Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по сельским округам Батыр, Даулет, Кызылтобе и села Баянды Мунайлинского района на 2023 - 2024
Решение Мунайлинского районного маслихата Мангистауской области от 1 ноября 2023 года № 6/45
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "О пастбищам", Мунайлинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по сельским округам Батыр, Даулет, Кызылтобе и села Баянды Мунайлинского района на 2023-2024 годы, согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Мунайлинского районного маслихата Б. Билялов
Приложение 1
к решению маслихата
Мунайлинского района
от 1 ноября 2023 года №6/45
План по управлению пастбищами и их использованию на землях села Баянды на 2023-2024 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию на землях села Баянды на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории села Баянды в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);

Мұнайлы ауданының Баянды ауылы және Батыр, Дәулет, Қызылтөбе ауылдық округтері бойынша 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Маңғыстау облысы Мұнайлы аудандық мәслихатының 2023 жылғы 1 қарашадағы № 6/45 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Жайылымдар туралы" Заңдарына сәйкес, Мұнайлы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Мұнайлы ауданының Баянды ауылы және Батыр, Дәулет, Қызылтөбе ауылдық округтері бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары, осы шешімнің 1, 2, 3 және 4 қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мұнайлы аудандық мәслихатының төрағасы Б. Билялов
Мұнайлы аудандық мәслихатының
2023 жылғы 1 қарашадағы
№6/45 шешіміне 1 қосымша
Баянды ауылы жерлері бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы Баянды ауылының жерлері бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
3. Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Баянды ауылы аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2 қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3 қосымша);

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенного при села Баянды (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно - территориальной единице.
4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах и сведений о сервитутах для прогона скота.
5. По административно-территориальному делению в села Баянды имеются 2 жилого массива и 1 населҰнный пункт.
Общая площадь территории села Баянды – 22 425,0 гектар.
По категориям земли:
земли сельскохозяйственного назначения – 21 114,0 гектар;
земли населенных пунктов – 186,56 гектар;
площади, общественные сооружения, дороги, улицы, парки, скверы и бульвары – 404,47 гектар;
Прочие земли – 719,97 гектар;
Села Баянды расположен на южной части Мунайлинского района. На большей части территории растут такие растения как полынь, верблюжья колючка, болотная трава и другие виды растений. Площадь естественной растительности для выпаса скота распространяется по всему территорию.
Климат села Баянды резко континентальный и засушливый. В зимний период средняя температура района от -25 до -30 С, а летний период от +25 до +35 С. Средний уровень осадка 40-80 мм, а годовой – 140-180 мм. Снежный покров долго не держится. В течение года наблюдается ветреная погода. Средняя скорость ветра - 10 м/с.
Основной отраслью сельского хозяйства в села Баянды является животноводство, растениеводство, выращивание бахчевых культур.

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) Баянды ауылы маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі (7 қосымша);
8) тиісті әкімшілік - аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
4. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік оргектарндар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
5. Әкімшілік-аумақтық бөлінуі бойынша Баянды ауылында 2 тұрғын үй алабы және 1 елді мекен бар.
Баянды ауылы аумағының жалпы көлемі – 22 425,0 гектар.
Жер санаттары бойынша:
барлық ауыл шаруашылық жерлер – 21 114,0 гектар;
елді мекендердің жері – 186,56 гектар;
алаңдар, қоғамдық құрылыстар, жолдар, көшелер, парктер, скверлер және бульварлар – 404,47 гектар;
басқада жерлер – 719,97 гектар.
Баянды ауылы Мұнайлы ауданының оңтүстік бөлігінде орналасқан. Жерді пайдалану аймағы құрғақ аймақтарда орналасқан. Аумақтың басым бөлігінде жусан, жантақ, сораң шөп сияқты шөптер және басқа да шөптердің түрлері өседі. Мал жаюға арналған табиғи өсімдіктер ауылдың барлық аумағында таралған.
Баянды ауылының климаты континенттік. Каспий теңізінің тек қана ауданның жағалық өңірі климатына ғана әсері бар. Қыс айларында ауданның орташа температурасы –25 және –30 С, ал жаз айларында +25 +35 С. Қыста қар ұзақ жатпайды. Жауын-шашынның орташа мөлшері – 40-80 мм, ал жылдық – 140-180 мм құрайды. Жыл бойы желді ауа райы байқалады. Желдің орташа жылдамдығы – 10 м/с.
Баянды ауылында ауыл шаруашылықтың негізгі саласы болып мал шаруашылығы, өсімдік шаруашылығы, бау-бақша дақылдарын өсіру табылады.

В настоящее время в районе 837 голов верблюдов, 69 голов крупного рогектартого скота, 1503 голов мелкого рогектартого скота, 703 голов лошади.
Приложение 1 к
плану по управлению пастбищами
и их использованию на землях села
Баянды на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории села Баянды в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории села Баянды
Наименование землепользователей земельных участков
Пло щадь паст бищ, (гек тар)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голов, (гектар)
Кру пный рого тый скот
Вер блюды
Ло шади
Мел кий рого тый скот
Кру пный рого тый скот
Вер блюды
Ло шади
Мелкий роготый скот
1
Абилханова Акбиби

Қазіргі таңда Баянды ауылында 837 бас түйе, 69 бас ірі қара мал, 1503 бас ұсақ мал, 703 бас жылқы бар.
Баянды ауылы жерлері бойынша
2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Баянды ауылы аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Баянды ауылы аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
Жер учаскелерін жер пайдаланушы лардың атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (гектар)
Ірі қара мал
Түйе
Жылқы
Ұсақ мал
Ірі қара мал
Түйе
Жылқы
Ұсақ мал
1
Абилханова Акбиби

662,4
11249,28
8211,04
360,72
20483,44
96 %
Приложение 2 к
плану по управлению пастбищами
и их использованию на землях
села Баянды на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
1 – поля периодического выпаса
2 – поля периодического выпаса
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для села Баянды
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий загон
2024
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Приложение 3
к плану по управлению пастбищами и
их использованию на землях села
Баянды на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на землях села
Баянды на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
села Баянды
Приложение 5
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на землях села
Баянды на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища

662,4
11249,28
8211,04
360,72
20483,44
96 %
Баянды ауылы жерлері бойынша
2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
1 – кезеңмен жаю алаңы
2– кезеңмен жаю алаңы
Баянды ауылы үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2023
Көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Демалушы қоршау
2024
Демалушы қоршау
Көктемгі-жазғы маусым1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Баянды ауылы жерлері бойынша
2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта
Баянды ауылы жерлері бойынша
2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы Баянды ауылы
Баянды ауылы жерлері бойынша
2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы

села Баянды – 22 425,0 гектар
1 – поля периодического выпаса
2 – поля периодического выпаса
Приложение 6
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на землях
села Баянды на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенного при села Баянды
Населенный пункт
Количество загонов в 2023 году
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Село Баянды
ВЛС
ЛОС
ОЗ
ЛС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
2
Емир
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 7
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на землях
села Баянды на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Населенный пункт
Начало сезона
Окончание сезона
1
село Баянды
Конец апреля-начало мая
Конец октября-начало ноября
2
Емир
Конец апреля-начало мая
Конец октября-начало ноября
Приложение 2
к решению Мунайлинского
района маслихата
от 1 ноября 2023 года №6/45
План по управлению пастбищами и их использованию на землях Батырского сельского округа на 2023-2024 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию на землях Батырского сельского округа на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Батырского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);

Баянды ауылы – 22 425,0 гектар
1 – кезеңмен жаю алаңы
2– кезеңмен жаю алаңы
Баянды ауылы жерлері бойынша
2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6 қосымша
Баянды ауылы маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Елді мекен
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Баянды ауылы
КЖМ
ЖКМ
ДҚ
ЖМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
2
Емір
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау.
Баянды ауылы жерлері бойынша
2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Елді мекен
Маусымның басы
Маусымның аяғы
1
Баянды ауылы
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
2
Емір
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
Мұнайлы аудандық мәслихатының
2023 жылғы 1 қарашадағы
6/45 шешіміне 2 қосымша
Батыр ауылдық округі жерлері бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы Батыр ауылдық округ жерлері бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
3. Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Батыр ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенного при Батырском сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно - территориальной единице.
4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах и сведений о сервитутах для прогона скота.
По административно-территориальному делению в сельском округе Батыр имеются 8 микрорайонов и 2 дача.
Общая площадь территории сельского округа Батыр – 11715,0 гектар.
По категориям земли:
земли сельскохозяйственного назначения – 8555,0 гектар;
земли населенных пунктов – 1644,0 гектар;
производственные зоны – 1431,0 гектар;
дачи – 85,0 гектар;
Прочие земли – 23,8 гектар;
Сельский округ Батыр расположен на западной части Мунайлинского района. На большей части территории растут такие растения как полынь, верблюжья колючка, болотная трава и другие виды растений. Площадь естественной растительности для выпаса скота распространяется по всему территорию.
Климат сельского округа Батыр резко континентальный и засушливый. В зимний период средняя температура района от -30 до -36 С, а летний период от +25 до +35 С. Средний уровень осадка 45-100 мм, а годовой – 140-180 мм. Снежный покров долго не держится. В течение года наблюдается ветреная погода. Средняя скорость ветра - 10 м/с.
Основной отраслью сельского хозяйства в сельском округе Батыр является животноводство, растениеводство, выращивание бахчевых культур.

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2 қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3 қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) Батыр ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі (7 қосымша);
8) тиісті әкімшілік - аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
4. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
5. Әкімшілік-аумақтық бөлінуі бойынша Батыр ауылдық округінде 8 шағын аудан және 2 саяжай бар.
Батыр ауылдық округі аумағының жалпы ауданы - 11715,0 гектар.
Жер санаттары бойынша:
барлық ауыл шаруашылық жерлер – 8555,0 гектар;
елді мекендердің жері – 1644,0 гектар;
өндірістік аймақтар – 1431,0 гектар;
саяжайлар – 85,0 гектар;
басқада жерлер – 23,8 гектар.
Батыр ауылдық округі Мұнайлы ауданының батыс бөлігінде орналасқан. Аумақтың көп бөлігінде жусан, түйе тікенегі және басқа да өсімдік түрлері өседі. Жайылымға арналған табиғи өсімдік жамылғысы бүкіл аумаққа таралады.
Батыр ауылдық округінің климаты күрт континенталды және құрғақ. Қысқы кезеңде ауданның орташа температурасы -30-дан -36 С-қа дейін, ал жазғы кезең +25 – тен +35 С-қа дейін, жауын-шашынның орташа деңгейі 45-100 мм, ал жылдық-140-180 мм.қар жамылғысы ұзақ уақыт сақталмайды. Жыл бойы желді ауа-райы байқалады. Желдің орташа жылдамдығы - 10 м/с.
Батыр ауылдық округіндегі ауыл шаруашылығының негізгі саласы болып, мал шаруашылығы, егін шаруашылығы және бақша дақылдарын өсіру болып табылады.

2323,2
3991,68
4438,4
165,6
28366,8
98 %
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях Батырского сельского округа
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
1 – поля периодического выпаса
2 – поля периодического выпаса
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Батырского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий загон
2024
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию на землях
Батырского сельского округа
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию на землях
Батырского сельского округа
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
сельский округ Батыр
Приложение 5 к
Плану по управлению пастбищами и
их использованию на землях
Батырского сельского округа
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища

2323,2
3991,68
4438,4
165,6
28366,8
98 %
Батыр ауылдық округі жерлері бойынша
2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
1 – кезеңмен жаю алаңы
2– кезеңмен жаю алаңы
Батыр ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2023
Көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Демалушы қоршау
2024
Демалушы қоршау
Көктемгі-жазғы маусым1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Батыр ауылдық округі жерлері бойынша
2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта
Батыр ауылдық округі жерлері бойынша
2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Батыр ауылдық округі
Батыр ауылдық округі жерлері бойынша
2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы

Батырский сельский округ – 8 555,0 гектар
1 – поля периодического выпаса
2 – поля периодического выпаса
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию на землях
Батырского сельского округа
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенного при Батырском сельском округе
Населенный пункт
Количество загонов в 2023 году
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Батырский сельский округ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию на землях
Батырского сельского округа
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Населенный пункт
Начало сезона
Окончание сезона
1
Батырский сельский округ
Конец апреля-начало мая
Конец октября-начало ноября
Приложение 3
к решению маслихата
Мунайлинского района
от 1 ноября 2023 года №6/45
План по управлению пастбищами и их использованию на землях сельского округа Даулет на 2023-2024 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию на землях сельского округа Даулет на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Даулет в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);

Батыр ауылдық округі – 8 555,0 гектар
1 – кезеңмен жаю алаңы
2– кезеңмен жаю алаңы
Батыр ауылдық округі жерлері бойынша
2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6 қосымша
Батыр ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Елді мекен
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Батыр ауылдық округі
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау.
Батыр ауылдық округі жерлері бойынша
2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Елді мекен
Маусымның басы
Маусымның аяғы
1
Батыр ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
Мұнайлы аудандық мәслихатының
2023 жылғы 1 қарашадағы
№6/45 шешіміне 3 қосымша
Дәулет ауылдық округі жерлері бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы Дәулет ауылдық округ жерлері бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
3. Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Дәулет ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);

Климат сельского округа Даулет резко континентальный и засушливый. В зимний период средняя температура района от -30 до -35 С, а летний период от +25 до +35 С. Средний уровень осадка 40-80 мм, а годовой – 140-180 мм. Снежный покров долго не держится. В течение года наблюдается ветреная погода. Средняя скорость ветра - 10 м/с.
Основной отраслью сельского хозяйства в сельском округе Даулет является животноводство, растениеводство, выращивание бахчевых культур.

Дәулет ауылдық округінің климаты континенттік. Каспий теңізінің тек қана ауданның жағалық өңірі климатына ғана әсері бар. Қыс айларында ауданның орташа температурасы –30 және –35 С, ал жаз айларында +25 +35 С. Қыста қар ұзақ жатпайды. Жауын-шашынның орташа мөлшері – 40-80 мм, ал жылдық – 140-180 мм құрайды. Жыл бойы желді ауа райы байқалады. Желдің орташа жылдамдығы – 10 м/с.
Дәулет ауылдық округінде ауыл шаруашылықтың негізгі саласы болып мал шаруашылығы болып табылады.

сельский округ Даулет – 33 178,8 гектар
1 – поля периодического выпаса
2 – поля периодического выпаса
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию на землях сельского
округа Даулет на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенного при сельском округе Даулет
Населенный пункт
Количество загонов в 2023 году
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
сельский округ Даулет
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию на землях сельского
округа Даулет на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Населенный пункт
Начало сезона
Окончание сезона
1
сельский округ Даулет
Конец апреля-начало мая
Конец октября-начало ноября
Приложение 4
к решению маслихата
Мунайлинского района
от 1 ноября 2023 года №6/45
План по управлению пастбищами и их использованию на землях сельского округа Кызылтобе на 2023-2024 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию на землях сельского округа Кызылтобе на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Кызылтобе в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);

Дәулет ауылдық округі – 33 178,8 гектар
1 – кезеңмен жаю алаңы
2 – кезеңмен жаю алаңы
Дәулет ауылдық округі жерлері бойынша
2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6 қосымша
Дәулет ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Елді мекен
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Дәулет ауылдық округі
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау.
Дәулет ауылдық округі жерлері бойынша
2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Елді мекен
Маусымның басы
Маусымның аяғы
1
Дәулет ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
Мұнайлы аудандық мәслихатының
2023 жылғы 1 қарашадағы
№6/45 шешіміне 4 қосымша
Қызылтөбе ауылдық округі жерлері бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы Қызылтөбе ауылдық округ жерлері бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
3. Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қызылтөбе ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);

Климат сельского округа Кызылтобе резко континентальный и засушливый. В зимний период средняя температура района от -30 до -35 С, а летний период от +25 до +35 С. Средний уровень осадка 40-80 мм, а годовой – 140-180 мм. Снежный покров долго не держится. В течение года наблюдается ветреная погода. Средняя скорость ветра - 15 м/с.
Основной отраслью сельского хозяйства в сельском округе Кызылтобе является животноводство, растениеводство, выращивание бахчевых культур.

Қызылтөбе ауылдық округінің климаты континенттік. Каспий теңізінің тек қана ауданның жағалық өңірі климатына ғана әсері бар. Қыс айларында ауданның орташа температурасы –30 және –35 С, ал жаз айларында +25 +35 С. Қыста қар ұзақ жатпайды. Жауын-шашынның орташа мөлшері – 40-80 мм, ал жылдық – 140-180 мм құрайды. Жыл бойы желді ауа райы байқалады. Желдің орташа жылдамдығы – 15 м/с.
Қызылтөбе ауылдық округінде ауыл шаруашылықтың негізгі саласы болып мал шаруашылығы болып табылады.