О внесении изменений в решение Уалихановского районного маслихата от 27 декабря 2022 года № 2-25 с "Об утверждении бюджета Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2023-2025 годы"
Решение Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 23 августа 2023 года № 5-6 с
Уалихановский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2023-2025 годы" от 27 декабря 2022 года № 2-25 с следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить бюджет Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы — 7 440 370,4 тысяч тенге:
налоговые поступления — 802 898,1 тысяч тенге;
неналоговые поступления — 20 428 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала — 8 760 тысяч тенге; поступления трансфертов — 6 608 284,3 тысяч тенге;
2) затраты — 7 572 881,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование — 33 386,5 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 62 121,5 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 28 735 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами — 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета — -165 897,3 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета –
165 897,3 тысяч тенге:
поступление займов – 62 100 тысяч тенге;
погашение займов – 28 735 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 132 532,3 тысяч тенге.";
пункт 12 изложить в новой редакции:
"12. Учесть в районном бюджете на 2023 год поступление целевых текущих трансфертов из областного бюджета, в том числе на:
1) санаторно-курортное лечение;
2) протезно-ортопедические средства;
3) сурдотехнические средства;
4) тифлотехнические средства;
5) специальные средства передвижения (кресло-коляски);
6) гигиенические средства;
7) средний ремонт автомобильной дороги районного значения KTUL-336 "Ундурус – Жумысшы – Мырзагул";
8) средний ремонт автомобильной дороги районного значения KTUL-100 "Коктерек – Тоспа – Жаскайрат – Кайрат";
9) реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі";
10) субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым внутрирайонным сообщениям;

Уәлиханов аудандық мәслихатының 2022 жылғы 27 желтоқсандағы № 2-25 с "2023-2025 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджетін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 2023 жылғы 23 тамыздағы № 5-6 с шешімі
Уәлиханов аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Уәлиханов аудандық мәслихатының "2023-2025 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджетін бекіту туралы" 2022 жылғы 27 желтоқсандағы № 2-25 с шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"1. 2023-2025 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1)кірістер – 7 440 370,4 мың теңге:
салықтық түсімдер – 802 898,1 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 20 428 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 8 760 мың теңге;
трансферттер түсімі – 6 608 284,3 мың теңге;
2) шығындар – 7 572 881,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 33 386,5 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 62 121,5 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 28 735 мың теңге;
4) қаржы активтері мен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 165 897,3 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 165 897,3 мың теңге:
қарыздар түсімі – 62 100 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 28 735 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 132 532,3 мың теңге.";
12-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"12. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер ескерілсін, оның ішінде:
1) санаторлық-курорттық емделуге;
2) протездік-ортопедиялық құралдарға;
3) сурдотехникалық құралдарға;
4) тифлотехникалық құралдарға;
5) арнайы қозғалыс құралдарына (кресло-арбалар);
6) гигиеналық құралдарға;
7) Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданындағы KTUL-336 "Өндіріс-Жұмысшы-Мырзағұл" аудандық маңызы бар автомобиль жолын орташа жөндеуге;
8) аудандық маңызы бар КТUL-100 "Көктерек-Тоспа-Жасқайрат-Қайрат" автомобиль жолының орташа жөндеуге;
9) "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;
10) әлеуметтік маңызы ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялауға;

11) содержание автомобильных дорог районного значения;
12) приобретение модуля пожарного прицепного.
Распределение указанных целевых трансфертов из областного бюджета определяется постановлением акимата Уалихановского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2023-2025 годы";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.

11) аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын күтіп ұстауға;
12) өрт сөндіруші тіркеме модулін сатып алуға.
Көрсетілген облыстық бюджеттен нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы әкімдігінің "2023-2025 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджетін бекіту туралы" Уәлиханов аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.";
көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда баяндалсын.

346 777,7
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
63 472
015
Капитальные расходы государственного органа
2 500
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
280 805,7
475
Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии района (города областного значения)
66 400
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии
49 708
003
Капитальные расходы государственного органа
5 492
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
11 200
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
837 825,4
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
67 450
003
Капитальные расходы государственного органа
990
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
492 482
114
Целевые трансферты на развитие нижестоящим бюджетам
276 903,4
02
Оборона
36 345,2
122
Аппарат акима района (города областного значения)
8 384
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
8 384
122
Аппарат акима района (города областного значения)
27 961,2
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
1 815
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
26 146,2
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
32 422
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
32 422
019
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
32 422
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
345 470,8
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
25 400
005
Государственная адресная социальная помощь
25400
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
245 319,8
002
Программа занятости
50 262,6
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан

346 777,7
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясатын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
63 472
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2 500
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
280 805,7
475
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі
66 400
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті, ауыл шаруашылығы мен ветеринарияны дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
49 708
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
5 492
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
11 200
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
837 825,4
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
67 450
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
990
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
492 482
114
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттері
276 903,4
02
Қорғаныс
36 345,2
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
8 384
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі
іс-шаралар
8 384
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
27 961,2
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
1 815
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
26 146,2
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
32 422
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
32 422
019
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
32 422
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
345 470,8
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
25 400
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
25400
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
245 319,8
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
50 262,6
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету

8 209
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
42 406,7
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
987
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
70 720
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
41 822
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
30 912,5
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
74 751
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
63 236
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
977
061
Cодействие добровольному переселению лиц для повышения мобильности рабочей силы
10 538
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2 208 268,2
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
183 676
007
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
148 000
008
Организация сохранения государственного жилищного фонда
35 676
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2 019 592,2
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
5 150
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
2 014 442,2
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5 000
031
Обеспечение санитарии населенных пунктов
5 000
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
553 569
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
76 668
009
Поддержка культурно-досуговой работы
76 668
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
151 007
036
Развитие объектов культуры
151 007
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)

8 209
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
42 406,7
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
987
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
70 720
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
41 822
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
30 912,5
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
74 751
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
63 236
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
977
061
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аударуына жәрдемдесу
10 538
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2 208 268,2
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
183 676
007
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
148 000
008
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
35 676
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
2 019 592,2
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
5 150
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
2 014 442,2
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
5 000
031
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету
5 000
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
553 569
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
76 668
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
76 668
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
151 007
036
Мәдениет объектілерін дамыту
151 007
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі

44 377
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
23 587
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
5 958
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
14 832
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
118 000
021
Развитие объектов спорта
118 000
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
103 681
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
16 820
007
Функционирование районных (городских) библиотек
86 147
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
714
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
59 836
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан, развития языков и культуры
35 878
004
Реализация мероприятий в сфере
молодежной политики
20 758
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
3 200
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
88 530
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
33 726
010
Развитие объектов сельского хозяйства
33 726
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
23 462
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
22 482
007
Капитальные расходы государственного органа
980
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
28 542
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
28 542
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2 800
056
Строительство приютов, пунктов временного содержания для животных
2 800
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
6 048
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

44 377
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
23 587
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
5 958
007
Әр түрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
14 832
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
118 000
021
Cпорт объектілерін дамыту
118 000
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
103 681
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
16 820
007
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
86 147
008
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
714
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
59 836
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
35 878
004
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
20 758
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
3 200
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
88 530
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
33 726
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
33 726
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
23 462
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
22 482
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
980
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
28 542
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
28 542
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
2 800
056
Жануарларға арналған баспаналар, уақытша ұстау пункттерін салу
2 800
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
6 048
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)