О внесении изменений в решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 14 декабря 2022 года № 21/192-VII "Об областном бюджете на 2023-2025 годы"
Решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 11 октября 2023 года № 7/55-VІІІ
Восточно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Восточно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2023-2025 годы" от 14 декабря 2022 года № 21/192-VII следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 398 602 412,0 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 62 176 323,9 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 4 182 513,7 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 48,5 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 332 243 525,9 тысяч тенге;
2) затраты – 393 553 218,4 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 12 910 548,2 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 21 775 584,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 8 865 035,8 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 6 529 078,5 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 6 529 078,5 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -14 390 433,1 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 14 390 433,1 тысяч тенге:
поступление займов – 21 625 584,0 тысяч тенге;
погашение займов – 8 649 024,8 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 413 873,9 тысяч тенге.";
пункты 3 и 4 изложить в новой редакции:
"3. Установить на 2023 год:
нормативы распределения доходов в бюджеты районов (городов областного значения) городу Усть-Каменогорску по социальному налогу – 21,6 процентов, по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты – 22,8 процентов;
нормативы распределения доходов в бюджеты районов (городов областного значения) по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора в размере 100 процентов.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа области на 2023 год в сумме 1 349 744,0 тысяч тенге.";
пункт 8 изложить в новой редакции:

Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 21/192-VII "2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2023 жылғы 11 қазандағы № 77/55-VІІІ шешімі
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының "2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 21/192-VII шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 398 602 412,0 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 62 176 323,9 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 4 182 513,7 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 48,5 мың теңге;
трансферттер түсімі – 332 243 525,9 мың теңге;
2) шығындар – 393 553 218,4 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 12 910 548,2 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 21 775 584,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 8 865 035,8 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 6 529 078,5 мың теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 6 529 078,5 мың теңге;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -14 390 433,1 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 14 390 433,1 мың теңге:
қарыздар түсімі – 21 625 584,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 8 649 024,8 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 413 873,9 мың теңге.";
3- және 4-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"3. 2023 жылға:
аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне кірістерді бөлу нормативтері Өскемен қаласына әлеуметтік салық бойынша – 21,6 пайыз, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша – 22,8 пайыз;
аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне әлеуметтік салық, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы, ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативтері 100 пайыз мөлшерінде белгіленсін.
4. Облыстың жергілікті атқарушы органының 2023 жылға арналған резерві 1 349 744,0 мың теңге сомасында бекітілсін.";
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"8. Предусмотреть в областном бюджете на 2023 год поступление трансфертов из бюджетов районов (городов областного значения) на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с:
передачей функций и лимитов штатной численности исполнительных органов в области образования и подведомственных им государственных учреждений с районного уровня на областной уровень – 40 098 682,8 тысяч тенге;
созданием центров трудовой мобильности и преобразованием действующих центров занятости в карьерные центры – 683 894,0 тысяч тенге.
Распределение поступлений трансфертов из бюджетов районов (городов областного значения) определяется постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.

"8. 2023 жылға арналған облыстық бюджетке аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінен жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге:
білім беру саласындағы және оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің атқарушы органдардың функциялар мен штат санының лимиттерін аудандық деңгейден облыстық деңгейге беруге байланысты – 40 098 682,8 мың теңге;
еңбек ұтқырлығы орталықтарын құруға және жұмыс істеп тұрған жұмыспен қамту орталықтарын мансаптық орталықтарға айналдыруға байланысты– 683 894,0 мың теңге сомасында трансферттер түсімі көзделсін.
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінен трансферттер түсімдерін бөлу Шығыс Қазақстан облыстық әкімдігінің қаулысымен айқындалады.";
көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2 268 482,4
012
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью в государственных медико-социальных учреждениях (организациях) для детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
329 751,0
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 976 596,5
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
1 224 662,0
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
212 230,0
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
540 436,0
261
Управление образования области
2 107 112,0
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
1 808 956,0
037
Социальная реабилитация
206 046,0
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
92 110,0
2
Социальная помощь
3 534 847,0
256
Управление координации занятости и социальных программ области
3 534 847,0
068
Программа занятости
3 534 847,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
6 523 792,8
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 330 846,8
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
366 975,8
007
Капитальные расходы государственного органа
10 290,0
018
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
207 333,0
046
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
96 069,0
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
57 700,0
066
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению бюджетных кредитов для содействия предпринимательской инициативе молодежи
11 200,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций

2 268 482,4
012
Тірек-қозғалу аппаратының қызметі бұзылған балаларға арналған мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
329 751,0
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 976 596,5
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 224 662,0
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
212 230,0
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
540 436,0
261
Облыстың білім басқармасы
2 107 112,0
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
1 808 956,0
037
Әлеуметтік сауықтандыру
206 046,0
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
92 110,0
2
Әлеуметтiк көмек
3 534 847,0
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
3 534 847,0
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
3 534 847,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
6 523 792,8
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 330 846,8
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
366 975,8
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
10 290,0
018
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
207 333,0
046
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
96 069,0
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
57 700,0
066
Сенім білдірілген агентке жастардың кәсіпкерлік бастамасына жәрдемдесу үшін бюджеттік кредиттер беру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеу
11 200,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары

28 813 139,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
434 511,6
002
Субсидирование развития семеноводства
1 027 251,0
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
1 301 405,0
011
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
10 162,0
012
Организация санитарного убоя больных животных
4 935,0
013
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
32 000,0
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
16 018,0
018
Обезвреживание пестицидов (ядохимикатов)
1 086,4
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
4 312,0
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
9 559,1
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
34 686,2
036
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
1 076,9
039
Проведения ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
45 603,0
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
37 131,0
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
6 316,0
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
1 744 392,0
049
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
16 518,7
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
6 949 018,0
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
4 775 813,0
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования

28 813 139,0
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
434 511,6
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
1 027 251,0
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
1 301 405,0
011
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
10 162,0
012
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
4 935,0
013
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
32 000,0
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
16 018,0
018
Пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыру
1 086,4
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
4 312,0
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
9 559,1
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
34 686,2
036
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
1 076,9
039
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
45 603,0
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
37 131,0
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
6 316,0
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
1 744 392,0
049
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
16 518,7
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
6 949 018,0
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
4 775 813,0
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау