Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат Рудненского городского маслихата"
Решение маслихата города Рудного Костанайской области от 7 апреля 2023 года № 8
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590, пунктом 79 Типового регламента маслихата, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2013 года № 704 Рудненский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Аппарат Рудненского городского маслихата".
2. Отменить решение маслихата от 31 марта 2017 года № 106 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат Рудненского городского маслихата".
3. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2023 года.
Председатель городского маслихата А. Искаков
Утверждено
решением маслихата
от 7 апреля 2023 года
№ 8
Положение о государственном учреждении "Аппарат Рудненского городского маслихата"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат Рудненского городского маслихата" (далее – аппарат маслихата) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим организационное, правовое, материально-техническое и иное обеспечение Рудненского городского маслихата (далее – маслихат).
2. Аппарат маслихата не имеет ведомств.
3. Аппарат маслихата осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат маслихата является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Аппарат маслихата вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат маслихата имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Аппарат маслихата по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями председателя маслихата и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

"Рудный қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы
Қостанай облысы Рудный қаласы мәслихатының 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 8 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысымен, Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 3 желтоқсандағы № 704 Жарлығымен бекітілген мәслихаттың Үлгілік регламентінің 79-тармағына сәйкес Рудный қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған "Рудный қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже бекітілсін.
2. Мәслихаттың 2017 жылғы 31 наурыздағы № 106 "Рудный қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы" шешімі жойылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қалалық мәслихат төрағасы А. Искаков
Мәслихаттың
2023 жылғы 7 сәуірдегі
№ 8 шешімімен
бекітілді
"Рудный қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Рудный қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – мәслихат аппараты) Рудный қалалық мәслихатының (бұдан әрі - мәслихат) ұйымдастырушылық, құқықтық, материалдық-техникалық және басқа да қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мәслихат аппаратының ведомстволары жоқ.
3. Мәслихат аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Мәслихат аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген, қазақ және орыс тілдерінде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Мәслихат аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Мәслихат аппараты егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Мәслихат аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен мәслихат төрағасының өкімдерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

8. Структура и лимит штатной численности аппарата маслихата утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: индекс 111500, Республика Казахстан, Костанайская область, город Рудный, улица Ленина, 95.
10. Настоящее Положение является учредительным документом аппарата маслихата.
11. Финансирование деятельности аппарата маслихата осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Аппарату маслихата запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями аппарата маслихата.
Если аппарату маслихата законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия аппарата маслихата
13. Задачи: Обеспечение информационно-аналитической, правовой, организационной, сессионной и иной деятельности маслихата, его органов и депутатов.
14. Полномочия:
1) права:
в пределах своей компетенции вступать в гражданско-правовые отношения с юридическими и физическими лицами, заключать договора и осуществлять иную деятельность, не противоречащую действующему законодательству;
в пределах своей компетенции запрашивать и получать от государственных органов, должностных лиц и иных организаций, а также должностных лиц, граждан информацию, сведения, документы и иные материалы, необходимые для выполнения возложенных задач и функций;
вести служебную переписку по вопросам, отнесенным к ведению аппарата маслихата;
иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) обязанности:
обеспечивать соблюдение требований действующего законодательства Республики Казахстан при осуществлении своей деятельности;
осуществлять методическое руководство деятельностью депутатов маслихата;
планировать работу аппарата, проведение заседаний маслихата и его органов, совещаний, семинаров и других мероприятий маслихата, организация их подготовки и проведение;
участвовать в заседаниях маслихата и его органов;
оказывать помощь депутатам в осуществлении их полномочий;
осуществлять иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
организационное обеспечение деятельности маслихата и его органов;
правовое обеспечение деятельности маслихата и его органов;
обеспечение взаимодействия маслихата с другими государственными органами и организациями;
обеспечение публикации деятельности маслихата и его органов на интернет-ресурсе;
работа по проектам решений, поступившим на рассмотрение в маслихат;
оказание помощи в реализации депутатами маслихата компетенций, установленных законодательством;
документационное обеспечение деятельности маслихата;
обеспечение решения кадровых вопросов маслихата;
материально-техническое обеспечение деятельности маслихата;
осуществляет взаимодействие маслихата и его органов с государственными органами, средствами массовой информации, общественными организациями и гражданами, в пределах полномочий, представленных законодательством Республики Казахстан;
организует работу по обеспечению освещения деятельности маслихата и его органов в средствах массовой информации;
составляет на основании предложений депутатов, постоянных, временных и иных комиссий маслихата перспективные планы работы маслихата, готовит отчеты о его деятельности;
правовое обеспечение деятельности депутатов маслихата;
организует предварительное обсуждение рассматриваемых на сессиях вопросов на заседаниях постоянных, временных и иных комиссий маслихата, оказывает помощь депутатам в вопросах качественной подготовки проектов решений и заключений, ведет протоколы сессий маслихата и его органов;
участвует в разработке актов маслихата, а также направляет их на государственную регистрацию в органы юстиции в случаях, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан;
участвует в подготовке материалов по вопросам административно-территориального устройства, осуществляет учебу депутатов, обобщает и внедряет в практику передовой опыт работы маслихатов всех уровней;
обеспечивает соблюдение регламента маслихата в пределах своей компетенции;
рассматривает обращения физических и юридических лиц в пределах полномочий, представленных законодательством Республики Казахстан;
осуществляет иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

8. Мәслихат аппаратының құрылымы және штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индекс 111500, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Рудный қаласы, Ленин көшесі, 95.
10. Осы Ереже мәслихат аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мәслихат аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Мәслихат аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен мәслихат аппаратының өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер мәслихат аппаратына заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер, егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мәслихат аппаратының міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері: Мәслихаттың, оның органдарының және депутаттардың ақпараттық-талдамалық, құқықтық, ұйымдастырушылық, сессиялық және өзге де қызметін қамтамасыз ету.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өз құзыреті шегінде заңды және жеке тұлғалармен азаматтық-құқықтық қатынастарға түсуге, шарттар жассуға және қолданыстағы заңнамаға қайшы келмейтін өзге де қызметті жүзеге асыруға;
өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан, лауазымды адамдардан және өзге де ұйымдардан, сондай-ақ лауазымды адамдардан, азаматтардан жүктелген міндеттер мен функцияларды орындау үшін қажетті ақпаратты, мәліметтерді, құжаттарды және өзге де материалдарды сұратуға және алуға;
мәслихат аппаратының қарауына жатқызылған мәселелер бойынша қызметтік хат алмасуды жүргізу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтардың болуы;
2) міндеттері:
өз қызметін жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы талаптарының сақталуына қамтамасыз ету;
мәслихат депутаттарының қызметіне әдістемелік басшылықты жүзеге асыру;
аппараттың жұмысын жоспарлау, мәслихат пен оның органдарының отырыстарын, кеңестерін, семинарларын және мәслихаттың басқа да іс-шараларын өткізу, оларды дайындауды және өткізуді ұйымдастыру;
мәслихат пен оның органдарының отырыстарына қатысу;
депутаттарға өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға көмек көрсету;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
мәслихат пен оның органдарының қызметін ұйымдастырушылық қамтамасыз ету;
мәслихат пен оның органдарының қызметін құқықтық қамтамасыз ету;
мәслихаттың басқа мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
мәслихат пен оның органдарының қызметін интернет-ресурста жариялауды қамтамасыз ету;
мәслихаттың қарауына келіп түскен шешімдердің жобалары бойынша жұмыс жасау;
мәслихат депутаттарының заңнамада белгіленген құзыреттерді іске асыруына көмек көрсету;
мәслихат қызметін құжаттамалық қамтамасыз ету;
мәслихаттың кадр мәселелерін шешуді қамтамасыз ету;
мәслихат қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңнамасында ұсынылған өкілеттіктер шегінде мәслихат пен оның органдарының мемлекеттік органдармен, бұқаралық ақпарат құралдарымен, қоғамдық ұйымдармен және азаматтармен өзара іс-қимылын жүзеге асырады;
мәслихат пен оның органдарының қызметін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
депутаттардың, мәслихаттың тұрақты, уақытша және өзге де комиссияларының ұсыныстары негізінде мәслихат жұмысының перспективалық жоспарларын құрады, оның қызметі туралы есептер дайындайды;
мәслихат депутаттарының қызметін құқықтық қамтамасыз ету;
сессияларда қаралатын мәселелерді мәслихаттың тұрақты, уақытша және өзге де комиссияларының отырыстарында алдын ала талқылауды ұйымдастырады, депутаттарға шешімдер мен қорытындылардың жобаларын сапалы дайындау мәселелерінде көмек көрсетеді, мәслихат сессияларының және оның органдарының хаттамаларын жүргізеді;
мәслихат актілерін әзірлеуге қатысады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген жағдайларда оларды әділет органдарына мемлекеттік тіркеуге жібереді;
әкімшілік-аумақтық құрылым мәселелері бойынша материалдар дайындауға қатысады, депутаттарды оқытуды жүзеге асырады, барлық деңгейдегі мәслихаттардың озық жұмыс тәжірибесін жинақтайды және практикаға енгізеді;
өз құзыреті шегінде мәслихат регламентінің сақталуын қамтамасыз етеді;
жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін Қазақстан Республикасының заңнамасында ұсынылған өкілеттіктер шегінде қарайды;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.

3. Статус, полномочия председателя маслихата, руководителя аппарата маслихата
16. Руководство аппаратом маслихата осуществляется председателем маслихата, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат маслихата задач и осуществление им своих полномочий.
17. Председатель маслихата избирается из числа депутатов открытым или тайным голосованием большинством голосов от общего числа депутатов и освобождается от должности маслихатом на сессии.
18. Председатель маслихата не имеет заместителей.
19. Полномочия председателя маслихата:
организует подготовку сессии маслихата и вопросов, вносимых на ее рассмотрение, формирует повестку дня сессии, обеспечивает составление протокола, подписывает решения, иные документы, принятые или утвержденные на сессии маслихата;
принимает решение о созыве сессии маслихата;
ведет заседания сессии маслихата, обеспечивает соблюдение регламента маслихата;
содействует депутатам маслихата в осуществлении ими своих полномочий, обеспечивает их необходимой информацией, рассматривает вопросы, связанные с освобождением депутатов от выполнения служебных обязанностей для участия в сессиях маслихата, в работе его постоянных комиссий и иных органов;
контролирует рассмотрение запросов депутатов и депутатских обращений;
руководит деятельностью аппарата маслихата, назначает на должность и освобождает от должности его служащих;
организует взаимодействие маслихата с иными органами местного самоуправления;
по вопросам своей компетенции издает распоряжения;
координирует деятельность постоянных комиссий и иных органов маслихата, и депутатских групп;
представляет маслихат в отношениях с государственными органами, организациями, органами местного самоуправления и общественными объединениями;
выполняет иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, регламентом и решением маслихата.
Исполнение полномочий председателя маслихата в период его отсутствия временно осуществляются председателем одной из постоянных комиссий маслихата или депутатом маслихата.
20. Аппарат маслихата возглавляется руководителем аппарата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество аппарата маслихата
21. Аппарат маслихата может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество аппарата маслихата формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

3. Мәслихат төрағасының, мәслихат аппараты басшысының мәртебесі, өкілеттігі
16. Мәслихат аппаратына басшылықты мәслихат аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болатын мәслихат төрағасы жүзеге асырады.
17. Мәслихат төрағасы сессияда депутаттар арасынан ашық немесе жасырын дауыс беру арқылы депутаттардың жалпы санының көпшілік даусымен мәслихатпен сайланады және қызметтен босатылады.
18. Мәслихат төрағасының орынбасарлары жоқ.
19. Мәслихат төрағасының өкілеттіктері:
мәслихат сессиясын және оның қарауына енгізілетін мәселелерді дайындауды ұйымдастырады, сессияның күн тәртібін қалыптастырады, хаттама жасауды қаматамасыз етеді, мәслихат сессиясында қабылданған немесе бекітілген шешімдерге, өзге де құжаттараға қол қояды;
мәслихат сессиясын шақыру туралы шешім қабылдайды;
мәслихат сессиясының отырыстарын жүргізеді, мәслихат регламентінің сақталуын қамтамасыз етеді;
мәслихат депутаттарының өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына жәрдемдеседі, оларды қажетті ақпаратпен қамтамасыз етеді, депутаттарды мәслихат сессияларына, оның тұрақты комиссиялары мен өзге де органдарының жұмысына қатысу үшін қызметтік міндеттерін орындаудан босатуға байланысты мәселелерді қарайды;
депутаттардың сауалдарының және депутаттық өтініштердің қаралуын бақылайды;
мәслихат аппаратының қызметіне басшылық жасайды, оның қызметшілерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
мәслихаттың өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара іс-қимылын ұйымдастырады;
өз құзыретіндегі мәселелер бойынша өкімдер шығарады;
мәслихаттың тұрақты комиссиялары мен өзге де органдарының және депутаттық топтардың қызметін үйлестіреді;
мемлекеттік органдармен, ұйымдармен, жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен және қоғамдық бірлестіктермен қатынастарда мәслихат атынан өкілдік етеді;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайды.
Мәслихат төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды мәслихаттың тұрақты комиссияларының бірінің төрағасы немесе мәслихат депутаты жүзеге асырады.
20. Мәслихат аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын аппарат басшысы басқарады.
4. Мәслихат аппаратының мүлкі
21. Мәслихат аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Мәслихат аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

22. Имущество, закрепленное за аппаратом маслихата, относится к коммунальной собственности.
23. Аппарат маслихата не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение аппарата маслихата
24. Реорганизация и упразднение аппарата маслихата осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

22. Мәслихат аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, мәслихат аппараты өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқылы.
5. Мәслихат аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату
24. Мәслихат аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.