Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Алмасайскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Решение Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 9 июня 2023 года № 29
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" от 20 февраля 2017 года, подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Уланский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Алмасайскому сельскому округу на 2023-2024 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Уланского районного маслихата Г. Калиева
Приложениек решению
План по управлению пастбищами и ихиспользованию по Алмасайскому сельскому округуна 2023-2024 гг.
План по управлению пастбищами и их использованию по Алмасайскому сельскому округуна 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан"от 23 января 2001 года, Законом Республики Казахстан "О пастбищах"от 20 февраля 2017 года, приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
Для организации плана по управлению пастбищами и их использованию составлена:
- схема расположения пастбищ на территории Алмасайского сельского округа в разрезе категории земель, собственников земельных участков и землепользователей (приложение 1);
- приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
- карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ (приложение 3);
- схема доступапастбищепользователей к водным источникам (приложение 4);
- схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц у которых отсутствуют пастбища и перемещение его на предоставляемые участки (приложение 5);
- схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц (приложение 6);
- календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Алмасай ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 2023 жылғы 9 маусымдағы № 29 шешімі
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына сәйкес, Ұлан ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Алмасай ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Г. Калиева
Шешімге қосымша
Алмасай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Алмасай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары –Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды ұйымдастыру үшін:
- жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылар бөлінісінде Алмасай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (1-қосымша);
- жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
- жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары көрсетілген карта (3-қосымша);
- жайылым пайдаланушыларының су көздеріне қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
- жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін учаскелерге ауыстыру схемасы (5-қосымша);
- жеке және заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарына ауыл шаруашылығы мал басын орналастыру схемасы (6-қосымша);
- ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (7-қосымша) жасалды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары басыныңсаны туралы деректерді, олардың иелерін – жайылым пайдаланушыларды,жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсетумен, малдардың түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректерді ескере отырып қабылданды.

Алмасайский сельский округ расположен в центральной части Уланского района в горно-степной, сухостепной зоне. Горно-степная зона подразделяется на горную лугово-степную, предгорную степную умеренно-влажную и степную умеренно засушливую подзоны. Климат умеренно-засушливый, умеренно жаркий, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность 68 %. Преобладают ветры юго-восточные и северо-западного направления, со среднегодовой скоростью 2,7 м/сек.
Почвы темно-каштановые, горные черноземы южные, черноземы обыкновенные, черноземы южные, горные черноземы выщелоченные и обыкновенные.
Растительный покров представляет собой: ковыльно-типчаково-полынные, ковыльно-типчаково-разнотравные, разнотравно-злаковые, мягкостебельные и кустарниково-дерновинно-злаковые с разнотравьем.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография представляет собой бассейн реки Иртыш. Наиболее крупные реки: Уланка, Сибинка, Караозек, Сарыозек, и множества других рек и ручьев.
Административный центр селоАлмасай находится в 9,0 км к юго-западу от районного центра поселокКасымаКайсенова.
Алмасайский сельский округ занимает 38596,4 гектар площади, в том числе: пашни – 5373,6 гектар, пастбища – 24977,0гектар, сенокосы – 2425,9 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –30618,2гектар;
земли населенных пунктов –5325,1гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения– 2653гектар;
земли запаса - 2733 гектар.
На 1 октября 2022 года в Алмасайском сельском округе поголовье сельскохозяйственных животных составляет: крупного рогатого скота 4506 голов, из них маточное поголовье 2203 голов, мелкого рогатого скота 10110 голов, лошадей 2822 голов (таблица № 1).
таблица № 1
№
Сельский округ
население
к/х и ТОО
Всего:
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
Алмасайский

Алмасай ауылдық округі Ұлан ауданының орталық бөлігінде таулы-дала, құрғақ дала аймағында орналасқан.Таулы-дала аймағы таулы шалғынды-дала, тау алды далалық орташа ылғалды және далалық орташа құрғақ кіші аймақтарға бөлінеді. Климаты орташа-құрғақ, орташа ыстық, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Ауа температурасы ең төменгі -45, ең жоғарғы +40. Орташа жылдық температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдылығы 68 %. Оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттағы желдер басым, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек.
Топырағы қара-қоңыр, оңтүстік таулы қара топырақ, кәдімгі қара топырақ, оңтүстік қара топырақ, сілтісізденген және кәдімгі таулы қара топырақ.
Өсімдік жамылғысы: бетегелі-селеулі-жусанды, бетегелі-селеулі-түрлі шөпті, түрлі шөпті-астық тұқымдастар, жұмсақ сабақты және бұталы-шыңды-астық тұқымдастар.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнайды, сәуір айының бірінші онкүндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Гидрографиясы Ертіс өзенінің бассейні болып табылады. Ең ірі өзендер: Ұлан, Сібе, Қараөзек, Сарыөзек және көптеген басқа өзендер мен бұлақтар.
Әкімшілік орталығы Алмасай ауылы аудан орталығы Қасым Қайсенов кентінен оңтүстік-батысқа қарай 9,0 кмжерде орналасқан.
Алмасай ауылдық округі 38596,4 гектар алаңды алып жатыр, оның ішінде: егістік – 5373,6 гектар, жайылым – 24977,0гектар, шабындық – 2425,9 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер- 30618,2гектар;
елді мекендердің жерлері- 5325,1гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер – 2653гектар;
босалқы жерлер - 2733 гектардан құралады.
2022 жылдың 1 қазанына Аблакет ауылдық округінде ауыл шаруашылығы малдарының саны: ірі қара мал 4506 бас, оның ішінде аналық мал 2203 бас, ұсақ қара мал 10110 бас, жылқы 2822 бас №1 кесте).
№ 1 кесте
№
Ауылдық округі
халық
ш/қ және ЖШС
Барлығы:
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
барлығы
оның ішінде сауылатындар
барлығы
оның ішінде сауылатындар
барлығы
оның ішінде сауылатындар
1
Алмасай

на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Алмасайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ Алмасайского сельского округа
№
Наименование собственника
Площадь пастбищ (га)
Наличие скота по видам (голов)
КРС
МРС
Лошади
1
Багадаев Булат Агзамович

2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Алмасай ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Алмасай ауылдық округі жайылымдарының орналасу схемасына (картасына) қоса берілетін жер учаскелері меншік иелерінің тізімі
№
Меншік иесініңатауы
Жайылым алаңы (га)
Түрлері бойынша малдардың саны (бас)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
1
Булат Агзамович Багадаев