Об утверждении районного бюджета на 2024-2026 годы
Решение Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 25 декабря 2023 года № 89-VIII
В соответствии со статьей 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 20 875 223 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3 669 867 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 69 263 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 10 081 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 17 126 012 тысяч тенге;
2) затраты – 22 346 163 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 72 036 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 103 376 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 31 850 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 1 542 976 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 542 976 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 1 285 015 тысяч тенге;
погашение займов – 31 340 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 289 811 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 19.12.2024 № 169-VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Установить на 2024 год объемы субвенций, передаваемых из областного бюджета в районный бюджет в сумме 1 022 546 тысяч тенге.
3. Установить объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов:
1) бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов на 2024 год в сумме 1 487 641 тысяч тенге, в том числе:
сельскому округу Құрманғазы 157 720 тысяч тенге;
Макашскому сельскому округу 100 741 тысяч тенге;
Аккольскому сельскому округу 79 946 тысяч тенге;
Енбекшинскому сельскому округу 77 104 тысяч тенге;
Нуржаускому сельскому округу 79 964 тысяч тенге;
Азгирскому сельскому округу 69 138 тысяч тенге;
Дынгызылскому сельскому округу 58 194 тысяч тенге;
сельскому округу Жаңаталап 91 949 тысяч тенге;
Суюндукскому сельскому округу 82 638 тысяч тенге;
Бирликскому сельскому округу 56 341 тысяч тенге;
Кудряшовскому сельскому округу 63 856 тысяч тенге;

2024-2026 жылдарға арналған ауданның бюджетін бекіту туралы
Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 89-VIII шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 20 875 223 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 3 669 867 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 69 263 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 10 081 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 17 126 012 мың теңге;
2) шығындар – 22 346 163 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – 72 036 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 103 376 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 31 850 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 1 542 976 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 542 976 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 1 285 015 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 31 340 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланатын қалдықтары – 289 811 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Атырау облысы Құрманғазы аудандық маслихатының 19.12.2024 № 169-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2024 жылға облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция көлемі 1 022 546 мың теңге сомасында белгіленсін.
3. Аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін субвенциялардың көлемдері белгіленсін:
1) 2024 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 1 487 641 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Құрманғазы ауылдық округіне 157 720 мың теңге;
Мақаш ауылдық округіне 100 741 мың теңге;
Ақкөл ауылдық округіне 79 946 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округіне 77 104 мың теңге;
Нұржау ауылдық округіне 79 964 мың теңге;
Азғыр ауылдық округіне 69 138 мың теңге;
Дынғызыл ауылдық округіне 58 194 мың теңге;
Жаңаталап ауылдық округіне 91 949 мың теңге;
Сүйіндік ауылдық округіне 82 638 мың теңге;
Бірлік ауылдық округіне 56 341 мың теңге;
Кудряшов ауылдық округіне 63 856 мың теңге;

Орлинскому сельскому округу 76 106 тысяч тенге;
Бокейханскому сельскому округу 81 602 тысяч тенге;
Тенизскому сельскому округу 77 127 тысяч тенге;
Сафонскому сельскому округу 86 123 тысяч тенге;
Кигашскому сельскому округу 62 917 тысяч тенге;
Шортанбайскому сельскому округу 75 269 тысяч тенге;
Коптогайскому сельскому округу 48 402 тысяч тенге;
Асанскому сельскому округу 62 504 тысяч тенге.
2) бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов на 2025 год в сумме 1 623 076 тысяч тенге, в том числе:
сельскому округу Құрманғазы 164 533 тысяч тенге;
Макашскому сельскому округу 110 147 тысяч тенге;
Аккольскому сельскому округу 87 642 тысяч тенге;
Енбекшинскому сельскому округу 82 345 тысяч тенге;
Нуржаускому сельскому округу 89 604 тысяч тенге;
Азгирскому сельскому округу 71 806 тысяч тенге;
Дынгызылскому сельскому округу 67 676 тысяч тенге;
сельскому округу Жаңаталап 98 515 тысяч тенге;
Суюндукскому сельскому округу 104 064 тысяч тенге;
Бирликскому сельскому округу 59 936 тысяч тенге;
Кудряшовскому сельскому округу 77 863 тысяч тенге;
Орлинскому сельскому округу 81 829 тысяч тенге;
Бокейханскому сельскому округу 80 218 тысяч тенге;
Тенизскому сельскому округу 79 407 тысяч тенге;
Сафонскому сельскому округу 92 414 тысяч тенге;
Кигашскому сельскому округу 69 018 тысяч тенге;
Шортанбайскому сельскому округу 80 002 тысяч тенге;
Коптогайскому сельскому округу 53 692 тысяч тенге;
Асанскому сельскому округу 72 365 тысяч тенге.
3) бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов на 2026 год в сумме 1 623 076 тысяч тенге, в том числе:
сельскому округу Құрманғазы 164 533 тысяч тенге;
Макашскому сельскому округу 110 147 тысяч тенге;
Аккольскому сельскому округу 87 642 тысяч тенге;
Енбекшинскому сельскому округу 82 345 тысяч тенге;
Нуржаускому сельскому округу 89 604 тысяч тенге;
Азгирскому сельскому округу 71 806 тысяч тенге;
Дынгызылскому сельскому округу 67 676 тысяч тенге;
сельскому округу Жаңаталап 98 515 тысяч тенге;
Суюндукскому сельскому округу 104 064 тысяч тенге;
Бирликскому сельскому округу 59 936 тысяч тенге;
Кудряшовскому сельскому округу 77 863 тысяч тенге;
Орлинскому сельскому округу 81 829 тысяч тенге;
Бокейханскому сельскому округу 80 218 тысяч тенге;
Тенизскому сельскому округу 79 407 тысяч тенге;
Сафонскому сельскому округу 92 414 тысяч тенге;
Кигашскому сельскому округу 69 018 тысяч тенге;
Шортанбайскому сельскому округу 80 002 тысяч тенге;
Коптогайскому сельскому округу 53 692 тысяч тенге;
Асанскому сельскому округу 72 365 тысяч тенге.

Орлы ауылдық округіне 76 106 мың теңге;
Бөкейхан ауылдық округіне 81 602 мың теңге;
Теңіз ауылдық округіне 77 127 мың теңге;
Сафон ауылдық округіне 86 123 мың теңге;
Қиғаш ауылдық округіне 62 917 мың теңге;
Шортанбай ауылдық округіне 75 269 мың теңге;
Көптоғай ауылдық округіне 48 402 мың теңге;
Асан ауылдық округіне 62 504 мың теңге.
2) 2025 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 1 623 076 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Құрманғазы ауылдық округіне 164 533 мың теңге;
Мақаш ауылдық округіне 110 147 мың теңге;
Ақкөл ауылдық округіне 87 642 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округіне 82 345 мың теңге;
Нұржау ауылдық округіне 89 604 мың теңге;
Азғыр ауылдық округіне 71 806 мың теңге;
Дынғызыл ауылдық округіне 67 676 мың теңге;
Жаңаталап ауылдық округіне 98 515 мың теңге;
Сүйіндік ауылдық округіне 104 064 мың теңге;
Бірлік ауылдық округіне 59 936 мың теңге;
Кудряшов ауылдық округіне 77 863 мың теңге;
Орлы ауылдық округіне 81 829 мың теңге;
Бөкейхан ауылдық округіне 80 218 мың теңге;
Теңіз ауылдық округіне 79 407 мың теңге;
Сафон ауылдық округіне 92 414 мың теңге;
Қиғаш ауылдық округіне 69 018 мың теңге;
Шортанбай ауылдық округіне 80 002 мың теңге;
Көптоғай ауылдық округіне 53 692 мың теңге;
Асан ауылдық округіне 72 365 мың теңге.
3) 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 1 623 076 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Құрманғазы ауылдық округіне 164 533 мың теңге;
Мақаш ауылдық округіне 110 147 мың теңге;
Ақкөл ауылдық округіне 87 642 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округіне 82 345 мың теңге;
Нұржау ауылдық округіне 89 604 мың теңге;
Азғыр ауылдық округіне 71 806 мың теңге;
Дынғызыл ауылдық округіне 67 676 мың теңге;
Жаңаталап ауылдық округіне 98 515 мың теңге;
Сүйіндік ауылдық округіне 104 064 мың теңге;
Бірлік ауылдық округіне 59 936 мың теңге;
Кудряшов ауылдық округіне 77 863 мың теңге;
Орлы ауылдық округіне 81 829 мың теңге;
Бөкейхан ауылдық округіне 80 218 мың теңге;
Теңіз ауылдық округіне 79 407 мың теңге;
Сафон ауылдық округіне 92 414 мың теңге;
Қиғаш ауылдық округіне 69 018 мың теңге;
Шортанбай ауылдық округіне 80 002 мың теңге;
Көптоғай ауылдық округіне 53 692 мың теңге;
Асан ауылдық округіне 72 365 мың теңге.

4. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2024 год в сумме 69 924 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 4 - в редакции решения Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 19.12.2024 № 169 (вводится в действие с 01.01.2024).
5. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены из республиканского бюджета бюджетные кредиты местным исполнительным органам в сумме 103 376 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
7. Установить на 2024 год объемы трансфертов, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в следующих объемах:
550 441 тысяч тенге на проведение работ по подготовке к зимнему периоду;
96 195 тысяч тенге на текущее содержание, материально-техническое оснащение и капитальный ремонт учреждений культуры;
321 178 тысяч тенге на благоустройство, озеленение и санитарную очистку населенных пунктов;
83 953 тысяч тенге на обеспечение функционирования автомобильных дорог;
3 433 тысяч тенге на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
27 776 тысяч тенге на приобретение автомобиля и других основных средств для государственных органов.
Сноска. Решение дополнено пунктом 7 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 25.04.2024 года № 122-VIII (вводится в действие с 01.01.2024); в редакции решения Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 19.12.2024 № 169-VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
8. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в следующих объемах:
51 325 тысяч тенге на увеличение норм обеспечения лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами;
7 752 тысяч тенге на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
439 532 тысяч тенге на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения.
Сноска. Решение дополнено пунктом 8 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 25.04.2024 года № 122-VIII (вводится в действие с 01.01.2024) ); в редакции решения Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 21.10.2024 № 157-VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
9. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты из областного бюджета в следующих объемах:

4. 2024 жылға жергілікті атқарушы органның резерві 69 924 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Атырау облысы Құрманғазы аудандық маслихатының 19.12.2024 № 169-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен жергілікті атқарушы органдарға мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін 103 376 мың теңге сомасында бюджеттік кредиттер көзделгені ескерілсін.
6. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
7. 2024 жылға аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне келесі көлемдерде трансферттер беру белгіленсін:
қысқы мерзімге дайындық жұмыстарын жүргізуге 550 441 мың теңге;
мәдениет ұйымдарын ағымдағы ұстауға, материалдық-техникалық жарақтандыруға және күрделі жөндеуге 96 195 мың теңге;
елді мекендерді абаттандыру, көгалдандыру және тазалық жұмыстарына 321 178 мың теңге;
автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге 83 953 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 3 433 мың теңге;
мемлекеттік мекемелерге автокөліктер және басқа да негізгі құрал жабдықтар сатып алуға 27 776 мың теңге.
Ескерту. Шешім 7-тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 25.04.2024 № 122-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Атырау облысы Құрманғазы аудандық маслихатының 19.12.2024 № 169-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
8. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен келесі көлемдерде нысаналы ағымдағы трансферттер көзделгені ескерілсін:
мүгедектігі бар адамдарды міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету стандарттарын арттыруға 51 325 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 7 752 мың теңге;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйлер сатып алуға 439 532 мың теңге.
Ескерту. Шешім 8-тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 25.04.2024 № 122-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Атырау облысы Құрманғазы аудандық маслихатының 21.10.2024 № 157-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен келесі көлемдерде нысаналы ағымдағы трансферттер көзделгені ескерілсін:

110 159 тысяч тенге на приобретение автомобиля и других основных средств для государственных органов;
71 032 тысяч тенге на выплату государственной адресной социальной помощи;
33 733 тысяч тенге на текущее расходы учреждений социальной защиты;
82 510 тысяч тенге на социальная помощь отдельным категориям граждан;
231 662 тысяч тенге на текущее содержание, материально-техническое оснащение и капитальный ремонт учреждений культуры;
732 525 тысяч тенге на проведение работ по подготовке к зимнему периоду;
321 178 тысяч тенге на благоустройство, озеленение и санитарную очистку населенных пунктов;
1 138 829 тысяч тенге на приобретение жилья для отдельных категорий граждан;
238 993 тысяч тенге на приобретение спецтехники;
92 362 тысяч тенге на обеспечение функционирования автомобильных дорог:
49 464 тысяч тенге на субсидирование пассажирских перевозок;
9 622 тысяч тенге на реализация мероприятий по социальной защите населения.
Сноска. Решение дополнено пунктом 9 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 25.04.2024 года № 122-VIII (вводится в действие с 01.01.2024) ); в редакции решения Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 19.12.2024 № 169-VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
10. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые трансферты развития из республиканского бюджета и Национального фонда Республики Казахстан в следующих объемах:
2 273 342 тысяч тенге на развитие транспортной инфраструктуры;
1 743 727 тысяч тенге на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл - Ел бесігі".
Сноска. Решение дополнено пунктом 10 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 25.04.2024 года № 122-VIII (вводится в действие с 01.01.2024); в редакции решения Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 19.12.2024 № 169-VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
11. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые трансферты развития из областного бюджета в следующих объемах:
389 762 тысяч тенге на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
1 811 тысяч тенге на развитие теплоэнергетической системы;
8 211 тысяч тенге на развитие коммунального хозяйства;
270 267 тысяч тенге на строительство и реконструкцию объектов;
1 027 392 тысяч тенге на развитие объектов спорта;
1 916 226 тысяч тенге на развитие объектов культуры;
500 000 тысяч тенге на проведение работ по инженерной защите населения, объектов и территорий от природных стихийных бедствий;

мемлекеттік мекемелерге автокөліктер және басқа да негізгі құрал жабдықтар сатып алуға 110 159 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге 71 032 мың теңге;
әлеуметтік қорғау мекемелерінің ағымдағы шығындарына 33 733 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмекке 82 510 мың теңге;
мәдениет ұйымдарын ағымдағы ұстауға, материалдық-техникалық жарақтандыруға және күрделі жөндеуге 231 662 мың теңге;
қысқы мерзімге дайындық жұмыстарын жүргізуге 732 525 мың теңге;
елді мекендерді абаттандыру, көгалдандыру және тазалық жұмыстарына 321 178 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттарына тұрғын үй сатып алуға 1 138 829 мың теңге;
арнайы техникалар сатып алуға 238 993 мың теңге;
автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге 92 362 мың теңге;
жолаушылар тасымалдарын субсидиялауға 49 464 мың теңге;
халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыруға 9 622 мың теңге.
Ескерту. Шешім 9-тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 25.04.2024 № 122-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Атырау облысы Құрманғазы аудандық маслихатының 19.12.2024 № 169-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
10. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан келесі көлемдерде нысаналы даму трансферттер көзделгені ескерілсін:
көлік инфрақұрылымын дамытуға 2 273 342 мың теңге;
"Ауыл - Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды дамытуға 1 743 727 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға 1 033 989 мың теңге.
Ескерту. Шешім 10-тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 25.04.2024 № 122-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Атырау облысы Құрманғазы аудандық маслихатының 19.12.2024 № 169-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
11. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен келесі көлемдерде нысаналы даму трансферттері көзделгені ескерілсін:
ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға 389 762 мың теңге;
жылу-энергетикалық жүйені дамытуға 1 811 мың теңге;
коммуналдық шаруашылықты дамытуға 8 211 мың теңге;
объектілерді салуға және қайта жаңартуға 270 267 мың теңге;
спорт объектілерін дамытуға 1 027 392 мың теңге;
мәдениет объектілерін дамытуға 1 916 226 мың теңге;
халықты, объектілер мен аумақтарды табиғи дүлей зілзалалардан инженерлік қорғау бойынша жұмыстарды жүргізуге 500 000 мың теңге;

8 000 тысяч тенге на строительство инженерно-коммуникационной инфраструктуры для жилищного строительства;
3 298 717 тысяч тенге на развитие транспортной инфраструктуры.
Сноска. Решение дополнено пунктом 11 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 25.04.2024 года № 122-VIII (вводится в действие с 01.01.2024); в редакции решения Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 19.12.2024 № 169-VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
12. Учесть в районном бюджете на 2024 год специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сельских округов прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты, предусмотрено единовременное подъемное пособие в размере стократного месячного расчетного показателя и для специалистов прибывших в сельские населенные пункты являющиеся административным центром района бюджетные кредиты на приобретение или строительство жилья в размере двух тысяч пятисоткратного месячного расчетного показателя, для специалистов прибывших в сельские населенные пункты в размере двух тысячкратного месячного расчетного показателя.
Сноска. Решение дополнено пунктом 12 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 25.04.2024 года № 122-VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
13. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрено 36 384 тысяча тенге для погашения и обслуживания долга местных исполнительных органов.
Сноска. Решение дополнено пунктом 13 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 25.04.2024 года № 122-VIII (вводится в действие с 01.01.2024) ); в редакции решения Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 19.12.2024 № 169-VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
14. Утвердить на 2024 год норматив общей суммы поступлений общегосударственных налогов в бюджет района в следующих объемах:
корпоративный подоходный налог – 50%;
индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты – 50%;
социальный налог – 43%7

тұрғын үй құрылысы үшін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның құрылысына 8 000 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға 3 298 717 мың теңге.
Ескерту. Шешім 11-тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 25.04.2024 № 122-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Атырау облысы Құрманғазы аудандық маслихатының 19.12.2024 № 169-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
12. 2024 жылға аудандық бюджетте ауылдық елді мекендерде жұмыс істеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдық округ әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне жүз еселік айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір жолғы көтерме жәрдемақы және ауданның әкімшілік орталығы болып табылатын ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың бес жүз еселенген мөлшерінде, ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінде тұрғын үй сатып алуға немесе салу үшін бюджеттік кредиттер көзделгені ескерілсін.
Ескерту. Шешім 12-тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 25.04.2024 № 122-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
13. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте жергілікті атқарушы органдардың қарызын өтеу және борышына қызмет көрсету үшін 36 384 мың теңге көзделгені ескерілсін.
Ескерту. Шешім 13-тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 25.04.2024 № 122-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Атырау облысы Құрманғазы аудандық маслихатының 19.12.2024 № 169-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
14. Аудан бюджетіне жалпы мемлекеттік салықтар түсімінің жалпы сома нормативі 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
корпоративтік табыс салығы - 50%;
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы - 50%;
әлеуметтік салық - 43%.

Сноска. Решение дополнено пунктом 14 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 19.12.2024 года № 169-VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
Председатель маслихата Г. Калиева
Приложение 1
к решению районного
маслихата № 89-VІIІ от 25
декабря 2023 года
Районный бюджет на 2024 год
Сноска. Приложение 1 - в редакции решения Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 19.12.2024 № 169-VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
І. Доходы

Ескерту. Шешім 14-тармақпен толықтырылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 19.12.2024 № 169-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
Мәслихат төрағасы Г. Калиева
Аудандық мәслихаттың
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 89-VIІI шешіміне
1 қосымша
2024 жылға арналған аудан бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Атырау облысы Құрманғазы аудандық маслихатының 19.12.2024 № 169-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
І. Кірістер

44 075
003
Капитальные расходы государственного органа
9 464
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
1 364 806
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
211 279
013
Капитальные расходы государственного органа
197 955
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
955 572
02
Оборона
97 355
1
Военные нужды
6 725
122
Аппарат акима района (города областного значения)
6 725
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
6 725
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
90 630
122
Аппарат акима района (города областного значения)
90 630
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
90 630
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 165 589
1
Социальное обеспечение
101 903
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
101 903
005
Государственная адресная социальная помощь
101 903
2
Социальная помощь
927 676
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
927 676
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
46 650
006
Оказание жилищной помощи
73
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
341 397
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 111
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
108 001
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
135 517
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
282 305
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
9 622
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения

44075
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
9464
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1364806
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
211279
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
197955
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
955572
02
Қорғаныс
97 355
1
Әскери мұқтаждар
6 725
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
6 725
005
Жалпыға бiрдей әскери мiндеттi атқару шеңберiндегi iс-шаралар
6725
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
90 630
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
90 630
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
90630
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 165 589
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
101 903
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
101 903
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
101 903
2
Әлеуметтiк көмек
927 676
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
927676
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтiк көмек көрсету
46650
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
73
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
341397
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4111
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
108001
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
135517
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
282305
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
9622
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындагы өзге де қызметтер