Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Атырау на 2023-2024 годы
Решение Атырауского городского маслихата Атырауской области от 27 сентября 2023 года № 56
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и статьей 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Маслихат города Атырау РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по городу Атырау на 2023-2024 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на курирующего заместителя акима города Атырау.
Председатель Маслихата Н. Құрман
Приложение 1 к решению
Маслихата города Атырау
утвержденного решением
План по управлению пастбищами и их использованию по Алмалинскому сельскому округу на 2023-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Алмалинскому сельскому округу на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Алмалинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);

Атырау қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарын бекіту туралы
Атырау облысы Атырау қалалық мәслихатының 2023 жылғы 27 қыркүйектегі № 56 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабына сәйкес, Атырау қаласының Мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Атырау қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Атырау қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
Мәслихат төрағасы Н.Құрман
Атырау қаласы
Мәслихатының шешімімен
бекітілген Атырау қаласы
Мәслихатының шешіміне
1 қосымша
Алмалы ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспары
Алмалы ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарғаарналған жоспары (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, мал азығына қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алмалы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения на отгонных пастбищах поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе подчиненному городу (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Алмалинском сельском округе находятся 2 населенных пункта.
Общая площадь Алмалинского сельского округа 7145 гектар (Далее –га), из них пастбищные земли – 4513 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 5022 га;
земли населенных пунктов - 1058 га;
земли запаса - 1065 га.
По природным условиям западная часть Алмалинского сельского округа представляет собой пустынную песчаную равнину, восточная - солончаковая степь. Климат континентальный: зима относительно теплая, лето очень жаркое. Средняя температура января - 12,3 °С, средняя температура июля - 25,3 °С. Среднегодовое количество осадков 200 мм.
Почвенный покров бурые солонцы, в поймах рек — луговые.
По состоянию на 1 января 2023 года в Алмалинском сельском округе (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) насчитывается 560 голов крупного рогатого скота, в том числе 315 головы маток, 1040 голов овец и коз, 200 голов лошадей, 89 голов верблюды. В том числе:
В селе Алмалы 315 головы крупного рогатого скота, в том числе 159 голов маток, 381 голов овец и коз, 78 голов лошадей, 40 голов верблюды.
Площадь пастбищ составляет 4513 гектар.
Село Береке 116 голов крупного рогатого скота, в том числе 77 головы маток, 140 голова овец и коз, 36 голов лошадей, 23 голов верблюды.

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып, есепке ала отырып қабылданды - малдардың түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректерді қамтиды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Алмалы ауылдық округінде 2 елді мекен бар.
Алмалы ауылдық округінің жалпы алаңы 7145 гектар (бұдан әрі –га), оның ішінде жайылым – 4513 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 5022 га;
елді мекендердің жерлері -1058 га;
босалқы жерлер –1065 га деп бөлінеді.
Табиғи жағдайы бойынша Алмалы ауылдық округінің батыс бөлігі шөлді құмды жазықты болып келеді, Шығысы сортаңдала. Климаты континенттік: қысы салыстырмалы түрде жылы, жазы өте ыстық. Қаңтар айының орташа температурасы-12,3°С, шілде айының орташа температурасы-25,3°С. жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 200 мм.
Топырақ қоңыр сортаң, өзен жайылмаларында -шалғынды.
2023 жылдың 1 қаңтардағы мал жағдай бойынша Алмалы ауылдық ауылдық округтерде (халықтың жеке ауласы және ЖШС,ШҚ мал басы) 560 бас ірі қара, оның ішінде 315 бас аналығы, 1040 бас қой-ешкі, 200 бас жылқы, 89 бас түйе бар.Оның ішінде:
Алмалы ауылында ірі қара мал 315 бас, оның ішінде аналығы 159 бас, 381 бас қой-ешкі, жылқы 78 бас, 40 бас түйе.
Жайылым көлемі 4513 га құрайды.
Береке ауылында мүйізді ірі қара 116 бас, оның ішінде аналығы 77 бас, қой-ешкі 140 бас, жылқы 36 бас, 23 бас түйе.

Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Алмалинского сельского округа: 129 головы крупного рогатого скота, в том числе 79 головы маток, 519 головы МРС, 36 голов лошадей, 23 голов верблюды.
Всего по Алмалинскому сельскому округу имеется 4513 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. В пределах населенного пункта имеется 245 га пастбищ.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для удовлетворения нужд местного населения (сел Алмалы, Береке) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных в населенных пунктах имеются пастбищные угодья в размере 245 га, норма нагрузки 18,0 га/гол.
Потребность пастбищ по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения составляет 13683,6 га, норма нагрузки пастбищной площади на 1 голову сельскохозяйственных животных составляет: крупный рогатый скот – 18,0 га/гол, овцы и козы - 3,6 га/гол, лошади - 21,6 га/гол.
Потребность:
КРС - 431*18,0= 7758 га
Овцы, козы - 521*3,6= 1875,6 га
Лошади - 114*21,6=2462,4 га
Верблюды - 63*25,2=1587,6 га
7758 га+1875,6 га+2462,4 га+1587,6 га=13683,6 га
Потребность пастбищных угодий в объеме -13438,6 га для содержания поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Алмалинского сельского округа необходимо восполнить за счет приграничного земельного участка города Атырау согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Алмалинскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Алмалинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Алмалинского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Пастбищная площадь, га
Наличие скота
Потребность в пастбищах,
га
Избыток пастбищ, га
1
Далбаев Ануарбек "Ынтымақ"
25
КРС-28 голов,
МРС- 6 голов, лошади-3 голов

Алмалы ауылдық округінің шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 129 бас, оның ішінде аналығы 79 бас, қой-ешкі 519 бас, жылқы 36 бас, 23 бас түйе.
Алмалы ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 4513 га жайылым жерлер бар. Босалқы жерден 245 га жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес, жергілікті халықтың (Алмалы, Береке ауылдары) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтажын қанағаттандыру үшін елді мекендердің 12390 га мөлшерінде жайылым жерлері бар, жүктеме нормасы 18,0 га/бас. Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін ауыл шаруашылығы жерлері есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылық жануарларын жаю бойынша жайылым жерлердің қажеттілігі 13683,6 га құрайды, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы жүктеме нормасы ірі қара мал– 18,0 га/бас, қой мен ешкілер -3,6 га/бас, жылқы -21,6 га/бас, түйе -25,2 га/бас.
Қажеттілік:
МІҚ- 431*18,0= 7758 га
Қой,ешкі- 521*3,6= 1875,6 га
Жылқы- 114*21,6=2462,4 га
Түйе-63*25,2= 1587,6 га
7758 га +1875,6 га+2462,4 га +1587,6 га=13683,6 га
Алмалы ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын ұстау үшін – 9170,6 га көлеміндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін шекаралас орналасқан Атырау қаласының босалқы жер есебінен толықтыру қажет, осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес.
Алмалы ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 1-қосымшасы
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алмалы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы
Алмалы ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілетін жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте.
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, га
Атындағы мал басы
Жайылымдардың қажеттілігі,
га
Артық жайылым, га
1
Далбаев Ануарбек "Ынтымақ"
25
МІҚ-28бас,
ҰМ- 6 бас,
жылқы-3 бас

28 *18,0 га=504 га
6 *3,6 га=21,6 га
3 *21,6 га=64,8 га
504 га+21,6 га+64,8 га=590,4 га
-
2
Нигметуллин Сансызбай "Қабдығали"
5
КРС-1 голов
1*18,0 га=18 га
-
3
Серикбаева Маруся "Қуаныш"
5
КРС-6 голов,
МРС- 24 голов, лошади-6 голов
6*18,0, га=108 га
24 *3,6 га=86,4 га
6* 21,6 га =129,6 га
108га+86,4 га+129,6 га =324 га
-
4
Текешов Болат
"Атамұра"
274
КРС-7 головы,
лошади-15 голов
7*18,0 га=126 га
15*21,6 га=324 га
108 га+324 га =432 га
-
5
Туленов Амангелді "Боранқұл"
20
КРС-4 голов,
МРС- 3 голов, лошади-13 голов
4 *18,0 га=72 га
3 *3,6 га=10,8 га
13 *21,6 га=280,8 га
72 га+10,8 га+280,8 га=363,6 га
6
Аекешов Нұртас "Мирас"
75
Верблюды-11 голов
11 *25,2 га=277,2 га
7
Жамбаулов Аканбек "Жамбаулов"
10
КРС-23 голов,
МРС- 84 голов, лошади-5 голов
23 *18,0 га=414 га
84 *3,6 га=302,4 га
5 *21,6 га=108 га
414 га+302,4 га+108 га=824,4 га
8
Макиева Орынша "Қарабура"
15
КРС-9 голов
9*18,0 га=162,0 га
9
Ломаев Аслан ТОО "Эроль"
7
КРС-24 голов

28*18,0 га=504 га
6*3,6 га=21,6 га
3 *21,6 га=64,8 га
504 га+21,6 га+64,8 га=590,4 га
2
Нигметуллин Сансызбай "Қабдығали"
5
МІҚ-1 бас
1 *18,0 га=18 га
3
Серикбаева Маруся "Қуаныш"
5
МІҚ-6 бас
ҰМ- 24 бас,
жылқы-6 бас
6*18,0 га=108 га
24*3,6 га=86,4 га
6 *21,6 га=129,6 га
108 га+86,4 га+129,6 га=324 га
4
Текешов Болат
"Атамұра"
274
МІҚ-7 бас
жылқы-15 бас
7*18,0 га=126 га
15 *21,6 га =324 га
108 га+324 га=432 га
5
Туленов Амангелді "Боранқұл"
20
МІҚ-4 бас
ҰМ- 3 бас,
жылқы-13 бас
4*18,0 га=72 га
3*3,6 га=10,8 га
13 *21,6 га=280,8 га
72 га+10,8 га+280,8 га=363,6 га
6
Аекешов Нұртас "Мирас"
75
Түйе-11 бас
11*25,2 га=277,2 га
7
Жамбаулов Аканбек "Жамбаулов"
10
МІҚ-23 бас
ҰМ- 84 бас,
жылқы-5 бас
23*18,0 га=414 га
84*3,6 га=302,4 га
5 *21,6 га=108 га
414 га+302,4 га+108 га=824,4 га
8
Макиева Орынша "Қарабура"
15
МІҚ-9 бас
9 *18,0 га=162,0 га
9
Ломаев Аслан ТОО "Эроль"
7
МІҚ-24 бас

24*18,0 га=432 га
10
Абилов Талғат "Адиль"
4
КРС-3 голов,
МРС- 32 голов
3 *18,0 га=54 га
32 *3,6 га=115,2 га
54 га+115,2 га=169,2 га
11
Нсанбаев Болат "Шархат"
10
МРС- 311 голов, лошади-3 голов
311 *3,6 га=1119,6 га
3 *21,6 га=64,8 га
1119,6 га+64,8 га=1184,4 га
12
Кабдешов Алибек "Райгуль"
30
Верблюды-6голов
6 *25,2 га=151,2 га
Итого:
480
х
4928,4
Сведения о наличие скота и пастбищных угодий по Алмалинскому сельскому округу в разрезе по населенным пунктам
Таблица № 2
Наименование населенного пункта
Площадь пастбищ, га
Поголовье скота
Потребность
в пастбищных угодьях, га
Недостаток или избыток пастбищных угодий, га
1.
с.Алмалы
415
КРС- 315 голов
(в том числе маточное (дойное) поголовье -159 голов)
Овцы, козы – 381 голов
Лошади -78 голов
Верблюды-40 голов
КРС 156 голов *18,0 га/гол=2808 га
(КРС (маточный) 159 голов*18,0 га/голов=2862 га)
Овцы, козы 381 голов*3,6га/гол=1371,6га
Лошади 78 голов *21,6га/гол=1684,8 га
Верблюды 40 голов *25,2га/гол=1008 га
Содержание сельскохозяйственных животных на сезонных и отгонных пастбищах 2808га+1371,6га+1684,8га+1008 га=6872,4 га
На 159 маточного поголовья
4513 га-2862га= 1651 га пастбищ
2.
с.Береке
КРС- 116 голов
(в том числе маточное (дойное) поголовье -77 голов)
Овцы, козы – 140 голов
Лошади -36 голов
Верблюды-23 голов
КРС 39 голов *18,0 га/гол=702 га
(КРС (маточный) 77 голов*18,0 га/голов=1386 га)
Овцы, козы 140 голов *3,6га/гол=504 га
Лошади 36 голов *21,6га/гол=777,6 га
Верблюды 23 голов *25,2га/гол=579,6 га
Содержание сельскохозяйственных животных на сезонных и отгонных пастбищах 702га+504га+777,6га+579,6= 2563,2га
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения Алмалинского сельского округа
Таблица № 3
Наименование населенного пункта
Поголовье скота
Необходимая пастбищная площадь, га
Наименование земельных участков
Площадь, га
Недостаток или избыток пастбищных угодий, га
1.
с.Алмалы
КРС 315 голов *18,0га/гол=5670 га
Овцы, козы 381 голов*3,6га/гол
=1371,6 га
Лошади 78 голов *21,6га/гол
=1684,8 га
Верблюды 40 голов *25,2га/гол
=1008 га
5670га+1371,6га+1684,8га+1008 га=4515 га
с.Алмалы -206 га
206 га
206га -9734,4га=
-9528,4 га
2.
с.Береке
КРС 116 голов *18,0 га/гол=2088га
Овцы, козы 140 голов*3,6га/гол
=504 га
Лошади 36 голов*21,6га/гол
=777,6 га
Верблюды 23 голов *25,2га/гол
=579,6 га
2088га+504га+777,6 га
+579,6 га=3949,2 га
с.Береке – 274 га
274 га
274га-3949,2га=
-3675,2 га
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Алмалинскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приемлемая схема пастбищеоборота по Алмалинскому сельскому округу
Год
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4

24 *18,0 га=432 га
10
Абилов Талғат "Адиль"
4
МІҚ-3 бас,
ҰМ- 32 бас,
3*18,0 га=54 га
32*3,6 га=115,2 га
54 га+115,2 га=169,2 га
11
Нсанбаев Болат "Шархат"
10
ҰМ- 311 бас,
жылқы-3 бас
311*3,6 га=1119,6 га
3 *21,6 га=64,8 га
1119,6 га+64,8 га=1184,4 га
12
Кабдешов Алибек "Райгуль"
30
Түйе-6 бас
6*25,2 га=151,2 га
Барлығы:
480
х
4928,4
0
Алмалы ауылдық округінің елді мекендер шегіндегі жайылымдық алқаптар мен мал басы саны туралы мәлімет
№ 2 кесте
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, га
Мал басы саны
Жайылым алқаптарының қажеттілігі,га
Жайылым алқаптарының жетіспеушілігі немесе артықтығы,га
1.
Алмалы ауылы
4513
МІҚ- 315 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы-159 бас)
Қой,ешкі – 381 бас
Жылқы – 78 бас
Түйе-40 бас
МІҚ 156 бас *18,0 га/бас=2808 га
(МІҚ (сауын) 159 бас *18,0 га/бас=2862 га)
Қой,ешкі 381 бас*3,6га/бас=1371,6 га
Жылқы 78 бас*21,6 га/бас=1684,8 га
Түйе 40 бас*25,2га/бас= 1008 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын маусымдық және шалғайдағы жайылымда ұстау
2808 га+1371,6га+га+1684,8 га+1008 га=6872,4 га
159 аналық мал басына
4513 га - 2862 га= 1651 га жайылым.
2.
Береке ауылы
МІҚ- 116 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы- 77 бас)
Қой,ешкі – 140 бас
Жылқы – 36 бас
Түйе -23 бас
МІҚ 39 бас*18,0 га/бас=702 га
(МІҚ (сауын) 77 га/бас *18,0 га/бас=1386 га)
Қой,ешкі 140 бас*3,6га/бас=504 га
Жылқы 36 бас*21,6 га/бас=777,6 га
Түйе 23 бас*25,2га/бас= 579,6 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын маусымдық жәнешалғайдағы жайылымда ұстау
702 га+504 га+777,6 га+579,6га=
2563,2 га
Алмалы ауылдық округі бойынша ауылшаруашылық жануарларының малын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметі
№ 3 кесте
Елді мекен атауы
Мал басы саны
Қажетті жайылым алаңы, га
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Алаңы, га
Жайылым алқаптарының жетіспеушілігі немесе артықтығы,га
1.
Алмалы ауылы
МІҚ 315 бас *18,0 га/бас=5670 га
Қой,ешкі 381 бас*3,6га/бас=1371,6 га
Жылқы 78 бас*21,6 га/бас=1684,8 га
Түйе 40 бас *25,2га/бас=1008 га
5670+1371,6+1684,8+1008=9734,4 га
Алмалы ауылы -206 га
206 га
206га – 9734,4га=
-9528,4га
2.
Береке ауылы
МІҚ116бас *18,0 га/бас=2088 га
Қой, ешкі 140 бас *3,6га/бас=504 га
Жылқы 36 бас *21,6га/бас=777,6 га
Түйе 23 бас*25,2га/бас=579,6 га
2088+504+777,6+ 579,6=3949,2 га
Береке ауылы-274 га
274 га
274 га-3949,2 га=
-3675,2 га
Алмалы ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 2-қосымшасы
Жайылым айналымының қолайлы схемалары Алмалы ауылдық бойынша жайылым айналымының қолайлы схемасы
Жылы
1 қаша
2 қаша
3 қаша
4 қаша

2023
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий загон
2024
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Алмалинскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Алмалинском сельском
округе на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Алмалинского сельского округа имеется.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Алмалинском сельском
округе на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбищ
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Алмалинском сельском
округе на 2023-2024 годы
Схему размещения на отгонных пастбищах поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе подчиненному городу
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Алмалинском сельском
округе на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
округа
Количество загонов
в 2023 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
село Алмалы
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
2
село Береке
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 2 к решению
Маслихата города Атырау
утвержденного решением
Маслихата города Атырау
План по управлению пастбищами и их использованию по Атыраускому сельскому округу на 2023-2024 годы

2023
1 маусым көктемгі-жазғы
2 маусым жазғы
3 маусым күзгі
Демалушы қаша
2024
Демалушы қаша
1 маусым көктемгі-жазғы
2 маусым жазғы
3 маусым күзгі
Ескерту: 1, 2, 3, 4-жыл ішінде қашаларды пайдалану кезектілігі.
Алмалы ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 3-қосымшасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Алмалы ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 4-қосымшасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану ережесінің 9-тармағына сәйкес анықталады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген).
Алмалы ауылдық округінің аумағындағы суару-суландыру каналы бар.
Алмалы ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 5-қосымшасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Алмалы ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 6-қосымшасы
Қалаға қарасты ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Алмалы ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 7-қосымшасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2023 жылға қашалар саны
2024 жылға қашалар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Алмалы ауылы
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
2
Береке ауылы
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қаша.
Атырау қаласы
Мәслихатының шешімімен
бекітілген Атырау қаласы
Мәслихатының шешіміне
2 қосымша
Атырау ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспары

План по управлению пастбищами и их использованию по Атыраускому сельскому округу на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Атырауского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения на отгонных пастбищах поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе подчиненному городу (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Атырауском сельском округе находятся 3 населенных пункта.

Атырау ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарғаарналған жоспары(бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, мал азығына қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Атырау ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып, есепке ала отырып қабылданды - малдардың түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректерді қамтиды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Атырау ауылдық округінде 3 елді мекен бар.

Общая площадь Атырауского сельского округа 25894 гектар (Далее –га), из них пашни – 38 га, пастбищные земли – 1399 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 4786 га;
земли населенных пунктов - 2359 га;
земли запаса - 17312 га.
По природным условиям западная часть Атырауского сельского округа представляет собой пустынную песчаную равнину, восточная - солончаковая степь. Климат континентальный: зима относительно теплая, лето очень жаркое. Средняя температура января - 12,3 °С, средняя температура июля - 25,3 °С. Среднегодовое количество осадков 200 мм.
Почвенный покров бурые солонцы, в поймах рек — луговые.
По состоянию на 1 қаңтардағы 2023 года в Атырауском сельском округе (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) насчитывается 907 голов крупного рогатого скота, в том числе 645 голов маток, 202 головы овец и коз, 325 головы лошадей, 42 голова верблюдов. В том числе:
В селе Кызылбалык 283 голов крупного рогатого скота, в том числе 204 голова маток, 48 голов овец и коз, 44 головы лошадей, 13 голов верблюды.
Площадь пастбищ составляет 1042 га.
Село Жаңаталап: 407 голов крупного рогатого скота, в том числе 290 голов маток, 96 голов овец и коз, 120 головы лошадей, 21 верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 5369 га.
Село Курмангазы: 120 голов крупного рогатого скота, в том числе 100 голов маток, 58 голов овец и коз, 60 голов лошадей, 8 голов верблюды.
Площадь пастбищ составляет 357 га.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Атырауского сельского округа: 97 головы крупного рогатого скота, в том числе 51 головы маток, 101 головы лошадей.
Всего по Атыраускому сельскому округу имеется 1399 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. В пределах населенного пункта имеется 12242 га запас пастбищ, из них 1087 га относятся сельскому округу.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для удовлетворения нужд местного населения (сел Кызылбалык, Курмангазы, Жанаталап) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных в населенных пунктах имеются пастбищные угодья в размере 12390 га потребность составляет норма нагрузки 18,0 га/гол.
Потребность пастбищ по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения составляет 21204 га, норма нагрузки пастбищной площади на 1 голову сельскохозяйственных животных составляет: крупный рогатый скот – 18,0 га/гол, овцы и козы - 3,6 га/гол, лошади - 21,6 га/гол, верблюды-25,2 га/гол.
Потребность:

Атырау ауылдық округінің жалпы алаңы 25894 гектар (Бұдан әрі- га), оның ішінде егістік – 38 га, жайылым – 1399 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 4786 га;
елді мекендердің жерлері -2359 га;
босалқы жерлер –17312 га деп бөлінеді.
Табиғи жағдайы бойынша Атырау ауылдық округінің батыс бөлігі шөлді құмды жазықты болып келеді, Шығысысортаңдала. Климаты континенттік: қысы салыстырмалы түрде жылы, жазы өте ыстық. Қаңтар айының орташа температурасы-12,3°С, шілде айының орташа температурасы-25,3°С. жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 200 мм.
Топырақ қоңыр сортаң, өзен жайылмаларында - шалғынды.
2023 жылдың 1 қаңтардағы мал жағдай бойынша Атырау ауылдық ауылдық округтерде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) 907 бас ірі қара, оның ішінде 645 бас аналығы, 202 бас қой-ешкі, 325 бас жылқы, 42 бас түйе бар.Оның ішінде:
Қызыл балық ауылында ірі қара мал 283 бас, оның ішінде аналығы 204 бас, 48 бас қой-ешкі, жылқы 44 бас, 13 бас түйе.
Жайылым көлемі 1042 га құрайды.
Жаңаталап ауылы: мүйізді ірі қара 407 бас, оның ішінде аналығы 290 бас, қой-ешкі 96 бас, жылқы 120 бас, 21 бас түйе.
Құрманғазы ауылы: мүйізді ірі қара 120 бас, оның ішінде аналығы 100 бас, қой-ешкі 58 бас, жылқы 60 бас, түйе 8 бас.
Жайылым көлемі 357 га құрайды.
Атырау ауылдық округінің шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 97 бас, оның ішінде аналығы 51 бас, 101 бас жылқы.
Атырау ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 1399 га жайылым жерлер бар. Босалқы жерден 12390 га, оның ішінде 1087 га ауылдық округтің атына берілген жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес, жергілікті халықтың (Қызылбалық, Құрманғазы, Жаңаталап ауылдары) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтажын қанағаттандыру үшін елді мекендердің 12390 га мөлшерінде жайылым жерлері бар, жүктеме нормасы 18,0 га/бас. Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін ауыл шаруашылығы жерлері есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылық жануарларын жаю бойынша жайылым жерлердің қажеттілігі 21204 га құрайды, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы жүктеме нормасы ірі қара мал– 18,0 га/бас, қой мен ешкілер -3,6 га/бас, жылқы -21,6 га/бас, түйе -25,2 га/бас.
Қажеттілік:

КРС - 810*18,0= 14580 га
Овцы, козы - 202*3,6= 727,2 га
Лошади - 224*21,6=4838,4 га
Верблюды-42-*25,2= 1058,4 га
14580га+727,2 га+4838,4 га+1058,4 га=21204 га
Потребность пастбищных угодий в объеме -8814 га для содержания поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Атырауского сельского округа необходимо восполнить за счет приграничного земельного участка города Атырау согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Атыраускому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Атырауского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Атырауского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Пастбищная площадь, га
Наличие скота
Потребность в пастбищах,
га
Избыток пастбищ, га
1
Тайров Мерей КХ"Кожа"
40
КРС-31 голов, МРС- 27 голов,
лошади-10 голов

МІҚ- 810*18,0= 14580 га
Қой, ешкі- 202*3,6= 727,2 га
Жылқы- 224*21,6=4838,4 га
Түйе-42*25,2= 1058,4 га
14580 га +727,2 га+4838,4 га +1058,4 га=21204 га
Атырау ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын ұстау үшін - 8814 га көлеміндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін шекаралас орналасқан Атырау қаласының босалқы жер есебінен толықтыру қажет, осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес.
Атырау ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 1-қосымшасы
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Атырау ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы
Атырау ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілетін жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте.
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, га
Атындағы мал басы
Жайылымдардың қажеттілігі,
га
Артық жайылым, га
1
Тайров Мерей "Қожа" ШҚ
40
МІҚ-31бас,
ҰМ- 27 бас,
жылқы-10 бас

1042
КРС- 283 бас
(в том числе маточное (дойное) поголовье -204 голов)
Овец, козы – 48 голов
Лошади – 44 голов
Верблюды -13 голов
КРС 79 голов *18,0 га/голов =1422 га
(КРС (маточный) 204 голов *18,0 га/голов=3672 га)
Овцы, козы 48 голов*3,6га/голов=172,8 га
Лошади 44 голов*21,6 га/голов=950,4 га
Верблюды 13 голов*25,2га/голов= 327,6 га
Содержание сельскохозяйственных животных на сезонных и отгонных пастбищах 1422га+172,8га+95,4га+327,6=2872,8га
На 204 маточного поголовья
1042 га -3672 га= 2630 га пастбищ не хватает
2.
с.Жанаталап
КРС- 407 бас
(в том числе маточное (дойное) поголовье -290голов)
Овец, козы – 96 голов
Лошади – 120 голов
Верблюды -21 голов
КРС 117 голов *18,0 га/голов =2106 га
(КРС (маточный) 290 голов *18,0 га/голов=5220 га)
Овцы, козы 96 голов*3,6га/голов=345,6 га
Лошади 120 голов*21,6 га/голов=2592 га
верблюды 21 голов*25,2га/голов= 529,2 га
Содержание сельскохозяйственных животных на сезонных и отгонных пастбищах 2106га+345,6га+га+2592га+529,2га=
5572,8 га
3.
с.Курмангазы
357
КРС- 120 бас
(в том числе маточное (дойное) поголовье -100 голов)
Овец, козы – 58 голов
Лошади – 60 голов
Верблюды -8 голов
КРС 20 голов *18,0 га/голов =360 га
(КРС (маточный) 100 голов *18,0 га/голов=1800 га)
Овцы, козы 58 голов*3,6га/голов=208,8 га
Лошади 60 голов*21,6 га/голов=1296 га
Верблюды 8 голов*25,2га/голов=201,6 га
Содержание сельскохозяйственных животных на сезонных и отгонных пастбищах
360 га+208,8га+1296га+201,6=2066,4 га
На 100 маточного поголовья
357га -1800га= 1443 га пастбищ не хватает
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения Атырауского сельского округа
Таблица № 3
Наименование населенного пункта
Поголовье скота
Необходимая пастбищная площадь, га
Наименование земельных участков
Площадь, га
Недостаток или избыток пастбищных угодий, га
1.
с.Кызылбалык
КРС 283 голов *18,0 га/гол=5094 га
Овцы, козы 48 голов *3,6га/гол=172,8 га
Лошади 40 голов *21,6га/гол=950,4 га
Верблюды 13 голов *25,2га/гол=327,6 га
5094 га+172,8га+950,4га
+327,6=6544,8 га
Вдоль речки Зарослый-58 га
49 га
49га -6544,8га=
-6495,8 га
2.
с.Жанаталап
КРС 407 голов *18,0га/гол=7326га
Овцы, козы 96 голов *3,6га/гол=345,6 га
Лошади 120 голов *21,6га/гол=2592 га
Верблюды 21 голов *25,2га/гол=529,2 га
7326га+345,6га+2592 га
+529,2 га=6322 га
С.Жанаталап- 70 га
70 га
70га-10792,8га=
-10722,8 га
3.
с.Курмангазы
КРС 120 голов *18,0 га/гол=2160 га
Овцы, козы 58 голов *3,6га/гол=208,8 га
Лошади 60 голов *21,6га/гол=1296 га
Верблюды 8 голов *25,2га/гол=201,6 га
2160га+208,8га+1296 га +201,6=3866,4 га
Вдоль речки Зарослый-20 га
9 га

1042
МІҚ- 283 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы-204 бас)
Қой,ешкі – 48 бас
Жылқы – 44 бас
Түйе -13 бас
МІҚ 79 бас *18,0 га/бас=1422 га
(МІҚ (сауын) 204 бас *18,0 га/бас=3672 га)
Қой,ешкі 48 бас*3,6га/бас=172,8 га
Жылқы 44 бас*21,6 га/бас=950,4 га
Түйе 13 бас*25,2га/бас= 327,6 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын маусымдық жәнешалғайдағы жайылымда ұстау
1422 га+172,8га+950,4+327,6
=2872,8 га
204 аналық мал басына
1042 га -3672 га= 2630 га жайылым жетіспейді
2.
Жаңаталап ауылы
МІҚ- 407 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы- 290 бас)
Қой,ешкі – 96 бас
Жылқы – 120 бас
Түйе -21 бас
МІҚ 117бас*18,0 га/бас=2106 га
(МІҚ (сауын) 290 га бас *18,0 га/бас=5220 га)
Қой,ешкі 96 бас*3,6га/бас=345,60 га
Жылқы 120 бас*21,6 га/бас=2592 га
Түйе 21 бас*25,2га/бас= 529,2 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын маусымдық жәнешалғайдағы жайылымда ұстау
2106 га+345,60 га+га+2592 га+529,2га =5572,8 га
3.
Құрманғазы ауылы
357
МІҚ- 120 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы-100 бас)
Қой,ешкі – 58 бас
Жылқы – 60 бас
Түйе - 8 бас
МІҚ 20 бас *18,0 га/бас=360 га
(КРС (сауын) 100 бас *18,0 га/бас=1800 га)
Қой,ешкі 58 бас*3,6га/бас=208,8 га
Жылқы 60 бас*21,6 га/бас=1296 га
Түйе 8 бас*25,2га/бас= 201,6 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын маусымдық жәнешалғайдағы жайылымда ұстау
360га+208,8га+1296га+201,6=2066,4 га
100 аналық мал басына
357га -1800га= 1443 га жайылым жетіспейді
Атырау ауылдық округі бойынша ауылшаруашылық жануарларының малын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметі
№ 3 кесте
Елді мекен атауы
Мал басы саны
Қажетті жайылым алаңы, га
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Алаңы, га
Жайылым алқаптарының жетіспеушілігі немесе артықтығы,га
1.
Қызылбалық ауылы
МІҚ 283 бас*18,0 га/бас=5094 га
Қой,ешкі 48 бас*3,6га/бас=172,8 га
Жылқы 44 бас *21,6га/бас=950,4 га
Түйе 13 бас *25,2га/бас=327,6 га
5094 га+172,8га+950,4га
+327,6=6544,8 га
Зарослый өзегі бойы-58 га
49 га
49га -6544,8га=
-6495,8га
2.
Жаңаталап ауылы
МІҚ 407 бас *18,0 га/бас=7326 га
Қой,ешкі 96 бас*3,6га/бас=345,6 га
Жылқы 120бас *21,6га/бас=2592 га
Түйе 21 бас*25,2га/бас=529,2 га
7326 га+345,6 га+2592 га +529,2 га=10792,8 га
Жаңаталап ауылы-70 га
70 га
70га-10792,8га=
-10722,8 га
3.
Құрманғазы ауылы
МІҚ 120 бас *18,0 га/бас=2160 га
Қой,ешкі 58 бас*3,6га/бас=208,8 га
Жылқы 60 бас *21,6га/гол=1296 га
Түйе 8 бас*25,2га/бас=201,6 га
2160 га+208,8 га+1296 га+201,6=3866,4 га
Зарослый өзегі бойы -20 га
9 га

План по управлению пастбищами и их использованию по Дамбинскому сельскому округу на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Дамбинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения на отгонных пастбищах поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе подчиненному городу (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Дамбинском сельском округе находятся 2 населенных пункта.

Дамбы ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарғаарналған жоспары(бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, мал азығына қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Дамбы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып, есепке ала отырып қабылданды - малдардың түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректерді қамтиды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Дамбы ауылдық округінде 2 елді мекен бар.

Общая площадь Дамбинского сельского округа 12204 гектар (Далее –га), из них пашни – 4 га, пастбищные земли – 2466,89 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 5501,89 га;
земли населенных пунктов – 478,11 га;
земли запаса - 6224 га.
По природным условиям западная часть Дамбинского сельского округа относится к тростник. Зимой ветер дует преимущественно с востока, а летом с запада. Климат континентальный: зима относительно теплая, лето очень жаркое. Средняя температура января - 12,3 °С, средняя температура июля - 25,3 °С. Среднегодовое количество осадков 146,5 мм.
Почвенный покров бурые солонцы, в поймах рек — луговые.
По состоянию на 1 января 2023 года в Дамбинском сельском округе (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) насчитывается 403 голов крупного рогатого скота, в том числе 151 голов маток, 47 голов овец и коз, 73 голов лошадей. В том числе:
В селе Дамба 143 голов крупного рогатого скота, в том числе 52 голов маток, 20 голов овец и коз, 23 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1135,67 га.
В селе Амангелди 184 голов крупного рогатого скота, в том числе 82 голов маток, 27 голов овец и коз, 50 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1331,22 га
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Дамбинского сельского округа: 76 головы крупного рогатого скота, в том числе 17 головы маток.
Всего по Дамбинскому сельскому округу имеется 2466,89 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. В пределах населенного пункта имеется 2824 га запас пастбищ, из них 282 га относятся сельскому округу.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для удовлетворения нужд местного населения (сел Дамба, Амангелды) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных в населенных пунктах имеются пастбищные угодья в размере 2466,89 га, норма нагрузки 18,0 га/гол.
Потребность пастбищ по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения составляет 7632 га, норма нагрузки пастбищной площади на 1 голову сельскохозяйственных животных составляет: крупный рогатый скот – 18,0 га/гол, овцы и козы - 3,6 га/гол, лошади - 21,6 га/гол.
Потребность:
КРС - 327*18,0= 5886 га
Овцы, козы - 47*3,6= 169,2 га
Лошади - 73*21,6=1576,8 га
5886+169,2+1576,8=7632 га
Потребность пастбищных угодий в объеме 4808 для содержания поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Дамбинского сельского округа необходимо восполнить за счет приграничного земельного участка города Атырау согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Дамбинскому сельскому

Дамбы ауылдық округінің жалпы алаңы 12204 гектар (Бұдан әрі- га), оның ішінде егістік – 4 га, жайылым – 2466,89 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 5501,89 га;
елді мекендердің жерлері -478,11 га;
босалқы жерлер –6224 га деп бөлінеді.
Табиғи жағдайы бойынша Дамбы ауылының аумағы қамысты, тұзды аймаққа жатады. Қыста көбіне жел шығыстан, терістік шығыстан, ал жазда терістік батыстан соғады. Климаты континенттік: қысы салыстырмалы түрде жылы, жазы өте ыстық. Қаңтар айының орташа температурасы-12,3°С, шілде айының орташа температурасы-25,3°С. жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 146,5 мм.
Топырақ қоңыр сортаң, өзен жайылмаларында — шалғынды.
2023 жылдың 1 қаңтардағы мал жағдай бойынша Дамбы ауылдық ауылдық округтерде (халықтың жеке ауласы және ЖШС,ШҚ мал басы) 403 бас ірі қара, оның ішінде 151 бас аналығы, 47 бас қой-ешкі, 73 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Дамбы ауылында ірі қара мал 143 бас, оның ішінде аналығы 52 бас, 20 бас қой-ешкі, 23 бас жылқы.
Жайылым көлемі 1135,67 га құрайды.
Амангелді ауылы: мүйізді ірі қара 184 бас, оның ішінде аналығы 82 бас, қой-ешкі 27 бас, 50 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 1331,22 га құрайды.
Дамбы ауылдық округінің шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 76 бас, оның ішінде аналығы 17 бас.
Дамбы ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 2466,89 га жайылым жерлер бар. Босалқы жерден 2824 га, оның ішінде 282 га ауылдық округтің атына берілген жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес, жергілікті халықтың (Дамбы, Амангелді ауылдарының) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтажын қанағаттандыру үшін елді мекендердің 2466,89 гектар мөлшерінде жайылым жерлері бар, жүктеме нормасы 18,0 га/бас. Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін ауыл шаруашылығы жерлері есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылық жануарларын жаю бойынша жайылым жерлердің қажеттілігі 7632 га құрайды, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы жүктеме нормасы ірі қара мал– 18,0 га/бас, қой мен ешкілер -3,6 га/бас, жылқы-21,6 га/бас.
Қажеттілік:
МІҚ- 327*18,0= 5886 га
Қой,ешкі- 47*3,6= 169,2 га
Жылқы- 73*21,6=1576,8 га
5886+169,2+1576,8=7632га
Дамбы ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын ұстау үшін 4808 га көлеміндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін қаланың шекаралас орналасқан Атырау қаласының босалқы жер есебінен толықтыру қажет, осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес.
Дамбы ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Дамбинскому сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Дамбинского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
землепользователей земельных участков
Пастбищная площадь, га
Наличие скота
Потребность в пастбищах,
га
Избыток пастбищ, га
1
Ахметов Берик
КХ "Ак тилек"
493
КРС-76 голов
76 *18,0=1368 га
-
Сведения о наличие скота и пастбищных угодий по Дамбинскому сельскому округу в разрезе по населенным пунктам
Таблица № 2
Наименование населенного пункта
Площадь пастбищ, га
Поголовье скота
Потребность в пастбищных угодьях, га
Недостаток или избыток пастбищных угодий, га
1.
с.Дамба
1135,67
КРС- 143 голов
(в том числе маточное (дойное) поголовье -52 голов)
Овцы, козы– 20 голов
Лошади – 23 голов
КРС 91 голов *18,0 га/голов= 1638 га
(КРС (маточный) 52 голов *18,0 га/голов
=936 га)
Овцы, козы 20 голов*3,6га/голов=72 га
Лошади 23 бас.*21,6 га/голов=496,8 га
Содержание сельскохозяйственных животных на сезонных и отгонных пастбищах
1638га+72га+496,8га=2206,8 га
На 52 маточного поголовья
1135,67 га-936 га=199,67 га пастбищ не хватает
2.
с.Амангелды
1331,22
КРС- 184 голов
(в том числе маточное (дойное) поголовье -82 голов)
Овцы, козы– 27 голов
Лошади – 50 голов
КРС 102 голов *18,0 га/голов=1836 га
(КРС (маточный) 82 голов *18,0 га/голов =1476 га)
Овцы, козы 27 голов*3,6га/голов=97,2 га
Лошади 50 бас.*21,6 га/голов=1080 га
Содержание сельскохозяйственных животных на сезонных и отгонных пастбищах
1836га+97,2га+1080га=3013,2 га
На 82 маточного поголовья
1331,22 га -1476га= -144,78 га пастбищ не хватает
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения Дамбинского сельского округа
Таблица № 3
Наименование населенного пункта
Поголовье скота
Необходимая пастбищная площадь, га
Наименование земельных участков
Площадь, га
Недостаток или избыток пастбищных угодий, га
1.
с.Амангелды
КРС 184 голов *18,0га/гол=3312 га
Овцы, козы 27 голов*3,6га/гол=97,2 га
Лошади 50 голов *21,6га/гол=1080 га
3312 га +97,2га+1080га=
4489,2 га
с.Пешной-195 га
195 га
195га -4489,2га=
-4294,2 га
2.
с.Дамбы
КРС 143 голов *18,0 га/гол=2574 га
Овцы, козы 20 голов *3,6га/гол=72 га
Лошади 23 голов *21,6га/гол=496,8 га
2574га+72га+496,8 га=3142,8 га
с.Пешной-298 га
298 га
298 га-3142,8га=
-2844,8 га
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Дамбинскому сельскому

2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 1-қосымшасы
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Дамбы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы
Дамбы ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілетін жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте.
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, га
Атындағы мал басы
Жайылымдардың қажеттілігі,
га
Артық жайылым, га
1
Ахметов Берік "Ақ тілек" ШҚ
493
МІҚ-76 бас
76*18,0=1368 га
-
Дамбы ауылдық округінің елді мекендер шегіндегі жайылымдық алқаптар мен мал басы саны туралы мәлімет
№ 2 кесте
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, га
Мал басы саны
Жайылым алқаптарының қажеттілігі,га
Жайылым алқаптарының жетіспеушілігі немесе артықтығы,га
1.
Дамбы ауылы
1135,67
МІҚ- 143 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы-52 бас)
Қой,ешкі– 20 бас
Жылқы – 23 бас
МІҚ 91бас *18,0 га/бас= 1638 га
(МІҚ (сауын) 52 бас *18,0 га/бас=936 га
Қой, ешкі 20 бас*3,6га/бас=72 га
Жылқы 23 бас.*21,6 га/бас=496,8 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын маусымдық жәнешалғайдағы жайылымда ұстау
1638 га+ 72 га+ 496,8 га=2206,8 га
52 аналық мал басына
1135,67 га -936 га= 199,67 га жайылым
2.
Амангелді ауылы
1331,22
МІҚ 184 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы-82 бас)
Қой, ешкі– 27 бас
жылқы – 50 бас
МІҚ 102 бас *18,0 га/бас=1836 га
(КРС (сауын) 82 бас *18,0 га/бас=1476га
Қой, ешкі 27 бас*3,6га/бас=97,2 га
Жылқы 50 бас.*21,6 га/бас=1080 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын маусымдық жәнешалғайдағы жайылымда ұстау
1836 га+ 97,2 га+1080 га=3013,2 га
82 аналық мал басына
1331,22 га -1476 га= -144,78 га жайылым жетіспейді
Дамбы ауылдық округі бойынша ауылшаруашылық жануарларының малын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметі
№ 3 кесте
Елді мекен атауы
Мал басы саны
Қажетті жайылым алаңы, га
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Алаңы, га
Жайылым алқаптарының жетіспеушілігі немесе артықтығы,га
1.
Амангелді ауылы
МІҚ 184 бас *18,0 га/бас=3312 га
Қой,ешкі 27 бас *3,6га/бас=97,2 га
Жылқы 50 голов *21,6га/бас=1080 га
3312 га +97,2 га+
1080 га= 4489,2
Пешной елді мекені -195 га
195 га
195га -4489,2га=
-4294,2га
2.
Дамбы ауылы
МІҚ143 бас *18,0 га/бас=2574 га
Қой, ешкі 20 бас *3,6га/бас=72 га
Жылқы 23бас *21,6га/бас=496,8 га
2574 га+72 га+
496,8 га=3142,8 га
Пешной елді мекені-298 га
298 га
298 га-3142,8га=
-2844,8 га
Дамбы ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

План по управлению пастбищами и их использованию по Еркинкалинскому сельскому округу на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Еркинкалинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения на отгонных пастбищах поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе подчиненному городу (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Еркинкалинском сельском округе находятся 2 населенных пункта.

Еркінқала ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспары(бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, мал азығына қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Еркінқала ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып, есепке ала отырып қабылданды - малдардың түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректерді қамтиды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Еркінқала ауылдық округінде 2 елді мекен бар.

Общая площадь Еркинкалинского сельского округа 24836 гектар (Далее –га), из них пашни – 280 га, пастбищные земли – 5924 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 7986 га;
земли населенных пунктов - 2178 га;
земли запаса - 14672 га.
По природным условиям западная часть Еркинкалинского сельского округа представляет собой пустынную песчаную равнину, восточная - солончаковая степь. Климат континентальный: зима относительно теплая, лето очень жаркое. Средняя температура января - 12,3 °С, средняя температура июля - 25,3 °С. Среднегодовое количество осадков 200 мм.
Почвенный покров бурые солонцы, в поймах рек — луговые.
По состоянию на 1 января 2023 года в Еркинкалинском сельском округе (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) насчитывается 891 голов крупного рогатого скота, в том числе 650 голов маток, 548 голов овец и коз, 501 голов лошадей, 819 голов верблюды. В том числе:
В селе Еркинкала 226 голов крупного рогатого скота, в том числе 192 голов маток, 80 голов овец и коз, 124 голов лошадей, 15 голов верблюды.
Площадь пастбищ составляет 4146 га.
В селе Ракуша 140 голов крупного рогатого скота, в том числе 117 голов маток, 137 голов овец и коз, 31 голов лошадей, 114 голов верблюды.
Площадь пастбищ составляет 1778 га.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Еркинкалинского сельского округа: 525 голов крупного рогатого скота, в том числе 341 головы маток, 331 голов овец и коз, 344 голов лошадей, 690 голов верблюды.
Всего по Еркинкалиннскому сельскому округу имеется 5924 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. В пределах населенного пункта имеется 14672 га запас пастбищ, из них 300 гектар относятся сельскому округу.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для удовлетворения нужд местного населения (сел Еркинкала, Ракуша) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных в населенных пунктах имеются пастбищные угодья в размере 14672 га, норма нагрузки 18,0 га/гол.
Потребность пастбищ по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения составляет 13968 га, норма нагрузки пастбищной площади на 1 голову сельскохозяйственных животных составляет: крупный рогатый скот – 18,0 га/гол, овцы и козы - 3,6 га/гол, лошади - 21,6 га/гол, верблюды-25,2га/гол.
Потребность:
КРС - 366*18,0= 6588 га
Овцы, козы - 217*3,6= 781,2 га
Лошади - 155*21,6=3348 га
Верблюды-129-*25,2= 3250,8 га
6588+781,2+3348+3250,8=13968 .
Потребность пастбищных угодий в объеме 704 га для содержания поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Еркинкалинского сельского округа необходимо восполнить за счет приграничного земельного участка города Атырау согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Еркинкалинскому сельскому

Еркінқала ауылдық округінің жалпы алаңы 24836 гектар (Бұдан әрі –га), оның ішінде егістік – 280 га, жайылым – 5924 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 7986 га;
елді мекендердің жерлері –2178 га;
босалқы жерлер - 14672 га деп бөлінеді.
Табиғи жағдайы бойынша Еркінқала ауылдық округінің батыс бөлігі шөлді құмды жазықты болып келеді, Шығысы сортаң дала. Климаты континенттік: қысы салыстырмалы түрде жылы, жазы өте ыстық. Қаңтар айының орташа температурасы-12,3° С, шілде айының орташа температурасы-25,3° С. жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 200 мм.
Топырақ қоңыр сортаң, өзен жайылмаларында — шалғынды.
2023 жылдың 1 қаңтардағы мал жағдай бойынша Еркінқала ауылдық ауылдық округтерде (халықтың жеке ауласы және ЖШС,ШҚ мал басы) 891 бас ірі қара, оның ішінде 650 бас аналығы, 548 бас қой-ешкі, 501 бас жылқы, 819 бас түйе бар.Оның ішінде:
Еркінқала ауылында ірі қара мал 226 бас, оның ішінде аналығы 192 бас, 80 бас қой-ешкі, 124 бас жылқы, 15 бас түйе бар.Жайылым көлемі 4146 гектарды құрайды.
Ракуша ауылында мүйізді ірі қара 140 бас, оның ішінде аналығы 117 бас, қой-ешкі 137 бас, жылқы 31 бас, 114 бас түйе.
Жайылым көлемі 1778 гектарды құрайды.
Еркінқала ауылдық округінің шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 525 бас, оның ішінде аналығы 341 бас, ұсақ мал 331 бас, 346 бас жылқы, 690 бас түйе бар.
Еркінқала ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 5924 га жайылым жерлер бар. Босалқы жерден 14672 га оның ішінде 300 га ауылдық округтің атына берілген жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес, жергілікті халықтың (Еркінқала, Ракуша ауылдары) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтажын қанағаттандыру үшін елді мекендердің 14672 га мөлшерінде жайылым жерлері бар, жүктеме нормасы 18,0 га/бас. Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін ауыл шаруашылығы жерлері есебінен толықтыру қажет .
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылық жануарларын жаю бойынша жайылым жерлердің қажеттілігі 13968 га құрайды, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы жүктеме нормасы ірі қара мал– 18,0 га/бас, қой мен ешкілер -3,6 га/бас, жылқы -21,6 га/бас, түйе -25,2 га/бас.
Қажеттілік:
МІҚ- 366*18,0=6588 га
Қой,ешкі- 217*3,6= 781,2 га
Жылқы- 155*21,6=3348 га
Түйе-129*25,2= 3250,8 га
6588+781,2+3348+3250,8=13968 га
Еркінқала ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын ұстау үшін 704 га көлеміндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін шекаралас орналасқан Атырау қаласының босалқы жер есебінен толықтыру қажет, осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес.
Еркінқала ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Еркинкалинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Еркинкалинского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Пастбищная площадь, га
Наличие скота
Потребность в пастбищах, га
Избыток пастбищ, га
1
Байтуров Иса "Даурен"
20
КРС-16 голов,
лошади-16 голов,
верблюды -26 голов

2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 1-қосымшасы
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Еркінқала ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы
Еркінқала ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілетін жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, га
Атындағы мал басы
Жайылымдардың қажеттілігі,
га
Артық жайылым, га
1
Байтуров Иса "Дәурен"
20
МІҚ-16 бас,
жылқы-16 бас,
түйе-26 бас

4 *18га= 72 га
-
35
Кожамурат Сырлыбай
ПК "Ракуша"
1788
Лошади-14 голов
14*21,6га= 302,4 га
Всего:
4018
х
32936,4
Сведения о наличие скота и пастбищных угодий по Еркинкалинскому сельскому округу в разрезе по населенным пунктам
Таблица № 2
Наименование населенного пункта
Площадь пастбищ, га
Поголовье скота
Потребность в пастбищных угодьях, га
Недостаток или избыток пастбищных угодий, га
1.
с.Еркинкала
4146
КРС- 226 голов
(в том числе маточное (дойное) поголовье -192 голов)
Овцы,козы –80 голов
Лошади – 124 голов
Верблюды-15 голов
КРС 34 голов *18,0 га/голов=612 га
(КРС (маточный) 192 голов *18,0 га/голов
=3456 га)
Овцы, козы 80 голов*3,6га/голов=288 га
Лошади 124 голов*21,6 га/голов=2678,4 га
Верблюды 15 голов*25,2га/голов= 378 га
Содержание сельскохозяйственных животных на сезонных и отгонных пастбищах
612га+288га+2678,4га+378га=
3956,4 га
На 192 маточного поголовья
4146 га -3456га= 690 га пастбищ
2.
с.Ракуша
1778
КРС- 140 голов
(в том числе маточное (дойное) поголовье -117 голов)
Овцы,козы –137 голов
Лошади – 31 голов
Верблюды- 114 голов
КРС 23 голов *18,0 га/голов=414 га
(КРС (маточный) 117 голов *18,0 га/голов=2106 га)
Овцы, козы 137 голов*3,6га/голов=493,2 га
Лошади 31 голов*21,6 га/голов=669,6 га
Верблюды голов 114*25,2га/голов= 2872,8га
Содержание сельскохозяйственных животных на сезонных и отгонных пастбищах
414га+493,2га+669,6га+2872,8га=
4449,6 га
На 117 маточного поголовья
1778 га-2106га= - 328 га пастбищ не хватает
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения Еркинкалинского сельского округа
Таблица № 3
Наименование населенного пункта
Поголовье скота
Необходимая пастбищная площадь, га
Наименование земельных участков
Площадь, га
Недостаток или избыток пастбищных угодий, га
1.
с.Еркинкала
КРС 226 голов*18,0га/гол=4068 га
Овцы, козы 80 голов*3,6га/гол=288 га
Лошади 124 голов *21,6га/гол=2678,4 га
Верблюды 15 голов*25,2га/гол=378 га
4068 га +288га+2678,4га+
378га=7412,4 га
Село Еркинкала - 11
Остров Курилкино -155
Всего 166 га
166 га
166га -7412,4га=
-7246,4 га
2.
с.Ракуша
КРС 140 голов *18,0 га/гол=2520 га
Овцы, козы 137 голов *3,6га/гол=493,2 га
Лошади 31 голов *21,6га/гол=669,6 га
Верблюды 114 голов *25,2га/гол=2872,8 га
2520га+493,2га+669,6 га+
2872,8 га =6555,6 га
Вдоль канала Сарыозек-893
Село Ракуша -2959 га
Всего 3852 га
3852 га
3852 га-6555,6 га=
-2703,6 га
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Еркинкалинскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приемлемая схема пастбищеоборота по Еркинкалинскому сельскому округу
Год
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4

4 *18 га= 72 га
-
34
Қожамұрат Сырлыбай
"Ракуша" ө.к.
1788
жылқы-16 бас
16*21,6га= 345,6 га
Барлығы:
4018
х
33015,6
Еркінқала ауылдық округінің елді мекендер шегіндегі жайылымдық алқаптар мен мал басы саны туралы мәлімет
№ 2 кесте
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, га
Мал басы саны
Жайылым алқаптарының қажеттілігі,га
Жайылым алқаптарының жетіспеушілігі немесе артықтығы,га
1.
Еркінқала ауылы
4146
МІҚ 226 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы-192 бас)
Қой, ешкі– 80 бас
Жылқы – 124бас
Түйе -15 бас
МІҚ 34 бас *18,0 га/бас=612 га
(МІҚ(сауын) 192 бас *18,0 га/бас=3456 га)
Қой, ешкі 80 бас*3,6га/бас=288 га
Жылқы 124 бас*21,6 га/бас=2678,4 га
Түйе 15 бас*25,2га/бас= 378 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын маусымдық жәнешалғайдағы жайылымда ұстау
612га+288га+2678,4 га+378 га=3956,4 га
192 аналық мал басына
4146 га -3456 га= 690 га жайылым
2.
Ракуша ауылы
1778
МІҚ- 140 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы-117 бас)
Қой,ешкі–137 бас
Жылқы – 31 бас
Түйе-114 бас
МІҚ 23 бас *18,0 га/бас=414 га
(МІҚ (сауын) 117 бас *18,0 га/бас=2106 га)
Қой, ешкі 137 бас*3,6га/бас=493,2 га
Жылқы 31 бас*21,6 га/ бас=669,6 га
Түйе 114 бас*25,2га/бас= 2872,8 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын маусымдық жәнешалғайдағы жайылымда ұстау
414га+493,2га+669,6га+2872,8га=
4449,6 га
117 аналық мал басына
1778 га-2106 га= - 328 га жайылым жетіспейді
Еркінқала ауылдық округі бойынша ауылшаруашылық жануарларының малын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметі
№ 3 кесте
Елді мекен атауы
Мал басы саны
Қажетті жайылым алаңы, га
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Алаңы, га
Жайылым алқаптарының жетіспеушілігі немесе артықтығы,га
1.
Еркінқала ауылы
МІҚ 226 бас *18,0 га/бас=4068 га
Қой, ешкі 80 бас *3,6га/бас=288 га
Жылқы 124 бас *21,6га/бас=2678,4 га
Түйе 15 бас *25,2га/бас=378 га
4068 га +288 га+
2678,4 га+378 га=
7412,4 га
Еркінқала ауылы- 11
Курилкино аралы-155
Барлығы166 га
166 га
166 га-7412,4=
-7246,4га
2.
Ракуша ауылы
МІҚ 140 бас *18,0 га/бас=2520 га
Қой,ешкі 137 бас *3,6га/бас=493,2 га
Жылқы 31 бас *21,6га/бас=669,6 га
Түйе 114 бас *25,2га/бас=2872,8 га
2520 га+ 493,2 га +669,6 га +2872,8 га =6555,6 га
Сарыөзек каналы бойы-893 га,
Ракуша ауылы-2959 га
Барлығы 3852 га
3852 га
3852 га-6555,6 га=
-2703,6 га
Еркінқала ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 2-қосымшасы
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Еркінқала ауылдық бойынша жайылым айналымының қолайлы схемасы
Жылы
1 қаша
2 қаша
3 қаша
4 қаша

План по управлению пастбищами и их использованию по Кенузекскому сельскому округу на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кенузекского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения на отгонных пастбищах поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе подчиненному городу (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кенузекском сельском округе находятся 1 населенных пункта.

Кеңөзек ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспары(бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, мал азығына қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кеңөзек ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып, есепке ала отырып қабылданды - малдардың түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректерді қамтиды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Кеңөзек ауылдық округінде 1 елді мекен бар.

Общая площадь Кенузекского сельского округа 41000 гектар (Далее- га), из них пашни –157 га, пастбищные земли – 4565 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 19838 га;
земли населенных пунктов - 4136 га;
земли запаса - 17026 га.
По природным условиям западная часть Кенузекского сельского округа представляет собой пустынную песчаную равнину, восточная - солончаковая степь. Климат континентальный: зима относительно теплая, лето очень жаркое. Средняя температура января - 12,3 °С, средняя температура июля - 25,3 °С. Среднегодовое количество осадков 200 мм.
Почвенный покров бурые солонцы, в поймах рек — луговые.
По состоянию на 1 января 2023 года в Кенузекском сельском округе (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) насчитывается 1808 голов крупного рогатого скота, в том числе 754 голов маток, 348 голов овец и коз, 444 голов лошадей, 215 голов верблюды. В том числе:
В селе Таскала 443 голов крупного рогатого скота, в том числе 160 голов маток, 281 голов овец и коз, 216 голов лошадей, 117 голов верблюды.
Площадь пастбищ составляет 4565 га
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Кенузекского сельского округа: 1365 голов крупного рогатого скота, в том числе 594 голов маток, 67 голов овец и коз, 228 голов лошадей, 98 голов верблюды.
Пастбища ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляют 20155 гектар.
Всего по Кенузекскому сельскому округу имеется 4565 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. В пределах населенного пункта имеется 17026 га запас пастбищ, из них 885,117 га относятся сельскому округу.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для удовлетворения нужд местного населения (в селе Таскала ) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных в населенных пунктах имеются пастбищные угодья в размере 17026 гектар, норма нагрузки 18,0 га/гол.
Потребность пастбищ по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения составляет 16600 га, норма нагрузки пастбищной площади на 1 голову сельскохозяйственных животных составляет: крупный рогатый скот – 18,0 га/гол, овцы и козы - 3,6 га/гол, лошади - 21,6 га/гол, верблюды-25,2га/гол.
Потребность:
КРС - 443*18,0= 7974 га
Овцы, козы - 281*3,6= 1011,6 га
Лошади - 216*21,6=4665,6 га
Верблюды-117*25,2= 2948,4 га
7974+1011,6+4665,6+2948,4= 16600 га
Потребность пастбищных угодий в объеме 1026 га для содержания поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Кенузекского сельского округа необходимо восполнить за счет приграничного земельного участка города Атырау согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кенузекскому сельскому

Кеңөзек ауылдық округінің жалпы алаңы 41000 гектар (Бұдан әрі- га), оның ішінде егістік – 157 га, жайылым – 4565 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 19838га;
елді мекендердің жерлері –4136 га;
босалқы жерлер – 17026 га деп бөлінеді.
Табиғи жағдайы бойынша Кеңөзек ауылдық округінің батыс бөлігі шөлді құмды жазықты болып келеді, Шығысысортаңдала. Климаты континенттік: қысы салыстырмалы түрде жылы, жазы өте ыстық. Қаңтар айының орташа температурасы-12,3°С, шілде айының орташа температурасы-25,3°С. жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 200 мм.
Топырақ қоңыр сортаң, өзен жайылмаларында — шалғынды.
2023 жылдың 1 қаңтардағы мал жағдай бойынша Кеңөзек ауылдық ауылдық округтерде (халықтың жеке ауласы және ЖШС,ШҚ мал басы) 1808 бас ірі қара, оның ішінде 754 бас аналығы, 348 бас қой-ешкі, 444 бас жылқы, 215 бас түйе бар. Оның ішінде:
Тасқала ауылында ірі қара мал 443 бас, оның ішінде аналығы 160 бас, 281 бас қой-ешкі, 216 бас жылқы, 117 бас түйе бар.
Жайылым көлемі 4565 га құрайды.
Кеңөзек ауылдық округінің шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1365 бас, оның ішінде аналығы 594 бас, қой-ешкі 67 бас, 228 бас жылқы, 98 бас түйе бар.
Кеңөзек ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 4565 га жайылым жерлер бар. Босалқы жерден 17026 га, оның ішінде 885,117 га ауылдық округтің атына берілген жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес, жергілікті халықтың (Тасқала ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтажын қанағаттандыру үшін елді мекендердің 17026 гектар мөлшерінде жайылым жерлері бар, жүктеме нормасы 18,0 га/бас. Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін ауыл шаруашылығы жерлері есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылық жануарларын жаю бойынша жайылым жерлердің қажеттілігі 16600 га құрайды, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы жүктеме нормасы ірі қара мал– 18,0 га/бас, қой мен ешкілер -3,6 га/бас, жылқы-21,6 га/бас, түйе -25,2 га/бас.
Қажеттілік:
МІҚ- 443*18,0=7974 га
Қой,ешкі- 281*3,6= 1011,6 га
Жылқы- 216*21,6=4665,6га
Түйе-117*25,2= 2948,4 га
7974+1011,6+4665,6+2948,4=16600 га
Кеңөзек ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын ұстау үшін 1026 га көлеміндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін Атырау қаласының босалқы жер есебінен толықтыру қажет, осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес.
Кеңөзек ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кенузекского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Кенузекского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Пастбищная площадь, га
Наличие скота
Потребность в пастбищах, га
Избыток пастбищ, га
1
Муханбетов Мереке
КХ "Асылайым"

2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 1-қосымшасы
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кеңөзек ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы
Кеңөзек ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілетін жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, га
Атындағы мал басы
Жайылымдардың қажеттілігі,
га
Артық жайылым, га
1
Муханбетов Мереке
"Асылайым"ШҚ

24 *18,0 га=432 га
3 *21,6 га=64,8 га
432 га+ 64,8 га =496,8 га
-
13
Наримгенов Сатыбалды КХ "Райымбек"
0,1500
КРС-14 голов
14 *18,0 га=252 га
14
Муканов Серик
КХ "Нурлыбай"
0,1260
КРС-112 голов
112 *18,0 га=2016 га
-
15
Жумалиев Жексенбай
КХ "Капаш"
500
КРС-7 голов,
Лошади-30 голов
7 *18,0 га=126 га
30 *21,6 га= 648 га
126 га+ 648 га=774 га
16
Даулетияров Жумагелди
50
КРС-66 голов
МРС-3 голов
Лошади-16 голов
66 *18,0 га=1188 га
3 *3,6га=10,8 га
16 *21,6 га= 345,6 га
1188 га+10,8 га+345,6 га=1544,4 га
-
Всего:
1502,276 га
х
23824,8
Сведения о наличие скота и пастбищных угодий по Кенузекскому сельскому округу в разрезе по населенным пунктам
Таблица № 2
Наименование населенного пункта
Площадь пастбищ, га
Поголовье скота
Потребность в пастбищных угодьях, га
Недостаток или избыток пастбищных угодий, га
1.
с.Таскала
4565
КРС- 443 голов
(в том числе маточное (дойное) поголовье -160 голов)
Овец,козы – 281 голов
Лошади– 216 голов
Верблюды - 117 голов
КРС 283 голов *18,0 га/голов=5094 га
(КРС (маточный) 160 голов *18,0 га/голов=2880 га)
Овец, козы 281 голов*3,6га/бас=1011,6 га
Лошади 216 голов*21,6 га/голов=4665,6 га
Верблюды 117 голов*25,2га/голов= 2948,4 га
Содержание сельскохозяйственных животных на сезонных и отгонных пастбищах
5094га+1011,6га+4665,6га+2948,4га=13719,6 га
На 160 маточного поголовья
4565га -2880 га= 1685 га пастбищ
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения Кенузекского сельского округа
Таблица № 3
Наименование населенного пункта
Поголовье скота
Необходимая пастбищная площадь, га
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь, га
Недостаток или избыток пастбищных угодий, га
1.
с.Таскала
КРС 443 голов *18,0 га/гол
=7974 га
Овцы, козы 281 голов *3,6га/гол=1011,6 га
Лошади 216 голов *21,6га/гол=4665,6 га
Верблюды 117 голов *25,2га/гол=2948,2 га
7974 га+1011,6га+4665,6га
+2948,4га=16600 га
Участок Шортвый – 100,126 га
Бухарка-411 га
ТОО "Алгабас" - 991 га
Всего 1502,126 га
1502,126 га
16600га -1502,126га=
15097,47 га
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кенузекскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приемлемая схема пастбищеоборота по Кенузекскому сельскому округу
Год
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий загон
2024
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кенузекскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Кенузекском сельском
округе на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды

24 *18,0 га=432 га
3*21,6 га=64,8 га
432 га + 64,8 га =496,8 га
-
13
Наримгенов Сатыпалды "Райымбек" ШҚ
0,1500
МІҚ-14 бас
14 *18,0 га=252 га
14
Муканов Серик "Нұрлыбай" ШҚ
0,1260
МІҚ-112 бас
112 *18,0 га=2016 га
-
15
Жумалиев Жексенбай "Қапаш" ШҚ
500
МІҚ-7 бас,
жылқы-30 бас
7 *18,0 га=126 га
30 *21,6 га= 648 га
126 га+ 648 га=774 га
16
Даулетияров Жумагелді
50
МІҚ-66 бас
ҰМ-3
жылқы-16
66 *18,0 га=1188 га
3 *3,6 га= 10,8 га
16 *21,6 га= 345,6 га
1188 га+ 10,8 га+345,6=1544,4 га
-
Барлығы:
1502,276 га
х
23824,8 га
Кеңөзек ауылдық округінің елді мекендер шегіндегі жайылымдық алқаптар мен мал басы саны туралы мәлімет
№ 2 кесте
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, га
Мал басы саны
Жайылым алқаптарының қажеттілігі,га
Жайылым алқаптарының жетіспеушілігі немесе артықтығы,га
1.
Тасқала ауылы
4565
МІҚ- 443 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы-160 бас)
Қой,ешкі–281 бас
Жылқы – 216 бас
Түйе – 117 бас
МІҚ 283 бас *18,0 га/бас=5094 га
(МІҚ (сауы)160 бас*18,0 га/бас=2880 га)
Қой,ешкі 281 бас*3,6га/бас=1011,6га
Жылқы 216 бас*21,6 га/бас=4665,6 га
Түйе 117 бас*25,2га/бас= 2948,4 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын маусымдық жәнешалғайдағы жайылымда ұстау
5094га+1011,6га+4665,6га+2948,4га= 13719,6 га
160 аналық мал басына
4565га -2880га= 1685 жайылым
Кеңөзек ауылдық округі бойынша ауылшаруашылық жануарларының малын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметі
№ 3 кесте
Елді мекен атауы
Мал басы саны
Қажетті жайылым алаңы, га
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Алаңы, га
Жайылым алқаптарының жетіспеушілігі немесе артықтығы,га
1.
Тасқала ауылы
МІҚ 443 бас *18,0 га/бас=7974 га
Қой,ешкі 281 бас *3,6га/бас=1011,6 га
Жылқы 216 бас *21,6га/бас=4665,6 га
Түйе 117 бас
*25,2га/бас=2948,4 га
7974+1011,6+4665,6+2948,4=16600
Шырпынай учаскесі-100,126 га
Бухарка-411 га
"Алгабас" ТОО – 991 га
Барлығы 1502,126 га
1502,126 га
16600га -1502,126га=
15097,47 га
Кеңөзек ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 2-қосымшасы
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Кеңөзек ауылдық бойынша жайылым айналымының қолайлы схемасы
Жылы
1 қаша
2 қаша
3 қаша
4 қаша
2023
1 маусымкөктемгі-жазғы
2 маусым жазғы
3 маусым күзгі
Демалушықаша
2024
Демалушы қаша
1 маусымкөктемгі-жазғы
2 маусымжазғы
3 маусымкүзгі
Ескерту: 1, 2, 3, 4-жыл ішінде қашаларды пайдалану кезектілігі.
Кеңөзек ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 3-қосымшасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Кеңөзек ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 4-қосымшасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Кенузекского сельского округа имеется.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Кенузекском сельском
округе на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбищ
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Кенузекском сельском
округе на 2023-2024 годы
Схему размещения на отгонных пастбищах поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе подчиненному городу
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Кенузекском сельском
округе на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
округа
Количество загонов
в 2023 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
село Таскала
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 6 к решению
Маслихата города Атырау
утвержденного решением
Маслихата города Атырау
План по управлению пастбищами и их использованию по Кайыршахтинскому сельскому округу на 2023-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Кайыршахтинскому сельскому округу на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану ережесінің 9-тармағына сәйкес анықталады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген).
Кеңөзек ауылдық округінің аумағындағы суару-суландыру каналы бар.
Кеңөзек ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 5-қосымшасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Кеңөзек ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 6-қосымшасы
Қалаға қарасты ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Кеңөзек ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 7-қосымшасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2023 жылға қашалар саны
2024 жылға қашалар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Тасқала ауылы
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қаша.
Атырау қаласы Мәслихатының
шешімімен бекітілген
Атырау қаласы Мәслихатының
шешіміне 6 қосымша
Қайыршақты ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспары
Қайыршақты ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, мал азығына қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

По состоянию на 1 января 2023 года в Кайыршахтинском сельском округе (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) насчитывается 2255 голов крупного рогатого скота, в том числе 1073 голов маток, 3682 голов овец и коз, 1094 голов лошадей, 743 голов верблюды. В том числе:
В селе Томарлы 146 голов крупного рогатого скота, в том числе 62 голов маток, 678 голов овец и коз, 21 голов лошадей, 74 голов верблюды.
Площадь пастбищ составляет 8632 га.
В селе Талкайран 230 голов крупного рогатого скота, в том числе 145 голов маток, 410 голов овец и коз, 60 голов лошадей, 18 голов верблюды.
В селе Бесикти 309 голов крупного рогатого скота, в том числе 146 голов маток, 86 голов овец и коз, 59 голов лошадей, 22 голов верблюды.
Площадь пастбищ составляет 1747,39 га.
В селе Аксай 98 голов крупного рогатого скота, в том числе 71 голов маток, 114 голов овец и коз, 29 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 600 га.
В селе Акжар 117 голов крупного рогатого скота, в том числе 86 голов маток, 94 голов овец и коз, 37 голов лошадей.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Кайыршахтинского сельского округа: 1355 голов крупного рогатого скота, в том числе 563 голов маток, 2796 голов овец и коз, 612 голов лошадей, 665 голов верблюды.
Всего по Кайыршахтинскому сельскому округу имеется 10979,39 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. В пределах населенного пункта имеется 46268 га запас пастбищ, из них 1200 га относятся сельскому округу.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для удовлетворения нужд местного населения (сел Томарлы, Талкайран, Бесикти, Аксай, Акжар) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных в населенных пунктах имеются пастбищные угодья в размере 46268 га, норма нагрузки 18,0 га/гол.
Потребность пастбищ по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения составляет 31420,8 га, норма нагрузки пастбищной площади на 1 голову сельскохозяйственных животных составляет: крупный рогатый скот – 18,0 га/гол, овцы и козы - 3,6 га/гол, лошади - 21,6 га/гол, верблюды-25,2га/гол.
Потребность:
КРС - 900*18,0= 16200 га
Овцы, козы - 886*3,6= 3189,6 га
Лошади - 466*21,6=10065,6 га
Верблюды-78*25,2= 1965,6 га
16200+3189,6+10065,6+1965,6= 31420,8 га
Потребность пастбищных угодий в объеме 14847,2 га для содержания поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Кайыршахтинского сельского округа необходимо восполнить за счет приграничного земельного участка города Атырау согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кайыршахтинскому

2023 жылдың 1 қаңтардағы мал жағдай бойынша Қайыршақты ауылдық ауылдық округтерде (халықтың жеке ауласы және ЖШС,ШҚ мал басы) 2255 бас ірі қара, оның ішінде 1073 бас аналығы, 3682 бас қой-ешкі, 1094 бас жылқы, 743 бас түйе бар.Оның ішінде:
Томарлы ауылында ірі қара мал 146 бас, оның ішінде аналығы 62 бас, 678 бас қой-ешкі, 21 бас жылқы, 74 бас түйе бар.
Жайылым көлемі 8632 га құрайды.
Талғайран ауылында ірі қара мал 230 бас, оның ішінде аналығы 145 бас, 410 бас қой-ешкі, 60 бас жылқы, 18 бас түйе бар.
Бесікті ауылында ірі қара мал 309 бас, оның ішінде аналығы 146 бас, 86 бас қой-ешкі, 59 бас жылқы, 22 бас түйе бар.
Жайылым көлемі 1747,39 га құрайды.
Ақсай ауылында ірі қара мал 98 бас, оның ішінде аналығы 71 бас, 114 бас қой-ешкі, 29 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 600 га құрайды.
Ақжар ауылында ірі қара мал 117 бас, оның ішінде аналығы 86 бас, 94 бас қой-ешкі, 37 бас жылқы бар.
Қайыршақты ауылдық округінің шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1355 бас, оның ішінде аналығы 563 бас, ұсақ мал 2796 бас, 612 бас жылқы, 665 бас түйе бар.
Қайыршақты ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 10979,39 га жайылым жерлер бар. Босалқы жерден 46268 гектар, оның ішінде 1200 га ауылдық округтің атына берілген жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес, жергілікті халықтың (Томарлы, Талқайран, Бесікті, Ақсай, Ақжар ауылдарының) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтажын қанағаттандыру үшін елді мекендердің 46268 га мөлшерінде жайылым жерлері бар, жүктеме нормасы 18,0 га/бас. Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін ауыл шаруашылығы жерлері есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылық жануарларын жаю бойынша жайылым жерлердің қажеттілігі 31420,8 га құрайды, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы жүктеме нормасы ірі қара мал– 18,0 га/бас, қой мен ешкілер -3,6 га/бас, жылқы-21,6 га/бас, түйе -25,2 га/бас.
Қажеттілік:
МІҚ- 900*18,0=16200 га
Қой, ешкі - 886*3,6= 3189,6 га
Жылқы - 466*21,6=10065,6 га
Түйе - 78*25,2= 1965,6 га
16200+3189,6+10065,6+1965,6=31420,8 га
Қайыршақты ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын ұстау үшін 14847,2 га көлеміндегі жайылымдық бар.
Қайыршақты ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

сельскому округу на 2023-2024
годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кайыршахтинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Кайыршахтинского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Пастбищная площадь, га
Наличие скота
Потребность в пастбищах, га
Избыток пастбищ, га
1
Ешим Кылышбай "Ешим"

2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 1-қосымшасы
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қайыршақты ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы
Қайыршақты ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілетін жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, га
Атындағы мал басы
Жайылымдардың қажеттілігі,
га
Артық жайылым, га
1
Ешім Қылышбай "Ешім"

1 *18,0 га=18,0 га
30
Мұхит Шайдолла "Ақсай" ШҚ
15
КРС-203 голов,
МРС-15 голов,
Лошади-4 голов
203*18,0 га= 3654 га
15*3,6га=54 га
4 *21,6 га=86 га
3654 га+54 га+86 га=3794 га
31
Орынбаев А "Орынбаев А" ШҚ
3
КРС-16 голов,
МРС-18 голов
16*18,0 га= 288 га
18*3,6га=54 га
288 га+65 га=353 га
32
Айтенов "Айтенов" ШҚ
100
КРС-5 голов
Лошади-9 голов
5*18,0 га= 90 га
9 *21,6 га=194 га
90 га+194 га=284 га
33
Акмурзиева Гулайна "Атырау-Чифтликт"АӨК
271,8
КРС-229 голов,
МРС-40 голов
229*18,0 га= 4122 га
40*3,6га=144 га
4122 га+144 га=4266 га
Всего
7597,26
х
59899,8
Сведения о наличие скота и пастбищных угодий по Кайыршахтинскому сельскому округу в разрезе по населенным пунктам
Таблица № 2
Наименование населенного пункта
Площадь пастбищ, га
Поголовье скота
Потребность в пастбищных угодьях, га
Недостаток или избыток пастбищных угодий, га
1.
с.Томарлы
8632
КРС- 146 голов
(в том числе маточное (дойное) поголовье -62 голов)
Овец, козы –102 голов
Лошади – 21 голов
Верблюды-74 голов
КРС 84 голов *18,0 га/голов=1512 га
(КРС (маточный) 62 голов *18,0 га/голов=1116 га)
Овец, козы 678голов*3,6га/голов=2440,8га
Лошади 21 голов*21,6 га/голов=453,6 га
Верблюды 74 голов*25,2га/голов= 1864,8 га
Содержание сельскохозяйственных животных на сезонных и отгонных пастбищах
1512га+2440,8га+453,6га+1864,8 га= 6271,2 га
На 62 маточного поголовья
8632 га -1116га= 7516 га пастбищ
2.
с.Талгайран
КРС-230 голов
(в том числе маточное (дойное) поголовье -145 голов)
Овец, козы –410 голов
Лошади – 60 голов
Верблюды- 18 голов
КРС 85 голов *18,0 га/голов=1530 га
(КРС (маточный) 145 голов *18,0 га/голов=2610 га)
Овец, козы 410 голов*3,6га/голов=1476 га
Лошади 60 голов*21,6 га/голов=1296 га
Верблюды 18 голов*25,2га/голов= 453,6га
Содержание сельскохозяйственных животных на сезонных и отгонных пастбищах
1530га+2610га+1476га++1296га+453,6 га= 7365,6 га
3.
с.Бесикти
1747,39
КРС- 309 голов
(в том числе маточное (дойное) поголовье -146 голов)
Овец, козы –86 голов
Лошади – 59 голов
Верблюды-22 голов
КРС 163 голов *18,0 га/голов=2934 га
(КРС (маточный) 146 голов *18,0 га/голов=2628 га)
Овец, козы 86 голов*3,6га/голов=309,6 га
Лошади 59 голов*21,6 га/голов=1274,4 га
Верблюды 22 голов*25,2га/голов= 554,4 га
Содержание сельскохозяйственных животных на сезонных и отгонных пастбищах
2934га+309,6га+1274,4га+554,4 га= 5072,4 га
На 146 маточного поголовья
1747,39 га -2628га= -880,61 га пастбищ не хватает
4
с.Аксай
600
КРС- 98 голов
(в том числе маточное (дойное) поголовье -71 голов)
Овец, козы –114 голов
Лошади – 29 голов
КРС 27 голов *18,0 га/голов=486 га
(КРС (маточный) 71 голов *18,0 га/голов=1278 га)
Овец, козы 114 голов*3,6га/голов=410,4 га

1 *18,0 га=18,0 га
30
Мұхит Шайдолла "Ақсай" ШҚ
15
МІҚ-203 бас,
ҰМ-15 бас
Жылқы-4 бас
203*18,0 га=3654 га
15 *3,6 га=54 га
4*21,6 га=86 га
3654 га+54 га+86 га=3794 га
-
31
Орынбаев А "Орынбаев.А" ШҚ
3
МІҚ-16бас,
ҰМ- 18 бас,
16*18,0 га=288 га
18 *3,6 га=65 га
288 га+65 га= 353 га
-
32
Айтенов "Айтенов" ШҚ
100
МІҚ-5бас,
жылқы-9 бас
5*18,0, га=90 га
9 * 21,6 га =194 га
90га+194 га =284 га
-
33
Акмурзиева Гулайна "Атырау-Чифтликт" АӨК
271,8
МІҚ-229бас,
ҰМ-40 бас
229 КРС*18,0 га=4122 га
40овец-коз*3,6 га=144 га
4122 га+144 га =4266 га
-
Барлығы:
7597,26
х
59899,8
Қайыршақты ауылдық округінің елді мекендер шегіндегі жайылымдық алқаптар мен мал басы саны туралы мәлімет
№ 2 кесте
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, га
Мал басы саны
Жайылым алқаптарының қажеттілігі, га
Жайылым алқаптарының жетіспеушілігі немесе артықтығы,га
1.
Томарлы ауылы
8632
МІҚ- 146 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы-62 бас)
Қой , ешкі –102 бас
Жылқы – 21 бас
Түйе -74 бас
МІҚ 84 бас *18,0 га/бас=1512 га
(МІҚ(сауын)62 бас *18,0га/бас=1116 га)
Қой,ешкі 678 бас*3,6га/бас=2440,8 га
Жылқы 21 бас*21,6 га/бас=453,6га
Түйе 74 бас*25,2га/бас= 1864,8 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын маусымдық жәнешалғайдағы жайылымда ұстау
1512га+2440,8га+453,6га+1864,8 га= 6271,2 га
62 аналық мал басына
8632 га-1116 га= 7516 га жайылым
2.
Талғайран ауылы
МІҚ-230 бас
оның ішінде аналық (сауын) мал басы-145 бас)
Қой,ешкі –410 бас
Жылқы – 60 бас
Түйе- 18 бас
МІҚ 85 бас *18,0 га/бас=1530 га
(МІҚ (сауын) 145 бас *18,0 га/бас=2610
га)
Қой,ешкі 410 бас*3,6га/бас=1476 га
Жылқы 60 бас*21,6 га/бас=1296 га
Түйе 18 бас*25,2га/бас= 453,6 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын маусымдық жәнешалғайдағы жайылымда ұстау
1530га+2610га+1476га++1296га+453,6 га= 7365,6 га
3.
Бесікті ауылы
1747,39
МІҚ- 309 бас
оның ішінде аналық (сауын) мал басы-146 бас)
Қой,ешкі –86 бас
Жылқы– 59 бас
Түйе-22 бас
МІҚ 163 бас *18,0 га/бас=2934 га
(МІҚ (сауын) 146 бас *18,0 га/бас=2628 га)
Қой,ешкі 86 бас*3,6га/бас=309,6 га
Жылқы 59 бас*21,6 га/бас=1274,4 га
Түйе 22 бас*25,2га/бас=554,4 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын маусымдық жәнешалғайдағы жайылымда ұстау
2934 га+309,6 га+1274,4 га+554,4 га= 5072,4 га
146 аналық мал басына
1747,39 га - 2628 га= - 880,61 га жайылым жетіспейді
4
Ақсай ауылы
600
МІҚ- 98 бас
оның ішінде аналық (сауын) мал басы-71 бас)
Қой,ешкі –114 бас
Жылқы– 29 бас
МІҚ 27 бас *18,0 га/бас=486 га
(МІҚ (сауын)71 бас*18,0 га/бас=1278 га)
Қой,ешкі 114 бас*3,6га/бас=410,4 га

Лошади 29 голов*21,6 га/голов=626,4 га
Содержание сельскохозяйственных животных на сезонных и отгонных пастбищах
486га+410,4га+626,4га = 1522,8 га
На 71 маточного поголовья
600 га -1278га= -678 га пастбищ не хватает
5
с.Акжар
КРС- 31 голов
(в том числе маточное (дойное) поголовье -86 голов)
Овец, козы –94 голов
Лошади – 37 голов
КРС 31 голов *18,0 га/голов=558 га
(КРС (маточный) 86 голов *18,0 га/голов=1548 га)
Овец, козы 94 голов*3,6га/голов=338,4 га
Лошади 37 голов*21,6 га/голов=799,2 га
Содержание сельскохозяйственных животных на сезонных и отгонных пастбищах
558 га+1548га+338,4га+799,2 га = 3243,6 га
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения Кайыршахтинского сельского округа
Таблица № 3
Наименование населенного пункта
Поголовье скота
Необходимая пастбищная площадь, га
Наименование земельных участков
Площадь, га
Недостаток или избыток пастбищных угодий, га
1.
с.Томарлы
КРС- 146 голов*18,0=2628 га
Овец, козы 678голов*3,6га/голов
=2440,8 га
Лошади 21голов*21,6га/голов=453,6га
Верблюды 74 голов*25,2га/голов= 1864,8 га
2628га+2440,8га+453,6га +1864,8га=7387,2 га
Вдоль трассы Атырау-Индер - 49,7 га
Участок Стандарт-18 га
Вдоль канала Катлован-1000 га
Всего 1067,7га
1067,7 га
1067,7га -7387,2га=-6319,5га
2.
с.Талкайран
КРС 230 голов *18,0 га/голов=4140 га
Овец, козы 410 голов*3,6га/голов
=1476 га
Лошади 60 голов*21,6 га/голов
=1296га
Верблюды 18 голов*25,2га/голов= 453,6 га
4140га+1476га+ 1296 га+453,6га =7365,6 га
Участок Талкайран- 1369 га
Всего 1369 га
1369 га
1369 га-7365,6га=
-5996,6 га
3.
с.Бесикти
КРС 309 голов *18,0 га/голов=5562 га
Овец, козы 86 голов*3,6га/голов
=309,6 га
Лошади 59 голов*21,6га/голов
=1274,4 га
Верблюды 22 голов*25,2га/голов= 554,4 га
5562га+309,6га+ 1274,4 га+554,4га= 7700,4 га
Участок Аспа -303 га
Участок Итбалык-150 га
Участок Грека - 350 га
Участок Альменкайыр - 875 га
Вдоль канала Соколок -3092,76 га
Всего 4770,76 га
4770,76 га
4770,76га-7700,4=
- 2929,64га
4
с.Аксай
КРС 98 голов *18,0 га/голов=1764 га
Овец, козы 114 голов*3,6га/голов
=410,4 га
Лошади 29 голов*21,6га/голов
=626,4 га
1764га+410,4га+ 626,4га=2800,8 га
Село Аксай -18 га
канала Соколок -100 га
Всего 118 га
118 га
118га-2800,8=
- 2682,8га
5
с.Акжар
КРС 117 голов *18,0 га/голов=2106 га
Овец, козы 94 голов*3,6га/голов
=338,4 га
Лошади 37 голов*21,6га/голов
=799,2 га
2106га+338,4га+ 799,2га=3243,6 га
канала Соколок -271,8 га
Всего 271,8 га
271,8 га
271,8га-3243,6=
- 2682,8га
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кайыршахтинскому
сельскому округу на 2023-2024
годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приемлемая схема пастбищеоборота по Кайыршахтинскому сельскому округу
Год
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4

Жылқы 29 бас*21,6 га/бас=626,4 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын маусымдық жәнешалғайдағы жайылымда ұстау
486 га+410,4 га+626,4 га = 1522,8 га
71 аналық мал басына
600 га - 1278 га= - 678 га жайылым жетіспейді
5
Ақжар ауылы
МІҚ- 31 бас
оның ішінде аналық (сауын) мал басы-86 бас)
Қой,ешкі –94 бас
Жылқы– 37 бас
МІҚ 31 бас *18,0 га/бас=558 га
(МІҚ (сауын)86 бас*18,0 га/бас=1548 га)
Қой,ешкі 94 бас*3,6га/бас=338,4 га
Жылқы 37 бас*21,6 га/бас=799,2 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын маусымдық жәнешалғайдағы жайылымда ұстау
558 га+1548га+338,4 га+799,2 га = 3243,6 га
Қайыршақты ауылдық округі бойынша ауылшаруашылық жануарларының малын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметі
№ 3 кесте
Елді мекен атауы
Мал басы саны
Қажетті жайылым алаңы, га
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Алаңы, га
Жайылым алқаптарының жетіспеушілігі немесе артықтығы,га
1.
Томарлы ауылы
МІҚ- 146 бас*18,0=2628 га
Қой,ешкі 678 бас *3,6 га/бас=2440,8 га
Жылқы 21 бас*21,6 га/бас=453,6 га
Түйе 74бас *25,2га/бас= 1864,8 га
2628 га +2440,8га+
453,6га+1864,8 га=
7387,2 га
Атырау-Индер тас жолы бойы-49,7 га
Стандарт учаскесі-18 га
Котлован каналы бойы-1000 га
Барлығы 1067,7 га
1067,7 га
1067,7га -7387,2га=
-6319,5га
2.
Талқайран ауылы
МІҚ 230 бас *18,0 га/бас=4140 га
Қой,ешкі 410бас*3,6га/бас=1476 га
Жылқы 60 бас*21,6 га/бас=1296 га
Түйе 18 бас*25,2га/бас= 453,6 га
4140га+1476га+1296 га+453,6га =7365,6 га
Талқайран учаскесі-1369
Барлығы 1369 га
1369 га
1369 га-7365,6га=
-5996,6 га
3.
Бесікті ауылы
МІҚ309бас *18,0 га/гбас=5562 га
Қой,ешкі 86бас*3,6га/бас=309,6 га
Жылқы59 бас*21,6 га/бас=1274,4 га
Түйе 22 бас*25,2га/бас=554,4 га
5562 га+309,6га+
1274,4 га+554,4га =7700,4 га
Аспа учаскесі-303 га
Итбалық учаскесі-150 Га
Грека учаскесі – 350 га
Альменқайыр учаскесі- 875 га
Соколок бойы-3092,76 га
Барлығы 4770,76 га
4770,76 га
4770,76га-7700,4=
- 2929,64 га
4
Ақсай ауылы
МІҚ 98 бас *18,0 га/бас=1764 га
114 бас *3,6га/бас=410,4 га
Жылқы 29 бас *21,6га/бас=626,4 га
1764 га+410,4га+
626,4 га=2800,8 га
Ақсай ауылы -18 га
Соколок каналы -100 га
Барлығы:118 га
118 га
118га -2800,8га=
-2682,8га
5
Ақжар ауылы
МІҚ 117 бас*18,0 га/бас=2106 га
Қой,ешкі 94 бас*3,6га/бас=338,4 га
Жылқы 37 бас *21,6га/бас=799,2 га
2106 га+338,4га+
799,2 га=3243,6 га
Соколок каналы -271,8
271,8 га
271,8га-3243,6га=
-2971,8 га
Қайыршақты ауылдық округінің
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарының 2-қосымшасы
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Қайыршақты ауылдық бойынша жайылым айналымының қолайлы схемасы
Жылы
1 қаша
2 қаша
3 қаша
4 қаша