"О районном бюджете на 2024-2026 годы"
Решение Макатского районного маслихата Атырауской области от 27 декабря 2023 года № 66-VIII
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Мақатский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 9 873 461 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3 180 542 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 41 970 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 68 264 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 6 582 685 тысяч тенге;
2) затраты – 11 281 663 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 6 380 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 18 460 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 12 080 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1 351 561 тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 1 351 561 тысяч тенге:
поступление займов – 18 460 тысяч тенге;
погашение займов – 12 080 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 345 181 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Макатского районного маслихата Атырауской области от 30.09.2024 № 106-VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Утвердить на 2024 год норматив общей суммы поступлений общегосударственных налогов в бюджет района в следующих объемах:
корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора:
районному бюджету – 50%.
индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты:
районному бюджету – 50%.
по социальному налогу:
районному бюджету – 50%.
3. Предусмотреть на 2024 год объем субвенций, передаваемых из областного бюджета в районный бюджет, в сумме 136 616 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2024 год в сумме 52 902 тысяч тенге.
5. Предусмотреть на 2024 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в сумме 108 453 тысяч тенге, в том числе:
Поселку Макат – 46 302 тысяч тенге;
Поселку Доссор – 36 000 тысяч тенге;
Сельскому округу Байгетобе – 26 151 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2024 год целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в сумме 113 173 тысяч тенге, в том числе:

"2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы"
Атырау облысы Мақат аудандық мәслихатының 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 66-VIII шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9 бабының 2 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес Мақат аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1,2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 9 873 461 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 3 180 542 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 41 970 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 68 264 мың теңге;
трансферттер түсімі – 6 582 685 мың теңге;
2) шығындар - 11 281 663 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – 6 380 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік несиелер – 18 460 мың теңге;
бюджеттік несиелерді өтеу – 12 080 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 1 351 561 теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 1 351 561 теңге:
қарыздар түсімі – 18 460 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 12 080 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 345 181 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Атырау облысы Мақат аудандық маслихатының 30.09.2024 № 106-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Аудан бюджетіне жалпы мемлекеттік салықтар түсімінің жалпы сома нормативі 2024 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке – 50%.
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке – 50%.
әлеуметтік салық бойынша:
аудандық бюджетке – 50%.
3. Облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция мөлшері 2024 жылға 136 616 мың теңге сомасында көзделсiн.
4. 2024 жылға жергілікті атқарушы органдардың резерві 52 902 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. Аудандық бюджеттен берілетін субвенциялар көлемінде 2024 жылға 108 453 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Макат кентіне – 46 302 мың теңге;
Доссор кентіне – 36 000 мың теңге;
Бәйгетөбе ауылдық округіне – 26 151 мың теңге.
6. 2024 жылға аудандық бюджетте 113 173 мың теңге сомасында республикалық бюджеттен келесідей көлемдерде ескерілсін, оның ішінде:

21 725 тысяч тенге - обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами;
1 448 тысяч тенге - на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
90 000 тысяч тенге - приобретение жилья коммунального жилищного фонда.
7. Учесть в районном бюджете на 2024 год целевые текущие трансферты из областного бюджета в сумме 2 268 046 тысяч тенге, в том числе:
18 500 тысяч тенге – приобретение служебного автомобиля для районных маслихатов;
31 043 тысяч тенге - на выплату государственной адресной социальной помощи;
36 770 тысяч тенге – социальная помощь отдельным категориям граждан;
158 962 тысяч тенге - на текущие расходы;
383 207 тысяч тенге - на благоустройство населенных пунктов;

мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге – 21 725 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге - 1 448 мың теңге:
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу - 90 000 мың теңге.
7. 2024 жылға аудандық бюджетте 2 268 046 мың теңге сомасында облыстық бюджеттен келесідей көлемдерде ескерілсін, оның ішінде:
аудандық мәслихаттарға қызметтік автокөлік сатып алуға – 18 500 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 31 043 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмекке - 36 770 мың теңге;
ағымдағы шығындарға - 158 962 мың теңге;
елді мекендерді абаттандыру мен қамтамасыз етуге – 383 207 мың теңге;

1 639 564 тысяч тенге - обеспечение жильем отдельных категорий граждан.
8. Учесть в районном бюджете на 2024 год целевые трансферты на развитие из областного бюджета в сумме 1 856 039 тысяч тенге, в том числе:
537 022 тысяч тенге – на развитие системы освещения населенных пунктов;
140 000 тысяч тенге – на развитие объектов спорта;
179 017 тысяч тенге - на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;

азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету – 1 639 564 мың теңге;
8. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен 1 856 039 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері ескерілсін, оның ішінде:
қаланы және елді мекендерді көшелерді жарықтандыруға – 537 022 мың теңге;
спорт объектілерін дамытуға – 140 000 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға – 179 017 мың теңге;

21465
122
Аппарат акима района (города областного значения)
21465
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
1131
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
20334
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
3215
1
Правоохранительная деятельность
3215
467
Отдел строительства района (города областного значения)
3215
066
Строительство объектов общественного порядка и безопасности
3215
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
496628
1
Социальное обеспечение
38026
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
38026
005
Государственная адресная социальная помощь
38026
2
Социальная помощь
411372
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
411372
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответсвии с законодательсвом Республики Казахстан
29500
006
Оказание жилищной помощи
600
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
148426
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4984
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
38152
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
70729
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
115076
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
3905
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
47230
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
47230
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере занятости и социальных программ
45770
021
Капитальные расходы госуцдарственного органа
900
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
560
7
Жилищно-коммунальное хозяйство

21465
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
21465
006
Аудан (облыстық маңызы ба қала) ауқымдағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
1131
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өоттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарды құрылдмаған елді мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
20334
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
3215
1
Құқық қорғау қызметі
3215
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
3215
066
Қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздік объектілерін салу
3215
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
496629
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
38026
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік баңдарламалар бөлімі
38026
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
38026
2
Әлеуметтік көмек
411372
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік баңдарламалар бөлімі
411372
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
29500
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
600
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
148426
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4984
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
38152
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
70729
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
115076
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
3905
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
47230
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік баңдарламалар бөлімі
47230
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жқніндегі қызметтер
45770
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
900
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерше ақы төлеу
560
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық