"О районном бюджете на 2024-2026 годы"
Решение Макатского районного маслихата Атырауской области от 27 декабря 2023 года № 66-VIII
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Мақатский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 6 917 102 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 2 476 326 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 27 110 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 39 792 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 4 373 874 тысяч тенге;
2) затраты – 6 917 102 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 18 460 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 18 460 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 18 460 тысяч тенге:
поступление займов – 18 460 тысяч тенге;
погашение займов – 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тысяч тенге.
2. Утвердить на 2024 год норматив общей суммы поступлений общегосударственных налогов в бюджет района в следующих объемах:
корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора:
районному бюджету – 50%.
индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты:
районному бюджету – 50%.
по социальному налогу:
районному бюджету – 50%.
3. Предусмотреть на 2024 год объем субвенций, передаваемых из областного бюджета в районный бюджет, в сумме 136 616 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2024 год в сумме 52 902 тысяч тенге.
5. Предусмотреть на 2024 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в сумме 108 453 тысяч тенге, в том числе:
Поселку Макат – 46 302 тысяч тенге;
Поселку Доссор – 36 000 тысяч тенге;
Сельскому округу Байгетобе – 26 151 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2024 год целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в сумме 113 173 тысяч тенге, в том числе:
21 725 тысяч тенге - обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами;

"2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы"
Атырау облысы Мақат аудандық мәслихатының 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 66-VIII шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9 бабының 2 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес Мақат аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиiсiнше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесідей көлемдерде бекiтiлсiн:
1) кірістер – 6 917 102 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 2 476 326 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 27 110 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 39 792 мың теңге;
трансферттер түсімі – 4 373 874 мың теңге;
2) Шығындар - 6 917 102 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – -18 460 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік несиелер – 18 460 мың теңге;
бюджеттік несиелерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 18 460 теңге:
қарыздар түсімі – 18 460 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 мың теңге.
2. Аудан бюджетіне жалпы мемлекеттік салықтар түсімінің жалпы сома нормативі 2024 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке – 50%.
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке – 50%.
әлеуметтік салық бойынша:
аудандық бюджетке – 50%.
3. Облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция мөлшері 2024 жылға 136 616 мың теңге сомасында көзделсiн.
4. 2024 жылға жергілікті атқарушы органдардың резерві 52 902 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. Аудандық бюджеттен берілетін субвенциялар көлемінде 2024 жылға 108 453 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Макат кентіне – 46 302 мың теңге;
Доссор кентіне – 36 000 мың теңге;
Бәйгетөбе ауылдық округіне – 26 151 мың теңге.
6. 2024 жылға аудандық бюджетте 113 173 мың теңге сомасында республикалық бюджеттен келесідей көлемдерде ескерілсін, оның ішінде:
мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге – 21 725 мың теңге;

1 448 тысяч тенге - на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
90 000 тысяч тенге - приобретение жилья коммунального жилищного фонда.
7. Учесть в районном бюджете на 2024 год целевые текущие трансферты из областного бюджета в сумме 2 268 046 тысяч тенге, в том числе:
18 500 тысяч тенге – приобретение служебного автомобиля для районных маслихатов;
31 043 тысяч тенге - на выплату государственной адресной социальной помощи;
36 770 тысяч тенге – социальная помощь отдельным категориям граждан;
158 962 тысяч тенге - на текущие расходы;

азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге - 1 448 мың теңге:
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу - 90 000 мың теңге.
7. 2024 жылға аудандық бюджетте 2 268 046 мың теңге сомасында облыстық бюджеттен келесідей көлемдерде ескерілсін, оның ішінде:
аудандық мәслихаттарға қызметтік автокөлік сатып алуға – 18 500 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 31 043 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмекке - 36 770 мың теңге;
ағымдағы шығындарға - 158 962 мың теңге;

383 207 тысяч тенге - на благоустройство населенных пунктов;
1 639 564 тысяч тенге - обеспечение жильем отдельных категорий граждан.
8. Учесть в районном бюджете на 2024 год целевые трансферты на развитие из областного бюджета в сумме 1 856 039 тысяч тенге, в том числе:
537 022 тысяч тенге – на развитие системы освещения населенных пунктов;
140 000 тысяч тенге – на развитие объектов спорта;
179 017 тысяч тенге - на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;

елді мекендерді абаттандыру мен қамтамасыз етуге – 383 207 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету – 1 639 564 мың теңге;
8. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен 1 856 039 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері ескерілсін, оның ішінде:
қаланы және елді мекендерді көшелерді жарықтандыруға – 537 022 мың теңге;
спорт объектілерін дамытуға – 140 000 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға – 179 017 мың теңге;