекта и формулировать предложения заказчику по стратегии разработки и реализации проекта;
2. Использовать средства автоматизации архитектурно-дизайнерского проектирования и компьютерного моделирования
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, документов в сфере проектной деятельности к порядку разработки, оформления и согласования архитектурно-дизайнерской концепции (эскизного проекта) архитектурной среды;

1. Жобалау тапсырмаларының мазмұнын талдау әдістері, оларды шешу әдістері мен құралдары;
2. Жобаны басқаруды жоспарлау әдістері, жобалық жұмыстарды жоспарлау үшін заманауи бағдарламалық қамтамасыз ету;
3. Жобалау жұмыстарының құны мен сметасын басқару әдістері;
4. Сәулет-дизайн жобасын тапсырыс берушімен келісу кезінде кәсіби, іскерлік және жеке қарым-қатынастың оңтайлы әдістері мен құралдары.
5. Архитектуралық дизайндағы ақпарат алудың негізгі анықтамалық, әдістемелік, дерексіз көздері және оны талдау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Жобалау жұмыстарының кестесін қалыптастыру, оны құрылыс жұмыстарымен келісу және сәулет-жоспарлау және жобалық шешімдердің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
Машықтар:
1. Конкурстық рәсiмдердi өткiзу және атқарушылық құжаттаманы әзiрлеу кезiнде сәулет жобалау жөнiндегi халықаралық нормативтiк техникалық құжаттардың талаптарын, конкурстық рәсiмдердi өткiзу үшiн заң талаптарын, конкурстық құжаттама пакеттерінің құрамы мен мазмұнын қолдануға;
2. Сәулеттік, жоспарлық және жобалық шешімдердің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу әдістерін таңдау;
3. Жобаның мақсаттары мен міндеттерін, оның негізгі сәулеттік, ландшафтық жоспарлау және жобалау параметрлерін, оның ішінде табиғатты қорғау объектісін жоспарлы пайдалануға тапсырыс берушінің талаптарына байланысты оны іске асыру стратегиясын анықтау және тұжырымдау.
Білімдер:
1. Сәулет жобасының сапасын басқару әдістері;
2. Жобаны жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару әдістері;
3. Сәулеттік ортаны толтыратын әртүрлі объектілерге қойылатын талаптардың негізгі түрлері, соның ішінде әлеуметтік, эстетикалық, функционалдық-технологиялық, эргономикалық және экономикалық талаптар;
4. Күнтізбелік желіні жоспарлау әдістері, жобалау-зерттеу жұмыстарының көлемдері мен мерзімдерін есептеудің нормалары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Сәулет ортасының жобалық құжаттамасын әзірлеу бойынша тапсырмаларды әзірлеу және оларды жобалау құжаттамасының бөлімдері, оның ішінде құрылымдық және инженерлік бөлімдер бойынша жобалық шешімдерді әзірлеумен келісу.
Машықтар:
1. Қоршаған ортаны қорғау объектісін жоспарлы пайдалану шарттарын ескеру және жобаны әзірлеу және іске асыру стратегиясы бойынша тапсырыс берушіге ұсыныстарды тұжырымдау;
2. Архитектуралық дизайн және компьютерлік модельдеу үшін автоматтандыру құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. Сәулет ортасының сәулет-жобалау тұжырымдамасын (драмалық жобалау) әзірлеу, ресімдеу және бекіту тәртібіне арналған жобалау қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, құжаттардың талаптары;

2. Основные средства автоматизации архитектурно-дизайнерского проектирования и моделирования;
3. Порядок и методы расчета технико-экономических показателей архитектурных, планировочных и дизайнерских решений.
Возможность признания навыка:
-
Навык 5:
Формирование проектной команды и составление списка всех контактных лиц по комплексному проекту, согласование матрицы распределения ответственности по комплексному проекту.
Умения:
1. Определять состав исполнителей по разработке комплексного проекта архитектурной среды;
2. Анализировать перспективные формы организации архитектурной среды, формирования безопасной, устойчивой и эстетичной среды обитания.
Знания:
1. Квалификационные требования к архитекторам-дизайнерам, установленные нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
2. Особенности восприятия различных форм представления комплексного концептуального проекта архитекторами, специалистами в области строительства, а также лицами, не владеющими профессиональной культурой;
3. Правила и стандарты системы контроля (менеджмента) качества в архитектурной организации
4. Требования охраны труда и меры безопасности в процессе реализации профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль разработки комплексного проекта архитектурной среды и организация его экспертизы.
Навык 1:
Контроль своевременности подготовки и полноты исходных данных и проведения предпроектного анализа участка проектирования.
Умения:
1. Анализировать своевременность подготовки и полноту исходных данных, необходимых для архитектурно-строительного проектирования;
2. Использовать методы моделирования и гармонизации искусственной среды обитания при разработке архитектурных, ландшафтно-планировочных и дизайнерских решений;
3. Анализировать функциональное назначение проектируемого объекта, градостроительные условия, региональные и местные архитектурно-художественные традиции, системную целостность архитектурных, конструктивных и инженерно-технических решений, социально-культурные, геолого-географические и природно-климатические условия участка застройки, их учет при разработке архитектурно-дизайнерской концепции (эскизного комплексного проекта);
4. Социально-культурные, демографические, психологические, функциональные основы формирования архитектурной среды.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы системы в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
2. Требования нормативных правовых актов и документов в сфере проектной деятельности к разработке, экспертизе и утверждению комплексного проекта архитектурной среды;

2. Архитектуралық жобалау мен модельдеуді автоматтандырудың негізгі құралдары;
3. Сәулет-жоспарлау және жобалық шешімдердің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу тәртібі мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 5:
Жобалық топты құру және кешенді жоба бойынша барлық байланыс тұлғаларының тізімін жасау, күрделі жоба бойынша жауапкершілікті бөлу матрицасын келісу.
Машықтар:
1. Архитектуралық ортаның кешенді жобасын әзірлеу үшін орындаушылар құрамын анықтау;
2. Сәулеттік ортаны ұйымдастырудың, қауіпсіз, тұрақты және эстетикалық өмір сүру ортасын құрудың перспективалық нысандарын талдау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген сәулетші-жобалаушыға қойылатын біліктілік талаптары;
2. Құрылыс саласындағы сәулетшілердің, мамандардың, сондай-ақ кәсіби білімі жоқ тұлғалардың күрделі концептуалды жобаны ұсынудың әртүрлі формаларын қабылдау ерекшеліктері;
3. Сәулет ұйымындағы сапаны бақылау (басқару) жүйесінің ережелері мен стандарттары
4. Кәсіби қызметті жүзеге асыру процесіндегі еңбекті қорғау талаптары және қауіпсіздік шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Кешенді сәулеттік орта жобасының әзірленуін бақылау және оның сараптамасын ұйымдастыру.
Дағды 1:
Бастапқы мәліметтерді дайындаудың уақтылылығын және толықтығын бақылау және жобалау алаңының жоба алдындағы талдауы.
Машықтар:
1. Сәулет-құрылыс жобалауға қажетті бастапқы мәліметтердің уақытылы дайындалуын және толықтығын талдау;
2. Сәулеттік, ландшафтық жоспарлау және жобалау шешімдерін әзірлеу кезінде жасанды мекендеу ортасын модельдеу және үйлестіру әдістерін қолдану;
3. Жобаланатын объектінің функционалдық мақсатын, қала құрылысы жағдайларын, аймақтық және жергілікті сәулет-көркемдік дәстүрлерін, сәулеттік, құрылымдық және инженерлік шешімдердің жүйелік тұтастығын, игеру учаскесінің әлеуметтік-мәдени, геологиялық-географиялық және табиғи-климаттық жағдайларын талдау, сәулет-дизайн концепциясын әзірлеу кезінде оларды ескеру (драмалық кешенді дизайн);
4. Сәулеттік ортаның қалыптасуының әлеуметтік-мәдени, демографиялық, психологиялық, функционалдық негіздері.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы жүйенің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттары;
2. Сәулет ортасының кешенді жобасын әзірлеу, сараптау және бекіту үшін жобалау қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен құжаттардың талаптары;

3. Требования международных нормативных технических документов по архитектурно-дизайнерскому проектированию и особенности их применения.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Контроль разработки и утверждение архитектурно-дизайнерской концепции и решений (эскизного комплексного проекта) в увязке с проектными решениями.
Умения:
1. Выбирать методы расчета и анализа технико-экономических показателей архитектурных, ландшафтно-планировочных и дизайнерских решений;
2. Анализировать соответствие решений профильного раздела проектной документации утвержденному комплексному концептуальному проекту;
3. Использовать средства автоматизации архитектурно-дизайнерского проектирования;
4. Выбирать оптимальные методы и средства профессиональной, бизнес-коммуникации и персональной коммуникации при согласовании архитектурно-дизайнерской концепции (эскизного комплексного проекта) с заказчиком;
5. Взаимосвязь объемно-пространственных, конструктивных, инженерных решений и эксплуатационных качеств средовых объектов и их наполнения.
Знания:
1. Основные средства и методы архитектурно-дизайнерского и инженерно-технического проектирования;
2. Художественные приемы выдвижения авторского творческого замысла и основы архитектурной композиции и закономерности визуального восприятия;
3. Социальные, функционально-технологические, эргономические, эстетические и экономические требования к проектируемому объекту;
4. Основы архитектурного проектирования средового объекта и его наполнения, основы технического расчета основных воздействий и нагрузок на элементы, системы и конструкции объектов;
5. Принципы проектирования функциональных характеристик средового объекта и его наполнения, включая акустику, освещение, микроклимат;
6. Средства и виды архитектурной графики.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Контроль своевременности и качества разработки и утверждение комплексного проекта архитектурной среды.
Умения:
1. Анализировать соблюдение в архитектурно-дизайнерском разделе проектной документации требований нормативных правовых актов и документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности, а также к заданным стандартам выполнения работ, технологии архитектурно-дизайнерского проектирования, к применяемым материалам;
2. Анализировать соответствие рабочей документации комплексного проекта архитектурной среды требованиям нормативных правовых актов и документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности;
3. Применять методы управления качеством и методы управления рисками в процессе реализации проекта.
Знания:

3. Сәулет-жобалық жобалау бойынша халықаралық нормативтік техникалық құжаттардың талаптары және оларды қолдану ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Сәулеттік-конструкторлық тұжырымдамалар мен шешімдердің әзірленуін және бекітілуін бақылау (кешендік жобаның жобасы) жобалау шешімдерімен байланысты.
Машықтар:
1. Сәулеттік, ландшафтық жоспарлау және жобалық шешімдердің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу және талдау әдістерін таңдау;
2. Жобалық құжаттаманың бейінді бөлімі шешімдерінің бекітілген кешенді тұжырымдамалық жобаға сәйкестігін талдау;
3. Архитектуралық жобалау үшін автоматтандыру құралдарын пайдалану;
4. Тапсырыс берушімен сәулет-дизайн концепциясын (драмалық кешенді дизайн) келісу кезінде кәсіби, іскерлік және жеке қарым-қатынастың оңтайлы әдістері мен құралдарын таңдау;
5. Қоршаған орта объектілерінің көлемдік-кеңістіктік, конструктивті, инженерлік шешімдері мен эксплуатациялық сапаларының өзара байланысы және олардың мазмұны.
Білімдер:
1. Сәулеттік жобалау және инженерлік жобалаудың негізгі құралдары мен әдістері;
2. Автордың шығармашылық концепциясын ілгерілетудің көркемдік тәсілдері және сәулеттік композицияның негізі мен бейнені қабылдау үлгілері;
3. Жобаланатын объектіге әлеуметтік, функционалдық-технологиялық, эргономикалық, эстетикалық және экономикалық талаптар;
4. Қоршаған орта объектісін және оның мазмұнын сәулеттік жобалау негіздері, объектілердің элементтеріне, жүйелері мен құрылымдарына негізгі әсерлер мен жүктемелерді техникалық есептеу негіздері;
5. Қоршаған орта объектісінің функционалдық сипаттамаларын және оның мазмұнын, оның ішінде акустиканы, жарықтандыруды, микроклиматты жобалау принциптері;
6. Архитектуралық графиканың құралдары мен түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Сәулеттік ортаның кешенді жобасын әзірлеу және бекітудің уақтылылығы мен сапасын бақылау.
Машықтар:
1. Жобалық құжаттаманың сәулет-жобалау бөлімінде нормативтік құқықтық актілердің және қала құрылысы саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптарына, сондай-ақ жұмыстарды орындаудың көрсетілген стандарттарына сәйкестігін талдау; сәулеттік-конструкторлық жобалау технологиясы және қолданылатын материалдар;
2. Сәулет ортасының кешенді жобасының жұмыс құжаттамасының қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттарының талаптарына сәйкестігін талдау;
3. Жобаны жүзеге асыру кезінде сапаны басқару әдістерін және тәуекелдерді басқару әдістерін қолдану.
Білімдер:

1. Основные строительные материалы, изделия, конструкции и их технические, технологические, эстетические и эксплуатационные характеристики;
2. Основы технологии возведения средового объекта, изготовления и монтажа его наполнения;
3. Методы наглядного изображения и моделирования архитектурной формы и пространства;
4. Основные способы выражения архитектурного и дизайнерского замысла, включая графические, макетные, компьютерные, вербальные и видео;
5. Методы управления качеством архитектурного проекта.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Организация и контроль внесения изменений в архитектурные, ландшафтно-планировочные и дизайнерские решения.
Умения:
1. Определять допустимые варианты изменений разрабатываемых архитектурных, ландшафтно-планировочных и дизайнерских решений при согласовании с разрабатываемыми решениями по разделам проектной документации;
2. Анализировать своевременность внесения и корректность внесенных изменений в архитектурные, ландшафтно-планировочные и дизайнерские решения в соответствии с требованиями и рекомендациями заказчика, органов государственной экспертизы и уполномоченных организаций.
Знания:
1. Методы управления рисками в проекте: анализ, информирование заказчика и контроль рисков в процессе комплексного проектирования объекта;
2. Методы оценки эффективности реализации проекта и уровня достижения его многообразных целей.
Возможность признания навыка:
-
Навык 5:
Контроль разработки и утверждение рабочей документации комплексного проекта архитектурной среды.
Умения:
1. Применять установленные требования к порядку согласования и утверждения комплексного проекта архитектурной среды с заказчиком.
Знания:
1. Правила и стандарты системы контроля (менеджмента) качества в архитектурной организации;
2. Требования охраны труда и меры безопасности в процессе реализации профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Экспертно-научная деятельность в области создания устойчивой среды обитания
Навык 1:
Регистрация архитектурно-дизайнерской концепции в профессиональных информационных ресурсах и представление ее в профессиональных изданиях, на публичных мероприятиях и в средствах массовой информации.
Умения:
1. Выбирать оптимальные средства и методы изображения архитектурной формы и пространства для представления архитектурно-дизайнерского концептуального проекта в профессиональных изданиях, на публичных мероприятиях и в средствах профессиональной социализации.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Авторский контроль подготовки заданий на разработку проектной документации и специальных технических условий в соответствии с разработанной архитектурно-дизайнерской концепцией.
Умения:

1. Негізгі құрылыс материалдары, бұйымдары, конструкциялары және олардың техникалық, технологиялық, эстетикалық және пайдалану сипаттамалары;
2. Қоршаған ортаны қорғау объектісін салу, оның мазмұнын дайындау және орнату технологиясының негіздері;
3. Архитектуралық пішін мен кеңістікті көрнекі бейнелеу және модельдеу әдістері;
4. Графикалық, макеттік, компьютерлік, ауызша және бейнені қоса алғанда, архитектуралық-конструкторлық идеяларды білдірудің негізгі тәсілдері;
5. Архитектуралық жобаның сапасын басқару әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Сәулеттік, ландшафтық жоспарлау және жобалау шешімдеріне өзгерістер енгізуді ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жобалық құжаттаманың бөлімдері бойынша әзірленген шешімдермен келісе отырып, әзірленген сәулеттік, ландшафтық жоспарлау және жобалық шешімдерді өзгертудің қолайлы нұсқаларын анықтау;
2. Тапсырыс берушінің, мемлекеттік сараптама органдарының және уәкілетті ұйымдардың талаптары мен ұсыныстарына сәйкес сәулеттік, ландшафтық жоспарлау және жобалау шешімдеріне енгізілген өзгерістердің уақтылылығы мен дұрыстығын талдау.
Білімдер:
1. Жобадағы тәуекелдерді басқару әдістері: объектіні кешенді жобалау процесінде талдау, тұтынушыны ақпараттандыру және тәуекелді бақылау;
2. Жобаны жүзеге асырудың тиімділігін және оның әртүрлі мақсаттарына жету деңгейін бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 5:
Кешенді сәулеттік орта жобасының жұмыс құжаттамасын әзірлеуді және бекітуді бақылау.
Машықтар:
1. Тапсырыс берушімен сәулеттік ортаның кешенді жобасын келісу және бекіту тәртібіне белгіленген талаптарды қолдану.
Білімдер:
1. Сәулет ұйымындағы сапаны бақылау (басқару) жүйесінің ережелері мен стандарттары;
2. Кәсіби қызметті жүзеге асыру процесіндегі еңбекті қорғау талаптары және қауіпсіздік шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Тұрақты өмір сүру ортасын құру саласындағы сараптамалық ғылыми қызмет.
Дағды 1:
Сәулет-дизайн тұжырымдамасын кәсіби ақпараттық ресурстарда тіркеу және оны кәсіби басылымдарда, бұқаралық іс-шараларда және бұқаралық ақпарат құралдарында көрсету.
Машықтар:
1. Сәулеттік-дизайндық концептуалды жобаны кәсіби басылымдарда, көпшілік іс-шараларда және кәсіби әлеуметтену құралдарында көрсету үшін сәулеттік пішін мен кеңістікті бейнелеудің оңтайлы құралдары мен әдістерін таңдау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілері мен құжаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Әзiрленген сәулет-жобалау тұжырымдамасына сәйкес жобалық құжаттаманы және арнайы техникалық шарттарды әзiрлеуге арналған тапсырмаларды дайындауға авторлық бақылау.
Машықтар:

1. Выбирать оптимальные методы и средства профессиональной коммуникации при представлении архитектурно-дизайнерского концептуального проекта на публичных мероприятиях.
Знания:
1. Основные требования законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов, регламентирующих порядок использования и защиты авторских прав на произведения архитектуры.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Авторский контроль реализации архитектурно-дизайнерской концепции в формах, не предусматривающих разработку проектной документации и согласование возможности повторной реализации архитектурно-дизайнерского проекта и разработанной на его основе проектной документации.
Умения:
1. Выявлять отклонения разрабатываемых заданий на разработку проектной документации и специальных технических условий от разработанной архитектурно-дизайнерской концепции.
Знания:
1. Основные требования законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов к содержанию, порядку заключения и исполнения договора авторского заказа, договоров об отчуждении исключительных прав на произведения архитектуры и дизайна и договоров на предоставление прав на использование произведений архитектуры и дизайна.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Организация конкурсной деятельности в архитектурных и дизайнерских конкурсах и профессиональных конференций и выставочных мероприятий и работа в профессиональных конференциях и выставочных мероприятиях по продвижению проектов и инновационных достижений в профессии.
Умения:
1. Вносить изменения в архитектурно-дизайнерский концептуальный проект и проектную документацию в случае невозможности подготовки проектной документации на основании первоначального архитектурно-дизайнерского проекта или в случае достройки, перестройки, перепланировки комплексного объекта или фрагментов его наполнения.
Знания:
1. Порядок согласования и внесения изменений в архитектурно-дизайнерский проект;
2. Требования нормативных правовых актов, документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к порядку внесения дополнений и изменений в проектную документацию;
3. Методы и средства профессиональной, бизнес-коммуникации и персональной коммуникации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 5:
Подготовка публикаций о проектах и проектной деятельности, обеспечивающих высокий творческий и технико-экономический уровень и внедрение инновационных технологий проектирования объектов.
Умения:
1. Выбирать оптимальные методы и средства профессиональной, бизнес-коммуникации
Знания:
1. Правила и стандарты системы контроля (менеджмента) качества в архитектурной организации;

1. Қоғамдық іс-шараларда сәулеттік-дизайндық концептуалды жобаны ұсыну кезінде кәсіби қарым-қатынастың оңтайлы әдістері мен құралдарын таңдау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы заңнамасының және сәулет туындыларына авторлық құқықты пайдалану мен қорғау тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілердің негізгі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Жобалау құжаттамасын әзірлеуді көздемейтін нысандардағы сәулет-жобалау тұжырымдамасының іске асырылуын авторлық бақылау және оның негізінде әзірленген сәулет-жобалау жобасын және жобалау құжаттамасын қайта ресімдеу мүмкіндігін бекіту.
Машықтар:
1. Жобалық құжаттаманы және арнайы техникалық шарттарды әзірлеу үшін әзірленетін тапсырмалардың әзірленген сәулет-жобалау тұжырымдамасынан ауытқуларын анықтау.
Білімдер:
1. Авторлық тапсырыс шартының, сәулет және дизайн туындыларына айрықша құқықтарды иеліктен айыру туралы шарттар мен пайдалану құқығын беру туралы шарттардың мазмұнына, жасасу және орындау тәртібіне Қазақстан Республикасы заңнамасының және нормативтік құқықтық актілерінің негізгі талаптары сәулет және дизайн жұмыстары...
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Сәулет-дизайн конкурстары мен кәсіби конференциялар мен көрме іс-шараларында конкурстық іс-шараларды ұйымдастыру және кәсіптегі жобалар мен инновациялық жетістіктерді ілгерілету үшін кәсіби конференциялар мен көрме іс-шараларындағы жұмыстар.
Машықтар:
1. Бастапқы сәулет-жобалау жобасы негізінде жобалық құжаттаманы дайындау мүмкін болмаған жағдайда немесе күрделі объектіні немесе оның мазмұнының фрагменттерін аяқтау, реконструкциялау, қайта құру кезінде сәулет-жобалау концептуалды жобаға және жобалау құжаттамасына өзгерістер енгізу.
Білімдер:
1. Сәулет-жобалау жобасын бекіту және оған өзгерістер енгізу тәртібі;
2. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, құжаттардың жобалық құжаттамаға толықтырулар мен өзгерістер енгізу тәртібіне қойылатын талаптары;
3. Кәсіби, іскерлік қарым-қатынас және жеке қарым-қатынас әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 5:
Жоғары шығармашылық, техникалық-экономикалық деңгейді және объектілерді жобалаудың инновациялық технологияларын енгізуді қамтамасыз ететін жобалар мен жобалау қызметі туралы басылымдарды дайындау..
Машықтар:
1. Кәсіби және іскерлік қарым-қатынастың оңтайлы әдістері мен құралдарын таңдау
Білімдер:
1. Сәулет ұйымындағы сапаны бақылау (басқару) жүйесінің ережелері мен стандарттары;

2. Требования охраны труда и меры безопасности в процессе реализации профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Руководитель (управляющий) строительства проекта
10. Карточка профессии "Инженер проектировщик (зданий)":
Код группы:
2142-2
Код наименования занятия:
2142-2-003
Наименование профессии:
Инженер проектировщик (зданий)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 9. Инженер-проектировщик
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Инженер-проектировщик І категории: стаж работы в должности инженера-проектировщика ІІ категории не менее 2 лет;
Инженер-проектировщик ІІ категории стаж работы в должности инженера-проектировщика без категории не менее 3 лет;
Инженер-проектировщик без категории: без предъявления требования к стажу.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
2164-1-001 Инженер-проектировщик
Основная цель деятельности:
Разработка проектной и рабочей документации для объектов капитального строительства
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение расчета строительных конструкций и оснований объектов капитального строительства;
2. Разработка проектной и рабочей документации на объекты капитального строительства;
3. Формирование и ведение технологий информационной модели строительного объекта.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение расчета строительных конструкций и оснований объектов капитального строительства.
Навык 1:
Анализ и документирование климатических особенностей района, сбор нагрузок и воздействий для выполнения расчетов проектируемого объекта капитального строительства.
Умения:
1. Определять порядок сбора, обработки и комплектования данных, необходимых для проектирования объектов капитального строительства;
2. Выбирать способы расчета в программных и технических средствах для выполнения расчетов при разработке соответствующего раздела проектной документации применительно к объектам капитального строительства.
Знания:
1. Профессиональная строительная терминология;
2. Система стандартизации и технического регулирования в строительстве;
3. Требования нормативных правовых актов и нормативных документов системы технического регулирования в области архитектуры, градостроительства и строительства к проектированию объектов капитального строительства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Формирование конструктивной системы зданий и сооружений и создание расчетной схемы зданий и сооружений, и выполнение расчетов в расчетном программном комплексе.
Умения:
1. Выбирать способы расчета в программных и технических средствах для выполнения расчетов при разработке соответствующего раздела проектной документации применительно к объектам капитального строительства;
2. Определять перечень и методы расчета железобетонных конструкций в соответствии с положениями нормативных правовых актов и документов системы технического регулирования в градостроительной деятельности.
Знания:
1. Виды и правила работы в профессиональных компьютерных программных и технических средствах для выполнения расчетов объектов капитального строительства;
2. Методы и правила расчета железобетонных, металлических, каменных и деревянных конструкций;
3. Требования к защите металлических и железобетонных конструкций от коррозии и огневого воздействия для обеспечения механической безопасности конструкций;
4. Перечень рекомендуемых мероприятий по уменьшению возможного отрицательного влияния дополнительных, местных и внутренних напряжений для обеспечения безопасной работы конструкций объектов капитального строительства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Расчет, оформление и проверка несущей способности элементов несущих конструкций, и подготовка исходных данных для передачи в ТИМСО.
Умения:
1. Использовать технологии информационного моделирования при решении специализированных задач на этапе всего жизненного цикла объекта капитального строительства;
2. Использовать регламентированные форматы файлов для обмена данными ТИМСО.
Знания:
1. Правила оформления расчетов зданий и сооружений промышленного и гражданского назначения;
2. Функциональные возможности программных и технических средств, используемых при формировании и ведении ТИМСО;
3. Требования к рациональной и безопасной организации процессов проектирования.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Разработка проектной и рабочей документации на объекты капитального строительства.
Навык 1:
Разработка и подготовка к выпуску текстовой и графической частей проектной и рабочей документации и подготовка исходных данных для разработки проектной/рабочей документации.
Умения:
1. Подготавливать к выпуску проектную/рабочую документацию для объектов капитального строительства;
2. Выбирать способы и алгоритм разработки и оформления проектной/рабочей документации в соответствии с требованиями нормативных правовых актов и документов в области архитектуры, градостроительства и строительства;
3. Выбирать методы и алгоритм конструирования узловых соединений, стыков и соединений элементов железобетонных конструкций.
Знания:
1. Профессиональная строительная терминология, система нормативных документов в строительстве, в том числе нормативов к выполнению текстовой и графической частей и к изготовлению и монтажу железобетонных конструкций проектной/рабочей документации для объектов капитального строительства;
2. Система условных обозначений в проектировании и правила применения САПР для выполнения чертежей проектной документации для объектов капитального строительства;
3. Функциональные возможности программных и технических средств, используемых при формировании и ведении ТИМСО
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Составление и оформление ведомости элементов конструкций в составе проектной документации применительно к объектам капитального строительства и внесение изменений проектной/рабочей документации на основании замечаний экспертизы
Умения:
1. Выбирать способы и алгоритмы работы в программных и технических средствах для оформления текстовой части проектной документации для объектов капитального строительства;
2. Выбирать способы и алгоритмы работы в системе автоматизированного проектирования (далее - САПР) для выполнения чертежей проектной документации для объектов капитального строительства;
3. Отображать данные ТИМСО в графическом и табличном виде и просматривать и извлекать данные ТИМСО, созданные другими специалистами;
4. Анализировать и выбирать необходимые данные единой ТИМСО при разработке текстовой и графической частей проектной документации для объектов капитального строительства.
Знания:
1. Методы и правила конструирования узловых соединений, стыков и соединений элементов железобетонных конструкций в специализированных программных и технических средствах;
2. Требования к порядку составления и оформлению ведомостей элементов железобетонных конструкций в составе проектной документации;
3. Правила и порядок подготовки исходных данных и внесения изменений в текстовую и графическую части проектной документации после прохождения экспертизы проектной документации;
4. Правила и порядок подготовки к выпуску проектной документации для объектов капитального строительства, относящихся к категории уникальных.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Формирование и ведение технологий информационной модели строительного объекта
Навык 1:
Сбор исходных данных для формирования и ведения ТИМСО на этапе архитектурно-строительного проектирования при помощи программных и технических средств и конструирование основных узловых соединений строительных изделий в ТИМСО в зависимости от уровня детализации геометрии и информации.
Умения:
1. Определять перечень необходимых исходных данных для формирования ТИМСО;
2. Определять алгоритм и способы работы в программных и технических средствах, используемых при формировании и ведении ТИМСО;
3. Выбирать алгоритм и способы конструирования основных узловых соединений железобетонных конструкций в ТИМСО в зависимости от уровня детализации геометрии и информации.
Знания:
1. Профессиональная строительная терминология и терминология цифрового моделирования и система стандартизации и технического регулирования в строительстве, строительные нормы и своды правил ТИМСО;
2. Требования нормативных правовых актов и документов системы технического регулирования в области архитектуры, градостроительства и строительства к разработке и оформлению проектной документации для объектов капитального строительства;
3. Функциональные возможности программных и технических средств, используемых при формировании и ведении ТИМСО.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Передача данных о компонентах ТИМСО другим участникам процесса формирования и ведения ТИМСО и оформление, публикация и выпуск технической документации на основе ТИМСО.
Умения:
1. Выбирать алгоритм передачи данных о компонентах ТИМСО другим участникам процесса формирования и ведения ТИМСО;
2. Выбирать способ оформления и порядок публикации и выпуска технической документации на основе ТИМСО;
3. Использовать технологии информационного моделирования при решении специализированных задач на этапе жизненного цикла объекта капитального строительства.
Знания:
1. Инструменты оформления, публикации и выпуска технической документации на основе ТИМСО;
2. Форматы передачи данных ТИМСО, в том числе открытых и принципы коллективной работы над ТИМСО в среде общих данных и уровни детализации ТИМСО;
3. Основные требования к составу и оформлению технической документации на этапе жизненного цикла объекта капитального строительства;
4. Методы создания компонентов ТИМСО и цели, задачи, принципы информационного моделирования (в рамках своей дисциплины).
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. Кәсіби қызметті жүзеге асыру процесіндегі еңбекті қорғау талаптары және қауіпсіздік шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Жоба құрылысының басшысы (басқарушысы)
10. Кәсіптің карточкасы "Жобалаушы инженер (ғимараттар)":
Топтың коды:
2142-2
Қызмет атауының коды:
2142-2-003
Кәсіптің атауы:
Жобалаушы инженер (ғимараттар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
9-параграф. Инженер-жобалаушы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
І санатты жобалаушы инженер: ІІ санатты жобалаушы инженер лауазымынындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санатты жобалаушы инженер: санаты жоқ жобалаушы инженер лауазымынындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
Санаты жоқ жобалаушы: еңбек өтіліне талап қойылмайды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2164-1-001 Инженер-жобалаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық және жұмыс құжаттамасын әзірлеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Объектіні жобалаудың, салудың, пайдалануға берудің және жобалық қуаттарды игерудің бүкіл кезеңінде бекітілген объектілердің жобалық шешімдерін әзірлеуге тапсырмаларды дайындауға қатысу.
2. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық және жұмыс құжаттамасын әзірлеу;
3. Құрылыс алаңының ақпараттық моделінің технологияларын қалыптастыру және жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Объектіні жобалаудың, салудың, пайдалануға берудің және жобалық қуаттарды игерудің бүкіл кезеңінде бекітілген объектілердің жобалық шешімдерін әзірлеуге тапсырмаларды дайындауға қатысу
Дағды 1:
Жобаланған күрделі құрылыс нысанында аймақтың климаттық ерекшеліктерді талдау және құжаттау, жобалық құжаттаманың сәйкес бөлімін әзірлеу кезінде есептеулерді орындау үшін жүктемелер мен әсерлерді жинау
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс жобаларын жобалау үшін қажетті мәліметтерді жинау, өңдеу және құрастыру тәртібін анықтау;
2. Күрделі құрылыс жобаларына қатысты жобалық құжаттаманың сәйкес бөлімін әзірлеу кезінде есептеулерді орындау үшін бағдарламалық-техникалық құралдарда есептеу әдістерін таңдау.
Білімдер:
1. Кәсіби құрылыс терминологиясы;
2. Құрылыстағы стандарттау және техникалық реттеу жүйесі;
3. Күрделі құрылыс объектілерін жобалауға арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және техникалық реттеу жүйесінің нормативтік құжаттарының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ғимараттар мен құрылыстардың құрылымдық жүйесін қалыптастыру және ғимараттар мен құрылыстардың жобалық сызбасын құру және есептеу бағдарламалық кешенінде есептеулерді орындау.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс жобаларына қатысты жобалық құжаттаманың сәйкес бөлімін әзірлеу кезінде есептеулерді орындау үшін бағдарламалық-техникалық құралдарда есептеу әдістерін таңдау;
2. Нормативтік құқықтық актілердің ережелеріне және қала құрылысы қызметіндегі техникалық реттеу жүйесінің құжаттарына сәйкес темірбетон конструкцияларының тізбесі мен есептеу әдістерін анықтау.
Білімдер:
1. Күрделі құрылыс объектілерінің есептерін орындауға арналған кәсіби компьютерлік бағдарламалық және техникалық құралдарда жұмыс істеу түрлері мен ережелері;
2. Күрделі құрылыс объектілерін қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету үшін қосымша, жергілікті және ішкі кернеулердің ықтимал теріс әсерін азайту бойынша ұсынылатын шаралар тізбесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық және жұмыс құжаттамасын әзірлеу.
Дағды 1:
Жобалық-жұмыстық құжаттаманың мәтіндік және графикалық бөліктерін әзірлеу және шығаруға дайындау және жұмыс құжаттамасын әзірлеу үшін бастапқы деректерді дайындау.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс жобаларының жобалық/ежей-тегжейлі құжаттамасын шығаруға дайындау;
2. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен құжаттардың талаптарына сәйкес жобалау/жұмыс құжаттамасын әзірлеу және ресімдеу әдістері мен алгоритмін таңдау;
3. Жобаларды әзірлеу және оларды құрылысқа енгізу тәжірибесін талдау және жинақтау және осының негізінде қабылданған жалпы және іргелі жобалық шешімдерді түзетудің орындылығы туралы ұсыныстар дайындау.
Білімдер:
1. Кәсіби құрылыс терминологиясы, құрылыстағы нормативтік құжаттар жүйесі, соның ішінде. күрделі құрылыс объектілерінің жобалық/жұмыс құжаттамасы мәтіндік және графикалық бөліктерді енгізу және әзірлеу стандарттары;
2. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттама сызбаларын ресімдеу үшін АЖЖ қолдану ережелері және жобадағы белгілер жүйесі;
3. ҚОАМТ құру және қызмет көрсету кезінде қолданылатын бағдарламалық және техникалық құралдардың функционалдығы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Күрделі құрылыс объектілеріне қатысты жобалау құжаттамасының құрылымдық элементтерінің тізбесін жасау және ресімдеу және сарапшының ескертулері негізінде жобалық/жұмыстық құжаттамаға өзгерістер енгізу.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектілеріне жобалық құжаттаманың мәтіндік бөлігін дайындау үшін бағдарламалық-техникалық құралдарда жұмыс істеу әдістері мен алгоритмдерін таңдау;
2. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалау құжаттамасының сызбаларын орындау үшін автоматтандырылған жобалау жүйесінде (бұдан әрі – АЖЖ) жұмыс істеу әдістері мен алгоритмдерін таңдау;
3. ҚОАМТ деректерін графикалық және кестелік түрде көрсету және басқа мамандар жасаған ҚОАМТ деректерін қарау және алу;
4. Күрделі құрылыс жобалары бойынша жобалық құжаттаманың мәтіндік және графикалық бөліктерін әзірлеу кезінде бірыңғай ҚОАМТ-дан қажетті мәліметтерді талдау және таңдау.
Білімдер:
1. Мамандандырылған бағдарламалық-техникалық құралдарда темірбетон конструкцияларының элементтерінің түйіндік қосылыстарын, түйіспелерін және жалғауларын жобалау әдістері мен ережелері;
2. Жобалық құжаттаманың сараптамасынан өткеннен кейін жобалық құжаттаманың мәтіндік және графикалық бөліктеріне өзгерістер енгізу және бастапқы деректерді дайындау ережелері мен тәртібі;
3. Бірегей деп жіктелген күрделі құрылыс объектілерінің жобалау құжаттамасын шығаруға дайындау ережелері мен тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Құрылыс алаңының ақпараттық моделінің технологияларын қалыптастыру және жүргізу.
Дағды 1:
Бағдарламалық-техникалық құралдарды пайдалана отырып, архитектуралық-құрылыстық жобалау сатысында ҚОАМТ-ны қалыптастыру және қолдау үшін бастапқы мәліметтерді жинау және геометрия мен ақпараттың егжей-тегжейлі деңгейіне байланысты ҚОАМТ-да құрылыс өнімдерінің негізгі түйіндік байланыстарын жобалау.
Машықтар:
1. ҚОАМТ құру үшін қажетті бастапқы деректер тізімін анықтау;
2. ҚОАМТ құру және қызмет көрсету кезінде қолданылатын бағдарламалық және аппараттық құралдарда жұмыс істеу алгоритмі мен әдістерін анықтау;
3. Геометрия мен ақпараттың егжей-тегжейлі болу деңгейіне байланысты ҚОАМТ-да темірбетонды құрылымдардың негізгі түйіндік байланыстарын жобалаудың алгоритмі мен әдістерін таңдау.
Білімдер:
1. Кәсіби құрылыс терминологиясы және цифрлық модельдеу терминологиясы және құрылыстағы стандарттау және техникалық реттеу жүйесі, ҚОАМТ құрылыс нормалары мен практикалық ережелері;
2. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалау құжаттамасын әзірлеу және ресімдеу үшін сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және техникалық реттеу жүйесінің құжаттарының талаптары;
3. ҚОАМТ құру және қызмет көрсету кезінде қолданылатын бағдарламалық және аппараттық құралдардың функционалдығы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
ҚОАМТ құрамдастары туралы деректерді ҚОАМТ қалыптастыру және қолдау процесіне басқа қатысушыларға беру және ҚОАМТ негізінде техникалық құжаттаманы жобалау, жариялау және шығару.
Машықтар:
1. ҚОАМТ құрамдастары туралы деректерді ҚОАМТ құру және қолдау процесінің басқа қатысушыларына беру алгоритмін таңдау;
2. ҚОАМТ негізіндегі техникалық құжаттаманы құрастыру әдісі мен басып шығару және шығару тәртібін таңдау;
3. Күрделі құрылыс жобасының өмірлік циклі сатысында арнайы есептерді шешу кезінде ақпараттық модельдеу технологияларын қолдану.
Білімдер:
1. ҚОАМТ негізіндегі техникалық құжаттаманы жобалау, басып шығару және шығару құралдары;
2. ҚОАМТ деректерін беру форматтары, оның ішінде ашық және ҚОАМТ жалпы деректері мен егжей-тегжейлі деңгейлері ортасында ҚОАМТ бойынша ұжымдық жұмыс принциптері;
3. Күрделі құрылыс жобасының өмірлік циклі кезеңіндегі техникалық құжаттаманың құрамы мен ресімделуіне қойылатын негізгі талаптар;
4. ҚОАМТ компоненттерін құру әдістері және ақпараттық модельдеудің мақсаттары, міндеттері, принциптері (олардың пәні шеңберінде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер проекта
8
Руководитель (управляющий) строительства проекта
11. Карточка профессии "Архитектор":
Код группы:
2161-0
Код наименования занятия:
2161-0-001
Наименование профессии:
Архитектор
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 13. Архитектор.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Архитектор І категория: стаж работы в должности архитектора ІІ категории не менее 2 лет;
Архитектор ІІ категории стаж работы в должности архитектора без категории не менее 3 лет;
Архитектор без категории: без предъявления требования к стажу.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
2161-0-002 Архитектор зданий и сооружений
Основная цель деятельности:
Разработка архитектурного раздела проектной документации объектов капитального строительства и авторский надзор за соблюдением проектных решений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение предпроектных исследований и подготовка данных для разработки архитектурного раздела проектной документации
2. Разработка авторского эскизного архитектурного проекта
3. Разработка архитектурного раздела проектной (и рабочей) документации
4. Осуществление мероприятий авторского надзора за соблюдением проектных решений и мероприятий по устранению дефектов в период эксплуатации объекта.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение предпроектных исследований и подготовка данных для разработки архитектурного раздела проектной документации.
Навык 1:
Согласование задания на проектирование проектной документации с заказчиком, планирование и контроль выполнения заданий по сбору, обработке и документальному оформлению дополнительных данных, необходимых для разработки архитектурного раздела проектной документации.
Умения:
1. Определять соответствие видов, объемов, качества исходных данных, данных задания на проектирование объекта капитального строительства и данных задания на разработку архитектурного раздела проектной документации;
2. Определять средства и методы сбора данных, необходимых для разработки архитектурного раздела проектной документации.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу и порядку выдачи исходно-разрешительной документации на архитектурно-строительное проектирование;
2. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к перечню и составу исходных данных, необходимых для разработки архитектурного раздела проектной документации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Сбор, обработка и анализ данных о социально-культурных и историко-архитектурных условиях района застройки, включая состояние и историческое развитие существующей архитектурной среды, градостроительный регламент, региональные культурные традиции, социальное окружение и демографическую ситуацию.
Умения:
1. Определять соответствие видов, объемов, качества исходных данных, данных задания на проектирование объекта капитального строительства и данных задания на разработку архитектурного раздела проектной документации;
2. Определять средства и методы сбора данных, необходимых для разработки архитектурного раздела проектной документации;

"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Жобаның бас инженері
8
Жоба құрылысының басшысы (басқарушысы)
11. Кәсіптің карточкасы "Сәулетші":
Топтың коды:
2161-0
Қызмет атауының коды:
2161-0-001
Кәсіптің атауы:
Сәулетші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
13-параграф. Сәулетші
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
І санатты сәулетші: ІІ санатты сәулетші лауазымынындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санатты сәулетші: санаты жоқ сәулетші лауазымынындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
Санаты жоқ сәулетші: еңбек өтіліне талап қойылмайды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2161-0-002 Ғимараттар мен құрылыстар сәулетшісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Күрделі құрылыс объектілерінің жобалау құжаттамасының сәулеттік бөлімін әзірлеу және жобалық шешімдердің сақталуын қадағалау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жобалық құжаттаманың сәулет бөлімін әзірлеу үшін жобалау алдындағы зерттеулерді жүргізу және мәліметтерді дайындау;
2. Авторлық сәулеттік эскиз жобасын әзірлеу;
3. Жобалық (және жұмыс) құжаттаманың архитектуралық бөлімін әзірлеу;
4. Объектіні пайдалану кезіндегі ақауларды жою бойынша жобалық шешімдер мен шаралардың сақталуына конструкторлық қадағалау іс-шараларын жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жобалық құжаттаманың сәулет бөлімін әзірлеу үшін жобалау алдындағы зерттеулерді жүргізу және мәліметтерді дайындау.
Дағды 1:
Тапсырыс берушімен жобалық құжаттаманы ресімдеуге тапсырманы келісу, жобалық құжаттаманың сәулеттік бөлімін әзірлеу үшін қажетті қосымша деректерді жинау, өңдеу және құжаттау бойынша тапсырмаларды орындауды жоспарлау және бақылау.
Машықтар:
1. Бастапқы деректердің түрлерінің, көлемінің, сапасының, күрделі құрылыс жобасын жобалауға арналған тапсырма деректерінің және жобалық құжаттаманың архитектуралық бөлімін әзірлеуге арналған тапсырма деректерінің сәйкестігін анықтау;
2. Жобалық құжаттаманың сәулеттік бөлімін әзірлеуге қажетті мәліметтерді жинаудың құралдары мен әдістерін анықтау.
Білімдер:
1. Нормативтік құқықтық актілердің, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы техникалық реттеу жүйесінің құжаттарының сәулет-құрылыс жобасына бастапқы рұқсат беру құжаттамасының құрамы мен беру тәртібіне қойылатын талаптары;
2. Жобалық құжаттаманың сәулет бөлімін әзірлеу үшін қажетті бастапқы деректердің тізбесі мен құрамына қала құрылысы қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қолданыстағы сәулеттік ортаның жай-күйі мен тарихи дамуын, қала құрылысы ережелерін, аймақтық мәдени дәстүрлерді, әлеуметтік ортаны және демографиялық жағдайды қоса алғанда, даму аймағының әлеуметтік-мәдени және тарихи-сәулеттік жағдайлары туралы мәліметтерді жинау, өңдеу және талдау.
Машықтар:
1. Бастапқы деректердің түрлерінің, көлемінің, сапасының, күрделі құрылыс жобасын жобалауға арналған тапсырма деректерінің және жобалық құжаттаманың архитектуралық бөлімін әзірлеуге арналған тапсырма деректерінің сәйкестігін анықтау;
2. Жобалық құжаттаманың сәулеттік бөлімін әзірлеуге қажетті мәліметтерді жинаудың құралдары мен әдістерін анықтау;

3. Определять состав технических заданий на проведение дополнительных исследований и инженерных изысканий и осуществлять приемку результатов дополнительных исследований и инженерных изысканий.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к перечню и составу исходных данных, необходимых для разработки архитектурного раздела проектной документации, в т.ч. объектов культурного наследия;
2. Основные источники получения информации в архитектурно-строительном проектировании, включая справочные, методические и реферативные, и методы ее анализа;
3. Средства и методы сбора и обработки данных об объективных условиях участка застройки, включая обмеры, фотофиксацию, вычерчивание генерального плана местности, макетирование, графическую фиксацию подосновы.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Сбор, обработка и анализ данных об объективных условиях района застройки, включая климатические и инженерно-геологические условия участка застройки и об аналогичных по функциональному назначению, месту застройки и условиям проектирования объектах капитального строительства
Умения:
1. Анализировать опыт проектирования, строительства и эксплуатации аналогичных объектов капитального строительства;
2. Анализировать и соотносить исходные данные, данные заданий на проектирование объекта капитального строительства, данные задания на разработку архитектурного раздела проектной документации, собранные данные и данные, полученные в результате дополнительных исследований и инженерных изысканий.
Знания:
1. Технические и технологические требования к основным типам объектов капитального строительства, включая требования, определяемые функциональным назначением проектируемого объекта капитального строительства и особенностями участка застройки;
2. Виды и методы проведения исследований в архитектурно-строительном проектировании;
3. Методы сбора и анализа данных о социально-культурных условиях района застройки, включая наблюдение, опрос, интервьюирование и анкетирование.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Проведение натурных обследований и обработка полученных результатов, в т.ч. дополнительных исследований и инженерных изысканий, необходимых для разработки архитектурного раздела проектной документации, и обработка полученных результатов, составление сводного анализа исходных данных с подготовкой отчета и презентационных материалов.
Умения:
1. Определять форму и состав отчета и презентационных материалов по предварительным исследованиям, связанным с проблематикой будущего объекта и влияющим на содержание проектных работ и строительство объекта.
Знания:
1. Требования методических документов к порядку проведения и оформления результатов дополнительных исследований;
2. Требования нормативных правовых актов, документов в сфере градостроительной деятельности к организации, порядку проведения и представлению отчетных материалов инженерных изысканий;

3. Қосымша ғылыми-зерттеу және инженерлік іздестірулерге техникалық шарттар құрамын анықтау және қосымша зерттеулер мен инженерлік іздестірулердің нәтижелерін қабылдау.
Білімдер:
1. Жобалық құжаттаманың сәулет бөлімін әзірлеу үшін қажетті бастапқы деректердің тізбесі мен құрамына арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, құжаттардың талаптары, оның ішінде. мәдени мұра объектілері;
2. Анықтамалық, әдістемелік және рефератты қоса алғанда, сәулет-құрылыс жобалауында ақпарат алудың негізгі көздері және оны талдау әдістері;
3. Өлшемдерді, фотографиялық түсіруді, аумақтың бас жоспарын сызуды, тәжірибелік үлгілеуді, негізгі негізді графикалық жазуды қоса алғанда, игеру учаскесінің объективті жағдайлары туралы деректерді жинау және өңдеу құралдары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Игерілетін аумақтың объективті жағдайлары, оның ішінде игеру учаскесінің климаттық және инженерлік-геологиялық жағдайлары туралы және функционалдық мүмкіндіктері, орналасуы және жобалау жағдайлары бойынша ұқсас күрделі құрылыс объектілері туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау.
Машықтар:
1. Осыған ұқсас күрделі құрылыс объектілерін жобалау, салу және пайдалану тәжірибесін талдау;
2. Бастапқы деректерді, күрделі құрылыс жобасын жобалауға берілген тапсырмалардан алынған мәліметтерді, жобалық құжаттаманың сәулеттік бөлімін әзірлеуге тағайындау деректерін, жинақталған мәліметтерді және қосымша зерттеулер мен инженерлік іздестірулер нәтижесінде алынған мәліметтерді талдау және салыстыру.
Білімдер:
1. Күрделі құрылыс объектілерінің негізгі түрлеріне қойылатын техникалық және технологиялық талаптар, оның ішінде жобаланатын күрделі құрылыс жобасының функционалдық мақсатымен және игеру учаскесінің сипаттамаларымен айқындалатын талаптар;
2. Сәулет-құрылыс жобалаудағы зерттеулерді жүргізудің түрлері мен әдістері;
3. Бақылау, сауалнама, сұхбат және сауалнаманы қоса алғанда, даму аймағының әлеуметтік-мәдени жағдайлары туралы мәліметтерді жинау және талдау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Далалық зерттеулер жүргізу және алынған нәтижелерді өңдеу, соның ішінде. жобалық құжаттаманың сәулеттік бөлімін әзірлеу үшін қажетті қосымша зерттеулер мен инженерлік іздестірулер және алынған нәтижелерді өңдеу, есеп пен презентация материалдарын дайындау арқылы бастапқы деректердің жиынтық талдауын жасау.
Машықтар:
1. Болашақ объектінің мәселелеріне байланысты және жобалық жұмыстардың мазмұнына және объектінің құрылысына әсер ететін алдын ала зерттеулер бойынша есеп пен презентация материалдарының нысаны мен құрамын анықтау.
Білімдер:
1. Қосымша зерттеулерді жүргізу және нәтижелерін есепке алу тәртібіне әдістемелік құжаттардың талаптары;
2. Нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі саласындағы құжаттардың инженерлік іздестірулерді ұйымдастыруға, жүргізу және есеп беру материалдарын беру тәртібіне қойылатын талаптары;

3. Основные методы определения стоимости разработки проектной документации, включая методы, предусматривающие использование справочников (сборников) базовых цен на проектные работы в строительстве;
4. Методы календарного сетевого планирования, нормы и методики расчета объемов и сроков выполнения исследовательских работ и инженерных изысканий.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Разработка авторского эскизного архитектурного проекта.
Навык 1:
Согласование задания на разработку эскизного архитектурного проекта с заказчиком.
Умения:
1. Анализировать содержание проектных задач, выбирать методы и средства их решения;
2. Анализировать опыт проектирования, строительства и эксплуатации аналогичных объектов капитального строительства;
3. Выбирать оптимальные методы и средства разработки архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
2. Требования нормативных правовых актов, документов в сфере в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности по обеспечению безбарьерной среды для маломобильных групп населения при проектировании архитектурных объектов;
3. Требования международных нормативных технических документов по архитектурно-строительному проектированию и особенности их применения;
4. Социальные, функционально-технологические, эргономические, эстетические и экономические требования к объектам капитального строительства различных типов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Планирование и контроль выполнения заданий на разработку вариантов авторского эскизного архитектурного проекта.
Умения:
1. Определять объемы и сроки выполнения работ по проектированию архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений;
2. Выбирать оптимальные методы и средства формирования безбарьерной среды при разработке проектной документации с учетом требований по беспрепятственному доступу инвалидов к объектам планировки и застройки городов, населенных пунктов, формированию жилых и рекреационных зон, разработке проектных решений на новое строительство и реконструкцию зданий, сооружений и их комплексов, и использования данных объектов лицам с инвалидностью.
Знания:
1. Основные средства и методы архитектурно-строительного проектирования, предназначенные для обеспечения безбарьерной среды для маломобильных групп населения;
2. Творческие приемы выдвижения авторского архитектурно-художественного замысла;
3. Основы архитектурной композиции и закономерности визуального восприятия;

3. Құрылыстағы жобалау жұмыстарына негізгі бағалардың анықтамалықтарын (жинақтарын) пайдалануды көздейтін әдістерді қоса алғанда, жобалық құжаттаманы әзірлеу құнын анықтаудың негізгі әдістері;
4. Күнтізбелік желіні жоспарлау әдістері, ғылыми-зерттеу жұмыстары мен инженерлік іздестірулердің көлемдері мен мерзімдерін есептеудің нормалары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Авторлық сәулеттік эскиз жобасын әзірлеу.
Дағды 1:
Тапсырыс берушімен авторлық сәулеттік эскиз жобасы бойынша тапсырманы келісу.
Машықтар:
1. Жобалау тапсырмаларының мазмұнын талдау, оларды шешудің әдістері мен құралдарын таңдау;
2. Ұқсас күрделі құрылыс объектілерін жобалау, салу және пайдалану тәжірибесін талдау;
3. Сәулеттік, соның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерін әзірлеудің оңтайлы әдістері мен құралдарын таңдау.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, құжаттардың талаптары;
2. Сәулет объектілерін жобалау кезінде жүріп-тұруы шектеулі адамдар үшін кедергісіз ортаны қамтамасыз ету үшін сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, құжаттардың талаптары;
3. Сәулет-құрылыс жобасы бойынша халықаралық нормативтік техникалық құжаттардың талаптары және оларды қолдану ерекшеліктері;
4. Түрлі типтегі күрделі құрылыс объектілеріне қойылатын әлеуметтік, функционалдық-технологиялық, эргономикалық, эстетикалық және экономикалық талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Сәулеттік жобаның авторлық жобасының нұсқаларын әзірлеу бойынша тапсырмалардың орындалуын жоспарлау және бақылау.
Машықтар:
1. Сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерін жобалау бойынша жұмыстардың көлемі мен мерзімін анықтау;
2. Мүгедектердің қалаларды, елді мекендерді жоспарлау және дамыту объектілеріне, тұрғын және рекреациялық аймақтарды қалыптастыруға кедергісіз қол жеткізуіне қойылатын талаптарды ескере отырып, жобалық құжаттаманы әзірлеу кезінде кедергісіз ортаны құрудың оңтайлы әдістері мен құралдарын таңдау; ғимараттарды, құрылыстарды және олардың кешендерін жаңадан салу және реконструкциялау бойынша жобалық шешімдерді әзірлеу және осы объектілерді мүгедектігі бар тұлғалар пайдалануы.
Білімдер:
1. Қозғалысы шектеулі адамдар үшін кедергісіз ортаны қамтамасыз етуге арналған сәулет-құрылыс жобалаудың негізгі құралдары мен әдістері;
2. Автордың сәулеттік-көркемдік концепциясын алға шығарудың шығармашылық тәсілдері;
3. Архитектуралық композиция негіздері және көрнекі қабылдау үлгілері;

4. Социально-культурные, демографические, психологические, функциональные основы формирования архитектурной среды.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Разработка вариантов сложных авторских архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений в контексте заданного эскизного архитектурного проекта и функционально-технологических, эргономических и эстетических требований, установленных заданием на проектирование.
Умения:
1. Определять и обосновывать творческий выбор сложных авторских архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений в контексте заданного концептуального архитектурного проекта и функционально-технологических, эргономических и эстетических требований, установленных заданием на проектирование;
2. Использовать методы моделирования и гармонизации искусственной и природной среды обитания при разработке архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений;
3. Определять допустимые варианты изменений, разрабатываемых архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений при согласовании с решениями по разделам проектной документации.
Знания:
1. Принципы взаимосвязей объемно-пространственных, конструктивных, инженерных решений и эксплуатационных качеств объектов капитального строительства;
2. Правила проектирования конструктивных решений объекта капитального строительства, основы расчета конструктивных решений на основные воздействия и нагрузки;
3. Принципы проектирования средовых, экологических качеств объекта капитального строительства, включая акустику, освещение, микроклимат;
4. Перечень основных строительных материалов, изделий и конструкций, их технические, технологические, эстетические и эксплуатационные характеристики;
5. Основные технологии производства строительных и монтажных работ;
6. Методы наглядного изображения и моделирования архитектурной формы и пространства;
7. Основные способы выражения архитектурного замысла, включая графические, макетные, компьютерные, вербальные, видео.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Расчет технико-экономических показателей вариантов архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений объекта капитального строительства и согласование вариантов.
Умения:
1. Выбирать методы и порядок расчета технико-экономических показателей архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений объекта капитального строительства;
2. Формулировать обоснования архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений объекта капитального строительства, включая архитектурно-художественные, объемно-пространственные, технико-экономические и экологические обоснования;

4. Сәулеттік ортаның қалыптасуының әлеуметтік-мәдени, демографиялық, психологиялық, функционалдық негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Берілген алдын ала сәулеттік жобаның контекстінде күрделі тапсырыстық сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерінің нұсқаларын әзірлеу және конструкторлық нұсқаулықта белгіленген функционалдық, технологиялық, эргономикалық және эстетикалық талаптар.
Машықтар:
1. Берілген концептуалды сәулеттік жобаның контекстінде күрделі авторлық сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерін шығармашылық таңдауды және конструкторлық анықтамада белгіленген функционалдық, технологиялық, эргономикалық және эстетикалық талаптарды анықтау және негіздеу;
2. Сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерін әзірлеу кезінде жасанды және табиғи мекендеу орындарын модельдеу және үйлестіру әдістерін қолдану;
3. Жобалық құжаттаманың бөлімдері бойынша шешімдермен келісе отырып, әзірленген сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерін өзгертудің қолайлы нұсқаларын анықтау.
Білімдер:
1. Күрделі құрылыс жобаларының көлемді-кеңістіктік, конструктивті, инженерлік шешімдері мен эксплуатациялық сапаларының арасындағы байланыс принциптері;
2. Күрделі құрылыс жобасының құрылымдық шешімдерін жобалау ережелері, негізгі әсерлер мен жүктемелер үшін құрылымдық шешімдерді есептеу негіздері;
3. Күрделі құрылыс объектісінің экологиялық және экологиялық сапаларын, оның ішінде акустиканы, жарықтандыруды, микроклиматты жобалау принциптері;
4. Негізгі құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының тізбесі, олардың техникалық, технологиялық, эстетикалық және пайдалану сипаттамалары;
5. Құрылыс-монтаж жұмыстарының негізгі технологиялары;
6. Архитектуралық пішін мен кеңістікті көрнекі бейнелеу және модельдеу әдістері;
7. Архитектуралық дизайнды білдірудің негізгі тәсілдері, оның ішінде графикалық, макеттік, компьютерлік, сөздік, бейне.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Сәулет нұсқаларының техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу, оның ішінде көлемдік және жоспарлау, күрделі құрылыс жобасының шешімдері және нұсқаларды келісу.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс жобасының сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерін, техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу әдістері мен тәртібін таңдау;
2. Сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау, күрделі құрылыс жобасының шешімдеріне, оның ішінде сәулеттік-көркемдік, көлемдік, кеңістіктік, техникалық, экономикалық және экологиялық негіздемелерді әзірлеу;

3. Использовать программные и технические средства при формировании ТИМСО.
Знания:
1. Методики проведения технико-экономических расчетов проектных решений;
2. Состав технико-экономических показателей, учитываемых при проведении технико-экономических расчетов проектных решений;
3. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к порядку согласования проектных решений;
4. Методы календарного сетевого планирования, нормы и методики расчета объемов и сроков выполнения проектных работ;
5. Методы формирования ТИМСО с использованием программных и технических средств.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Разработка архитектурного раздела проектной (и рабочей) документации.
Навык 1:
Разработка и уточнение по результатам вариантного эскизного архитектурного проектирования заданий на проектирование архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений архитектурного раздела проектной документации.
Умения:
1 Анализировать содержание проектных задач, выбирать методы и средства их решения;
2 Применять требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к разработке, оформлению и внесению изменений в проектную и рабочую документацию архитектурного раздела проекта;
3. Оценивать соблюдение технологии архитектурно-строительного проектирования;
4. Оценивать соответствие решений архитектурного раздела проектной документации утвержденному концептуальному архитектурному проекту;
5. Оценивать соблюдение требований нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности норм, а также стандартов выполнения работ и применяемых материалов в архитектурном разделе проектной документации.
Знания:
1 Требования нормативных правовых актов, документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к порядку разработки, оформления и внесения изменений в проектную рабочую документацию архитектурного раздела проекта;
2. Требования международных нормативных технических документов по архитектурно-строительному проектированию и особенности их применения;
3. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности по обеспечению безбарьерной среды для маломобильных групп населения при проектировании архитектурных объектов;
4. Социальные, функционально-технологические, эргономические, эстетические и экономические требования к различным типам объектов капитального строительства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Подготовка обоснований принятых авторских архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений, включая архитектурно-художественные и объемно-пространственные обоснования с ссогласования принятых архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений с разрабатываемыми решениями по разделам проектной документации.
Умения:
1. Выбирать оптимальные методы и средства формирования безбарьерной среды при разработке проектной документации с учетом требований по беспрепятственному доступу инвалидов к объектам планировки и застройки городов, населенных пунктов, формированию жилых и рекреационных зон, разработке проектных решений на новое строительство и реконструкцию зданий, сооружений и их комплексов, и использования данных объектов инвалидами;
2. Выбирать оптимальные методы и средства разработки архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений;

3. ҚОАМТ құру кезінде бағдарламалық құрал мен аппараттық құралдарды пайдалану.
Білімдер:
1. Жобалық шешімдердің техникалық-экономикалық есептеулерін жүргізу әдістері;
2. Жобалық шешімдердің техникалық-экономикалық есептеулерін жүргізу кезінде ескерілетін техникалық-экономикалық көрсеткіштердің құрамы;
3. Жобалық шешімдерді бекіту тәртібіне қала құрылысы қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары;
4. Күнтізбелік желіні жоспарлау әдістері, жобалық жұмыстардың көлемдері мен мерзімдерін есептеудің нормалары мен әдістері;
5. Бағдарламалық-аппараттық құралдарды қолдану арқылы ҚОАМТ қалыптастыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Жобалық (және жұмыс) құжаттаманың архитектуралық бөлімін әзірлеу.
Дағды 1:
Сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлауды жобалауға арналған тапсырмаларды, жобалық құжаттаманың сәулет бөліміне шешімдерді алдын ала сәулеттік жобалаудың нұсқаларының нәтижелері бойынша әзірлеу және нақтылау.
Машықтар:
1. Жобалау тапсырмаларының мазмұнын талдау, оларды шешудің әдістері мен құралдарын таңдау;
2. Жобаның сәулет бөлімін жобалау және жұмыс құжаттамасын әзірлеуге, ресімдеуге және оларға өзгерістер енгізуге нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесі құжаттарының талаптарын қолдану;
3. Сәулет-құрылыс жобалау технологиясына сәйкестігін бағалау;
4. Жобалық құжаттаманың сәулет бөлімі шешімдерінің бекітілген тұжырымдамалық сәулеттік жобаға сәйкестігін бағалау;
5. Нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесі құжаттарының, нормалардың, сондай-ақ жұмыстарды орындау стандарттары мен сәулет бөлімінде пайдаланылатын материалдардың талаптарының сақталуын бағалау.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, құжаттардың жобаның сәулет бөлімінің жобалық жұмыс құжаттамасын әзірлеу, ресімдеу және оларға өзгерістер енгізу тәртібіне қойылатын талаптары;
2. Сәулет-құрылыс жобасы бойынша халықаралық нормативтік техникалық құжаттардың талаптары және оларды қолдану ерекшеліктері;
3. Сәулет объектілерін жобалау кезінде жүріп-тұруы шектеулі адамдар үшін кедергісіз ортаны қамтамасыз ету үшін қала құрылысы қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары;
4. Күрделі құрылыс нысандарының әртүрлі түрлеріне қойылатын әлеуметтік, функционалдық-технологиялық, эргономикалық, эстетикалық және экономикалық талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қабылданған сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлық негіздемелерді, шешімдерді, оның ішінде сәулеттік-көркемдік және көлемдік-кеңістіктік негіздемелерді, оның ішінде қабылданған сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлауды келісе отырып, жобалық құжаттаманың бөлімдері бойынша әзірленетін шешімдермен шешімдерді дайындау.
Машықтар:
1. Мүмкіндігі шектеулі адамдардың қалаларды, елді мекендерді жоспарлау және дамыту объектілеріне, тұрғын және рекреациялық аймақтарды қалыптастыруға кедергісіз қол жеткізуіне қойылатын талаптарды ескере отырып, жобалық құжаттаманы әзірлеу кезінде кедергісіз ортаны құрудың оңтайлы әдістері мен құралдарын таңдау; ғимараттарды, құрылыстарды және олардың кешендерін жаңадан салу және реконструкциялау бойынша жобалық шешімдерді әзірлеу және осы объектілерді мүгедектердің пайдалануы;
2. Сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерін әзірлеудің оңтайлы әдістері мен құралдарын таңдау;

3. Определять объемы и сроки выполнения работ по проектированию отдельных архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений;
4. Определять и обосновывать творческий выбор сложных авторских архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений в контексте заданного концептуального архитектурного проекта и функционально-технологических, эргономических и эстетических требований, установленных заданием на проектирование.
Знания:
1. Основные средства и методы архитектурно-строительного проектирования, предназначенные для обеспечения безбарьерной среды для маломобильных групп населения;
2. Творческие приемы выдвижения авторского архитектурно-художественного замысла;
3. Основы архитектурной композиции и закономерности визуального восприятия;
4. Социально-культурные, демографические, психологические, функциональные основы формирования архитектурной среды;
5. Взаимосвязь объемно-пространственных, конструктивных, инженерных решений и эксплуатационных качеств объектов капитального строительства;
6. Основы проектирования конструктивных решений объекта капитального строительства, основы расчета конструктивных решений на основные воздействия и нагрузки.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Оформление текстовых и графических материалов, в тч оформление презентаций на этапах согласований архитектурного раздела проектной документации и внесение изменений в архитектурный раздел проектной документации в соответствии с требованиями и рекомендациями заказчика, уполномоченных организаций.
Умения:
1. Использовать методы моделирования и гармонизации искусственной и природной среды обитания при разработке архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений;
2. Определять допустимые варианты изменений, разрабатываемых архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений при согласовании с решениями по разделам проектной документации;
3. Определять методы и порядок расчета технико-экономических показателей архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений объекта капитального строительства;
4. Формулировать обоснования архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений объекта капитального строительства, включая архитектурно-художественные, объемно-пространственные, экологические и технико-экономические обоснования.
Знания:
1. Принципы проектирования средовых, экологических качеств объекта капитального строительства, включая акустику, освещение, микроклимат;
2. Основные строительные материалы, изделия и конструкции, их технические, технологические, эстетические и эксплуатационные характеристики;

3. Жеке сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерін жобалау бойынша жұмыстардың көлемі мен мерзімдерін анықтау;
4. Берілген концептуалды сәулеттік жобаның контекстіндегі күрделі авторлық сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлауды, шешімдерді шығармашылық таңдауды және конструкторлық анықтамада белгіленген функционалдық, технологиялық, эргономикалық және эстетикалық талаптарды анықтау және негіздеу.
Білімдер:
1. Қозғалысы шектеулі адамдар үшін кедергісіз ортаны қамтамасыз етуге арналған сәулет-құрылыс жобалаудың негізгі құралдары мен әдістері;
2. Автордың сәулеттік-көркемдік концепциясын алға шығарудың шығармашылық тәсілдері;
3. Архитектуралық композиция негіздері және көрнекі қабылдау үлгілері;
4. Сәулеттік ортаның қалыптасуының әлеуметтік-мәдени, демографиялық, психологиялық, функционалдық негіздері;
5. Күрделі құрылыс жобаларының көлемдік-кеңістіктік, конструктивті, инженерлік шешімдері мен эксплуатациялық сапаларының арасындағы байланыс;
6. Күрделі құрылыс жобасының құрылымдық шешімдерін жобалау негіздері, негізгі әсерлер мен жүктемелер үшін құрылымдық шешімдерді есептеу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Тапсырыс беруші мен уәкілетті ұйымдардың талаптары мен ұсыныстарына сәйкес жобалық құжаттаманың сәулеттік бөлімін бекіту және жобалық құжаттаманың сәулеттік бөліміне өзгерістер енгізу кезеңдерінде мәтіндік және графикалық материалдарды дайындау, оның ішінде презентациялар дайындау.
Машықтар:
1. Сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерін әзірлеу кезінде жасанды және табиғи мекендеу орындарын модельдеу және үйлестіру әдістерін қолдану;
2. Жобалық құжаттаманың бөлімдері бойынша шешімдермен келісе отырып, әзірленген сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерін өзгертудің қолайлы нұсқаларын анықтау;
3. Күрделі құрылыс объектісі бойынша сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлаудың, шешімдердің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу әдістері мен тәртібін анықтау;
4. Сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау, күрделі құрылыс жобасының шешімдерін, оның ішінде сәулеттік-көркемдік, көлемді-кеңістіктік, экологиялық және техникалық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу.
Білімдер:
1. Күрделі құрылыс объектісінің экологиялық және экологиялық сапаларын, оның ішінде акустиканы, жарықтандыруды, микроклиматты жобалау принциптері;
2. Негізгі құрылыс материалдары, бұйымдары мен конструкциялары, олардың техникалық, технологиялық, эстетикалық және пайдалану сипаттамалары;

3. Основные технологии производства строительных и монтажных работ;
4. Методы наглядного изображения и моделирования архитектурной формы и пространства;
5. Основные способы выражения архитектурного замысла, включая графические, макетные, компьютерные, вербальные, видео;
6. Методики проведения технико-экономических расчетов проектных решений;
7. Состав технико-экономических показателей, учитываемых при проведении технико-экономических расчетов проектных решений.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Разработка, оформление и комплектование текстовой и графической частей рабочей документации по архитектурному разделу проекта.
Умения:
1. Использовать программные и технические средства при формировании информационной модели объекта капитального строительства;
2. Анализировать проектные данные, представленные в форме информационной модели объекта капитального строительства;
3. Просматривать и извлекать данные из информационной модели объекта капитального строительства;
4. Определять уровень детализации, сроки и этапы разработки информационной модели объекта капитального строительства;
5. Использовать технологии информационного моделирования при решении специализированных задач на различных этапах жизненного цикла объекта капитального строительства;
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к порядку согласования проектных решений;
2. Методы календарного сетевого планирования, нормы и методики расчета объемов и сроков выполнения проектных работ;
3. Цели, задачи и принципы информационного моделирования объектов капитального строительства;
4. Правила выполнения и оформления технической документации в текстовой и графической формах и (или) в форме информационной модели объекта капитального строительства;
5. Уровни детализации информационной модели объекта капитального строительства;
6. Принципы, алгоритмы и стандарты работы с программными средствами информационного моделирования объектов капитального строительства;
7. Методы формирования информационной модели объекта капитального строительства с использованием программных и технических средств
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Осуществление мероприятий авторского надзора за соблюдением проектных решений и мероприятий по устранению дефектов в период эксплуатации объекта.
Навык 1:
Контроль соответствия перечня строительных материалов, применяемых в процессе строительства, принятому перечню проектной документации.
Умения:
1. Выявлять причины появления дефектов в гарантийный период эксплуатации объекта;
2. Анализировать соответствие объемов и качества выполнения строительных работ требованиям архитектурного раздела проектной документации.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования в сфере архитектурной, градостроительной и строительной документации к организации и проведению авторского надзора за строительством архитектурного объекта и к качеству строительных материалов и изделий.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Контроль соблюдения согласованных и утвержденных архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений и разработка предложений по соответствующему изменению строительных технологий и материалов.
Умения:
1. Выбирать оптимальные методы и средства устранения, выявленных в процессе проведения мероприятий авторского надзора отклонений и нарушений, с учетом требований по беспрепятственному доступу инвалидов к объектам планировки и застройки населенных пунктов, формированию жилых и рекреационных зон, по разработке проектных решений на новое строительство и реконструкцию зданий, сооружений и их комплексов, и использования данных объектов инвалидами.
Знания:
1. Требования законодательства Республики Кахазстан в сфере проектирования, градостроительной и архитектурной деятельности, в том числе по соответствию принимаемых архитектурных и проектных решений требованиям законодательства РК к обеспечению беспрепятственного доступа инвалидов к объектам планировки и застройки населенных пунктов;
2. Требования международных нормативных технических документов по архитектурно-строительному проектированию и особенности их применения.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Разработка перечня мероприятий авторского надзора с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан по обеспечению беспрепятственного доступа для инвалидов в здания, сооружения и их комплексы и использования их инвалидами и разработкой рекомендаций и указаний о порядке устранения выявленных нарушений в процессе авторского надзора.
Умения:
1. Анализировать соответствия применяемых в процессе строительства материалов требованиям архитектурного раздела проектной документации
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности по организации деятельности заказчика и застройщика, ведению инжиниринговых услуг;
2. Права и ответственность сторон при осуществлении авторского надзора за строительством.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Контроль соблюдения объемов и качества произведенных строительных работ в соответствии требованиями архитектурного раздела проектной документации с ведением документации авторского надзора.
Умения:
1. Определять и обосновывать возможность применения строительных материалов, не предусмотренных проектной документацией.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования в сфере градостроительной к порядку проведения и оформлению результатов авторского надзора за строительством;
2. Основные технологии производства строительных и монтажных работ;

3. Құрылыс-монтаж жұмыстарын өндірудің негізгі технологиялары;
4. Архитектуралық пішін мен кеңістікті көрнекі бейнелеу және модельдеу әдістері;
5. Архитектуралық дизайнды білдірудің негізгі тәсілдері, оның ішінде графикалық, макеттік, компьютерлік, ауызша, видео;
6. Жобалық шешімдердің техникалық-экономикалық есептеулерін жүргізу әдістері;
7. Жобалық шешімдердің техникалық-экономикалық есептеулерін жүргізу кезінде ескерілетін техникалық-экономикалық көрсеткіштердің құрамы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Жобаның архитектуралық бөлімі үшін жұмыс құжаттамасының мәтіндік және графикалық бөліктерін әзірлеу, ресімдеу және толтыру.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық моделін құру кезінде бағдарламалық-техникалық құралдарды пайдалану;
2. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық моделі түрінде ұсынылған жобалық мәліметтерді талдау;
3. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық моделінен мәліметтерді қарау және шығару;
4. Күрделі құрылыс жобасының ақпараттық моделінің егжей-тегжейлі деңгейін, мерзімдерін және әзірлеу кезеңдерін анықтау;
5. Күрделі құрылыс жобасының өмірлік циклінің әртүрлі кезеңдеріндегі арнайы есептерді шешу кезінде ақпараттық модельдеу технологияларын қолдану.
Білімдер:
1. Жобалық шешімдерді бекіту тәртібіне қала құрылысы қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары;
2. Күнтізбелік желіні жоспарлау әдістері, жобалық жұмыстардың көлемдері мен мерзімдерін есептеудің нормалары мен әдістері;
3. Күрделі құрылыс жобаларын ақпараттық үлгілеудің мақсаттары, міндеттері және принциптері;
4. Мәтіндік және графикалық нысандардағы және (немесе) күрделі құрылыс жобасының ақпараттық үлгісі түріндегі техникалық құжаттаманы ресімдеу және ресімдеу қағидалары;
5. Күрделі құрылыс объектісінің ақпараттық моделінің егжей-тегжейлі деңгейлері;
6. Күрделі құрылыс жобаларын ақпараттық модельдеу үшін бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу принциптері, алгоритмдері және стандарттары;
7. Бағдарламалық-техникалық құралдарды пайдалана отырып, күрделі құрылыс жобасының ақпараттық моделін қалыптастыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Объектіні пайдалану кезіндегі ақауларды жою бойынша жобалық шешімдер мен шаралардың сақталуына конструкторлық қадағалау іс-шараларын жүргізу.
Дағды 1:
Құрылыс процесінде қолданылатын құрылыс материалдарының тізбесінің қабылданған жобалық құжаттама тізбесіне сәйкестігін бақылау.
Машықтар:
1. Объектіні пайдаланудың кепілдік мерзімінде ақаулардың себептерін анықтау;
2. Құрылыс жұмыстарының көлемі мен сапасының жобалық құжаттаманың сәулет бөлімі талаптарына сәйкестігін талдау.
Білімдер:
1. Сәулет объектісінің құрылысына жобалаушы қадағалауды ұйымдастыру мен жүргізуге және құрылыс материалдары мен бұйымдарының сапасына нормативтік құқықтық актілердің, сәулет, қала құрылысы және құрылыс құжаттамасы саласындағы техникалық реттеу жүйесінің құжаттарының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Келісілген және бекітілген сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерінің сақталуын бақылау және құрылыс технологиялары мен материалдарына тиісті өзгерістер енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Машықтар:
1. Мүгедектердің елді мекендердегі жоспарлау және құрылыс объектілеріне кедергісіз қол жеткізуіне, тұрғын және рекреациялық аумақтарды қалыптастыруға, жобаны әзірлеуге қойылатын талаптарды ескере отырып, жобалаушы қадағалау кезінде анықталған ауытқулар мен бұзушылықтарды жоюдың оңтайлы әдістері мен құралдарын таңдау; ғимараттарды, құрылыстарды және олардың кешендерін жаңадан салу және реконструкциялау және осы объектілерді мүгедектердің пайдалануы бойынша шешімдер.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының жобалау, қала құрылысы және сәулет қызметі саласындағы заңнамасының талаптары, оның ішінде қабылданған сәулет-жобалау шешімдерінің мүгедектердің кедергісіз қол жеткізуін қамтамасыз ету жөніндегі Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі елді мекендерді жоспарлауға және дамытуға;
2. Сәулет-құрылыс жобасы бойынша халықаралық нормативтік техникалық құжаттардың талаптары және оларды қолдану ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Мүгедектердің ғимараттарға, құрылыстарға және олардың кешендеріне кедергісіз қол жеткізуін және оларды мүгедектердің пайдалануын қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтай отырып жобалаушы-қадағалау қызметінің тізбесін әзірлеу және ұсынымдар мен нұсқаулықтар әзірлеу. жобалаушы қадағалау процесінде анықталған бұзушылықтарды жою тәртібі.
Машықтар:
1. Құрылыс процесінде қолданылатын материалдардың жобалық құжаттаманың сәулет бөлімінің талаптарына сәйкестігін талдау.
Білімдер:
1. Тапсырыс беруші мен құрылыс салушының қызметін ұйымдастыру, инжинирингтік қызметтер көрсету үшін сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, құжаттардың талаптары;
2. Құрылысқа жобалық қадағалауды жүзеге асыру кезіндегі тараптардың құқықтары мен міндеттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Сәулет қадағалау құжаттамасын жүргізе отырып, жобалық құжаттаманың сәулет бөлімінің талаптарына сәйкес орындалған құрылыс жұмыстарының көлемі мен сапасының сақталуын бақылау.
Машықтар:
1. Жобалық құжаттамада қарастырылмаған құрылыс материалдарын пайдалану мүмкіндігін анықтау және негіздеу
Білімдер:
1. Құрылысқа жобалаушы қадағалауды жүргізу және оның нәтижелерін ресімдеу тәртібіне қала құрылысы саласындағы техникалық реттеу жүйесінің нормативтік құқықтық актілерінің, құжаттарының талаптары;
2. Құрылыс-монтаж жұмыстарының негізгі технологиялары;

3. Основные строительные материалы, изделия, конструкции и их технические, технологические, эстетические и эксплуатационные характеристики.
Возможность признания навыка:
-
Навык 5:
Разработка, согласование с заказчиком и контроль исполнения рекомендаций и указаний по устранению выявленных дефектов и оформление отчетной документации по результатам проведения мероприятий авторского надзора, включая журнал авторского надзора.
Умения:
1. Выбирать и обосновывать оптимальные средства и методы устранения выявленных в процессе проведения мероприятий авторского надзора отклонений и нарушений.
Знания:
1. Предложения рынка строительных технологий, материалов, изделий и конструкций, оборудования, машин и механизмов;
2. Основные методы контроля качества строительных работ, порядок организации строительного контроля и осуществления строительного надзора.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный архитектор проекта
8
Руководитель (управляющий) строительства проекта
12. Карточка профессии "Архитектор проектировщик":
Код группы:
2161-0
Код наименования занятия:
2161-0-004
Наименование профессии:
Архитектор проектировщик
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих. Об утверждении Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 13. Архитектор.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы в проектных организациях не менее пяти лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:

3. Негізгі құрылыс материалдары, бұйымдары, конструкциялары және олардың техникалық, технологиялық, эстетикалық және пайдалану сипаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 5:
Анықталған ақауларды жою бойынша ұсынымдар мен нұсқауларды әзірлеу, тапсырыс берушімен келісу және орындалуын бақылау және жобалаушы қадағалау іс-шараларының нәтижелері бойынша есептік құжаттаманы, оның ішінде жобалаушы қадағалау журналын ресімдеу.
Машықтар:
1. Жобалаушы бақылау іс-шаралары кезінде анықталған ауытқулар мен бұзушылықтарды жоюдың оңтайлы құралдары мен әдістерін таңдау және негіздеу
Білімдер:
1. Құрылыс технологиялары, материалдары, бұйымдары мен конструкциялары, жабдықтары, машиналары мен механизмдері бойынша нарық ұсыныстары;
2. Құрылыс жұмыстарының сапасын бақылаудың негізгі әдістері, құрылыс бақылауын ұйымдастыру және құрылысқа қадағалауды жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Жобаның бас сәулетшісі
8
Жобаның құрылыс басшысы (басшы)
12. Кәсіптің карточкасы "Сәулетші-жобалаушы":
Топтың коды:
2161-0
Қызмет атауының коды:
2161-0-004
Кәсіптің атауы:
Сәулетші-жобалаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
13-параграф. Сәулетші.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жобалау ұйымдарындағы жұмыс тәжірибесі кемінде бес жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2161-0-002 Архитектор зданий и сооружений
Основная цель деятельности:
Разработка отдельных архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений и оформление архитектурного раздела проектной документации объектов капитального строительства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка исходных данных для проектирования, в том числе для разработки отдельных архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений;
2. Разработка и внесение изменений в отдельные архитектурные, в том числе объемные и планировочные, решения в составе проектной и рабочей документации объектов капитального строительства;
3. Графическое и текстовое оформление проектной и рабочей документации по разработанным отдельным архитектурным, в том числе объемным и планировочным, решениям.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка исходных данных для проектирования, в том числе для разработки отдельных архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений.
Навык 1:
Сбор, обработка и документальное оформление данных для формирования задания на разработку эскизного архитектурного проекта.
Умения:
1. Определять порядок сбора, обработки и комплектования данных, необходимых для проектирования архитектурного объекта.
Знания:
1. Требования к различным типам объектов капитального строительства, включая социальные, эстетические, функционально-технологические, эргономические и экономические требования;
2. Основные источники получения информации в архитектурно-строительном проектировании, включая нормативные, методические, справочные и реферативные источники;
3. Порядок комплектования и подготовки исходных данных, данных задания на проектирование объекта капитального строительства и данных задания на разработку архитектурного раздела проектной документации;
4. Средства и методы сбора и обработки данных об объективных условиях участка застройки, включая обмеры, фотофиксацию, вычерчивание генерального плана местности, макетирование, графическую фиксацию подосновы.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Комплектование исходных данных, данных задания на проектирование объекта капитального строительства и данных задания на разработку архитектурного раздела проектной документации.
Умения:
1. Выбирать и применять оптимальные формы и методы изображения и моделирования архитектурной формы и пространства, в том числе в форме технологии информационной модели строительного объекта (далее - ТИМСО)
Знания:
1. Методы сбора и анализа данных о социально-культурных условиях района застройки, включая наблюдение, опрос, интервьюирование и анкетирование;

2161-0-002 Ғимараттар мен құрылыстар сәулетшісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жеке сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлауды, шешімдерді әзірлеу және күрделі құрылыс объектілерінің жобалау құжаттамасының сәулеттік бөлімін дайындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жобалау үшін бастапқы деректерді, оның ішінде жеке сәулеттік, соның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерін әзірлеу үшін дайындау;
2. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық және жұмыс құжаттамасы шеңберінде жеке сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдеріне өзгерістерді әзірлеу және енгізу;
3. Әзірленген жеке сәулеттік, соның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдері үшін жобалық және жұмыс құжаттамасының графикалық және мәтіндік дизайны.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жобалау үшін бастапқы деректерді, оның ішінде жеке сәулеттік, соның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерін әзірлеу үшін дайындау.
Дағды 1:
Алдын ала сәулеттік жобаны әзірлеуге тапсырманы қалыптастыру үшін деректерді жинау, өңдеу және құжаттау.
Машықтар:
1. Сәулет объектісін жобалауға қажетті мәліметтерді жинау, өңдеу және құрастыру тәртібін анықтау.
Білімдер:
1. Күрделі құрылыс объектілерінің әртүрлі түрлеріне, оның ішінде әлеуметтік, эстетикалық, функционалдық-технологиялық, эргономикалық және экономикалық талаптарға қойылатын талаптар;
2. Нормативтік, әдістемелік, анықтамалық және рефераттық көздерді қоса алғанда, сәулет-құрылыс жобалауындағы негізгі ақпарат көздері;
3. Бастапқы деректерді, күрделі құрылыс жобасын жобалауға арналған тапсырма деректерін және жобалау құжаттамасының сәулет бөлімін әзірлеуге арналған тапсырма деректерін құрастыру және дайындау тәртібі;
4. Өлшемдерді, фотографиялық түсіруді, аумақтың бас жоспарын салуды, тәжірибелік үлгілеуді, негізгі негіздің графикалық жазбасын қоса алғанда, игеру учаскесінің объективті жағдайлары туралы деректерді жинау мен өңдеудің құралдары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Бастапқы деректерді, күрделі құрылыс жобасын жобалауға арналған тапсырма деректерін және жобалық құжаттаманың архитектуралық бөлімін әзірлеуге арналған тапсырма деректерін құрастыру.
Машықтар:
1. Сәулет нысаны мен кеңістігін бейнелеу мен модельдеудің оңтайлы нысандары мен әдістерін таңдау және қолдану, оның ішінде құрылыс алаңының технологиялық ақпараттық моделі түрінде (ҚОАМТ).
Білімдер:
1. Бақылау, сауалнама, сұхбат және сауалнаманы қоса алғанда, даму аймағының әлеуметтік-мәдени жағдайлары туралы мәліметтерді жинау және талдау әдістері;

2. Региональные и местные архитектурные традиции;
3. Виды и методы проведения предпроектных исследований, включая историографические и культурологические;
4. Средства и методы работы с библиографическими и иконографическими источниками,
5. Средства и методы архитектурно-строительного проектирования;
6. Основы архитектурной композиции и закономерности визуального восприятия.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Подготовка демонстрационных материалов для представления эскизного архитектурного проекта заказчику, включая текстовые, графические и объемные материалы.
Умения:
1. Использовать средства и методы работы с библиографическими и иконографическими источниками.
Знания:
1. Методы наглядного изображения и моделирования архитектурной формы и пространства;
2. Основные способы выражения авторского архитектурного замысла, включая графические, макетные, компьютерного моделирования, вербальные, видео;
3. Особенности восприятия архитекторами, специалистами в области строительства, а также лицами, не владеющими профессиональной культурой, различных форм представления эскизного архитектурного проекта;
4. Основные программные и технические средства формирования ТИМСО.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Разработка и внесение изменений в отдельные архитектурные, в том числе объемные и планировочные, решения в составе проектной и рабочей документации объектов капитального строительства
Навык 1:
Разработка типовых и примерных вариантов отдельных архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений в составе проектной и рабочей документации объектов капитального строительства.
Умения:
1. Оценивать применимость типовых архитектурных узлов и деталей архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений;
2. Выбирать и обосновывать типовые и примерные варианты отдельных архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений в контексте заданного эскизного архитектурного проекта и функционально-технологических, эргономических и эстетических требований, установленных заданием на проектирование;
3. Оценивать соответствие архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений требованиям нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности, а также стандартов выполнения работ и применяемых материалов.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к порядку разработки и внесению изменений в архитектурные решения проектной и рабочей документации;

2. Аймақтық және жергілікті сәулет дәстүрлері;
3. Жоба алдындағы зерттеулерді, соның ішінде тарихнамалық және мәдениеттануды жүргізудің түрлері мен әдістері;
4. Библиографиялық және иконографиялық дереккөздермен жұмыс істеу құралдары мен әдістері,
5. Сәулет-құрылыс жобалаудың құралдары мен әдістері;
6. Архитектуралық композиция негіздері және көрнекі қабылдау үлгілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Тапсырыс берушіге алдын ала сәулеттік жобаны ұсыну үшін демонстрациялық материалдарды, оның ішінде мәтіндік, графикалық және көлемді материалдарды дайындау.
Машықтар:
1. Библиографиялық және иконографиялық дереккөздермен жұмыс жасаудың құралдары мен әдістерін қолдану
Білімдер:
1. Архитектуралық пішін мен кеңістікті көрнекі бейнелеу және модельдеу әдістері;
2. Автордың архитектуралық концепциясын көрсетудің негізгі тәсілдері, оның ішінде графикалық, макеттік, компьютерлік модельдеу, сөздік, бейне;
3. Сәулетшілердің, құрылыс саласындағы мамандардың, сондай-ақ кәсіби білімі жоқ тұлғалардың алдын ала сәулеттік жобаны ұсынудың әртүрлі нысандарын қабылдау ерекшеліктері;
4. ҚОАМТ құруға арналған негізгі бағдарламалық және аппараттық құрал.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық және жұмыс құжаттамасы шеңберінде жеке сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдеріне өзгерістерді әзірлеу және енгізу,
Дағды 1:
Күрделі құрылыс жобаларының жобалық және жұмыс құжаттамасы бөлігі ретінде жеке сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерінің типтік және жуық нұсқаларын әзірлеу,
Машықтар:
1. Стандартты архитектуралық бірліктерді және сәулет шешімдерінің бөлшектерін, соның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерін қолдану мүмкіндігін бағалау;
2. Жеке сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлы шешімдердің стандартты және жуық нұсқаларын, берілген алдын ала сәулеттік жобаның контекстінде шешімдерін және жобалық тапсырмада белгіленген функционалдық, технологиялық, эргономикалық және эстетикалық талаптарды таңдау және негіздеу;
3. Сәулет, оның ішінде көлемдік және жоспарлау, шешімдердің нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесі құжаттарының, сондай-ақ жұмыстарды орындау стандарттары мен материалдарының талаптарына сәйкестігін бағалау.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу жүйесінің құжаттарының жобалау және жұмыс құжаттамасының сәулет шешімдерін әзірлеу және оларға өзгерістер енгізу тәртібіне қойылатын талаптары;

2. Требования законодательства РК в сфере проектирования, градостроительной и архитектурной деятельности по обеспечению безбарьерной среды для маломобильных групп населения при проектировании архитектурных объектов;
3. Требования международных нормативных технических документов по архитектурно-строительному проектированию и особенности их применения.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Согласование вариантов архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений с разрабатываемыми решениями по разделам проектной документации.
Умения:
1. Выбирать оптимальные методы и средства формирования безбарьерной среды при разработке проектной документации с учетом требований по беспрепятственному доступу инвалидов к объектам планировки и застройки городов, населенных пунктов, формированию жилых и рекреационных зон, разработке проектных решений на новое строительство и реконструкцию зданий, сооружений и их комплексов, и использования данных объектов инвалидами;
2. Определять допустимые варианты изменений, разрабатываемых архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений при согласовании с решениями по разделам проектной документации;
Знания:
1. Социальные, функционально-технологические, эргономические, эстетические и экономические требования к различным типам объектов капитального строительства;
2. Творческие приемы выдвижения авторского архитектурно-художественного замысла;
3. Основы архитектурной композиции и закономерности визуального восприятия;
4. Социально-культурные, демографические, психологические, функциональные основы формирования архитектурной среды;
5.,Принципы взаимосвязи объемно-пространственных, конструктивных, инженерных решений и эксплуатационных качеств объектов капитального строительства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Расчет технико-экономических показателей отдельных проектных решений объекта капитального строительства.
Умения:
1. Определять алгоритм и методы расчета технико-экономических показателей отдельных проектных решений объекта капитального строительства;
2. Использовать методы моделирования и гармонизации искусственной среды обитания при разработке архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений
Знания:
1. Методики проведения технико-экономических расчетов проектных решений;
2. Основы проектирования конструктивных решений объекта капитального строительства, основы расчета конструктивных решений на основные воздействия и нагрузки;
3. Принципы проектирования средовых, экологических качеств объекта капитального строительства, включая акустику, освещение, микроклимат;

2. Сәулет объектілерін жобалау кезінде жүріп-тұруы шектеулі адамдар үшін кедергісіз ортаны қамтамасыз ету жөніндегі Қазақстан Республикасының жобалау, қала құрылысы және сәулет қызметі саласындағы заңнамасының талаптары;
3. Сәулет-құрылыс жобасы бойынша халықаралық нормативтік техникалық құжаттардың талаптары және оларды қолдану ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жобалық құжаттаманың бөлімдеріне сәйкес әзірленетін шешімдермен сәулеттік нұсқаларды, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерін келісу.
Машықтар:
1. Мүмкіндігі шектеулі адамдардың қалаларды, елді мекендерді жоспарлау және дамыту объектілеріне, тұрғын және демалыс аймақтарын қалыптастыруға кедергісіз қол жеткізуіне қойылатын талаптарды ескере отырып, жобалық құжаттаманы әзірлеу кезінде кедергісіз ортаны құрудың оңтайлы әдістері мен құралдарын таңдау; ғимараттарды, құрылыстарды және олардың кешендерін жаңадан салу және реконструкциялау бойынша жобалық шешімдерді әзірлеу және осы объектілерді мүгедектердің пайдалануы;
2. Жобалық құжаттаманың бөлімдері бойынша шешімдермен келісе отырып, әзірленген сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерін өзгертудің қолайлы нұсқаларын анықтау.
Білімдер:
1. Күрделі құрылыс нысандарының әртүрлі түрлеріне қойылатын әлеуметтік, функционалдық-технологиялық, эргономикалық, эстетикалық және экономикалық талаптар;
2. Автордың сәулеттік-көркемдік концепциясын алға шығарудың шығармашылық тәсілдері;
3. Архитектуралық композиция негіздері және көрнекі қабылдау үлгілері;
4. Сәулеттік ортаның қалыптасуының әлеуметтік-мәдени, демографиялық, психологиялық, функционалдық негіздері;
5.,Күрделі құрылыс жобаларының көлемдік-кеңістіктік, конструктивті, инженерлік шешімдері мен эксплуатациялық сапаларының өзара байланысының принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Күрделі құрылыс жобасының жеке жобалық шешімдерінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс жобасының жеке жобалық шешімдерінің техника-экономикалық көрсеткіштерін есептеу алгоритмі мен әдістерін анықтау;
2. Сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерін әзірлеу кезінде жасанды мекендеу ортасын модельдеу және үйлестіру әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Жобалық шешімдердің техникалық-экономикалық есептеулерін жүргізу әдістері;
2. Күрделі құрылыс жобасының құрылымдық шешімдерін жобалау негіздері, негізгі әсерлер мен жүктемелер үшін құрылымдық шешімдерді есептеу негіздері;
3. Күрделі құрылыс объектісінің экологиялық және экологиялық сапаларын, оның ішінде акустиканы, жарықтандыруды, микроклиматты жобалау принциптері;

4. Основные строительные материалы, изделия и конструкции, их технические, технологические, эстетические и эксплуатационные характеристики;
5. Основные технологии производства строительных и монтажных работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Внесение изменений в проектную и рабочую документацию по отдельным архитектурным, в том числе объемным и планировочным, решениям в соответствии с требованиями и рекомендациями заказчика, уполномоченных организаций
Умения:
1. Определять порядок внесения изменений в проектную и рабочую документацию по отдельным архитектурным, в том числе объемным и планировочным, решениям в соответствии с требованиями и рекомендациями заказчика, уполномоченных организаций;
2. Выбирать оптимальные методы и средства разработки отдельных архитектурных, в том числе объемных и планировочных, решений;
3. Использовать программные и технические средства при формировании ТИМСО.
Знания:
1. Методы наглядного изображения и моделирования архитектурной формы и пространства;
2. Основные способы выражения авторского архитектурного замысла, включая графические, макетные, компьютерные, вербальные, видео;
3. Состав технико-экономических показателей, учитываемых при проведении технико-экономических расчетов проектных решений;
4. Методы формирования ТИМСО с использованием программных и технических средств.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Графическое и текстовое оформление проектной и рабочей документации по разработанным отдельным архитектурным, в том числе объемным и планировочным, решениям.
Навык 1:
Оформление текстовых материалов архитектурного раздела проектной документации
Умения:
1. Применять требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
2. Разработать, оформлять и комплектовать текстовых материалов по разработанным архитектурным, в том числе объемным и планировочным, решениям, включая описания и обоснования архитектурно-художественных и объемно-пространственных решений.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
2. Порядок разработки оформления текстовых и графических материалов по архитектурному разделу проекта;
3. Требования международных нормативных технических документов по архитектурно-строительному проектированию и особенности их применения.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Оформление графических материалов архитектурного раздела проектной документации
Умения:

4. Негізгі құрылыс материалдары, бұйымдары мен конструкциялары, олардың техникалық, технологиялық, эстетикалық және пайдалану сипаттамалары;
5. Құрылыс-монтаж жұмыстарын өндірудің негізгі технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Тапсырыс берушінің және уәкілетті ұйымдардың талаптары мен ұсыныстарына сәйкес жеке сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерінің жобалық және жұмыс құжаттамасына өзгерістер енгізу.
Машықтар:
1. Тапсырыс берушінің және уәкілетті ұйымдардың талаптары мен ұсынымдарына сәйкес жеке сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерінің жобалық және жұмыс құжаттамасына өзгерістер енгізу тәртібін айқындайды;
2. Жеке сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдерін әзірлеудің оңтайлы әдістері мен құралдарын таңдау;
3. ҚОАМТ құруда бағдарламалық және аппараттық құралдарды қолдану.
Білімдер:
1. Архитектуралық пішін мен кеңістікті көрнекі бейнелеу және модельдеу әдістері;
2. Автордың сәулеттік концепциясын көрсетудің негізгі тәсілдері, оның ішінде графикалық, макеттік, компьютерлік, сөздік, видео;
3. Жобалық шешімдердің техникалық-экономикалық есептеулерін жүргізу кезінде ескерілетін техникалық-экономикалық көрсеткіштердің құрамы;
4. Бағдарламалық және аппараттық құралдарды қолдану арқылы ҚОАМТ қалыптастыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Әзірленген жеке сәулеттік, соның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдері үшін жобалық және жұмыс құжаттамасының графикалық және мәтіндік дизайны.
Дағды 1:
Жобалық құжаттаманың архитектуралық бөліміне мәтіндік материалдарды дайындау.
Машықтар:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу жүйесінің құжаттарының талаптарын қолдануға;
2. Сәулеттік, көркемдік және көлемдік-кеңістіктік шешімдердің сипаттамалары мен негіздемесін қоса алғанда, әзірленген сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдері бойынша мәтіндік материалдарды әзірлеу, жобалау және құрастыру.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу жүйесінің құжаттарының талаптары;
2. Жобаның архитектуралық бөліміне мәтіндік және графикалық материалдардың дизайнын әзірлеу тәртібі;
3. Сәулет-құрылыс жобасы бойынша халықаралық нормативтік техникалық құжаттардың талаптары және оларды қолдану ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жобалық құжаттаманың архитектуралық бөліміне графикалық материалдарды жобалау.
Машықтар:

1. Применять требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере градостроительной деятельности к порядку оформления и комплектования текстовых и графических материалов по разработанным архитектурным, в том числе объемным и планировочным, решениям, включая архитектурные чертежи, отображения и цветовые решения фасадов, поэтажные планы, разрезы, экспликации
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу, содержанию и оформлению разделов проектной документации;
2. Методы автоматизированного проектирования, основные программные комплексы проектирования, проведения расчетов, создания чертежей и моделей;
3. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к порядку проведения экспертизы проектной документации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Внесение изменений в архитектурный раздел проектной документации в соответствии с требованиями и рекомендациями заказчика, уполномоченных организаций с оформлением рабочей документации по архитектурному разделу проекта
Умения:
1. Применять требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к порядку оформления рабочей документации по архитектурному разделу проекта, включая основные комплекты рабочих чертежей и прилагаемые к ним документы
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к порядку внесения дополнений и изменений в проектную и рабочую документацию;
2. Требования нормативных правовых актов, документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к составу, содержанию и оформлению комплектов рабочей документации
3. Методы и средства профессиональной, бизнес- и персональной коммуникации.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный архитектор проекта
8
Руководитель (управляющий) строительства проекта

1. Нормативтік құқықтық актілердің, қала құрылысы қызметі саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесі құжаттарының талаптарын әзірленген сәулеттік, оның ішінде көлемдік және жоспарлау шешімдері, оның ішінде сәулет сызбалары бойынша мәтіндік және графикалық материалдарды жобалау және құрастыру тәртібіне қолдану , қасбеттердің дисплейлері мен түс схемалары, еден жоспарлары, секциялар, экспликациялар.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының жобалық құжаттама бөлімдерінің құрамына, мазмұнына және ресімдеуге қойылатын талаптары;
2. Автоматтандырылған жобалау әдістері, жобалаудың негізгі бағдарламалық пакеттері, есептеулер, сызбалар мен үлгілерді құру;
3. Жобалық құжаттамаға сараптама жүргізу тәртібіне арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Тапсырыс берушінің және уәкілетті ұйымдардың талаптары мен ұсыныстарына сәйкес жобаның сәулет бөліміне жұмыс құжаттамасын дайындай отырып, жобалық құжаттаманың сәулеттік бөліміне өзгерістер енгізу.
Машықтар:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң, техникалық реттеу және стандарттау жүйесi құжаттарының талаптарын жобаның сәулет бөлiмiне, оның iшiнде жұмыс құжаттарының негiзгi жинақтарын қоса алғанда, жұмыс құжаттамасын дайындау тәртiбiне қолдану. сызбалар мен оларға қоса берілетін құжаттар.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының жобалау және жұмыс құжаттамасына толықтырулар мен өзгерістер енгізу тәртібіне қойылатын талаптар;
2. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, техникалық реттеу және стандарттау жүйесі құжаттарының жұмыс құжаттамасы топтамаларының құрамына, мазмұнына және ресімделуіне қойылатын талаптар;
3. Кәсіби, іскерлік және жеке қарым-қатынас әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Жобаның бас сәулетшісі
8
Құрылыс жобасының басшысы (жетекшісі)

13. Карточка профессии "Инженер-озеленитель":
Код группы:
2162-0
Код наименования занятия:
2162-0-003
Наименование профессии:
Инженер-озеленитель
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 11. Ландшафтный архитектор
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее трех лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
2162-0-004 Ландшафтный архитектор
Основная цель деятельности:
Формирование комфортной и безопасной среды жизнедеятельности на территориях и объектах городских, сельских поселений и межселенных территориях
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация производства комплекса работ (благоустройство, озеленение, техническое обслуживание, содержание) на территориях и объектах
2. Организация производства комплекса работ по техническому обслуживанию и содержанию на территориях и объектах
3. Организация работ по мониторингу технического состояния элементов благоустройства, состояния зеленых насаждений и работ по инвентаризационному учету на территориях и объектах
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация производства комплекса работ (благоустройство, озеленение, техническое обслуживание, содержание) на территориях и объектах
Навык 1:
Организация входного контроля проектной документации на производство комплекса работ с оформлением разрешений, необходимых для производства комплекса работ по благоустройству и озеленению на территориях и объектах
Умения:
1. Осуществлять проверку соответствия проектной документации государственным стандартам и нормативно-технической документации
2. Подготавливать документы для оформления разрешений на производство комплекса работ по благоустройству и озеленению
Знания:
1. Государственные стандарты и нормативно-техническая документация к составу, содержанию и оформлению проектной документации
2. Нормативно-техническая документация по организации производства работ в области строительства, благоустройства, озеленения территорий населенных пунктов и защиты зеленых насаждений
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка, согласование проекта производства комплекса работ и календарных планов благоустройства и озеленения на территориях и объектах с обеспечением взаимодействия сотрудников организаций для проведения комплекса работ по благоустройству и озеленению на территориях и объектах
Умения:

13. Кәсіптің карточкасы "Инженер-көгалдандырушы":
Топтың коды:
2162-0
Қызмет атауының коды:
2162-0-003
Кәсіптің атауы:
Инженер-көгалдандырушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
11-параграф. Ландшафты сәулетші.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі кемінде үш жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2162-0-004 Ланшафтық сәулетші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қалалық, ауылдық елді мекендердің және елді мекенаралық аумақтардың аумақтары мен объектілерінде жайлы және қауіпсіз өмір сүру ортасын қалыптастыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Аумақтар мен объектілерде жұмыстар кешенін (абаттандыру, абаттандыру, күтіп ұстау) ұйымдастыру;
2. Аумақтар мен объектілерде техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстары кешенін ұйымдастыру;
3. Абаттандыру элементтерінің техникалық жай-күйін, жасыл желектердің жай-күйін бақылау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және аумақтар мен объектілерде түгендеу жұмыстарын жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Аумақтар мен объектілерде жұмыстар кешенін (абаттандыру, абаттандыру, күтіп ұстау) ұйымдастыру.
Дағды 1:
Аумақтар мен объектілерде абаттандыру және көгалдандыру жөніндегі жұмыстар кешенін өндіруге қажетті рұқсаттар бере отырып, жұмыстар кешенін өндіруге арналған жобалық құжаттамаға кіріс бақылауын ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Жобалық құжаттаманың мемлекеттік стандарттарға және нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкестігін тексеру;
2. Көріктендіру және көгалдандыру жұмыстарын жүргізуге рұқсат алу үшін құжаттарды дайындау.
Білімдер:
1. Жобалық құжаттаманың құрамы, мазмұны және ресімделуіне арналған мемлекеттік стандарттар және нормативтік-техникалық құжаттама;
2. Елді мекендерді құрылыс, абаттандыру, абаттандыру және жасыл желектерді қорғау саласындағы жұмыстарды ұйымдастыру жөніндегі нормативтік-техникалық құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Аумақтар мен объектілерді абаттандыру және көгалдандыру бойынша жұмыстар кешенін өндіру жобасын және күнтізбелік жоспарларды әзірлеу және бекіту, аумақтар мен объектілерде абаттандыру және көгалдандыру жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізу үшін ұйымдар қызметкерлерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету.
Машықтар:

1. Разрабатывать проекты организации строительства, проекты производства работ и календарные планы благоустройства и озеленения
2. Оформлять результаты комплекса работ по благоустройству и озеленению
Знания:
1. Состав и порядок подготовки документов для оформления разрешений на производство работ по благоустройству и озеленению
2. Порядок документального оформления приема/передачи территорий и объектов, на которых завершены этапы (комплексы) работ по благоустройству и озеленению
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Ведение установленной отчетности по выполненным видам и этапам комплекса работ по благоустройству и озеленению на территориях и объектах
Умения:
1. Выбирать и применять оптимальные методы и средства разработки отдельных элементов по благоустройству и озеленению
2. Использовать средства автоматизации и компьютерного моделирования при производстве комплекса работ по благоустройству и озеленению
Знания:
1. Основные требования к проектным решениям, параметрам и необходимым сочетаниям элементов благоустройства и озеленения при производстве комплекса работ по благоустройству и озеленению;
2. Распорядительные, методические и нормативно-технические документы, относящиеся к сфере деятельности по благоустройству и озеленению в коммунальном хозяйстве.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Организация производства комплекса работ по техническому обслуживанию и содержанию на территориях и объектах
Навык 1:
Выдача производственных заданий персоналу для проведения обследования и определения состояния технического обслуживания и содержания на территориях и объектах и наблюдение за состоянием элементов благоустройства и озеленения с целью установления их технического состояния на территориях и объектах с выявлением и фиксацией повреждений элементов благоустройства и озеленения с использованием контрольн
Умения:
1. Применять нормативно-техническую документацию при планировании и распределении производственных ресурсов для производства комплекса работ по техническому обслуживанию и содержанию;
2. Подготавливать документы для оформления разрешений на производство комплекса работ по техническому обслуживанию и содержанию.
Знания:
1. Государственные стандарты и нормативно-техническая документация по организации производства комплекса работ по техническому обслуживанию и содержанию;
2. Основы трудового законодательства РК, требования охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Анализ данных обследования о состоянии технического обслуживания и содержания на территориях и объектах с установлением возможных причин повреждений и нарушений элементов благоустройства и озеленения при техническом обслуживании (эксплуатации) и содержании на территориях и объектах
Умения:

1. Құрылысты ұйымдастыру жобаларын, жұмыс жобаларын және абаттандыру және көгалдандыру бойынша күнтізбелік жоспарларды әзірлеу.
2. Көріктендіру және көгалдандыру жұмыстары кешенінің нәтижелерін құжаттау.
Білімдер:
1. Көріктендіру және абаттандыру жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру үшін құжаттарды ресімдеу және ресімдеу тәртібі;
2. Абаттандыру және абаттандыру жұмыстарының кезеңдері (кешендері) аяқталған аумақтар мен объектілерді қабылдауды/беруді құжаттау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Аумақтар мен объектілерді абаттандыру және көгалдандыру жөніндегі жұмыстар кешенінің аяқталған түрлері мен кезеңдері бойынша белгіленген есептілікті жүргізу.
Машықтар:
1. Көгалдандыру және көгалдандыру үшін жеке элементтерді әзірлеудің оңтайлы әдістері мен құралдарын таңдау және қолдану;
2. Көгалдандыру және көгалдандыру жұмыстарын жүргізу кезінде автоматтандыру және компьютерлік модельдеу құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. Көгалдандыру және көгалдандыру жұмыстары кешенін жүргізу кезіндегі абаттандыру және абаттандыру элементтерінің жобалық шешімдеріне, параметрлеріне және қажетті комбинацияларына қойылатын негізгі талаптар;
2. Коммуналдық шаруашылықтағы абаттандыру және көгалдандыру саласына қатысты нормативтік, әдістемелік және нормативтік-техникалық құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Аумақтар мен объектілерде техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстары кешенін ұйымдастыру.
Дағды 1:
Аумақтар мен объектілерде тексеру жүргізу және күтіп ұстау мен күтіп ұстау жағдайын анықтау үшін персоналға өндірістік тапсырмалар беру және аумақтар мен объектілерде абаттандыру және көріктендіру элементтерінің техникалық жай-күйін орнату мақсатында олардың техникалық жай-күйін бақылау және абаттандыруға келтірілген залалды анықтау және есепке алу; аумақтар мен объектілердегі бақылау-өлшеу аппара.
Машықтар:
1. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының кешенін жүргізу үшін өндірістік ресурстарды жоспарлау және бөлу кезінде нормативтік-техникалық құжаттаманы қолдану;
2. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының кешеніне рұқсат алу үшін құжаттарды дайындау.
Білімдер:
1. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының кешенін өндіруді ұйымдастыруға арналған мемлекеттік стандарттар мен нормативтік-техникалық құжаттама;
2. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негіздері, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрттен қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Аумақтар мен объектілерде күтіп-ұстау (пайдалану) және күтіп-ұстау кезінде абаттандыру және көріктендіру элементтерінің бұзылуының ықтимал себептерін белгілей отырып, аумақтар мен объектілердегі күтіп-ұстау мен күтіп ұстаудың жай-күйі туралы шолу деректерін талдау.
Машықтар:

1. Разрабатывать календарные планы производства комплекса работ по техническому обслуживанию и содержанию;
2. Определять виды и сложность, рассчитывать объемы работ по техническому обслуживанию и содержанию;
3. Определять требования к материально-техническим ресурсам, специализации подрядных организаций, специализации и квалификации работников для выполнения заданий.
Знания:
1. Нормативно-техническая документация по организации производства комплекса работ в области строительства, благоустройства, озеленения на территориях и объектах и защиты зеленых насаждений;
2. Состав и порядок подготовки документов для оформления разрешений на производство комплекса работ по техническому обслуживанию и содержанию.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Подготовка заключения о состоянии территорий и объектов, разработка плана мероприятий по эксплуатации, техническому обслуживанию и содержанию на территориях и объектах с составлением планов и программ организации производства комплекса работ по техническому обслуживанию и содержанию территорий и объектов
Умения:
1. Оформлять результаты производства комплекса работ по техническому обслуживанию и содержанию;
2. Использовать средства автоматизации и компьютерного моделирования при производстве комплекса работ по техническому обслуживанию и содержанию.
Знания:
1. Основные требования к параметрам и необходимым сочетаниям элементов благоустройства и озеленения при производстве комплекса работ по техническому обслуживанию и содержанию;
2. Технологии производства различных видов работ по благоустройству и озеленению при производстве комплекса работ по техническому обслуживанию и содержанию.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Организация работ по мониторингу технического состояния элементов благоустройства, состояния зеленых насаждений и работ по инвентаризационному учету на территориях и объектах
Навык 1:
Организация процедур и составление планов и программ мониторинга состояния и инвентаризационного учета на территориях и объектах мониторинга состояния и инвентаризационного учета территорий и объектов
Умения:
1. Применять методы оценки состояния территорий и объектов благоустройства и озеленения, в том числе с применением контрольно-измерительных приборов;
2. Составлять по данным мониторинга и инвентаризационного учета планы территорий и объектов различных масштабов;
3. Устанавливать причины повреждений и нарушения состояния элементов благоустройства и озеленения.
Знания:
1. Государственные стандарты и нормативная техническая документация по организации и порядку проведения работ по мониторингу состояния и инвентаризационному учету;

1. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының кешенін өндірудің күнтізбелік жоспарларын әзірлеу;
2. Түрлері мен күрделілігін анықтау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының көлемін есептеу;
3. Тапсырмаларды орындау үшін материалдық-техникалық ресурстарға, мердігерлердің мамандануына, жұмысшылардың мамандануы мен біліктілігіне қойылатын талаптарды анықтау.
Білімдер:
1. Аумақтар мен объектілерде құрылыс, абаттандыру, көгалдандыру және жасыл желектерді қорғау саласындағы жұмыстар кешенін өндіруді ұйымдастыруға арналған нормативтік-техникалық құжаттама;
2. Техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жұмыстары кешенін жүргізуге рұқсат беру үшін құжаттарды дайындаудың құрамы мен тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Аумақтар мен құрылыстардың жай-күйі туралы қорытынды дайындау, аумақтар мен объектілерді күтіп-ұстау және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстар кешенін өндіруді ұйымдастырудың жоспарлары мен бағдарламаларын жасай отырып, аумақтар мен объектілерді пайдалану, күтіп ұстау және күтіп ұстау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу. аумақтар мен нысандар.
Машықтар:
1. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстары кешенінің нәтижелерін құжаттау;
2. Техникалық қызмет көрсету және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын жүргізу кезінде автоматтандыру және компьютерлік модельдеу құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. Абаттандыру және күту жұмыстары кешенін жүргізу кезінде абаттандыру және көгалдандыру элементтерінің параметрлері мен қажетті комбинацияларына қойылатын негізгі талаптар;
2. Техникалық қызмет көрсету және күту жұмыстары кешенін өндіру кезінде абаттандыру және көгалдандыру жұмыстарының әртүрлі түрлерін өндіру технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Абаттандыру элементтерінің техникалық жай-күйін, жасыл желектердің жай-күйін бақылау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және аумақтар мен объектілерде түгендеу жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Аумақтар мен объектілердегі жағдайдың мониторингі мен түгендеу бақылауының рәсімдерін ұйымдастыру және жоспарлары мен бағдарламаларын жасау аумақтар мен объектілердің жағдайын бақылау және түгендеу есебі.
Машықтар:
1. Аумақтардың және абаттандыру және көгалдандыру объектілерінің жағдайын бағалау әдістерін, оның ішінде бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
2. Мониторинг және түгендеу мәліметтері негізінде әртүрлі масштабтағы аумақтар мен объектілердің жоспарларын жасау;
3. Көріктендіру және көріктендіру элементтерінің зақымдануы мен жағдайының бұзылуының себептерін анықтау.
Білімдер:
1. Жағдайдың мониторингі мен тауарлы-материалдық құндылықтарды бақылау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру мен жүргізу тәртібі туралы мемлекеттік стандарттар мен нормативтік техникалық құжаттама;

2. Правила создания и содержания зеленых насаждений;
3. Санитарно-эпидемиологические нормы и правила создания и содержания территорий и объектов озеленения и благоустройства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация и контроль подготовки документов по инвентаризационному учету и постановки на учет на территориях и объектах с нанесением на инвентарный план фактического местоположения элементов благоустройства и озеленения с применением измерительных приборов и оборудования на территориях и объектах
Умения:
1. Оформлять отчетную, техническую и распорядительную документацию по мониторингу состояния и инвентаризационному учету;
2. Подбирать и использовать необходимые для выполнения работ расходные материалы, инструмент, оборудование, средства индивидуальной защиты;
3. Производить измерения параметров и оценку состояния элементов благоустройства и озеленения.
Знания:
1. Особенности жизнедеятельности растений на территориях и объектах в условиях урбанизированной среды;
2. Ассортимент деревьев, кустарников и травянистых растений, процессы жизнедеятельности растений, их зависимость от условий окружающей среды.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Регулярные натурные обследования территорий и объектов, наблюдение за состоянием элементов благоустройства и озеленения, корректировка данных инвентаризационного учета на территориях и объектах
Умения:
1. Определять видовую принадлежность растений по внешним морфологическим признакам;
2. Составлять инвентарные планы территорий и объектов в заданном масштабе;
3. Осуществлять документальное сопровождение производства комплекса работ по инвентаризации и учету.
Знания:
1. Рекомендуемые сроки озеленения на территориях и объектах;
2. Порядок оформления документов по мониторингу и инвентаризационному учету территорий и объектов.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный дизайнер проекта (в строительстве)
8
Руководитель (управляющий) строительства проекта
15. Карточка профессии "Техник-проектировщик":
Код группы:

2. Жасыл аумақтарды құру және күтіп ұстау ережелері;
3. Абаттандыру және көгалдандыру аумақтары мен объектілерін құру және күтіп ұстаудың санитарлық-эпидемиологиялық нормалары мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Аумақтарда және объектілерде бақылау-өлшеу аспаптары мен жабдықтарын пайдалана отырып, түгендеу жоспары бойынша абаттандыру және көріктендіру элементтерінің нақты орналасқан жері бар аумақтар мен объектілерде түгендеу есебі мен тіркеу үшін құжаттарды дайындауды ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жағдай мониторингі және түгендеу бақылауы үшін есептілік, техникалық және әкімшілік құжаттаманы дайындау;
2. Жұмысты орындауға қажетті шығын материалдарын, құралдарды, жабдықтарды және жеке қорғаныс құралдарын таңдау және пайдалану;
3. Көгалдандыру және көгалдандыру элементтерінің параметрлерін өлшеу және жағдайын бағалау.
Білімдер:
1. Урбанизацияланған ортадағы аумақтар мен объектілердегі өсімдіктер тіршілігінің ерекшеліктері;
2. Ағаштар, бұталар және шөптесін өсімдіктердің ассортименті, өсімдіктердің тіршілік процестері, олардың қоршаған орта жағдайына тәуелділігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Аумақтар мен объектілерді үнемі далалық зерттеу, абаттандыру және абаттандыру элементтерінің жағдайын бақылау, аумақтар мен объектілер бойынша түгендеу деректерін түзету.
Машықтар:
1. Сыртқы морфологиялық белгілері бойынша өсімдіктердің түрлерін анықтау;
2. Берілген масштабтағы аумақтар мен объектілердің түгендеу жоспарларын жасау;
3. Тауарлы-материалдық құндылықтар мен есеп жұмыстарының кешенін шығаруды құжаттамалық қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Аумақтар мен объектілерде көгалдандырудың ұсынылатын мерзімдері;
2. Аумақтар мен объектілерді мониторингілеу және түгендеу бойынша құжаттарды ресімдеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Жобаның бас дизайнері (құрылыста)
8
Құрылыс жобасының басшысы (жетекшісі)
15. Кәсіптің карточкасы "Техник-жобалаушы":
Топтың коды:

Параграф 4. Техник-проектировщик
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Архитектура
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техник-проектировщик І категории: стаж работы в должности техника проектировщика ІІ категории не менее 2 лет;
Техник-проектировщик ІІ категории: стаж работы в должности техника проектировщика без категории не менее 3 лет;
Техник-проектировщик без категории: без предъявления требования к стажу.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
3113-2-003 Техник-проектировщик зданий и сооружений
Основная цель деятельности:
Качественное выполнение проектной и/или рабочей документации объектов строительства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по разработке проектной документации, строительству и содержанию объектов
2. Выполнение работы по оформлению привязки к конкретным площадкам строительства типовых и повторно применяемых проектов, сверке копий проектных документов с их оригиналами, а также по внесению изменений в разработанную проектно-сметную документацию, сдаче ее в архив
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по разработке проектной документации, строительству и содержанию объектов
Навык 1:
Выполнение под руководством более квалифицированного специалиста отдельных проектных работ, обеспечение их соответствия техническим заданиям, действующим стандартам, техническим условиям, строительным нормам и правилам, нормам по технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите
Умения:
1. Выбирать способов и методов проектирования и порядок проведения технико-экономических расчетов;
2. Использовать методы выполнения чертежных и графических работ; виды и свойства применяемых строительных материалов и конструкций;
3. Применить основы технологии строительства.
Знания:
1. Требования законодательства РК в сфере охраны окружающей среды, архитектуры, градостроительства и строительства, нормативно-технические документы по проектированию строительства объектов;
2. Виды и свойства применяемых строительных материалов и конструкций;
3. Основы технологии строительства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Увязание принятых проектных решений с проектными решениями других разделов (частей) проекта
Умения:
1. Своевременное устранение ошибок и коллизий, допущенных в процессе информационного моделирования (при реализации проекта с применением ТИМСО).

4-параграф. Жобалаушы-техник.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Архитектура
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
І санатты техник-жобалаушы: ІІ санатты техник-жобалаушы лауазымынындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санатты техник-жобалаушы: санаты жоқ техник-жобалаушы лауазымынындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
Санаты жоқ техник-жобалаушы: еңбек өтіліне талап қойылмайды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3113-2-003 Ғимараттар мен құрылыстардың техник-жобалаушысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылыс жобаларының жобалық және/немесе жұмыс құжаттамасын сапалы орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жобалық құжаттаманы әзірлеу, объектілерді салу және күтіп ұстау бойынша жұмыстарды жүргізу;
2. Үлгілік және қайта пайдаланылатын жобаларды нақты құрылыс нысандарымен байланыстыру, жобалық құжаттардың көшірмелерін олардың түпнұсқаларымен салыстыру, сондай-ақ әзірленген жобалық-сметалық құжаттамаға өзгерістер енгізу, мұрағатқа тапсыру бойынша жұмыстарды жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жобалық құжаттаманы әзірлеу, объектілерді салу және күтіп ұстау бойынша жұмыстарды жүргізу.
Дағды 1:
Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен жеке жобалау жұмыстарын жүргізу, олардың техникалық шарттарға, қолданыстағы стандарттарға, техникалық шарттарға, құрылыс нормалары мен ережелеріне, қауіпсіздік стандарттарына, өндірістік санитарияға және өртке қарсы қорғауға сәйкестігін қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Жобалау әдістері мен әдістерін және техникалық-экономикалық есептеулерді жүргізу тәртібін таңдау;
2. Сызба және графикалық жұмыстарды орындау әдістерін қолдану; қолданылатын құрылыс материалдары мен конструкцияларының түрлері мен қасиеттерін;
3. Құрылыс технологиясының негіздерін қолдану.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнамасының, объектілер құрылысын жобалау бойынша нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
2. Қолданылатын құрылыс материалдары мен конструкцияларының түрлері мен қасиеттері;
3. Құрылыс технологиясының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қабылданған жобалық шешімдерді жобаның басқа бөлімдерінің (бөліктерінің) жобалық шешімдерімен байланыстыру.
Машықтар:
1. Ақпараттық модельдеу процесінде жіберілген қателер мен коллизияларды уақытылы жою (ҚОАМТ көмегімен жобаны жүзеге асыру кезінде).

2. Составление и оформление схем, спецификаций, ведомостей объҰмов работ и материалов в соответствии с нормативно-технической документацией.
Знания:
1. Требования, предъявляемые к принимаемым проектным решениям;
2. Знание нормативно-технических документов РК по применению ТИМСО;
3. Нормативные материалы по оформлению проектно-сметной документации.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение работы по оформлению привязки к конкретным площадкам строительства типовых и повторно применяемых проектов, сверке копий проектных документов с их оригиналами, а также по внесению изменений в разработанную проектно-сметную документацию, сдаче ее в архив
Навык 1:
Графическое и текстовое оформление проектно-сметной документации с использованием при выполнении заданий каталоги и справочники, техническую документацию по типовым проектным решениям, унифицированным узлам и изделиям
Умения:
1. Осуществление несложных технических расчетов по исходным данным в специализированном программном обеспечении, в соответствии с разработанными программами, методиками или типовыми расчетами.
2. Использовать средства автоматизации и компьютерного моделирования при разработке отдельных элементов и фрагментов проекта строительных объектов;
3. Оформлять графически результаты работ по сбору, обработке и анализу данных, необходимых для разработки проектно-сметной документации.
Знания:
1. Нормативные материалы по оформлению проектно-сметной документации.
2. Средства проектирования;
3. Правила и нормы охраны труда.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер-проектировщик
7
Главный инженер проекта
8
Руководитель (управляющий) строительства проекта
16. Карточка профессии "Проектировщик с навыком использования генеративного дизайна":
Код группы:
2164-1*
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Проектировщик с навыком использования генеративного дизайна
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

2. Нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес сызбаларды, техникалық шарттарды, жұмыстар мен материалдардың мөлшерлерінің ведомостарын жасау және ресімдеу.
Білімдер:
1. Қабылданған жобалық шешімдерге қойылатын талаптар;
2. ҚОАМТ пайдалану бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік-техникалық құжаттарын білу;
3. Жобалық-сметалық құжаттаманы дайындауға арналған нормативтік материалдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Үлгілік және қайта пайдаланылатын жобаларды нақты құрылыс нысандарымен байланыстыру, жобалық құжаттардың көшірмелерін олардың түпнұсқаларымен салыстыру, сондай-ақ әзірленген жобалық-сметалық құжаттамаға өзгерістер енгізу, мұрағатқа тапсыру бойынша жұмыстарды жүргізу.
Дағды 1:
Тапсырмаларды орындау кезінде каталогтар мен анықтамалықтарды, типтік жобалық шешімдер бойынша техникалық құжаттамаларды, стандартталған бірліктерді және бұйымдарды пайдалана отырып, жобалық-сметалық құжаттаманы графикалық және мәтіндік ресімдеу.
Машықтар:
1. Әзірленген бағдарламаларға, әдістерге немесе стандартты есептеулерге сәйкес арнайы бағдарламалық қамтамасыз етудегі бастапқы деректерді пайдалана отырып, қарапайым техникалық есептеулерді жүргізу.
2. Құрылыс жобасының жеке элементтері мен фрагменттерін әзірлеу кезінде автоматтандыру және компьютерлік модельдеу құралдарын пайдалану;
3. Жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеуге қажетті деректерді жинау, өңдеу және талдау бойынша жұмыс нәтижелерін графикалық түрде көрсету.
Білімдер:
1. Жобалық-сметалық құжаттаманы дайындауға арналған нормативтік материалдар.
2. Жобалау құралдары;
3. Еңбекті қорғау ережелері мен нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Инженер-жобалаушы
7
Жобаның бас инженері
8
Құрылыс жобасының басшысы (жетекшісі)
16. Кәсіптің карточкасы "Генеративті дизайнды қолдану дағдысы бар дизайнер":
Топтың коды:
2164-1*
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Генеративті дизайнды қолдану дағдысы бар дизайнер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 102. Художник-конструктор (Дизайнер)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее трех лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Применение методов генеративного дизайна с использованием мультимодальных данных в сфере архитектуры и градостроительства, создание нового результата. Для увеличения эффективности генеративного проектирования используются методы искусственного интеллекта, такие как метаэвристические алгоритмы поиска, чтобы "обнаружить" новые и высокоэффективные результаты.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Применения генеративного моделирования итерационного процесса в проектировании, где происходит генерация нескольких выходных данных с учетом определенных ограничений входных параметров
2. Определение входных данных для проектирования объектов строительства с анализом выявленных противоречий в наборе мультимодальных данных и принимать решение о соответствии полученного результата динамически изменяющимся параметрам.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Применения генеративного моделирования итерационного процесса в проектировании, где происходит генерация нескольких выходных данных с учетом определенных ограничений входных параметров
Навык 1:
Определение последовательных этапов: - Этап разработки: варианты генерируются системой с использованием алгоритмов и параметров, заданных проектировщиком; - Этап анализа: варианты, созданные на предыдущем этапе, измеряются и/или анализируются в соответствии с целями, определенными разработчиком; - Этап классификации: варианты сортируются на основе результатов анализа; - Этап ранжирования: процесс.
Умения:
1. Основы применения генеративного моделирования в архитектурном проектировании и его последовательные этапы;
2. Определить входных данных для проектирования методов и алгоритмов генеративного дизайна;
3. Выбирать способов и методов проектирования и порядок проведения технико-экономических расчетов;

"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
102-параграф. Cуретшi-конструктор (Дизайнер).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі кемінде үш жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сәулет және қала құрылысы саласында мультимодальды мәліметтерді пайдалана отырып, генеративті жобалау әдістерін қолдану, жаңа нәтиже жасау. Генеративті дизайнның тиімділігін арттыру үшін жаңа және жоғары тиімді нәтижелерді "ашу" үшін метаэвристикалық іздеу алгоритмдері сияқты жасанды интеллект әдістері қолданылады.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дизайндағы итерациялық процесті генеративті модельдеуді қолдану, мұнда көптеген шығыстар белгілі бір кіріс параметрінің шектеулеріне байланысты жасалады;
2. Мультимодальдық деректер жинағында анықталған қайшылықтарды талдай отырып, құрылыс жобаларын жобалау үшін кіріс деректерін анықтау және алынған нәтиженің динамикалық өзгеретін параметрлерге сәйкестігі туралы шешім қабылдау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дизайндағы итерациялық процесті генеративті модельдеуді қолдану, мұнда көптеген шығыстар белгілі бір кіріс параметрінің шектеулеріне байланысты жасалады.
Дағды 1:
Кезекті кезеңдердің анықтамасы: - Әзірлеу кезеңі: опцияларды жүйе құрастырушы көрсеткен алгоритмдер мен параметрлерді пайдалана отырып жасайды; - Талдау кезеңі: алдыңғы кезеңде жасалған нұсқалар әзірлеуші анықтаған мақсаттарға сәйкес өлшенеді және/немесе талданады; - жіктеу кезеңі: талдау нәтижелері бойынша нұсқалар сұрыпталады; - Рейтингтік кезең: жобаның кейінгі даму бағытын анықтау үшін дизайн.
Машықтар:
1. Архитектуралық жобалауда генеративті модельдеуді қолдану негіздері және оның кезекті кезеңдері;
2. Генеративті жобалау әдістері мен алгоритмдерін жобалау үшін кіріс мәліметтерін анықтау;
3. Жобалау әдістері мен әдістерін және техникалық-экономикалық есептеулерді жүргізу тәртібін таңдау;

4. Выбирать варианты проекта, который больше всего соответствует желанию заказчика, имеющимся ресурсам и т.д.
5. Сравнить существующих методов и алгоритмов генеративного дизайна при проектировании объектов;
6. Определить необходимость внесения изменений в пользовательском режиме по применению подобных систем;
7. Анализировать предлагаемых подходов к разработке топологических структур (включая освещение);
8. Выявлять необходимости использования генеративного дизайна в проектировании с выявлением достоинств и недостатков такого метода.
Знания:
1. Подходы к проектированию с использованием алгоритмов для создания проектов, основанных на правилах различных процессов, которые генерируют множественные решения;
2. Подходы GD, характеризующийся идентифицируемой корреляцией между алгоритмом и его результатом;
3. Подход к проектированию, основанный на алгоритмическом мышлении, который позволяет управлять или изменять параметры и переменные, которые определяют и формируют взаимосвязь между изначальной целью проектирования и конечным результатом проекта;
4. Методы формирования ТИМСО с использованием языка программирования и определенных алгоритмов генерации в зависимости от поставленных задач;
5. Методы анализ развития искусственного интеллекта;
6. Методы генеративного дизайна с использованием мультимодальных данных в сфере архитектуры и градостроительства.
7. Определение параметры проектирования, например: эксплуатационные характеристики, пространственные требования, материалы, методы производства и ограничения по стоимости.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Определение входных данных для проектирования объектов строительства с анализом выявленных противоречий в наборе мультимодальных данных и принимать решение о соответствии полученного результата динамически изменяющимся параметрам.
Навык 1:
Определение спектра задач классификации и прогнозирования на основе показателей предметной области с учетом изменения факторов окружающей среды и заданных условий при применении генеративного моделирования.
Умения:
1. Использовать методы искусственного интеллекта, такие как метаэвристические алгоритмы поиска, чтобы "обнаружить" новые и высокоэффективные результаты;
2. Применить методов генеративного дизайна с использованием мультимодальных данных в сфере архитектуры и градостроительства;
3. Анализировать достаточно большой и качественный объем данных, используемых для обучения модели, для достижения высокой точности прогнозов и реализации множество объектов;
4. Выявлять необходимость ручной настройки входных и выходных параметров на всех этапах работы;

4. Тұтынушының тілектеріне, қолжетімді ресурстарға және т.б. сәйкес келетін жоба опцияларын таңдау.
5. Объектілерді жобалау кезінде генеративті жобалаудың қолданыстағы әдістері мен алгоритмдерін салыстыру;
6. Мұндай жүйелерді пайдалану үшін пайдаланушы режиміне өзгерістер енгізу қажеттілігін анықтау;
7. Топологиялық құрылымдарды (жарықтандыруды қоса) дамытуға ұсынылған тәсілдерді талдау;
8. Бұл әдістің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтай отырып, жобалауда генеративті дизайнды қолдану қажеттілігін анықтау.
Білімдер:
1. Бірнеше шешімдерді тудыратын әртүрлі процестердің ережелеріне негізделген конструкцияларды құру үшін алгоритмдерді пайдалана отырып жобалау тәсілдері;
2. Алгоритм мен оның нәтижесі арасындағы анықталатын корреляциямен сипатталатын GD тәсілдері;
3. Бастапқы дизайн мақсаты мен жобаның соңғы нәтижесі арасындағы қатынасты анықтайтын және қалыптастыратын параметрлер мен айнымалыларды басқаруға немесе өзгертуге мүмкіндік беретін алгоритмдік ойлауға негізделген жобалау тәсілі;
4. Бағдарламалау тілін қолдану арқылы ҚОАМТ генерациялау әдістері және берілген тапсырмаларға байланысты белгілі бір генерациялау алгоритмдері;
5. Жасанды интеллект дамуын талдау әдістері;
6. Сәулет және қала құрылысы саласындағы мультимодальды мәліметтерді қолданатын генеративті жобалау әдістері.
7. Дизайн параметрлерін анықтау, мысалы: өнімділік сипаттамалары, кеңістіктік талаптар, материалдар, өндіріс әдістері және шығындар бойынша шектеулер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Мультимодальдық деректер жинағында анықталған қайшылықтарды талдай отырып, құрылыс жобаларын жобалау үшін кіріс деректерін анықтау және алынған нәтиженің динамикалық өзгеретін параметрлерге сәйкестігі туралы шешім қабылдау.
Дағды 1:
Генеративті модельдеуді пайдалану кезінде қоршаған орта факторларының және көрсетілген жағдайлардың өзгеруін ескере отырып, домендік көрсеткіштер негізінде есептердің жіктелуі мен болжамының ауқымын анықтау.
Машықтар:
1. Жаңа және жоғары тиімді нәтижелерді "ашу" үшін метаэвристикалық іздеу алгоритмдері сияқты жасанды интеллект әдістерін қолдану;
2. Сәулет және қала құрылысы саласында мультимодальды деректерді пайдалана отырып, генеративті жобалау әдістерін қолдану;
3. Болжамдардың жоғары дәлдігіне қол жеткізу және көптеген объектілерді жүзеге асыру үшін модельді үйрету үшін пайдаланылатын деректердің жеткілікті үлкен және сапалы көлемін талдау;
4. Жұмыстың барлық кезеңдерінде кіріс және шығыс параметрлерін қолмен реттеу қажеттілігін анықтау;

5. Способность выявлять проблемы в процессе проектирования и определять критерии, играющие первостепенную роль в достижение качественного результата.
Знания:
1. Методы выявления противоречий в наборе мультимодальных данных с использованием инструментов генеративного дизайна;
2. Методы искусственного интеллекта, такие как метаэвристические алгоритмы поиска;
3. Методы генеративного проектирования в контексте архитектуры и строительства, которые предоставляют дополнительные результаты для формирования базы знаний генеративного дизайна;
4. Область генеративного дизайна и его применение в архитектуре;
5. Методы формирования ТИМСО с использованием языка программирования (Revit, Python и тд.) и определенных алгоритмов генерации в зависимости от поставленных задач.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Способность к управленческой деятельности
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный дизайнер проекта (в строительстве)
8
Руководитель (управляющий) строительства проекта
17. Карточка профессии "Виртуальный проектировщик":
Код группы:
2164-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Виртуальный проектировщик
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 102. Художник-конструктор (Дизайнер).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее трех лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
2164-1-001 Инженер-проектировщик
Основная цель деятельности:
Работа виртуального проектировщика – это новое измерение информационного моделирования здания: в трехмерную модель добавляется информация о графике выполнения работ и стоимости работ.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

5. Жобалау процесіндегі проблемаларды анықтау және сапалы нәтижеге жетуде негізгі рөл атқаратын критерийлерді анықтау қабілеті.
Білімдер:
1. Генеративті жобалау құралдарының көмегімен мультимодальды деректер жиынындағы сәйкессіздіктерді анықтау әдістері;
2. Метаэвристикалық іздеу алгоритмдері сияқты жасанды интеллект әдістері;
3. Генеративті жобалау білім қорын қалыптастыру үшін қосымша нәтиже беретін сәулет және құрылыс контекстіндегі генеративті жобалау әдістері;
4. Генеративті дизайн саласы және оны сәулет өнерінде қолдану;
5. Бағдарламалау тілі (Revit, Python және т.б.) және тапсырмаларға байланысты белгілі бір генерациялау алгоритмдері арқылы ҚОАМТ генерациялау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Басқарушылық қызметке қабілеттілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Жобаның бас дизайнері (құрылыста)
8
Жобаның құрылыс басшысы(жетекшісі)
17. Кәсіптің карточкасы "Виртуалды жобалаушы":
Топтың коды:
2164-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Виртуалды жобалаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
102-параграф. Cуретшi-конструктор (Дизайнер).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі кемінде үш жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2164-1-001 Инженер-жобалаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Виртуалды жобалаушының жұмысы ғимараттың ақпараттық модельдеуінің жаңа өлшемі болып табылады: жұмыс кестесі мен жұмыс құны туралы ақпарат үш өлшемді модельге қосылады.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Создание информационной модели строительного объекта, которая обладает высоким уровнем детализации и связь получившейся информационной модели.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Создание информационной модели строительного объекта, которая обладает высоким уровнем детализации и связь получившейся информационной модели.
Навык 1:
Организация, подготовка и создание (формирование) информационного моделирования здания.
Умения:
1. Планировать и организовывать действия команды для эффективного выполнения поставленных задач;
2. Оценивать существующие риски и возможности для всех сторон взаимодействия;
3. Выстроить работу по проекту в заданных рамках финансирования, грамотно распределять работу с целью соблюдения обозначенных проектом сроков.
Знания:
1. Требования законодательства РК в области архитектуры, градостроительства и строительства, нормативно-технические документы по проектированию строительства объектов;
2. Объединять (обобщать) частные факты в общую картину, строить иерархические уровни для понимания различных ситуаций (экономических, политических, деловых) и приятия долгосрочных решений;
3. Работы в программном обеспечении, используемом для виртуального проектирования и строительства (например, Revit, Navisworks, Microsoft Project, Primavera).
4. Работы в программах для информационной визуализации в проектировании и строительстве (например, SketchUp, InfraWorks).
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка архитектурных и объемно-планировочных решений в составе проектной документации объектов капитального строительства с ведением с информационной модели для решения динамических пространственно-временных конфликтов.
Умения:
1. Выполнять работы в программном обеспечении, используемом для виртуального проектирования и строительства (например, Revit, Navisworks, Microsoft Project, Primavera).
2. Выполнять работы в программах для визуализации в проектировании и строительстве (например, SketchUp, InfraWorks).
3. Решать задачи, принимать актуальные долгосрочные решения в условиях быстрых изменений в экономике;
4. Проводить диагностику больших технических систем информационной модели строительного объекта;
5. Принимать решения об устранении корневых причин, сдерживающих развитие и обеспечить интеграцию различных проектных команд в единый рабочий организм.
Знания:
1. Требования законодательства РК в области архитектуры, градостроительства и строительства, нормативно-технические документы по проектированию строительства объектов;
2. Работы в программном обеспечении, используемом для виртуального проектирования и строительства (например, Revit, Navisworks, Microsoft Project, Primavera).

1. Жоғары деңгейдегі егжей-тегжейлі құрылыс алаңының ақпараттық моделін құру және алынған ақпараттық модельді қосу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жоғары деңгейдегі егжей-тегжейлі құрылыс алаңының ақпараттық моделін құру және алынған ақпараттық модельді қосу.
Дағды 1:
Ғимаратты ақпараттық модельдеуді ұйымдастыру, дайындау және құру (қалыптастыру).
Машықтар:
1. Берілген тапсырмаларды тиімді орындау үшін топтық әрекеттерді жоспарлау және ұйымдастыру;
2. Өзара әрекеттестіктің барлық тараптары үшін бар тәуекелдер мен мүмкіндіктерді бағалау;
3. Берілген қаржыландыру шеңберінде жоба бойынша жұмысты ұйымдастыру, жобада көрсетілген мерзімдерді орындау үшін жұмысты дұрыс бөлу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнамасының, объектілер құрылысын жобалау бойынша нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
2. Жеке фактілерді жалпы суретке біріктіру (қорытындылау), әртүрлі жағдайларды (экономикалық, саяси, іскерлік) түсіну және ұзақ мерзімді шешімдер қабылдау үшін иерархиялық деңгейлерді құру;
3. Виртуалды дизайн және құрылыс үшін пайдаланылатын бағдарламалық жасақтамада жұмыс істеу (мысалы, Revit, Navisworks, Microsoft Project, Primavera).
4. Дизайн мен құрылыста ақпараттық визуализациясына арналған бағдарламаларда жұмыс істеу (мысалы, SketchUp, InfraWorks).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кеңістік-уақыттың динамикалық қақтығыстарын шешу үшін ақпараттық модельдерін пайдалана отырып, күрделі құрылыс жобаларының жобалық құжаттамасының бөлігі ретінде сәулеттік және ғарыштық жоспарлау шешімдерін әзірлеу.
Машықтар:
1. Виртуалды дизайн және құрылыс үшін қолданылатын бағдарламалық жасақтамада жұмыстарды орындау (мысалы, Revit, Navisworks, Microsoft Project, Primavera).
2. Жобалау мен құрылыста визуализацияға арналған бағдарламаларда жұмысты орындау (мысалы, SketchUp, InfraWorks).
3. Экономикадағы қарқынды өзгерістер жағдайында проблемаларды шешу, ұзақ мерзімді актуалды шешімдер қабылдау;
4. Құрылыс алаңының ақпараттық моделінің ірі техникалық жүйелерінің диагностикасын жүргізу;
5. Дамуға кедергі келтіретін негізгі себептерді жою және әртүрлі жобалық топтардың бір жұмыс органына бірігуін қамтамасыз ету бойынша шешімдер қабылдау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнамасының, объектілер құрылысын жобалау бойынша нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
2. Виртуалды дизайн және құрылыс үшін пайдаланылатын бағдарламалық жасақтамада жұмыс істеу (мысалы, Revit, Navisworks, Microsoft Project, Primavera).

3. Работы в программах для информационной визуализации в проектировании и строительстве (например, SketchUp, InfraWorks).
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер проекта
8
Руководитель (управляющий) строительства проекта
18. Карточка профессии "Проектировщик "умного дома"":
Код группы:
2164-9*
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Проектировщик "умного дома"
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 3. Начальник отдела информации (научно-технической информации).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
2164-1-001 Инженер-проектировщик
Основная цель деятельности:
Проектировщик "умного дома" проектирует, устанавливает и настраивает индивидуальную систему жизнеобеспечения дома / квартиры под конкретные нужды человека и его бюджет. Система "умный дом", с единым центром управления через мобильное приложение, может объединять в себе бытовую технику, систему безопасности, освещение, климат-контроль, аудиосистему, энерго- и водоснабжение и т.д. Разбирается в таких направлениях цифровых технологий как: предиктивные алгоритмы, машины логического вывода, сети глубокого обучения. Разработки в этих направлениях будут влиять на технологии "умного дома": например, система распознавания лиц и голосов будет идентифицировать различных членов семьи, давать обоснованные ответы на открытые вопросы, а также изменять настройки и запускать системы для создания идеальной среды обитания без необходимости какого-либо взаимодействия с человеком.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

3. Дизайн мен құрылыста ақпараттық визуализациясына арналған бағдарламаларда жұмыс істеу (мысалы, SketchUp, InfraWorks).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Жобаның бас инженері
8
Құрылыс жобасының басшысы (жетекшісі)
18. Кәсіптің карточкасы ""Ақылды үй" жобалаушысы":
Топтың коды:
2164-9*
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
"Ақылды үй" жобалаушысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
84-параграф. Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйелері бойынша инженер (ақпараттық технологиялар бөлімшесінің немесе орталығының)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2164-1-001 Инженер-жобалаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
"Ақылды үй" жобалаушысы адамның нақты қажеттіліктері мен бюджетіне сәйкес үй/пәтер үшін жеке өмірді қамтамасыз ету жүйесін жобалайды, орнатады және конфигурациялайды. Мобильді қосымша арқылы бірыңғай басқару орталығы бар "ақылды үй" жүйесі тұрмыстық техниканы, қауіпсіздік жүйесін, жарықтандыруды, климаттық бақылауды, аудио жүйені, энергия мен сумен жабдықтауды және т.б. Ол сандық технологиялардың келесі салаларын түсінеді: болжамдық алгоритмдер, қорытынды машиналар, терең оқыту желілері. Бұл салалардағы әзірлемелер смарт үй технологияларына әсер етеді: мысалы, бет-әлпет пен дауысты тану жүйелері әртүрлі отбасы мүшелерін анықтайды, ашық сұрақтарға саналы жауаптар береді, сондай-ақ ешкіммен өзара әрекеттесуді қажет етпей тамаша өмір сүру ортасын жасау үшін параметрлер мен іске қосу жүйелерін өзгертеді.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Проектирование, установка и настройка интеллектуальных систем управления домашним хозяйством (системой водоснабжения, энергосбережения, безопасности, бытовой техникой и пр.).
2. Разработать стратегию внедрения интеллектуальных автоматизированных систем для обеспечения более комфортного и экологичного проживания.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проектирование, установка и настройка интеллектуальных систем управления домашним хозяйством (системой водоснабжения, энергосбережения, безопасности, бытовой техникой и пр.).
Навык 1:
Формирование технического задания на проектирование и создание детального проекта с включением всей необходимой документации, полностью отражающей этапы проведения работ и спецификации оборудования.
Умения:
1. Изучение передовых информационных технологий, программирование и компьютерное моделирования;
2. Определить оптимальный способ монтажа системы;
3.Разработка сначала эскизного, а затем и детального проекта;
4. Выбор необходимых интеллектуальных систем, монтаж системы, анализ выполняемых работ и контроль за ходом работ;
5. Способность к разработке стратегии и четкому следованию плану и чертежам.
Знания:
1. Знания в области вычислительной техники, электротехники, машиностроения или в смежных инженерных областях;
2. Обладает аналитическим мышлением и развитым воображением;
3. Способный установить/настроить систему "умный дом".
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка эскизного проекта соблюдением проектных сроков, включающего перечень поставленных перед системой задач и подбор интеллектуальных систем, заказ устройств и комплектующих.
Умения:
1. Управлять большим коллективом и нести ответственность за проделанную работу;
2. Организовывать работу других сотрудников по разделам;
3. Взаимодействовать с межотраслевыми специальностями, а также уметь эффективного налаживания коммуникаций.
Знания:
1. Основы разработки проектов, в т.ч. интеллектуальных систем управления (системы водоснабжения, энергосбережения, безопасности, бытовой техникой и пр.);
2. Требования нормативных документов, в т ч нормы продолжительности разработки объектов;
3. Правила оформления систем, подбор интеллектуальных систем, заказ устройств и комплектующих;
4. Функциональные возможности программных и технических средств, используемых при формировании и ведении.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Передача владельцам сведений о системе после установки оборудования и его настройки с анализом выполняемых работ (внесение изменений в проект при необходимости), с применением системы распознавания образов с целью оценки процесса строительства.
Умения:

1. Үй шаруашылығын басқарудың интеллектуалды жүйелерін (сумен жабдықтау жүйесі, энергия үнемдеу, күзет, тұрмыстық техника және т.б.) жобалау, орнату және конфигурациялау;
2. Ыңғайлы және экологиялық таза өмір сүруді қамтамасыз ету үшін интеллектуалды автоматтандырылған жүйелерді енгізу стратегиясын әзірлеу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Үй шаруашылығын басқарудың интеллектуалды жүйелерін (сумен жабдықтау жүйесі, энергия үнемдеу, күзет, тұрмыстық техника және т.б.) жобалау, орнату және конфигурациялау.
Дағды 1:
Жұмыс кезеңдерін және жабдықтың техникалық сипаттамаларын толық көрсететін барлық қажетті құжаттаманы қамтитын егжей-тегжейлі жобаны жобалау және құру үшін техникалық шарттарды қалыптастыру.
Машықтар:
1. Жетілдірілген ақпараттық технологияларды, бағдарламалауды және компьютерлік модельдеуді үйрену;
2. Жүйені орнатудың оңтайлы әдісін анықтау;
3. Алдымен алдын ала, содан кейін егжей-тегжейлі жобаны әзірлеу;
4. Қажетті интеллектуалды жүйелерді таңдау, жүйені орнату, орындалған жұмыстарды талдау және жұмыс барысын бақылау;
5. Стратегияны құрастыра білу және жоспарлар мен сызбаларды бұлжытпай орындау.
Білімдер:
1. Информатика, электротехника, машина жасау немесе сәйкес инженерия салаларындағы білім;
2. Аналитикалық ойлауы мен дамыған қиялына ие;
3. Смарт үй жүйесін орнату/конфигурациялау мүмкіндігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жобаның белгіленген мерзімдеріне сәйкес алдын ала жобаны әзірлеу, оның ішінде жүйеге жүктелетін тапсырмалар тізбесі және интеллектуалды жүйелерді таңдау, құрылғылар мен компоненттерге тапсырыс беру.
Машықтар:
1. Үлкен ұжымды басқару және атқарылған жұмысқа жауапкершілікпен қарау;
2. Басқа қызметкерлердің жұмысын бөлімдер бойынша ұйымдастыру;
3. Пәнаралық мамандықтармен өзара әрекеттесу, сонымен қатар байланыстарды тиімді орнату.
Білімдер:
1. Жобаны әзірлеу негіздері, оның ішінде. интеллектуалды басқару жүйелері (сумен жабдықтау жүйелері, энергия үнемдеу, қауіпсіздік, тұрмыстық техника және т.б.);
2. Нормативтік құжаттардың талаптары, оның ішінде объектілерді игеру ұзақтығы бойынша нормативтер;
3. Жүйелерді жобалау, интеллектуалды жүйелерді таңдау, құрылғылар мен компоненттерге тапсырыс беру ережелері;
4. Қалыптастыру және қызмет көрсету кезінде қолданылатын бағдарламалық-аппараттық құралдардың функционалдығы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Жабдықты орнатқаннан кейін жүйе туралы ақпаратты иелеріне беру және оны орындалған жұмысты талдау арқылы орнату (қажет болған жағдайда жобаға өзгертулер енгізу), құрылыс процесін бағалау үшін кескінді тану жүйесін пайдалану.
Машықтар:

1. Технический склад ума, способен эффективно планировать и проектировать технически сложные системы;
2. Предлагать и реализовывать оригинальные идеи в области IT-технологий;
3. Работать в команде, целеустремлен, заряжен на результат.
Знания:
1. Требования нормативных документов в области архитектуры, градостроительства и строительства;
2. Основы систем информационного обеспечения, систем связи с внешними абонентами и сетями;
3. Порядок разработки интерфейсов дистанционного управления через различные приложения и составления протоколов.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Разработать стратегию внедрения интеллектуальных автоматизированных систем для обеспечения более комфортного и экологичного проживания.
Навык 1:
Согласовать технических условий, оценку, описание и формулирование требований к функциональным возможностям жилища со стороны заказчика с выбором технических решений и исполнительных устройств, контроллеров, арматуры, обеспечивающих интеллектуальное управление освещением, водоснабжением, охранными системами, энергоснабжением и другими системами инфраструктуры.
Умения:
1. Согласовать технических условий, оценку, описание и формулирование требований системы информационного обеспечения;
2. Выбор технических решений и исполнительных устройств, контроллеров, арматуры, обеспечивающих интеллектуальное управление.
Знания:
1. Формирование готового проекта инфраструктуры "умного" дома с техническим описанием всех элементов, спецификацией, чертежами и схемами расположения коммуникаций, датчиков и исполнительных устройств;
2. Методы технической поддержки пользователей, регулярное обновление ПО;
3. Обеспечение информационной безопасности инфраструктуры "умного" дома.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка и формирование готового проекта инфраструктуры "умного" дома с техническим описанием всех элементов, спецификацией, чертежами и схемами расположения коммуникаций, датчиков и исполнительных устройств.
Умения:
1. Разработать системы информационного обеспечения, систем связи с внешними абонентами и сетями, разработку интерфейсов дистанционного управления через различные приложения и протоколы;
2. Контролировать и инженерное сопровождение монтажных и пуско-наладочных работ при практической реализации проект;
3. Описать всех элементов, спецификаций, чертежей и схемы расположения коммуникаций, датчиков и исполнительных устройств.
Знания:
1. Порядок разработки системы информационного обеспеченияҢ
2. Создание пакета технической документации;

1. Техникалық ойлы, техникалық күрделі жүйелерді тиімді жоспарлай және жобалай алады;
2. ІТ-технологиялар саласындағы түпнұсқа идеяларды ұсыну және жүзеге асыру;
3. Топпен жұмыс, мақсатты, нәтижеге бағытталған.
Білімдер:
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құжаттардың талаптары;
2. Ақпараттық қамтамасыз ету жүйелерінің, сыртқы абоненттермен және желілермен байланыс жүйелерінің негіздері;
3. Әртүрлі қосымшалар арқылы қашықтан басқару интерфейстерін әзірлеу және хаттамаларды құрастыру тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Ыңғайлы және экологиялық таза өмір сүруді қамтамасыз ету үшін интеллектуалды автоматтандырылған жүйелерді енгізу стратегиясын әзірлеу.
Дағды 1:
Жарықтандыруды, сумен жабдықтауды, қауіпсіздік жүйелерін, энергиямен жабдықтауды зияткерлік басқаруды қамтамасыз ететін техникалық шешімдер мен жетектерді, контроллерлерді, арматураларды таңдау арқылы техникалық сипаттамаларды, бағалауды, тұтынушы тарапынан үйдің функционалдығына қойылатын талаптарды сипаттау және тұжырымдау. және басқа да инфрақұрылымдық жүйелер.
Машықтар:
1. Техникалық спецификацияларды, бағалауды, ақпаратты қамтамасыз ету жүйесінің талаптарын сипаттауды және тұжырымдауды келіседі;
2. Интеллектуалды басқаруды қамтамасыз ететін техникалық шешімдер мен жетектерді, контроллерді, арматураларды таңдау.
Білімдер:
1. Барлық элементтердің техникалық сипаттамасы, спецификациялары, сызбалары және коммуникациялардың, сенсорлар мен жетектердің орналасу схемалары бар дайын смарт үй инфрақұрылымының жобасын қалыптастыру;
2. Пайдаланушыларды техникалық қолдау әдістері, бағдарламалық қамтамасыз етуді жүйелі түрде жаңарту;
3. "Ақылды үй" инфрақұрылымының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Разработка и формирование готового проекта инфраструктуры "умного" дома с техническим описанием всех элементов, спецификацией, чертежами и схемами расположения коммуникаций, датчиков и исполнительных устройств.
Машықтар:
1. Ақпараттық қамтамасыз ету жүйелерін, сыртқы абоненттермен және желілермен байланыс жүйелерін дамыту, әртүрлі қосымшалар мен хаттамалар арқылы қашықтан басқару интерфейстерін әзірлеу;
2. Жобаны практикалық жүзеге асыру кезінде монтаждау және іске қосу жұмыстарына инженерлік қамтамасыз етуді бақылау және қамтамасыз ету;
3. Коммуникациялардың, сенсорлардың және жетектердің барлық элементтерін, техникалық сипаттамаларын, сызбаларын және орналасу схемаларын сипаттау.
Білімдер:
1. Ақпараттық қамтамасыз ету жүйесін әзірлеу тәртібі
2. Техникалық құжаттамалар пакетін құру;

3. Детальное описание алгоритмов и моделей поведения элементов "умной" инфраструктуры дома.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Внимательность к деталям и скрупулезность, должен обладать хорошей координацией, точностью и быстротой движений, пунктуален и трудолюбив, лидерские качества, развитые коммуникативные способности.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер проекта
8
Руководитель (управляющий) строительства проекта
19. Карточка профессии "Аналитик по обработке больших данных (общий профиль)":
Код группы:
2521-3*
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Аналитик по обработке больших данных (общий профиль)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 3. Начальник отдела информации (научно-технической информации).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы от трех лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
2164-1-001 Инженер-проектировщик
Основная цель деятельности:
Собирает и накапливает данные из разрозненных источников, очищает их, систематизирует, обрабатывает и анализирует для извлечения ценных идей и информации. Аналитик Big Data в строительстве помогает прогнозировать будущие результаты, определить возможные риски, улучшить управление проектом, сократить расходы и время реализации проекта, определять наилучшие стратегии управления компанией, контролировать работу многочисленных подрядчиков. Использование анализа больших данных в строительной отрасли – пока дело будущего, но уже сейчас есть понимание задач, которые поможет решить этот аналитический инструмент. Создание информационных технологий нового поколения, обеспечивающих экономически эффективное извлечение полезной информации из больших объемов разнообразных данных путем высокой скорости их сбора, обработки и анализа, и применение этих технологий в информационно-аналитической деятельности, в системах управления и принятия решений, а также для разработки на их основе новых продуктов и услуг.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

3. "Ақылды" тұрғын үй инфрақұрылымы элементтерінің алгоритмдері мен мінез-құлық үлгілерінің толық сипаттамасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Егжей-тегжейлі және мұқияттылық, жақсы үйлестіру, қозғалыстардың дәлдігі мен жылдамдығы, ұқыпты және еңбекқорлық, көшбасшылық қасиеттер, дамыған коммуникативті дағдылар болуы керек.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Жобаның бас инженері
8
Құрылыс жобасының басшысы (жетекшісі)
19. Кәсіптің карточкасы "Үлкен деректерді өңдеу талдаушысы (жалпы профиль)":
Топтың коды:
2521-3*
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Үлкен деректерді өңдеу талдаушысы (жалпы профиль)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
66-параграф. Құнды қағаздар бойынша талдаушы, инвестициялар саласындағы талдаушы (қаржы талдаушысы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Үш жылдан бастап жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2164-1-001 Инженер-жобалаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құнды түсініктер мен ақпаратты алу үшін әртүрлі көздерден деректерді жинайды және біріктіреді, тазартады, жүйелейді, өңдейді және талдайды. Құрылыстағы Big Data талдаушысы болашақ нәтижелерді болжауға, ықтимал тәуекелдерді анықтауға, жобаны басқаруды жақсартуға, шығындар мен жобаны іске асыру уақытын азайтуға, компанияны басқарудың ең жақсы стратегияларын анықтауға және көптеген мердігерлердің жұмысын бақылауға көмектеседі. Құрылыс индустриясында үлкен деректерді талдауды пайдалану әлі де болашақтың ісі, бірақ бұл аналитикалық құрал шешуге көмектесетін проблемаларды түсіну қазірдің өзінде бар. Жоғары жылдамдықты жинау, өңдеу және талдау арқылы алуан түрлі деректердің үлкен көлемінен пайдалы ақпаратты үнемді алуды қамтамасыз ететін ақпараттық технологиялардың жаңа буынын құру және осы технологияларды ақпараттық-талдамалық қызметте, басқару мен шешім қабылдауда пайдалану- жүйелерді жасау, сондай-ақ олардың негізінде жаңа өнімдер мен қызметтерді әзірлеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выявление, формирование и согласование требований к результатам аналитических работ с применением технологий больших данных
2. Планирование и организация аналитических работ с использованием технологий больших данных
3. Подготовка данных для проведения аналитических работ по исследованию больших данных
4. Проведение аналитического исследования с применением технологий больших данных в соответствии с требованиями заказчика.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выявление, формирование и согласование требований к результатам аналитических работ с применением технологий больших данных.
Навык 1:
Выявление требований заказчика к результатам анализа, определение возможностей применения анализа больших данных в предметной области и конкретных задачах заказчика.
Умения:
1. Проводить переговоры с целью выявления требований заказчика к результатам анализа, формировать и согласовывать требования к результатам аналитических работ с использованием технологий больших данных;
2. Подготавливать документы, регламентирующие требования к результатам аналитического исследования с использованием технологий больших данных в соответствии с существующими регламентами организации.
Знания:
1. Инструменты и методы согласования с заказчиками требований к результатам аналитических исследований с использованием технологий больших данных;
2. Регламенты организации по оформлению требований к результатам аналитических исследований с использованием технологий больших данных;
3. Технологии межличностной и групповой коммуникации в деловом взаимодействии, основы конфликтологии;
4. Технологии подготовки и проведения презентаций;
5. Предметная область анализа больших данных в соответствии с требованиями заказчика;
6. Теория вероятностей и математическая статистика;
7. Современные методы и инструментальные средства анализа больших данных;
8. Стандарты проведения анализа данных;
9. Методы оценки временных и стоимостных характеристик технологий больших данных;
10. Источники информации, в том числе информации, необходимой для обеспечения деятельности в предметной области заказчика исследования.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Консультирование заказчика по возможностям имеющейся методологической и технологической инфраструктуры анализа больших данных и результатам применения технологий больших данных к аналогичным задачам.
Умения:
1. Проводить презентации при консультировании заказчика, согласовании и утверждении требований к результатам аналитических работ с использованием технологий больших данных;

1. Үлкен деректер технологияларын қолдану арқылы аналитикалық жұмыс нәтижелеріне қойылатын талаптарды анықтау, қалыптастыру және үйлестіру;
2. Үлкен деректер технологияларын қолдану арқылы аналитикалық жұмысты жоспарлау және ұйымдастыру;
3. Үлкен деректерді зерттеу бойынша аналитикалық жұмыс үшін деректерді дайындау;
4. Тұтынушы талаптарына сәйкес үлкен деректер технологияларын пайдалана отырып, аналитикалық зерттеулер жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Үлкен деректер технологияларын қолдану арқылы аналитикалық жұмыс нәтижелеріне қойылатын талаптарды анықтау, қалыптастыру және үйлестіру.
Дағды 1:
Талдау нәтижелеріне тұтынушы талаптарын анықтау, тақырыптық аймақта үлкен деректерді талдауды пайдалану мүмкіндіктерін және нақты тұтынушы тапсырмаларын анықтау.
Машықтар:
1. Талдау нәтижелеріне тапсырыс берушінің талаптарын анықтау, үлкен деректер технологияларын пайдалана отырып, аналитикалық жұмыс нәтижелеріне қойылатын талаптарды тұжырымдау және үйлестіру мақсатында келіссөздер жүргізу;
2. Ұйымның қолданыстағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес үлкен деректер технологияларын пайдалана отырып, аналитикалық зерттеулер нәтижелеріне қойылатын талаптарды реттейтін құжаттарды дайындау.
Білімдер:
1. Үлкен деректер технологияларын пайдалана отырып, аналитикалық зерттеу нәтижелеріне қойылатын талаптарды тұтынушылармен келісу құралдары мен әдістері;
2. Үлкен деректер технологияларын пайдалана отырып, аналитикалық зерттеулердің нәтижелеріне қойылатын талаптарды ресімдеудің ұйымдастырушылық ережелері;
3. Іскерлік өзара әрекеттесудегі тұлғааралық және топтық қарым-қатынас технологиялары, жанжалдарды басқару негіздері;
4. Презентацияларды дайындау және өткізу технологиялары;
5. Тұтынушылардың талаптарына сәйкес үлкен деректерді талдаудың пәндік аймағы;
6. Ықтималдықтар теориясы және математикалық статистика;
7. Үлкен деректерді талдаудың заманауи әдістері мен құралдары;
8. Деректерді талдау стандарттары;
9. Үлкен деректер технологияларының уақыт және шығын сипаттамаларын бағалау әдістері;
10. Ақпарат көздері, оның ішінде зерттеу тапсырыс берушісінің пәндік саласындағы қызметті қолдау үшін қажетті ақпарат.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Тапсырыс берушіге үлкен деректерді талдау үшін қолданыстағы әдістемелік және технологиялық инфрақұрылымның мүмкіндіктері және ұқсас тапсырмаларға үлкен деректер технологияларын қолдану нәтижелері туралы кеңес беру.
Машықтар:
1. Тапсырыс берушіге кеңес беру, үлкен деректер технологияларын қолдану арқылы аналитикалық жұмыс нәтижелеріне қойылатын талаптарды үйлестіру және бекіту кезінде презентациялар өткізу;

2. Использовать имеющуюся у исполнителя методологическую и технологическую инфраструктуру анализа больших данных для выполнения аналитических работ.
Знания:
1. Возможности имеющейся у исполнителя методологической и технологической инфраструктуры анализа больших данных;
2. Современный опыт использования анализа больших данных;
3. Теоретическая и прикладная информатика;
4. Теоретические и прикладные основы анализа данных;
5. Основы бизнес-интеллекта, типы систем бизнес-интеллекта;
6 Теория принятия решений;
7. Математическое моделирование; 8. Типы анализа больших данных, виды аналитики.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Согласование с заказчиком и утверждение требований к результатам аналитического исследования.
Умения:
1. Проводить сравнительный анализ методов и инструментальных средств анализа больших данных;
2. Проводить анализ больших данных в соответствии с утвержденными требованиями к результатам аналитического исследования.
Знания:
1. Современная технологическая инфраструктура высокопроизводительных и распределенных вычислений;
2. Методы интерпретации и визуализации больших данных; 3. Правила деловой переписки;
4. Знания в одной из областей: киберфизические системы, математика, статистика, вычислительная техника, исследование операций, инженерные науки;
5. Обработка, очистка и проверка целостности данных, используемых для анализа;
6. Использование статистических методов анализа больших объемов данных с использованием передовых аналитических методов;
7. Представление аналитических данных с помощью высокоэффективной визуализации.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Планирование и организация аналитических работ с использованием технологий больших данных.
Навык 1:
Разработка, обсуждение и утверждение содержания аналитических работ с использованием технологий больших данных.
Умения:
1. Проводить переговоры при определении содержания аналитических работ с использованием технологий больших данных;
2. Представлять содержание и результаты работ по анализу больших данных;
3. Вести протоколы мероприятий по анализу больших данных.
Знания:
1. Возможности имеющейся у исполнителя методологической и технологической инфраструктуры анализа больших данных;
2. Возможности использования свободно распространяемого программного обеспечения для анализа больших данных;
3. Предметная область анализа больших данных в соответствии с требованиями заказчика;
4. Основы планирования аналитических работ;
5. Стандарты проведения анализа данных.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Определение состава группы для проведения анализа больших данных и определение необходимых ресурсов для проведения аналитических работ.
Умения:

2. Аналитикалық жұмыстарды орындау үшін мердігерге қолжетімді үлкен деректерді талдаудың әдістемелік және технологиялық инфрақұрылымын пайдалану.
Білімдер:
1. Мердігерге қолжетімді үлкен деректерді талдаудың әдістемелік және технологиялық инфрақұрылымының мүмкіндіктері;
2. Үлкен деректерді талдауды қолданудың заманауи тәжірибесі;
3. Теориялық және қолданбалы информатика;
4. Деректерді талдаудың теориялық және қолданбалы негіздері;
5. Іскерлік интеллект негіздері, іскерлік барлау жүйелерінің түрлері;
6 Шешім қабылдау теориясы;
7. Математикалық модельдеу;
8. Үлкен деректерді талдау түрлері, аналитика түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Тапсырыс берушімен келісу және аналитикалық зерттеу нәтижелеріне қойылатын талаптарды бекіту.
Машықтар:
1. Үлкен деректерді талдау әдістері мен құралдарының салыстырмалы талдауын жүргізу;
2. Аналитикалық зерттеу нәтижелеріне бекітілген талаптарға сәйкес үлкен деректерді талдауды жүргізу.
Білімдер:
1. Жоғары өнімді және бөлінген есептеулердің заманауи технологиялық инфрақұрылымы;
2. Үлкен деректерді түсіндіру және визуализациялау әдістері;
3. Іскерлік хат алмасу ережелері;
4. Бір саладағы білім: киберфизикалық жүйелер, математика, статистика, информатика, операциялық зерттеулер, инженерия;
5. Талдау үшін пайдаланылатын мәліметтерді өңдеу, тазалау және тұтастығын тексеру;
6. Жетілдірілген аналитикалық әдістерді қолдана отырып, үлкен көлемдегі мәліметтерді талдау үшін статистикалық әдістерді қолдану;
7. Жоғары тиімді визуализацияны пайдалана отырып, аналитикалық деректерді ұсыну.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Үлкен деректер технологияларын қолдану арқылы аналитикалық жұмысты жоспарлау және ұйымдастыру.
Дағды 1:
Үлкен деректер технологияларын пайдалана отырып, талдау жұмысының мазмұнын әзірлеу, талқылау және бекіту.
Машықтар:
1. Үлкен деректер технологияларын пайдалана отырып, аналитикалық жұмыстың мазмұнын анықтау кезінде келіссөздер жүргізу;
2. Үлкен деректерді талдау бойынша жұмыстың мазмұны мен нәтижелерін ұсыну;
3. Үлкен деректерді талдау әрекеттерінің жазбаларын жүргізу.
Білімдер:
1. Мердігерге қолжетімді үлкен деректерді талдаудың әдістемелік және технологиялық инфрақұрылымының мүмкіндіктері;
2. Үлкен деректерді талдау үшін еркін таратылатын бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану мүмкіндігі;
3. Тұтынушылардың талаптарына сәйкес үлкен деректерді талдаудың пәндік аймағы;
4. Талдау жұмысын жоспарлау негіздері;
5. Деректерді талдауды жүргізу стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Үлкен деректерді талдауды жүргізу үшін топ құрамын анықтау және аналитикалық жұмыстарды жүргізу үшін қажетті ресурстарды анықтау.
Машықтар:

1. Планировать аналитические работы с использованием технологий больших данных;
2. Проводить аналитические работы с использованием технологий больших данных.
Знания:
1. Методы и инструментальные средства управления аналитическими проектами по исследованию больших данных;
2. Содержание и последовательность выполнения этапов аналитического проекта по исследованию больших данных;
3. Содержание этапов жизненного цикла больших данных;
4. Типы анализа больших данных, виды аналитики;
5. Теоретические и прикладные основы анализа больших данных;
6. Современные методы и инструментальные средства анализа больших данных.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Разработка, обсуждение и утверждение плана аналитических работ и распределение ролей, состава аналитических работ между участниками группы для анализа больших данных.
Умения:
1. Проводить анализ больших данных;
2. Осуществлять интеграцию и преобразование данных в ходе работ по анализу больших данных.
Знания:
1. Теория вероятностей и математическая статистика;
2. Источники информации, в том числе информации, необходимой для обеспечения деятельности в предметной области заказчика исследования;
3. Методы интерпретации и визуализации анализа больших данных;
4. Технологии межличностной и групповой коммуникации в деловом взаимодействии, основы конфликтологии;
5. Технологии подготовки и проведения презентаций
6. Правила деловой переписки.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Подготовка данных для проведения аналитических работ по исследованию больших данных.
Навык 1:
Определение источников больших данных для анализа, идентификация внешних и внутренних источников данных для проведения аналитических работ и получение, и фильтрация больших объемов данных из гетерогенных источников.
Умения:
1. Определять требования к поставщикам данных из гетерогенных источников;
2. Осуществлять взаимодействие с внутренними и внешними поставщиками данных из гетерогенных источников;
3. Разрабатывать и оценивать модели больших данных.
Знания:
1. Возможности имеющейся у исполнителя методологической и технологической инфраструктуры анализа больших данных;
2. Предметная область анализа;
3. Теоретические и прикладные основы анализа больших данных4
4. Современные методы и инструментальные средства анализа больших данных;
5. Современный опыт использования анализа больших данных;
6. Типы больших данных: метаданные, полуструктурированные, структурированные, неструктурированные;
7. Виды источников данных: созданные человеком, созданные машинами;
8. Источники информации, в том числе информации, необходимой для обеспечения деятельности в предметной области заказчика исследования.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Извлечение, проверка, очистка, агрегация и разработка представления больших объемов данных из гетерогенных источников, а также оценка соответствия набора данных предметной области и задачам аналитических работ.
Умения:

1. Үлкен деректер технологияларын пайдалана отырып, аналитикалық жұмысты жоспарлау;
2. Үлкен деректер технологияларын пайдалана отырып, талдау жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Үлкен деректерді зерттеуге арналған аналитикалық жобаларды басқару әдістері мен құралдары;
2. Үлкен деректерді зерттеуге арналған аналитикалық жобаның мазмұны мен кезеңдерінің реттілігі;
3. Үлкен деректердің өмірлік циклінің кезеңдерінің мазмұны;
4. Үлкен деректерді талдау түрлері, аналитика түрлері;
5. Үлкен деректерді талдаудың теориялық және қолданбалы негіздері;
6. Үлкен деректерді талдаудың заманауи әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Аналитикалық жұмыс жоспарын әзірлеу, талқылау және бекіту және үлкен деректерді талдау үшін топ мүшелері арасында аналитикалық жұмыстың рөлдері мен құрамын бөлу.
Машықтар:
1. Үлкен деректерді талдауды жүргізу;
2. Үлкен деректерді талдау жұмысы кезінде деректерді біріктіру және түрлендіру.
Білімдер:
1. Ықтималдықтар теориясы және математикалық статистика;
2. Ақпарат көздері, соның ішінде зерттеу тапсырыс берушісінің пәндік саласындағы қызметті қолдау үшін қажетті ақпаратты;
3. Үлкен деректерді талдауды түсіндіру және визуализациялау әдістері;
4. Іскерлік өзара әрекеттесудегі тұлғааралық және топтық қарым-қатынас технологиялары, жанжалдарды басқару негіздері;
5. Презентацияларды дайындау және өткізу технологиялары
6. Іскерлік хат алмасу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Үлкен деректерді зерттеу бойынша аналитикалық жұмыс үшін деректерді дайындау.
Дағды 1:
Талдау үшін үлкен деректер көздерін анықтау, аналитикалық жұмыс үшін сыртқы және ішкі деректер көздерін анықтау, әр текті көздерден деректердің үлкен көлемін алу және сүзу.
Машықтар:
1. Біртекті емес көздерден деректер жеткізушілеріне қойылатын талаптарды анықтау;
2. Біртекті емес көздерден алынған ішкі және сыртқы деректер жеткізушілерімен өзара әрекеттесу;
3. Үлкен деректер үлгілерін әзірлеу және бағалау.
Білімдер:
1. Мердігерге қолжетімді үлкен деректерді талдаудың әдістемелік және технологиялық инфрақұрылымының мүмкіндіктері;
2. Талдау пәнінің саласы;
3. Үлкен деректерді талдаудың теориялық және қолданбалы негіздері;
4. Үлкен деректерді талдаудың заманауи әдістері мен құралдары;
5. Үлкен деректерді талдауды қолданудың заманауи тәжірибесі;
6. Үлкен деректер түрлері: метадеректер, жартылай құрылымдық, құрылымдық, құрылымсыз;
7. Деректер көздерінің түрлері: адам жасаған, машина жасаған;
8. Ақпарат көздері, оның ішінде зерттеуші тапсырыс берушінің пәндік саласындағы қызметті қолдау үшін қажетті ақпарат.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Біртекті емес көздерден деректердің үлкен көлемін шығару, тексеру, тазалау, жинақтау және әзірлеу, сондай-ақ деректер жиынтығының тақырыптық аймаққа және аналитикалық тапсырмаларға сәйкестігін бағалау.
Машықтар:

1. Использовать инструментальные средства для извлечения, преобразования, хранения и обработки данных из разнородных источников, в том числе в режиме реального времени;
2. Производить очистку данных для проведения аналитических работ;
3. Проводить интеграцию и преобразование больших объемов данных;
4. Оценивать соответствие наборов данных задачам анализа больших данных;
5. Оценивать стоимость данных для проведения аналитических работ.
Знания:
1. Методы извлечения информации и знаний из гетерогенных, мультиструктурированных, неструктурированных источников, в том числе при потоковой обработке;
2. Государственные и международные стандарты информационной безопасности;
3. Современная технологическая инфраструктура высокопроизводительных и распределенных вычислений;
4. Режимы получения и обработки данных, поддержка режима реального времени;
5. Технологии хранения и обработки больших данных в организации: базы данных, хранилища данных, распределенная и параллельная обработка данных, вычисления в оперативной памяти;
6. Облачные технологии, облачные сервисы;
7. Методы оценки временных и стоимостных характеристик технологий больших данных;
8. Технологии межличностной и групповой коммуникации в деловом взаимодействии, основы конфликтологии;
9 Правила деловой переписки.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Проведение аналитического исследования с применением технологий больших данных в соответствии с требованиями заказчика.
Навык 1:
Выбор методов и инструментальных средств анализа больших данных для проведения аналитических работ и разработка, поверка, оценка используемых моделей больших данных с адаптацией и развертыванием моделей больших данных в предметной среде.
Умения:
1. Планировать аналитические работы с использованием технологий больших данных;
2. Проводить аналитические работы с использованием технологий больших данных, как индивидуально, так и, осуществляя руководство малыми аналитическими группами;
3. Использовать имеющуюся у исполнителя методологическую и технологическую инфраструктуру анализа больших данных для выполнения аналитических работ;
4. Проводить сравнительный анализ методов и инструментальных средств анализа больших данных;
5. Разрабатывать и оценивать модели больших данных.
Знания:
1. Возможности имеющейся у исполнителя методологической и технологической инфраструктуры анализа больших данных;
2. Предметная область анализа;
3. Теория принятия решений;
4. Математическое моделирование;
5. Теоретические и прикладные основы анализа больших данных;
6. Современный опыт использования анализа больших данных;

1. Әртүрлі көздерден, соның ішінде нақты уақыт режимінде деректерді алу, түрлендіру, сақтау және өңдеу үшін құралдарды пайдалану;
2. Аналитикалық жұмыс үшін таза деректер;
3. Мәліметтердің үлкен көлемін біріктіру және түрлендіру;
4. Үлкен деректерді талдау тапсырмалары үшін деректер жиынының жарамдылығын бағалау;
5. Аналитикалық жұмыс үшін деректер құнын бағалау.
Білімдер:
1. Ағынды өңдеуді қоса алғанда, біртекті емес, көп құрылымды, құрылымсыз көздерден ақпарат пен білімді алу әдістері;
2. Ақпараттық қауіпсіздіктің мемлекеттік және халықаралық стандарттары;
3. Жоғары өнімді және бөлінген есептеулердің заманауи технологиялық инфрақұрылымы;
4. Мәліметтерді қабылдау және өңдеу режимдері, нақты уақыт режимінде қолдау көрсету;
5. Ұйымда үлкен деректерді сақтау және өңдеу технологиялары: мәліметтер базасы, деректер қоймасы, таратылған және параллель деректерді өңдеу, жадтағы есептеулер;
6. Бұлтты технологиялар, бұлттық қызметтер;
7. Үлкен деректер технологияларының уақыт және шығын сипаттамаларын бағалау әдістері;
8. Іскерлік өзара әрекеттесудегі тұлғааралық және топтық қарым-қатынас технологиялары, жанжалдарды басқару негіздері;
9 Іскерлік хат алмасу ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Тұтынушы талаптарына сәйкес үлкен деректер технологияларын пайдалана отырып, аналитикалық зерттеулер жүргізу.
Дағды 1:
Аналитикалық жұмыс үшін үлкен деректерді талдау әдістері мен құралдарын таңдау және үлкен деректер үлгілерін пәндік ортада бейімдеу және орналастыру арқылы пайдаланылған үлкен деректер үлгілерін әзірлеу, тексеру, бағалау.
Машықтар:
1. Үлкен деректер технологияларын пайдалана отырып, аналитикалық жұмысты жоспарлау;
2. Үлкен деректер технологияларын пайдалана отырып, жекелей де, жетекші шағын аналитикалық топтармен де талдау жұмыстарын жүргізу;
3. Аналитикалық жұмыстарды орындау үшін мердігерге қолжетімді үлкен деректерді талдаудың әдістемелік және технологиялық инфрақұрылымын пайдалану;
4. Үлкен деректерді талдау әдістері мен құралдарының салыстырмалы талдауын жүргізу;
5. Үлкен деректер үлгілерін әзірлеу және бағалау.
Білімдер:
1. Мердігерге қолжетімді үлкен деректерді талдаудың әдістемелік және технологиялық инфрақұрылымының мүмкіндіктері;
2. Талдау пәнінің саласы;
3. Шешім қабылдау теориясы;
4. Математикалық модельдеу;
5. Үлкен деректерді талдаудың теориялық және қолданбалы негіздері;
6. Үлкен деректерді талдауды қолданудың заманауи тәжірибесі;

7. Технологии анализа данных: статистический анализ, семантический анализ, анализ изображений, машинное обучение, методы сравнения средних, частотный анализ, анализ соответствий, кластерный анализ, дискриминантный анализ, факторный анализ, деревья классификации, многомерное шкалирование, моделирование структурными уравнениями, методы анализа выживаемости, временные ряды, планирование экспериментов, карты контроля качества.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выбор средств представления результатов аналитики больших данных, подготовка отчета по результатам аналитических работ с использованием технологий больших данных и консультирование заказчика по результатам аналитических работ с применением технологий больших данных.
Умения:
1. Программировать на языках высокого уровня, ориентированных на работу с большими данными: для статистической обработки данных и работы с графикой, для работы с разрозненными фрагментами данных в больших массивах, для работы с базами структурированных и неструктурированных данных;
2. Адаптировать и развертывать модели в предметной среде.
Знания:
1. Содержание и последовательность выполнения этапов аналитического проекта;
2. Основы управления аналитическими работами;
3. Основы управления малыми аналитическими группами;
4. Нейронные сети: полносвязные, свҰрточные и рекуррентные нейронные сети, методы обучения нейронных сетей, нейросетевые методы понижения размерности;
5. Статистические модели;
6. Статистический анализ: метод многовариантного тестирования, корреляционный анализ, регрессионный анализ;
7. Статистические методы: параметрические, непараметрические, управляемые, неуправляемые, полууправляемые, кластеризация;
8. Семантический анализ: обработка естественного языка, сентиментный анализ, анализ текста.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Мониторинг эффективности работы аналитики больших данных, формирование предложений по использованию результатов анализа больших данных: рассылка, создание приложений, оптимизация процессов, а также формирование предложений по развитию существующей методологической и технологической инфраструктуры анализа больших данных на основе выполненных работ
Умения:
1. Решать задачи классификации, кластеризации, регрессии, прогнозирования, снижения размерности и ранжирования данных;
2. Решать проблемы переобучения и недообучения алгоритма;
3. Формировать предложения по использованию результатов анализа;
4. Оформлять результаты аналитического исследования для представления заказчику;
5. Разъяснять заказчику результаты аналитической работы4

7. Деректерді талдау технологиялары: статистикалық талдау, семантикалық талдау, кескінді талдау, машиналық оқыту, құралдарды салыстыру әдістері, жиілік талдауы, сәйкестік талдауы, кластерлік талдау, дискриминанттық талдау, факторлық талдау, жіктеу ағаштары, көпөлшемді масштабтау, құрылымдық теңдеулерді модельдеу, өмір сүруді талдау әдістері , уақыт қатарлары, тәжірибелерді құрастыру, сапаны бақылау диаграммалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Үлкен деректердің аналитикасының нәтижелерін ұсыну құралдарын таңдау, үлкен деректер технологияларын пайдалана отырып, аналитикалық жұмыс нәтижелері туралы есеп дайындау және үлкен деректер технологияларын пайдалана отырып, аналитикалық жұмыс нәтижелері бойынша тапсырыс берушіге кеңес беру.
Машықтар:
1. Үлкен деректермен жұмыс істеуге бағытталған жоғары деңгейлі тілдердегі бағдарлама: статистикалық деректерді өңдеуге және графикамен жұмыс істеуге, үлкен массивтердегі деректердің оқшауланған бөліктерімен жұмыс істеуге, құрылымдық және құрылымданбаған деректер базасымен жұмыс істеуге арналған;
2. Пәндік ортада үлгілерді бейімдеу және орналастыру.
Білімдер:
1. Аналитикалық жобаның кезеңдерінің мазмұны мен орындалу реттілігі;
2. Аналитикалық жұмысты басқару негіздері;
3. Шағын аналитикалық топтарды басқару негіздері;
4. Нейрондық желілер: толық қосылған, конволюциялық және қайталанатын нейрондық желілер, нейрондық желілерді оқыту әдістері, өлшемді азайтудың нейрондық желілер әдістері;
5. Статистикалық модельдер;
6. Статистикалық талдау: көп өлшемді тестілеу әдісі, корреляциялық талдау, регрессиялық талдау;
7. Статистикалық әдістер: параметрлік, параметрлік емес, бақыланатын, бақыланбайтын, жартылай басқарылатын, кластерлік;
8. Семантикалық талдау: табиғи тілді өңдеу, сезімді талдау, мәтінді өңдеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Үлкен деректерді талдаудың тиімділігін бақылау, үлкен деректерді талдау нәтижелерін пайдалану бойынша ұсыныстарды қалыптастыру: поштаны жіберу, қосымшаларды құру, процестерді оңтайландыру, сондай-ақ жұмыс негізінде үлкен деректерді талдау үшін қолданыстағы әдістемелік және технологиялық инфрақұрылымды дамыту бойынша ұсыныстарды қалыптастыру. орындалды.
Машықтар:
1. Мәліметтерді жіктеу, кластерлеу, регрессия, болжау, өлшемділігін азайту және рейтингтік есептерді шешу;
2. Алгоритмді шамадан тыс жаттықтыру және төмен дайындау есептерін шешу;
3. Талдау нәтижелерін пайдалану бойынша ұсыныстарды құрастыру;
4. Тапсырыс берушіге ұсыну үшін аналитикалық зерттеу нәтижелерін дайындау;
5. Тапсырыс берушіге талдау жұмысының нәтижелерін түсіндіру4

6. Осуществлять поиск информации о новых и перспективных методах анализа больших данных, выполнять сравнительный анализ методов;
Знания:
1. Алгоритмы машинного обучения: обучение с учителем, обучение без учителя, полууправляемое обучение, обучение с подкреплением;
2. Машинное обучение: классификация, кластеризация, обнаружение выбросов, фильтрация;
3. Методы и модели классификации: логистическая регрессия, деревья решений, предредукция, постредукция, модели, основанные на правилах, вероятностные классификаторы, усиление энтропии информации;
4. Фильтрация шумовых выбросов, виды шумовых выбросов: глобальный, контекстуальный, коллективный;
5. Анализ изображений, анализ сетей, анализ пространственных данных, анализ временных рядов;
6. Методы идентификации шаблонов;
7. Методы оценки моделей: оценка качества построенной модели по тестовой выборке и анализ обобщающих способностей алгоритма;
8. Распределенный анализ данных;
9. Анализ данных в реальном времени;
10. Правила деловой переписки;
11. Методы разработки отчетной аналитической документации.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер проекта
8
Руководитель (управляющий) строительства проекта
20. Карточка профессии "Цифровой проектировщик (специалист BIM)":
Код группы:
2521-3*
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Цифровой проектировщик (специалист BIM)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 7. Заведующий (Начальник) отделом научно-технической информации.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:

6. Үлкен деректерді талдаудың жаңа және перспективалы әдістері туралы ақпаратты іздеу, әдістерге салыстырмалы талдау жасау.
Білімдер:
1. Машиналық оқыту алгоритмдері: жетекшілік ететін оқыту, бақылаусыз оқыту, жартылай бақылаудағы оқыту, күшейте оқыту;
2. Машиналық оқыту: жіктеу, кластерлеу, шектен шығуды анықтау, сүзу;
3. Жіктеу әдістері мен модельдері: логистикалық регрессия, шешім ағаштары, қысқарту алдындағы, қысқартудан кейінгі, ережеге негізделген модельдер, ықтималдық классификаторлар, ақпараттық энтропияны күшейту;
4. Шу шығарындыларын фильтрлеу, шу шығару түрлері: ғаламдық, контекстік, ұжымдық;
5. Кескінді талдау, желілік талдау, кеңістіктік деректерді талдау, уақыттық қатарларды талдау;
6. Үлгіні анықтау әдістері;
7. Модельдерді бағалау әдістері: сынақ үлгісінің көмегімен құрастырылған модельдің сапасын бағалау және алгоритмнің жалпылау қабілеттерін талдау;
8. Бөлінген деректерді талдау;
9. Нақты уақыттағы деректерді талдау;
10. Іскерлік хат алмасу ережелері;
11. Есеп берудің аналитикалық құжаттамасын әзірлеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Жобаның бас инженері
8
Құрылыс жобасының басшысы (басшы)
20. Кәсіптің карточкасы "Сандық жобалаушы (BIM маманы)":
Топтың коды:
2521-3*
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Сандық жобалаушы (BIM маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелді).
84-параграф. Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйелері бойынша инженер (ақпараттық технологиялар бөлімшесінің немесе орталығының)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі бес жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2164-1-001 Инженер-проектировщик
Основная цель деятельности:
Проектировщик с помощью технологии информационного моделирования зданий (BIM) собирает и комплексно обрабатывает всю архитектурно-конструкторскую, технологическую, экономическую информацию, необходимую для каждого этапа проекта (разработка, проектирование, возведение, эксплуатация / ремонт и утилизация). Еще до начала реального строительства проектировщик BIM (совместно с другими участниками проекта) может виртуально построить объект со всей инфраструктурой от начала до конца и сделать точный анализ стоимости всего жизненного цикла здания/объекта.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Формирование, обработка и актуализация данных структурных элементов, и формирование технической документации информационной модели при решении профильных задач на этапе жизненного цикла строительного объекта;
2. Формирование предложений для плана реализации проекта и организация рабочей среды для разработки и использования структурных элементов информационной модели объекта строительства информационного моделирования объекта строительства с организацией коллективной работы с информационной моделью и с проверкой структурных элементов информационной модели на соответствие требованиям к информационной модели.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование, обработка и актуализация данных структурных элементов, и формирование технической документации информационной модели при решении профильных задач на этапе жизненного цикла строительного объекта.
Навык 1:
Анализ технического задания и исходных данных для формирования информационной модели и формирование структурных элементов информационной модели нового или существующего объекта строительства с извлечением и анализа данных информационной модели объекта строительства.
Умения:
1. Решать задачи в соответствии с профилем работы на этапе жизненного цикла СО;
2. Использовать технологии информационного моделирования при решении задач на этапе жизненного цикла СО;
3. Создавать информационую модель строящегося объекта и объединять другие разделы информации (конструкторский, технический, экономический) о строительном объекте в единую базу данных;
4. Использовать цифровой вид исходной информации для создания информационной модели СО;
5. Формировать информационную модель СО на основе чертежей, табличных форм и текстовых документов.
Знания:
1. Задачи в соответствии с профилем работы на этапе жизненного цикла СО и методы их решения;
2. Цели, задачи и принципы информационного моделирования СО;

2164-1-001 Инженер-жобалаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жобалаушы ғимараттың ақпараттық модельдеу (BIM) технологиясын қолдана отырып, жобаның әрбір кезеңіне (әзірлеу, жобалау, салу, пайдалану/жөндеу және кәдеге жарату) қажетті барлық сәулеттік, жобалық, технологиялық, экономикалық ақпаратты жинайды және кешенді түрде өңдейді. Тіпті нақты құрылыс басталмай тұрып, BIM жобалаушысы (жобаның басқа қатысушыларымен бірге) басынан аяғына дейін барлық инфрақұрылымы бар нысанды іс жүзінде тұрғызып, ғимараттың/нысанның бүкіл өмірлік циклінің нақты құнын талдауын жасай алады.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылыс жобасының өмірлік циклі сатысында мамандандырылған мәселелерді шешу кезінде құрылымдық элементтердің деректерін қалыптастыру, өңдеу және жаңарту және ақпараттық үлгінің техникалық құжаттамасын қалыптастыру;
2. Жобаны іске асыру жоспары бойынша ұсыныстарды қалыптастыру және құрылыс алаңының ақпараттық моделінің құрылымдық элементтерін әзірлеу және пайдалану үшін жұмыс ортасын ұйымдастыру, ақпараттық модельмен ұжымдық жұмысты ұйымдастырумен құрылыс алаңын ақпараттық модельдеу және жұмыстың орындалуын тексеру. ақпараттық үлгінің құрылымдық элементтері ҚО ақпараттық моделіне қойылатын талаптарға сәйкестігі.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құрылыс жобасының өмірлік циклі сатысында мамандандырылған мәселелерді шешу кезінде құрылымдық элементтердің деректерін қалыптастыру, өңдеу және жаңарту және ақпараттық үлгінің техникалық құжаттамасын қалыптастыру.
Дағды 1:
Құрылыс алаңының ақпараттық моделінен деректерді алу және талдау арқылы жаңа немесе қолданыстағы құрылыс жобасының ақпараттық моделінің құрылымдық элементтерін қалыптастыру және ақпараттық үлгіні қалыптастыру үшін техникалық шарттар мен бастапқы деректерді талдау.
Машықтар:
1. ҚО өмірлік циклі кезеңінде жұмыс профиліне сәйкес есептерді шешу;
2. ҚО өмірлік циклі кезеңіндегі есептерді шешу кезінде ақпараттық модельдеу технологияларын қолдану;
3. Салынып жатқан объектінің ақпараттық моделін құру және құрылыс объектісі туралы ақпараттың басқа бөлімдерін (жобалау, техникалық, экономикалық) бірыңғай дерекқорға біріктіру;
4. ҚО ақпараттық моделін құру үшін бастапқы ақпараттың сандық түрін пайдалану;
5. Сызбалар, кестелік формалар және мәтіндік құжаттар негізінде ҚО ақпараттық моделін құру.
Білімдер:
1. ҚО өмірлік циклі кезеңіндегі жұмыс профиліне сәйкес міндеттер және оларды шешу әдістері;
2. ҚО ақпараттық модельдеудің мақсаттары, міндеттері және принциптері;

3. Стандарты и своды правил разработки информационных моделей СО;
4. Назначение, состав и структура плана реализации проекта информационного моделирования СО;
5. Обосновывать принятое решение при создании структурных элементов информационной модели СО;
6. Форматы хранения и передачи данных информационной модели СО Назначение среды общих данных.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение инженерно-технических и экономических расчетов, в том числе посредством имитаций различных процессов с принятием решений на основе анализа данных информационной модели, в т.ч. решений профильных задач на этапе жизненного цикла объекта (изыскания, проектирование, строительство, эксплуатация, реконструкция, капитальный ремонт, снос) на основе данных информационных моделей.
Умения:
1. Согласовывать решения в процессе коллективной работы с информацией;
2. Оценивать эффективность программного обеспечения для решения профильных задач;
3. Формировать требования к техническому, информационному и программному обеспечению процессов информационного моделирования СО и решения профильных задач;
4. Просматривать и извлекать данные информационных моделей СО, созданных другими специалистами;
5. Выбирать необходимые компоненты для разработки информационных моделей СО.
Знания:
1. Уровни проработки элементов информационных моделей СО;
2. Классификаторы компонентов информационных моделей СО;
3. Форматы хранения и передачи данных информационной модели СО;
4. Основные требования к составу и оформлению технической документации на этапе жизненного цикла СО;
5. Назначение, состав и структура стандарта применения технологий информационного моделирования СО в организации;
6. Заполнять атрибутивные данные элементов информационных моделей СО;
7. Методы коллективной работы над единой информационной моделью СО;
8 Система электронного документооборота организации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Согласование результатов информационного моделирования с другими участниками коллективной работы и сохранение, передача данных информационной модели в требуемом формате.
Умения:
1. Использовать необходимые программные средства для информационного моделирования и решения профильных задач;
2. Работать в специализированном программном обеспечении (например, Revit, Navisworks);
3. Отображать данные информационной модели СО в графическом и табличном виде;
4. Использовать систему электронного документооборота организации;
5. Формировать требования к техническому и программному обеспечению для выпуска технической документации.
Знания:
1. Назначение среды общих данных;

3. RM ақпараттық үлгілерін әзірлеудің стандарттары мен ережелер жиынтығы;
4. ҚО ақпараттық модельдеу жобасын іске асыру жоспарының мақсаты, құрамы және құрылымы;
5. КО ақпараттық моделінің құрылымдық элементтерін құру кезінде қабылданған шешімді негіздеу;
6. ҚО ақпараттық моделінің деректерін сақтау және беру форматтары Ортақ деректер ортасының мақсаты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Инженерлік, техникалық және экономикалық есептеулерді орындау, соның ішінде ақпараттық модель деректерін талдау негізінде шешім қабылдаумен әртүрлі процестерді модельдеу арқылы, соның ішінде. ақпараттық модельдер деректері негізінде объектінің өмірлік циклінің кезеңіндегі негізгі мәселелерді шешу (зерттеу, жобалау, салу, пайдалану, қайта құру, күрделі жөндеу, бұзу).
Машықтар:
1. Ақпаратпен ұжымдық жұмыс процесінде шешімдерді үйлестіру;
2. Негізгі мәселелерді шешу үшін бағдарламалық қамтамасыз етудің тиімділігін бағалау;
3. ҚО ақпараттық модельдеу және негізгі мәселелерді шешу процестерін техникалық, ақпараттық және бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды тұжырымдау;
4. Басқа мамандар жасаған ҚО ақпараттық үлгілерінен деректерді қарау және шығару;
5. ҚO ақпараттық үлгілерін әзірлеу үшін қажетті құрамдастарды таңдау.
Білімдер:
1. Ақпараттық жүйелердің ақпараттық модельдерінің элементтерінің даму деңгейлері;
2. Ақпараттық жүйелердің ақпараттық модельдерінің компоненттерінің классификаторлары;
3. ҚО ақпараттық моделінің деректерін сақтау және беру форматтары;
4 ҚО өмірлік циклі кезеңіндегі техникалық құжаттаманың құрамы мен ресімделуіне қойылатын негізгі талаптар;
5. Ұйымда ҚО ақпараттық модельдеу технологияларын қолдану стандартының мақсаты, құрамы және құрылымы;
6. ҚО ақпараттық модельдерінің элементтерінің атрибут деректерін толтыру;
7. ҚО бірыңғай ақпараттық моделі бойынша ұжымдық жұмыс әдістері;
8 Ұйымның электрондық құжат айналымы жүйесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Ақпараттық модельдеу нәтижелерін топтық жұмыстың басқа қатысушыларымен келісу және ақпараттық модель деректерін қажетті форматта сақтау және тасымалдау.
Машықтар:
1. Ақпараттық модельдеу және арнайы есептерді шешу үшін қажетті бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану;
2. Арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуде жұмыс (мысалы, Revit, Navisworks);
3. СО ақпараттық моделінен деректерді графикалық және кестелік түрде көрсету;
4. Ұйымның электрондық құжат айналымы жүйесін пайдалану;
5. Техникалық құжаттаманы шығару үшін аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету талаптарын тұжырымдау.
Білімдер:
1. Ортақ деректер ортасының мақсаты;

2. Методы коллективной работы над единой информационной моделью СО;
3. Назначение междисциплинарной координации информационных моделей СО;
4. Функции профильного программного обеспечения;
5. Основные требования к составу и оформлению технической документации на этапе жизненного цикла СО;
6. Назначение, состав и структура стандарта применения технологий информационного моделирования СО в организации;
7. Средства программ информационного моделирования СО для выпуска комплекта технической документации.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Формирование предложений для плана реализации проекта и организация рабочей среды для разработки и использования структурных элементов информационной модели объекта строительства информационного моделирования объекта строительства с организацией коллективной работы с информационной моделью и с проверкой структурных элементов информационной модели на соответствие требованиям к информационной модели.
Навык 1:
Анализ технического задания и исходных данных для разработки информационной модели СО с определением потребности в ресурсах для создания структурных элементов информационной модели СО.
Умения:
1. Оценивать трудоемкость работ по созданию информационной модели СО;
2. Выбирать метод декомпозиции информационной модели СО на структурные элементы;
3. Анализировать совместимость программного обеспечения.
Знания:
1. Назначение, состав и структура плана реализации проекта информационного моделирования СО;
2. Назначение, состав и структура стандарта применения технологий информационного моделирования СО в организации;
3. Функциональные возможности программ для создания структурных элементов информационных моделей СО;
4. Принципы разработки планов проектов, реализуемых с применением технологии информационного моделирования СО.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Составление плана-графика информационного моделирования, согласования и контроля качества структурных элементов информационной модели СО с формированием предложений при разработке плана информационного моделирования СО в части, касающейся разработки структурных элементов информационной модели.
Умения:
1. Согласовывать решения в процессе коллективной работы с информацией;
2. Оценивать эффективность программного обеспечения для решения профильных задач;
3. Формировать требования к техническому, информационному и программному обеспечению процессов информационного моделирования СО и решения профильных задач;
4. Просматривать и извлекать данные информационных моделей СО, созданных другими специалистами;

2. ҚО бірыңғай ақпараттық моделі бойынша ұжымдық жұмыс әдістері;
3. ҚО ақпараттық модельдерін пәнаралық үйлестіру мақсаты;
4. Мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етудің функциялары;
5. ҚО өмірлік циклі кезеңіндегі техникалық құжаттаманың құрамы мен ресімделуіне қойылатын негізгі талаптар;
6. Ұйымда ҚО ақпараттық модельдеу технологияларын қолдану стандартының мақсаты, құрамы және құрылымы;
7. Техникалық құжаттамалар жинағын шығару үшін ҚО ақпараттық модельдеу бағдарламаларының құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Жобаны іске асыру жоспары бойынша ұсыныстарды қалыптастыру және құрылыс алаңының ақпараттық моделінің құрылымдық элементтерін әзірлеу және пайдалану үшін жұмыс ортасын ұйымдастыру, ақпараттық модельмен ұжымдық жұмысты ұйымдастырумен құрылыс алаңын ақпараттық модельдеу және жұмыстың орындалуын тексеру. ақпараттық үлгінің құрылымдық элементтері ҚО ақпараттық моделіне қойылатын талаптарға сәйкестігі.
Дағды 1:
ҚО ақпараттық моделінің құрылымдық элементтерін құру үшін ресурс талаптарын анықтай отырып, ҚО ақпараттық моделін әзірлеу үшін техникалық шарттарды және бастапқы деректерді талдау.
Машықтар:
1. ҚО ақпараттық моделін құру бойынша жұмыстың еңбек сыйымдылығын бағалау;
2. ҚО ақпараттық моделін құрылымдық элементтерге ыдырату әдісін таңдау;
3. Бағдарламалық қамтамасыз етудің үйлесімділігін талдау.
Білімдер:
1. ҚО ақпараттық модельдеу жобасын іске асыру жоспарының мақсаты, құрамы және құрылымы;
2. Ұйымда ҚО ақпараттық модельдеу технологияларын қолдану стандартының мақсаты, құрамы және құрылымы;
3. ҚО ақпараттық модельдерінің құрылымдық элементтерін құру бағдарламаларының функционалдығы;
4. ҚО ақпараттық модельдеу технологиясын қолдану арқылы жүзеге асырылатын жобалық жоспарларды әзірлеу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ақпараттық модельдің құрылымдық элементтерін әзірлеу бөлігінде ҚО ақпараттық модельдеу жоспарын әзірлеу кезінде ұсыныстарды қалыптастыра отырып, ақпараттық модельдеу, ҚО ақпараттық моделінің құрылымдық элементтерінің сапасын бақылау және үйлестіру кестесін жасау.
Машықтар:
1. Ақпаратпен ұжымдық жұмыс процесінде шешімдерді үйлестіру;
2. Негізгі мәселелерді шешу үшін бағдарламалық қамтамасыз етудің тиімділігін бағалау;
3. ҚО ақпараттық модельдеу және негізгі мәселелерді шешу процестерін техникалық, ақпараттық және бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды тұжырымдау;
4. Басқа мамандар жасаған ҚО ақпараттық үлгілерінен деректерді қарау және шығару;

21. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Исполнитель:
С.Ж.Курмангожина, +7 (705) 120 21 39, snip.07@mail.ru
22. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Саморегулируемая организация "Республиканский союз проектировщиков Казахстана" (СРО "РСПК"), Рабочая группа.
Руководитель:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com
Номер телефона: +7 (777) 404 04 83
23. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол от 17 ноября 2023 года № 03-24-5/623.
24. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 11 ноября 2023 года.
25. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": от 12 декабря 2023 года № 16708/25 и от 30 ноября 2023 года № 16217/25.
26. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2023 год.
27. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2026 года.
Приложение 10
к приказу Министра
промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2023 года № 163
Профессиональный стандарт: "Рабочие по изоляционным работам"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Рабочие по изоляционным работам" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере строительства.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Акт приемки объекта в эксплуатацию – документ, подтверждающий завершение строительства объекта в соответствии с утвержденным проектом и государственными (межгосударственными) нормативами и полную готовность объекта к эксплуатации;
2) Бетон – искусственный каменный строительный материал, получаемый в результате формования и затвердевания рационально подобранной и уплотнҰнной смеси, состоящей из вяжущего вещества (например, цемент), крупных и мелких заполнителей, воды. В ряде случаев может иметь в составе специальные добавки, а также не содержать воды (например, асфальтобетон);
3) Заказчик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик-инвестор проекта (программы), заказчик (собственник), застройщик либо их уполномоченные лица;

21. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Орындаушы:
С.Ж.Курмангожина, +7 (705) 120 21 39, snip.07@mail.ru
22. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан жобалаушыларының республикалық одағы" өзін-өзі реттейтін ұйымы" ЗТБ (СРО "РСПК"), жұмыс тобы
Басшы:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com
Телефон нөмірі: +7 (777) 404 04 83
23. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 17 қарашадағы № 03-24-5/623 хаттама.
24. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 11 қарашадағы қорытынды.
38. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 12 желтоқсандағы № 16708/25 және 2023 жылғы 30 қарашадағы № 16217/25.
25. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2023 жыл.
26. Бағдарлы қайта қарау күні: 2026 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2023 жылғы "__" ___
№ ___ бұйрығына
10-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Оқшаулау жұмыстары бойынша жұмысшылар"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Оқшаулау жұмыстары бойынша жұмысшылар" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленіп, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және құрылыс саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Бетон – тұтқыр заттан (мысалы, цемент), ірі және ұсақ толтырғыштардан, судан тұратын ұтымды таңдалған және тығыздалған қоспаны қалыптастыру және қатайту нәтижесінде алынған жасанды тас құрылыс материалы. Кейбір жағдайларда оның құрамында арнайы қоспалар болуы мүмкін, сонымен қатар құрамында су жоқ (мысалы, асфальтбетон).
2) Ғимарат – табиғи немесе жасанды кеңiстiк шекаралары бар және өндiрiстiк процестердi орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға немесе адамдарды, жүктердi уақытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргiзуге) арналған жасанды жасалған ауқымды, тегiстiктi немесе желiлiк объект (жер үстi, су бетi және (немесе) жер асты, су асты). Ғимарат көркемдiк-эстетикалық, әшекей-қолданбалы не мемориалдық мақсатта да болуы мүмкiн.
3) Құрылыс – қандай да бір заттың, машинаның, аспаптың, құрылыстың және т. б. бөліктерінің құрылымы, құрылымы, өзара орналасуы.

4) Здание – искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, а также размещения и хранения материальных ценностей;
5) Изоляционные работы – комплекс мероприятий, проводимых с целью обеспечения тепловой и звуковой изоляции, механизмов, трубопроводов с помощью специальных тепло- и звукоизоляционных материалов и конструкций;
6) Инженерное оборудование зданий (сооружений) – комплекс инженерных систем и технических устройств, создающих нормативные либо комфортные условия проживания (быта), трудовой деятельности (пребывания) людей, обеспечивающих сохранение материальных ценностей, а также инженерного обеспечения технологического оборудования и производственных процессов;
7) Конструкция – строение, устройство, взаимное расположение частей какого-л, предмета, машины, прибора, сооружения и тому подобное;
8) Межгосударственные нормативы (межгосударственные нормативные документы) в области архитектуры, градостроительства и строительства – система нормативно-технических документов, правил и других обязательных требований, условий и ограничений, включающая межгосударственные градостроительные нормативы, межгосударственные строительные нормы и правила, межгосударственные стандарты в строительстве, действующие на основании ратифицированных Республикой Казахстан международных договоров на территориях Республики Казахстан и другого государства (других государств);
9) Сооружение – искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение;
10) Строительная деятельность – деятельность по созданию основных фондов производственного и непроизводственного назначения путем возведения новых и (или) изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), монтажа (демонтажа), связанного с ними технологического и инженерного оборудования, изготовления (производства) строительных материалов, изделий и конструкций, а также осуществления работ по консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс.

4) Құрылыс қызметi – жаңа объектiлер салу және (немесе) бар объектiлердi (үйлердi, ғимараттар мен олардың кешендерiн, коммуникацияларды) өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникамен қайта жарақтандыру, реконструкциялау, қалпына келтiру, күрделi жөндеу), олармен байланысты технологиялық және инженерлiк жабдықтарды монтаждау (бөлшектеу), құрылыс материалдарын, бұйымдар мен конструкцияларын дайындау (өндiру), сондай-ақ аяқталмаған объектiлер құрылысын консервациялау мен өз ресурстарын тауысқан объектiлердi кейiннен кәдеге жарату жұмыстарын жүзеге асыру жолымен өндiрiстiк және өндiрiстiк емес негiзгi қорларды құру жөнiндегi қызмет.
5) Мемлекеттiк нормативтер (мемлекеттiк нормативтiк құжаттар) – адамның мекендеуi мен тiршiлiк етуiне қолайлы, қауiпсiз және басқа да қажеттi жағдайларды қамтамасыз ететiн нормативтiк құқықтық актiлер, қала құрылысы және техникалық регламенттері, нормативтiк-техникалық құжаттар, өзге де мiндеттi талаптар, шарттар мен шектеулер жүйесi.
6) Объектіні пайдалануға қабылдау актісі – объект құрылысының бекітілген жобаға және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерге сәйкес аяқталғанын және объектінің пайдалануға толық әзірлігін растайтын құжат.
7) Оқшаулау жұмыстары – арнайы жылу және дыбыс оқшаулағыш материалдар мен конструкциялардың көмегімен жылу және дыбыс оқшаулауын, механизмдерді, құбырларды қамтамасыз ету мақсатында жүргізілетін іс-шаралар кешені.
8) Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекетаралық нормативтер (мемлекетаралық нормативтiк құжаттар) – Қазақстан Республикасы мен басқа мемлекеттiң (басқа мемлекеттердiң) аумақтарында Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттар негiзiнде қолданылатын, мемлекетаралық қала құрылысы нормативтерiн, мемлекетаралық құрылыс нормалары мен ережелерiн, құрылыстағы мемлекетаралық стандарттарды қамтитын нормативтiк-техникалық құжаттардың, ережелердiң және басқа да мiндеттi талаптардың, шарттар мен шектеулердiң жүйесi.
9) Тапсырыс беруші – қызметін Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Жобаның (бағдарламаның) тапсырыс беруші-инвесторы, тапсырыс беруші (меншік иесі), құрылыс салушы не олардың уәкілетті адамдары қызмет мақсаттарына қарай тапсырыс беруші бола алады.
10) Техникалық қадағалау – орындалған жұмыстың сапасын, мерзiмiн, құнын, қабылдап алынуын және объектiнiң пайдалануға берiлуiн қоса алғанда, жобаны iске асырудың барлық сатысында құрылысты қадағалау.

3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Рабочие по изоляционным работам.
5. Код профессионального стандарта: F43291009
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
F Строительство
43 Специализированные строительные работы
43.2 Монтаж и установка электрического, водопроводного и прочего оборудования
43.29 Прочие строительно-монтажные работы
43.29.1 Изоляционные работы
7. Краткое описание профессионального стандарта: В Профессиональном стандарте приведено описание основных профессий, которые относятся к сфере строительства, а также характеристика работ и трудовые функции работников, осуществляющих деятельность в сфере строительства и смежных отраслях.
8. Перечень карточек профессий:
1) Изолировщик, звукоизоляция - 2 уровень ОРК;
2) Изолировщик, звукоизоляция - 3 уровень ОРК;
3) Изолировщик, звукоизоляция - 4 уровень ОРК;
4) Огнеупорщик - 2 уровень ОРК;
5) Огнеупорщик - 3 уровень ОРК;
6) Огнеупорщик - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Изолировщик, звукоизоляция":
Код группы:
7124-3
Код наименования занятия:
7124-3-002
Наименование профессии:
Изолировщик, звукоизоляция
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Изолировщик на термоизоляции, 2-6 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее шести месяцев изолировщиком
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7124-3-004 Изолировщик-пленочник
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по звукоизоляции конструкций, трубопроводов и технологического оборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БА – басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.
2) БТБА – жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік біліктілік анықтамалығы.
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері.
4) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Оқшаулау жұмыстары бойынша жұмысшылар
5. Кәсіптік стандарттың коды: F43291009
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
F Құрылыс
43 Мамандандырылған құрылыс жұмыстары
43.2 Электрлік, суөткізгіштік және басқа жабдықтарын монтаждау және орнату
43.29 Өзге де құрылыс-монтаж жұмыстары
43.29.1 Оқшаулау жұмыстары
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандартта құрылыс саласына жататын негізгі кәсіптердің сипаттамасы, сондай-ақ құрылыс саласындағы және онымен байланысты салалардағы қызметті жүзеге асыратын қызметкерлердің жұмыс сипаттамасы мен еңбек функциялары келтірілген.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Оқшаулаушы, дыбыс оқшаулаушы - 2 СБШ-нің деңгейі.
2) Оқшаулаушы, дыбыс оқшаулаушы - 3 СБШ-нің деңгейі.
3) Оқшаулаушы, дыбыс оқшаулаушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
4) Отқа беріктеуші - 2 СБШ-нің деңгейі.
5) Отқа беріктеуші - 3 СБШ-нің деңгейі.
6) Отқа беріктеуші - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Оқшаулаушы, дыбыс оқшаулаушы":
Топтың коды:
7124-3
Қызмет атауының коды:
7124-3-002
Кәсіптің атауы:
Оқшаулаушы, дыбыс оқшаулаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).
Жылу оқшаулағышындағы оқшаулағыш, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кем дегенде алты ай оқшаулағыш ретінде
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7124-3-004 Үлдірлі оқшаулағыш
Қызметтің негізгі мақсаты:
Конструкцияларды, құбырларды және технологиялық жабдықтарды дыбыс оқшаулау бойынша жұмыстарды орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Определение конструкции междуэтажного перекрытия (пола) в зависимости от его назначения, предусмотренной интенсивности влияния механической нагрузки и других условий эксплуатации;
2. Обследование состояния поверхности междуэтажного перекрытия, пола с целью определения мероприятий по подготовке поверхности ограждающей конструкции на соответствие конструктивно-технологическому решению;
3. Подготовка и зачистка поверхности междуэтажного перекрытия, пола;
4. Монтаж кромочных лент;
5. Настил звукоизоляционных полотен;
6. Установка защитной прослойки цементно-песчаной смеси;
7. Устройство армирующие сетки;
8. Устройство чистовой песчано-цементной стяжки.
Знания:
5 разряд
1. Марки и физико-технических характеристики звукоизоляционных и вспомогательных материалов;
2. Состав и объем работ, до начала устройства звукоизоляции.
3. Перечень машин, механизмов, устройств, электро-, пневмо- и ручного инструмента для устройства звукоизоляции;
4. Состав и объем работ по устройству звукоизоляции междуэтажного перекрытия, пола;
5. Конструктивно-технологические решения по звукоизоляции междуэтажного перекрытия и пола;
6. Методы контроля качества работ по устройству звукоизоляции междуэтажного перекрытия и пола;
7. Правила техники безопасности, охраны труда.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник производства
7
Руководитель работ
11. Карточка профессии "Изолировщик, звукоизоляция":
Код группы:
7124-3
Код наименования занятия:
7124-3-002
Наименование профессии:
Изолировщик, звукоизоляция
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Изолировщик на термоизоляции, 2-6 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее шести месяцев изолировщиком
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:

1. Жабынды (еденді) оның мақсатына, механикалық жүктеме әсерінің қарқындылығына және пайдаланудың басқа да жағдайларына байланысты анықтау;
2. Қоршау конструкциясының бетін сындарлы-технологиялық шешімге сәйкестікке дайындау жөніндегі іс-шараларды айқындау мақсатында қабат аралық жабынның, еденнің жай-күйін тексеру;
3. Еденді, еденді дайындау және тазалау;
4. Жиек таспаларын монтаждау;
5. Дыбыс өткізбейтін кенептерді төсеу;
6. Цемент-құм қоспасының қорғаныш қабатын орнату;
7. Арматуралық торлар құрылғысын орнату;
8. Әрлеу құм-цемент стяжкасының құрылғысын орнату.
Білімдер:
5 разряд
1. Дыбыс өткізбейтін және қосалқы материалдардың маркалары мен физикалық-техникалық сипаттамалары;
2. Жұмыс құрамы мен көлемі, құрылғы басталғанға дейін дыбыс оқшаулау.
3. Дыбыс оқшаулау құрылғысына арналған машиналардың, механизмдердің, құрылғылардың, электр, пневмо-және қол құралдарының тізбесі;
4. Еденді, еденді дыбыс оқшаулауды орнату бойынша жұмыстардың құрамы мен көлемі;
5. Еденді және еденді дыбыс оқшаулау бойынша құрылымдық-технологиялық шешімдер;
6. Еденді және еденді дыбыс оқшаулау құрылғысы бойынша жұмыстардың сапасын бақылау әдістері;
7. Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
6
Өндіріс бастығы
7
Жұмыс басшысы
11. Кәсіптің карточкасы "Оқшаулаушы, дыбыс оқшаулаушы":
Топтың коды:
7124-3
Қызмет атауының коды:
7124-3-002
Кәсіптің атауы:
Оқшаулаушы, дыбыс оқшаулаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Жылу оқшаулағышындағы оқшаулағыш, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кем дегенде алты ай оқшаулағыш ретінде
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7124-3-004 Изолировщик-пленочник
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по звукоизоляции конструкций, трубопроводов и технологического оборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Монтаж шумо- и звукоизоляции внутренних стен и перегородок.
2. Монтаж шумо- и звукоизоляции конструкции потолка.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Монтаж шумо- и звукоизоляции внутренних стен и перегородок
Навык 1:
Выполнение операций по монтажу шумо- и звукоизоляции внутренних стен и перегородок
Умения:
6 разряд
1. Разметка стен и потолка с помощью отвеса и отбивочного шнура;
2. Подготовка направляющих профилей необходимой длины;
3. Установка направляющих профилей;
4. Установка стоечных профилей;
5. Обшивка первой стороны перегородки;
6. Установка звукоизоляционных материалов;
7. Обшивка второй стороны перегородки;
8. Заделка швов.
Знания:
6 разряд
1. Марки и физико-технические характеристики звукоизоляционных и вспомогательных материалов;
2. Перечень машин, механизмов, устройств, электро-, пневмо- и ручного инструмента для устройства звукоизоляции;
3. Конструктивно-технологические решения по звукоизоляции перегородок;
4. Методы контроля качества работ по устройству звукоизоляции перегородок;
5. Правила техника безопасности и охраны труда.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Монтаж шумо- и звукоизоляции конструкции потолка
Навык 1:
Выполнение операций по монтажу шумо- и звукоизоляции конструкции потолка
Умения:
6 разряд
1. Разметка стен с помощью гидроуровня, лазерного уровня или строительного уровня с учетом подводки всех коммуникации;
2. Крепеж встраиваемых предметов к основному потолку;
3. Установка направляющего профиля;
4. Установка подвесов;
5. Установка потолочного профиля;
6. Упрочнение системы, в том числе крепления профилей между собой;
7. Укладка звукоизоляционных материалов враспор;
8. Обшивка потолка;
9. Заделка швов.
Знания:
6 разряд
1. Марки и физико-технические характеристики звукоизоляционных и вспомогательных материалов;
2. Перечень машин, механизмов, устройств, электро-, пневмо- и ручного инструмента для устройства звукоизоляции;
3. Конструктивно-технологические решения по звукоизоляции потолка;
4. Методы контроля качества работ по устройству звукоизоляции потолка;
5. Правила техника безопасности и охраны труда.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:

7124-3-004 Үлдірлі оқшаулағыш
Қызметтің негізгі мақсаты:
Конструкцияларды, құбырларды және технологиялық жабдықтарды дыбыс оқшаулау бойынша жұмыстарды орындау..
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ішкі қабырғалар мен бөлімдердің шу және дыбыс оқшаулауын монтаждау
2. Төбенің құрылымын шу мен дыбыс оқшаулауды орнату.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ішкі қабырғалар мен бөлімдердің шу және дыбыс оқшаулауын монтаждау.
Дағды 1:
Ішкі қабырғалар мен қалқалардыңшу және дыбыс оқшаулауын монтаждау бойынша операцияларды орындау.
Машықтар:
6 разряд
1. Қабырғалар мен төбелерді кесу және кесу сымымен белгілеу;
2. Қажетті ұзындықтағы бағыттаушы профильдерді дайындау;
3. Бағыттаушы профильдерді орнату;
4. Тірек профильдерін орнату;
5. Бөлімнің бірінші жағын қаптау;
6. Дыбыс өткізбейтін материалдарды орнату;
7. Бөлімнің екінші жағын қаптау;
8. Тігістерді тығыздау.
Білімдер:
6 разряд
1. Дыбыс өткізбейтін және қосалқы материалдардың маркалары мен физикалық-техникалық сипаттамалары;
2. Дыбыс оқшаулау құрылғысына арналған машиналардың, механизмдердің, құрылғылардың, электр, пневмо-және қол құралдарының тізбесі;
3. Бөлімдерді дыбыс оқшаулау бойынша құрылымдық-технологиялық шешімдер;
4. Бөлімдердің дыбыс оқшаулауын орнату бойынша жұмыстардың сапасын бақылау әдістері;
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Төбенің құрылымын шу мен дыбыс оқшаулауды орнату.
Дағды 1:
Төбенің құрылымын шу мен дыбыс оқшаулауды орнату бойынша операцияларды орындау.
Машықтар:
6 разряд
1. Қабырғаларды гидравликалық деңгей, лазерлік деңгей немесе құрылыс деңгейі арқылы барлық коммуникациялардың көз контурлағышын ескере отырып белгілеу;
2. Негізгі төбеге кіріктірілген заттарды бекіту;
3. Бағыттаушы профильді орнату;
4. Суспензияларды орнату;
5. Төбелік профильді орнату;
6. Жүйені нығайту, оның ішінде профильдерді бір - бірімен бекіту;
7. Дыбыс өткізбейтін материалдарды төсеу;
8. Төбені қаптау;
9. Тігістерді тығыздау.
Білімдер:
6 разряд
1. Дыбыс өткізбейтін және қосалқы материалдардың маркалары мен физикалық-техникалық сипаттамалары;
2. Дыбыс оқшаулау құрылғысына арналған машиналардың, механизмдердің, құрылғылардың, электр, пневмо-және қол құралдарының тізбесі;
3. Төбені дыбыс өткізбейтін құрылымдық-технологиялық шешімдер;
4. Төбенің дыбыс оқшаулауын орнату бойынша жұмыстардың сапасын бақылау әдістері;
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

12. Карточка профессии "Огнеупорщик":
Код группы:
7124-1
Код наименования занятия:
7124-1-004
Наименование профессии:
Огнеупорщик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Огнеупорщик, 2-7 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее двух лет работы по выполнению кладки огнеупорными материалами при наличии профессионального обучения. При наличии среднего профессионального образования требования к опыту работы не предъявляются.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Защита от огня и воздействия высоких температур огнеупорными материалами тепловых установок и конструкций.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда;
2. Выполнение подготовительных работ перед осуществлением кладки из огнеупорного материала.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда
Навык 1:
Соблюдение требований действующего законодательства по охране труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиене труда
Умения:
2 разряд
1. Оценивать состояние рабочей зоны;
2. Подбирать средства индивидуальной защиты, спецодежду, оборудование, приспособления и инструменты, необходимые для производства кладки из огнеупорного материала работ по кладке массивов, выстилок и всех видов стен из глиняного обыкновенного, изоляционного кирпича и волокнистых плит, работ по футеровке огнеупорными материалами, работ по кладке всех видов стен, подов, сводов и арок из огнеупорного кирпича, работ по торкретированию огнеупорными составами поверхности котлов в соответствии с нарядом-допуском;
3. Определять исправность средств индивидуальной защиты и инструмента;
4. Производить проветривание топочной камеры;

12. Кәсіптің карточкасы "Отқа беріктеуші":
Топтың коды:
7124-1
Қызмет атауының коды:
7124-1-004
Кәсіптің атауы:
Отқа беріктеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Отқа беріктеуші, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кәсіптік оқыту болған кезде отқа төзімді материалдармен қалауды орындау бойынша кемінде екі жыл жұмыс. Орта кәсіптік білім болған жағдайда жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар қойылмайды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу қондырғылары мен конструкцияларының отқа төзімді материалдарымен өрттен және жоғары температураның әсерінен қорғау..
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптарын сақтау
2. Отқа төзімді материалдан қалауды жүзеге асыру алдында дайындық жұмыстарын орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптарын сақтау.
Дағды 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы жөніндегі қолданыстағы заңнаманың талаптарын сақтау.
Машықтар:
2 разряд
1. Жұмыс аймағының жағдайын бағалау;
2. Жеке қорғаныс құралдарын, арнайы киімдерді, жабдықтарды, құрал-саймандар мен құралдарды отқа төзімді материалдан қалау үшін қажетті массивтерді, төсемдерді және қарапайым саздан, оқшаулағыш кірпіштен және талшықты плиталардан жасалған қабырғалардың барлық түрлерін қалау бойынша жұмыстарды, отқа төзімді материалдармен қаптау жөніндегі жұмыстарды, отқа төзімді материалдардан жасалған қабырғалардың, подтардың, қоймалар мен аркалардың барлық түрлерін қалау жөніндегі жұмыстарды таңдау наряд-рұқсатқа сәйкес қазандықтардың бетін отқа төзімді құрамдармен торкреттеу жөніндегі жұмыстар жасау;
3. Жеке қорғаныс құралдары мен құралдарының жарамдылығын анықтау;
4. Жану камерасын желдету;

5. Оказывать первую помощь пострадавшему при несчастном случае.
Знания:
2 разряд
1. Виды и назначение средств индивидуальной защиты, в том числе необходимых для обеспечения производства работ по кладке массивов, выстилок и всех видов стен из глиняного обыкновенного, изоляционного кирпича и волокнистых плит, по футеровке огнеупорными материалами;
2. Требования охраны труда при выполнении подготовительных работ, при производстве работ по кладке и футеровке нагреваемых поверхностей и конструкций котлов;
3. Риски и последствия проведения работ при неохлажденной поверхности котла;
4. Риски и последствия проведения работ при отсутствии освещения;
5. Перечень состояний, при которых оказывается первая помощь пострадавшему;
6. Перечень мероприятий по оказанию первой помощи пострадавшему.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение подготовительных работ перед осуществлением кладки из огнеупорного материала
Навык 1:
Подготовка пространства рабочей зоны для производства кладки из огнеупорного материала
Умения:
2 разряд
1. Понимать наряд-допуск на производство кладки из огнеупорного материала;
2. Применять слесарный и измерительный инструмент, оценивать состояние рабочей зоны;
3. Выполнять установку трапов, заградительных конструкций, лестниц и (или) специальных лесов, необходимых для производства кладки из огнеупорного материала;
4. Определять наличие низковольтного освещения;
5. Определять температуру воздуха и наличие вредных газов в рабочей зоне;
6. Пользоваться приборами для измерения температуры поверхностей нагрева и температуры воздуха в котлах;
7. Определять наличие неисправностей котловых агрегатов;
8. Выполнять производство работ по разборке старой, зашлакованной кладки.
Знания:
2 разряд
1. Документы, регламентирующие выполнение работ по кладке из огнеупорного материала;
2. Правила технической эксплуатации и обслуживания котловых агрегатов и вспомогательного котельного оборудования;
3. Предельные температуры в промышленных печах и котлах при их эксплуатации;
4. Технология и техника установки трапов, заградительных конструкций, лестниц и (или) специальных лесов, необходимых для обеспечения проведения работ по кладке из огнеупорного материала;
5. Правила проведения освидетельствования кладки во время реконструкции или ремонта по комиссионному акту;
6. Способы разборки кладки из огнеупорного материала;
7. Виды, назначение, устройство, принцип работы котловых агрегатов и вспомогательного котельного оборудования;
8. Виды, назначение, устройство, принцип работы оборудования и инструмента, необходимых для обеспечения проведения работ по кладке из огнеупорного материала.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение работ по доставке, сортировке огнеупорного материала и подготовке к кладке.
Умения:
2 разряд

5. Жазатайым оқиға кезінде жәбірленушіге алғашқы көмек көрсету.
Білімдер:
2 разряд
1. Жеке қорғаныс құралдарының түрлері мен мақсаты, оның ішінде қарапайым саздан, оқшаулағыш кірпіштен және талшықты плиталардан жасалған массивтерді, төсемдерді және қабырғалардың барлық түрлерін қалау, отқа төзімді материалдармен қаптау бойынша жұмыстарды жүргізуді қамтамасыз ету үшін қажетті;
2. Дайындық жұмыстарын орындау кезінде, қазандықтардың қыздырылатын беттері мен конструкцияларын қалау және төсеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау талаптары;
3. Қазандықтың салқындатылмаған бетіндегі жұмыстардың қауіптері мен салдары;
4. Жарық болмаған кезде жұмыстарды жүргізудің тәуекелдері мен салдары;
5. Жәбірленушіге алғашқы көмек көрсетілетін жағдайлардың тізбесі
6. Жәбірленушіге алғашқы көмек көрсету жөніндегі іс-шаралар тізбесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Отқа төзімді материалдан қалауды жүзеге асыру алдында дайындық жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Отқа төзімді материалдан қалау өндірісі үшін жұмыс аймағының кеңістігін дайындау.
Машықтар:
2 разряд
1. Отқа төзімді материалдан қалау өндірісіне рұқсат-нарядты түсіну;
2. Слесарлық және өлшеу құралдарын қолдану, жұмыс аймағының жағдайын бағалау;
3. Отқа төзімді материалдан қалау өндірісі үшін қажетті траптарды, бөгеу конструкцияларын, баспалдақтарды және (немесе) арнайы ормандарды орнатуды орындау;
4. Төмен вольтты жарықтандырудың болуын анықтау;
5. Жұмыс аймағында ауа температурасы мен зиянды газдардың болуын анықтау;
6. Қазандықтардағы жылыту беттерінің температурасын және ауа температурасын өлшеуге арналған аспаптарды пайдалану;
7. Қазандық қондырғыларының ақауларының болуын анықтау;
8. Ескі, қопсытылған кірпішті бөлшектеу жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
2 разряд
1. Отқа төзімді материалдан қалау бойынша жұмыстарды орындауды регламенттейтін құжаттар;
2. Қазандық агрегаттары мен қосалқы қазандық жабдықтарын техникалық пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидалары;
3. Өнеркәсіптік пештер мен қазандықтардағы оларды пайдалану кезінде шекті температура;
4. Отқа төзімді материалдан қалау жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз ету үшін қажетті траптарды, бөгеу конструкцияларын, баспалдақтарды және (немесе) арнайы ормандарды орнату технологиясы мен техникасы;
5. Комиссия актісі бойынша қайта жаңарту немесе жөндеу кезінде қалауды куәландыруды жүргізу қағидалары;
6. Отқа төзімді материалдан қалауды бөлшектеу әдістері;
7. Қазандық агрегаттарының және қосалқы қазандық жабдығының түрлері, мақсаты, құрылымы, жұмыс принципі;
8. Отқа төзімді материалдан қалау жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз ету үшін қажетті жабдықтар мен құралдардың түрлері, мақсаты, құрылымы, жұмыс принципі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Отқа төзімді материалды жеткізу, сұрыптау және қалауға дайындау бойынша жұмыстарды орындау.
Машықтар:
2 разряд

1. Понимать наряд-допуск на производство работ по кладке из огнеупорного материала;
2. Приготавливать строительные и огнеупорные растворы вручную по технологической документации;
3. Выполнять работы по сортировке огнеупоров для производства кладки из огнеупорного материала;
4. Подавать и принимать материалы на рабочей площадке по технологической документации;
5. Выполнять подбор и доставку к месту работы материалов, необходимых для обеспечения проведения работ по кладке из огнеупорного материала;
6. Определять качество строительных материалов, необходимых для обеспечения проведения работ по кладке из огнеупорного материала в соответствии с нарядом-допуском.
Знания:
2 разряд
1. Форма, структура наряда-допуска на производство работ по кладке из огнеупорного материала;
2. Предельные температуры в промышленных печах и котлах при их эксплуатации;
3. Технология и техника приготовления строительных и огнеупорных растворов вручную;
4. Виды, состав и назначение строительных и огнеупорных растворов, обмазок и набивок;
5. Виды и марки фасонных огнеупорных и термоизоляционных изделий, углеродистых и жаростойких блоков, волокнистых плит и жаростойких бетонов, порядок их приемки и хранения;
6. Способы сортировки основных фасонных огнеупорных изделий для производства кладки из огнеупорного материала;
7. Основные требования, предъявляемые к качеству огнеупоров по их форме и размерам, составу и механическим свойствам.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Супервайзер строительных работ
6
Начальник смены
7
Начальник участка
13. Карточка профессии "Огнеупорщик":
Код группы:
7124-1
Код наименования занятия:
7124-1-004
Наименование профессии:
Огнеупорщик
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).

1. Отқа төзімді материалдан қалау жұмыстарын жүргізуге рұқсат-нарядты түсіну;
2. Технологиялық құжаттама бойынша құрылыс және отқа төзімді ерітінділерді қолмен дайындау;
3. Отқа төзімді материалдан қалау өндірісі үшін отқа төзімді заттарды сұрыптау бойынша жұмыстарды орындау;
4. Технологиялық құжаттама бойынша жұмыс алаңында материалдарды беру және қабылдау;
5. Отқа төзімді материалдан қалау бойынша жұмыстарды жүргізуді қамтамасыз ету үшін қажетті материалдарды іріктеуді және жұмыс орнына жеткізуді орындау;
6. Наряд-рұқсатқа сәйкес отқа төзімді материалдан қалау жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз ету үшін қажетті құрылыс материалдарының сапасын анықтау.
Білімдер:
2 разряд
1. Отқа төзімді материалдан қалау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге рұқсат-нарядтың нысаны, құрылымы;
2. Өнеркәсіптік пештер мен қазандықтардағы шекті температура оларды пайдалану кезінде;
3. Құрылыс және отқа төзімді ерітінділерді қолмен дайындау технологиясы мен техникасы;
4. Құрылыс және отқа төзімді ерітінділердің, жабындар мен төсемдердің түрлері, құрамы және мақсаты;
5. Фасонды отқа төзімді және жылу оқшаулағыш бұйымдардың, көміртекті және ыстыққа төзімді блоктардың, талшықты плиталар мен ыстыққа төзімді бетондардың түрлері мен маркалары, оларды қабылдау және сақтау тәртібі;
6. Отқа төзімді материалдан қалау өндірісі үшін негізгі пішінді отқа төзімді бұйымдарды сұрыптау тәсілдері;
7. Отқа төзімді заттардың сапасына олардың пішіні мен мөлшері, құрамы және механикалық қасиеттері бойынша қойылатын негізгі талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Құрылыс жұмыстарының супервайзері
6
Ауысым бастығы
7
Учаске бастығы
13. Кәсіптің карточкасы "Отқа беріктеуші":
Топтың коды:
7124-1
Қызмет атауының коды:
7124-1-004
Кәсіптің атауы:
Отқа беріктеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).

Огнеупорщик, 2-7 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее двух лет работы по выполнению кладки огнеупорными материалами при наличии профессионального обучения. При наличии среднего профессионального образования требования к опыту работы не предъявляются.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Защита от огня и воздействия высоких температур огнеупорными материалами тепловых установок и конструкций.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по кладке и футеровке нагреваемых поверхностей и конструкций котлов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по кладке и футеровке нагреваемых поверхностей и конструкций котлов
Навык 1:
Выполнение работ по кладке массивов, выстилок и всех видов стен из глиняного обыкновенного, изоляционного кирпича и волокнистых плит
Умения:
3-4 разряд
1. Понимать наряд-допуск на производство работ по кладке массивов, выстилок и всех видов стен из глиняного обыкновенного, изоляционного кирпича и волокнистых плит;
2. Читать чертежи на выданные задания;
3. Применять оборудование и инструмент, необходимые для обеспечения производства работ по кладке массивов, выстилок и всех видов стен из глиняного обыкновенного, изоляционного кирпича и волокнистых плит;
4. Выполнять производство работ по кладке массивов, выстилок и всех видов стен из глиняного обыкновенного, изоляционного кирпича и волокнистых плит;
5. Выполнять приготовление огнеупорных масс по технологической инструкции;
6. Выполнять работы по набивке огнеупорных масс по технологической инструкции.
Знания:
3-4 разряд
1. Форма, структура наряда-допуска на производство работ по кладке массивов, выстилок и всех видов стен из глиняного обыкновенного, изоляционного кирпича и волокнистых плит;
2. Документы, регламентирующие производство работ по кладке массивов, выстилок и всех видов стен из глиняного обыкновенного, изоляционного кирпича и волокнистых плит;
3. Требования, предъявляемые к качеству кладки конструктивных элементов промышленных печей, энергетических котловых агрегатов;

Отқа беріктеуші, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кәсіптік оқыту болған кезде отқа төзімді материалдармен қалауды орындау бойынша кемінде екі жыл жұмыс. Орта кәсіптік білім болған жағдайда жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар қойылмайды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу қондырғылары мен конструкцияларының отқа төзімді материалдарымен өрттен және жоғары температураның әсерінен қорғау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптарын сақтау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптарын сақтау.
Дағды 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы жөніндегі қолданыстағы заңнаманың талаптарын сақтау.
Машықтар:
3-4 разряд
1. Жұмыс аймағының жағдайын бағалау;
2. Жеке қорғаныс құралдарын, арнайы киімдерді, жабдықтарды, құрал-саймандар мен құралдарды отқа төзімді материалдан қалау үшін қажетті массивтерді, төсемдерді және қарапайым саздан, оқшаулағыш кірпіштен және талшықты плиталардан жасалған қабырғалардың барлық түрлерін қалау бойынша жұмыстарды, отқа төзімді материалдармен қаптау жөніндегі жұмыстарды, отқа төзімді материалдардан жасалған қабырғалардың, подтардың, қоймалар мен аркалардың барлық түрлерін қалау жөніндегі жұмыстарды таңдау наряд-рұқсатқа сәйкес қазандықтардың бетін отқа төзімді құрамдармен торкреттеу жөніндегі жұмыстар жасау;
3. Жеке қорғаныс құралдары мен құралдарының жарамдылығын анықтау;
4. Жану камерасын желдету;
5. Жазатайым оқиға кезінде жәбірленушіге алғашқы көмек көрсету.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Жеке қорғаныс құралдарының түрлері мен мақсаты, оның ішінде қарапайым саздан, оқшаулағыш кірпіштен және талшықты плиталардан жасалған массивтерді, төсемдерді және қабырғалардың барлық түрлерін қалау, отқа төзімді материалдармен қаптау бойынша жұмыстарды жүргізуді қамтамасыз ету үшін қажетті;
2. Дайындық жұмыстарын орындау кезінде, қазандықтардың қыздырылатын беттері мен конструкцияларын қалау және төсеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау талаптары;
3. Қазандықтың салқындатылмаған бетіндегі жұмыстардың қауіптері мен салдары;

4. Технология и техника производства работ по кладке массивов, выстилок и всех видов стен из глиняного обыкновенного, изоляционного кирпича и волокнистых плит;
5. Технология и техника приготовления строительных и огнеупорных растворов вручную;
6. Виды и назначение основных огнеупорных материалов, растворов и изделий;
7. Способы сортировки основных фасонных огнеупорных изделий;
8. Основные требования, предъявляемые к качеству огнеупоров по их форме и размерам, составу и механическим свойствам.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение работ по футеровке огнеупорными материалами
Умения:
3-4 разряд
1. Понимать наряд-допуск на производство работ по футеровке огнеупорными материалами;
2. Читать чертежи на выданные задания;
3. Применять оборудование и инструмент, необходимые для производства работ по футеровке огнеупорными материалами;
4. Выполнять производство работ по футеровке огнеупорными материалами;
5. Выполнять крепление кладки, заливку и зачистку швов;
6. Контролировать сопряжение новой кладки футеровки со старой;
7. Выполнять работы по сортировке и подборке разных сортов, марок и фасонов футеровочных материалов.
Знания:
3-4 разряд
1. Форма, структура наряда-допуска на производство работ по футеровке огнеупорными материалами;
2. Документы, регламентирующие производство работ по футеровке огнеупорными материалами;
3. Требования, предъявляемые к качеству футеровки;
4. Способы проверки качества футеровки;
5. Технология и техника производства работ по футеровке огнеупорными материалами;
6. Технология и техника приготовления строительных и огнеупорных растворов вручную;
7. Виды и назначение основных огнеупорных материалов, растворов и изделий;
8. Способы сортировки основных фасонных огнеупорных изделий;
9. Основные требования, предъявляемые к качеству огнеупоров по их форме и размерам, составу и механическим свойствам.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Супервайзер строительных работ
6
Начальник смены
7
Начальник участка
14. Карточка профессии "Огнеупорщик":
Код группы:

4. Жарық болмаған кезде жұмыстарды жүргізудің тәуекелдері мен салдары;
5. Жәбірленушіге алғашқы көмек көрсетілетін жағдайлардың тізбесі
6. Жәбірленушіге алғашқы көмек көрсету жөніндегі іс-шаралар тізбесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Отқа төзімді материалдармен қаптау бойынша жұмыстарды орындау.
Машықтар:
3-4 разряд
1. Нарядты түсіну-отқа төзімді материалдармен қаптау жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру;
2. Берілген тапсырмалар үшін сызбаларды оқу;
3. Отқа төзімді материалдармен қаптау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті жабдықтар мен құралдарды қолдану;
4. Отқа төзімді материалдармен қаптау жұмыстарын жүргізу;
5. Кірпішті бекітуді, тігістерді құюды және тазалауды орындау;
6. Жаңа төсемнің ескі төсеммен жұптасуын бақылау;
7. Қаптау материалдарының әртүрлі сорттарын, маркалары мен стильдерін сұрыптау және таңдау бойынша жұмыстарды орындау.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Отқа төзімді материалдармен футерлеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге рұқсат-нарядтың нысаны, құрылымы;
2. Отқа төзімді материалдармен футерлеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуді регламенттейтін құжаттар;
3. Қаптаманың сапасына қойылатын талаптар;
4. Қаптаманың сапасын тексеру әдістері;
5. Отқа төзімді материалдармен қаптау бойынша жұмыстарды жүргізу технологиясы мен техникасы;
6. Құрылыс және отқа төзімді ерітінділерді қолмен дайындау технологиясы мен техникасы;
7. Негізгі отқа төзімді материалдардың, ерітінділер мен бұйымдардың түрлері мен мақсаты;
8. Негізгі фасонды отқа төзімді бұйымдарды сұрыптау тәсілдері;
9. Отқа төзімді заттардың сапасына олардың пішіні мен мөлшері, құрамы және механикалық қасиеттері бойынша қойылатын негізгі талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Құрылыс жұмыстарының супервайзері
6
Ауысым бастығы
7
Учаске бастығы
14. Кәсіптің карточкасы "Отқа беріктеуші":
Топтың коды:

Огнеупорщик, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее двух лет работы по выполнению кладки огнеупорными материалами при наличии профессионального обучения. При наличии среднего профессионального образования требования к опыту работы не предъявляются.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Защита от огня и воздействия высоких температур огнеупорными материалами тепловых установок и конструкций.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по обмуровке котлов огнеупорными материалами.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по обмуровке котлов огнеупорными материалами.
Навык 1:
Выполнение работ по кладке всех видов стен, подов, сводов и арок из огнеупорного кирпича.
Умения:
5-7 разряд
1. Понимать наряд-допуск на производство работ по кладке всех видов стен, подов, сводов и арок из огнеупорного кирпича;
2. Читать чертежи на выданные задания;
3. Применять оборудование и инструмент, необходимые для производства работ по кладке всех видов стен, подов, сводов и арок из огнеупорного кирпича;
4. Выполнять производство работ по кладке всех видов стен, подов, сводов и арок из огнеупорного кирпича;
5. Выполнять приготовление огнеупорных масс по технологической инструкции;
6. Выполнять работы по механизированной обработке огнеупорного кирпича и углеродистых блоков.
Знания:
5-7 разряд
1. Форма, структура наряда-допуска на производство работ по кладке всех видов стен, подов, сводов и арок из огнеупорного кирпича;
2. Документы, регламентирующие производство работ по кладке всех видов стен, подов, сводов и арок из огнеупорного кирпича;
3. Требования, предъявляемые к качеству кладки конструктивных элементов промышленных печей, энергетических котлоагрегатов;
4. Технология и техника производства работ по кладке всех видов стен, подов, сводов и арок из огнеупорного кирпича;
5. Технология и техника приготовления строительных и огнеупорных растворов вручную;
6. Виды и назначение основных огнеупорных материалов, растворов и изделий;

Отқа беріктеуші, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кәсіптік оқыту болған кезде отқа төзімді материалдармен қалауды орындау бойынша кемінде екі жыл жұмыс. Орта кәсіптік білім болған жағдайда жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар қойылмайды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жылу қондырғылары мен конструкцияларының отқа төзімді материалдарымен өрттен және жоғары температураның әсерінен қорғау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қазандықтарды отқа төзімді материалдармен қаптау жұмыстарын жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қазандықтарды отқа төзімді материалдармен қаптау жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Отқа төзімді кірпіштен жасалған қабырғалардың, ошақтардың, қоймалардың және аркалардың барлық түрлерін қалау жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
5-7 разряд
Қабырғалардың, ошақтардың, қоймалардың және отқа төзімді кірпіштен жасалған аркалардың барлық түрлерін қалау жұмыстарына рұқсатты түсіну;
2. Берілген тапсырмалар бойынша сызбаларды оқу;
3. Отқа төзімді кірпіштен жасалған қабырғалардың, ошақтардың, қоймалардың және аркалардың барлық түрлерінде қалау жұмыстарын жүргізуге қажетті жабдықтар мен құралдарды пайдалану;
4. Отқа төзімді кірпіштен жасалған қабырғалардың, ошақтардың, қоймалардың және аркалардың барлық түрлеріне қалау жұмыстарын жүргізу;
5. Технологиялық нұсқаулар бойынша отқа төзімді массаларды дайындаңыз.
6. Отқа төзімді кірпіш пен көміртекті блоктарды механикаландырылған өңдеу бойынша жұмыстарды орындау.
Білімдер:
5-7 разряд
1. Отқа төзімді кірпіштен жасалған қабырғалардың, ошақтардың, қоймалардың және аркалардың барлық түрлерін қалау жұмыстарына рұқсаттың нысаны, құрылымы;
2. Отқа төзімді кірпіштен жасалған қабырғалардың, ошақтардың, қоймалардың және аркалардың барлық түрлерінің қалау жұмыстарының орындалуын реттейтін құжаттар;
3. Өндірістік пештер мен энергетикалық қазандықтардың құрылымдық элементтерін қалау сапасына қойылатын талаптар;
4. Отқа төзімді кірпіштен жасалған қабырғалардың, ошақтардың, қоймалардың және аркалардың барлық түрлерінің қалау жұмыстарын өндіру технологиясы мен жабдықтары;
5. Құрылыс және отқа төзімді ерітінділерді қолмен дайындау технологиясы мен техникасы;
6. Негізгі отқа төзімді материалдардың, ерітінділер мен бұйымдардың түрлері мен мақсаты;

7. Способы сортировки основных фасонных огнеупорных изделий;
8. Основные требования, предъявляемые к качеству огнеупоров по их форме и размерам, составу и механическим свойствам.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение работ по торкретированию огнеупорными составами поверхности котлов.
Умения:
5-7 разряд
1. Понимать наряд-допуск на производство работ по торкретированию огнеупорными составами поверхности котлов;
2. Читать чертежи на выданные задания;
3. Применять оборудование и инструмент, необходимые для производства работ по торкретированию огнеупорными составами поверхности котлов;
4. Выполнять производство работ по торкретированию огнеупорными составами поверхности котлов;
5. Выполнять армирование котлов с учетом требований технической документации;
6. Управлять комплектом оборудования для торкретирования;
7. Выполнять обслуживание (в рамках своей компетенции) оборудования для торкретирования;
8. Подготавливать смеси для торкретирования.
Знания:
5-7 разряд
1. Форма, структура наряда-допуска на производство работ по торкретированию огнеупорными составами поверхности котлов;
2. Виды и назначение средств индивидуальной защиты, необходимых для производства работ по торкретированию огнеупорными составами поверхности котлов;
3. Документы, регламентирующие производство работ по торкретированию огнеупорными составами поверхности котлов;
4. Требования, предъявляемые к качеству торкретирования огнеупорными составами поверхности котлов;
5. Технология и техника производства работ по торкретированию огнеупорными составами поверхности котлов;
6. Технология и техника приготовления составов для торкретирования поверхности котлов;
7. Виды и назначение основных огнеупорных составов для торкретирования поверхности котлов;
8. Устройство оборудования для производства работ по торкретированию огнеупорными составами (набрызг-бетон);
9. Основные требования, предъявляемые к качеству составов для торкретирования поверхности котлов.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Супервайзер строительных работ
6
Начальник смены
7
Начальник участка
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта

7. Негізгі пішінді отқа төзімді бұйымдарды сұрыптау әдістері;
8. Пішіні мен өлшемі, құрамы және механикалық қасиеттері бойынша отқа төзімді материалдардың сапасына қойылатын негізгі талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қазандықтардың бетін отқа төзімді құрамдармен торкреттеу бойынша жұмыстарды орындау.
Машықтар:
5-7 разряд
1. Қазандықтардың бетін отқа төзімді құрамдармен торкреттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге наряд-рұқсатты түсіну;
2. Берілген тапсырмалар үшін сызбаларды оқу;
3. Қазандықтардың бетін отқа төзімді құрамдармен торкреттеу бойынша жұмыстарды жүргізу үшін қажетті жабдықтар мен құралдарды қолдану;
4. Қазандықтардың бетін отқа төзімді құрамдармен торкреттеу бойынша жұмыстар жүргізуді орындау;
5. Техникалық құжаттаманың талаптарын ескере отырып, қазандықтарды арматуралауды орындау;
6. Торкретинг жабдығының жиынтығын басқару;
7. Торкреттеуге арналған жабдыққа қызмет көрсетуді (өз құзыреті шеңберінде) орындау;
8. Қоспаларды бұрау үшін дайындау.
Білімдер:
5-7 разряд
1. Қазандықтардың бетін отқа төзімді құрамдармен торкреттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге рұқсат-нарядтың нысаны, құрылымы;
2. Қазандықтардың бетін отқа төзімді құрамдармен торкреттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін қажетті жеке қорғаныш құралдарының түрлері мен мақсаты;
3. Қазандықтардың бетін отқа төзімді құрамдармен торкреттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуді регламенттейтін құжаттар;
4. Қазандықтардың бетін отқа төзімді құрамдармен торкреттеу сапасына қойылатын талаптар;
5. Қазандықтардың бетін отқа төзімді құрамдармен торкреттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу технологиясы мен техникасы;
6. Қазандықтардың бетін торкреттеуге арналған құрамдарды дайындау технологиясы мен техникасы;
7. Қазандықтардың бетін торкреттеу үшін негізгі отқа төзімді құрамдардың түрлері мен мақсаты;
8. Отқа төзімді құрамдармен торкреттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған жабдық құрылғысы (бүрку-бетон);
9. Қазандықтардың бетін торкреттеуге арналған құрамдардың сапасына қойылатын негізгі талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Құрылыс жұмыстарының супервайзері
6
Ауысым бастығы
7
Учаске бастығы
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері

15. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Исполнитель:
С.Ж. Курмангожина, +7 (707) 916 10 93, snip.07@mail.ru
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Саморегулируемая организация "Республиканский союз проектировщиков Казахстана"
Руководитель:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com
Номер телефона: +7 (777) 404 04 83
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол от 17 ноября 2023 года № 03-24-5/623.
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 11 ноября 2023 года.
19. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": от 12 декабря 2023 года № 16708/25 и от 30 ноября 2023 года № 16217/25.
20. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2023 года.
21. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2026 года.
Приложение 11
к приказу Министра
промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2023 года № 163
Профессиональный стандарт: "Рабочие по покрытию полов и облицовке стен"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Рабочие по покрытию полов и облицовке стен" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере строительства.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Акт приемки объекта в эксплуатацию – документ, подтверждающий завершение строительства объекта в соответствии с утвержденным проектом и государственными (межгосударственными) нормативами и полную готовность объекта к эксплуатации
2) Бетон – искусственный каменный строительный материал, получаемый в результате формования и затвердевания рационально подобранной и уплотнҰнной смеси, состоящей из вяжущего вещества (например, цемент), крупных и мелких заполнителей, воды. В ряде случаев может иметь в составе специальные добавки, а также не содержать воды (например, асфальтобетон)
3) Государственные нормативы (государственные нормативные документы) – система нормативных правовых актов, градостроительных и технических регламентов, нормативно-технических документов, иных обязательных требований, условий и ограничений, обеспечивающих благоприятные, безопасные и другие необходимые условия обитания и жизнедеятельности человека

15. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Орындаушы:
С.Ж. Курмангожина, +7 (707) 916 10 93, snip.07@mail.ru
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан жобалаушыларының республикалық одағы" өзін-өзі реттейтін ұйымы" ЗТБ (СРО "РСПК"), жұмыс тобы
Басшы:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com
Телефон нөмірі: +7 (777) 404 04 83
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 17 қарашадағы № 03-24-5/623 хаттамасы.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 11 қарашадағы қорытынды.
38. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 12 желтоқсандағы № 16708/25 және 2023 жылғы 30 қарашадағы № 16217/25.
19. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2023 жыл.
20. Бағдарлы қайта қарау күні: 2026 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2023 жылғы "__" ___
№ ___ бұйрығына
11-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Еден жабыны және қабырғаларды қаптау жұмыстары бойынша жұмысшылар"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Еден жабындары және қабырғаларды қаптау бойынша жұмысшылар" кәсіптік стандарты "Кәсіби біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленіп, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға қойылатын талаптарды белгілейді, оның ішінде кәсіпорындарда кадрлар даярлау, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің біліктіліктерін кәсіби тану және құрылыс саласында жұмыс істейтін ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Бетон – байланыстырғыш (мысалы, цемент), ірі және ұсақ толтырғыштар, судан тұратын ұтымды таңдалған және нығыздалған қоспаны қалыптау және қатайту нәтижесінде алынатын жасанды тастан жасалған құрылыс материалы. Кейбір жағдайларда оның құрамында арнайы қоспалар болуы мүмкін, сонымен қатар су (мысалы, асфальтбетон) болмауы мүмкін.
2) Ғимарат – функционалдық мақсатына қарай адамдардың тұруы немесе тұруы, өндірістік процестерді орындау үшін пайдаланылатын, міндетті түрде жер үстіндегі жабық көлемді құрайтын жүк көтергіш және қоршау конструкцияларынан тұратын жасанды құрылыс, сондай-ақ материалдық құндылықтарды орналастыру және сақтау.
3) Ғимараттардың (ғимараттардың) инженерлік жабдықтары – адамдардың тұруы (тұруы), жұмысы (тұруы) үшін стандартты немесе жайлы жағдайлар жасайтын, материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ететін, сондай-ақ құрылысты инженерлік қамтамасыз ететін инженерлік жүйелер мен техникалық құрылғылар кешені. технологиялық жабдықтар мен өндірістік процестер.

4) Заказчик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик-инвестор проекта (программы), заказчик (собственник), застройщик либо их уполномоченные лица
5) Здание – искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, а также размещения и хранения материальных ценностей
6) Инженерное оборудование зданий (сооружений) – комплекс инженерных систем и технических устройств, создающих нормативные либо комфортные условия проживания (быта), трудовой деятельности (пребывания) людей, обеспечивающих сохранение материальных ценностей, а также инженерного обеспечения технологического оборудования и производственных процессов
7) Конструкция – строение, устройство, взаимное расположение частей какого-л, предмета, машины, прибора, сооружения и т.п.
8) Межгосударственные нормативы (межгосударственные нормативные документы) в области архитектуры, градостроительства и строительства – система нормативно-технических документов, правил и других обязательных требований, условий и ограничений, включающая межгосударственные градостроительные нормативы, межгосударственные строительные нормы и правила, межгосударственные стандарты в строительстве, действующие на основании ратифицированных Республикой Казахстан международных договоров на территориях Республики Казахстан и другого государства (других государств).
9) Металлические конструкции – общее название конструкций из металлов и различных сплавов, используемых в различных областях хозяйственной деятельности человека: строительстве зданий, станков, масштабных устройств, механизмов, аппаратов и т. п.
10) Облицовка – покрытие поверхностей конструктивных элементов зданий и сооружений, выполненное из природных или искусственных материалов, которые отличаются высокой степенью защиты от атмосферных воздействий и декоративными качествами
11) Отделочные материалы – класс строительных материалов для декоративного оформления зданий и сооружений, защиты их от вредного воздействия окружающей среды, улучшения гигиенических и эксплуатационных свойств

4) Еден жабыны – эксплуатациялық әсерге тікелей әсер ететін еденнің үстіңгі қабаты. Жабын материалын таңдау оның жұмысын ескере отырып, белгілі бір бөлме үшін анықталады.
5) Конструкция – құрылым, құрылғы, зат бөліктерінің салыстырмалы орналасуы, машина, құрылғы, құрылым және тағы басқасы.
6) Қаптау – атмосфералық әсерлерден қорғаудың жоғары дәрежесімен және сәндік қасиеттерімен ерекшеленетін табиғи немесе жасанды материалдардан жасалған ғимараттар мен құрылыстардың құрылымдық элементтерінің беттерін жабу.
7) Құрылыс – табиғи немесе жасанды кеңістіктік шекаралары бар және өндірістік процестерді жүзеге асыруға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға немесе уақытша тұруға арналған жасанды түрде жасалған көлемді, жазық немесе сызықтық объект (жер үсті, жер үсті және (немесе) жер асты, су асты); адамдардың, жүктердің (қозғалысы), сондай-ақ жабдықты немесе коммуникацияларды орналастыру (жүйе салу, сымдарды тарту). Құрылымның көркемдік, эстетикалық, сәндік немесе мемориалдық мақсаты да болуы мүмкін.
8) Құрылыс қызметі – жаңа және (немесе) қолданыстағы объектілерді (ғимараттарды, ғимараттарды, құрылыстарды, құрылыстарды) өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, қалпына келтіру, күрделі жөндеу) салу арқылы өндірістік және өндірістік емес мақсаттар үшін негізгі қорларды құру жөніндегі қызмет. құрылыстар мен олардың кешендері, коммуникациялары), монтаждау (демонтаждау), олармен байланысты технологиялық және инженерлік жабдықтар, құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру (дайындау), сондай-ақ аяқталмаған объектілердің құрылысын сақтау және объектілерді кәдеге жаратудан кейінгі жұмыстарды жүргізу қызмет ету мерзімін таусылған..
9) Мемлекеттiк нормативтiк құқықтық актiлер (мемлекеттiк нормативтiк құқықтық актiлер) – адамның тұруы мен өмiр сүруi үшiн қолайлы, қауiпсiз және өзге де қажеттi жағдайларды қамтамасыз ететiн нормативтiк құқықтық актiлер, қала құрылысы және техникалық регламенттер, нормативтiк-техникалық құжаттар, басқа да мiндеттi талаптар, шарттар мен шектеулер жүйесi
10) Металл конструкциялар – адамның шаруашылық қызметінің әртүрлі салаларында қолданылатын металдар мен әртүрлі қорытпалардан жасалған конструкциялардың жалпы атауы: ғимараттарды, станоктарды, үлкен көлемді құрылғыларды, механизмдерді, аппараттарды және тағы басқасы.
11) Объектіні пайдалануға қабылдау актісі – бекітілген жобаға және мемлекеттік (мемлекетаралық) стандарттарға сәйкес нысан құрылысының аяқталуын және объектінің пайдалануға толық дайындығын растайтын құжат.

12) Покрытие пола – верхний слой пола, непосредственно подвергающийся эксплуатационным воздействиям. Выбор материала покрытия определяется для конкретного помещения с учетом его эксплуатации
13) Сооружение – искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение
14) Строительная деятельность – деятельность по созданию основных фондов производственного и непроизводственного назначения путем возведения новых и (или) изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), монтажа (демонтажа), связанного с ними технологического и инженерного оборудования, изготовления (производства) строительных материалов, изделий и конструкций, а также осуществления работ по консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс
15) Технический надзор – надзор за строительством на всех стадиях реализации проекта, включая качество, сроки, стоимость, приемку выполненных работ и сдачу объектов в эксплуатацию
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Рабочие по покрытию полов и облицовке стен
5. Код профессионального стандарта: F43330008
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
F Строительство
43 Специализированные строительные работы
43.3 Отделочные работы
43.33 Покрытие полов и облицовка стен
43.33.0 Покрытие полов и облицовка стен
7. Краткое описание профессионального стандарта: В Профессиональном стандарте приведено описание основных профессий, которые относятся к сфере строительства, а также характеристика работ и трудовые функции работников, осуществляющих деятельность в сфере строительства и смежных отраслях.

12) Өңдеу материалдары – ғимараттар мен құрылыстарды сәндік жобалауға, оларды қоршаған ортаның зиянды әсерінен қорғайтын, гигиеналық және пайдалану қасиеттерін жақсартатын құрылыс материалдарының класы.
13) Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекетаралық стандарттар (мемлекетаралық нормативтiк құжаттар) – нормативтiк-техникалық құжаттардың, ережелер мен басқа да мiндеттi талаптардың, шарттар мен шектеулердiң, оның iшiнде мемлекетаралық қала құрылысы стандарттарының, мемлекетаралық құрылыс нормалары мен ережелерiнiң жүйесi; Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттің (басқа мемлекеттердің) аумақтарында Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар негізінде қолданыстағы құрылыстағы мемлекетаралық стандарттар.
14) Тапсырыс беруші – Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Қызметтің мақсаттарына қарай тапсырыс беруші жобаның (бағдарламаның) тапсырыс беруші-инвесторы, тапсырыс беруші (иесі), әзірлеуші немесе олардың уәкілетті тұлғалары болуы мүмкін.
15) Техникалық қадағалау – құрылыстың сапасын, мерзімін, құнын, аяқталған жұмыстарды қабылдауды және объектілерді пайдалануға беруді қоса алғанда, жобаның барлық кезеңдерінде құрылысты қадағалау.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.
2) БТБА – жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік біліктілік анықтамалығы.
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері.
4) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Еден жабыны және қабырғаларды қаптау жұмыстары бойынша жұмысшылар
5. Кәсіптік стандарттың коды: F43330008
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
F Құрылыс
43 Мамандандырылған құрылыс жұмыстары
43.3 Әрлеу жұмыстары
43.33 Еден жабыны және қабырғаларды қаптау жұмыстары
43.33.0 Еден жабыны және қабырғаларды қаптау жұмыстары
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт құрылыс саласына жататын негізгі кәсіптердің сипаттамасын, сондай-ақ құрылыс секторында және онымен байланысты салаларда жұмыс істейтін жұмысшылардың еңбек және еңбек функцияларының сипаттамаларын береді

8. Перечень карточек профессий:
1) Облицовщик естественным камнем - 2 уровень ОРК
2) Облицовщик естественным камнем - 3 уровень ОРК
3) Облицовщик естественным камнем - 4 уровень ОРК
4) Камнетес в строительных, монтажных и ремонтно-строительных работах - 2 уровень ОРК
5) Камнетес в строительных, монтажных и ремонтно-строительных работах - 3 уровень ОРК
6) Камнетес в строительных, монтажных и ремонтно-строительных работах - 4 уровень ОРК
7) Отделочник, цемент - 2 уровень ОРК
8) Отделочник, цемент - 3 уровень ОРК
9) Отделочник, цемент - 4 уровень ОРК
10) Плиточник - 2 уровень ОРК
11) Плиточник - 3 уровень ОРК
12) Плиточник - 4 уровень ОРК
13) Рабочий по монтажу сухих плит - 3 уровень ОРК
14) Рабочий по монтажу сухих плит - 4 уровень ОРК
15) Рабочий по монтажу сухих плит - 2 уровень ОРК
16) Рабочий по укладке линолеума - 3 уровень ОРК
17) Рабочий по укладке линолеума - 4 уровень ОРК
18) Рабочий по укладке линолеума - 2 уровень ОРК
19) Укладчик ковровых материалов - 3 уровень ОРК
20) Укладчик ковровых материалов - 2 уровень ОРК
21) Укладчик ковровых материалов - 4 уровень ОРК
22) Укладчик, кафель - 2 уровень ОРК
23) Укладчик, кафель - 3 уровень ОРК
24) Укладчик, кафель - 4 уровень ОРК
25) Крепильщик (строительство) - 2 уровень ОРК
26) Крепильщик (строительство) - 3 уровень ОРК
27) Крепильщик (строительство) - 4 уровень ОРК
28) Машинист сцены - 2 уровень ОРК
29) Машинист сцены - 3 уровень ОРК
30) Машинист сцены - 4 уровень ОРК
31) Механический укладчик гибкого покрытия - 2 уровень ОРК
32) Механический укладчик гибкого покрытия - 3 уровень ОРК
33) Механический укладчик гибкого покрытия - 4 уровень ОРК
34) Жестянщик в строительстве - 2 уровень ОРК
35) Жестянщик в строительстве - 3 уровень ОРК
36) Жестянщик в строительстве - 4 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Облицовщик естественным камнем":
Код группы:
7112-0
Код наименования занятия:
7112-0-004
Наименование профессии:
Облицовщик естественным камнем
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Табиғи таспен қаптаушы - 2 СБШ-нің деңгейі.
2) Табиғи таспен қаптаушы - 3 СБШ-нің деңгейі.
3) Табиғи таспен қаптаушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
4) Құрылыс, монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстарындағы тас қашаушы - 2 СБШ-нің деңгейі.
5) Құрылыс, монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстарындағы тас қашаушы - 3 СБШ-нің деңгейі.
6) Құрылыс, монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстарындағы тас қашаушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
7) Цемент әрлеуші - 2 СБШ-нің деңгейі.
8) Цемент әрлеуші - 3 СБШ-нің деңгейі.
9) Цемент әрлеуші - 4 СБШ-нің деңгейі.
10) Плиташы - 2 СБШ-нің деңгейі.
11) Плиташы - 3 СБШ-нің деңгейі.
12) Плиташы - 4 СБШ-нің деңгейі.
13) Құрғақ тақтайларды монтаждау жөніндегі жұмысшы - 3 СБШ-нің деңгейі.
14) Құрғақ тақтайларды монтаждау жөніндегі жұмысшы - 4 СБШ-нің деңгейі.
15) Құрғақ тақтайларды монтаждау жөніндегі жұмысшы - 2 СБШ-нің деңгейі.
16) Линолеум төсеуші жұмысшы - 3 СБШ-нің деңгейі.
17) Линолеум төсеуші жұмысшы - 4 СБШ-нің деңгейі.
18) Линолеум төсеуші жұмысшы - 2 СБШ-нің деңгейі.
19) Кілем материалдарды төсеуші - 3 СБШ-нің деңгейі.
20) Кілем материалдарды төсеуші - 2 СБШ-нің деңгейі.
21) Кілем материалдарды төсеуші - 4 СБШ-нің деңгейі.
22) Кафель төсеуші - 2 СБШ-нің деңгейі.
23) Кафель төсеуші - 3 СБШ-нің деңгейі.
24) Кафель төсеуші - 4 СБШ-нің деңгейі.
25) Бекітуші (құрылыс бойынша) - 2 СБШ-нің деңгейі.
26) Бекітуші (құрылыс бойынша) - 3 СБШ-нің деңгейі.
27) Бекітуші (құрылыс бойынша) - 4 СБШ-нің деңгейі.
28) Сахна машинисі - 2 СБШ-нің деңгейі.
29) Сахна машинисі - 3 СБШ-нің деңгейі.
30) Сахна машинисі - 4 СБШ-нің деңгейі.
31) Жұмсақ жабынды механикалық төсеуші - 2 СБШ-нің деңгейі.
32) Жұмсақ жабынды механикалық төсеуші - 3 СБШ-нің деңгейі.
33) Жұмсақ жабынды механикалық төсеуші - 4 СБШ-нің деңгейі.
34) Құрылыс бойынша қаңылтыр соғушы - 2 СБШ-нің деңгейі.
35) Құрылыс бойынша қаңылтыр соғушы - 3 СБШ-нің деңгейі.
36) Құрылыс бойынша қаңылтыр соғушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Табиғи таспен қаптаушы":
Топтың коды:
7112-0
Қызмет атауының коды:
7112-0-004
Кәсіптің атауы:
Табиғи таспен қаптаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).

Облицовщик естественным камнем, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее одного года работы по монтажу и ремонту строительных конструкций из естественного камня
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7122-0-007 Облицовщик-мраморщик
Основная цель деятельности:
Основная цель деятельности Выполнение работ по монтажу и ремонту строительных конструкций из естественного камня при отделке поверхностей объектов капитального строительства
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение подготовительных работ при монтаже строительных изделий из естественного камня
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение подготовительных работ при монтаже строительных изделий из естественного камня
Навык 1:
Подготовка места производства работ для монтажа строительных изделий из естественного камня
Умения:
2-3 разряд
1. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности;
2. Применять инструмент, оснастку и приспособления для монтажа строительных изделий из естественного камня;
3. Определять степень готовности поверхности здания, сооружения для монтажа строительных изделий из естественного камня;
4. Определять дозировку компонентов при приготовлении строительных растворов и смесей для выполнения работ по монтажу строительных изделий из естественного камня;
5. Соблюдать требования охраны труда, пожарной и экологической безопасности при ведении работ;
6. Применять средства индивидуальной защиты при производстве работ.
Знания:
2-3 разряд
1. Назначение инструмента, приспособлений и оснастки, требования к их безопасному использованию;
2. Способы и технология подготовки поверхностей для монтажа строительных изделий из естественного камня;
3. Требования, предъявляемые к поверхности здания, сооружения при установке строительных изделий из естественного камня;
4. Требования к качеству приготовления строительных смесей и растворов для производства работ;
5. Нормы расходных материалов при производстве работ по монтажу строительных изделий из естественного камня;
6. Технология изготовления закладных (фасонных) деталей из естественного камня;
7. Требования охраны труда, пожарной и экологической безопасности при ведении работ;
8. Правила применения средств индивидуальной защиты при производстве работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение вспомогательных работ при монтаже строительных изделий из естественного камня
Умения:
2-3 разряд

Табиғи таспен қаптаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Табиғи тастан жасалған құрылыс конструкцияларын монтаждау және жөндеу бойынша кемінде бір жыл жұмыс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7122-0-008 Тақтайшы - әрлеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Күрделі құрылыс объектілерінің беттерін әрлеу кезінде табиғи тастан жасалған құрылыс конструкцияларын монтаждау және жөндеу жөніндегі жұмыстарды орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын монтаждау кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын монтаждау кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын монтаждау үшін өндіріс орнын дайындау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкес жұмыс орнының жағдайын сақтау;
2. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын орнату үшін құралдарды, жабдықтарды және құрылғыларды пайдалану;
3. Ғимарат немесе құрылыс бетінің табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын орнатуға дайындық дәрежесін анықтау;
4. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын монтаждау үшін ерітінділер мен қоспаларды дайындау кезінде құрамдас бөліктердің дозасын анықтау;
5. Жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау;
6. Жұмысты орындау кезінде жеке қорғаныс құралдарын пайдалану.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Құралдардың, құрылғылардың және жабдықтардың мақсаты, оларды қауіпсіз пайдалану талаптары;
2. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын орнату үшін беттерді дайындау әдістері мен технологиясы;
3. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын орнату кезінде ғимараттың немесе құрылыстың бетіне қойылатын талаптар;
4. Құрылыс қоспалары мен ерітінділерді жұмысқа дайындау сапасына қойылатын талаптар;
5. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын монтаждау кезіндегі шығын материалдарының нормалары;
6. Табиғи тастан ендірілген (пішінді) бөлшектерді дайындау технологиясы;
7. Жұмыс кезінде еңбекті қорғау, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптары;
8. Жұмыс кезінде жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын монтаждау кезінде қосалқы жұмыстарды орындау.
Машықтар:
2-3 разряд

1. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности;
2. Применять грузоподъемные механизмы и такелажный инвентарь для доставки строительных материалов к месту производства работ;
3. Выполнять погрузочно-разгрузочные операции по доставке строительных материалов к месту производства работ;
4. Складировать используемые материалы в соответствии с установленными требованиями;
5. Соблюдать технологию нанесения насечек на строительных изделиях из естественного камня;
6. Применять средства индивидуальной защиты при производстве работ;
7. Выполнять требования охраны труда, пожарной и экологической безопасности при ведении работ.
Знания:
2-3 разряд
1. Правила пользования грузоподъемными механизмами при производстве работ с изделиями из естественного камня;
2. Назначение и правила применения такелажного инвентаря для осуществления погрузочно-разгрузочных работ при доставке строительных материалов к месту производства работ;
3. Правила складирования используемых материалов на рабочем месте;
4. Технология нанесения насечки на строительных изделиях из естественного камня;
5. Профессиональная терминология при осуществлении погрузочно-разгрузочных работ по доставке строительных изделий из естественного камня к месту производства работ;
6. Требования охраны труда, пожарной и экологической безопасности при ведении работ;
7. Правила применения средств индивидуальной защиты при производстве работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Облицовщик естественным камнем
4
Облицовщик естественным камнем
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
10. Карточка профессии "Облицовщик естественным камнем":
Код группы:
7112-0
Код наименования занятия:
7112-0-004
Наименование профессии:
Облицовщик естественным камнем
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).

1. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкес жұмыс орнының жағдайын сақтау;
2. Құрылыс материалдарын жұмыс алаңына жеткізу үшін көтеру механизмдері мен такелаждық жабдықтарды пайдалану;
3. Құрылыс материалдарын жұмыс орнына жеткізу үшін тиеу-түсіру жұмыстарын орындау;
4. Пайдаланылған материалдарды белгіленген талаптарға сәйкес сақтау;
5. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарына ойықтарды қолдану технологиясын сақтау;
6. Жұмысты орындау кезінде жеке қорғаныс құралдарын қолдану;
7. Жұмыстарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Табиғи тастан жасалған бұйымдармен жұмыс істеу кезінде көтеру механизмдерін пайдалану ережесі;
2. Құрылыс материалдарын жұмыс орнына жеткізу кезінде тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу үшін такелаждық жабдықты пайдалану мақсаты мен ережесі;
3. Пайдаланылған материалдарды жұмыс орнында сақтау ережелері;
4. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарына ойықтар салу технологиясы;
5. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын жұмыс орнына жеткізу бойынша тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу кезіндегі кәсіби терминология;
6. Жұмыс кезінде еңбекті қорғау, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптары;
7. Жұмыс кезінде жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Табиғи таспен қаптаушы
4
Табиғи таспен қаптаушы
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)
10. Кәсіптің карточкасы "Табиғи таспен қаптаушы":
Топтың коды:
7112-0
Қызмет атауының коды:
7112-0-004
Кәсіптің атауы:
Табиғи таспен қаптаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).

Облицовщик естественным камнем, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее одного года работы по монтажу и ремонту строительных конструкций из естественного камня
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7122-0-007 Облицовщик-мраморщик
7122-0-008 Облицовщик-плиточник
Основная цель деятельности:
Основная цель деятельности Выполнение работ по монтажу и ремонту строительных конструкций из естественного камня при отделке поверхностей объектов капитального строительства
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ при монтаже и ремонте строительных конструкций из естественного камня на горизонтальной поверхности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ при монтаже и ремонте строительных конструкций из естественного камня на горизонтальной поверхности
Навык 1:
Подготовка места монтажа строительных изделий из естественного камня для установки на горизонтальной поверхности
Умения:
4-5 разряд
1. Выполнять разметку горизонтальной поверхности для установки строительных изделий из естественного камня;
2. Рационально распределять строительные материалы на рабочем месте;
3. Обеспечивать конфигурацию фасонных элементов строительных конструкций из естественного камня;
4. Применять инструмент, оснастку, приспособления и грузоподъемные механизмы при производстве работ по монтажу строительных изделий из естественного камня на горизонтальной поверхности;
5. Выполнять обработку материала из естественного камня при изготовлении фасонных элементов строительной конструкции;
6. Выполнять плинтовку фасонных элементов строительной конструкции из естественного камня вручную.
Знания:
4-5 разряд
1. Технология разметки горизонтальных поверхностей зданий, сооружений для установки строительных изделий из естественного камня;
2. Технология производства работ по обработке естественного камня;
3. Основные виды строительных изделий из естественного камня и требования, предъявляемые к их качеству;
4. Виды, назначение и правила применения ручного инструмента и средств малой механизации для обработки естественного камня;
5. Способы контроля качества выполнения подготовительных работ для установки строительных изделий из естественного камня на горизонтальной поверхности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Монтаж строительных изделий из естественного камня на горизонтальной поверхности
Умения:
4-5 разряд

Табиғи таспен қаптаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Табиғи тастан жасалған құрылыс конструкцияларын монтаждау және жөндеу бойынша кемінде бір жыл жұмыс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7122-0-007 Мәрмәрші - әрлеуші
7122-0-008 Тақтайшы - әрлеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қызметтің негізгі мақсаты күрделі құрылыс нысандарының беттерін әрлеу кезінде табиғи тастан жасалған құрылыс конструкцияларына монтаждау және жөндеу жұмыстарын жүргізу болып табылады.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Көлденең беткейде табиғи тастан жасалған құрылыс конструкцияларын монтаждау және жөндеу кезіндегі жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Көлденең беткейде табиғи тастан жасалған құрылыс конструкцияларын монтаждау және жөндеу кезіндегі жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Көлденең бетке орнату үшін табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын орнату алаңын дайындау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Табиғи тастан жасалған құрылыс өнімдерін орнату үшін көлденең беттерді белгілеу;
2. Жұмыс орнында құрылыс материалдарын ұтымды бөлу;
3. Табиғи тастан жасалған құрылыс конструкцияларының пішінді элементтерінің конфигурациясын қамтамасыз ету;
4. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын көлденең бетке орнату бойынша жұмыстарды орындау кезінде құралдарды, жабдықтарды, құрылғыларды және көтеру механизмдерін пайдалану;
5. Ғимарат конструкциясының пішінді элементтерін дайындауда табиғи тас материалды өңдеуді орындау;
6. Табиғи тастан жасалған құрылыс конструкциясының пішінді элементтерін плинтингті қолмен орындау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын орнатуға арналған ғимараттар мен құрылыстардың көлденең беттерін таңбалау технологиясы;
2. Табиғи тасты өңдеу технологиясы;
3. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарының негізгі түрлері және олардың сапасына қойылатын талаптар;
4. Табиғи тасты өңдеуге арналған қол құралдары мен шағын көлемді механикаландыру түрлері, мақсаты және қолдану ережесі;
5. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын көлденең бетке орнатуға дайындық жұмыстарының сапасын бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын көлденең бетке орнату.
Машықтар:
4-5 разряд

1. Производить монтаж строительных изделий из естественного камня на горизонтальной поверхности по геодезическим отметкам с учетом допусков;
2. Устраивать из строительных смесей основание для монтажа строительных изделий из естественного камня на горизонтальной поверхности;
3. Производить установку строительных изделий из естественного камня на горизонтальную поверхность с использованием грузоподъемных механизмов;
4. Устанавливать доборы и фасонные элементы строительной конструкции из естественного камня вручную;
5. Заполнять швы строительной конструкции из естественного камня строительным раствором;
6. Производить оценку качества выполненных работ по монтажу строительных изделий из естественного камня на горизонтальной поверхности.
Знания:
4-5 разряд
1. Правила рационального размещения используемых расходных материалов и строительных изделий из естественного камня на рабочем месте;
2. Технология производства работ по монтажу строительных изделий из естественного камня на горизонтальной поверхности;
3. Правила производства работ по монтажу строительных изделий из естественного камня на горизонтальной поверхности в условиях низких температур (наружные работы);
4. Допуски при установке строительных изделий из естественного камня на горизонтальной поверхности;
5. Свойства используемых для монтажа строительных изделий из естественного камня строительных смесей и растворов;
6. Правила устройства оснований из строительных смесей и растворов для монтажа строительных изделий из естественного камня;
7. Правила установки доборов и фасонных элементов строительной конструкции из естественного камня;
8. Правила пользования такелажным инвентарем при монтаже строительных изделий из естественного камня на горизонтальной поверхности;
9. Правила эксплуатации инструмента, оснастки, приспособлений и грузоподъемных механизмов при производстве работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Ремонт горизонтальной поверхности из естественного камня
Умения:
4-5 разряд
1. Применять инструмент, оснастку, приспособления и такелажный инвентарь для производства ремонтных работ на горизонтальной строительной конструкции из естественного камня;
2. Демонтировать дефектные элементы горизонтальной строительной конструкции из естественного камня;
3. Производить подгонку строительных изделий из естественного камня в местах демонтажа дефектных элементов строительной конструкции;
4. Производить установку подогнанных строительных изделий из естественного камня на ремонтируемые участки с использованием средств механизации;

1. Төзімділіктерді ескере отырып, табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын геодезиялық белгілер бойынша көлденең бетке орнату;
2. Көлденең бетке табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын орнату үшін құрылыс қоспаларынан негіз жасау;
3. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын көтеру механизмдерін пайдаланып көлденең бетке орнату;
4. Табиғи тастан жасалған құрылыс конструкциясының ұзартқыштары мен пішінді элементтерін қолмен орнату;
5. Табиғи тастан жасалған құрылыс конструкциясының тігістерін ерітіндімен толтыру;
6. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын көлденең бетке орнату бойынша орындалған жұмыстардың сапасын бағалау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Табиғи тастан жасалған пайдаланылған шығын материалдары мен құрылыс бұйымдарын жұмыс орнында ұтымды орналастыру ережелері;
2. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын көлденең бетке орнату технологиясы;
3. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын төмен температура жағдайында көлденең бетке орнату ережелері (сыртқы жұмыстар);
4. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын көлденең бетке орнату кезіндегі төзімділіктер;
5. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын орнату үшін қолданылатын құрылыс қоспалары мен ерітінділерінің қасиеттері;
6. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын орнату үшін құрылыс қоспалары мен ерітінділерінен негіздерді салу ережелері;
7. Табиғи тастан жасалған құрылыс конструкциясының ұзартқыштары мен пішінді элементтерін орнату ережелері;
8. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын көлденең бетке орнату кезінде такелаждық жабдықты пайдалану ережесі;
9. Жұмыс кезінде құрал-саймандарды, жабдықтарды, құрылғыларды және көтеру механизмдерін пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Табиғи тастан жасалған көлденең беттерді жөндеу.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Табиғи тастан жасалған көлденең құрылыс конструкциясында жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін құралдарды, жабдықтарды, құрылғыларды және такелаждық жабдықты пайдалану;
2. Табиғи тастан жасалған көлденең құрылыс конструкциясының ақаулы элементтерін бөлшектеу;
3. Ғимарат құрылымының ақаулы элементтерін бөлшектеу орындарында табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарына түзетулер енгізу;
4. Жөнделу алаңдарына механикаландыру құралдарының көмегімен табиғи тастан жасалған жабдықталған құрылыс бұйымдарын орнату;

5. Производить оценку качества выполненных работ по ремонту горизонтальных строительных конструкций из естественного камня.
Знания:
4-5 разряд
1. Технология производства работ по ремонту горизонтальной строительной конструкции из естественного камня;
2. Правила демонтажа дефектных элементов горизонтальной строительной конструкции из естественного камня;
3. Технология обработки строительных изделий из естественного камня при производстве ремонтных работ;
4. Состав используемых на рабочем месте строительных растворов и смесей;
5. Правила установки строительных изделий из естественного камня на ремонтируемом участке взамен демонтированных;
6. Правила эксплуатации инструмента, оснастки, приспособлений и средств механизации при производстве ремонтных работ;
7. Требования, предъявляемые к качеству выполнения работ по ремонту горизонтальных строительных конструкций из естественного камня.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Облицовщик естественным камнем
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
11. Карточка профессии "Облицовщик естественным камнем":
Код группы:
7112-0
Код наименования занятия:
7112-0-004
Наименование профессии:
Облицовщик естественным камнем
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Облицовщик естественным камнем, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее одного года работы по монтажу и ремонту строительных конструкций из естественного камня
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:

5. Табиғи тастан жасалған көлденең құрылыс конструкцияларын жөндеу бойынша орындалған жұмыстардың сапасын бағалау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Табиғи тастан жасалған көлденең құрылыс конструкцияларын жөндеу технологиясы;
2. Табиғи тастан жасалған көлденең құрылыс конструкцияларының ақаулы элементтерін бөлшектеу ережелері;
3. Жөндеу жұмыстары кезінде табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын өңдеу технологиясы;
4. Жұмыс орнында қолданылатын құрылыс ерітінділері мен қоспаларының құрамы;
5. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын жөндеуден өткен учаскеде бөлшектелгендердің орнына орнату ережелері;
6. Жөндеу жұмыстары кезінде құрал-саймандарды, жабдықтарды, құрылғыларды және механикаландыруды пайдалану ережелері;
7. Табиғи тастан жасалған көлденең құрылыс конструкцияларын жөндеу жұмыстарының сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Табиғи таспен қаптаушы
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
11. Кәсіптің карточкасы "Табиғи таспен қаптаушы":
Топтың коды:
7112-0
Қызмет атауының коды:
7112-0-004
Кәсіптің атауы:
Табиғи таспен қаптаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Табиғи таспен қаптаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Табиғи тастан жасалған құрылыс конструкцияларын монтаждау және жөндеу бойынша кемінде бір жыл жұмыс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7122-0-007 Облицовщик-мраморщик
7122-0-008 Облицовщик-плиточник
Основная цель деятельности:
Основная цель деятельности Выполнение работ по монтажу и ремонту строительных конструкций из естественного камня при отделке поверхностей объектов капитального строительства
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ при монтаже и ремонте строительных конструкций из естественного камня на вертикальной и (или) наклонной поверхности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ при монтаже и ремонте строительных конструкций из естественного камня на вертикальной и (или) наклонной поверхности
Навык 1:
Подготовка места монтажа строительных изделий из естественного камня для установки на вертикальной и (или) наклонной поверхности
Умения:
6 разряд
1. Выполнять разметку мест установки строительных изделий из естественного камня на вертикальной и (или) наклонной поверхности;
2. Выполнять разметку мест сверления отверстий под крепежные элементы для монтажа строительных изделий из естественного камня на вертикальной и (или) наклонной поверхности;
3. Рационально распределять расходные материалы и строительные изделия из естественного камня на рабочем месте;
4. Соблюдать требования рабочей документации при производстве подготовительных работ для монтажа строительных изделий из естественного камня на вертикальной и (или) наклонной поверхности;
5. Применять инструмент, оснастку, приспособления и грузоподъемные механизмы при выполнении работ по монтажу строительных изделий из естественного камня на вертикальной и (или) наклонной поверхности;
6. Выполнять плинтовку строительной конструкции из естественного камня на вертикальной и (или) наклонной поверхности вручную.
Знания:
6 разряд
1. Правила разметки вертикальных и (или) наклонных поверхностей для установки строительных изделий из естественного камня;
2. Технология производства работ по обработке строительных изделий из естественного камня;
3. Основные виды строительных изделий из естественного камня и требования, предъявляемые к их качеству;
4. Виды, назначение и правила применения ручного инструмента и средств малой механизации для обработки строительных изделий из естественного камня;
5. Способы контроля качества выполнения подготовительных работ для монтажа строительных изделий из естественного камня на вертикальной и (или) наклонной поверхности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Монтаж строительных изделий из естественного камня на вертикальной и (или) наклонной поверхности
Умения:
6 разряд

7122-0-007 Мәрмәрші - әрлеуші
7122-0-008 Тақтайшы - әрлеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қызметтің негізгі мақсаты күрделі құрылыс нысандарының беттерін әрлеу кезінде табиғи тастан жасалған құрылыс конструкцияларына монтаждау және жөндеу жұмыстарын жүргізу болып табылады.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Табиғи тастан жасалған құрылыс конструкцияларын тік және (немесе) көлбеу бетке орнату және жөндеу кезіндегі жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Табиғи тастан жасалған құрылыс конструкцияларын тік және (немесе) көлбеу бетке орнату және жөндеу кезіндегі жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Тік және (немесе) көлбеу бетке орнату үшін табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын орнату алаңын дайындау.
Машықтар:
6 разряд
1. Тік және (немесе) көлбеу бетке табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын орнату орындарын белгілеу;
2. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын тік және (немесе) көлбеу бетке орнатуға арналған бекіткіштерге арналған тесіктерді бұрғылау орындарын белгілеу;
3. Табиғи тастан жасалған шығын материалдары мен құрылыс бұйымдарын жұмыс орнында ұтымды бөлу;
4. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын тік және (немесе) көлбеу бетке орнатуға дайындық жұмыстарын жүргізу кезінде жұмыс құжаттамасының талаптарын сақтау;
5. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын тік және (немесе) көлбеу бетке орнату бойынша жұмыстарды орындау кезінде құралдарды, жабдықтарды, құрылғыларды және көтеру механизмдерін пайдалану;
6. Табиғи тастан жасалған құрылыс конструкциясын тік және (немесе) көлбеу беткейде қолмен плинттеуді орындау.
Білімдер:
6 разряд
1. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын орнату үшін тік және (немесе) көлбеу беттерді таңбалау ережелері;
2. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын өңдеу технологиясы;
3. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарының негізгі түрлері және олардың сапасына қойылатын талаптар;
4. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын өңдеуге арналған қол құралдары мен шағын көлемді механикаландыру түрлері, мақсаты және қолдану ережесі;
5. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын тік және (немесе) көлбеу бетке орнатуға дайындық жұмыстарының сапасын бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын тік және (немесе) көлбеу бетке орнату.
Машықтар:
6 разряд

1. Применять инструмент, оснастку, приспособления и такелажный инвентарь для производства работ по монтажу строительных изделий из естественного камня на вертикальной и (или) наклонной поверхности;
2. Наносить строительные растворы на вертикальную и (или) наклонную поверхность для установки строительных изделий из естественного камня;
3. Производить установку строительных изделий из естественного камня на вертикальную и (или) наклонную поверхность с использованием грузоподъемных механизмов;
4. Использовать крепежные элементы и прокладки-фиксаторы для монтажа строительных изделий из естественного камня на вертикальной и (или) наклонной поверхности;
5. Производить монтаж строительных изделий из естественного камня на вертикальной и (или) наклонной поверхности по геодезическим отметкам с учетом допусков.
Знания:
6 разряд
1. Технология производства работ по монтажу строительных изделий из естественного камня на вертикальную и (или) наклонную поверхность;
2. Правила производства работ по монтажу строительных изделий из естественного камня на вертикальной и (или) наклонной поверхности в условиях низких температур (наружные работы);
3. Допуски на установку строительных изделий из естественного камня на вертикальной и (или) наклонной поверхности;
4. Правила нанесения растворов на вертикальную и/или наклонную поверхность для монтажа строительных изделий из естественного камня;
5. Составы используемых на рабочем месте строительных растворов и смесей;
6. Правила установки крепежных элементов строительной конструкции и прокладок-фиксаторов;
7. Правила пользования такелажным инвентарем, инструментом, оснасткой, приспособлениями и грузоподъемными механизмами при производстве работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Ремонт вертикальной и (или) наклонной поверхности из естественного камня
Умения:
6 разряд
1. Применять инструмент, оснастку, приспособления и такелажный инвентарь для производства работ по ремонту вертикальной и (или) наклонной строительной конструкции из естественного камня;
2. Демонтировать дефектные элементы вертикальной и (или) наклонной строительной конструкции из естественного камня;
3. Производить подгонку строительных изделий из естественного камня в местах демонтажа дефектных элементов строительной конструкции;
4. Производить установку подогнанных строительных изделий из естественного камня на ремонтируемые участки с использованием средств механизации.
Знания:
6 разряд
1. Технология производства работ по ремонту вертикальной и (или) наклонной строительной конструкции из естественного камня;

1. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын тік және (немесе) көлбеу бетке орнату үшін құралдарды, жабдықтарды, құрылғыларды және такелаждық жабдықты пайдалану;
2. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын орнату үшін ерітінділерді тік және (немесе) көлбеу бетке жағу;
3. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын көтеру механизмдерін пайдалана отырып, тік және (немесе) көлбеу бетке орнату;
4. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын тік және (немесе) көлбеу бетке орнату үшін бекіткіштер мен бекіткіш тығыздағыштарды қолдану;
5. Төзімділіктерді ескере отырып, геодезиялық белгілер бойынша табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын тік және (немесе) көлбеу бетке орнату.
Білімдер:
6 разряд
1. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын тік және (немесе) көлбеу бетке орнату технологиясы;
2. Төмен температура жағдайында табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын тік және (немесе) көлбеу бетке орнату ережелері (сыртқы жұмыстар);
3. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын тік және (немесе) көлбеу бетке орнатуға арналған рұқсат етулер;
4. Табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын орнату үшін тік және/немесе көлбеу беткейге ерітінділерді қолдану ережелері;
5. Жұмыс орнында қолданылатын құрылыс ерітінділері мен қоспаларының құрамдары;
6. Ғимарат конструкциясының бекіту элементтерін және бекіту тығыздағыштарын орнату ережелері;
7. Жұмыс кезінде такелаждық жабдықты, құрал-саймандарды, жабдықтарды, құрылғыларды және көтеру механизмдерін пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Табиғи тастан жасалған тік және (немесе) көлбеу беттерді жөндеу.
Машықтар:
6 разряд
1. Табиғи тастан жасалған тік және (немесе) көлбеу құрылыс конструкцияларында жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін құралдарды, жабдықтарды, құрылғыларды және такелаждық жабдықты пайдалану;
2. Табиғи тастан жасалған тік және (немесе) көлбеу құрылыс конструкциясының ақаулы элементтерін бөлшектеу;
3. Ғимарат құрылымының ақаулы элементтерін бөлшектеу орындарында табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарына түзетулер енгізу;
4. Механикаландыру құралдарының көмегімен жөнделетін аумақтарға табиғи тастан жасалған монтаждалған құрылыс бұйымдарын орнату.
Білімдер:
6 разряд
1. Табиғи тастан жасалған тік және (немесе) көлбеу құрылыс конструкцияларын жөндеу технологиясы;

2. Правила демонтажа дефектных элементов вертикальной и (или) наклонной строительной конструкции из естественного камня;
3. Технология обработки строительных изделий из естественного камня при производстве ремонтных работ;
4. Состав используемых на рабочем месте строительных растворов;
5. Правила установки строительных изделий из естественного камня на ремонтируемом участке вертикальной и (или) наклонной строительной конструкции взамен демонтированных;
6. Правила эксплуатации инструмента, оснастки, приспособлений и средств механизации при производстве ремонтных работ на вертикальной и (или) наклонной строительной конструкции из естественного камня;
7. Требования, предъявляемые к качеству выполнения работ по ремонту вертикальной и (или) наклонной строительной конструкции из естественного камня.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
12. Карточка профессии "Камнетес в строительных, монтажных и ремонтно-строительных работах":
Код группы:
7113-2
Код наименования занятия:
7113-2-003
Наименование профессии:
Камнетес в строительных, монтажных и ремонтно-строительных работах
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Каменщик, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы от двух лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7113-2-001 Камнетес
7113-2-002 Камнетес в производстве цемента, асбестоцемента и обработке камня
Основная цель деятельности:
Выполнение резки и фрезерования при подготовке деталей из натурального камня, используемых в отделочных работах зданий и сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

2. Табиғи тастан жасалған тік және (немесе) көлбеу құрылыс конструкциясының ақаулы элементтерін бөлшектеу ережелері;
3. Жөндеу жұмыстары кезінде табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын өңдеу технологиясы;
4. Жұмыс орнында қолданылатын құрылыс шешімдерінің құрамы;
5. Тік және (немесе) көлбеу құрылыс конструкциясының жөнделген алаңында табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдарын бөлшектелгендерді ауыстыру үшін орнату ережелері;
6. Табиғи тастан жасалған тік және (немесе) көлбеу құрылыс конструкциясында жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде құралдарды, жабдықтарды, құрылғыларды және механикаландыруды пайдалану ережелері;
7. Табиғи тастан жасалған тік және (немесе) көлбеу құрылыс конструкцияларын жөндеу жұмыстарының сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
12. Кәсіптің карточкасы "Құрылыс, монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстарындағы тас қашаушы":
Топтың коды:
7113-2
Қызмет атауының коды:
7113-2-003
Кәсіптің атауы:
Құрылыс, монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстарындағы тас қашаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Тас қалаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Екі жылдан бастап жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7113-2-001 Тас бұйымдармен жұмыс істеуші
7113-2-002 Цемент, асбестцемент және тастарды өңдеу өндірісіндегі тас қашаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстарды әрлеу жұмыстарында қолданылатын табиғи тастан жасалған бөлшектерді дайындау кезінде кесу және фрезерлеуді орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Организация рабочего места по резке и фрезерованию камня
2. Приемка и использование материалов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация рабочего места по резке и фрезерованию камня
Навык 1:
Обучение камнерезов и резчиков и определение задач
Умения:
2-3 разряд
1. Читать рабочие чертежи, разметку и распиловку по чертежу;
2. Распиливать каменные материалы по заданному размеру;
3. Поперечно- и продольно распиливать каменные материалы.
Знания:
2-3 разряд
1. Представление об измерении и маркировке каменных материалов;
2. Использование камнеобрабатывающих станков и соблюдении технической безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Соблюдение требований охраны труда и безопасности оборудования для камнерезов и резчиков
Умения:
2-3 разряд
1. Использовать и безопасно эксплуатировать оборудование для резки и фрезерования камня;
2. Классифицировать каменные материалы по видам;
3. Выбирать каменные материалы в зависимости от типа.
Знания:
2-3 разряд
1. Порядок организации безопасного рабочего места при промывке камня;
2. Типы и особенности каменных материалов;
3. Требования к качеству каменных материалов.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Приемка и использование материалов
Навык 1:
Проверка качества поставляемого сырья для резки и облицовки камня
Умения:
2-3 разряд
1. Определять тип камня и выбирать необходимые материалы;
2. Использовать типы камней.
Знания:
2-3 разряд
1. Виды и свойства камней;
2. Классификация по видам камней.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Приемка камней, подходящих для резки и фрезерования камня
Умения:
2-3 разряд
1. Выбирать декоративные камни;
2. Определять свойства отделочных и настенных камней.
Знания:
2-3 разряд
1. Процесс получения камней, пригодных для облицовки;
2. Процедуры контроля качества камня.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Камнетес в строительных, монтажных и ремонтно-строительных работах
4
Камнетес в строительных, монтажных и ремонтно-строительных работах
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)

1. Тас кесу және фрезерлеу бойынша жұмыс орнын ұйымдастыру
2. Материалдарды қабылдау және пайдалану
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тас кесу және фрезерлеу бойынша жұмыс орнын ұйымдастыру.
Дағды 1:
Тас кесуші мен оюшыны үйрету және тапсырмаларды анықтау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Жұмыс сызбаларын оқу, таңбалау және сызба бойынша аралау;
2. Тас материалдарын берілген өлшемге дейін аралау;
3. Тас материалдарды көлденең және бойлық аралау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Тас материалдарын өлшеу және таңбалаумен таныстыру;
2. Тас өңдейтін станоктарды қолдану және техникалық қауіпсіздікті сақтау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Тас кескіштер мен оюшылардың еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Тас кесетін және фрезерлі жабдықты пайдалану және қауіпсіз басқару;
2. Тас материалдарын түрлеріне қарай жіктеу;
3. Түріне қарай тас материалдарын таңдау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Тас жуу кезінде қауіпсіз жұмыс орнын ұйымдастыру тәртібі;
2. Тас материалдарының түрлері мен ерекшеліктері;
3. Тас материалдарының сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Материалдарды қабылдау және пайдалану.
Дағды 1:
Тас кесу және қаптау үшін жеткізілетін шикізаттың сапасын тексеру.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Тастың түрін анықтау және қажетті материалдарды таңдау;
2. Тас түрлерін қолдану.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Тастардың түрлері мен қасиеттері;
2. Тастардың түрлері бойынша жіктелуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Тас кесуге және фрезерге жарамды тастарды қабылдау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Сәндік тастарды таңдау;
2. Өңдеу және қабырғалық тастардың қасиеттерін анықтау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Қаптауға жарамды тастарды алу процесі;
2. Тас сапасын бақылау процедуралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Құрылыс, монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстарындағы тас қашаушы
4
Құрылыс, монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстарындағы тас қашаушы
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)

13. Карточка профессии "Камнетес в строительных, монтажных и ремонтно-строительных работах":
Код группы:
7113-2
Код наименования занятия:
7113-2-003
Наименование профессии:
Камнетес в строительных, монтажных и ремонтно-строительных работах
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Каменщик, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы от двух лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7113-2-001 Камнетес
7113-2-002 Камнетес в производстве цемента, асбестоцемента и обработке камня
Основная цель деятельности:
Выполнение резки и фрезерования при подготовке деталей из натурального камня, используемых в отделочных работах зданий и сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выбор и эффективное использование инструментов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выбор и эффективное использование инструментов
Навык 1:
Выбор инструментов, используемых при резке и ориентации камня.
Умения:
4-5 разряд
1. Выбирать оборудование на основе технико-экономических показателей;
2. Пользоваться инструментами, используемыми при резке камня.
Знания:
4-5 разряд
1. Виды оборудования, используемого при резьбе по камню;
2. Методы определения технико-экономических показателей эффективности оборудования, применяемого при укладке камня.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Эффективное использование выбранного оборудования на рабочем месте по резке и фрезеровке камня
Умения:
4-5 разряд
1. Эффективно использовать инструменты, применяемые при резке камня;
2. Определять технико-экономические показатели эффективности оборудования, используемого при выравнивании камня.
Знания:
4-5 разряд
1. Виды оборудования, используемого при резьбе по камню;
2. Представление о методах определения технико-экономических показателей эффективности оборудования, применяемого при укладке камня.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:

13. Кәсіптің карточкасы "Құрылыс, монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстарындағы тас қашаушы":
Топтың коды:
7113-2
Қызмет атауының коды:
7113-2-003
Кәсіптің атауы:
Құрылыс, монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстарындағы тас қашаушы.
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Тас қалаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Екі жылдан бастап жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7113-2-002 Цемент, асбестцемент және тастарды өңдеу өндірісіндегі тас қашаушы
7113-2-001 Тас бұйымдармен жұмыс істеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстарды әрлеу жұмыстарында қолданылатын табиғи тастан жасалған бөлшектерді дайындау кезінде кесу және фрезерлеуді орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құралдарды таңдау және тиімді пайдалану
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құралдарды таңдау және тиімді пайдалану.
Дағды 1:
Тас кесу және бағдарлау кезінде қолданылатын құралдарды таңдау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Техникалық-экономикалық көрсеткіштер бойынша жабдықты таңдау;
2. Тас кесуде қолданылатын құралдарды қолдану.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Тас оюында қолданылатын құрал-жабдықтардың түрлері;
2. Тас төсеу кезінде қолданылатын жабдықтардың техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Таңдалған жабдықты тас кесу және фрезерлік жұмыс орнында тиімді пайдалану.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Тас кесу кезінде қолданылатын құралдарды тиімді пайдалану;
2. Тас тегістеуде қолданылатын жабдықтардың техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Тас оюында қолданылатын құрал-жабдықтардың түрлері;
2. Тас төсеу кезінде қолданылатын жабдықтардың техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтау әдістері туралы түсінік.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

14. Карточка профессии "Камнетес в строительных, монтажных и ремонтно-строительных работах":
Код группы:
7113-2
Код наименования занятия:
7113-2-003
Наименование профессии:
Камнетес в строительных, монтажных и ремонтно-строительных работах
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Каменщик, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы от двух лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7113-2-001 Камнетес
7113-2-002 Камнетес в производстве цемента, асбестоцемента и обработке камня
Основная цель деятельности:
Выполнение резки и фрезерования при подготовке деталей из натурального камня, используемых в отделочных работах зданий и сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по резке и укладке камня
2. Контроль качества ограненных камней
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по резке и укладке камня
Навык 1:
Выбор камней
Умения:
6 разряд
1. Различать виды отделочных и настенных камней;
2. Отличать обычные камни от узорчатых камней.
Знания:
6 разряд
1. Виды отделочных и декоративных камней;
2. Свойства декоративных камней.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Измерительные работы по резке и укладке камней
Умения:
6 разряд
1. Методы и свойства камней;
2. Методы обработки камня.
Знания:
6 разряд
1. Представление о видах обмерных работ по выравниванию камня;
2. Способы резки камня.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Сортировка и подготовка камней
Умения:
6 разряд
1. Сортировать камни;
2. Подготавливать камни к выравниванию.
Знания:
6 разряд
1. Представление о сортировке камней;
2. Различий между обычными камнями и сортированными камнями.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Проведение работ по выравниванию камня
Умения:
6 разряд
1. Соблюдать техническую безопасность при резке камня;
2. Знать эффективные методы и свойств резки камня.
Знания:
6 разряд
1. Состав и свойства камней;

14. Кәсіптің карточкасы "Құрылыс, монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстарындағы тас қашаушы":
Топтың коды:
7113-2
Қызмет атауының коды:
7113-2-003
Кәсіптің атауы:
Құрылыс, монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстарындағы тас қашаушы.
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Тас қалаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Екі жылдан бастап жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7113-2-001 Тас бұйымдармен жұмыс істеуші
7113-2-002 Цемент, асбестцемент және тастарды өңдеу өндірісіндегі тас қашаушы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстарды әрлеу жұмыстарында қолданылатын табиғи тастан жасалған бөлшектерді дайындау кезінде кесу және фрезерлеуді орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тас кесу және төсеу жұмыстарын жүргізу
2. Кесілген тастардың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тас кесу және төсеу жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Тастарды таңдау
Машықтар:
6 разряд
1. Әрлеу және қабырға тастарының түрлерін ажырату;
2. Жай тастарды өрнекті тастардан ажырату
Білімдер:
6 разряд
1. Әрлеу және сәндік тастардың түрлері;
2. Сәндік тастардың қасиеттері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Тастарды кесу және төсеу бойынша жұмыстарды өлшеу.
Машықтар:
6 разряд
1. Тастардың әдістері мен қасиеттері;
2. Тас өңдеу әдістері .
Білімдер:
6 разряд
1. Тастарды тегістеу бойынша өлшеу жұмыстарының түрлері туралы түсінік;
2. Тас кесу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Тастарды сұрыптау және дайындау.
Машықтар:
6 разряд
1. Тастарды сұрыптау;
2. Тегістеуге тастарды дайындау.
Білімдер:
6 разряд
1. Тастарды сұрыптау идеясы;
2. Қарапайым тастар мен сортты тастардың айырмашылығы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Тастарды тегістеу жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
6 разряд
1. Тас кесу кезінде техникалық қауіпсіздікті сақтау;
2. Тас кесудің тиімді әдістері мен қасиеттерін білу.
Білімдер:
6 разряд
1. Тастардың құрамы мен қасиеттері;

2. Техника обработки камня.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества ограненных камней
Навык 1:
Контроль качества ограненных и тесаных камней
Умения:
6 разряд
1. Знать методы и свойства испытания качества камня;
2. Применять эффективные методы резки камня.
Знания:
6 разряд
1. Представление о применяемых контрольно-измерительных приборах;
2. Представление о применяемом оборудовании при резке камня.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
15. Карточка профессии "Отделочник, цемент":
Код группы:
7114-4
Код наименования занятия:
7114-4-002
Наименование профессии:
Отделочник, цемент
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Цементатор, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7114-4-001 Заготовитель смеси для цементации
7114-4-003 Цементатор
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по возведению железобетонных каркасов и сооружений, изготавлениют форм для формования бетона, усилению бетонных поверхностей, цементировании стенных проемов или обсадных труб скважин, отделке и ремонту зацементированных поверхностей.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение подготовительных работ перед отделкой поверхностей цементом
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение подготовительных работ перед отделкой поверхностей цементом
Навык 1:
Выполнение подготовительных работ перед отделкой
Умения:
2-3 разряд

2. Тас өңдеу техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Кесілген тастардың сапасын бақылау.
Дағды 1:
Кесілген және жонылған тастардың сапасын бақылау.
Машықтар:
6 разряд
1. Тас сапасын тексеру әдістері мен қасиеттерін білу;
2. Тас кесудің тиімді әдістерін қолдану.
Білімдер:
6 разряд
1. Қолданылатын аспаптар туралы түсінік;
2. Тас кесу кезінде қолданылатын құрал-жабдықтар туралы түсінік.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
15. Кәсіптің карточкасы "Цемент әрлеуші":
Топтың коды:
7114-4
Қызмет атауының коды:
7114-4-002
Кәсіптің атауы:
Цемент әрлеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Цементтеуші, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7114-4-001 Цементтеуге арналған қоспа дайындаушы
7114-4-003 Цементатор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Темірбетон қаңқалар мен конструкцияларды салу бойынша жұмыстарды жүргізу, бетонды қалыптау үшін қалыптарды жасау, бетон беттерін нығайту, қабырға саңылауларын немесе ұңғыманың қоршау құбырларын цементтеу, цементтелген беттерді өңдеу және жөндеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Беттерді цементпен өңдеу алдында дайындық жұмыстарын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Беттерді цементпен өңдеу алдында дайындық жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Өңдеу алдында дайындық жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
2-3 разряд

1. Выполнять отделку вручную и с применением средств малой механизации железобетонных изделий (плит, панелей, блоков, концов и внутренней поверхности труб), прошедших тепловую обработку;
2. Осуществлять мойку панелей наружных стен на специальных моечных машинах с очисткой облицовки от клея и бумаги.
Знания:
2-3 разряд
1. Устройство применяемых станков и средств малой механизации;
2. Требования к качеству изделий.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение вспомогательных работ перед отделкой
Умения:
2-3 разряд
1. Мойка панелей наружных стен кистями, щетками с очисткой облицовки от клея и бумаги;
2. Удаление пятен и ржавчины;
3. Промывка форм и прокладочных полотен вручную или в специальных моечных установках.
Знания:
2-3 разряд
1. Назначение обрабатываемых изделий и основные требования к их внешнему виду;
2. Рецептуру, способы приготовления шпатлевки, растворов, составов для удаления пятен и ржавчины.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Отделочник, цемент
4
Отделочник, цемент
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
16. Карточка профессии "Отделочник, цемент":
Код группы:
7114-4
Код наименования занятия:
7114-4-002
Наименование профессии:
Отделочник, цемент
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Цементатор, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:

1. Термиялық өңдеуден өткен темірбетон бұйымдарын (тақталарды, панельдерді, блоктарды, ұштарды және құбырлардың ішкі беттерін) қолмен және шағын механикаландырылған құралдарды пайдалана отырып өңдеуді жүзеге асыру;
2. Сыртқы қабырғалардың панельдерін қаптамадан желім мен қағазды алып тастап, арнайы кір жуғыш машиналармен тазалау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Қолданылатын машиналар мен шағын механикаландыру жабдықтарын жобалау;
2. Өнім сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өңдеу алдында көмекші жұмыстарды орындау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Сыртқы қабырғалардың панельдерін щеткалармен және щеткалармен жуу, қаптамадан желім мен қағазды алу;
2. Дақтар мен тотты кетіру;
3. Қалыптарды және төсемдерді қолмен немесе арнайы жуу қондырғыларында жуу.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Өңдеу өнімдерінің мақсаты және олардың сыртқы түріне қойылатын негізгі талаптар;
2. Шпаклевканы дайындаудың рецепті, әдістері, ерітінділер, дақтарды және тотты кетіруге арналған композициялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Цемент әрлеуші
4
Цемент әрлеуші
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
16. Кәсіптің карточкасы "Цемент әрлеуші":
Топтың коды:
7114-4
Қызмет атауының коды:
7114-4-002
Кәсіптің атауы:
Цемент әрлеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Цементтеуші, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7114-4-001 Заготовитель смеси для цементации
7114-4-003 Цементатор
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по возведению железобетонных каркасов и сооружений, изготавлениют форм для формования бетона, усилению бетонных поверхностей, цементировании стенных проемов или обсадных труб скважин, отделке и ремонту зацементированных поверхностей.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по отделке поверхностей цементом
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по отделке поверхностей цементом
Навык 1:
Выполнение работ средней сложности
Умения:
4-5 разряд
1. Выполнять отделку откосов и сливов в проемах стеновых панелей;
2. Выполнять доводку, шпатлевку и затирку поверхности изделий согласно требованиям технической документации;
3. Выполнять отделку поверхности плит, панелей, ригелей, колонн под окраску и оклейку обоями;
4. Осуществлять шлифование прямолинейных поверхностей изделий (подоконных досок, ступеней, облицовочных досок и др.) на шлифовальных станках или с применением средств малой механизации.
Знания:
4-5 разряд
1. Способы приготовления отделочных материалов, их свойства и предъявляемые к ним требования;
2. Способы шлифования изделий.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение вспомогательных работ по отделке
Умения:
4-5 разряд
1. Подъем, установка, кантовка, перемещение и укладка изделий;
2. Расшивка и заделка трещин, раковин и околов с приготовлением растворов и шпатлевки№
Знания:
4-5 разряд
1. Правила строповки, подъема, кантования, транспортировки и установки обрабатываемых изделий;
2. Способы отделки изделий.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Отделочник, цемент
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
17. Карточка профессии "Отделочник, цемент":
Код группы:
7114-4
Код наименования занятия:
7114-4-002
Наименование профессии:
Отделочник, цемент
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).

7114-4-001 Цементтеуге арналған қоспа дайындаушы
7114-4-003 Цементатор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Темірбетон қаңқалар мен конструкцияларды салу бойынша жұмыстарды жүргізу, бетонды қалыптау үшін қалыптарды дайындау, бетон беттерін нығайту, қабырға саңылауларын немесе ұңғыма қоршау құбырларын цементтеу, цементтелген беттерді өңдеу және жөндеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Беттерді цементпен әрлеу жұмыстарын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Беттерді цементпен әрлеу жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Күрделілігі орташа жұмыстарды орындау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Қабырғалық панель саңылауларындағы беткейлер мен дренаждарды аяқтау;
2. Техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкес бұйымдардың бетін әрлеу, шпаклевкалау және тегістеу;
3. Плиталардың, панельдердің, ригельдердің, колонналардың сырлау және тұсқағаздарды жабу үшін бетін өңдеу;
4. Бұйымдардың түзу беттерін (терезе беткейлері, баспалдақтар, қаптау тақталары және т.б.) тегістеу станоктарында немесе шағын механикаландыруды қолдана отырып, тегістеу.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Өңдеу материалдарын дайындау әдістері, олардың қасиеттері мен оларға қойылатын талаптар;
2. Өнімдерді ұнтақтау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Көмекші әрлеу жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Өнімдерді көтеру, орнату, еңкейту, жылжыту және қабаттау;
2. Жарықтарды, қуыстарды және шеттерді ерітінділер мен замазкаларды дайындаумен біріктіру және тығыздау.
Білімдер:
4-5 разряд
1 өңделген бұйымдарды итеру, көтеру, еңкейту, тасымалдау және орнату ережелері;
2. Бұйымдарды өңдеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
4-5 разряд
1. Өңделген бұйымдарды итеру, көтеру, еңкейту, тасымалдау және орнату ережелері;
2. Бұйымдарды өңдеу әдістері.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Цемент әрлеуші
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
17. Кәсіптің карточкасы "Цемент әрлеуші":
Топтың коды:
7114-4
Қызмет атауының коды:
7114-4-002
Кәсіптің атауы:
Цемент әрлеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).

Цементатор, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7114-4-001 Заготовитель смеси для цементации
7114-4-003 Цементатор
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по возведению железобетонных каркасов и сооружений, изготовление форм для формования бетона, усилению бетонных поверхностей, цементировании стенных проемов или обсадных труб скважин, отделке и ремонту зацементированных поверхностей.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Отделка поверхностей различными способами
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Отделка поверхностей различными способами
Навык 1:
Выполнение работ по отделке труб и фасадных элементов
Умения:
6 разряд
1. Отделка наружной поверхности труб и других железобетонных изделий способом торкретирования с одновременным уплотнением под давлением посредством цемент-пушки или других торкретирующих установок;
2. Отделка фасадных элементов зданий методом "декор" с облицовкой готовых изделий декоративным фактурным слоем дробленого камня или стекла;
3. Вскрытие фактуры крупного заполнителя в архитектурных бетонах на моечных или других специальных машинах.
Знания:
6 разряд
1. Устройство и принцип действия применяемых установок, машин и средств малой механизации;
2. Чертежи и технические условия на обрабатываемые изделия;
3. Состав смесей, используемых для торкретирования изделий.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение шлифования
Умения:
6 разряд
1. Шлифование криволинейных поверхностей изделий на шлифовальных станках или с помощью ручного шлифовального электропневмоинструмента;
2. Замена дефектной облицовочной плитки в готовых изделиях: панелях наружных стен, цокольных панелях, лестничных площадках, поддонах сантехкабин и др.
Знания:
6 разряд
1. Требования, предъявляемые к применяемым отделочным составам;
2. Типы и марки применяемых абразивных материалов;
3. Номенклатура обрабатываемых изделий.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)

Цементтеуші, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7114-4-001 Цементтеуге арналған қоспа дайындаушы
7114-4-003 Цементатор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Темірбетонды қаңқалар мен конструкцияларды салу бойынша жұмыстарды жүргізу, бетонды қалыптау үшін қалыптарды жасау, бетон беттерін нығайту, қабырға саңылауларын немесе ұңғыма қоршау құбырларын цементтеу, цементтелген беттерді өңдеу және жөндеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әртүрлі тәсілдермен бетті әрлеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әртүрлі тәсілдермен бетті әрлеу.
Дағды 1:
Құбырлар мен қасбет элементтеріне әрлеу жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
6 разряд
1. Құбырлардың және басқа да темірбетон бұйымдарының сыртқы бетін цементтік пистолетті немесе басқа бетонды қондырғыларды пайдалана отырып, қысыммен бір мезгілде нығыздау арқылы сорғыш бетон әдісімен өңдеу;
2. Ғимараттардың қасбет элементтерін қиыршық тас немесе шыныдан жасалған сәндік құрылымды қабатпен дайын бұйымдарды қаптау арқылы "декор" әдісімен әрлеу;
3. Архитектуралық бетондағы ірі толтырғыштың құрылымын жуу немесе басқа арнайы машиналар арқылы ашу.
Білімдер:
6 разряд
1. Қолданылатын қондырғылардың, машиналар мен шағын механикаландырудың құрылымы мен жұмыс принципі;
2. Өңделген өнімдердің сызбалары мен техникалық шарттары;
3. Гунит бұйымдарына қолданылатын қоспалардың құрамы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Тегістеуді орындау.
Машықтар:
6 разряд
1. Бұйымдардың қисық беттерін тегістеу станоктарында немесе қолмен ұсталатын тегістейтін электр пневматикалық құралдарды қолдану арқылы тегістеу;
2. Дайын өнімдегі ақаулы қаптау плиткаларын ауыстыру: сыртқы қабырға панельдері, ірге тақталары, отырғызу алаңдары, санитарлық кабиналық науалар және тағы басқасы.
Білімдер:
6 разряд
1. Қолданылатын әрлеу композицияларына қойылатын талаптар;
2. Қолданылатын абразивті материалдардың түрлері мен маркалары;
3. Өңделген өнімдердің ассортименті.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)

18. Карточка профессии "Плиточник":
Код группы:
7122-0
Код наименования занятия:
7122-0-011
Наименование профессии:
Плиточник
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Облицовщик-плиточник, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы по выполнению ремонта внутренних и наружных поверхностей зданий, облицованных плиткой, или замены отдельных плиток не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7122-0-008 Облицовщик-плиточник
Основная цель деятельности:
Покрытие наружных и внутренних поверхностей зданий различными видами плиток защитного и декоративного назначения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ремонт внутренних и наружных поверхностей зданий, облицованных плиткой, или замена отдельных плиток
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ремонт внутренних и наружных поверхностей зданий, облицованных плиткой, или замена отдельных плиток
Навык 1:
Замена отдельных плиток на внутренних и наружных поверхностях зданий
Умения:
2-3 разряд
1. Производить осмотр облицованных поверхностей для выявления участков, подлежащих ремонту, и/или отдельных плиток, подлежащих замене;
2. Удалять пришедшие в негодность и отслоившиеся плитки без повреждения соседних участков;
3. Производить очистку и выравнивание участков без повреждения соседних участков, не подлежащих ремонту;
4. Производить подготовку основания под удаленной плиткой без повреждения облицовки с использованием средств малой механизации;
5. Готовить клеящий раствор для производства плиточных работ на основе сухих смесей различного состава с использованием средств малой механизации;
6. Работать со средствами малой механизации и инструментом (приспособлениями), предназначенными для выполнения плиточных работ;
7. Производить укладку новой плитки с подгонкой к местам примыкания к участкам, не подлежащим ремонту;
8. Производить работы в соответствии с технологической картой;
9. Производить затирку и восстановление нарушенных швов.
Знания:
2-3 разряд

18. Кәсіптің карточкасы "Плиташы":
Топтың коды:
7122-0
Қызмет атауының коды:
7122-0-011
Кәсіптің атауы:
Плиташы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Тақтайшы-қаптаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Плиткамен қапталған ғимараттардың ішкі және сыртқы беттерін жөндеу немесе жеке плиткаларды ауыстыру бойынша жұмыс өтілі кемінде бір жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7122-0-008 Тақтайшы - әрлеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Плиткамен қапталған ғимараттардың ішкі және сыртқы беттерін жөндеу немесе жеке плиткаларды ауыстыру бойынша кемінде бір жыл тәжірибесі болуы керек.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Плиткамен қапталған ғимараттардың ішкі және сыртқы беттерін жөндеу немесе жеке плиткаларды ауыстыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Плиткамен қапталған ғимараттардың ішкі және сыртқы беттерін жөндеу немесе жеке плиткаларды ауыстыру.
Дағды 1:
Ғимараттардың ішкі және сыртқы беттеріндегі жеке плиткаларды ауыстыру.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Жөндеуді қажет ететін аумақтарды және/немесе ауыстыруды қажет ететін жеке плиткаларды анықтау үшін плиткамен қапталған беттерді тексеру;
2. Көрші жерлерге зақым келтірместен тозған және қабығынан шыққан тақтайшаларды алып тастау;
3. Жөндеуге келмейтін көрші аумақтарға зақым келтірместен аумақтарды тазарту және тегістеу;
4. Шағын механикаландыру құралдарын пайдалана отырып, қаптамаға зақым келтірмей, жойылған плиткалардың астына негіз дайындау;
5. Шағын көлемді механикаландыруды қолдана отырып, әртүрлі құрамдағы құрғақ қоспалар негізінде плитка төсеу жұмыстарын өндіруге арналған желім ерітіндісін дайындау;
6. Шағын көлемді механикаландыру жабдықтарымен және плитка төсеу жұмыстарын орындауға арналған құралдармен (құрылғылармен) жұмыс;
7. Жөндеуге болмайтын жерлерге іргелес аумақтарға түзетулермен жаңа плиткаларды төсеу;
8. Жұмысты технологиялық картаға сәйкес жүргізу;
9. Үзілген тігістерді тегістеу және қалпына келтіру.
Білімдер:
2-3 разряд

1. Виды основных материалов, применяемых при облицовке наружных и внутренних поверхностей;
2. Технология производства работ по ремонту и замене облицовочной плитки в соответствии с технологической картой;
3. Состав и правила приготовления клеящих растворов для производства плиточных работ на основе сухих смесей с использованием средств малой механизации;
4. Состав средств малой механизации, инструментов и приспособлений, предназначенных для производства плиточных работ, порядок их использования, правила их хранения и ухода за ними;
5. Требования к состоянию и внешнему виду поверхностей, облицованных плиткой, для определения участков, подлежащих ремонту;
6. Требования охраны труда, правил пожарной безопасности, электробезопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Ремонт участков внутренних и наружных поверхностей зданий, облицованных плиткой
Умения:
2-3 разряд
1. Производить осмотр облицованных поверхностей для выявления участков, подлежащих ремонту, и/или плиток, подлежащих замене;
2. Удалять пришедшие в негодность и отслоившиеся плитки без повреждения соседних участков, не подлежащих ремонту;
3. Производить очистку и выравнивание основания высвобождаемых под ремонт участков без повреждения плитки на соседних участках, не подлежащих ремонту;
4. Производить подготовку основания под удаленной плиткой с использованием средств малой механизации;
5. Готовить клеящий раствор для производства плиточных работ на основе сухих смесей различного состава с использованием средств малой механизации;
6. Производить укладку плитки с подгонкой к местам примыкания к участкам, не подлежащим ремонту;
7. Производить работы в соответствии с технологической картой на соответствующие виды работ;
8. Работать со средствами малой механизации и инструментом (приспособлениями), предназначенными для выполнения плиточных работ;
9. Производить затирку и восстановление нарушенных швов.
Знания:
2-3 разряд
1. Виды основных материалов, применяемых при облицовке наружных и внутренних поверхностей;
2. Технология производства работ по ремонту и замене облицовочной плитки в соответствии с технологической картой;
3. Состав и правила приготовления клеящих растворов для производства облицовочных работ на основе сухих смесей с использованием средств малой механизации;
4. Состав средств малой механизации, инструментов и приспособлений, предназначенных для производства плиточных работ, порядок их использования, правила их хранения и ухода за ними;
5. Требования к состоянию и внешнему виду поверхностей, облицованных плиткой, для определения участков, подлежащих ремонту;

1. Сыртқы және ішкі беттерді қаптау үшін қолданылатын негізгі материалдардың түрлері;
2. Технологиялық картаға сәйкес қаптау тақтайшаларын жөндеу және ауыстыру технологиясы;
3. Шағын механикаландыруды қолдана отырып, құрғақ қоспалар негізінде плиткалық жұмыстарды өндіруге арналған желім ерітінділерін дайындаудың құрамы мен ережесі;
4. Плиткалық жұмыстарды өндіруге арналған шағын көлемді механикаландыру жабдықтарының, құралдар мен құрылғылардың құрамы, оларды пайдалану тәртібі, оларды сақтау және күту ережелері;
5. Жөндеуге жататын аумақтарды анықтау үшін плиткамен қапталған беттердің күйіне және сыртқы түріне қойылатын талаптар;
6. Еңбекті қорғау талаптары, өрт қауіпсіздігі ережелері, электр қауіпсіздігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Плиткамен қапталған ғимараттардың ішкі және сыртқы беттерінің учаскелерін жөндеу.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Жөндеуді қажет ететін және/немесе ауыстыруды қажет ететін тақтайшаларды анықтау үшін плиткамен қапталған беттерді тексеру;
2. Жөндеуге келмейтін көршілес аумақтарға зақым келтірместен нашарлаған және қабығы бар тақтайшаларды алып тастау;
3. Жөндеуге жатпайтын іргелес аумақтардағы плиткаларды зақымдамай жөндеуге шығарылған алаңдардың негізін тазалап, тегістеу;
4. Шағын көлемді механикаландыруды қолдана отырып, алынған тақтайшалардың астындағы негізді дайындау;
5. Шағын көлемді механикаландыруды қолдана отырып, әртүрлі құрамдағы құрғақ қоспалар негізінде плитка төсеу жұмыстарын өндіруге арналған желім ерітіндісін дайындау;
6. Жөндеуге болмайтын жерлерге іргелес аумақтарға түзетулермен плитка төсеу;
7. Тиісті жұмыс түрлері бойынша технологиялық картаға сәйкес жұмыстарды жүргізу;
8. Плитка төсеу жұмыстарын орындауға арналған шағын көлемді механикаландыру құралдарымен және құралдармен (құрылғылармен) жұмыс істеу;
9. Зақымдалған тігістерді тегістеу және қалпына келтіру.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Сыртқы және ішкі беттерді қаптау үшін қолданылатын негізгі материалдардың түрлері;
2. Технологиялық картаға сәйкес қаптау тақтайшаларын жөндеу және ауыстыру технологиясы;
3. Шағын механикаландыруды қолдана отырып, құрғақ қоспалар негізінде қаптау жұмыстарын өндіру үшін желім ерітінділерін дайындаудың құрамы мен ережесі;
4. Плиткалық жұмыстарды өндіруге арналған шағын көлемді механикаландыру жабдықтарының, құралдар мен құрылғылардың құрамы, оларды пайдалану тәртібі, оларды сақтау және күту ережелері;
5. Жөндеуге жататын аумақтарды анықтау үшін плиткамен қапталған беттердің күйіне және сыртқы түріне қойылатын талаптар;

1. Виды основных материалов, применяемых при облицовке внутренних поверхностей зданий;
2. Состав набора инструментов, приспособлений, средств малой механизации и вспомогательных материалов, необходимых при производстве плиточных работ, правила и порядок их использования;
3. Требования охраны труда, правил пожарной безопасности, электробезопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Плиточные работы внутри зданий
Умения:
4-5 разряд
1. Готовить клеящие растворы для производства плиточных работ на основе сухих смесей различных составов и рецептур с использованием средств малой механизации;
2. Сглаживать и выравнивать неровности поверхности, подлежащей облицовке плиткой;
3. Производить резку под нужный размер и сверление плитки;
4. Наносить клеящий раствор и устанавливать плитку на вертикальные и горизонтальные поверхности;
5. Производить работы в соответствии с технологической картой;
6. Работать со средствами малой механизации, инструментом и приспособлениями, предназначенными для выполнения плиточных работ;
7. Заполнять швы между плитками, производить уплотнение и сглаживание швов и затирку облицованной поверхности.
Знания:
4-5 разряд
1. Виды основных материалов, применяемых при облицовке внутренних поверхностей зданий;
2. Технология производства плиточных работ в соответствии с технологической картой;
3. Правила приготовления клеящих растворов для производства плиточных работ на основе сухих смесей с использованием средств малой механизации;
4. Состав нормокомплекта средств малой механизации, инструментов, приспособлений и инвентаря для производства плиточных работ, правила их использования;
5. Нормативная трудоемкость выполнения отдельных операций при производстве плиточных работ в соответствии с технологической картой;
6. Нормы расхода материалов при производстве плиточных работ в соответствии с технологической картой;
7. Требования охраны труда, правил пожарной безопасности, электробезопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Плиточник
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)

1. Ғимараттардың ішкі беттерін қаптау үшін қолданылатын негізгі материалдардың түрлері;
2. Плиткалық жұмыстарды өндіруге қажетті құралдар, құрылғылар, шағын механикаландыру және қосалқы материалдар кешенінің құрамы, оларды пайдалану ережелері мен тәртібі;
3. Еңбекті қорғау талаптары, өрт қауіпсіздігі ережелері, электр қауіпсіздігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ғимараттардың ішіне плитка төсеу жұмыстары.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Шағын көлемді механикаландыруды қолдана отырып, әртүрлі композициялар мен рецепттердің құрғақ қоспалары негізінде плиткалық жұмыстарды өндіруге арналған желім ерітінділерін дайындау;
2. Плитка төселетін тегіс емес беттерді тегістеңіз және тегістеу;
3. Қажетті өлшемді кесіңіз және плиткаларды бұрғылау;
4. Жабысқақ ерітіндіні жағу және плиткаларды тік және көлденең беттерге орнату;
5. Жұмысты технологиялық картаға сәйкес жүргізу;
6. Плитка төсеу жұмыстарын орындауға арналған шағын механикаландыру құралдарымен, аспаптармен және құрылғылармен жұмыс;
7. Плиткалар арасындағы тігістерді толтыру, тігістерді нығыздап, тегістеу және плиткамен қапталған бетті тегістеу.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Ғимараттардың ішкі беттерін қаптау үшін қолданылатын негізгі материалдардың түрлері ;
2. Технологиялық картаға сәйкес плиткалық жұмыстарды өндіру технологиясы;
3. Шағын көлемді механикаландыруды қолдана отырып, құрғақ қоспалар негізінде плиткалық жұмыстарды өндіруге арналған желім ерітінділерін дайындау ережелері;
4. Плиткалық жұмыстарды өндіруге арналған шағын көлемді механикаландыру жабдығының, аспаптардың, құрылғылардың және жабдықтардың типтік жиынтығының құрамы, оларды пайдалану ережелері;
5. Технологиялық картаға сәйкес плиткалық жұмыстарды өндіру кезінде жеке операцияларды орындаудың нормативті еңбек сыйымдылығы;
6. Технологиялық картаға сәйкес плиткалық жұмыстарды өндіру кезіндегі материалдар шығынының нормалары;
7. Еңбекті қорғау талаптары, өрт қауіпсіздігі ережелері, электр қауіпсіздігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Плиташы
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)

20. Карточка профессии "Плиточник":
Код группы:
7122-0
Код наименования занятия:
7122-0-011
Наименование профессии:
Плиточник
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Облицовщик-плиточник, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы по выполнению ремонта внутренних и наружных поверхностей зданий, облицованных плиткой, или замены отдельных плиток не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7122-0-008 Облицовщик-плиточник
Основная цель деятельности:
Покрытие наружных и внутренних поверхностей зданий различными видами плиток защитного и декоративного назначения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Облицовка наружных поверхностей зданий керамической плиткой
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Облицовка наружных поверхностей зданий керамической плиткой
Навык 1:
Подготовительные и заключительные работы
Умения:
6 разряд
1. Производить очистку и подготовку основания, подлежащего облицовке;
2. Производить сортировку плиток и обработку их кромок;
3. Производить разметку и провешивание поверхности, подлежащей облицовке, устанавливать плитки-маяки и ориентиры для выкладки плитки по горизонтали и вертикали.
Знания:
6 разряд
1. Виды основных материалов, применяемых при облицовке наружных частей зданий и сооружений;
2. Состав набора инструментов, вспомогательных материалов и оборудования, необходимых при производстве плиточных работ, правила их использования;
3. Требования охраны труда, правил пожарной безопасности, электробезопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Облицовка наружных частей зданий плиткой
Умения:
6 разряд
1. Готовить клеящие растворы для производства наружных плиточных работ на основе сухих смесей с использованием средств малой механизации, устойчивых к температурным и влажностным сезонным колебаниям;
2. Сглаживать и выравнивать неровности поверхностей наружных частей зданий, подлежащих облицовке плиткой;

20. Кәсіптің карточкасы "Плиташы":
Топтың коды:
7122-0
Қызмет атауының коды:
7122-0-011
Кәсіптің атауы:
Плиташы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).
Тақтайшы-қаптаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Плиткамен қапталған ғимараттардың ішкі және сыртқы беттерін жөндеу немесе жеке плиткаларды ауыстыру бойынша жұмыс өтілі кемінде бір жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7122-0-008 Тақтайшы - әрлеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттардың сыртқы және ішкі беттерін қорғаныс және сәндік мақсатта әртүрлі плиткалармен жабу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғимараттардың сыртқы беттерін керамикалық плиткамен қаптау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ғимараттардың сыртқы беттерін керамикалық плиткамен қаптау.
Дағды 1:
Дайындық және қорытынды жұмыс.
Машықтар:
6 разряд
1. Жабылатын негізді тазалау және дайындау;
2. Плиткаларды сұрыптау және олардың шеттерін өңдеу;
3. Жабылатын бетті белгілеңіз және іліңіз, маяк плиткаларын орнату және плиткаларды көлденең және тігінен төсеуге арналған нұсқаулықтарды орнату.
Білімдер:
6 разряд
1. Ғимараттар мен құрылыстардың сыртқы бөліктерін қаптау үшін қолданылатын негізгі материалдардың түрлері;
2. Плитка төсеу жұмыстарын өндіруге қажетті құралдардың, көмекші материалдардың және жабдықтардың жиынтығының құрамы, оларды пайдалану ережелері;
3. Еңбекті қорғау талаптары, өрт қауіпсіздігі ережелері, электр қауіпсіздігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ғимараттардың сыртын плиткамен қаптау.
Машықтар:
6 разряд
1. Температура мен ылғалдылықтың маусымдық ауытқуларына төзімді шағын көлемді механикаландыру құралдарын пайдалана отырып, құрғақ қоспалар негізінде сыртқы плиткаларды төсеу жұмыстарын өндіруге арналған желім ерітінділерін дайындау;
2. Плитка төселетін ғимараттардың сыртқы бөліктерінің тегіс емес беттерін тегіс және тегістеу;

3. Работать со средствами малой механизации, инструментом и приспособлениями, предназначенными для выполнения наружных облицовочных работ;
4. Производить резку под нужный размер и сверление плитки;
5. Наносить клеящий раствор для наружных работ и устанавливать плитку на поверхности наружных частей зданий, подлежащих облицовке, в соответствии с технологической картой;
6. Осуществлять проверку поверхностей наружных частей зданий, облицованных плиткой, по горизонтали и по вертикали;
7. Заполнять швы между плитками специальными составами и производить уплотнение и сглаживание швов, их затирку.
Знания:
6 разряд
1. Виды основных материалов, применяемых при облицовке наружных частей зданий;
2. Технология производства наружных плиточных работ в соответствии с технологической картой;
3. Правила приготовления клеящих растворов для производства наружных плиточных работ на основе сухих смесей с использованием средств малой механизации, устойчивых к температурным и влажностным сезонным колебаниям;
4. Нормативная трудоемкость выполнения отдельных операций при производстве наружных облицовочных работ в соответствии с технологической картой;
5. Нормы расхода материалов при производстве наружных плиточных работ в соответствии с технологической картой;
6. Состав технологического нормокомплекта средств малой механизации, инструментов, приспособлений и инвентаря для производства облицовочных работ, правила их использования;
7. Требования охраны труда, правил пожарной безопасности, электробезопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
21. Карточка профессии "Рабочий по монтажу сухих плит":
Код группы:
7122-0
Код наименования занятия:
7122-0-016
Наименование профессии:
Рабочий по монтажу сухих плит
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).

3. Сыртқы қаптау жұмыстарын орындауға арналған шағын көлемді механикаландыру, құралдар мен құрылғылармен жұмыс;
4. Қажетті өлшемге дейін кесу және плиткаларды бұрғылау;
5. Сыртқы жұмыстарға арналған желім ерітіндісін жағу және технологиялық картаға сәйкес қапталатын ғимараттардың сыртқы бөліктерінің бетіне плиткаларды орнату;
6. Ғимараттардың сыртқы бөліктерінің тақтайшалармен қапталған беттерін көлденең және тігінен тексеру;
7. Плиткалар арасындағы тігістерді арнайы қосылыстармен толтыру және тігістерді нығыздап, тегістеу және оларды тегістеу.
Білімдер:
6 разряд
1. Ғимараттардың сыртқы бөліктерін қаптау үшін қолданылатын негізгі материалдардың түрлері;
2. Технологиялық картаға сәйкес сыртқы плиткалық жұмыстарды өндіру технологиясы;
3. Температура мен ылғалдылықтың маусымдық ауытқуларына төзімді шағын көлемді механикаландыру құралдарын пайдалана отырып, құрғақ қоспалар негізінде сыртқы плиткаларды төсеу жұмыстарын өндіру үшін желім ерітінділерін дайындау ережесі;
4. Технологиялық картаға сәйкес сыртқы қаптау жұмыстарын өндіру кезінде жекелеген операцияларды орындаудың нормативті еңбек сыйымдылығы;
5. Технологиялық картаға сәйкес сыртқы плиткаларды төсеу жұмыстарын өндіру кезіндегі материалдар шығынының нормалары;
6. Қаптау жұмыстарын өндіруге арналған шағын көлемді механикаландыру құралдарының, аспаптарының, құрылғылары мен жабдықтарының технологиялық стандарт жиынтығының құрамы, оларды пайдалану ережелері;
7. Еңбекті қорғау талаптары, өрт қауіпсіздігі ережелері, электр қауіпсіздігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
21. Кәсіптің карточкасы "Құрғақ тақтайларды монтаждау жөніндегі жұмысшы":
Топтың коды:
7122-0
Қызмет атауының коды:
7122-0-016
Кәсіптің атауы:
Құрғақ тақтайларды монтаждау жөніндегі жұмысшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 тіркелді).

Облицовщик-плиточник, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее одного года работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7122-0-015 Рабочий по монтажу внутренних и наружных плит
Основная цель деятельности:
Устройство ограждающих конструкций, ремонт, реконструкция и отделка внутренних и наружных поверхностей зданий и сооружений с применением комплектных систем сухого строительства
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Отделка поверхностей зданий и сооружений с использованием строительных листовых и плитных материалов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Отделка поверхностей зданий и сооружений с использованием строительных листовых и плитных материалов
Навык 1:
Устройство конструкций из гипсовых пазогребневых плит
Умения:
4-5 разряд
1. Транспортировать и складировать гипсовые пазогребневые плиты;
2. Осуществлять разметку и раскрой гипсовых пазогребневых плит;
3. Осуществлять разметку поверхностей помещения для определения мест установки перегородок и облицовок из гипсовых пазогребневых плит;
4. Применять электрифицированное и ручное оборудование и инструменты для подготовки и монтажа гипсовых пазогребневых плит;
5. Пользоваться установленной технической документацией;
6. Приготавливать растворы из сухих строительных смесей для монтажа гипсовых пазогребневых плит;
7. Монтировать конструкции из гипсовых пазогребневых плит (одинарные и двойные перегородки, облицовки) в соответствии с технической документацией: чертежами, эскизами, схемами;
8. Соединять конструкции из гипсовых пазогребневых плит со стенами, полом, потолком;
9. Устраивать проемы в конструкциях из гипсовых пазогребневых плит;
10. Укреплять внешние и внутренние углы конструкций из гипсовых пазогребневых плит;
11. Применять СИЗ при монтаже гипсовых пазогребневых плит.
Знания:
4-5 разряд
1. Правила транспортировки и складирования гипсовых пазогребневых плит, приспособлений и инструментов в пределах рабочей зоны;
2. Назначение и правила применения используемых инструментов, приспособлений и инвентаря, необходимых для монтажа гипсовых пазогребневых плит;
3. Правила раскроя гипсовых пазогребневых плит;
4. Правила чтения рабочих чертежей;
5. Технология приготовления растворов из сухих строительных смесей для монтажа гипсовых пазогребневых плит;

Тақтайшы-қаптаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде бір жыл жұмыс өткілі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7122-0-015 Ішкі және сыртқы тақтайларды монтаждау жөніндегі жұмысшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Толық құрғақ құрылыс жүйелерін пайдалана отырып, қоршау конструкцияларын салу, ғимараттар мен құрылыстардың ішкі және сыртқы беттерін жөндеу, реконструкциялау және әрлеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғимараттар мен құрылыстардың беттерін құрылыс қаңылтыры мен плита материалдарын пайдалана отырып өңдеу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ғимараттар мен құрылыстардың беттерін құрылыс қаңылтыры мен плита материалдарын пайдалана отырып өңдеу.
Дағды 1:
Гипстік тіл-плиталардан жасалған құрылымдардың құрылысы.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Гипс тақталарын тасымалдау және сақтау;
2. Гипс тілім-плиталарын белгілеу және кесу;
3. Гипстік тіл-плиталардан жасалған қалқалар мен қаптамаларды орнату орындарын анықтау үшін бөлменің беттерін белгілеу;
4. Гипс тілім-плиталарын дайындау және орнату үшін электрлендірілген және қолмен жабдықты және құралдарды қолдану;
5. Белгіленген техникалық құжаттаманы пайдалану;
6. Құрғақ құрылыс қоспаларынан гипстен жасалған тақталарды орнату үшін ерітінділерді дайындау;
7. Техникалық құжаттамаға сәйкес гипстен жасалған тiлдi-ойық тақталардан жасалған конструкцияларды (бір және қос қалқалар, қаптамалар) орнату: сызбалар, эскиздер, схемалар;
8. Қабырғаларға, еденге және төбеге гипстен жасалған тақтайшалардан жасалған конструкцияларды жалғау;
9. Гипс тілім-плиталарынан жасалған конструкцияларда саңылауларды орналастыру;
10. Гипс тілім-плиталарынан жасалған конструкциялардың сыртқы және ішкі бұрыштарын нығайту;
11. Гипс тақталарын орнату кезінде ЖҚҚ пайдалану.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Жұмыс алаңы шегінде гипстен жасалған тақтайшаларды, бекітпелерді және құралдарды тасымалдау және сақтау ережелері;
2. Гипстік тіл-плиткаларды орнату үшін қажетті құралдарды, құрылғыларды және қолданылатын жабдықтарды пайдалану мақсаты мен ережелері;
3. Гипсті тіл-қабат тақталарын кесу ережесі;
4. Жұмыс сызбаларын оқу ережелері;
5. Құрғақ құрылыс қоспаларынан гипсті тіл-плиткаларды орнату үшін ерітінділерді дайындау технологиясы;

6. Условия монтажа конструкций из гипсовых пазогребневых плит;
7. Порядок монтажа конструкций из гипсовых пазогребневых плит;
8. Правила крепления конструкций из гипсовых пазогребневых плит к стенам, полу, потолку;
9. Назначение и правила применения СИЗ при монтаже гипсовых пазогребневых плит;
10. Требования охраны труда при выполнении отделочных работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Устройство бескаркасных облицовок стен из строительных листовых и плитных материалов
Умения:
4-5 разряд
1. Транспортировать и складировать листовые и плитные изделия;
2. Осуществлять разметку и раскрой листовых и плитных материалов;
3. Применять электрифицированное и ручное оборудование и инструменты для подготовки и монтажа листовых и плитных материалов;
4. Очищать и грунтовать поверхности перед приклеиванием листовых и плитных материалов;
5. Выявлять отклонения поверхностей помещения от плоскости;
6. Пользоваться установленной технической документацией;
7. Вырезать круглые и прямолинейные отверстия для установочных элементов;
8. Приготавливать монтажные растворы из сухих строительных смесей для приклеивания листовых и плитных материалов к поверхностям;
9. Приклеивать листовые и плитные материалы к вертикальным поверхностям помещения и выравнивать их в одной плоскости;
10. Приготавливать шпаклевочные смеси для заделки стыков между строительными листовыми и плитными материалами;
11. Осуществлять заделку стыков между строительными листовыми и плитными материалами;
12. Применять СИЗ при приклеивании листовых и плитных материалов.
Знания:
4-5 разряд
1. Правила транспортировки и складирования строительных листовых и плитных материалов, приспособлений и инструментов в пределах рабочей зоны;
2. Назначение и правила применения используемых инструментов, приспособлений и инвентаря;
3. Правила раскроя листовых и плитных материалов;
4. Способы подготовки поверхностей под устройство бескаркасных облицовок стен из строительных листовых и плитных материалов;
5. Технология провешивания поверхностей;
6. Технология приготовления монтажных и шпаклевочных растворов;
7. Правила чтения рабочих чертежей;
8. Способы бескаркасной облицовки поверхностей помещений;
9. Технология заделки стыков между листовыми плитными материалами;
10. Назначение и правила применения СИЗ при приклеивании листовых и плитных материалов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Монтаж сухих сборных стяжек (оснований пола)
Умения:
4-5 разряд
1. Транспортировать и складировать материалы для монтажа сухих сборных стяжек (оснований пола);
2. Осуществлять разметку и раскрой элементов пола, малоформатных гипсоволокнистых листов или цементно-минеральных плит типа "аквапанель", тепло- и звукоизоляционных материалов;

6. Гипстік тіл-плиталардан жасалған конструкцияларды орнату шарттары;
7. Гипстік тіл-плиталардан жасалған конструкцияларды орнату тәртібі;
8. Қабырғаға, еденге, төбеге гипсті тіл-қабат тақталарынан жасалған конструкцияларды бекіту ережелері;
9. Гипс тілім-плиталарын орнату кезінде ЖҚҚ қолдану мақсаты мен ережесі;
10. Өңдеу жұмыстарын орындау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрылыс қаңылтыры мен плита материалдарынан қаңқасыз қабырғаларды қаптауды орнату.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Қаңылтыр мен плита өнімдерін тасымалдау және сақтау;
2. Қаңылтыр және плита материалдарын белгілеу және кесу;
3. Қаңылтыр және плита материалдарын дайындау және орнату үшін электрлендірілген және қолмен жабдықты және құралдарды пайдалану;
4. Қаңылтыр және плита материалдарын желімдеу алдында беттерді тазалау және тегістеу;
5. Бөлме беттерінің жазықтықтан ауытқуын анықтау;
6. Белгіленген техникалық құжаттаманы пайдалану;
7. Орнату элементтері үшін дөңгелек және түзу тесіктерді кесу;
8. Құрғақ құрылыс қоспаларынан қаңылтыр және плита материалдарын беттерге желімдеу үшін монтаждау ерітінділерін дайындау;
9. Бөлменің тік беттеріне қаңылтыр мен плита материалдарын желімдеу және оларды бір жазықтықта туралау;
10. Құрылыс қаңылтыры мен плита материалдары арасындағы түйіспелерді тығыздау үшін замазка қоспаларын дайындау;
11. Құрылыс қаңылтыры мен плита материалдары арасындағы түйіспелерді тығыздау;
12. Қаңылтыр және плита материалдарын желімдеу кезінде ЖҚҚ пайдалану.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Жұмыс аймағы шегінде құрылыс қаңылтыры мен плита материалдарын, құрылғылар мен құралдарды тасымалдау және сақтау ережелері;
2. Қолданылатын құралдарды, құрылғыларды және жабдықтарды пайдалану мақсаты мен ережелері;
3. Қаңылтыр және плита материалдарын кесу ережелері;
4. Құрылыс қаңылтырынан және плиталық материалдардан жасалған жақтаусыз қабырға қаптамасын орнату үшін беттерді дайындау әдістері;
5. Беттік ілу технологиясы;
6. Монтаждау және замазка ерітінділерін дайындау технологиясы;
7. Жұмыс сызбаларын оқу ережелері;
8. Бөлме беттерін рамасыз қаптау тәсілдері;
9. Қаңылтыр плиталар материалдары арасындағы түйіспелерді тығыздау технологиясы;
10. Қаңылтыр және плита материалдарын желімдеу кезінде ЖҚҚ қолдану мақсаты мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Құрғақ құрастырмалы тұтастырғыштарды орнату (еден асты едендері).
Машықтар:
4-5 разряд
1. Құрғақ құрастырмалы тұтастырғыштарды (еден асты едендерін) орнатуға арналған материалдарды тасымалдау және сақтау;
2. Еден элементтерін, шағын форматты гипс талшықты қаңылтырларды немесе "аквапанель" типті цемент-минералды тақталарды, жылу және дыбыс оқшаулағыш материалдарды белгілеу және кесу;

3. Применять электрифицированное и ручное оборудование и инструменты для подготовки и монтажа сухих сборных стяжек (оснований пола);
4. Устанавливать кромочную ленту и укладывать пароизоляционные материалы;
5. Засыпать, разравнивать и уплотнять сухую засыпку;
6. Укладывать тепло- и звукоизоляционные материалы;
7. Укладывать и скреплять элементы пола, малоформатные гипсоволокнистые листы и цементно-минеральные плиты типа "аквапанель" в проектное положение;
8. Приготавливать шпаклевочные смеси для заделки стыков между элементами сухих сборных стяжек (оснований пола);
9. Осуществлять заделку стыков элементами сухих сборных стяжек;
10. Применять СИЗ при монтаже сухих сборных стяжек (оснований пола)
Знания:
4-5 разряд
1. Правила транспортировки и складирования материалов для монтажа сухих сборных стяжек (оснований пола);
2. Назначение и правила применения используемых инструментов, приспособлений и инвентаря;
3. Условий монтажа сухих сборных стяжек (оснований пола);
4. Свойства материалов и комплектующих, применяемых для устройства сухих сборных полов;
5. Правила раскроя элементов пола, малоформатных гипсоволокнистых листов или цементно-минеральных плит типа "аквапанель", тепло- и звукоизоляционных материалов;
6. Правила устройства сухих сборных стяжек (оснований пола);
7. Технология приготовления шпаклевочных растворов;
8. Правила заделки стыков между элементами сухих сборных стяжек (оснований пола);
9. Назначение и правила применения СИЗ при монтаже сухих сборных стяжек (оснований пола);
10. Требования охраны труда при выполнении отделочных работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Рабочий по монтажу сухих плит
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
22. Карточка профессии "Рабочий по монтажу сухих плит":
Код группы:

3. Құрғақ құрама жабындарды (еден асты қабаттарын) дайындау және орнату үшін электрлендірілген және қолмен жұмыс істейтін жабдықты және құралдарды пайдалану;
4. Жиек таспасын орнату және бу өткізбейтін материалдарды төсеңіз;
5. Құрғақ толтырғышты толтыру, тегістеңіз және нығыздау;
6. Жылу және дыбыс оқшаулағыш материалдарды төсеу;
7. Еден элементтерін, шағын форматты гипс талшықты қаңылтырларды және "аквапанель" типті цемент-минералды тақталарды жобалық қалпында төсеу және бекіту;
8. Құрғақ құрастырмалы стяжкалардың (еден асты едендерінің) элементтері арасындағы түйіспелерді нығыздау үшін шпаклевка қоспаларын дайындау;
9. Құрғақ құрастырмалы стяжкалардың элементтерімен түйіспелерді тығыздау;
10. Құрғақ құрастырмалы жабындарды (еден асты едендері) орнату кезінде ЖҚҚ пайдалану.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Құрғақ құрастырмалы стяжкаларды (еден асты едендерін) орнатуға арналған материалдарды тасымалдау және сақтау ережелері;
2. Қолданылатын құралдарды, құрылғыларды және жабдықтарды пайдалану мақсаты мен ережелері;
3. Құрғақ құрастырмалы стяжкаларды (еден асты едендерін) орнату шарттары;
4. Құрғақ құрама едендерді орнату үшін қолданылатын материалдар мен бөлшектердің қасиеттері;
5. Еден элементтерін, шағын форматты гипс талшықты қаңылтырларды немесе "аквапанель" типті цемент-минералды тақталарды, жылу және дыбыс оқшаулағыш материалдарды кесу ережелері;
6. Құрғақ құрастырмалы стяжкаларды (едендік іргетастарды) орнату ережелері;
7. Шпаклевка ерітінділерін дайындау технологиясы;
8. Құрғақ құрастырмалы стяжкалардың (еден асты едендерінің) элементтері арасындағы түйіспелерді тығыздау ережелері;
9. Құрғақ құрастырмалы стяжкаларды (еден асты едендерін) орнату кезінде ЖҚҚ қолдану мақсаты мен ережесі;
10. Өңдеу жұмыстарын орындау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Құрғақ тақтайларды монтаждау жөніндегі жұмысшы
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
22. Кәсіптің карточкасы "Құрғақ тақтайларды монтаждау жөніндегі жұмысшы":
Топтың коды:

Облицовщик-плиточник, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее одного года работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7122-0-015 Рабочий по монтажу внутренних и наружных плит
Основная цель деятельности:
Устройство ограждающих конструкций, ремонт, реконструкция и отделка внутренних и наружных поверхностей зданий и сооружений с применением комплектных систем сухого строительства
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Устройство каркасно-обшивных конструкций (КОК) сложной геометрической формы
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Устройство каркасно-обшивных конструкций (КОК) сложной геометрической формы
Навык 1:
Изготовление криволинейных и ломаных элементов КОК
Умения:
6 разряд
1. Подготавливать материалы для изготовления шаблонов и криволинейных и ломаных элементов КОК;
2. Пользоваться электрифицированными и ручными инструментами и вспомогательным оборудованием, необходимым для изготовления шаблонов и криволинейных и ломаных элементов КОК;
3. Рассчитывать и определять конфигурацию шаблона криволинейных и ломаных элементов КОК;
4. Изготавливать шаблоны под криволинейные элементы обшивки каркасов;
5. Изгибать листовые и плитные строительные материалы на гипсовой основе сухим, мокрым способом и способом фрезерования;
6. Применять СИЗ при изготовлении шаблонов и криволинейных и ломаных элементов КОК.
Знания:
6 разряд
1. Правила транспортировки и складирования материалов для изготовления шаблонов и криволинейных и ломаных элементов КОК;
2. Назначение и правила применения используемых инструментов, приспособлений и инвентаря;
3. Назначение и способы изготовления шаблонов криволинейных и ломаных форм КОК;
4. Основы конструирования и технология раскроя и изготовления отдельных элементов нетиповых каркасов КОК сложных геометрических форм;
5. Технология изгиба листовых и плитных строительных материалов на гипсовой основе;
6. Технология изготовления ломаных элементов методом фрезерования листовых и плитных строительных материалов на гипсовой основе;
7. Назначение и правила применения СИЗ при изготовлении шаблонов и криволинейных и ломаных элементов КОК;
8. Требования охраны труда при выполнении отделочных работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Монтаж каркасов для КОК сложной геометрической формы
Умения:
6 разряд

Тақтайшы-қаптаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде бір жыл жұмыс өткілі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7122-0-015 Ішкі және сыртқы тақтайларды монтаждау жөніндегі жұмысшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Толық құрғақ құрылыс жүйелерін пайдалана отырып, қоршау конструкцияларын салу, ғимараттар мен құрылыстардың ішкі және сыртқы беттерін жөндеу, реконструкциялау және әрлеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күрделі геометриялық пішінді жақтау-қаптау құрылымдарын (ЖҚҚ) салу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күрделі геометриялық пішінді жақтау-қаптау құрылымдарын (ЖҚҚ) салу.
Дағды 1:
ЖҚҚ қисық және сынық элементтерін өндіру.
Машықтар:
6 разряд
1. ЖҚҚ шаблондары мен қисық және сынған элементтерін дайындау үшін материалдарды дайындау;
2. ЖҚҚ шаблондары мен қисық және сынған элементтерін дайындау үшін қажетті электрлендірілген және қол аспаптарын және қосалқы жабдықтарды пайдалану;
3. ЖҚҚ қисық сызықты және сынық элементтерінің үлгісінің конфигурациясын есептеу және анықтау;
4. Қисық рамалық қаптама элементтеріне шаблондар жасау;
5. Құрғақ, дымқыл және фрезерлік әдістерді қолдана отырып, гипс негізіндегі қаңылтыр және плита құрылыс материалдарын майыстыру;
6. Шаблондарды және ЖҚҚ қисық және сынған элементтерін жасау кезінде ЖҚҚ пайдалану.
Білімдер:
6 разряд
1. ЖҚҚ шаблондары мен қисық және сынық элементтерін дайындауға арналған материалдарды тасымалдау және сақтау ережелері;
2. Қолданылатын құралдарды, құрылғыларды және жабдықтарды пайдалану мақсаты мен ережелері;
3. ЖҚҚ қисық және сынық пішіндердің шаблондарын дайындаудың мақсаты мен әдістері;
4. Күрделі геометриялық пішіндердің стандартты емес ЖҚҚ жақтауларының жеке элементтерін кесу және дайындаудың конструкциясы мен технологиясының негіздері;
5. Гипс негізіндегі қаңылтыр және плита құрылыс материалдарының иілу технологиясы;
6. Гипс негізіндегі қаңылтыр мен тақтайша құрылыс материалдарын фрезерлеу арқылы сынған элементтерді дайындау технологиясы;
7. ЖҚҚ шаблондары мен қисық және сынық элементтерін дайындау кезінде ЖҚҚ қолдану мақсаты мен ережесі;
8. Өңдеу жұмыстарын орындау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Күрделі геометриялық фигуралардағы ЖҚҚ үшін рамаларды орнату.
Машықтар:
6 разряд

1. Транспортировать и складировать материалы для монтажа каркасов КОК;
2. Пользоваться электрифицированными и ручными инструментами и вспомогательным оборудованием;
3. Выбирать профили для изготовления элементов каркасов сложной геометрической формы;
4. Резать, гнуть различные виды профилей по размеру;
5. Изготавливать элементы каркасов сложной геометрической формы для арок, карнизов, сводов, многоуровневых потолков, подвесных потолков сводчато-купольного типа;
6. Размечать поверхности помещения под монтаж конструкций сложной геометрической формы;
7. Применять приборы и приспособления для разметки и пространственной ориентации поверхностей и элементов конструкций;
8. Производить расчет узлов сложных конструкций;
9. Монтировать криволинейные, ломаные, многоуровневые каркасы в соответствии с проектной документацией;
10. Применять СИЗ при изготовлении элементов каркасов сложной геометрической формы.
Знания:
6 разряд
1. Правила транспортировки и складирования материалов, деталей, приспособлений и инструментов в пределах рабочей зоны;
2. Назначение и правила применения используемых инструментов, приспособлений и инвентаря;
3. Правила раскроя металлических профилей для каркасов;
4. Способы и приемы разметки мест установки КОК сложной геометрической формы;
5. Способы крепления профилей каркасов к базовому основанию;
6. Способы устройства ниш, фальшколонн, внутренних куполов и сводов из листовых материалов;
7. Способы соединения профилей каркасов сложной геометрической формы;
8. Способы изготовления каркасов КОК сложной геометрической формы;
9. Назначение и правила применения СИЗ при изготовлении элементов каркасов сложной геометрической формы;
10. Требования охраны труда при выполнении отделочных работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Обшивка каркасов КОК строительными листовыми и плитными материалами, криволинейными и ломаными элементами
Умения:
6 разряд
1. Изгибать листовые и плитные строительные материалы на гипсовой основе сухим, мокрым способом и способом фрезерования;
2. Изгибать цементно-минеральные плиты типа "аквапанель", производить их рациональный раскрой;
3. Крепить элементы обшивки к каркасам сложной геометрической формы;
4. Производить расчеты надежности крепления конструкций с дополнительными архитектурными и декоративными элементами, осуществлять их крепление;
5. Шпаклевать поверхности листовых и плитных материалов ломаной и криволинейной формы;
6. Применять СИЗ при установке элементов обшивки сложной геометрической формы.
Знания:
6 разряд
1. Способы изгиба листовых материалов;

1. ЖҚҚ жақтауларын орнату үшін материалдарды тасымалдау және сақтау;
2. Электрлендірілген және қол құралдары мен көмекші жабдықтарды қолдану;
3. Күрделі геометриялық пішіндердің жақтау элементтерін дайындау үшін профильдерді таңдау;
4. Әртүрлі типтегі профильдерді өлшеміне қарай кесу және бүктеу;
5. Арқалар, карниздер, күмбездер, көп деңгейлі төбелер, күмбезді аспалы төбелер үшін күрделі геометриялық пішіндердің жақтау элементтерін өндіру;
6. Күрделі геометриялық пішіндердің конструкцияларын орнатуға арналған бөлменің беттерін белгілеу;
7. Беттерді және құрылымдық элементтерді таңбалау және кеңістіктік бағдарлау үшін аспаптар мен құрылғыларды пайдалану;
8. Күрделі құрылымдардың құрамдас бөліктерін есептеу;
9. Жобалық құжаттамаға сәйкес қисық, сынған, көп деңгейлі рамаларды орнату;
10. Күрделі геометриялық пішіндердің жақтау элементтерін жасау кезінде ЖҚҚ пайдалану.
Білімдер:
6 разряд
1. Жұмыс аймағында материалдарды, бөлшектерді, арматуралар мен құралдарды тасымалдау және сақтау ережелері;
2. Қолданылатын құралдарды, құрылғыларды және жабдықтарды пайдалану мақсаты мен ережелері;
3. Материалдарға арналған металл профильдерді кесу ережелері;
4. ЖҚҚ алаңдарын кешенді геометриялық пішінді белгілеу әдістері мен әдістері;
5. Жақтау профильдерін базалық базаға бекіту әдістері;
6. Ірі заттар, жалған бағандар, жалған бағандар, парақ материалдарынан ішкі күмбездер салу әдістері;
7. Күрделі геометриялық пішіндердің жақтау профильдерін қосу әдістері;
8. Күрделі геометриялық фигуралар кок аттарын өндіру әдістері;
9. Күрделі геометриялық пішіндердің жақтау элементтерін өндіруде ЖҚҚ қолдану мақсаты мен ережелері;
10. Өңдеу жұмыстарын орындау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
ЖҚҚ жақтауларын құрылыс қаңылтыры мен плита материалдарымен, қисық және сынған элементтермен қаптау.
Машықтар:
6 разряд
1. Құрғақ, дымқыл және фрезерлік әдістерді қолдана отырып, гипс негізіндегі қаңылтыр мен тақтайша құрылыс материалдарын бүгу;
2. "Аквапанель" типті цемент-минералды плиталарды бүгіңіз, оларды ұтымды кесу;
3. Күрделі геометриялық пішіндердің жақтауларына қаптама элементтерін бекіту;
4. Қосымша архитектуралық және сәндік элементтері бар бекіту құрылымдарының сенімділігін есептеу және оларды бекітуді жүргізу;
5. Сынған және қисық пішіндегі қаңылтыр және плита материалдарының беттерін шпаклевкамен жабу;
6. Күрделі геометриялық пішіндердің қаптау элементтерін орнату кезінде ЖҚҚ пайдалану.
Білімдер:
6 разряд
1. Парақ материалдарын майыстыру тәсілдері;

1. Организовывать подготовку рабочих мест, оборудования, материалов для выполнения монтажа каркасно-обшивных конструкций в соответствии с инструкциями и регламентами;
2. Осуществлять обработку и подготовку поверхностей;
3. Очищать и грунтовать поверхности перед нанесением шпаклевочных составов;
4. Выявлять отклонения поверхностей от плоскости;
5. Устанавливать защитные уголки;
6. Приготавливать шпаклевочные составы из сухих строительных смесей;
Знания:
2-3 разряд
1. Назначение и правила применения используемых инструментов, приспособлений и инвентаря;
2. Назначение и правила применения СИЗ при выполнении работ;
3. Требования охраны труда при выполнении работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение вспомогательных работ при монтаже сухих плит
Умения:
2-3 разряд
1. Наносить шпаклевочные составы при сплошном и местном шпаклевании поверхностей, заделке стыков между листовыми материалами с различными типами кромок, углублений от шурупов;
2. Выбирать и пользоваться инструментами и приспособлениями для выполнения шпаклевочных работ;
3. Складировать и транспортировать гипсовые пазогребневые плиты;
4. Осуществлять разметку и раскрой гипсовых пазогребневых плит;
5. Применять электрифицированное и ручное оборудование и инструмент для подготовки и монтажа гипсовых пазогребневых плит;
6. Пользоваться установленной технической документацией.
Знания:
2-3 разряд
1. Назначение и правила применения используемых инструментов, приспособлений и инвентаря;
2. Способы складирования и транспортирования гипсовых и назогребневых плит;
3. Назначение и правила применения СИЗ при выполнении работ;
4. Требования охраны труда при выполнении работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Рабочий по монтажу сухих плит
4
Рабочий по монтажу сухих плит
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
24. Карточка профессии "Рабочий по укладке линолеума":
Код группы:
7122-0
Код наименования занятия:
7122-0-017
Наименование профессии:
Рабочий по укладке линолеума
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

1. Нұсқаулар мен ережелерге сәйкес жұмыс орындарын, жабдықтарды, рамалық қаптамалық құрылымдарды орнатуға арналған материалдарды дайындауды ұйымдастыру;
2. Беттерді өңдеу және дайындау;
3. Шпаклевка қоспаларын жағу алдында беттерді тазалау және тегістеу;
4. Беттердің жазықтықтан ауытқуын анықтау;
5. Қорғаныс бұрыштарын орнату;
6. Құрғақ құрылыс қоспаларынан замазка композицияларын дайындау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Қолданылатын құралдарды, құрылғыларды және жабдықтарды пайдалану мақсаты мен ережелері;
2. Жұмысты орындау кезінде ЖҚҚ қолдану мақсаты мен ережелері;
3. Жұмысты орындау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрғақ плиталарды орнату кезінде қосалқы жұмыстарды орындау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Беттерді үздіксіз және жергілікті шпаклевкаға, әр түрлі шеттері бар қаңылтыр материалдары арасындағы түйіспелерді, бұрандалардан ойықтарды тығыздау үшін шпаклевка қоспаларын жағу;
2. Шпаклевка жұмыстарын орындауға арналған құралдар мен құрылғыларды таңдау және пайдалану;
3. Гипс тақтайшаларын сақтау және тасымалдау;
4. Гипс тілім-плиталарын белгілеу және кесу;
5. Гипстік тіл-плиткаларды дайындау және орнату үшін электрлендірілген және қолмен жабдықты және құралдарды қолдану;
6. Белгіленген техникалық құжаттаманы қолдану.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Қолданылатын құралдарды, құрылғыларды және жабдықтарды пайдалану мақсаты мен ережелері;
2. Гипс пен назо-жоталы плиталарды сақтау және тасымалдау тәсілдері;
3. Жұмысты орындау кезінде ЖҚҚ қолдану мақсаты мен ережелері;
4. Жұмысты орындау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Құрғақ тақтайларды монтаждау жөніндегі жұмысшы
4
Құрғақ тақтайларды монтаждау жөніндегі жұмысшы
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
24. Кәсіптің карточкасы "Линолеум төсеуші жұмысшы":
Топтың коды:
7122-0
Қызмет атауының коды:
7122-0-017
Кәсіптің атауы:
Линолеум төсеуші жұмысшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Облицовщик синтетическими материалами, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7122-0-018 Укладчик ковровых материалов
Основная цель деятельности:
Облицовка поверхностей синтетическими материалами и ремонт облицовочных поверхностей при выполнении работ по ремонту и строительству конструкций различного назначения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение дополнительных работ перед укладкой линолеума
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение дополнительных работ перед укладкой линолеума
Навык 1:
Подготовка основания, поверхностей
Умения:
4-5 разряд
1. Использовать 2-х метровое правило и измерительный клин с нанесенной миллиметровой шкалой;
2. Проводить не менее девяти измерений на каждые 50-70 м2 поверхности пола;
3. Зашпаклевывать быстросохнущими (твердеющими) ремонтными растворами перед началом работ с нивелирующими составами;
4. Заделывать отдельные трещины основания, а также ложные швы перед началом работ по настилу пола;
5. Проверять основание на остаточную влажность и прочность соответствующими измерительными приборами;
6. Проводить дополнительные работы по обработке основания пола (фрезеровка, шлифовка, пропитка и др.);
7. Удалять все виды загрязнений основания пола с поверхности;
8. Определять типы стяжки, изготавливать стяжку.
9. Шпаклевать либо выравнивать все бетонные поверхности самонивелирующими составами;
10. Использовать грунтовку, шпаклевку и выравнивающую массу, а также клей согласно инструкциям производителя;
11. Заделывать швы;
12. Выбирать виды клея, обеспечивающие длительное и прочное соединение между основанием и покрытием пола;
13. Использовать клей согласно инструкции производителя по температуре помещения.
Знания:
4-5 разряд
1. Виды дефектов, отклонений и несоответствий поверхности основания пола нормативным требованиям;
2. Допустимые значения влажности основания пола;
3. Порядок проведения измерений;

"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).
Синтетикалық материалдармен қаптаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде бір жыл жұмыс өткілі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7122-0-018 Кілем материалды төсеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі мақсаттағы құрылымдарда жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындау кезінде беттерді синтетикалық материалдармен жабу және қаптамалық беттерді жөндеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Линолеумды төсеу алдында қосымша жұмыстарды жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Линолеумды төсеу алдында қосымша жұмыстарды жүргізу.
Дағды 1:
Негізді және беттерді дайындау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. 2 метрлік тегістеуішті және миллиметрлік шкаласы бар өлшеуіш сынаны қолдану;
2. Еден бетінің әрбір 50-70 м2 үшін кемінде тоғыз өлшемді орындау;
3. Тегістеу қоспаларымен жұмысты бастамас бұрын тез кептіретін (қатайтатын) жөндеу ерітінділері бар замазка;
4. Еденді төсеу жұмыстарын бастамас бұрын негіздегі жекелеген жарықтарды, сондай-ақ жалған тігістерді тығыздау;
5. Сәйкес өлшеу құралдарымен негіздің қалдық ылғалдылығын және беріктігін тексеру;
6. Еденнің негізін өңдеу бойынша қосымша жұмыстарды жүргізу (фрезерлеу, тегістеу, сіңдіру және т.б.);
7. Жер асты қабатының ластануының барлық түрлерін бетінен алып тастау;
8. Стяжкалардың түрлерін анықтау, жабын жасау.
9. Барлық бетон беттерін өздігінен тегістейтін қосылыстармен шпаклевкамен жабу немесе тегістеу;
10. Өндірушінің нұсқауларына сәйкес праймерді, шпаклевканы және тегістеу қоспасын, сондай-ақ желімді пайдалану;
11. Тығыздағыш тігістер;
12. Негіз мен еден жабыны арасындағы ұзақ және берік байланысты қамтамасыз ететін желім түрлерін таңдау;
13. Бөлме температурасы үшін өндірушінің нұсқауларына сәйкес желімді пайдалану.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Нормативтік талаптарға астыңғы қабат бетінің ақауларының, ауытқуларының және сәйкес келмеуінің түрлері;
2. Төменгі қабат үшін рұқсат етілген ылғалдылық мәндері;
3. Өлшеулерді жүргізу тәртібі;

1. Проверить основание на соответствие основным требованиям измерительными приборами, предназначенными для данного вида работ;
2. Обратить внимание на выявленные дефекты при оценке основания (неровности, трещины и другие отклонения);
3. Выравнивать неровности, превышающие допустимые значения, соответствующими составами.
Знания:
2-3 разряд
1. Данные по конструкции пола;
2. Вид стяжки;
3. Типы применяемых растворов;
4. Требования к основанию пола;
5. Назначение и конструкция измерительных приборов.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Аккуратность
Концентрация и управление вниманием
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Рабочий по укладке линолеума
4
Рабочий по укладке линолеума
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
27. Карточка профессии "Укладчик ковровых материалов":
Код группы:
7122-0
Код наименования занятия:
7122-0-018
Наименование профессии:
Укладчик ковровых материалов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Облицовщик синтетическими материалами, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7122-0-004 Настильщик полов
Основная цель деятельности:
Покрытие полов ковровыми материалами.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по покрытию полов ковровыми материалами
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по покрытию полов ковровыми материалами
Навык 1:
Покрытие полов ковровыми материалами
Умения:

1. Осы жұмыс түріне арналған өлшеу құралдарын пайдалана отырып, базаның негізгі талаптарға сәйкестігін тексеру;
2. Іргетасты бағалау кезінде анықталған ақауларға назар аудару (бұрыссыздықтар, жарықтар және басқа ауытқулар);
3. Тиісті қосылыстарды пайдалана отырып, рұқсат етілген мәндерден асатын тегіссіздікті түзету.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Еденді жобалау деректері;
2. Еден тұтастырғыш түрі;
3. Қолданылатын ерітінділердің түрлері;
4. Төменгі қабатқа қойылатын талаптар;
5. Өлшеу құралдарының мақсаты мен конструкциясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Дәлдік
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Линолеум төсеуші жұмысшы
4
Линолеум төсеуші жұмысшы
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
27. Кәсіптің карточкасы "Кілем материалдарды төсеуші":
Топтың коды:
7122-0
Қызмет атауының коды:
7122-0-018
Кәсіптің атауы:
Кілем материалдарды төсеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).
Синтетикалық материалдармен қаптаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7122-0-004 Еден төсеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Едендерді кілем материалдарымен жабу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Едендерді кілем материалдарымен жабу жұмыстарын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Едендерді кілем материалдарымен жабу жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Едендерді кілем материалдарымен жабу.
Машықтар:

4-5 разряд
1. Соблюдать дозировку согласно рекомендациям производителя клея в процессе выполнения работ;
2. Использовать при склеивании дисперсные клеи наиболее низкого класса эмиссии;
3. Соблюдать требования климатических условий в помещении при укладке (перед началом подготовительных работ и после завершения работы);
4. Выполнять нарезание стыков;
5. Покрывать ковровые материалы в рулонах клеем по всей площади;
6. Выбирать правильное расстояние между насечками-дозаторами шпателя/ролика для качественного смазывания обратной стороны напольного покрытия.
Знания:
4-5 разряд
1. Функциональное предназначение помещения;
2. Требования климатических условий в помещении;
3. Требования охраны труда, пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение сопутствующих работ при покрытии полов ковровыми материалами
Умения:
4-5 разряд
1. Наклеивать сначала половины полос, которые отрезаны для плотной подгонки соединительных частей смежных комнат, т.е. у порогов дверей и дверных коробок;
2. Прижимать рулоны в слой клея с учетом времени схватывания последнего;
3. Соблюдать требования охраны труда, пожарной безопасности.
Знания:
4-5 разряд
1. Способы укладки;
2. Требования климатических условий в помещении;
3. Требования охраны труда, пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Укладчик ковровых материалов
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
28. Карточка профессии "Укладчик ковровых материалов":
Код группы:
7122-0
Код наименования занятия:
7122-0-018
Наименование профессии:
Укладчик ковровых материалов
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Облицовщик синтетическими материалами, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:

4-5 разряд
1. Жұмыс процесінде желім өндірушісінің ұсынымдарына сәйкес дозаны ұстану;
2. Желімдеу кезінде ең аз шығарындылар класының дисперсті желімдерін қолдану;
3. Монтаждау кезінде бөлмедегі климаттық жағдайлардың талаптарын сақтау (дайындық жұмыстары басталғанға дейін және жұмыс аяқталғаннан кейін);
4. Буындарды кесуді жүзеге асыру;
5. Кілем материалдарын орамдағы желіммен бүкіл аумаққа жабу;
6. Еден жабынының артқы жағын жоғары сапалы майлау үшін шпатель/роликтің бөлу ойықтары арасындағы дұрыс қашықтықты таңдау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Бөлменің функционалдық мақсаты;
2. Үй-жайдың климаттық жағдайларына қойылатын талаптар;
3. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Едендерді кілем материалдарымен жабу кезінде байланысты жұмыстарды орындау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Алдымен жолақтардың жартысын жабыстыру, олар іргелес бөлмелердің байланыстырушы бөліктерін тығыз орналастыру үшін кесіледі, яғни. есіктер мен есік жақтауларының табалдырығында;
2. Соңғысының қату уақытын ескере отырып, орамдарды желім қабатына басу;
3. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Төсеу әдістері;
2. Үй-жайдың климаттық жағдайларына қойылатын талаптар;
3. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Кілем материалдарды төсеуші
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
28. Кәсіптің карточкасы "Кілем материалдарды төсеуші":
Топтың коды:
7122-0
Қызмет атауының коды:
7122-0-018
Кәсіптің атауы:
Кілем материалдарды төсеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).
Синтетикалық материалдармен қаптаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7122-0-004 Настильщик полов
Основная цель деятельности:
Покрытие полов ковровыми материалами
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение подготовительных работ перед покрытием полов ковровыми материалами
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение подготовительных работ перед покрытием полов ковровыми материалами
Навык 1:
Подготовительные работы перед покрытием полов ковровыми материалами
Умения:
2-3 разряд
1. Подготавливать основание пола для укладки напольных ковровых покрытий;
2. Наносить клеи на основание при помощи шпателя с насечкой-дозатором;
3. Соблюдать дозировку согласно рекомендациям производителя клея в процессе выполнения работ;
4. Использовать при склеивании дисперсные клеи наиболее низкого класса эмиссии;
5. Соблюдать требования климатических условий в помещении при укладке (перед началом подготовительных работ и после завершения работы).
Знания:
2-3 разряд
1. Инструменты и расходные материалы, применяемые при настиле коврового покрытия;
2. Основы коврового покрытия.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение сопутствующих работ перед покрытием полов ковровыми материалами
Умения:
2-3 разряд
1. Менять своевременно полотно шпателя и тщательно затирать;
2. Начинать приклеивание от середины рулона.
Знания:
2-3 разряд
1. Способы укладки;
2. Требования охраны труда, пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Укладчик ковровых материалов
4
Укладчик ковровых материалов
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
29. Карточка профессии "Укладчик ковровых материалов":
Код группы:
7122-0
Код наименования занятия:
7122-0-018
Наименование профессии:
Укладчик ковровых материалов
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).

7122-0-004 Еден төсеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Едендерді кілем материалдарымен жабу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Едендерді кілем материалдарымен жабу алдында дайындық жұмыстарын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Едендерді кілем материалдарымен жабу алдында дайындық жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Едендерді кілем материалдарымен жабу алдында дайындық жұмыстары.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Кілем төсеу үшін төменгі еденді дайындау;
2. Диспенсер ойығы бар шпательді пайдаланып негізге желім жағу;
3. Жұмыс процесінде желім өндірушінің ұсынымдарына сәйкес мөлшерлеуді орындау;
4. Желімдеу кезінде ең төмен шығарынды класының дисперсті желімдерін қолдану;
5. Монтаждау кезінде (дайындық жұмыстарын бастамас бұрын және жұмысты аяқтағаннан кейін) бөлмедегі климаттық жағдайлардың талаптарын сақтау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Кілем төсеуде қолданылатын құралдар мен шығын материалдары;
2. Кілем негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Едендерді кілем материалдарымен жабу алдында тиісті жұмыстарды жүргізу.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Шпательдің жүзін дер кезінде ауыстырып, мұқият ысқылау;
2. Орамның ортасынан жапсыруды бастау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Орнату әдістері;
2. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Кілем материалдарды төсеуші
4
Кілем материалдарды төсеуші
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
29. Кәсіптің карточкасы "Кілем материалдарды төсеуші":
Топтың коды:
7122-0
Қызмет атауының коды:
7122-0-018
Кәсіптің атауы:
Кілем материалдарды төсеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).

Облицовщик синтетическими материалами, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7122-0-004 Настильщик полов
Основная цель деятельности:
Покрытие полов ковровыми материалами.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Контроль качества работ по устройству коврового покрытия
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Контроль качества работ по устройству коврового покрытия
Навык 1:
Обеспечение контроля качества работ по устройству коврового покрытия
Умения:
6 разряд
1. Осуществлять контроль качества в соответствии с требованиями стандартов, проектной и технологической документации;
2. Выполнять требования стандартов или технических условий и проектной документации на конструкции;
3. Выполнять визуальную проверку уложенного коврового покрытия;
4. Выполнять требования безопасности и охраны труда.
Знания:
6 разряд
1. Требования к качеству и приемке работ;
2. Способы устранения выявленных нарушений;
3. Информация о материальных ресурсах, необходимых для устройства коврового покрытия;
4. Трудоемкость выполнения работ по устройству коврового покрытия.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
30. Карточка профессии "Укладчик, кафель":
Код группы:
7122-0
Код наименования занятия:
7122-0-019
Наименование профессии:
Укладчик, кафель
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).

Синтетикалық материалдармен қаптаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7122-0-004 Еден төсеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Едендерді кілем материалдарымен жабу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кілем төсеу жұмыстарының сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кілем төсеу жұмыстарының сапасын бақылау.
Дағды 1:
Кілем төсеу жұмыстарының сапасын бақылауды қамтамасыз ету.
Машықтар:
6 разряд
1. Стандарттардың, конструкторлық және технологиялық құжаттамалардың талаптарына сәйкес сапаны бақылауды жүзеге асыру;
2. Стандарттардың немесе техникалық шарттар мен құрылымдардың жобалық құжаттамасының талаптарын сақтау;
3. төселген кілемді визуалды тексеруді орындау;
4. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
6 разряд
1. Жұмыстың сапасына және қабылдануына қойылатын талаптар;
2. Анықталған бұзушылықтарды жою әдістері;
3. Кілем төсеу үшін қажетті материалдық ресурстар туралы ақпарат;
4. Кілемді орнату бойынша жұмыстарды орындаудың күрделігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
30. Кәсіптің карточкасы "Кафель төсеуші":
Топтың коды:
7122-0
Қызмет атауының коды:
7122-0-019
Кәсіптің атауы:
Кафель төсеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).

Облицовщик-плиточник, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы по выполнению ремонта внутренних и наружных поверхностей зданий, облицованных плиткой, или замены отдельных плиток не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7122-0-008 Облицовщик-плиточник
7122-0-011 Плиточник
Основная цель деятельности:
Покрытие наружных и внутренних поверхностей зданий различными видами плиток защитного и декоративного назначения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда
2. Выполнение подготовительных работ по облицовке поверхностей зданий плиткой
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда
Навык 1:
Соблюдение требований действующего законодательства по охране труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиене труда
Умения:
2-3 разряд
1. Соблюдать требования охраны труда при нахождении на строительной площадке; пожарной безопасности, электробезопасности и безопасности при выполнении работ по укладке кафеля;
2. Соблюдать правила и требования производственной санитарии и гигиены труда, применять средства индивидуальной защиты при выполнении работ по укладке кафеля;
3. Оказывать первую помощь пострадавшему при несчастном случае на производстве.
Знания:
2-3 разряд
1. Требования охраны труда при нахождении на строительной площадке; пожарной безопасности, электробезопасности и безопасности при выполнении работ по укладке кафеля;
2. Требования производственной санитарии и гигиены труда при выполнении работ по укладке кафеля;
4. Правила оказания первой помощи пострадавшему при несчастном случае на производстве.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение подготовительных работ по облицовке поверхностей зданий плиткой
Навык 1:
Подготовительные работы
Умения:
2-3 разряд
1. Работать инструментами и приспособлениями, предназначенными для выполнения плиточных работ;
2. Производить затирку и восстановление нарушенных швов;
3. Производить работы в соответствии с технологической картой на соответствующие виды работ;
4. Производить осмотр поверхностей для выявления неровностей.
Знания:
2-3 разряд

Тақтайшы-қаптаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Плиткамен қапталған ғимараттардың ішкі және сыртқы беттерін жөндеу немесе жеке плиткаларды ауыстыру бойынша жұмыс өтілі кемінде бір жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7122-0-008 Тақтайшы - әрлеуші
7122-0-011 Плиташы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Плиткамен қапталған ғимараттардың ішкі және сыртқы беттерін жөндеу немесе жеке плиткаларды ауыстыру бойынша кемінде бір жыл тәжірибесі.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптарын сақтау
2. Ғимараттардың беттерін плиткамен қаптауға дайындық жұмыстарын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптарын сақтау.
Дағды 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы бойынша қолданыстағы заңнама талаптарын сақтау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Құрылыс алаңында еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау; плитка төсеу жұмыстарын орындау кезінде өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі және қауіпсіздік сақтау;
2. Плитка төсеу жұмыстарын орындау кезінде өндірістік санитария және еңбек гигиенасы ережелері мен талаптарын сақтау, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану;
3. Өндірістік жазатайым оқиғада зардап шеккен адамға алғашқы медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Құрылыс алаңындағы еңбек қауіпсіздігі талаптары; плитка төсеу жұмыстарын орындау кезінде өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі және қауіпсіздік талаптары;
2. Плитка төсеу жұмыстарын орындау кезіндегі өндірістік санитария және еңбек гигиенасына қойылатын талаптар;
3. Өндірістік жазатайым оқиғадан зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Ғимараттардың беттерін плиткамен қаптауға дайындық жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Дайындық жұмыстары.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Плитка төсеу жұмыстарына арналған құралдар мен құрылғыларды басқару;
2. Зақымдалған тігістерді тегістеу және қалпына келтіру;
3. Тиісті жұмыс түрлері бойынша технологиялық картаға сәйкес жұмыстарды жүргізу;
4. Бұзушылықтарды анықтау үшін беттерді тексеру.
Білімдер:
2-3 разряд

1. Соблюдать требования охраны труда при нахождении на строительной площадке; пожарной безопасности, электробезопасности и безопасности при выполнении работ по укладке кафеля;
2. Соблюдать правила и требования производственной санитарии и гигиены труда, применять средства индивидуальной защиты при выполнении работ по укладке кафеля;
3. Оказывать первую помощь пострадавшему при несчастном случае на производстве.
Знания:
4-5 разряд
1. Требования охраны труда при нахождении на строительной площадке; пожарной безопасности, электробезопасности и безопасности при выполнении работ по укладке кафеля;
2. Требования производственной санитарии и гигиены труда при выполнении работ по укладке кафеля;
4. Правила оказания первой помощи пострадавшему при несчастном случае на производстве.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Облицовка поверхностей зданий плиткой
Навык 1:
Подготовительные и заключительные работы
Умения:
4-5 разряд
1. Производить подготовку основания с использованием инструментов;
2. Производить очистку и выравнивание основания;
3. Готовить клеящий раствор для производства плиточных работ на основе сухих смесей различного состава;
4. Производить укладку плитки.
Знания:
4-5 разряд
1. Состав и правила приготовления клеящих растворов для производства работ на основе сухих смесей;
2. Состав инструментов и приспособлений, предназначенных для производства плиточных работ, порядок их использования, правила их хранения и ухода за ними;
3. Виды основных материалов, применяемых при облицовке поверхностей.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Укладчик, кафель
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
32. Карточка профессии "Укладчик, кафель":
Код группы:
7122-0
Код наименования занятия:
7122-0-019
Наименование профессии:
Укладчик, кафель
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).

1. Құрылыс алаңында еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау; плитка төсеу жұмыстарын орындау кезінде өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі және қауіпсіздік;
2. Плитка төсеу жұмыстарын орындау кезінде өндірістік санитария және еңбек гигиенасы ережелері мен талаптарын сақтауға, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану;
3. Өндірістік жазатайым оқиғада зардап шеккен адамға алғашқы медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Құрылыс алаңындағы еңбек қауіпсіздігі талаптары; плитка төсеу жұмыстарын орындау кезінде өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі және қауіпсіздік;
2. Плитка төсеу жұмыстарын орындау кезіндегі өндірістік санитария және еңбек гигиенасына қойылатын талаптар;
3. Өндірістік жазатайым оқиғадан зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Құрылыс беттерін плиткамен қаптау.
Дағды 1:
Дайындық және қорытынды жұмыс.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Құралдарды пайдаланып негізді дайындау;
2. Негізді тазалау және тегістеу;
3. Түрлі құрамдағы құрғақ қоспалар негізінде плитка төсеу жұмыстарына арналған желім ерітіндісін дайындау;
4. Плиткаларды төсеу.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Құрғақ қоспалар негізінде жұмыс істеуге арналған желім ерітінділерін дайындаудың құрамы мен ережесі;
2. Плиткалық жұмыстарды өндіруге арналған құралдар мен құрылғылардың құрамы, оларды пайдалану тәртібі, оларды сақтау және күту ережелері;
3. Беткейлерді қаптау үшін қолданылатын негізгі материалдардың түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Кафель төсеуші
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
32. Кәсіптің карточкасы "Кафель төсеуші":
Топтың коды:
7122-0
Қызмет атауының коды:
7122-0-019
Кәсіптің атауы:
Кафель төсеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).

2. Марка морозостойкости;
3. Условия эксплуатации облицовок (повышенные нагрузки);
4. Термостойкость (печи, камины).
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
33. Карточка профессии "Крепильщик (строительство)":
Код группы:
7129-0
Код наименования занятия:
7129-0-001
Наименование профессии:
Крепильщик (строительство)
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Монтажник строительных конструкций, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт практической работы не менее трех лет по профилю деятельности
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасной эксплуатации подъемных сооружений при производстве строительно-монтажных, ремонтно-строительных и погрузочно-разгрузочных работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подвешивание груза на крюк без предварительной обвязки (груз, имеющий петли, рымы, цапфы, находящийся в ковшах, бадьях, контейнерах или в другой таре), а также в случаях, когда груз захватывается полуавтоматическими захватными устройствами
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подвешивание груза на крюк без предварительной обвязки (груз, имеющий петли, рымы, цапфы, находящийся в ковшах, бадьях, контейнерах или в другой таре), а также в случаях, когда груз захватывается полуавтоматическими захватными устройствами
Навык 1:
Выполнение подготовительных работ
Умения:
2-3 разряд

2. Аязға төзімділік дәрежесі;
3. Қаптамалардың жұмыс жағдайлары (жүктемелердің жоғарылауы);
4. Ыстыққа төзімділік (пештер, каминдер).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
33. Кәсіптің карточкасы "Бекітуші (құрылыс бойынша)":
Топтың коды:
7129-0
Қызмет атауының коды:
7129-0-001
Кәсіптің атауы:
Бекітуші (құрылыс бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).
Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қызмет бейіні бойынша практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде үш жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылыс-монтаждау, жөндеу-құрылыс және тиеу-түсіру жұмыстары кезінде көтергіш құрылымдардың қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүкті алдын ала байлаусыз ілмекке ілу (шелектерде, ванналарда, контейнерлерде немесе басқа ыдыстарда орналасқан ілмектер, көздер, түйреуіштер бар жүк), сондай-ақ жүкті жартылай автоматты ұстағыш құрылғылармен ұстайтын жағдайларда.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жүкті алдын ала байлаусыз ілмекке ілу (шелектерде, ванналарда, контейнерлерде немесе басқа ыдыстарда орналасқан ілмектер, көздер, түйреуіштер бар жүк), сондай-ақ жүкті жартылай автоматты ұстағыш құрылғылармен ұстайтын жағдайларда.
Дағды 1:
Дайындық жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
2-3 разряд

1. Проводить осмотр и определять критерии предельного состояния, дефекты грузозахватного органа подъемного сооружения (крюка и его подвески), тары, захватных устройств;
2. Определять массу груза;
3. Размещать и навешивать груз на крюк подъемного сооружения;
4. Взаимодействовать с машинистом (оператором) подъемного сооружения при перемещении грузов;
5. Производить складирование, укладку (в штабеля, на пирамиды, другие вспомогательные конструкции для укладки) перемещаемых грузов.
Знания:
2-3 разряд
1. Требования производственной инструкции;
2. Технические параметры подъемных сооружений;
3. Конструктивные особенности грузозахватных органов подъемных сооружений, полуавтоматических захватных устройств, тары;
4. Способы определения массы груза;
5. Нормы заполнения тары;
6. Правила размещения и навешивания груза без предварительной обвязки на крюк подъемного сооружения;
7. Правила перемещения грузов в действующих цехах, участках предприятия;
8. Правила складирования, укладки в штабеля и другие вспомогательные конструкции перемещаемых грузов;
9. Виды сигнализации, применяемые между машинистом (оператором) подъемного сооружения и крепильщиком при креплении и перемещении грузов;
10. Правила применения радиосвязи с машинистом (оператором) подъемного сооружения.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Крепильщик (строительство)
4
Крепильщик (строительство)
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
34. Карточка профессии "Крепильщик (строительство)":
Код группы:
7129-0
Код наименования занятия:
7129-0-001
Наименование профессии:
Крепильщик (строительство)
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).

1. Тексеруді жүргізіп, шекті жағдайдың критерийлерін, жүк көтергіш құрылымның жүк көтергіш элементіндегі (ілмек пен оның аспасындағы), контейнерлердегі және ұстау құрылғыларындағы ақауларды анықтау;
2. Жүктің массасын анықтау;
3. Жүкті көтергіш құрылымның ілгегіне қою және ілу;
4. Жүктерді тасымалдау кезінде көтергіш құрылымның жүргізушісімен (операторымен) өзара әрекеттесу;
5. Тасымалданатын жүктердің қоймасын, орнын (қаптарда, пирамидаларда, басқа да жинақтауға арналған қосалқы құрылыстарда) анықтау
Білімдер:
2-3 разряд
1. Өндірістік нұсқаулықтардың талаптары;
2. Көтергіш құрылымдардың техникалық параметрлері;
3. Көтергіш құрылымдардың, жартылай автоматты қарғыш құрылғылардың, контейнерлердің конструктивтік ерекшеліктері;
4. Жүктің массасын анықтау әдістері;
5. Ыдыстарды толтыру стандарттары;
6. Көтергіш конструкцияның ілгегіне алдын ала байлаусыз жүкті орналастыру және ілу ережесі;
7. Кәсіпорынның жұмыс істеп тұрған цехтары мен учаскелерінде жүктерді тасымалдау ережелері;
8. Тасымалданатын жүктерді қоймаға қою, қаптау және басқа да қосалқы құрылыстар ережелері;
9. Жүктерді бекіту және жылжыту кезінде көтергіш конструкцияның жүргізушісі (операторы) мен такелаждың арасында қолданылатын сигнализация түрлері;
10. Көтергіш құрылыстың жүргізушісімен (операторымен) радиобайланысты пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Бекітуші (құрылыс бойынша)
4
Бекітуші (құрылыс бойынша)
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
34. Кәсіптің карточкасы "Бекітуші (құрылыс бойынша)":
Топтың коды:
7129-0
Қызмет атауының коды:
7129-0-001
Кәсіптің атауы:
Бекітуші (құрылыс бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).

Монтажник строительных конструкций, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт практической работы не менее трех лет по профилю деятельности
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасной эксплуатации подъемных сооружений при производстве строительно-монтажных, ремонтно-строительных и погрузочно-разгрузочных работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение работ по зацепке, обвязке грузов для перемещения их подъемными сооружениями
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение работ по зацепке, обвязке грузов для перемещения их подъемными сооружениями
Навык 1:
Зацепка, обвязка грузов для перемещения их подъемными сооружениями
Умения:
4-5 разряд
1. Выполнять работы в соответствии с выданным сменным заданием в рамках технологических процессов;
2. Производить подбор соответствующих по массе и характеру груза грузозахватных приспособлений;
3. Проводить осмотр и выбраковку грузозахватных приспособлений;
4. Проводить зацепку, обвязку грузов;
5. Производить кантовку грузов;
6. Проводить работы по закреплению и расстроповке грузов;
7. Производить складирование грузов;
8. Размещать и закреплять грузы в вагонах, полувагонах, платформах железнодорожного транспорта, в кузовах и на платформах транспортных средств;
9. Выявлять, устранять и предотвращать причины нарушения технологических процессов;
10. Пользоваться при необходимости средствами пожаротушения на рабочем месте;
11. Оказывать первую помощь пострадавшим на месте производства работ.
Знания:
4-5 разряд
1. Назначение, конструктивные особенности, правила подбора и применения грузозахватных приспособлений и тары;
2. Периодичность и правила осмотра грузозахватных приспособлений и тары;
3. Критерии предельного состояния, дефекты элементов грузозахватных приспособлений и тары;
4. Виды грузов и способы их крепления;
5. Требования к установке подъемных сооружений;
6. Границы опасной зоны при работе подъемных сооружений;
7. Правила установки и работа подъемных сооружений вблизи откосов котлованов, в стесненных условиях;
8. Технология, способы и последовательность монтажа;
9. Технологический процесс сборки и разборки машин, аппаратов, конструкций сборных элементов зданий и сооружений;

Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қызмет бейіні бойынша практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде үш жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылыс-монтаждау, жөндеу-құрылыс және тиеу-түсіру жұмыстары кезінде көтергіш құрылымдардың қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүктерді көтеру конструкцияларын пайдаланып жылжыту үшін ілмектеу және байлау бойынша жұмыстарды жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жүктерді көтеру конструкцияларын пайдаланып жылжыту үшін ілмектеу және байлау бойынша жұмыстарды жүргізу.
Дағды 1:
Жүктерді көтеру конструкцияларын пайдаланып жылжыту үшін оларды байлау және байлау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Технологиялық процестер шеңберінде берілген ауысымдық тапсырмаға сәйкес жұмыстарды орындау;
2. Жүктің салмағы мен сипатына сәйкес келетін көтеру құрылғыларын таңдау;
3. Жүк түсіру құрылғыларын тексеру және қабылдамау;
4. Жүктерді ілмектеу және байлау жұмыстарын орындау;
5. Жүкті еңкейтуді орындау;
6. Жүктерді бекіту және ағыту жұмыстарын жүргізу;
7. Тауарларды сақтауды жүзеге асыру;
8. Жүктерді вагондарға, жартылай вагондарға, темір жол платформаларына, көлік құралдарының кузовтары мен платформаларына орналастыру және бекіту;
9. Технологиялық процестердің бұзылуының себептерін анықтау, жою және алдын алу;
10. Қажет болған жағдайда жұмыс орнында өрт сөндіру құралдарын қолдану;
11. Жұмыс орнында зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Жүк көтергіш құрылғылар мен контейнерлердің мақсаты, конструкциялық ерекшеліктері, таңдау және пайдалану ережелері;
2. Жүк тиеу құрылғылары мен контейнерлерді тексеру жиілігі мен ережелері;
3. Шектеу күй критерийлері, көтергіш құрылғылар мен контейнерлер элементтерінің ақаулары;
4. Жүктің түрлері және оларды бекіту тәсілдері;
5. Көтергіш конструкцияларды орнатуға қойылатын талаптар;
6. Көтергіш құрылыстарды пайдалану кезіндегі қауіпті аймақтың шекаралары;
7. Шұңқыр беткейлерінің жанында, тар жағдайларда көтеру құрылымдарын орнату және пайдалану ережелері;
8. Орнату технологиясы, әдістері және реттілігі;
9. Ғимараттар мен құрылыстардың құрастырмалы элементтерінің машиналарын, аппараттарын, конструкцияларын құрастыру және бөлшектеудің технологиялық процесі;

1. Проведение сопутствующих работ по зацепке, обвязке грузов для перемещения их подъемными сооружениями
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение сопутствующих работ по зацепке, обвязке грузов для перемещения их подъемными сооружениями
Навык 1:
Зацепка, обвязка грузов для перемещения их подъемными сооружениями
Умения:
6-7 разряд
1. Выполнять работы по подготовке элементов крепи и установке промежуточных рам, замене отдельных рам и элементов крепи всех видов;
2. Производить устройство подвесных лесов;
3. Выявить и устранить неисправности в работе обслуживаемых машин и механизмов;
4. Пользоваться при необходимости средствами пожаротушения на рабочем месте;
5. Оказывать первую помощь пострадавшим на месте производства работ.
Знания:
6-7 разряд
1. Виды и способы возведения и ремонта крепи;
2. Виды и назначение различных замковых соединений элементов деревянной крепи;
3. Паспорта крепления;
4. Виды, устройство применяемых при креплении машин, механизмов, инструмента и приспособлений, правила эксплуатации и ухода за ними;
5. Порядок действий в случаях возникновения аварий и инцидентов при эксплуатации подъемных сооружений;
6. Основные источники опасностей и способы защиты;
7. Меры предупреждения воздействия опасных и вредных производственных факторов;
8. Средства индивидуальной и коллективной защиты и порядок их применения;
9. Приемы оказания первой помощи пострадавшим на месте производства работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
36. Карточка профессии "Машинист сцены":
Код группы:
7129-0
Код наименования занятия:
7129-0-002
Наименование профессии:
Машинист сцены
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 373 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 58)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24767).

1. Жүктерді көтергіш конструкцияларды пайдалана отырып жылжыту үшін ілмек және байлау бойынша тиісті жұмыстарды жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жүктерді көтергіш конструкцияларды пайдалана отырып жылжыту үшін ілмек және байлау бойынша тиісті жұмыстарды жүргізу.
Дағды 1:
Жүктерді көтеру конструкцияларын пайдаланып жылжыту үшін оларды байлау және байлау.
Машықтар:
6-7 разряд
1. Тірек элементтерін дайындау және аралық жақтауларды орнату, жеке рамаларды және барлық түрдегі тірек элементтерін ауыстыру бойынша жұмыстарды орындау;
2. Аспалы тіректерді орнату;
3. Қызмет көрсетілетін машиналар мен механизмдердің жұмысындағы ақауларды анықтау және жою;
4. Қажет болған жағдайда жұмыс орнында өрт сөндіру құралдарын қолдану;
5. Жұмыс орнында зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Тіректерді салу және жөндеу түрлері мен әдістері;
2. Ағаш тіреу элементтерінің әртүрлі құлыптау қосылыстарының түрлері мен мақсаты;
3. Монтаждау сертификаттары;
4. Бекіту үшін қолданылатын машиналар, механизмдер, аспаптар мен құрылғылардың түрлері, құрылымы, оларды пайдалану және күту ережелері;
5. Көтергіш құрылыстарды пайдалану кезінде апаттар мен оқыс оқиғалар кезіндегі тәртіп;
6. Қауіптердің негізгі көздері және қорғау әдістері;
7. Қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың әсер етуінің алдын алу шаралары;
8. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдары және оларды пайдалану тәртібі;
9. Жұмыс орнында зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
36. Кәсіптің карточкасы "Сахна машинисі":
Топтың коды:
7129-0
Қызмет атауының коды:
7129-0-002
Кәсіптің атауы:
Сахна машинисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
58– шығарылым. Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (58 -шығарылым) бекіту туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 373 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 қазанда № 24767 болып тіркелді.

Машинист сцены, 3-5 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Подготовка и обеспечение готовности машин и механизмов для монтировки сцены
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по монтировке сцены
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по монтировке сцены
Навык 1:
Управление механизмом при монтировке сцены из мягких и объемно-жестких декораций во время подготовки и проведения мероприятий различного уровней
Умения:
3 разряд
1. Управлять механизмами при монтировке сцены из мягких декораций с применением отдельных элементов жестких декораций для проведения спектаклей и репетиций в театрах, концертных организациях, музыкальных и танцевальных коллективах или при монтировке сцены из различных декораций для проведения спектаклей и репетиций в учреждениях клубного типа;
2. Участвовать в текущем ремонте, погрузочно-разгрузочных работах сценического оборудования и имущества в условиях стационара, при выездных спектаклях, гастролях.
Знания:
3 разряд
1. Принцип действия механизмов и технология монтировки сцены для проведения спектаклей и репетиций в условиях стационара;
2. Правила технической эксплуатации оборудования сцены;
3. Правила проведения текущего ремонта сценического оборудования.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Машинист сцены
4
Машинист сцены
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
37. Карточка профессии "Машинист сцены":
Код группы:
7129-0
Код наименования занятия:
7129-0-002
Наименование профессии:
Машинист сцены
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 373 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 58)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24767).

Сахна машинисі, 3-5 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сахнаны монтаждау үшін машиналар мен механизмдердің дайындығын дайындау және қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сахнаны монтаждау жұмыстарын жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Сахнаны монтаждау жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Әртүрлі деңгейдегі іс-шараларды дайындау және өткізу кезінде жұмсақ және қатты декорациялардан сахнаны орнату кезінде механизмді басқару.
Машықтар:
3 разряд
1. Театрларда, концерттік ұйымдарда, музыка және би ұжымдарында спектакльдер мен репетициялар үшін қатты декорацияның жекелеген элементтерін пайдалана отырып жұмсақ декорациядан сахна құрастыру кезінде немесе клубтық үлгідегі мекемелерде спектакльдер мен репетициялар үшін әртүрлі декорациялардан сахна құрастыру кезінде механизмдерді басқаруға;
2. Ағымдағы жөндеу жұмыстарына, стационар жағдайында, ашық аспан астындағы қойылымдар мен гастрольдер кезінде сахналық жабдықтар мен мүлікті тиеу және түсіруге қатысу.
Білімдер:
3 разряд
1. Аурухана жағдайында спектакльдер мен репетицияларға арналған сахнаны орнату механизмдері мен технологиясының жұмыс принципі;
2. Сахналық жабдықты техникалық пайдалану ережелері;
3. Сахналық жабдыққа ағымдық жөндеу жұмыстарын жүргізу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Сахна машинисі
4
Сахна машинисі
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
37. Кәсіптің карточкасы "Сахна машинисі":
Топтың коды:
7129-0
Қызмет атауының коды:
7129-0-002
Кәсіптің атауы:
Сахна машинисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
58-шығарылым. Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (58 -шығарылым) бекіту туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 373 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 қазанда № 24767 болып тіркелді.

Машинист сцены, 3-5 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Подготовка и обеспечение готовности машин и механизмов для монтировки сцены
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по монтировке сцены
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по монтировке сцены
Навык 1:
Управление механизмом при монтировке сцены из мягких и объемно-жестких декораций во время подготовки и проведения мероприятий различного уровней
Умения:
4 разряд
1. Управлять механизмами при монтировке сцены из мягких и объемно-жестких декораций для проведения спектаклей и репетиций в театрах, концертных организациях, музыкальных и танцевальных коллективах;
2. Участвовать в разработке конструкций сценического оформления, профилактическом ремонте сценического имущества и оборудования;
3. Обслуживать машинно-декорационные части театрально-зрелищного предприятия, погрузочно-разгрузочных работ сценического оборудования и имущества в условиях стационара, при выездных спектаклях и гастролях.
Знания:
4 разряд
1. Устройство обслуживаемых механизмов и технологию монтировки сцены для проведения спектаклей и репетиций в театрально-зрелищных предприятиях;
2. Методы транспортировки сценического имущества и оборудования;
3. Правила проведения профилактического ремонта обслуживаемого оборудования.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Машинист сцены
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
38. Карточка профессии "Машинист сцены":
Код группы:
7129-0
Код наименования занятия:
7129-0-002
Наименование профессии:
Машинист сцены
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 373 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 58)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24767).

Сахна машинисі, 3-5 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сахнаны монтаждау үшін машиналар мен тетіктедің дайындылығын қамтамасыз ету және дайындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кезеңді монтаждау жұмыстарын жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кезеңді монтаждау жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Әртүрлі деңгейдегі іс-шараларды дайындау және өткізу кезінде жұмсақ және қатты декорациялардан сахнаны орнату кезінде механизмді басқару.
Машықтар:
4 разряд
1. Театрларда, концерттік ұйымдарда, музыка және би ұжымдарында спектакльдер мен репетициялар үшін жұмсақ және қатты декорациядан сахнаны орнату кезіндегі басқару тетіктері;
2. Сахналық дизайн жобаларын әзірлеуге, сахна мүлкі мен жабдықтарын профилактикалық жөндеуге қатысу;
3. Театрлық-ойын-сауық кәсіпорнының станоктары мен безендіру бөліктеріне, стационар жағдайында, сыртқы қойылымдар мен гастрольдік сапарлар кезінде сахналық жабдықтар мен мүліктерді тиеу және түсіру үшін қызмет көрсету.
Білімдер:
4 разряд
1. Театр және ойын-сауық кәсіпорындарында спектакльдер мен репетициялар үшін қызмет көрсетілетін механизмдерді және сахна монтаждау технологиясын жобалау;
2. Сахна мүлкі мен жабдықтарын тасымалдау тәсілдері;
3. Қызмет көрсетілетін жабдыққа профилактикалық жөндеу жүргізу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Сахна машинисі
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
38. Кәсіптің карточкасы "Сахна машинисі":
Топтың коды:
7129-0
Қызмет атауының коды:
7129-0-002
Кәсіптің атауы:
Сахна машинисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
58– шығарылым. Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (58 -шығарылым) бекіту туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 373 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 қазанда № 24767 болып тіркелді.

Машинист сцены, 3-5 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Подготовка и обеспечение готовности машин и механизмов для монтировки сцены
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по монтировке сцены
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по монтировке сцены
Навык 1:
Управление механизмом при монтировке сцены из мягких и объемно-жестких декораций во время подготовки и проведения мероприятий различного уровней
Умения:
5 разряд
1. Управлять механизмами при монтировке сцены из объемно-жестких декораций с применением отдельных элементов мягкой декорации для проведения спектаклей и репетиций в театрах, концертных организациях, музыкальных и танцевальных коллективах;
2. Участвовать в работе технической комиссии по приемке макетов и эскизов к новым спектаклям, капитальном ремонте сценического имущества и оборудования;
3. Разрабатывать предложения по модернизации сценического оборудования и организация работы по монтировке нового оформления;
4. Обеспечивать правильное хранение и эксплуатацию сценического имущества и оборудования, контроль их сохранности;
5. Планировать и руководить работой монтировщиков сцены по проведению репетиций и спектаклей в условиях стационара, при гастролях и выездных спектаклях.
Знания:
5 разряд
1. Устройство различных механизмов сцены и технологию монтировки сценического оформления спектакля;
2. Правила хранения сценического оформления и эксплуатации сценического оборудования;
3. Правила проведения капитального ремонта;
4. Специфика и форма организации творческого производственного процесса;
5. Опыт отечественного, зарубежного театра и цирка в области сценической техники и технологии монтировки сценического оформления спектакля и циркового представления.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)

Сахна машинисі, 3-5 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сахнаны монтаждауға машиналар мен механизмдерді дайындау және дайындығын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кезеңді монтаждау жұмыстарын жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кезеңді монтаждау жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Әртүрлі деңгейдегі іс-шараларды дайындау және өткізу кезінде жұмсақ және қатты декорациялардан сахнаны орнату кезінде механизмді басқару.
Машықтар:
5 разряд
1. Театрларда, концерттік ұйымдарда, музыкалық және би ұжымдарында спектакльдер мен репетициялар үшін жұмсақ декорацияның жеке элементтерін пайдалана отырып, үш өлшемді қатты декорациядан сахнаны құрастыру кезіндегі басқару тетіктері;
2. Жаңа қойылымдардың макеттері мен эскиздерін қабылдау, сахна мүлкі мен жабдықтарын күрделі жөндеу жөніндегі техникалық комиссияның жұмысына қатысу;
3. Сахналық жабдықты жаңғырту және жаңа дизайнды монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
4. Сахна мүлкі мен жабдықтарының дұрыс сақталуын және жұмысын қамтамасыз ету, олардың сақталуын қадағалау;
5. Аурухана жағдайында, гастрольдік және сырттағы спектакльдер кезінде репетициялар мен спектакльдер өткізу үшін сахна орнатушылардың жұмысын жоспарлау және басқару.
Білімдер:
5 разряд
1. Әр түрлі сахналық механизмдердің дизайны және спектакльдің сахналық дизайнын монтаждау технологиясы;
2. Сахналық дизайнды сақтау және сахналық жабдықты пайдалану ережелері;
3. Күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізу ережелері;
4. Шығармашылық өндіріс процесін ұйымдастырудың ерекшеліктері мен формасы;
5. Спектакль мен цирк қойылымының сахналық дизайнын монтаждау технологиясы және сахналық технология саласындағы отандық және шетелдік театр мен цирктің тәжірибесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)

39. Карточка профессии "Механический укладчик гибкого покрытия":
Код группы:
7129-0
Код наименования занятия:
7129-0-003
Наименование профессии:
Механический укладчик гибкого покрытия
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Облицовщик синтетическими материалами, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7122-0-017 Рабочий по укладке линолеума
7122-0-018 Укладчик ковровых материалов
Основная цель деятельности:
Выполнение работ для укладки гибкого покрытия в условиях строительства, ремонта и реконструкции зданий и сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по укладке гибкого покрытия
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по укладке гибкого покрытия
Навык 1:
Подготовка основания для укладки напольных покрытий
Умения:
2-3 разряд
1. Проводить подготовку поверхности основания для обеспечения качественной и профессиональной укладки покрытия;
2. Обеспечивать выполнение основания под покрытие ровным, прочным, сухим, без пыли и трещин;
3. Выполнять расчет необходимого количества материалов;
4. Подготавливать раствор;
5. Осматривать и проверять применяемые инструменты и приспособления на наличие неисправностей, при выявлении неисправных – обеспечивать своевременную замену на исправные инструменты и приспособления
6. Содержать рабочие места, а также помещения расположения (установки) оборудования и хранения инструмента и приспособлений в надлежащем состоянии, не допускать захламления и беспорядка на рабочих местах.
Знания:
2-3 разряд
1. Строительные термины и определения в соответствии со специализацией;
2. Правила безопасности при укладке гибкого покрытия; требования охраны труда к рабочему месту;
3. Правила по охране труда в соответствии со специализацией;
4. Правила по охране труда при работе с материалами гибкого покрытия в соответствии со специализацией;

39. Кәсіптің карточкасы "Жұмсақ жабынды механикалық төсеуші":
Топтың коды:
7129-0
Қызмет атауының коды:
7129-0-003
Кәсіптің атауы:
Жұмсақ жабынды механикалық төсеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).
Синтетикалық материалдармен қаптаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7122-0-017 Линолеум төсеуші жұмысшы
7122-0-018 Кілем материалдарды төсеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде икемді жабын төсеу жұмыстарын жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Иілгіш жабын төсеу жұмыстарын жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Иілгіш жабын төсеу жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Еден жабындарын төсеу үшін негізді дайындау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Қаптаманың жоғары сапалы және кәсіби орнатылуын қамтамасыз ету үшін негіз бетін дайындау;
2. Қаптаманың негізі тегіс, берік, құрғақ, шаң мен жарықтарсыз болуын қамтамасыз ету;
3. Материалдардың қажетті мөлшерін есептеу;
4. Ерітіндіні дайындау;
5. Пайдаланылған құралдар мен құрылғыларды тексеріп, ақауларды анықтау, егер ақаулылар анықталса, қызмет көрсетілетін құралдармен және құрылғылармен уақтылы ауыстыруды қамтамасыз ету.
6. Жұмыс орындарын, сондай-ақ жабдықтарды орналастыруға (монтаждауға) және құралдар мен керек-жарақтарды сақтауға арналған аумақтарды тиісті күйде ұстау, жұмыс орнындағы ретсіздік пен тәртіпсіздікке жол бермеу
Білімдер:
2-3 разряд
1. Мамандыққа сәйкес құрылыс терминдері мен анықтамалары;
2. Иілгіш жабынды төсеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері; жұмыс орнындағы еңбекті қорғау талаптары;
3. Мамандыққа сәйкес еңбекті қорғау ережелері;
4. Мамандыққа сәйкес иілгіш жабын материалдарымен жұмыс істеу кезіндегі еңбекті қорғау ережелері;

1. Выполнение работ по укладке гибкого покрытия
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по укладке гибкого покрытия
Навык 1:
Укладка напольных покрытий сложной характеристики
Умения:
6 разряд
1. Соблюдать требования климатических условий в помещении при укладке гибкого покрытия (перед началом подготовительных работ и после завершения);
2. Выполнять монтаж, сварку швов;
3. Заливать нивелирующей смесью основание пола;
4. Выполнять шлифовку, зачистку;
5. Укладывать ковролин, линолеум, виниловую плитку;
6. Применять новые технологии и методы укладки.
Знания:
6 разряд
1. Навыки монтажа: линолеума, ковролина, ПВХ покрытий;
2. Виды и назначение профессиональных инструментов по монтажу;
3. Виды и свойства клеев, выбор клея;
4. Требования климатических условий в помещении;
5. Новые методы и технологии укладки.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
42. Карточка профессии "Жестянщик в строительстве":
Код группы:
7213-9
Код наименования занятия:
7213-9-001
Наименование профессии:
Жестянщик в строительстве
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7478).
Жестянщик, 2-5 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы жестянщиком в строительстве не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7213-9-002 Жестянщик на строительной площадке
Основная цель деятельности:
Выполнение комплекса работ по монтажу металлических конструкций при строительстве, расширении, реконструкции, капитальном ремонте, реставрации и восстановлении зданий и сооружений. Изготовление, ремонт, монтаж и установка деталей, изделий и узлов из листового металла и труб с большим числом сопряженных отводов различного сечения и профиля
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Иілгіш жабын төсеу жұмыстарын жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Иілгіш жабын төсеу жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Күрделі еден жабындарын төсеу.
Машықтар:
6 разряд
1. Икемді жабынды төсеу кезінде (дайындық жұмыстарын бастағанға дейін және аяқталғаннан кейін) ішкі климаттық жағдайлардың талаптарын сақтау;
2. Тігістерді орнату және дәнекерлеу жұмыстарын орындау;
3. Еденнің негізін тегістеу қоспасымен толтыру;
4. Тегістеуді, тазалауды орындау;
5. Кілем, линолеум, винил плитка төсеу;
6. Жаңа технологиялар мен орнату әдістерін қолдану.
Білімдер:
6 разряд
1. Орнату дағдылары: линолеум, кілем, ПВХ жабындары;
2. Кәсіби орнату құралдарының түрлері мен мақсаты;
3. Желімдердің түрлері мен қасиеттері, желім таңдау;
4. Үй-жайдың климаттық жағдайларына қойылатын талаптар;
5. Жаңа орнату әдістері мен технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
42. Кәсіптің карточкасы "Құрылыс бойынша қаңылтыр соғушы":
Топтың коды:
7213-9
Қызмет атауының коды:
7213-9-001
Кәсіптің атауы:
Құрылыс бойынша қаңылтыр соғушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-Ө-М бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №7478 тіркелді).
Қаңылтыршы, 2-5 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Құрылыста қаңылтырмен жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7213-9-002 Құрылыс алаңдарындағы қаңылтыр соғушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу, кеңейту, реконструкциялау, күрделі жөндеу, қалпына келтіру және қалпына келтіру кезінде металл конструкцияларын монтаждау бойынша бірқатар жұмыстарды орындау. Әртүрлі секциялар мен профильдердің көптеген ілеспе иілімдері бар қаңылтырдан және құбырлардан жасалған бөлшектерді, бұйымдарды және тораптарды дайындау, жөндеу, монтаждау және орнату.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение работ по изготовлению, ремонту, монтажу и установке деталей, изделий и узлов из листового металла и труб с большим числом сопряженных отводов различного сечения и профиля
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по изготовлению, ремонту, монтажу и установке деталей, изделий и узлов из листового металла и труб с большим числом сопряженных отводов различного сечения и профиля
Навык 1:
Изготовление, ремонт, монтаж и установка деталей, изделий и узлов из листового металла
Умения:
2 разряд
1. Изготовление простых изделий из листовых металлов и прессованных профилей но чертежам, шаблонам и образцам;
2. Прямолинейная ручная резка листового металла и резка фасонных заготовок всех размеров по шаблонам и разметке;
3. Криволинейная резка простых деталей из кровельной и тонколистовой стали на приводных станках;
4. Гибка прямолинейных фальцев;
5. Правка малогабаритных деталей и изделий и крупных деталей и изделий;
6. Отжиг листового материала и заготовок;
7. Сверление отверстий по кондуктору и разметке;
8. Отрубка, опиливание и очистка деталей;
9. Пайка простых изделий и деталей;
10. Установка и оборудование несложных кожухов и защитных ограждений;
11. Выполнение сложных и особо сложных жестяницких работ под руководством жестянщика более высокой квалификации.
Знания:
2 разряд
1. Принцип работы обслуживаемых приводных станков и ножниц;
2. Назначение и правила применения универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов;
3. Приемы прямолинейной и криволинейной резки металлов и сплавов;
4. Способы пайки мягкими и твердыми припоями простых деталей и узлов;
5. Наименование, маркировку обрабатываемых металлов и сплавов, приемы выполнения простых жестяницких работ;
6. Разметочные обозначения.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Аккуратность
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Жестянщик в строительстве
4
Жестянщик в строительстве
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)

1. Әртүрлі секциялар мен профильдердің көптеген ілеспе иілімдері бар қаңылтырдан және құбырлардан жасалған бөлшектерді, бұйымдарды және тораптарды дайындау, жөндеу, құрастыру және орнату бойынша жұмыстарды жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әртүрлі секциялар мен профильдердің көптеген ілеспе иілімдері бар қаңылтырдан және құбырлардан жасалған бөлшектерді, бұйымдарды және тораптарды дайындау, жөндеу, құрастыру және орнату бойынша жұмыстарды жүргізу.
Дағды 1:
Металл қаңылтырдан жасалған бөлшектерді, бұйымдар мен тораптарды дайындау, жөндеу, монтаждау және орнату.
Машықтар:
2 разряд
1. Сызбалар, шаблондар және үлгілер бойынша қаңылтыр металдардан және экструдталған профильдерден қарапайым бұйымдарды өндіру;
2. Қалыптар мен таңбалар бойынша қаңылтырды түзу қолмен кесу және барлық өлшемдегі пішінді дайындамаларды кесу;
3. Жетектегі станоктарда жабын және қаңылтыр болаттан жасалған қарапайым бөлшектерді қисық кесу;
4. Тікелей қатпарларды бүгу;
5. Шағын өлшемді бөлшектер мен бұйымдарды және үлкен бөлшектер мен бұйымдарды өңдеу;
6. Парақ материалдары мен дайындамаларды күйдіру;
7. Айналдырғыш пен белгілер бойынша саңылауларды бұрғылау;
8. Бөлшектерді кесу, салу және тазалау;
9. Қарапайым бұйымдар мен бөлшектерді дәнекерлеу;
10. Қарапайым қаптамалар мен қорғаныс бөгеттерін орнату және жабдықтау;
11. Күрделі және ерекше күрделі қалайы өңдеу жұмыстарын біліктілігі анағұрлым жоғары қаңылтыр шеберінің басшылығымен орындау.
Білімдер:
2 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жетек машиналары мен қайшыларының жұмыс принципі;
2. Әмбебап және арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану мақсаты мен ережелері;
3. Металдар мен қорытпаларды түзу және қисық кесу техникасы;
4. Жай бөлшектер мен тораптарды жұмсақ және қатты дәнекерлеуіштермен дәнекерлеу тәсілдері;
5. Өңделген металдар мен қорытпалардың атауы, таңбалануы, қарапайым қаңылтыр жұмыстарының орындалу тәсілдері;
6. Таңбалау белгілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Құрылыс бойынша қаңылтыр соғушы
4
Құрылыс бойынша қаңылтыр соғушы
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)

43. Карточка профессии "Жестянщик в строительстве":
Код группы:
7213-9
Код наименования занятия:
7213-9-001
Наименование профессии:
Жестянщик в строительстве
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7478).
Жестянщик, 2-5 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы жестянщиком в строительстве не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7213-9-002 Жестянщик на строительной площадке
Основная цель деятельности:
Выполнение комплекса работ по монтажу металлических конструкций при строительстве, расширении, реконструкции, капитальном ремонте, реставрации и восстановлении зданий и сооружений. Изготовление, ремонт, монтаж и установка деталей, изделий и узлов из листового металла и труб с большим числом сопряженных отводов различного сечения и профиля
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение комплекса подготовительных работ при монтаже металлических конструкций
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение комплекса подготовительных работ при монтаже металлических конструкций
Навык 1:
Выполнение подготовительных работ до начала монтажа металлических конструкций
Умения:
3-4 разряд
1. Выбирать инструменты, оборудование, оснастку и материалы для монтажа металлических конструкций согласно сменному заданию;
2. Применять ручной и механизированный инструмент по назначению и в соответствии с видом работ при выполнении подготовительных работ до начала монтажа металлических конструкций;
3. Определять исправность ручного и механизированного инструмента, используемого при монтаже металлических конструкций;
4. Производить мелкий ремонт ручного и механизированного инструмента, используемого при монтаже металлических конструкций;
5. Подготавливать к работе грузозахватные приспособления и содержать их в надлежащем состоянии;
6. Определять пригодность стропов в соответствии с массой и размером перемещаемых строительных конструкций при выполнении подготовительных работ до начала монтажа металлических конструкций;

43. Кәсіптің карточкасы "Құрылыс бойынша қаңылтыр соғушы":
Топтың коды:
7213-9
Қызмет атауының коды:
7213-9-001
Кәсіптің атауы:
Құрылыс бойынша қаңылтыр соғушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-Ө-М бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №7478 тіркелді).
Қаңылтыршы, 2-5 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Құрылыста қаңылтырмен жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7213-9-002 Құрылыс алаңдарындағы қаңылтыр соғушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу, кеңейту, реконструкциялау, күрделі жөндеу, қалпына келтіру және қалпына келтіру кезінде металл конструкцияларын монтаждау бойынша бірқатар жұмыстарды орындау. Әртүрлі секциялар мен профильдердің көптеген ілеспе иілімдері бар қаңылтырдан және құбырлардан жасалған бөлшектерді, бұйымдарды және тораптарды дайындау, жөндеу, монтаждау және орнату.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Металл конструкцияларын монтаждау бойынша дайындық жұмыстары кешенін жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Металл конструкцияларын монтаждау бойынша дайындық жұмыстары кешенін жүргізу.
Дағды 1:
Металл конструкцияларын монтаждау басталғанға дейін дайындық жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
3-4 разряд
1. Ауысымдық тапсырма бойынша металл конструкцияларды орнатуға арналған құралдарды, жабдықтарды, керек-жарақтарды және материалдарды таңдау;
2. Металл конструкцияларды монтаждауды бастамас бұрын дайындық жұмыстарын орындау кезінде қол және механикаландырылған құралдарды мақсаты бойынша және жұмыс түріне сәйкес пайдалану;
3. Металл конструкцияларды монтаждауда қолданылатын қол және механикаландырылған құралдардың жұмысқа жарамдылығын анықтау;
4. Металл конструкцияларды монтаждауда қолданылатын қол және механикаландырылған құралдарды ұсақ жөндеуді орындау;
5. Көтергіш құрылғыларды жұмысқа дайындау және оларды тиісті күйде ұстау;
6. Металл конструкцияларды монтаждау басталғанға дейін дайындық жұмыстарын орындау кезінде жылжытылатын құрылыс конструкцияларының салмағы мен өлшемдеріне сәйкес итарқалардың жарамдылығын анықтау;

7. Выполнять подъем, опускание грузов с помощью лебедок, домкратов при выполнении подготовительных работ до начала монтажа металлических конструкций;
8. Подавать сигналы машинистам кранов и наблюдать за грузом при подъеме, перемещении и установке металлических конструкций;
9. Соблюдать требования охраны труда при нахождении на строительной площадке, пожарной безопасности, электробезопасности и безопасности при выполнении подготовительных работ до начала монтажа металлических конструкций;
10. Соблюдать правила производственной санитарии и гигиены труда, применять средства индивидуальной защиты;
11. Оказывать первую помощь пострадавшему при несчастном случае на производстве.
Знания:
3-4 разряд
1. Требования к организации рабочего места при выполнении подготовительных работ до начала монтажа металлических конструкций;
2. Порядок выполнения подготовительных работ до начала монтажа металлических конструкций в соответствии с проектом производства работ;
3. Назначение и правила применения основного инструмента и приспособлений при выполнении подготовительных работ до начала монтажа конструкций;
4. Маркировка металлических конструкций;
5. Маркировка болтов и гаек, применяемых при монтаже металлических конструкций;
6. Правила расконсервации метизов и сборки болтокомплектов;
7. Требования охраны труда и промышленной безопасности, электробезопасности при выполнении транспортных, подготовительных и монтажных работ на строительной площадке;
8. Опасные и вредные производственные факторы при выполнении транспортных, подготовительных и монтажных работ на строительной площадке;
9. Правила производственной санитарии и гигиены труда в условиях строительной площадки;
10. Правила оказания первой помощи пострадавшему при несчастном случае при выполнении транспортных, подготовительных и монтажных работ на строительной площадке
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Аккуратность
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Жестянщик в строительстве
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
44. Карточка профессии "Жестянщик в строительстве":
Код группы:

7. Металл конструкцияларды монтаждау басталғанға дейін дайындық жұмыстарын орындау кезінде жүкшығырлар мен домкраттардың көмегімен жүктерді көтеру және түсіру;
8. Металл конструкцияларды көтеру, жылжыту және орнату кезінде кран машинистеріне сигнал беру және жүкті бақылау;
9. Металл конструкцияларын монтаждау алдында құрылыс алаңында еңбек қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі және дайындық жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау;
10. Өндірістік санитария және еңбек гигиенасы ережелерін сақтауға, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану;
11. Өндірістік жазатайым оқиға кезінде зардап шеккен адамға алғашқы медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Металл конструкцияларын орнату алдында дайындық жұмыстарын орындау кезінде жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын талаптар;
2. Жұмыс жобасына сәйкес металл конструкцияларды монтаждау басталғанға дейін дайындық жұмыстарын орындау тәртібі;
3. Құрылымдарды монтаждау басталғанға дейін дайындық жұмыстарын орындау кезінде негізгі құралдар мен құрылғыларды пайдалану мақсаты мен ережелері;
4. Металл конструкцияларды таңбалау;
5. Металл конструкцияларды орнатуда қолданылатын болттар мен гайкаларды таңбалау;
6. Аппараттық құралдарды қайта консервациялау және болттар жинақтарын құрастыру ережелері;
7. Құрылыс алаңында көлік, дайындық және монтаждау жұмыстарын орындау кезіндегі еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік, электр қауіпсіздігі талаптары;
8. Құрылыс алаңында тасымалдау, дайындық және монтаждау жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпті және зиянды өндірістік факторлар;
9. Құрылыс алаңындағы өндірістік санитария және еңбек гигиенасы ережелері;
10. Құрылыс алаңында көліктік, дайындық және монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде жазатайым оқиға кезінде зардап шегушіге алғашқы медициналық көмек көрсету ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Құрылыс бойынша қаңылтыр соғушы
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
44. Кәсіптің карточкасы "Құрылыс бойынша қаңылтыр соғушы":
Топтың коды:

Жестянщик, 2-5 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность: Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы жестянщиком в строительстве не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7213-9-002 Жестянщик на строительной площадке
Основная цель деятельности:
Выполнение комплекса работ по монтажу металлических конструкций при строительстве, расширении, реконструкции, капитальном ремонте, реставрации и восстановлении зданий и сооружений. Изготовление, ремонт, монтаж и установка деталей, изделий и узлов из листового металла и труб с большим числом сопряженных отводов различного сечения и профиля
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение комплекса вспомогательных работ при монтаже металлических конструкций
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение комплекса вспомогательных работ при монтаже металлических конструкций
Навык 1:
Выполнение вспомогательных работ при подаче конструкций с автотранспорта, со складов или с площадки укрупнительной сборки, а также материалов, полуфабрикатов, деталей и приспособлений в зону монтажа металлических конструкций
Умения:
5 разряд
1. Использовать по назначению стропы, захватные приспособления, такелажную оснастку при выполнении вспомогательных работ для монтажа металлических конструкций;
2. Определять исправность ручного и механизированного инструмента, используемого при монтаже металлических конструкций;
3. Выполнять обвязку, зацепку и отцепку стропов для подачи конструкций с автотранспорта, со складов или с площадки укрупнительной сборки при выполнении вспомогательных работ для монтажа металлических конструкций;
4. Выполнять работы с применением ручных и электрических лебедок, домкратов при подаче металлических, сборных бетонных и железобетонных конструкций с автотранспорта, со складов или с площадки укрупнительной сборки;
5. Выполнять сопровождение перемещения грузов на стреле трубоукладчика в пределах строительной площадки при выполнении вспомогательных работ по монтажу металлических конструкций;
6. Оценивать безопасность и санитарно-гигиенические условия работы в соответствии с нормативными требованиями.
Знания:
5 разряд
1. Назначение основных видов такелажной оснастки, виды стропов и захватных приспособлений для выполнения вспомогательных работ по монтажу металлических конструкций;

Қаңылтыршы, 2-5 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Құрылыста қаңылтырмен жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7213-9-002 Құрылыс алаңдарындағы қаңылтыр соғушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу, кеңейту, реконструкциялау, күрделі жөндеу, қалпына келтіру және қалпына келтіру кезінде металл конструкцияларын монтаждау бойынша бірқатар жұмыстарды орындау. Әртүрлі секциялар мен профильдердің көптеген ілеспе иілімдері бар қаңылтырдан және құбырлардан жасалған бөлшектерді, бұйымдарды және тораптарды дайындау, жөндеу, монтаждау және орнату.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Металл конструкцияларды монтаждау кезінде көмекші жұмыстардың кешенін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Металл конструкцияларды монтаждау кезінде көмекші жұмыстардың кешенін орындау.
Дағды 1:
Көлік құралдарынан, қоймалардан немесе алдын ала құрастыру алаңынан конструкцияларды, сондай-ақ материалдарды, жартылай фабрикаттарды, бөлшектер мен керек-жарақтарды металл конструкцияларды орнату алаңына жеткізу кезінде қосалқы жұмыстарды орындау.
Машықтар:
5 разряд
1. Металл конструкцияларды монтаждау бойынша қосалқы жұмыстарды орындау кезінде итарқаларды, ұстағыш құрылғыларды және такелаждық жабдықты мақсаты бойынша пайдалануға;
2. Металл конструкцияларды монтаждауда қолданылатын қол және механикаландырылған құралдардың жұмысқа жарамдылығын анықтау;
3. Металл конструкцияларды монтаждау бойынша қосалқы жұмыстарды орындау кезінде көліктерден, қоймалардан немесе ұлғайтылған құрастыру алаңынан конструкцияларды жеткізу үшін байлау, ілмектеу және ілмектерді шешуді орындау;
4. Металл, құрама бетон және темірбетон конструкцияларын көліктерден, қоймалардан немесе алдын ала құрастыру алаңынан жеткізу кезінде қол және электр лебедкаларын, домкраттарды пайдаланып жұмыстарды орындау;
5. Металл конструкцияларды монтаждау бойынша қосалқы жұмыстарды орындау кезінде құрылыс алаңы шегінде құбыр төсеу бумында жүктің қозғалысын қамтамасыз ету;
6. Нормативтік талаптарға сәйкес жұмыстың қауіпсіздік және санитарлық жағдайын бағалау.
Білімдер:
5 разряд
1. Металл конструкцияларын монтаждау бойынша қосалқы жұмыстарды орындауға арналған такелаждық жабдықтың негізгі түрлерінің, итарқалардың түрлері мен қысқыш құрылғылардың мақсаты;

2. Порядок выполнения вспомогательных работ до начала монтажа металлических конструкций в соответствии с проектом производства работ;
3. Основные сведения о строительных грузоподъемных машинах для монтажа металлических конструкций;
4. Схемы и приемы монтажа (демонтажа) подъемных средств для монтажа металлических конструкций;
5. Схемы строповки металлических конструкций в соответствии с их габаритными размерами.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение вспомогательных работ при сборке и монтаже металлических конструкций
Умения:
5 разряд
1. Подготавливать к работе содержать в надлежащем состоянии грузозахватные приспособления при выполнении вспомогательных работ по сборке и монтажу металлических конструкций;
2. Выбирать и применять ручной и механизированный инструмент по назначению и в соответствии с видом работ при выполнении вспомогательных работ по сборке и монтажу металлических конструкций;
3. Натягивать причалки или осевой проволоки и нанесение на конструкции осевых рисок при выполнении вспомогательных работ по сборке и монтажу металлических конструкций;
4. Выполнять строповку и расстроповку контейнеров и пакетов с материалами, полуфабрикатами, деталями и приспособлениями при подаче в зону монтажа при выполнении вспомогательных работ по сборке и монтажу металлических конструкций.
Знания:
5 разряд
1. Порядок производства вспомогательных работ по сборке и монтажу металлических конструкций в соответствии с проектом производства работ;
2. Маркировка метизов, за исключением высокопрочных болтов, для выполнения вспомогательных работ по сборке и монтажу металлических конструкций;
3. Основные свойства и марки строительных сталей, используемых при изготовлении металлических, сборных бетонных и железобетонных конструкций;
4. Правила подготовки строительных конструкций для установки в проектное положение при выполнении вспомогательных работ по сборке и монтажу металлических, сборных бетонных и железобетонных конструкций.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Аккуратность
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта

2. Жұмыс жобасына сәйкес металл конструкцияларды монтаждау басталғанға дейін қосалқы жұмыстарды орындау тәртібі;
3. Металл конструкцияларды монтаждауға арналған құрылыс көтеру машиналары туралы негізгі мәліметтер;
4. Металл конструкцияларды монтаждауға арналған көтергіш жабдықтарды орнату (демонтаждау) схемалары мен әдістері;
5. Металл конструкцияларының габариттік өлшемдеріне сәйкес итеру сұлбалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Металл конструкцияларды құрастыру және монтаждау кезінде қосалқы жұмыстарды орындау.
Машықтар:
5 разряд
1. Металл конструкцияларды құрастыру және монтаждау бойынша қосалқы жұмыстарды орындау кезінде жұмысқа дайындау, көтергіш құрылғыларды тиісті жағдайда ұстау;
2. Металл конструкцияларды құрастыру және монтаждау бойынша қосалқы жұмыстарды орындау кезінде қол және механикаландырылған құралдарды тағайындалуы бойынша және жұмыс түріне сәйкес таңдау және пайдалану;
3. Металл конструкцияларды монтаждау және монтаждау бойынша көмекші жұмыстарды орындау кезінде конструкцияларға осьтік белгілерді қою және керілген арқандар немесе осьтік сымдар;
4. Металл конструкцияларды құрастыру және монтаждау бойынша қосалқы жұмыстарды орындау кезінде монтаждау аймағына жеткізілген кезде материалдар, жартылай фабрикаттар, бөлшектер мен керек-жарақтары бар итарқа және шешетін ыдыстар мен пакеттер.
Білімдер:
5 разряд
1. Жұмыс жобасына сәйкес металл конструкцияларды құрастыру және монтаждау бойынша қосалқы жұмыстарды орындау тәртібі;
2. Металл конструкцияларды құрастыру және монтаждау бойынша қосалқы жұмыстарды орындауға арналған жоғары берік болттарды қоспағанда, аппараттық құралдарды таңбалау;
3. Металл, құрама бетон және темірбетон конструкцияларын өндіруде қолданылатын құрылыс болаттарының негізгі қасиеттері мен сорттары;
4. Металл, құрама бетон және темірбетон конструкцияларын құрастыру және монтаждау бойынша қосалқы жұмыстарды орындау кезінде құрылыс конструкцияларын жобалық жағдайда орнатуға дайындау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске мастері
6
Учаске басшысы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері

45. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Исполнитель:
C.Ж.Курмангожина , +7 (705) 120 21 39, snip.07@mail.ru
46. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Cаморегулируемая организация "Республиканский союз проектировщиков Казахстана" (СРО "РСПК"), рабочая группа
Руководитель: М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com
Номер телефона: +7 (777) 404 04 83
47. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол от 17 ноября 2023 года № 03-24-5/623.
48. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 11 ноября 2023 г.
49. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": от 12 декабря 2023 года № 16708/25 и от 30 ноября 2023 года
50. № 16217/25.
51. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2023 год.
51. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2026 года.
Приложение 12
к приказу Министра
промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2023 года № 163
Профессиональный стандарт: "Рабочие по столярным и плотницким работам"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Рабочие по столярным и плотницким работам" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере строительства.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Акт приемки объекта в эксплуатацию – документ, подтверждающий завершение строительства объекта в соответствии с утвержденным проектом и государственными (межгосударственными) нормативами и полную готовность объекта к эксплуатации
2) Государственные нормативы (государственные нормативные документы) – система нормативных правовых актов, градостроительных и технических регламентов, нормативно-технических документов, иных обязательных требований, условий и ограничений, обеспечивающих благоприятные, безопасные и другие необходимые условия обитания и жизнедеятельности человека
3) Заказчик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик-инвестор проекта (программы), заказчик (собственник), застройщик либо их уполномоченные лица

45. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Орындаушы:
C.Ж.Курмангожина, +7 (705) 120 21 39, snip.07@mail.ru
46. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан жобалаушыларының республикалық одағы" өзін-өзі реттейтін ұйымы" ЗТБ (СРО "РСПК"), жұмыс тобы
Басшы:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com
Телефон нөмірі: +7 (777) 404 04 83
47. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 17 қарашадағы № 03-24-5/623 хаттамасы.
48. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 11 қарашадағы қорытынды.
49. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 12 желтоқсандағы № 16708/25 және 2023 жылғы 30 қарашадағы № 16217/25.
50. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2023 жыл.
51. Бағдарлы қайта қарау күні: 2026 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2023 жылғы "__" ___
№ ___ бұйрығына
12-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Ағаш шебері және ағаш ұстасы жұмыстары бойынша жұмысшылар"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Ағаш шебері және ағаш ұстасы жұмыстары бойынша жұмысшылар" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленіп, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және құрылыс саласындағы қызметті жүзеге асыратын кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Ағаш мастері – кәсіби жұмысшы, ағашпен жұмыс істейтін, ағаштан немесе оның негізінде бұйымдар жасайтын қолөнерші.
2) Бетон – тұтқыр заттан (мысалы, цемент), ірі және ұсақ толтырғыштардан, судан тұратын ұтымды таңдалған және тығыздалған қоспаны қалыптастыру және қатайту нәтижесінде алынған жасанды тас құрылыс материалы. Кейбір жағдайларда оның құрамында арнайы қоспалар болуы мүмкін, сонымен қатар құрамында су жоқ (мысалы, асфальтбетон).
3) Ғимарат – табиғи немесе жасанды кеңiстiк шекаралары бар және өндiрiстiк процестердi орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға немесе адамдарды, жүктердi уақытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргiзуге) арналған жасанды жасалған ауқымды, тегiстiктi немесе желiлiк объект (жер үстi, су бетi және (немесе) жер асты, су асты). Ғимарат көркемдiк-эстетикалық, әшекей-қолданбалы не мемориалдық мақсатта да болуы мүмкiн.

10) Технический надзор – надзор за строительством на всех стадиях реализации проекта, включая качество, сроки, стоимость, приемку выполненных работ и сдачу объектов в эксплуатацию
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Рабочие по столярным и плотницким работам
5. Код профессионального стандарта: F43320007
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
F Строительство
43 Специализированные строительные работы
43.3 Отделочные работы
43.32 Столярные и плотницкие работы
43.32.0 Столярные и плотницкие работы
7. Краткое описание профессионального стандарта: В Профессиональном стандарте приведено описание основных профессий, которые относятся к сфере строительства, а также характеристика работ и трудовые функции работников, осуществляющих деятельность в сфере строительства и смежных отраслях.
8. Перечень карточек профессий:
1) Плотник - 2 уровень ОРК
2) Плотник - 3 уровень ОРК
3) Плотник - 4 уровень ОРК
4) Столяр - 2 уровень ОРК
5) Столяр - 3 уровень ОРК
6) Столяр - 4 уровень ОРК
7) Монтажник вывесок (не относящихся к электронным) - 3 уровень ОРК
8) Монтажник вывесок (не относящихся к электронным) - 2 уровень ОРК
9) Монтажник вывесок (не относящихся к электронным) - 4 уровень ОРК
10) Монтажник окон - 2 уровень ОРК
11) Монтажник окон - 3 уровень ОРК
12) Монтажник окон - 4 уровень ОРК
13) Монтажник экспозиции и художественно-оформительских работ - 2 уровень ОРК
14) Монтажник экспозиции и художественно-оформительских работ - 3 уровень ОРК
15) Монтажник экспозиции и художественно-оформительских работ - 4 уровень ОРК
16) Монтировщик сцены - 3 уровень ОРК
17) Монтировщик сцены - 2 уровень ОРК
18) Монтировщик сцены - 4 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Плотник":
Код группы:
7115-1
Код наименования занятия:
7115-1-002
Наименование профессии:
Плотник
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).

10) Техникалық қадағалау – орындалған жұмыстың сапасын, мерзiмiн, құнын, қабылдап алынуын және объектiнiң пайдалануға берiлуiн қоса алғанда, жобаны iске асырудың барлық сатысында құрылысты қадағалау.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.
2) БТБА – жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік біліктілік анықтамалығы.
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері.
4) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Ағаш шебері және ағаш ұстасы жұмыстары бойынша жұмысшылар
5. Кәсіптік стандарттың коды: F43320007
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
F Құрылыс
43 Мамандандырылған құрылыс жұмыстары
43.3 Әрлеу жұмыстары
43.32 Ағаш шеберлігі және ағаш ұстасы жұмыстары
43.32.0 Ағаш шеберлігі және ағаш ұстасы жұмыстары
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандартта құрылыс саласына жататын негізгі кәсіптердің сипаттамасы, сондай-ақ құрылыс саласындағы және онымен байланысты салалардағы қызметті жүзеге асыратын қызметкерлердің жұмыс сипаттамасы мен еңбек функциялары келтірілген.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Балташы - 2 СБШ-нің деңгейі.
2) Балташы - 3 СБШ-нің деңгейі.
3) Балташы - 4 СБШ-нің деңгейі.
4) Ағаш мастері - 2 СБШ-нің деңгейі..
5) Ағаш мастері - 3 СБШ-нің деңгейі.
6) Ағаш мастері - 4 СБШ-нің деңгейі.
7) Маңдайша монтажшысы (электрондыққа жатпайтын) - 3 СБШ-нің деңгейі.
8) Маңдайша монтажшысы (электрондыққа жатпайтын) - 2 СБШ-нің деңгейі.
9) Маңдайша монтажшысы (электрондыққа жатпайтын) - 4 СБШ-нің деңгейі.
10) Терезелерді монтаждаушы - 2 СБШ-нің деңгейі.
11) Терезелерді монтаждаушы - 3 СБШ-нің деңгейі.
12) Терезелерді монтаждаушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
13) Экспозиция және көркем-безендіру жұмыстары монтажшысы - 2 СБШ-нің деңгейі.
14) Экспозиция және көркем-безендіру жұмыстары монтажшысы - 3 СБШ-нің деңгейі..
15) Экспозиция және көркем-безендіру жұмыстары монтажшысы - 4 СБШ-нің деңгейі
16) Сахна монтажшылары - 3 СБШ-нің деңгейі.
17) Сахна монтажшылары - 2 СБШ-нің деңгейі.
18) Сахна монтажшылары - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Балташы":
Топтың коды:
7115-1
Қызмет атауының коды:
7115-1-002
Кәсіптің атауы:
Балташы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).

Плотник, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев плотником
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7115-1-004 Плотник-реставратор
Основная цель деятельности:
Изготовление, сборка, установка, ремонт и реставрация деревянных конструкций
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Соблюдение требований охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности
2. Выполнение подготовительных плотничных общестроительных и опалубочных работ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Соблюдение требований охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности
Навык 1:
Соблюдение требований действующего законодательства по охране труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности
Умения:
2-3 разряд
1. Соблюдать требования охраны труда пожарной, промышленной и экологической безопасности при ведении плотничных работ;
2. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места плотника;
3. Пользоваться предохранительным поясом с закреплением его за элементы конструкций или страховочным канатом при выполнении работ с приставных лестниц на высоте более 1,3 м, а также на поверхностях с уклоном 20° и более.
Знания:
2-3 разряд
1. Требования охраны труда пожарной, промышленной и экологической безопасности при ведении плотничных работ;
2. Требования к планировке и оснащению рабочего места плотника;
3. Основные опасные и вредные производственные факторы, влияющие на работника;
4. Правила применения средств индивидуальной защиты;
5. Методы оказания первой помощи пострадавшим;
6. Особенности плотничных работ в зимних условиях и требования охраны труда при их выполнении;
7. Требования охраны труда при устройстве и сборке деревянных изделий и их элементов;
8. Требования охраны труда при выполнении плотничных и кровельных работ на крыше;
9. Требования охраны труда к месту производства работ на высоте;
10. Правила перемещения грузов массой до 500 кг и эксплуатации специальных транспортных и грузовых средств.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение подготовительных плотничных общестроительных и опалубочных работ
Навык 1:
Выполнение подготовительных плотничных общестроительных работ
Умения:

Балташы, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кем дегенде алты ай ағаш ұстасы ретінде
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7115-1-004 Ағаш ұстасы-реставратор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ағаш конструкцияларды дайындау, құрастыру, орнату, жөндеу және қалпына келтіру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау.
2. Дайындық ағаш ұстасы жалпы Құрылыс және қалыптау жұмыстарын орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау.
Дағды 1:
Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік жөніндегі қолданыстағы заңнаманың талаптарын сақтау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Ағаш ұстасы жұмыстарын жүргізу кезінде еңбекті қорғау өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау;
2. Жұмыс орнының жай-күйін еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, ағаш ұстасының жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес ұстау;
3. 1,3 м-ден астам биіктікте, сондай-ақ 20° және одан да көп еңісі бар беттерде бекітілген баспалдақтардан жұмыстарды орындау кезінде конструкциялардың элементтеріне бекітілетін сақтандыру белдігін немесе сақтандыру арқанын пайдалану.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Ағаш ұстасы жұмыстарын жүргізу кезінде өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік еңбегін қорғау талаптары;
2. Ағаш ұстасының жұмыс орнын жоспарлауға және жабдықтауға қойылатын талаптар;
3. Қызметкерге әсер ететін негізгі қауіпті және зиянды өндірістік факторлар;
4. Жеке қорғану құралдарын қолдану қағидалары;
5. Зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету әдістері;
6. Қысқы жағдайдағы ағаш ұстасының ерекшеліктері және оларды орындау кезінде еңбекті қорғау талаптары;
7. Ағаш бұйымдар мен олардың элементтерін салу және құрастыру кезіндегі еңбекті қорғау талаптары;
8. Шатырда ағаш ұстасы және шатыр жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау талаптары;
9. Биіктікте жұмыс жүргізу орнына еңбекті қорғау талаптары;
10. Салмағы 500 кг дейінгі жүктерді өткізу және арнайы көлік және жүк құралдарын пайдалану қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Дайындық ағаш ұстасы жалпы Құрылыс және қалыптау жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Дайындық ағаш ұстасының жалпы құрылыс жұмыстарын орындау..
Машықтар:

2-3 разряд
1. Пользоваться ручным инструментом при поперечном перепиливании, окорке и обтесывании лесоматериалов вручную;
2. Выполнять плотничные работы по устройству кровель насухо с прошивкой гвоздями;
3. Выполнять разборку простых деревянных конструкций (заборных стенок, заборов, мостиков, настилов, полов, подборов и накатов);
4. Защищать элементы деревянных конструкций посредством осмолки, обивки войлоком и толем;
5. Равномерно наносить кистью антисептические и огнезащитные составы на деревянные конструкции и детали в соответствии с рабочей инструкцией;
6. Определять качество используемых в работе материалов;
7. Сортировать штучные кровельные материалы в соответствии с технологическими требованиями;
8. Оценивать соответствие выполненных плотничных работ требованиям технической документации;
9. Применять лесоматериалы в соответствии с их свойствами;
10. Производить демонтаж простых кровельных покрытий из рулонных и штучных материалов;
11. Равномерно заполнять щели стен и оконных проемов волокнистыми натуральными и специальными материалами в соответствии с требованиями технологической документации;
12. Удалять посыпку с рулонных кровельных материалов с использованием обтирочных материалов;
13. Укладывать и закреплять на обрешетке или настиле рулонные и штучные кровельные материалы при устройстве кровель;
14. Выполнять строповку, увязку и перемещение грузов массой до 500 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места.
Знания:
2-3 разряд
1. Виды применяемых лесоматериалов и свойства древесины;
2. Породы древесины, применяемые в деревообрабатывающем производстве и в плотничных работах;
3. Влажность древесины, способы ее определения;
4. Виды и состав смазок для накатов;
5. Виды рулонных и штучных кровельных материалов;
6. Виды технической документации на выполнение плотничных работ;
11. Условные обозначения в строительных чертежах;
7. Материалы, используемые для конопатки стен, оконных и дверных проемов;
8. Технические условия производства и приемки плотничных работ при проведении строительных работ и основные требования к ним;
9. Правила выполнения плотничных работ при устройстве рулонных кровель насухо с прошивкой гвоздями;
10. Порядок и правила склеивания, способы запрессовки деталей;
11. Режим выдержки склеенных элементов после склеивания;
12. Виды антисептиков и правила обращения с антисептическими и огнезащитными составами;
13. Правила осмолки, обивки войлоком и толем элементов деревянных конструкций;

2-3 разряд
1. Ағаш материалдарын қолмен көлденең аралау, жону және сүрту кезінде қол құралын пайдалану;
2. Шатырларды шегелермен тігу арқылы құрғатып орнату бойынша ағаш ұстасы жұмыстарын жүргізу;
3. Қарапайым ағаш конструкцияларды (қоршау қабырғаларын, қоршауларды, көпірлерді, төсемдерді, едендерді, жинағыштар мен орамдарды) бөлшектеуді орындау;
4. Ағаш конструкцияларының элементтерін жуу, киізбен және толеммен қаптау арқылы қорғау;
5. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес ағаш конструкциялар мен бөлшектерге антисептикалық және отқа төзімді қосылыстарды щеткамен біркелкі жағу;
6. Жұмыста қолданылатын материалдардың сапасын анықтау;
7. Дана шатыр материалдарын технологиялық талаптарға сәйкес сұрыптау;
8. Орындалған ағаш ұстасы жұмыстарының техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін бағалау;
9. Ағаш материалдарын олардың қасиеттеріне сәйкес қолдану;
10. Роликті және дана материалдардан жасалған қарапайым шатыр жабындарын бөлшектеуді жүргізу;
11. Технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес қабырғалар мен терезе ойықтарының саңылауларын талшықты табиғи және арнайы материалдармен біркелкі толтыру;
12. Орама шатыр материалдарының шашырауын сүрту материалдарын қолдану арқылы алып тастау;
13. Шатырларды орнату кезінде орамдық және дана шатыр материалдарын жәшікке немесе төсемге төсеу және бекіту;
14. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 500 кг дейінгі жүктерді арқандап байлауды және орнын ауыстыруды орындау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Қолданылатын ағаш материалдарының түрлері және ағаштың қасиеттері;
2. Ағаш өңдеу өндірісінде және ағаш ұстасы жұмыстарында қолданылатын ағаш түрлері;
3. Ағаштың ылғалдылығы, оны анықтау әдістері;
4. Накаттарға арналған майлардың түрлері мен құрамы;
5. Роликті және дана шатыр материалдарының түрлері;
6. Ағаш ұстасы жұмыстарын орындауға арналған техникалық құжаттаманың түрлері;
11. Құрылыс сызбаларындағы шартты белгілер;
7. Қабырғаларды, терезе мен есіктерді тығыздау үшін қолданылатын материалдар;
8. Құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде ағаш ұстасы жұмыстарын жүргізу мен қабылдаудың техникалық шарттары және оларға қойылатын негізгі талаптар;
9. Орамды шатырларды шегелермен тігумен құрғатып салу кезінде ағаш ұстасы жұмыстарын орындау ережесі;
10. Желімдеу тәртібі мен ережелері, бөлшектерді престеу тәсілдері;
11. Желімделгеннен кейін желімделген элементтердің ысырма режимі;
12. Антисептиктердің түрлері және антисептикалық және отқа төзімді құрамдармен жұмыс істеу ережелері;
13. Ағаш конструкцияларының элементтерін жуу, киізбен және толеммен қаптау ережесі;

14. Правила пользования инструментами, механизмами и приспособлениями;
15. Приемы покрытия антисептическими и огнезащитными составами деревянных деталей и конструкций с помощью кистей;
16. Правила разметки материалов при пилении;
17. Правила разводки и заточки лезвий ручных пил;
18. Правила и приемы долбления сквозных и несквозных отверстий в деталях долотами и стамесками;
19. Способы разборки простых кровельных покрытий из рулонных и штучных материалов;
20 Способы укладки, крепления и примыкания штучных кровельных материалов при устройстве кровель;
21. Требования к транспортировке, складированию и хранению круглых, пиленых лесоматериалов и изделий из древесины.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение подготовительных опалубочных работ
Умения:
2-3 разряд
1. Разбирать опалубки фундаментов, стен и перегородок с соблюдением определенной последовательности операций, обеспечивающей сохранность и целостность элементов;
2. Выбирать смазку опалубки в зависимости от области ее применения (горизонтальные, вертикальные поверхности форм, опалубочные формы для бетонирования конструкций подземной части здания);
3. Наносить смазку на накаты и опалубку в соответствии с требованиями технологической документации;
4. Удалять остатки бетона и раствора с опалубки;
5. Контролировать качество выполнения простых подготовительных опалубочных работ.
Знания:
2-3 разряд
1. Виды и назначение опалубок;
2. Типы опалубок и области их применения;
3. Правила и последовательность разборки опалубки фундаментов, стен и перегородок;
4. Виды и состав смазок для опалубки;
5. Отличительные особенности нанесения смазки на горизонтальные, вертикальные поверхности форм, опалубочные формы для заливки конструкций подземной части здания;
6. Требования, предъявляемые к смазкам для опалубки, и правила нанесения их на опалубку;
7. Механический и химический способы очистки опалубки от бетона и раствора;
8. Способы контроля качества выполнения простых подготовительных опалубочных работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Плотник
4
Плотник
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)

14. Құралдарды, механизмдерді және құрылғыларды пайдалану ережесі;
15. Қылқалам көмегімен ағаш бөлшектер мен конструкцияларды антисептикалық және отқа төзімді құрамдармен жабу әдістері;
16. Аралау кезінде материалдарды белгілеу ережелері;
17. Қол ара пышақтарын сымдау және қайрау ережелері;
18. Бөлшектердегі өтпелі және өтпейтін тесіктерді қашаулармен және қашаулармен қашау ережелері мен тәсілдері;
19. Орама және дана материалдардан жасалған қарапайым шатыр жабындарын бөлшектеу тәсілдері;
20. Шатырларды орнату кезінде дана шатыр материалдарын төсеу, бекіту және түйістіру тәсілдері;
21. Дөңгелек, кесілген ағаш материалдарын және ағаштан жасалған бұйымдарды тасымалдауға, сақтауға және сақтауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Дайындық қалыптау жұмыстарын орындау
Машықтар:
2-3 разряд
1. Элементтердің қауіпсіздігі мен тұтастығын қамтамасыз ететін белгілі бір операциялар тізбегін сақтай отырып, Іргетастардың, қабырғалардың және бөлімдердің қалыптарын бөлшектеу;
2. Қолдану саласына байланысты қалыптарды майлауды таңдау (ғимараттың жер асты бөлігінің конструкцияларын бетондау үшін қалыптардың көлденең, тік беттері, қалыптау қалыптары);
3. Технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес илектеу және қалыпқа майлауды жағу;
4. Бетон мен ерітіндінің қалдықтарын қалыптан алып тастау;
5. Қарапайым дайындық қалыптау жұмыстарының сапасын бақылау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Қалыптардың түрлері мен мақсаты;
2. Қалыптардың түрлері және оларды қолдану салалары;
3. Іргетастардың, қабырғалар мен бөлімдердің қалыптарын бөлшектеу ережелері мен реттілігі;
4. Қалыптарға арналған майлардың түрлері мен құрамы;
5. Ғимараттың жер асты бөлігінің конструкцияларын құюға арналған қалыптардың көлденең, тік беттеріне майлауды жағудың айрықша ерекшеліктері;
6. Қалыптарға арналған майларға қойылатын талаптар және оларды қалыптарға жағу ережелері;
7. Қалыптарды бетоннан және ерітіндіден тазартудың механикалық және химиялық тәсілдері;
8. Қарапайым дайындық қалыптау жұмыстарының сапасын бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Балташы
4
Балташы
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)

4. Правила применения средств индивидуальной защиты;
5. Методы оказания первой помощи пострадавшим;
6. Особенности плотничных работ в зимних условиях и требования охраны труда при их выполнении;
7. Требования охраны труда при устройстве и сборке деревянных изделий и их элементов;
8. Требования охраны труда при выполнении плотничных и кровельных работ на крыше;
9. Требования охраны труда к месту производства работ на высоте;
10. Правила перемещения грузов массой до 500 кг и эксплуатации специальных транспортных и грузовых средств.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение плотничных общестроительных и опалубочных работ со строительными материалами простой конфигурации и с простыми способами установки
Навык 1:
Выполнение плотничных общестроительных работ со строительными материалами простой конфигурации и с простыми способами установки
Умения:
4-5 разряд
1. Выполнять обработку лесоматериалов электрифицированным инструментом;
2. Выполнять продольное распиливание материалов с применением ручного и электрифицированного инструмента;
3. Выполнять подготовку оснований и линолеума к настилке, сварку линолеума горячим воздухом;
4. Выполнять чистовую механическую обработку лесоматериалов с применением ручного и электрифицированного инструмента;
5. Пользоваться краскопультами и распылителями при нанесении антисептических и огнезащитных составов на деревянные конструкции и детали, ручным инструментом при выполнении выборки пазов, гребней и четвертей;
6. Обтесывать бревна на один кант, два канта (лежень), три канта, четыре канта - на чистый брус и накругло;
7. Выбирать способы разборки временных зданий в зависимости от их конструктивных решений, материалов и размеров;
8. Выполнять демонтаж временных зданий в соответствии с технической документацией, регламентами экологической и пожарной безопасности, демонтаж элементов различных типов подмостей;
9. Выполнять замену поврежденных участков кровельных покрытий из рулонных материалов и кровельных листов или плиток;
10. Выполнять фиксацию слоев кровельной системы крыш простой формы рулонными и штучными кровельными материалами;
11. Выполнять монтаж плинтусов и галтелей в соответствии с проектной документацией;
12. Выполнять работы по механическому креплению рулонных материалов насухо с прошивкой гвоздями, кровельными листами или плитками;
13. Выполнять разметку линии тесания и производить обтесывание кромок досок и пластин в строгом соответствии с разметкой;
14. Готовить поверхность для крепления листов сухой штукатурки, закреплять листы сухой штукатурки, демонтировать элементы кровельной системы (обрешетник);

4. Жеке қорғану құралдарын қолдану қағидалары;
5. Зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету әдістері;
6. Қысқы жағдайдағы ағаш ұстасының ерекшеліктері және оларды орындау кезінде еңбекті қорғау талаптары;
7. Ағаш бұйымдар мен олардың элементтерін салу және құрастыру кезіндегі еңбекті қорғау талаптары;
8. Шатырда ағаш ұстасы және шатыр жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау талаптары;
9. Биіктікте жұмыс жүргізу орнына еңбекті қорғау талаптары;
10. Салмағы 500 кг дейінгі жүктерді өткізу және арнайы көлік және жүк құралдарын пайдалану қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Құрылыс материалдарымен қарапайым конфигурациямен және орнатудың қарапайым әдістерімен ағаш ұстасы жалпы құрылыс және қалыптау жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Құрылыс материалдарымен қарапайым конфигурациямен және орнатудың қарапайым әдістерімен ағаш ұстасының жалпы құрылысын орындау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Ағаш материалдарын электрлендірілген құралмен өңдеуді орындау;
2. Қол және электрлендірілген құралды қолдана отырып, материалдарды бойлық аралауды орындау;
3. Төсеу үшін негіздер мен линолеумды дайындауды, линолеумды ыстық ауамен дәнекерлеуді орындау;
4. Қол және электрлендірілген құралды қолдана отырып ағаш материалдарын әрлеу механикалық өңдеуді орындау;
5. Ағаш конструкциялар мен бөлшектерге антисептикалық және отқа төзімді қосылыстарды жағу кезінде бүріккіш пистолеттер мен бүріккіштерді, ойықтарды, жоталарды және төрттен бір бөлігін іріктеу кезінде қол құралын пайдалану;
6. Бөренелерді бір жиекке, екі жиекке (жатуға), үш жиекке, төрт жиекке - таза ағашқа және дөңгелек етіп кесу;
7. Уақытша ғимараттарды олардың құрылымдық шешімдеріне, материалдарына және өлшемдеріне қарай бөлшектеу тәсілдерін таңдау;
8. Техникалық құжаттамаға, экологиялық және өрт қауіпсіздігі регламенттеріне сәйкес уақытша ғимараттарды бөлшектеуді, әртүрлі типтегі тіректердің элементтерін бөлшектеуді орындау;
9. Шатыр жабындарының зақымдалған учаскелерін роликті материалдардан және шатыр парақтарынан немесе плиткалардан ауыстыру;
10. Қарапайым пішінді шатырдың шатыр жүйесінің қабаттарын орама және дана шатыр материалдарымен бекіту;
11. Жобалық құжаттамаға сәйкес юбкалар мен галтельдерді монтаждауды орындау;
12. Орам материалдарын шегелермен, шатыр парақтарымен немесе плиткалармен тігумен құрғатып механикалық бекіту бойынша жұмыстарды орындау;
13. Кесу сызығын белгілеуді орындаңыз және тақталар мен пластиналардың жиектерін белгілеуге сәйкес қатаң түрде кесу;
14. Құрғақ сылақ парақтарын бекіту үшін бетті дайындаңыз, құрғақ сылақ парақтарын бекітіңіз, шатыр жүйесінің элементтерін бөлшектеу (жәшік);

15. Заполнять стыки уплотнительной массой при выполнении строительно-монтажных работ;
16. Проверять исправность и работоспособность приспособлений, инструментов и оборудования, используемых при выполнении плотничных работ;
17. Производить обшивку стен и потолков под штукатурку и облицовку;
18. Стыковать плинтус и галтели при внешних и внутренних угловых соединениях;
19. Устраивать вентиляционные отверстия в ходе монтажа забирки из досок, провисы при настилке дощатых полов;
20. Читать простые рабочие и сборочные чертежи в ходе выполнения плотничных работ.
Знания:
4-5 разряд
1. Виды и устройство деревообрабатывающего оборудования, виды обрешеток и области их применения, виды и приемы наклеивания линолеума на основания;
2. Влияние строения древесины на ее физико-механические свойства;
3. Классификация и характеристика пороков и дефектов древесины;
4. Способы контроля качества выполнения простых плотничных общестроительных работ;
5. Правила чтения простых рабочих и сборочных чертежей;
6. Устройство ручных и электрифицированных инструментов для сверления, устройство ручных электродолбежников;
7. Правила и приемы работы электрифицированными рубанками;
8. Характеристика пород древесины;
9. Способы и приемы разметки мест установки каркасно-обшивных конструкций; правила раскроя листовых материалов, направляющих и стоечных профилей металлических и деревянных каркасов;
10. Назначение и правила применения используемых инструментов, приспособлений и инвентаря.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение опалубочных работ со строительными материалами простой конфигурации и с простыми способами установки
Умения:
4-5 разряд
1. Выполнять заготовку простых элементов лесов, поддерживающих опалубку, без наращивания;
2. Выполнять требования технологической документации при изготовлении щитов опалубки прямолинейного очертания (прямоугольные и косоугольные) и прямолинейных элементов опалубки всех видов;
3. Восстанавливать поврежденные части щитов опалубки прямолинейного очертания и прямолинейных элементов опалубки всех видов;
4. Разбирать опалубки перекрытий, балок, колонн, ледорезов, балочного пролетного и надарочного строения мостов;
5. Контролировать качество выполнения простых опалубочных работ.
Знания:
4-5 разряд
1. Виды и назначение инвентарных лесов и подмостей, способы их сборки и разборки;
2. Способы заготовки прямолинейных щитов опалубки и перегородок под штукатурку;
3. Требования технологической документации к изготовлению щитов опалубки прямолинейного очертания и прямолинейных элементов опалубки всех видов;

15. Құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау кезінде буындарды тығыздағыш массамен толтыру;
16. Ағаш ұстасы жұмыстарын орындау кезінде қолданылатын құрылғылардың, құралдар мен жабдықтардың жарамдылығы мен жұмыс қабілеттілігін тексеру;
17. Қабырғалар мен төбелерді сылау және қаптау үшін қаптау;
18. Сыртқы және ішкі бұрыштық қосылыстармен юбка мен филелерді біріктіру;
19. Орнату кезінде желдету саңылауларын орнату тақтайшалар, тақтай едендерді төсеу кезінде салбырау;
20. Ағаш ұстасы жұмыстары кезінде қарапайым жұмыс және құрастыру сызбаларын оқу.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Ағаш өңдеу жабдықтарының түрлері мен құрылымы, жәшіктердің түрлері және оларды қолдану салалары, линолеумды негізге жабыстыру түрлері мен тәсілдері;
2. Ағаш құрылымының оның физика-механикалық қасиеттеріне әсері;
3. Ағаштың ақаулары мен ақауларының жіктелуі және сипаттамасы;
4. Қарапайым ағаш ұстасының жалпы құрылыс жұмыстарының сапасын бақылау әдістері;
5. Қарапайым жұмыс және құрастыру сызбаларын оқу ережелері;
6. Бұрғылауға арналған қол және электрлендірілген Аспаптардың құрылғысы, қол электродолбежниктерінің құрылғысы;
7. Электрлендірілген ұшақтармен жұмыс істеу ережелері мен әдістері;
8. Ағаш түрлерінің сипаттамасы;
9. Қаңқалы-қаптамалы конструкцияларды орнату орындарын белгілеу тәсілдері мен тәсілдері; қаңылтыр материалдарды, металл және ағаш қаңқалардың бағыттаушы және тірек профильдерін кесу ережесі;
10. Қолданылатын құралдардың, айлабұйымдар мен мүкәммалдың мақсаты мен қолдану ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрылыс материалдарымен қарапайым конфигурациямен және орнатудың қарапайым әдістерімен қалыптау жұмыстарын орындау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Пішіндеуді қолдайтын ормандардың қарапайым элементтерін жинамай-ақ дайындау;
2. Түзу сызықты (тік бұрышты және қиғаш бұрышты) пішіндеу қалқандарын және барлық түрдегі пішіндеудің түзу сызықты элементтерін дайындау кезінде технологиялық құжаттаманың талаптарын орындау;
3. Қалқандардың зақымдалған бөліктерін түзу сызықты контурларды және барлық түрдегі түзу сызықты элементтерді қалпына келтіру;
4. Едендердің, арқалықтардың, бағаналардың, мұз кескіштердің, Арқалық аралықтардың және көпірлердің үстеме құрылыстарының пішіндерін бөлшектеу;
5. Қарапайым қалыптау жұмыстарының сапасын бақылау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Мүкәммалдық ормандар мен тіректердің түрлері мен мақсаты, оларды құрастыру және бөлшектеу тәсілдері;
2. Түзу сызықты қалқандарды қалыптарды және сылаққа арналған бөлімдерді дайындау тәсілдері;
3. Қалып қалқандарын түзу сызықты сұлбаны және барлық түрдегі түзу сызықты қалып элементтерін дайындауға қойылатын технологиялық құжаттаманың талаптары;

4. Требования, предъявляемые к материалу для изготовления щитов опалубки;
5. Способы и правила ремонта щитов опалубки прямолинейного очертания и прямолинейных элементов опалубки всех видов;
6. Конструкции и способы устройства выполняемых видов опалубки;
7. Способы сборки и установки опалубки колонн, балок, стен;
8. Способы разборки опалубки перекрытий, балок, колонн, ледорезов, балочного пролетного и надарочного строения мостов;
9. Порядок сборки, установки и разборки опалубки;
10. Способы контроля качества выполнения простых опалубочных работ.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Выполнение плотничных общестроительных и опалубочных работ средней сложности
Навык 1:
Выполнение плотничных общестроительных работ средней сложности
Умения:
4-5 разряд
1. Выбирать вид сопряжения элементов конструкций в зависимости от объекта применения (упор контактных поверхностей (врубка) или соединение на механических связях);
2. Выполнять звукоизоляционные работы при устройстве перегородок, оконных и дверных коробок, блоков и подоконных досок в соответствии с требованиями к монтажу;
3. Выполнять работы по изготовлению антисептических и гидроизоляционных бандажей и креплению их на столбы;
4. Выполнять работы по креплению штучных кровельных материалов;
5. Выполнять работы по монтажу блочных подмостей из конструктивных элементов в соответствии с требованиями технологической документации;
6. Выполнять работы по сопряжению между собой основных элементов деревянных опор - стоек, приставок, откосов;
7. Выполнять разметку, крепление элементов конструкций подвесных потолков из звукоизолирующих плиток, алюминиевых и древесно-стружечных плит;
8. Выполнять сборку и крепление рам каркаса, обшивку и заполнение каркаса утеплителем;
9. Выполнять требования технологической документации к обработке (пропитке) деревянных конструкций и деталей методом погружения их в ванны с антисептическими и огнезащитными составами;
10. Выполнять устройство и смену деревянных оснований в соответствии с технологической документацией;
11. Контролировать качество выполнения плотничных общестроительных работ средней сложности;
12. Осуществлять выбор материалов и использовать различные способы крепления мауэрлата и стропил в зависимости от материала стен;
13. Осуществлять подгонку и механическое соединение деревянных деталей, элементов и конструкций жилых и промышленных зданий;
14. Проверять габариты блоков, вертикаль, перекосы и покоробленность оконных и дверных коробок и их элементов с применением шаблонов, и инструментов;

4. Қалып қалқандарын дайындау үшін материалға қойылатын талаптар;
5. Барлық түрдегі қалыптардың қалқандарын түзу сызықты контурын және түзу сызықты элементтерін жөндеу әдістері мен ережелері;
6. Орындалатын қалыптардың конструкциялары мен тәсілдері;
7. Бағаналардың, арқалықтардың, қабырғалардың қалыптарын құрастыру және орнату тәсілдері;
8. Көпірлердің төбелерін, арқалықтарын, бағандарын, мұз кескіштерін, арқалық аралық және сыйлық үстіндегі құрылысын бөлшектеу тәсілдері;
9. Қалыптарды құрастыру, орнату және бөлшектеу тәртібі;
10. Қарапайым қалыптау жұмыстарының сапасын бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Күрделілігі орташа ағаш ұсталық жалпы құрылыс және қалыптау жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Күрделілігі орташа ағаш ұсталық жалпы құрылыс жұмыстарын орындау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Қолдану объектісіне байланысты құрылымдық элементтердің конъюгация түрін таңдау (жанасу беттерін тоқтату (кесу) немесе механикалық байланыстардағы байланыс);
2. Орнату талаптарына сәйкес бөлімдерді, терезе мен есік жақтауларын, блоктар мен терезе тақталарын орнату кезінде дыбыс өткізбейтін жұмыстарды орындау;
3. Антисептикалық және гидрооқшаулағыш таңғыштарды дайындау және оларды тіректерге бекіту бойынша жұмыстарды орындау;
4. Дана шатыр материалдарын бекіту бойынша жұмыстарды орындау;
5. Технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес құрылымдық элементтерден блоктық тіректерді монтаждау бойынша жұмыстарды орындау;
6. Ағаш тіректердің негізгі элементтерін - тіректерді, префикстерді, беткейлерді біріктіру бойынша жұмыстарды орындау;
7. Дыбыс өткізбейтін плиткалардан, алюминий және ағаш-жоңқа тақталарынан аспалы төбелер конструкцияларының элементтерін белгілеуді, бекітуді орындау;
8. Жақтау жақтауларын құрастыру және бекіту, жақтауды қаптау және оқшаулаумен толтыру;
9. Ағаш конструкциялар мен бөлшектерді антисептикалық және отқа төзімді құрамдары бар ванналарға батыру әдісімен өңдеуге (сіңдіруге) технологиялық құжаттаманың талаптарын орындау;
10. Технологиялық құжаттамаға сәйкес ағаш негіздерді орнату және ауыстыру;
11. Күрделілігі орташа ағаш ұсталық жалпы құрылыс жұмыстарын орындау сапасын бақылау;
12. Материалдарды таңдау және қабырғалардың материалына байланысты мауэрлат пен рафтерлерді бекітудің әртүрлі әдістерін қолдану;
13. Тұрғын және өнеркәсіптік ғимараттардың ағаш бөлшектерін, элементтері мен конструкцияларын сәйкестендіруді және механикалық қосуды жүзеге асыру;
14. Шаблондар мен құралдарды қолдана отырып, терезе мен есік жақтауларының және олардың элементтерінің блоктарының өлшемдерін, вертикалын, қисаюын және қисаюын тексеру;

15. Раскраивать, укладывать, закреплять и стыковать элементы полового покрытия из брусков, клееных щитов, древесно-волокнистых и древесно-стружечных плит и торцовой шашки в соответствии с технологической документацией;
16. Укладывать и закреплять кровельные листы и плиты при покрытии трех- и четырехскатных шатровых, мансардных, вальмовых, Т- и Г-образных в плане крыш;
17. Читать рабочие и сборочные чертежи средней сложности в ходе выполнения плотничных работ.
Знания:
4-5 разряд
1. Виды заборов и способы их изготовления из различных материалов;
2. Виды остекляемых переплетов;
3. Способы и правила расчистки фальцев и применяемый инструмент;
4. Конструкция междуэтажных и чердачных перекрытий и последовательность плотничных работ при их изготовлении;
5. Способы контроля качества выполнения плотничных общестроительных работ средней сложности;
6. Назначение и способы применения плотничных приспособлений, инструментов и деревообрабатывающих станков;
7. Назначение, принцип изготовления и порядок сборки и разборки деревянных оснований;
8. Свойства и способы крепления к различным видам стен материалов для чистовой обшивки стен и потолков;
9. Способы укладки, крепления шпальных клеток и расчета выдерживаемых нагрузок для них в зависимости от веса конструкций и оборудования;
10. Технологическая последовательность сборки и монтажа несущих и ненесущих деревянных деталей, элементов и конструкций жилых и промышленных зданий;
11. Способы выполнения простых работ по ремонту обшивок, облицовок, оснований пола.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение опалубочных работ средней сложности
Умения:
4-5 разряд
1. Выполнять демонтаж лесов, поддерживающих опалубку;
2. Выполнять демонтаж опалубки арок, куполов, сводов, оболочек, резервуаров, баков, бункеров, спиральных камер, отсасывающих и подводящих труб с соблюдением последовательности операций, обеспечивающей сохранность элементов;
3. Выполнять крепление щитов опалубки к несущему арматурному каркасу или к жесткой арматуре;
4. Выполнять работы по сборке и надежному креплению щитов скользящей опалубки с кружалами домкратных рам и рабочего настила;
5. Выполнять работы по сборке щитов опалубки из отдельных элементов с устройством люков или ребер жесткости;
6. Изготавливать в рабочем настиле лазовые люки и ограждение;
7. Контролировать качество выполнения опалубочных работ средней сложности;
8. Обеспечивать жесткость опалубки при помощи раскрепления растяжками, опалубочными струбцинами и распорками; применять анкерный способ крепления растяжек;

15. Технологиялық құжаттамаға сәйкес жолақтардан, желімделген қалқандардан, ағаш-талшықты және ағаш-жоңқа тақталарынан және соңғы дойбыдан жасалған еден жабынының элементтерін пішу, төсеу, бекіту және түйістіру;
16. Шатыр жоспарында үш және төрт қабатты шатыр, шатыр, жамбас, Т - және L - тәрізді жабындарда шатыр парақтары мен плиталарын төсеу және бекіту;
17. Ағаш ұстасы жұмыстары кезінде орташа қиындықтағы жұмыс және құрастыру сызбаларын оқу.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Қоршаулардың түрлері және оларды әртүрлі материалдардан жасау тәсілдері;
2. Жылтыратылған байланыстырғыштардың түрлері;
3. Бүктемелерді тазарту әдістері мен ережелері және қолданылатын құрал;
4. Қабат аралық және шатыр жабындарының конструкциясы және оларды жасау кезіндегі ағаш ұстасы жұмыстарының реттілігі;
5. Күрделілігі орташа ағаш ұсталық жалпы құрылыс жұмыстарын орындау сапасын бақылау тәсілдері;
6. Ағаш ұстасы құрылғыларының, құралдарының және ағаш өңдеу станоктарының мақсаты мен қолдану тәсілдері;
7. Ағаш негіздердің мақсаты, дайындау принципі және құрастыру және бөлшектеу тәртібі;
8. Қабырғалар мен төбелерді әрлеу үшін әр түрлі қабырғаларға материалдарға бекіту қасиеттері мен әдістері;
9. Құрылымдар мен жабдықтардың салмағына байланысты шпал торларын төсеу, бекіту және оларға төтеп беретін жүктемелерді есептеу тәсілдері;
10. Тірек және тірек емес ағаш бөлшектерін, тұрғын және өнеркәсіптік ғимараттардың элементтері мен конструкцияларын құрастыру мен монтаждаудың технологиялық реттілігі;
11. Қаптамаларды, қаптамаларды, еден негіздерін жөндеу бойынша қарапайым жұмыстарды орындау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Күрделілігі орташа қалыптау жұмыстарын орындау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Қалыптарды қолдайтын құрылыс ағаштарды бөлшектеу;
2. Элементтердің сақталуын қамтамасыз ететін операциялар реттілігін сақтай отырып, аркалардың, күмбездердің, қоймалардың, қабықтардың, резервуарлардың, бактардың, бункерлердің, спиральді камералардың, соратын және жеткізетін құбырлардың қалыптарын бөлшектеуді орындау;
3. Қалып қалқандарын көтергіш арматуралық қаңқаға немесе қатты арматураға бекітуді орындау;
4. Жылжымалы қалыптың қалқандарын домкрат жақтаулары мен жұмыс палубасының шеңберлерімен құрастыру және сенімді бекіту бойынша жұмыстарды орындау;
5. Люктер немесе қаттылық қабырғалары бар жеке элементтерден қалқан пішіндерін құрастыру бойынша жұмыстарды орындау;
6. Жұмыс палубасында лазерлік люктер мен қоршаулар жасау;
7. Күрделілігі орташа қалыптау жұмыстарын орындау сапасын бақылау;
8. Созылу белгілерімен, пішіндеу қысқыштарымен және аралықтармен бекіту арқылы қалыптың қаттылығын қамтамасыз ету; созылу белгілерін бекітудің якорь әдісін қолдану;

9. Осуществлять замену разрушенных элементов опалубочных щитов для массивов морских гидротехнических сооружений;
10. Производить подбор досок и брусьев необходимого размера и обеспечивать жесткое и надежное скрепление их между собой при устройстве настилов;
11. Собирать и устанавливать элементы лесов, поддерживающих опалубку;
12. Собирать опалубку из отдельных элементов либо из заранее подготовленных опалубочных плит.
Знания:
4-5 разряд
1. Виды опалубок, составные элементы и способы их сборки;
2. Конструктивные особенности и методы установки опалубки;
3. Способы контроля качества выполнения опалубочных работ средней сложности;
4. Особенности устройства щитов опалубки для массивов морских гидротехнических сооружений с продольными и поперечными люками и крупнопанельных щитов опалубки с ребрами;
5. Отличительные особенности разборки опалубки арок, куполов, сводов, оболочек, резервуаров, баков, бункеров, спиральных камер, отсасывающих и подводящих труб;
6. Правила разборки лесов, поддерживающих опалубку различных конструкций;
7. Правила сборки, установки и закрепления лесов, поддерживающих опалубку;
8. Принципиальное устройство и последовательность сборки подвижной опалубки, способы крепления подвесной опалубки;
9. Требования, предъявляемые к изготовлению настилов из досок и брусьев;
10. Требования, предъявляемые к установке лесов, поддерживающих опалубку;
11. Эксплуатационные требования, предъявляемые к изготовлению и установке кружал.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Плотник
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
11. Карточка профессии "Плотник":
Код группы:
7115-1
Код наименования занятия:
7115-1-002
Наименование профессии:
Плотник
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).

9. Теңіз гидротехникалық құрылыстар массивтері үшін пішіндеу қалқандарының қираған элементтерін ауыстыруды жүзеге асыру;
10. Қажетті мөлшердегі тақталар мен штангаларды таңдау және палубаларды орнату кезінде олардың бір бірімен тығыз және сенімді бекітілуін қамтамасыз ету;
11. Қалыптарды қолдайтын орман элементтерін жинау және орнату;
12. Жеке элементтерден немесе алдын-ала дайындалған қалыптардан қалыптарды жинау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Қалыптардың түрлері, құрамдас элементтер және оларды құрастыру тәсілдері;
2. Қалыптарды орнатудың құрылымдық ерекшеліктері мен әдістері;
3. Күрделілігі орташа қалыптау жұмыстарын орындау сапасын бақылау тәсілдері;
4. Бойлық және көлденең люктері бар теңіз гидротехникалық құрылыстарының массивтері үшін қалып қалқандары мен қабырғалары бар ірі панельді қалқан қалқандары құрылғысының ерекшеліктері;
5. Аркалардың, күмбездердің, қоймалардың, қабықтардың, резервуарлардың, бактардың, бункерлердің, спиральды камералардың, соратын және жеткізетін құбырлардың қалыптарын бөлшектеудің айрықша ерекшеліктері;
6. Әр түрлі құрылымдардың пішінін қолдайтын ормандарды бөлшектеу ережелері;
7. Қалыптарды қолдайтын ормандарды жинау, орнату және бекіту ережелері;
8. Жылжымалы қалыптарды жинаудың принципті құрылымы мен реттілігі, ілулі қалыптарды бекіту әдістері;
9. Тақталар мен арқалықтардан төсемелер жасауға қойылатын талаптар;
10. Қалыптарды қолдайтын ормандарды орнатуға қойылатын талаптар;
11. Доғақалып жасауға және орнатуға қойылатын пайдалану талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Балташы
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)
11. Кәсіптің карточкасы "Балташы":
Топтың коды:
7115-1
Қызмет атауының коды:
7115-1-002
Кәсіптің атауы:
Балташы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).

1. Выполнять работы по замене части сруба без замены венцов методом выпиливания поврежденного участка и последующего сочленения новых элементов с основной конструкцией;
2. Выполнять работы по изготовлению и сборке балок, ферм, диафрагм и полотна моста в единое пролетное строение, установке опор в форме рамы, жестко соединяя между собой системы ригелей и стоек;
3. Выполнять работы по постановке элементов конструкций мостов-стоек, подкосов, ригелей, прогонов, подкосных подушек, перил и противопожарных площадок в соответствии с технологической документацией;
4. Выполнять разборку лесов и эстакад с наращиванием стоек со спуском, сортировкой и укладкой элементов конструкции;
5. Выполнять сопряжение стропильных ног методом встык, внахлест или в лапу;
6. Контролировать качество выполнения плотничных общестроительных работ повышенной сложности;
7. Пользоваться компрессорными установками при проведении пропитки деревянных конструкций и деталей антисептическими и огнезащитными составами;
8. Читать сложные рабочие и сборочные чертежи в ходе выполнения плотничных работ.
Знания:
6-7 разряд
1. Виды деревянных мостов и их конструктивные особенности;
2. Способы сборки деревянных копров различного вида и назначения;
3. Допустимые отклонения по вертикали и горизонтали при сборке домов из бревен, брусьев и щитов;
4. Способы контроля качества выполнения плотничных общестроительных работ повышенной сложности;
5. Способы разметки и изготовления сложных деревянных конструкций, соединений и врубок;
6. Требования технологической документации к постановке элементов конструкций мостов-стоек, подкосов, ригелей, прогонов, подкосных подушек, перил и противопожарных площадок;
7. Способы монтажа трехслойных и многослойных перегородок, многоуровневых подвесных потолков из гипсокартонных и гипсоволокнистых листов на металлических и деревянных каркасах;
8. Правила установки металлических и деревянных каркасов сложной геометрической формы в проектное положение.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение опалубочных работ с крупногабаритными строительными материалами
Умения:
6-7 разряд
1. Выполнять изготовление и укладку косяков в кружала опалубки арочных мостов в соответствии с технологической документацией;
2. Выполнять монтаж многогранной и криволинейной опалубки в соответствии с проектом;
3. Выполнять ремонт и частичную замену составных элементов криволинейных и крупнопанельных опалубочных щитов;
4. Выполнять сборку опалубки сооружений с различными углами наклона;

1. Бөрене үйінің бір бөлігін тәждерді ауыстырмай зақымдалған аймақты кесу әдісімен ауыстыру және жаңа элементтерді негізгі құрылыммен кейіннен буындау бойынша жұмыстарды орындау;
2. Арқалықтарды, фермаларды, диафрагмаларды және көпір төсемдерін бір аралық құрылымға дайындау және құрастыру, тіректер мен тіректер жүйелерін бір-бірімен тығыз байланыстыра отырып, рамка түрінде тіректерді орнату бойынша жұмыстарды орындау;
3. Технологиялық құжаттамаға сәйкес көпір-тіректер, тіреуіштер, ригельдер, пурлдар, тіреу жастықтары, қоршаулар және өртке қарсы алаңдар конструкцияларының элементтерін қою бойынша жұмыстарды орындау;
4. Құрылымдық элементтерді түсіру, сұрыптау және төсеу арқылы тіректерді ұзарту арқылы ормандар мен эстакадаларды бөлшектеу;
5. Аяқтарды аяғымен, қабаттасуымен немесе табанымен жұптастыру;
6. Күрделілігі жоғары ағаш ұстасының жалпы құрылыс жұмыстарының сапасын бақылау;
7. Ағаш конструкциялар мен бөлшектерді антисептикалық және отқа төзімді қосылыстармен сіңдіру кезінде компрессорлық қондырғыларды пайдалану;
8. Ағаш ұстасы жұмыстары кезінде күрделі жұмыс және құрастыру сызбаларын оқу.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Ағаш көпірлердің түрлері және олардың құрылымдық ерекшеліктері;
2. Әртүрлі түрдегі және мақсаттағы ағаш копрларды жинау әдістері;
3. Бөренелерден, бөренелерден және қалқандардан үйлерді құрастыру кезінде тігінен және көлденеңінен рұқсат етілген ауытқулар;
4. Күрделілігі жоғары ағаш ұсталық жалпы құрылыс жұмыстарын орындау сапасын бақылау тәсілдері;
5. Күрделі ағаш конструкцияларды, қосылыстар мен кесінділерді белгілеу және дайындау тәсілдері;
6. Көпір-тіректер, тіреуіштер, ригельдер, жүгіргіштер, тіреу жастықтары, қоршаулар және өртке қарсы алаңдар конструкцияларының элементтерін қоюға қойылатын технологиялық құжаттаманың талаптары;
7. Үш қабатты және көп қабатты бөлімдерді, металл және ағаш жақтаулардағы гипсокартоннан және гипс талшықты парақтардан жасалған көп деңгейлі аспалы төбелерді орнату әдістері;
8. Күрделі геометриялық пішіндегі металл және ағаш қаңқаларды жобалық жағдайға орнату ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ірі габаритті құрылыс материалдарымен қалыптау жұмыстарын орындау.
Машықтар:
6-7 разряд
1. Технологиялық құжаттамаға сәйкес доғалы көпірлердің пішіндерінің шеңберлеріне кептелістерді дайындау және төсеу;
2. Жобаға сәйкес көп қырлы және қисық пішінді орнатуды орындау;
3. Қисық сызықты және ірі панельді қалыптау қалқандарының құрамдас элементтерін жөндеу және ішінара ауыстыру;
4. Әртүрлі көлбеу бұрыштары бар құрылымдардың пішінін құрастыруды орындау;

5. Выполнять укрупнительную сборку элементов опалубочных систем в соответствии с технологической документацией;
6. Выполнять установку и крепление болтами и упорными брусьями щитов боковых поверхностей опалубки якорей в соответствии с технологической документацией;
7. Закреплять настилы кружал на основные несущие конструкции пролетом до 50 м;
8. Контролировать качество выполнения опалубочных работ повышенной сложности;
9. Устанавливать опалубку для колонн переменного сечения.
Знания:
6-7 разряд
1. Правила и последовательность выполнения укрупнительной сборки опорных конструкций отсасывающих и подводящих труб и спиральных камер;
2. Правила и последовательность монтажа и крепления болтами и упорными брусьями щитов боковых поверхностей опалубки якорей;
3. Правила и последовательность монтажа многогранной и криволинейной опалубки;
4. Правила и последовательность сборки и монтажа кружал мостов с длиной пролета до 50 м;
5. Правила и способы устройства опалубки колонн переменного сечения;
6. Правила чтения рабочих чертежей на устройство деревянной опалубки, элементов и конструкций сборных зданий;
7. Способы изготовления и укладки косяков в опалубку арочных мостов;
8. Способы контроля качества выполнения опалубочных работ повышенной сложности;
9. Способы ремонта криволинейных и крупнопанельных опалубочных щитов;
10. Способы установки и крепления опалубки наклонного перекрытия.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Выполнение плотничных общестроительных и опалубочных работ с крупногабаритными строительными материалами сложной конфигурации и со сложными способами установки
Навык 1:
Выполнение сложных плотничных работ с крупногабаритными строительными материалами сложной конфигурации и со сложными способами установки
Умения:
6-7 разряд
1. Выполнять монтаж сборных домов каркасной, брусчатой, панельной конструкции из объемных блоков, комплектов деталей и изделий заводского изготовления;
2. Выполнять подготовку балок и монтаж балочного перекрытия;
3. Выполнять работы по сборке и установке крупногабаритных строительных элементов и конструкций габаритами свыше 15 м;
4. Выполнять укладку щитов перекрытия;
5. Читать рабочие и сборочные чертежи любой сложности в ходе выполнения плотничных работ;
6. Выполнять строповку, увязку и перемещение грузов без ограничения по массе с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места.
Знания:
6-7 разряд
1. Правила и способы укладки балок на деревянные и каменные стены и заделки опорных концов;
2. Правила чтения рабочих и сборочных чертежей любой сложности;

5. Технологиялық құжаттамаға сәйкес пішіндеу жүйелерінің элементтерін ірілендіріп құрастыруды орындау;
6. Технологиялық құжаттамаға сәйкес якорь пішінінің бүйір беттерінің қалқандарын болттармен және тіреуіш арқалықтармен орнатуды және бекітуді орындау;
7. Негізгі тірек конструкцияларына 50 м дейінгі аралықта палубаларды шеңберлермен бекіту;
8. Күрделілігі жоғары қалыптау жұмыстарын орындау сапасын бақылау;
9. Айнымалы қима бағандары үшін қалыптарды орнату.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Сорғыш және жеткізетін құбырлар мен спиральды камералардың тірек конструкцияларын ірілендіріп құрастыруды орындау ережесі мен реттілігі;
2. Зәкірлер қалыптарының бүйір беттерінің қалқандарын болттармен және тіреуіш арқалықтармен монтаждау және бекіту ережесі мен реттілігі;
3. Көп қырлы және қисық пішінді орнату ережелері мен реттілігі;
4. Ұзындығы 50 м дейінгі көпірлерді құрастыру және монтаждау ережелері мен реттілігі;
5. Айнымалы қима бағандарының қалыптарын салу ережелері мен тәсілдері;
6. Ағаш қалыптарды, құрама ғимараттардың элементтері мен конструкцияларын орнатуға арналған жұмыс сызбаларын оқу ережелері;
7. Доғалы көпірлердің пішініне кептелістерді дайындау және төсеу тәсілдері;
8. Күрделілігі жоғары қалыптау жұмыстарын орындау сапасын бақылау тәсілдері;
9. Қисық сызықты және ірі панельді қалыптау қалқандарын жөндеу тәсілдері;
10. Көлбеу еден қалыптарын орнату және бекіту әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Күрделі конфигурациядағы ірі габаритті құрылыс материалдарымен және орнатудың күрделі әдістерімен ағаш ұсталық жалпы құрылыс және қалыптау жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Күрделі конфигурациядағы ірі құрылыс материалдарымен және орнатудың күрделі әдістерімен күрделі ағаш ұсталарын орындау.
Машықтар:
6-7 разряд
1. Көлемді блоктардан, бөлшектер жиынтығынан және зауытта жасалған бұйымдардан жасалған рамалық, брусчаткалы, панельдік конструкциялы құрама үйлерді монтаждауды орындау;
2. Арқалықтарды дайындау және арқалық еденді орнату;
3. Габариттері 15 м жоғары ірі құрылыс элементтері мен конструкцияларын құрастыру және орнату бойынша жұмыстарды орындау;
4. Еден қалқандарын төсеуді орындау;
5. Ағаш ұстасы жұмыстары кезінде кез-келген қиындықтағы жұмыс және құрастыру сызбаларын оқу;
6. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен жүктерді салмағы бойынша шектеусіз арқандап байлауды, байлауды және орнын ауыстыруды орындау.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Ағаш және тас қабырғаларға арқалықтарды төсеу және тірек ұштарын тығыздау ережелері мен тәсілдері;
2. Кез келген күрделіліктегі жұмыс және құрастыру сызбаларын оқу ережелері;

3. Порядок и способы производства работ по ремонту сложных деревянных частей и конструкций;
4. Способы изготовления инвентарных шаблонов крупноразмерных элементов строительных конструкций;
5. Способы сборки и установки сложных деревянных конструкций инженерных сооружений;
6. Технологии монтажа сложных и особо сложных деревянных ферм и балок составного сечения;
7. Правила перемещения грузов без ограничения по массе и эксплуатации специальных транспортных и грузовых средств;
8. Способы выполнения декоративной облицовки каркасов каркасно-обшивных конструкций;
9. Основы конструирования и технология раскроя и изготовления отдельных элементов нетиповых каркасов каркасно-обшивных конструкций сложных геометрических форм;
10. Правила проведения пооперационного контроля качества и объемов выполненных работ;
11. Назначение и способы изготовления шаблонов конструкций сложных геометрических форм;
12. Правила раскроя и изготовления элементов каркасов конструкций сложных геометрических форм и сложных конструкций;
13. Правила подбора и комплектования материалов и деталей в соответствии с проектом производства работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение сложных опалубочных работ с крупногабаритными строительными материалами сложной конфигурации и со сложными способами установки
Умения:
6-7 разряд
1. Выполнять сборку сложных арочных опалубочных систем в соответствии с требованиями технологической документации;
2. Выполнять работы по устройству опалубки при заливке сферических и многогранных поверхностей;
3. Выполнять изготовление шаблонов для разметки косяков кружал;
4. Выполнять сборку и установку на место кружал мостов пролетом свыше 50 м в соответствии с требованиями технологической документации;
5. Закреплять настилы кружал на основные несущие конструкции пролетом свыше 50 м;
6. Контролировать качество выполнения сложных опалубочных работ.
Знания:
6-7 разряд
1. Правила и технологии сборки сложных арочных опалубочных систем в форме коробов;
2. Виды и способы устройства опалубки сводов, оболочек и куполов;
3. Правила и способы изготовления шаблонов для разметки косяков кружал;
4. Правила и технологии сборки и монтажа кружал мостов с длиной пролета свыше 50 м;
5. Способы контроля качества выполнения сложных опалубочных работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8

3. Күрделі ағаш бөлшектері мен конструкцияларын жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі мен тәсілдері;
4. Құрылыс конструкцияларының ірі өлшемді элементтерінің түгендеу үлгілерін жасау тәсілдері;
5. Инженерлік құрылыстардың күрделі ағаш конструкцияларын құрастыру және орнату тәсілдері;
6. Күрделі және аса күрделі ағаш фермалар мен құрама қималы арқалықтарды монтаждау технологиялары;
7. Арнайы көлік және жүк құралдарын пайдалану және салмағы бойынша шектеусіз жүктерді өткізу қағидалары;
8. Жақтау-қаптау конструкцияларының жақтауларын сәндік қаптауды орындау тәсілдері;
9. Күрделі геометриялық пішіндердің рамалық-қаптамалық конструкцияларының типтік емес жақтауларының жекелеген элементтерін құрастыру негіздері және пішу және дайындау технологиясы;
10. Орындалған жұмыстардың сапасы мен көлеміне операциялық бақылау жүргізу қағидалары;
11. Күрделі геометриялық пішіндердің конструкцияларының шаблондарын жасаудың мақсаты мен тәсілдері;
12. Күрделі геометриялық пішіндер мен күрделі конструкциялардың қаңқалық элементтерін конструкцияларын пішу және дайындау ережесі;
13. Жұмыстарды жүргізу жобасына сәйкес материалдар мен бөлшектерді іріктеу және жинақтау ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Күрделі конфигурациядағы ірі құрылыс материалдарымен және орнатудың күрделі әдістерімен күрделі қалыптау жұмыстарын орындау.
Машықтар:
6-7 разряд
1. Технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес күрделі аркалы қалыптау жүйелерін құрастыруды орындау;
2. Сфералық және көп қырлы беттерді құю кезінде қалыптарды орнату бойынша жұмыстарды орындау;
3. Доғақалып белгілеу үшін шаблондар жасауды орындау;
4. Технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес аралығы 50 м ден асатын көпірлерді құрастыруды және орнына орнатуды орындау;
5. Негізгі тірек конструкцияларына 50 м ден астам аралықпен палубаларды шеңберлермен бекіту;
6. Күрделі қалыптау жұмыстарының сапасын бақылау.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Қорап тәрізді күрделі аркалы қалыптау жүйелерін құрастыру ережелері мен технологиялары;
2. Қоймаларды, қабықтарды және күмбездерді қалыптау түрлері мен тәсілдері;
3. Кружал буындарын белгілеу үшін шаблондар жасау ережелері мен тәсілдері;
4. Ұзындығы 50 м ден асатын көпірлерді құрастыру және монтаждау ережелері мен технологиялары;
5. Күрделі қалыптау жұмыстарын орындау сапасын бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)

12. Карточка профессии "Столяр":
Код группы:
7115-2
Код наименования занятия:
7115-2-001
Наименование профессии:
Столяр
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 мая 2020 года № 198 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 38)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20770).
Столяр, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев столяром
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7115-2-002 Столяр по изготовлению декораций
Основная цель деятельности:
Защита и декорирование изделий из древесины и древесных материалов различными видами отделки
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Нанесение защитно-декоративных покрытий на детали, узлы и изделия из древесины и древесных материалов простых конструкций, с простыми (прямолинейными и плоскими) поверхностями
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Нанесение защитно-декоративных покрытий на детали, узлы и изделия из древесины и древесных материалов простых конструкций, с простыми (прямолинейными и плоскими) поверхностями
Навык 1:
Подготовка рабочего места и деталей, узлов и изделий простых конструкций и с простыми (прямолинейными и плоскими) поверхностями к нанесению защитно-декоративных покрытий
Умения:
2-3 разряд
1. Выбирать приспособления и приборы, оборудование для отделки деталей, узлов и изделий из древесины и древесных материалов простых конструкций и с простыми поверхностями согласно производственному заданию;
2. Определять маркировку защитно-декоративных и лакокрасочных материалов;
3. Определять визуально вид древесных материалов, отделочных материалов;
4. Определять расход материалов для отделки поверхности деталей, узлов и изделий простых конструкций и с простыми поверхностями;
5. Визуально определять дефекты поверхности деталей, узлов и изделий простых конструкций и с простыми поверхностями;
6. Безопасно наносить защитно-декоративные и лакокрасочные материалы на детали, узлы и изделия простых конструкций и с простыми поверхностями;

12. Кәсіптің карточкасы "Ағаш мастері":
Топтың коды:
7115-2
Қызмет атауының коды:
7115-2-001
Кәсіптің атауы:
Ағаш мастері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
38-шығарылым. Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 28 мамырдағы № 198 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 мамырда № 20770 болып тіркелді.
Ағаш шебері, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кем дегенде алты ай ағаш ұстасы ретінде
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7115-2-004 Құрылыстағы ағаш мастері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ағаштан және ағаш материалдарынан жасалған бұйымдарды әр түрлі әрлеу түрлерімен қорғау және безендіру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қарапайым (түзу және тегіс) беттері бар қарапайым конструкциялардағы ағаштан және ағаш материалдарынан жасалған бөлшектерге, тораптарға және бұйымдарға қорғаныш-сәндік жабындарды жағу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қарапайым (түзу және тегіс) беттері бар қарапайым конструкциялардағы ағаштан және ағаш материалдарынан жасалған бөлшектерге, тораптарға және бұйымдарға қорғаныш-сәндік жабындарды жағу.
Дағды 1:
Қорғаныш-сәндік жабындарды жағуға жұмыс орны мен бөлшектерді, қарапайым конструкциялардың тораптары мен бұйымдарын және қарапайым (түзу және тегіс) беттерін дайындау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Өндірістік тапсырмаға сәйкес қарапайым конструкциялардағы және қарапайым беттері бар бөлшектерді, тораптарды және ағаштан жасалған материалдардан жасалған бұйымдарды әрлеуге арналған құрылғылар мен аспаптарды, жабдықтарды таңдау;
2. Қорғаныш-сәндік және лак-бояу материалдарының таңбалануын анықтау;
3. Ағаш материалдарының, әрлеу материалдарының түрін көзбен анықтау;
4. Бөлшектердің, тораптардың және қарапайым конструкциялардағы және қарапайым беттері бар бұйымдардың бетін әрлеуге арналған материалдардың шығынын анықтау;
5. Бөлшектердің, тораптардың және қарапайым конструкциялардағы және қарапайым беттері бар бұйымдардың бетіндегі ақауларды көзбен анықтау;
6. Бөлшектерге, тораптарға және қарапайым конструкциялардағы және қарапайым беттері бар бұйымдарға қорғаныш-сәндік және лак-бояу материалдарын қауіпсіз қолдану ;

7. Безопасно пользоваться оборудованием и инструментами для шлифования деталей, узлов и изделий простых конструкций и с простыми поверхностями;
8. Визуально определять степень отверждения покрытий деталей, узлов и изделий из древесины и древесных материалов простых конструкций и с простыми поверхностями;
9. Применять средства индивидуальной защиты.
Знания:
2-3 разряд
1. Виды, назначение, конструкция и принцип действия приборов и приспособлений для шлифования деталей, узлов и изделий простых конструкций и с простыми поверхностями и нанесения лакокрасочных и защитно-декоративных материалов на них;
2. Виды деталей, узлов и изделий простых конструкций и с простыми поверхностями, подлежащих отделке, их особенности;
3. Виды, назначение, маркировка и сроки годности защитно-декоративных, лакокрасочных материалов;
4. Породы древесины, их основные свойства и особенности;
5. Виды древесных материалов, их свойства и особенности;
6. Состав и концентрация применяемых отделочных материалов;
7. Нормативно-техническая документация на применяемые отделочные материалы и изделия;
8. Методика расчета расхода защитно-декоративных и лакокрасочных материалов;
9. Виды, правила технической эксплуатации, технологический регламент работы оборудования для устранения дефектов и нанесения лакокрасочных материалов и защитно-декоративных покрытий;
10. Технологии нанесения защитно-декоративных и лакокрасочных материалов;
11. Нормы расхода защитно-декоративных и лакокрасочных материалов;
12. Показатели качества процесса сушки и способы их определения;
13. Технологические режимы сушки поверхности деталей, узлов и изделий простых конструкций и с простыми (прямолинейными и плоскими) поверхностями;
14. Требования охраны труда;
15. Правила применения средств индивидуальной защиты в процессе работы.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Нанесение финишного покрытия на детали, узлы и изделия простых конструкций и с простыми (прямолинейными и плоскими) поверхностями. Оценка качества
Умения:
2-3 разряд
1. Безопасно наносить защитно-декоративные и лакокрасочные материалы при помощи оборудования на детали, узлы и изделия простых конструкций и с простыми поверхностями;
2. Безопасно пользоваться оборудованием по нанесению лакокрасочных материалов на детали, узлы и изделия простых конструкций и с простыми поверхностями и по шлифованию покрытия;
3. Безопасно использовать инструменты для полирования деталей, узлов и изделий простых конструкций и с простыми поверхностями;

7. Бөлшектерді, тораптарды және қарапайым конструкциялардағы және қарапайым беттері бар бұйымдарды тегістеуге арналған жабдықтар мен құралдарды қауіпсіз пайдалану ;
8. Қарапайым конструкциялардағы және қарапайым беттері бар ағаштан және ағаш материалдарынан жасалған бөлшектердің, тораптардың және бұйымдардың жабындарының қатаю дәрежесін көзбен анықтау;
9. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Қарапайым конструкциялардың бөлшектерін, тораптары мен бұйымдарын тегістеуге және оларға лак-бояу және қорғаныш-сәндік материалдарды жағуға арналған аспаптар мен құрылғылардың түрлері, мақсаты, конструкциясы және жұмыс істеу принципі;
2. Бөлшектердің, тораптардың және қарапайым конструкциялардағы және әрлеуге жататын қарапайым беттері бар бұйымдардың түрлері, олардың ерекшеліктері;
3. Қорғаныш-сәндік, лак-бояу материалдарының түрлері, мақсаты, таңбалануы және жарамдылық мерзімі;
4. Ағаш түрлері, олардың негізгі қасиеттері мен ерекшеліктері;
5. Ағаш материалдарының түрлері, олардың қасиеттері мен ерекшеліктері;
6. Қолданылатын әрлеу материалдарының құрамы мен концентрациясы;
7. Қолданылатын әрлеу материалдары мен бұйымдарына нормативтік-техникалық құжаттама;
8. Қорғаныс-сәндік және лак-бояу материалдарының шығынын есептеу әдістемесі;
9. Ақауларды жоюға және лак-бояу материалдары мен қорғаныш-сәндік жабындарды жағуға арналған жабдықтардың түрлері, техникалық пайдалану қағидалары, жұмысының технологиялық регламенті;
10. Қорғаныс-сәндік және лак-бояу материалдарын жағу технологиялары;
11. Қорғаныш-сәндік және лак-бояу материалдарын тұтыну нормалары;
12. Кептіру процесінің сапа көрсеткіштері және оларды анықтау әдістері;
13. Бөлшектердің, тораптардың және қарапайым конструкциялардағы және қарапайым (түзу және тегіс) беттері бар бұйымдардың бетін кептірудің технологиялық режимдері;
14. Еңбекті қорғау талаптары;
15. Жұмыс барысында жеке қорғаныс құралдарын қолдану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қарапайым конструкциялардың бөлшектеріне, тораптарына және бұйымдарына және қарапайым (түзу және тегіс) беттерімен әрлеу жабынын жағу. Сапаны бағалау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Бөлшектерге, тораптарға және қарапайым конструкциялардағы және қарапайым беттері бар бұйымдарға жабдықтың көмегімен қорғаныш-сәндік және лак-бояу материалдарын қауіпсіз қолдану;
2. Қарапайым конструкциялардың бөлшектеріне, тораптары мен бұйымдарына лак-бояу материалдарын жағуға және қарапайым беттері бар және жабынды тегістеуге арналған жабдықты қауіпсіз пайдалану ;
3. Бөлшектерді, тораптарды және қарапайым конструкциялардағы және қарапайым беттердегі бұйымдарды жылтырату үшін құралдарды қауіпсіз пайдалану;

4. Подбирать шлифовальную ленту по зернистости;
5. Визуально определять качество получаемого покрытия на деталях, узлах и изделиях простых конструкций и с простыми поверхностями;
6. Визуально определять степень отверждения покрытий деталей, узлов и изделий простых конструкций и с простыми поверхностями;
7. Оценивать сложность дефектов полученного покрытия на деталях, узлах и изделиях простых конструкций и с простыми поверхностями;
8. Анализировать причины появления дефектов полученного покрытия на деталях, узлах и изделиях простых конструкций и с простыми поверхностями.
Знания:
2-3 разряд
1. Породы древесины, их основные свойства и особенности;
2. Виды древесных материалов, их свойства и особенности;
3. Виды отделочных материалов, их свойства и особенности;
4. Состав и концентрация применяемых отделочных материалов;
5. Нормативно-техническая документация на применяемые отделочные материалы и изделия Конструкция и принцип действия применяемых приборов и приспособлений для отделки деталей, узлов и изделий простых конструкций и с простыми поверхностями;
6. Виды, назначение, правила технической эксплуатации, технологический регламент работы оборудования для шлифовки, полировки, нанесения лакокрасочных материалов и защитно-декоративных покрытий на детали, узлы и изделия простых конструкций и с простыми поверхностями;
7. Технологии нанесения защитно-декоративных и лакокрасочных материалов;
8. Методы и средства контроля качества продукции;
9. Причины возникновения дефектов полученного покрытия на деталях, узлах и изделиях простых конструкций и с простыми поверхностями, брака и условия их устранения;
10. Основные виды брака отделки деталей, узлов и изделий простых конструкций и с простыми поверхностями, их классификация и способы предупреждения.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Столяр
4
Столяр
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)

4. Тегістеу таспасын астық бойынша таңдау;
5. Бөлшектерде, тораптарда және қарапайым конструкциялардағы және қарапайым беттері бар бұйымдарда алынған жабынның сапасын көзбен анықтау;
6. Қарапайым конструкциялардағы және қарапайым беттері бар бөлшектердің, тораптардың және бұйымдардың жабындарының қатаю дәрежесін көзбен анықтау;
7. Қарапайым конструкциялардың бөлшектерінде, тораптарында және бұйымдарында және қарапайым беттерімен алынған жабынның ақауларының күрделілігін бағалау;
8. Қарапайым құрылымдардың бөлшектерінде, түйіндерінде және бұйымдарында және қарапайым беттерінде алынған жабынның ақауларының себептерін талдау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Ағаш түрлері, олардың негізгі қасиеттері мен ерекшеліктері;
2. Ағаш материалдарының түрлері, олардың қасиеттері мен ерекшеліктері;
3. Әрлеу материалдарының түрлері, олардың қасиеттері мен ерекшеліктері;
4. Қолданылатын әрлеу материалдарының құрамы мен концентрациясы;
5. Қолданылатын әрлеу материалдары мен бұйымдарына нормативтік-техникалық құжаттама
Бөлшектерді, тораптарды және қарапайым конструкциялардағы және қарапайым беттері бар бұйымдарды әрлеуге арналған қолданылатын аспаптар мен құрылғылардың конструкциясы мен жұмыс принципі;
6. Бөлшектерге, тораптарға және қарапайым конструкциялардағы және қарапайым беттері бар бұйымдарға лак-бояу материалдары мен қорғаныш-сәндік жабындарды тегістеуге, жылтыратуға, жағуға арналған жабдықтардың түрлері, мақсаты, техникалық пайдалану қағидалары, жұмысының технологиялық регламенті;
7. Қорғаныс-сәндік және лак-бояу материалдарын жағу технологиялары;
8. Өнім сапасын бақылау әдістері мен құралдары;
9. Бөлшектерде, тораптарда және қарапайым конструкциялардағы және қарапайым беттері бар бұйымдарда алынған жабынның ақауларының пайда болу себептері, ақаулар және оларды жою шарттары;
10. Бөлшектерді, тораптарды және қарапайым конструкциялардағы және қарапайым беттері бар бұйымдарды әрлеудегі ақаудың негізгі түрлері, олардың жіктелуі және алдын алу тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Ағаш мастері
4
Ағаш мастері
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)

13. Карточка профессии "Столяр":
Код группы:
7115-2
Код наименования занятия:
7115-2-001
Наименование профессии:
Столяр
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 мая 2020 года № 198 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 38)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20770).
Столяр, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев столяром
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7115-2-002 Столяр по изготовлению декораций
Основная цель деятельности:
Защита и декорирование изделий из древесины и древесных материалов различными видами отделки
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Нанесение защитно-декоративных покрытий на детали, узлы и изделия из древесины и древесных материалов сложных конструкций, со сложными (криволинейными и фигурными) поверхностями
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Нанесение защитно-декоративных покрытий на детали, узлы и изделия из древесины и древесных материалов сложных конструкций, со сложными (криволинейными и фигурными) поверхностями
Навык 1:
Подготовка рабочего места и деталей, узлов и изделий сложных конструкций и со сложными (криволинейными и фигурными) поверхностями к операциям по нанесению защитно-декоративных покрытий
Умения:
4-5 разряд
1. Выбирать приспособления и приборы, оборудование для отделки изделий из древесины и древесных материалов согласно производственному заданию;
2. Определять маркировку защитно-декоративных и лакокрасочных материалов;
3. Определять визуально вид древесных материалов, отделочных материалов;
4. Определять расход материалов для отделки деталей, узлов и изделий сложных конструкций и со сложными поверхностями;
5. Визуально определять дефекты поверхности деталей, узлов и изделий сложных конструкций и со сложными поверхностями;
6. Безопасно наносить защитно-декоративные и лакокрасочные материалы на детали, узлы и изделия сложных конструкций и со сложными поверхностями;
7. Безопасно пользоваться оборудованием и инструментами для шлифования деталей, узлов и изделий сложных конструкций и со сложными поверхностями;

13. Кәсіптің карточкасы "Ағаш мастері":
Топтың коды:
7115-2
Қызмет атауының коды:
7115-2-001
Кәсіптің атауы:
Ағаш мастері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
38-шығарылым. Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 28 мамырдағы № 198 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 мамырда № 20770 болып тіркелді.
Ағаш шебері, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кем дегенде алты ай ағаш ұстасы ретінде
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7115-2-004 Құрылыстағы ағаш мастері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ағаштан және ағаш материалдарынан жасалған бұйымдарды әр түрлі әрлеу түрлерімен қорғау және безендіру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күрделі конструкциялы, күрделі (қисық және бұйра) беттері бар сүрек пен ағаш материалдарынан жасалған бөлшектерге, тораптарға және бұйымдарға қорғаныш-сәндік жабындарды жағу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күрделі конструкциялы, күрделі (қисық және бұйра) беттері бар сүрек пен ағаш материалдарынан жасалған бөлшектерге, тораптарға және бұйымдарға қорғаныш-сәндік жабындарды жағу.
Дағды 1:
Қорғаныс-сәндік жабындарды жағу жөніндегі операцияларға жұмыс орны мен күрделі конструкциялардағы және күрделі (қисық және бұйра) беттері бар бөлшектерді, тораптар мен бұйымдарды дайындау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Өндірістік тапсырмаға сәйкес ағаштан және ағаш материалдарынан жасалған бұйымдарды әрлеуге арналған құрылғылар мен аспаптарды, жабдықтарды таңдау;
2. Қорғаныш-сәндік және лак-бояу материалдарының таңбалануын анықтау;
3. Ағаш материалдарының, әрлеу материалдарының түрін көзбен анықтау;
4. Бөлшектерді, тораптарды және күрделі конструкциялардағы және күрделі беттері бар бұйымдарды әрлеуге арналған материалдардың шығынын анықтау;
5. Күрделі конструкциялардағы және күрделі беттері бар бөлшектердің, тораптардың және бұйымдардың бетіндегі ақауларды көзбен анықтау;
6. Бөлшектерге, тораптарға және күрделі конструкциялардағы және күрделі беттері бар бұйымдарға қорғаныш-сәндік және лак-бояу материалдарын қауіпсіз қолдану;
7. Күрделі конструкциялы және күрделі беттері бар бөлшектерді, тораптарды және бұйымдарды тегістеуге арналған жабдықтар мен құралдарды қауіпсіз пайдалану;

8. Визуально определять степень отверждения покрытий деталей, узлов и изделий сложных конструкций и со сложными поверхностями.
Знания:
4-5 разряд
1. Виды, правила технической эксплуатации, технологический регламент работы оборудования для нанесения лакокрасочных материалов и защитно-декоративных покрытий на детали, узлы и изделия сложных конструкций и со сложными поверхностями, для устранения их дефектов;
2. Технологии нанесения защитно-декоративных и лакокрасочных материалов на детали, узлы и изделия сложных конструкций и со сложными поверхностями;
3. Нормы расхода защитно-декоративных и лакокрасочных материалов для отделки деталей, узлов и изделий сложных конструкций и со сложными поверхностями;
4. Показатели качества процесса сушки деталей, узлов и изделий сложных конструкций и со сложными поверхностями и способы их определения;
5. Технологические режимы сушки деталей, узлов и изделий сложных конструкций и со сложными поверхностями.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Нанесение финишного покрытия на детали, узлы и изделия сложных конструкций и со сложными (криволинейными и фигурными) поверхностями и реставрация их поверхности. Оценка качества
Умения:
4-5 разряд
1. Безопасно наносить защитно-декоративные и лакокрасочные материалы при помощи оборудования на детали, узлы и изделия сложных конструкций и со сложными поверхностями;
2. Безопасно пользоваться оборудованием по нанесению покрытия на детали, узлы и изделия сложных конструкций и со сложными поверхностями и по шлифованию покрытия;
3. Безопасно использовать инструменты для полирования деталей, узлов и изделий сложных конструкций и со сложными поверхностями;
4. Подбирать шлифовальную ленту по зернистости;
5. Оценивать сложность дефектов полученного покрытия на деталях, узлах и изделиях сложных конструкций и со сложными (криволинейными и фигурными) поверхностями;
6. Анализировать причины появления дефектов полученного покрытия на деталях, узлах и изделиях сложных конструкций и со сложными (криволинейными и фигурными) поверхностями.
Знания:
4-5 разряд
1. Технологии нанесения защитно-декоративных и лакокрасочных материалов;
2. Виды, назначение и правила нанесения полировочных материалов для деталей, узлов и изделий сложных конструкций и со сложными поверхностями;
3. Методы и способы нанесения лакокрасочных материалов на детали, узлы и изделия сложных конструкций и со сложными поверхностями;

8. Күрделі конструкциялардағы және күрделі беттері бар бөлшектердің, тораптардың және бұйымдардың жабындарының қатаю дәрежесін көзбен анықтау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Күрделі конструкциялардың бөлшектеріне, тораптары мен бұйымдарына және күрделі беттері бар лак-бояу материалдары мен қорғаныш-сәндік жабындарды жағуға, олардың ақауларын жоюға арналған жабдықтардың түрлері, техникалық пайдалану қағидалары, жұмысының технологиялық регламенті;
2. Күрделі конструкциялардың бөлшектеріне, тораптары мен бұйымдарына және күрделі беттері бар қорғаныш-сәндік және лак-бояу материалдарын жағу технологиялары;
3. Күрделі конструкциялардағы және күрделі беттері бар бөлшектерді, тораптарды және бұйымдарды әрлеуге арналған қорғаныш-сәндік және лак-бояу материалдарын тұтыну нормалары;
4. Күрделі конструкциялы және күрделі беттері бар бөлшектерді, тораптарды және Бұйымдарды кептіру процесінің сапа көрсеткіштері және оларды анықтау тәсілдері;
5. Күрделі конструкциялы және күрделі беттері бар бөлшектерді, тораптарды және Бұйымдарды кептірудің технологиялық режимдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Күрделі конструкциялардағы және күрделі (қисық және бұйра) беттері бар бөлшектерге, тораптарға және бұйымдарға әрлеу жабынын жағу және олардың бетін қалпына келтіру. Сапаны бағалау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Қорғаныс-сәндік және лак-бояу материалдарын жабдықтың көмегімен күрделі конструкциялардың бөлшектеріне, тораптары мен бұйымдарына және күрделі беттерімен қауіпсіз жағу;
2. Күрделі конструкциялардың бөлшектеріне, тораптары мен бұйымдарына жабын жағуға және күрделі беттері бар және жабынды тегістеуге арналған жабдықты қауіпсіз пайдалану;
3. Бөлшектерді, тораптарды және күрделі конструкциялардағы және күрделі беттері бар бұйымдарды жылтырату үшін құралдарды қауіпсіз пайдалану;
4. Тегістеу таспасын астық бойынша таңдау;
5. Күрделі конструкциялардың бөлшектерінде, тораптарында және бұйымдарында және күрделі (қисық және бұйра) беттерімен алынған жабынның ақауларының күрделілігін бағалау;
6. Күрделі құрылымдардың бөлшектерінде, түйіндерінде және бұйымдарында және күрделі (қисық және бұйра) беттерінде алынған жабынның ақауларының себептерін талдау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Қорғаныс-сәндік және лак-бояу материалдарын жағу технологиялары;
2. Күрделі конструкциялы және күрделі беттері бар бөлшектерге, тораптарға және бұйымдарға арналған Жылтырату материалдарының түрлері, мақсаты және қолдану ережесі;
3. Күрделі конструкциялардағы және күрделі беттері бар бөлшектерге, тораптарға және бұйымдарға лак-бояу материалдарын жағу әдістері мен тәсілдері;

1. Нанесение защитно-декоративных и художественных покрытий на сложные, объемные, фигурные детали, узлы и изделия из древесины и древесных материалов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Нанесение защитно-декоративных и художественных покрытий на сложные, объемные, фигурные детали, узлы и изделия из древесины и древесных материалов
Навык 1:
Подготовка рабочего места и сложных, объемных и фигурных деталей, узлов и изделий к операциям по нанесению защитно-декоративных и художественных покрытий
Умения:
6 разряд
1. Выбирать приспособления и приборы, оборудование для отделки сложных, объемных и фигурных деталей, узлов и изделий согласно производственному заданию;
2. Определять маркировку защитно-декоративных и лакокрасочных материалов;
3. Определять визуально вид древесных материалов, отделочных материалов;
4. Определять расход материалов для отделки сложных, объемных и фигурных деталей, узлов и изделий.
Знания:
6 разряд
1. Породы древесины, их основные свойства и особенности;
2. Виды древесных материалов, их свойства и особенности;
3. Состав и концентрация применяемых отделочных материалов;
4. Нормативно-техническая документация на применяемые отделочные материалы и изделия;
5. Методика расчета расхода защитно-декоративных и лакокрасочных материалов для сложных, объемных и фигурных деталей, узлов и изделий;
6. Показатели качества процесса сушки и способы их определения для сложных, объемных и фигурных деталей, узлов и изделий.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Нанесение финишного или художественного покрытия на сложные, объемные и фигурные детали, узлы и изделия и реставрация их поверхности. Оценка качества
Умения:
6 разряд
1. Подбирать шлифовальную ленту по зернистости;
2. Визуально определять качество получаемого покрытия на сложных, объемных и фигурных деталей, узлах и изделиях;
3. Визуально определять степень отверждения покрытий сложных, объемных и фигурных деталей, узлов и изделий;
4. Оценивать сложность дефектов полученного покрытия на сложных, объемных и фигурных деталях, узлах и изделиях;
5. Анализировать причины появления дефектов полученного покрытия на сложных, объемных и фигурных деталях, узлах и изделиях.
Знания:
6 разряд
1. Методы и способы нанесения лакокрасочных материалов на сложные, объемные и фигурные детали, узлы и изделия;
2. Виды финишного покрытия для сложных, объемных и фигурных деталей, узлов и изделий
Виды спецэффектов, технологические приемы их нанесения на сложные, объемные и фигурные детали, узлы и изделия;

1. Күрделі, көлемді, бұйра бөлшектерге, ағаш және ағаш материалдарынан жасалған тораптар мен бұйымдарға қорғаныш-сәндік және көркемдік жабындарды жағу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күрделі, көлемді, бұйра бөлшектерге, ағаш және ағаш материалдарынан жасалған тораптар мен бұйымдарға қорғаныш-сәндік және көркемдік жабындарды жағу.
Дағды 1:
Жұмыс орнын және күрделі, көлемді және бұйра бөлшектерді, тораптар мен бұйымдарды қорғаныш-сәндік және көркемдік жабындарды жағу жөніндегі операцияларға дайындау.
Машықтар:
6 разряд
1. Өндірістік тапсырмаға сәйкес күрделі, көлемді және бұйра бөлшектерді, тораптар мен бұйымдарды әрлеуге арналған құрылғылар мен аспаптарды, жабдықтарды таңдау;
2. Қорғаныш-сәндік және лак-бояу материалдарының таңбалануын анықтау;
3. Ағаш материалдарының, әрлеу материалдарының түрін көзбен анықтау;
4. Күрделі, көлемді және бұйра бөлшектерді, тораптар мен бұйымдарды безендіруге арналған материалдардың шығынын анықтау.
Білімдер:
6 разряд
1. Ағаш түрлері, олардың негізгі қасиеттері мен ерекшеліктері;
2. Ағаш материалдарының түрлері, олардың қасиеттері мен ерекшеліктері;
3. Қолданылатын әрлеу материалдарының құрамы мен концентрациясы;
4. Қолданылатын әрлеу материалдары мен бұйымдарына нормативтік-техникалық құжаттама;
5. Күрделі, көлемді және бұйра бөлшектерге, тораптар мен бұйымдарға арналған қорғаныш-сәндік және лак-бояу материалдарының шығынын есептеу әдістемесі;
6. Кептіру процесінің сапа көрсеткіштері және оларды күрделі, көлемді және бұйра бөлшектер, тораптар мен бұйымдар үшін анықтау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Күрделі, көлемді және бұйра бөлшектерге, тораптар мен бұйымдарға әрлеу немесе көркемдік жабынды жағу және олардың бетін қалпына келтіру. Сапаны бағалау.
Машықтар:
6 разряд
1. Тегістеу таспасын астық бойынша таңдау;
2. Күрделі, көлемді және бұйра бөлшектерде, тораптар мен бұйымдарда алынған жабынның сапасын көзбен анықтау;
3. Күрделі, көлемді және бұйра бөлшектердің, тораптар мен бұйымдардың жабындарының қатаю дәрежесін көзбен анықтау;
4. Күрделі, көлемді және бұйра бөлшектерде, тораптарда және бұйымдарда алынған жабын ақауларының күрделілігін бағалау;
5. Алынған жабынның ақауларының себептерін күрделі, көлемді және бұйра бөлшектерде, түйіндерде және бұйымдарда талдау.
Білімдер:
6 разряд
1. Күрделі, көлемді және бұйра бөлшектерге, тораптар мен бұйымдарға лак-бояу материалдарын жағу әдістері мен тәсілдері;
2. Күрделі, көлемді және бұйра бөлшектерге, тораптар мен бұйымдарға арналған әрлеу жабынының түрлері
Арнайы эффектілердің түрлері, оларды күрделі, көлемді және бұйра бөлшектерге, тораптар мен бұйымдарға жағудың технологиялық тәсілдері;

3. Методы облагораживания лакокрасочных покрытий сложных, объемных и фигурных деталей, узлов и изделий;
4. Методы и средства контроля качества продукции;
5. Причины возникновения дефектов полученного покрытия на сложных, объемных и фигурных деталях, узлах и изделиях, брака и условия их устранения;
6. Основные виды брака сложных, объемных и фигурных деталей, узлов и изделий, их классификация и способы предупреждения.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Наставничество и обеспечение стажировки для отделочников изделий из древесины и древесных материалов более низкой квалификации
Умения:
6 разряд
1. Обеспечивать соблюдение технологических режимов выполнения работ по отделке изделий из древесины и древесных материалов;
2. Принимать решения при аварийной или чрезвычайной ситуации в соответствии со сложившейся обстановкой;
3. Проводить инструктажи по охране труда на рабочем месте;
4. Контролировать выполнение стажерами-отделочниками требований правил, положений и инструкций по охране труда, установленных правил, норм, инструкций;
5. Контролировать обеспечение рабочих мест в соответствии с технологическими регламентами;
6. Применять методы реализации программ подготовки стажеров.
Знания:
6 разряд
1. Технологический регламент выполнения отделочных работ с применением разных инструментов и оборудования;
2. Технологическая схема участка выполнения отделочных работ;
3. Технологический режим и правила регулирования процесса отделки изделий из древесины и древесных материалов;
4. Схема расположения внутренних и межцеховых коммуникаций участка выполнения отделочных работ;
5. Методы управления человеческими ресурсами в объеме, необходимом для выполнения трудовых обязанностей;
6. Методы и приемы реализации обучающих программ для стажеров.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)

3. Күрделі, көлемді және бұйра бөлшектердің, тораптар мен бұйымдардың лак-бояу жабындарын жақсарту әдістері;
4. Өнім сапасын бақылау әдістері мен құралдары;
5. Күрделі, көлемді және бұйра бөлшектерде, тораптар мен бұйымдарда алынған жабынның ақауларының пайда болу себептері, ақаулар және оларды жою шарттары;
6. Күрделі, көлемді және бұйра бөлшектердің, тораптар мен бұйымдардың ақауының негізгі түрлері, олардың жіктелуі және алдын алу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Біліктілігі төмен ағаш және ағаш материалдарынан жасалған бұйымдарды өңдеушілер үшін тәлімгерлік және тағылымдамадан өтуді қамтамасыз ету.
Машықтар:
6 разряд
1. Ағаштан және ағаш материалдарынан жасалған бұйымдарды әрлеу бойынша жұмыстарды орындаудың технологиялық режимдерінің сақталуын қамтамасыз ету;
2. Қалыптасқан жағдайға сәйкес авариялық немесе төтенше жағдай кезінде шешімдер қабылдау;
3. Жұмыс орнында еңбекті қорғау бойынша нұсқаулық өткізу;
4. Әрлеуші тағылымдамадан өтушілердің еңбекті қорғау жөніндегі қағидалардың, ережелер мен нұсқаулықтардың, белгіленген қағидалардың, нормалардың, нұсқаулықтардың талаптарын орындауын бақылау;
5. Технологиялық регламенттерге сәйкес жұмыс орындарын қамтамасыз етуді бақылау;
6. Тағылымдамадан өтушілерді даярлау бағдарламаларын іске асыру әдістерін қолдану.
Білімдер:
6 разряд
1. Әр түрлі құралдар мен жабдықтарды қолдана отырып әрлеу жұмыстарын орындаудың технологиялық регламенті;
2. Әрлеу жұмыстарын орындау учаскесінің технологиялық сызбасы;
3. Ағаштан және ағаш материалдарынан жасалған бұйымдарды әрлеу процесін реттеудің технологиялық режимі мен қағидалары;
4. Әрлеу жұмыстарын орындау учаскесінің ішкі және цех аралық коммуникацияларының орналасу сызбасы;
5. Еңбек міндеттерін орындау үшін қажетті көлемде адам ресурстарын басқару әдістері;
6. Тағылымдамадан өтушілерге арналған оқыту бағдарламаларын іске асыру әдістері мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)

15. Карточка профессии "Монтажник вывесок (не относящихся к электронным)":
Код группы:
7129-0
Код наименования занятия:
7129-0-004
Наименование профессии:
Монтажник вывесок (не относящихся к электронным)
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Монтажник строительных конструкций, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы монтажником вывесок не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7129-0-007 Монтажник экспозиции и художественно-оформительских работ
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по монтажу вывесок в соответствии с требованиями технической документации, пожарной безопасности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение основных работ для монтажа вывесок (не относящихся к электронным)
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение основных работ для монтажа вывесок (не относящихся к электронным)
Навык 1:
Проведение основных работ для монтажа вывесок (не относящихся к электронным)
Умения:
4-5 разряд
1. Осуществлять разработку индивидуальных эскизов рекламных конструкций, с учетом условий их дальнейшего размещения и пожеланий заказчика;
2. Разрабатывать и создавать макеты;
3. Осуществлять подбор и заготовку материалов в соответствии с эскизом.
Знания:
4-5 разряд
1. Законы и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в сфере профессиональной деятельности;
2. Способы и приемы создания рекламных конструкций из различных материалов и любой сложности;
3. Основы дизайна;
4. Основы проекционного черчения в объеме, необходимом для чтения чертежей и эскизов отдельных проектных элементов по частям проекта;
5. Назначение и принцип работы применяемых приспособлений и оборудования;
6. Свойства и специфика используемых материалов;
7. Свойства и назначение клеящих составов для металла и пластмасс, правила их применения;
8. Основы трудового законодательства;

15. Кәсіптің карточкасы "Маңдайша монтажшысы (электрондыққа жатпайтын)":
Топтың коды:
7129-0
Қызмет атауының коды:
7129-0-004
Кәсіптің атауы:
Маңдайша монтажшысы (электрондыққа жатпайтын)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).
Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы, 2-7 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Маңдайшаларды монтаждаушы ретінде жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7129-0-007 Экспозиция және көркем-безендіру жұмыстары монтажшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Техникалық құжаттаманың, өрт қауіпсіздігінің талаптарына сәйкес маңдайшаларды монтаждау бойынша жұмыстарды орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Маңдайшаларды монтаждау үшін негізгі жұмыстарды жүргізу (электронды емес)
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Маңдайшаларды монтаждау үшін негізгі жұмыстарды жүргізу (электронды емес).
Дағды 1:
Маңдайшаларды монтаждау үшін негізгі жұмыстарды жүргізу (электронды емес).
Машықтар:
4-5 разряд
1. Әрі қарай орналастыру шарттары мен Тапсырыс берушінің тілектерін ескере отырып, жарнамалық конструкциялардың жеке эскиздерін әзірлеуді жүзеге асыру;
2. Макеттерді әзірлеу және құру;
3. Эскизге сәйкес материалдарды іріктеу және дайындау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Қазақстан Республикасының кәсіптік қызмет саласындағы заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Әр түрлі материалдардан және кез-келген күрделіліктен жарнамалық құрылымдарды жасау әдістері мен әдістері;
3. Дизайн негіздері;
4. Жобаның бөліктері бойынша жекелеген жобалық элементтердің сызбалары мен эскиздерін оқу үшін қажетті көлемде проекциялық сызу негіздері;
5. Қолданылатын құрылғылар мен жабдықтардың мақсаты мен жұмыс принципі;
6. Қолданылатын материалдардың қасиеттері мен ерекшеліктері;
7. Металл мен пластмассаға арналған желім құрамдарының қасиеттері мен мақсаты, оларды қолдану ережелері;
8. Еңбек заңнамасының негіздері;

1. Выполнение подготовительных работ для проведения монтажа окон
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение подготовительных работ для проведения монтажа окон
Навык 1:
Подготовка рабочего места, оборудования и материалов к проведению монтажа
Умения:
2-3 разряд
1. Читать рабочие чертежи;
2. Оценивать безопасность организации рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда и промышленной безопасности;
3. Оценивать соответствие рабочего места правилам и требованиям производственной санитарии;
4. Выбирать необходимые инструменты, оборудование, оснастку и материалы в соответствии со сменным заданием на выполнение монтажа окон;
5. Проверять целостность, комплектность фурнитуры и дополнительных элементов окон;
6. Управлять грузоподъемным механизмом в процессе подачи материалов и элементов каркаса окон в зону производства монтажных работ;
7. Оценивать соответствие геометрических размеров окон реальным размерам проема;
8. Оценивать исправность электропроводки для подключения электроинструментов и освещения рабочего места при работе в условиях недостаточной освещенности;
9. Выбирать способы и места складирования материалов и элементов каркаса окон в зоне производства монтажных работ;
10. Применять требования охраны труда при нахождении на строительной площадке, пожарной, промышленной безопасности и электробезопасности при проведении монтажа окон;
11. Применять средства индивидуальной защиты при проведении монтажа окон.
Знания:
2-3 разряд
1. Требования технологических регламентов к выполнению монтажа окон;
2. Требования технической документации в строительстве;
3. Требования к организации рабочего места при проведении монтажа окон;
4. Система условных обозначений в строительстве;
5. Порядок подготовки инструментов, оборудования, оснастки и расходных материалов для проведения монтажа окон;
6. Правила транспортировки и складирования материалов и элементов каркаса окон в пределах рабочей зоны;
7. Перечень и правила эксплуатации оборудования, инструментов, такелажной оснастки, применяемых при монтаже окон;
8. Виды и правила применения средств индивидуальной защиты, используемых для безопасного проведения монтажа окон;
9. Порядок проверки целостности, комплектности фурнитуры и дополнительных элементов окон;
10. Порядок проверки соответствия геометрических размеров окон реальным размерам проема;
11. Нормы освещенности рабочих мест в темное время суток;
12. Правила проведения монтажных работ на высоте, технологические требования к проведению таких работ;

1. Терезелерді монтаждау үшін дайындық жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Терезелерді монтаждау үшін дайындық жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Жұмыс орнын, жабдықтар мен материалдарды монтаждауға дайындау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Жұмыс сызбаларын оқу;
2. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкес жұмыс орнын ұйымдастырудың қауіпсіздігін бағалау;
3. Жұмыс орнының өндірістік санитария ережелері мен талаптарына сәйкестігін бағалау;
4. Терезелерді монтаждауды орындау үшін ауысымдық тапсырмаға сәйкес қажетті құралдарды, жабдықтарды, жабдықтар мен материалдарды таңдау;
5. Аппараттық құралдардың және қосымша терезе элементтерінің тұтастығын, толықтығын тексеру;
6. Монтаждау жұмыстарын жүргізу аймағына терезе жақтауының материалдары мен элементтерін беру процесінде жүк көтеру механизмін басқару;
7. Терезелердің геометриялық өлшемдерінің нақты ашылу өлшемдеріне сәйкестігін бағалау;
8. Жарық жеткіліксіз жағдайда жұмыс кезінде электр құралдарын қосу және жұмыс орнын жарықтандыру үшін электр сымдарының жарамдылығын бағалау;
9. Монтаждау жұмыстарын жүргізу аймағында терезе жақтауының материалдары мен элементтерін сақтау тәсілдері мен орындарын таңдау;
10. Терезелерді монтаждау кезінде құрылыс алаңында, Өрт, өнеркәсіптік қауіпсіздік және электр қауіпсіздігінде болған кезде еңбекті қорғау талаптарын қолдану;
11. Терезелерді орнату кезінде жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Терезелерді монтаждауды орындауға қойылатын технологиялық регламенттердің талаптары;
2. Құрылыстағы техникалық құжаттамаға қойылатын талаптар;
3. Терезелерді монтаждау кезінде жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын талаптар;
4. Құрылыстағы шартты белгілер жүйесі;
5. Терезелерді монтаждау үшін құралдарды, жабдықтарды, жарақтарды және шығын материалдарын дайындау тәртібі;
6. Жұмыс аймағы шегінде терезе қаңқасының материалдары мен элементтерін тасымалдау және жинақтау ережесі;
7. Терезелерді монтаждау кезінде қолданылатын жабдықтарды, құралдарды, такелаждық жабдықтарды пайдалану тізбесі мен қағидалары;
8. Терезелерді қауіпсіз монтаждау үшін пайдаланылатын жеке қорғаныш құралдарының түрлері мен қолдану қағидалары;
9. Фурнитураның тұтастығын, толықтығын және терезелердің қосымша элементтерін тексеру тәртібі;
10. Терезелердің геометриялық өлшемдерінің саңылаудың нақты өлшемдеріне сәйкестігін тексеру тәртібі;
11. Тәуліктің қараңғы уақытында жұмыс орындарын жарықтандыру нормалары;
12. Биіктікте монтаждау жұмыстарын жүргізу қағидалары, осындай жұмыстарды жүргізуге қойылатын технологиялық талаптар;

13. Требования охраны труда при нахождении на строительной площадке, пожарной, промышленной безопасности и электробезопасности при проведении монтажа окон;
14. Опасные и вредные производственные факторы при проведении монтажа окон;
15. Правила производственной санитарии при проведении монтажа окон.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Подготовка проема и поверхностей зданий и сооружений к проведению монтажа
Умения:
2-3 разряд
1. Выбирать способы проведения демонтажа старых окон;
2. Оценивать состояние наружных поверхностей зданий и сооружений в соответствии с требованиями технических условий по монтажу окон;
3. Выбирать методы очистки, обезжиривания и упрочнения поверхностей проема в соответствии со степенью и характером их загрязнения;
4. Выбирать методы заделки разрушенных участков проема, выравнивания поверхностей и упрочнения осыпающихся поверхностей грунтовочными составами;
5. Выбирать методы выравнивания области чернового откоса;
6. Выбирать методы выравнивания поверхностей четвертей по вертикали;
7. Применять требования к порядку и способам проведения монтажа подмостей с ограждением по периметру рабочего настила;
8. Применять требования технологических регламентов к осуществлению подготовительных работ для выполнения монтажа окон.
Знания:
2-3 разряд
1. Способы и правила проверки пригодности наружных поверхностей зданий и сооружений для крепления элементов каркаса окон;
2. Требования к порядку и способам проведения монтажа подмостей с ограждением по периметру рабочего настила;
3. Порядок подготовки проемов для установки окон;
4. Требования к качеству подготовленных проемов для установки окон;
5. Методы выравнивания поверхностей четвертей по вертикали;
6. Методы очистки, обезжиривания и упрочнения поверхностей проемов для окон;
7. Методы заделки разрушенных участков проема, выравнивания поверхностей и упрочнения осыпающихся поверхностей грунтовочными составами;
8. Методы выравнивания области чернового откоса;
9. Порядок и способы проведения демонтажа старых окон.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Монтажник окон
4
Монтажник окон
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)

13. Терезелерді монтаждау кезінде құрылыс алаңында, Өрт, өнеркәсіптік қауіпсіздік және электр қауіпсіздігінде болған кезде еңбекті қорғау талаптары;
14. Терезелерді монтаждау кезінде қауіпті және зиянды өндірістік факторлар;
15. Терезелерді монтаждау кезіндегі өндірістік санитария ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ғимараттар мен құрылыстардың саңылаулары мен беттерін монтаждауға дайындау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Ескі терезелерді бөлшектеу әдістерін таңдау;
2. Терезелерді монтаждау жөніндегі техникалық шарттардың талаптарына сәйкес ғимараттар мен құрылыстардың сыртқы беттерінің жай күйін бағалау;
3. Саңылау беттерін олардың ластану дәрежесі мен сипатына сәйкес тазарту, майсыздандыру және қатайту әдістерін таңдау;
4. Ашудың бұзылған жерлерін тығыздау, беттерді тегістеу және қираған беттерді праймер қосылыстарымен қатайту әдістерін таңдау;
5. Өрескел көлбеу аймағын тегістеу әдістерін таңдау;
6. Беттерді төрттен тігінен туралау әдістерін таңдау;
7. Жұмыс төсемінің периметрі бойынша қоршауы бар төсемдерді монтаждау тәртібі мен тәсілдеріне қойылатын талаптарды қолдану;
8. Терезелерді монтаждауды орындау үшін дайындық жұмыстарын жүргізуге технологиялық регламенттердің талаптарын қолдану.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Ғимараттар мен құрылыстардың сыртқы беттерінің терезе жақтауының элементтерін бекітуге жарамдылығын тексеру әдістері мен ережелері;
2. Жұмыс төсемінің периметрі бойынша қоршауы бар төсемдерді монтаждау тәртібі мен тәсілдеріне қойылатын талаптар;
3. Терезелерді орнату үшін ойықтарды дайындау тәртібі;
4. Терезелерді орнату үшін дайындалған саңылаулардың сапасына қойылатын талаптар;
5. Тоқсандық беттерді тігінен туралау әдістері;
6. Терезе саңылауларының беттерін тазарту, майсыздандыру және қатайту әдістері;
7. Ашудың бұзылған учаскелерін тығыздау, беттерді тегістеу және қираған беттерді праймер қосылыстарымен қатайту әдістері;
8. Өрескел көлбеу аймағын тегістеу әдістері;
9. Ескі терезелерді бөлшектеу тәртібі мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Терезелерді монтаждаушы
4
Терезелерді монтаждаушы
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)

19. Карточка профессии "Монтажник окон":
Код группы:
7129-0
Код наименования занятия:
7129-0-006
Наименование профессии:
Монтажник окон
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Плотник, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы монтажником окон не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по монтажу окон при строительстве, ремонте и реконструкции зданий и сооружений в соответствии с требованиями технологических регламентов, проектной и рабочей документации, пожарной безопасности.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение монтажа окон
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение монтажа окон
Навык 1:
Установка каркаса окон
Умения:
4-5 разряд
1. Читать рабочие чертежи и пользоваться технологической картой при производстве монтажных работ;
2. Выбирать тип крепежных элементов, их размер, необходимые характеристики и количество в зависимости от конструкции стены и материалов, из которых она выполнена;
3. Применять требования к порядку и способам нанесения разметки мест установки крепежных деталей на наружной стене здания для закрепления элементов каркаса окон;
4. Выбирать способы сверления отверстий для установки крепежных деталей;
5. Выбирать способы заделки крепежных деталей в наружной стене здания;
6. Применять требования к порядку и способам установки крепежных деталей окон;
7. Применять требования технологических регламентов к порядку и способам монтажа элементов каркаса с закреплением их на проектных отметках;
8. Оценивать соответствие смонтированных элементов каркаса окон рабочим чертежам.
Знания:
4-5 разряд
1. Требования технических регламентов к безопасной эксплуатации окон;
2. Требования технической документации в строительстве;
3. Требования технологических регламентов к проведению монтажа окон;

19. Кәсіптің карточкасы "Терезелерді монтаждаушы":
Топтың коды:
7129-0
Қызмет атауының коды:
7129-0-006
Кәсіптің атауы:
Терезелерді монтаждаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).
Балташы, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Терезе орнатушы ретінде жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Технологиялық регламенттердің, жобалық және жұмыс құжаттамасының, өрт қауіпсіздігінің талаптарына сәйкес ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде терезелерді монтаждау жөніндегі жұмыстарды орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Терезелерді монтаждау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Терезелерді монтаждау.
Дағды 1:
Терезе жақтауын орнату.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде жұмыс сызбаларын оқып, технологиялық картаны пайдалану;
2. Бекіту элементтерінің түрі, олардың мөлшері, қажетті сипаттамалары және саны қабырға дизайнына және ол жасалған материалдарға байланысты таңдау;
3. Терезе жақтауының элементтерін бекіту үшін ғимараттың сыртқы қабырғасына бекіту бөлшектерін орнату орындарын белгілеу тәртібі мен тәсілдеріне қойылатын талаптарды қолдану;
4. Бекіткіштерді орнату үшін тесіктерді бұрғылау әдістерін таңдау;
5. Ғимараттың сыртқы қабырғасында бекіткіштерді тығыздау әдістерін таңдау;
6. Терезе бекіткіштерін орнату тәртібі мен әдістеріне қойылатын талаптарды қолдану;
7. Технологиялық регламенттердің талаптарын жобалау белгілеріне бекіте отырып, қаңқа элементтерін монтаждау тәртібі мен тәсілдеріне қолдану;
8. Терезе жақтауының орнатылған элементтерінің жұмыс сызбаларына сәйкестігін бағалау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Терезелерді қауіпсіз пайдалануға қойылатын техникалық регламенттердің талаптары;
2. Құрылыстағы техникалық құжаттамаға қойылатын талаптар;
3. Терезелерді монтаждауды жүргізуге қойылатын технологиялық регламенттердің талаптары;

4. Требования технических регламентов к установке каркаса окон;
5. Система условных обозначений в строительстве;
6. Правила построения рабочих чертежей и технологических карт при производстве монтажных работ;
7. Классификационная структура окон;
8. Виды отделки откосов стен;
9. Конструктивные особенности стен;
10. Виды материалов каркаса;
11. Виды крепежа каркаса окон и особенности их применения;
12. Схемы несущего каркаса окон;
13. Требования технологических регламентов к установке крепежных деталей окон на наружной стене здания;
14. Виды и правила применения инструментов для установки крепежных деталей окон;
15. Требования к качеству установки и заделки крепежных деталей в наружной стене здания;
16. Технология производства работ при монтаже элементов каркаса окон;
17. Требования, предъявляемые к качеству крепления элементов окон на наружной поверхности здания, сооружения;
18. Требования нормативных правовых актов о соблюдении режима проведения строительных работ в жилых домах;
19. Требования безопасности при работе на высоте.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Заполнение каркаса окон
Умения:
4-5 разряд
1. Читать рабочие чертежи и пользоваться технологической картой монтажа окон;
2. Применять технологию установки окон;
3. Определять необходимость и выбирать способ регулировки фурнитуры окон;
4. Пользоваться инструментами и такелажной оснасткой при монтаже окон;
5. Применять требования охраны труда, производственной санитарии при проведении монтажа окон.
Знания:
4-5 разряд
1. Требования к внешнему виду окон;
2. Виды фурнитуры окон и способы их регулировки;
3. Требования, предъявляемые к креплению окон на наружной стене здания;
4. Требования нормативных правовых актов о соблюдении режима проведения строительных работ в жилых домах;
5. Требования безопасности при работе на высоте.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Устройство монтажных швов
Умения:
4-5 разряд
1. Применять технологию устройства швов между окнами, установленными в каркасе на наружной стене здания;
2. Применять способы раскроя изоляционных материалов;
3. Анализировать качество работ по устройству теплозащиты, водо-, звуко- и пароизоляции окон;
4. Применять требования производственной санитарии при проведении монтажа окон;
5. Применять требования охраны труда при нахождении на строительной площадке, пожарной, промышленной безопасности и электробезопасности при проведении монтажа окон;

4. Терезе жақтауын орнатуға қойылатын техникалық регламенттердің талаптары;
5. Құрылыстағы шартты белгілер жүйесі;
6. Монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде жұмыс сызбаларын және технологиялық карталарды құру қағидалары;
7. Терезелердің жіктеу құрылымы;
8. Қабырғалардың беткейлерін әрлеу түрлері;
9. Қабырғалардың құрылымдық ерекшеліктері;
10. Жақтау материалдарының түрлері;
11. Терезе жақтауын бекіту түрлері және оларды қолдану ерекшеліктері;
12. Терезелердің тірек жақтауының схемалары;
13. Ғимараттың сыртқы қабырғасына терезе бекіткіштерін орнатуға қойылатын технологиялық регламенттердің талаптары;
14. Терезе бекіткіштерін орнатуға арналған құралдарды қолдану түрлері мен ережелері;
15. Ғимараттың сыртқы қабырғасында бекіту бөлшектерін орнату және тығыздау сапасына қойылатын талаптар;
16. Терезе жақтауының элементтерін монтаждау кезінде жұмыстарды өндіру технологиясы;
17. Ғимараттың, құрылыстың сыртқы бетіндегі терезе элементтерін бекіту сапасына қойылатын талаптар;
18. Тұрғын үйлерде құрылыс жұмыстарын жүргізу режимін сақтау туралы нормативтік құқықтық актілердің талаптары;
19. Биіктікте жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Терезе жақтауын толтыру.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Жұмыс сызбаларын оқып, терезелерді орнатудың технологиялық картасын қолдану;
2. Терезелерді орнату технологиясын қолдану;
3. Қажеттілікті анықтаңыз және терезе жабдықтарын реттеу әдісін таңдау;
4. Терезелерді орнату кезінде құралдар мен такелаждық жабдықты пайдалану;
5. Терезелерді монтаждау кезінде еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптарын қолдану.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Терезелердің сыртқы түріне қойылатын талаптар;
2. Терезе арматурасының түрлері және оларды реттеу әдістері;
3. Ғимараттың сыртқы қабырғасына терезелерді бекітуге қойылатын талаптар;
4. Тұрғын үйлерде құрылыс жұмыстарын жүргізу режимін сақтау туралы нормативтік құқықтық актілердің талаптары;
5. Биіктікте жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Монтаждау тігістерінің құрылғысы.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Ғимараттың сыртқы қабырғасындағы жақтауға орнатылған терезелер арасындағы тігістерді орнату технологиясын қолдану;
2. Оқшаулағыш материалдарды кесу тәсілдерін қолдану;
3. Терезелерді жылудан қорғау, су, дыбыс және бу тосқауылдарын орнату бойынша жұмыстардың сапасын талдау;
4. Терезелерді монтаждау кезінде өндірістік санитария талаптарын қолдану;
5. Терезелерді монтаждау кезінде құрылыс алаңында, өрт, өнеркәсіптік қауіпсіздік және электр қауіпсіздігінде болған кезде еңбекті қорғау талаптарын қолдану;

6. Применять средства индивидуальной защиты при проведении монтажа окон.
Знания:
4-5 разряд
1. Технологии создания и конструкция монтажного шва;
2. Классы монтажных швов;
3. Требования к размерам монтажного шва;
4. Требования к подготовке поверхностей монтажного зазора;
5. Экологические требования к монтажному шву;
6. Требования технологических регламентов к устройству теплозащиты, водо-, звуко- и пароизоляции окон;
7. Свойства изоляционных материалов;
8. Виды швов и способы устройства теплозащиты, водо-, звуко- и пароизоляции окон;
9. Требования к обеспечению сохранности изоляционных материалов;
10. Климатические характеристики окон;
11. Звукоизоляционные характеристики окон;
12. Светотехнические характеристики окон;
13. Теплозащитные характеристики окон;
14. Оптимальные и допустимые нормы температуры, относительной влажности и скорости движения воздуха в обслуживаемой зоне помещений жилых зданий и сооружений.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Монтажник окон
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
20. Карточка профессии "Монтажник окон":
Код группы:
7129-0
Код наименования занятия:
7129-0-006
Наименование профессии:
Монтажник окон
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Плотник, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы монтажником окон не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по монтажу окон при строительстве, ремонте и реконструкции зданий и сооружений в соответствии с требованиями технологических регламентов, проектной и рабочей документации, пожарной безопасности.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

6. Терезелерді орнату кезінде жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Орнату тігісін құру технологиясы және дизайны;
2. Орнату тігістерінің сыныптары;
3. Орнату тігісінің өлшемдеріне қойылатын талаптар;
4. Орнату саңылауының беттерін дайындауға қойылатын талаптар;
5. Монтаждау тігісіне қойылатын экологиялық талаптар;
6. Терезелерді жылудан қорғау, су, дыбыс және бу тосқауылдары құрылғысына қойылатын технологиялық регламенттердің талаптары;
7. Оқшаулағыш материалдардың қасиеттері;
8. Жіктердің түрлері және терезелерді жылудан қорғау, су, дыбыс және бу тосқауылдарын орнату тәсілдері;
9. Оқшаулағыш материалдардың сақталуын қамтамасыз етуге қойылатын талаптар;
10. Терезелердің климаттық сипаттамалары;
11. Терезелердің дыбыс өткізбейтін сипаттамалары;
12. Терезелердің жарық сипаттамалары;
13. Терезелердің жылу қорғау сипаттамалары;
14. Тұрғын ғимараттар мен құрылыстар үй-жайларының қызмет көрсетілетін аймағындағы температураның, салыстырмалы ылғалдылықтың және ауа қозғалысының жылдамдығының оңтайлы және рұқсат етілген нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Терезелерді монтаждаушы
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)
20. Кәсіптің карточкасы "Терезелерді монтаждаушы":
Топтың коды:
7129-0
Қызмет атауының коды:
7129-0-006
Кәсіптің атауы:
Терезелерді монтаждаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).
Балташы, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Терезе орнатушы ретінде жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Технологиялық регламенттердің, жобалық және жұмыс құжаттамасының, өрт қауіпсіздігінің талаптарына сәйкес ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде терезелерді монтаждау жөніндегі жұмыстарды орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Оперативное руководство проведением монтажа окон
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Оперативное руководство проведением монтажа окон
Навык 1:
Организация проведения монтажа окон
Умения:
6-7 разряд
1. Читать проектную и рабочую документацию;
2. Оценивать качественную и количественную потребность участка в оборудовании, инструментах, материалах, комплектующих и оснастке;
3. Применять требования к порядку приемки материалов, конструкций, изделий, их складированию, учету и подготовке отчетности;
4. Определять сроки выполнения и состав работ по монтажу окон;
5. Оформлять сменные задания;
6. Определять исполнителей работ по монтажу окон;
7. Применять требования к оформлению документов по учету рабочего времени, выработки, простоев;
8. Применять требования к порядку проведения инструктажей рабочих по охране труда и правилам технической эксплуатации оборудования;
9. Применять требования к порядку проведения инвентаризации незавершенного производства в начале и конце работы смены;
10. Оценивать качество материалов, применяемых для монтажа оконного блока;
11. Оценивать качество, комплектность и соответствие окон размерам проемов и технологическим требованиям;
12. Оценивать готовность оконного проема к монтажу окон.
Знания:
6-7 разряд
1. Структура и содержание проектной и рабочей документации в области выполнения работ по монтажу окон;
2. Система условных обозначений в строительстве;
3. Порядок проведения контроля обеспеченности участка необходимым оборудованием, инструментами, материалами, комплектующими и оснасткой, а также их учета и предоставления соответствующей отчетности;
4. Порядок организации приемки материалов, конструкций, изделий, их складирования, учета и подготовки отчетности;
5. Структура графика работ по монтажу окон;
6. Порядок и принципы распределения сменных заданий;
7. Правила оформления документов по учету рабочего времени, выработки, простоев;
8. Правила ведения приходно-расходной документации;
9. Порядок проведения инструктажа рабочих по охране труда и правилам технической эксплуатации оборудования;
10. Порядок проведения инвентаризации незавершенного производства в начале и конце работы смены;
11. Порядок и принципы проведения входного контроля материалов, применяемых для монтажа окон;
12. Порядок и принципы проведения входного контроля окон;

1. Терезелерді монтаждауды жүргізуге жедел басшылық жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Терезелерді монтаждауды жүргізуге жедел басшылық жасау.
Дағды 1:
Терезелерді монтаждауды ұйымдастыру.
Машықтар:
6-7 разряд
1. Жобалық және жұмыс құжаттамасын оқу;
2. Жабдыққа, құрал-саймандарға, материалдарға, жинақтауыштар мен жарақтандыруға учаскенің сапалық және сандық қажеттілігін бағалау;
3. Материалдарды, конструкцияларды, бұйымдарды қабылдау, оларды жинақтау, есепке алу және есептілікті дайындау тәртібіне қойылатын талаптарды қолдану;
4. Терезелерді монтаждау бойынша жұмыстардың орындалу мерзімдері мен құрамын айқындау;
5. Ауысымдық тапсырмаларды рәсімдеу;
6. Терезелерді монтаждау бойынша жұмыстардың орындаушыларын анықтау;
7. Жұмыс уақытын, әзірлеуді, тоқтап қалуды есепке алу бойынша құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптарды қолдану;
8. Еңбекті қорғау жөніндегі жұмысшыларға нұсқама беру тәртібіне және жабдықты техникалық пайдалану қағидаларына қойылатын талаптарды қолдану;
9. Ауысым жұмысының басында және соңында аяқталмаған өндіріске түгендеу жүргізу тәртібіне қойылатын талаптарды қолдану;
10. Терезе блогын орнату үшін қолданылатын материалдардың сапасын бағалау;
11. Терезелердің сапасын, толықтығын және саңылаулардың өлшемдеріне және технологиялық талаптарға сәйкестігін бағалау;
12. Терезе ашылуының терезелерді орнатуға дайындығын бағалау.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Терезелерді монтаждау жөніндегі жұмыстарды орындау саласындағы жобалау және жұмыс құжаттамасының құрылымы мен мазмұны;
2. Құрылыстағы шартты белгілер жүйесі;
3. Учаскенің қажетті жабдықтармен, құралдармен, материалдармен, жинақтауыштармен және жарақтандырумен қамтамасыз етілуіне бақылау жүргізу, сондай-ақ оларды есепке алу және тиісті есептілікті ұсыну тәртібі;
4. Материалдарды, конструкцияларды, бұйымдарды қабылдауды, оларды қоймаға салуды, есепке алуды және есептілікті дайындауды ұйымдастыру тәртібі;
5. Терезелерді монтаждау бойынша жұмыс кестесінің құрылымы;
6. Ауысымдық тапсырмаларды бөлу тәртібі мен принциптері;
7. Жұмыс уақытын, әзірлеуді, тоқтап қалуды есепке алу жөніндегі құжаттарды ресімдеу қағидалары;
8. Кіріс-шығыс құжаттамасын жүргізу қағидалары;
9. Еңбекті қорғау және жабдықты техникалық пайдалану қағидалары бойынша жұмысшыларға нұсқама жүргізу тәртібі;
10. Ауысым жұмысының басында және соңында аяқталмаған өндіріске түгендеу жүргізу тәртібі;
11. Терезелерді монтаждау үшін қолданылатын материалдарға кіріс бақылауын жүргізу тәртібі мен қағидаттары;
12. Терезелерге кіру бақылауын жүргізу тәртібі мен қағидаттары;

13. Порядок и принципы проведения входного контроля оконного проема ограждающей конструкции.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Оперативный контроль проведения монтажа окон
Умения:
6-7 разряд
1. Анализировать качество технологического процесса монтажа окон и его соответствие требованиям технологических регламентов и стандартов;
2. Оценивать соблюдение требований к использованию средств индивидуальной защиты при проведении монтажа окон;
3. Оценивать соблюдение требований производственной и трудовой дисциплины, охраны труда и промышленной безопасности при проведении монтажа окон;
4. Анализировать соблюдение плановых сроков проведения монтажа окон;
5. Анализировать рациональность использования оборудования, материалов и комплектующих;
6. Определять перечень корректирующих мероприятий в случае несоблюдения сроков или нарушения качества технологического процесса;
7. Выбирать механизмы и способы взаимодействия со смежными строительными участками (при необходимости);
8. Применять требования к ведению исполнительной документации;
9. Оценивать результаты работ по монтажу окон и применять требования к порядку их приемки.
Знания:
6-7 разряд
1. Требования к рациональному использованию оборудования, материалов и комплектующих, нормы их использования;
2. Порядок и способы проведения производственного контроля;
3. Порядок и способы взаимодействия со смежными строительными участками (при необходимости);
4. Требования к порядку ведения исполнительной документации;
5. Требования к порядку приемки результатов работ по монтажу окон;
6. Правила ведения исполнительной документации.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
21. Карточка профессии "Монтажник экспозиции и художественно-оформительских работ":
Код группы:
7129-0
Код наименования занятия:
7129-0-007
Наименование профессии:
Монтажник экспозиции и художественно-оформительских работ
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 2020 года № 125 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 57)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20336).

13. Қоршау конструкциясының терезе саңылауына кіріс бақылауын жүргізу тәртібі мен принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Терезелерді монтаждауды жедел бақылау.
Машықтар:
6-7 разряд
1. Терезелерді орнатудың технологиялық процесінің сапасын және оның технологиялық регламенттер мен стандарттардың талаптарына сәйкестігін талдау;
2. Терезелерді монтаждау кезінде жеке қорғаныс құралдарын пайдалануға қойылатын талаптардың сақталуын бағалау;
3. Терезелерді монтаждау кезінде өндірістік және еңбек тәртібі, Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының сақталуын бағалау;
4. Терезелерді орнатудың жоспарлы мерзімдерінің сақталуын талдау;
5. Жабдықтарды, материалдар мен компоненттерді пайдаланудың ұтымдылығын талдау;
6. Технологиялық процестің мерзімдері сақталмаған немесе сапасы бұзылған жағдайда түзету іс шараларының тізбесін айқындау;
7. Іргелес құрылыс учаскелерімен өзара әрекеттесу тетіктері мен тәсілдерін таңдау (қажет болған жағдайда);
8. Атқарушылық құжаттаманы жүргізуге қойылатын талаптарды қолдану;
9. Терезелерді орнату бойынша жұмыстардың нәтижелерін бағалау және оларды қабылдау тәртібіне қойылатын талаптарды қолдану.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Жабдықтарды, материалдар мен жинақтауыштарды ұтымды пайдалануға қойылатын талаптар, оларды пайдалану нормалары;
2. Өндірістік бақылауды жүргізу тәртібі мен тәсілдері;
3. Іргелес құрылыс учаскелерімен өзара іс-қимыл тәртібі және тәсілдері (қажет болған жағдайда);
4. Атқарушылық құжаттаманы жүргізу тәртібіне қойылатын талаптар;
5. Терезелерді монтаждау бойынша жұмыстардың нәтижелерін қабылдау тәртібіне қойылатын талаптар;
6. Атқарушылық құжаттаманы жүргізу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)
21. Кәсіптің карточкасы "Экспозиция және көркем-безендіру жұмыстары монтажшысы":
Топтың коды:
7129-0
Қызмет атауының коды:
7129-0-007
Кәсіптің атауы:
Экспозиция және көркем-безендіру жұмыстары монтажшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
57– шығарылым. Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (57-шығарылым) бекіту туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 7 сәуірдегі № 125 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 8 сәуірде № 20336 болып тіркелді.

Монтажник экспозиции и художественно-оформительских работ, 3-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы по монтажу экспозиции и художественно-оформительских работ не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7129-0-004 Монтажник вывесок (не относящихся к электронным)
Основная цель деятельности:
Монтаж экспозиции и художественно-оформительских работ, обеспечивающих высокие эксплуатационные (эргономические) характеристики
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение простых работ при монтаже экспозиции и художественно-оформительских работ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение простых работ при монтаже экспозиции и художественно-оформительских работ
Навык 1:
Монтаж простых декоративно-художественных экспонатов, витрин, стендов, декоративных элементов
Умения:
3-4 разряд
1. Выполнять монтаж простых декоративно-художественных экспонатов, витрин, стендов, декоративных элементов по монтажным листам, чертежам и эскизам художников в выставочных залах и на выставках временного назначения с помощью средств малой механизации, ручного, электро- и пневмоинструмента;
2. Подготавливать экспонаты по готовым шаблонам для экспозиции.
Знания:
3-4 разряд
1. Способы крепления небольших экспонатов художественных произведений на вертикальных и горизонтальных плоскостях;
2. Способы пробивания отверстий в стенах вручную и механическим способом;
3. Способы заделки отверстий после крепления;
4. Приемы работы на подмостях.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Творчество и креативность
Многозадачность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Монтажник экспозиции и художественно-оформительских работ
4
Монтажник экспозиции и художественно-оформительских работ
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
22. Карточка профессии "Монтажник экспозиции и художественно-оформительских работ":
Код группы:

Экспозиция және көркемдік-бедерлеу жұмыстарының монтажшысы, 3-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Экспозицияны монтаждау және көркемдік-безендіру жұмыстары бойынша жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7129-0-004 Маңдайша монтажшысы (электрондыққа жатпайтын)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Экспозицияны және жоғары эксплуатациялық (эргономикалық) сипаттамаларды қамтамасыз ететін көркемдік-безендіру жұмыстарын монтаждау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Экспозицияны және көркемдік-безендіру жұмыстарын монтаждау кезінде қарапайым жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Экспозицияны және көркемдік-безендіру жұмыстарын монтаждау кезінде қарапайым жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Қарапайым сәндік-көркем экспонаттарды, витриналарды, стендтерді, сәндік элементтерді монтаждау.
Машықтар:
3-4 разряд
1. Шағын механикаландыру құралдарының, қол, электр және пневмоқұралдың көмегімен көрме залдарында және уақытша мақсаттағы көрмелерде суретшілердің монтаждау парақтары, сызбалары мен эскиздері бойынша қарапайым сәндік-көркем экспонаттарды, витриналарды, стендтерді, сәндік элементтерді монтаждауды орындау;
2. Экспонаттарды экспозиция үшін дайын шаблондар бойынша дайындау.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Көркем шығармалардың шағын экспонаттарын тік және көлденең жазықтықтарда бекіту тәсілдері;
2. Қабырғалардағы тесіктерді қолмен және механикалық жолмен тесу әдістері;
3. Бекіткеннен кейін тесіктерді тығыздау әдістері;
4. Тіректерде жұмыс істеу тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Шығармашылық және шығармашылық
Көп мәселелік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Экспозиция және көркем-безендіру жұмыстары монтажшысы
4
Экспозиция және көркем-безендіру жұмыстары монтажшысы
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)
22. Кәсіптің карточкасы "Экспозиция және көркем-безендіру жұмыстары монтажшысы":
Топтың коды:

Монтажник экспозиции и художественно-оформительских работ, 3-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы по монтажу экспозиции и художественно-оформительских работ не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7129-0-004 Монтажник вывесок (не относящихся к электронным)
Основная цель деятельности:
Монтаж экспозиции и художественно-оформительских работ, обеспечивающих высокие эксплуатационные (эргономические) характеристики
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ средней сложности при монтаже экспозиции и художественно-оформительских работ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ средней сложности при монтаже экспозиции и художественно-оформительских работ
Навык 1:
Монтаж средней сложности декоративно-художественных экспонатов, витрин, стендов, декоративных элементов
Умения:
5 разряд
1. Выполнять монтаж средней сложности декоративно-художественных экспонатов, витрин, стендов, декоративных элементов по монтажным листам, чертежам и эскизам художников;
2. Изготавливать простые приспособления для размещения экспонатов из металла и стекла;
3. Выполнять подгонку деталей в местах соединений, шабровку, пайку мягкими припоями, протягивать из металла простые профили;
4. Резать стекло с подгонкой по месту и зачисткой кромок для витрин и экспонатов;
5. Собирать узлы, детали, изделия и приспособления;
6. Располагать на плоскости экспонаты по шаблонам;
7. Подготавливать места крепления с пробивкой борозд в потолках, стенах, полах и заготовкой средств крепления.
Знания:
5 разряд
1. Приемы изготовления деталей из металла и стекла по шаблонам, чертежам, монтажным листам, эскизам и рисункам художников;
2. Правила выполнения пайки;
3. Свойства металлов, стекла и припоев;
4. Способы заготовки средств крепления.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Творчество и креативность
Многозадачность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Монтажник экспозиции и художественно-оформительских работ
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)

Экспозиция және көркемдік-бедерлеу жұмыстарының монтажшысы, 3-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Экспозицияны монтаждау және көркемдік-безендіру жұмыстары бойынша жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7129-0-004 Маңдайша монтажшысы (электрондыққа жатпайтын)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Экспозицияны және жоғары эксплуатациялық (эргономикалық) сипаттамаларды қамтамасыз ететін көркемдік-безендіру жұмыстарын монтаждау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Экспозицияны және көркемдік-безендіру жұмыстарын монтаждау кезінде күрделілігі орташа жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Экспозицияны және көркемдік-безендіру жұмыстарын монтаждау кезінде күрделілігі орташа жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Сәндік-көркем экспонаттардың, витриналардың, стендтердің, сәндік элементтердің күрделілігі орташа монтаждау.
Машықтар:
5 разряд
1. Суретшілердің монтаждау парақтары, сызбалары мен эскиздері бойынша декоративтік-көркем экспонаттардың, витриналардың, стендтердің, декоративтік элементтердің күрделілігі орташа монтаждауды орындау;
2. Металл мен шыныдан жасалған экспонаттарды орналастыру үшін қарапайым құрылғылар жасау;
3. Бөлшектерді түйісу орындарында сәйкестендіруді, шабровканы, жұмсақ дәнекерлеумен дәнекерлеуді, металдан қарапайым профильдерді тартуды орындау;
4. Терезелер мен экспонаттарға арналған жиектерді орау және тазалау арқылы әйнекті кесу;
5. Түйіндерді, бөлшектерді, бұйымдар мен құрылғыларды жинау;
6. Экспонаттарды шаблондар бойынша жазықтықта орналастыру;
7. Төбелерде, қабырғаларда, едендерде бороздарды тесіп, бекіту құралдарын дайындап, бекіту орындарын дайындау.
Білімдер:
5 разряд
1. Суретшілердің шаблондары, сызбалары, монтаж парақтары, эскиздері мен суреттері бойынша металл және шыныдан бөлшектерді дайындау тәсілдері;
2. Дәнекерлеуді орындау ережелері;
3. Металдардың, әйнектің және дәнекерлердің қасиеттері;
4. Бекіту құралдарын дайындау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Шығармашылық және шығармашылық
Көп мәселелік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Экспозиция және көркем-безендіру жұмыстары монтажшысы
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)

23. Карточка профессии "Монтажник экспозиции и художественно-оформительских работ":
Код группы:
7129-0
Код наименования занятия:
7129-0-007
Наименование профессии:
Монтажник экспозиции и художественно-оформительских работ
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 2020 года № 125 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 57)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20336).
Монтажник экспозиции и художественно-оформительских работ, 3-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы по монтажу экспозиции и художественно-оформительских работ не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7129-0-004 Монтажник вывесок (не относящихся к электронным)
Основная цель деятельности:
Монтаж экспозиции и художественно-оформительских работ, обеспечивающих высокие эксплуатационные (эргономические) характеристики
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение сложных работ при монтаже и изготовлении экспозиции и художественно-оформительских работ
2. Выполнение особо сложных и уникальных работ при монтаже и сборке экспозиции и художественно-оформительских работ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение сложных работ при монтаже и изготовлении экспозиции и художественно-оформительских работ
Навык 1:
Монтаж и изготовление сложных декоративно-художественных экспонатов, витрин, стендов, декоративных элементов
Умения:
6 разряд
1. Выполнять монтаж и изготавливать сложные декоративно-художественные экспонаты, витрины, стенды, декоративные элементы по эскизам художников или готовым образцам с фигурными композициями из металла и стекла;
2. Протягивать сложные профили;
3. Выполнять пайку твердыми припоями;
4. Собирать узлы изделий;
5. Изготавливать сложные шаблоны.
Знания:
6 разряд
1. Приемы и способы изготовления сложных шаблонов;
2. Приемы изготовления сложных конструкций в сочетании со стеклом;
3. Правила выполнения пайки твердыми припоями;
4. Виды крепления сложных экспонатов и конструкций;
5. Приемы работы с подъемными механизмами.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение особо сложных и уникальных работ при монтаже и сборке экспозиции и художественно-оформительских работ
Навык 1:
Монтаж и сборка особо сложных, уникальных художественно-декоративных экспонатов
Умения:
6 разряд

23. Кәсіптің карточкасы "Экспозиция және көркем-безендіру жұмыстары монтажшысы":
Топтың коды:
7129-0
Қызмет атауының коды:
7129-0-007
Кәсіптің атауы:
Экспозиция және көркем-безендіру жұмыстары монтажшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
57– шығарылым. Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (57-шығарылым) бекіту туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 7 сәуірдегі № 125 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 8 сәуірде № 20336 болып тіркелді.
Экспозиция және көркемдік-бедерлеу жұмыстарының монтажшысы, 3-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Экспозицияны монтаждау және көркемдік-безендіру жұмыстары бойынша жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7129-0-004 Маңдайша монтажшысы (электрондыққа жатпайтын)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Экспозицияны және жоғары эксплуатациялық (эргономикалық) сипаттамаларды қамтамасыз ететін көркемдік-безендіру жұмыстарын монтаждау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Экспозиция мен көркемдік-безендіру жұмыстарын монтаждау және дайындау кезінде күрделі жұмыстарды орындау.
2. Экспозицияны монтаждау және құрастыру кезінде аса күрделі және бірегей жұмыстарды және көркемдік-безендіру жұмыстарын орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Экспозиция мен көркемдік-безендіру жұмыстарын монтаждау және дайындау кезінде күрделі жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Күрделі сәндік-көркем экспонаттарды, витриналарды, стендтерді, сәндік элементтерді монтаждау және дайындау.
Машықтар:
6 разряд
1. Суретшілердің эскиздері немесе металл мен шыныдан жасалған бұйра композициялары бар дайын үлгілер бойынша монтаждау және күрделі сәндік-көркем экспонаттар, витриналар, стендтер, сәндік элементтер жасау;
2. Күрделі профильдерді тарту;
3. Қатты дәнекерлеуді орындау;
4. Өнім түйіндерін жинау;
5. Күрделі шаблондар жасау.
Білімдер:
6 разряд
1. Күрделі шаблондарды жасау әдістері мен тәсілдері;
2. Әйнекпен біріктірілген күрделі құрылымдарды жасау әдістері;
3. Қатты дәнекерлеуді орындау ережелері;
4. Күрделі экспонаттар мен конструкцияларды бекіту түрлері;
5. Көтеру механизмдерімен жұмыс істеу тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Экспозицияны монтаждау және құрастыру кезінде аса күрделі және бірегей жұмыстарды және көркемдік-безендіру жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Аса күрделі, бірегей көркем-сәндік экспонаттарды монтаждау және құрастыру.
Машықтар:
6 разряд

1. Выполнять монтаж и сборку особо сложных, уникальных художественно-декоративных экспонатов по индивидуальным заказам, чертежам и эскизам художников для музейно-выставочной экспозиции из металла, стекла, пластика с применением других материалов;
2. Подготавливать технологическую оснастку для производства монтажных работ.
Знания:
6 разряд
1. Способы монтажа особо сложных, уникальных художественно-декоративных экспонатов по эскизам художников;
2. Правила разметки экспозиционных плоскостей на стендах и в витринах;
3. Правила разметки мест на большой высоте при монтаже сложных и крупных экспонатов;
4. Правила расчета технологической оснастки, средств крепления;
5. Правила обращения с художественными произведениями при их монтаже.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Творчество и креативность
Многозадачность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
24. Карточка профессии "Монтировщик сцены":
Код группы:
7129-0
Код наименования занятия:
7129-0-008
Наименование профессии:
Монтировщик сцены
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 373 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 58)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24767).
Монтировщик сцены
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы монтировщиком сцены не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Участие в изготовлении и монтаже декоративного оформления и сценических конструкций для театров, корпоративных мероприятий, телепроектов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Басқа материалдарды қолдана отырып, металдан, шыныдан, пластиктен жасалған мұражай-көрме экспозициясы үшін суретшілердің жеке тапсырыстары, сызбалары мен эскиздері бойынша аса күрделі, бірегей көркем-сәндік экспонаттарды монтаждау және құрастыру;
2. Монтаждау жұмыстарын жүргізу үшін технологиялық жабдықтарды дайындау.
Білімдер:
6 разряд
1. Суретшілердің эскиздері бойынша аса күрделі, бірегей көркем-сәндік экспонаттарды монтаждау тәсілдері;
2. Стендтерде және витриналарда экспозициялық жазықтықтарды белгілеу ережесі;
3. Күрделі және ірі экспонаттарды монтаждау кезінде биіктіктегі орындарды белгілеу ережелері;
4. Технологиялық жабдықты, бекіту құралдарын есептеу ережесі;
5. Көркем туындыларды монтаждау кезінде олармен жұмыс істеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Шығармашылық және шығармашылық
Көп мәселелік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)
24. Кәсіптің карточкасы "Сахна монтажшылары":
Топтың коды:
7129-0
Қызмет атауының коды:
7129-0-008
Кәсіптің атауы:
Сахна монтажшылары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
58– шығарылым. Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (58 -шығарылым) бекіту туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 12 қазандағы
№ 373 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 қазанда № 24767 болып тіркелді.
Сахнаны құрастырушы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Сахна монтажшысы ретінде жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Театрларға, корпоративтік іс-шараларға, тележобаларға арналған сәндік безендіру мен сахналық конструкцияларды дайындауға және монтаждауға қатысу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение работ при изготовлении и монтаже декоративного оформления и сценических конструкций для театров, корпоративных мероприятий, телепроектов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ при изготовлении и монтаже декоративного оформления и сценических конструкций для театров, корпоративных мероприятий, телепроектов
Навык 1:
Монтировка (оформление) сцены
Умения:
1. Монтировка (оформление) сцены при проведении очередных спектаклей и репетиций;
2. Установка декораций и мебели на сцене и в репетиционных помещениях, подвеска мягких декораций, перестановка декораций во время антрактов и частых перемен в соответствии с указаниями машиниста сцены.
Знания:
1. Декорации, используемые для оформления спектакля;
2. Устройство и принцип действия сценического оборудования.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Монтировщик сцены
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
25. Карточка профессии "Монтировщик сцены":
Код группы:
7129-0
Код наименования занятия:
7129-0-008
Наименование профессии:
Монтировщик сцены
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 373 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 58)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24767).
Монтировщик сцены
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы монтировщиком сцены не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Участие в изготовлении и монтаже декоративного оформления и сценических конструкций для театров, корпоративных мероприятий, телепроектов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Театрларға, корпоративтік іс-шараларға, тележобаларға арналған сәндік безендіру мен сахналық конструкцияларды дайындау және монтаждау кезінде жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Театрларға, корпоративтік іс-шараларға, тележобаларға арналған сәндік безендіру мен сахналық конструкцияларды дайындау және монтаждау кезінде жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Сахнаны монтаждау (безендіру).
Машықтар:
1. Кезекті спектакльдер мен репетициялар өткізу кезінде сахнаны монтаждау (ресімдеу) ;
2. Сахнада және жаттығу бөлмелерінде декорациялар мен жиһаздарды орнату, жұмсақ декорацияларды ілу, сахна машинисінің нұсқауларына сәйкес үзілістер мен жиі өзгерістер кезінде декорацияларды қайта реттеу.
Білімдер:
1. Спектакльді безендіру үшін қолданылатын декорациялар;
2. Сахналық жабдықтың құрылысы және жұмыс принципі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Сахна монтажшылары
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)
25. Кәсіптің карточкасы "Сахна монтажшылары":
Топтың коды:
7129-0
Қызмет атауының коды:
7129-0-008
Кәсіптің атауы:
Сахна монтажшылары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
58– шығарылым. Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (58 -шығарылым) бекіту туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 12 қазандағы
№ 373 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 қазанда № 24767 болып тіркелді.
Сахнаны құрастырушы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Сахна монтажшысы ретінде жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Театрларға, корпоративтік іс-шараларға, тележобаларға арналған сәндік безендіру мен сахналық конструкцияларды дайындауға және монтаждауға қатысу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение подготовительных работ при изготовлении и монтаже декоративного оформления и сценических конструкций для театров, корпоративных мероприятий, телепроектов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение подготовительных работ при изготовлении и монтаже декоративного оформления и сценических конструкций для театров, корпоративных мероприятий, телепроектов
Навык 1:
Подготовительные работы перед монтировкой (оформлением) сцены
Умения:
1. Выполнять мелкий ремонт и содержание в чистоте декораций, сценического имущества;
2. Выполнять при необходимости работы на шумовых аппаратах;
3. Выполнять погрузочно-разгрузочные работы при перевозке декораций и сценического имущества в условиях стационара, при выездных спектаклях, гастролях;
4. Обеспечивать соблюдение правил пожарной безопасности.
Знания:
1. Оснащение сцены;
2. Правила установки и крепления декораций, сценического оборудования;
3. Правила техники безопасности и противопожарных мероприятий.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Монтировщик сцены
4
Монтировщик сцены
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
26. Карточка профессии "Монтировщик сцены":
Код группы:
7129-0
Код наименования занятия:
7129-0-008
Наименование профессии:
Монтировщик сцены
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 373 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 58)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24767).
Монтировщик сцены, 3 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы монтировщиком сцены не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Участие в изготовлении и монтаже декоративного оформления и сценических конструкций для театров, корпоративных мероприятий, телепроектов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Театрларға, корпоративтік іс-шараларға, тележобаларға арналған сәндік безендіру мен сахналық конструкцияларды дайындау және монтаждау кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Театрларға, корпоративтік іс-шараларға, тележобаларға арналған сәндік безендіру мен сахналық конструкцияларды дайындау және монтаждау кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Сахнаны монтаждау (ресімдеу) алдында дайындық жұмыстары.
Машықтар:
1. Декорацияларды, сахналық мүлікті ұсақ жөндеу және таза ұстау;
2. Қажет болған жағдайда шу аппараттарында жұмыс істеу;
3. Стационар жағдайында, көшпелі спектакльдер, гастрольдер кезінде декорациялар мен сахналық мүлікті тасымалдау кезінде тиеу-түсіру жұмыстарын орындау;
4. Өрт қауіпсіздігі ережелерінің сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Сахнаны жабдықтау;
2. Декорацияларды, сахналық жабдықтарды орнату және бекіту ережесі;
3. Қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы іс-шаралар қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Сахна монтажшылары
4
Сахна монтажшылары
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)
26. Кәсіптің карточкасы "Сахна монтажшылары":
Топтың коды:
7129-0
Қызмет атауының коды:
7129-0-008
Кәсіптің атауы:
Сахна монтажшылары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
58– шығарылым. Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (58 -шығарылым) бекіту туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 12 қазандағы
№ 373 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 қазанда № 24767 болып тіркелді.
Сахнаны құрастырушы, 3 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Сахна монтажшысы ретінде жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Театрларға, корпоративтік іс-шараларға, тележобаларға арналған сәндік безендіру мен сахналық конструкцияларды дайындауға және монтаждауға қатысу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение сопутствующих работ при изготовлении и монтаже декоративного оформления и сценических конструкций для театров, корпоративных мероприятий, телепроектов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение сопутствующих работ при изготовлении и монтаже декоративного оформления и сценических конструкций для театров, корпоративных мероприятий, телепроектов
Навык 1:
Выполнение сопутствующих работ при изготовлении и монтаже декоративного оформления и сценических конструкций для театров, корпоративных мероприятий, телепроектов
Умения:
3 разряд
1. Создавать функциональную и эстетически привлекательную сцену, соответствующей задумке режиссера или организатора мероприятия;
2. Читать и интерпретировать планы и чертежи сценических конструкций;
3. Устанавливать и собирать декорации, подиумы, кулисы, осветительные приборы и другие элементы сцены;
4. Выполнять настройку и проверку звукового и светового оборудования;
5. Участвовать в перемещении и установке реквизита.
Знания:
3 разряд
1. Устройство и принцип действия сценического оборудования;
2. Требования безопасного выполнения работ;
3. Навыки работы с инструментами и оборудованием;
4. Требования инновационных решений.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер участка
6
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий)
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
27. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Исполнитель:
С.Ж. Курмангожина, +7 (705) 120 21 39, snip.07@mail.ru
28. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Саморегулируемая организация "Республиканский союз проектировщиков Казахстана"
Руководитель:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com
Номер телефона: +7 (777) 404 04 83
29. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол от 17 ноября 2023 года № 03-24-5/623.
30. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 11 ноября 2023 г.
31. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": от 12 декабря 2023 года № 16708/25 и 30 ноября 2023 года № 16217/25.

1. Театрларға, корпоративтік іс-шараларға, тележобаларға арналған сәндік безендіру мен сахналық конструкцияларды дайындау және монтаждау кезінде ілеспе жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Театрларға, корпоративтік іс-шараларға, тележобаларға арналған сәндік безендіру мен сахналық конструкцияларды дайындау және монтаждау кезінде ілеспе жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Театрларға, корпоративтік іс-шараларға, тележобаларға арналған сәндік безендіру мен сахналық конструкцияларды дайындау және монтаждау кезінде ілеспе жұмыстарды орындау.
Машықтар:
3 разряд
1. Режиссердің немесе іс-шараны ұйымдастырушының идеясына сәйкес функционалды және эстетикалық тартымды баға жасау;
2. Сахналық құрылымдардың жоспарлары мен сызбаларын оқып, түсіндіру;
3. Декорацияларды, подиумдарды, сахна сахнасын, жарықтандыру құрылғыларын және сахнаның басқа элементтерін орнату және жинау;
4. Дыбыстық және жарық жабдықтарын баптау және тексеру;
5. Деректемелерді жылжытуға және орнатуға қатысу.
Білімдер:
3 разряд
1. Сахналық жабдықтың құрылымы және жұмыс принципі;
2. Жұмыстарды қауіпсіз орындау талаптары;
3. Құралдармен және жабдықтармен жұмыс істеу дағдылары;
4. Инновациялық шешімдердің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Учаске шебері
6
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы)
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
27. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Орындаушы:
С.Ж. Курмангожина, +7 (705) 120 21 39, snip.07@mail.ru
28. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан жобалаушыларының республикалық одағы" өзін-өзі реттейтін ұйымы" ЗТБ (СРО "РСПК"), жұмыс тобы
Басшы:
М.А. Бисарова
E-mail: srorspk.kz@gmail.com
Телефон нөмірі: +7 (777) 404 04 83
29. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 17 қарашадағы № 03-24-5/623 хаттамасы.
30. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 11 қарашадағы қорытынды.
31. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 12 желтоқсандағы № 16708/25 және 2023 жылғы 30 қарашадағы № 16217/25.

4) Каменщик - 2 уровень ОРК
5) Каменщик - 3 уровень ОРК
6) Каменщик - 4 уровень ОРК
7) Строитель сборных конструкций - 2 уровень ОРК
8) Строитель сборных конструкций - 3 уровень ОРК
9) Строитель сборных конструкций - 4 уровень ОРК
10) Укладчик, бетон - 2 уровень ОРК
11) Укладчик, бетон - 3 уровень ОРК
12) Укладчик, бетон - 4 уровень ОРК
13) Монтажник фасадов и навесных стен - 2 уровень ОРК
14) Монтажник фасадов и навесных стен - 3 уровень ОРК
15) Монтажник фасадов и навесных стен - 4 уровень ОРК
16) Слесарь-монтажник - 2 уровень ОРК
17) Слесарь-монтажник - 3 уровень ОРК
18) Слесарь-монтажник - 4 уровень ОРК
19) Такелажник в строительстве - 2 уровень ОРК
20) Такелажник в строительстве - 3 уровень ОРК
21) Такелажник в строительстве - 4 уровень ОРК
22) Оператор строительных роботов/роботехники - 5 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Арматурщик (производство цемента, железобетонных конструкций)":
Код группы:
7111-1
Код наименования занятия:
7111-1-001
Наименование профессии:
Арматурщик (производство цемента, железобетонных конструкций)
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Арматурщик, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее двух лет простых работ по изготовлению и монтажу армоконструкций
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7111-1-002 Арматурщик (строительно-монтажные и строительно-ремонтные работы)
Основная цель деятельности:
Изготовление, сборка и установка арматурных элементов железобетонных конструкций при строительстве, расширении, реконструкции, капитальном ремонте зданий и сооружений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда
2. Выполнение простых работ при изготовлении и монтаже армоконструкций
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда
Навык 1:
Соблюдение требований действующего законодательства по охране труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиене труда
Умения:
2-3 разряд

4) Тас қалаушы - 2 СБШ-нің деңгейі.
5) Тас қалаушы - 3 СБШ-нің деңгейі.
6) Тас қалаушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
7) Құрастырмалы конструкцияларды салушы - 2 СБШ-нің деңгейі.
8) Құрастырмалы конструкцияларды салушы - 3 СБШ-нің деңгейі.
9) Құрастырмалы конструкцияларды салушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
10) Бетон төсегіш - 2 СБШ-нің деңгейі.
11) Бетон төсегіш - 3 СБШ-нің деңгейі.
12) Бетон төсегіш - 4 СБШ-нің деңгейі.
13) Фасадтар мен аспалы қабырғаларды монтаждаушы - 2 СБШ-нің деңгейі.
14) Фасадтар мен аспалы қабырғаларды монтаждаушы - 3 СБШ-нің деңгейі..
15) Фасадтар мен аспалы қабырғаларды монтаждаушы - 4 СБШ-нің деңгейі
16) Слесарь-монтажшы - 2 СБШ-нің деңгейі.
17) Слесарь-монтажшы - 3 СБШ-нің деңгейі.
18) Слесарь-монтажшы - 4 СБШ-нің деңгейі.
19) Такелажшы - 2 СБШ-нің деңгейі.
20) Такелажшы - 3 СБШ-нің деңгейі.
21) Такелажшы - 4 СБШ-нің деңгейі.
22) Құрылыс роботтары/роботехника операторы - 5 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Арматурашы (цемент, темір-бетон конструкцияларын)":
Топтың коды:
7111-1
Қызмет атауының коды:
7111-1-001
Кәсіптің атауы:
Арматурашы (цемент, темір-бетон конструкцияларын)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).
Арматурашы, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Армоконструкцияларды дайындау және монтаждау бойынша кемінде екі жыл қарапайым жұмыс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7111-1-002 Арматурашы (құрылыс-монтаж және құрылыс-жөндеу жұмыстары)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу, кеңейту, реконструкциялау, күрделі жөндеу кезінде темірбетон конструкцияларының арматуралық элементтерін дайындау, құрастыру және орнату.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптарын сақтау.
2. Армоконструкцияларды дайындау және монтаждау кезінде қарапайым жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптарын сақтау.
Дағды 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы жөніндегі қолданыстағы заңнаманың талаптарын сақтау.
Машықтар:
2-3 разряд

1. Соблюдать требования охраны труда при нахождении на строительной площадке; пожарной безопасности, электробезопасности и безопасности при ведении арматурных работ;
2. Соблюдать правила и требования производственной санитарии и гигиены труда, применять средства индивидуальной защиты при выполнении арматурных работ;
3. Оказывать первую помощь пострадавшему при несчастном случае на производстве.
Знания:
2-3 разряд
1. Требования охраны труда при нахождении на строительной площадке; пожарной безопасности, электробезопасности и безопасности при ведении арматурных работ;
2. Правила сигнализации при монтаже арматурных конструкций;
3. Требования производственной санитарии и гигиены труда при выполнении арматурных работ;
4. Правила оказания первой помощи пострадавшему при несчастном случае на производстве.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение простых работ при изготовлении и монтаже армоконструкций
Навык 1:
Выполнение простых подготовительных работ при изготовлении и монтаже армоконструкций
Умения:
2-3 разряд
1. Организовывать рабочее место для производства арматурных работ в соответствии с требованиями норм охраны труда;
2. Подбирать инструменты, оборудование и материалы, необходимые для выполнения заданий по изготовлению и монтажу простых армоконструкций;
3. Читать рабочие чертежи и составлять эскизы и спецификации изготавливаемых арматурных изделий;
4. Определять класс и характеристики арматуры по ее маркировке;
5. Рассчитывать количество материала для выполнения простых арматурных работ;
6. Перемещать арматуру в пределах рабочего места;
7. Проверять состояние станков, очищать станки перед началом и по завершении выполнения работ по резке арматуры.
Знания:
2-3 разряд
1. Представление о видах и свойствах материалов для производства арматурных работ;
2. Понятия о видах и назначениях инструмента, оборудования для производства арматурных работ, требованиях охраны труда при работе с ними.
3. Устройство ручных, электромеханических и электрических станков для заготовки арматуры;
4. Маркировка арматурных изделий;
5. Правила заготовки арматуры;
6. Правила чтения рабочих чертежей;
7. Правила сигнализации при монтаже арматурных конструкций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Гнутье, сборка и вязка арматуры и арматурных сеток
Умения:
2-3 разряд
1. Резать арматурную сталь на ручных и приводных станках;
2. Определять шаг арматурных стержней в конструкции, их диаметр, размеры, контролировать выпуски арматуры из бетона с помощью контрольно-измерительных инструментов;

1. Құрылыс алаңында болған кезде еңбекті қорғау; өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі және арматуралық жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау;
2. Өндірістік санитария мен еңбек гигиенасының ережелері мен талаптарын сақтау, арматуралық жұмыстарды орындау кезінде жеке қорғаныс құралдарын қолдану;
3. Өндірістегі жазатайым оқиға кезінде жәбірленушіге алғашқы көмек көрсету.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Құрылыс алаңында болған кезде еңбекті қорғау талаптары; өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі және арматуралық жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік;
2. Арматуралық конструкцияларды монтаждау кезіндегі сигнал беру ережелері;
3. Арматуралық жұмыстарды орындау кезінде өндірістік санитария мен еңбек гигиенасына қойылатын талаптар;
4. Өндірістегі жазатайым оқиға кезінде жәбірленушіге алғашқы көмек көрсету ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Армоконструкцияларды дайындау және монтаждау кезінде қарапайым жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Армоконструкцияларды дайындау және монтаждау кезінде қарапайым дайындық жұмыстарын орында.у
Машықтар:
2-3 разряд
1. Еңбекті қорғау нормаларының талаптарына сәйкес арматуралық жұмыстарды жүргізу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру;
2. Қарапайым арматураны дайындау және монтаждау бойынша тапсырмаларды орындау үшін қажетті құралдарды, жабдықтар мен материалдарды таңдау;
3. Жұмыс сызбаларын оқып, жасалған арматуралық бұйымдардың эскиздері мен сипаттамаларын жасау;
4. Арматураның таңбалануы бойынша оның класы мен сипаттамаларын анықтау;
5. Қарапайым арматуралық жұмыстарды орындау үшін материалдың мөлшерін есептеу;
6. Арматураны жұмыс орнында жылжыту;
7. Станоктардың жай-күйін тексеру, арматураны кесу жұмыстарын бастамас бұрын және аяқтағаннан кейін станоктарды тазалау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Арматуралық жұмыстарды жүргізуге арналған материалдардың түрлері мен қасиеттері туралы түсінік;
2. Арматуралық жұмыстарды жүргізуге арналған құралдың, жабдықтың түрлері мен мақсаттары, олармен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау талаптары туралы ұғымдар.
3. Арматураны дайындауға арналған қол, электромеханикалық және электр станоктарының құрылғысы;
4. Арматуралық бұйымдарды таңбалау;
5. Арматураны дайындау ережелері;
6. Жұмыс сызбаларын оқу ережелері;
7. Арматуралық конструкцияларды монтаждау кезінде дабыл беру ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
2-3 разряд
Дағды 2:
Арматура мен арматуралық торларды бүгу, құрастыру және тоқу.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Арматуралық болатты қолмен және жетек станоктарында кесу;
2. Конструкциядағы арматуралық шыбықтардың қадамын, олардың диаметрін, өлшемдерін анықтау, Бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен бетоннан арматураның шығарылуын бақылау;

3. Определять наличие закладных элементов и дополнительного армирования;
4. Определять величину защитного слоя бетона в железобетонных конструкциях;
5. Определять готовность опалубки к выполнению арматурных работ;
6. Выполнять разделку арматурных выпусков.
Знания:
2-3 разряд
1. Классы арматурной стали, ее маркировка и свойства;
2. Назначение ручного инструмента для арматурных работ;
3. Устройство ручных, электромеханических и электрических станков для заготовки арматуры;
4. Способы сборки и вязки арматуры;
5. Технология производства арматурных работ;
6. Допустимые отклонения при изготовлении и монтаже арматуры и армоконструкций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Установка арматуры из отдельных стержней, арматурных сеток и плоских каркасов
Умения:
2-3 разряд
1. Использовать контрольно-измерительный инструмент для выверки положения установленных арматурных стержней;
2. Использовать ручной инструмент для вязки арматуры и сборки арматурных каркасов;
3. Размечать расположение стержней и каркасов в опалубке простых железобетонных конструкций согласно рабочим чертежам;
4. Выполнять установку арматуры из отдельных стержней в железобетонные конструкции;
5. Выполнять установку арматурных сеток и арматурных каркасов в проектное положение;
6. Выполнять установку и крепление простейших закладных деталей в конструкциях зданий и сооружений;
7. Выполнять крепление арматуры способом ручной вязки;
8. Выполнять выверку положения установленных сеток и каркасов по уровню;
9. Выполнять соединения стыков арматурных сеток и каркасов.
Знания:
2-3 разряд
1. Виды строительных конструкций;
2. Технология производства арматурных работ;
3. Способы и приемы вязки арматуры;
4. Приемы сборки, установки и крепления арматуры и армоконструкций;
5. Допустимые отклонения при изготовлении и монтаже арматуры и армоконструкций;
6. Правила сигнализации жестами при монтаже арматурных конструкций.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Способность понимать социальную значимость своей профессии, оценка и коррекция собственной деятельности, ответственность за результаты своей работы.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Арматурщик (производство цемента, железобетонных конструкций)
4
Арматурщик (производство цемента, железобетонных конструкций)
5
Супервайзер строительных работ
6
Начальник смены
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства

3. Ипотекалық элементтер мен қосымша арматураның болуын анықтау;
4. Темірбетон конструкцияларындағы бетонның қорғаныс қабатының мөлшерін анықтау;
5. Арматуралық жұмыстарды орындауға қалыптың дайындығын анықтау;
6. Арматуралық шығарылымдарды кесуді орындау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Арматуралық болаттың кластары, оның таңбалануы және қасиеттері;
2. Арматуралық жұмыстарға арналған қол құралының мақсаты;
3. Арматураны дайындауға арналған қол, электромеханикалық және электр станоктарының құрылғысы;
4. Арматураны құрастыру және тоқу әдістері;
5. Арматуралық жұмыстарды өндіру технологиясы;
6. Арматура мен арматураны дайындау және монтаждау кезінде рұқсат етілген ауытқулар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Жеке шыбықтардан, арматуралық торлардан және жалпақ жақтаулардан арматураны орнату.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Орнатылған арматуралық шыбықтардың орналасуын тексеру үшін бақылау-өлшеу құралын пайдалану;
2. Арматураны тоқу және арматуралық жақтауларды құрастыру үшін қол құралын пайдалану;
3. Жұмыс сызбаларына сәйкес қарапайым темірбетон конструкцияларының қалыптарында шыбықтар мен жақтаулардың орналасуын белгілеу;
4. Арматураны жеке шыбықтардан темірбетон конструкцияларына орнатуды орындау;
5. Арматуралық торлар мен арматуралық қаңқаларды жобалық жағдайға орнатуды орындау;
6. Ғимараттар мен құрылыстардың конструкцияларында қарапайым ипотекалық бөлшектерді орнату және бекіту;
7. Арматураны қолмен тоқу әдісімен бекітуді орындау;
8. Орнатылған торлар мен жақтаулардың орналасуын деңгей бойынша салыстыруды орындау;
9. Арматуралық торлар мен рамалардың буындарының қосылыстарын орындау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Құрылыс құрылымдарының түрлері;
2. Арматуралық жұмыстарды өндіру технологиясы;
3. Арматураны тоқу әдістері мен әдістері;
4. Арматура мен армоконструкцияларды құрастыру, орнату және бекіту тәсілдері;
5. Арматура мен арматураны дайындау және монтаждау кезінде рұқсат етілген ауытқулар;
6. Арматуралық құрылымдарды орнату кезінде қимылмен сигнал беру ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Өз кәсібінің әлеуметтік маңыздылығын түсіну қабілеті, өз қызметін бағалау және түзету, өз жұмысының нәтижелері үшін жауапкершілік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Арматурашы (цемент, темір-бетон конструкцияларын)
4
Арматурашы (цемент, темір-бетон конструкцияларын)
5
Құрылыс жұмыстарының супервайзері
6
Ауысым бастығы
7
Учаске бастығы
8
Құрылыстың басшысы (басқарушысы)

2. Правила сигнализации при монтаже арматурных конструкций;
3. Требования производственной санитарии и гигиены труда при выполнении арматурных работ;
4. Правила оказания первой помощи пострадавшему при несчастном случае на производстве.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение работ средней сложности при изготовлении и монтаже армоконструкций
Навык 1:
Выполнение подготовительных работ средней сложности при изготовлении и монтаже армоконструкций
Умения:
4-5 разряд
1. Читать рабочие чертежи и составлять эскизы и спецификации изготавливаемых арматурных изделий;
2. Использовать ручной инструмент для вязки арматуры;
3. Определять шаг арматурных стержней в конструкции, их диаметр, размеры, контролировать выпуски арматуры из бетона с помощью контрольно-измерительных инструментов;
4. Перемещать арматуру в пределах рабочего места;
5. Определять готовность опалубки к выполнению арматурных работ;
6. Определять наличие закладных элементов и дополнительного армирования;
7. Определять соответствие чертежа армирования спецификации арматурных изделий;
8. Определять правильность привязки стержней арматуры к осям;
9. Определять величину защитного слоя бетона в железобетонных конструкциях.
Знания:
4-5 разряд
1. Виды и свойства материалов для арматурных работ;
2. Виды и назначение инструмента, оборудования для арматурных работ, требования норм охраны труда при работе с ним;
3. Правила чтения рабочих чертежей;
4. Правила обвязки, строповки и приемки на рабочее место арматурных стержней, сеток, плоских и пространственных каркасов;
5. Правила сигнализации при монтаже арматурных конструкций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Рубка, гнутье и сборка сеток, плоских и пространственных каркасов
Умения:
4-5 разряд
1. Использовать ручной, электрифицированный и пневматический инструмент и оборудование для выполнения арматурных работ;
2. Читать рабочие чертежи и составлять эскизы и спецификации изготавливаемых арматурных изделий;
3. Определять класс и характеристики арматуры по ее маркировке;
4. Резать, гнуть арматурную сталь и арматурные сетки на ручных и электрических станках;
5. Осуществлять сборку армоконструкций в соответствии с рабочими чертежами.
Знания:
4-5 разряд
1. Виды арматурной стали, ее маркировка, обозначение и технические характеристики;
2. Назначение, устройство и приемы безопасной работы ручным, электрифицированным и пневматическим инструментом и оборудованием для арматурных работ;

2. Арматуралық конструкцияларды монтаждау кезіндегі сигнал беру ережелері;
3. Арматуралық жұмыстарды орындау кезінде өндірістік санитария мен еңбек гигиенасына қойылатын талаптар;
4. Өндірістегі жазатайым оқиға кезінде Жәбірленушіге алғашқы көмек көрсету ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Арматуралық конструкцияларды дайындау және монтаждау кезіндегі күрделілігі орташа жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Армоконструкцияларды дайындау және монтаждау кезінде күрделілігі орташа дайындық жұмыстарын орындау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Жұмыс сызбаларын оқып, жасалған арматуралық бұйымдардың эскиздері мен сипаттамаларын жасау;
2. Арматураны тоқу үшін қол құралын пайдалану;
3. Конструкциядағы арматуралық шыбықтардың қадамын, олардың диаметрін, өлшемдерін анықтау, Бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен бетоннан арматураның шығарылуын бақылау;
4. Арматураны жұмыс орнында жылжыту;
5. Арматуралық жұмыстарды орындауға қалыптың дайындығын анықтау;
6. Ипотекалық элементтер мен қосымша арматураның болуын анықтау;
7. Арматура сызбасының арматура бұйымдарының ерекшелігіне сәйкестігін анықтау;
8. Арматура шыбықтарының осьтерге дұрыс бекітілуін анықтау;
9. Темірбетон конструкцияларындағы бетонның қорғаныс қабатының мөлшерін анықтау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Арматуралық жұмыстарға арналған материалдардың түрлері мен қасиеттері;
2. Арматуралық жұмыстарға арналған құралдың, жабдықтың түрлері мен мақсаты, онымен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау нормаларының талаптары;
3. Жұмыс сызбаларын оқу ережелері;
4. Арматуралық өзектерді, торларды, жазық және кеңістіктік қаңқаларды байлау, арқандап байлау және жұмыс орнына қабылдау ережесі;
5. Арматуралық конструкцияларды монтаждау кезінде дабыл беру ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Торларды, жазық және кеңістіктік Жақтауларды кесу, майыстыру және құрастыру.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Арматуралық жұмыстарды орындау үшін қолмен, электрлендірілген және пневматикалық құралдар мен жабдықтарды пайдалану;
2. Жұмыс сызбаларын оқып, жасалған арматуралық бұйымдардың эскиздері мен сипаттамаларын жасау;
3. Арматураның таңбалануы бойынша оның класы мен сипаттамаларын анықтау;
4. Қол және электр станоктарында арматуралық болатты және арматуралық торларды кесу, майыстыру;
5. Жұмыс сызбаларына сәйкес арматураны құрастыруды жүзеге асыру.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Арматуралық болаттың түрлері, оның таңбалануы, белгіленуі және техникалық сипаттамалары;
2. Арматуралық жұмыстарға арналған қолмен, электрлендірілген және пневматикалық құралмен және жабдықпен қауіпсіз жұмыстың мақсаты, құрылғысы және тәсілдері;

3. Технологии производства арматурных работ;
4. Правила чтения рабочих чертежей;
5. Правила разметки и выверки по чертежам и эскизам расположения в шаблоне или в кондукторе стержней, простых сеток и плоских каркасов;
6. Правила заготовки арматуры;
7. Способы и приемы вязки арматуры;
8. Приемы сборки арматуры и армоконструкций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Установка сеток, плоских и пространственных каркасов, арматуры из отдельных стержней
Умения:
4-5 разряд
1. Работать контрольно-измерительным, ручным, электрифицированным и пневматическим инструментом и оборудованием для арматурных работ;
2. Читать рабочие чертежи и составлять эскизы и спецификации на установку сеток, плоских и пространственных каркасов;
3. Определять класс и характеристики арматуры по ее маркировке;
4. Осуществлять установку арматурных стержней, сеток и плоских каркасов в конструкции;
5. Обеспечивать безопасное расположение на рабочем месте инструмента и складируемых арматурных изделий.
Знания:
4-5 разряд
1. Классы арматурной стали, ее маркировка, обозначение и технические характеристики;
2. Виды строительных конструкций;
3. Назначение, устройство и приемы безопасной работы ручным, электрифицированным и пневматическим инструментом и оборудованием для арматурных работ;
4. Технологии производства арматурных работ;
5. Технологии производства монолитных работ в зимнее время;
6. Правила разметки и выверки по чертежам и эскизам расположения в шаблоне или в кондукторе стержней, простых сеток и плоских каркасов;
7. Приемы сборки, установки и крепления арматуры и армоконструкций в конструкции средней сложности;
8. Способы и приемы вязки арматуры;
9. Допустимые отклонения при изготовлении и монтаже арматуры и армоконструкций;
10. Правила сигнализации жестами при монтаже арматурных конструкций.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Способность понимать социальную значимость своей профессии, оценка и коррекция собственной деятельности, ответственность за результаты своей работы.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Арматурщик (производство цемента, железобетонных конструкций)
5
Супервайзер строительных работ
6
Начальник смены
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства

3. Арматуралық жұмыстарды өндіру технологиялары;
4. Жұмыс сызбаларын оқу ережелері;
5. Штангаларды, қарапайым торларды және жалпақ қаңқаларды шаблондағы немесе кондуктордағы орналасу сызбалары мен эскиздері бойынша белгілеу және салыстыру ережесі;
6. Арматураны дайындау ережелері;
7. Арматураны тоқу әдістері мен әдістері;
8. Арматура мен арматураны құрастыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Торларды, жалпақ және кеңістіктік рамаларды, жеке шыбықтардан арматураны орнату.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Арматуралық жұмыстарға арналған бақылау-өлшеу, қол, электрлендірілген және пневматикалық аспаптармен және жабдықтармен жұмыс істеу;
2. Жұмыс сызбаларын оқып, торларды, жалпақ және кеңістіктік жақтауларды орнатуға арналған эскиздер мен сипаттамаларды жасау;
3. Арматураның таңбалануы бойынша оның класы мен сипаттамаларын анықтау;
4. Арматуралық өзектерді, торларды және жазық қаңқаларды құрылымға орнатуды жүзеге асыру;
5. Құралдың және жиналатын арматуралық бұйымдардың жұмыс орнында қауіпсіз орналасуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Арматуралық болаттың сыныптары, оның таңбалануы, белгіленуі және техникалық сипаттамалары;
2. Құрылыс құрылымдарының түрлері;
3. Арматуралық жұмыстарға арналған қолмен, электрлендірілген және пневматикалық құралмен және жабдықпен қауіпсіз жұмыстың мақсаты, құрылғысы және тәсілдері;
4. Арматуралық жұмыстарды өндіру технологиялары;
5. Қыста монолитті жұмыстарды өндіру технологиялары;
6. Штангаларды, қарапайым торларды және жалпақ қаңқаларды шаблондағы немесе кондуктордағы орналасу сызбалары мен эскиздері бойынша белгілеу және салыстыру ережесі;
7. Күрделілігі орташа конструкциядағы арматура мен армоконструкцияларды құрастыру, орнату және бекіту тәсілдері;
8. Арматураны тоқу әдістері мен әдістері;
9. Арматура мен арматураны дайындау және монтаждау кезінде рұқсат етілген ауытқулар;
10. Арматуралық құрылымдарды орнату кезінде қимылмен сигнал беру ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Өз кәсібінің әлеуметтік маңыздылығын түсіну қабілеті, өз қызметін бағалау және түзету, өз жұмысының нәтижелері үшін жауапкершілік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Арматурашы (цемент, темір-бетон конструкцияларын)
5
Құрылыс жұмыстарының супервайзері
6
Ауысым бастығы
7
Учаске бастығы
8
Құрылыстың басшысы (басқарушысы)

2. Правила сигнализации при монтаже арматурных конструкций;
3. Требования производственной санитарии и гигиены труда при выполнении арматурных работ;
4. Правила оказания первой помощи пострадавшему при несчастном случае на производстве.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение сложных работ при изготовлении и монтаже армоконструкций
Навык 1:
Сборка и установка сеток, пространственных каркасов, арматуры для конструкций, бетонируемых в подвижной опалубке; изготовление арматурных пучков из отдельных проволок и прядей
Умения:
6-7 разряд
1. Определять вид, свойства и технические характеристики арматуры по ее маркировке;
2. Работать контрольно-измерительным, ручным, электрифицированным и пневматическим инструментом и оборудованием для арматурных работ;
3. Читать рабочие чертежи и составлять эскизы и спецификации на установку арматурных сеток, плоских и пространственных каркасов в конструкциях зданий и сооружений;
4. Осуществлять сборку и установку сеток, пространственных каркасов, арматуры для конструкций, бетонируемых в подвижной опалубке;
5. Рассчитывать количество арматуры, необходимое для выполнения арматурных работ;
6. Подбирать инструменты, оборудование и материалы, необходимые для выполнения звеном задания по сборке и установке сеток, плоских и пространственных каркасов;
7. Рационально резать арматуру, использовать в работе обрезки стержней арматуры;
8. Обеспечение соблюдения дисциплины членами звена;
9. Обеспечивать выполнение этапов работы и всего задания звеном (бригадой) в определенный заданием срок;
10. Оценивать безопасность и санитарно-гигиенические условия работы звена (бригады) в соответствии с нормами.
Знания:
6-7 разряд
1. Назначение, устройство и приемы безопасной работы ручным, электрифицированным и пневматическим инструментом и оборудованием для арматурных работ;
2. Правила расчета объемов арматурных работ, расхода материалов на заданный объем работ, трудозатрат и стоимости выполненных работ;
3. Технологии производства арматурных работ;
4. Правила разметки мест расположения стержней в пространственных каркасах, армоопалубочных блоках и фермопакетах; составления эскизов и изготовления шаблонов;
5. Порядок выверки установленной арматуры и армоконструкций;
6. Допустимые отклонения при изготовлении и монтаже арматуры и армоконструкций;
7. Правила сигнализации жестами при монтаже арматурных конструкций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Установка и предварительное натяжение арматурных стержней и пучков в конструкциях зданий и сооружений
Умения:
6-7 разряд

2. Арматуралық конструкцияларды монтаждау кезіндегі сигнал беру ережелері;
3. Арматуралық жұмыстарды орындау кезінде өндірістік санитария мен еңбек гигиенасына қойылатын талаптар;
4. Өндірістегі жазатайым оқиға кезінде жәбірленушіге алғашқы көмек көрсету ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Армоконструкцияларды дайындау және монтаждау кезінде күрделі жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Жылжымалы қалыпта бетондалатын конструкцияларға арналған торларды, кеңістіктік қаңқаларды, арматураларды құрастыру және орнату; жекелеген сымдар мен жіптерден арматуралық шоқтарды дайындау.
Машықтар:
6-7 разряд
1. Арматураны таңбалау бойынша оның түрін, қасиеттерін және техникалық сипаттамаларын анықтау;
2. Арматуралық жұмыстарға арналған бақылау-өлшеу, қолмен, электрлендірілген және пневматикалық аспаптармен және жабдықтармен жұмыс істеу;
3. Жұмыс сызбаларын оқып, ғимараттар мен құрылыстардың конструкцияларында арматуралық торларды, жазық және кеңістіктік қаңқаларды орнатуға арналған эскиздер мен ерекшеліктер жасау;
4. Жылжымалы қалыпта бетондалған құрылымдарға арналған торларды, кеңістіктік қаңқаларды, арматураларды құрастыру және орнату;
5. Арматуралық жұмыстарды орындау үшін қажетті арматура санын есептеу;
6. Торларды, жалпақ және кеңістіктік жақтауларды құрастыру және орнату бойынша тапсырманы орындау үшін қажетті құралдарды, жабдықтар мен материалдарды таңдау;
7. Арматураны ұтымды түрде кесу, арматураның өзектерін кесу кезінде қолдану;
8. Буын мүшелерінің тәртіпті сақтауын қамтамасыз ету;
9. Жұмыстың кезеңдерін және бүкіл тапсырманы буын (бригада) тапсырмада белгіленген мерзімде орындауды қамтамасыз ету;
10. Нормаларға сәйкес буын (бригада) жұмысының қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық жағдайларын бағалау.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Арматуралық жұмыстарға арналған қолмен, электрлендірілген және пневматикалық құралмен және жабдықпен Қауіпсіз жұмыстың мақсаты, құрылғысы және тәсілдері;
2. Арматуралық жұмыстардың көлемін, берілген жұмыс көлеміне материалдардың шығысын, еңбек шығындарын және орындалған жұмыстардың құнын есептеу ережесі;
3. Арматуралық жұмыстарды өндіру технологиялары;
4. Кеңістіктік қаңқаларда, армопалубалық блоктарда және термопакеттерде өзектердің орналасу орындарын белгілеу; эскиздер жасау және шаблондар дайындау қағидалары;
5. Орнатылған арматура мен армоконструкцияларды салыстыру тәртібі;
6. Арматура мен арматураны дайындау және монтаждау кезінде рұқсат етілген ауытқулар;
7. Арматуралық құрылымдарды орнату кезінде қимылмен сигнал беру ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ғимараттар мен құрылыстардың конструкцияларында арматуралық өзектер мен байламдарды орнату және алдын ала керу.
Машықтар:
6-7 разряд

1. Определять вид, свойства и технические характеристики арматуры по ее маркировке;
2. Работать контрольно-измерительным, ручным, электрифицированным и пневматическим инструментом и оборудованием для производства арматурных работ;
3. Работать с оборудованием для предварительного натяжения арматуры;
4. Читать рабочие чертежи и составлять эскизы и спецификации на установку арматурных стержней в конструкциях зданий и сооружений;
5. Выполнять предварительное натяжение арматурных стержней и пучков стержней;
6. Выполнять выверку установленной арматуры.
Знания:
6-7 разряд
1. Виды и способы натяжения арматуры в различных конструкциях;
2. Виды арматурной стали, ее маркировка, обозначение и технические характеристики;
3. Назначение, принципы устройства и приемы безопасной работы ручным, электрифицированным и пневматическим инструментом и оборудованием для арматурных работ;
4. Оборудование для предварительного натяжения арматуры;
5. Принципы работы механизмов, применяемых для натяжения арматуры;
6. Технологии производства арматурных работ;
7. Правила разметки и выверки по чертежам арматуры и армоконструкций в конструкциях повышенной сложности;
8. Приемы сборки, установки и крепления арматуры и армоконструкций в сложных конструкциях;
9. Порядок выверки предварительно натянутой арматуры и арматурных пучков;
10. Допустимые отклонения при изготовлении и монтаже арматуры и армоконструкций;
11. Правила сигнализации жестами при монтаже арматурных конструкций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Монтаж арматуры из отдельных стержней, установка анкерных болтов и закладных деталей в сложные конструкции объектов капитального строительства
Умения:
6-7 разряд
1. Определять вид, свойства и технические характеристики арматуры по ее маркировке;
2. Работать ручным, электрифицированным и пневматическим инструментом и оборудованием для арматурных работ;
3. Читать рабочие чертежи и составлять эскизы и спецификации на установку арматурных стержней в конструкциях зданий и сооружений;
4. Рассчитывать количество материалов для выполнения работы, рационально резать арматуру, использовать в работе обрезки строительных материалов;
5. Определять фактическое и проектное положение арматурных элементов;
6. Осуществлять строповку арматурных элементов;
7. Выполнять монтаж арматурных изделий и конструкций.
Знания:
6-7 разряд
1. Классы арматурной стали, ее маркировка, обозначение и технические характеристики;

1. Арматураны таңбалау бойынша оның түрін, қасиеттерін және техникалық сипаттамаларын анықтау;
2. Арматуралық жұмыстарды жүргізуге арналған бақылау-өлшеу, қолмен, электрлендірілген және пневматикалық аспаптармен және жабдықтармен жұмыс істеу;
3. Арматураны алдын ала керуге арналған жабдықпен жұмыс істеу;
4. Ғимараттар мен құрылыстардың конструкцияларында арматуралық шыбықтарды орнатуға арналған жұмыс сызбаларын оқып эскиздер мен ерекшеліктер жасау;
5. Арматуралық шыбықтар мен шыбықтардың шоқтарын алдын ала созуды орындау;
6. Орнатылған арматураны салыстырып тексеру.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Әр түрлі конструкциялардағы арматураны созудың түрлері мен әдістері;
2. Арматуралық болаттың түрлері, оның таңбалануы, белгіленуі және техникалық сипаттамалары;
3. Арматуралық жұмыстарға арналған қолмен, электрлендірілген және пневматикалық аспаппен және жабдықпен қауіпсіз жұмыс істеудің мақсаты, қағидаттары мен тәсілдері;
4. Арматураны алдын ала керуге арналған жабдық;
5. Арматураны созу үшін қолданылатын механизмдердің жұмыс принциптері;
6. Арматуралық жұмыстарды өндіру технологиялары;
7. Күрделілігі жоғары конструкциялардағы арматура мен армоконструкциялардың сызбалары бойынша белгілеу және салыстыру қағидалары;
8. Күрделі конструкцияларда арматура мен армоконструкцияларды құрастыру, орнату және бекіту тәсілдері;
9. Алдын ала тартылған арматура мен арматуралық байламдарды салыстырып тексеру тәртібі;
10. Арматура мен арматураны дайындау және монтаждау кезінде рұқсат етілген ауытқулар;
11. Арматуралық құрылымдарды орнату кезінде қимылмен сигнал беру ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Жеке шыбықтардан арматураны монтаждау, күрделі құрылыс объектілерінің күрделі конструкцияларына якорь болттары мен ендірілген бөлшектерді орнату.
Машықтар:
6-7 разряд
1. Арматураны таңбалау бойынша оның түрін, қасиеттерін және техникалық сипаттамаларын анықтау;
2. Арматуралық жұмыстарға арналған қолмен, электрлендірілген және пневматикалық құрал-саймандармен және жабдықтармен жұмыс істеу;
3. Ғимараттар мен құрылыстардың конструкцияларында арматуралық шыбықтарды орнатуға арналған жұмыс сызбаларын оқып эскиздер мен ерекшеліктер жасау;
4. Жұмысты орындау үшін материалдардың санын есептеу, арматураны ұтымды кесу, жұмыста құрылыс материалдарын кесу;
5. Арматуралық элементтердің нақты және жобалық жағдайын анықтау;
6. Арматуралық элементтерді тігуді жүзеге асыру;
7. Арматуралық бұйымдар мен конструкцияларды монтаждауды орындау.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Арматуралық болаттың сыныптары, оның таңбалануы, белгіленуі және техникалық сипаттамалары;

12. Карточка профессии "Каменщик":
Код группы:
7112-0
Код наименования занятия:
7112-0-001
Наименование профессии:
Каменщик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Каменщик, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Выполнение работ каменщиком не менее двух месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7112-0-002 Каменщик (печник дежурный у печей)
Основная цель деятельности:
Реконструкция, монтаж, ремонт и строительство каменных конструкций различного назначения с применением ручной и частично механизированной обработки и кладки
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка и кладка простейших каменных конструкций
2. Гидроизоляция, кладка и разборка простых стен
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка и кладка простейших каменных конструкций
Навык 1:
Подготовка материалов, такелажные работы при кладке простейших каменных конструкций
Умения:
2 разряд
1. Пользоваться инструментом для разборки бутового фундамента, кирпичной кладки стен и столбов;
2. Пользоваться инструментом для очистки кирпича от раствора.
3. Пользоваться такелажной оснасткой, инвентарными стропами и захватными приспособлениями;
4. Пользоваться инструментом и оборудованием для приготовления раствора;
5. Пользоваться средствами индивидуальной защиты;
6. Соблюдать требования безопасности при нахождении и выполнении работ на строительной площадке.
Знания:
2 разряд
1. Основные виды стеновых материалов;
2. Сортамент, маркировка и нормы расходов применяемых материалов;
3. Правила разборки кладки фундаментов, стен и столбов;
4. Способы и правила очистки кирпича от раствора;
5. Правила перемещения и складирования грузов;
6. Основные виды и правила применения такелажной оснастки, стропов и захватных приспособлений;
7. Способы и последовательность приготовления растворов для кладки, состав растворов;
8. Виды инструмента, оборудования, инвентаря и оснастки для приготовления раствора, и правила их применения;

12. Кәсіптің карточкасы "Тас қалаушы":
Топтың коды:
7112-0
Қызмет атауының коды:
7112-0-001
Кәсіптің атауы:
Тас қалаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).
Тас қалаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Тас қалаушының жұмысты кемінде екі ай орындауы
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7111-2-002 Шегенші-тас қалаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қолмен және ішінара механикаландырылған өңдеу мен қалауды қолдана отырып, әртүрлі мақсаттағы тас конструкцияларды реконструкциялау, монтаждау, жөндеу және салу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қарапайым тас конструкцияларын дайындау және төсеу
2. Қарапайым қабырғаларды гидрооқшаулау, төсеу және бөлшектеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қарапайым тас конструкцияларын дайындау және төсеу.
Дағды 1:
Қарапайым тас конструкцияларын қалау кезінде материалдарды дайындау, такелаждау жұмыстары.
Машықтар:
2 разряд
1. Қоқыс іргетасын бөлшектеуге, қабырғалар мен тіректерді кірпіштен қалауға арналған құралды қолдану;
2. Кірпішті ерітіндіден тазартуға арналған құралды қолдану.
3. Такелаждық жарақтарды, мүкәммал арқандарын және ұстағыш құрылғыларды пайдалану;
4. Ерітінді дайындауға арналған құрал-саймандар мен жабдықтарды пайдалану;
5. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану;
6. Құрылыс алаңында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау.
Білімдер:
2 разряд
1. Қабырға материалдарының негізгі түрлері;
2. Қолданылатын материалдардың сұрыптамасы, таңбалануы және шығыстар нормалары;
3. Іргетастарды, қабырғалар мен тіректерді қалауды бөлшектеу ережелері;
4. Кірпішті ерітіндіден тазарту әдістері мен ережелері;
5. Жүктерді жылжыту және сақтау ережелері;
6. Такелаждық жабдықты, итарқа мен ұстағыш құрылғыларды қолданудың негізгі түрлері мен ережелері;
7. Қалау үшін ерітінділерді дайындау тәсілдері мен реттілігі, ерітінділердің құрамы;
8. Ерітінді дайындауға арналған құрал-саймандардың, жабдықтардың, мүкәммалдың және жабдықтардың түрлері және оларды қолдану қағидалары;

9. Виды и правила использования средств индивидуальной защиты, применяемых для безопасного выполнения работ;
10. Производственная сигнализация при выполнении такелажных работ;
11. Инструкции по использованию, эксплуатации, хранению приспособлений, инструментов и других технических средств, используемых в подготовительных и такелажных работах;
12. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Кладка простейших каменных конструкций
Умения:
2 разряд
1. Определять сортамент и объемы применяемого материала;
2. Пользоваться инструментом и инвентарем для кладки кирпичных и бутовых столбиков;
3. Расстилать и разравнивать раствор при кладке простейших конструкций;
4. Пользоваться инструментом для рубки кирпича;
5. Пользоваться инструментом для тески кирпича;
6. Пользоваться инструментом и оборудованием для пробивки гнезд, борозд и отверстий в кладке;
7. Читать эскизы и чертежи, непосредственно используемые в работе;
8. Пользоваться средствами индивидуальной защиты.
Знания:
2 разряд
1. Сортамент, маркировка и нормы расходов применяемых материалов;
2. Способы и виды кладки простейших конструкций;
3. Способы и правила рубки кирпича и применяемый инструмент;
4. Способы и правила тески кирпича и применяемый инструмент;
5. Способы пробивки гнезд, борозд и отверстий в кладке;
6. Устройство, назначение и правила применения ручного инструмента для кладки, пробивки отверстий, гнезд и разборки кладки;
7. Правила чтения чертежей и эскизов, непосредственно используемых в работе;
8. Инструкции по использованию, эксплуатации, хранению приспособлений, инструментов, измерительных приборов и других технических средств, используемых при кладке;
9. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ;
10. Виды брака и способы его предупреждения и устранения.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Гидроизоляция, кладка и разборка простых стен
Навык 1:
Заполнение каналов и коробов, устройство цементной стяжки и гидроизоляции простых стен
Умения:
3 разряд
1. Пользоваться инструментом и приспособлениями для заполнения каналов и коробов теплоизоляционными материалами;
2. Пользоваться инструментом и приспособлениями для выполнения цементной стяжки;
3. Расстилать и разравнивать раствор при выполнении цементной стяжки;
4. Пользоваться оборудованием, инструментом и приспособлениями при выполнении гидроизоляционных работ.
Знания:
3 разряд
1. Способы и правила заполнения каналов и коробов теплоизоляционными материалами;
2. Основные свойства стеновых материалов и растворов, а также гидроизоляционных и теплоизоляционных материалов, применяемых для изоляции фундаментов и стен;

9. Жұмыстарды қауіпсіз орындау үшін қолданылатын жеке қорғаныс құралдарын пайдалану түрлері мен ережелері;
10. Такелаждық жұмыстарды орындау кезінде өндірістік дабыл беру;
11. Дайындық және такелаждау жұмыстарында пайдаланылатын айлабұйымдарды, құралдарды және басқа да техникалық құралдарды пайдалану, пайдалану, сақтау жөніндегі нұсқаулықтар;
12. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қарапайым тас конструкцияларын қалау.
Машықтар:
2 разряд
1. Қолданылатын материалдың сорты мен көлемін анықтау;
2. Кірпіш пен қоқыс бағаналарын қалауға арналған құрал-саймандар мен құралдарды қолдану;
3. Қарапайым құрылымдарды төсеу кезінде ерітіндіні жаю және тегістеу;
4. Кірпішті кесуге арналған құралды пайдалану;
5. Кірпішті кесуге арналған құралды қолдану;
6. Қалаудағы Ұяларды, ойықтарды және тесіктерді тесуге арналған құрал-саймандар мен жабдықтарды пайдалану;
7. Жұмыста тікелей қолданылатын эскиздер мен сызбаларды оқу;
8. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
Білімдер:
2 разряд
1. Қолданылатын материалдардың сұрыптамасы, таңбалануы және шығыстар нормалары;
2. Қарапайым құрылымдарды қалау әдістері мен түрлері;
3. Кірпішті кесу әдістері мен ережелері және қолданылатын құрал;
4. Кірпішті кесу әдістері мен ережелері және қолданылатын құрал;
5. Қалаудағы Ұяларды, бороздарды және тесіктерді тесу әдістері;
6. Қалау, тесік тесу, ұя салу және қалауды бөлшектеу үшін қол құралының құрылысы, мақсаты және қолдану ережесі;
7. Жұмыста тікелей қолданылатын сызбалар мен эскиздерді оқу ережелері;
8. Қалау кезінде пайдаланылатын құрылғыларды, құралдарды, өлшеу құралдарын және басқа да техникалық құралдарды пайдалану, пайдалану, сақтау жөніндегі нұсқаулықтар;
9. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар;
10. Неке түрлері және оның алдын алу және жою әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Қарапайым қабырғаларды гидрооқшаулау, төсеу және бөлшектеу.
Дағды 1:
Арналар мен қораптарды толтыру, қарапайым қабырғаларды цемент төсеу және гидрооқшаулау құрылғысы.
Машықтар:
3 разряд
1. Арналар мен қораптарды жылу оқшаулағыш материалдармен толтыруға арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
2. Цемент стяжкасын орындау үшін құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
3. Цемент төсемін орындау кезінде ерітіндіні жа. және тегістеу;
4. Гидрооқшаулау жұмыстарын орындау кезінде жабдықты, құралды және құрылғыларды пайдалану.
Білімдер:
3 разряд
1. Арналар мен қораптарды жылу оқшаулағыш материалдармен толтыру тәсілдері мен ережелері;
2. Іргетастар мен қабырғаларды оқшаулау үшін қолданылатын қабырға материалдары мен ерітінділерінің, сондай-ақ гидрооқшаулағыш және жылу оқшаулағыш материалдардың негізгі қасиеттері;

3. Правила выполнения цементной стяжки;
4. Виды горизонтальной гидроизоляции и правила ее устройства;
5. Виды и правила безопасного выполнения работ при устройстве гидроизоляции;
6. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Кладка и разборка простых стен
Умения:
3 разряд
1. Расстилать и разравнивать раствор на горизонтальных поверхностях возводимых стен;
2. Владеть основными видами кладки: сплошной, облегченной, армированной, декоративной;
3. Выполнять перевязку вертикальных, продольных и поперечных швов;
4. Выполнять каменную кладку в зимних условиях методом замораживания, искусственного прогрева в тепляках и на растворах с химическими добавками;
5. Пользоваться грузоподъемным оборудованием при монтаже перемычек;
6. Пользоваться инструментом и приспособлениями для заделки борозд, гнезд и отверстий;
7. Пользоваться механизированным инструментом для пробивки проемов, гнезд, борозд и отверстий;
8. Пользоваться механизированным инструментом при разборке кладки.
Знания:
3 разряд
1. Способы расстилания растворов на стене, раскладки кирпича и забутки;
2. Правила и приемы кладки стен и перевязки швов;
3. Правила и способы каменной кладки в зимних условиях;
4. Правила и приемы установки перемычек вручную и с использованием грузоподъемного оборудования;
5. Способы и правила заделывания кирпичом и бетоном борозд, гнезд и отверстий;
6. Основные виды деталей и сборных конструкций, применяемых при возведении каменных зданий и сооружений;
7. Назначение, процесс работы и правила эксплуатации пневматического и электрифицированного инструмента;
8. Правила по охране труда при применении пневматического и электрифицированного инструмента;

3. Цемент стяжкасын орындау ережелері;
4. Көлденең гидроизоляцияның түрлері және оны орнату ережелері;
5. Гидроизоляцияны орнату кезінде жұмыстарды қауіпсіз орындау түрлері мен ережелері;
6. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қарапайым қабырғаларды қалау және бөлшектеу.
Машықтар:
3 разряд
1. Ерітіндіні тұрғызылған қабырғалардың көлденең беттеріне жаю және тегістеу;
2. Кірпіштің негізгі түрлерін меңгеру: үздіксіз, жеңіл, күшейтілген, сәндік;
3. Тік, бойлық және көлденең тігістерді байлауды орындау;
4. Қыс мезгілінде жылыжайларда және химиялық қоспалары бар ерітінділерде мұздату, жасанды жылыту әдісімен тас қалауды орындау;
5. Секіргіштерді монтаждау кезінде жүк көтергіш жабдықты пайдалану;
6. Бороздарды, ұялар мен тесіктерді тығыздау үшін құрал-саймандар мен құрылғыларды қолдану;
7. Саңылауларды, ұяларды, ойықтарды және тесіктерді тесуге арналған механикаландырылған құралды пайдалану;
8. Кірпішті бөлшектеу кезінде механикаландырылған құралды қолдану.
Білімдер:
3 разряд
1. Қабырғаға ерітінділерді тарату, кірпіш төсеу және көңіл көтеру әдістері;
2. Қабырғаларды қалау және тігістерді таңу ережелері мен тәсілдері;
3. Қысқы жағдайда тас қалау ережелері мен әдістері;
4. Секіргіштерді қолмен және жүк көтергіш жабдықты пайдалана отырып орнату қағидалары мен тәсілдері;
5. Бороздарды, ұялар мен тесіктерді кірпішпен және бетонмен тығыздау әдістері мен ережелері;
6. Тас ғимараттар мен құрылыстарды салу кезінде қолданылатын бөлшектер мен құрастырмалы құрылымдардың негізгі түрлері;
7. Пневматикалық және электрлендірілген құралдың мақсаты, жұмыс процесі және пайдалану ережелері;
8. Пневматикалық және электрлендірілген құралдарды қолдану кезінде еңбекті қорғау жөніндегі ереже;

4. Пользоваться инструментом и приспособлениями при заделке швов;
5. Пользоваться оборудованием, инструментом и приспособлениями при монтаже железобетонных балок, плит перекрытий и покрытий, перегородок, лестничных маршей, площадок, балконных плит, ступеней, оконных и дверных балконных коробок и блоков, подоконных досок и плит;
6. Пользоваться инструментом и приспособлениями при установке анкерных устройств перекрытий, стен и перегородок, вентиляционных блоков, асбестоцементных труб;
7. Разбирать кирпичные своды всех видов;
8. Выкладывать конструкции из стеклоблоков и заполнять проемы из стеклопрофилита;
9. Устанавливать, разбирать, переустанавливать блочные, пакетные подмости на пальцах и выдвижных штоках.
Знания:
4 разряд
1. Типы и предназначение инструментов и приспособлений для разборки кирпичных сводов всех видов;
2. Способы и правила разборки кирпичных сводов всех видов;
3. Способы и правила расшивки швов ранее выложенной кладки;
4. Способы и правила замены подоконных плит и отдельных ступеней лестниц;
5. Способы и правила заделки швов в сборных железобетонных конструкциях, перекрытиях и покрытиях;
6. Способы и правила установки анкерных устройств перекрытий, стен и перегородок при выполнении кирпичной кладки зданий и сооружений;
7. Способы и правила установки сборных асбестовых и железобетонных элементов;
8. Способы и правила кладки стеклоблоков;
9. Способы и правила заполнения проемов стеклопрофилитом;
10. Способы и правила устройства монолитных участков перекрытий и площадок при выполнении кирпичной кладки зданий и сооружений;
11. Основные виды сборных конструкций, применяемых при возведении каменных зданий и сооружений;
12. Требования, предъявляемые к качеству монтажа сборных железобетонных конструкций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Кладка и ремонт стен и каменных конструкций
Умения:
4 разряд
1. Пользоваться инструментом и приспособлениями для кладки стен, расшивки швов, утепления и облицовки стен;
2. Пользоваться инструментом для кладки конструкции из стеклоблоков;
3. Пользоваться оборудованием, инструментом, приспособлениями при ремонте и замене участков кирпичных, бутовых фундаментов и стен;
4. Укладывать элементы и детали из стали и других материалов в кладку;
5. Пользоваться инструментом при кладке колодцев постоянного сечения и коллекторов прямоугольного сечения, элементов каменных конструкций при строительстве мостов и гидротехнических сооружений.
Знания:
4 разряд

4. Тігістерді тығыздау кезінде құрал мен құрылғыларды қолдану;
5. Темірбетон арқалықтарды, еден және жабын плиталарын, қалқаларды, баспалдақ марштарын, алаңдарды, балкон плиталарын, баспалдақтарды, терезе және есік балкон қораптары мен блоктарын, терезе тақталары мен плиталарын монтаждау кезінде жабдықты, құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
6. Жабындардың, қабырғалар мен арақабырғалардың, желдеткіш блоктардың, асбестцементті құбырлардың анкерлік құрылғыларын орнату кезінде құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
7. Барлық түрдегі кірпіш қоймаларын бөлшектеу;
8. Шыны блоктан жасалған конструкцияларды төсеу және шыны профильден жасалған саңылауларды толтыру;
9. Саусақтардағы және тартылатын өзектердегі блокты, пакеттік тіректерді орнату, бөлшектеу, қайта орнату.
Білімдер:
4 разряд
1. Барлық түрдегі кірпіш қоймаларын бөлшектеуге арналған құралдар мен құрылғылардың түрлері мен мақсаты;
2. Барлық түрдегі кірпіш қоймаларды бөлшектеу әдістері мен ережелері;
3. Бұрын төселген кірпіштің тігістерін тігу әдістері мен ережелері;
4. Терезе тақталарын және баспалдақтардың жеке сатыларын ауыстыру әдістері мен ережелері;
5. Құрама темірбетон конструкцияларында, жабындарда және жабындарда тігістерді тығыздау тәсілдері мен ережелері;
6. Ғимараттар мен құрылыстарды кірпішпен қалауды орындау кезінде жабындардың, қабырғалар мен қалқалардың анкерлік құрылғыларын орнату тәсілдері мен қағидалары;
7. Құрама асбест және темірбетон элементтерін орнату әдістері мен ережелері;
8. Шыны блоктарды қалау әдістері мен ережелері;
9. Саңылауларды шыны профильмен толтыру әдістері мен ережелері;
10. Ғимараттар мен құрылыстарды кірпішпен қалауды орындау кезінде монолитті учаскелерді төбелерді және алаңдарды салу тәсілдері мен қағидалары;
11. Тас ғимараттар мен құрылыстарды салу кезінде қолданылатын құрама құрылымдардың негізгі түрлері;
12. Құрама темірбетон конструкцияларын монтаждау сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қабырғалар мен тас құрылымдарды қалау және жөндеу.
Машықтар:
4 разряд
1. Қабырғаларды қалауға, тігістерді тігуге, қабырғаларды оқшаулауға және қаптауға арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
2. Шыны блоктардан жасалған құрылымды қалауға арналған құралды қолдану;
3. Кірпіш, қоқыс іргетастары мен қабырғаларының учаскелерін жөндеу және ауыстыру кезінде жабдықты, құралды, құрылғыларды пайдалану;
4. Болаттан және басқа материалдардан жасалған элементтер мен бөлшектерді кірпішке салу;
5. Көпірлерді және гидротехникалық құрылыстарды салу кезінде тұрақты қиманың құдықтары мен тікбұрышты қиманың коллекторларын, тас конструкцияларының элементтерін қалау кезінде құралды пайдалану.
Білімдер:
4 разряд

1. Способы и правила кладки стен средней сложности под штукатурку или с расшивкой швов по ходу кладки;
2. Способы и правила кладки простых стен с одновременной облицовкой;
3. Способы и правила кладки стен облегченных конструкций;
4. Способы и правила кладки стен из стеклоблоков;
5. Правила и способы замены участков кирпичных стен и фундаментов при ремонте и реконструкции зданий;
6. Правила и способы укладки элементов и деталей из стали и других материалов в кладку;
7. Правила и способы кладки стен и фундаментов из бутового камня под лопатку;
8. Правила и способы кладки колодцев постоянного сечения и коллекторов прямоугольного сечения;
9. Правила и способы кладки элементов каменных конструкций при строительстве мостов и гидротехнических сооружений;
10. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Каменщик
5
Супервайзер строительных работ
6
Начальник смены
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
14. Карточка профессии "Каменщик":
Код группы:
7112-0
Код наименования занятия:
7112-0-001
Наименование профессии:
Каменщик
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Каменщик, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Выполнение работ каменщиком не менее двух месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7112-0-002 Каменщик (печник дежурный у печей)
Основная цель деятельности:
Реконструкция, монтаж, ремонт и строительство каменных конструкций различного назначения с применением ручной и частично механизированной обработки и кладки.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Сылақтың астына немесе қалау барысында тігістерді тігумен орташа күрделіліктегі қабырғаларды қалау тәсілдері мен ережелері;
2. Қарапайым қабырғаларды бір уақытта төсеу әдістері мен ережелері;
3. Жеңіл құрылымдардың қабырғаларын қалау әдістері мен ережелері;
4. Шыны блокты қабырғаларды қалау әдістері мен ережелері;
5. Ғимараттарды жөндеу және реконструкциялау кезінде кірпіш қабырғалар мен Іргетастардың учаскелерін ауыстыру ережелері мен тәсілдері;
6. Болаттан және басқа материалдардан жасалған элементтер мен бөлшектерді қалауға төсеу ережелері мен тәсілдері;
7. Шпательдің астындағы қоқыс тастан қабырғалар мен іргетастарды қалау ережелері мен әдістері;
8. Тұрақты қималы ұңғымаларды және тікбұрышты қималы коллекторларды қалау қағидалары мен тәсілдері;
9. Көпірлер мен гидротехникалық құрылыстарды салу кезінде тас конструкцияларының элементтерін қалау ережелері мен тәсілдері;
10. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Тас қалаушы
5
Құрылыс жұмыстарының супервайзері
6
Ауысым бастығы
7
Учаске бастығы
8
Құрылыстың басшысы (басқарушысы)
14. Кәсіптің карточкасы "Тас қалаушы":
Топтың коды:
7112-0
Қызмет атауының коды:
7112-0-001
Кәсіптің атауы:
Тас қалаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).
Тас қалаушы, 2-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Тас қалаушының жұмысты кемінде екі ай орындауы
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7111-2-002 Шегенші-тас қалаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қолмен және ішінара механикаландырылған өңдеу мен қалауды қолдана отырып, әртүрлі мақсаттағы тас конструкцияларды реконструкциялау, монтаждау, жөндеу және салу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Кладка сложных стен и каменных конструкций
2. Усиление и реставрационный ремонт каменных конструкций
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Кладка сложных стен и каменных конструкций
Навык 1:
Перекладка и фигурная теска кирпича
Умения:
5 разряд
1. Пользоваться инструментом и приспособлениями для разборки старой кладки;
2. Пользоваться инструментом и приспособлениями для кладки клинчатых перемычек;
3. Пользоваться инструментом и приспособлениями для фигурной тески.
Знания:
5 разряд
1. Способы и правила перекладки клинчатых перемычек с разборкой старой кладки;
2. Способы и правила фигурной тески кирпича;
3. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Кладка сложных стен и каменных конструкций с утеплением и одновременной облицовкой
Умения:
5 разряд
1. Пользоваться инструментом и приспособлениями для кладки клинчатых перемычек;
2. Пользоваться инструментом для расшивки швов;
3. Устанавливать утеплитель с одновременной облицовкой стен;
4. Выполнять кладку с одновременной облицовкой декоративным цветным кирпичом по заданному рисунку;
5. Пользоваться инструментом и приспособлениями для кладки колодцев переменного сечения и коллекторов круглого и шатрового сечения;
6. Сочетать нестандартные линии выступов и проемов;
7. Пользоваться инструментом и приспособлениями для кладки карнизов и колонн прямоугольного сечения;
8. Пользоваться инструментом и приспособлениями для кладки естественного камня;
9. Пользоваться инструментом и приспособлениями для кладки тесаного камня;
10. Пользоваться оборудованием, инструментом и приспособлениями для выполнения железобетонных армокаркасов, обрамлений проемов и вкладышей в кирпичной кладке сейсмостойких зданий.
Знания:
5 разряд
1. Способы и правила кладки стен облегченной конструкции средней сложности и сложных;
2. Способы и правила кладки клинчатых перемычек;
3. Способы и правила кладки под штукатурку и с расшивкой швов по ходу кладки сложных стен;
4. Способы и правила кладки стен средней сложности и сложных с утеплением и одновременной облицовкой;
5. Способы и правила кладки стен с одновременной облицовкой декоративным цветным кирпичом по заданному рисунку;
6. Способы и правила кладки колодцев переменного сечения и коллекторов круглого и шатрового сечения;
7. Способы и правила кладки карнизов;
8. Способы и правила кладки колонн прямоугольного сечения;
9. Способы и правила кладки из естественного камня надсводных строений арочных мостов;
10. Способы и правила кладки из естественного камня труб, лотков и оголовков;

1. Күрделі қабырғалар мен тас құрылымдарды қалау
2. Тас конструкцияларын нығайту және қалпына келтіру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күрделі қабырғалар мен тас құрылымдарды қалау
Дағды 1:
Кірпішті қайта төсеу және бұйра кесу
Машықтар:
5 разряд
1. Ескі кірпішті бөлшектеуге арналған құрал мен құрылғыларды қолдану;
2. Пышақ секіргіштерін төсеу үшін құрал мен құрылғыларды қолдану;
3. Бұйра тоқуға арналған құрал мен құрылғыларды қолдану.
Білімдер:
5 разряд
1. Ескі кірпішті бөлшектеу арқылы сыналы секіргіштерді қайта төсеу әдістері мен ережелері;
2. Кірпішті бұйралаудың әдістері мен ережелері;
3. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Күрделі қабырғалар мен тас конструкцияларды оқшаулаумен және бір мезгілде қаптаумен қалау.
Машықтар:
5 разряд
1. Пышақ секіргіштерін төсеу үшін құрал мен құрылғыларды қолдану;
2. Тігістерді тігу үшін құралды қолдану;
3. Қабырғаларды бір уақытта төсеу арқылы оқшаулауды орнату;
4. Берілген үлгіге сәйкес сәндік түсті кірпішпен бір уақытта төсеу арқылы кірпішті орындау;
5. Айнымалы қималы ұңғымаларды және дөңгелек және шатырлы қималы коллекторларды қалауға арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
6. Стандартты емес сызықтар мен саңылауларды біріктіру;
7. Тікбұрышты қиманың карниздері мен бағандарын қалауға арналған құрал мен құрылғыларды пайдалану;
8. Табиғи тасты қалауға арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
9. Кесілген тасты қалауға арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды қолдану;
10. Жер сілкінісіне төзімді ғимараттардың кірпіш қалауында темірбетонды армокаркастарды, ойықтар мен төсемдердің жақтауларын орындауға арналған жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды пайдалану.
Білімдер:
5 разряд
1. Жеңіл құрылымды орташа күрделі және күрделі қабырғаларды қалау әдістері мен ережелері;
2. Сыналы маңдайшаны төсеу әдістері мен ережелері;
3. Күрделі қабырғаларды қалау барысында сылақтың астына және тігістерді кестелеу тәсілдері мен ережелері;
4. Орташа күрделі және күрделі оқшаулау және бір мезгілде қаптау қабырғаларды төсеу әдістері мен ережелері;
5. Берілген үлгіге сәйкес сәндік түсті кірпішпен бір мезгілде қапталған қабырғаларды қалау әдістері мен ережелері;
6. Айнымалы қималы ұңғымаларды және дөңгелек, шатырлы қималы коллекторларды қалау тәсілдері мен ережелері;
7. Карнизді қалау әдістері мен ережелері;
8. Тікбұрышты қиманың бағандарын қалау әдістері мен ережелері;
9. Аркалы көпірлердің су үсті құрылыстарының табиғи тастан қалау тәсілдері мен ережелері;
10. Құбырлардың, науалар мен бастардың табиғи тастан қалау әдістері мен ережелері;

11. Способы и правила кладки из тесаного камня наружных верстовых рядов мостовых опор прямолинейного очертания;
12. Способы и правила устройства железобетонных армокаркасов, обрамлений проемов и вкладышей в кирпичной кладке сейсмостойких зданий;
13. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Усиление и реставрационный ремонт каменных конструкций
Навык 1:
Кладка и усиление каменных конструкций
Умения:
6 разряд
1. Пользоваться инструментом и приспособлениями для выполнения кладки при усилении стен;
2. Соединять новую кладку с ранее возведенной;
3. Пользоваться инструментом и приспособлениями для прижимной кладки.
Знания:
6 разряд
1. Способы и правила соединения кладки при усилении стен зданий и сооружений;
2. Способы и правила устройства металлической гидроизоляции фундаментов, стен и перекрытий, конструкций перемычек и сводов;
3. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Кладка и реставрационный ремонт особо сложных каменных конструкций
Умения:
6 разряд
1. Пользоваться инструментом и приспособлениями для реставрации и кладки сводов, арок и куполов;
2. Пользоваться инструментом и приспособлениями для кладки колонн и отдельно стоящих труб круглого и переменного сечения;
3. Выполнять кладку из естественного тесаного камня ледорезов мостов и гидротехнических сооружений с подбором камня;
4. Пользоваться инструментом и приспособлениями для кладки тесаного камня;
5. Выполнять кладку карнизных и подферменных камней мостовых опор;
6. Выполнять кладку подпятовых камней в арках и сводах каменных мостов;
7. Пользоваться инструментом и приспособлениями для кладки подферменных и подпятовых камней.
Знания:
6 разряд
1. Способы и правила реставрационного ремонта и кладки сводов, арок и куполов;
2. Способы и правила кладки и реставрационного ремонта особо сложных каменных конструкций, сводов, арок и куполов с одновременной облицовкой;
3. Способы и правила кладки колонн и отдельно стоящих труб круглого и переменного сечения;
4. Способы и правила кладки из естественного тесаного камня ледорезов мостов и гидротехнических сооружений с подбором камня;
5. Способы и правила клада карнизных и подферменных камней мостовых опор;
6. Способы и правила кладки подпятовых камней в арках и сводах каменных мостов;
7. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:

11. Түзу сызықты көпір тіректерінің көздеу қатарларының қашалған тас қалау тәсілдері мен ережелері ;
12. Жер сілкінісіне төзімді ғимараттардың кірпіш қалауында темірбетонды армокаркастарды, ойықтар мен төсемдердің жақтауларын салу тәсілдері мен ережелері;
13. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Тас конструкцияларын нығайту және қалпына келтіру.
Дағды 1:
Тас құрылымдарын қалау және нығайту.
Машықтар:
6 разряд
1. Қабырғаларды нығайту кезінде кірпішті орындау үшін құрал мен құрылғыларды қолдану;
2. Бұрын салынған жаңа кірпішті қосу;
3. Басу үшін құрал мен құрылғыларды қолдану.
Білімдер:
6 разряд
1. Ғимараттар мен құрылыстардың қабырғаларын нығайту кезінде қалауды қосу әдістері мен ережелері;
2. Іргетастарды, қабырғалар мен жабындарды, секіргіштер мен қоймалардың конструкцияларын металл гидрооқшаулауды орнату әдістері мен ережелері;
3. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Аса күрделі тас конструкцияларын қалау және реставрациялау.
Машықтар:
6 разряд
1. Қоймаларды, аркалар мен күмбездерді қалпына келтіру және қалау үшін құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
2. Дөңгелек және ауыспалы қимадағы бағандар мен жеке тұрған құбырларды қалауға арналған құрал мен құрылғыларды пайдалану;
3. Табиғи кесілген тастан мұз кескіштерден көпірлерден және тасты таңдай отырып гидротехникалық құрылыстардан қалау жұмыстарын жүргізу;
4. Кесілген тасты қалауға арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды қолдану;
5. Көпір тіректерінің карнизді және ферма астындағы тастарын қалауды орындау
6. Тас көпірлердің аркалары мен қоймаларында үтір тастарын қалауды орындау;
7. Фермалық және өкшетастарды қалауға арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды қолдану.
Білімдер:
6 разряд
1. Қоймаларды, аркалар мен күмбездерді реставрациялау және қалау тәсілдері мен ережелері;
2. Аса күрделі тас конструкцияларын, қоймаларды, аркалар мен күмбездерді бір мезгілде қаптаумен қалау және реставрациялау тәсілдері мен ережелері;
3. Дөңгелек және ауыспалы қимадағы бағандар мен жеке тұрған құбырларды қалау тәсілдері мен ережелері;
4. Табиғи кесілген тастан мұз кескіштерден көпірлерден және тасты таңдаумен гидротехникалық құрылыстардан қалау тәсілдері мен ережелері;
5. Көпір тіректерінің карнизді және ферма астындағы тастарын жинау әдістері мен ережелері;
6. Тас көпірлердің аркалары мен қоймаларындаяттын тастарды қалау әдістері мен ережелері;
7. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

15. Карточка профессии "Строитель сборных конструкций":
Код группы:
7114-2
Код наименования занятия:
7114-2-002
Наименование профессии:
Строитель сборных конструкций
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Монтажник строительных конструкций, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7114-1-002 Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций
Основная цель деятельности:
Выполнение комплекса работ по монтажу сборных конструкций при строительстве, расширении, реконструкции зданий и сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение подготовительных работ до начала монтажа конструкций
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение подготовительных работ до начала монтажа конструкций
Навык 1:
Организация рабочего места и подбор инструментов в соответствии с заданием и требованиями безопасности при выполнении работы
Умения:
2-3 разряд
1. Подбор инструментов, оборудования и материалов, необходимых для выполнения задания;
2. Строповка стальных, бетонных и железобетонных конструкций;
3. Расстроповка конструкций на месте монтажа; 4. Прогонка резьбы болтов и гаек;
5. Выполнение работ с применением ручной лебедки;
6. Очистка поверхностей для изоляции;
7. Расконсервация метизов, за исключением высокопрочных болтов;
8. Пробивка отверстий и борозд вручную в бетонных и железобетонных конструкциях;
9. Установка и снятие болтов;
10. Сортировка строительных конструкций по маркам;
11. Укладка простых блоков при устройстве фундаментов.
Знания:
2-3 разряд
1. Основные виды такелажной оснастки;
2. Виды стропов и захватных приспособлений;
3. Правила сигнализации при монтаже;
4. Назначение и правила применения основного инструмента и приспособлений при монтаже строительных конструкций;
5. Способы выполнения строповки конструкций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Монтаж сборных конструкций
Умения:
2-3 разряд

15. Кәсіптің карточкасы "Құрастырмалы конструкцияларды салушы":
Топтың коды:
7114-2
Қызмет атауының коды:
7114-2-002
Кәсіптің атауы:
Құрастырмалы конструкцияларды салушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).
Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі 1 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7114-1-002 Болат және темір бетон конструкцияларды монтаждау жөніндегі монтажшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу, кеңейту, реконструкциялау кезінде құрама құрылымдарды монтаждау жөніндегі жұмыстар кешенін орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Конструкцияларды монтаждау басталғанға дейін дайындық жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Конструкцияларды монтаждау басталғанға дейін дайындық жұмыстарын орындау.
Дағды 1:
Жұмысты орындау кезінде тапсырма мен қауіпсіздік талаптарына сәйкес жұмыс орнын ұйымдастыру және құралдарды таңдау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Тапсырманы орындау үшін қажетті құралдарды, жабдықтар мен материалдарды таңдау;
2. Болат, бетон және темірбетон конструкцияларын ілмектеу;
3. Монтаждау орнында конструкцияларды бұзу;
4. Болттар мен гайкалардың жіптерін айдау;
5. Қол жүкшығырды қолдану арқылы жұмыстарды орындау;
6. Оқшаулау беттерін тазалау;
7. Беріктігі жоғары болттарды қоспағанда, жабдықтарды консервациялау;
8. Бетон және темірбетон конструкцияларында тесіктер мен ойықтарды қолмен тесу;
9. Болттарды орнату және алу;
10. Құрылыс конструкцияларын маркалар бойынша сұрыптау;
11. Іргетастарды орнату кезінде қарапайым блоктарды төсеу.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Такелаждық жабдықтың негізгі түрлері;
2. Ілмектер мен ұстағыш құрылғылардың түрлері;
3. Орнату кезіндегі дабыл ережелері;
4. Құрылыс конструкцияларын монтаждау кезінде негізгі құрал-саймандар мен құрылғыларды қолданудың мақсаты мен ережелері;
5. Конструкцияларды ілмектеу тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрастырмалы құрылымдарды монтаждау.
Машықтар:
2-3 разряд

1. Зачистка стыков собираемых конструкций;
2. Затяжка монтажных болтовых соединений;
3. Установка самонарезающих болтов, расконсервация высокопрочных болтов;
4. Промазка керосином и мелом сварных швов при проверке их плотности.
5. Правка фасонной стали на ручных винтовых прессах.
6. Утепление бетонных и железобетонных конструкций;
7. Замоноличивание бетоном стыков и некратных мест;
8. Заделка кирпичом или бетоном концов балок, борозд, гнезд, выбоин и отверстий.
9. Монтаж и демонтаж мобильных зданий и сооружений из инвентарных блок-контейнеров; 10. Монтаж сборных перегородок и внутренних стен из гипсовых панелей на металлическом каркасе.
11. Герметизация стыков специальными герметиками путем нанесения их кистью или шпателем;
12. Монтаж и демонтаж крупнощитовой опалубки из готовых щитов;
13. Установка и снятие блоков, талей, полиспастов, лебедок и домкратов грузоподъемностью до 10 т.
Знания:
2-3 разряд
1. Основные виды деталей стальных и сборных бетонных и железобетонных конструкций;
2. Виды основного такелажного и монтажного оборудования и приспособлений;
3. Правила транспортировки и складирования конструкций и изделий;
4. Способы строповки строительных конструкций и их расстроповки;
5. Способы временного крепления конструкций с применением приспособлений;
6. Способы проверки плотности сварных швов;
7. Основные свойства и марки бетонных смесей;
8. Правила подготовки поверхностей для изоляции;
9. Устройство электрифицированного и пневматического инструмента и правила работы с ними;
10. Способы защиты металла от коррозии;

1. Жиналатын конструкциялардың буындарын тазалау;
2. Монтаждау болттарының қосылыстарын қатайту;
3. Өздігінен кесетін болттарды орнату, жоғары беріктігі бар болттарды қайта сақтау;
4. Олардың тығыздығын тексеру кезінде дәнекерленген жіктерді керосинмен және бормен жағу.
5. Қол бұрандалы престерде фасонды болатты түзету.
6. Бетон және темірбетон конструкцияларын оқшаулау;
7. Буындарды және бірнеше орындарды бетонмен монолизациялау;
8. Арқалықтардың, ойықтардың, ұялардың, шұңқырлар мен тесіктердің ұштарын кірпішпен немесе бетонмен тығыздау.
9. Жылжымалы ғимараттар мен құрылыстарды мүкәммалдық блок-контейнерлерден монтаждау және бөлшектеу;
10. Металл жақтауда гипс панельдерінен құрама бөлімдер мен ішкі қабырғаларды орнату.
11. Буындарды щеткамен немесе шпательмен жағу арқылы арнайы тығыздағыштармен тығыздау;
12. Дайын қалқандардан ірі қалқан пішінін монтаждау және бөлшектеу;
13. Жүк көтергіштігі 10 тоннаға дейінгі блоктарды, көтергіштерді, полиспасттарды, шығырлар мен домкраттарды орнату және алу.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Болат және құрама бетон және темірбетон конструкцияларының негізгі түрлері;
2. Негізгі такелаждық және монтаждық жабдықтар мен құрылғылардың түрлері;
3. Конструкциялар мен бұйымдарды тасымалдау және сақтау ережелері;
4. Құрылыс конструкцияларын тігу және оларды бөлшектеу тәсілдері;
5. Құрылғыларды қолдана отырып, құрылымдарды уақытша бекіту әдістері;
6. Дәнекерлеу тығыздығын тексеру әдістері;
7. Бетон қоспаларының негізгі қасиеттері мен маркалары;
8. Оқшаулау үшін беттерді дайындау ережелері;
9. Электрлендірілген және пневматикалық аспаптардың құрылғысы және олармен жұмыс істеу ережесі;
10. Металды коррозиядан қорғау әдістері;

2. Монтаж сборных железобетонных балок пролетом до 12 м (кроме подкрановых);
3. Монтаж сборных подвесных потолков из гипсовых панелей на металлическом каркасе;
4. Монтаж сборных железобетонных панелей и плит перекрытий и покрытий;
5. Монтаж сборных железобетонных пассажирских платформ;
6. Монтаж лестничных маршей и площадок, рядовых крупных блоков стен и балконных блоков;
7. Монтаж стальных каркасов промышленных печей массой до 5 т и теплоограждающих конструкций печей из блоков массой до 1 т;
8. Монтаж металлоконструкций опор и станций канатных дорог и кабельных кранов, а также стальных канатов при высоте сооружений до 30 м;
9. Укладка сборных железобетонных плит мостов и эстакад;
10. Заделка стыков балок, прогонов и ригелей с колоннами.
11. Конопатка, заливка и расшивка швов и стыков в сборных железобетонных конструкциях;
12. Монтаж стальных конструкций: лестниц, площадок ограждений, опорных стоек, кронштейнов, лесов, подмостей и т.п., а также конструкций массой до 5 т: балок, прогонов, элементов фахверка, связей и т.п.
13. Обшивка листовой сталью стальных и бетонных конструкций;
14. Монтаж стального настила кровли.
Знания:
4-5 разряд
1. Основные свойства и марки строительных сталей;
2. Марки бетона и виды сборных бетонных, железобетонных и стальных конструкций;
3. Способы сборки и монтажа конструкций из отдельных элементов;
4. Способы монтажа труб высотой до 30 м из блоков жаростойкого бетона;
5. Способы и приемы монтажа армирующей и панцирной сеток в реакторах;
6. Способы и приемы сборки и установки такелажного и подъемного оборудования и приспособлений при монтаже конструкций массой до 25 т;
7. Способы строповки строительных конструкций;
8. Способы соединений и креплений элементов конструкций;
9. Устройство такелажного оборудования грузоподъемностью до 25 т.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение вспомогательных работ при монтаже конструкций
Умения:
4-5 разряд
1. Крепление постоянных болтовых соединений;
2. Установка высокопрочных болтов;
3. Антикоррозионная окраска закладных частей;
4. Бетонирование пазовых блоков закладных частей, предварительная установка;
5. Установка в пазы затворов гидротехнических сооружений и сороудерживающих решеток;
6. Устройство теплоизоляции наружных стыков полносборных зданий минеральными и синтетическими материалами;

2. 12 м дейінгі аралықта құрастырмалы темірбетон арқалықтарды монтаждау (кран астындағы арқалықтардан басқа);
3. Металл жақтауда гипс панельдерінен жасалған аспалы төбелерді орнату;
4. Құрама темірбетон панельдері мен еден және жабын плиталарын монтаждау;
5. Құрама темірбетонды жолаушылар платформаларын монтаждау;
6. Баспалдақтар мен алаңдарды, қабырғалардың қатардағы ірі блоктарын және балкон блоктарын монтаждау;
7. Салмағы 5 тоннаға дейінгі өнеркәсіптік пештердің Болат қаңқаларын және массасы 1 тоннаға дейінгі блоктардан жасалған пештердің жылу қоршау конструкцияларын монтаждау;
8. Аспалы жолдар мен кабельдік крандардың тіректері мен станцияларының металл конструкцияларын, сондай-ақ құрылыстардың биіктігі 30 м дейінгі болат арқандарды монтаждау;
9. Құрама темірбетон плиталарын көпірлер мен эстакадаларды төсеу;
10. Арқалықтардың, пурлиндердің және бағаналы ригельдердің буындарын тығыздау.
11. Құрама темірбетон конструкцияларында тігістер мен буындарды тығыздау, құю және тігу;
12. Болат конструкцияларды монтаждау: баспалдақтар, қоршау алаңдары, тірек тіректер, кронштейндер, ормандар, тіректер және т. б., сондай-ақ салмағы 5 тоннаға дейінгі конструкциялар: арқалықтар, жүгірулер, жартылай ағаш элементтері, байланыстар және т. б.
13. Болат және бетон конструкцияларын қаңылтыр болатпен қаптау;
14. Шатырдың болат палубасын орнату.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Құрылыс болаттарының негізгі қасиеттері мен маркалары;
2. Бетон маркалары және құрама бетон, темірбетон және болат конструкцияларының түрлері;
3. Жеке элементтерден құрылымдарды құрастыру және монтаждау әдістері;
4. Ыстыққа төзімді бетон блоктарынан биіктігі 30 м дейінгі құбырларды орнату әдістері;
5. Реакторларда арматуралық және қабық торларын монтаждау тәсілдері мен тәсілдері;
6. Салмағы 25 тоннаға дейінгі конструкцияларды монтаждау кезінде такелаждық және көтергіш жабдықтар мен құрылғыларды құрастыру және орнату тәсілдері мен тәсілдері;
7. Құрылыс конструкцияларын тігу тәсілдері;
8. Құрылымдық элементтерді қосу және бекіту әдістері;
9. Жүк көтергіштігі 25 тоннаға дейінгі такелаж жабдығының құрылғысы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Конструкцияларды монтаждау кезінде қосалқы жұмыстарды орындау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Тұрақты болт қосылымдарын бекіту;
2. Жоғары беріктігі бар болттарды орнату;
3. Салмалы бөліктерді коррозияға қарсы бояу;
4. Ендірілген бөлшектердің ойық блоктарын бетондау, алдын ала орнату;
5. Гидротехникалық құрылыстар мен сороқшаулағыш торлардың қақпаларын ойықтарға орнату;
6. Толық құрастырмалы ғимараттардың сыртқы буындарын минералды және синтетикалық материалдармен жылу оқшаулау құру;

7. Герметизация стыков специальными герметиками с помощью пневматического и электрического инструмента, а также уплотняющими прокладками (гернит, пороизол и др.);
8. Крепление деталей на бетонных поверхностях с помощью механизированного инструмента;
9. Нанесение эпоксидного клея на железобетонные конструкции;
10. Монтаж и демонтаж щитовой, металлической и деревометаллической опалубки из щитов площадью до 3 м2;
11. Установка и снятие блоков, талей и полиспастов грузоподъемностью свыше 10 до 25 т;
12. Укрупнительная сборка блоков закладных частей;
13. Укладка стального настила по площадкам, тормозным фермам;
14. Строповка и расстроповка конструкций массой свыше 25 т;
15. Закрепление и снятие временных расчалок и оттяжек при монтаже конструкций;
16. Заготовка и установка якорей грузоподъемностью до 25 т.
Знания:
4-5 разряд
1. Виды стропов и захватов для подъема и спуска конструкций;
2. Допуски при изготовлении и монтаже армоконструкций;
3. Способы применения такелажных приспособлений и механизмов для монтажа армоконструкций;
4. Способы подмащивания при монтаже конструкций;
5. Основные требования, предъявляемые к качеству монтируемых конструкций;
6. Устройство механизированного инструмента и правила его эксплуатации;
7. Способы и приемы нанесения эпоксидного клея на железобетонные конструкции; особенности и порядок демонтажа стальных и железобетонных конструкций;
8. Виды уплотняющих прокладок для герметизации стыков и способы их наклейки.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
ответСамостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Строитель сборных конструкций
5
Супервайзер строительных работ
6
Начальник смены
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
17. Карточка профессии "Строитель сборных конструкций":
Код группы:
7114-2
Код наименования занятия:
7114-2-002
Наименование профессии:
Строитель сборных конструкций
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

7. Пневматикалық және электрлік құралдардың көмегімен буындарды арнайы тығыздағыштармен, сондай-ақ тығыздағыш тығыздағыштармен (гернит, пороизол және т. б.) тығыздау;
8. Бөлшектерді механикаландырылған құралдың көмегімен бетон беттеріне бекіту;
9. Темірбетон конструкцияларына эпоксидті желімді қолдану;
10. Ауданы 3 м2 дейінгі қалқандардан қалқан, металл және ағаш-металл қалыптарды монтаждау және бөлшектеу;
11. Жүк көтергіштігі 10-нан 25 тоннаға дейінгі блоктарды, көтергіштер мен полиспасттарды орнату және алу;
12. Ипотекалық бөліктердің блоктарын үлкейту;
13. Алаңдар, тежегіш фермалар бойынша болат төсемді төсеу;
14. Салмағы 25 тоннадан асатын конструкцияларды тігу және бөлшектеу;
15. Конструкцияларды монтаждау кезінде уақытша тартқыштар мен тартпаларды бекіту және алу;
16. Жүк көтергіштігі 25 тоннаға дейінгі зәкірлерді дайындау және орнату.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Құрылымдарды көтеруге және түсіруге арналған ілмектер мен ұстағыштардың түрлері;
2. Армоконструкцияларды дайындау және монтаждау кезіндегі рұқсатнама;
3. Армоқұрылымдарды монтаждау үшін такелаждық айлабұйымдар мен механизмдерді қолдану тәсілдері;
4. Құрылымдарды орнату кезінде тарту әдістері;
5. Орнатылатын құрылымдардың сапасына қойылатын негізгі талаптар;
6. Механикаландырылған құралдың құрылысы және оны пайдалану ережелері;
7. Темірбетон конструкцияларына эпоксидті желімді жағу тәсілдері мен тәсілдері; болат және темірбетон конструкцияларын бөлшектеудің ерекшеліктері мен тәртібі;
8. Буындарды тығыздауға арналған тығыздағыш тығыздағыштардың түрлері және оларды жапсыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Құрастырмалы конструкцияларды салушы
5
Құрылыс жұмыстарының супервайзері
6
Ауысым бастығы
7
Учаске бастығы
8
Құрылыстың басшысы (басқарушысы)
17. Кәсіптің карточкасы "Құрастырмалы конструкцияларды салушы":
Топтың коды:
7114-2
Қызмет атауының коды:
7114-2-002
Кәсіптің атауы:
Құрастырмалы конструкцияларды салушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Монтажник строительных конструкций, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7114-1-002 Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций
Основная цель деятельности:
Выполнение комплекса работ по монтажу сборных конструкций при строительстве, расширении, реконструкции зданий и сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ при монтаже сборных конструкций повышенной сложности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ при монтаже сборных конструкций повышенной сложности
Навык 1:
Монтаж блоков массой свыше 8 т
Умения:
6-7 разряд
1. Монтаж сборных бетонных и железобетонных фундаментных блоков массой свыше 8 т и колонн массой до 20 т;
2. Монтаж капителей колонн;
3. Монтаж сборных железобетонных балок пролетом свыше 12 м и подкрановых балок;
4. Монтаж крупноразмерных панелей наружных и внутренних стен и панелей перегородок из тяжелых и легких бетонов;
5. Монтаж сборных железобетонных плит перекрытий водосливных плотин и спиральных камер, шандорных плит и плит для шпонок, смотровых шахт и облицовочных блоков конструкций;
6. Укрупнительная сборка стальных стропильных и подстропильных ферм, колонн, царг доменных печей, панелей кровли и т.п.;
7. Укрупнительная сборка и монтаж блоков покрытия;
8. Монтаж железобетонных резервуаров вместимостью до 1000 м3;
9. Строповка и расстроповка тяжелых строительных конструкций.
Знания:
6-7 разряд
1. Способы и приемы монтажа тяжелых сборных железобетонных колонн, фундаментных блоков и балок;
2. Способы установки и крепления панелей, крупных блоков стен и карнизных блоков;
3. Способы монтажа стальных конструкций зданий и сооружений отдельными тяжелыми элементами или блоками;

"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).
Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі 1 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7114-1-002 Болат және темір бетон конструкцияларды монтаждау жөніндегі монтажшы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу, кеңейту, реконструкциялау кезінде құрама құрылымдарды монтаждау жөніндегі жұмыстар кешенін орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күрделілігі жоғары құрастырмалы конструкцияларды монтаждау кезінде жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күрделілігі жоғары құрастырмалы конструкцияларды монтаждау кезінде жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Салмағы 8 тоннадан асатын блоктарды монтаждау.
Машықтар:
6-7 разряд
1. Салмағы 8 тоннадан асатын құрама бетон және темірбетон іргетас блоктарын және салмағы 20 тоннаға дейінгі бағандарды монтаждау;
2. Баған астаналарын орнату;
3. Құрама темірбетон арқалықтарды 12 м астам аралықпен және кран астындағы арқалықтарды монтаждау;
4. Сыртқы және ішкі қабырғалардың үлкен өлшемді панельдерін және ауыр және жеңіл бетондардан жасалған аралық панельдерді монтаждау;
5. Су төгетін бөгеттер мен спиральді камералардың құрама темірбетонды еден плиталарын, суарқалық пен сына плиталарын, қарау шахталарын және конструкциялардың қаптау блоктарын монтаждау;
6. Итарқа және итарқа асты фермаларды, бағандарды, домна пештерінің царгтарын, шатыр панельдерін және т. б. ірілендіру құрастыру;
7. Жабын блоктарын үлкейту құрастыру және монтаждау;
8. Сыйымдылығы 1000 м3 дейінгі темірбетон резервуарларын монтаждау;
9. Ауыр құрылыс конструкцияларын тігу және бөлшектеу.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Ауыр құрама темірбетон бағандарын, іргетас блоктары мен арқалықтарды монтаждау тәсілдері мен түрлері;
2. Панельдерді, үлкен қабырға блоктарын және карниз блоктарын орнату және бекіту әдістері;
3. Ғимараттар мен құрылыстардың болат конструкцияларын жекелеген ауыр элементтермен немесе блоктармен монтаждау тәсілдері;

4. Способы и приемы монтажа тяжелых стальных колонн и балок промышленных печей;
5. Способы укрупнительной сборки стальных конструкций мостов и сборка пролетных строений мостов на подмостях;
6. Особенности и порядок демонтажа сложных стальных и железобетонных конструкций;
7. Способы и приемы сборки и установки такелажного и подъемного оборудования и приспособлений при укрупнительной сборке и монтаже конструкций зданий и промышленных сооружений.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Установка и окончательная выверка стальных колонн, подкрановых балок, стальных конструкций каркасов зданий и промышленных сооружений при массе элемента или блока свыше 15 до 25 т, а также ферм пролетом свыше 24 до 36 м
Умения:
6-7 разряд
1. Укрупнительная сборка железобетонных рам, балок и ферм с последующим напряжением арматуры;
2. Укрупнительная сборка и монтаж предварительно напряженных железобетонных ферм, состоящих из нескольких деталей;
3. Монтаж железобетонных конструкций зданий и сооружений из сборных рам;
4. Установка и окончательная выверка стальных колонн, подкрановых балок, стальных конструкций каркасов зданий и промышленных сооружений при массе элемента или блока свыше 15 до 25 т, а также ферм пролетом свыше 24 до 36 м;
5. Сборка и монтаж сложных узлов пролетных строений мостов с числом элементов свыше 5 до 8;
6. Монтаж металлических и железобетонных цилиндрических резервуаров вместимостью свыше 1000 до 3000 м3.
Знания:
6-7 разряд
1. Способы укрупнительной сборки сложных конструкций зданий и промышленных сооружений;
2. Способы нетиповой строповки конструкций и объемных блоков;
3. Правила и способы выполнения такелажных работ при монтаже;
4. Способы монтажа крупных габаритных и тяжеловесных конструкций зданий и промышленных сооружений;
5. Способы и приемы сборки и установки сложных видов такелажного и подъемного оборудования и приспособлений;
6. Способы монтажа металлических и железобетонных резервуаров;
7. Способы монтажа промышленных печей из сборного жаростойкого бетона и железобетона методом передвижки и труб методом поворота;
8. Особенности и порядок демонтажа сложных стальных и железобетонных конструкций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Установка и окончательная выверка стальных колонн, подкрановых балок и других стальных конструкций каркасов зданий и промышленных сооружений при массе элемента или блока свыше 25 т, а также ферм пролетом свыше 36 м
Умения:

4. Өнеркәсіптік пештердің ауыр болат бағаналары мен арқалықтарын монтаждау тәсілдері мен түрлері;
5. Көпірлердің болат конструкцияларын ірілендіру құрастыру және көпірлердің аралық құрылыстарын құрастыру тәсілдері;
6. Күрделі болат және темірбетон конструкцияларын бөлшектеу ерекшеліктері мен тәртібі;
7. Ғимараттар мен өнеркәсіптік құрылыстардың конструкцияларын ірілендіре құрастыру және монтаждау кезінде такелаждық және көтергіш жабдықтар мен құрылғыларды құрастыру және орнату тәсілдері мен түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Элементтің немесе блоктың массасы 15-тен 25 тоннаға дейін болған кезде Болат бағаналарды, кран астындағы арқалықтарды, ғимараттар мен өнеркәсіптік құрылыстар қаңқаларының болат конструкцияларын, сондай-ақ 24-тен 36 м-ге дейінгі аралықтағы фермаларды орнату және түпкілікті салыстыру.
Машықтар:
6-7 разряд
1. Темірбетон рамаларын, арқалықтар мен фермаларды кейіннен арматураның кернеуімен ірілендіру;
2. Бірнеше бөлшектерден тұратын алдын ала кернелген темірбетон фермаларын ірілендіру құрастыру және монтаждау;
3. Құрама жақтаулардан ғимараттар мен құрылыстардың темірбетон конструкцияларын монтаждау;
4. Элементтің немесе блоктың массасы 15-тен 25 тоннаға дейін болған кезде болат бағаналарды, кран астындағы арқалықтарды, ғимараттар мен өнеркәсіптік құрылыстар қаңқаларының болат конструкцияларын, сондай-ақ 24-тен 36 м-ге дейінгі аралықтағы фермаларды орнату және түпкілікті салыстыру;
5. Элементтер саны 5 тен 8 ге дейін көпірлердің аралық құрылыстарының күрделі тораптарын құрастыру және монтаждау;
6. Сыйымдылығы 1000-нан 3000 м3 дейінгі металл және темірбетонды цилиндрлік резервуарларды монтаждау.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Ғимараттар мен өнеркәсіптік құрылыстардың күрделі конструкцияларын ірілендіру тәсілдері;
2. Конструкциялар мен көлемді блоктарды типтік емес тігу әдістері;
3. Монтаждау кезінде такелаждық жұмыстарды орындау ережелері мен тәсілдері;
4. Ғимараттар мен өнеркәсіптік құрылыстардың ірі габаритті және ауыр салмақты конструкцияларын монтаждау тәсілдері;
5. Такелаждық және көтергіш жабдықтар мен құрылғылардың күрделі түрлерін құрастыру және орнату тәсілдері мен түрлері;
6. Металл және темірбетон резервуарларын орнату әдістері;
7. Жылжыту әдісімен құрама ыстыққа төзімді бетоннан және темірбетоннан жасалған өнеркәсіптік пештерді және бұрылу әдісімен құбырларды монтаждау тәсілдері;
8. Күрделі болат және темірбетон конструкцияларын бөлшектеу ерекшеліктері мен тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Элементтің немесе блоктың массасы 25 тоннадан асатын ғимараттар мен өнеркәсіптік құрылыстардың қаңқаларының Болат бағаналарын, кран арқалықтарын және басқа да болат конструкцияларын, сондай-ақ аралығы 36 м асатын фермаларды орнату және түпкілікті салыстыру.
Машықтар:

6-7 разряд
1. Монтаж пространственных блоков конструкций массой свыше 50 т;
2. Установка и окончательная выверка стальных колонн, подкрановых балок и других стальных конструкций каркасов зданий и промышленных сооружений при массе элемента или блока свыше 25 т, а также ферм пролетом свыше 36 м;
3. Монтаж металлических и железобетонных цилиндрических резервуаров вместимостью свыше 3000 м3, а также заглубленных траншейных, сферических резервуаров и газгольдеров независимо от вместимости;
4. Монтаж многоствольных дымовых и вентиляционных труб из укрупненных блоков.
Знания:
6-7 разряд
1. Способы сборки и монтажа крупногабаритных и тяжеловесных конструкций зданий и промышленных сооружений;
2. Способы и приемы сборки и установки сложных видов такелажного и подъемного оборудования и приспособлений;
3. Способы сложной нетиповой строповки конструкций и пространственных блоков конструкций;
4. Особенности монтажа конструкций зданий и сооружений при помощи вертолетов и других летательных аппаратов (воздушных судов);
5. Правила подъема конструкций вертолетом на высоту, выверку при заходе вертолета в зону монтажа;
6. Способы монтажа многоствольных высотных дымовых и вентиляционных труб из укрупненных блоков;
7. Типы переносных радиостанций и правила обращения с ними.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Супервайзер строительных работ
6
Начальник смены
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
18. Карточка профессии "Укладчик, бетон":
Код группы:
7114-3
Код наименования занятия:
7114-3-003
Наименование профессии:
Укладчик, бетон
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).

6-7 разряд
1. Салмағы 50 тоннадан асатын конструкциялардың кеңістіктік блоктарын монтаждау;
2. Элементтің немесе блоктың массасы 25 тоннадан асатын ғимараттар мен өнеркәсіптік құрылыстардың қаңқаларының болат бағаналарын, кран арқалықтарын және басқа да болат конструкцияларын, сондай-ақ аралығы 36 м асатын фермаларды орнату және түпкілікті салыстыру;
3. Сыйымдылығы 3000 м3 асатын металл және темірбетонды цилиндрлік резервуарларды, сондай-ақ сыйымдылығына қарамастан көмілген траншеялық, сфералық резервуарлар мен газгольдерлерді монтаждау;
4. Үлкейтілген блоктардан көп ұңғылы түтін және желдету құбырларын монтаждау.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Ғимараттар мен өнеркәсіптік құрылыстардың ірі габаритті және ауыр салмақты конструкцияларын құрастыру және монтаждау тәсілдері;
2. Такелаждық және көтергіш жабдықтар мен құрылғылардың күрделі түрлерін құрастыру және орнату тәсілдері мен түрлері;
3. Конструкцияларды және конструкциялардың кеңістіктік блоктарын күрделі типтік емес тігу тәсілдері;
4. Тікұшақтар мен басқа да ұшу аппараттарының (әуе кемелерінің)көмегімен ғимараттар мен құрылыстардың конструкцияларын монтаждау ерекшеліктері;
5. Тікұшақ монтаждау аймағына кірген кезде конструкцияларды тікұшақпен биіктікке көтеру, салыстырып тексеру ережесі;
6. Үлкейтілген блоктардан көп ұңғылы биік түтін және желдеткіш құбырларды монтаждау тәсілдері;
7. Портативті радиостанциялардың түрлері және олармен жұмыс істеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Құрылыс жұмыстарының супервайзері
6
Начальник смены
7
Учаске бастығы
8
Құрылыстың басшысы (басқарушысы)
18. Кәсіптің карточкасы "Бетон төсегіш":
Топтың коды:
7114-3
Қызмет атауының коды:
7114-3-003
Кәсіптің атауы:
Бетон төсегіш
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).

Асфальтобетонщик, 1-5 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года по устройству оснований под покрытия
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7114-3-001 Асфальтобетонщик
7114-3-002 Бетонщик
Основная цель деятельности:
Выполнение комплекса работ по укладке, уплотнению бетонной смеси, уходу за бетоном, обработке бетонных поверхностей при строительстве, а также расширению, реконструкции, реставрации и капитальному ремонту зданий и сооружений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение комплекса простых работ при бетонировании
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение комплекса простых работ при бетонировании
Навык 1:
Приготовление бетонной смеси
Умения:
1-2 разряд
1. Приготавливать бетонную смесь в соответствии с дозировкой;
2. Загружать бетонную смесь в бадьи из Ұмкостей и лотка автобетоносмесителя;
3. Применять ручной инструмент для бетонных работ;
4. Соблюдать требования охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда, применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую помощь пострадавшему.
Знания:
1-2 разряд
1. Виды бетонных и железобетонных изделий и конструкций;
2. Состав бетонов, виды вяжущих, заполнителей, добавок к бетонным смесям, свойства бетонов и бетонной смеси;
3. Правила приема бетонных смесей из автобетоносмесителя;
4. Правила сигнализации жестами при погрузочных работах;
5. Назначение ручного инструмента для бетонных работ;
6. Требования охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда, правила оказания первой помощи пострадавшему.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разборка бетонных и железобетонных конструкций, пробивка в них отверстий, срубка голов железобетонных свай
Умения:
1-2 разряд
1. Работать ручным инструментом;
2. Разбирать бетонные и железобетонные конструкции вручную;
3. Пробивать отверстия и борозды в бетонных и железобетонных конструкциях;
4. Убирать отходы производства, мусор в отведенные места согласно инструкции;
5. Соблюдать требования охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда, применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую помощь пострадавшему.
Знания:
1-2 разряд

Асфальтбетоншы, 1-5 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Іргетас қалау бойынша кемінде бір жыл тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7114-3-001 Асфальтбетоншы
7114-3-002 Бетоншы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бетон қоспасын төсеу, нығыздау, бетонға күтім жасау, құрылыс кезінде бетон беттерін өңдеу, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстарды кеңейту, реконструкциялау, қалпына келтіру және күрделі жөндеу бойынша бірқатар жұмыстар жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қарапайым бетондау жұмыстарының кешенін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қарапайым бетондау жұмыстарының кешенін орындау.
Дағды 1:
Бетон қоспасын дайындау.
Машықтар:
1-2 разряд
1. Бетон қоспасын мөлшерге сәйкес дайындау;
2. Контейнерлерден және бетон араластырғыш машинаның науасына бетон қоспасын шелектерге салу;
3. Бетон жұмыстарына қол құралдарын қолдану;
4. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі талаптарын сақтауғ,
өндірістік санитария және еңбек гигиенасы, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану, зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
1-2 разряд
1. Бетон және темірбетон бұйымдары мен конструкцияларының түрлері;
2. Бетонның құрамы, байланыстырғыштардың түрлері, толтырғыштар, бетон қоспаларына қоспалар, бетон және бетон қоспасының қасиеттері;
3. Бетон араластырғыш машинадан бетон қоспаларын қабылдау ережесі;
4. Жүктеу операциялары кезінде ым-ишарамен сигнал беру ережесі;
5. Бетон жұмыстарына арналған қол құралдарының мақсаты;
6. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасына қойылатын талаптар, зардап шеккен адамға алғашқы медициналық көмек көрсету ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Бетон және темірбетон конструкцияларын бөлшектеу, олардың тесіктерін тесу, темірбетон қадаларының бастарын кесу.
Машықтар:
1-2 разряд
1. Қол құралдарымен жұмыс істеу;
2. Бетон және темірбетон конструкцияларын қолмен бөлшектеу;
3. Бетон және темірбетон конструкцияларындағы саңылаулар мен ойықтарды тесу;
4. Өндіріс қалдықтары мен қоқысты нұсқауларға сәйкес белгіленген орындарға шығару;
5. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі талаптарын сақтауға, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану, зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
1-2 разряд

19. Карточка профессии "Укладчик, бетон":
Код группы:
7114-3
Код наименования занятия:
7114-3-003
Наименование профессии:
Укладчик, бетон
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Асфальтобетонщик, 1-5 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года по устройству оснований под покрытия
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7114-3-001 Асфальтобетонщик
7114-3-002 Бетонщик
Основная цель деятельности:
Выполнение комплекса работ по укладке, уплотнению бетонной смеси, уходу за бетоном, обработке бетонных поверхностей при строительстве, а также расширению, реконструкции, реставрации и капитальному ремонту зданий и сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение комплекса бетонных работ средней сложности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение комплекса бетонных работ средней сложности
Навык 1:
Укладка бетонной смеси на горизонтальных плоскостях
Умения:
3-4 разряд
1. Работать электрифицированным, пневматическим и ручным инструментом для бетонных работ;
2. Зацеплять бадьи инвентарными стропами за петли (скобы, крюки);
3. Укладывать бетонную смесь в конструкции при помощи различного оборудования для подачи бетонной смеси к месту ее укладки;
4. Выбирать вибрационный режим для уплотнения бетонной смеси;
5. Соблюдать требования охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда, применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую помощь пострадавшему.
Знания:
3-4 разряд
1. Виды бетонных и железобетонных изделий и конструкций;
2. Требования к состоянию опалубки и арматуры перед бетонированием;
3. Правила сигнализации жестами при погрузочных работах;
4. Технология бетонирования конструкций;
5. Свойства бетонов и технологические свойства бетонной смеси;
6. Характеристики вибрационного режима для уплотнения бетонной смеси;

19. Кәсіптің карточкасы "Бетон төсегіш":
Топтың коды:
7114-3
Қызмет атауының коды:
7114-3-003
Кәсіптің атауы:
Бетон төсегіш
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).
Асфальтбетоншы, 1-5 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жабуға арналған негіздерді орнату бойынша кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7114-3-001 Асфальтбетоншы
7114-3-002 Бетоншы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бетон қоспасын төсеу, тығыздау, бетонға күтім жасау, құрылыс кезінде бетон беттерін өңдеу, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстарды кеңейту, реконструкциялау, қалпына келтіру және күрделі жөндеу бойынша жұмыстар кешенін орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күрделілігі орташа бетон жұмыстарының кешенін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күрделілігі орташа бетон жұмыстарының кешенін орындау.
Дағды 1:
Бетон қоспасын көлденең жазықтықтарға төсеу.
Машықтар:
3-4 разряд
1. Бетон жұмыстарына арналған электрлендірілген, пневматикалық және қол құралдарымен жұмыс істеу;
2. Қауғаны ілмектерге (қапсырмалар, ілгектер) түгендеу сызықтарымен ілу;
3. Бетон қоспасын төсеу орнына бетон қоспасын беру үшін әртүрлі жабдықты пайдаланып құрылымға бетон қоспасын салу;
4. Бетон қоспасын тығыздау үшін діріл режимін таңдау;
5. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі талаптарын сақтау,
өндірістік санитария және еңбек гигиенасы, жеке қорғаныс құралдарын қолдану, жәбірленушіге алғашқы көмек көрсету.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Бетон және темірбетон бұйымдары мен конструкцияларының түрлері;
2. Бетондау алдында қалыптау мен арматураның жай-күйіне қойылатын талаптар;
3. Тиеу жұмыстары кезінде қимылмен сигнал беру ережелері;
4. Құрылымды бетондау технологиясы;
5. Бетонның қасиеттері және бетон қоспасының технологиялық қасиеттері;
6. Бетон қоспасын тығыздау үшін діріл режимінің сипаттамалары;

7. Способы ухода за бетоном;
8. Назначение, принципы действия электрифицированного и пневматического инструмента и применяемого оборудования для бетонных работ;
9. Требования охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда, правила оказания первой помощи пострадавшему.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Устройство подстилающих слоев, бетонных оснований полов и цементной стяжки
Умения:
3-4 разряд
1. Работать электрифицированным, пневматическим, ручным и контрольно-измерительным инструментом для бетонных работ;
2. Выполнять подготовку различных оснований под устройство бетонных оснований полов и растворных стяжек;
3. Устанавливать направляющие, по которым выравнивают стяжку при заливке полов;
4. Укладывать и разравнивать бетонную или растворную смесь при помощи различных инструментов и оборудования;
5. Выбирать вибрационный режим для уплотнения бетонной смеси;
6. Заглаживать бетонную и растворную смесь;
7. Соблюдать требования охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда, применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую помощь пострадавшему.
Знания:
3-4 разряд
1. Виды бетонных и железобетонных изделий и конструкций;
2. Правила сигнализации жестами при погрузочных работах;
3. Способы и технология устройства подстилающих слоев и бетонных оснований полов, устройство растворных стяжек;
4. Свойства бетонов, растворов и технологические свойства бетонных и растворных смесей;
5. Характеристики вибрационного режима для уплотнения бетонной смеси;
6. Способы ухода за бетоном и растворами;
7. Назначение, принципы действия электрифицированного и пневматического инструмента и оборудования, применяемого для устройства подстилающих слоев и бетонных оснований полов, растворных стяжек;
8. Требования охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда, правила оказания первой помощи пострадавшему.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Демонтаж и ремонт бетонных и железобетонных конструкций
Умения:
3-4 разряд
1. Работать электрифицированным, пневматическим и ручным инструментом и оборудованием;
2. Заделывать бетонной смесью дефекты на поверхности конструкций;
3. Соблюдать требования охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда, применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую помощь пострадавшему.
Знания:
3-4 разряд
1. Виды бетонных и железобетонных изделий и конструкций;
2. Правила сигнализации жестами при погрузочных работах;

7. Бетонға күтім жасау әдістері;
8. Электрлендірілген және пневматикалық аспаптардың және бетон жұмыстарына қолданылатын жабдықтардың мақсаты, жұмыс істеу принциптері;
9. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптары, зардап шегушіге алғашқы көмек көрсету қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Едендердің астыңғы қабаттарын, бетон негіздерін және цемент төсемдерін орнату
Машықтар:
3-4 разряд
1. Бетон жұмыстарына арналған электрлендірілген, пневматикалық, қолмен және бақылау-өлшеу құралымен жұмыс істеу;
2. Бетон негіздерін едендер мен ерітінді төсемдерін орнату үшін әртүрлі негіздерді дайындау;
3. Едендерді құю кезінде стяжканы тегістейтін бағыттағыштарды орнату;
4. Әр түрлі құралдар мен жабдықтардың көмегімен бетон немесе ерітінді қоспасын төсеу және тегістеу;
5. Бетон қоспасын тығыздау үшін діріл режимін таңдау;
6. Бетон мен ерітінді қоспасын тегістеу;
7. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі талаптарын сақтау,
өндірістік санитария және еңбек гигиенасы, жеке қорғаныс құралдарын қолдану, жәбірленушіге алғашқы көмек көрсету.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Бетон және темірбетон бұйымдары мен конструкцияларының түрлері;
2. Тиеу жұмыстары кезінде қимылмен сигнал беру ережелері;
3. Едендердің астыңғы қабаттары мен бетон негіздерін орнату әдістері мен технологиясы, ерітінді байланыстарын орнату;
4. Бетондардың, ерітінділердің қасиеттері және бетон және ерітінді қоспаларының технологиялық қасиеттері;
5. Бетон қоспасын тығыздау үшін діріл режимінің сипаттамалары;
6. Бетон мен ерітінділерді күту әдістері;
7. Едендердің астыңғы қабаттары мен бетон негіздерін, ерітінді байланыстарын орнату үшін қолданылатын электрлендірілген және пневматикалық құралдар мен жабдықтардың мақсаты, жұмыс істеу принциптері;
8. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптары, зардап шегушіге алғашқы көмек көрсету қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Бетон және темірбетон конструкцияларын бөлшектеу және жөндеу
Машықтар:
3-4 разряд
1. Электрлендірілген, пневматикалық және қол аспаптары мен жабдықтарымен жұмыс істеу;
2. Құрылымдардың бетіндегі ақауларды бетон қоспасымен жабу;
3. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі талаптарын сақтау,
өндірістік санитария және еңбек гигиенасы, жеке қорғаныс құралдарын қолдану, жәбірленушіге алғашқы көмек көрсету.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Бетон және темірбетон бұйымдары мен конструкцияларының түрлері;
2. Тиеу жұмыстары кезінде қимылмен сигнал беру ережелері;

1. Выполнение комплекса сложных бетонных работ
2. Выполнение комплекса бетонных работ повышенной сложности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение комплекса сложных бетонных работ
Навык 1:
Укладка бетонной смеси в вертикальные конструкции, на наклонные плоскости, под воду, укладка специальных и тяжелых бетонных смесей в конструкции атомных электростанций (АЭС)
Умения:
5 разряд
1. Работать электрифицированным, пневматическим и ручным инструментом для бетонных работ;
2. Укладывать бетонную смесь в колонны, стены, балки, плиты, мостовые опоры, бычки;
3. Укладывать бетонную смесь на наклонные плоскости (в откосы плотин, каналов, дамб);
4. Укладывать специальные и тяжелые бетонные смеси в конструкции АЭС;
5. Укладывать бетонную смесь под воду;
6. Выбирать вибрационный режим для уплотнения бетонной смеси;
7. Заглаживать бетонную смесь;
8. Осуществлять уход за бетоном различными способами;
9. Соблюдать требования охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда, применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую помощь пострадавшему.
Знания:
5 разряд
1. Виды бетонных и железобетонных изделий и конструкций;
2. Требования к состоянию опалубки и арматуры перед бетонированием;
3. Правила сигнализации жестами при погрузочных работах;
4. Технологии бетонирования сложных конструкций;
5. Требования к качеству готовых бетонных и железобетонных изделий;
6. Свойства бетонов и технологические свойства бетонной смеси;
7. Характеристики вибрационного режима для уплотнения бетонной смеси;
8. Способы ухода за бетоном;
9. Назначения, принципов действия электрифицированного и пневматического инструмента и применяемого оборудования для бетонных работ;
10. Требования охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда, правила оказания первой помощи пострадавшему.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Устройство и ремонт цементных полов
Умения:
5 разряд
1. Работать электрифицированным, пневматическим, ручным и контрольно-измерительным инструментом для бетонных работ;
2. Определять элементы цементного пола, подлежащие реконструкции и ремонту;
3. Очищать основания перед заливкой полов;
4. Выполнять заливку полов раствором;
5. Производить отделку поверхности различными инструментами и оборудованием;
6. Осуществлять контроль качества выполняемых работ;
7. Соблюдать требования охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда, применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую помощь пострадавшему.
Знания:
5 разряд

1. Күрделі бетон жұмыстарының кешенін орындау
2. Күрделілігі жоғары бетон жұмыстарының кешенін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күрделі бетон жұмыстарының кешенін орындау.
Дағды 1:
Бетон қоспасын тік конструкцияларға, көлбеу жазықтықтарға, су астына төсеу, атом электр станцияларының (атом электр станцияларының) конструкцияларына арнайы және ауыр бетон қоспаларын төсеу.
Машықтар:
5 разряд
1. Бетон жұмыстарына арналған электрлендірілген, пневматикалық және қол құралдарымен жұмыс істеу;
2. Бетон қоспасын бағандарға, қабырғаларға, арқалықтарға, плиталарға, көпір тіректеріне салу;
3. Бетон қоспасын көлбеу жазықтықтарға салу (бөгеттердің, каналдардың беткейлерінде);
4. Құрылымға арнайы және ауыр бетон қоспаларын төсеу;
5. Бетон қоспасын су астына қою;
6. Бетон қоспасын тығыздау үшін діріл режимін таңдау ;
7. Бетон қоспасын тегістеу;
8. Бетонға әртүрлі тәсілдермен күтім жасау;
9. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі талаптарын сақтау,
өндірістік санитария және еңбек гигиенасы, жеке қорғаныс құралдарын қолдану, жәбірленушіге алғашқы көмек көрсету.
Білімдер:
5 разряд
1. Бетон және темірбетон бұйымдары мен конструкцияларының түрлері;
2. Бетондау алдында қалыптау мен арматураның жай-күйіне қойылатын талаптар;
3. Тиеу жұмыстары кезінде қимылмен сигнал беру ережелері;
4. Күрделі құрылымдарды бетондау технологиялары;
5. Дайын бетон және темірбетон бұйымдарының сапасына қойылатын талаптар;
6. Бетонның қасиеттері және бетон қоспасының технологиялық қасиеттері;
7. Бетон қоспасын тығыздау үшін діріл режимінің сипаттамалары;
8. Бетонға күтім жасау әдістері;
9. Электрлендірілген және пневматикалық аспаптардың және бетон жұмыстарына қолданылатын жабдықтардың мақсаты, жұмыс істеу принциптері;
10. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптары, зардап шегушіге алғашқы көмек көрсету қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Цемент едендерін орнату және жөндеу.
Машықтар:
5 разряд
1. Бетон жұмыстарына арналған электрлендірілген, пневматикалық, қолмен және бақылау-өлшеу құралымен жұмыс істеу;
2. Қайта құруға және жөндеуге жататын цемент еденінің элементтерін анықтау;
3. Едендерді толтырмас бұрын негіздерді тазалау;
4. Едендерді ерітіндімен толтыру;
5. Әр түрлі құралдармен және жабдықтармен бетті әрлеу;
6. Орындалатын жұмыстардың сапасын бақылауды жүзеге асыру;
7. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі талаптарын сақтау,
өндірістік санитария және еңбек гигиенасы, жеке қорғаныс құралдарын қолдану, жәбірленушіге алғашқы көмек көрсету.
Білімдер:
5 разряд

1. Виды бетонных и железобетонных изделий и конструкций;
2. Способы и технологии устройства цементных полов, требования к качеству их производства;
3. Правила сигнализации жестами при погрузочных работах;
4. Свойства бетонов, растворов и технологические свойства бетонных и растворных смесей;
5. Характеристики вибрационного режима для уплотнения бетонной смеси;
6. Способы ухода за растворами и их отделки;
7. Назначение, принципы действия электрифицированного и пневматического инструмента и оборудования, применяемого для устройства цементных полов;
8. Требования охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда, правила оказания первой помощи пострадавшему.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение комплекса бетонных работ повышенной сложности
Навык 1:
Укладка бетонной смеси в тонкостенные конструкции одинарной и двойной кривизны, сложные конструкции пролетных строений мостов, в напряженно-армированные монолитные конструкции; укладка особо тяжелой бетонной смеси в конструкции АЭС
Умения:
5 разряд
1. Работать контрольно-измерительным, электрифицированным, пневматическим и ручным инструментом и оборудованием для бетонных работ;
2. Определять свойства бетонной смеси;
3. Укладывать бетонную смесь в тонкостенные конструкции куполов, сводов, оболочек одинарной и двойной кривизны, резервуаров и бункеров, в конструкции аэроционных камер, раздельных стенок промывных галерей и межкамерных стенок отстойников, стенок спиральных камер, перекрытий и отсасывающих труб гидросооружений;
4. Укладывать бетонную смесь в ребристые, коробчатые и другие сложные конструкции пролҰтных строений мостов;
5. Укладывать особо тяжелую бетонную смесь в конструкции АЭС;
6. Укладывать бетонную смесь в напряженно-армированные монолитные конструкции;
7. Укладывать бетонную смесь в конструкции повышенной сложности и труднодоступные места при помощи различного оборудования для подачи бетонной смеси к месту еҰ укладки;
8. Уплотнять тяжелую бетонную смесь вибраторами;
9. Выбирать вибрационный режим для уплотнения бетонной смеси;
10. Осуществлять уход за бетоном различными способами;
11. Осуществлять контроль качества работ;
12. Изготавливать напряженно-армированные железобетонные изделия;
13. Оценивать безопасные и санитарно-гигиенические условия работы в соответствии с нормативами.
Знания:
5 разряд
1. Виды бетонных и железобетонных изделий и конструкций;
2. Требования к состоянию опалубки и арматуры перед бетонированием;

1. Бетон және темірбетон бұйымдары мен конструкцияларының түрлері;
2. Цемент едендерін орнату әдістері мен технологиялары, оларды өндіру сапасына қойылатын талаптар;
3. Тиеу жұмыстары кезінде қимылмен сигнал беру ережелері;
4. Бетондардың, ерітінділердің қасиеттері және бетон және ерітінді қоспаларының технологиялық қасиеттері;
5. Бетон қоспасын тығыздау үшін діріл режимінің сипаттамалары;
6. Ерітінділерді күту және оларды әрлеу әдістері;
7. Цемент едендерін орнату үшін қолданылатын электрлендірілген және пневматикалық құралдар мен жабдықтардың мақсаты, жұмыс істеу принциптері;
8. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптары, зардап шегушіге алғашқы көмек көрсету қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Күрделілігі жоғары бетон жұмыстарының кешенін орындау.
Дағды 1:
Бетон қоспасын бір және қос қисықтықтың жұқа қабырғалы конструкцияларына, көпірлердің аралық құрылыстарының күрделі конструкцияларына, кернеулі арматураланған монолитті конструкцияларға төсеу; атом электр станциясы конструкциясына аса ауыр бетон қоспасын төсеу.
Машықтар:
5 разряд
1. Бақылау-өлшеу, электрлендірілген, пневматикалық және қол аспаптарымен және бетон жұмыстарына арналған жабдықтармен жұмыс істеу;
2. Бетон қоспасының қасиеттерін анықтау;
3. Бетон қоспасын күмбездердің, бір және қос қисықтық қабықшалардың, резервуарлар мен бункерлердің жұқа қабырғалы конструкцияларына, аэрокамералардың конструкцияларына, жуу галереяларының бөлек қабырғаларына және тұндырғыштардың камерааралық қабырғаларына, спиральді камералардың қабырғаларына, гидроқұрылыстардың жабындылары мен сорғыш құбырларына салу;
4. Бетон қоспасын көпірлердің аралық құрылыстарының қырлы, қорапты және басқа да күрделі құрылымдарына салу;
5. Құрылымдарға аса ауыр бетон қоспасын төсеу;
6. Бетон қоспасын кернеулі күшейтілген монолитті құрылымдарға салу;
7. Бетон қоспасын төсеу орнына бетон қоспасын беру үшін әр түрлі жабдықтың көмегімен күрделілігі жоғары конструкцияларға және жету қиын жерлерге төсеу;
8. Ауыр бетон қоспасын вибраторлармен тығыздау;
9. Бетон қоспасын тығыздау үшін діріл режимін таңдау;
10. Бетонға әртүрлі тәсілдермен күтім жасау;
11. Жұмыс сапасын бақылауды жүзеге асыру;
12. Кернеулі арматураланған темірбетон бұйымдарын жасау;
13. Нормативтерге сәйкес жұмыстың қауіпсіз және санитарлық-гигиеналық жағдайларын бағалау.
Білімдер:
5 разряд
1. Бетон және темірбетон бұйымдары мен конструкцияларының түрлері;
2. Бетондау алдында қалыптау мен арматураның жай-күйіне қойылатын талаптар;

3. Правила сигнализации жестами при погрузочных работах;
4. Технологии бетонирования конструкций повышенной сложности;
5. Технологии изготовления напряженно-армированных железобетонных изделий;
6. Требования к качеству готовых бетонных и железобетонных изделий;
7. Свойства бетонов и технологические свойства бетонной смеси;
8. Характеристики вибрационного режима для уплотнения бетонной смеси;
9. Способы ухода за бетоном;
10. Назначение, принципы действия электрифицированного и пневматического инструмента и применяемого оборудования для бетонных работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Бетонирование закладных деталей в фундаментах турбогенераторов, питательных электронасосов; бетонирование скважин и траншей
Умения:
5 разряд
1. Работать электрифицированным, пневматическим, ручным и контрольно-измерительным инструментом для бетонных работ;
2. Укладывать бетонную смесь в конструкции повышенной сложности и труднодоступные места при помощи различного оборудования для подачи бетонной смеси к месту ее укладки;
3. Организовывать уборку отходов производства, мусора в отведенные места согласно инструкции;
4. Осуществлять контроль качества выполняемых работ.
Знания:
5 разряд
1. Виды бетонных и железобетонных изделий и конструкций;
2. Правила сигнализации жестами при погрузочных работах;
3. Способы и технологии бетонирования скважин и траншей;
4. Требования, предъявляемые к установке монтажных и закладных деталей, в том числе анкерных болтов при бетонировании;
5. Способы усиления поврежденных и реконструируемых конструкций;
6. Свойства бетонов, растворов и технологические свойства бетонных и растворных смесей;
7. Характеристики вибрационного режима для уплотнения бетонной смеси.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Выносливость и усердие
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Супервайзер строительных работ
6
Начальник смены
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
21. Карточка профессии "Монтажник фасадов и навесных стен":
Код группы:

3. Тиеу жұмыстары кезінде қимылмен сигнал беру ережелері;
4. Күрделілігі жоғары конструкцияларды бетондау технологиялары;
5. Кернеулі арматураланған темірбетон бұйымдарын жасау технологиялары;
6. Дайын бетон және темірбетон бұйымдарының сапасына қойылатын талаптар;
7. Бетонның қасиеттері және бетон қоспасының технологиялық қасиеттері;
8. Бетон қоспасын тығыздау үшін діріл режимінің сипаттамалары;
9. Бетонға күтім жасау әдістері;
10. Электрлендірілген және пневматикалық құралдар мен бетон жұмыстарына қолданылатын жабдықтардың мақсаты, жұмыс істеу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Турбогенераторлардың, қоректік электр сорғыларының іргетастарындағы ипотекалық бөлшектерді бетондау; ұңғымалар мен траншеяларды бетондау.
Машықтар:
5 разряд
1. Бетон жұмыстарына арналған электрлендірілген, пневматикалық, қолмен және бақылау-өлшеу құралымен жұмыс істеу;
2. Бетон қоспасын төсеу орнына бетон қоспасын беру үшін әр түрлі жабдықтың көмегімен күрделілігі жоғары конструкцияларға және жету қиын жерлерге төсеу;
3. Нұсқаулыққа сәйкес өндіріс қалдықтарын, қоқыстарды белгіленген орындарға жинауды ұйымдастыру;
4. Орындалатын жұмыстардың сапасын бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
5 разряд
1. Бетон және темірбетон бұйымдары мен конструкцияларының түрлері;
2. Тиеу жұмыстары кезінде қимылмен сигнал беру ережелері;
3. Ұңғымалар мен траншеяларды бетондау әдістері мен технологиялары;
4. Бетондау кезінде монтаждау және салмалы бөлшектерді, оның ішінде анкерлі болттарын орнатуға қойылатын талаптар;
5. Зақымдалған және реконструкцияланатын конструкцияларды күшейту тәсілдері;
6. Бетондардың, ерітінділердің қасиеттері және бетон және ерітінді қоспаларының технологиялық қасиеттері;
7. Бетон қоспасын тығыздау үшін діріл режимінің сипаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Құрылыс жұмыстарының супервайзері
6
Ауысым бастығы
7
Учаске бастығы
8
Құрылыстың басшысы (басқарушысы)
21. Кәсіптің карточкасы "Фасадтар мен аспалы қабырғаларды монтаждаушы":
Топтың коды:

Монтажник строительных конструкций, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы по монтажу простых элементов фасадной системы не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7214-2-002 Монтажник, металлические конструкции
Основная цель деятельности:
Устройство фасадов и навесных стен при строительстве, ремонте и реконструкции зданий и сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда
2. Назначение и правила применения используемых инструментов, приборов, приспособлений и инвентаря при установке направляющих металлического каркаса и деталей облицовки фасадов и навесных стен. Технология производства работ по установке направляющих металлического каркаса и деталей облицовки фасадов и навесных стен. Способы крепления направляющих металлического каркаса и деталей облицовки фа
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиены труда
Навык 1:
Соблюдение требований действующего законодательства по охране труда, пожарной безопасности, электробезопасности, производственной санитарии и гигиене труда
Умения:
2-3 разряд
1. Соблюдать правила производственной санитарии и гигиены труда, применять средства индивидуальной защиты при выполнении сопутствующих работ для монтажа фасадов и навесных стен;
2. Оказывать первую помощь пострадавшему при несчастном случае на производстве.
Знания:
2-3 разряд
1. Требования охраны труда, пожарной безопасности и электробезопасности при выполнении работ на строительной площадке;
2. Правила производственной санитарии и гигиены труда;
3. Правила оказания первой помощи пострадавшему при несчастном случае на производстве.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Назначение и правила применения используемых инструментов, приборов, приспособлений и инвентаря при установке направляющих металлического каркаса и деталей облицовки фасадов и навесных стен. Технология производства работ по установке направляющих металлического каркаса и деталей облицовки фасадов и навесных стен. Способы крепления направляющих металлического каркаса и деталей облицовки фа
Навык 1:
Изготовление фасонных элементов фасадов и навесных стен
Умения:
2-3 разряд

Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қарапайым қасбет жүйесінің элементтерін орнату бойынша кемінде бір жыл тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7214-2-002 Металды конструкцияларды монтаждаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде қасбеттер мен перде қабырғаларын салу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптарын сақтау.
2. Қасбеттер мен перде қабырғаларын қаптауға арналған металл жақтау бағыттауыштары мен бөлшектерін орнату кезінде қолданылатын құралдарды, құрылғыларды, бекітпелерді және жабдықтарды пайдалану мақсаты мен ережелері. Қасбеттер мен перде қабырғаларының металл қаңқа бағыттауыштары мен қаптау бөліктерін орнату технологиясы. Металл қаңқалық бағыттауыштарды және қасбеттік қаптама бөлшектерін бекіту әдістер.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптарын сақтау.
Дағды 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы бойынша қолданыстағы заңнама талаптарын сақтау.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Өндірістік санитария және еңбек гигиенасы ережелерін сақтауға, қасбеттер мен перде қабырғаларын орнатуға байланысты жұмыстарды орындау кезінде жеке қорғаныс құралдарын пайдалануға;
2. Өндірістік жазатайым оқиға кезінде зардап шеккен адамға алғашқы медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Құрылыс алаңында жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі талаптары;
2. Өндірістік санитария және еңбек гигиенасы ережелері;
3. Өндірістік жазатайым оқиғадан зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Қасбеттер мен перде қабырғаларын қаптауға арналған металл жақтау бағыттауыштары мен бөлшектерін орнату кезінде қолданылатын құралдарды, құрылғыларды, бекітпелерді және жабдықтарды пайдалану мақсаты мен ережелері. Қасбеттер мен перде қабырғаларының металл қаңқа бағыттауыштары мен қаптау бөліктерін орнату технологиясы. Металл қаңқалық бағыттауыштарды және қасбеттік қаптама бөлшектерін бекіту әдістер.
Дағды 1:
Фасадтар мен перде қабырғаларының пішінді элементтерін өндіру.
Машықтар:
2-3 разряд

1. Читать рабочие чертежи и пользоваться технологической картой;
2. Рассчитывать и определять конфигурацию фасонных деталей противопожарного короба фасадов и навесных стен;
3. Соблюдать технологию изготовления и сборки противопожарного короба фасадов и навесных стен;
4. Применять ручной, механизированный инструмент и приспособления при изготовлении, сборке и подгонке противопожарного короба фасадов и навесных стен по месту.
Знания:
2-3 разряд
1. Назначение и правила применения используемых инструментов, приспособлений и инвентаря при изготовлении фасонных деталей конструкции противопожарного короба для обрамления оконных и дверных проемов фасадов и навесных стен;
2. Основы конструирования и технология изготовления фасонных деталей противопожарного короба фасадов и навесных стен;
3. Основы слесарного дела;
4. Способы соединения и крепления фасонных деталей конструкции противопожарного короба фасадов и навесных стен.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Монтаж фасонных элементов фасадов и навесных стен
Умения:
2-3 разряд
1. Читать рабочие чертежи и пользоваться технологической картой;
2. Соблюдать технологию крепления фасонных элементов фасадов и навесных стен на парапетной части здания, сооружения;
3. Применять ручной и механизированный инструмент, приборы и приспособления при установке фасонных элементов фасадов и навесных стен на парапетной части здания, сооружения;
4. Монтировать конструкцию противопожарного короба фасадов и навесных стен по периметру оконных и дверных проемов;
5. Выверять устанавливаемые фасонные элементы фасадов и навесных стен на парапетной части здания, сооружения по геодезическим отметкам.
Знания:
2-3 разряд
1. Назначение и правила применения используемых инструментов, приборов, приспособлений и инвентаря при установке элементов фасадов и навесных стен на парапетной части здания, сооружения и по периметру оконных и дверных проемов;
2. Технология производства работ по установке фасонных элементов фасадов и навесных стен на парапетной части здания, сооружения и по периметру оконных и дверных проемов;

1. Жұмыс сызбаларын оқу және технологиялық картаны пайдалану;
2. Фасадтар мен шымылдық қабырғаларының өртке қарсы каналының пішінді бөліктерінің конфигурациясын есептеу және анықтау;
3. Қасбеттер мен перде қабырғалары үшін өртке қарсы құбырларды дайындау және құрастыру технологиясын сақтау;
4. Қасбеттер мен шымылдық қабырғалары үшін өрт арналарын дайындау, құрастыру және реттеу кезінде қолмен және механикаландырылған құралдар мен құрылғыларды пайдалану.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Қасбеттер мен перде қабырғаларының терезе және есік саңылауларын жақтау үшін өрт арнасының құрылымының пішінді бөліктерін дайындауда қолданылатын құралдарды, құрылғыларды және жабдықтарды пайдалану мақсаты мен ережелері;
2. Қасбеттер мен шымылдық қабырғалары үшін өртке қарсы құбырлардың пішінді бөліктерін дайындаудың конструкциясы мен технологиясының негіздері;
3. Сантехника негіздері;
4. Қасбеттер мен шымылдық қабырғаларының өрт арнасының құрылымының пішінді бөліктерін біріктіру және бекіту әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Фасадтар мен перде қабырғаларының пішінді элементтерін орнату.
Машықтар:
2-3 разряд
1. Жұмыс сызбаларын оқу және технологиялық картаны пайдалану;
2. Ғимараттың немесе құрылыстың парапет бөлігінде қасбеттер мен перде қабырғаларының пішінді элементтерін бекіту технологиясын сақтау;
3. Ғимараттың немесе құрылыстың парапет бөлігіне қасбеттер мен перде қабырғаларының пішінді элементтерін орнату кезінде қолмен және механикаландырылған құралдарды, аспаптар мен құрылғыларды қолдануға;
4. Терезе және есік саңылауларының периметрі бойынша қасбеттер мен перде қабырғаларының өртке қарсы құрылымын орнату;
5. Ғимараттың немесе құрылыстың парапет бөлігіндегі қасбеттер мен перде қабырғаларының орнатылған пішінді элементтерін геодезиялық белгілер бойынша тексеру.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Ғимараттың, құрылымның парапеттік бөлігіне және терезе мен есік саңылауларының периметрі бойынша қасбеттер мен перде қабырғаларының элементтерін орнату кезінде қолданылатын құралдарды, аспаптарды, құрылғыларды және жабдықтарды пайдалану мақсаты мен ережелері;
2. Ғимараттың, құрылымның парапет бөлігіне және терезе мен есік ойықтарының периметрі бойынша қасбеттер мен перде қабырғаларының пішінді элементтерін орнату технологиясы;

3. Способы крепления фасонных элементов фасадов и навесных стен на парапетной части здания, сооружения и по периметру оконных и дверных проемов;
4. Требования, предъявляемые к качеству монтажа фасонных элементов фасадов и навесных стен на парапетной части здания, сооружения и по периметру оконных и дверных проемов.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

3. Ғимараттың, құрылыстың парапет бөлігінде және терезе мен есік ойықтарының периметрі бойынша қасбеттер мен перде қабырғаларының пішінді элементтерін бекіту тәсілдері;
4. Ғимараттың, құрылыстың парапет бөлігіне және терезе мен есік ойықтарының периметрі бойынша қасбеттер мен перде қабырғаларының пішінді элементтерін орнату сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Читать рабочие чертежи и пользоваться технологической картой;
2. Соблюдать технологию крепления элементов фасадов и навесных стен к наружной поверхности здания, сооружения;
3. Применять ручной и механизированный инструмент, приборы и приспособления при установке элементов фасадов и навесных стен на наружной поверхности здания, сооружения;
4. Выверять устанавливаемые на наружной поверхности здания, сооружения элементы фасадов и навесных стен по геодезическим отметкам.
Знания:
4-5 разряд
1. Назначение и правила применения используемых инструментов, приборов, приспособлений и инвентаря при установке элементов фасадов и навесных стен на наружной поверхности здания, сооружения;
2. Технология производства работ по установке элементов фасадов и навесных стен на наружной поверхности здания, сооружения;
3. Способы крепления элементов фасадов и навесных стен, утеплительного материала и ветровлагозащитной мембраны к наружным поверхностям здания, сооружения;
4. Требования, предъявляемые к качеству крепления элементов фасадов и навесных стен на наружной поверхности здания, сооружения.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Монтаж металлического каркаса и облицовки фасадов и навесных стен
Умения:
4-5 разряд
1. Читать рабочие чертежи и пользоваться технологической картой;
2. Соблюдать технологию крепления элементов металлического каркаса и деталей облицовки фасадов и навесных стен;
3. Применять ручной и механизированный инструмент, приборы и приспособления при установке элементов металлического каркаса и деталей облицовки фасадов и навесных стен;
4. Выверять устанавливаемые элементы металлического каркаса и детали облицовки фасадов и навесных стен по геодезическим отметкам.
Знания:
4-5 разряд
1. Назначение и правила применения используемых инструментов, приборов, приспособлений и инвентаря при установке направляющих металлического каркаса и деталей облицовки фасадов и навесных стен;
2. Технология производства работ по установке направляющих металлического каркаса и деталей облицовки фасадов и навесных стен;
3. Способы крепления направляющих металлического каркаса и деталей облицовки фасадов и навесных стен к наружным поверхностям здания, сооружения;
4. Требования, предъявляемые к качеству крепления направляющих металлического каркаса и деталей облицовки фасадов и навесных стен к наружным поверхностям здания, сооружения.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Жұмыс сызбаларын оқып, технологиялық картаны пайдалану;
2. Қасбеттер мен перде қабырғаларының элементтерін ғимараттың, құрылыстың сыртқы бетіне бекіту технологиясын сақтау;
3. Ғимараттың, құрылыстың сыртқы бетіне қасбеттер мен перде қабырғаларының элементтерін орнату кезінде қол және механикаландырылған аспаптарды, құрылғыларды қолдану;
4. Ғимараттың, құрылыстың сыртқы бетіне орнатылған қасбеттер мен перде қабырғаларының элементтерін геодезиялық белгілер бойынша тексеру.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Ғимараттың, құрылыстың сыртқы бетіне қасбеттер мен перде қабырғаларының элементтерін орнату кезінде қолданылатын құралдардың, аспаптардың, айлабұйымдар мен мүкәммалдың мақсаты мен қолдану ережесі;
2. Ғимараттың, құрылыстың сыртқы бетіне қасбеттер мен перде қабырғаларының элементтерін орнату жөніндегі жұмыстарды жүргізу технологиясы;
3. Қасбеттер мен перде қабырғаларының элементтерін, оқшаулағыш материалды және желден қорғайтын мембрананы ғимараттың, құрылыстың сыртқы беттеріне бекіту тәсілдері;
4. Ғимараттың, құрылыстың сыртқы бетіндегі қасбеттер мен перде қабырғаларының элементтерін бекіту сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Металл жақтауды және қасбеттер мен перде қабырғаларының қаптамасын монтаждау.
Машықтар:
4-5 разряд
1. Жұмыс сызбаларын оқып, технологиялық картаны пайдалану;
2. Металл жақтау элементтерін және қасбеттер мен перде қабырғаларын қаптау бөлшектерін бекіту технологиясын сақтау;
3. Металл жақтау элементтерін және қасбеттер мен перде қабырғаларын қаптау бөлшектерін орнату кезінде қолмен және механикаландырылған аспаптарды, құрылғыларды қолдану;
4. Металл жақтаудың орнатылатын элементтерін және қасбеттер мен перде қабырғаларының қаптамасының бөлшектерін геодезиялық белгілер бойынша тексеру.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Металл жақтаудың бағыттағыштарын және қасбеттер мен перде қабырғаларын қаптау бөлшектерін орнату кезінде қолданылатын құралдардың, аспаптардың, айлабұйымдар мен мүкәммалдың мақсаты мен қолдану ережесі;
2. Бағыттағыштарды металл жақтауды және қасбеттер мен перде қабырғаларын қаптау бөлшектерін орнату бойынша жұмыстарды жүргізу технологиясы;
3. Ғимараттың, құрылыстың сыртқы беттеріне металл жақтаудың бағыттағыштарын және қасбеттер мен перде қабырғаларын қаптау бөлшектерін бекіту тәсілдері;
4. Ғимараттың, құрылыстың сыртқы беттеріне металл қаңқаның бағыттағыштарын және қасбеттер мен перде қабырғаларын қаптау бөлшектерін бекіту сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Читать рабочие чертежи и пользоваться технологической картой;
2. Рассчитывать и определять конфигурацию фасонных деталей противопожарного короба фасадов и навесных стен;
3. Соблюдать технологию изготовления и сборки противопожарного короба фасадов и навесных стен;
4. Применять ручной, механизированный инструмент и приспособления при изготовлении, сборке и подгонке противопожарного короба фасадов и навесных стен по месту.
Знания:
6-7 разряд
1. Назначение и правила применения используемых инструментов, приспособлений и инвентаря при изготовлении фасонных деталей конструкции противопожарного короба для обрамления оконных и дверных проемов фасадов и навесных стен;
2. Основы конструирования и технология изготовления фасонных деталей противопожарного короба фасадов и навесных стен;
3. Основы слесарного дела;
4. Способы соединения и крепления фасонных деталей конструкции противопожарного короба фасадов и навесных стен.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Монтаж фасонных элементов фасадов и навесных стен
Умения:
6-7 разряд
1. Читать рабочие чертежи и пользоваться технологической картой;
2. Соблюдать технологию крепления фасонных элементов фасадов и навесных стен на парапетной части здания, сооружения;
3. Применять ручной и механизированный инструмент, приборы и приспособления при установке фасонных элементов фасадов и навесных стен на парапетной части здания, сооружения;
4. Монтировать конструкцию противопожарного короба фасадов и навесных стен по периметру оконных и дверных проемов;
5. Выверять устанавливаемые фасонные элементы фасадов и навесных стен на парапетной части здания, сооружения по геодезическим отметкам.
Знания:
6-7 разряд
1. Назначение и правила применения используемых инструментов, приборов, приспособлений и инвентаря при установке элементов фасадов и навесных стен на парапетной части здания, сооружения и по периметру оконных и дверных проемов;
2. Технология производства работ по установке фасонных элементов фасадов и навесных стен на парапетной части здания, сооружения и по периметру оконных и дверных проемов;
3. Способы крепления фасонных элементов фасадов и навесных стен на парапетной части здания, сооружения и по периметру оконных и дверных проемов;
4. Требования, предъявляемые к качеству монтажа фасонных элементов фасадов и навесных стен на парапетной части здания, сооружения и по периметру оконных и дверных проемов.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Жұмыс сызбаларын оқып, технологиялық картаны пайдалану;
2. Өртке қарсы қораптың қасбеттер мен перде қабырғаларының пішінді бөлшектерінің конфигурациясын есептеу және анықтау;
3. Қасбеттер мен перде қабырғаларының өртке қарсы қорабын дайындау және құрастыру технологиясын сақтау;
4. Қасбеттер мен перде қабырғаларының өртке қарсы қорабын дайындау, құрастыру және орналастыру кезінде қолмен, механикаландырылған құрал-саймандар мен құрылғыларды қолдану.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Терезе және есік ойықтарын қасбеттер мен перде қабырғаларын жиектеуге арналған өртке қарсы қорап конструкциясының фасонды бөлшектерін дайындау кезінде қолданылатын құралдардың, айлабұйымдар мен Мүкәммалдың мақсаты мен қолдану ережесі;
2. Қасбеттер мен перде қабырғаларының өртке қарсы қорабының фасонды бөлшектерін жобалау негіздері және дайындау технологиясы;
3. Слесарлық істің негіздері;
4. Қасбеттер мен перде қабырғаларының өртке қарсы қорап конструкциясының фасонды бөлшектерін қосу және бекіту тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қасбеттер мен перде қабырғаларының фасонды элементтерін монтаждау.
Машықтар:
6-7 разряд
1. Жұмыс сызбаларын оқып, технологиялық картаны пайдалану;
2. Ғимараттың, құрылыстың парапеттік бөлігінде қасбеттер мен перде қабырғаларының фасонды элементтерін бекіту технологиясын сақтау;
3. Ғимараттың, құрылыстың парапеттік бөлігіне қасбеттер мен перде қабырғаларының фасонды элементтерін орнату кезінде қол және механикаландырылған аспаптарды, құрылғыларды қолдану;
4. Терезе мен есік саңылауларының периметрі бойынша қасбеттер мен перде қабырғаларының өртке қарсы қорабының құрылымын орнату;
5. Ғимараттың, құрылыстың парапеттік бөлігіндегі қасбеттер мен перде қабырғаларының орнатылатын фасондық элементтерін геодезиялық белгілер бойынша тексеру.
Білімдер:
6-7 разряд
1. Ғимараттың, құрылыстың парапеттік бөлігінде және терезе мен есік ойықтарының периметрі бойынша қасбеттер мен перде қабырғаларының элементтерін орнату кезінде қолданылатын құралдардың, аспаптардың, айлабұйымдар мен мүкәммалдың мақсаты мен қолдану ережесі;
2. Ғимараттың, құрылыстың парапеттік бөлігінде және терезе мен есік ойықтарының периметрі бойынша қасбеттер мен перде қабырғаларының фасонды элементтерін орнату жөніндегі жұмыстарды жүргізу технологиясы;
3. Ғимараттың, құрылыстың парапеттік бөлігінде және терезе мен есік ойықтарының периметрі бойынша қасбеттер мен перде қабырғаларының фасонды элементтерін бекіту тәсілдері;
4. Ғимараттың, құрылыстың парапеттік бөлігінде және терезе мен есік ойықтарының периметрі бойынша қасбеттер мен перде қабырғаларының фасонды элементтерін монтаждау сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

24. Карточка профессии "Слесарь-монтажник":
Код группы:
7214-2
Код наименования занятия:
7214-2-004
Наименование профессии:
Слесарь-монтажник
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Слесарь строительный, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы с наружными инженерными коммуникациями (водопровод, канализация, водосток, теплосеть) не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7214-2-003 Слесарь по сборке металлоконструкций
Основная цель деятельности:
Выполнение слесарных работ при ремонте и строительстве конструкций различного назначения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение простейших слесарных работ на строительной площадке
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение простейших слесарных работ на строительной площадке
Навык 1:
Подготовка комплектующих изделий и материалов, изготовление простых деталей по свободным размерам
Умения:
2 разряд
1. Резать листовой материал (металлы и неметаллы) ручными ножницами;
2. Резать металлы и неметаллы ручными ножовками;
3. Рубить материал рубящим инструментом;
4. Опиливать заготовки напильниками;
5. Нарезать наружную и внутреннюю резьбу метчиками и плашками;
6. Производить измерения наружных и внутренних размеров деталей.
Знания:
2 разряд
1. Основные виды и свойства металлов;
2. Основные виды крепежных элементов, способы соединения деталей;
3. Устройство, правила пользования слесарным режущим инструментом;
4. Устройство, назначение и правила пользования мерительным инструментом;
5. Способы и правила расконсервации комплектующих изделий;
6. Инструкции по охране труда при выполнении слесарных работ;
7. Основные виды смазок и их назначение;
8. Способы и правила смазки деталей.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Сборка болтовых соединений, монтаж и демонтаж простейших строительных конструкций
Умения:
2 разряд
1. Пользоваться слесарным инструментом: ключами гаечными, отвертками, пассатижами;

24. Кәсіптің карточкасы "Слесарь-монтажшы":
Топтың коды:
7214-2
Қызмет атауының коды:
7214-2-004
Кәсіптің атауы:
Слесарь-монтажшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).
Құрылыс слесары, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Сыртқы инженерлік желілермен (сумен жабдықтау, кәріз, су бұру, жылу желілері) кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7214-2-003 Металды конструкцияларды жинайтын слесарь
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі мақсаттағы құрылымдарды жөндеу және салу кезінде сантехникалық жұмыстарды жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылыс алаңында қарапайым сантехникалық жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құрылыс алаңында қарапайым сантехникалық жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Тораптар мен материалдарды дайындау, бос өлшемдер бойынша қарапайым бөлшектерді жасау.
Машықтар:
2 разряд
1. Парақ материалын (металдар мен бейметалдар) қол қайшымен кесу;
2. Металдарды және бейметалдарды қол арамен кесу;
3. Материалды кескіш құралмен кесу;
4. Дайындамаларды файлдармен толтыру;
5. Сыртқы және ішкі жіптерді шүмектермен және матрицалармен кесу;
6. Бөлшектердің сыртқы және ішкі өлшемдерін өлшеу.
Білімдер:
2 разряд
1. Металдардың негізгі түрлері мен қасиеттері;
2. Бекіткіштердің негізгі түрлері, бөлшектерді қосу тәсілдері;
3. Металл кескіш құралдардың конструкциясы, қолдану ережесі;
4. Өлшеу құралдарының құрылымы, мақсаты және пайдалану ережесі;
5. Компоненттерді консервациялау әдістері мен ережелері;
6. Сантехникалық жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулық;
7. Майлау материалдарының негізгі түрлері және олардың тағайындалуы;
8. Бөлшектерді майлау әдістері мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Болтты қосылыстарды құрастыру, қарапайым құрылыс конструкцияларын монтаждау және демонтаждау.
Машықтар:
2 разряд
1. Металл өңдеу құралдарын қолдану:
кілттер, бұрағыштар, тістеуіктер;

2. Пользоваться стропами и захватными приспособлениями.
Знания:
2 разряд
1. Виды применяемых стропов и захватных приспособлений;
2. Устройство, назначение, правила пользования слесарным инструментом для сборочных работ;
3. Правила и способы установки защитных ограждений;
4. Правила и способы строповки грузов;
5. Инструкции по охране труда при выполнении монтажных работ;
6. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Умение работать в команде
Концентрация и управление вниманием
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. Ілмектерді және ұстағыш құрылғыларды пайдалану.
Білімдер:
2 разряд
1. Қолданылатын итарқалар мен ұстағыш құрылғылардың түрлері;
2. Құрастыру жұмыстарына слесарлық құралдарды қолданудың конструкциясы, мақсаты, ережесі;
3. Қорғаныс қоршауларын орнату ережелері мен әдістері;
4. Жүктерді итеру ережелері мен әдістері;
5. Монтаждау жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтар;
6. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

25. Карточка профессии "Слесарь-монтажник":
Код группы:
7214-2
Код наименования занятия:
7214-2-004
Наименование профессии:
Слесарь-монтажник
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Слесарь строительный, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы с наружными инженерными коммуникациями (водопровод, канализация, водосток, теплосеть) не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7214-2-003 Слесарь по сборке металлоконструкций
Основная цель деятельности:
Выполнение слесарных работ при ремонте и строительстве конструкций различного назначения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Изготовление и доработка простых деталей, ремонт несложных узлов строительного оборудования и оснастки
2. Выполнение ремонта, монтажа и регулировки оборудования и оснастки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Изготовление и доработка простых деталей, ремонт несложных узлов строительного оборудования и оснастки
Навык 1:
Изготовление и доработка простых деталей
Умения:
3 разряд
1. Размечать детали по шаблонам;
2. Сверлить отверстия ручным инструментом;
3. Резать и рубить стальной прокат ручным инструментом;
4. Пользоваться ручным инструментом для сверления, резки и рубки;
5. Пользоваться разметочным инструментом;
6. Обеспечивать качество выполняемых работ.
Знания:
3 разряд
1. Основные свойства металлических и неметаллических материалов;
2. Основные сведения о параметрах обработки металлических и неметаллических материалов;
3. Способы и правила слесарной обработки деталей;
4. Способы и правила разметки деталей по шаблону;
5. Устройство, правила эксплуатации инструмента для сверления, резки и рубки;
6. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Ремонт простых узлов строительного оборудования и оснастки
Умения:
3 разряд
1. Пользоваться инструментом и приспособлениями для разборки, сборки узлов строительного оборудования и оснастки;

25. Кәсіптің карточкасы "Слесарь-монтажшы":
Топтың коды:
7214-2
Қызмет атауының коды:
7214-2-004
Кәсіптің атауы:
Слесарь-монтажшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).
Құрылыс слесары, 2-7 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Сыртқы инженерлік коммуникациялармен (су құбыры, кәріз, суағар, жылу желісі) жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7214-2-003 Металды конструкцияларды жинайтын слесарь
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі мақсаттағы конструкцияларды жөндеу және салу кезінде слесарлық жұмыстарды орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қарапайым бөлшектерді дайындау және пысықтау, Құрылыс жабдықтары мен жабдықтарының күрделі емес тораптарын жөндеу
2. Жабдықтар мен жарақтарды жөндеуді, монтаждауды және реттеуді орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қарапайым бөлшектерді дайындау және пысықтау, Құрылыс жабдықтары мен жабдықтарының күрделі емес тораптарын жөндеу.
Дағды 1:
Қарапайым бөлшектерді жасау және пысықтау.
Машықтар:
3 разряд
1. Бөлшектерді шаблондар бойынша белгілеу;
2. Қол құралымен тесіктерді бұрғылау;
3. Қол құралымен болат илемдеуді кесу және шабу;
4. Бұрғылау, кесу және шабу үшін қол құралын пайдалану;
5. Белгілеу құралын пайдалану;
6. Орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету.
Білімдер:
3 разряд
1. Металл және металл емес материалдардың негізгі қасиеттері;
2. Металл және металл емес материалдарды өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер;
3. Бөлшектерді слесарлық өңдеу әдістері мен ережелері;
4. Шаблон бойынша бөлшектерді белгілеу әдістері мен ережелері;
5. Бұрғылауға, кесуге және кесуге арналған құралдың құрылғысы, пайдалану ережесі;
6. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құрылыс жабдықтары мен жарақтарының қарапайым тораптарын жөндеу.
Машықтар:
3 разряд
1. Құрылыс жабдықтары мен жарақтарының тораптарын бөлшектеуге, құрастыруға арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;

2. Пользоваться инструментом и приспособлениями для ремонта щитов и коробов скользящей опалубки;
3. Комплектовать простые узлы строительного оборудования перед сборкой;
4. Очищать детали и узлы от загрязнений;
5. Пользоваться средствами для очистки;
6. Собирать узлы строительного оборудования и оснастки, не допуская деформации деталей при затяжке резьбовых соединений;
7. Обеспечивать качество выполняемых работ.
Знания:
3 разряд
1. Устройство, правила эксплуатации инструмента для выполнения разборочно-сборочных работ;
2. Правила комплектования сборочных единиц деталями;
3. Способы и правила сборки и разборки узлов механизмов и элементов стальной скользящей опалубки;
4. Способы и правила очистки узлов и деталей;
5. Устройство простых такелажных средств и правила пользования ими;
6. Правила и способы сборки и затяжки резьбовых соединений;
7. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение ремонта, монтажа и регулировки оборудования и оснастки
Навык 1:
Монтаж и регулировка оборудования, приспособлений и оснастки
Умения:
4 разряд
1. Пользоваться разметочным и мерительным инструментом;
2. Читать эскизы и чертежи;
3. Пользоваться специальным механизированным инструментом при выполнении слесарных работ;
4. Пользоваться ручным инструментом и приспособлениями при выполнении слесарных работ;
5. Изготавливать анкерные болты, подвески, тяги, хомуты;
6. Изготавливать кронштейны, фланцы, прямолинейные течки, желоба, защитные кожухи и ограждения, бункеры;
7. Изготавливать ограждение подмостей, оконных проемов, лестничных клеток, балконов;
8. Изготавливать металлические оконные переплеты и механизмы открывания;
9. Собирать и разбирать переставные металлические опалубки колонн, балок и плит перекрытий;
10. Собирать и разбирать подъемные устройства скользящей опалубки колонн, балок и плит перекрытий;
11. Регулировать конусность скользящей опалубки;
12. Регулировать механизмы подъемных лебедок бульдозеров;
13. Обеспечивать качество выполняемых работ.
Знания:
4 разряд
1. Устройство, правила эксплуатации мерительного инструмента;
2. Устройство, правила эксплуатации инструмента для выполнения разборочно-сборочных работ;
3. Правила чтения эскизов и чертежей;
4. Основные свойства металлов, применяемых для изготовления инструмента;
5. Основные правила и способы заправки и закалки инструмента;
6. Основные сведения о параметрах обработки;
7. Правила установки переставной металлической опалубки и механизмов скользящей опалубки;

2. Жылжымалы қалыптың қалқандары мен қораптарын жөндеуге арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
3. Құрастыру алдында құрылыс жабдықтарының қарапайым тораптарын жинақтау;
4. Бөлшектер мен түйіндерді ластанудан тазалау;
5. Тазалау құралдарын қолдану;
6. Бұрандалы қосылыстарды қатайту кезінде бөлшектердің деформациялануына жол бермей, құрылыс жабдықтары мен жарақтарының тораптарын жинау;
7. Орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету.
Білімдер:
3 разряд
1. Бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын орындауға арналған құралды пайдалану ережесі;
2. Құрастыру бірліктерін бөлшектермен жинақтау ережесі;
3. Болат жылжымалы қалыптың тетіктері мен элементтерінің тораптарын құрастыру және бөлшектеу әдістері мен ережелері;
4. Тораптар мен бөлшектерді тазалау тәсілдері мен ережелері;
5. Қарапайым такелаж құралдарының құрылысы және оларды пайдалану ережелері;
6. Бұрандалы қосылыстарды құрастыру және қатайту ережелері мен әдістері;
7. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Жабдықтар мен жарақтарды жөндеуді, монтаждауды және реттеуді орындау.
Дағды 1:
Жабдықтарды, айлабұйымдар мен жарақтарды монтаждау және реттеу.
Машықтар:
4 разряд
1. Белгілеу және өлшеу құралдарын пайдалану;
2. Эскиздер мен сызбаларды оқу;
3. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде арнайы механикаландырылған құралды пайдалану;
4. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде қол құралдары мен құрылғыларды пайдалану;
5. Анкерлі бұранданы, аспаларды, тартқыштарды, қамыттарды жасау;
6. Кронштейндер, ернемектер, түзу сызықты ағулар, арықтар, қорғаныш қаптамалар мен қоршаулар, бункерлер жасау;
7. Тіректерді, терезе саңылауларын, баспалдақ торларын, балкондарды қоршау;
8. Металл терезе байланыстырғыштарын және ашу механизмдерін жасау;
9. Бағандардың, арқалықтардың және еден плиталарының ауыстырылатын металл қалыптарын жинау және бөлшектеу;
10. Бағандардың, арқалықтардың және еден плиталарының жылжымалы қалыптарының көтергіш құрылғыларын жинау және бөлшектеу;
11. Жылжымалы қалыптың конустығын реттеу;
12. Көтергіш лебедкалардың бульдозерлердің механизмдерін реттеу;
13. Орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету.
Білімдер:
4 разряд
1. Өлшеу құралының құрылысы, пайдалану ережесі;
2. Бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын орындауға арналған құралды пайдалану ережесі;
3. Эскиздер мен сызбаларды оқу ережелері;
4. Құралды жасау үшін қолданылатын металдардың негізгі қасиеттері;
5. Құралды толтыру мен қатайтудың негізгі ережелері мен әдістері;
6. Өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер;
7. Жылжымалы металл қалыптарды және жылжымалы қалыптар механизмдерін орнату ережелері;

8. Система допусков и посадок;
9. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Ремонт механизмов, машин и двигателей
Умения:
4 разряд
1. Пользоваться инструментом и приспособлениями для разборки, ремонта и сборки ручных домкратов, подъемников, кран-балок и блоков грузоподъемностью до 5 т, станков для сгибания и резки арматуры;
2. Пользоваться инструментом и приспособлениями для разборки, ремонта и сборки натяжных и приводных устройств ленточных транспортеров, ковшей и цепей экскаваторов, ковшей и барабанов бетоносмесителей;
3. Разбирать, ремонтировать и собирать краскопульты, агрегаты для механизированного шпатлевания;
4. Пользоваться инструментом и приспособлениями для разборки, ремонта и сборки двигателей;
5. Обеспечивать качество выполняемых работ.
Знания:
4 разряд
1. Устройство и правила эксплуатации инструмента и приспособлений для ремонта механизмов, машин и двигателей;
2. Устройство такелажного оборудования, механизированного инструмента и станков, правила их применения;
3. Устройство, процесс работы и регулировки строительного оборудования;
4. Правила выполнения ремонтных работ;
5. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Умение работать в команде
Концентрация и управление вниманием
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Слесарь-монтажник
5
Супервайзер строительных работ
6
Начальник смены
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
26. Карточка профессии "Слесарь-монтажник":
Код группы:
7214-2
Код наименования занятия:
7214-2-004
Наименование профессии:
Слесарь-монтажник
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).

8. Төзімділік және қону жүйесі;
9. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Механизмдерді, машиналар мен қозғалтқыштарды жөндеу.
Машықтар:
4 разряд
1. Қол домкраттарын, көтергіштерді, кран-арқалықтарды және жүк көтергіштігі 5 тоннаға дейінгі блоктарды, арматураны бүгуге және кесуге арналған станоктарды бөлшектеуге, жөндеуге және құрастыруға арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
2. Таспалы транспортерлердің керме және жетек құрылғыларын, экскаваторлардың шөміштері мен шынжырларын, бетон араластырғыштардың шөміштері мен барабандарын бөлшектеуге, жөндеуге және құрастыруға арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
3. Механикаландырылған толтырғышқа арналған бүріккіш пистолеттерді, агрегаттарды бөлшектеу, жөндеу және жинау;
4. Қозғалтқыштарды бөлшектеуге, жөндеуге және құрастыруға арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
5. Орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету.
Білімдер:
4 разряд
1. Механизмдерді, машиналар мен қозғалтқыштарды жөндеуге арналған құрал-саймандар мен құрылғылардың құрылысы мен пайдалану ережесі;
2. Такелаждық жабдықтардың, механикаландырылған аспаптар мен станоктардың құрылысы, оларды қолдану қағидалары;
3. Құрылыс жабдықтарының құрылысы, жұмыс процесі және реттеу;
4. Жөндеу жұмыстарын орындау ережелері;
5. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Слесарь-монтажшы
5
Құрылыс жұмыстарының супервайзері
6
Ауысым бастығы
7
Учаске бастығы
8
Құрылыстың басшысы (басқарушысы)
26. Кәсіптің карточкасы "Слесарь-монтажшы":
Топтың коды:
7214-2
Қызмет атауының коды:
7214-2-004
Кәсіптің атауы:
Слесарь-монтажшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19169 тіркелді).

Слесарь строительный, 2-7 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы с наружными инженерными коммуникациями (водопровод, канализация, водосток, теплосеть) не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7214-2-003 Слесарь по сборке металлоконструкций
Основная цель деятельности:
Выполнение слесарных работ при ремонте и строительстве конструкций различного назначения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Изготовление деталей, ремонт, наладка и испытания сложных строительных машин и механизмов
2. Выполнение ремонта, наладки и испытания особо сложного и тяжелого строительного оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Изготовление деталей, ремонт, наладка и испытания сложных строительных машин и механизмов
Навык 1:
Изготовление сложных деталей, оснастки и приспособлений
Умения:
5-6 разряд
1. Пользоваться разметочным и мерительным инструментом;
2. Читать эскизы и чертежи;
3. Пользоваться ручным инструментом и приспособлениями при выполнении слесарных работ;
4. Пользоваться оборудованием, инструментом и приспособлениями для изготовления деталей ковшей, закромов, бункеров из тонколистового металла, постаментов, рам и площадок под циклоны, вентиляторы и калориферы, подвижных жалюзи, клапанов;
5. Пользоваться оборудованием, инструментом и приспособлениями для проведения закалки, отжига и отпуска деталей;
6. Соединять детали заклепками;
7. Обеспечивать качество выполняемых работ.
Знания:
5-6 разряд
1. Сортамент, марки и свойства инструментальных сталей и сплавов;
2. Способы и правила слесарной обработки сложных деталей с применением механизированного инструмента;
3. Способы и правила пригонки деталей по шаблонам и калибрам;
4. Способы и правила закалки, отпуска и отжига металла;
5. Устройство, правила эксплуатации мерительного инструмента;
6. Правила чтения эскизов и чертежей;
7. Основные сведения о параметрах термообработки изделий из инструментальных сталей и сплавов;
8. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Ремонт, наладка и испытания сложных строительных машин и механизмов
Умения:
5-6 разряд
1. Пользоваться оборудованием, инструментом и приспособлениями для ремонта сложных строительных машин и механизмов;

Құрылыс слесары, 2-7 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Сыртқы инженерлік коммуникациялармен (су құбыры, кәріз, суағар, жылу желісі) жұмыс тәжірибесі кемінде бір жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7214-2-003 Металды конструкцияларды жинайтын слесарь
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі мақсаттағы конструкцияларды жөндеу және салу кезінде слесарлық жұмыстарды орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күрделі құрылыс машиналары мен механизмдерінің бөлшектерін дайындау, жөндеу, баптау және сынау
2. Аса күрделі және ауыр құрылыс жабдықтарын жөндеуді, баптауды және сынауды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күрделі құрылыс машиналары мен механизмдерінің бөлшектерін дайындау, жөндеу, баптау және сынау.
Дағды 1:
Күрделі бөлшектерді, жабдықтар мен құрылғыларды жасау.
Машықтар:
5-6 разряд
1. Белгілеу және өлшеу құралдарын пайдалану;
2. Эскиздер мен сызбаларды оқу;
3. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде қол құралдары мен құрылғыларды пайдалану;
4. Шөміштердің, қоймалардың, жұқа табақты металдан жасалған бункерлердің, тұғырлардың, рамалар мен циклондарға арналған алаңдардың, желдеткіштер мен калориферлердің, жылжымалы жалюздердің, клапандардың бөлшектерін дайындауға арналған жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды пайдалану;
5. Бөлшектерді қатайтуға, күйдіруге және босатуға арналған жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды пайдалану;
6. Бөлшектерді тойтармалармен қосу;
7. Орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету.
Білімдер:
5-6 разряд
1. Аспаптық болаттар мен қорытпалардың сорттары, маркалары мен қасиеттері;
2. Механикаландырылған құралды қолдана отырып, күрделі бөлшектерді слесарлық өңдеу әдістері мен ережелері;
3. Бөлшектерді шаблондар мен калибрлерге сәйкестендіру әдістері мен ережелері;
4. Металды сөндіру, босату және күйдіру әдістері мен ережелері;
5. Өлшеу құралының құрылысы, пайдалану ережесі;
6. Эскиздер мен сызбаларды оқу ережелері;
7. Аспаптық болаттар мен қорытпалардан жасалған бұйымдарды термиялық өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер;
8. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Күрделі құрылыс машиналары мен механизмдерін жөндеу, баптау және сынау.
Машықтар:
5-6 разряд
1. Күрделі құрылыс машиналары мен механизмдерін жөндеуге арналған жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды пайдалану;

2. Разбирать и собирать бетоносмесители и растворосмесители, бетононасосы и растворонасосы, центробежные насосы;
3. Разбирать и собирать блоки грузоподъемностью свыше 5 т, приводные лебедки;
4. Разбирать и собирать землесосные снаряды;
5. Пользоваться оборудованием, инструментом и приспособлениями для монтажа гидравлических и электрических домкратов;
6. Обеспечивать качество выполняемых работ.
Знания:
5-6 разряд
1. Устройство, правила эксплуатации оборудования, инструмента и приспособлений для ремонта сложных строительных машин и механизмов;
2. Правила и способы выполнения ремонтных работ;
3. Устройство, правила эксплуатации оборудования, инструмента и приспособлений для монтажа гидравлических и электрических домкратов;
4. Правила эксплуатации грузоподъемных механизмов;
5. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение ремонта, наладки и испытания особо сложного и тяжелого строительного оборудования
Навык 1:
Изготовление деталей повышенной точности, оснастки и приспособлений
Умения:
7 разряд
1. Пользоваться разметочным и мерительным инструментом;
2. Читать эскизы и чертежи;
3. Пользоваться оборудованием, инструментом и приспособлениями для. изготовления шаблонов, калибров и кондукторов;
4. Пользоваться оборудованием, инструментом и приспособлениями для изготовления и ремонта штампов и пресс-форм;
5. Пользоваться оборудованием, инструментом и приспособлениями для изготовления деталей, подлежащих замене;
6. Обеспечивать посадку эксцентриков;
7. Обеспечивать качество выполняемых работ.
Знания:
7 разряд
1. Маркировка, сортамент и свойства твердых сплавов;
2. Устройство, правила эксплуатации оборудования, инструмента и приспособлений, применяемого при изготовлении деталей и ремонте;
3. Способы слесарной и термической обработки и пригонки ремонтируемых деталей;
4. Устройство, правила эксплуатации мерительного инструмента;
5. Правила чтения эскизов и чертежей;
6. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Ремонт, наладка и испытания сложных строительных машин и механизмов
Умения:
7 разряд
1. Производить испытание и ремонт оборудования по перемещению грунта;
2. Производить испытание и ремонт сложных грузоподъемных машин;
3. Производить испытание и ремонт прессового оборудования;
4. Производить испытание и ремонт землесосных снарядов и перекачивающих установок производительностью свыше 300 м3/ч, экскаваторов;
5. Ремонтировать, налаживать и испытывать башенные краны, автопогрузчики;
6. Ремонтировать, налаживать и испытывать пресс-ножницы для резки листового металла толщиной свыше 13 мм, гидравлические и пневматические пресса;

2. Бетон араластырғыштар мен еріткіштерді, бетон сорғылары мен еріткіш сорғыларды, орталықтан тепкіш сорғыларды бөлшектеу және жинау;
3. Жүк көтергіштігі 5 тоннадан асатын блоктарды, жетек лебедкаларын бөлшектеу және жинау;
4. Жер снарядтарын бөлшектеу және жинау;
5. Гидравликалық және электрлік ұяларды монтаждауға арналған жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды пайдалану;
6. Орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету.
Білімдер:
5-6 разряд
1. Күрделі құрылыс машиналары мен механизмдерін жөндеуге арналған жабдықтарды, құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану ережесі;
2. Жөндеу жұмыстарын орындау ережелері мен тәсілдері;
3. Гидравликалық және электрлік ұяларды монтаждауға арналған жабдықты, құрал-сайманды және айлабұйымдарды пайдалану ережесі;
4. Жүк көтергіш механизмдерді пайдалану ережесі;
5. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Аса күрделі және ауыр құрылыс жабдықтарын жөндеуді, баптауды және сынауды орындау.
Дағды 1:
Дәлдігі жоғары бөлшектерді, жабдықтар мен құрылғыларды дайындау.
Машықтар:
7 разряд
1. Белгілеу және өлшеу құралдарын пайдалану;
2. Эскиздер мен сызбаларды оқу;
3. Жабдықты, құралды және құрылғыларды қолдану. үлгілерді, калибрлерді және кондукторларды дайындау;
4. Мөртабандар мен қалыптарды дайындауға және жөндеуге арналған жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды пайдалану;
5. Ауыстыруға жататын бөлшектерді дайындауға арналған жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды пайдалану;
6. Эксцентриктердің қонуын қамтамасыз ету;
7. Орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету.
Білімдер:
7 разряд
1. Қатты қорытпалардың таңбалануы, сұрыпталуы және қасиеттері;
2. Бөлшектерді дайындау және жөндеу кезінде қолданылатын жабдықты, құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану ережесі;
3. Жөнделетін бөлшектерді слесарлық және термиялық өңдеу және жарақтау тәсілдері;
4. Өлшеу құралының құрылысы, пайдалану ережесі;
5. Эскиздер мен сызбаларды оқу ережелері;
6. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Күрделі құрылыс машиналары мен механизмдерін жөндеу, баптау және сынау.
Машықтар:
7 разряд
1. Топырақты жылжыту бойынша жабдықтарды сынау және жөндеу;
2. Күрделі жүк көтергіш машиналарды сынау және жөндеу;
3. Пресс жабдықтарын сынау және жөндеу;
4. Өнімділігі 300 м3/сағ жоғары жер сорғыш снарядтар мен айдау қондырғыларын, экскаваторларды сынау және жөндеу;
5. Мұнара крандарын, автотиегіштерді жөндеу, ретке келтіру және сынау;
6. Қалыңдығы 13 мм-ден асатын табақты металды кесуге арналған пресс-қайшыларды, гидравликалық және пневматикалық престерді жөндеу, баптау және сынау;

7. Ремонтировать, налаживать и испытывать компрессоры производительностью свыше 6 м3/мин;
8. Пользоваться оборудованием, инструментом и приспособлениями для ремонта, наладки и испытания особо сложного и тяжелого строительного оборудования;
9. Пользоваться мерительным инструментом;
10. Читать эскизы и чертежи;
11. Обеспечивать качество выполняемых работ.
Знания:
7 разряд
1. Правила проведения пусконаладочных работ;
2. Устройство, правила эксплуатации оборудования, инструмента и приспособлений для ремонта, наладки и испытания особо сложного и тяжелого строительного оборудования;
3. Правила эксплуатации сложных грузоподъемных машин и сосудов под давлением;
4. Устройство, правила эксплуатации мерительного инструмента;
5. Правила чтения эскизов и чертежей;
6. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Умение работать в команде
Концентрация и управление вниманием
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Супервайзер строительных работ
6
Начальник смены
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
27. Карточка профессии "Такелажник в строительстве":
Код группы:
7215-1
Код наименования занятия:
7215-1-002
Наименование профессии:
Такелажник в строительстве
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33389).
Такелажник, 2-5 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее шести месяцев такелажником
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7215-1-003 Такелажник на монтаже
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасного подъема и перемещения грузов с использованием грузоподъемных машин и механизмов, такелажных приспособлений и устройств
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

7. Өнімділігі 6 м3/мин жоғары компрессорларды жөндеу, ретке келтіру және сынау;
8. Аса күрделі және ауыр құрылыс жабдықтарын жөндеуге, баптауға және сынауға арналған жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды пайдалану;
9. Өлшеу құралын пайдалану;
10. Эскиздер мен сызбаларды оқу;
11. Орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету.
Білімдер:
7 разряд
1. Іске қосу-баптау жұмыстарын жүргізу қағидалары;
2. Аса күрделі және ауыр құрылыс жабдықтарын жөндеуге, баптауға және сынауға арналған жабдықты, құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану ережесі;
3. Күрделі жүк көтергіш машиналар мен қысымды ыдыстарды пайдалану ережесі;
4. Өлшеу құралының құрылысы, пайдалану ережесі;
5. Эскиздер мен сызбаларды оқу ережелері;
6. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Құрылыс жұмыстарының супервайзері
6
Ауысым бастығы
7
Учаске бастығы
8
Құрылыстың басшысы (басқарушысы)
27. Кәсіптің карточкасы "Такелажшы":
Топтың коды:
7215-1
Қызмет атауының коды:
7215-1-002
Кәсіптің атауы:
Такелажшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1 шығарылым. Жұмыстың және жұмысшы мамандардың бірыңғай тарифті-біліктілік анықтамалығы. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 30 қарашадағы № 343-ө бұйрығымен бекітілген.
Такелажшы, 2-5 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кәсіптік оқудан өткен адамдар үшін такелажшы болып кемінде алты ай. Орта кәсіптік білім болған жағдайда практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар қойылмайды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7215-1-003 Монтаждаудағы такелажшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүк көтергіш машиналар мен механизмдерді, такелаждық құрылғылар мен құрылғыларды пайдалана отырып, жүктерді қауіпсіз көтеруді және орнын ауыстыруды қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение такелажных работ по перемещению, увязке, креплению и установке грузов, оборудования, изделий массой до 5 т
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение такелажных работ по перемещению, увязке, креплению и установке грузов, оборудования, изделий массой до 5 т
Навык 1:
Выполнение подготовительных и вспомогательных работ, изготовление такелажных изделий и временной оснастки при перемещении, увязке, креплении и установке грузов, оборудования, изделий массой до 5 т
Умения:
2 разряд
1. Очищать такелаж в соответствии с рабочей инструкцией;
2. Смазывать такелаж в соответствии с рабочей инструкцией;
3. Сушить такелаж в соответствии с рабочей инструкцией;
4. Выполнять подбор и укладку такелажа по видам и размерам;
5. Наматывать канаты на барабан ровными рядами с учетом направления свивки прядей в канате;
6. Поддерживать одинаковое натяжение троса или каната при наматывании на барабан;
7. Выполнять наложение марок и бензелей разными способами в зависимости от назначения;
8. Закреплять на стропах маркировочные бирки с указанием организации-изготовителя, порядкового номера стропа по системе нумерации организации-изготовителя, грузоподъемности стропа, даты испытания;
9. Проверять исправность и осуществлять подготовку стропов, инструментов и оснастки для выполнения такелажных работ;
10. Подготавливать такелаж к отгрузке и доставке его к месту работы;
11. Выполнять разборку и сооружение деревянных настилов, стоек, временных мостов, скатов;
12. Выполнять простые плотничные и слесарные операции при сооружении деревянных настилов, стоек, временных мостов и скатов;
13. Изготавливать простой такелаж;
14. Вязать основные узлы, используемые при такелажных работах: прямой, рифовый, удавка, выбленочный, простой штык, беседочный, стопорный, шлюпочный, гачный, шкотовый; плоский, буксирный, буйрепный, рыбацкий штык, бочечный;
15. Применять слесарный инструмент при рубке и резке стального троса, канатов в процессе изготовления простого такелажа;
16. Наносить маркировочные надписи на изготовленные такелажные изделия;
17. Читать несложные чертежи и эскизы по изготовлению деталей такелажа.
Знания:
2 разряд
1. Виды и состав смазок, применяемых для смазки стальных канатов;
2. Правила разборки, смазывания, сушки и хранения такелажа;
3. Правила раскладки и наматывания канатов;
4. Назначение и виды такелажных марок;
5. Данные, размещаемые на маркировочных бирках грузоподъемных механизмов и съемных грузозахватных приспособлений;
6. Порядок погрузки и транспортировки такелажа к месту работы;

1. Салмағы 5 тоннаға дейінгі жүктерді, жабдықтарды, бұйымдарды жылжыту, байлау, бекіту және орнату бойынша такелаждық жұмыстарды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Салмағы 5 тоннаға дейінгі жүктерді, жабдықтарды, бұйымдарды жылжыту, байлау, бекіту және орнату бойынша такелаждық жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Дайындау және қосалқы жұмыстарды орындау, салмағы 5 тоннаға дейінгі жүктерді, жабдықтарды, бұйымдарды жылжыту, байлау, бекіту және орнату кезінде такелаж бұйымдары мен уақытша жабдықтарды дайындау.
Машықтар:
2 разряд
1. Такелажды жұмыс нұсқаулығына сәйкес тазалау;
2. Такелажды жұмыс нұсқаулығына сәйкес майлау;
3. Такелажды жұмыс нұсқаулығына сәйкес құрғату;
4. Такелажды түрлері мен өлшемдері бойынша таңдау және төсеу;
5. Арқандарды арқандағы жіптердің бұралу бағытын ескере отырып, барабанға тегіс қатарлармен орау;
6. Барабанға оралған кезде кабельдің немесе арқанның бірдей кернеуін сақтау;
7. Маркалар мен бензельдерді тағайындауға байланысты әртүрлі тәсілдермен қабаттастыруды орындау;
8. Дайындаушы ұйымды, дайындаушы ұйымның нөмірлеу жүйесі бойынша итарқаның реттік нөмірін, итарқаның жүк көтергіштігін, сынау күнін көрсете отырып, итарқаларға таңбалау тегтерін бекіту;
9. Жарамдылығын тексеру және такелаждық жұмыстарды орындау үшін итарқа, құрал-саймандар мен жабдықтарды дайындауды жүзеге асыру;
10. Такелажды жұмыс орнына жөнелтуге және жеткізуге дайындау;
11. Ағаш палубаларды, тіректерді, уақытша көпірлерді, скаттарды бөлшектеу және салу;
12. Ағаш палубаларды, тіректерді, уақытша көпірлер мен беткейлерді салу кезінде қарапайым ағаш ұстасы мен слесарлық операцияларды орындау;
13. Қарапайым такелаж жасау;
14. Такелаждау жұмыстарында пайдаланылатын негізгі тораптарды тоқу: түзу, кедертас, бұғалық, қарапайым сүңгі, жаппалы, бекіткіш, қайық, сомын, шкотты; жалпақ, сүйреткіш, кемеқұрал, балықшы сүңгі, бөшкелі;
15. Қарапайым такелаж жасау процесінде болат кабельді, арқандарды кесу және кесу кезінде слесарлық құралды қолдану;
16. Дайындалған такелаж бұйымдарына таңбалау жазуларын салу;
17. Такелаж бөлшектерін жасау бойынша қарапайым сызбалар мен эскиздерді оқу.
Білімдер:
2 разряд
1. Болат арқандарды майлау үшін қолданылатын майлау материалдарының түрлері мен құрамы;
2. Такелажды бөлшектеу, майлау, кептіру және сақтау қағидалары;
3. Арқан төсеу және орау ережелері;
4. Такелаждық маркалардың мақсаты мен түрлері;
5. Жүк көтергіш механизмдердің және алынбалы жүк қармау құрылғыларының таңбалау тегтерінде орналастырылатын деректер;
6. Такелажды жұмыс орнына тиеу және тасымалдау тәртібі;

7. Способы сооружения временных настилов, мостков, стоек, скатов;
8. Основы слесарного и плотничного дела;
9. Назначение и способы вязания основных узлов, используемых при такелажных работах: прямого, рифового, удавки, выбленочного, беседочного, стопорного, шлюпочного, гачного, шкотового, плоского, буксирного, бочечного, буйрепного, простого штыка, рыбацкого штыка;
10. Виды простых такелажных устройств и приемы их изготовления;
11. Назначение и грузоподъемность стальных, синтетических и растительных канатов;
12. Виды пеньковых канатов и их характеристики;
13. Материалы, применяемые для изготовления тросов, и их свойства;
14. Классификация канатов по материалу и прочности;
15. Порядок отрезки канатов;
16. Требования охраны труда при рубке и резке стального троса;
17. Правила чтения несложных чертежей и эскизов по изготовлению деталей такелажа;
18. Требования, предъявляемые к качеству материалов для изготовления тросов, матов и дорожек.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение такелажных работ по горизонтальному и вертикальному перемещению, увязке, креплению и установке грузов, оборудования, изделий массой до 5 т
Умения:
2 разряд
1. Применять лебедки, шпили, тали, домкраты и скаты при выполнении такелажных работ в зависимости от вида, способа складирования и строповки, формы, размеров и массы груза;
2. Выполнять перемещение, увязку, крепление и установку на тележки или платформы грузов, оборудования, изделий массой до 5 т в соответствии с проектом производства работ, технологическими картами и нормативно-технологическими документами;
3. Визуально определять массу, центр тяжести деталей и оборудования простой конфигурации;
4. Использовать знаковую сигнализацию, обеспечивающую четкость передачи информации и однозначность ее понимания, при выполнении работ по подъему и перемещению грузов;
5. Оценивать исправность такелажного оборудования и оснастки (лебедок, талей, полиспастов), съемных грузозахватных приспособлений (стропов, траверсов, клещей);
6. Проверять соответствие массы груза грузоподъемности приспособлений, определять допустимый угол между ветвями каната;
7. Проверять устойчивость и правильность строповки грузов перед их подъемом и перемещением;
8. Принимать меры против самопроизвольного раскатывания и разваливания грузов из штабелей;
9. Применять средства индивидуальной защиты;
10. Пользоваться предохранительным поясом с закреплением его за элементы конструкций или страховочным канатом при выполнении работ на высоте.
Знания:
2 разряд

7. Уақытша төсемдерді, көпірлерді, тіректерді, еңістерді салу тәсілдері;
8. Слесарлық және ағаш ұстасының негіздері;
9. Такелаждау жұмыстарында пайдаланылатын негізгі тораптарды тоқудың мақсаты мен тәсілдері: түзу, кедертас, бұғалық, қарапайым сүңгі, жаппалы, бекіткіш, қайық, сомын, шкотты; жалпақ, сүйреткіш, кемеқұрал, балықшы сүңгі, бөшкелі;
10. Қарапайым такелаждық құрылғылардың түрлері және оларды жасау тәсілдері;
11. Болат, синтетикалық және өсімдік арқандарының мақсаты мен жүк көтергіштігі;
12. Қарасора арқандарының түрлері және олардың сипаттамалары;
13. Арқан жасау үшін қолданылатын материалдар және олардың қасиеттері;
14. Арқанның материалы мен беріктігі бойынша жіктелуі;
15. Арқан сегменттерінің тәртібі;
16. Болат арқанды кесу және кесу кезіндегі еңбекті қорғау талаптары;
17. Такелаж бөлшектерін дайындау бойынша қарапайым сызбалар мен эскиздерді оқу ережесі;
18. Кабельдерді, төсеніштерді және жолдарды жасауға арналған материалдардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Салмағы 5 тоннаға дейінгі жүктерді, жабдықтарды, бұйымдарды көлденең және тік жылжыту, байлау, бекіту және орнату бойынша такелаждық жұмыстарды орындау.
Машықтар:
2 разряд
1. Такелаждық жұмыстарды орындау кезінде жүкшығырларды, шпильдерді, тальдарды, домкраттар мен скаттарды жүктердің түріне, жинау және ілмектеу тәсіліне, пішініне, мөлшеріне және салмағына қарай қолдану;
2. Жұмыстарды жүргізу жобасына, технологиялық карталарға және нормативтік-технологиялық құжаттарға сәйкес салмағы 5 тоннаға дейінгі жүктерді, жабдықтарды, бұйымдарды арбаларға немесе платформаларға жылжытуды, байлауды, бекітуді және орнатуды орындау;
3. Қарапайым конфигурациядағы бөлшектер мен жабдықтардың массасын, ауырлық центрін көзбен анықтау;
4. Жүктерді көтеру және жылжыту бойынша жұмыстарды орындау кезінде ақпаратты берудің анықтығын және оны түсінудің бірегейлігін қамтамасыз ететін белгі сигнализациясын пайдалану;
5. Такелаждық жабдықтар мен жабдықтардың (жүкшығырлар, тальдар, полиспасттар), алмалы-салмалы жүк қармайтын құрылғылардың (арқандар, траверстер, кенелер)жарамдылығын бағалау;
6. Жүк массасының құрылғылардың жүк көтергіштігіне сәйкестігін тексеру, арқанның бұтақтары арасындағы рұқсат етілген бұрышты анықтау;
7. Жүктерді көтермес бұрын және жылжытпас бұрын олардың тұрақтылығы мен дұрыстығын тексеру;
8. Жүктерді қатарлардан өздігінен орауға және құлатуға қарсы шаралар қабылдау;
9. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану;
10. Жұмыстарды биіктікте орындау кезінде конструкциялардың элементтеріне бекітіп, сақтандырғыш белдікті немесе сақтандыру арқанын пайдалану.
Білімдер:
2 разряд

1. Способы обвязки, зацепки и схемы строповки грузов;
2. Виды узлов и петель, выполняемых при обвязке грузов, и область их применения;
3. Основные команды и сигналы, установленные для такелажных работ;
4. Устройство простых такелажных средств для перемещения грузов, оборудования и изделий, правила пользования ими;
5. Классификация грузов в зависимости от вида, способа складирования и строповки, массы, формы и размеров груза;
6. Порядок подбора оборудования и стропов для выполнения погрузочно-разгрузочных работ;
7. Назначение, устройство, принцип действия и правила технической эксплуатации такелажных механизмов и приспособлений (блоков, домкратов, червячных и шестеренчатых талей, ручных лебедок);
8. Приемы и способы строповки, крепления, подъема и транспортировки, погрузки и выгрузки грузов, оборудования, изделий массой до 5 т;
9. Требования, предъявляемые к месту проведения погрузочно-разгрузочных работ;
10. Порядок перемещения груза над помещениями, в которых находятся люди;
11. Маркировка грузов и манипуляционные знаки, используемые при выполнении такелажных работ;
12. Требования охраны труда при застроповке грузов непосредственным обвязыванием;
13. Правила строповки грузов малой массы;
14. Производственная тара, используемая при выполнении такелажных работ, и ее маркировка;
15. Порядок осмотра тары и нормы ее браковки;
16. Риски использования неисправного такелажного оборудования, оснастки и приспособлений;
17. Габариты складирования грузов;
18. Требования, предъявляемые к площадкам для складирования груза, подкладкам и прокладкам;
19. Правила укладки грузов и установки подкладок под груз и стропы;
20. Виды и назначение грузозахватных приспособлений (цепные и тросовые стропы, петли, траверсы, захваты, струбцины);
21. Назначение и грузоподъемность такелажных канатов;
22. Основные опасные и вредные производственные факторы, влияющие на такелажника при выполнении погрузочных и разгрузочных работ;
23. Требования, предъявляемые к средствам индивидуальной защиты, и правила их применения.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Выносливость и усердие
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Жүктерді байлау, ілмектеу және ілмектеу тәсілдері;
2. Жүктерді байлау кезінде орындалатын тораптар мен ілмектердің түрлері және оларды қолдану саласы;
3. Такелаждық жұмыстар үшін орнатылған негізгі командалар мен сигналдар;
4. Жүктерді, жабдықтар мен бұйымдарды тасымалдауға арналған қарапайым такелаж құралдарын орнату, оларды пайдалану қағидалары;
5. Жүктің түріне, жинау және ілмектеу тәсіліне, салмағына, пішіні мен мөлшеріне қарай жүктердің жіктелуі;
6. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау үшін жабдықтар мен арқандарды іріктеу тәртібі;
7. Такелаждық механизмдер мен құрылғылардың (блоктардың, домкраттардың, құрт және тісті тальдардың, қол жүкшығырлардың)мақсаты, құрылысы, жұмыс істеу принципі және техникалық пайдалану ережесі;
8. Салмағы 5 тоннаға дейінгі жүктерді, жабдықтарды, бұйымдарды арқандап байлау, бекіту, көтеру және тасымалдау, тиеу және түсіру тәсілдері мен тәсілдері;
9. Тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу орнына қойылатын талаптар;
10. Адамдар орналасқан үй-жайлардың үстінен жүкті жылжыту тәртібі;
11. Такелаждық жұмыстарды орындау кезінде пайдаланылатын жүктерді таңбалау және манипуляциялық белгілер;
12. Жүктерді тікелей байлау кезінде еңбекті қорғау талаптары;
13. Салмағы аз жүктерді ілмектеу ережесі;
14. Такелаждық жұмыстарды орындау кезінде пайдаланылатын өндірістік ыдыс және оны таңбалау;
15. Ыдысты қарау тәртібі және оның ақаулы болу нормалары;
16. Ақаулы такелаж жабдықтарын, жабдықтар мен құрылғыларды пайдалану тәуекелдері;
17. Жүктерді жинау габариттері;
18. Жүкті сақтауға арналған алаңдарға, төсемдер мен төсемдерге қойылатын талаптар;
19. Жүктерді төсеу және астарларды жүкке және итарқаға орнату ережесі;
20. Жүк түсіретін құрылғылардың түрлері мен мақсаты (тізбекті және арқан арқандар, ілмектер, траверстер, ұстағыштар, қысқыштар);
21. Такелаждық арқандардың мақсаты мен жүк көтергіштігі;
22. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде такелажникке әсер ететін негізгі қауіпті және зиянды өндірістік факторлар;
23. Жеке қорғаныс құралдарына қойылатын талаптар және оларды қолдану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

28. Карточка профессии "Такелажник в строительстве":
Код группы:
7215-1
Код наименования занятия:
7215-1-002
Наименование профессии:
Такелажник в строительстве
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33389).
Такелажник, 2-5 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее шести месяцев такелажником
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7215-1-003 Такелажник на монтаже
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасного подъема и перемещения грузов с использованием грузоподъемных машин и механизмов, такелажных приспособлений и устройств
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение такелажных работ по перемещению при сборке, разборке и установке машин, механизмов, станков, грузов массой до 25 т
2. Выполнение такелажных работ по перемещению при сборке, разборке и установке машин, механизмов, станков, грузов массой до 50 т
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение такелажных работ по перемещению при сборке, разборке и установке машин, механизмов, станков, грузов массой до 25 т
Навык 1:
Выполнение подготовительных и вспомогательных работ, изготовление такелажных изделий при перемещении, увязке, креплении и установке грузов, оборудования, изделий массой до 25 т
Умения:
3 разряд
1. Применять инструменты для сплетения концов канатов в зависимости от способа сращивания стальных тросов и канатов;
2. Гнуть петли с установкой коушей, крюков или колец;
3. Закреплять петли зажимами при изготовлении стропов из стальных канатов на зажимах;
4. Выполнять изготовление стропов сплетением прядей с применением двухшпиндельных станков с ручным приводом и специальных приспособлений с механическим приводом;
5. Выполнять заплетку концов прядей, обкатку мест заплетки обжимкой и удаление оставшихся концов прядей при изготовлении стропов сплетением прядей;
6. Применять слесарный и плотничный инструмент при выполнении работ;

28. Кәсіптің карточкасы "Такелажшы":
Топтың коды:
7215-1
Қызмет атауының коды:
7215-1-002
Кәсіптің атауы:
Такелажшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1 шығарылым. Жұмыстың және жұмысшы мамандардың бірыңғай тарифті-біліктілік анықтамалығы. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 30 қарашадағы № 343-ө бұйрығымен бекітілген.
Такелажшы, 2-5 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде алты ай жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7215-1-003 Монтаждаудағы такелажшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүк көтеру машиналары мен механизмдерін, такелаждық құрылғылар мен құрылғыларды пайдалана отырып, жүктердің қауіпсіз көтерілуін және қозғалуын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Салмағы 25 тоннаға дейінгі машиналарды, механизмдерді, станоктарды, жүктерді құрастыру, бөлшектеу және монтаждау кезінде жылжыту бойынша такелаждық жұмыстарды орындау
2. Салмағы 50 тоннаға дейінгі машиналарды, механизмдерді, станоктарды, жүктерді құрастыру, бөлшектеу және монтаждау кезінде жылжыту бойынша такелаждық жұмыстарды жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Салмағы 25 тоннаға дейінгі машиналарды, механизмдерді, станоктарды, жүктерді құрастыру, бөлшектеу және монтаждау кезінде жылжыту бойынша такелаждық жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Дайындық және көмекші жұмыстарды орындау, салмағы 25 тоннаға дейінгі жүктерді, жабдықтарды, бұйымдарды жылжыту, байлау, бекіту және орнату кезінде такелаж бұйымдарын жасау.
Машықтар:
3 разряд
1. Болат арқандар мен арқандарды біріктіру әдісіне байланысты арқандардың ұштарын тоқуға арналған құралдарды қолдану;
2. Оймақтарды, ілмектерді немесе сақиналарды орнату арқылы ілмектерді бүгу;
3. Қысқыштарда болат арқандардан итарқалар жасау кезінде ілмектерді қысқыштармен бекіту;
4. Қол жетегі бар екі шпиндельді станоктарды және механикалық жетегі бар арнайы құрылғыларды пайдалана отырып, жіптерді тоқу арқылы итарқаларды өндіру;
5. Жіптердің ұштарын өру, өрілген жерлерінде бүгу арқылы домалату және жіптерді өру арқылы итарқалар жасағанда жіптердің қалған ұштарын алу;
6. Жұмыстарды орындау кезінде металл өңдеу және ағаш ұсталық құралдарды қолдану;

7. Выполнять простые плотничные работы (строгание, поперечное перепиливание лесоматериалов) при изготовлении такелажных изделий;
8. Выполнять простые слесарные работы (резку, рубку, сверление) при изготовлении такелажных изделий;
9. Укладывать шпалы в клетки с выверкой клеток по уровню и отвесу;
10. Выполнять крепление шпал скобами при устройстве временных клетей из шпал;
11. Закреплять расчалки или оттяжки к такелажным устройствам или к установленным конструкциям с натяжением при помощи механизма;
12. Осуществлять установку, монтаж и демонтаж блоков, талей, якорей, мачт и полиспастов грузоподъемностью до 10 т;
13. Выполнять снятие и установку лесосплавного такелажа - цепей, тросов, якорей
Выполнять ремонт лесосплавного такелажа непосредственно на плотах.
Знания:
3 разряд
1. Классификация стальных тросов и их конструктивные разновидности;
2. Инструменты, применяемые для выполнения чалочных работ;
3. Способы сплетения (счаливания) концов канатов между собой;
4. Виды сплесней и способы сращивания тросов и канатов;
5. Последовательность сплетки стальных канатов и изготовления петель;
6. Последовательность заделки конца стального каната в гильзоклиновое соединение;
7. Типы стальных канатов по виду свивки; по направлению свивки; по числу прядей;
8. Виды и области применения различных видов стропов;
9. Виды и области применения такелажных узлов, захватов;
10. Виды материалов, используемых для изготовления стропов;
11. Критерии оценки безопасности использования канатов;
12. Приемы выполнения слесарных и плотничных работ, необходимых при изготовлении такелажных изделий;
13. Виды цепей, применяемых при выполнении стропальных работ;
14. Правила сооружения временных клетей из шпал;
15. Способы и правила снятия, ремонта и установки такелажа;
16. Способы и последовательность снятия и установки лесосплавного такелажа;
17. Виды такелажа, применяемого на лесосплаве, и требования к нему;
18. Способы ремонта лесосплавного такелажа непосредственно на плотах.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение такелажных работ по горизонтальному и вертикальному перемещению при сборке, разборке и установке машин, механизмов, станков, грузов массой до 25 т
Умения:
3 разряд
1. Выполнять перемещение, сборку, разборку и установку на фундамент, платформу или тележку машин, механизмов, станков, грузов массой до 25 т в соответствии с проектом производства работ, технологическими картами и нормативно-технологическими документами;
2. Читать простые чертежи и схемы такелажных работ по погрузке, монтажу и вооружению такелажа;

7. Такелаж бұйымдарын жасауда қарапайым ағаш ұсталық жұмыстарын орындау (ағашты сүргілеу, көлденең аралау);
8. Такелаж бұйымдарын жасау кезінде қарапайым сантехникалық жұмыстарды (кесу, кесу, бұрғылау) орындау;
9. Шпалдарды торларға торларды тегістеуге және түтікке сәйкес келтіріп салу;
10. Шпалдардан уақытша стендтер салу кезінде шпалдарды кронштейндермен бекіту;
11. Такелаждық құрылғыларға немесе орнатылған конструкцияларға механизмнің көмегімен кермелерді немесе жігіттерді бекіту;
12. Жүк көтергіштігі 10 тоннаға дейінгі блоктарды, көтергіштерді, якорьдерді, мачталарды және шығырларды орнату, құрастыру және бөлшектеу;
13. Ағаш рафтинг такелаждарын (шынжырлар, кабельдер) алу және орнату, жөндеуді орындау.
Білімдер:
3 разряд
1. Болат кабельдердің классификациясы және олардың конструкциялық сорттары;
2. Арқалық жұмыстарды орындау үшін қолданылатын аспаптар;
3. Арқанның ұштарын біріктіру (біріктіру) тәсілдері;
4. Жалғау түрлері және кабельдер мен арқандарды жалғау тәсілдері;
5. Болат арқандарды тоқу және ілмектерді жасау реті;
6. Болат арқанның ұшын гильзаның сына қосылымына салу реті;
7. Болат арқандардың төсеу түрі бойынша түрлері; төсеу бағытында; жіптердің саны бойынша;
8. Әртүрлі типтегі итарқалардың түрлері мен қолдану аймақтары;
9. Такелаждық қондырғылардың, қысқыштардың түрлері мен қолдану аймақтары;
10. Итарқаларды дайындау үшін қолданылатын материалдардың түрлері;
11. Арқанды пайдалану қауіпсіздігін бағалау критерийлері;
12. Такелаж бұйымдарын дайындау кезінде қажетті сантехникалық және ағаш ұсталық жұмыстарын орындау техникасы;
13. Сілтеме жұмыстарын орындау кезінде қолданылатын шынжырлардың түрлері;
14. Шпалдардан уақытша стендтер салу ережелері;
15. Такелаждарды алу, жөндеу және орнату әдістері мен ережелері;
16. Ағаш рафтинг такелажын алу және орнату тәсілдері мен реттілігі;
17. Ағашты рафтингте қолданылатын такелаждардың түрлері және оған қойылатын талаптар;
18. Тікелей салдарда ағаш рафтинг такелаждарын жөндеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Машиналарды, механизмдерді, станоктарды, салмағы 25 тоннаға дейінгі жүктерді құрастыру, бөлшектеу және монтаждау кезінде көлденең және тік қозғалыс бойынша такелаждық жұмыстарды орындау.
Машықтар:
3 разряд
1. Жұмыс жобасына, технологиялық карталарға және нормативтік-технологиялық құжаттарға сәйкес салмағы 25 тоннаға дейінгі машиналарды, механизмдерді, станоктарды, жүктерді іргетасқа, платформаға немесе вагонеткаға жылжытуды, құрастыруды, бөлшектеуді және орнатуды жүзеге асыру;
2. Такелажды тиеу, орнату және қаруландырудың қарапайым сызбалары мен такелаждық схемаларын оқу;

3. Применять ручные и захватные приспособления при переноске, подъеме и спуске вручную грузов, требующих особой осторожности;
4. Выбирать приспособления при переноске, подъеме и спуске грузов вручную в соответствии с массой и габаритами груза;
5. Применять грузоподъемные механизмы при погрузке и установке легковых автомобилей на платформу;
6. Кантовать грузы ручным или механизированным способами;
7. Поворачивать грузы вокруг продольной горизонтальной и вертикальной осей с применением цепных и клещевых кантователей, роликов, тележек, поворотных кругов, столов станков;
8. Выполнять строповку машин, механизмов, станков, грузов массой до 25 т при перемещении, сборке, разборке и установке на фундамент, платформу или тележку.
Знания:
3 разряд
1. Порядок перемещения, сборки, разборки и установки на фундамент, платформу или тележку машин, механизмов, станков, грузов массой до 25 т;
2. Устройство грузоподъемных механизмов и такелажных средств для перемещения и установки различных грузов, машин, станков, правила пользования ими;
3. Допустимые нормы нагрузки на тросы, канаты, цепи и такелажные приспособления;
4. Требования, предъявляемые к производству такелажных работ;
5. Правила чтения простых чертежей и схем такелажных работ по погрузке, монтажу и вооружению такелажа;
6. Нормы предельно допустимых грузов при подъеме и перемещении тяжестей вручную;
7. Требования охраны труда при переноске, подъеме и спуске грузов вручную;
8. Порядок установки легковых автомобилей на платформу;
9. Правила и области применения приспособлений, применяемых при механизированном кантовании грузов;
10. Способы кантования грузов;
11. Правила и способы строповки грузов массой до 25 т;
12. Порядок строповки грузов в стесненных условиях.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение такелажных работ по перемещению при сборке, разборке и установке машин, механизмов, станков, грузов массой до 50 т
Навык 1:
Выполнение подготовительных и вспомогательных работ, изготовление такелажных изделий при перемещении, увязке, креплении и установке грузов, оборудования, изделий массой до 50 т
Умения:
4 разряд
1. Выполнять слесарные операции (резку, рубку) при сращивании стальных тросов диаметром свыше 25 мм и канатов диаметром свыше 40 мм;
2. Выполнять сращивание стальных тросов диаметром свыше 25 мм и канатов диаметром свыше 40 мм с применением специального оборудования;

3. Ерекше күтімді қажет ететін жүктерді қолмен тасымалдау, көтеру және түсіру кезінде қолмен ұстайтын және ұстайтын құрылғыларды қолдану;
4. Жүктерді қолмен тасымалдау, көтеру және түсіру кезінде жүктің салмағы мен өлшемдеріне сәйкес құрылғыларды таңдау;
5. Платформаға вагондарды тиеу және орнату кезінде көтеру механизмдерін қолдану;
6. Жүктерді қолмен немесе механикаландырылған айналдыру;
7. Жүктерді бойлық көлденең және тік осьтер айналасында шынжырлы және қысқыштарды, роликтерді, вагонеткаларды, айналмалы табақтарды, станок үстелдерін пайдалана отырып айналдыру;
8. Салмағы 25 тоннаға дейінгі машиналарды, механизмдерді, станоктарды, жүктерді іргетасқа, платформаға немесе вагонеткаға жылжыту, жинау, бөлшектеу және орнату кезінде итермелеуді орындау.
Білімдер:
3 разряд
1. іргетасқа, платформаға немесе вагонеткаға салмағы 25 тоннаға дейінгі машиналарды, механизмдерді, станоктарды, жүктерді жылжыту, құрастыру, бөлшектеу және орнату тәртібі;
2. Түрлі жүктерді жылжытуға және орнатуға арналған көтергіш механизмдер мен такелаждық жабдықтардың, станоктардың, станоктардың құрылысы, оларды пайдалану ережесі;
3. Кабельдерге, арқандарға, шынжырларға және такелаждық құрылғыларға рұқсат етілген жүктеме нормалары;
4. Такелаждық жұмыстарға қойылатын талаптар;
5. Такелажды тиеу, орнату және қаруландырудың қарапайым сызбалары мен такелаждық схемаларын оқу ережесі;
6Ауыр заттарды қолмен көтеру және жылжыту кезіндегі рұқсат етілген шекті жүктемелердің нормалары;
7. Жүктерді қолмен тасымалдау, көтеру және түсіру кезіндегі еңбекті қорғау талаптары;
8. Платформаға жолаушылар вагондарын орнату тәртібі;
9. Жүктерді механикаландырылған қисайту үшін қолданылатын құрылғыларды қолдану ережелері мен аймақтары;
10. Жүктерді бұру әдістері;
11. Салмағы 25 тоннаға дейінгі жүктерді итеру ережелері мен әдістері;
12. Тар жағдайдағы жүктерді итеру тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Салмағы 50 тоннаға дейінгі машиналарды, механизмдерді, станоктарды, жүктерді құрастыру, бөлшектеу және монтаждау кезінде жылжыту бойынша такелаждық жұмыстарды жүргізу.
Дағды 1:
Дайындық және көмекші жұмыстарды жүргізу, салмағы 50 тоннаға дейінгі жүктерді, жабдықтарды, бұйымдарды жылжыту, байлау, бекіту және орнату кезінде такелаж бұйымдарын жасау.
Машықтар:
4 разряд
1. Диаметрі 25 мм-ден жоғары болат кабельдерді және диаметрі 40 мм-ден жоғары арқандарды біріктіру кезінде металл өңдеу операцияларын (кесу, кесу) орындау;
2. Диаметрі 25 мм-ден асатын болат кабельдерді және диаметрі 40 мм-ден жоғары арқандарды арнайы жабдықты пайдаланып біріктіру;

3. Выполнять сращивание канатов соединительным звеном;
4. Определять необходимую длину каната при изготовлении стропов с учетом образования петель, заплетки и технологического припуска;
5. Определять необходимый диаметр каната при изготовлении стропов с учетом массы груза, числа ветвей, угла наклона между ветвями, коэффициента запаса прочности;
6. Выбирать концевой (захватный) элемент с учетом мест крепления, способов обвязки груза и необходимости наличия коушей в петле;
7. Выполнять резку канатов с помощью зубила, абразивных кругов и газовой резки в ходе изготовления стропов;
8. Собирать и устанавливать элементы конструкций эстакад и клетей из шпал;
9. Выполнять проверку эстакад и клетей на устойчивость конструкции;
10. Осуществлять подбор одинаковой толщины шпалы одного ряда при выкладке шпальных клетей;
11. Устранять зазор между шпалами в рядах клетей выравниванием высоты отдельных шпал в ряду досками соответствующей толщины;
12. Выполнять установку, монтаж и демонтаж блоков, талей, якорей, мачт и полиспастов грузоподъемностью свыше 10 т;
13. Читать чертежи и схемы такелажных работ по погрузке, монтажу и вооружению такелажа;
14. Производить проверки и испытания такелажных приспособлений в соответствии с правилами и в установленные сроки;
15. Оценивать внешнее состояние устройств и такелажных приспособлений, сварных швов, канатов, степень изнашивания сопряженных узлов и деталей, креплений;
16. Выявлять повреждения и дефекты тросов, канатов, цепей и такелажных приспособлений в процессе осмотра;
17. Производить проверку внешнего вида, подвижности соединений, размеров цепей и испытания на растяжение и изгиб.
Знания:
4 разряд
1. Зависимость числа пробивок каната каждой прядью при заплетке от его диаметра;
2. Расстояние между зажимами и их число в зависимости от диаметра каната при сращивании канатов соединительным звеном;
3. Формы и способы заделки огонов и коушей;
4. Недопустимые дефекты стропов;
5. Порядок устройства эстакад и клетей из шпал;
6. Требования, предъявляемые к устройству эстакад и клетей из шпал;
7. Порядок установки, монтажа и демонтажа блоков, талей, якорей, мачт и полиспастов грузоподъемностью свыше 10 т;
8. Сроки проведения периодических осмотров и проверок такелажных приспособлений;
9. Сроки износа и правила испытания тросов и канатов;
10. Устройство грузоподъемных механизмов и такелажных средств, правила пользования ими, способы их оснастки и испытания.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение такелажных работ по горизонтальному и вертикальному перемещению при сборке, разборке и установке машин, механизмов, станков массой до 50 т
Умения:
4 разряд

3. Арқандарды байланыстырушы буынмен жалғау;
4. Ілмектердің қалыптасуын, өруді және технологиялық норманы ескере отырып, итарқаларды дайындау кезінде қажетті арқан ұзындығын анықтау;
5. Жүктің массасын, тармақтар санын, тармақтар арасындағы көлбеу бұрышын, қауіпсіздік коэффициентін ескере отырып, итарқаларды дайындау кезінде арқанның қажетті диаметрін анықтау;
6. Бекіту нүктелерін, жүкті байлау әдістерін және ілмектегі ілмектердің қажеттілігін ескере отырып, соңғы (ұстау) элементін таңдау;
7. Қашауларды, абразивті дөңгелектерді және итарқаларды дайындау кезінде газбен кесуді пайдаланып арқандарды кесу;
8. Шпалдардан эстакадалар мен торлардың құрылымдық элементтерін құрастыру және орнату;
9. Эстакадалар мен торлардың құрылымдық тұрақтылығын тексеру;
10. Шпал тіректерін төсеу кезінде бір қатардағы шпалдардың бірдей қалыңдығын таңдау;
11. Жеке шпалдардың биіктігін сәйкес қалыңдықтағы тақталармен қатарға теңестіру арқылы стендтер қатарындағы шпалдардың арасындағы алшақтықты жою;
12. Жүк көтергіштігі 10 тоннадан асатын блоктарды, көтергіштерді, якорьдерді, мачталарды және шығырларды монтаждау, орнату және демонтаждау жұмыстарын орындау;
13. Такелажды тиеу, орнату және қаруландырудың сызбалары мен такелаждық схемаларын оқу;
14. Ережеге сәйкес және белгіленген мерзімдерде такелаждық құрылғыларды тексеру және сынақтан өткізу;
15. Аппараттар мен такелаждық құрылғылардың, дәнекерленген жіктердің, арқандардың сыртқы жағдайын, ілеспе тораптар мен бөлшектердің, бекіткіштердің тозу дәрежесін бағалау;
16. Тексеру процесінде кабельдердің, арқандардың, шынжырлардың және такелаждық құрылғылардың зақымдануы мен ақауларын анықтау;
17. Сыртқы түрін, буындардың қозғалғыштығын, шынжыр өлшемдерін және созылу мен иілу сынақтарын тексеру.
Білімдер:
4 разряд
1. Өру кезінде әрбір жіптің арқанның өту санының оның диаметріне тәуелділігі;
2. Арқандарды байланыстырушы звеномен жалғау кезіндегі арқанның диаметріне байланысты қысқыштар арасындағы қашықтық және олардың саны;
3. Өрттер мен таяқшаларды нығыздау нысандары мен әдістері;
4. Жол бермейтін итарқа ақаулары;
5. Эстакадалар мен шпал тіректерін салу тәртібі;
6. Эстакадалар мен шпал тіректерінің құрылысына қойылатын талаптар;
7. Жүк көтергіштігі 10 тоннадан асатын блоктарды, көтергіштерді, якорьдерді, мачталарды және шығырларды орнату, құрастыру және бөлшектеу тәртібі;
8. Такелаждық құрылғыларды мерзімді тексеру және тексеру мерзімдері;
9. Кабельдер мен арқандардың тозу мерзімі және сынау ережелері;
10. Көтергіш механизмдер мен такелаждық жабдықтың құрылымы, оларды пайдалану ережелері, оларды жабдықтау және сынау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Салмағы 50 тоннаға дейінгі машиналарды, механизмдерді, станоктарды құрастыру, бөлшектеу және монтаждау кезінде көлденең және тік қозғалыс бойынша такелаждық жұмыстарды орындау.
Машықтар:
4 разряд

1. Выполнять перемещение, сборку, разборку и установку на проектную отметку или фундамент машин, механизмов, станков массой до 50 т в соответствии с проектом производства работ, технологическими картами и нормативно-технологическими документами;
2. Осуществлять выбор метода подъема и перемещения грузов с учетом топографических, метеорологических, эргономических, организационных факторов;
3. Выполнять строповку машин, механизмов, станков, грузов массой до 50 т при перемещении, сборке, разборке и установке на проектную отметку или фундамент.
Знания:
4 разряд
1. Порядок перемещения, сборки, разборки и установки на проектную отметку или фундамент машин, механизмов, станков массой до 50 т;
2. Правила подъема и перемещения оборудования, машин, механизмов, станков и изделий;
3. Опасные производственные факторы и их взаимное сочетание;
4. Правила и способы строповки грузов массой до 50 т.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Выносливость и усердие
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Такелажник в строительстве
5
Супервайзер строительных работ
6
Начальник смены
7
Начальник участка
8
Руководитель (управляющий) строительства
29. Карточка профессии "Такелажник в строительстве":
Код группы:
7215-1
Код наименования занятия:
7215-1-002
Наименование профессии:
Такелажник в строительстве
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33389).
Такелажник, 2-5 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее шести месяцев такелажником
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:

1. Жұмыс жобасына, технологиялық карталарға және нормативтік-технологиялық құжаттарға сәйкес салмағы 50 тоннаға дейінгі машиналарды, механизмдерді, станоктарды конструкторлық белгіге немесе іргетасына жылжытуды, құрастыруды, бөлшектеуді және орнатуды жүзеге асыру;
2. Топографиялық, метеорологиялық, эргономикалық және ұйымдастырушылық факторларды ескере отырып, жүктерді көтеру және жылжыту әдісін таңдау;
3. Салмағы 50 тоннаға дейінгі машиналарды, механизмдерді, станоктарды, жүктерді жылжыту, құрастыру, бөлшектеу және конструктивтік белгі немесе іргетасқа орнату кезінде итермелеуді орындау.
Білімдер:
4 разряд
1. Конструктивтік белгі немесе іргетас бойынша салмағы 50 тоннаға дейінгі машиналарды, механизмдерді, станоктарды жылжыту, құрастыру, бөлшектеу және орнату тәртібі;
2. Көтеру және жылжыту жабдықтарын, машиналарды, механизмдерді, станоктарды және бұйымдарды пайдалану ережелері;
3. Қауіпті өндірістік факторлар және олардың өзара үйлесуі;
4. Салмағы 50 тоннаға дейінгі жүктерді итеру ережелері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (нормативтік құқықтық актлердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Такелажшы
5
Құрылыс жұмыстарды супервайзеры
6
Ауысым бастығы (құрылыста)
7
Учаске бастығы
8
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
29. Кәсіптің карточкасы "Такелажшы":
Топтың коды:
7215-1
Қызмет атауының коды:
7215-1-002
Кәсіптің атауы:
Такелажшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1 шығарылым. Жұмыстың және жұмысшы мамандардың бірыңғай тарифті-біліктілік анықтамалығы. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 30 қарашадағы № 343-ө бұйрығымен бекітілген.
Такелажшы, 2-5 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кәсіптік оқудан өткен адамдар үшін такелажшы ретінде кемінде алты ай. Орта кәсіптік білім болған жағдайда практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар қойылмайды
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7215-1-003 Такелажник на монтаже
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасного подъема и перемещения грузов с использованием грузоподъемных машин и механизмов, такелажных приспособлений и устройств
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение такелажных работ по перемещению при сборке, разборке и установке машин, механизмов, станков, грузов без ограничения по массе
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение такелажных работ по перемещению при сборке, разборке и установке машин, механизмов, станков, грузов без ограничения по массе
Навык 1:
Выполнение подготовительных работ при перемещении, увязке, креплении и установке грузов, оборудования, изделий без ограничения по массе
Умения:
5 разряд
1. Выбирать тросы, канаты, цепи и специальные приспособления в соответствии с массой и конфигурацией груза;
2. Производить испытания нагрузкой, превышающей номинальную грузоподъемность цепи на 25%;
3. Производить испытания тросов, канатов, цепей и специальных приспособлений в соответствии с технологической документацией.
Знания:
5 разряд
1. Правила подбора тросов, канатов, цепей и специальных приспособлений в зависимости от массы, габаритов и конфигурации груза;
2. Нормы браковки стального каната в зависимости от поверхностного износа или коррозии;
3. Периодичность осмотра съемных грузозахватных устройств;
4. Недопустимые дефекты грузозахватных устройств;
5. Способы хранения съемных грузозахватных устройств и поддержания их в работоспособном состоянии;
6. Порядок подбора и испытания тросов, канатов, цепей и специальных приспособлений в зависимости от массы, габаритов и конфигурации груза;
7. Сроки износа, правила испытания и переиспытания тросов и канатов;
8. Условия испытания съемных грузозахватных устройств.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение такелажных работ по горизонтальному и вертикальному перемещению при сборке, разборке и установке машин, механизмов, станков без ограничения по массе
Умения:
5 разряд
1. Определять места закрепления грузозахватных приспособлений в зависимости от размеров, формы и центра тяжести грузов;
2. Выбирать грузозахватное устройство для строповки особо ответственных тяжелых грузов, агрегатов и конструкций при их перемещении, сборке, разборке и установке на проектную отметку или фундамент;
3. Определять массу перемещаемых и монтируемых агрегатов и конструкций с применением таблиц удельной массы часто встречающихся материалов и формул для определения массы простых и сложных грузов;

7215-1-003 Монтаждаудағы такелажшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүк көтергіш машиналар мен механизмдерді, такелаждық құрылғылар мен құрылғыларды пайдалана отырып, жүктерді қауіпсіз көтеруді және орнын ауыстыруды қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Машиналарды, механизмдерді, станоктарды, жүктерді құрастыру, бөлшектеу және орнату кезінде массасы бойынша шектеусіз орын ауыстыру бойынша такелаждық жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Машиналарды, механизмдерді, станоктарды, жүктерді құрастыру, бөлшектеу және орнату кезінде массасы бойынша шектеусіз орын ауыстыру бойынша такелаждық жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Жүктерді, жабдықтарды, бұйымдарды массасы бойынша шектеусіз жылжыту, байлау, бекіту және орнату кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
Машықтар:
5 разряд
1. Жүктің массасы мен конфигурациясына сәйкес кабельдерді, арқандарды, шынжырларды және арнайы құрылғыларды таңдау;
2. Тізбектің номиналды жүк көтергіштігінен 25% асатын жүктемемен сынақ жүргізу;
3. Технологиялық құжаттамаға сәйкес арқандарды, арқандарды, шынжырларды және арнайы құрылғыларды сынау.
Білімдер:
5 разряд
1. Жүктің массасына, өлшемдеріне және конфигурациясына байланысты арқандарды, болатарқандарды, шынжырларды және арнайы құрылғыларды іріктеу ережесі;
2. Беттік тозуға немесе коррозияға байланысты болат арқанның ақаулы нормалары;
3. Алынбалы жүк қармау құрылғыларын қарау кезеңділігі;
4. Жүк қармау құрылғыларының жол берілмейтін ақаулары;
5. Алынбалы жүк қармау құрылғыларын сақтау және оларды жұмысқа жарамды күйде ұстау тәсілдері;
6. Жүктің массасына, өлшемдеріне және конфигурациясына байланысты арқандарды, болатарқандарды, шынжырларды және арнайы құрылғыларды іріктеу және сынау тәртібі;
7. Тростар мен арқандардың тозу мерзімдері, сынау және қайта сынау қағидалары;
8. Алынбалы жүк қармау құрылғыларын сынау шарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Машиналарды, механизмдерді, станоктарды құрастыру, бөлшектеу және орнату кезінде массасы бойынша шектеусіз көлденең және тік орын ауыстыру бойынша такелаждық жұмыстарды орындау.
Машықтар:
5 разряд
1. Жүктердің мөлшеріне, пішініне және ауырлық центріне байланысты жүк қармайтын құрылғыларды бекіту орындарын анықтау;
2. Аса жауапты ауыр жүктерді, агрегаттар мен конструкцияларды жылжыту, құрастыру, бөлшектеу және жобалау белгісіне немесе іргетасқа орнату кезінде арқандап байлау үшін жүк қармау құрылғысын таңдау;
3. Қарапайым және күрделі жүктердің массасын анықтау үшін жиі кездесетін материалдар мен формулалардың үлес салмағының кестелерін қолдана отырып ауыстырылатын және орнатылатын агрегаттар мен конструкциялардың массасын анықтау;

4. Определять координаты центра тяжести перемещаемых и монтируемых агрегатов и конструкций по формулам, справочным данным или практическим путем;
5. Применять башенные и портальные краны при строповке, снятии, перемещении и установке на проектную отметку или фундамент машин, механизмов, станков массой свыше 50 т;
6. Выполнять такелажные работы одним и более кранами с учетом амплитуды раскачивания груза;
7. Применять лебедки, тали и специальные приспособления при перемещении, сборке, разборке и установке на проектную отметку или фундамент машин, механизмов, станков массой свыше 50 т, требующих от такелажника особой точности, ответственности и аккуратности в работе;
8. Использовать знаковую сигнализацию, обеспечивающую четкость передачи информации и однозначность ее понимания, при выполнении работ по подъему и перемещению грузов одним или несколькими кранами;
9. Читать сложные чертежи и схемы такелажных работ.
Знания:
5 разряд
1. Правила и способы строповки особо ответственных тяжелых грузов, агрегатов и конструкций при их перемещении, сборке, разборке и установке на проектную отметку или фундамент;
2. Правила строповки в нескольких местах для подъема груза двумя и более канатами;
3. Типы грузозахватных устройств в зависимости от назначения, формы, размеров, массы груза и условий производства;
4. Виды зажимных грузозахватных устройств;
5. Конструкция и область применения электромагнитных и магнитных грузозахватных устройств;
6. Порядок строповки (расстроповки) грузов на высоте;
7. Формулы, используемые для определения массы и центра тяжести поднимаемых и перемещаемых изделий, конструкций и сооружений, и правила их применения;
8. Способы определения массы и центра тяжести поднимаемых и перемещаемых изделий, конструкций и сооружений;
9. Классификация грузоподъемных кранов по конструкции, виду грузозахватного органа, возможности перемещения, виду ходового устройства, виду привода; их характеристики и правила эксплуатации;
10. Сигнализация и связь при перемещении грузов кранами;
11. Порядок перемещения груза несколькими кранами;
12. Правила выполнения особо сложных такелажных работ при различных условиях местности и положениях груза;
13. Конструкция различных грузоподъемных механизмов и такелажных средств.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Выносливость и усердие
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:

4. Ауыстырылатын және орнатылатын агрегаттар мен конструкциялардың ауырлық центрінің координаттарын формулалар, анықтамалық деректер немесе практикалық жол арқылы анықтау;
5. Салмағы 50 тоннадан асатын машиналарды, механизмдерді, станоктарды ілмектеу, алу, жылжыту және жобалау белгісіне немесе іргетасына орнату кезінде мұнара және портал крандарын қолдану;
6. Жүктің тербеліс амплитудасын ескере отырып, бір және одан да көп крандармен такелаждық жұмыстарды орындау;
7. Такелажшыдан жұмыста ерекше дәлдікті, жауапкершілікті және дәлдікті талап ететін салмағы 50 тоннадан асатын машиналарды, механизмдерді, станоктарды жылжыту, құрастыру, бөлшектеу және жобалау белгісіне немесе іргетасына орнату кезінде жүкшығырларды, көтергіштерді және арнайы құрылғыларды қолдану;
8. Бір немесе бірнеше крандармен жүктерді көтеру және жылжыту бойынша жұмыстарды орындау кезінде ақпаратты берудің анықтығын және оны түсінудің бірегейлігін қамтамасыз ететін белгі сигнализациясын пайдалану;
9. Такелаж жұмыстарының күрделі сызбалары мен сызбаларын оқу.
Білімдер:
5 разряд
1. Аса жауапты ауыр жүктерді, агрегаттар мен конструкцияларды оларды жылжыту, құрастыру, бөлшектеу және жобалау белгісіне немесе іргетасқа орнату кезінде оларды арқандап байлау қағидалары мен тәсілдері;
2. Жүкті екі немесе одан да көп арқанмен көтеру үшін бірнеше жерде арқандап байлау ережесі;
3. Жүктің мақсатына, нысанына, мөлшеріне, массасына және өндіріс жағдайларына байланысты жүк түсіретін құрылғылардың түрлері;
4. Қысқыш жүк қармау құрылғыларының түрлері;
5. Электромагниттік және магниттік жүк қармау құрылғыларының конструкциясы және қолдану саласы;
6. Жүктерді биіктікте ілмектеу (бөлшектеу) тәртібі;
7. Көтерілетін және өткізілетін бұйымдардың, конструкциялар мен құрылыстардың массасы мен ауырлық центрін анықтау үшін пайдаланылатын формулалар және оларды қолдану қағидалары;
8. Көтерілетін және өткізілетін бұйымдардың, конструкциялар мен құрылыстардың массасын және ауырлық орталығын айқындау тәсілдері;
9. Жүк көтергіш крандардың конструкциясы, жүк түсіру органының түрі, орын ауыстыру мүмкіндігі, жүріс құрылғысының түрі, жетек түрі бойынша жіктелуі; олардың сипаттамалары мен пайдалану ережелері;
10. Крандармен жүктерді жылжыту кезіндегі сигнал беру және байланыс;
11. Жүкті бірнеше крандармен жылжыту тәртібі;
12. Жер бедерінің әртүрлі жағдайлары мен жүк жағдайлары кезінде аса күрделі такелаждық жұмыстарды орындау қағидалары;
13. Әр түрлі жүк көтергіш механизмдер мен такелаж құралдарының дизайны.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

30. Карточка профессии "Оператор строительных роботов/роботехники":
Код группы:
8188-2*
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Оператор строительных роботов/роботехники
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 сентября 2021 года № 334 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 58)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24371).
Наладчик оборудования в производстве строительных материалов, 6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Робототехника и встраиваемые системы (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года оператором строительных роботов
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Обеспечение подготовительных работ, введение в эксплуатацию и управление робототехническими средствами, а также диагностика и текущий ремонт внешних и внутренних систем робототехнических средств
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ для робототехнических средств
2. Обеспечение работы робототехнических средств и управление ими
3. Проведение дополнительных подготовительных работ для робототехнических средств при программном способе управления
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ для робототехнических средств
Навык 1:
Подключение и настройка датчиков робототехнических средств
Умения:
6 разряд
1. Читать техническую документацию в объеме, необходимом для выполнения задания;
2. Соблюдать правила эксплуатации оборудования и оснастки при выполнении работ в соответствии с заданием;
3. Определять необходимые для выполнения конкретного задания датчики робототехнических средств;
4. Выполнять слесарные работы;
5. Настраивать чувствительность датчиков робототехнических средств.
Знания:
6 разряд
1. Номенклатура датчиков, используемых в робототехнических средствах;
2. Типовые схемы подключения датчиков робототехнических средств;
3. Компоненты системы машинного зрения;
4. Основы автоматики;
5. Инструкция по пожарной безопасности;
6. Требования охраны труда;
7. Основы электротехники.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Введение в эксплуатацию навесного оборудования робототехнических средств
Умения:
6 разряд

30. Кәсіптің карточкасы "Құрылыс роботтары/роботехника операторы":
Топтың коды:
8188-2*
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Құрылыс роботтары/роботехника операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
40-шығарылым. Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 13 қыркүйектегі № 334 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 16 қыркүйекте № 24371 болып тіркелді.
Құрылыс материалдары өндірісіндегі жабдықтардың баптаушы, 6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Робототехника және кірістірілетін жүйелер
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Құрылыс роботтарының операторы кемінде бір жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дайындық жұмыстарын қамтамасыз ету, робототехникалық құралдарды пайдалануға беру және басқару, сондай-ақ робототехникалық құралдардың сыртқы және ішкі жүйелерін диагностикалау және ағымдағы жөндеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Робототехникалық құралдар үшін дайындық жұмыстарын жүргізу.
2. Робототехникалық құралдардың жұмысын қамтамасыз ету және оларды басқару.
3. Басқарудың бағдарламалық тәсілі кезінде робототехникалық құралдар үшін қосымша дайындық жұмыстарын жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Робототехникалық құралдар үшін дайындық жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Робототехникалық құралдардың датчиктерін қосу және баптау.
Машықтар:
6 разряд
1. Тапсырманы орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы оқу;
2. Тапсырмаға сәйкес жұмыстарды орындау кезінде жабдықтар мен жабдықтарды пайдалану ережелерін сақтау;
3. Белгілі бір тапсырманы орындау үшін қажетті робототехникалық құралдардың датчиктерін анықтау;
4. Слесарлық жұмыстарды орындау;
5. Робототехника сенсорларының сезімталдығын реттеу.
Білімдер:
6 разряд
1. Робототехникалық құралдарда қолданылатын датчиктердің номенклатурасы;
2. Робототехникалық құралдардың датчиктерін қосудың типтік схемалары;
3. Машиналық көру жүйесінің компоненттері;
4. Автоматика негіздері;
5. Өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулық;
6. Еңбекті қорғау талаптары;
7. Электротехника негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Аспалы жабдықтарды робототехникалық құралдарды пайдалануға енгізу.
Машықтар:
6 разряд

1. Читать техническую документацию в объеме, необходимом для выполнения задания;
2. Соблюдать правила эксплуатации оборудования и оснастки при выполнении работ в соответствии с заданием;
3. Выполнять слесарные работы;
4. Выполнять отладку процесса передачи информации с навесного оборудования в блок управления робототехнических средств;
5. Выявлять неисправности навесного оборудования робототехнических средств.
Знания:
6 разряд
1. Назначение инструмента для установки навесного оборудования на робототехнические средства;
2. Номенклатура и принцип действия навесного оборудования;
3. Инструкции по эксплуатации используемого навесного оборудования в объеме, необходимом для выполнения задания согласно профилю деятельности работодателя;
4. Инструкция по пожарной безопасности;
5. Основы электротехники;
6. Основы автоматики;
7. Требования охраны труда.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Обеспечение работы робототехнических средств и управление ими
Навык 1:
Управление робототехническими средствами
Умения:
6 разряд
1. Читать техническую документацию в объеме, необходимом для выполнения задания;
2. Оформлять техническую документацию;
3. Применять контрольно-измерительные приборы для измерения параметров состояния внутренних систем робототехнических средств, навесного оборудования и окружающей среды;
4. Выявлять негативные факторы окружающей среды, затрудняющие работу внутренних систем робототехнических средств и навесного оборудования;
5. Применять различные способы управления робототехническими средствами;
6. Анализировать и оформлять данные, полученные с навесного оборудования робототехнических средств.
Знания:
6 разряд
1. Технологии беспроводной передачи данных;
2. Устройство, конструкция и расположение оборудования, механизмов и систем управления;
3. Способы и системы управления робототехническими средствами;
4. Способы и методы обработки данных, полученных с внутренних систем контроля робототехнических средств и навесного оборудования;
5. Программное обеспечение для управления робототехническими средствами и навесным оборудованием;
6. Инструкция по пожарной безопасности;
7. Инструкции по эксплуатации используемого навесного оборудования робототехнических средств в объеме, необходимом для выполнения задания;
8. Требования охраны труда;
9. Порядок действий при возникновении нештатных ситуаций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Поддержание работоспособности робототехнических средств
Умения:
6 разряд
1. Соблюдать правила эксплуатации оборудования и оснастки при выполнении работ в соответствии с заданием;

1. Тапсырманы орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы оқу;
2. Тапсырмаға сәйкес жұмыстарды орындау кезінде жабдықтар мен жабдықтарды пайдалану ережелерін сақтау;
3. Слесарлық жұмыстарды орындау;
4. Аспалы жабдықтан робототехникалық құралдарды басқару блогына ақпаратты беру процесін жөндеуді орындау;
5. Робототехникалық құралдардың аспалы жабдықтарының ақауларын анықтау.
Білімдер:
6 разряд
1. Робототехникалық құралдарға аспалы жабдықты орнатуға арналған құралдың мақсаты;
2. Аспалы жабдықтың номенклатурасы және жұмыс принципі;
3. Жұмыс берушінің қызмет бейініне сәйкес тапсырманы орындау үшін қажетті көлемде пайдаланылатын аспалы жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар;
4. Өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулық;
5. Электротехника негіздері;
6. Автоматика негіздері;
7. Еңбекті қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Робототехникалық құралдардың жұмысын қамтамасыз ету және оларды басқару.
Дағды 1:
Робототехникалық құралдарды басқару.
Машықтар:
6 разряд
1. Тапсырманы орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы оқу;
2. Техникалық құжаттаманы ресімдеу;
3. Робототехникалық құралдардың, аспалы жабдықтардың және қоршаған ортаның ішкі жүйелерінің жай-күйінің параметрлерін өлшеу үшін бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
4. Робототехникалық құралдар мен аспалы жабдықтардың ішкі жүйелерінің жұмысын қиындататын қоршаған ортаның жағымсыз факторларын анықтау;
5. Робототехниканы басқарудың әртүрлі әдістерін қолдану;
6. Робототехникалық құралдардың аспалы жабдықтарынан алынған деректерді талдау және рәсімдеу.
Білімдер:
6 разряд
1. Сымсыз деректерді беру технологиялары;
2. Жабдықтардың, механизмдер мен басқару жүйелерінің құрылымы, құрылымы және орналасуы;
3. Робототехникалық құралдарды басқару әдістері мен жүйелері;
4. Робототехникалық құралдар мен аспалы жабдықтарды бақылаудың ішкі жүйелерінен алынған деректерді өңдеу тәсілдері мен әдістері;
5. Робототехникалық құралдар мен қондырмаларды басқаруға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету;
6. Өрт қауіпсіздігі жөніндегі Нұсқаулық;
7. Тапсырманы орындау үшін қажетті көлемде робототехникалық құралдарды пайдалану жөніндегі Нұсқаулық;
8. Еңбекті қорғау талаптары;
9. Штаттан тыс жағдайлар туындаған кездегі іс-қимыл тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Робототехникалық құралдардың жұмысқа қабілеттілігін қолданыста ұстау.
Машықтар:
6 разряд
1. Тапсырмаға сәйкес жұмыстарды орындау кезінде жабдықтар мен жабдықтарды пайдалану ережелерін сақтау;

2. Соблюдать требования охраны труда, пожарной и экологической безопасности при выполнении работ в соответствии с заданием;
3. Применять первичные средства пожаротушения и средства индивидуальной защиты;
4. Производить ремонтные операции по устранению неисправностей во внешних и внутренних системах робототехнических средств;
5. Применять навыки ручной пайки;
6. Осуществлять проверку, регулировку и испытание узлов и агрегатов робототехнических средств;
7. Осуществлять контроль функционирования робототехнических средств после текущего ремонта;
8. Оформлять техническую документацию.
Знания:
6 разряд
1. Требования охраны труда;
2. Устройство, конструкция, расположение и назначение оборудования, механизмов и систем управления робототехнических средств;
3. Правила пожарной безопасности;
4. Уязвимые и малонадежные элементы робототехнических средств;
5. Алгоритмы поиска и устранения неисправностей;
6. Порядок осуществления контроля функционирования робототехнических средств после текущего ремонта;
7. Основы электротехники;
8. Порядок действий при возникновении нештатных ситуаций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Локализация аварийных ситуаций, возникающих при работе робототехнических средств
Умения:
6 разряд
1. Соблюдать правила эксплуатации оборудования и оснастки при выполнении работ в соответствии с заданием;
2. Соблюдать требования охраны труда, пожарной и экологической безопасности при выполнении работ в соответствии с заданием;
3. Диагностировать неполадки в работе электромеханических, гидравлических и пневматических систем робототехнических средств;
4. Применять первичные средства пожаротушения и средства индивидуальной защиты;
5. Применять навыки ручной пайки;
6. Оформлять техническую документацию.
Знания:
6 разряд
1. Требования охраны труда;
2. Правила пожарной безопасности и производственной санитарии;
3. Порядок действий при возникновении нештатных ситуаций;
4. Особенности языка программирования целевой системы;
5. Принципы и порядок локализации выявленных недостатков в работе внешних и внутренних систем робототехнических средств;
6. Устройство, расположение и назначение деталей, механизмов и систем управления, входящих в состав робототехнических средств.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Проведение дополнительных подготовительных работ для робототехнических средств при программном способе управления
Навык 1:
Изменение параметров математической модели робототехнических средств
Умения:
6 разряд
1. Осуществлять сравнительную оценку и выбор модели робототехнических средств для решения конкретных задач;

2. Тапсырмаға сәйкес жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау;
3. Алғашқы өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану;
4. Робототехникалық құралдардың сыртқы және ішкі жүйелеріндегі ақауларды жою бойынша жөндеу операцияларын жүргізу;
5. Қолмен дәнекерлеу дағдыларын қолдану;
6. Робототехникалық құралдардың тораптары мен агрегаттарын тексеруді, реттеуді және сынауды жүзеге асыру;
7. Ағымдағы жөндеуден кейін робототехникалық құралдардың жұмыс істеуін бақылауды жүзеге асыру;
8. Техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
Білімдер:
6 разряд
1. Еңбекті қорғау талаптары;
2. Робототехникалық құралдарды басқару жабдығының, механизмдері мен жүйелерінің құрылысы, құрылымы, орналасуы және мақсаты;
3. Өрт қауіпсіздігі ережелері;
4. Робототехникалық құралдардың осал және сенімсіз элементтері;
5. Ақаулықтарды жою алгоритмдері;
6. Ағымдағы жөндеуден кейін робототехникалық құралдардың жұмыс істеуін бақылауды жүзеге асыру тәртібі;
7. Электротехника негіздері;
8. Штаттан тыс жағдайлар туындаған кездегі іс-қимыл тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Робототехникалық құралдардың жұмысы кезінде туындайтын авариялық жағдайларды оқшаулау.
Машықтар:
6 разряд
1. Тапсырмаға сәйкес жұмыстарды орындау кезінде жабдықтар мен жабдықтарды пайдалану ережелерін сақтау;
2. Тапсырмаға сәйкес жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау;
3. Робототехникалық құралдардың электромеханикалық, гидравликалық және пневматикалық жүйелерінің жұмысындағы ақауларды диагностикалау;
4. Алғашқы өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану;
5. Қолмен дәнекерлеу дағдыларын қолдану;
6. Техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
Білімдер:
6 разряд
1. Еңбекті қорғау талаптары;
2. Өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария ережелері;
3. Штаттан тыс жағдайлар туындаған кездегі іс-қимыл тәртібі;
4. Мақсатты жүйенің бағдарламалау тілінің ерекшеліктері;
5. Робототехникалық құралдардың сыртқы және ішкі жүйелерінің жұмысында анықталған кемшіліктерді оқшаулау принциптері мен тәртібі;
6. Робототехникалық құралдардың құрамына кіретін бөлшектердің, механизмдер мен басқару жүйелерінің құрылымы, орналасуы және мақсаты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Басқарудың бағдарламалық тәсілі кезінде робототехникалық құралдар үшін қосымша дайындық жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Робототехникалық құралдардың математикалық моделінің параметрлерін өзгерту.
Машықтар:
6 разряд
1. Нақты міндеттерді шешу үшін робототехникалық құралдардың моделін салыстырмалы бағалауды және таңдауды жүзеге асыру;

2. Выбирать навесное оборудование, необходимое для решения поставленной задачи;
3. Выбирать исходные данные и определять выходные параметры математической модели робототехнических средств;
4. Производить расчеты параметров основных элементов робототехнических средств;
5. Вносить коррективы в существующую математическую модель робототехнических средств;
6. Читать техническую документацию в объеме, необходимом для выполнения задания.
Знания:
6 разряд
1. Области применения робототехнических средств и решаемые ими задачи;
2. Номенклатура и принцип действия навесного оборудования робототехнических средств, соответствующего профилю деятельности работодателя;
3. Основы математической логики и теории алгоритмов;
4. Основные принципы построения математической модели;
5. Программное обеспечение для управления робототехническими средствами и навесным оборудованием;
6. Особенности языка программирования целевой системы.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Подготовка управляющей программы для робототехнических средств
Умения:
6 разряд
1. Разрабатывать и отлаживать программные средства микропроцессорных систем, реализующих алгоритмы управления навесным оборудованием робототехнических средств;
2. Читать техническую документацию в объеме, необходимом для выполнения задания;
3. Использовать выбранную среду программирования и средства системы управления базами данных;
4. Реализовывать алгоритмы навигации для передвижения робототехнических средств в знакомой и незнакомой среде;
5. Выявлять ошибки в программном коде.
Знания:
6 разряд
1. Синтаксис выбранного языка программирования, особенности программирования на выбранном языке, стандартные библиотеки языка программирования;
2. Программное обеспечение для управления робототехническими средствами и навесным оборудованием;
3. Системы команд микроконтроллеров;
4. Форматы данных, получаемых с навесного оборудования робототехнических средств, и необходимое для их обработки программное обеспечение;
5. Алгоритмы решения типовых задач, области и способы их применения;
6. Современные подходы в навигации роботов, основанные на ориентации в пространстве и картографии.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Интегрирование системы управления в блок управления робототехнических средств
Умения:
6 разряд
1. Программировать микроконтроллеры;
2. Соблюдать правила эксплуатации оборудования и оснастки при выполнении работ в соответствии с заданием;
3. Применять электроизмерительные приборы;
4. Применять методы и приемы отладки программного кода;
5. Применять современные компиляторы, отладчики и оптимизаторы программного кода;

2. Тапсырманы шешу үшін қажетті қондырмаларды таңдау;
3. Бастапқы деректерді таңдап робототехникалық құралдардың математикалық моделінің шығыс параметрлерін анықтау;
4. Робототехникалық құралдардың негізгі элементтерінің параметрлерін есептеу;
5. Робототехникалық құралдардың қолданыстағы математикалық моделіне түзетулер енгізу;
6. Тапсырманы орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы оқу.
Білімдер:
6 разряд
1. Робототехникалық құралдарды қолдану салалары және олар шешетін міндеттер;
2. Жұмыс берушінің қызмет бейініне сәйкес келетін робототехникалық құралдардың аспалы жабдықтарының номенклатурасы және жұмыс істеу принципі;
3. Математикалық логика және алгоритмдер теориясының негіздері;
4. Математикалық модель құрудың негізгі принциптері;
5. Робототехникалық құралдар мен қондырмаларды басқаруға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету;
6. Мақсатты жүйенің бағдарламалау тілінің ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Робототехника құралдары үшін басқару бағдарламасын дайындау.
Машықтар:
6 разряд
1. Робототехникалық құралдардың аспалы жабдықтарын басқару алгоритмдерін іске асыратын микропроцессорлық жүйелердің бағдарламалық құралдарын әзірлеу және жөндеу;
2. Тапсырманы орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы оқу;
3. Таңдалған бағдарламалау ортасын және дерекқорды басқару жүйесінің құралдарын пайдалану;
4. Таныс және бейтаныс ортада робототехникалық құралдарды жылжыту үшін навигация алгоритмдерін іске асыру;
5. Бағдарламалық кодтағы қателерді анықтау.
Білімдер:
6 разряд
1. Таңдалған бағдарламалау тілінің синтаксисі, таңдалған тілдегі бағдарламалау ерекшеліктері, бағдарламалау тілінің стандартты кітапханалары;
2. Робототехникалық құралдар мен қондырмаларды басқаруға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету;
3. Микроконтроллер командалық жүйелері;
4. Робототехникалық құралдардың аспалы жабдықтарынан алынатын деректер форматтары және оларды өңдеуге қажетті бағдарламалық қамтамасыз ету;
5. Типтік есептерді шешу алгоритмдері, салалары және оларды қолдану тәсілдері;
6. Кеңістіктегі бағдар мен картографияға негізделген роботты навигациялаудың заманауи тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Басқару жүйесін робототехникалық құралдарды басқару блогына біріктіру.
Машықтар:
6 разряд
1. Микроконтроллерлерді бағдарламалау;
2. Тапсырмаға сәйкес жұмыстарды орындау кезінде жабдықтар мен жабдықтарды пайдалану ережелерін сақтау;
3. Электр өлшеу құралдарын қолдану;
4. Бағдарламалық кодты жөндеу әдістері мен әдістерін қолдану;
5. Заманауи компиляторларды, отладчиктерді және бағдарламалық кодты оңтайландырғыштарды қолдану;