Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по поселку Асубулак на 2023-2024 годы
Решение Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 9 июня 2023 года № 34
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" от 20 февраля 2017 года, подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Уланский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по поселку Асубулак на 2023-2024 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Уланского районного маслихата Г. Калиева
Приложение к решению
План по управлению пастбищами и ихиспользованию по поселку Асубулакна 2023-2024 гг.
План по управлению пастбищами и их использованию по поселку Асубулакна 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан"от 23 января 2001 года, Законом Республики Казахстан "О пастбищах"от 20 февраля 2017 года, приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
Для организации плана по управлению пастбищами и их использованию составлена:
- схема расположения пастбищ на территории поселку Асубулак в разрезе категории земель, собственников земельных участков и землепользователей (приложение 1);
- приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
- карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ (приложение 3);
- схема доступапастбищепользователей к водным источникам (приложение 4);
- схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц у которых отсутствуют пастбища и перемещение его на предоставляемые участки (приложение 5);
- схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц (приложение 6);
- календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Асубұлақ кенті бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 2023 жылғы 9 маусымдағы № 34 шешімі
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына сәйкес, Ұлан ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Асубұлақ кенті бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Г. Калиева
шешімге қосымша
Асубұлақ кенті бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Асубұлақ кенті бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары –Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды ұйымдастыру үшін:
- жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылар бөлінісінде Асубұлақ кенті аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (1-қосымша);
- жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
- жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары көрсетілген карта (3-қосымша);
- жайылым пайдаланушыларының су көздеріне қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
- жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін учаскелерге ауыстыру схемасы (5-қосымша);
- жеке және заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарына ауыл шаруашылығы мал басын орналастыру схемасы (6-қосымша);
- ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (7-қосымша) жасалды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары басыныңсаны туралы деректерді, олардың иелерін – жайылым пайдаланушыларды,жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсетумен, малдардың түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректерді ескере отырып қабылданды.

Поселок Асубулак расположен в юго-восточной части Уланского района в горно-степной. Горно-степная зона подразделяется на горную лугово-степную, предгорную подзоны. Климат умеренно-засушливый, умеренно жаркий, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность 68 %. Преобладают ветры юго-восточные и северо-западного направления, со среднегодовой скоростью 2,7 м/сек.
Почвы темно-каштановые, горные черноземы южные, черноземы обыкновенные, черноземы южные, горные черноземы выщелоченные и обыкновенные.
Растительный покров представляет собой: ковыльно-типчаково-полынные, ковыльно-типчаково-разнотравные, разнотравно-злаковые, мягкостебельные и кустарниково-дерновинно-злаковые с разнотравьем.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография представляет собой бассейн реки Иртыш. Наиболее крупные реки: Тайынты и множества других рек и ручьев.
Поселок Асубулак находится в 52,5 км к югу-востоку от районного центра поселкаКасымаКайсенова.
Поселок Асубулак занимает 6181,2 гектар площади, в том числе: пашни – 105,2 гектар, пастбища – 5363 гектар, сенокосы – 60 гектар.
На 1 октября 2022 года в поселкеАсубулакпоголовье сельскохозяйственных животных составляет: крупного рогатого скота 1399 голов, из них маточное поголовье 726 голов, мелкого рогатого скота 1231 голов, лошадей 669 голов (таблица № 1).
таблица № 1
№
Сельский округ
население
к/х и ТОО
Всего:
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
п. Асубулак
1399
726
1231
669
0
0
0
0
1399
726
1231
669

Асубұлақ кенті Ұлан ауданының оңтүстік-шығыс бөлігінде таулы-дала, құрғақ дала аймағында орналасқан.Таулы-дала аймағы таулы шалғынды-дала, тау алды далалық орташа ылғалды және далалық орташа құрғақ кіші аймақтарға бөлінеді. Климаты орташа-құрғақ, орташа ыстық, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Ауа температурасы ең төменгі - 45, ең жоғарғы +40. Жылдық орташа температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдылығы 68 %.Оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттағы желдер басым, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек.
Топырағы қара-қоңыр, оңтүстік таулы қара топырақ, кәдімгі қара топырақ, оңтүстік қара топырақ, сілтісізделген және кәдімгі таулы қара топырақ.
Өсімдік жамылғысы: бетегелі-селеулі-жусанды, бетегелі-селеулі-түрлі шөпті, түрлі шөпті-астық тұқымдастар, жұмсақ сабақты және бұталы-шыңды-астық тұқымдастар.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнайды, сәуір айының бірінші онкүндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Гидрографиясы Ертіс өзенінің бассейні болып табылады. Ең ірі өзендер: Тайынты және көптеген басқа өзендер мен бұлақтар.
Асубұлақ кенті аудан орталығы Қасым Қайсенов кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 52,5 км жерде орналасқан.
Асубұлақ кент і6181,2 гектаралаңды алып жатыр, оның ішінде: егістік – 105,2 гектар, жайылым – 5363гектар, шабындық – 60гектар.
2020 жылдың 1 қазанына Асубұлақ кентінде ауыл шаруашылығы малдарының саны: ірі қара мал 1399 бас, оның ішінде аналық мал 726 бас, ұсақ қара мал 1231 бас, жылқы 669 бас (№1 кесте).
№ 1 кесте
№
Ауылдық округі
халық
ш/қ және ЖШС
Барлығы:
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
барлығы
оның ішінде сауылатындар
барлығы
оның ішінде сауылатындар
барлығы
оның ішінде сауылатындар
1
Асубұлақ к.
726
1231
669
0
0
0
0
1399
726
1231
669

Для ветеринарного обслуживания сельскохозяйственных животных и птиц в округе организовано: ветеринарных пунктов – 1, скотомогильников – 1.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по поселку Асубулакимеются всего 5363 гектар пастбищных угодий в черте населенного пункта.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения поселкаАсубулак по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 5363 гектар, потребность составляет 2096 гектар(таблица № 2), округ обеспечен пастбищами для дойного скота.
таблица № 2
№
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищна 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Избыток, (га)
1
п. Асубулак

Округте ауыл шаруашылық жануарлары мен құстарына ветеринарлық қызмет көрсету үшін 1 – ветеринарлық пункт, 1 – мал қорымы ұйымдастырылған.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Асубұлақ кенті бойынша елді мекендер шегінде 5363 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, Асубұлақ кенті жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы малдарының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 5363 гектар бар жайылымдық алқаптарында қажеттілігі 2096 гектарқұрайды (№2 кесте), оны малдарды қорада ұстау есебінен толықтыру жоспарлануда.
№ 2 кесте
№
Ауылдық округі
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлардың бар болуы (бас.)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас., (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жетіспеушілігі, (га)
1
Асубұлақ к.

5363
726
4,5
3267
2096
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 13185 гектар, при норме нагрузки на голову КРС – 4,5 га/гол., МРС – 0,9 га/гол., лошадей – 5,4 га/гол (таблица № 3).
таблица № 3
№
Сельский округ
население
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Предоставлено для выпаса скота
Нехватка, (га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
п. Асубулак

5363
726
4,5
3267
2096
Жергілікті тұрғындардың басқа ауыл шаруашылық малдарын жаю бойынша 13185 гектар көлемінде жайылымдық алқап қажеттілігі бар, ІҚМ басына түсетін жүктеме нормасы – 4,5 га/бас., ұсақ мал – 0,9 га/бас., жылқы – 5,4 га/бас (№3 кесте).
№ 3кесте
№
Ауылдық округі
халық
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас., (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Мал жаю үшін берілді
Жетіспеушілігі, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
Барлығы (га)
1
Асубұлақ к.

1399
1231
669
4,5
0,9
5,4
6295
1108
3613
11016
5363
5653
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 5653 гектар необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях запаса и отгонных пастбищах учетного квартала 05-079-037.
Приложение1 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в поселке Асубулак
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории поселка Асубулак в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в поселке Асубулак
на 2023-2024 годы
Приемлемыесхемы пастбищеоборотов
Годы
Участки
1
2
3
1
отдых
выпас
выпас
2
выпас
выпас
отдых
Приложение 3 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в поселке Асубулак
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ
Приложение 4 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в поселке Асубулак
на 2023-2024годы
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам
Приложение 5 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в поселке Асубулак
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц у которых отсутствуют пастбища и перемещение его на предоставляемые участки
Приложение 6 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в поселке Асубулак
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц
Приложение 7 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в поселке Асубулак
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
поселокАсубулак
апрель - май
сентябрь - октябрь

1399
1231
669
4,5
0,9
5,4
6295
1108
3613
11016
5363
5653
5653 гектар мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардың қалыптасқан қажеттілігін 05-079-037 есептік кварталының шалғайдағы жайылымдарында халықтың ауыл шаруашылығы малдарын жаю есебінен толықтыру қажет.
Асубұлақ кентінде
2023-2024 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Асубұлақ кенті аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Асубұлақ кентінде
2023-2024 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Жылдар
Учаскелер
1
2
3
1
бағу
бағу
демалыс
2
бағу
демалыс
бағу
Асубұлақ кентінде
2023-2024 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары көрсетілген карта
Асубұлақ кентінде
2023-2024 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Асубұлақ кентінде
2023-2024 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін учаскелерге ауыстыру схемасы
Асубұлақ кентінде
2023-2024 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Жеке және заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарына ауыл шаруашылығы мал басын орналастыру схемасы
Асубұлақ кентінде
2023-2024 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ
Малды жайылымға шығару мерзімі
Малдарды шалғайдағы жайылымдардан қайтару мерзімі
Асубұлақ кенті
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан