О районном бюджете на 2024 – 2026 годы
Решение Тупкараганского районного маслихата Мангистауской области от 22 декабря 2023 года № 10/63.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с пунктом 6 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Тупкараганский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024 – 2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно к настоящему решению, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 10 243 261,4 тысяча тенге, в том числе:
налоговые поступления – 5 742 183,3 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 34 383,0 тысяча тенге;
поступления от продажи основного капитала – 80 310,1 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 4 386 385,0 тысяч тенге;
2) затраты – 10 963 755,6 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -31 962,0 тысяча тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 95 992,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 127 954,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
5) дефицит  (профицит) бюджета – - 688 532,2 тысяча тенге;
6) финансирование  дефицита (использование профицита) бюджета –
685 532,2 тысяча тенге;
поступление займов –95 992,0 тысяч тенге;
погашение займов –125 439,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств –717 979,2 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Тупкараганского районного маслихата Мангистауской области от 29.10.2024 № 19/103 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сел, сельского округа в сумме 850,0 тысяч тенге, в том числе:
город Форт-Шевченко – 200,0 тысяч тенге;
село Акшукур – 200,0 тысяч тенге;
село Баутино – 100,0 тысяч тенге;
сельский округ Сайын Шапагатов – 200,0 тысяч тенге;
село Таушык – 100,0 тысяч тенге;
село Кызылозен – 50,0 тысяч тенге.
3. В соответствии с пунктом 9 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан установить гражданским служащим в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий, являющимся гражданскими служащими и работающим в сельской местности, по решению местных представительных органов за счет бюджетных средств устанавливаются повышенные не менее чем на двадцать пять процентов должностные оклады и тарифные ставки по сравнению с окладами и ставками гражданских служащих, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях, если иное не установлено законами Республики Казахстан.

2024 - 2026 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Маңғыстау облысы Түпқараған аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 желтоқсандағы № 10/63 шешімі.
Ескерту. 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 6 тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2- тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мелекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1- тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Түпқараған аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1.  2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1,2 және 3 қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1)кірістер – 10 243 261,4 мың теңге;
салықтық түсімдер – 5 742 183,3 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 34 383,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 80 310,1 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 4 386 385,0 мың теңге;
2) шығындар – 10 963 755,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -31 962,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 95 992,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 127 954,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 688 532,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) –
685 532,2 мың теңге;
қарыздар түсімі – 95 992,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 125 439,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 717 979,2 мың теңге.
Ескерту. 1 -тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Түпқараған аудандық мәслихатының 29.10.2024 № 19/103 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2024 жылға арналған аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қаланың, ауылдардың, ауылдық округтің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 850,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Форт-Шевченко қаласына – 200,0 мың теңге;
Ақшұқыр ауылына – 200,0 мың теңге;
Баутино ауылына – 100,0 мың теңге;
Сайын Шапағатов ауылдық округіне – 200,0 мың теңге;
Таушық ауылына – 100,0 мың теңге;
Қызылөзен ауылы – 50,0 мың теңге.
3. Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің 139 бабының 9 тармағына сәйкес, азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс iстейтiн денсаулық сақтау, әлеуметтiк қамсыздандыру, бiлiм беру, мәдениет, спорт және ветеринария, орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мамандарға, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгiленбесе, жергiлiктi өкiлдi органдардың шешiмi бойынша бюджет қаражаты есебiнен қызметтiң осы түрлерiмен қалалық жағдайда айналысатын азаматтық қызметшiлердiң айлықақыларымен және мөлшерлемелерімен салыстырғанда кемiнде жиырма бес пайызға жоғарылатылған лауазымдық айлықақылар мен тарифтiк мөлшерлемелер белгіленсін.

4. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены кредиты использования которых определяются на основании постановления акимата Тупкараганского района:
95 992,0 тысячи тенге – на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
5. Утвердить резерв акимата района в сумме 10 500 тысяч тенге.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель Тупкараганского районного маслихата А.Нугманов
Приложение 1
к решению Тупкараганского
районного маслихата

4. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте пайдалану тәртібі Түпқараған ауданы әкімдігінің қаулысының негізінде айқындалатын кредиттердің көзделгені ескерілсін:
95 992,0 мың теңге - мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға;
5. Аудан әкімдігінің резерві 10 500 мың теңге көлемінде бекітілсін.
6. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Түпқараған аудандық мәслихатының төрағасы А.Нугманов
Түпқараған аудандық мәслихатының

32 377,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
32 377,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
18 362,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
18 362,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
18 362,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
720 805,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
710 142,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
14 762,0
005
Государственная адресная социальная помощь
85 668,0
006
Оказание жилищной помощи
500,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
211 305,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 786,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 550,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
293 637,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
51 108,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
9 202,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
38 624,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
10 663,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
10 663,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
5 513 816,6
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
385 260,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
0,0
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
284 260,0
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры

32 377,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
32 377,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
18 362,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
18 362,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
18 362,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
720 805,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
710 142,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
14 762,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
85 668,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
500,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
211 305,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 786,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 550,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
293 637,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
51 108,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
9 202,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
38 624,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
10 663,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
10 663,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
5 513 816,6
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
385 260,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
0,0
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
284 260,0
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру

14 030,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
14 030,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
568 314,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
562 802,0
005
Государственная адресная социальная помощь
101 092,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
14 102,0
006
Оказание жилищной помощи
525,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 474,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
190 149,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
198 287,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
53 283,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 890,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5 512,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
5 512,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
522 816,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5 683,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
5 683,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
517 133,0
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
517 133,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
322 750,0
819
Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта района (города областного значения)
322 750,0
009
Поддержка культурно-досуговой работы
108 584,0
014
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
6 759,0
015
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
4 870,0
005
Услуги по проведению государственной информационной политики

14 030,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
14 030,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
568 314,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
562 802,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
101 092,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
14 102,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
525,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 474,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
190 149,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтерін ұсыну
198 287,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53 283,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 890,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың ) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5 512,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
5 512,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
522 816,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың ) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5 683,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
5 683,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
517 133,0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
517 133,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
322 750,0
819
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі
322 750,0
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
108 584,0
014
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
6 759,0
015
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
4 870,0
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер