Об утверждении бюджета района Шал акына на 2024-2026 годы
Решение маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 27 декабря 2023 года № 13/1
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с пунктом 13 настоящего решения.
В соответствии со статьями 9-1, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат района Шал акына Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет района Шал акына на 2024 – 2026 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 6 064 923,9 тысяч тенге:
налоговые поступления – 806 016,5 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 11 770 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 26 676 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 5 220 461,4 тысяч тенге;
2) затраты – 6 427 758,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 8 672 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 14 768 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 6 096 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 371 506,7 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 371 506,7 тысяч тенге:
поступление займов – 335 042 тысяч тенге;
погашение займов – 6 096 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 42 560,7 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решений маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 15.02.2024 № 14/4 (вводится в действие с 01.01.2024); от 04.03.2024 № 15/1 (вводится в действие с 01.01.2024); от 04.03.2024 № 15/1 (вводится в действие с 01.01.2024); от 04.05.2024 № 17/1 (вводится в действие с 01.01.2024); от 18.06.2024 № 19/5 (вводится в действие с 01.01.2024); от 15.08.2024 № 22/3 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Установить, что доходы районного бюджета на 2024 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) корпоративного подоходного налога по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом в размере не менее пятидесяти процентов от поступивших налоговых отчислений, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства по перечню, утверждаемому центральным уполномоченным органом по государственному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, и поступлений от организаций нефтяного сектора;

2024-2026 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 13/1 шешімі
Ескерту. 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімінің 13-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9, 75-баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджеті тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 6 064 923,9 мың теңге:
салықтық түсімдер – 806 016,5 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 11 770 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 26 676 мың теңге;
трансферттер түсімі – 5 220 461,4 мың теңге;
2) шығындар – 6 427 758,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 8 672 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 14 768 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 6 096 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 371 506,7 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 371 506,7 мың теңге:
қарыздар түсімі – 335 042 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 6 096 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 42 560,7 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 15.02.2024 № 14/4 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 04.03.2024 № 15/1 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 04.05.2024 № 17/1 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 18.06.2024 № 19/5 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 15.08.2024 № 22/3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2024 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне сәйкес, келесі салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органмен бірлесіп мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілетті орган бекітетін тізбе бойынша ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін түсімдерді және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, келіп түскен салықтық аударымдардың кемінде елу пайызы мөлшерінде облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша корпоративтік табыс салықтан;

2) социального налога по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
3) налога на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, сельского округа;
4) земельного налога, за исключением земельного налога на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц на земельные участки, находящиеся на территории города районного значения, села, поселка;
5) акциза на бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смеси легких углеводородов и экологическое топливо;
6) платы за пользование земельными участками, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
7) платы за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
8) сбора за государственную (учетную) регистрацию юридических лиц, их филиалов и представительств, за исключением коммерческих организаций, а также их перерегистрацию;
9) государственной пошлины, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.
3. Установить, что доходы районного бюджета на 2024 год формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
поступлений части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению акимата района;
доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, сельского округа;
вознаграждений по кредитам, выданным из районного бюджета;
других неналоговых поступлений в районный бюджет.
4. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет поступлений от продажи основного капитала.
5. Утвердить поступление бюджетной субвенции, передаваемой из областного бюджета в бюджет района в сумме 1 294 020 тысяч тенге.
6. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета бюджетам сельских округов и города Сергеевки на 2024 год в сумме 97 893 тысяч тенге, в том числе:
сельскому округу Арай – 8 442 тысяч тенге;
Афанасьевскому сельскому округу – 9 739 тысяч тенге;
Аютасскому сельскому округу – 8 938 тысяч тенге;
Городецкому сельскому округу – 7 122 тысяч тенге;
Жанажолскому сельскому округу – 12 150 тысяч тенге;
Новопокровскому сельскому округу – 8 431 тысяч тенге;
Приишимскому сельскому округу – 6 062 тысяч тенге;
Семипольскому сельскому округу – 7 852 тысяч тенге;

2) облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салықтан;
3) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықты қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салықтан;
4) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жер учаскелеріне жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығын қоспағанда, жер салығынан;
5) бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, нефрасқа, жеңіл көмірсутектер қоспаларына және экологиялық отынға ақцизден;
6) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақысынан;
7) қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақысынан;
8) коммерциялық ұйымдарды қоспағанда, заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін мемлекеттік (есептік) тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алымнан;
9) республикалық бюджет есебіне жазылатын консулдық алымнан және мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баждан.
3. 2024 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері келесі салықтық емес түсімдер есебінен құрылады деп белгіленсін:
аудан әкімдігінің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдерінен;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерден;
аудандық бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылардан;
аудандық бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдерден.
4. Аудандық бюджеттің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін.
5. Облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін бюджеттік субвенция түсімі 1 294 020 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Аудандық бюджеттен 2024 жылға арналған ауылдық округтер және Сергеевка қаласының бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 97 893 мың теңге сомасында белгіленсін, соның ішінде:
Арай ауылдық округіне – 8 442 мың теңге;
Афанасьев ауылдық округіне – 9 739 мың теңге;
Аютас ауылдық округіне – 8 938 мың теңге;
Городецк ауылдық округіне – 7 122 мың теңге;
Жаңажол ауылдық округіне – 12 150 мың теңге;
Новопокров ауылдық округіне – 8 431 мың теңге;
Приишим ауылдық округіне – 6 062 мың теңге;
Семипол ауылдық округіне – 7 852 мың теңге;

городу Сергеевке – 13 274 тысяч тенге;
Сухорабовскому сельскому округу – 7 342 тысяч тенге;
Юбилейному сельскому округу – 8 541 тысяч тенге.
7. Учесть в районном бюджете на 2024 год поступление бюджетных кредитов из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов.
8. Учесть целевые текущие трансферты из районного бюджета четвертому уровню бюджета.
Распределение указанных целевых трансфертов определяется постановлением акимата района Шал акына Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата района Шал акына "Об утверждении бюджета района Шал акына на 2024- 2026 годы".
9. Учесть в бюджете района на 2024 год поступление целевых трансфертов из республиканского и областного бюджета.
Распределение указанных целевых трансфертов определяется постановлением акимата района Шал акына Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата района Шал акына "Об утверждении бюджета района Шал акына на 2024 - 2026 годы".
10. Учесть в районном бюджете на 2024 год поступление целевых трансфертов на развитие за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан.
Распределение указанных целевых трансфертов на развитие из Национального фонда Республики Казахстан определяется постановлением акимата района Шал акына Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата района Шал акына "Об утверждении бюджета района Шал акына на 2024- 2026 годы".

Сергеевка қаласына – 13 274 мың теңге;
Сухорабов ауылдық округіне – 7 342 мың теңге;
Юбилейный ауылдық округіне – 8 541 мың теңге.
7. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер түсімі ескерілсін.
8. Бюджеттің төртінші деңгейдегі аудандық бюджетінен ағымдағы нысаналы трансферттер ескерілсін
Аталған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы әкімдігінің "2024-2026 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджетін бекіту туралы" Шал ақын ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
9. 2024 жылға арналған аудан бюджетінде республикалық және облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер түсімдері ескерілсін.
Аталған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы әкімдігінің "2024-2026 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджетін бекіту туралы" Шал ақын ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
10. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен нысаналы даму трансферттерінің түсімі ескерілсін.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан көрсетілген нысаналы даму трансферттерін бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы әкімдігінің "2024-2026 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджетін бекіту туралы" Шал ақын ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.

11. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в сумме 42 146 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 11 в редакции решения маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 15.02.2024 № 14/4 (вводится в действие с 01.01.2024); от 15.08.2024 № 22/3 (вводится в действие с 01.01.2024).
12. Установить лимит долга местного исполнительного органа на 2024 год в сумме 6 096 тысяч тенге.

11. 2024 жылға ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 42 146 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 15.02.2024 № 14/4 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 15.08.2024 № 22/3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
12. 2024 жылға жергілікті атқарушы органның қарыз лимиті 6 096 мың теңге сомасында белгіленсін.

13. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель маслихата
района Шал акына Северо-Казахстанской области
К. Жангужинов
Приложение 1
к решению маслихата
района Шал акына
Северо-Казахстанской области
от 27 декабря 2023 года № 13/1
Бюджет района Шал акына на 2024 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решений маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 15.02.2024 № 14/4 (вводится в действие с 01.01.2024); от 04.03.2024 № 15/1 (вводится в действие с 01.01.2024); от 04.03.2024 № 15/1 (вводится в действие с 01.01.2024); от 04.05.2024 № 17/1 (вводится в действие с 01.01.2024); от 18.06.2024 № 19/5 (вводится в действие с 01.01.2024); от 15.08.2024 № 22/3 (вводится в действие с 01.01.2024).
Категория
Класс
Подкласс
Наименование
Сумма, тысяч тенге
1
2
3
4
5

13. Осы шешім 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы мәслихатының төрағасы
Қ. Жанғожинов
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы мәслихатының
2023 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 13/1 шешіміне 1-қосымша
2024 жылға арналған Шал ақын ауданының бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 15.02.2024 № 14/4 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 04.03.2024 № 15/1 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 04.05.2024 № 17/1 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 18.06.2024 № 19/5 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 15.08.2024 № 22/3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
Санаты
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
Сомасы, мың теңге
1
2
3
4
5

49 628
02
Оборона
17 018
1
Военные нужды
10 379
122
Аппарат акима района (города областного значения)
10 379
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
10 379
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
6 639
122
Аппарат акима района (города областного значения)
6 639
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
2 035
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
4 604
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
324 913
1
Социальное обеспечение
59 067
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
59 067
005
Государственная адресная социальная помощь
59 067
2
Социальная помощь
224 379
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
224 379
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с
законодательством Республики Казахстан
4 697
006
Оказание жилищной помощи
1 062
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
36 213
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 396
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
132 997
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка , индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
48 014
6
Уголовно-исполнительная система
300
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
300
039
Организация и осуществление социальной адаптации и реабилитации лиц, отбывших уголовные наказания
300
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
41 167
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
41 167
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
40 556
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат

49 628
02
Қорғаныс
17 018
1
Әскери мұқтаждар
10 379
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
10 379
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
10 379
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
6 639
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
6 639
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
2 035
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
4 604
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
324 913
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
59 067
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
59 067
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
59 067
2
Әлеуметтiк көмек
224 379
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
224 379
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандар ына отын сатып алуға Қазақстан Республик асының заңнамасы на сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
4 697
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 062
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
36 213
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 396
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
132 997
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды
протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
48 014
6
Қылмыстық - атқару жүйесі
300
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
300
039
Қылмыстық жазасын өтеген адамдарды әлеуметтік бейімдеу мен оңалтуды ұйымдаст ыру және жүзеге асыру
300
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
41 167
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
41 167
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
40 556
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу