Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2023-2024 годы
Решение Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 31 мая 2023 года № 40
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Актогайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2023-2024 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Р.Абеуов
Утвержден решением
№ 40 от 31 мая 2023 года 4 сессии
Актогайского районного маслихата
План по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2023-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию принимается участием пастбищепользователей с учетом:
сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах.
План по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2023-2024 годы включает в себя:
схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2023-2024 годы);
приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2023- 2024 годы);
карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2023-2024 годы);

Ақтоғай ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 2023 жылғы 31 мамырдағы № 40 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңы, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңына сәйкес, Ақтоғай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Ақтоғай ауданы бойынша 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енеді.
Аудандық мәслихат төрағасы Р.Абеуов
Ақтоғай аудандық маслихатының
2023 жылғы 31 мамырдағы
4 сессиясының
№ 40 шешімімен бекітілді
Ақтоғай ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар жайылым пайдаланушылардың қатысуымен бірге кабылданды:
жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер;
ветеринарлық-санитарлық объектілер туралы мәліметтер;
ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер;
екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері.
Ақтоғай ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар:
құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (Ақтоғай ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарына 1 қосымша);
жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (Ақтоғай ауданы бойынша 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарына 2 қосымша);
жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген картасы (Ақтоғай ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарына 3 қосымша);

схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2023-2024 годы);
схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2023-2024 годы);

жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (Ақтоғай ауданы бойынша 2023 – 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарына 4 қосымша);
жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (Ақтоғай ауданы бойынша 2023 – 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарына 5 қосымша);

схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе (приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2023-2024 годы);
календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2023 - 2024 годы);

аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (Ақтоғай ауданы бойынша 2023 – 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарына 6 қосымша);
ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (Ақтоғай ауданы бойынша 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарына 7 қосымша);

иные требования необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице (приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2023-2024 годы).
Приложение 1 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Актогайскому
району на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список землепользователей земельных участков Актогайского района
Наименование собственников земельных участков и землепользователей (ФИО / наименование организации)
Пастбищ
Всего
из них
улучшенные, включая коренное улучшение
Крестьянские (фермерские) хозяйства сельского округа Шабанбай би
1
"Бесбатыр" Мухтарбеков Е.

тиісті әкімшілік – аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзгеде талаптарды қамтуға тиіс (Ақтоғай ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарына 8 қосымша).
Ақтоғай ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақтоғай ауданының жер пайдаланушыларының жайылымдық жер учаскелерінің тізімі
Жер учаскелерінің меншік иелері мен жерпайдаланушылардың атауы (Аты-жөні / ұйымның атауы)
Жайылымдар
Барлығы
оның ішінде
жақсартылған, түбегейлі жақсартылғанды қоса алғанда
Шабанбай би ауылдық округі шаруа (фермер) қожалықтары
1
"Бесбатыр" Мухтарбеков Е.

1. Площадь пастбища – 1 672 406 гектар.
2. Срок использования начало - 5 мая, конец – 10 октября.
3. Количество дней выпаса – 180 дней.
4. Состав стада: крупный рогатый скот, мелкий рогатый скот, лошади.
5. Количество в личных подсобных хозяйствах животных, всего голов в стаде – 170 002 голов.
6. Средняя живая масса одной головы 350 килограмм:
до участокетного периода – 350 килограмм,
после участокетного периода – 440 килограмм.
7. Средний привес одной головы - 90 килограмм

1. Жайылым алаңы – 1 672 406 гектар.
2. Пайдалану мерзімі басталуы - 5 мамыр, аяқталуы – 10 қазан
3. Малды бағу күні – 180 күн.
4. Табын құрамы: ірі қара мал, ұсақ мал, жылқылар.
5. Жеке қосалқы шаруашылықтағы мал басы сандары, табындағы жалпы мал басы – 170 002 бас.
6. Бір мал басының тірі орташа массасы - 350 килограмм:
есептік кезеңге дейін – 350 килограмм,
есептік кезеңнен кейін – 440 килограмм.
7. Есептік кезеңдегі бір мал басының орташа салмақ қосуы - 90 килограмм

2391
17
Поселок Сарышаган
4548
Всего:
16923
Основное направление деятельности сельхозпредприятий — развитие животноводства и растениеводства, реализация продукции животноводства и растениеводства. По району зарегистрировано 859 крестьянских хозяйств. Из них 597 крестьянских хозяйств занимаются животноводством, 13 хозяйств растениеводством, 156 крестьянских хозяйств участвуют в породном преобразовании стада крупного рогатого скота.
Учет поголовья, расчет условных голов.
Для удобства проведения различных подсчетов, касающихся выпаса скота, применяется условная единица для сравнения или суммирования животных различных видов скота.
Условная голова – это единица, используемая для сравнения количества различного вида и категорий животных. Эквивалентность определяется на основе потребности животных в кормах.
Коэффициент пересчета в условные головы
Виды животных
Коэффициенты перевода
Крупный рогатый скот
1
Овцы и козы
0,1
Лошади
0,8
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев–пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц
Наименование населенных пунктов
Количество голов
Крупный рогатый скот
Личное подсобное хозяйство
Крестьянское хозяйство
Мел кий рогатый скот
Личное подсобное хозяйство
Крестьянское хозяйство
Лощади
Личное подсобное хозяйство
Крестьянское хозяйство
1
Актогай

2391
17
Сарышаған кенті
4548
Барлығы:
16923
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының негізгі қызмет түрі - мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығын дамыту және өнімін өндіруді жүзеге асыру. Ауданда 859 шаруа қожалығы тіркелген. Оның ішінде нақты ауыл шаруашылығы жөнінде деректерін беріп жұмыс жасап тұрғаны 597 шаруа қожалық 13 шаруа қожалық қосымша өсімдік шаруашылығымен айналысады, 156 шаруа қожалығы асыл тұқымды селекциялық дамытуға қатысуда.
Мал басын есепке алу, шартты мал басының есебі.
Малды бағуға қатысты әр түрлі есептер жасаудың ыңғайлылығы үшін малдың әр түрлі жануарларын салыстыру немесе сомаландыру үшін шартты бірлік қолданылады.
Шартты мал басы – жануарлардың әр түрлі санаттары мен түрлерін салыстыру үшін пайдаланылатын бірлік. Баламалық жануарлардың азыққа қажеттілігі негізінде анықталады.
Шартты мал басына қайта есептеу коэффициенті
Жануарлардың түрі
Ауыстыру коэффициенті
Ірі қара мал
1
Қой мен ешкі
0,1
Жылқы
0,8
Иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер
Елді мекен дердің атауы
Мал басы саны
Ірі қара мал
Жеке қосал қы шаруашыл ық
Шаруа қожа лық
Ұсақ мүйізді мал
Жеке қосалқы шаруашылық
Шаруа қожа лық
Жылқы
Жеке қосалқы шаруашылық
Шаруа қожа лық
1
Ақтоғай