Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Кызылкогинскому району на 2023-2024 годы
Решение Кызылкогинского районного маслихата Атырауской области от 4 мая 2023 года № 2-7
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и статьей 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Кызылкогинский районный маслихат VIII созыва РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Кызылкогинскому району на 2023-2024 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам бюджета, экономики и развитию предпринимательства (Баймуратова А.).
3. Настоящее решение вступает в силу со дня подписания и вводится в действий.
Председатель районного маслихата Бейскали Т.
Приложение к решению
маслихата Кызылкогинского
района VIII созыва от 4 мая
2023 года № 2-7
План по управлению пастбищами и их использованию по Кызылкогинскому району на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кызылкогинскому району на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 - 9 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 10 – 18 к настоящему Плану;

Қызылқоға ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарын бекіту туралы
Атырау облысы Қызылқоға аудандық мәслихатының 2023 жылғы 4 мамырдағы № 2-7 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабына сәйкес, VІІІ шақырылған Қызылқоға аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қызылқоға ауданы бойынша 2023 – 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың бюджет, экономика және кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі тұрақты комиссияға (А.Баймұратова) жүктелсін.
3. Осы шешім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Т. Бейсқали
VІІІ шақырылған Қызылқоға
аудандық мәслихатының
2023 жылғы 4 мамырдағы
№ 2-7 шешіміне қосымша
Қызылқоға ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Қызылқоға ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1 – 10 қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 11-20 қосымшасына сәйкес;

3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 19 - 27 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 28-36 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 37-45 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 46-54 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 55 к настоящему Плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кызылкогинском районе имеются 10 сельских округов, 16 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Кызылкогинского района составляет 2 060 913,14 гектар.
На основании геоботанического обследования пастбищ Кызылкогинского района схема пастбищеоборотов утверждена постановлением акимата Кызылкогинского района от 19 ноября 2018 года №313 и зарегистрирована в департаменте юстиции Атырауской области 10 декабря 2018 года в реестре регистрации нормативных правовых актов за №4286. По району в сельских округах 10 ветеринарных пунктов. В Кызылкогинском районе насчитывается 33464 голов крупного рогатого скота, 141883 голов мелкого рогатого скота, 15745 голов лошадей, 1816 голов верблюдов. Площадь района относится к зоне пустынно-полупустынной зоны. Почва горькая, маловодная, земля сорная. Растущие травы в основном полынные, полынно-боковые, серо-полынные и полынно-злаковые, на горьких землях произрастают Кокпек, ежевика, Бузина, тетерева, на песчаных землях произрастают лишайники, полынь, полынь и другие травы.

3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 21-30 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 31-40 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 41-50 қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 51-60 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 61 қосымшасына сәйкес.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қызылқоға ауданында 10 ауылдық округтер, 16 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Қызылқоға ауданының жалпы көлемі 2 060 913,14 гектарды құрайды.
Қызылқоға ауданының жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы Қызылқоға ауданы әкімдігінің 2018 жылғы 19 қарашадағы № 313 қаулысымен бекітіліп, Атырау облысы Әділет департаментінде 2018 жылы 10 желтоқсанда нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 4286 болып тіркелді.
Аудан бойынша ауылдық округтерде 10 мал дәрігерлік пункті бар.
Қызылқоға ауданында 34852 бас мүйізді ірі қара, 145814 бас ұсақ мүйізді мал, 16253 бас жылқы, 1866 бас түйе саналады.
Аудан көлемі шөл-шөлейтті аймақ зонасына жатады. Топырағы ащы, ылғалы аз, жері сорлы. Өсетін шөптер негізінен жусан, жусан-бүйіргенді, сұр-жусанды және жусан тұқымдастар, ащы жерлерге көкпек, ебелек, бұйырғын, адыраспан өссе, құмды жерлерге қияқ, еркек, қияқ боз, селеу тағы да басқа шөптер өседі.

Общая площадь границ Миялинского сельского округа составляет 208891,29 гектара. Из них площадь используемых земель сельского хозяйства составляет 77982 гектара (77 крестьянских хозяйств). Поголовье скота в селе Миялы 14896, из них в летний период в селе поголовье маточного поголовья КРС 1791, поголовье маточного поголовья овец и козы 7403.
На основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" потребность в пастбищах составила 49074 га.
Отчет:
для КРС-1791г.*15га./ голова=26865 га.
для мелкого рогатого скота-7403 головы.* 3га./ голова = 22209га
Всего 49074 га.
Площадь закрепляемого по плану сельского пастбища составляет 15105 га, на земли сельского пастбища требуется 33969 га.
Общая площадь границ Жангельдинского сельского округа составляет 57494,09 гектара. Из них площадь используемых земель сельского хозяйства составляет 26 368 гектаров.(26 крестьянских хозяйств) Поголовье скота в селе Жангельдин 24194, из них в летний период в селе поголовье маточного поголовья КРС 906, маточного поголовья овец и козы 3112.
На основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" потребность в пастбищах составила 22926 га.
Отчет:
для КРС – 906 голов.*15га./ голова = 13590 га.
для мелкого рогатого скота-3112 голов.* 3га./ голова = 9336га.
Всего 22926 га.
Площадь закрепляемого по плану сельского пастбища составляет 12320 га, на земли сельского пастбища требуется 10606 га.
Общая площадь границ Уилского сельского округа составляет 108198,62 гектара. Из них площадь используемых земель сельского хозяйства составляет 27571 гектар, (22 крестьянских хозяйства) Поголовье скота в селе Уиль 25399, из них в летний период в селе поголовье маточного поголовья КРС 1704, маточного поголовья овец и козы 5452.
В Уилском сельском округе (Жаскайрат, Аккора) на основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" потребность в пастбищах составила 41918 га.
Отчет:
для КРС - 1704 головы.*15 га./ голова = 25560 га.
для мелкого рогатого скота - 5452 головы.* 3 га./ голова = 16358 га.
Всего 41918 га.
Площадь закрепляемого по плану сельского пастбища составляет 26495 га, (с. Жаскайрат 20 920 га, с. Аккора 5575 га) на земли сельского пастбиша требуется 15423 га.

Миялы ауылдық округінің шекарасының жалпы ауданы 208891,29 гектар. Оның ішінде пайдаланып отырған ауыл шаруашылығының жер көлемі 77982 гектар (77 шаруа қожалық). Миялы ауылында мал саны 14896. Оның ішінде жазғы мезгілдегі ауыл басындағы аналық МІҚ мал саны 1791, аналық қой-ешкі мал саны 7403.
Миялы ауылының ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 49074 гектарды құрады.
Есебі:
МІҚ үшін –1791бас.*15га./бас=26865 га.
Ұсақ мал үшін – 7403 бас.*3га./бас= 22209га
Барлығы 49074 га.
Жоспар бойынша бекітілетін ауыл маңындағы жайылым жер көлемі 15105 гектар құрайды, ауыл маңындағы жайылым жерге 33969 гектар қажет етеді.
Жангелдин ауылдық округінің шекарасының жалпы ауданы 57494,09 гектар.Оның ішінде пайдаланып отырған ауыл шаруашылығының жер көлемі 26 368 гектар.(26 шаруа қожалық) Жангелдин ауылында мал саны 24194. Оның ішінде жазғы мезгілдегі ауыл басындағы аналық МІҚ мал саны 906, аналық қой-ешкі мал саны 3112.
Жангелдин ауылының ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 22926 гектарды құрады.
Есебі:
МІҚ үшін – 906 бас.*15га./бас= 13590 га.
Ұсақ мал үшін – 3112 бас.*3га./бас= 9336га.
Барлығы 22926 га.
Жоспар бойынша бекітілетін ауыл маңындағы жайылым жер көлемі 12320 гектар құрайды,ауыл маңындағы жайылым жерге 10606 гектар қажет етеді.
Ойыл ауылдық округінің шекарасының жалпы ауданы 108198,62 гектар. Оның ішінде пайдаланып отырған ауыл шаруашылығының жер көлемі 27571 гектар, (22 шаруа қожалық) Ойыл ауылында мал саны 25399. Оның ішінде жазғы мезгілдегі ауыл басындағы аналық МІҚ мал саны 1704, аналық қой-ешкі мал саны 5452.
Ойыл ауылдық округінде (Жасқайрат, Аққора) ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 41918 гектарды құрады.
Есебі:
МІҚ үшін – 1704 бас.*15га./бас= 25560 га.
Ұсақ мал үшін – 5452 бас.*3га./бас= 16358га.
Барлығы 41918 га.
Жоспар бойынша бекітілетін жайылым жер көлемі 26495 гектар, (Жасқайрат ауылы 20 920 га, Аққора ауылы 5575 га) ауыл маңындағы жайылым жерге 15423 гектар қажет етеді.

Общая площадь границ Куздигаринского сельского округа составляет 96386,1412 га. Из них площадь используемых земель сельского хозяйства составляет 38230 гектаров. (39 крестьянских хозяйств) Поголовье скота в селе Куздигаре 16942, из них в летний период в селе количество маточного поголовья КРС 707, количество маточного поголовья овец и козы 2180.
На основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ " объем пастбищ для выпаса скота в Куздигаринского селького округе (Коныстану, Коскулак, Буйрек), потребность в пастбищах составила 17145 га.
Отчет:
для КРС – 707 голов.*15 га./ голова = 10605 га.
для мелкого рогатого скота-2180 голов.* 3 га./ голова = 6540 га.
Всего 17145 га.
Площадь закрепляемого по плану сельского пастбища составляет 14220 га, на земли сельского пастбища требуется 2925 га.
Общая площадь границ Жамбульского сельского округа составляет 123069,845 га, Из них площадь используемых земель сельского хозяйства составляет-40386 га. (31 крестьянское хозяйство) Поголовье скота в селе Жамбыл 16790, из них в летний период в селе поголовье маточного поголовья КРС 1230, маточного поголовья овец и козы 4263.
В Жамбульском сельском округе (Караколь, Айдын) на основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" потребность в пастбищах составила 31239 га.
Отчет:
для КРС - 1230 голов.*15 га./ голов = 18450 га.
для мелкого рогатого скота-4263 головы.* 3 га./ голов = 12789 га.
Всего 31239 га.
Площадь закрепляемого по плану сельского пастбища составляет 17066 га, требуется 14173 га.
Общая площадь границ Тасшагильского сельского округа составляет 81269,1982 гектара. Из них площадь используемых земель сельского хозяйства составляет -32725 гектар. (28 крестьянских хозяйств) Поголовье скота в селе Тасшагил 14240, из них в летний период в селе поголовые маточного поголовья КРС - 1082, маточного поголовья овец и козы - 2838.
На основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" в Тасшагильском сельском округе (Тасшагил, Когам, Коныраулы) потребность в пастбищах составила 19 119 га.
Отчет:
для КРС - 1082 головы.*15 га./ голова = 10605 га.
для мелкого рогатого скота-2838 голов.* 3га./ голова = 8514 га.
Всего 19119 га.

Көздіғара ауылдық округінің шекарасының жалпы ауданы 96386,1412 гектар. Оның ішінде пайдаланып отырған ауыл шаруашылығының жер көлемі 38230 гектар. (39 шаруа қожалық) Көздіғара ауылында мал саны 16942. Оның ішінде жазғы мезгілдегі ауыл басындағы аналық МІҚ мал саны 707, аналық қой-ешкі мал саны 2180.
Көздіғара ауылдық округінде (Қоныстану, Қосқұлақ, Бүйрек) ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 17145 гектарды құрады.
Есебі:
МІҚ үшін – 707 бас.*15га./бас= 10605га.
Ұсақ мал үшін – 2180 бас.*3га./бас= 6540га.
Барлығы 17145 га.
Жоспар бойынша бекітілетін ауыл маңындағы жайылым жер көлемі 14220 гектар құрайды, ауыл маңындағы жайылым жерге 2925 гектар қажет етеді.
Жамбыл ауылдық округінің шекарасының жалпы ауданы 123069,845 гектар, Оның ішінде пайдаланып отырған ауыл шаруашылығының жер көлемі 40386 гектар. (31 шаруа қожалық) Жамбыл ауылында мал саны 16790. Оның ішінде жазғы мезгілдегі ауыл басындағы аналық МІҚ мал саны 1230, аналық қой-ешкі мал саны 4263.
Жамбыл ауылдық округінде (Қаракөл, Айдын) ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 31239 гектарды құрады.
Есебі:
МІҚ үшін – 1230 бас.*15га./бас= 18450га.
Ұсақ мал үшін – 4263 бас.*3га./бас= 12789га.
Барлығы 31239 га.
Жоспар бойынша бекітілетін ауыл маңындағы жайылым жер көлемі 17066 гектар құрайды, 14173 гектарды қажет етеді.
Тасшағыл ауылдық округінің шекарасының жалпы ауданы 81269,1982 гектар, Оның ішінде пайдаланып отырған ауыл шаруашылығының жер көлемі 32725 гектар. (28 шаруа қожалық) Тасшағыл ауылында мал саны 14240. Оның ішінде аналық МІҚ мал саны - 1082, аналық қой- ешкі мал саны 2838.
Тасшағыл ауылдық округінде (Тасшағыл, Қоғам, Қоңыраулы) ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 19119 гектарды құрады.
Есебі:
МІҚ үшін – 1082 бас.*15га./бас= 10605га.
Ұсақ мал үшін – 2838 бас.*3га./бас= 8514га.
Барлығы 19119 га.

Площадь закрепляемого по плану сельского пастбища составляет 16 683 гектара, на земли сельского пастбища требуется 2436 гектар.
Общая площадь границ Кызылкогинского сельского округа составляет 131493,703 гектара. Из них площадь используемых земель сельского хозяйства составляет 15900 га (18 крестьянских хозяйств), Поголовье скота в селе Кызылкога - 11394, из них в летний период в селе поголовье маточного поголовья КРС в летний период-557, маточного поголовья овец и коз-3351.
На основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" в Кызылкогинском сельском округе потребность в пастбищах составила 18408 га.
Отчет:
для КРС –557 голов.*15га./ голова = 8355 га.
для мелкого рогатого скота-3351 голов.* 3га./ голова = 10053га.
Всего 18408 га.
Площадь закрепляемого по плану сельского пастбища составляет 36135 га, площадь земель достаточная.
Общая площадь границ Тайсойганского сельского округа составляет 164256,607 га. Из них площадь используемых земель сельского хозяйства составляет 74154 гектара (60 крестьянских хозяйств) Поголовье скота в селе Тайсойган 10448, из них в летний период в селе поголовье маточного поголовья КРС - 455, поголовье маточного поголовья овец и козы-2020.
На основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" в Тайсойганском сельском округе потребность в пастбищах составила 12885 га.
Отчет:
Для КРС-455 голов.*15га./ голова = 6825га.
Для мелкого рогатого скота-2020 голов.* 3га./ голова = 6060га.
Всего 12885га.
Площадь закрепляемого по плану сельского пастбища составляет 17620 га, площадь земель достаточная.
Общая площадь границ Сагизского сельского округа составляет 465879,47 га. Из них площадь земель сельского хозяйства составляет 149796 га. (Имеется 61 крестьянское хозяйство). Поголовье скота в селе Сагиз 25231, из них в летний период в селе поголовье маточного поголовья КРС-1289, маточного поголовья овец и козы-7502.
На основании приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" в Сагизском сельском округе (Кенбай, Коныраулы, Былкылдакты) потребность в пастбищах составила 41841 га.
Отчет:
для КРС - 1289 голов.*15га./ голова = 19335 га.

Жоспар бойынша бекітілетін ауыл маңындағы жайылым жер көлемі 16 683 гектар құрайды, ауыл маңындағы жайылым жерге 2436 гектар қажет етеді.
Қызылқоға ауылдық округінің шекарасының жалпы ауданы 131493,703 гектар. Оның ішінде пайдаланып отырған ауыл шаруашылығының жер көлемі 15900 гектар (18 шаруа қожалық) Қызылқоға ауылында мал саны 11394. Оның ішінде жазғы мезгілдегі ауыл басындағы аналық МІҚ мал саны- 557, аналық қой-ешкі мал саны 3351.
Қызылқоға ауылдық округінде ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 18408 гектарды құрады.
Есебі:
МІҚ үшін –557бас.*15га./бас= 8355 га.
Ұсақ мал үшін – 3351 бас.*3га./бас= 10053га.
Барлығы 18408 га.
Жоспар бойынша бекітілетін ауыл маңындағы жайылым жер көлемі 36135 гектар, жер көлемі жеткілікті деңгейде.
Тайсойған ауылдық округінің шекарасының жалпы көлемі 164256,607 гектар. Оның ішінде пайдаланып отырған ауыл шаруашылығы жер көлемі 74154 гектар (60 шаруа қожалық) Тайсойған ауылында мал саны 10448. Оның ішінде жазғы мезгілдегі ауыл басындағы аналық МІҚ мал саны- 455, аналық қой-ешкі мал саны 2020.
Тайсойған ауылдық округінде ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 12885 гектарды құрады.
Есебі:
МІҚ үшін – 455 бас.*15га./бас= 6825га.
Ұсақ мал үшін – 2020 бас.*3га./бас= 6060га.
Барлығы 12885га.
Жоспар бойынша бекітілетін ауыл маңындағы жайылым жер көлемі 17620 гектар жер көлемі жеткілікті деңгейде.
Сағыз ауылдық округінің шекарасының жалпы ауданы 465879,47 гектар. Оның ішінде пайдаланып отырған ауыл шаруашылығының жер көлемі 149796 гектар. (61 шаруа қожалық бар). Сағыз ауылында мал саны 25231. Оның ішінде жазғы мезгілдегі ауыл басындағы аналық МІҚ мал саны-1289, аналық қой-ешкі мал саны 7502.
Сағыз ауылдық округінде (Кенбай, Қоңыраулы, Былқылдақты) ауыл маңынан халықтың малын жаюға жайылымдардың қажеті көлемі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде мал басына сай қажеттілік 41841 гектарды құрады.
Есебі:
МІҚ үшін – 1289 бас.*15га./бас= 19335 га.