Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Бастаушинскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Решение маслихата района Самар Восточно-Казахстанской области от 28 декабря 2023 года № 9-10/VIII
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат района Самар РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Бастаушинскому сельскому округу на 2023-2024 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата района Самар Г. Шаймарданова
Приложение к решению
маслихата района Самар
от 28 декабря 2023 года
№ 9-10/VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по Бастаушинскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Бастаушинскому сельскому округу на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Бастаушинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);

2023-2024 жылдарға арналған Бастаушы ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Самар ауданы мәслихатының 2023 жылғы 28 желтоқсандағы № 9-10/VIII шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 баптарына сәйкес, Самар ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2024 жылдарға арналған Бастаушы ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін:
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Самар ауданы мәслихатының төрағасы Г. Шаймарданова
Самар ауданы мәслихатының
2023 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 9-10/VIII шешіміне
қосымша
Бастаушы ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспары
Бастаушы ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 тіркелген) сәйкес әзірленеді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бастаушы ауылдық округі бойынша аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2 қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын (3 қосымша);

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Бастаушинском сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
7-1) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 7-1).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории Бастаушинского сельского округа 29 735 гектар, из них пастбищные земли – 11 317 гектар.
Климат резко континентальный, зима относительно прохладная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура января - 20; - 28 ° С, в июле +16; + 29 ° С. Среднее количество осадков составляет 32 мм и 325 мм в год.
Растительность округа разнообразна, всего насчитывается более 1000 видов. Самые распространенные из них - кустарники.
Горный чернозем, чернозем обыкновенный, почва темно-коричневая. Толщина плодородного слоя почвы 38-80 см.
На территории Бастаушинского сельского округа имеется 1скотомогильник.
На 1 января 2023 года в Бастаушинском сельском округе насчитывается крупного рогатого скота 2356 голов, мелкого рогатого скота 5997 голов, лошадей 1444 голов (таблица № 1).
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Бастаушинскому сельскому округу
Таблица № 1
№
Населенные пункты
население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
Бастаушинский с/о

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4 қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5 қосымша);
6) Бастаушы ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7 қосымша) құрайды.
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген Карта (7-1 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Бастаушы ауылдық округінің жалпы көлемі – 29 735 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 11317 гектар.
Климаты күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында - 20; - 28°С, шілде айында +16; +29°С. Жауынның орташа түсімі 32 мм, ал жылдық 325 мм.
Округтің өсімдік жамылғысы әр түрлі, шамамен қоса алғанда 1000 астам түрлері бар. Оның ішінде ең көп таралғандары бұталар.
Таулы қара топырақ, кәдімгі қара топырақ, қара-қоныр топырақ. Топырақтың құнарлы қабатының қалыңдығы 38-80 см.
Бастаушы ауылдық округі аумағында 1 мал қорымы бар.
2023 жылдың 1 қаңтарына Бастаушы ауылдық округінде ірі қара мал 2356 бас, ұсақ мал 5997 бас және 1444 бас жылқы саналады (№ 1 кесте).
Бастаушы ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер
№ 1 кесте
Елді мекендер
Халық
Ауыл шаруашылығы құрылымдары
Барлығы:
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
барлығы
Соның ішінде сауынды
барлығы
Соның ішінде сауынды
барлығы
Соның ішінде сауынды
1
Бастаушы а/о

10396,8
31729,2
Пастбищных угодий по Бастаушинскому сельскому округу не достаточно. Необходимо провести работы по установлению границ сельских населенных пунктов, включая дополнительные пастбищные угодья вблизи села.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бастаушинскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории по Бастаушинскому сельскому округу в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бастаушинскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
год
участки
1
2
3
4
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2024
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бастаушинскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бастаушинскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам)
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бастаушинскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бастаушинскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Бастаушинском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бастаушинскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Населенный пункт
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Бастаушинский сельский округ
апрель - май
сентябрь - октябрь

10396,8
31729,2
Жайылымдық алқаптар Бастаушы ауылдық округі бойынша жеткіліксіз. Ауыл маңындағы жайылым жерлерді қоса отырып елді мекен шекарасын нақтылау үшін жұмыс жасау қажет.
Бастаушы ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылар бөлінісінде Бастаушы ауылдық округі бойынша аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Бастаушы ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарына 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бір табын үшін төрт танапты жайылым айналымының схемасы (табындар)
жыл
учаскелер
1
2
3
4
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2024
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз- күз
Бастаушы ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Бастаушы ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бастаушы ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Бастаушы ауылдық округі бойынша
айылымдарды басқару және
оларды пайдалану бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарына 6-қосымша
Бастаушы ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Бастаушы ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Елді мекен
Шалғайдағы жайылымдарға жануарларды шығару мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Бастаушы ауылдық округі
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Бастаушы ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану бойынша
2023-2024 жылдарға арналған

Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бастаушинскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей

жоспарына 7-1 қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы