О внесении изменений в решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 14 декабря 2022 года № 16-1 "Об областном бюджете на 2023-2025 годы"
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 27 октября 2023 года № 7-2
Западно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Западно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2023-2025 годы" от 14 декабря 2022 года № 16-1 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 175 449) следующие изменения:
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 374 640 569 тысяч тенге:
налоговые поступления – 99 723 088 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 1 795 712 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 35 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 273 086 769 тысяч тенге;
2) затраты – 385 710 272,2 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 15 932 379 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 28 544 491 тысяча тенге;
погашение бюджетных кредитов – 12 612 112 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 27 002 082,2 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 27 002 082,2 тысячи тенге:
поступление займов –25 150 845 тысяч тенге;
погашение займов – 6 912 042 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств –8 763 279,2 тысячи тенге.";
пункт 4 указанного решения изложить в новой редакции:
"4. Установить на 2023 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим спецификам доходов:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 66,7%, Бурлинский – 50%, город Уральск – 50%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек –65,9%, Бурлинский – 5,08%, город Уральск – 15,47%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;

Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 16-1 "2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2023 жылғы 27 қазандағы № 7-2 шешімі
Батыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының "2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 16-1 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 175 449 болып тіркелген) шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 374 640 569 мың теңге:
салықтық түсімдер – 99 723 088 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 1 795 712 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 35 000 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 273 086 769 мың теңге;
2) шығындар – 385 710 272,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 15 932 379 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 28 544 491 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 12 612 112 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 27 002 082,2 мың теңге:
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 27 002 082,2 мың теңге:
қарыздар түсімі – 25 150 845 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 6 912 042 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 8 763 279,2 мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 4-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2023 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер кірістері бойынша белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 66,7%, Бөрлі – 50%, Орал қаласы – 50%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 65,9%, Бөрлі – 5,08%, Орал қаласы – 15,47%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;

3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек, Бурлинский, город Уральск, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 65,9%, Бурлинский – 5,08%, город Уральск – 15,47%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
5) социальный налог, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 65,9%, Бурлинский – 0%, город Уральск – 15,47%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
6) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
город Уральск, Акжаикский, Бокейординский, Бурлинский, Жангалинский, Жанибекский, Бәйтерек, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 0%.";
пункт 6 указанного решения изложить в новой редакции:
"6. Учесть в областном бюджете на 2023 год поступления сумм погашения бюджетных кредитов в сумме 12 612 112 тысяч тенге.";
пункт 9 указанного решения изложить в новой редакции:
"9. Учесть, что в областном бюджете на 2023 год предусмотрены целевые трансферты на развитие и целевые текущие трансферты районным (города областного значения) бюджетам, выделяемые за счет средств областного бюджета в общей сумме 40 555 903 тысячи тенге, в том числе:
32 832 648 тысяч тенге – целевые текущие трансферты;
7 723 255 тысяч тенге – целевые трансферты на развитие.
Распределение указанных сумм районным (города областного значения) бюджетам осуществляется на основании постановления акимата Западно-Казахстанской области.";
пункт 10 указанного решения изложить в новой редакции:
"10. Предусмотреть в областном бюджете на 2023 год погашение займов в сумме 6 912 042 тысячи тенге.";
пункт 12 указанного решения изложить в новой редакции:
"12. Утвердить резерв местного исполнительного органа области на 2023 год в размере 2 423 061 тысяча тенге.";
пункт 13 указанного решения изложить в новой редакции:

3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек, Бөрлі, Орал қаласы, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 65,9%, Бөрлі – 5,08%, Орал қаласы – 15,47%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
5) әлеуметтік салық аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек –65,9%, Бөрлі – 0%, Орал қаласы – 15,47%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
6) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Орал қаласы, Ақжайық, Бөкей ордасы, Бөрлі, Жаңақала, Жәнібек, Бәйтерек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 0%.";
көрсетілген шешімнің 6-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"6. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының түсімдері 12 612 112 мың теңге сомасында ескерілсін.";
көрсетілген шешімнің 9-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"9. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге облыстық бюджет қаражат есебінен бөлінетін нысаналы даму трансферттері және ағымдағы нысаналы трансферттер 40 555 903 мың теңге жалпы сомасында қарастырылғаны ескерілсін, соның ішінде:
32 832 648 мың теңге – ағымдағы нысаналы трансферттер;
7 723 255 мың теңге – нысаналы даму трансферттері.
Аталған сомаларды аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге бөлу Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.";
көрсетілген шешімнің 10-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"10. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте қарыздарды өтеу 6 912 042 мың теңге сомасында қарастырылсын.";
көрсетілген шешімнің 12-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"12. 2023 жылға арналған облыстың жергілікті атқарушы органдарының резерві 2 423 061 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.";
көрсетілген шешімнің 13-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

5 026 447
3
Специализированная медицинская помощь
1 116 981
253
Управление здравоохранения области
1 116 981
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
1 116 981
4
Поликлиники
226 534
253
Управление здравоохранения области
226 534
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи, включающий медицинскую помощь субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
226 534
5
Другие виды медицинской помощи
68 681
253
Управление здравоохранения области
68 681
029
Областные базы специального медицинского снабжения
68 681
9
Прочие услуги в области здравоохранения
9 692 122
253
Управление здравоохранения области
9 692 122
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
244 050
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
173 733
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
292 136
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
42 604
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
151 500
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
3 675
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
8 784 424
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
15 803 220
1
Социальное обеспечение
8 077 192
256
Управление координации занятости и социальных программ области
5 286 684
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 144 329
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 958 173
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
821 694
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости

5 026 447
3
Мамандандырылған медициналық көмек
1 116 981
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
1 116 981
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
1 116 981
4
Емханалар
226 534
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
226 534
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмегін қамтитын қосымша медициналық көмектің көлемін көрсету, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
226 534
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi
68 681
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
68 681
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
68 681
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
9 692 122
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
9 692 122
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
244 050
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
173 733
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
292 136
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
42 604
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
151 500
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
3 675
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
8 784 424
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
15 803 220
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
8 077 192
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
5 286 684
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 144 329
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 958 173
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
821 694
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету