Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по району Сауран на 2023-2024 годы
Решение Сауранского районного маслихата Туркестанской области от 27 сентября 2023 года № 65
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьи 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" маслихат района Сауран РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по району Сауран на 2023-2024 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на курирующего заместителя акима района Сауран.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата района Сауран С.Байсбаев
Приложение к решению
маслихата района Сауран
от 27 сентября 2023 года № 65
План по управлению пастбищами и их использованию по району Сауран на 2023-2024 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по району Сауран на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "О пастбищах", приказами Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064) и заместителя Премьер – Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090).
2. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно – санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Сауран ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Түркістан облысы Сауран аудандық мәслихатының 2023 жылғы 27 қыркүйектегі № 65 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңыңың 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына, 13-бабына сәйкес, Сауран аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Сауран ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Сауран ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сауран аудандық мәслихатының төрағасы С.Байсбаев
Сауран аудандық мәслихатының
2023 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 65 шешіміне қосымша
Сауран ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Сауран ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Премьер – Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, олардың иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

3. План по управлению пастбищами и их использованию принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
4. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории района Сауран в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории района Сауран, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту района Сауран с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно нормы потребления воды на территории района Сауран, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории района Сауран, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селах, сельских округах района Сауран, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, согласно приложению 8 к настоящему Плану;
9) сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, согласно приложению 9 к настоящему Плану.
5. Район Сауран расположен в северной части Туркестанской области. На севере граничит с Созакским районом, на юге Отырарским районом, на востоке Байдибекским районом, на юго-востоке Ордабасинским районом, на западе Жанакорганским районом Кызылординской области. Северо-восточная и юго-восточная часть территории района представляет собой равнину с горным основанием. Территория землепользования расположена в засушливой зоне. На большей части территории растут такие растения как полынь, верблюжья колючка, болотная трава и другие виды растений. Площадь естественной растительности для выпаса скота распределена по всей территории района.

3. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданды.
4. Жоспар:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Сауран ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Сауран ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Сауран ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Сауран ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Сауран ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Сауран ауданының ауылдар, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесін;
8) осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерін;
9) осы Жоспардың 9-қосымшасына сәйкес шалғайдағы жайлымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерін қамтиды.
5. Сауран ауданы Түркістан облысының солтүстік бөлігінде орналасқан. Ауданның солтүстігінде Созақ ауданымен, оңтүстігінде Отырар ауданымен, шығысында Бәйдібек ауданымен, оңтүстік-шығысында Ордабасы ауданымен, батысында Қызылорда облысының Жаңақорған ауданымен шектеседі. Аудан аумағының Солтүстік Шығыс пен Оңтүстік Шығыс бөлігі таулы негіздегі жазықтық болып табылады. Жерді пайдалану аймағы құрғақ аймақта орналасқан. Аумақтың басым бөлігінде жусан, жантақ, сораң шөп сияқты шөптер және басқа да шөптердің түрлері өседі. Мал жаюға арналған табиғи өсімдіктер ауданы бүкіл ауданның барлық аумағына бөлінген.

По административно-территориальному делению в районе Сауран расположены 12 сельских округов и 36 сельских населенных пунктов.
6. Климат района Сауран континентальный. Расположен у подножия горы Каратау, в холодные дни составляет 160-180 дней с годовой влажностью воздуха 330-390 мм. В зимние месяцы толщина снега достигает 20-40 см. Продолжительность длится 120-160 дней. Землистая кора имеет влажную светло-серую почву. Зима короткая, мягкая, лето длинное, жаркое. В течение года снег выпадает около 40 дней. Но не ложится слишком много и быстро тает. Самый холодный месяц-средняя температура января -8-10℃ холоднее. Средняя толщина снежного покрова 20-40 см. Снег выпадает в конце ноября, начале декабря, а начинает таять в феврале марте.
Среднегодовое количество осадков составляет 200-380 мм. Большая часть ветра дует с восточного, юго-восточного направления. Средняя скорость 3-5 метров в секунду. Под воздействием ветра летом образуется сухой и жаркий период с понижением гидротермального показателя района (0,3-0,4).
7. Поверхностные воды: река Сырдария - протяженность 95 км, река Қарашық 50 км, река Шылбыр 20 км, река Жаңақорған 30 км, река Иқан 35 км, общая протяженность составляет 230 км. Кроме того, используются плотины и пруды для снабжения водой сельского хозяйства района.
8. Основной отраслью сельского хозяйства района является растениеводство, животноводство, садоводство. Площадь сельскохозяйственных угодий района составляет 388 843 га, в том числе пашни 44 441 га, сенокосы 3257 га, пастбища 344 402 га.
9. Численность поголовья сельскохозяйственных животных на территории района составляет: 3576 голов верблюдов, 88218 голов крупного рогатого скота, 460986 голов мелкого рогатого скота, 16726 голов лошадей.
10. На территории района действует 12 ветеринарных пунктов, 20 мест купки животных, 13 пунктов искусственного осеменения.
11. Общая площадь территории района Сауран – 721 745 га, в том числе пастбищные угодья – 344 402 га.
12. Распределение земель по категориям:
1) земли сельскохозяйственного назначения – 388 843 га;
2) земли населенных пунктов – 62 273 га;
3) земли промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 6 729 га;
4) земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко–культурного назначения – 39 424 га;
5) земли лесного фонда – 66 145 га;
6) земли водного фонда – 2 429 га;
13. Для определения продуктивности пастбищ использовались данные геоботанических исследований. Средняя урожайность сухой массы пастбищных угодий составляет 5,3 ц/га, кормовой единицы 3,1 ц/га.

Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Сауран ауданында 12 ауылдық округтер, 36 ауылдық елді мекендер орналасқан.
6. Сауран ауданының климаты континенттік. Қаратау тауының етегінде орналасқан, суық болмайтын күндері 160-180 күнді құрайды, жылдық ауаның ылғалдығы 330-390 мм. Қыс айларында қардың қалыңдығы 20-40 см барады. Ұзақтығы 120-160 күнге созылады. Жер қыртысы ылғалды ашық сұр топырақты болып келеді. Қысы қысқа, жұмсақ, жазы ұзақ, ыстық. Жыл бойына 40 күндей қар қылаулайды. Бірақ көп жатпай, тез еріп кетеді. Ең суық ай қаңтардың орташа температурасы -8-10℃ градус. Қар жамылғысының орташа қалыңдығы 20-40 см. Қар қарашаның соңы, желтоқсанның басында түсіп, ақпан наурыз айында ери бастайды.
Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері 200-380 мм. Желдің басым бөлігі шығыс, оңтүстік-шығыс бағыттан соғады. Орташа жылдамдығы 3-5 метр секунд. Желдің әсерінен жазда ауданның гидротермиялық көрсеткіші төмендеп (0,3-0,4) ылғалдылық мөлшері кемиді де аңызақ, құрғақ және ыстық кезең қалыптасады.
7. Жер беті сулары: Сырдария өзені-ұзындығы 95 км, Қарашық өзені 50 км, Шылбыр өзені 20 км, Жаңақорған өзені 30 км, Иқан су өзені 35 км, жалпы 230 км құрайды. Сонымен қатар, ауданда ауыл шаруашылығын сумен қамтамасыз етуде бөгендер мен тоғандар пайдаланылады.
8. Ауданда ауыл шаруашылықтың негізгі саласы егін шаруашылығы, мал шаруашылығы, өсімдік шаруашылығы, бау-бақша дақылдарын өсіру болып табылады. Ауданның ауыл шаруашылығына жарамды жерінің аумағы 388 843 га, суармалы егістік 44 441 га, шабындық жерлер 3257 га, жайылымдар 344 402 га құрайды.
9. Аудан аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы саны: 3 576 бас түйе, 88 218 бас ірі қара мал, 460 986 бас ұсақ мал, 16 726 бас жылқы бар.
10. Аудан аумағында 12 ветеринариялық станциялар, 20 ұсақ малдарды шомылдыру орындары, 13 жасанды ұрықтандыру пунктері қызмет істейді.
11. Сауран ауданы аумағының жалпы көлемі – 721 745 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 344 402 га.
12. Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
1) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 388 843 га;
2) елді мекендердің жерлері – 62 273 га;
3) өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 6 729 га;
4) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері, сауықтыру, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жерлер – 39 424 га;
5) орман қорының жерлері – 66 145 га;
6) су қорының жерлері – 2 429 га;
13. Жайылым өнімділігін анықтау үшін геоботаникалық зерттеулердің деректері қолданылды. Жайылым жерлердің құрғақ массасының орташа түсімділігі 5,3 центнер/га, азықтық бірлігі 3,1 центнер/га құрайды.

14. Определение пастбищного потенциала, основано на данных о его производительности в пастбищный период. Ориентировочно для скота были получены следующие нормы кормов (в среднем для одного скота): крупно рогатый скот – 4 кг, мелко рогатый скот – 2 кг, лошадь и верблюд – 6 кг. Продолжительность пастбищного периода составляет 180-200 дней. В этом контексте, зная продуктивность пастбищ, объем потребности в кормах для животных за день, продолжительность пастбищного периода, можно определить емкость пастбищ.
15. Особенности выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах:
1) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных, а также продолжительность пастбищеоборота;
2) почва зависит от климатической зоны, видов сельскохозяйственных животных, а также от пастбищного оборота;
3) степной – 160-180 дней;
4) пустынный – 160-180 дней.
Продолжительность выпаса скота: минимальная для молочного крупного рогатого скота, максимальная для мясного крупного рогатого скота, овец, лошадей, верблюдов и зависит от глубины и плотности снежного покрова и других факторов.
16. Сведения о сервитутах для перегона скота.
Всего по району используют пастбища площадью 344 402 га. 569 506 голов скота (88218 голов крупного рогатого скота, 16726 голов лошадей, 460 986 голов мелкого рогатого скота, 3 576 верблюдов) в районе используют 49 614 га пастбищ. Среди этих животных всего в одном месте содержится и откармливается 71362 голов (8 625 голов крупного рогатого скота, 253 голов лошадей, 59 693 мелкий рогатый скот).
Для решения проблемы недостаточного количества пастбищных угодий в районе Сауран, необходимо снизить нагрузку на пастбищные угодья и перевести с пастбищно-стойловой системы на систему не требующую выпаса (откорм).
Примечание: расшифровка аббревиатур:
га – гектар;
ц – центнер;
кг – килограмм;
км – километр;
см – сантиметр;
мм – миллиметр;
℃ – показатель Цельсия.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по району
Сауран на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территорий административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на оснований правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по району
Сауран на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по району
Сауран на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктурой
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по району
Сауран на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по району
Сауран на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствует пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по району
Сауран на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по району
Сауран на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Период выпаса на отдаленных пастбищах
Период возврата
с отдаленных пастбищах
1
сельский округ Бабайкорган
вторая половина марта
первая декада октября
2
сельский округ Майдантал
вторая половина марта
первая декада октября
3
сельский округ Жибек жолы
вторая половина марта
первая декада октября
4
сельский округ Шорнак
вторая половина марта
первая декада октября
5
сельский округ Карашык
вторая половина марта
первая декада октября
6
сельский округ Ески Икан
вторая половина марта
первая декада октября
7
сельский округ Жана Икан
вторая половина марта
первая декада октября
8
сельский округ Ушкайык
вторая половина марта
первая декада октября
9
сельский округ Иассы
вторая половина марта
первая декада октября
10
сельский округ Орангай
вторая половина марта
первая декада октября
11
сельский округ Шага
вторая половина марта
первая декада октября
12
сельский округ Жуйнек
вторая половина марта
первая декада октября
Приложение 8
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по району
Сауран на 2023-2024 годы
Данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество стадо, отаров, табунов
Крупный рогатый скот (количество)
Молодняк крупного рогатого скота
Лошади (количество)
Мелкий рогатый скот (количество)
Примечание
1
сельский округ Бабайкорган

14. Жайылым сыйымдылығын анықтау, жайылым кезеңінде оның өнімділігі туралы деректер негізінде құрылған. Шамамен алғанда, малдар үшін азықтардың келесі нормалары алынды (орта есеппен бір мал үшін): ірі қара мал – 4 кг, ұсақ мал – 2 кг, жылқы және түйе – 6 кг. Жайылым кезеңінің ұзақтылығы 180-200 күнді құрайды. Бұл тұрғыда, жайылым өнімін, жануарлар үшін азықты бір күнде қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтылығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.
15. Ауыл шаруашылығы жануарларын екпе және аридті жайылымдарда жаю ерекшеліктері:
1) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын, сондай-ақ жайылым айналымының ұзақтығын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте;
2) топырақ климаттық аймаққа, ауылшаруашылық жануарларларының түрлеріне, сондай-ақ жайылым айналымына байланысты;
3) далалы – 160-180 күн;
4) шөлейтті – 160-180 күн.
Мал жаю ұзақтығы: сүтті ірі қара мал үшін минималды, етті ірі қара мал, қой, жылқы, түйелер үшін – максималды және қар жамылғысының тереңдігі мен тығыздығына және басқа да факторларға байланысты.
16. Малды айдап өту үшін сервитуттар туралы мәліметтер.
Аудан бойынша барлығы 344 402 га жайылымдық жер тіркелген. Аудандағы 569 506 бас (88218 ірі қара, 16726 жылқы, 460 986 уақ мал, 3576 түйе) көлемі 49 614 га жайылымды пайдаланады. Осы көрсетілген малдардың ішінде барлығы 71 362 бас (8625 ірі қара, 253 жылқы, 59693 уақ мал) мал бір орында, қоралық жағдайда ұсталып, бордақыланады.
Сауран ауданындағы жайылымдық жердің жеткіліксіздігін шешу үшін, жайылымдық жерлерге түсетін жүктемені азайтып, мал өсіруді жайылымдық-қоралық жүйеден жайылымды қажет етпейтін мал өсіру жүйесіне (қорада ұстап бағу, бордақылау) ауыстыру қажет.
Ескерту: аббревиатуралардың ажыратылып жазылуы:
га – гектар;
кг – килограмм;
км – километр;
см – сантиметр;
мм – миллиметр;
℃ – Цельсий көрсеткіші.
Сауран ауданы бойынша 2023-2024
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Сауран ауданы бойынша 2023-2024
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Сауран ауданы бойынша 2023-2024
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Сауран ауданы бойынша 2023-2024
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Сауран ауданы бойынша 2023-2024
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Сауран ауданы бойынша 2023-2024
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Сауран ауданы бойынша 2023-2024
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдардың, ауылдық округтердің атауы
Шалғай жайылымдарда жаюдың кезеңі
Шалғай жайылымдардан қайтару кезеңі
1
Бабайқорған ауылдық округі
наурыз айының екінші жартысы
қазан айының бірінші онкүндігі
2
Майдантал ауылдық округі
наурыз айының екінші жартысы
қазан айының бірінші онкүндігі
3
Жібек жолы ауылдық округі
наурыз айының екінші жартысы
қазан айының бірінші онкүндігі
4
Шорнақ ауылдық округі
наурыз айының екінші жартысы
қазан айының бірінші онкүндігі
5
Қарашық ауылдық округі
наурыз айының екінші жартысы
қазан айының бірінші онкүндігі
6
Ескі Иқан ауылдық округі
наурыз айының екінші жартысы
қазан айының бірінші онкүндігі
7
Жаңа Иқан ауылдық округі
наурыз айының екінші жартысы
қазан айының бірінші онкүндігі
8
Үшқайық ауылдық округі
наурыз айының екінші жартысы
қазан айының бірінші онкүндігі
9
Иассы ауылдық округі
наурыз айының екінші жартысы
қазан айының бірінші онкүндігі
10
Оранғай ауылдық округі
наурыз айының екінші жартысы
қазан айының бірінші онкүндігі
11
Шаға ауылдық округі
наурыз айының екінші жартысы
қазан айының бірінші онкүндігі
12
Жүйнек ауылдық округі
наурыз айының екінші жартысы
қазан айының бірінші онкүндігі
Сауран ауданы бойынша 2023-2024
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 8-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер
Ауылдар, ауылдық округтер атаулары
Табын, отар, үйірлердің саны
Мүйізді ірі қара (саны)
Жас мүйізді ірі қара
Жылқылар (саны)
Ұсақ мал (саны)
Ескертпе
1
Бабайқорған ауылдық округі