Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Акжаикскому району на 2023-2024 годы
Решение Акжаикского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 17 апреля 2023 года № 2-10
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан "О пастбищах" Акжаикский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Акжаикскому району на 2023-2024 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель маслихата С.Сиражев
Приложение
к решению Акжаикского
районного маслихата
от 17 апреля 2023 года № 2-10
План по управлению пастбищами и их использованию по Акжаикскому району на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Акжаикскому району на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов согласно приложениям 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 к настоящему Плану;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложениям 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 к настоящему Плану;

Ақжайық ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Ақжайық аудандық мәслихатының 2023 жылғы 17 сәуірдегі № 2-10 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес Ақжайық аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Ақжайық ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы С.Сиражев
Ақжайық аудандық
мәслихатының 2023 жылғы
17 сәуірдегі № 2-10 шешіміне
қосымша
Ақжайық ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Ақжайық ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады. Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы осы Жоспардың 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18-қосымшаларына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36-қосымшаларына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карталар осы Жоспардың 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54-қосымшаларына сәйкес;

4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложениям 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложениям 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе согласно приложениям 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 109 к настоящему Плану;
7-1) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложениям 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений по управлению пастбищами и их использованию принимается:
сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц;
данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
сведений о сервитутах для прогона скота;
иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Предельно допустимая норма нагрузки на общую площадь пастбищ
Природ-наязона
Эколого-географи-ческий район (подзона)
Тип пастбищ (преобла- дающий)
Средняя валовая урожай-ность пастбищ валовая/кормовая единица, центнер/гектар по подзонам
Норма площади пастбищ на 1 голову сельскохозяйственных животных, на восстановленных и деградированных угодьях, гектар
крупный рогатыйскот
овцы и козы
лошади
верблюды
потипампастбищ
попод-зоне
потипампастбищ
попод-зоне
потипампастбищ
попод-зоне
потипампастбищ
попод-зоне
Степная
Опустынен-наястепь
Типчаковополынно-ковыльные

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72-қосымшаларына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90-қосымшаларына сәйкес;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108-қосымшаларына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік график осы Жоспардың 109-қосымшасына сәйкес;
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта осы Жоспардың 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127 -қосымшаларына сәйкес көрсетілген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер;
ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер;
иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер;
ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер;
екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері;
малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жайылымдардың жалпы алаңындағы шекті рұқсат етілген жүктеме нормасы
Табиғи зона
Экологиялық-география-лық аудан (қосалқы аймақ бойынша)
Жайылым типі (басым)
Жайылымдардың орташа жалпы өнімділігі жалпы азық бірлігі, центнер/гектар
Қалпына келтірілген және тозған жерлерде ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына шаққандағы көлем нормасы, гектар
Ірі қара мал
Қой және ешкі
жылқылар
түйелер
Жайылым түрлері бойынша
Қосалқы аймақ бойынша
Жайылым түрлері бойынша
Қосалқы аймақ бойынша
Жайылым түрлері бойынша
Қосалқы аймақ бойынша
Жайылым түрлері бойынша
Қосалқы аймақ бойынша
Далалық
Шөлейтті дала
Бетегелі-жусанды

-96949,4
207
Потребность в пастбищах рассчитывалась на основании данных населения населенного пункта о поголовье сельскохозяйственных животных на карте сельского округа.
В результате расчетов пастбищные угодья поселка Алгабасского, Бударинского, Жамбылского, Жанабулакского, Конеккеткенского, Мергеневского и Чапаевского сельских округов недостаточны для содержания сельскохозяйственных животных. Поэтому рекомендуется установить внешнюю границу пастбищ для решения упомянутой нехватки пастбищ.
Для удовлетворения потребности пастбищ населенных пунктов сельских округов Бударин и Жанабулак зарезервированный в 2022 году земельный участок площадью 2582 га населенного пункта Косшыгыр, для удовлетворения потребности пастбищ населенных пунктов сельских округов Кабыршакты, Мергенево и Чапаево возвращенный в государственную собственность в 2022 году земельный участок площадью 6614 га, для удовлетворения потребности пастбищ населенных пунктов сельского округа Конеккеткен зарезервированный в 2022 году земельный участок площадью 2509 га населенного пункта Атибек, для удовлетворения потребности пастбищ населенных пунктов сельских округов Алгабас и Курайлысай земельные участки выданные для сельскохозяйственных производственных кооперативов этих округов устанавливаются как внешние границы пастбищ. По Жамбылскому сельскому округу 910 га, по Сарытогайскому сельскому округу 5000 га, по Акжолскому сельскому округу 1500 га, по Мергеневскому сельскому округу 240 га земельные участки установлены как внешние границы.
Приложение 132
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Акжаикскому

-96949,4
207
Елді мекен тұрғындарының ауылдық округ кескінінде ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректері негізінде жайылым қажеттілігі есептелді. Есептеулер нәтижесінде Алғабас, Бударин, Жамбыл, Жаңабұлақ, Көнеккеткен, Мерген және Чапаев ауылдық округтерінің елді мекеннің жайылым жерлері ауыл шаруашылығы жануарларын орналастыру үшін жетіспейді. Сондықтан аталған жайылым жетіспеушілігін шешу үшін жайылымдардың сыртқы шекарасын белгілеу ұсынылады. Бударин және Жаңабұлақ ауылдық округтерінің елді мекендерінің жайылым қажеттілігін қанағаттандыру үшін 2022 жылы резервке қалдырылған Қосшығыр елді мекенінің көлемі 2582 га жер учаскесі, Қабыршақты, Мерген және Чапаев ауылдық округтерінің елді мекендеріндегі жайылым қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында 2022 жылы мемлекет меншігіне қайтарылған көлемі 6614 га жер учаскесі, Көнеккеткен ауылдық округіндегі елді мекендердің жайылым қажеттілігіне 2022 жылы резервке қалдырылған Әтібек елді мекенінің көлемі 2509 га жер учаскесі, Алғабас және Құрайлысай ауылдық округтерінің елді мекендерінің жайылым қажеттілігін жою үшін осы ауылдық округтердегі ауылшаруашылығы өндірістік кооперативіне берілген жер учаскелері жайылымның сыртқы шекаралары ретінде белгіленеді. Жамбыл ауылдық округі бойынша 910 га, Сарытоғай ауылдық округі бойынша 5000 га, Ақжол ауылдық округі бойынша 1500 га, Мерген ауылдық округі бойынша 240 га жер учаскелері сыртқы шекаралары ретінде белгіленді.
Ақжайық ауданы бойынша

12071
1070
Жайык
5453
Общая площадь пастбищ для обеспечения сельскохозяйственных животных по Акжаикскому району составляет всего 1229386 гектаров.
В черте населенного пункта числится 782643 га пастбищ, в землях запаса имеются 24176 га пастбищных угодий.
В сельских округах в связи с ростом поголовья скота на личных подворьях ощущается недостаток 168823,4 га пастбищных угодий.
Для решения этих проблем – необходимо рационально использовать пастбищные угодья из государственного фонда и увеличить площади пастбищ за счет земель населенных пунктов, кроме того залежные земли из состава земель запаса необходимо перевести в земли других (пастбища) категорий. Для вовлечения этих земельных участков в сельскохозяйственный оборот необходимо, выделить эти земли лицам, которые не обеспечены пастбищами для выпаса скота.Запас кормов с пастбищ используется в пастбищный период, продолжительность которого 180 - 200 дней. Запас кормов с сенокосов используется в стойловый период.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
га – гектар;
с/о-сельский округ.

12071
1070
Жайық
5453
Ақжайық ауданында ауылшаруашылық малдарын қамтамасыз етуге арналған жайылымдардың жалпы көлемі 1229386 гектарды құрайды.
Елді мекен шекарасында 782643 га жайылым, босалқы жер қорында 24176 га жайылымдық жер бар.
Ауылдық округтерде жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басының көбеюіне байланысты 110453,4 га жайылымдық жер жетіспейді.
Бұл мәселелерді шешу үшін мемлекеттік қордан жайылымдық жерлерді ұтымды пайдалану және елді мекендердің жерлері есебінен жайылымдық алқаптарды ұлғайту, сонымен қатар босалқы жерден тыңайған жерлерді басқа (жайылымдық) санаттағы жерлерге ауыстыру қажет. Аталған жер телімдерін ауыл шаруашылығы айналымына тарту үшін бұл жерлерді мал бағу үшін жайылымдық жермен қамтамасыз етілмеген тұлғаларға беру қажет. Жайылымдық жем-шөп қоры 180 – 200 күнге созылатын жайылымдық кезеңде пайдаланылады. Шабындықтағы жем-шөп қоры тоқырау кезеңінде пайдаланылады.
Ескерту: аббревиатуралардың шешуі:
га – гектар;
а/о-ауылдық округ.