Об утверждении бюджета Кишкенекольского сельского округа Уалихановского района на 2024-2026 годы
Решение Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 28 декабря 2023 года № 6-13 с
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с пунктом 10 настоящего решения.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Уалихановский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Кишкенекольского сельского округа Уалихановского района на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 719 385 тысяч тенге:
налоговые поступления – 56 250,1 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 1 198,4 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала –2 044 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 659 892,5 тысяч тенге;
2) затраты – 727 164,4 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - 0 тенге:
бюджетные кредиты - 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов - 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - -7 779,4 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита)
бюджета – 7 779,4 тысяч тенге:
поступление займов - 0 тенге;
погашение займов - 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств –7 779,4 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решений Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 29.03.2024 № 6-17 с (вводится в действие с 01.01.2024); от 27.06.2024 № 5-20 с (вводится в действие с 01.01.2024); от 09.10.2024 № 6-22 с (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Установить, что доходы бюджета Кишкенекольского сельского округа на 2024 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года за счет следующих налоговых поступлений:
1) индивидуальный подоходный налог по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории села расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;
2) налог на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории сельского округа;

2024-2026 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Кішкенекөл ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 2023 жылғы 28 желтоқсандағы № 6-13 с шешімі
Ескерту. 01.01.2024 бастап қолданысқа еңгізіледі - осы шешімнің 10-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Уәлиханов аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Кішкенекөлауылдық округінің бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 719 385 мың теңге:
салықтық түсімдер – 56 250,1 мың теңге;
салықтық емес түсімдер –1 198,4 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 2 044 мың теңге;
трансферттер түсімі – 659 892,5 мың теңге;
2) шығындар –727 164,4 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу - 0 теңге:
бюджеттік кредиттер - 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 0 теңге;
4) қаржы активтері мен операциялар бойынша сальдо - 0 теңге;
қаржы активтерін сатып алу - 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -7 779,4 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) –
7 779,4 теңге:
қарыздар түсімі - 0 теңге;
қарыздарды өтеу - 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары –7 779,4 мың теңге
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 29.03.2024 № 6-17 с (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.06.2024 № 5-20 с (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 09.10.2024 № 6-22 с (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2024 жылға арналған Кішкенекөл ауылдық округі бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының 2008 жылға 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне сәйкес мына салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) ауылдың аумағында мемлекеттік кіріс органдарында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығы;
2) ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық;

3) земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории села;
4) налог на транспортные средства с физических лиц, место жительства которых находится на территории села;
5) налог на транспортные средства с юридических лиц, место жительства которых находится на территории села;
6) плата за пользование земельными участками;
7) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы:
на открытом пространстве за пределами помещений в селе;
в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территорию сельского округа;
на открытом пространстве за пределами помещений вне населенных пунктов и вне полосы отвода автомобильных дорог общего пользования.
3. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
1) штрафы, налагаемые акимами сельских округов за административные правонарушения;
2) добровольные сборы физических и юридических лиц;
3) доходы от коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления):
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению аппарата акима сельского округа;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
доходы от аренды имущества коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
другие доходы от коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
4) доходы от продажи земельных участков;
5) другие неналоговые поступления в бюджет сельского округа.
4. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются за счет поступлений:
1) продажи основного капитала являются деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета сельского округа;
2) от продажи земельных участков, находящихся в государственной собственности, в частную собственность или предоставления их в постоянное или временное землепользование либо реализованных иным способом в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан;
5. Установить, что поступления трансфертов в бюджет сельского округа являются трансферты из районного бюджета.
6. Предусмотреть бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в сельский бюджет в сумме 74 269 тысяч тенге.
7. Учесть в сельском бюджете на 2024 год целевые трансферты из республиканского бюджета на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий.

3) ауылдың аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығы;
4) тұрғылықты жері ауыл аумағында орналасқан жеке тұлғалардан алынатын көлік құралдарына салынатын салық;
5) тұрғылықты жері ауыл аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдарына салынатын салық;
6) жерді пайдаланғаны үшін төлем;
7) сыртқы (көрнекі) жарнаманы:
ауылдағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте;
ауылдық округтің аумағы арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде;
елді мекендерден тыс жердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнен тыс жерде орналастырғаны үшін төлемақы.
3. Ауылдық округ бюджетінің кірістері мына салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) ауылдық округтердің әкімдері әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салатын айыппұлдар;
2) жеке және заңды тұлғалардың ерікті түрдегі алымдары;
3) ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін кірістер:
ауылдық округ әкімі аппаратының шешімімен құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) заңды тұлғаларға қатысу үлестеріне кірістер;
ауылдық округтің коммуналдық меншігінің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінің) мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін басқа да кірістер;
4) жер учаскелерін сатудан түскен кірістер;
5) ауылдық округ бюджеттіне түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
4. Ауылдық округ бюджетінің кірістері:
1) негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен ауылдық округ бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіліп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша қаражаты болыпбелгіленсін;
2) мемлекет меншігіндегі жер учаскелерін жеке меншікке сатудан немесе оларды тұрақты немесе уақытша жер пайдалануға беруден не Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен өзге де тәсілмен өткізуден.
5. Ауылдық округ бюджетіне түсетін трансферттердің түсімдері аудандық бюджеттен берілетін трансферттер болып белгіленсін
6. Аудандық бюджеттен ауылдық бюджетке берілетін бюджеттік субвенциялар 74 269 мың теңге сомасында қамтамасыз етілсін.
7. 2024 жылға арналған республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер түсімдері ескерілсін, соның ішінде мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға

Распределение указанных целевых трансфертов из республиканского бюджета определяется решением акима Кишкенеколського сельского округа Уалихановского района "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Кишкенекольского сельского округа Уалихановского района на 2024-2026 годы".
8. Учесть в сельском бюджете на 2024 год целевые трансферты из областного бюджета на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі".
Распределение указанных целевых трансфертов из областного бюджета определяется решением акима Кишкенекольского сельского округа Уалихановского района "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Кишкенекольского сельского округа Уалихановского района на 2024-2026 годы".
9. Учесть в сельском бюджете на 2024 год целевые трансферты из районного бюджета, в том числе:
1) на обустройство мини-футбольного поля с искусственным покрытием в селе Кишкенеколь;
2) на обустройство мини футбольного поля по адресу улица Ш.Уалиханова (суд) в селе Кишкенеколь;
3) на обустройство мини футбольного поля по адресу улица Ш.Уалиханова (парк Жастар) в селе Кишкенеколь;
4) на обустройство детской игровой площадки по улице Уалиханова в селе Кишкенеколь;
5) на услуги по интеграции и техническому сопровождению - Системы контроля и управления доступом (СКУД);
6) на демонтаж и монтаж фонарей уличного освещения села Кишкенеколь;

Көрсетілген нысаналы трансферттерді республикалық бюджеттен бөлу Уәлиханов ауданының Кішкенекөл ауылдық округі әкімінің "Уәлиханов аудандық мәслихатының "2024-2026 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Кішкенекөл ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" шешімін іске асыру туралы" шешімімен айқындалады.
8. 2024 жылға арналған ауылдық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға ескерілсін.
Көрсетілген нысаналы трансферттерді облыстық бюджеттен бөлу Уәлиханов ауданының Кішкенекөл ауылдық округі әкімінің "Уәлиханов аудандық мәслихатының "2024-2026 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Кішкенекөл ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" шешімін іске асыру туралы" шешімімен айқындалады.
9. 2024 жылға арналған ауылдық бюджетте аудандық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер, оның ішінде:
1) Кішкенекөл ауылында жасанды жабындысы бар шағын футбол алаңын жайластыруға;
2) Кішкенекөл ауылының Ш.Уәлиханов көшесіндегі (сот) шағын футбол алаңын жайластыруға;
3) Кішкенекөл ауылының Ш.Уәлиханов көшесіндегі (Жастар саябағы) шағын футбол алаңын жайластыруға;
4) Кішкенекөл ауылының Ш.Уәлиханов көшесіндегі балалар ойын алаңын жайластыруға.
5) Интеграция және техникалық сүйемелдеу жөніндегі қызметтерге - Қол жеткізуді бақылау және басқару жүйелері (ҚЖББЖ);
6) Кішкенекөл ауылының көшелерінің бойындағы көшелерді жарықтандыру шамдарын демонтаждау және орнатуға;

7) на обеспечение функционирования автомобильных дорог;
8) на капитальные расходы государственного органа.
Распределение указанных целевых трансфертов из районного бюджета определяется решением акима Кишкенекольского сельского округа Уалихановского района "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Кишкенекольского сельского округа Уалихановского района на 2024-2026 годы".
Сноска. Пункт 9 в редакции решений Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 29.03.2024 № 6-17 с (вводится в действие с 01.01.2024); от 27.06.2024 № 5-20 с (вводится в действие с 01.01.2024).

7) Кішкенекөл ауылында автомобиль жолдарының істеуін қамтамасыз етуге;
8) мемлекеттік мекеменің күрделі шығындарына.
Аудандық бюджеттен көрсетілген нысаналы трансферттерді бөлу "2024-2026 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Кішкенекөл ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" Уәлиханов аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы Кішкенекөл ауылдық округі әкімінің шешімімен айқындалады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 29.03.2024 № 6-17 с (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.06.2024 № 5-20 с (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

9-1. Предусмотреть в сельском бюджете расходы за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на начало финансового года в сумме 7 779,4 тысяч тенге, согласно приложению 4.
Сноска. Решение дополнено пунктом 9-1 в соответствии с решением Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 29.03.2024 № 6-17 с (вводится в действие с 01.01.2024).
10. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель Уалихановского районного маслихата М.Абдулов
Приложение 1 к решению
Уалихановcкого районного маслихата
от 28 декабря 2023года № 6-13 с
Бюджет Кишкенекольского сельского округа Уалихановского района на 2024 год

9-1. 4-қосымшаға сәйкес ауыл бюджетінде қаржы жылының басында қалыптасқан бюджет қаражатының бос қалдықтары есебінен 7 779,4 мың теңге сомасында шығыстар көзделсін.
Ескерту. Шешім 9-1-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 29.03.2024 № 6-17 с (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
10. Осы шешім 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Уәлиханов ауданының мәслихат төрағасы М.Абдулов
Уәлиханов аудандық маслихатының
2023 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 6-13 с шешіміне 1-қосымша
2024 жылға арналған Уәлиханов ауданы Кішкенекөл ауылдық округінің бюджеті