Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию в Байгетобенском сельском округе, Макатского района на 2023-2024 годы
Решение Макатского районного маслихата Атырауской области от 6 июня 2023 года № 30-VIII
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управления и самоуправлении в Республике Казахстан", со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Байгетобе, Макатского района на 2023-2024 годы согласно приложению к настоящему решению.
Председатель маслихата А. Шангалаев
Приложение к решению
Макатского районного
маслихата от 06 июня
2023 года № 30-VIIІ
План по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Байгетобе, Макатского района на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Байгетобе, Макатского района на 2023-2024 годы(далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра Сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра Сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);

Мақат ауданы, Бәйгетөбе ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Атырау облысы Мақат аудандық мәслихатының 2023 жылғы 6 маусымдағы № 30-VIII шешімі
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8,13-баптарына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. Мақат ауданы, Бәйгетөбе ауылдық округінің жайылымдары басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспары осы қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Мәслихат төрағасы А. Шанғалаев
Мақат аудандық мәслихатының
2023 жылғы 6 маусымдағы
№ 30-VII шешіміне қосымша
Бәйгетөбе ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Мақат ауданы, Бәйгетөбе ауылдық округі бойынша 2023-2024жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 111938 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 89660 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын)(қосымша 1);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (қосымша 2);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (қосымша 3);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (қосымша 4);

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
Общая площадь территории сельского округа Байгетобе, Макатского района50300га, из них земли населенных пунктов –15600га, земли запаса- 34700 га.
По административно-территориальному делению в сельском округе Байгетобе Макатского района имеется 1 округ.
Рельеф территории сельского округа Байгетобе — равнинный. Территория округа расположена в зоне полупустынно-степного климата в пределах центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный, короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −15°С, -35°С, в июле+22-23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 200-214 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь. Обитают волк, лисица, заяц, кабан, сайгак, суслик; гнездятся утка, гусь, чайка, чибис и другие.
Почвы в основном пастбища с преобладанием сочных многолетних солянок (сар-сазана, лебеди бородавчатой, сведы, поташника, соляноколос-ника)
На 1 января 2023 года в сельском округе Байгетобе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 490 голов, мелкого скота1068 голов, 594 голов лошадей, 127 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 27579,6 га пастбищ.
Расчет:

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (қосымша 5);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (қосымша 6);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды (қосымша 7).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Мақат ауданы, Бәйгетөбе ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 50300 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 15600 га, босалқы жерлер - 34700 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Бәйгетөбе ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Бәйгетөбе ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігі шегіндегі шөлейт-дала климаты аймағында орналасқан. Климаты күрт континенталды, қысқа қарлы, бірақ қысы өте суық және ыстық ұзақ жаз. Қаңтардың орташа температурасы -15°С,-35°С , шілдеде +22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 200-214 мм. Шөлейт топырақтарда типчак, қауырсын, жусан өседі. Қасқыр, түлкі, қоян, қабан, ақбөкен, сарышұнақ мекендейді. Үйрек, қаз, шағала,чибис және басқалар ұя салады.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар (сарсазан, сүйелді аққулар, күмбездер, поташниктер, сортаң топырақтар).
2023 жылдың 1 қаңтарынаБәйгетөбе ауылдық округінде (жеке ауласында, шаруа қожалықтарында) 490 бас ірі қара, 1068 бас ұсақ мал, 594 бас жылқы, 127 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ- 18 га/бас, ұсақ мал-3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 28695,6 га жайылым қажет.
Есебі:

Для КРС –490 гол.* 18га./гол.= 8820 га.
Для мелкого скота – 1068 гол.* 3,6га./гол.= 3844,8га.
Для лошадей – 594 гол.* 21,6га./гол.= 12830,4 га.
Для верблюдов – 127 гол.* 25,2 га./гол.= 3200,4 га.
8820га.+ 3844,8 га.+ 12830,4 га.+ 3200,4 га.=28695,6 га.
В округе действуют 1ветеринарный пункт.
На территории сельского округа Байгетобе не имеются аридные пастбища.
В сельском округе Байгетобе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в сельском округе Байгетобе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему плану.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию в сельском
округе Байгетобе
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Байгетобе в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию в сельском
округе Байгетобе на 2023-2024
годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приелемая для сельского округа Байгетобе
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию в сельском
округе Байгетобе на 2023-2024
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию в сельском
округе Байгетобе на 2023-2024
годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию в сельском
округе Байгетобе на 2023-2024
годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию в сельском
округе Байгетобе на 2023-2024
годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Байгетобе
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию в сельском
округе Байгетобе на 2023-2024
годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц сельского округа Байгетобе
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения

МІҚ үшін –490гол.*18га./бас=8820 га.
Ұсақ мал үшін – 1068гол.*3,6га./бас= 3844,8га.
Жылқы үшін –594гол.*21,6га./бас=12830,4 га.
Түйе үшін –127гол.*25,2 га./бас=3200,4га.
8820га.+ 3844,8га.+ 12830,4 га.+ 3200,4 га.=28695,6 га.
Бәйгетөбе ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Бәйгетөбе ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Бәйгетөбе ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Бәйгетөбе ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Бәйгетөбе ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бәйгетөбе ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Бәйгетөбе ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
олардыпайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Бәйгетөбе ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Бәйгетөбе ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Бәйгетөбе ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бәйгетөбе ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Бәйгетөбе ауылдық округіндегі
2023-2024жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Бәйгетөбе ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Бәйгетөбе ауылдық округіндегі
2023-2024жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Бәйгетөбе ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте № 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы