О внесении изменений и дополнения в решение Мангистауского областного маслихата от 9 декабря 2022 года № 16/175 "Об областном бюджете на 2023 - 2025 годы"
Решение Мангистауского областного маслихата от 27 сентября 2023 года № 5/42
Мангистауский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Мангистауского областного маслихата "Об областном бюджете на 2023-2025 годы" от 9 декабря 2022 года № 16/175 следующие изменения и дополнение:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 400 559 592,6 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 159 388 202,4 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 7 719 707,0 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 21 405,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 233 430 278,2 тысячи тенге;
2) затраты – 410 842 535,4 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 2 577 211,8 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 3 210 425,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 5 787 636,8 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – - 11 584,0 тысячи тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 11 584,0 тысячи тенге;
5) дефицит бюджета – - 7 694 147,0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита бюджета – 7 694 147,0 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 3 210 425,0 тысяч тенге;
погашение займов – 1 458 497,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 5 942 219,0 тысяч тенге.";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Установить на 2023 год нормативы распределения доходов в бюджеты городов и районов в следующих размерах:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора:
Бейнеускому району – 100 процентов;
Каракиянскому району – 100 процентов;
Мангистаускому району – 100 процентов;
Тупкараганскому району – 100 процентов;
Мунайлинскому району – 100 процентов;
городу Актау – 34,4 процентов;
городу Жанаозен – 50 процентов;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты:
Бейнеускому району – 20 процентов;
Каракиянскому району – 8 процентов;
Мангистаускому району – 43 процентов;
Тупкараганскому району – 67 процентов;
Мунайлинскому району – 40 процентов;
городу Актау – 4,8 процентов;
городу Жанаозен – 15 процентов;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты:
Бейнеускому району – 100 процентов;
Каракиянскому району – 100 процентов;
Мангистаускому району – 100 процентов;
Тупкараганскому району – 100 процентов;
Мунайлинскому району – 100 процентов;
городу Актау – 0 процентов;
городу Жанаозен – 100 процентов;

Маңғыстау облыстық мәслихатының 2022 жылғы 9 желтоқсандағы № 16/175 "2023 - 2025 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2023 жылғы 27 қыркүйектегі № 5/42 шешімі
Маңғыстау облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Маңғыстау облыстық мәслихатының "2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" 2022 жылғы 9 желтоқсандағы № 16/175 шешіміне келесідей өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2023 - 2025 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2023 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 400 559 592,6 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 159 388 202,4 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 7 719 707,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 21 405,0 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 233 430 278,2 мың теңге;
2) шығындар – 410 842 535,4 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – - 2 577 211,8 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 3 210 425,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 5 787 636,8 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – - 11 584,0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 11 584,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы – - 7 694 147,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру – 7 694 147,0 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 3 210 425,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 1 458 497,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 5 942 219,0 мың теңге.";
2 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. 2023 жылға арналған қала мен аудан бюджеттеріне кірістерді бөлу нормативтері келесідей мөлшерлерде белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы:
Бейнеу ауданына – 100 пайыз;
Қарақия ауданына –100 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 100 пайыз;
Түпқараған ауданына – 100 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 100 пайыз;
Ақтау қаласына – 34,4 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 50 пайыз;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына – 20 пайыз;
Қарақия ауданына – 8 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 43 пайыз;
Түпқараған ауданына – 67 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 40 пайыз;
Ақтау қаласына – 4,8 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 15 пайыз;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына – 100 пайыз;
Қарақия ауданына – 100 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 100 пайыз;
Түпқараған ауданына – 100 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 100 пайыз;
Ақтау қаласына – 0 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 100 пайыз;

4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты:
Бейнеускому району – 100 процентов;
Каракиянскому району – 100 процентов;
Мангистаускому району – 100 процентов;
Тупкараганскому району – 100 процентов;
Мунайлинскому району – 100 процентов;
городу Актау – 0 процентов;
городу Жанаозен – 100 процентов;
5) социальный налог:
Бейнеускому району – 15 процентов;
Каракиянскому району – 5 процентов;
Мангистаускому району – 40 процентов;
Тупкараганскому району – 65 процентов;
Мунайлинскому району – 40,8 процентов;
городу Актау – 10 процентов;
городу Жанаозен – 12 процентов.";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Предусмотреть в областном бюджете на 2023 год объемы целевых трансфертов из областного бюджета в бюджеты районов в сумме 24 476 138,0 тысяч тенге, в том числе:
Бейнеуского района – 1 412 861,0 тысяч тенге;
Каракиянского района – 1 669 021,0 тысяч тенге;
Мангистауского района – 2 994 302,0 тысячи тенге;
Тупкараганского района – 3 220 737,0 тысяч тенге;
Мунайлинского района – 4 276 371,0 тысяч тенге;
города Актау – 6 427 991,0 тысяч тенге;
городу Жанаозен – 4 474 855,0 тысячи тенге.";
пункт 5-1 изложить в новой редакции:
"5-1. Предусмотреть в областном бюджете на 2023 год объемы трансфертов из городских и районных бюджетов на компенсацию потерь областного бюджета в сумме 3 142 424,2 тысячи тенге, в том числе, из:
Бейнеуского района – 229 234,0 тысяч тенге;
Каракиянского района – 1 534 045,0 тысячи тенге;
Мангистауского района – 114 392,0 тысяч тенге;
Тупкараганского района – 90 474,2 тысяч тенге;
Мунайлинского района – 69 739,0 тысяч тенге;
города Актау – 337 615,0 тысяч тенге;
городу Жанаозен – 766 925,0 тысяч тенге.";
пункт 9 дополнить подпунктам 14) следующего содержание:
"14) обеспечение социальной поддержки граждан по вопросам занятости.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.

4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына – 100 пайыз;
Қарақия ауданына – 100 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 100 пайыз;
Түпқараған ауданына – 100 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 100 пайыз;
Ақтау қаласына – 0 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 100 пайыз;
5) әлеуметтік салық:
Бейнеу ауданына – 15 пайыз;
Қарақия ауданына – 5 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 40 пайыз;
Түпқараған ауданына – 65 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 40,8 пайыз;
Ақтау қаласына – 10 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 12 пайыз.";
5 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте облыстық бюджеттен аудан және қалалардың бюджеттеріне нысаналы трансферттер көлемдері 24 476 138,0 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Бейнеу ауданынан – 1 412 861,0 мың теңге;
Қарақия ауданынан – 1 669 021,0 мың теңге;
Маңғыстау ауданынан – 2 994 302,0 мың теңге;
Түпқараған ауданынан – 3 220 737,0 мың теңге;
Мұнайлы ауданынан – 4 276 371,0 мың теңге;
Ақтау қаласынан – 6 427 991,0 мың теңге;
Жаңаөзен қаласынан – 4 474 855,0 мың теңге.";
5-1 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5-1. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте қалалық және аудандық бюджеттерден облыстық бюджеттің ысырабын өтеуге арналған трансферттер көлемдері 3 142 424,2 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Бейнеу ауданынан – 229 234,0 мың теңге;
Қарақия ауданынан – 1 534 045,0 мың теңге
Маңғыстау ауданынан – 114 392,0 мың теңге;
Түпқараған ауданынан – 90 474,2 мың теңге;
Мұнайлы ауданынан – 69 739,0 мың теңге;
Ақтау қаласынан – 337 615,0 мың теңге;
Жаңаөзен қаласынан – 766 925,0 мың теңге.";
9 тармақ 14) тармақшамен толықтырылысын:
"14) жұмыспен қамту мәселелері бойынша азаматтарды әлеуметтік қолдауды қамтамасыз етуге.";
көрсетілген шешімнің 1 қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

25 000,0
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
48 542,0
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
70 000,0
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
6 000,0
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
7 865 648,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
11 485 331,0
1
Социальное обеспечение
3 282 459,5
256
Управление координации занятости и социальных программ области
2 685 311,5
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
548 871,0
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
863 864,0
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
197 560,0
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
722 940,0
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
349 184,7
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
2 891,8
261
Управление образования области
587 148,0
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
482 109,0
037
Социальная реабилитация
85 953,0
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
19 086,0
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
10 000,0
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
10 000,0
2
Социальная помощь
5 408 348,7
256
Управление координации занятости и социальных программ области
5 408 348,7
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
46 349,0
068
Программа занятости
5 361 999,7
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
2 794 522,8
256
Управление координации занятости и социальных программ области
2 611 366,8

25 000,0
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық-талдамалық қызметтер
48 542,0
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
70 000,0
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
6 000,0
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
7 865 648,0
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
11 485 331,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
3 282 459,5
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
2 685 311,5
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
548 871,0
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
863 864,0
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
197 560,0
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
722 940,0
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
349 184,7
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
2 891,8
261
Облыстың білім басқармасы
587 148,0
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
482 109,0
037
Әлеуметтік сауықтандыру
85 953,0
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
19 086,0
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
10 000,0
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
10 000,0
2
Әлеуметтiк көмек
5 408 348,7
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
5 408 348,7
003
Мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қолдау
46 349,0
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
5 361 999,7
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
2 794 522,8
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
2 611 366,8